Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,212 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα διάλεγες, εσένα ή την μητέρα σου;

Θα διαλέγατε να πεθάνει η μητέρα σας για να ζήσετε έσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 61)
Ναι
24
39,34%
Όχι
37
60,66%

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:53, 12-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μιας και είδα κι εγώ την ταινία...
Θα διάλεγα εμένα. Όσο εγωιστικό κι αν είναι, η μητέρα μου θα είχε ήδη ζήσει τη ζωή της ενώ εγώ θα ήμουν ακόμα στην αρχή. Και εφόσον άρχισε τα εγκεφαλικά ήδη είναι θέμα χρόνου να πεθάνει. Τέλος, αν διάλεγα εμένα, θα την καταδίκαζα να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της με τη στεναχώρια οτι πέθανε η κόρη της (πόσο μάλλον αν ήξερε γιατί!). Άλλωστε γιατι ντε και καλά είναι κακό γι'αυτήν να πεθάνει? Πώς είστε σίγουροι (όσοι απαντήσετε το αντίθετο) ότι είναι τόσο χάλια στην "άλλη όχθη"?

+5

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

darkness_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darkness_
H darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H darkness_ έγραψε στις 17:02, 12-01-07:

δεν καταφερα να διαβασω ολες τις σελιδες ωστε να καταλαβω για ποιο λογο τιθεται ενα τετοιο διλλημα,ουτε εχω δει την ταινια που συζητατε,ψηφισα ομως -εστω και εαν ειναι μια εντελλως υποθετικη και ακραια ερωτηση-οτι θα διαλεγα να πεθανει η μητερα μου-γι'αυτο ειμαι σιγουρη,οσο κι ο θανατος -,διοτι η φυσικη εξελιξη στην ζωη ειναι να πεθαινουν πρωτα οι γονεις και υστερα τα παιδια τους ...
επισης ανθρωπος που εχει παιδια,μου φαινεται αδιανοητο να ειναι τοσο προσκολλημενος στην μητερα του,ωστε να προτιμησει να μην "ζησει" τις μερες που τα παιδια του μεγαλωνουν,ανοιγουν φτερακια στον κοσμο που τα εφερε,να προσφερει την μητροτητα και την πατροτητα στα δικα του πλασματα,αλλα προτιμα να πεθανει για να ζησει η μαμα του...οριστε????
ουτε στα 14 μου δεν πιστευω οτι θα ψηφιζα το αντιθετο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:26, 12-01-07:

Η μητέρα μου αν μάθαινε στην πορεία ότι πέθανα για να ζήσει αυτή, θα πέθαινε! Κοινώς στο τέλος θα είχαμε χάσει και οι δύο τη ζωή Δεν υπάρχει γονιός που να διαλέξει τη ζωή του αντί της ζωής του παιδιού του. όσο δεμένη να ήμουν με την μάνα μου θα διάλεγα τη δική μου ζωή για πάρα πολλούς λόγους και πιστέψτε με δεν είναι τόσο εγωιστικό να διαλέξεις να ζήσεις έναντι ενός μεγαλύτερου από σένα ατόμου.... Αυτός είναι ο νόμος της ζωής... οι μεγαλύτεροι πεθαίνουν και οι νεότεροι μεγαλώνουν μέχρι να πεθάνουν και αυτοί... Απορία... Γιάννη... αν είχες παιδί... θα προτιμούσες να πεθάνεις εσύ αντί της μητέρας σου? __________________ μπορει να εχεις δικοιο αλλα εγω δεν θα αντεχα να ξερω οτι εγω ζω επειδη πεθανε η μαμα μου με τιποτα

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:52, 15-01-07:

Στην δικη μου περιπτωση, κι επειδη εχουμε ηδη χασει τον αδερφο μου, θα διαλεγα να πεθανει η μητερα μου γιατι αν πεθαινα εγω θα πεθαινε ΚΑΙ η μητερα μου ΚΑΙ ο πατερας μου ΚΑΙ θα τρελλαινοταν ο αλλος μου αδερφος.

Αλλα και αλλιως να ηταν τα πραγματα παλι πιστευω το ιδιο θα διαλεγα, για τους λογους που εχουν ηδη αναπτυξει προηγουμενοι.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:53, 15-01-07:

Αλλωστε ξερω πως και οι δυο γονεις μου θα πουλαγαν την ψυχη τους στον διαολο για να γυρισει ο αδερφος μου.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:09, 15-01-07:

βασικα, μηπως πρεπει να μπει και ενα δεν ξερω- δεν απαντω στην ψηφοφορια?

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 22:17, 04-03-07:

θα προτιμούσα να πεθάνω εγώ γιατι δεν θα το αντεχα αν έχανα την μητέρα μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:07, 13-03-07:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος για ένα γονιό από το να χάσει το παιδί του. Το έζησα από κοντά (σε φίλους συνέβη) και το είδα πολύ καλά. Θα διάλεγα να ζήσω εγώ, όπως και σε αντίστοιχη περίπτωση μεταξύ εμού και της κόρης μου θα διάλεγα να ζήσει αυτή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 08:18, 15-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Δεν υπάρχει μεγαλύτερος πόνος για ένα γονιό από το να χάσει το παιδί του. Το έζησα από κοντά (σε φίλους συνέβη) και το είδα πολύ καλά. Θα διάλεγα να ζήσω εγώ, όπως και σε αντίστοιχη περίπτωση μεταξύ εμού και της κόρης μου θα διάλεγα να ζήσει αυτή!
+1

Παράθεση

Niki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 10:50, 16-03-07:

Θα διάλεγα μάλλον τη ζωή μου , όχι γιατί θέλω να ζήσω . Απλά αν πέθαινα εγώ η μητέρα μου είναι τόσο ευαίσθητη που θα ... ακολουθούσε . Ενώ εγώ είμαι πιο νέα και πιο δυνατή για να αντέξω ένα χαμό . Τι μακάβριο θέμα ... !!! Φτου φτου φτου !!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:59, 19-04-07:

Παιδιά μακάβρια ερώτηση άς είναι και υποθετική, πιστέυω ότι κάθε πράγμα στον καιρό του, πιά μάνα θέλει να χάσει το παιδί της και ποιο παιδί θέλει να χάσει το γονειό του, ο ένας είναι νέος για να παιθάνει και ο άλλος θα παιθάνει άπο τον καμό του.

Εγώ θα έλεγα άν και δεν το πιστέυω ότι απαντάω θα έλεγα εγώ

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:00, 31-08-09:

Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο ερώτημα και μου είναι επίσης δύσκολο να απαντήσω ειλικρινά... Αλλά ας το προσπαθήσω. Λοιπόν, αν ήξερα ότι δεν θα με κατέκριναν ή ότι δεν θα μαθευόταν ποτέ σε τρίτους, εκτός της οικογένειας, ΙΣΩΣ θα επέλεγα να ζήσω εγώ. Και όχι μόνο λόγω εγωισμού και επειδή θέλω να ζήσω εγώ, αλλά και επειδή ξέροντας την μητέρα μου, θα αυτοκτονούσε αμέσως μετά, όταν μάθαινε ότι πέθανα για χάρη της ή αν δεν το μάθαινε θα βυθιζόταν σε τεράστια θλίψη μετά το θανατό μου. Ενώ εγώ ως νεότερη θα το άντεχα καλύτερα. Αλλά από την άλλη μου είναι δύσκολο (θα μου ήταν, μάλλον) να ξέρω ότι μπορούσα να σώσω κάποιον και δεν το έκανα προσπαθώντας να σώσω το τομάρι μου. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο ''κάποιος'' είναι η μητέρα μου... Οι τύψεις θα με βασάνιζαν συνέχεια και αν μαθευόταν δεν θα ένιωθα άνετα με κανένα. Αν δεν μαθευόταν πάλι δεν θα ένιωθα άνετα έχοντας ένα τέτοιο μυστικό. Και αν το αποκάλυπτα ποιος ξέρει τις αντιδράσεις; Οπότε εντέλει θα επέλεγα να πεθάνω εγώ, όχι για κάποιον ανόητο λόγο γενναιότητας, αλλά επειδή η ζωή μου θα γινόταν κόλαση αν επέλεγα να ''σκοτώσω'' μητέρα μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:34, 29-12-09:

εχω τρομερη αδυναμια τη μητερα μου, υπερβολικα πολυ αγαπη και ολο οσοι με ζουν μου λενε να απογαλακτηστω γργορα γιατι εχω μεγαλωσει πια.

ειμαι μοναχοπαιδι και νιωθω οτι δεν εχω κανεναν αλλον. αγαπαω πολυ και τον πατερα μου, αλλα με τη μητερα μου εχω αλλου ειδους σχεσης. εχω πει στη μητερα μου να προσεχει τον ευατο της γιατι αν παθει κατι θα παθω και εγω. νιωθω πως χωρις τη μητερα μου, ειμαι μονη και φοβαμαι τη μοναξια.

θα μου ηταν πολυ δυσκολο να ζησω χωρις τη μητερα μου, αν δεν ειχα εστω δημιουργησει ακομα δικη μου οικογενεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους