Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αυτοτραυματισμός

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 18:52, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zo0bito
SOS
Ψαχνω απεγνοσμενα βοηθεια! Η κοπελα μου αυτοτραυματηζετε (χαρακονετε) και δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει τρεμω ολοκληρος . . . ! Εχθες τα φτιαξαμε και σημερα το εμαθα ειδα και τισ πληγες στα χερια ..!
Ειμαστε και οι δυο 16 στα 17 και δεν ξερω πως μπορω να την αποτρεψω απο αυτην την κακια συνηθεια!
Φοβαμαι ακομα ην κανει και τιποτα που δεν θα μπορει να το μετανιωσει ! Δεν ξερω και τι πρεπει να της πωωωωω!
Καλεσε την αστυνομια,και θα την πανε σε ενα ψυχιατρειο.Εσυ μονο ενα τηλεφωνο παρε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zo0bito
Ο Zo0bito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Zo0bito έγραψε στις 18:54, 03-11-12:

Η κοπελα αυτοτραυματιζετε εδω και πολυ καιρο και διαπιστοσα ρωτοντα την κολιτη της ... ! ακομα δεν το ξερει κανεις εκτοσ απο μενα και την κολιτι της ... και σε μενα το ειπε ρτσι ωστε να μην υπαρχουν μυστηκα αναμεσα μας ! Οποτε δεν πιστευω να ζηταει ΠΡΟΣΟΧΗ ... !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 18:59, 03-11-12:

Η κοπελα αυτοτραυματιζετε εδω και πολυ καιρο και διαπιστοσα ρωτοντα την κολιτη της ... ! ακομα δεν το ξερει κανεις εκτοσ απο μενα και την κολιτι της ... και σε μενα το ειπε ρτσι ωστε να μην υπαρχουν μυστηκα αναμεσα μας ! Οποτε δεν πιστευω να ζηταει ΠΡΟΣΟΧΗ ... !
για να τραβαει την προσοχη το κανει...στανταρ...και μια κοπελα απο το χωριο μου τα ιδια εκανε!-κατα τα αλλα φυσιολογικοτατη!!(σοβαρα το λεω..χωρις ειρωνεια!)αλλα καλο ειναι να μην ανακατευτεις και πολυ...απλα να το πειτε στους γονεις της..αυτοι ξερουν τι θα κανουν!

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:01, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από georgia.94
για να τραβαει την προσοχη το κανει...στανταρ...και μια κοπελα απο το χωριο μου τα ιδια εκανε!-κατα τα αλλα φυσιολογικοτατη!!(σοβαρα το λεω..χωρις ειρωνεια!)αλλα καλο ειναι να μην ανακατευτεις και πολυ...απλα να το πειτε στους γονεις της..αυτοι ξερουν τι θα κανουν!
Αρχιδια ξερουν.Οταν θα παθει μολυνση απο τις πληγες με το ξυραφι,η κοψει καμια αρτηρια,να δω τι θα κανουν.
Αυτη η κατασταση χρηζει ψυχολογικης και ψυχιατρικης φροντιδας,αμεσα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

O Zo0bito έγραψε στις 19:03, 03-11-12:

Οι γονοις τις ειναι χωρισμενοι και απο εκει και περα εχει ολι την προσοχη μου εδω και πολυ καιρο δεν χριαζετε αλλη πιστευω! Ακομα οτι κανει το κανει κρυφα ! Οποτε δεν μπορει κανεις να την προσεξει....Να συμπληρωσω οτι κρυβει και τις πληγες της !

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 έγραψε στις 19:04, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Αρχιδια ξερουν.Οταν θα παθει μολυνση απο τις πληγες με το ξυραφι,η κοψει καμια αρτηρια,να δω τι θα κανουν.
Αυτη η κατασταση χρηζει ψυχολογικης και ψυχιατρικης φροντιδας,αμεσα.
συμφωνω οτι δεν πρεπει να την αφησουν ετσι..αλλα καλυτερα να μην ανακατευτει το παιδι..απλα να το πει στους γονεις της να την πανε οι ιδιοι σε καποιον ειδικο!

Οι γονοις τις ειναι χωρισμενοι και απο εκει και περα εχει ολι την προσοχη μου εδω και πολυ καιρο δεν χριαζετε αλλη πιστευω! Ακομα οτι κανει το κανει κρυφα ! Οποτε δεν μπορει κανεις να την προσεξει....Να συμπληρωσω οτι κρυβει και τις πληγες της !
δεν νομιζω οτι μπορεις να το αντιμετωπισεις μονος σου....καλυτερα μιλησε στη μητερα της...και χωρισμενοι να ναι οι ανθρωποι εφοσον εχει προβλημα η κορη τους θα κοιταξουν να το αντιμετωπισουν!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-11-12 στις 09:43. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:09, 03-11-12:

Ειχα μια φιλη που εκρυβε τις πληγες με κατι βραχιολια απο δερμα,που φορανε στον καρπο.Και αυτη ετσι πρεπει να τις κρυβει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrHouse : 03-11-12 στις 19:24.
Παράθεση

Zo0bito

Νεοφερμένος

O Zo0bito έγραψε στις 19:14, 03-11-12:

ετσι ακριβος τισ κρυβει ή με μακριες μπλουζεσ ακομακαι οταν εχει ζεστη

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:17, 03-11-12:

Άτομα θέλει, άτομα δίπλα της που τη νοιάζονται και της το δείχνουν.
Είναι και η εφηβεία περίεργη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:26, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lamidon
Αυτοτραυματισμός δέ καταλαβαίνω τον λόγο.
Αυτοκτονία ΟΚ μπορεί να υπάρχουν σοβαροί λόγοι με τεράστια άλυτα προβλήματα αλλά αυτοτραυματισμός γιατί?
Μόνο άνθρωποι με ισχυρά διαταραγμένα ψυχολογικά προβλήματα θα μπορούσαν να το κάνουν.
Η αυτοκτονία δηλώνει τη δειλία στην αντιμετώπιση της ζωής.Κανένα πρόβλημα δε μένει άλυτο,εμείς δεν γίνεται να ξέρουμε πάντα τη λύση.Ο αυτοτραυματισμός μπορεί να προκύψει απο κάποια στιγμή εκνευρισμού ή έλλειψης εμπιστοσύνης στον εαυτό μας.

SOS
Ψαχνω απεγνοσμενα βοηθεια! Η κοπελα μου αυτοτραυματηζετε (χαρακονετε) και δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει τρεμω ολοκληρος . . . ! Εχθες τα φτιαξαμε και σημερα το εμαθα ειδα και τισ πληγες στα χερια ..!
Ειμαστε και οι δυο 16 στα 17 και δεν ξερω πως μπορω να την αποτρεψω απο αυτην την κακια συνηθεια!
Φοβαμαι ακομα ην κανει και τιποτα που δεν θα μπορει να το μετανιωσει ! Δεν ξερω και τι πρεπει να της πωωωωω!
Τράβα τη σε ψυχολόγο,πείστην οτι κάνει κακό στον εαυτό της και πρόσφερέ της την κατάλληλη συμπαράσταση~

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:48, 03-11-12:

Τράβα τη σε ψυχολόγο,πείστην οτι κάνει κακό στον εαυτό της και πρόσφερέ της την κατάλληλη συμπαράσταση~
ναι,,η μονη λυση σε τετοια ακραια κατασταση

εχω περασει αναλογες εμμονικες αγχωτικεςκαταστασεις,,πολυ πιο ψυχολιγκου συναισθηματικου επιπεδου
αλλα οταν αυτοτραυματιζεσαι πια
γρηγορα στο γιατρο..
οχι ψυχολογο,,αλλα ψυχιατρο,που ειναι και ψυχαναλυτες οι περισσοτεροι

ισως θα επρεπε να παρει και καποια ηρεμιστικα
(ο ψυχιατρος τα ξερει αυτα εννοειται..)

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 19:55, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

εχω περασει αναλογες εμμονικες αγχωτικεςκαταστασεις,,πολυ πιο ψυχολιγκου συναισθηματικου επιπεδου
γρηγορα στο γιατρο..

Προσωπικά πιστεύω πως ισχύει αυτό που είπαν όλοι... το κάνει για προσοχή,
και όχι ιδιαίτερα από το σπίτι της, μπορεί να το κάνει για τα μάτια της κολλητής της,
του αγοριού της και δε ξέρω και εγώ για ποιον άλλον!

Τώρα σε σχέση με αυτό που τόνισα στα λεγόμενα σου...
είσαι σίγουρος για αυτή τη συμβουλή;
Χωρίς να έχω κάποια προσωπική εμπειρία, μιλάω με βάση αυτών που μου
έχει πει μια πάρα πολύ καλή μου φίλη που έχει τελειώσει ψυχολογία,
αλλά οι δικοί μας ψυχίατροι δεν κάνουν τίποτα απολύτως, παρά μόνο
σε γεμίζουν με μια σακούλα χάπια...
Θέλω να πω ότι δεν έχει ενεργό "ρόλο" στη θεραπεία σου
και γενικότερα πιστεύω ότι ψυχίατρος συστήνεται σε πολύ ΑΚΡΑΙΕΣ καταστάσεις,
και η συγκεκριμένη περίπτωση δε μου φαίνεται ακραία προς το παρών,
μπορεί να εξελιχθεί, αλλά δεν είναι ακόμη, προλαβαίνετε αν κάποιος
ασχοληθεί άμεσα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:03, 03-11-12:

και γενικότερα πιστεύω ότι ψυχίατρος συστήνεται σε πολύ ΑΚΡΑΙΕΣ καταστάσεις,
και η συγκεκριμένη περίπτωση δε μου φαίνεται ακραία προς το παρών,
οταν χαρακωνεσαι δεν ειναι ακραιο?
παμε καλα?

ας κανει οτι θελει φυσικα..
και ο ψυχολογος αν ειναι καλος και οχι ψυχρος σκιτζης οπως οι περισσοτεροι
μπορει να κανει δουλεια

αλλα ο αλλος να χαρακωνεται,,(καλα δεν βαζει κατι για να κλεινουν οι πληγες?)
ε,ναιειναι ακραιο

προσεχε φιλε,,βοηθα την κοπελα σου,,για να το κανει αυτο και να ποναει ετσι τον εαυτο της ποναει μεσα της,,
υποφερει..
με το σωματικο πονο θολωνεις τον ψυχικο..προσωρινα βεβαια,,ο ψυχικος μενει παντα κει μεχρι να τον αντιμετωπισεις..

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 20:12, 03-11-12:

οταν χαρακωνεσαι δεν ειναι ακραιο?
παμε καλα?

ας κανει οτι θελει φυσικα..
και ο ψυχολογος αν ειναι καλος και οχι ψυχρος σκιτζης οπως οι περισσοτεροι
μπορει να κανει δουλεια

αλλα ο αλλος να χαρακωνεται,,(καλα δεν βαζει κατι για να κλεινουν οι πληγες?)
ε,ναιειναι ακραιο

προσεχε φιλε,,βοηθα την κοπελα σου,,για να το κανει αυτο και να ποναει ετσι τον εαυτο της ποναει μεσα της,,
υποφερει..
Κοπελίτσα 16 χρονών χαρακώνεται,
ενώ όπως αναφέρει ο φίλος μας ΈΧΕΙ αρκετή προσοχή
από το σπίτι της, όχι δε μου φαίνεται ακραίο..
Επίτρεψε μου να είμαι λίγο χοντρόπετση και αν θέλεις καχύποπτη
στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ περίπτωση.
Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.
Όχι για εμένα δεν είναι ακραία περίπτωση,
μάλλον έχουμε διαφορετικό μέτρο στο "ακραίο".

Για εμένα ένας άνθρωπος που θα την φορτώσει με χάπια,
συγνώμη αλλά δεν είναι λύση!
Ένας καλός ψυχολόγος ή ακόμη και παιδοψυχολόγος (δε γνωρίζω σε ποια ηλικία
μεταπηδάς από παιδοψυχολόγο σε ψυχολόγο για αυτό το λέω)
πιστεύω θα βοηθήσει ουσιαστικά.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:14, 03-11-12:

SOS
Υπάρχουν δύο περιπτώσεις...
Είτε θέλει να τιμωρήσει τον εαυτό της για κάτι.Ίσως για το διαζύγιο των γονιών της.Πές της πως δεν έχει νόημα να κατηγορεί τον εαυτό της για αυτό,δεν ευθύνεται η ίδια.
Εϊτε επιζητά την προσοχή(όπως είπε η διοτίμα),οπότε πές της πως οι emo είναι εκτός μόδας πλέον.
Δεν πιστεύω πως πρόκειται να επιχειρήσει κάτι πιό "δραστικό".Άν το σκεφτότανε,θα το είχε ήδη κάνει...δεν θα έμενε στις χαρακιές τόσο καιρό.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 20:20, 03-11-12:

Η κοπελα ειναι αρρωστη,και εσεις λετε να της μιλησουν οι ''δικοι της'' ή φιλοι της?
Πρεπει να την δει ειδικος.

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 έγραψε στις 20:23, 03-11-12:

ουτε για μενα ειναι ακραιο...πιστευω πως απλα περναει μια ασχημη ψυχολογικα φαση και ενδεχομενως ζητα την προσοχη..ειναι πιο πιθανο αυτο παρα να εχει καποιο σοβαροτερο προβλημα..το εχει παθει ατομο του περιβαλλοντος μου(οχι ακριβως..μια γνωστη μου τελοσπαντων!) και απλα ηθελε να την προσεχουν και να της δινουν σημασια και προσοχη!!τιποτα παραπανω!γιατι πρεπει ντε και σωνει το κοριτσακι να εχει προβλημα..?σαφεστατα θα πρεπει να επισκεφθει καποιον ψυχολογο αλλα μονο σε επιπεδο συζητησης..

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:32, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Η κοπελα ειναι αρρωστη,και εσεις λετε να της μιλησουν οι ''δικοι της'' ή φιλοι της?
Πρεπει να την δει ειδικος.
Δεν έχεις άδικο,άλλωστε πιό ευκολα μιλας σε καποιον ξένο και ουδέτερο,παρά σε κάποιον πιό οικείο.
Ωστόσο θα πρέπει να γίνει προσεκτική επιλογή του ψυχολόγου(για ψυχίατρο δεν το συζητάω κάν,το βρίσκω υπερβολικό) και να τον έχει ενημερώσει κάποιος πρίν απο την συνεδρία για το τί ακριβώς συμβαίνει.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 20:39, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Δεν έχεις άδικο,άλλωστε πιό ευκολα μιλας σε καποιον ξένο και ουδέτερο,παρά σε κάποιον πιό οικείο.
Ωστόσο θα πρέπει να γίνει προσεκτική επιλογή του ψυχολόγου(για ψυχίατρο δεν το συζητάω κάν,το βρίσκω υπερβολικό) και να τον έχει ενημερώσει κάποιος πρίν απο την συνεδρία για το τί ακριβώς συμβαίνει.
Συμφωνω,αλλα το οικειο προσωπο δεν θα κανει διαγνωση,ή θεραπεια.Και στο κατω κατω,ας παει να δει εναν συμβουλευτικο ψυχολογο,που ειναι ''σαν φιλος'' με τον πελατη.
γιατι πρεπει ντε και σωνει το κοριτσακι να εχει προβλημα..?
Υπαρχει ενας αλγοριθμος που χαρακτηριζει μια συμπεριφορα ως Διαταραχη.

Όλα τα ευρέως γνωστά εγχειρίδια ψυχικής υγείας συμφωνούν πάνω-κάτω πως ως αποκλίνουσα συμπεριφορά (ψυχική διαταραχή) ορίζεται η συμπεριφορά που:
  1. αποκλίνει από την αναμενόμενη συμπεριφορά της κοινωνικής ομάδας του ατόμου
  2. δημιουργεί προσωπική δυσφορία ή ανικανότητα στο άτομο (π.χ. δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί για τις βασικές του ανάγκες).
  3. θέτει σε κίνδυνο την ψυχική ή σωματική υγεία του ατόμου (ή των γύρω του).
  1. Ναι (αλλα δεν μας πολυενδιαφερει)
  2. Ναι.
  3. Ναι.
Εχουμε 3 ναι,ουτε 1,ουτε 2.Αρα η συμπεριφορα χαρακτηριζεται ως Αποκλινουσα συμπεριφορα ή Ψυχικη Διαταραχη.

http://psychologein.sciblogs.net/200...ataraxopoihsh/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-11-12 στις 20:42. Αιτία: Βελτίωση μορφοποιήσης
Παράθεση

SparksFly (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SparksFly
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H SparksFly Βασικά, Ευλόγησον! έγραψε στις 20:07, 04-11-12:

SOS
αχ...καταρχάς, εάν σου το έδειξε εκείνη σημαίνει πως θέλει να είναι 100% ειλικρινής μαζί σου..πράγμα που είναι καλό.. Σε εμπιστεύεται..παράλληλα, είναι σαν να σου φωνάζει για βοήθεια, μπορεί η ίδια να μην το καταλαβαίνει αλλά αυτό κάνει...συνεπώς αυτό που μπορείς στην παρούσα φάση να κάνεις είναι να την συζητήσεις, να δεις εάν δέχεται επιστημονική βοήθεια (χωρίς να την φρικάρεις) και εάν είναι πρόθημη να το πει στους δικούς της...εάν είναι παρότρυνέ την να το πει και παράλληλα να τους ζητήσει βοήθεια...εάν δεν θέλει (πράγμα λογικό, απόλυτα) μπορείς να της πεις (και να το εννοείς, αλλιώς άστο) ότι θα είσα εκεί για να σου μιλήσει και πως ό,τι χρειαστεί θα είσαι εκεί...προσπάθησε με την συζήτηση (ήρεμα...σοβαρά ΗΡΕΜΑ) να την κάνεις να σου πει τους λόγους κτλ κτλ από κει και πέρα χρειάζεται υποστήριξη...ότι χρειαστείς, στέιλε μου μήνυμα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SheldonCooper
Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O SheldonCooper έγραψε στις 21:12, 09-12-12:

Εχουν περασει κατι παραπανω απο 2 μηνες που χωρισα με την κοπελα μου την οποια λατρευα και οσο μπορουσα τις τα εδινα ολα, στο ενδιαμεσο υπαρχει ενα διαστημα που μιλουσαμε και ενα που δεν μιλουσαμε. Να πω οτι ηταν σχεση εξ-αποστασεως(οχι απλα μεσω internet βρισκομασταν) και για αυτο πιστευω πως δεθηκα τοσο πολυ μαζι της. Ολο αυτο το καιρο εγω προσπαθουσα να τις αλλαξω γνωμη και να συνεχισουμε να ειμαστε μαζι αλλα ηταν πολυ αρνητικη, πιστευε πως δεν θα τα καταφερουμε και μου ειπε να παει ο καθενας παρακατω. Δυστυχως ομως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, απ'οτι καταλαβα αυτη πηγε παρακατω αλλα εγω ειμαι ακομα εκει και τωρα κατα καιρους βλεπω διαφορα που γραφει και ξερω πως δεν ειναι για μενα. Νιωθω τοσο χαλια που πριν 2 βδομαδες ξεκινησα να κοβω το χερι μου στην αρχη απλες γρατσουνιες με ενα μαχαιρι αλλα αργοτερα κατι πιο δυνατο, ενα νυστερι για να κοβει πιο βαθεια. Νομιζω οτι με βοηθαει αυτο γιατι οταν ειμαι μονος σκεφτομαι παντα τις στιγμες και ποναει πολυ αλλα οταν κοβω το χερι μου το μυαλο μου ειναι στο χερι μου που ποναει. Το κοψιμο με αποσπαει απο το να μας σκεφτομαι. Οταν της ειπα πως αντιμετοπιζω το θεμα φρικαρε και μου ειπε πως με αυτα που κανω δεν θελει να εχει καμια σχεση μαζι μου. Εχω σκεφτει και χειροτερα πραγματα απο το κοψιμο (αναφερθηκαν απο αλλους πιο πανω). και γενικα πλεον δεν ξερω τι να κανω.

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 766 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 21:14, 09-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από SheldonCooper
Εχουν περασει κατι παραπανω απο 2 μηνες που χωρισα με την κοπελα μου την οποια λατρευα και οσο μπορουσα τις τα εδινα ολα, στο ενδιαμεσο υπαρχει ενα διαστημα που μιλουσαμε και ενα που δεν μιλουσαμε. Να πω οτι ηταν σχεση εξ-αποστασεως(οχι απλα μεσω internet βρισκομασταν) και για αυτο πιστευω πως δεθηκα τοσο πολυ μαζι της. Ολο αυτο το καιρο εγω προσπαθουσα να τις αλλαξω γνωμη και να συνεχισουμε να ειμαστε μαζι αλλα ηταν πολυ αρνητικη, πιστευε πως δεν θα τα καταφερουμε και μου ειπε να παει ο καθενας παρακατω. Δυστυχως ομως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, απ'οτι καταλαβα αυτη πηγε παρακατω αλλα εγω ειμαι ακομα εκει και τωρα κατα καιρους βλεπω διαφορα που γραφει και ξερω πως δεν ειναι για μενα. Νιωθω τοσο χαλια που πριν 2 βδομαδες ξεκινησα να κοβω το χερι μου στην αρχη απλες γρατσουνιες με ενα μαχαιρι αλλα αργοτερα κατι πιο δυνατο, ενα νυστερι για να κοβει πιο βαθεια. Νομιζω οτι με βοηθαει αυτο γιατι οταν ειμαι μονος σκεφτομαι παντα τις στιγμες και ποναει πολυ αλλα οταν κοβω το χερι μου το μυαλο μου ειναι στο χερι μου που ποναει. Το κοψιμο με αποσπαει απο το να μας σκεφτομαι. Οταν της ειπα πως αντιμετοπιζω το θεμα φρικαρε και μου ειπε πως με αυτα που κανω δεν θελει να εχει καμια σχεση μαζι μου. Εχω σκεφτει και χειροτερα πραγματα απο το κοψιμο (αναφερθηκαν απο αλλους πιο πανω). και γενικα πλεον δεν ξερω τι να κανω.
Σκέψου τα νέα μέτρα .Θα νιώσεις καλύτερα .
Σχετικά με το θέμα.
Αυτό που κάνεις είναι πολύ σοβαρό και προκαλείς κακό μόνο στον εαυτό σου.Και γιατί της το είπες; Σκέφτηκες οτι θα σε λυπηθεί και θα τρέξει κοντά σου; Δεν αντιδρούν όλοι έτσι.Άλλωστε τί ήθελες ,να είναι μαζί σου απο οίκτο για το περιστατικό; Όχι τόσο καλό σχέδιο φίλτατε.
Θα έπρεπε να βρεις άλλους τρόπους να την ξεπεράσεις ή να την ξανακερδίσεις (αν υπήρχαν πιθανότητες).
Βλέπεις να γράφει διάφορα που ; Στο φβ; Στη θέση σου απο εκεί θα ξεκινούσα.Να το διαγράψω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην παλεύω με τέρατα.
Απο ότι φαίνεται είσαι αρκετά αδύναμος χαρακτήρας .Αυτό δεν είναι κακό,αρκεί να μη φτάνεις σε τέτοια άκρα.
Συμβουλή απο μένα: Σταμάτα τον αυτοτραυματισμό.Νομίζεις οτι σε κάνει να ξεχνιέσαι.Υπάρχουν τόσα πράγματα και δραστηριοτητες για να ξεχαστείς προσωρινά ή μόνιμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Polymnia : 09-12-12 στις 21:25. Αιτία: ...
Παράθεση

SheldonCooper

Νεοφερμένος

Ο SheldonCooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O SheldonCooper έγραψε στις 21:29, 09-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Σκέψου τα νέα μέτρα .Θα νιώσεις καλύτερα .
Σχετικά με το θέμα.
Αυτό που κάνεις είναι πολύ σοβαρό και προκαλείς κακό μόνο στον εαυτό σου.Και γιατί της το είπες; Σκέφτηκες οτι θα σε λυπηθεί και θα τρέξει κοντά σου; Δεν αντιδρούν όλοι έτσι.Άλλωστε τί ήθελες ,να είναι μαζί σου απο οίκτο για το περιστατικό; Όχι τόσο καλό σχέδιο φίλτατε.
Θα έπρεπε να βρεις άλλους τρόπους να την ξεπεράσεις ή να την ξανακερδίσεις (αν υπήρχαν πιθανότητες).
Βλέπεις να γράφει διάφορα που ; Στο φβ; Στη θέση σου απο εκεί θα ξεκινούσα.Να το διαγράψω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην παλεύω με τέρατα.
Απο ότι φαίνεται είσαι αρκετά αδύναμος χαρακτήρας .Αυτό δεν είναι κακό,αρκεί να μη φτάνεις σε τέτοια άκρα.
Συμβουλή απο μένα: Σταμάτα τον αυτοτραυματισμό.Νομίζεις οτι σε κάνει να ξεχνιέσαι.Υπάρχουν τόσα πράγματα και δραστηριοτητες για να ξεχαστείς προσωρινά ή μόνιμα.
Της το ειπα γιατι παντα υπηρχε ειλικρινα μεταξυ μας, σε οτ και αν γινοταν. Δεν σκεφτηκα πως θα της το πω και θα ερθει πισω.
Δεν ειμαι ατομο το οποιο σβηνει τους αλλους.

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 22:41, 09-12-12:

καταρχην σταματα να κανεις κακο στον εαυτο σου!!!! για να μη σκεφτεσαι θα πρεπει να αυτοτραυματιζεσαι και να σκεφτεσαι το πονο?? και αμα αυτος ο αυτοτραυματισμος που κανεις κατάληξή στο τελος σε καμια μολυνση ή αφησει κανα σημαδι?
και ολο αυτο το κανεις για μια κοπελα...αξιζει να διαλυεις και να πονας τον εαυτο σου για καποια...?
με το να αυτοτραυματιζεσαι τι καταφερνεις? αλλαζει η κατασταση?
λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να σταματησεις αυτα τα πραγματα, να την ξεχασεις και να προχωρησεις τη ζωη σου. βγες εξω με τους φιλους σου, αρχισε καποια δραστηριοτητα και μην κλεινεσαι στον εαυτο σου και σκεφτεσαι τα παλια. η ζωη δεν σταματαει ουτε γυριζει πισω, μονο προχωραει...

Παράθεση

Ρεντροουζ13 (Μόσχα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρεντροουζ13
H Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

H Ρεντροουζ13 This World Is Not My Home έγραψε στις 23:27, 09-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από georgia.94
Jesus guys! Επειδή το κάνει ένα άτομο δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΙ το κάνουν για τον ίδιο λόγο...Και το "φυσιολογικότατη" το λες γιατί -ΦΑΙΝΕΤΑΙ- ή γιατί -ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ- ??
Πολλά παιδιά προσποιούνται απλά για να μην εξωτερικεύουν την κατάστασή τους.
Δεν μπορείς να ξέρεις τι σκέφτεται και τι περνάει μέσα του ένα άτομο.
Και αν όντως η κοπέλα δεν το κάνει για να τραβήξει την προσοχή ΠΡΕΠΕΙ να ανακατευτείς και να τη στηρίξεις γιατί για να εμπιστεύτηκε εσένα -> εσένα χρειάζεται.

(my point of view παντα)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SheldonCooper

Νεοφερμένος

O SheldonCooper έγραψε στις 16:00, 10-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από kit-kat
καταρχην σταματα να κανεις κακο στον εαυτο σου!!!! για να μη σκεφτεσαι θα πρεπει να αυτοτραυματιζεσαι και να σκεφτεσαι το πονο?? και αμα αυτος ο αυτοτραυματισμος που κανεις κατάληξή στο τελος σε καμια μολυνση ή αφησει κανα σημαδι?
και ολο αυτο το κανεις για μια κοπελα...αξιζει να διαλυεις και να πονας τον εαυτο σου για καποια...?
με το να αυτοτραυματιζεσαι τι καταφερνεις? αλλαζει η κατασταση?
λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να σταματησεις αυτα τα πραγματα, να την ξεχασεις και να προχωρησεις τη ζωη σου. βγες εξω με τους φιλους σου, αρχισε καποια δραστηριοτητα και μην κλεινεσαι στον εαυτο σου και σκεφτεσαι τα παλια. η ζωη δεν σταματαει ουτε γυριζει πισω, μονο προχωραει...

Σιγουρα θα εχεις ακουσει πως οσοι το κανουν δεν σκεφτομαι τις μολυνσεις η τα σημαδια, οπως ξερεις πως επισης δεν ειναι ευκολο να ξεχνας ενα ατομο και να προχωρας παρακατω.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 16:12, 10-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από SheldonCooper
Σιγουρα θα εχεις ακουσει πως οσοι το κανουν δεν σκεφτομαι τις μολυνσεις η τα σημαδια, οπως ξερεις πως επισης δεν ειναι ευκολο να ξεχνας ενα ατομο και να προχωρας παρακατω.
Είναι κρίμα! κάνεις κακό στον εαυτό σου!
Μπορεί ο πόνος που προκαλείς να σε κάνει να ξεχνιέσαι ή το οτιδήποτε άλλο, υπάρχει όμως ένα τεράστιο αλλά....
Ζήτα βοήθεια!
Και όχι από την πρωην, την φρίκαρες! Λογικό ήταν να αντιδράσει έτσι!
Έχεις μιλήσει στους δικούς σου? Σε συγγενεις ή σε φίλους? Ξεκίνα από εκεί για να βρείτε μια λύση!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:32, 10-12-12:

Εσύ τι θα έκανες αν η πρώην σου, σου έλεγε ότι αυτοτραυματίζεται?

Παράθεση

SheldonCooper

Νεοφερμένος

O SheldonCooper έγραψε στις 17:19, 10-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lizsa
Είναι κρίμα! κάνεις κακό στον εαυτό σου!
Μπορεί ο πόνος που προκαλείς να σε κάνει να ξεχνιέσαι ή το οτιδήποτε άλλο, υπάρχει όμως ένα τεράστιο αλλά....
Ζήτα βοήθεια!
Και όχι από την πρωην, την φρίκαρες! Λογικό ήταν να αντιδράσει έτσι!
Έχεις μιλήσει στους δικούς σου? Σε συγγενεις ή σε φίλους? Ξεκίνα από εκεί για να βρείτε μια λύση!

Εγώ είχα δεχθει κάθε παράξενο της, πίστευα και αυτή θα δεχόταν κάτι δικό μου, και όχι δεν το έχω συζητήσει με κανέναν. δεν είμαι άτομο που τα πολυσυζητάει.

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εσύ τι θα έκανες αν η πρώην σου, σου έλεγε ότι αυτοτραυματίζεται?
Στην αρχή και εγώ θα το έβλεπα κάπως αλλά θα το δεχόμουν γιατι για να σου πουν κάτι τετοιο σημαινει πως σε εμπιστεύονται και ειναι ειλικρινης απεναντι σου

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:25, 10-12-12:

γρηγορα στο γιατρο..

Βασικα προληπτικα πρεπει.Τετοια θεματα θελουν αμεση καταπολεμηση.Ο Αυτοτραυματισμος ειναι αρρωστια,ψυχικη,γι'αυτο απο τη πρωτη στιγμη πρεπει να στειλουμε το ατομο αυτο για ψυχαναλυση,να σταματησει να κανει κακο στον εαυτο του.

Παράθεση

I am lost..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη I am lost..
H I am lost.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H I am lost.. έγραψε στις 19:33, 08-01-13:

Λοιπόν, βλέπω έχουν μαζευτεί πολλοί εδώ για να πουν τον πόνο τους.. Ας πω κι εγώ το δικό μου..
Όλα ξεκίνησαν 1 χρόνο πριν. Εγώ, ένας τελείως διαφορετικός άνθρωπος απ' αυτόν που είμαι τώρα.... Μπορώ να πω ότι από πολύ μικρή ήθελα να είμαι διαφορετική. Με κάποιο τρόπο ήδη ήμουν.. Αλλά συνέχιζα να ψάχνω τρόπους.. Τέλος πάντων, είχα ακούσει για τον αυτοτραυματισμό και παλιότερα, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία. Πέρσι τα Χριστούγεννα λοιπόν μου κόλλησε. Δεν ξέρω πώς ή γιατί, μάλλον επειδή ήταν κάτι διαφορετικό.. Λέγανε ότι νιώθεις καλά... Τα ξεχνάς όλα... σε βοηθάει... σου διώχνει τον πόνο.... ε, μιας κι εκείνη την περίοδο πέρασα διάφορα, είπα να το δοκιμάσω, μπας και κάνει κάτι... Ξημερώματα Πρωτοχρονιάς 2012, μετά από ένα συναισθηματικό ξέσπασμα, το έκανα.... 5-6 γρατζουνίτσες μόνο, τίποτα σοβαρό. Έλα όμως που δεν μου έφταναν... Οι 5-6 έγιναν σιγα σιγά 10... και περισσότερες.... και τα όλο και πιο δυνατά, και όλο και πιο πολύ... Μετά οι γρατζουνιές δώσανε τη θέση τους σε μικρά κοψίματα, και και απ' το να γρατζουνιέμε με τα νύχια μου κατέληξα να κόβομαι με το ξυραφάκι του πατέρα μου... Μετά με ψαλίδι... με μαχαίρι.... με γυαλί... με ότι έβρισκα. Και όλο και χειρότερα... Το έκανα κάθε βράδυ. Μπορεί και περισσότερες φορές μέσα στη μέρα... Είχα πιάσει πάτο. Αλλά ένιωθα τόσο καλά.... Για πρώτη φορά, δεν έλεγα ψέματα στον εαυτό μου, δεν καταχώνιαζα τον πόνο μέσα μου... το έβγαζα έξω. Και κάθε φορά που ο πόνος ήταν πιο πολύς απ' αυτόν που μπορούσα να χειριστώ, ήξερα ότι το μαχαίρι είναι κρυμμένο στο δεύτερο συρτάρι του κομοδίνου μου και με περιμένει.. Είχα εθιστεί... άσχημα... Προσπάθησα να σταματήσω.... όλες οι προσπάθειες κρατούσαν το πολύ 20 μέρες , το έκανα πάλι, μετά ξανα προσπάθειες... ΤΙΠΟΤΑ... Είχαν περάσει λοιπόν 20 κάτι μέρες και ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι αυτή τη φορά θα τα καταφέρω... αλλά αυτός ο καυγάς με τη μανα μου, τα κατέστρεψε όλα. Κλειδώθηκα λοιπόν μεσα στο δωμάτιό μου ξέροντας ότι δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω... Κράτησε όλο το βράδυ... το αίμα έτρεχε... κι εγώ το σκούπιζα ε τα σεντόνια.......... 1 μέρα μετά, έδειξα στη μητέρα μου τα χέρια μου.. ήθελα κάποιον δίπλα μου σ' αυτή τη μάχη, και ήθελα αυτην. Ψηλοπροσπάθησε να καταλάβει, κι εγώ της εξήγησα όσα μπορούσα, αλλά είναι τόσο ξεροκέφαλη που..... γκρρρρρρ.. χειρότερα τα 'κανε... Αλλ' αυτο δεν άλλαζε τίποτα....... Εκείνο το βράδυ, είχα ορκιστεί ότι ήταν η τελευταία φορά.... και για πρώτη φορά το πίστεψα πραγματικά.
Τα κατάφεραααα.... Δηλαδή... σχεδόν... πέρασαν 20 μέρες, 40, 50, τίποτα... τα είχα καταφέρει... 70, 80... ίσως πραγματικά να τα κατάφερααα... 90... 100... 120... 121. Τέλος. Απέτυχα. Ήμερα των Χριστουγέννων... πέταξα σχεδόν 4 μήνες προσπάθειας στα σκουπίδια. Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω... δε θα το άρχιζα ποτέ... αλλά τι να κάνεις... προσπάθησα... σχεδόν τα κατάφερα... αλλά έτσι είναι οι εθισμοί... Γιαυτό συνεχίζω να το κάνω... γιατί η ελπίδα χάθηκε για πάντα... τι 5-6 και 10 γρατζουνίτσες???? 130+ μέτρησα μόνο στο δεξί μου χέρι... αν μετρήσεις και των ποδιών... 180+ και δεν μπορώ να πω ότι είμαι περήφανη... Απλά έτσι νιώθω πιοοο... ασφαλής... κοιτάζοντας το χέρι μου και ξέροντας ότι αν κοιτάξω θα το βρω θαμμένο μες τις πληγές.. Και το αίμα... αίμα = ψυχικός πόνος... όσο πιο πολύ κυλάει τόσο πιο πολύ φεύγει αυτό το βάρος στο στήθος... Βέβαια, το κενό παραμένει... αλλά κάτι είναι κι αυτο.. Λοιπόν, θα το αφήσω στην τύχη... ούτε θα προσπαθήσω, ούτε τίποτα... Απλά θα ελπίσω κάποια μέρα να πεθάνω από αιμορραγία, να γλιτώσω επιτέλους, και να σας αφήσω εσάς τους άλλους να τρώγεστε μεταξύ σας....
Αυτά είχα να πω... Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 19:49, 08-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από I am lost..
Λοιπόν, βλέπω έχουν μαζευτεί πολλοί εδώ για να πουν τον πόνο τους.. Ας πω κι εγώ το δικό μου..

Πραγματικά με ταρακούνησε η ιστορία σου. Και με τα άλλα ποστ δεν κατάφερα να καταλάβω. Τι ακριβώς κερδίζει κάποιος απο μια τέτοια ενέργεια? Σου προτείνω να μην τα παρατήσεις και να ζητήσεις ιατρική βοήθεια απο καποιο ψυχολόγο δεν ξέρω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-01-13 στις 22:04. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 20:29, 08-01-13:

πρώτα θα ήθελα να σου δώσω συγχαρητήρια που αναγνωρίζεις την όλη κατάσταση και γιατί το κάνεις και το γεγονός ότι προσπάθησες να το αντιμετωπίσεις και να το σταματήσεις έστω και για 4 μήνες.... ειναι δυστυχώς λογικό να ξανακυλήσεις σε μια δύσκολη κατάσταση και να το ξανακάνεις γιατί οι αυτοτραυματισμοί ειναι ένας φαυλος κύκλος. με την έννοια ότι σου συμβαινει κάτι άσχημο πονάς πολύ ψυχικά και αυτόματα κάνεις κακό στον εαυτό σου για να πονέσεις σωματικά ώστε να αποφορτιστείς από τον πόνο που βαραίνει την ψυχή σου. εγώ σε συμβουλεύω να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου ειδικού γιατί μονη σου είναι δυσκολό να το καταφέρεις! όχι οτι δεν μπορείς αλλά στις δύσκολες καταστάσεις όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας και κυλάμε σε κάποιες συμπεριφορές..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-01-13 στις 22:13. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:33, 08-01-13:

Γενικά όλοι όσοι αυτοτραυματίζονται να ψάξουν άλλους τρόπους να εκτονωθούν\ανακουφιστούν όχι να ξεσπούν στο σώμα τους.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 21:55, 08-01-13:

Θα σου έστελνα πμ αλλά επειδή βρίσκονται πολύ εκεί έξω που αντιμετωπίζουν την ίδια κατάσταση με εσένα θεώρησα πως είναι καλύτερα να στα γράψω εδώ.
Δεν είμαι γιατρός, δεν είμαι ψυχολόγο για αυτό δε σε παίρνω στο λαιμό να σου δώσω συμβουλές αντιμετώπισης, το μόνο που έχω να σου πω είναι να σκέφτεσαι πως δεν είσαι μόνη σου.
Σου γράφω κάποιες γραμμές υποστήριξης που μπορείς να απευθυνθείς για να βοηθήσεις τον εαυτό σου ακόμη και ανώνυμα.
Σε παρακαλώ όσο δύσκολο και αν σου φαίνεται, σκέψου το και μετά πράξε.

Χαμόγελο του Παιδιού,

SOS: 1056 Γραμμή Υποστήριξης Παιδιών

Ε.Ψ.Υ.Π.Ε Εταιρία Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης Παιδιού και Εφήβου,
SOS: 801 801 11 77 Γραμμή Υποστήριξης Παιδιών & Εφήβων

«Γραμμή στήριξης παιδιών και εφήβων 116 111»
SOS: 116 111

Κάνε αυτό το μικρό βήμα και όταν νιώσεις έτοιμη συζήτησε το στο σπίτι σου, θα δεις θα σε βοηθήσει και ας μη το πιστεύεις τώρα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από τη καρδιά μου, αλήθεια.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 22:27, 08-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Γενικά όλοι όσοι αυτοτραυματίζονται να ψάξουν άλλους τρόπους να εκτονωθούν\ανακουφιστούν όχι να ξεσπούν στο σώμα τους.
δε νομιζω οτι ειναι εκτονωση
αν θες να εκτονωθεισ κανεις αλλα πραγματα..
τετοιες περιπτωσεις θελουν γιατρο βεβαια

και υποθέτω οτι δειχνουν ανθρωπους που σιχαινονται τον εαυτο τους και
θελουν αγαπη που ή δεν παιρνουν απο πουθενα ή δεν τους τη δειχνουν αρκετα..
πρεπει να αλλαξουν ολοκληρη την κοσμοθεωρια τους
και σε κατι τετοιο δε φτανουν ουτε δεκα επισκεψεις σε ενα γιατρο
ουτε αλλος τροπος ''εκτονωσης''

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:56, 10-01-13:

Είναι πολύ δύσκολο το θέμα και ως κάποια που έχω περάσει αυτοκαταστροφική περίοδο, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι μόνο η μακροπόθεσμη, συνειδητή προσπάθεια να ανασύρει και να καταλάβει κανείς τους λόγους που τον ωθούν να κάνει κάτι τέτοιο μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Ο αυτοτραυματισμός είναι κάτι πολύ βίαιο προς το σώμα μας. Είναι έκφραση. Άλλοι το λένε εκτόνωση, αλλά δεν έχει τόσο σημασία αυτό όσο...:

Είναι σημαντικό να πάει κανείς, και αναφέρομαι και στην I am lost, σε ειδικό.... Ναι μπορεί 10 επισκέψεις να μην αρκούν, αλλά ήδη μετά από 3-4 συζητήσεις νιώθει κανείς πιο κατατοπισμένος. Θέλει ψυχική δύναμη να κοιτάξεις μέσα σου, και προσωπικά είδα ότι από τη δεύτερη συζήτηση με ψυχολόγο κατάλαβα καλύτερα τι κάνω.
Μετά κατάλαβα ότι κάνω κάτι κακό.
Το ήξερα, με τη λογική, αλλά εκεί το κατάλαβα.
Και κάποια στιγμή απλά "έσπασα" και κοίταξα τους δαίμονές μου στα μάτια...

Βέβαια ό,τι μπορεί να κάνει κανείς για να συνειδητοποιήσει το κακό που κάνει στον εαυτό του και να το αποφύγει είναι καλό: συζήτηση με φίλους, συγγενείς, διάβασμα... κατ'αρχήν.
Είμαστε όλοι τρωτοί, έχουμε όλοι προβλήματα, και ελάχιστοι αντιδράμε σωστά.

Αγάπα τον εαυτό σου, στο τέλος της μέρας είσαι μόνη, εσύ κι αυτός...

Παράθεση

anonymoss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anonymoss
H anonymoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H anonymoss Η μουσική είναι κόσμος..ο κόσμος μου έγραψε στις 22:37, 01-07-13:

Ειμαι ενα απλο 14χρονο κοριτσι. Πριν καμια εβδομαδα εβλεπα πολλα video στο youtube με ''χαρακωματα'' (self harm) κλπ. Μετα απο λιγες μερες (τοτε) μου ετυχε μια πολυ ανουσια δυσκολια με καποια παιδια που με εβαλε (η δυσκολια) σε πειρασμο να το δοκιμασω. Μπορει να ακουγεται τρελο αλλα μαρεσει. Δεν ποναω πολυ. Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να παω σε ψυχολογο αλλα δεν εχω τροπο να πω ''το γιατι'' στους γονεις μου, εξαλου ντρεπομαι. Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα φτασω εκει αλλα να που εγινε. Ναι, ναι ξερω ειναι τρελο, ειμαι τρελη, αλλα μπορει να με καταλαβει ΜΟΝΟ ενας ανθρωπος που το εχει κανει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anonymoss

Νεοφερμένος

H anonymoss Η μουσική είναι κόσμος..ο κόσμος μου έγραψε στις 22:41, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ρόζα Νέρα Flamingo
δε νομιζω οτι ειναι εκτονωση
αν θες να εκτονωθεισ κανεις αλλα πραγματα..
τετοιες περιπτωσεις θελουν γιατρο βεβαια

και υποθέτω οτι δειχνουν ανθρωπους που σιχαινονται τον εαυτο τους και
θελουν αγαπη που ή δεν παιρνουν απο πουθενα ή δεν τους τη δειχνουν αρκετα..
πρεπει να αλλαξουν ολοκληρη την κοσμοθεωρια τους
και σε κατι τετοιο δε φτανουν ουτε δεκα επισκεψεις σε ενα γιατρο
ουτε αλλος τροπος ''εκτονωσης''
Προσωπικα το κανωω για εκτονωση...τα αλλα πραγματα δεν με συμπληρωνουν. Εχω 2 πολυ καλους γονεις οπως ολοι. Δεν ειναι θεμα αγαπης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spitogata (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spitogata
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H spitogata meoww έγραψε στις 23:36, 01-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από anonymoss
Ειμαι ενα απλο 14χρονο κοριτσι. Πριν καμια εβδομαδα εβλεπα πολλα video στο youtube με ''χαρακωματα'' (self harm) κλπ. Μετα απο λιγες μερες (τοτε) μου ετυχε μια πολυ ανουσια δυσκολια με καποια παιδια που με εβαλε (η δυσκολια) σε πειρασμο να το δοκιμασω. Μπορει να ακουγεται τρελο αλλα μαρεσει. Δεν ποναω πολυ. Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να παω σε ψυχολογο αλλα δεν εχω τροπο να πω ''το γιατι'' στους γονεις μου, εξαλου ντρεπομαι. Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα φτασω εκει αλλα να που εγινε. Ναι, ναι ξερω ειναι τρελο, ειμαι τρελη, αλλα μπορει να με καταλαβει ΜΟΝΟ ενας ανθρωπος που το εχει κανει...
Μήπως λοιπόν το κάνεις αφού πλέον ψιλοθεωρείται ''μόδα'' από παιδιά της δικής σου ηλικίας ή και πιο μικρά; Δεν ξέρω,χωρίς να έχω καμιά πρόθεση να σε θίξω.Και πίστεψέ με,μπορώ να καταλάβω ανθρώπους που το κάνουν,ακόμα και αν εγώ η ίδια δεν το έχω κάνει ποτέ.
Δύο καλές μου φίλες,μου εξομολογήθηκαν πρόσφατα σχετικά ότι αυτοτραυματίζονται,χωρίς να έχει καμία σχέση η μία με την άλλη.Αν και στην αρχή,ήταν μεγάλο σοκ για εμένα,γιατί αγνοούσα τελείως ότι ''υπάρχει'' κάτι τέτοιο,εν τέλει κατάφερα να τις κατανοήσω.

Μου έκανε εντύπωση πάντως που και οι δύο μου είπαν ακριβώς τους ίδιους λόγους που κάνουν κάτι τέτοιο στον εαυτό τους.Νιώθουν καλύτερα και ξεχνάνε τον πραγματικό τους πόνο.

Η μία εκ των δύο μάλιστα,όντας υπέρβαρη,αντιμετωπίζει διατροφικές διαταραχές και έχει κάνει κατά καιρούς αποτυχημένες προσπάθειες να χάσει αυτά τα κιλά,που είναι και η βασικότερη αιτία της τωρινής της κατάστασης.Κάτι που με πλήγωσε πολύ,διότι δεν περίμενα να το ακούσω από μία φίλη μου,ήταν όταν της πρότεινα να πάμε μαζί για μπάνιο στην θάλασσα και μου απάντησε:<<Δεν μπορώ να σε δω με το μαγιό,σε συγκρίνω με τον εαυτό μου,και επειδή είσαι καλύτερη σε ζηλεύω>>.Πραγματικά,εκείνη την στιγμή,έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.

Η συγκεκριμένη κοπέλα,έχει μάλιστα αποπειραθεί να αυτοκτονήσει αρκετές φορές,ήδη από την ηλικία των 13.
Δέχεται ότι έχει πρόβλημα,και έχει επισκεφθεί ψυχίατρο,χωρίς πάλι ωστόσο να αλλάξει κάτι στην ζωή της.

Σαν φίλη της,έχω προσπαθήσει μυριάδες φορές να την βοηθήσω,έχουμε συζητήσει πολλές ώρες,αλλά η ίδια δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό της.Το συμπέρασμά μου;μισεί τον εαυτό της,και προσπαθεί να τον τιμωρήσει επειδή δεν είναι τέλεια.

Το βρίσκω ιδιαίτερα λυπηρό,για μία νέα κοπέλα 18 χρονών να είναι σε μία τέτοια κατάσταση,αλλά ειλικρινά προσπάθησα πολύ.

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 00:52, 02-09-13:

Παιδια επειδη ειχα γνωστη μου που χαρακωνοταν σας το λεω με μεγαλη σιγουρια οτι οποιος αυτοτραματιζεται με αιχμηρα αντικειμενα χρειαζεται επειγοντως βοηθεια.Για την ακριβεια ειναι μια ''κραυγη'' για βοηθεια ασχετα αν το κραταει μυστικο.Ιδιαιτερα σε ηλικιες 15-19 χρονων το φαινομενο μπορει να οφειλεται και στην προσπαθεια του ατομου να τραβηξει προσοχη,σε βαρια καταθλιψη,σε αυτοτιμωρια κ.α. Επισης ειναι πολυ ευκολο μια μερα που το ατομο εχει ιδιαιτερα τις ''κακες του'' να κανει το ΤΣΑΚ και να κοψει την φλεβα.Πιστεψτε με οταν το ατομο αυτοτραματιζεται με μαχαιρι στο χερι τοτε το μονο που θελει ειναι μια στιγμη αδυναμιας για να κοψει τις φλεβες του.
Οσο για το 1ο ποστ δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα η περιπτωση με την κοπελα που ηθελε να ακρωτηριασει τα ποδια της ειχε παρουσιαστει και σε επισοδειο του House και ειναι πραγματικη παθηση(ψυχολογικη βεβαια) που αποτι ξερω δεν θεραπευεται.

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 01:00, 02-09-13:

Προσωπικα το κανωω για εκτονωση...τα αλλα πραγματα δεν με συμπληρωνουν. Εχω 2 πολυ καλους γονεις οπως ολοι. Δεν ειναι θεμα αγαπης.
Γιατι δεν εκτονώνεσαι πανω σε κανα αρκουδάκι?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 01:25, 02-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Αυτό ακριβώς. Ξέρω πολλές φίλες μου που χαρακωνόντουσαν παλιότερα και πάθαινα σοκ με αυτήν την μέθοδο Οκ και εγώ έχω νεύρα, ψυχολογική πίεση και τα σχετικά αλλά προτιμώ να ξεσπάω σε αντικείμενα, κλάματα, βρισιές και τέτοια παρά να τραυματίσω τον εαυτό μου.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 08:10, 02-09-13:

Ο αυτοτραυματισμος ΔΕΝ ειναι φυσιολογικος.

Για οποιονδηποτε λογο,απο προσοχη μεχρι βαρεμαρα θελει συζητηση και συνεδριες με ειδικο.
Επιπλεον, μη νομιζει κανενας, οτι το μυαλο του καθενος ,σε τετοια περιστατικα, ειναι σε κατασταση να καταλαβαινει γιατι το κανει.
Υπαρχουν πολυ διαφορετικοι λογοι που ωθουν σε κατι τετοιο ,αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικοι.
Το ''θα σταματησει μονος του'' ΔΕΝ ειναι η λυση. Η αντιδραση, ατομων που καταφευγουν σε τετοιες ενεργειες, κραυγαζει οτι θελουν βοηθεια.Αμεση. Γιατι και δυστυχως το χουμε δει απειρες φορες να συμβαινει, εχουμε θρηνησει και θυματα..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anonymoss

Νεοφερμένος

H anonymoss Η μουσική είναι κόσμος..ο κόσμος μου έγραψε στις 17:42, 27-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από spitogata
Μήπως λοιπόν το κάνεις αφού πλέον ψιλοθεωρείται ''μόδα'' από παιδιά της δικής σου ηλικίας ή και πιο μικρά; Δεν ξέρω,χωρίς να έχω καμιά πρόθεση να σε θίξω.Και πίστεψέ με,μπορώ να καταλάβω ανθρώπους που το κάνουν,ακόμα και αν εγώ η ίδια δεν το έχω κάνει ποτέ.
Δύο καλές μου φίλες,μου εξομολογήθηκαν πρόσφατα σχετικά ότι αυτοτραυματίζονται,χωρίς να έχει καμία σχέση η μία με την άλλη.Αν και στην αρχή,ήταν μεγάλο σοκ για εμένα,γιατί αγνοούσα τελείως ότι ''υπάρχει'' κάτι τέτοιο,εν τέλει κατάφερα να τις κατανοήσω.

Μου έκανε εντύπωση πάντως που και οι δύο μου είπαν ακριβώς τους ίδιους λόγους που κάνουν κάτι τέτοιο στον εαυτό τους.Νιώθουν καλύτερα και ξεχνάνε τον πραγματικό τους πόνο.

Η μία εκ των δύο μάλιστα,όντας υπέρβαρη,αντιμετωπίζει διατροφικές διαταραχές και έχει κάνει κατά καιρούς αποτυχημένες προσπάθειες να χάσει αυτά τα κιλά,που είναι και η βασικότερη αιτία της τωρινής της κατάστασης.Κάτι που με πλήγωσε πολύ,διότι δεν περίμενα να το ακούσω από μία φίλη μου,ήταν όταν της πρότεινα να πάμε μαζί για μπάνιο στην θάλασσα και μου απάντησε:<<Δεν μπορώ να σε δω με το μαγιό,σε συγκρίνω με τον εαυτό μου,και επειδή είσαι καλύτερη σε ζηλεύω>>.Πραγματικά,εκείνη την στιγμή,έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου.

Η συγκεκριμένη κοπέλα,έχει μάλιστα αποπειραθεί να αυτοκτονήσει αρκετές φορές,ήδη από την ηλικία των 13.
Δέχεται ότι έχει πρόβλημα,και έχει επισκεφθεί ψυχίατρο,χωρίς πάλι ωστόσο να αλλάξει κάτι στην ζωή της.

Σαν φίλη της,έχω προσπαθήσει μυριάδες φορές να την βοηθήσω,έχουμε συζητήσει πολλές ώρες,αλλά η ίδια δεν θέλει να βοηθήσει τον εαυτό της.Το συμπέρασμά μου;μισεί τον εαυτό της,και προσπαθεί να τον τιμωρήσει επειδή δεν είναι τέλεια.

Το βρίσκω ιδιαίτερα λυπηρό,για μία νέα κοπέλα 18 χρονών να είναι σε μία τέτοια κατάσταση,αλλά ειλικρινά προσπάθησα πολύ.
Ευχαριστω για την απαντηση την περμενα πως και πωςςςς εχω νεα το πα στην μανα μου (κλαιγοντας παντα :Ρ) και με βοηθησε πολυ και το σταματησα τωρα τελευταια κανω κατι μικρα αλλα οχι οπως πριν αυτο που λες για ''μοδα'' δεν το εχω καταλαβει καθολου. Μοδα συνηθως ειναι κατι καλο βασικα..παντα. Ρουχα αξεσουαρ κλπ. μπορει να ξερει καποιος τι σημαινει χαρακωμα αλλα δεν νομιζω να το εχει κανει κιολας. Αποφευγω να τ πω σε φιλες γιατι θα με περασουν για τρελη (παρολο που εχουν δει τα σημαδια και τους λεω δικαιολογιες οπως ''η γατα'' η ''επεσα απο βραχο το καλοκαιρι''

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Το εχω αναρωτηθει πολλες φορες...δεν ειναι τοσο απλο το θεμα...φαντασου ειναι σαν το τσιγαρο (επιτρεπεται ενικος;; ) το ξεκινας καταλαβαινεις οτι ειναι μλκια και οτι απλα σου φευγει το στρες με αυτο και μετα θες να το σταματησεις και δεν μπορεις...

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
Ο αυτοτραυματισμος ΔΕΝ ειναι φυσιολογικος.

Για οποιονδηποτε λογο,απο προσοχη μεχρι βαρεμαρα θελει συζητηση και συνεδριες με ειδικο.
Επιπλεον, μη νομιζει κανενας, οτι το μυαλο του καθενος ,σε τετοια περιστατικα, ειναι σε κατασταση να καταλαβαινει γιατι το κανει.
Υπαρχουν πολυ διαφορετικοι λογοι που ωθουν σε κατι τετοιο ,αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικοι.
Το ''θα σταματησει μονος του'' ΔΕΝ ειναι η λυση. Η αντιδραση, ατομων που καταφευγουν σε τετοιες ενεργειες, κραυγαζει οτι θελουν βοηθεια.Αμεση. Γιατι και δυστυχως το χουμε δει απειρες φορες να συμβαινει, εχουμε θρηνησει και θυματα..
δεν υπαρχει καμια περιπτωση καποιος να πεθανει απο αυτο καταλαθως...αυτοκτονησα καταλαθως δεν υπαρχει. Θελει πολυυυυυυυ δουλεια για να σκαψει καποιος την φλεβα και αν το κανει θα πρεπει αυτος ο ανθρωπος να εχει περασει πολλα. Εγω προσωπικα δεν εχω τολμησει να το κανω αυτο το πραγμα. Μονο επιφανειακα

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αυτό ακριβώς. Ξέρω πολλές φίλες μου που χαρακωνόντουσαν παλιότερα και πάθαινα σοκ με αυτήν την μέθοδο Οκ και εγώ έχω νεύρα, ψυχολογική πίεση και τα σχετικά αλλά προτιμώ να ξεσπάω σε αντικείμενα, κλάματα, βρισιές και τέτοια παρά να τραυματίσω τον εαυτό μου.
η μονη διαφορα ειναι οτι με αυτες τις μεθοδους δεν καταλαβαινω οτι ξεσπαω... δεν ξερω αν με καταλαβαινεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 27-10-13 στις 18:12. Αιτία: Merge (συνεχόμενων) μηνυμάτων.
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 18:17, 27-10-13:

Δεν είχα ποτέ την τάση να αυτοτραυματιστώ.Προκαλώ ελάχιστο πόνο στον εαυτό μου σφίγγοντας τα νύχια μου στη παλάμη ή με το να τσιμπιέμαι δυνατά όταν δε θέλω να κλάψω μπροστά σε κόσμο,όταν δε θέλω να γελάσω σε ακατάλληλη στιγμή και γενικά σε πιεστικές καταστάσεις.
Πάντως πιστεύω ότι είναι πολλά τέτοια είδους περιστατικά.Μπορεί και κάποιος που δεν υποψιαζόμαστε να το αυτοτραυματίζεται για διάφορους λόγους.Σε κάθε περίπτωση χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη.

Παράθεση

anonymoss

Νεοφερμένος

H anonymoss Η μουσική είναι κόσμος..ο κόσμος μου έγραψε στις 18:29, 27-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Δεν είχα ποτέ την τάση να αυτοτραυματιστώ.Προκαλώ ελάχιστο πόνο στον εαυτό μου σφίγγοντας τα νύχια μου στη παλάμη ή με το να τσιμπιέμαι δυνατά όταν δε θέλω να κλάψω μπροστά σε κόσμο,όταν δε θέλω να γελάσω σε ακατάλληλη στιγμή και γενικά σε πιεστικές καταστάσεις.
Πάντως πιστεύω ότι είναι πολλά τέτοια είδους περιστατικά.Μπορεί και κάποιος που δεν υποψιαζόμαστε να το αυτοτραυματίζεται για διάφορους λόγους.Σε κάθε περίπτωση χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη.
Δεν χρειαζεταιι η τουλαχιστον δεν χρειαζεται να το δενετε ολοι σκοινι κορδονι οτι χρειαζεται ψυλογικη υποστιρηξη ξερω παιδια που αυτοτραυματιζοντουσαν και δεν πατησαν καν το ποδι τους σε ψυχιατρο και το ξεπερασαν

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 18:31, 27-10-13:

Δεν χρειαζεταιι η τουλαχιστον δεν χρειαζεται να το δενετε ολοι σκοινι κορδονι οτι χρειαζεται ψυλογικη υποστιρηξη ξερω παιδια που αυτοτραυματιζοντουσαν και δεν πατησαν καν το ποδι τους σε ψυχιατρο και το ξεπερασαν
Μα γιατί να το κάνεις;

Παράθεση

anonymoss

Νεοφερμένος

H anonymoss Η μουσική είναι κόσμος..ο κόσμος μου έγραψε στις 18:34, 27-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Μα γιατί να το κάνεις;
ειναι πολυ περιπλοκο το θεμα φαντασου οτι αν πχ εχεις ερωτηση απογοητευση προσπαθεις να καλυψεις αυτο το προβλημα αυτο με τους αυτοτραυματισμους...καταλαβες?? (επιτρεπεται πληθυντικος;

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

H Emilouko έγραψε στις 18:39, 27-10-13:

Δηλαδή ηρεμείς με το να προκαλείς πόνο στον εαυτό σου; :/

ειναι πολυ περιπλοκο το θεμα φαντασου οτι αν πχ εχεις ερωτηση απογοητευση προσπαθεις να καλυψεις αυτο το προβλημα αυτο με τους αυτοτραυματισμους...καταλαβες?? (επιτρεπεται πληθυντικος;
τί εννοείς;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους