Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Πιστεύετε ότι το κράτος πρέπει να χρηματοδοτεί την εκκλησία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 106)
Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως ναι
10
9,43%
Είμαι χριστιανός και πιστεύω πως όχι
29
27,36%
Είμαι άθεος και πιστεύω πως ναι
0
0%
Είμαι άθεος και πιστεύω πως όχι
35
33,02%
Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.
1
0,94%
Πιστεύω σε κάποια άλλη θρησκεία και πιστεύω πως δεν πρέπει να χρηματοδοτεί το κράτος τη εκκλησία.
0
0%
Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως ναι
1
0,94%
Είμαι αγνωστικιστής και πιστεύω πως όχι
14
13,21%
Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως ναι
0
0%
Είμαι άθρησκος και πιστεύω πως όχι
16
15,09%

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 09:14, 08-08-07:

Η έμπνευση για το θέμα μου ήρθε από αυτό το άρθρο

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...7&lngdtrid=244

Λοιπόν τι λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:16, 08-08-07:

Αντί να δώσει χρήματα σε όλους αυτούς που πεινάνε δίνει στην εκκλησία...
Δε λέω τίποτα γιατί μπορεί να φάω και ban εξ'αιτίας τους.
Για το κοινωνικό έργο της εκκλησίας λέει. Αλλά δε διαυκρινίζει τι ακριβώς υπάγεται στο κοινωνικό αυτό έργο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:23, 08-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Αντί να δώσει χρήματα σε όλους αυτούς που πεινάνε δίνει στην εκκλησία...
Δε λέω τίποτα γιατί μπορεί να φάω και ban εξ'αιτίας τους.
Για το κοινωνικό έργο της εκκλησίας λέει. Αλλά δε διαυκρινίζει τι ακριβώς υπάγεται στο κοινωνικό αυτό έργο...
Ε μας πως, δεν είναι κοινωνικό έργο η γιατρειά της Ηπατίτιδας Β που έχει ο Χριστόδουλος;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:53, 08-08-07:

Τοσα κτηματα (που ας μην το αναλυσουμε πως τα απεκτισε η εκκλησια) τι τα θελει;... Η εκκλησια ειναι οργανισμος που πειναει και εχει αναγκη το κρατος για να ζησει αντιθετα με τον συνταξιουχο και τον ανεργος με τα 3 παιδια που ειναι παμπλουτοι και το κρατος δεν εχει να τους δωσει και αλλα για να παρουν και εκεινο το ριμαδι το ιδιωτικο νησι....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:06, 08-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ε μας πως, δεν είναι κοινωνικό έργο η γιατρειά της Ηπατίτιδας Β που έχει ο Χριστόδουλος;
Σωστό κι αυτό, δεν μου πέρασε από το μυαλό
Μη σου πω οτι είναι και... επιστημονικό έργο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:09, 08-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Σωστό κι αυτό, δεν μου πέρασε από το μυαλό
Μη σου πω οτι είναι και... επιστημονικό έργο
Όχι απλό επιστημονικό έργο αλλά επιστημονική έρευνα παρακαλώ!
Πρέπει να δημοσιευτεί και σε επιστημονικό περιοδικό με τίτλο "Γιατρειά Ηπατίτιδας Β και μεταμόσχευση νεφρού σε χούφταλο". Αφού δεν έχει ξαναγίνει!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:35, 08-08-07:

Δεν το διάβασα το άρθρο, γιατί είμαι λίγο πνιγμένος.

Αλλά να ρωτήσω... πού κολλάει το κράτος με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των πολιτών του; Η εκκλησία έχει να κάνει με το σύστημα αξιών που πιστεύει ο καθένας. Το κράτος δεν έχει καμία σχέση με το αν οι πολίτες του πιστεύουν στον Θεό, στον Αλλάχ, στον Βούδα ή σε τίποτα, κλπ

Και αν το κάνει για... φιλανθρωπικούς σκοπούς ας τα δώσει απευθείας εκεί όπου χρειάζονται.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:38, 08-08-07:

Για δείτε λίγο εδώ:
http://www.solidarity.gr/
Συμπεράσματα δεν έχω...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 11:26, 08-08-07:

Εγω δεν ψηφισα στο πολλ γιατι οι επιλογες δεν με καλυπτουν, ουτε χριστιανη ουτε αθεη ουτε αλλης θρησκειας. Απλα δεν ξερω τι μου γινεται.

Παντως εχω την εντυπωση, και διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η εκκλησια μας εχει απο μονη της αρκετα χρηματα για να κανει φιλανθρωπειες, και δεν χρειαζεται τη βοηθεια του κρατους.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:42, 08-08-07:

και να προσθέσω στην io-io ότι η εκκλήσια δεν ...φορολογείται επίσης...

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 12:47, 08-08-07:

Όχι δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί..τόσα εκατομμύρια βγάζει απο εμάς...mercedes ,ferrari έχουν αγοράσει παπάδες...και έχω και την γιαγιά μου να λέει οτι τους τις στέλνει ο θεός...

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 23:27, 08-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Εγω δεν ψηφισα στο πολλ γιατι οι επιλογες δεν με καλυπτουν, ουτε χριστιανη ουτε αθεη ουτε αλλης θρησκειας. Απλα δεν ξερω τι μου γινεται.

Παντως εχω την εντυπωση, και διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι η εκκλησια μας εχει απο μονη της αρκετα χρηματα για να κανει φιλανθρωπειες, και δεν χρειαζεται τη βοηθεια του κρατους.
Συμφωνώ απόλυτα.

Και για τον ίδιο λόγο δεν ψηφίζω κι εγώ.

Και σίγουρα η εκκλησία έχει λεφτά από μόνη της. Πολλά λεφτάαα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:46, 09-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από zarathustra
Όχι δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί..τόσα εκατομμύρια βγάζει απο εμάς...mercedes ,ferrari έχουν αγοράσει παπάδες...και έχω και την γιαγιά μου να λέει οτι τους τις στέλνει ο θεός...

ρώτα τη κι εσύ καμια φορά... βρε γιαγιά αφού κι εσύ είσαι καλή χριστιανή, γιατί δεν σου στέλνει ο θεός ένα 50% αύξηση στη σύνταξη?

on topic...
Η εκκλησία έχει πάρα πολλά χρήματα που δεν φορολογούνται όπως πολύ σωστά ειπώθηκε. Το κράτος λοιπόν δεν υπάρχει λόγος να χρηματοδοτεί την εκκλησία.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν ΜΟΝΟ η εκκλησία χρηματοδοτεί το κράτος, έχει μετά απαιτήσεις... είναι κάτι σαν σπόνσορας...
"Εγώ σου δίνω λεφτά, εσύ φυσικά θα φροντίσεις όλοι οι πολίτες να μην έχουν ταυτότητα χωρίς την θρησκεία πάνω" (οοουυυυ 666 )
Η εκκλησία ΑΝ ήταν σωστή (αλλά τα θαύματα έχουν σταματήσει εδώ και 2007 χρόνια τώρα τι να λέμε) θα έπρεπε να μην έχει περιουσία αλλά να την έχει μοιράσει ... ξέρετε τώρα...ο έχων δύο χιτώνια να δίνει το ένα και λοιπά άλλα κομμουνιστικά παραμύθια που οι παπάδες ουδέποτε κατάλαβαν

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:32, 09-08-07:

Σαν ιδέα του προγράμματος συμφωνώ.

Σε ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομίας διευκρινίζεται ότι η συνολική δαπάνη για την υλοποίηση των έργων, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις, ανέρχεται ενδεικτικά σε 30.571.917,18 ευρώ.
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει με δικά του λεφτά κοινωνικό έργο με εξαίρεση την εκκλησία επειδή το κοινωνικό έργο είναι το μοναδικό όπλο marketing που διαθέτει η εκκλησία για να προσελκύσει νέους πιστούς ή να "αυξήσει" την πιστή στους ήδη υπάρχοντες πιστούς ή να βελτιώσει την εικόνα.

Το χειρότερο είναι ότι ενώ η εκκλησία έχει συμφέρον να αξιοποιήσει τα λεφτά αυτά στο μέγιστο δυνατόν τρόπο φοβάμαι ότι ... θα πάνε χαμένα πιο χαμένα και από την περίπτωση που το κράτος θα τα έδινε σε κάποια πολυεθνική ή ΑΕ

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:36, 09-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Συμφωνώ απόλυτα.

Και για τον ίδιο λόγο δεν ψηφίζω κι εγώ.

Και σίγουρα η εκκλησία έχει λεφτά από μόνη της. Πολλά λεφτάαα...
Προστέθηκαν δύο ακόμη επιλογές

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:42, 09-08-07:

Ειμαι χριστιανή και πιστέυω πώς δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί, δεν υπάρχει λόγος να τρώνε με περησσότερες απο 100 μασέλες φτάνουν και οι 100 για τους παπάδες και όλη την συμωρία με τα μάυρα...

Επρεπε το κράτος αντί να δίνει σε εκλλησίες ΄να τα δίνει στον κόσμο, σε όλους εμάς που χρηματοδοτούμε χρόνια τώρα τα παγγάρια της Εκκλησίας απο την τζέπη μας...

Θα ήταν καλό τα ποσά αυτά να μυραστούν έστω σαν άυξηση σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, η εκκλησία πρέπει να κάνει το έγο που πρέπει και άς αφήσει τα οικονομικά σε άλλους...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:53, 09-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ειμαι χριστιανή και πιστέυω πώς δεν πρέπει να την χρηματοδοτεί, δεν υπάρχει λόγος να τρώνε με περησσότερες απο 100 μασέλες φτάνουν και οι 100 για τους παπάδες και όλη την συμωρία με τα μάυρα...

Επρεπε το κράτος αντί να δίνει σε εκλλησίες ΄να τα δίνει στον κόσμο, σε όλους εμάς που χρηματοδοτούμε χρόνια τώρα τα παγγάρια της Εκκλησίας απο την τζέπη μας...

Θα ήταν καλό τα ποσά αυτά να μυραστούν έστω σαν άυξηση σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη, η εκκλησία πρέπει να κάνει το έγο που πρέπει και άς αφήσει τα οικονομικά σε άλλους...
Αυτά τα χρήματα λογικά είναι από ευρωπαϊκή ένωση αρά πρέπει να έχουν κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία. Αν μοιραζόταν σε κάποιες τυχαίους απλούς πολίτες μόνο αναστάτωση θα δημιουργούνταν επειδή απλώς κάποιοι άνθρωποι θα χαμογελούσαν με ξένα λεφτά. Αυτό το θεωρώ πολύ εγωιστικό

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:58, 09-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αυτά τα χρήματα λογικά είναι από ευρωπαϊκή ένωση αρά πρέπει να έχουν κάποιο αντίκτυπο στην κοινωνία. Αν μοιραζόταν σε κάποιες τυχαίους απλούς πολίτες μόνο αναστάτωση θα δημιουργούνταν επειδή απλώς κάποιοι άνθρωποι θα χαμογελούσαν με ξένα λεφτά. Αυτό το θεωρώ πολύ εγωιστικό
Ότι και να είναι η Εκκλησία τρώει πάρα πολλά, δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τον λόγο, ΔΕΝ υπάρχει λόγος γενικότερα, όπως είπα και πρίν αρκετά δεν τρώει;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:01, 09-08-07:

Ναι τρώει αρκετά αλλά εγώ σχολίασα αν είναι σωστό τα λεφτά να μοιραστούν σε απλούς πολίτες

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:05, 09-08-07:

Ναι τρώει αρκετά αλλά εγώ σχολίασα αν είναι σωστό τα λεφτά να μοιραστούν σε απλούς πολίτες
Αν είναι σωστό να τα πάρει η εκκλησία, γιατί να μην πάρει ένα μικρό δωράκι οι Συνταξιούχοι, ή οι φυτητές μπάς και βοηθείσει στην παιδία; η Εκκλησία θα τα πάρει και θα τα φάνε 10 άτομα ένω στον απλό κόσμο θα φάνε πάρα πολλύ και θα είναι βοήθεια

Απλά με ενοχλεί που βλέπω την Εκκλησία να τρώει τόσα λευτά και να χρηματοδοτήτε με ενοχλεί πάρα πολλύ

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 12:40, 09-08-07:

Εγώ θα προτιμούσα να πάει σε ιδρύματα ένα μεγάλο μέρος...και σε ανθρώπους με ειδικές ανάγκες.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 12:58, 09-08-07:

Γιατι το θεωρεις λαθος εξπ? Προφανως δεν συμφωνω με το να μοιραστουνε τυχαια σε ολο (η καποιο μερος ) του κοσμου. Αλλα αν πηγαιναν για ενα συγκεκριμενο σκοπο, ας πουμε για τους φοιτητες με οικονομικο προβλημα η τους συνταξιουχους που ειπε και η Μανια? Βεβαια, δεν εχω διαβασει αναλυτικα και το αρθρο, οποτε δεν ηξερα οτι ειναι λεφτα της Ε.Ε., και δεν ξερω και πως λειτουργουν τα πραγματα σε αυτες τις περιπτωσεις, αν δλδ τα παιρνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε για συγκεκριμενο σκοπο. Ενιγουει, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι θα ειχαν αντικτυπο στην κοινωνια ακομα και να μοιραζοταν σε καποιους...

Παράθεση

thodoris28 (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thodoris28
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O thodoris28 έγραψε στις 13:06, 09-08-07:

Θεωρώ ότι παρόλα τα μειονεκτήματα και τα τραγικά λάθη και καταχρήσεις ανθρώπων της εκκλησίας, εκτελεί κοινωνικό έργο και πολύ σημαντικό μάλιστα. Θα μπορούσε να ήταν πολύ πολύ πιο σημαντικό αλλά...
Απ΄την άλλη η εκκλησία έχει ήδη τεράστια περιουσία και ένα πολύ καλό σταθερό εισόδημα.(η καλύτερη επιχείρηση) Δεν έχει ανάγκη προσφοράς του κράτους για να διευρύνει το έργο της!
Πάντως αν τα λεφτά είναι απο ΕΕ δεν μπορούν να τα δώσουν κατευθείαν σε ιδρύματα (νομίζω). Κάτι παίζει με αυτά τα πακέτα που πρέπει να τα επενδύσουν και δε μπορούν απλά να τα δωρίσουν στον κόσμο. Ήδη νομίζω ότι με το τελευταίο πακέτο είχαμε προβλήματα στο να το επενδύσουμε σε έργα (είχαμε λεφτά και δεν ξέραμε τι νατα κάνουμε). Το τελευταίο κυρίως λόγο περιορισμών της ΕΕ.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:17, 09-08-07:

Γιατι το θεωρεις λαθος εξπ? Προφανως δεν συμφωνω με το να μοιραστουνε τυχαια σε ολο (η καποιο μερος ) του κοσμου. Αλλα αν πηγαιναν για ενα συγκεκριμενο σκοπο, ας πουμε για τους φοιτητες με οικονομικο προβλημα η τους συνταξιουχους που ειπε και η Μανια? Βεβαια, δεν εχω διαβασει αναλυτικα και το αρθρο, οποτε δεν ηξερα οτι ειναι λεφτα της Ε.Ε., και δεν ξερω και πως λειτουργουν τα πραγματα σε αυτες τις περιπτωσεις, αν δλδ τα παιρνουμε για να τα χρησιμοποιησουμε για συγκεκριμενο σκοπο. Ενιγουει, αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι θα ειχαν αντικτυπο στην κοινωνια ακομα και να μοιραζοταν σε καποιους...
Υποθέτω ότι είναι από ευρωπαϊκή ένωση επειδή σύντομα δεν θα μπορούμε να αντλούμε την ίδια ποσότητα προγραμμάτων.

Άλλα όπως το θέτεις και βέβαια συμφωνώ. π.χ. ένα πρόγραμμα για την οικονομική ενίσχυση οικονομικά ανίσχυρων φοιτητών δεν θα ήταν άσχημο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:09, 17-08-07:

Φυσικα και οχι. Ασχετως θρησκειας ετσι πρεπει να ειναι.

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 23:30, 19-08-07:

Πιστεύω πως κράτος και εκκλησία πρέπει να μην μπλέκονται ο ένας στα "λημέρια"(αν μπορώ να το πω έτσι) του άλλου!Για μένα δεν πρέπει το κράτος να ασχολείται με θέματα εκκλησίας και η εκκλησία να μην επεμβαίνει σε κρατικά θέματα!Διαφωνώ για τη χρηματοδότηση της εκκλησίας.Εξάλλου νομίζω ότι οι περισσότερες εκκλησίες χρήμα έχουν!Δε νομίζω να χρειάζονται και κρατικά κονδύλια!

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 01:12, 20-08-07:

Χωρίς να έχω διαβάσει τις απαντήσεις που έχουν δοθεί έως τώρα, μιας και ο τίτλος του θέματος είναι αρκετά γαργαλιστικός, το ίδιο και το άρθρο από το in.gr... έχω να πω ότι μόνο ανέκδοτο θα μπορούσε να ηχεί στα αυτιά μου αυτό... από την στιγμή λοιπόν που δεν είναι, κάτι σε προεκλογική μίζα μου φέρνει!!! ξέρετε τώρα... να έχουμε την υποστήριξη και τους ψήφους τις εκκλησίας και των προβάτων που κουβαλάει πίσω της! (γνωστό πλέων και το σύνθημα που ακούγετε προεκλογικά πάντα σε πανηγύρια των διάφορων ενοριών... "ψωμί, ελιά και κώτσο βασιλιά!" )

Αντι να βοηθάει η εκκλησία το κράτος σε διάφορα θέματα, όπως επενδύοντας τον θησαυρό που έχει καταχωνιασμένο σε όλες τις τράπεζες του κόσμου, έτσι ώστε να δημιουργήσει θέσεις εργασίας, να δώσει ψωμάκι σε κόσμο που πεινάει, να βοηθήσει στην ανάπτυξη περιοχών που χρήζουν βοήθειας, τι κάνει??? Απολαμβάνει τους τόκους και τον μυστικισμό! Άλλωστε το λένε και οι γραφές... "πίστευε και μη ερεύνα!"

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:59, 20-08-07:

πράγματα που έμαθα πρόσφατα

1. Ο Χριστόδουλος πήγε στο Miami με το πρωθυπουργικό φάλκον (έτσι το λένε?) αρα [και]με τα δικά μου χρήματα. Γιατί παρακαλώ? Δεν είχε λεφτά η εκκλησία να τον στείλει? (καλό ε?)

2. Υπάρχει μια μονή κοντά στη Σπάρτη που ξεχνάω το όνομα της (θα ρωτήσω και θα το γράψω μόλις το μάθω) η οποία με ... περηφάνια δηλώνει στο φυλλάδιο της ότι το 1821 (ναι οκ προιστορικά αλλά το...attitude θέλω να δείξω) ΠΕΤΥΧΕ (!!!!!!!!!!) να δανείσει το ελληνικό κράτος με επιτόκιο 14% αντί του 3-4% με το οποίο δανειζόταν από τις μεγάλες δυνάμεις...

no further comments....

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 23:14, 20-08-07:

Χρήματα του κράτους για το κράτος είναι στην ουσία, σωστά; Γιατί να πάνε στην εκκλήσια; Για να φανεί (ή και να φάει κάμποσα, ποιος ξέρει) εκείνη. Γιατί να μην προτείνει στο κράτος να κάνει τα έξοδα τα οποία σκοπεύει να κάνει; Γιατί να μην αποφασίσει ο κάθε χριστιανός πολίτης που γουστάρει την εκκλησία να της κάνει μία προσφορά στην τελική;

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 18:59, 21-08-07:

Xααχααα, ωραίο ανέκδοτο!!!!
Κανονικά θα έπρεπε η εκκλησία να χρηματοδοτεί το κράτος αλλά λέεεμε τώρα!!!

Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OxynteS
Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε στις 20:01, 21-08-07:

αρκετά δεν έχει η εκκλησία, νομίζω?
αυτή θα μπορούσε να χρηματοδοτεί το κράτος όχι το ανάποδο

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 21:18, 27-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από OxynteS
αρκετά δεν έχει η εκκλησία, νομίζω?
αυτή θα μπορούσε να χρηματοδοτεί το κράτος όχι το ανάποδο
I will agree

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:19, 27-08-07:

Να δούμε τι θα κάνει η εκκλησία για το ποίμνιό της τώρα που την έχει ανάγκη... Και δεν εννοώ τις τοπικές ενορίες και τους παπάδες...

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 22:27, 27-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ηπατίτιδα C έχει. Η οποία κολλάει με το αίμα... Την κόλλησε πριν 50 χρόνια σύμφωνα με τους γιατρούς... Μα πώς το έπαθε αυτό αυτός ο Άγιος άνθρωπος??

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 20:23, 28-08-07:

Αλήθεια τα έξοδα του ταξιδιού του Χριστόδουλου ποιός τα πληρώνει?
(Πάντως πήγε με το Πρωθυπουργικό αεροπλάνο)

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:48, 28-08-07:

ποιος αραγε?

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 20:59, 28-08-07:

Προσωπικά και για να απαντήσω στο θέμα είμαι Χριστιανός και πιστεύω πως ΟΧΙ. Άλλο πιστεύω στο Θεό και άλλο στους ανθρώπους της εκκλησίας με τα τόσα σκάνδαλα και αίσχη. Και με λυπεί το γεγονός ότι έχουμε τέτοιους ιερωμένους στη κορυφή της ιεραρχίας. Τόση περιουσία έχει η εκκλησία θέλει να πέρνει και από το ποίμνιό της? Γιατί αυτό γίνεται όταν λέμε ότι το κράτος χρηματοδοτεί την εκκλησία. Και στη τελική υπάρχουν και άτομα που είναι άθεοι ή αλλόθρησκοι, γιατί να πληρώνουν και αυτοί? Δεν το καταλαβαίνω. Όσο για το Χριστόδουλο να γίνει καλά ο άνθρωπος εύχομαι, όχι γιατί τον πάω-το αντίθετο, αλλά γιατί δεν μπορώ να ευχηθώ κάτι κακό για κάποιον που είναι στο κρεβάτι του πόνου.

Ας καταλάβει ο κάθε Χριστιανός Ορθόδοξος, ότι άλλο Θεός και άλλο άνθρωποι Του Θεού. (Και δεν μιλάω για όλους τους ιερωμένους-υπάρχουν και υποδείγματα ηθικής και ακεραιότητας.)

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 02:04, 01-09-07:

Όχι και να είμαι σύμφωνος στο να χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία.

Είμαι ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ ότι η Εκκλησία της Ελλάδος έχει τόσα χρήματα ώστε να αυτοσυντηρηθεί και:
α)Να δωρήσει σπίτι σε ΟΛΟΥΣ τους άστεγους της χώρας
β)Να εξαλείψει την ανεργία στη χώρα
γ)Να χρηματοδοτήσει εξολοκλήρου τον τομέα που λέγεται Παιδεία στη χώρα
δ)Να δημιουργήσει νοσοκομεία και να συμβάλει στην έρευνα νέων φαρμάκων για ανίατες ασθένειες

Σίγουρα η εκκλησία προσφέρει. Όταν όμως η βοήθεια είναι το 1/1000 ίσως και λιγότερο, τότε αμφιβάλεις αν αυτό ονομάζεται βοήθεια.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 02:24, 01-09-07:

Ειμαι αθρησκος και αγνωστικιστης και πιστευω πως ΟΧΙ. Βασικα δεν καταλαβαινω τη διαφορα του αθρησκου με των αγνωστικιστη, αφου ειναι ενα και το αυτο. Αν δεν εχεις θρησκεια και δεν εισαι αθεος, τοτε εισαι αγνωστικιστης. Νομιζω πως πρεπει να γινει μια ψιλοδιορθωση στη ψηφοφορια.

Το γιατι πιστευω πως οχι, δεν χρειαζεται να το πω καθως με καλυψαν ολοι οι προλαλησαντες.

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 17:46, 03-09-07:

Είναι απλά τα πράγματα. Η εκκλησία έχει στα χέρια της το 46% του πλούτου της χώρας. όλοι οι μεγαλοεπιχειρηματίες μαζί το 37, το κράτος 13 και ολοι εμείς οι υπόλοι μόλις το 4%. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:54, 04-09-07:

το κράτος 13 και ολοι εμείς οι υπόλοι μόλις το 4%. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Ξέρω!! Το κράτος έχει γρουσούζικο νούμερο και πρέπει να πάρει και άλλα!!! (από ποιούς;

Παράθεση

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WalkerYannis
Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O WalkerYannis έγραψε στις 19:36, 19-10-08:

Η εκκλησία είναι μια εταιρία και ως τέτοια λειτουργεί με γνώμονα το κέρδος. Το κράτος πρέπει να είναι πάνω από οποιαδήποτε εταιρία. Όχι να είναι στο απυρόβλητο ακόμα και όταν διεκδικούν λίμνες και ποτάμια! Το ίδιο ισχύει και για το Φανάρι. Εξοργήστικα όταν πληροφορήθηκα ότι τα χρήματα που δίνει η ΕΕ για τη συντήριση των μονών στο Αγ. Όρος γίνονται μπάνια πολιτελείας, ανελκυστήρες, δορυφορικά πιάτα και διαδικτυακές συνδέσεις σε ολόκληρη την Άθω! Αν ο μοναχικός βίος σου έρχεται βαρύς παράτα τον!
Ωστόσο σε αυτά υπάρχει μιαν εξαίρεση. Είμαι υπέρ των χρηματοδωτήσεων όταν πρόκειται για καθαρά εθνικούς λόγους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:40, 19-10-08:

Το Κράτος κατ' αρχήν δεν πρέπει να χρηματοδοτεί καμμία εκκλησία.
Το Κράτος έχει πολίτες δεν έχει πιστούς, δεν έχει οπαδούς.
Η κάθε πίστη, το κάθε δόγμα, θα πρέπει να αυτοσυντηρούνται από τους ενταγμένους σε αυτό πιστούς τους. Το Κράτος θα μπορούσε μόνο να αναλάβει να εισπράξει τους αντίστοιχους φόρους από όσους δηλώνουν επίσημα και ρητά μέλη μας εκκλησίας και να τους αποδώσει στην αντίστοιχη εκκλησία, ερχόμενο ίσως αρωγός με κάποιες επιχορηγήσεις σε έργα πραγματικά φιλανθρωπικά, ανεξαρτήτως του φορέα που τα υλοποιεί, σε δράσεις που όντως ανακουφίζουν τον πόνο των ανθρώπων αλλά με συνθήκες πλήρους διαφάνειας και ελεγχόμενης διαχείρισης των πόρων αυτών. Αλλά αυτό μπορεί να φτάσει να γίνει μόνο αφού έχει θεσμοθετηθεί και παγιωθεί ο πλήρης και απόλυτος χωρισμός Κράτους - εκκλησίας (ΧΟ) και αφού το Κράτος έχει υιοθετήσει τακτική ισότιμης αντιμετώπισης και των άλλων θρησκειών - δογμάτων που δραστηριοποιούνται στη χώρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 21:05, 20-10-08:

εγώ πάλι πιστεύω ότι θα ήταν καλό η εκκλησία να χρηματοδοτεί το κράτος...
πάντως το αντίθετο σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

thanosmylo (Θάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη thanosmylo
Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε στις 14:07, 08-11-08:

Συμφωνώ με Βιολέττα. Γιατί να μη γίνει και το αντίθετο;
-Έχετε υπόψη σας πως το ολοι οι παπάδες οι αρχιεπίσκοποι και όλα τα όργανα της εκκλησίας θεωρούνται δημόσιοι υπάλληλοι και πληρώνονται κανονικά κάθε μήνα από το δημόσιο.
-Σε πολλά θέματα η εκκλησία δε πληρώνει φόρο και έχει απαλλαγή.
-Το κράτος εξασφάλισε από το Γ' ή το Δ' Κοινοτικό πλαίσιο στήριξης πακέτα στήριξης με πολλές χρηματοδοτήσεις οι οποίες θα πάνε στην εκκλησία.(Αυτό έγινε επί Χριστοδούλου)
-Πολλά κτήρια ή ακίνητα του δημοσίου ανήκουν στην εκκλησία. Αν δεν κάνω λάθος το Υπουργείο Παιδείας πληρώνει ενοίκιο 10.000. Ευρώ στην Εκκλησία χωρίς όμως να είμαι σίγουρος.
Θυμηθείτε πως όταν λέμε ότι το κράτος δίνει λεφτά στην εκκλησία στην πραγματικότητα όμως εμείς την πληρώνουμε εκκλησία μέσω των φόρων.
Άρα και μόνοι μας πάμε στο παγκαράκι και τα δίνυομε αλλά και με΄σω των φόρων.

Συνεπώς μέχρι τώρα εγώ βλέπω μόνο το κράτος να χρηματοδοτεί την εκκλησία. Και για να είαμστε ειλικρινείς δε φθάνει που το κράτος δεν έχει χρήματα για τις βασικε΄ς του ανάγκες χρηματοδοτεί και όλη την εκκλησία από ότι είδατε και μάλιστα τη στιγμή που τα ταμεία της τελευταίας είναι γεμάτα.
Γι'αυτό λοιπόν εγώ λέω να δίνει και η εκκλησάι κάτι στο δημόσιο.
Ή τουλάχιστον την κοινωνική μέριμνα να την αναλάβει η εκκλησία και να μη δαπανά υπέρογκα ποσά το κράτος για κοινωνική πολιτική (όταν υπάρχει), και να το αναλάνει η εκκλησία
Δηλαδή να μη χρηματοδοτεί μερικές ενάγκες του κράτους που ουσιαστικά πρόκειται για δικές μας ανάγκες. (Σχολεία, νοσοκομεία, κοινωνική μέριμνα κλπ).
Ένα παράδειγμα είναι η Κιβωτός , μια οργάνωση από έναν ιερέα από την Ακαδημία Πλα΄τωνος στην Αθήνα. Δημιούργησε ξενώνα με 200 παιδιά, όπου εκεί τρώνε, μορφώνονται και βρίσκουν καταφύγιο όλα τα ταλαιπωρημένα και φτωχά παιδιά. Το άκουσα πρόσφατα.

Και αντί να ανταλάσσουν ιδιοκτησίες και "φιλέτα" ας ανταλάσσουν χρήματα για τους πολίτες. Δε θα πάθουν τίποτα. Θα οφεληθεί και η εικόνα της εκκλησίας, η οποία θα πρέπει να καταλάβει πόσο απόμακρη γίνεται από το ρόλο της και από τον κόσμο.
Να ασκεί δηλαδή ένα φιλανθρωπικό έργο, όταν το κράτος δε μπορεί.

Τελικά όμως το χρήμα διοικεί του ςπάντες ακόμη και την εκκλησία....
-

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanosmylo : 08-11-08 στις 14:10. Αιτία: κάτι ξέχασα
Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 15:58, 23-01-09:

Μάλλον το ερώτημα στην ψηφοφορία δεν έχει τεθεί σωστά, διότι δεν τίθεται θέμα το κράτος να χρηματοδοτεί την Εκκλησία, δε ζητήθηκε ποτέ στην Ιστορία του Ελληνικού Κράτους. Το αντίθετο όμως, έχει γίνει πολλές φορές. Πάντως ό,τι έχει η Εκκλησία είναι από προσφορές των μελών της και μόνο, δεν τα άρπαξε από κανένα.
Η μισθοδοσία των κληρικών προήλθε ως ελάχιστο αντάλαγμα για τις τεράστιες εκτάσεις, ακίνητα και οικονομική βοήθεια που προσέφερε η Εκκλησία στους πρόσφυγες της Μικρασίας και τα δεκάδες νοσοκομεία που δώρησε στο ελληνικό κράτος και μάλιστα χωρίς να επιβάλει να είναι μόνο Χριστιανοί... Δεν κάνει χάρη το Κράτος στην Εκκλησία αλλά το αντίθετο.
Τώρα οσο για τις χρηματοδοτησεις για αναστηλώσεις μοναστηριών και ναών, εφόσον αποτελούν κομμάτι τις πολιτιστικής μας κληρονομιάς, γίνονται στα πλαίσια που συντηρούνται και τα αρχαία ελληνικά μνημεία και ότι άλλο αποτελεί πολιτισμική παρακαταθήκη του τόπου μας. Δηλαδή το πράγμα έχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον και μόνο.
Οι υπόλοιποι πόροι είναι αυτό το δύστυχο το κεράκι που στο κάτω κάτω αν θες το ανάβεις...
Οσο για το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας προκαλώ όποιον το αμφισβητεί, να ζητησει στοιχεία και να συγκρίνει την κοινωνική και φιλανθρωπική δράση της Εκκλησίας ...και του Κράτους και να μας παραθέσει τα αποτελέσματα εδω.... Θα έχει πολύ ενδιαφέρον...
Τέλος, η Εκκλησία είναι ένας οικουμενικός οργανισμός που υπάρχει εδώ και 2009 χρόνια. Πέρασε αυτοκρατορίες ,κράτη, κρατίδια κλπ και συνεπώς δεν εχει ανάγκη κανένα κράτος και κανένα πολιτικό σύστημα.Φανταστείτε στα 2009 χρόνια πόσες φορές και από πόσους θα έχει γίνει παρόμοια συζήτηση. Αλλά η Εκκλησία συνεχίζει να υπάρχει και να επιτελεί το έργο της και να ακούει υπομονετικά και με αγάπη και τους επικριτές της.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstantina1994 (Κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantina1994
H Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H konstantina1994 :D έγραψε στις 19:07, 25-01-09:

Γιατι το κρατος να δινει χρηματα στην εκκλησια (την ορθοδοξη) και οχι και σε αλλα δογματα ,ακομα και σε αλλες θρησκειες . Η εκκλησια εχει χρημα δεν χρειαζεται αλλο αντιθετα η παιδεια της χωρας μας θελει αναβαθμιση!Ειμαι μαθητρια σε δημοσιο σχολειο και τα προβληματα ειναι πολλα !Καλυτερα ν απανε εκει τα χρηματα ,θα πιασουν και τοπο!

Παράθεση

thanosmylo (Θάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη thanosmylo
Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 551 μηνύματα.

O thanosmylo Welcome in our little crazy world... έγραψε στις 19:26, 25-01-09:

Λούπο συμφωνώ μαζί σου μέχρι ένα σημείο. ΤΟ θέμα είναι ότι και κοινωνικόέργο αν κάνει η εκκλησάι δε γίνεται γνωστό. Όταν όμως γίενι κάτι κακό σε σχέση με την εκκλησάι μαθεύεται αμέσως.

Για παράδειγμα ξέρω ότι ο ΟΚΑΝΑ (Ο οργανισμός καταπολέμησης κατά τον ναρκωτικών), επειδή το κράτος δε μπορούσε να το συντηρήσει ο Ιερώνυμος είπε πως θα τον συντηρεί η εκκλήσάι όπως και γίνεται. Αυτό δεν είναι ευρέως γνωστό και μάλιστα το επικροτώ. Ή στην ανατολική αττική έγινε μια πτέρυγα για τους ναρκωμανε΄ςι από την εκκλησάι για να βιηήσει στο έργο.
Δε λέω καλά είναια αυτά αλλά υπάρχει μπόλικο ψωμί και στα σκάνδαλα.

Είχαμε μαι συζήτηση με τη Θεολόγο (σημειοτέον είναι 30 χρονών, νορμάλ και όχι αυτό που έχουν οι περισσότεροι στο μυαλό τους όταν ακούνε θεολόγος, να φανταστείτε ήθελε να μας κάνει μαι συζήτηση για το σεξ και την αγάπη!)
Αυτά τα λέω για τον εξής λόγο.
Μας κάνει λογικό το βλέπω να ακούγονται σκάνδαλα.Όταν έχουμε απομακρυνθεί από την εκκλησία και την έχουμε αφήσει στη μοίρα της και τη θυμόμαστε λίγες φορές. Και μας κάνει πολύ περισσότερο στη χειροτονία. όταν δηλαδή κάποιος ετοιμάζεται αν γίνει παπάς.
Η χειροτονία πραγματοποιείται σε έναν ναό και πρέπει οι πιστοί να πουν "άξιος" και μόνο αν τον δεχτούν οι πιστοί μπορεί αν γίνει παπάς. ΑΝ έστω και ένας έχει αμφιβολίες ή έχει ακούσει κάτι κακό τότε δε μπορεί αν γίενι παπάς.
Η απουσάι των πιστών σε αυτές τις τελετές, έχει ως αποτέλεσμα στο να γίνεται παπάς ο καθένας και δεν υπάρχει έτσι κάποιος πιστός στο να αρνηθεί τη χειροτονάι μιας και δεν πατάει κανε΄ςι στην εκκλησία.
Έτσι γίνονται παπάδες και κάνυν ότι τους έρθει..

Η άποψή της καθηγήτριας ήταν αυτή. Δεν τη βλέπω και τελείως άκυρη έχει έναδ δίκιο...

Τι να πω... το μόνο που παρατηρώ είναι ότι σε όλους τους τομείς έχουμε πρόβλημα....

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:32, 25-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από thanosmylo
.(...)Μας κάνει λογικό το βλέπω να ακούγονται σκάνδαλα.Όταν έχουμε απομακρυνθεί από την εκκλησία και την έχουμε αφήσει στη μοίρα της και τη θυμόμαστε λίγες φορές. Και μας κάνει πολύ περισσότερο στη χειροτονία. όταν δηλαδή κάποιος ετοιμάζεται αν γίνει παπάς.
Η χειροτονία πραγματοποιείται σε έναν ναό και πρέπει οι πιστοί να πουν "άξιος" και μόνο αν τον δεχτούν οι πιστοί μπορεί αν γίνει παπάς. ΑΝ έστω και ένας έχει αμφιβολίες ή έχει ακούσει κάτι κακό τότε δε μπορεί αν γίενι παπάς.
Η απουσάι των πιστών σε αυτές τις τελετές, έχει ως αποτέλεσμα στο να γίνεται παπάς ο καθένας και δεν υπάρχει έτσι κάποιος πιστός στο να αρνηθεί τη χειροτονάι μιας και δεν πατάει κανε΄ςι στην εκκλησία.
Έτσι γίνονται παπάδες και κάνυν ότι τους έρθει..(...)

Συγνώμη τώρα, αλλά η θεολόγος θεωρεί και διατυπώνει την άποψη ότι αποτελεί πρόβλημα η απουσία των πιστών από την εκκλησία και τις τελετές της?
Ποιός απομακρύνθηκε πρώτος από ποιόν?

Ή μήπως, η συνδιαχείριση των εσωτερικών θεμάτων από κληρικούς και λαϊκούς (που ίσχυε στις απαρχές του χριστιανισμού) έχει επίτηδες παραμεριστεί από τον σημερινό ανώτερο κλήρο με στόχο την αποκλειστική νομή της εξουσίας και φυσικά τη διαχείριση των πόρων?
Παλιά, όταν συνέβαιναν αυτά τα ειδυλλιακά, η εκκλησία αποτελούσε έναν πνευματικό-κοσμικό οργανισμό όπου και οι πιστοί είχαν λόγο.
Τώρα αποτελεί απλά και στεγνά ή μάλλον στυγνά, ένα φορέα εξουσίας και ως τέτοιος αποκλείει όλους όσους δεν ανήκουν στο στενό πυρήνα άσκησης αυτής της εξουσίας απλά και μόνο για να αποφύγει κάθε δυσάρεστη κατάσταση "διαφάνειας" ή νέων παιχνιδιών επιρροής, ή διακινδύνευσης των κεκτημένων.
Το ότι χρηματοδοτεί έναν οργανισμό όπως ο ΟΚΑΝΑ ή ασχολείται με έργα φιλανθρωπίας, αυτό οφείλεται απλά στην ανικανότητα του κράτους να λειτουργήσει ουσιαστικά ως τέτοιο, τη στιγμή που οι πόροι που η εκκλησία απορροφά από το κράτος είναι πολλαπλάσιοι...

Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 14:28, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Ποιός απομακρύνθηκε πρώτος από ποιόν?

Ή μήπως, η συνδιαχείριση των εσωτερικών θεμάτων από κληρικούς και λαϊκούς (που ίσχυε στις απαρχές του χριστιανισμού) έχει επίτηδες παραμεριστεί από τον σημερινό ανώτερο κλήρο με στόχο την αποκλειστική νομή της εξουσίας και φυσικά τη διαχείριση των πόρων?
Παλιά, όταν συνέβαιναν αυτά τα ειδυλλιακά, η εκκλησία αποτελούσε έναν πνευματικό-κοσμικό οργανισμό όπου και οι πιστοί είχαν λόγο.
Τώρα αποτελεί απλά και στεγνά ή μάλλον στυγνά, ένα φορέα εξουσίας και ως τέτοιος αποκλείει όλους όσους δεν ανήκουν στο στενό πυρήνα άσκησης αυτής της εξουσίας απλά και μόνο για να αποφύγει κάθε δυσάρεστη κατάσταση "διαφάνειας" ή νέων παιχνιδιών επιρροής, ή διακινδύνευσης των κεκτημένων.
Το ότι χρηματοδοτεί έναν οργανισμό όπως ο ΟΚΑΝΑ ή ασχολείται με έργα φιλανθρωπίας, αυτό οφείλεται απλά στην ανικανότητα του κράτους να λειτουργήσει ουσιαστικά ως τέτοιο, τη στιγμή που οι πόροι που η εκκλησία απορροφά από το κράτος είναι πολλαπλάσιοι...

Μάλον φίλε μου δεν τα γνωρίζεις καλά τα πράγματα , και καλό θα είναι πριν εκφράσουμε την άποψη μας να ρωτάμε και να μαθαίνουμε.
Συνδιαχείρηση σε εσωτερικά και οικονομικά θέματα μπορεί να μην υπήρξε σε ορισμένες περιοχές και περιόδους όπως στον μεσαίωνα.
Σήμερα τουλάχιστον για την Εκκλησία της Ελλάδος υπάρχει παντού συνδιαχείρηση και ο Ιερέας ή ο Μητροπολίτης δεν μπορούν να κάνουνε τίποτε , ούτε να διαχειριστούν χρήματα , δίχως την συγκατάθεση και λαϊκών.
Παράδειγμα :
1. Η διαχείρηση μιας ενορίας , γίνεται από έναν μόνο κληρικό και τέσσερις λαϊκούς
2. Οι αποφάσεις που πέρνει μια Μητρόπολη , δεν απαιτούν μόνο την υπογραφή του Μητροπολίτη αλλά όλου του Μητροπολιτικού συμβουλίου , δηλ. ακόμα τεσσάρων λαϊκών. Επομένος όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούν να κάνουν οι Ιεροίς μόνοι τους την διαχείρηση , διότι την πλειοψηφία έχουν πάντα τα λαϊκά μέλοι.
Ακόμα και το παγκάρι έχει πέντε κλειδαριές σε όλους τους ναούς και απαιτείται η παρουσία και των πέντε μελών για να ανοιχθεί.
Για περισσότερες πληροφωρίες όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει τον καταστατικό χάρτη της εκκλησίας της Ελλάδος , που αποτελεί νόμο του κράτους.
Όσο δε για το ότι η Εκκλησία απορροφά πόρους του κράτους σε παραπέμπω να διαβάσεις αυτά που έγραψα την προηγούμενη φορά λίγο ποιό πάνω.
Καλό θα είναι να μην παπαγαλίζουμε τις διάφορες αοριστίες που ακούμε δεξιά και αριστερά και να διασταυρώνουμε κάθε τι που ακούμε πριν το ιοθετήσουμε και το χρησιμοποιήσουμε σαν επιχείρημα , αν βέβαια θέλουμε να είναι υπολογίσημα αυτά που λέμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους