Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,210 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι οι άντρες πιο "δεσμοφοβικοί" από τις γυναίκες;

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:03, 22-08-11:

Τι πιστεύετε επί του θέματος, σύμφωνα με τις προσωπικές σας εμπειρίες αλλά και τα όσα ακούτε από άλλους;
Οι περισσότεροι άντρες σε σχέση με τις γυναίκες, φοβούνται τη δέσμευση;
Είναι εν τέλει θέμα φύλου και κοινωνικών/βιολογικών ρόλων ή καθαρά θέμα ανθρώπου;

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 19:13, 22-08-11:

θεμα ανθρωπου και τιποτα αλλο. . .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:24, 22-08-11:

Μάλλον οι άνδρες είναι πιο δεσμοφοβικοί επειδή οι γυναίκες ολοκληρώνονται κάνοντας οικογένεια και παιδιά, ενώ οι άνδρες μπορούν να'ναι και ελεύθερα πουλιά.. Όχι ότι δεν υπάρχουν και άνθρωποι που ολοκληρώνονται και αυτοί κάνοντας οικογένεια και παιδιά..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 19:29, 22-08-11:

Aυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και με τις εμπειρίες που έχει βιώσει. Άλλοι μετά από μια ερωτική απογοήτευση συνεχίζουν να δίνονται και να δένονται δίχως φόβο ή απλά με επιφυλακτικότητα και άλλοι προτιμούν να μην "ανοίγονται" και να κάνουν περιστασιακές ''σχέσεις'' χωρίς συναισθηματισμούς και ευθύνες για να μην ξαναπληγωθούν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 20:21, 22-08-11:

Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου,ηλικιακο, και συγκεκριμενου timing στη ζωη των ανθρωπων.

Παράθεση

Kossal (Κώστας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kossal
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Kossal Quality. Not quantity. - Έμμα έγραψε στις 20:43, 22-08-11:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενα της Ειρήνης. Ο μεγαλύτερος παράγοντας είναι οι εμπειρίες που έχει βιώσει κάποιος. Σαφώς έχει να κάνει και με τον άνθρωπο, όμως νομίζω πως ο ρους της ζωής του τον επηρεάζει στο μέγιστο όσον αφορά τα commitment issues.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:00, 23-08-11:

Ναι, είναι.-

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,298 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:27, 23-08-11:

Ε προφανώς. Οι άντρες ούτε βιάζονται να κάνουν οικογένεια και παιδιά ούτε θα τους πει κανείς εύκολο και π...άνα αν έχει πολλές ελεύθερες σχέσεις.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 10:36, 23-08-11:

Είναι καθαρά θέμα ατόμου.-

Ξέρω πολλά κορίτσια που φοβούνται πολύ την δέσμευση και άλλα τόσα αγόρια που επιδιώκουν και θέλουν την δέσμευση.

Προσωπικά, πιστεύω πως όλα είναι στο μυαλό μας. Η δέσμευση ουσιαστικά δεν υπάρχει. Αυτό που υπάρχει είναι η πίστη, η εμπιστοσύνη και η αγάπη. Απλά όλοι "ψοφάνε" να δώσουν μία ταμπέλα σε όλα, ενώ δεν υπάρχει λόγος!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:37, 23-08-11:

ενώ οι άνδρες μπορούν να'ναι και ελεύθερα πουλιά..
νομιζουν οτι μπορουν..

οταν περασουν τα νιατα μια γυναικα ή περισσοτερες τους φροντιζουν..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:16, 23-08-11:

Σας παραθέτω όμως ένα απόσπασμα του βιβλίου "Οι άντρες που φοβούνται να αγαπήσουν" - Steven Carter, Julia Sokol, εκδόσεις Κέδρος, που μελετάει το θέμα των δεσμοφοβικών αντρών.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΣΜΟΦΟΒΙΚΕΣ;

Τι λέτε;

Προσωπικά έχω πετύχει στη ζωή μου μία περίπτωση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεσμοφοβικού άντρα (όπως περιγράφει τον δεσμοφοβικό άντρα εκτενώς το συγκεκριμένο βιβλίο), όμως έχω πετύχει και γυναίκες και άντρες που δεν φοβούνται τη δέσμευση. Συνεπώς δεν έχω αρκετό "υλικό" στο μυαλό μου ώστε να το ζυγίσω σωστά. Δεν έχω καταλήξει.

-petros

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 11:03, 26-08-11:

εγω παντως φοβαμαι πολυ τις σχεσεις...γενικα αυτο που με κρατα πισω ειναι μηπως πληγωθω...ετσι αυτοματα κατεβαζω ρολα και διπλοκλειδωνω,πριν καν ο αλλος μου πει "καλημερα"...παιρνω το επιθετικο μου υφος και ετσι δυσκολα με πλησιαζουν τα αρσενικα....
νομιζω λοιπον πως δεσμοφοβικος μπορει να ειναι και ενας αντρας και μια γυναικα...και κυριως για τον λογο που αναφερα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους