Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

BACKTRACK σε toshiba l40

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 13:53, 23-08-11:

Εχω το toshiba l40(Satellite L40-139 - Product Specifications - Toshiba) αλλα με xp εγκατεστημένα και 4gb ram θα ηθελα αν μπορειται να μου πειτε,μπορω να τρεξω backtrack πανω του ή θα μου βγαλει τπτ error????

Θα ήθελα δηλαδη να μου πείτε αν τα Linux BackTrack υποστηρίζουν το hardware του laptop μου(ειδικά την κάρτα δικτύου)...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moxa15 : 23-08-11 στις 14:26.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 14:33, 23-08-11:

Γιατί καμάρι μου να σου βγάλει error? Λειτουργικό σύστημα όπως όλα τα άλλα είναι απλώς έχει προεγκατεστημένα προγράμματα για penetration testing σκοπούς. Αν έχεις 4 giga ram δεν χρειάζεται να κάνεις partition.. Μπορείς να τα έχεις τα 2 (xp και backtrack) λειτουργικά να τρέχουν ταυτόχρονα. Θα κατεβάσεις ένα εκ των προγραμμάτων virtualbox ή vmware, θα το εγκαταστήσεις και θα κάνεις ένα new εικονικό μηχάνημα. Σε αυτό θα σου ζητηθεί σε ένα σημείο το αρχείο εγκατάστασης του λειτουργικού που είναι το iso που θα κατεβάσεις απο την επίσημη ιστοσελίδα του backtrack. Απο εκεί και πέρα μόλις το φορτώσει θα τρέξει σαν live cd την πρώτη φορά, θα γράψεις startx στο σημείο που σου ανοίγει να γράψεις command για να μπείς στο λειτουργικό και τέλος όταν μπείς στο λειτουργικό πάνω στο desktop έχει μια επιλογή install. Απλώς κάντην και τελείωσες. Όταν θές να μπένεις backtrack απλώς θα ανοίγεις το εικονικό μηχάνημα απο όποιο απο τα 2 προγράμματα επιλέξεις.. Για ότι άλλο χρειάστεις εδώ είμαστε.. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία, μην ανυσηχήσεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 14:44, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Γιατί καμάρι μου να σου βγάλει error?
συγνωμη φουλι μου αλλα απλα ρωταω μονο opensuse και ubuntu εχω δοκιμασει σε ολη μου την ζωη,δεν ηξερα...
Λειτουργικό σύστημα όπως όλα τα άλλα είναι απλώς έχει προεγκατεστημένα προγράμματα για penetration testing σκοπούς. Αν έχεις 4 giga ram δεν χρειάζεται να κάνεις partition.. Μπορείς να τα έχεις τα 2 (xp και backtrack) λειτουργικά να τρέχουν ταυτόχρονα.
θα το σηκωσει ο επεξεργαστης;;;(Intel Pentium Dual Core T2310 1.46 GHz)
θα γράψεις startx στο σημείο που σου ανοίγει να γράψεις command για να μπείς στο λειτουργικό και τέλος όταν μπείς στο λειτουργικό πάνω στο desktop έχει μια επιλογή install. Απλώς κάντην και τελείωσες.
οκ οκ περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο και δυσκολα για αυτο ρωτησα...
Όταν θές να μπένεις backtrack απλώς θα ανοίγεις το εικονικό μηχάνημα απο όποιο απο τα 2 προγράμματα επιλέξεις.. Για ότι άλλο χρειάστεις εδώ είμαστε.. Είναι πολύ εύκολη διαδικασία, μην ανυσηχήσεις.
οκ οκ thanx...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 15:38, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
συγνωμη φουλι μου αλλα απλα ρωταω μονο opensuse και ubuntu εχω δοκιμασει σε ολη μου την ζωη,δεν ηξερα...θα το σηκωσει ο επεξεργαστης;;;(Intel Pentium Dual Core T2310 1.46 GHz) οκ οκ περιμενα κατι πιο εντυπωσιακο και δυσκολα για αυτο ρωτησα... οκ οκ thanx...
Να ξες παντως το backtrack είναι ubuntu. Απλώς έχει διαφορετικά προγράμματα εγκατεστημένα λόγω διαφορετικής χρήσης (τα penetration tools που σου ανέφερα παραπάνω) και χειρότερο γραφικό περιβάλλον (κολλημένοι σε παλιό kde).. Κατα τα άλλα είναι ubuntu οπότε πέρα απο πειραματισμό δεν θα στο πρότεινα σαν βασικό λειτουργικό αντί για ubuntu... Βάλτο σε virtualbox να έχεισ να παίζεις... BTW λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον επεξεργαστη. Ούτως η άλλως στο virtualbox όπως θα δείς (διάβασε κανά tutorial, είναι πολύ απλό στη χρήση παρόλα αυτά) εσύ ρυθμίζεις την επεξεργαστική ισχύ τη ram τον δισκο κτλ που θα έχει το εικονικό partition (και μάλιστα δυναμικά κάθε φορά που ανοίγεις το εικονικό λειτουργικό).. Παίξε και δες που πάει καλύτερα και που δεν ζορίζεται...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 15:48, 23-08-11:

πιο γρηγορα θα ξεκινησει με Vmare ή αν κανω boot με cd; Εχω μονοπυρηνο και 3 gb ram

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:20, 23-08-11:

Να ξες παντως το backtrack είναι ubuntu. Απλώς έχει διαφορετικά προγράμματα εγκατεστημένα λόγω διαφορετικής χρήσης (τα penetration tools που σου ανέφερα παραπάνω) και χειρότερο γραφικό περιβάλλον (κολλημένοι σε παλιό kde).. Κατα τα άλλα είναι ubuntu οπότε πέρα απο πειραματισμό δεν θα στο πρότεινα σαν βασικό λειτουργικό αντί για ubuntu... Βάλτο σε virtualbox να έχεισ να παίζεις... BTW λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τον επεξεργαστη. Ούτως η άλλως στο virtualbox όπως θα δείς (διάβασε κανά tutorial, είναι πολύ απλό στη χρήση παρόλα αυτά) εσύ ρυθμίζεις την επεξεργαστική ισχύ τη ram τον δισκο κτλ που θα έχει το εικονικό partition (και μάλιστα δυναμικά κάθε φορά που ανοίγεις το εικονικό λειτουργικό).. Παίξε και δες που πάει καλύτερα και που δεν ζορίζεται...
οκ οκ thanx,εγω για χρησιμοποιω το Microsoft Virtual Pc,δεν ειναι καλο;;;Γινεται να σπασω δικτυο απο virtual pc;;;

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

O Speedy έγραψε στις 16:39, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
οκ οκ thanx,εγω για χρησιμοποιω το Microsoft Virtual Pc,δεν ειναι καλο;;;Γινεται να σπασω δικτυο απο virtual pc;;;
Ναι το ίδιο πράγμα είναι αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. Όλα την ίδια δουλειά κάνουν στο κάτω κάτω απλώς αλλάζουν κάποια features.. Όταν λες να σπάσεις το δίκτυο τι εννοείς? Το vm είναι ξεχωριστό λειτουργικό και πέρνει ξεχωριστή ip αν εννοείς αυτό.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:40, 23-08-11:

Μια χαρά θα σου δουλέψει. Πιο πιθανό είναι να σου τρέξει το backtrack και να μη σου τρέξει το XP παρά το ανάποδο.

Επίσης είναι (ήταν) σε λάθος κατηγορία.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 17:41, 23-08-11:

Γιωργο γινεται να μου απαντησεις στο παραπανω ερωτημα μου; Ευχαριστω

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:51, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μια χαρά θα σου δουλέψει. Πιο πιθανό είναι να σου τρέξει το backtrack και να μη σου τρέξει το XP παρά το ανάποδο.
οκ οκ μια χαρα λοιπον

Επίσης είναι (ήταν) σε λάθος κατηγορία.
thanx που το αλλαξες....

Ναι το ίδιο πράγμα είναι αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει.. Όλα την ίδια δουλειά κάνουν στο κάτω κάτω απλώς αλλάζουν κάποια features.. Όταν λες να σπάσεις το δίκτυο τι εννοείς? Το vm είναι ξεχωριστό λειτουργικό και πέρνει ξεχωριστή ip αν εννοείς αυτό.
οκ αυτο με την ip εννοουσα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Linux Backtrack - Από moxa15
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-08-11 στις 15:39.
    • Toshiba Satellite L505-10V - Από HOOLIGAN13
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-01-10 στις 22:07.
    • [Windows Phone] Toshiba Portege G910 - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-02-08 στις 22:14.
    • [Windows Phone] Toshiba G900 - Από The Djinn
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συσκευές κινητής τηλεφωνίας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-11-07 στις 17:06.
    • Toshiba Satellite a100-192 - Από sepsis
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-09-06 στις 13:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους