Confessions 2010 (Kokuhaku)

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Confessions 2010(Kokuhaku)

Η ταινία κέρδισε το βραβείο της καλύτερης ιαπωνικής ταινία για το 2010
Υπόθεση:Ψυχολογικό θρίλερ ιαπωνικής προέλευσης.Μια μητέρα της οποίας σκότωσαν την κόρη βρίσκει το τέλειο σχέδιο για να εκδικηθεί τους δολοφόνους της.Η μητέρα εργάζεται ως δασκάλα σε σχολείο και ανακοινώνει στα παιδιά ότι οι δολοφόνοι της κόρης της βρίσκονται μέσα στην τάξη.Η ταινία αποτελείται από 5 εξομολογήσεις διαφορετικών χαρακτήρων..

Γνώμη μου: ένα από τα καλύτερα ψυχολογικά θρίλερ που έχω δει.Οι ανατροπές διαδέχονται η μία την άλλη και το τέλος είναι απρόβλεπτο.Η ταινία σκιαγραφεί τους χαρακτήρες των πρωταγωνιστών και βλέπουμε τις σκέψεις,τα κίνητρα και την προσωπικότητά τους.Ο σεναριογράφος θέλει να καταστήσει σαφές πως η ιαπωνική (κυρίως) κοινωνία έχει χάσει τον προσανατολισμό της, με μια γενιά στην οποία ο αμοραλισμός και ο μηδενισμός επικρατούν, καθώς ηθικοί φραγμοί δεν υπάρχουν και οι συνέπειες των πράξεων δεν υπολογίζονται.Όλα αυτά με μια δόση υπερβολής του σεναριογράφου.
Ένα άλλο μήνυμα που θέλει να περάσει η ταινία είναι το πόσο σημαντικό είναι το άτομο να είναι οχυρωμένο ψυχολογικά, καθώς η δασκάλα ουσιαστικά "χτυπώντας" τις αδυναμίες και την ψυχολογία των παιδιών κατάφερε να καταστρέψει, λίγο πολύ, τη ζωή τους.
Το μοτίβο της εκδίκησης παρατηρείται συχνά σε ιαπωνικές/κορεάτικες ταινίες.Τα soundtracks και κάποια αργά πλάνα μου άρεσαν ιδιαίτερα καθώς ταιριάζουν στο κλίμα της ταινίας.Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα στους φαν του είδους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top