Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,338 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 175)
Καπνίζω επειδή το θέλω
48
27,43%
Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω
7
4,00%
Το κατάφερα και το έκοψα
14
8,00%
Είμαι μονο παθητικός καπνιστής
106
60,57%

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 16:10, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από helga
Με σκότωσες τώρα!
Τουλάχιστον δεν καπνίζω πολύ, 3-4 τσιγάρα τις καθημερινές με εξαιρέσεις όταν βγαίνω έξω.
Δεν το ήξερα πάντως αυτό-ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία
Παρακαλώ!Glad I helped!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:13, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πλάκα δεν σας κάνουν, καλά σας κάνουν.. επιτέλους!
Kαλα μας κανουν που αυξανουν ενα αγαθο κατα 84% ????

Υ.Γ. Ξερω οτι κανεις πλακιτσα,αλλα για μενα μια αυξηση 84% δεν σηκωνει καθολου πλακα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanos323 (σουπερ γουμαρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanos323
Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 16:24, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6

Υ.Γ. Ξερω οτι κανεις πλακιτσα,αλλα για μενα μια αυξηση 84% δεν σηκωνει καθολου πλακα..
κοψτο και εσυ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:34, 12-01-10:

Δεν καπνίζω και δεν σκοπεύω να καπνίσω στο μέλλον (βέβαια ποτέ μην λες ποτέ, τελος πάντων)
Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τους γύρω μου να καπνίζουν, μου γεννείται η απορία σχετικά με τι τους προσφέρει..Τι μπορεί να προσφέρει η εισοδός και έξοδος του καπνού..
Τελικά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι θέμα συνήθειας και εθισμού..

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 16:35, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από thanos323
δεν καπνιζω και δεν εχω σκοπο να το αρχισω μελλοντικα
Μπράβο!That's the spirit! Άντε γιατί το θέμα με το τσιγάρο έχει παραγίνει. Βλέιπεις παιδάκια του γυμνασίου με ένα τσιγάρο στο χέρι!

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 17:02, 12-01-10:

ουτε εσυ καπνιζης απο οτι καταλαβα ε?

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale έγραψε στις 21:47, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από thanos323
ουτε εσυ καπνιζης απο οτι καταλαβα ε?
Nope,δεν καπνίζω και ελπίζω να μην το αρχίσω ποτέ!

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 21:51, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από deathpale
Nope,δεν καπνίζω και ελπίζω να μην το αρχίσω ποτέ!
ετσι μπραβο!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:41, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6

Επίσης η υγεία μου δεν σηκώνει καθόλου πλάκα.
Κι αν το οικονομικό ζόρισμα είναι η λύση για να γίνει έστω και λίγο σεβαστός ο νόμος που απαγορεύει το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, so be it.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 08:55, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Επίσης η υγεία μου δεν σηκώνει καθόλου πλάκα.
Κι αν το οικονομικό ζόρισμα είναι η λύση για να γίνει έστω και λίγο σεβαστός ο νόμος που απαγορεύει το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, so be it.

Αγαπητη μου γιατι μπερδευεις 2 τελειως διαφορετικα πραγματα??

Ειπα εγω να μην εφαρμοστει ο νομος?

Το παραλογο ειναι οτι ερχεται το ιδιο το κρατος που ειναι υπευθυνο για το οτι δεν εφαρμοζεται ο νομος, και επιβαλει μια τετοια εξωπραγματικη αυξηση στα τσιγαρα και εσυ εισαι μαζι του?? Μα η αυξηση στα τσιγαρα δεν θα φερει εφαρμογη του νομου..Το πολυ,πολυ αντι νε γινονται πχ 1000 τσιγαρα σε ενα βραδυ σε ενα μαγαζι, να γινονται 600..

Ακου και μια υποθετικη προταση δικια μου αντιστοιχης λογικης,να δουμε αν συμφωνεις:

Ειμαι ο χ και δεν μου αρεσει το αλκοολ.Το αλκοολ ειναι λογος ατυχηματων,αφου πολλοι πινουν και μετα πιανουν τιμονι.Ερχεται το κρατος και κανει αυξηση 60% σε ολα τα ποτα.Πρεπει εγω να βγω και να πω καλα εκανε, επειδη τωρα θα πινουν λιγοτεροι και ετσι θα υπαρχουν λιγοτερα ατυχηματα?

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:58, 13-01-10:

μωρε και τα ναρκωτικα ειναι ακριβα και απαγορευμενα αλλα τοσοι ανθρωποι πεθαινουν απο δαυτα. δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι οχι πια.. ισως το θεμα τιμης απλα να ειναι ενα κινητρο. παντως θυμαμαι οταν ειμασταν φοιτητες μια φιλη μου που καπνιζε επειδη το θεμα το οικονομικο με τα τσιγαρα ηταν πολυ ξεκινησε τα στριφτα και σιγα σιγα τωρα πινει πολυ ελαφρια και σε πολυ λιγοτερη ποσοτητα.

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 16:21, 04-08-11:

Δεν καπνιζω,απεχθανομαι τη μυρωδια και μαλλον θα πρεπει να εχεις και απαισια γευση
Δεν εχω δοκιμασει να πω την αληθεια και ουτε θελω,αφου και εξ αρχης ηξερα -δηλ στην εφηβεια μου- οτι δεν θελω να επιβαρυνω τον οργανισμο μου με μαλακιες.
Σοου,ειμαι παθητικη καπνιστρια,παρα πολλα ατομα,σε καφετεριες και κλαμπ,καπνιζουν μπροστα μου και δεν τους καιγεται καρφακι οποτε μπαινω στην ψυχοφθορα διαδικασια να τους ζητησω ευγενικα να το σβησουν ή να απομακρυνθουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:03, 02-03-13:

Δεν επικρίνω όσους/ες καπνίζουν, αλλά εμένα μου φέρνει αηδία. Είχα δοκιμάσει για πρώτη φορά όταν πήγαινα στη δευτέρα λυκείου, αλλά ευτυχώς δεν μου άρεσε κι έκτοτε δεν ξαναδοκίμασα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:27, 02-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Δεν επικρίνω όσους/ες καπνίζουν, αλλά εμένα μου φέρνει αηδία. Είχα δοκιμάσει για πρώτη φορά όταν πήγαινα στη δευτέρα λυκείου, αλλά ευτυχώς δεν μου άρεσε κι έκτοτε δεν ξαναδοκίμασα.

μπραβο ρε συ λυς, μπραβο.
εαν περισσότεροι ήταν σαν εσένα, οι τιμές του καπνού θα έπεφταν κατακόρυφα.
μπραβο αγκαίν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:31, 02-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
μπραβο ρε συ λυς, μπραβο.
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά θα προτιμούσα να με λες Λυσιστράτη, της γιαγιάκας μου το όνομα.

Συντρόφια, θα ας πω τι γκάφα είχα κάνει πριν ενάμιση μήνα περίπου να γελάσετε. Έβγαλα, λοιπόν, ένα φρονιμίτη και πονούσα αφόρητα. Μου είπε, λοιπόν, μια φίλη μου (καπνίστρια αυτή) να καπνίσω ένα τσιγάρο, για να νιώσω καλύτερα και να μπουκώσω το στόμα μου με ούζο. Ε, μες στην απόγνωσή μου κι εγώ πήρα ένα τσιγάρο απ' τον πατέρα μου (περιστασιακός καπνιστής, κάνει ένα πακέτο το χρόνο) και μιας και είχα φάει και το κέρατο της ζωής μου και ήταν και η ερωτική απογοήτευση στο παιχνίδι κατάπια μερικές τζούρες απ' το τσιγάρο (χωρίς να το θέλω) και μερικές γουλιές ούζο (χωρίς να το θέλω και πάλι), για να πάνε τα φαρμάκια κάτω. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Όχι μόνο δεν ανακουφίστηκα, αλλά μαζί ε τον πονόδοντο μου προκλήθηκε και πονοκέφαλος.

Anyway! Συγνώμη για την πολυλογία! Θεωρώ ότι το τσιγάρο είναι μια κακή συνήθεια και για το πορτοφόλι και για την υγεία. Εγώ ευχαριστώ το Θεό που δεν είμαι καπνίστρια, γιατί οι πειρασμοί είναι πολλοί, επειδή καπνίζουν και κάποιες/οι φίλες/οι μου.

Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 16:26, 25-03-14:

Είμαι καπνιστής εδώ και ένα χρόνο και πραγματικά πιστεύω ότι το κάνω επειδή το θέλω.Σίγουρα είμαι εθισμένος, αλλά ως ένα βαθμό.Πχ στο σπίτι δεν καπνίζω, δεν έχω διάθεση.Όταν βγω με φίλους και γενικά όταν είμαι έξω καπνίζω, είτε λόγο παρέας ή περιμένοντας το λεωφορείο (άγχος).Αν κάποιον τον ενοχλεί φυσικά θα το σβήσω, δεν υπάρχει περίπτωση, αλλά δεν μου έχει τύχει ως τώρα.Σε παιδιά τα οποία το αρχίσαν για μαγκιά τα κατακρίνω ή όταν κάποιος πάει να αρχίσει του λέω ότι να το κάνει μόνο αν το γουστάρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 20:54, 25-03-14:

Δεν είμαι καπνιστής.
Πιστεύω ότιη πώληση τσιγάρων πρέπει να απαγορευτεί από την πολιτεία.
Η πολιτεία πρέπει να φροντίσει για την υγεία τόσο των καπνιζοντων οσο και των μη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:16, 25-03-14:

Δεν καπνίζω και δεν σκοπεύω να καπνίσω.. Είμαι παθητική καπνίστρια. Ε τι να γίνει αν είσαι σε έναν χώρο που συνέχεια καπνίζουν το αναπνέεις

Παράθεση

Alex S

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alex S
Ο Alex S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Alex S έγραψε στις 21:48, 25-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από transient
Δεν είμαι καπνιστής.
Πιστεύω ότι η πώληση τσιγάρων πρέπει να απαγορευτεί από την πολιτεία.
Η πολιτεία πρέπει να φροντίσει για την υγεία τόσο των καπνιζοντων όσο και των μη.
Θα μπορούσα να πω πολλά για το σχόλιο σου, περί απολυταρχισμού, ετεροπροσδιορισμού κτλ αλλά δεν θα το κάνω, μόνο μια ερώτηση σου έχω, κατανοείς πως με το avatar που έχεις αναιρείς τον εαυτό σου;
Φιλικά...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:15, 25-03-14:

Δεν έχω πρόβλημα. Μπορώ να καπνίζω σε όλες τις στάσεις.

Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 15:06, 26-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από transient
Δεν είμαι καπνιστής.
Πιστεύω ότιη πώληση τσιγάρων πρέπει να απαγορευτεί από την πολιτεία.
Η πολιτεία πρέπει να φροντίσει για την υγεία τόσο των καπνιζοντων οσο και των μη.
Ξέρεις τι είχε συμβεί στις ΗΠΑ την περίοδο 1920-33;

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 21:48, 26-03-14:

Απο τους καλυτερους πνευμονολογους στην αθηνα,ο Ελ.Ανευλαβης,πρωην διευθυντης στο Αγ Ολγα,καπνιζει παρα πολυ και συνεχεια πιπα

Παράθεση

Alex S

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alex S
Ο Alex S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Alex S έγραψε στις 01:26, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Απο τους καλυτερους πνευμονολογους στην αθηνα,ο Ελ.Ανευλαβης,πρωην διευθυντης στο Αγ Ολγα,καπνιζει παρα πολυ και συνεχεια πιπα
Επίσης υπάρχουν και ψυχολόγοι που έχουν αυτοκτονήσει...

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 01:44, 27-03-14:

Καλα ναι αλλα το θεμα ειναι οτι υποστηριζει οτι δεν παθαινει τιποτα..κανει κατι μαγικα που ειναι σαν να μην καπνιζει λεει.Εχω καποιες ινφο αλλα δεν τα λεω γιατι ειναι φαρμακευτικα anywayz Εχει πατησει τα 75

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,117 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 01:07, 16-11-14:

Δεν εχω σκοπο να ξεκινησω το καπνισμα. Η ζωη ουτως ή αλλως ειναι από μονη της μικρή.Γιατί να επιφέρω επιπροσθετη μειωση;

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,661 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 13:05, 16-11-14:

Το βρίσκω εντελώς ανούσιο. Δεν υπάρχει λόγος να προκαλέσει κάποιος μόνος του κακο στην υγεία του. Καποιες φίλες μου, οι κολλητές μου μάλιστα, καπνίζουν μερικές φορές βεβαια αλλα σεβόμαστε η μια την άλλη και δεν θα βγάζουν τον καπνό προς τα εμενα για παράδειγμα γιατι ξέρουν οτι με ενοχλεί Δεν εχω καμια περιέργεια να δοκιμάσω, μισώ το να βρωμάω ολόκληρη απο τον καπνό

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:35, 16-11-14:

Είμαι καπνιστής από τα 17 μου. Ξοδεύω 2 πακέτα την ημέρα, ίσως και λίγο παραπάνω. Καπνίζω και μου αρέσει. Δεν έχω προσπαθήσει ποτέ να το ελαττώσω, ούτε σκέπτομαι να το κόψω. Σέβομαι τους μη καπνιστές και προσπαθώ να μην τους ενοχλώ. Γνωρίζω τις βλάβες που μπορεί να πάθει η υγεία μου, αλλά αδιαφορώ. Προτιμώ να ζήσω λιγότερα χρόνια, παρά να στερηθώ την απόλαυση του τσιγάρου μου. Όπως λέει και το γνωμικό, "το τσιγάρο είναι ο καλύτερος φίλος, γιατί είναι ο μόνος που καίγεται για σένα" ή όπως λέει ο ποιητής: "Όσοι με το χάρο γίναν φίλοι, με τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη".

Υ.Γ. Αυτή είναι η άποψή μου. Όσοι διαφωνούν μπορούν να με λιθοβολήσουν με i² .

Παράθεση

InSheerPleasure (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη InSheerPleasure
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O InSheerPleasure έγραψε στις 14:43, 16-11-14:

Εχω δοκιμασει, αλλα προς το παρον δεν μου λεει κατι...Ισχυει οτι σε χαλαρωνει απιστευτα, αλλα σκεφτομαι οτι ειναι πολυ επιβαρυντικο για την υγεια, και επισης κοστιζει πολυ. Απο κει και περα, ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:05, 16-11-14:

είμαι περιστασιακή καπνίστρια, δε με θεωρώ εθισμένη..έχω ήδη ένα μήνα χωρίς και δεν μου λείπει λόγω ηλικίας μένω ακόμα με τους δικούς μου οπότε φροντίζω να μη τους ενοχλώ με τον καπνό μου. μια φορά είπε ο πατέρας μου έκανε παρατήρηση πως μύριζε τσιγάρο στον πάνω όροφο άλλα δεν ξανάγινε από τότε.

ποτέ κανείς δεν μου είπε πως μυρίζω τσιγαρίλα και τέτοια γιατί φροντίζω αρκετά αυτό το θέμα. βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι δεν καπνίζω κάθε μέρα ούτε κάνω πολλά τσιγάρα.

ελπίζω να μην βγαίνω off topic αλλά όσον αφορά τα "καπνιστήρια" στα σχολεία, ποτέ δεν τα συμπάθησα και ποτέ δεν κάπνιζω ούτε εκεί ούτε στις τουαλέτες. δεν με εκφράζει κάτι τέτοιο. επίσης μου έχει δημιουργηθεί η αντίληψη πως όσοι καπνίζουν στα σχολεία το κάνουν περισσότερο για επίδειξη και για να πουλήσουν μούρη. δεν έχω κάνει ποτέ τσιγάρο μπροστά σε συμμαθητές μου και το γεγονός ότι καπνίζω το ξέρουν ένα-δυο καλοί φίλοι.

ε, τότε γιατί το κάνεις θα μου πείτε. για προσωπικούς λόγους που δεν έχω μοιραστεί με κανέναν, γιατί το θέλω, γιατί το ευχαριστιέμαι που και που. weird, huh?

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 20:32, 16-11-14:

Το κάπνισμα δεν είναι θάνατος αυτά είναι υπερβολές αλλά μετά απο κάποια χρόνια αρχίζει να φθείρει την υγεία με αργό και βασανιστικό τρόπο απο την άλλη έχει και τα καλά του όπως οτι είναι χαλαρωτικό, αυτά τα περί μαγκιάς είναι πλέον πολύ ξεπερασμένα.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,476 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:51, 16-11-14:

Καλύτερα κάποιος να αποφύγει να το αρχίσει (φιλική σύσταση)
Κατά τα λοιπά η στάση μου σχετικά με το κάπνισμα, είναι ..καθιστή. Μερικές φορές και όρθια.
Ποτέ ξαπλωμένη και ποτέ περπατώντας

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:21, 17-11-14:

Εγω παντως, εχω καταφερει να το ελαττωσω κατα πολυ! Συντομα θα το εχω κοψει τελειως! Το εχω βαλει στο προγραμμα και θα το κανω!
Θυμαμαι που εγραφα σεντονια για το ποσο δυσκολο ειναι διακοψει κανεις... Νομιζω χρειαζεται ενα κλικ στον εγκεφαλο για να κοψει κανεις. Δε θελει δηλαδη κοπο.

Κι εγω συμβουλευω τα νεα παιδια να μην το δοκιμασουν ποτε, γιατι δεν υπαρχει λογος. Μονο κακο θα τους κανει!

Παράθεση

paopaopao

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη paopaopao
Ο paopaopao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O paopaopao έγραψε στις 15:01, 04-12-16:

Ξεθαψα αυτο το θεμα για να παραθεσω μια ιστορια που μου συνεβη πριν απο 2 μηνες.Καθως λοιπον καθομουν σπιτι αναψα ενα τσιγαρο που ειχα στριψει αφου εφαγα εκανα κανα δυο τζουρες και οπως παω να σηκωθω νιωθω μια αποστευτη ζαλαδα και αρχιζω να πανικοβαλλομαι ασχημα γτ νομιζα πως κατι θα παθω...Μετρησα λοιπον την πιεση μου και ηταν 16.6 μεγαλη .Εκει λοιπον τα εχασα και πηγα νοσοκομειο οπου μετα απο εξετασεις ολα βγηκαν καλα.Ερωτω λοιπον γινεται το τσιγαρο να προκαλεσει αυξηση πιεσης με οτι αυτο συνεπαγεται εγκεφαλικο κλπ ή ολα αυτα εγιναν εξαιτιας του πανικου που κυριαρχισε;να σημειωθει πως ειμαι νεος καπνιστης 20 ετων και κανω 5 τσιγαρα την μερα περιπου
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:01, 04-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από paopaopao
Ξεθαψα αυτο το θεμα για να παραθεσω μια ιστορια που μου συνεβη πριν απο 2 μηνες.Καθως λοιπον καθομουν σπιτι αναψα ενα τσιγαρο που ειχα στριψει αφου εφαγα εκανα κανα δυο τζουρες και οπως παω να σηκωθω νιωθω μια αποστευτη ζαλαδα και αρχιζω να πανικοβαλλομαι ασχημα γτ νομιζα πως κατι θα παθω...Μετρησα λοιπον την πιεση μου και ηταν 16.6 μεγαλη .Εκει λοιπον τα εχασα και πηγα νοσοκομειο οπου μετα απο εξετασεις ολα βγηκαν καλα.Ερωτω λοιπον γινεται το τσιγαρο να προκαλεσει αυξηση πιεσης με οτι αυτο συνεπαγεται εγκεφαλικο κλπ ή ολα αυτα εγιναν εξαιτιας του πανικου που κυριαρχισε;να σημειωθει πως ειμαι νεος καπνιστης 20 ετων και κανω 5 τσιγαρα την μερα περιπου
Δυστυχώς το κάπνισμα σχετίζεται με την αύξηση της αρτηριακής πίεσης. Δεν είμαι γιατρός βέβαια, το λέω με βάση την εμπειρία μου από φιλικά και συγγενικά μου πρόσωπα που καπνίζουν. Χωρίς να θέλω να παρέμβω στις όποιες αποφάσεις σου, θα σου πρότεινα να το κόψεις. Μια καλή λύση θα ήταν να καπνίζεις ένα τσιγάρο λιγότερο κάθε μέρα. Λ.χ. σήμερα 5, αύριο 4 κτλ. Έτσι, θα επιτύχεις πολύ εύκολα τον στόχο σου και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει, με την έννοια ότι θα αυξηθεί η ευεξία σου, η σωματική σου αντοχή και η γενικότερη άμυνα του οργανισμού σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:06, 10-03-17:

Όχι, ευχαριστώ! Δεν θα καπνίσω ούτε θα πιω αλκοόλ, για να με πάρεις κοντά σου, Θεέ μου, όσο γίνεται αργότερα!
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mastersakis
Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 23:17, 10-03-17:

Τσιγάρο! ότι πιό κακό μπωρείς να κάνεις στον εαυτό σου. ευτυχώς ο κόσμος έχει ξυπνήσει,ιδίως οι νέοι και δεν καπνίζουν...οι παλιοί δεν βάζουν μυαλό......
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:20, 10-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από mastersakis
Τσιγάρο! ότι πιό κακό μπωρείς να κάνεις στον εαυτό σου. ευτυχώς ο κόσμος έχει ξυπνήσει,ιδίως οι νέοι και δεν καπνίζουν...οι παλιοί δεν βάζουν μυαλό......
Θα σου πω και το χειρότερο: την περίοδο που ήταν ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο μου (δυστυχώς έχασε τη μάχη με τον καρκίνο) είχε τύχει να δω ασθενείς με ορό να καπνίζουν στο προαύλιο του νοσοκομείου!!! Κυριολεκτικά έφριξα!
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 23:25, 10-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Θα σου πω και το χειρότερο: την περίοδο που ήταν ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο μου (δυστυχώς έχασε τη μάχη με τον καρκίνο) είχε τύχει να δω ασθενείς με ορό να καπνίζουν στο προαύλιο του νοσοκομείου!!! Κυριολεκτικά έφριξα!
ο δικός μου που ειναι 70 ετών τώρα το έκοψε και αυτό με το ζόρι........
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:30, 10-03-17:

ο δικός μου που ειναι 70 ετών τώρα το έκοψε και αυτό με το ζόρι........
Αν είναι δεκαετίες καπνιστής τι νόημα έχει να το κόψει στα 70. Η ζημιά δεν έχει γίνει ήδη μέχρι τότε? Προλαβαίνει να δει όφελος σε 1-2 χρόνια αν το κόψει?
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 23:41, 10-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Αν είναι δεκαετίες καπνιστής τι νόημα έχει να το κόψει στα 70. Η ζημιά δεν έχει γίνει ήδη μέχρι τότε? Προλαβαίνει να δει όφελος σε 1-2 χρόνια αν το κόψει?
βασικά καπνίζει σε όλη του την ζωή. σίγουρα ο πνεύμονας θα έχει πάθει μόνιμη βλάβη αλλά παρόλ'αυτά έχει όφελος αν το κόψει. ο παππούς μου το έκοψε στα 70 και πέθανε 93 !!( αυτά οι παλιοί που είχαν γερή κράση!! εμείς είμαστε για κλάματα )
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 23:54, 10-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Και όμως, σημαντικό μέρος της ζημιάς επιδιορθώνεται σε ώρες, μέρες, μήνες και χρόνια.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:14, 11-03-17:

βασικά καπνίζει σε όλη του την ζωή. σίγουρα ο πνεύμονας θα έχει πάθει μόνιμη βλάβη αλλά παρόλ'αυτά έχει όφελος αν το κόψει. ο παππούς μου το έκοψε στα 70 και πέθανε 93 !!( αυτά οι παλιοί που είχαν γερή κράση!! εμείς είμαστε για κλάματα )
Κι εμείς μια χαρά κράση έχουμε και αν κρίνουμε από την πρόοδο των φαρμάκων θα ζήσουμε μακρά ζωή και καλά γεράματα. Αν φυσικά δεν το ξεσκίσουμε στις καταχρήσεις.

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Και όμως, σημαντικό μέρος της ζημιάς επιδιορθώνεται σε ώρες, μέρες, μήνες και χρόνια.
Εκπληκτικό πόσο ανθεκτικό είναι το ανθρώπινο σώμα. Φαντάσου να το προσέχεις κιόλας.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 720 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 01:18, 11-03-17:

Παιδιά όσοι είστε καπνιστές και το βλέπετε, ζήστε τη ζωή σας με τα τσιγάρα σας, εμάς καρφάκι δε μας καίγεται τι κάνετε με τη ζωή σας και τις επιλογές σας, απλά να σέβεστε αυτούς που δεν καπνίζουν, γιατί μαντέψτε δεν είναι καθόλου ευχάριστη για εμάς η μυρωδιά τόσο εκείνη τη στιγμή όσο και μετά που ξεβρωμανε όλα τα ρούχα μας και μας έρχεται αναγούλα. Συν ότι μας αναγκάζετε να καθίσουμε έξω όταν μέσα απαγορεύεται το κάπνισμα και κρυωνουμε. Συγχύστηκα πάλι
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 01:19, 11-03-17:

http://www.protothema.gr/greece/arti...a-ellinopoula/

Αλλα λένε οι έρευνες ...
Παράθεση

mastersakis

Νεοφερμένος

O mastersakis εγώ που δεν βλέπω survivor xάνω κάτι; έγραψε στις 09:18, 12-03-17:

Είναι αλήθεια ότι πολλοί νέοι καπνίζουν αλλά σε σχέση με παλιά έχει γείνει πρόοδος....πρέπει να το παραδεχτούμε. τώρα σε πολύ μικρές ηλικίες πχ στα 12 εκεί είναι θέμα και των γωνέων γιατί δεν θα κάτσει το παιδί να σκευτεί ότι το κάπνισμα κάνει κακό......Από τα 18 και μετά που το παιδί έχει κάποια πιό καλή κρίση έχει γείνει πρόοδος....πάντως το θέμα δεν θέλει να ευησυχασμό...πρέπει συνέχεια να λέμε και να τα ξαναλέμε και να συμβουλεύουμε
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 13:59, 20-03-17:

Το κάπνισμα με πειράζει αρκετά αλλά πλέον έχω αποδεχθεί πως όταν βγω έξω αναγκαστικά θα εισπνεύσω καπνό θέλω, δεν θέλω γιατί σαν λαός είμαστε γενικά για τον πούτσο όσον αφορά το σεβασμό προς του άλλους. Γι' αυτό αποφεύγω γενικά να βγαίνω χειμώνα που δεν μπορείς να κάτσεις έξω και πρέπει αναγκαστικά να είσαι μέσα.

Παλαιότερα έκανα μικροκυρήγματα για το κάπνισμα και πως δεν πρέπει να καπνίζεις σε κλειστούς χώρους γιατί γαμάς την υγεία των γύρω σου, κυρίως σε άτομα της παρέας μου, αλλά με τον καιρό τα παράτησα. Όταν ας πούμε ο άλλος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί πρέπει να φοράει ζώνη στο αμάξι και το αντεπιχείρημα του είναι "ξέρω να οδηγάω, δεν έχω πάθει τίποτα τόσο καιρό που δε φοράω" το να απαιτώ να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να καπνίζει σε κλειστούς χώρους είναι λίγο υπερβολή.

Θα μου πεις μια λύση είναι να μην κάνεις παρέα με στόκους, αλλά αν ακολουθήσουμε την λογική δεν κάνω παρέα με κάποιον που κάνει κάτι που με ενοχλεί μάλλον θα καταλήξουμε να μην κάνουμε παρέα με κανέναν.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 14:21, 20-03-17:

εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι, αν δεν έχει ήδη μειωθεί αρκετά ο αριθμός των νέων καπνιστών, τουλάχιστον το κάπνισμα σταματάει σιγά σιγά να θεωρείται cool και μαγκιά. Τα σημερινά αγόρια, μιας και για μένα όλες αυτές οι νεανικές παθογένειες περιστρέφονται γύρω από το φλέρτ, αφού οι "κατακτήσεις" και οι γνωριμίες αποτελούν δείκτη "γαματοσύνης" και κοινωνικού στάτους, ακολουθούν άλλες οδούς για να γίνουν αρεστοί. Τατουάζ, στυλιστικές επιλογές, κουρέματα, γυμναστήριο και, γενικότερα, healthy fit lifestyle, hipster δραστηριότητες κ.ο.κ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους