Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε σκεφτεί ποτέ να αυτοκτονήσετε;

gd89

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gd89
Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

O gd89 έγραψε στις 22:43, 04-02-13:

Το να αυτοκτονήσεις όπως και το να ζήσεις θέλει πολύ θάρρος.

Το να σκοτώσεις λιγότερο...μάλλον να σε φτάσει κάποιος στο αμήν χρειάζεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis19

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη giannis19
Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O giannis19 έγραψε στις 12:45, 05-02-13:

Ειναι τεραστια βλακια εκ μερους ολων οσω θελουν να αυτοκτονησουν οτι και να συμβαινει.ΟΙ περισσοτεροι και σε ποσοστα παγκοσμιως αυτοκτονουν για μικροπροβληματα και γιατι?Γιατι δεν εχουν ζησει πραγματικα προβληματα,γιατι ζουν μεσα σε ενα γυαλινο κοσμο οπου ολα θελουν και πιστευουν πως ειναι λογικο να τους ερχονται ροδινα.Επειδη τους τα δινουν ολα οι γονεισ τους
στο χερι οταν βγαινουν στην κοινωνια νιωθουν οτι δεν μπορουν να αντιμετωπισουν καθε τι κακοτοπια.Αποδειξη οι 30ρηδες που ζουν με τουσ γονεις τους και οχι λογω της κρισης ,το μεγαλο ποσοστο αυτοκτονιων στην Ελλαδα.Μονο για ασθενειες καποιος εχει λογο γιατι ενδεχομενως η ζωη του ναναι ανυποφορη αλλα και παλι απλως δεν χρειαζεται να οδηγηθει σε μια τετοια πραξη ,γιατι ουτως η αλλως ολοι θα παιθανουμε καποτε,κανεις δε ξερει τι του επιφυλλασει ο χρονος.τι ευχαριστο κλιμα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:47, 05-02-13:

ηθελα να αυτοκτονήσω μόλις ειδα το επιδομα του ΟΑΕΔ

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonisd95

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonisd95
Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 619 μηνύματα.

O antonisd95 find what you love and let it kill you έγραψε στις 14:49, 05-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από giannis19
Ειναι τεραστια βλακια εκ μερους ολων οσω θελουν να αυτοκτονησουν οτι και να συμβαινει.ΟΙ περισσοτεροι και σε ποσοστα παγκοσμιως αυτοκτονουν για μικροπροβληματα και γιατι?Γιατι δεν εχουν ζησει πραγματικα προβληματα,γιατι ζουν μεσα σε ενα γυαλινο κοσμο οπου ολα θελουν και πιστευουν πως ειναι λογικο να τους ερχονται ροδινα.Επειδη τους τα δινουν ολα οι γονεισ τους
στο χερι οταν βγαινουν στην κοινωνια νιωθουν οτι δεν μπορουν να αντιμετωπισουν καθε τι κακοτοπια.Αποδειξη οι 30ρηδες που ζουν με τουσ γονεις τους και οχι λογω της κρισης ,το μεγαλο ποσοστο αυτοκτονιων στην Ελλαδα.Μονο για ασθενειες καποιος εχει λογο γιατι ενδεχομενως η ζωη του ναναι ανυποφορη αλλα και παλι απλως δεν χρειαζεται να οδηγηθει σε μια τετοια πραξη ,γιατι ουτως η αλλως ολοι θα παιθανουμε καποτε,κανεις δε ξερει τι του επιφυλλασει ο χρονος.τι ευχαριστο κλιμα!
Οι λόγοι που αυτοκτονούν δεν είναι οι παραπάνω που αναφέρεις.
Ο λόγος που αυτοκτονούν οι περισσότεροι είναι γιατί δεν βρίσκουν νόημα σε μια ζωή που κοιμούνται στον δρόμο και τρώνε από τα σκουπίδια(αυτή την περίοδο).Απλό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:49, 05-02-13:

I am constantly torn between killing myself and killing everyone around me.

"Will Grayson, Will Grayson" των John Green & David Levithan

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-02-13 στις 18:18. Αιτία: προσθήκη τεκμηρίου
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas geo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas geo
Ο kostas geo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 57 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kostas geo έγραψε στις 11:25, 16-10-13:

36 χρονια με τη λατρεμενη μου συζυγο με 2 υπεροχες κορες 1εγγονο θυσαυρο τωρα που βρεθηκα εκτος του σπιτιου μου μονο 1 λυση υπαρχει. Αυτοκτονια. Εγω φταιω για ολα. Τα οικονομικα με εκαναν να της συμπεριφερθω κακιστα. Δεν υπαρχει θεμα τριτου προσωπου. Την εβριζα, την προσβαλα αλλα τωρα θα βρω τροπο να αυτοκτονησω. Δεν ειμαι των λογων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anwnymos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 11:52, 16-10-13:

ΟΧΙ σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτη η λυση . το καλυτερο που θα μπορουσεσ να κανεις ειναι να αλλαξεις την συμπεριφορα σου εφοσον γνωριζεις οτι ειναι η αιτια του προβληματος . με την αυτοκτονια το μονο που θα κανεισ ειναι να σκορπισεις πονο και θλιψη σε οσους σε αγαπανε και τιποτα περισσοτερο , και παλι στην τελικη δεν θα μπορεσεις να εχεις αλλαξει τιποτα προσ το καλυτερο . ειλικρινα τωρα σου μιλαω ελπιζω το ποστ σου να ειναι εν βρασμω ψυχης και οχι κατι παραπανω

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 15:26, 16-10-13:

Διαφωνώ με την αυτοκτονία γιατί είναι η εύκολη λύση. Θαυμάζω τους ανθρώπους που τα βάζουν κάτω και επιμένουν παρά τις δυσκολίες...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 20:24, 16-10-13:

μπαααααα....οχι τουλ μεχρι τωρα...δεν ξερω για το μελλον...αν δεν ειμαι καλα στα ψυχολογικα μου θα βγω με παρεα, θα πιουμε, θα γινουμε τυφλα...θα γυρισω κουδουνι σπιτι και το πρωι θα ξυπνησω ευδιαθετη λεγοντας οκ, απο σημερα αλλαζω σελιδα....

Παράθεση

ViPeRMiMiS (FA)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ViPeRMiMiS
Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O ViPeRMiMiS έγραψε στις 20:25, 16-10-13:

Με τέτοια thread που ήρθε να αυτοκτονήσω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:33, 16-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από kostas geo
36 χρονια με τη λατρεμενη μου συζυγο με 2 υπεροχες κορες 1εγγονο θυσαυρο τωρα που βρεθηκα εκτος του σπιτιου μου μονο 1 λυση υπαρχει. Αυτοκτονια. Εγω φταιω για ολα. Τα οικονομικα με εκαναν να της συμπεριφερθω κακιστα. Δεν υπαρχει θεμα τριτου προσωπου. Την εβριζα, την προσβαλα αλλα τωρα θα βρω τροπο να αυτοκτονησω. Δεν ειμαι των λογων.
Σοβαρά μιλάς; Αυτό το θεωρείς ώριμη αντιμετώπιση; Αυτό είναι το παράδειγμα που θες να δώσεις στις κόρες και τον εγγονό σου; Η ζωή είναι ωραία. Τιποτε δε συγκρίνεται με αυτή. Τα πάντα εδώ είναι καλύτερα απο το θάνατο
Δείξε ανδρισμό και ξανακέρδισε τη γυναίκα σου, γιατί παρά τα προβλήματα είναι η σύντροφος σου και θα σε καταλάβει. Αν αυτοκτονήσεις δεν θα δεις το εγγόνι σου να μεγαλώνει, να προοδεύει. Σκέψου. Δεν είμαι καλός στα λόγια αλλά νομίζω οτι καταλαβαίνεις τι εννοώ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 20:58, 16-10-13:

Φιλε μου παρτο αλλιως...δηλαδη τι σκεφτεσαι οτι να ριξεις σε πενθος την οικογενεια σου που λες τοσοσ πολυ οτι τους αγαπας...αυτο θεωρεις λυση...να τους κανεις κακο στην ουσια;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youhou
Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

O youhou έγραψε στις 21:41, 16-10-13:

Σε 3 γραμμες εχεις αναφερει 4 λογους για να συνεχισεις να ζεις(τις κορες σου,τη γυναικα σου και τον εγγονο σου).Αν τους αγαπας παλεψε το και μην τους πληγωσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:48, 16-10-13:

Όμως, υπάρχουν και κάποιες αυτοκτονίες που έμειναν στην Ιστορία και μάλιστα εκθειάζονται. Κλασικό παράδειγμα ο "Χορός του Ζαλόγγου".

Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 13:26, 17-10-13:

Συμφωνώ με την Dalian!!! το ν' αυτοκτονεί κανείς δεν είναι καν λύση, είναι παραίτηση... Έπειτα για ποιό λόγο κανείς ν' αυτοκτονήσει;; Με τον τρόπο αυτό είναι σαν ν' απαγορεύει από τον εαυτό του να ξεπεράσει την όποια δύσκολη στιγμή του και να έχει προοπτικές για ένα καλύτερο μέλλον... Οι καθημερινές δυσκολίες είναι συγχρόνως και ευκαιρίες για να χτίσουμε έναν καλύτερο ή σοφότερο εαυτό μας!!!

Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 17:11, 17-10-13:

Το να αυτοκτονήσει κάποιος είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει,η ζωή μας είναι το πολυτιμότερο δώρο που έχουμε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη trelomogolo
Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O trelomogolo major celestial jerk έγραψε στις 21:11, 24-11-13:

I mostly think about killling myself and sex...but i way too pussycat to take more that one aspirin ...

Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 01:43, 25-11-13:

Για τους αλλους ειμαι αρκετα ευχαριστο ατομο πολλοι με εχουν αποκαλεσει και η χαρα της ζωης, η ψυχη της παρεας και τα σχετικα.. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι καθολου ετσι, οι πααρα πολοι κοντινοι μου ειχαν ελαχιστες φορες την δυνατοτητα να το καταλαβουν αυτο., Το γελιο και το χιουμορ για μενα ειναι αμυνα σε τετοιο μεγαλο βαθμο που γινομαι χαζοχαρουμενο... Απορω και τωρα με το κουραγιο μου να γραψω εδω κατι τετοιο.. Μου χει περασει απο το μυαλο λοιπον η ιδεα της αυτοκτονιας αλλα στιγμιαια, σε παρα πολυ δυσκολες καταστασεις που ενιωθα οτι κανενας δε με καταλαβαινει και οτι ειναι αδικο να ζω σε αυτο το περιβαλλον με τα συγκεκριμενα ατομα (ολα αυτα στην εφηβεια ετσι που οπως οι περισσοτεροι αντιμετωπισα κοινωνικα προβληματα για καποια περιοδο) Εντουτοις παντα μετα απο μια τετοια σκεψη μου ρχοταν η σκεψη της ελπιδας στο μυαλο, οτι αυτα τα περναω σιγουρα για καποιο λογο και οτι συντομα η ζωη θα με αποζημιωσει... Και οντως πολυ γρηγορα η ζωη με αποζημιωσε νταξει σιγουρα κουνησα και γω το δαχτυλακι μου καπως, ωστε να γνωρισω τα σωστα ατομα που με εκαναν να αναθεωρησω και να αγαπησω ξανα αυτη τη φιλη απο τα παλια τη ΖΩΗ..

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 02:22, 25-11-13:

Στην εφηβεία την είχα περάσει την φάση. Είχα κάνει απόπειρα,αλλά,όπως βλέπετε,απέτυχε.
Πλέον,δεν μπορώ να πω,ότι είμαι το πιο ευτυχισμένο άτομο,αλλά δεν το σκέφτομαι. Δηλαδή μου περνάει καμιά φορά πάνω στα νεύρα "ναι,να κόψω καμιά φλέβα,να δω πως σκατά θα επιβιώσετε χωρίς εμένα",αλλά καμιά σοβαρή σκέψη. Ελπίζω πως κάποια στιγμή τα πράγματα θα καλυτερέψουν. Συμβάλλει και λίγο ότι έχω γίνει πιο σκληρή απέναντι στο κόσμο,έφυγε εκείνος ο ρομαντισμός της εφηβείας.
Όπως λένε,τα πρώτα εκατό χρόνια είναι δύσκολα,μετά συνηθίζεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Solmyr

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Solmyr
Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 538 μηνύματα.

O Solmyr Πώς απενεργοποιώ αυτή τη μαλακία??!!!!!! έγραψε στις 22:13, 25-11-13:

Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για το αν οι περισσότεροι εδώ λέτε την αλήθεια.Αν κάποιος το σκεφτόταν πολύ σοβαρά να αυτοκτονήσει* ή ακόμα έκανε κάποια απόπειρα τότε σίγουρα δε θα το διατυμπάνιζε στα φόρουμ.Οπότε πιστεύω ότι οι περισσότεροι-αν όχι όλοι- είτε λέτε ψέματα για προσοχή,είτε δεν έχετε καταλάβει τι σημαίνει να θέλω να δώσω τέρμα στη ζωή μου(γιατί το να σου έρθει μια φορά στο μυαλό σου έτσι πάνω στα νεύρα σου δεν είναι τίποτα).

*Κάποιος που θέλει να αυτοκτονήσει μισεί τη ζωή του.Αντιμετωπίζει σοβαρότατα-τις περισσότερες φορές- προβλήματα για τα οποία πιστεύει πως δεν υπάρχει λύση.Βρίσκεται σε μια κατάσταση(ψυχολογική) την οποία δε μπορώ ούτε να περιγράψω.Οπότε εσείς που το σκεφτήκατε σοβαρά και μάλιστα αποπειραθήκατε κιόλας,ήσασταν όντως σε αυτήν τη θέση ή μήπως όχι?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 01:45, 26-11-13:

οπα οπα υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις δεν μπορεις να κανεις τετοιες γενικευσεις. Κατι τετοιο δεν το περναμε ολοι με τον ιδιο τροπο και επισης μην ξεχνας οτι η αξια της ζωης για τον καθενα ειναι διαφορετικη. Εγω για παραδειγμα την αγαπω σε μεγαλο βαθμο και η αυτοκτονια μου φαινεται μια απο τις μεγαλυτερες ΥΒΡΕΙΣ το οτι μου περασε λοιπον μια φορα απο το κεφαλι μου κατι τετοιο ειναι τραγικο. Δεν το λεω για να τραβηξω την προσοχη κανενος ειμαστε αγνωστοι μεταξυ αγνωστων εδω μεσα να δεν το χεις καταλαβει το λεω γιατι βλεπω το στεκι σα φορουμ εξομολογησεων

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:41, 11-01-14:

Οκ εκεί που είμαι σε ένα μπαλκόνι ψηλά λέω "αν πέσω τώρα θα ησυχάσω;" αλλά νοτ δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία είναι λύση ότι και να είναι πρέπει να το παλεύουμε.. Και δε νομίζω να το επιχειρούσα ποτέ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mailmad
Ο mailmad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mailmad έγραψε στις 01:34, 12-11-14:

Έγω έχω σκεφτεί να αυτοκτονήσω, αλλά μάλλον είναι ακίνδυνη σκέψη.
Έχω φτιάξει κάποια χειρόγραφη διαθήκη, για κάθε ενδεχόμενο, και έχω φροντίσει να μην έχω ανοιχτές υποχρεώσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι αν έκανα κάποια τέτοια κίνηση, θα στενοχωρούσε τους γονείς μου και τα αδέρφια μου.
Πριν από αρκετά χρόνια μια φίλη μου, είχε δει στον ύπνο της, ότι ήμουν πεθαμένος, και έκλαιγε ο πατέρας μου πάνω από το φέρετρο.
Μια φορά είχα δει και γω ένα περίεργο όνειρο. Ανέβαινα λέει μια ανηφοριά, και κουβαλούσα μαζί και ένα καρότσι σαν αυτό της λαϊκής. Με οδηγούσε σε αυτό το ταξίδι ο θείος μου ο παπάς. Τελικά φτάσαμε μπροστά σε κάποιον ο οποίος πρέπει να είχε σημαντική θέση, γαιτί κάθονταν στο κέντρο ενός λευκού χώρου.
Εκεί έβγαλα κάποια πράγματα από το καρότσι και τα άφησα σε αυτόν. Ο θείος μου μου λέει,"Δώσε και αυτά" με σοβαρό τόνο, και έβγαλα κάποια επιπλέον πράγματα από το καρότσι. Μετά μου είπε "κάτσε εκεί". Ήταν ένα τμήμα δεξιά του χώρου, που κάθονταν και άλλοι άνθρωποι. Εκεί που έκατσα, παρατήρησα ότι κάθονταν και η νεκρή γιαγιά μου. Της είπα με ενθουσιασμό "Τι κάνεις γιαγιά;", και μου χαμογέλασε και αυτή με έντονο ενθουσιαμό.
Το πρόβλημά μου είναι ότι βρίσκομαι πολύ πολύ μακριά από αυτό που θα ήθελα να είμαι, και όσο πηγαίνω απομακρύνομαι όλο και περισσότερο.
Αν το αποφάσιζα τελικά μάλλον θα διάλεγα τη μέθοδο του ηθοποιού Rober williams. Σακούλα στο κεφάλι, και λαστιχάκι στο λαιμό, για την αποφυγή διαρροής αέρα. Μου φαίνεται η πιο ανώδυνη.
Έκανα μια δοκιμή με μια σακούλα αλλά μου έπεφτε μικρή, έτσι την επόμενη μέρα, προμηθεύτηκα 3-4 μεγαλύτερες από την αγορά. Δεν πήρα μία για να μη καρφωθώ, ή τουλάχιστον για να μη νιώσω ότι καρφώνομαι.
Έτσι λοιπόν, έχω αποθηκεύσει τις σακούλες για παν ενδεχόμενο, αν και τελικά δεν το βλέπω να τις χρησιμοποιώ. Δυστυχώς, αν τελικά δεν τις χρησιμοποιήσω, θα είναι μια χειρότερη εξέλιξη απότι αν τις χρησιμοποιούσα. Ήδη βρίσκομαι εδώ και χρόνια σε φάση που λέω σχεδόν σε καθημερινή βάση και χιλιάδες φορές το μήνα "Θέλω να ..." και "Πρέπει να ...". Έτσι ίσως αυτή η παρένθεση που λέγετε ζωή, θα πρέπει να κλείσει μια ώρα αρχύτερα. Αυτό, αν και δεν μπορεί να το συλάβει ένας ευτυχισμένος άνθρωπος, δείχνει απολύτως λογικό σε κάποιον που δεν είναι.
Τώρα που γράφω αυτά τα πράγματα, δείχνει στη τηλεόραση τον Σάκη Μπουλά, και σκέφτομαι "Κοίτα ποιός έφυγε, ενώ θα έπρεπε να φύγει άλλος στη θέση του". Είναι άδικη η ζωή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 02:17, 12-11-14:

Το ´ευτυχισμενος´ ειναι πολυ γενική λέξη. Βλεπεις πολλούς ανθρωπους σημερα να ειναι ευτυχισμένοι? απλα δεν καθεται ο καθενας να πει τον πόνο του..ενταξει παντα υπαρχουν ανθρωποι που βρίσκονται σε καλύτερη φαση της ζωής τους απο μας. Η αυτοκτονία ομως δεν ειναι λύση. Λύση θα ηταν να ψάξεις να βρεις αυτα που σε κανουν δυστυχισμένο και να προσπαθήσεις να τα αλλάξεις..το να βρεις καποιο να μιλήσεις ειτε ειναι καποιος ψυχολόγος ειτε ενας φίλος.

Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 12:03, 12-11-14:

Το χω σκεφτεί μόνο μια φορά που σκεφτόμουνα πόσο επικινδυνος ειναι κοσμος..αλλα οχι πολυ σοβαρα

Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

O mailmad έγραψε στις 12:57, 12-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Το ´ευτυχισμενος´ ειναι πολυ γενική λέξη. Βλεπεις πολλούς ανθρωπους σημερα να ειναι ευτυχισμένοι?
Όντως, ίσως δεν είναι και η πιο πετυχημένη λέξη. Θα μπορούσα ίσως να την αντικαταστήσω με τη λέξη "νορμάλ".

Η αυτοκτονία ομως δεν ειναι λύση.
Τι ειρωνικό. Τα ίδια έλεγα και γω παλιά.

Λύση θα ηταν να ψάξεις να βρεις αυτα που σε κανουν δυστυχισμένο και να προσπαθήσεις να τα αλλάξεις..
Ένας ανάπηρος που τον ενοχλεί ότι δεν μπορεί να γίνει ακροβάτης στο σχοινί, πως μπορεί να το διορθώσει αυτό;
Ένας ισοβίτης που θέλει να ταξιδέψει σ'όλο το κόσμο, πως μπορεί νά το διορθώσει αυτό;

το να βρεις καποιο να μιλήσεις ειτε ειναι καποιος ψυχολόγος ειτε ενας φίλος.
Σε φίλους μου ντρέπομαι να μιλήσω. Δηλαδή σε έναν που μίλησα, σε όσα του είπα με βρήκε λάθος. Ακόμα και γω, που δεν έχω τη καλύτερη γνώμη για τον εαυτό μου, δεν νομίζω ότι τα έχω κάνει όλα λάθος. Ίσως δεν βρήκα και τον κατάλληλο άνθρωπο να τα πω.
Δοκίμασα και 2 ψυχολόγους. Είχαν διαφορετική άποψη μεταξύ τους. Δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα, αλλά ούτε καν είδα κάποια ελπίδα προοπτικής.
Φαίνεται ότι ένα μέρος του προβλήματος βρίσκετε έξω από μένα, και δεν μπορώ να το λύσω.
Έτσι η διακοπή αυτής της κακόγουστης φάρσας, φαίνεται να είναι η μόνη λογική λύση. Να ξεκαθαρίσω ότι οι πιθανότητες να το κάνω είναι πολύ ισχνές, γιατί ο τρόπος ζωής μου δείχνει το αντίθετο. Ένας άνθρωπος που θέλει να τερματίσει τη ζωή του, είναι δυνατόν να τρέφεται υγιεινά, να αθλείται έστω περιστασιακά, και να απέχει πεισματικά από το αλκοόλ και το κάπνισμα;

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:35, 12-11-14:

Τι να πω? Δεν ξερω για ποιο λογο ακριβως νιωθεις ετσι? Ενας αναπηρος που τον ενοχλει οτι δεν μπορει να γινει ακροβατης στο σχοινι σιγουρα μαθαινει να ζει ξεροντας πως δεν μπορει να γινει. Γενικα αν δεις γυρω σου ατομα που ειναι αναπηρα θα διερωτηθεις πως μαθαινουν να ζουν με το προβλημα τους και ποση δυναμη πραγματικα χρειαζεται για να συνειδητοποιησουν πως δεν μπορουν να ζουν οπως πριν. Κι ομως βρισκουν τη δυναμη και το αντιμετωπιζουν. Ισως πολλες φορες αν οχι τις περισσοτερες πρεπει να μαθουμε να συμβιβαζομαστε με το πως ειναι η ζωη μας ακομα και αν δεν καταφερνουμε να κανουμε οσα ονειρευομαστε. Πιστευεις οτι ολοι γυρω σου ειναι ευχαριστημενοι με το πως ειναι η ζωη τους? Πολλα ατομα παντως που ξερω και βλεπουν ετσι τη ζωη τους βρισκουν διεξοδο προς το Θεο αλλα βεβαια αυτο ειναι και αναλογα με τα πιστευω του καθενος.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:58, 12-11-14:

Mailmad όποιος φευγει χανει πολλα απο την ζωη.
Για μενα αξιζει να τα ζει κανεις και τα καλα και τα ασχημα.

Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 16:50, 13-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
couldnt agree more

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:21, 13-11-14:

Φίλε αν δεν μας πεις ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα σου δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, οπότε η γράψτο ή αν δε θες δημόσια στείλε μου πμ

Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη x_xChristine
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 20:02, 13-11-14:

Αρκετοί απαντάτε χωρίς να έχετε ιδέα πως είναι. Ένας άνθρωπος που σκέφτεται σοβαρά την αυτοκτονία το πιο πιθανό είναι να πάσχει απο κατάθλιψη (το να τον οδήγησε εκεί κάποιο συμβάν είναι ένα ενδεχόμενο αλλά πιο σύνηθες είναι το ενδεχόμενο της κατάθλιψης). Όταν έχεις κατάθλιψη δεν αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα όπως ένα "συνηθισμένο" άτομο. Και έχοντας περάσει απο κατάθλιψη (την οποία μπορώ να πω πως δεν την έχω αντιμετωπίσει , υπάρχουν φάσεις που επανέρχεται κάπως αλλά τέλος πάντως είναι καλύτερη η κατάσταση απο ότι πριν 3 χρόνια) σας λέω πως είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσεις σε κάποιον πως είναι. Δεν βρίσκεις χαρά ή ενδιαφέρον πουθενά, ακόμα και σε πράγματα που λάτρευες παλιά. Προσωπικά, περπατούσα στο σχολείο και ήταν σαν να μην έβλεπα μπροστά μου, σαν να τα έκανα όλα μηχανικά χωρίς συναίσθηση ορισμένες φορές. Σαν να έχεις ένα μαύρο σύννεφο γύρω σου και να μη βλέπεις πιο πέρα. Απλά δεν θες να ζεις. Δεν θες να υπάρχεις. Το να αντιμετωπίζετε άτομα που πάσχουν απο κατάθλιψη με κλισε φράσεις του τύπου άλλοι στην ζωή δεν μπορούν να περπατήσουν ή όλα είναι στο μυαλό σου, όλα είναι ωραία τι καλά κτλ. είναι ηλίθιο. Είναι ψυχολογική ασθένεια, χημικές ουσίες στον εγκέφαλο που πολύ απλά δεν σου επιτρέπουν να δεις τα πράγματα όπως είναι. Κανείς γενικά δεν έχει συναίσθηση του πως "πραγματικά" είναι ο κόσμος, ο καθένας βλέπει τον κόσμο όπως του επιτρέπει ο εγκέφαλος του αλλά φαντάσου ο εγκέφαλος σου για τον ένα ή τον άλλον λόγο να μη σου επέτρεπε να αισθανθείς χαρά, ευχαρίστηση, ή και λύπη. Να μην μπορείς να ξεσπάσεις απλά να ζεις ένα συνεχές αίσθημα του τίποτα, δεν είναι θλίψη ακριβώς δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Επι περίπου 2 χρόνια δεν μπορούσα να γελάσω. Αυτό είναι που θυμάμαι πιο έντονα απο όλα, έπρεπε να προσποιούμαι το γέλιο μου για να μην φαίνομαι περίεργη στους άλλους. Αν και σαν άτομο θεωρώ την αυτοκτονία προσωπική επιλογή του καθενός θέλω να πω στον mailmad πως αν πάσχεις απο κατάθλιψη μπορείς να το ξεπεράσεις. Θυμάμαι το πως ένιωθα τότε λόγω της κατάθλιψης, πως αντιλαμβανόμουν τα πράγματα και πραγματικά με το που αρχίσεις και ξεπερνάς την κατάθλιψη θα μείνεις έκπληκτος με το πόσο διαφορετικά νιώθεις. Θέλει χρόνο και υπομονή. Επίσης κι εγώ πολύ συχνά κάνω παρόμοιες σκέψεις με τις δικές σου, του τύπου υπάρχουν τόσοι ξεχωριστοί άνθρωποι με ταλέντα ή που κάνουν τρομερά πράγματα, είναι πολύ όμορφοι, ξεχωρίζουν με τον ένα ή τον άλλον τρόπο και μετά είμαι εγώ, μέτρια σε όλα ή και κάτω του μετρίου, με τίποτα που να θεωρώ ταλέντο κτλ. ποιος ο λόγος να ζω; Ή πχ έμαθα ότι έχει καρκίνο ένας τρομερός άνθρωπος που γνώρισα και έλεγα καλύτερα να πεθάνω εγώ και να ζήσει αυτός στη θέση μου. Πλέον προσπαθώ να χρησιμοποιώ αυτές τις σκέψεις για να βελτιώσω τον εαυτό μου αντί να τον καταστρέψω. Είναι λεπτό το θέμα αλλά ήθελα να τοποθετηθώ. Θα σου έλεγα αφού κάνεις τέτοιες σκέψεις να ξεφορτωθείς οτιδήποτε θα σε βοηθούσε να τις ολοκληρώσεις (πχ τις σακούλες), και να πας σε ψυχολόγο ή να κάνεις οτιδήποτε θα σε βοηθούσε εσένα προσωπικά να νιώσεις καλύτερα. Άλλαξε και χώρα που λέει ο λόγος.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:47, 14-11-14:

Γιατι επαθες καταθλιψη χριστινα; Σου συνεβη κατι δυνατο;
Μερικες φορες υπαρχει η προδιαθεση. Ξερω μια κυρια που ειχε και εχει και το κληρονομησε η κορη της.
Ειναι σοβαρο προβλημα...
Κι εμεις χριστινα πραγματι ειμαστε ασχετοι αλλα προσπαθουμε καπως να βοηθησουμε. Νομιζω ειναι σημαντικο να μην αδιαφορουμε για τον συνανθρωπο.

Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 15:48, 14-11-14:

*την έχω αντιμετωπίσει (λάθος βιασύνης)
Γιατι επαθες καταθλιψη χριστινα; Σου συνεβη κατι δυνατο;
Μερικες φορες υπαρχει η προδιαθεση. Ξερω μια κυρια που ειχε και εχει και το κληρονομησε η κορη της.
Ειναι σοβαρο προβλημα...
Κι εμεις χριστινα πραγματι ειμαστε ασχετοι αλλα προσπαθουμε καπως να βοηθησουμε. Νομιζω ειναι σημαντικο να μην αδιαφορουμε για τον συνανθρωπο.
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να το κάνετε με καλή προδιάθεση απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση κάνει περισσότερο κακό, δεν κατηγορώ απλά εξηγώ. Κοίτα σε εμένα δεν ξέρω αν μπορεί να είναι κληρονομικό, γενικά πιστεύω πως η κατάθλιψη είναι η μάστιγα του 21ου αιώνα. Υπήρξαν πολλά πράγματα που συνέβαλαν στο να πάθω κατάθλιψη αλλά αυτό που έκανε το πιο μεγάλο μπαμ και κατευθείαν μετά απο αυτό όλα χειροτέρεψαν ήταν το γεγονός ότι μια προσωπική φιλία 10 χρόνων τελείωσε κάπως άσχημα. Μετά απο αυτό ότι κακό είχα ζήσει ( bullying, διάφορα οικογενειακά, κτλ.) επανερχόταν στην μνήμη μου και τα έκανε όλα ακόμα χειρότερα. Ακόμα και πράγματα που όταν τα ζούσα δεν με πείραζαν τόσο η ανάμνηση τους έκανε μεγάλη ζημιά. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, προσπαθώ να τα εξηγήσω όσο πιο καλά μπορώ.

Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

O mailmad έγραψε στις 20:47, 14-11-14:

Κι ομως βρισκουν τη δυναμη και το αντιμετωπιζουν. Ισως πολλες φορες αν οχι τις περισσοτερες πρεπει να μαθουμε να συμβιβαζομαστε με το πως ειναι η ζωη μας ακομα και αν δεν καταφερνουμε να κανουμε οσα ονειρευομαστε.
Και τι, θα πρέπει να να γίνουμε κομφορμιστές; Δεν μπορώ να συμφωνήσω με αυτό. Τι έγινε το "Folow your dreams";

...Πολλα ατομα παντως που ξερω και βλεπουν ετσι τη ζωη τους βρισκουν διεξοδο προς το Θεο αλλα βεβαια αυτο ειναι και αναλογα με τα πιστευω του καθενος.
Δεν βρίσκω κάποια σύνδεση με τον θεό. Οι θρησκείες όλες δυστυχώς είναι δογματικές. Δεν θα μπορούσαν να είναι και διαφορετικά, αφού πρέπει να αποτελούν σταθερό σημείο για τους πιστούς. Η γνώμη μου για τον θεό ταυτίζεται με αυτή του Θωμά Έντισον. Είχε πει "Πιστεύω ότι υπάρχει θεός. Όλα αυτά που υπάρχουν γύρω μας δεν μπορεί να είναι τυχαία. Δεν πιστεύω όμως στον θεό των θρησκειών. Δεν πιστεύω ότι ο θεός είναι φιλεύσπλαχνος και ελεήμων. Αν παρατηρήσετε τη φύση, τα λιοντάρια κατασπαράζουν τις αντιλόπες, και τα μεγάλα ψάρια τρώνε τα μικρά"

Τι γίνεται όμως όταν κάποιος αισθάνεται μόνο άσχημα; Αν υπάρχει δείκτης μέτρησης της χαράς από το -10 εώς το +10, και εγώ νιώθω από -8 εώς 0.
Πας στον κινηματογράφο και βλέπεις μια ταινία. Στα μέσα της καταλαβαίνεις ότι είναι "μάπα". Θα μείνεις να τη βλέπεις μέχρι το τέλος; Θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ μαζοχιστής για να το κάνει, ή να σκέφτεται το εισιτήριο που πλήρωσε.

Αρχική Δημοσίευση από x_xChristine
...Ένας άνθρωπος που σκέφτεται σοβαρά την αυτοκτονία το πιο πιθανό είναι να πάσχει απο κατάθλιψη (το να τον οδήγησε εκεί κάποιο συμβάν είναι ένα ενδεχόμενο αλλά πιο σύνηθες είναι το ενδεχόμενο της κατάθλιψης)...

...Θα σου έλεγα αφού κάνεις τέτοιες σκέψεις να ξεφορτωθείς οτιδήποτε θα σε βοηθούσε να τις ολοκληρώσεις (πχ τις σακούλες)...
Να επαναλάβω ότι είναι πολύ ισχνό να πραγματοποιήσω τις σκέψεις μου, και για τις σακούλες είναι πολύ πιθανότερο να τις χρησιμοποιήσω για να συσκευάσω φέτα στο τέλος όπως πάει.

Αν και σαν άτομο θεωρώ την αυτοκτονία προσωπική επιλογή του καθενός
Συμφωνώ. Το αμερικάνικο μοτίβο, είναι υπέρ της θανατικής ποινής, και κατά της ευθανασίας. Οι πεποιθήσεις μου είναι οι ακριβώς αντίθετες.

θέλω να πω στον mailmad πως αν πάσχεις απο κατάθλιψη μπορείς να το ξεπεράσεις...
...Θέλει χρόνο και υπομονή.
Υποθέτω πως μιλάς για φαρμακευτική αγωγή. Από αυτά που έχω διαβάσει, όντως απαιτούν χρόνο. Εκτός αν υπάρχει πλέον κάτι σαν υπογλώσσιο, που όταν κάποιο γεγονός σκανδαλίσει τη δυσάρεστη διάθεση, να μπορεί ο λήπτης να το αναχαιτίσει άμεσα.

...και μετά είμαι εγώ, μέτρια σε όλα ή και κάτω του μετρίου, με τίποτα που να θεωρώ ταλέντο κτλ. ποιος ο λόγος να ζω;
Στη δική μου περίπτωση, νιώθω ότι τα ταλέντα μου είναι άσχετα και ανίκανα να με κάνουν να νιώσω όμορφα.
Δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω. Σαν να έχω μια σειρά από τα καλύτερα και ακριβότερα γερμανοπολύγωνα κλειδιά μαζί μου, αλλά εγώ να χρειάζομαι ένα απλό φθηνό κατσαβίδι, που δεν το έχω.

και να πας σε ψυχολόγο ή να κάνεις οτιδήποτε θα σε βοηθούσε εσένα προσωπικά να νιώσεις καλύτερα. Άλλαξε και χώρα που λέει ο λόγος.
Ψυχολόγο δοκίμασα, και μάλιστα δύο, όπως έγραψα και πρωτύτερα, δυστυχώς όμως χωρίς αποτέλεσμα.
Άλλη ιδέα;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:47, 14-11-14:

Τι να σας πω ρε παιδια...
Τελικα ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του...
Πιστευω θελει πεισμα κι εγωισμο να επιβιωσεις, να μην το βαζεις κατω γιατι οποιος το βαζει κατω ειναι καταδικασμενος.
Αμα σασ αρεσει να καταδικαζεστε και να βρισκετε λογους δυστυχιας, παω πασο..

Πιο πολυ θυμωνω παρα λυπαμαι με τετοια πραγματα που βλεπω κι ακουω απο τοσο νεους ανθρωπους.
Εδω κι αναπηροι ζουν κι ευχαριστιουνται την ζωη. Φτωχοι και καλα θα περασουν αρκει να το θελουν.

Ο 21ος αι εβγαλε κοσμο κακομαθημενο γιαυτο επεσαν αλλοι στις αμοελοφιλοσοφιες κι αλλοι στα χαπια.
Και παλι δεν εχω κατι αλλο να πω, νευριαζω βασικα και πολλα αποσα γραφετε οτι δεν αντεχετε, οτι ολα σας φαινονται μαυρα, δυσκολευομαι οταν τα διαβαζω.
Κουραγιο θα ηθελα να δωσω στις οικογενειες σας, γιατι μαζι με εσας, δυστυχουν κι εκεινοι.. Δυστυχως.
Και με μια αυτοκτονια σας (ειτε κυριολεκτικη ειτε με την συμπεριφορα σασ) θα τους κανετε περισσοτερο κακο τελικα παντως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-11-14 στις 23:53.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

O mailmad έγραψε στις 00:16, 15-11-14:

Πιο πολυ θυμωνω παρα λυπαμαι με τετοια πραγματα που βλεπω κι ακουω απο τοσο νεους ανθρωπους.
Συνεχίζεις όμως και παρακολουθείς το θέμα. Αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι εκτός από μερικούς καταθλιπτικούς, στο θέμα συμμετέχει και ένας μαζοχιστής!

Κουραγιο θα ηθελα να δωσω στις οικογενειες σας, γιατι μαζι με εσας, δυστυχουν κι εκεινοι.. Δυστυχως.
Ποιός σου είπε ότι δυστυχούν; Αυτά που αισθάνομαι δεν τα εξωτερικεύω σε αυτούς. Αντιθέτως είμαι με το χαμόγελο στο στόμα, για να μη σου πω ότι καμιά φορά κάνω και καλαμπούρι. Μάλιστα όσο πιο απογοητευμένος είμαι, άλλο τόσο καλαμπουρτζής. Δεν γνωρίζω και αν είναι θέμα άμυνας αυτή η συμπεριφορά, ή κάτι τέτοιο.

Και με μια αυτοκτονια σας (ειτε κυριολεκτικη ειτε με την συμπεριφορα σασ) θα τους κανετε περισσοτερο κακο τελικα παντως.
Η θλίψη που θα προκαλέσει μια τέτοια πράξη, αποτελεί και μια δικλείδα που αποτρέπει την πραγματοποίησή της.

Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H x_xChristine έγραψε στις 00:50, 15-11-14:

Πήρε πτυχίο ψυχολογίας η mindcircus, συγχαρητήρια.

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,657 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 01:08, 15-11-14:

Παραπάνω η Christine εξήγησε τους λόγους που κάποιος νιώθει έτσι. ΔΕΝ μπορείς να το ελέγξεις. Θα ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί και θα πεις "Αποφασίζω από εδώ και πέρα να είμαι δυστυχισμένη"; Όχι, με τον ίδιο τρόπο δεν μπορείς να πεις ξαφνικά ότι "αποφασίζω να είμαι χαρούμενη" και ξαφνικά να πλέεις σε πελάγη ευτυχίας. Θέλει χρόνο,προσπάθεια και κυρίως, κατανόηση.Μιλάμε για μια ψυχολογική ασθένεια, όχι ένα καπρίτσιο. Εχει σχέση με τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου. Και πραγματικά, λέγοντας σε ένα τέτοιο άτομο ότι "δεν έχεις λόγους να είσαι δυστυχισμένος, δες τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε!!",απλά το κάνεις χειρότερο. Χρειάζεται κατανόηση και υποστήριξη.
Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλά υποθέτω ότι είσαι μεγαλύτερη από εμάς, αφού λες για την κακομαθημένη νεα γενιά,κτλ... Να πω λοιπόν ότι εκνευρίζομαι απίστευτα όταν βάζουν τεμπέλες στη γενιά μας είτε ως κακομαθημένη, είτε ως αποξενωμένη, είτε ως εθισμένη στον υπολογιστή και όλα τα σχετικά... Οι καιροί αλλάζουν. Τα νέα παιδιά έχουν διαφορετικά ερεθίσματα από τους γονείς τους και γενικά,από τις προηγούμενες γενιές. Ζουν σε μια διαφορετική κοινωνία και είναι λογικό να αντιμετωπίζουν τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο, ειδικά στις μέρες μας όπου η οικονομική κρίση και τα διάφορα κοινωνικά προβλήματα επηρεάζουν τις κοινωνικές σχέσεις με συνέπειες στην ψυχολογία των ατόμων. Βλέπεις τώρα τα παιδάκια στο δημοτικό να έχουν κινητό και iPads,ενώ εμείς το πολύ να παίζαμε με το gameboy. Είναι φυσικό από τη στιγμή που η τεχνολογία αναπτύσσεται να αλλάζουν και οι συνήθειές μας. Και αφού η κοινωνία αλλάζει, λογικό να αλλάζει και η ψυχοσύνθεση των ατόμων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 15-11-14 στις 01:12.
Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 03:10, 15-11-14:

Πάντως δεν ειναι παντα απαραίτητο οτι καποιος που νιωθει δυστυχισμένος πάσχει απο κατάθλιψη. Η περιπτωση του καθενος ειναι διαφορετικη και δεν θα επρεπε να συγκρίνει κανεις. Το οτι δίνουμε καποιες συμβουλές ο καθενας απο δικα του βιώματα δεν σημαινει πως οταν καποιος διαφωνεί ειναι ωραιο να ειρωνεύεται πχ. Δυστυχως οσο ασχημο και να ακούγεται πιστευω πως ο καθενας μας συμβιβάζεται στη ζωη του, κανεις δεν τα εχει ολα και δεν ειναι απόλυτα ευχαριστημένος με τη ζωη του αλλα παρ´ολα αυτα βρίσκει διεξόδους και επιβιώνει. Ισως να άξιζε τον κόπο να ξανα δοκιμαζες και καποιο αλλο ψυχολόγο.

Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

O mailmad έγραψε στις 19:02, 15-11-14:

Δεν έχω σκοπό να ψάξω για άλλο ψυχολόγο. Δεν θα αντέξω άλλη απογοήτευση για την ώρα. Και οι δύο που επισκέφτηκα στο παρελθόν ήταν συστημένοι. Ο ένας από τους δύο μάλιστα συστημένος από ειδικό, ο οποίος με ρώτησε και για το θέμα που με απασχολεί, έτσι ώστε να μου συστήσει τον κατάλληλο.
Θα δω, ίσως το κοιτάξω αργότερα.
Προσπαθώ να βρω πράγματα στη ζωή που να μου είναι ευχάριστα.
Μου αρέσει η βροχή! Όταν βρέχει, και μάλιστα δυνατά, όταν ακούω τον ήχο της, και αισθάνομαι τη μυρωδιά της, λέω μέσα μου "Μεγαλοδύναμε, έγραψες!".
Μου αρέσει η μουσική.
Τελευταία μου έχει κολλήσει, και το ακούω σχετικά συχνά, αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=qHJRaqaHiEc
Έχει μια διακριτικότητα, και μια ευαισθησία αυτή η μουσική... μιλά σαν ανθρώπινη φωνή.
Κυκλοφορώ πάντα με τα γυαλιά ηλίου. Ακόμα και όταν έχει συννεφιά, ακόμα και όταν βρέχει. Τα μάτια μου δεν θέλουν να βλέπουν πολλές πληροφορίες, τις βρίσκουν υπερβολικές. Δεν αντέχω και τους έντονους θορύβους.
Έχω διακόψει όλες τις φιλίες μου εδώ και καιρό. Τους έχω επιτρέψει τη πρόσβαση σε μένα μόνο όταν χρειάζονται τη βοήθειά μου. Η απλή παρέα μαζί τους είναι δυστυχώς χάσιμο χρόνου.
https://www.youtube.com/watch?v=XMbvcp480Y4
Όταν λέμε ότι κάποιος θέτει τέρμα στη ζωή του, δεν εννοούμε ότι είναι ο μοναδικός που έχει το προνόμιο του θανάτου. Απλά επισπεύδει τη διαδικασία.
Στη πραγματικότητα είμαστε όλοι "καταδικασμένοι" σε θάνατο, και το "καταδικασμένοι" το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί θα μπορούσε να μπει και η λέξη "ευλογημένοι", ή "λυτρωμένοι". Είναι ο προορισμός του ανθρώπου όπως λέει και ο Καρυωτάκης, και ποιοί είμαστε εμείς για να τον αμφισβητήσουμε;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:32, 17-11-14:

Δε μας εχεις πει, εργαζεσαι? Εισαι μαθητης? Τι ρολο βαρας στην ζωη δηλαδη?
Ενηλικος ή ανηλικος?
Η ηλικια παιζει ρολο. Και τι σε εφερε ως αυτην την κατασταση?

Εγω παντως στη θεση σου, αντι να κανω βολτα στη βροχη με ... γυαλια ηλιου θα εκανα μια βολτα μεχρι τα νοσοκομεια, τα ορφανοτροφεια και θα τηλεφωνουσα σε συλλογους να δωσω συμπαρασταση οπου με χρειαζονται πραγματικα. Τι θα φας σημερα? Αν εχεις φαι παντως, τυχερος εισαι. Πολλοι δεν εχουνε να φανε. Δε φανταζεσαι τι ευτυχια μπορεις να δωσεις και αλλη τοση να εισπραξεις δινοντας.

Ο καρυωτακης οπως και οι περισσοτεροι σπουδαιοι ειχε πολλα ψυχολογικα. Δε σου λεω να μην τον διαβαζεις, αλλα διαβαζουμε με λογικη και μετρο. Δε νομιζω σου κανει καλο να τον διαβαζεις στην παρουσα φαση κι αυτον κι αλλους τετοιους ψυχοπλακωτικους. Μου αρεσει πολυ ο Καρυωτακης, αλλα ολοι θελουνε την ωρα τους.

Ελπιζω να ξυπνησεις και να ξυπνησουν ολοι οσοι σκεφτονται τοσο μαυρα και να δουν την ευτυχια της ζωης. Η ευτυχια κρυβεται μεσα σε απλα καθημερινα πραγματα, μια γλυκια κουβεντα με αγαπημενους ανθρωπους, συμπαρασταση στους πιο αδυναμους (κι οχι κλαιγοντας μαζι τους). Εγω μειλτετοιε αυτια δε χαιδευω. Θεωρω αφου σου χει δωθει το θειο δωρο της ζωης, πρεπει να το χρησιμοποιησεις θετικα, να πεισμωσεις, να βοηθησεις. Οταν δεν μπορεις να παρεις, δωσε.
Ολοι εχουν προβληματα, οποια πορτα κι αν χτυπησεις θα σου ανοιξει ενα προβλημα. Το θεμα ειναι να πατησεις ποδι που λεμε και να παλεψεις γιατι η ζωη ειναι ωραια οταν παλευεις και βλεπεις επειτα τους κοπους σου. Οποιος κατω το βαζει, ειναι χαμενος, τελειωσε, παει. Και κανεις δεν τον θυμαται μετα. Αλι στην οικογενεια του που το κλαιει μια ζωη και γεμιζει τυψεις κι ενοχες. Ξεκολλα. Μια χαρα θα πας. Και το οτι προσπαθεις να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν, μαλλον δε το χεις χασει τελειως. Κατι μεσα σου σου λεει να το παρεις αλλιως. Δεν επεξεργαζεσαι αυτο καλυτερα, παρα τους στιχους του Καρυωτακη?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 17-11-14 στις 12:44.
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H x_xChristine έγραψε στις 12:53, 17-11-14:

Η λέξη ασθένεια δεν ξέρεις τι σημαίνει μάλλον ε;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:55, 17-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Παραπάνω η Christine εξήγησε τους λόγους που κάποιος νιώθει έτσι. ΔΕΝ μπορείς να το ελέγξεις. Θα ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί και θα πεις "Αποφασίζω από εδώ και πέρα να είμαι δυστυχισμένη"; Όχι, με τον ίδιο τρόπο δεν μπορείς να πεις ξαφνικά ότι "αποφασίζω να είμαι χαρούμενη" και ξαφνικά να πλέεις σε πελάγη ευτυχίας. Θέλει χρόνο,προσπάθεια και κυρίως, κατανόηση.Μιλάμε για μια ψυχολογική ασθένεια, όχι ένα καπρίτσιο. Εχει σχέση με τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου. Και πραγματικά, λέγοντας σε ένα τέτοιο άτομο ότι "δεν έχεις λόγους να είσαι δυστυχισμένος, δες τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε!!",απλά το κάνεις χειρότερο. Χρειάζεται κατανόηση και υποστήριξη.
Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλά υποθέτω ότι είσαι μεγαλύτερη από εμάς, αφού λες για την κακομαθημένη νεα γενιά,κτλ... Να πω λοιπόν ότι εκνευρίζομαι απίστευτα όταν βάζουν τεμπέλες στη γενιά μας είτε ως κακομαθημένη, είτε ως αποξενωμένη, είτε ως εθισμένη στον υπολογιστή και όλα τα σχετικά... Οι καιροί αλλάζουν. Τα νέα παιδιά έχουν διαφορετικά ερεθίσματα από τους γονείς τους και γενικά,από τις προηγούμενες γενιές. Ζουν σε μια διαφορετική κοινωνία και είναι λογικό να αντιμετωπίζουν τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο, ειδικά στις μέρες μας όπου η οικονομική κρίση και τα διάφορα κοινωνικά προβλήματα επηρεάζουν τις κοινωνικές σχέσεις με συνέπειες στην ψυχολογία των ατόμων. Βλέπεις τώρα τα παιδάκια στο δημοτικό να έχουν κινητό και iPads,ενώ εμείς το πολύ να παίζαμε με το gameboy.
Αυτα κοριτσακι μου, τα εχω πει κι εγω. Τα ξερω παρα πολυ καλα και τα βλεπω καθημερινα.
Εχουν αποχαυνωθει τελειως. Τωρα ομως που μεγαλωσες- μεγαλωσατε κι εχετε κριση αναπτυγμενη (καλυτερη κι απαυτη της δικης μας γενιας) δεν μπορειτε να δειτε καθαρα τα πραγματα? Πως προκειται για ενα καλοστημενο εμποριο που παει να σας ξετιναξει? Η τχενολογια εχει βλαψει στην ψυχολογια των νεων σημερα, αυτο ειναι γεγονος. Ε αλλαξτε το. Η κριση και η κριση!
Η κριση! Χεστηκατε για την οικονομικη κριση! Σαν πως αμα σας φερουνε τωρα στο χερι λεφτα θα ξερετε τι θα τα κανετε?
Τα νιατα δε θελουν λεφτα. Θελουν δημιουργια. Αντι να κλαιγεστε για μια κριση που μονο οι οικογενειες σας εχουν λογο να κλαινε (γιατι δημιουργησαν και γκρεμιστηκαν οσα δημιουργησαν), γιατι δε δημιουργειτε εσεις καλυτερες συνθηκες?
Πεισμωστε, δουλεψτε, ελατε πιο κοντα ο ενας στον αλλο. Εγω κοπελια στα 15 μου ειχα χαρτζιλικι ισα για ενα παγωτο, δε μου χρειαζοταν κατι αλλο αλλωστε και πηγαινα στο παρκακι της γειτονιας με την παρεα μου και λεγαμε ευχαριστα πραγματα. Σημερα χωρις ταμπλετ θα πεθανετε δηλαδη? Δε βρισκεις δουλεια? Αποκλειεται να μη βρισκεις αμα ψαχνεις. Μπορεις να απασχοληθεις και με λιγα. Ναι, απασχολησου και με λιγα οχι για τα λεφτα, αλλα για να οξυγωνονεται ο εγκεφαλος, να κανεις κατι δημιουργικο. Δε σαρεσει η κατασταση εδω ως φοιτητρια? Τα βλεπεις και προσβαλλεσαι? Ετοιμασου και φυγε, κανε σχεδια για το μελλον, να ελπιζεις σε ενα καλυτερο μελλον.
Οχι ομως να θες να αυτοκτονησεις, αμαρτια ημαρτον!

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Είναι φυσικό από τη στιγμή που η τεχνολογία αναπτύσσεται να αλλάζουν και οι συνήθειές μας. Και αφού η κοινωνία αλλάζει, λογικό να αλλάζει και η ψυχοσύνθεση των ατόμων.

Λογικο??
Σα να μας λες οτι ειναι λογικο να θελουν να πεθανουν? Οτι να μωρε, αφου γιναμε ετσι, τι να κανουν τωρα τα παιδια, θελουν να αυτοκτονησουν.
Μα τι διαβαζω?

Αυτην που παρουσιαζετε εσεις ως ασθενεια, οχι δεν την ξερω. Και δεν την αποδεχομαι ως ασθενεια.
Οι ψυχολογοι ως ασθενεια σας την παρουσιαζουν, να βγαλουν κι αυτοι κατι.
Δεν τα βαζω με τους ψυχολογους, αλλα μην αρνιομαστε οτι εχουν γινει οι τοπ επιστημονες τα τελ χρονια.
Πιο συχνα πας σε ψυχολογο, παρα σε οδοντιατρο σημερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 17-11-14 στις 18:02. Αιτία: merge posts
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H x_xChristine έγραψε στις 13:01, 17-11-14:

Με ισχυρογνώμονες-άσχετους επι του θέματος δεν συζητάω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 17-11-14 στις 21:27. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:08, 17-11-14:

Τελοσπαντων, εγω δεν παω να σας κανω τον συνηγορο του διαβολου, ουτε να τα βαλω μαζι σας επι προσωπικου. Ας πουμε οτι δε μου αρεσει ολο αυτο που εχει στηθει και το κυριοτερο, δε μου αρεσει ο κοσμος και ειδικοτερα νεοι ανθρωποι να οδηγουνται σαν ζωα στη σφαγη, χωρις μια επαντασταση, χωρις να χρησιμοποιουν την λογικη τους. Δεν θελουν να την χρησιμοποιησουν, δεν ειναι οτι δεν μπορουν.

Με ισχυρογνώμονες-άσχετους επι του θέματος δεν συζητάω.
Χριστινα μου, μπορεις να με αποκαλεσεις οπως επιθυμεις, αρκει ειναι να σου φυγει η ιδεα της αυτοκτονιας. Προσωπικα δεν προσβαλλομαι τοσο ευκολα.
Μπορεις να αποκαλεις οπως θελεις, οποιον θελεις και σου χαλαει το περασμα σου. Παραλληλως ομως, θελω να σκεφτεσαι. Στην ηλικια σου νομιζα ξερω τον κοσμο. Θα τα ξαναπουμε σε μερικα χρονια, οταν σε αποκαλεσει γελοια ενα νεοτερο παιδι. Θα χαμογελας, δε θα νευριαζεις. Διακρινω μια αντιδραση, ειναι υγιες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 17-11-14 στις 21:28. Αιτία: merge posts
Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

O mailmad έγραψε στις 14:43, 17-11-14:

Εγω παντως στη θεση σου... ... θα εκανα μια βολτα μεχρι τα νοσοκομεια, τα ορφανοτροφεια και θα τηλεφωνουσα σε συλλογους να δωσω συμπαρασταση οπου με χρειαζονται πραγματικα.
Με τον τρόπο μου προσπαθώ. Είμαι ήδη εθελοντής αιμοδότης, έχω δηλώσει δωρητής οργάνων (για να φανώ χρήσιμος το συντομότερο σε αυτό, ξέρετε τι πρέπει να κάνω), έχω γραφτεί στη τράπεζα δοτών μυελού των οστών, και τώρα περιμένω για να δώσω δείγμα και για αιμοπετάλια (λόγω αιμοδοσίας πρέπει να περιμένω λίγο, για να είναι κατάλληλο το δείγμα μου). Επίσης έχω κάνει μικροδωρεές στο χαμόγελο του παιδιού, και στο σύλλογο ανθρώπων με σκλήρυνση κατά πλάκα.
Δεν γνωρίζω αν κάνω το σωστό, όλοι οι παραπάνω εθελοντισμοί έχουν σκοπό τον άνθρωπο, που είναι δυστυχώς η μεγαλύτερη χολέρα του πλανήτη.

Τι θα φας σημερα? Αν εχεις φαι παντως, τυχερος εισαι. Πολλοι δεν εχουνε να φανε.
Άρα αφαιρώντας τη ζωή μου, αφήνω ένα πιάτο περισσότερο για τον διπλανό μου, και επιπλέον βοηθώ στη καταπολέμηση του υπερπληθυσμού στον πλανήτη. Αυτό που λες έχει ένα point. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πρέπει να είναι η υπέρτατη προσφορά στον εθελοντισμό...

Θεωρω αφου σου χει δωθει το θειο δωρο της ζωης, πρεπει να το χρησιμοποιησεις θετικα...
Ξέρεις πόσες φορές έχω πει κλαίγοντας "Πάρτο πίσω αυτό το δώρο", πόσες φορές αισθάνομαι ότι έκλεψα τη ζωή άλλου που θα έπρεπε να είναι στη θέση μου, πόσες φορές ευχήθηκα να μη ξυπνήσω το πρωί;

Οποιος κατω το βαζει, ειναι χαμενος...
Το έχω αποδεχτεί πλέον...

Ελπίζω να μην έχω γίνει η αιτία της αντιπαράθεσης.
Για τη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι αυτό που μου συμβαίνει, είναι εν μέρει γενετικό, και εν μέρει βιωματικό. Δηλαδή γεννήθηκα με κάποια προδιάθεση, και αυτά που μου έτυχαν θα ήταν εύκολα ξεπεράσημα από ένα φυσιολογικό άτομο πχ σαν την mindcircus, την οποία την καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να έχει αυτή τη οπτική. Δεν έχει δει ποτέ μέσα από τα δικά μου μάτια, και δεν έχει μπει ποτέ "μέσα στα παπούτσια μου" που λένε και οι αμερικανοί (τα αποία είναι και 44 νούμερο, για να πούμε και ένα αστείο). Πχ για καιρό τα μεγάλα τζιπ ήταν στη μόδα, όμως δεν είχα μπει ποτέ σε ένα τέτοιο, γιατί πάντα τα θεωρούσα αντιαισθητικά, και μέσο επίδειξης. Όταν κάποια στιγμή βρέθηκα τελικά μέσα σε ένα τέτοιο, είδα και κάτι επιπλέον. Όταν κάποιος βρίσκετε μέσα σε ένα τέτοιο όχημα είναι ψηλότερα από ότι στα υπόλοιπα αυτοκίνητα. Ο κάτοχός του βλέπει τους υπόλοιπους από ψηλά. Έχει τη ψευδαίσθηση ότι είναι ανώτερος. Αυτό δεν θα το είχα καταλάβει ποτέ αν δεν είχα μπει μέσα σε ένα τέτοιο.
Άλλο ένα παράδειγμα είναι αυτό που είχε αναφέρει ο Covey, όταν κάποιος μπήκε με τα παιδιά του στο μετρό, τα οποία έκαναν τέτοια φασαρία που ενοχλούσαν τους γύρω τους. Αυτός ατάραχος αδιάφορος και σκυφτός καθόταν στο κάθισμά του. Ο Covey θυμωμένος από την αδιαφορία του, πάει και του λέει "μήπως πρέπει να μαζέψεις τα παιδιά σου;". Εκείνος γυρίζει τον κοιτάζει και λέει "Με συγχωρείς έχεις δίκιο. Πέθανε σήμερα γυναίκα μου, και έχω χάσει εντελώς τη συγκέντρωσή μου". Τότε ο Covey μαλάκωσε, και ένιωσε άβολα για την επίπληξη που έκανε.
Είναι mindcircus σαν να λες στον κοντό "Μα καλά, μαλάκας είσαι και δεν φτάνεις το πάνω ράφι;". Όπως υπάρχουν διαφορές στο σώμα, έτσι υπάρχουν και διαφορές στον εγκέφαλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mailmad : 17-11-14 στις 15:08.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:59, 18-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από mailmad
έτσι υπάρχουν και διαφορές στον εγκέφαλο.
Χθες το βραδυ ειχα βγει με μια φιλη, η οποια γνωριζει περισσοτερα επι του θεματος. Δεν εχει κατι η ιδια, αλλα γνωριζει ατομα που εχουν απο μικρα εως μεγαλα και σοβαρα τετοια θεματα. Συζητησα μαζι της την κουβεντα που ειχαμε εδω. Κατεληξα πως επειδη ειμαι ατομο της λογικης, αποδεχομαι ναι μεν την υπαρξη τετοιων προβληματων, ομως δεν μπορω να τα καταλαβω. Προφανως για να τα καταλαβεις ή πρέπει να εχεις βιώσει κάτι παρόμοιο ή να το "χεις". Παντα πιστευα πως το "χω" στο κομματι της ψυχολογιας (κι εξακολουθω να το πιστευω). Οπως εξακολουθω να πιστευω πως πολλοι οσοι καταληγουν να σκεφτονται τοσο αρρωστημενα, ειναι εξαιτιας της μεγαλομανιας τους και του ναρκισσισμου τους. Σε αυτους απαντησα. Καποιοι αλλοι ομως εχουν πραγματι προβλημα που πηγαζει μεσα απο κατι αλλο, που ειναι σοβαρο και δεν ξερω αν ειναι και ιασιμο, και σε αυτο δυστυχως εγω δεν μπορω να βοηθησω.
Μακαρι να μπορουσα δηλαδη.
Οι ψυχιατροι ειναι ειδικοι. Δεν νομιζω οι ψυχολογοι.
Αλλα κι απο τον δευτερο να ξεκινησει καποιος, αν δει πως χρειαζεται, θα τον παραπεμψει στον πρωτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 18-11-14 στις 11:07.
Παράθεση

TURNLEFT

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TURNLEFT
Ο TURNLEFT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O TURNLEFT έγραψε στις 16:29, 18-11-14:

Εγώ είχα κάνει απόπειρα αυτοκτονίας στα 17,αποτυχημένη,με χάπια.Έκανα κάποια πράγματα που μετά δεν τα θυμάμαι,ξεράθηκα για 2 μέρες και μετά ξύπνησα.Το έχω μετανιώσει και ευτυχώς δεν πέθανα.Θα έχανα κάποια ωραία πράγματα που έχουν γίνει απο τότε.Όχι πολλά,τα χειρότερα είναι περισσότερα,η ζωή μου είναι 1 + 5-,αλλά ζω για το 1 +.Τώρα θα μπορούσε να είναι και περισσότερο,αλλά ακόμα τίποτα.Απλά οι άνθρωποι υπερεκτημάμε την ύπαρξη μας πιστεύω.Ζωντανοί οργανισμοί είμαστε,όπως και τα ποντίκια,όπως και τα σκυλάκια,όπως όλοι,κάποια στιγμή θα πεθάνουμε.Γεννήθηκε κάποιος,πέθανε κάποιος άλλος και τα @ρχδ μας κουνήθηκαν.Όπως φύτωσε ένα δέντρο και ξεράθηκε ένα άλλο έτσι βγήκα και εγώ,με ζωτικές ανάγκες.Η διαφορά είναι η μνήμη και οι εμπειρίες.Τίποτα άλλο.Σπουδαία τα πράματα.Οι 'στιγμές'που λέμε,είναι συνήθως ατομικές,δεν νοιάζουν κανέναν άλλον εκτος απο εμάς,και οι αρνητικές και οι θετικές.Ο mailmad για παράδειγμα μπορεί να έχει 10 ανθρώπους γύρω του,και να μην έχουν πάρει χαμπάρι τι παίζει με αυτόν.Γιατί κοιτάνε τον εαυτό τους,όπως και εγώ,όπως και αυτός.Υπάρχουν δυσσεκατομύρια άνθρωποι,άλλοι πετυχαίνουν στην ζωή,άλλοι όχι,άλλοι είναι ''ατυχοι'' να πάνε πριν την ώρα τους,ή να ζούνε με κάποιο πρόβλημα υγείας,και άλλοι όχι.
mindcircus συμφωνώ ότι η φάση,λαλεί πουλί παίρνει σπυρί και τα μαύρα γυαλιά,είναι λίγο θεατρινίστικη,αλλά η Χριστίνα έχει περισσότερο δίκαιο.Το να λες στον άλλον ότι τα προβλήματα του είναι ασήμαντα επειδή ειναι στο μυαλό του,ενώ ο άλλος έχει 2 καρκίνους,δεν βγάζει πουθενά.Ο καθε άνθρωπος επεξεργάζεται τα προλήματα του με τον τρόπο του.Στο λέω απο προσωπική εμπειρία.Κάποιος μπορεί να έχει 2 καρκίνους και να έχει χάσει κάποιον δικό του άνθρωπο,και να το αντιμετοπίζει καλύτερα από κάποιον που έφαγε χυλόπητα.Έτσι είναι,είναι θέμα των ουσιών που λέει,όχι ίντερνετ.Δηλαδή τον mailmad τον κόβεις να πηγαίνει σε συνεδρίες ευνουχισμένων,όπως στο Fight Club,και να νιώθει ξαφνικά άλλος άνθρωπος?Η φάση εσείς οι νεολαίοι,είναι λάθος.Ίσα ίσα επειδή εμεις είμαστε πιο αποβλακωμένοι,αναλύουμε και κάποια πράγματα περισσότερο,λόγο ελεύθερου χρόνου,οπότε είμαστε πιο ευάλωτοι.Συμφωνώ ότι άμα λες απλά αμπελοφιλοσοφίες,μόλις φας το 8ρο στην δουλεία θα σου κοπεί η μαγκειά και απλά θα πας να ξεραθείς σπίτι σου.Αλλά αν όντως έχει ασθένεια,γιατί και η κατάθληψη και οι εμμονές ασθαίνεια είναι,τότε το πράγμα δεν είναι απλό.
Πιστεύω ότι έχουμε υπερεκτιμήσει την όλη 'που είμαστε,τι είμαστε,που πάμε'φάση.Εγώ θαυμάζω την σκυλίτσα μου.Κάθε μέρα στο βουνό,κάθε μέρα μασουλάει ξύλα,κάθε κάθε μέρα.7 χρόνια το ίδιο πράγμα.Η ίδια διαδρομή,ίδια ώρα,ίδιες συνήθειες.Και είναι υπερχαρούμενη.Φένεται.Μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι.Γιαυτό την βγάζω κάθε μέρα.Άμα είναι να χέρεται ΤΟΣΟ πολύ με κάτι τόσο εύκολο,χαλάλι...
Άνθρωποι είμαστε,ζωντανοί οργανισμοί,ζώα,απλά με εμπειρίες και μνήμη.Το τι θα γίνει αύριο δεν είναι προκαθορσιμένο,ούτε κάποιος που έχει πρόβλημα υγείας ήθελε να το έχει,ούτε η ευτυχία κρατάει για πάντα,ούτε κάποιος που είναι δυστιχησμένος είναι αναγκαστικό να είναι για πάντα,ούτε τα προβλήματα μπαίνουν σε ζυγαριά.Ο mailmad και ο κάθε mailmad και Turnleft,μπορεί τον καρκίνο ή την φτώχεια να την αντάλαζε με αυτο που έχει...Και να το αντιμετόπιζε καλύτερα.

Παράθεση

Deco

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deco
Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Deco No style is my style. έγραψε στις 16:59, 18-11-14:

οχι και ουτε προκειται.η ζωη ειναι ενα δωρο κατα καποιο τροπο.
νομιζω πως οποιος εχει σκεφτει να αυτοκτονησει και το εχει πει δε το πραττει σχεδον ποτε.συνηθως κατι τετοιο γινεται εν βρασμω ψυχης και δε το εχει σκεφτει νωριτερα ή συζητησει.

Παράθεση

stathisss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stathisss
Ο stathisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O stathisss ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.... έγραψε στις 23:04, 18-11-14:

https://www.youtube.com/watch?v=lNVCwdkEYH8
Έχετε ακούσει αυτό το τραγούδι???Για κάντε ένα κόπο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους