Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε σκεφτεί ποτέ να αυτοκτονήσετε;

Γκίνης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Γκίνης
Ο Γκίνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Γκίνης έγραψε στις 23:06, 18-11-14:

ναι το ειχω σκεφτει αλλα απο οτι φαινεται στην επιμαχη στιγμη κολωνω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη x_xChristine
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 23:38, 18-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Γκίνης
ναι το ειχω σκεφτει αλλα απο οτι φαινεται στην επιμαχη στιγμη κολωνω
Kαλό είναι αυτό, δίνεις κι άλλες ευκαιρίες στον εαυτό σου κ ας το θεωρώ επιλογή του καθενός μακάρι να κολώνεις κάθε φορά, και μακάρι να φτάσεις στο σημείο στη ζωή σου που θα γουστάρεις τόσο πολύ να ζεις που δεν θα το σκέφτεσαι καν. Δεν ξέρω τι περνάς ή πως νιώθεις κτλ. , και σαφώς δεν κατακρίνω για καλό τα λέω. Η συμβουλή που θέλω να σου δώσω είναι να προσπαθήσεις να βρεις βοήθεια/υποστήριξη όπου μπορέσεις και να βάλεις στόχους και να προσπαθήσεις να τους φτάσεις (μικρούς μεγάλους ότι θες).

http://7cupsoftea.com
Το παραπάνω είναι ένα site που μπαίνω όποτε δεν νιώθω καλά και θέλω να μιλήσω σε κάποιον, αν θες τσέκαρε το.
Καλή σου μέρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mailmad
Ο mailmad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mailmad έγραψε στις 12:27, 19-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
...Οπως εξακολουθω να πιστευω πως πολλοι οσοι καταληγουν να σκεφτονται τοσο αρρωστημενα, ειναι εξαιτιας της μεγαλομανιας τους και του ναρκισσισμου τους...
Δεν αποκλείω ακόμα και αυτό να μου συμβαίνει σε βαθύτερο επίπεδο.

Αρχική Δημοσίευση από TURNLEFT
Ο mailmad για παράδειγμα μπορεί να έχει 10 ανθρώπους γύρω του,και να μην έχουν πάρει χαμπάρι τι παίζει με αυτόν.Γιατί κοιτάνε τον εαυτό τους,όπως και εγώ,όπως και αυτός.
Το ότι δεν με έχουν πάρει χαμπάρι συμβαίνει γιατί εγώ το κρύβω. Φροντίζω να μη το δείχνω. Το ειρωνικό είναι ότι το χιούμορ μου αυξάνεται όσο αυξάνει και η απογοήτευσή μου, κυριαρχώντας συνήθως ο αυτοσαρκασμός.
Δεν συμβαίνει γιατί κοιτάνε τον εαυτό τους, και ούτε εγώ κοιτώ μόνο τον εαυτό μου. Μάλλον δεν διάβασες τα παραπάνω μηνύματα και είσαι εκτός θέματος.

...και τα μαύρα γυαλιά,είναι λίγο θεατρινίστικη...
Είναι δεν είναι, έτσι είναι. Ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το κλιμακοστάσιο, δεν ανάβω τα φώτα. Μου αρκεί το φώς από τα κουμπιά των κουδουνιών για να βαδίζω. Στο σπίτι μου, σχεδόν πάντα, ο φωτισμός δεν ξεπερνά τα 6W. Δεν ξέρω πότε θα πεθάνω, αλλά όταν θα έχει συμβεί, θα έχω χαμηλότατες πιθανότητες να πάρω μαζί μου και κάποια αμφιβλιστροπάθεια.

Το τι θα γίνει αύριο δεν είναι προκαθορσιμένο...
Σε μένα είναι, και με εγγύηση.

Αρχική Δημοσίευση από Deco
νομιζω πως οποιος εχει σκεφτει να αυτοκτονησει και το εχει πει δε το πραττει σχεδον ποτε.συνηθως κατι τετοιο γινεται εν βρασμω ψυχης και δε το εχει σκεφτει νωριτερα ή συζητησει.
Αυτό είναι ελπιδοφόρο τουλάχιστον για μένα, αφού πλέον ένας τέτοιος κίνδυνος είναι πολύ μικρός.

Αρχική Δημοσίευση από x_xChristine
http://7cupsoftea.com
Το παραπάνω είναι ένα site που μπαίνω όποτε δεν νιώθω καλά και θέλω να μιλήσω σε κάποιον, αν θες τσέκαρε το.
Καλή σου μέρα.
Έκανα μια αναγνωριστική στο site. Τους μιλάς στα αγγλικά, έτσι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη x_xChristine
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 13:35, 19-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από mailmad

Έκανα μια αναγνωριστική στο site. Τους μιλάς στα αγγλικά, έτσι;
στους περισσότερους ναι, αλλά υπάρχουν και έλληνες listeners μέσα αν ψάξεις θα βρεις. Κι εγώ είμαι listener εκεί και μου έχουν μιλήσει δυο τρεις έλληνες για τα προβλήματα τους.

Παράθεση

dimitraBS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitraBS
H dimitraBS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H dimitraBS BLACKSABBATHικες Καταστασεις έγραψε στις 19:45, 19-11-14:

Καθε μερα

Παράθεση

mailmad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mailmad
Ο mailmad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mailmad έγραψε στις 10:50, 21-11-14:

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με κακή διάθεση όπως τις περισσότερες φορές, από κάτι που το προκάλεσε χθες το βράδυ, το οποίο μπορεί και να μην υπήρχε.
Έχω ένα σημειωματάριο για να καταγράφω τις μαύρες σκέψεις μου.
Σήμερα το πρωί έγραψα:
Θα πρέπει να γονατίσω δίπλα στο κρεβάτι μου, να σταυρώσω τα χέρια μου, να σκύψω το κεφάλι, και να προσευχηθώ στο θεό να πάρει από δω (στο συγκεκριμένο σημείο, έριξα ένα γερό κλάμα, που έτρεχαν τα δάκρυα στα ρούχα μου, και φάνηκε να το χρειαζόμουν), να του το ζητήσω σαν χάρη, να με λυπηθεί αφού λένε ότι είναι φιλεύσπλαχνος και ελεήμων. Να γίνει όμως ανώδυνα. Να μη το πάρει είδηση κανείς, σαν να μην έχω γεννηθεί ποτέ.
Δεν γνωρίζω γιατί τα γράφω αυτά, αφού δεν θα έκανα ποτέ κάποια τέτοια πράξη που θα οδηγούσε εκεί.

Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 00:57, 29-03-16:

Το έχω σκεφτεί πάρα πολλές φορές.Το έχω σκεφτεί για πλάκα,με περιέργεια,μέσα στην απελπισία και την απόγνωση.Εχω σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτό τόσο πολύ που δε μου κάνει καμία αίσθηση.Ποτέ μου δε σκέφτηκα σοβαρά να το κάνω.Αν σκοτωθώ τώρα θα είμαι μια νεκρή άχρηστη.Και μάλιστα απο τα δικά μου χέρια.Τι έχω προσφέρει στον κόσμο?Τι σημαντικό έκανα να αφήσω πίσω?Τίποτα.Να μου πεις γιατί αν πεθάνεις φυσικά σε 50 χρόνια αλλάζει κάτι?Θα είσαι σημαντική σίγουρα?Δεν ξέρω,ίσως,ίσως και οχι.Πάντως δεν αντέχω να με σκοτώσω μικρή,χαζή και άχρηστη.
Παράθεση

Cupid

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cupid
Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O Cupid έγραψε στις 15:36, 29-03-16:

Είναι πολύ δυσάρεστη σκέψη, την έχω κάνει, ευτυχώς, ελάχιστα... Δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση. Είναι παραίτηση. Και όταν παραιτείσαι, στερείς τη δυνατότητα από τον εαυτό σου να προσπαθήσει, να ευτυχήσει, να ζήσει. Και τα περισσότερα προβλήματα κάποια στιγμή περνούν. Αν όμως αφαιρέσεις από τον εαυτό σου τη ζωή, δεν θα έχεις τη χαρά να ζήσεις όλα αυτά
Παράθεση

Alexl1996

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 19:41, 29-03-16:

Όχι δεν το έχω σκεφτεί. Έχει περάσει από το μυαλό μου ως υποψία αλλά πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί. Ζούμε πράγματι σε πολύ άσχημες εποχές αλλά με το να φύγουμε από τη ζωή δεν κερδίζουμε τίποτα. Ακόμα και οι δυσκολίες που περνάμε στην ζωή μας, μπορεί να μας στοιχίσουν πόλύ, να μας πάνε πίσω σε όλους τους τομείς αλλά αν εμείς το παλέψουμε, δεν θα μας νικήσουν και ίσα ίσα θα μας κάνουν πιο ανθεκτικούς και δυνατούς. Δεν είναι λύση η παραίτηση από τη ζωή, όσο δύσκολη και αν είναι μία κατάσταση, πρέπει να έχουμε δύναμη και δικούς μας ανθρώπους κοντά μας ώστε να μας βοηθήσουν και να μας συμπαρασταθούν.
Τι να πω, ίσως δεν έχω βιώσει πραγματικά κάποια αξεπέραστη δυσκολία και να μιλάω εκ του ασφαλούς. Πάντως η γνώμη μου είναι ότι επειδή, με ελάχιστες εξαιρέσεις, όλοι περνάμε δύσκολα,καλό είναι να προσαρμοζόμαστε όσο μπορούμε στην κατάσταση, να προσπαθούμε να δούμε και κάποια θετικά μέσα στη ζωή μας, και να μην παραιτούμαστε...
Παράθεση

Obito

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 20:43, 29-03-16:

Παιδια, στο παρακατω link μπορειτε να βρειτε μια λιστα με τηλφεωνικους αριθμους υποστηριξης, που αφορα απο γενικοτερα προβληματα που μπορει να σας οδηγουν να κανετε σκεψεις που μπορει να βλαψουν τον εαυτο σας, την χρηση ουσιων, ή ακομα και προβληματα που αντιμετωπιζετε (τα αγορια) σχετικα με τη θητεια σας στο στρατο.

http://frapress.gr/2015/05/grammes-ipostirixis/

Εαν ειστε φοιτητητες στο ΑΠΘ μπορειτε να επικοινωνησετε με το Κεντρο Συμβουλευτικης και Ψυχολογικης Υποστηριξης, στα τηελφωνα
2310 992643 & 2310 992621, Δευτερα με Παρασκευη απο τις 8:00-14:00 και να κλεισετε καποιο ραντεβου. Το ΚΕΣΥΨΥ βρισκεται στην κατω Λεσχη, στο ισογειο.

Πιστευω καλο ειναι να γινει μια λιστα με τηλεφωνα επικοινωνιας για κεντρα ψυχολογικης υποστηριξης και απο αλλα πανεπιστημια.

Παντα να θυμαστε οτι υπαρχει καποιος που μπορει να σας ακουσει και να σας βοηθησει να αντιμετωπισετε αυτο που περνατε και μην παιρνετε αποφασεις εν θερμω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 21:09, 29-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Obito
[...] μια λιστα με τηλφεωνικους αριθμους υποστηριξης [...]

Παντα να θυμαστε οτι υπαρχει καποιος που μπορει να σας ακουσει και να σας βοηθησει να αντιμετωπισετε αυτο που περνατε και μην παιρνετε αποφασεις εν θερμω.
Οι κλισέ συμβουλές δε θα βοηθήσουν ένα αυτοκτονικό άτομο.
Το πολύ-πολύ να σκεφτεί για μία ακόμη φορά ότι δεν το καταλαβαίνει κανείς.

Αν ωστόσο ενδιαφέρεται κανείς να μάθει μερικές τεχνικές διαπραγμάτευσης με κάποιον αυτοκτονικό, θα βρει πληροφορίες στο διαδίκτυο. Παράδειγμα:
http://thecounselingteam.com/wordpre...egotiation.pdf
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους