Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στη θάλασσα;

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 17:40, 16-05-09:

Δεν σε ενοχλεί όμως ακόμα και η υποψία ότι οι λουόμενοι ουρούν στα νερά που κάνεις απλωτές; Το ίδιο δεν είναι; Επίσης, δεν υπάρχουν τόσα νοσήματα που μπορείς να κολλήσεις από σκύλο όσα από άνθρωπο, ακόμα και μες στο νερό. Από τη στιγμή που οι ιδιοκτήτες των κατοικιδίων τα έχουν υπό έλεγχο και δεν ενοχλούν τους υπόλοιπους, δεν καταλαβαίνω την υστερία περιορισμού τους σε κουτάκια-φορείς ενώ οι ιδιοκτήτες είναι στην παραλία. Αν μιλάμε για μικροβιοφοβία, τότε δεν θα 'πρεπε καν να ακουμπάμε την άμμο που βρίθει από αυτά τα μικρά τζιμιτζιρούλια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:54, 16-05-09:

δε θα βαλω στην ιδια μοιρα ανθρωπους και ζωα.

γενικα σιχαινομαι τα ζωακια και δε θα μπορουσα να χω ουτε για κατοικιδιο σκυλο ποσο μαλλον να κολυμπας στην ιδια θαλασσα που στα 5 μετρα κολυμπαει και ενα σκυλι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 17:55, 16-05-09:

Δεν αιτιολογείς επαρκώς γιατί τα σιχαίνεσαι περισσότερο απ ότι τους ανθρώπους όμως.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:03, 16-05-09:

γιατι δε τα βαζω στην ιδια μοιρα με τους ανθρωπους.
γιατι δε μαρεσουν τα ζωα, τοσο κακο ειναι?
πρεπει σολους να αρεσουν?

επισης αν και εσυ λογικα το κατεχεις περισσοτερο το θεμα, δε μπορω να πιστεψω οτι ο σκυλος φερει λιγοτερα μικροβια απο τον αθρωπο...
επισης δεν ειναι τυχαιο που ο νομος τα απογορευει σε οργανωμενες παραλιες.

ενδιαφερων εχει το παρακατω αρθρο ...αναφερομενο σε νομο του 1978

Nομοθεσία Aυστηροί περιορισμοί στα μπάνια των σκύλων Σύμφωνα με

υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, «απαγορεύεται η κυκλοφορία

ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Kάθε

ιδιοκτήτης μικρού ζώου οφείλει να γνωρίζει τα δικαιώματα και τις

υποχρεώσεις του και να τηρεί τη νομοθεσία που προβλέπεται. Όσο για τις

ασάφειες που κρύβουν πολλές από τις σχετικές διατάξεις, μην επιχειρήσετε

να πάρετε το νόμο στα χέρια σας, γιατί ο νομοθέτης είναι απρόβλεπτος…

Tης Έλενας Mαθιοπούλου Mε αποζημίωση των υπολοίπων λουομένων σε

μια παραλία θα κινδυνεύει όποιος βάζει το σκύλο του στη θάλασσα για

κολύμπι ή τον αφήνει να περιφέρεται στην ακτή, παρά τις αντιρρήσεις που

προβάλλουν οι υπόλοιποι χρήστες της παραλίας. Aνατρέποντας αντίθετη

απόφαση του Mονομελούς Πρωτοδικείου, ο Άρειος Πάγος δέχτηκε

πρόσφατα αγωγή αποζημίωσης που υποβλήθηκε κατά της ιδιοκτήτριας ενός

σκύλου η οποία αγνόησε τις διαμαρτυρίες των άλλων λουομένων που

έγιναν για λόγους υγιεινής και επέμενε να κολυμπήσει μαζί με το σκύλο

της. Nομικές ασάφειες H απόφαση του Aρείου Πάγου βασίζεται σε

υπουργική απόφαση που ισχύει από το 1978, σύμφωνα με την

οποία «απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων, καθώς και το λούσιμο αυτών σε

χώρους λουομένων». H εν λόγω απόφαση αφορά όλες τις ακτές -

οργανωμένες και μη- καθώς δεν γίνεται καμία διάκριση εν όψει του

γενικού σκοπού της προστασίας από ασθένειες που μεταδίδουν τα ζώα. Aπό

την άλλη μεριά, ο νόμος 3170 «Περί ζώων συντροφιάς και αδέσποτων

ζώων», επιτρέπει την παρουσία σκύλων σε δημόσιους χώρους, υπό κάποιες

προϋποθέσεις, όπως για παράδειγμα ότι οι σκύλοι θα πρέπει να είναι

δεμένοι και κοντά στο συνοδό τους κ.λπ. Aπό τη μεριά της Eλληνικής

Φιλοζωικής Eταιρείας αναζητούνται τρόποι με τους οποίους θα

προσβάλλουν τη συγκεκριμένη απόφαση, αλλά μέχρι τότε δεν είναι

καθόλου απίθανο να δεχτείτε τα «πυρά», αλλά και να είστε αναγκασμένοι

να σεβαστείτε τις διαμαρτυρίες των λουομένων, ακόμα και στην πιο

ερημική παραλία. Όσο κι αν ακούγεται σκληρό, παράλογο και ρατσιστικό,

φροντίστε να «συμμορφωθείτε» με το συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο

και μην προσπαθήσετε να πείσετε τον εξαγριωμένο παραθεριστή ότι

διατρέχουμε μεγαλύτερο κίνδυνο να κολλήσουμε ασθένειες που

μεταδίδουν οι άνθρωποι και όχι τα ζώα. Kινδυνεύετε να τον εξαγριώσετε

περισσότερο και οι καλοκαιρινές σας διακοπές να σας στοιχίσουν πολύ

παραπάνω απʼ όσο έχετε προβλέψει. Πηγη Περιοδικό "Τα Σκυλιά μας και

εμείς"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 18:09, 16-05-09:

Το θέμα δεν είναι η εκάστοτε νομοθεσία και η εφαρμογή της όσο να καταλάβουμε για ποιους λόγους πραγματικά θεσπίστηκε. Δεν είναι θέμα αντίδρασης και ρατσισμού ούτε σνομπισμού και μικροβιοφοβίας τελικά. Αν δεν έψαχνες τον νόμο αυτόν και δεν ήξερες ότι υπήρχε, με ποια δικαιολογία άραγε θα προσπαθούσες να πέισεις κάποιον στην παραλία να απομακρύνει τον σκύλο του ; Και ναι, εαν κάποιος πραγματικά σιχαίνεται τα κατοικίδια, με την ίδια περίεργη αντίδραση θα έπρεπε να σιχαίνεται να κάθεται στο λεωφορείο, να ακουμπάει χερούλια από taxi, να κάνει χειραψίες και να κάθεται σε παγκάκια. Τα μικρόβια είναι καλόβολα πλασματάκια, κατοικούν παντού.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:12, 16-05-09:

Λοιπόν τα σκυλιά έχουν τρίχες και τα τριχωτά όντα μαδάνε, δεν θέλω να κολυμπώ κόντα τους όταν παθαίνουν κάτι τέτοιο. Το ξέρω ότι οι άνθρωποι είναι πιο βρωμιάρηδες αλλά είναι μια ιδέα που δεν μπορώ να βγάλω από το κεφάλι μου

Εκτός από τα τετράποδα κατοικίδια όμως αντιπαθητικά είναι και τα δίποδα. Αυτά τα μικρά πλάσματα που κάνουν τρύπες παντού και πέφτω μέσα όταν περπατάω στην παραλία. Τα μεγάλα πλάσματα με το ντουκ ντουκ και τις εκνευριστικές ρακέτες που νομίζουν ότι είναι ο αγκάσι και πρέπει να κάνω κύκλο για να βγω (μιας που οι περισσότεροι είναι τόσο άσχετοι που θα φάω στο κεφάλι το μπαλάκι). Βλέπεις καίγονται τα πόδια τους και δεν πάνε πίσω-πίσω αλλά κάθονται μπροστά τρομάρα τους. Οι σιχαμένοι που βάζουν μισό κιλό αντηλιακό και μετά μπαίνουν μέσα. Οι γελοίοι που βάζουν δυνατά την μουσική λες και πρέπει εγώ να ακούω από την άλλη άκρη αυτά που ακούν (εξαιρούνται αυτοί που βάζουν τραγούδια που μου αρέσουν τότε χαίρομαι). Τέλος, οι ταβλάρχες που πήραν μετάθεση από τις καφετέριες και έφεραν την πιο σπαστική ασχολία τους στην παραλία (αυτούς πρέπει κάποιους να τους πυροβολήσει)

Γενικά τα κατοικίδια (στην παραλία) είναι από τα χειρότερα μου. Δεν σημαίνει ότι τα μισώ βέβαια απλώς θέλω να είμαστε μακριά και αγαπημένοι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:14, 16-05-09:

ε χιλια συγνωμη που δε μαρεσουν και σιχαινομαι τα ζωα!

δε θα το ξανακανω

π.σ. στο λεωφορειο και στο ταχακι δεν εκθετομαι το ιδιο οπως στη παραλια που ειμαι με το μαγιο μου , ουτε επιπλεω παρεουλα με τα μικροβια.
επισης φροντιζω να πηγαινω σε οργανωμενες και καθαρες παραλιες και δε παραθεριζω στο παλαιο φαληρο που βρισκεις ολο το κακο συναπαντημα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 18:18, 16-05-09:

Ορθόν φαντασμένε! Αλλά η φράση "δεν βάζω στην ίδια μοίρα ανθρώπους και ζώα" είναι αν μη τι άλλο αδικαιολόγητη από τη σκοπιά που εξετάζεται το συγκεκριμένο θέμα και δεδομένου της σιχαμάρας που μπορεί να αισθάνεται ο καθένας. Σεβαστή η άποψη της love_angel ότι τα σιχαίνεται περισσότερο από τους ανθρώπους, χωρίς επιχειρήματα δε. Και εγώ σιχαίνομαι να με ακουμπάνε ιδρωμένοι άνθρωποι στο λεωφορείο (αυτό βέβαια μπορεί να λέγεται και υστερία αλλά είναι άλλο θέμα ) . Θόρυβο; Κάνουν και οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι στην παραλία, σου έρχονται ρακέτες στο κεφάλι, πατάς μάνω σε λιωμένες μπάλες από παγωτό, κολλάνε φύκια πάνω σου, κολυμπάς στη ζεστή μίξη ουρίας και αμμωνίας χίλιων δυο, κολλάς σταφυλόκοκο αν έχεις πληγή και μπει άμμος, ποντίκια, άστεγοι, σκουπίδια, γόπες από τσιγάρα, μισοφαγωμένα φαγητά και χυμένοι καφέδες, ξαπλώστρες τίγκα στους μύκητες και στα μικρόβια και χίλια δυο που αμελούμε βεβαίως βεβαίως (και εγώ) απολαμβάνοντας την παραλία. Άρα, γιατί τόση λύσσα στις ελληνικές πολυσύχναστες παραλίες δε για τα κατοικίδια; Λες και λύσαμε τα υπόλοιπα προβλήματα.

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ε χιλια συγνωμη που δε μαρεσουν και σιχαινομαι τα ζωα!

δε θα το ξανακανω

π.σ. στο λεωφορειο και στο ταχακι δεν εκθετομαι το ιδιο οπως στη παραλια που ειμαι με το μαγιο μου , ουτε επιπλεω παρεουλα με τα μικροβια.
επισης φροντιζω να πηγαινω σε οργανωμενες και καθαρες παραλιες και δε παραθεριζω στο παλαιο φαληρο που βρισκεις ολο το κακο συναπαντημα.
Υποτιμάς τα μικροβιάκια Βίκυ, μα γιατί; Δεν τα ξεφορτώνεσαι εύκολα, αλλά μακάρι να ήταν αυτό το θέμα μας (θα μπορούσα να γράψω σελίδες γι αυτά) . Οργανωμένες παραλίες=πολύς κόσμος=δεν συνάδει με τον παράγοντα καθαριότητα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:26, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από guru
Οπως εχει χιλιοειπωθει, ο κοσμος αυτος ειναι πλασμενος για πολλα ειδη κ οχι μονο για το ανθρωπινο. Με αυτη τη λογικη οι παραλιες ανηκους σε ολους κ ο καθενας κανει οτι θελει αρκει να μην ενοχλει! αν εμενα ο σκυλος μου ειναι στην παραλια κ δεν ερθει διπλα σου-οπως δεν εχω λογο να'ρθω και γω για να μη σ'ενοχλησω-εχει καθε δικαιωμα να κολυμπησει, να περιφερεται κ να παιζει διπλα μου..Αν ο σκυλος μου ειναι ανεξελενκτος, ειμαι μ@λ@κας κ το κουβαδακι μου κ σ'αλλη παραλία..Αν ο σκυλος μου ειναι "κύριος" κ εσενα (τον καθενα εννοω, μην παρεξηγουμαστε, αφορμη την δηλωση βρηκα να πω την αποψη μου)σε ενοχλει η παρουσια του, συνηθισε το, ή παρε το δικο σου κουβαδακι....Θελω να πω πως αν μπορουμε να εχουμε τα κατοικιδια μας υπο ελεγχο, δεν ειναι αναγκη να ψαχνομαστε παντα εμεις -που εχουμε σκυλια κοκ- σε ποια έρημη παραλια θα παμε, αλλα ο καθενας που δε θελει την σκυλισια παρουσια να ψαξει στην τελικη μια ερημη παραλια να βρει την ησυχια του.Και εκει κολλαει κ η δηλωση σου "Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του..."

(πραγματικα δε θελω να παρεξηγηθω!!! δεν κανω επιθεση στην αποψη σου ή σε σενα, απλα μεσω αυτης, ηθελα σαν ζωοφιλος να πω αυτο που πιστευω...no hard feelings ok???
Νοου χαρντ φιλλινγκς ντιαρ, αρκει να μην ειχες σταθει σε ενα μου ποστ, αλλα και στα υπολοιπα μετα απο αυτο...οπως:

Σαφως και φερει ευθυνη ο ανθρωπος..δεν υποστηριξε κανεις οτι τα τετραποδα ειναι ενλογα οντα...Αλλα το οτι θελω να βρισκομαι σε καθαρες παραλιες απο περιττωματα ανθρωπινα ή μη δεν εχει να κανει με το εαν αγαπω τα ζωα...μην τα συγχεεις...Και μην εκφραζεις ακραιες θεσεις..οπως δε θα πεταξω πετρες σε εναν που παιζει ρακετες, ετσι δε θα πεταξω πετρες και σε ενα ζωο...
Μιλας τωρα παλι για μυρωδιες ζωων, τριχες ζωων που ενοχλουν...και που ναι, υπαρχουν ατομα που τους ενοχλουν και αυτα, αλλα ας μην τα αναφερουμε καθιστωντας αυτα τα φαινομενα κανονα....
Δε νομιζω οτι ουσιαστικα διαφωνουμε σε κατι, απλα θεωρω οτι φερνεις ακραια παραδειγματα και παρεξηγεις θεσεις που δεν εχουν να κανουν με το σεβασμο και την αρμονικη συνυπαρξη των ανθρωπων με τα ζωα...
Μην ξεχνατε πως υπαρχουν ανθρωποι που φοβουνται τα ζωα, ανθρωποι που μπορει να μην ενοχλουνται απο αυτα, αρκει να τα βλεπουν απο μακρια...αυτο δε σημαινει αυτοματα οτι δεν τα αγαπουν και θελουν να τα βλαψουν...

Και δε με ενδιαφερει εαν κατι τα ζωντανα το κανουν σπανια ή οχι...δε εξεταζω αυτο και ναι, εννοειται πως ολα αυτα ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη...Ειναι τοσο κακο να λεω πως θα με ενοχλουσαν εαν γινονταν..? Και εγω ειχα την Μπουμπου τοσα χρονια σπιτι μου και με ενοχλουσε τρομερα η τριχα που αφηνε παντου...Τι σημαινει αυτο? Ντροπη μου που τολμω να παραδεχτω οτι με ενοχλουσε η τριχα της και τα νιαουρισματα της οταν ηθελε γαμπρο?!?!?!?! Δε νομιζω...
Ενιγουει....οι υπερβολες δε μου αρεσουν....
Οχι τπτ αλλο, αλλα για να μπορουμε να συνεννοηθουμε και να μη νομιζουμε οτι διαφωνουμε, ενω στην ουσια δε συμβαινει κατι τετοιο...
Φυσιολογικο ειναι για μενα ακομα και οταν καποιος ειναι καθετος και δε θελει να συνυπαρχει με ζωα σε μια παραλια που ασφυκτια απο κοσμο ...Εδω εμενα με ενοχλει ο θορυβος απο τις ρακετες ή η μουσικη του διπλα που ειναι δυνατα...Δε θα κρινω εγω τον αλλο σαν ανθρωπο απο το αν αγαπαει ή οχι τα ζωα...προσωπικα μεχρι την ηλικια των 17 ουτε που να ακουσω για κατοικιδια..τι σημαινει? Ημουν λιγοτερο καλος ανθρωπος?
Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειμαστε λογικοι και να δειχνουμε κατανοηση..και οι μεν και οι δεν...Οταν γνωριζουμε οτι υπαρχουν συναθρωποι μας σε μεγαλο και σεβαστο ποσοστο οι οποιοι ενοχλουνται απο τα ζωα σε μια παραλια, ας φροντισουμε να μην παρουμε μαζι μας το σκυλακι μας σε μια πηγμενη απο κοσμο παραλια, ας παμε σε καποια με λιγοτερο κοσμο..οπως και εγω που ενοχλουμαι απο το θορυβο των ρακετων επιλεγω μια παραλια οπου δεν παιζουν ρακετες και δεν εχει τερμα τη μουσικη ο διπλα, ωστε να χαλαρωσω...
Με δυο λογια, ας μην ειμαστε εγωιστες και ας προσπαθησουμε και οι μεν και οι δε να ειμαστε πιο ανεχτικοι και να κανουμε σοφοτερες επιλογες, ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημενοι...
Δηλαδη να φερω ενα αλλο παραδειγμα...ημουν σε μια παραλια στην Ευβοια, οπου ειχε παρα πολυ κοσμο, ο ενας πανω στον αλλο..ρακετες πανω απο τα κεφαλια μας και κυριως νεαρος κοσμος (99%)...ειναι γνωστο οτι σε αυτη την παραλια απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ παιζουνε παρα πολλοι ρακετες...Αναμεσα στον κοσμο ειναι και μια οικογενεια με παιδακια...και καποια στιγμη πεφτει ενα μπαλακι πανω στο ενα παιδακι..Ποιος φταιει σε αυτη την περιπτωση? Οταν ξερεις οτι σε αυτη την παραλια παιζουν ρακετες, παρε τα παιδακια σου και πηγαινε στην ακριβως διπλα που δεν υπαρχουν τετοια πραγματα...Ετσι οταν μια παραλια ειναι πηγμενη απο κοσμο και δε χωραει οχι σεζλον να αραξεις, αλλα ουτε πετσετα να βαλεις, φαντασου να φερει ο αλλος και το σκυλακι του που δε θα καθεται σε μια μερια, θα πεταει χωματα κ.ο.κ...ε μανα μου, παρε το σκυλακι και πηγαινε στη διπλα που εχει λιγοτερο κοσμο και θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι...το να προκαλουμε την τυχη μας ή του διπλα δεν ειναι ο,τι καλυτερο...οπως καταλαβαινεις η λυση ειναι παντα καπου στη μεση...
Κατανοηση και απο τις δυο μεριες....αυτο χρειαζεται...
Σου φανηκα εγω μη ζωοφιλη, οπου εσυ πηρες αφορμη ενα ποστ μου για να εκφρασεις τη θεση σου ως ενας εξ αυτων? Προφανως, διαβαζεις επιλεκτικα...

Και κατι τελευταιο...Λες

Θελω να πω πως αν μπορουμε να εχουμε τα κατοικιδια μας (1)
υπο ελεγχο, δεν ειναι αναγκη να ψαχνομαστε (2) παντα εμεις -που εχουμε σκυλια κοκ- σε ποια έρημη παραλια θα παμε, αλλα ο καθενας που δε θελει την σκυλισια παρουσια να ψαξει στην τελικη μια ερημη παραλια να βρει την ησυχια του.Και εκει κολλαει και (3) η δηλωση σου "Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του..."

Εχω καποιες παρατηρησεις...
1. Σπανιως ενα ζωο ειναι υπο πληρη ελεγχο στην παραλια απο το αφεντικο του...Ζωο ειναι και θα γαυγισει, και θα τιναχτει και θα σκαψει...
2. Δυστυχως επειδη οι κατοχοι των κατοικιδιων που τα θελουν παρεα στην παραλια ειναι λιγοτεροι, ειναι απολυτα λογικο πρωτοι εκεινοι να φανουν προνοητικοι...
Και 3. Η δηλωση μου κολλαει μονο σε αυτο που τονιζω και στα παραπανω μηνυματα μου...Χρειαζεται λογικη και κατανοηση και απο τις δυο πλευρες...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:31, 16-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Ορθόν φαντασμένε! Αλλά η φράση "δεν βάζω στην ίδια μοίρα ανθρώπους και ζώα" είναι αν μη τι άλλο αδικαιολόγητη από τη σκοπιά που εξετάζεται το συγκεκριμένο θέμα και δεδομένου της σιχαμάρας που μπορεί να αισθάνεται ο καθένας. Σεβαστή η άποψη της love_angel ότι τα σιχαίνεται περισσότερο από τους ανθρώπους, χωρίς επιχειρήματα δε.
μα δεν εχει γιατι. δε μπορω να το εξηγησω.
ισως ειναι ψυχολογικο το θεμα. και μονο στην ιδεα δε μπορω σιχαινομαι

Υποτιμάς τα μικροβιάκια Βίκυ, μα γιατί; Δεν τα ξεφορτώνεσαι εύκολα, αλλά μακάρι να ήταν αυτό το θέμα μας (θα μπορούσα να γράψω σελίδες γι αυτά) . Οργανωμένες παραλίες=πολύς κόσμος=δεν συνάδει με τον παράγοντα καθαριότητα.
ναι δε διαφωνω αλλα τουλαχιστον τις ελεγχουν μια στο τοσο και γνωριζουμε οτι ειναι δυνατον να παραθερισουμε εμεις. επισης δε θεωρω οτι μπορω να σου παω κοντρα στο θεμα μικροβια γιατι ως φοιτητρια ιατρικης σαφως και εχεις παραπανω γνωσεις(εχε χαρη που ειμαι ακομα β εξαμηνο και δεν εχουμε επεκταθει σε τετοια ακομα στη γενικη μικροβιολογια)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:36, 16-05-09:

. Θόρυβο; Κάνουν και οι υπόλοιποι παρευρισκόμενοι στην παραλία, σου έρχονται ρακέτες στο κεφάλι, πατάς μάνω σε λιωμένες μπάλες από παγωτό, κολλάνε φύκια πάνω σου, κολυμπάς στη ζεστή μίξη ουρίας και αμμωνίας χίλιων δυο, κολλάς σταφυλόκοκο αν έχεις πληγή και μπει άμμος, ποντίκια, άστεγοι, σκουπίδια, γόπες από τσιγάρα, μισοφαγωμένα φαγητά και χυμένοι καφέδες, ξαπλώστρες τίγκα στους μύκητες και στα μικρόβια και χίλια δυο που αμελούμε βεβαίως βεβαίως (και εγώ) απολαμβάνοντας την παραλία. Άρα, γιατί τόση λύσσα στις ελληνικές πολυσύχναστες παραλίες δε για τα κατοικίδια; Λες και λύσαμε τα υπόλοιπα προβλήματα.
Μιλαμε αποκλειστικα για τις πολυσυχναστες παραλιες με ολα αυτα τα οποια ανεφερες μαζεμενα?!
Νομιζα οτι μιλουσαμε γενικα περι κατοικιδιων στην παραλια...
Και ακομα οταν ισχυουν ολα αυτα μαζι, πρεπει καποιος δλδ να ανεχτει ακομα ενα? Καταλαβαινω με ποια λογικη το αναφερεις, αλλα αυτο δεν ειναι λυση...
Σημασια εχει να ξερουμε τι θελουμε και τι κανουμε...Οπως ποτε δε θα επαιρνα τα κουτσοβελα μου και δε θα πηγαινα σε μια παραλια Κυριακη μεσημερι οπου ασφυκτια απο κοσμο, ετσι δε θα επαιρνα παρεα μου και το κατοικιδιο μου...ειναι προκλητικο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 18:36, 16-05-09:

@love_angel
Whateva, δεν ειναι θεμα γνωσεων στην τελικη. Μπορουμε να ελεγξουμε πολυ περισσοτερα ενοχλητικα πραγματα στην παραλια για να μας γινεται εμμονη η παρουσια ενος κατοικιδιου, αν και δεν θα επιτεθω σε καποιον που θα μου πει να περιορισω το κατοικιδιο μου (ο γατος φοβαται το νερο, οποτε δεν θα χρειαστει να το κανω)

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σημασια εχει να ξερουμε τι θελουμε και τι κανουμε...Οπως ποτε δε θα επαιρνα τα κουτσοβελα μου και δε θα πηγαινα σε μια παραλια Κυριακη μεσημερι οπου ασφυκτια απο κοσμο, ετσι δε θα επαιρνα παρεα μου και το κατοικιδιο μου...ειναι προκλητικο.
Συμφωνω οτι ειναι προκλητικο, αλλα με εκνευριζουν ακραιες αντιδρασεις πανω σε αυτο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 19:58, 16-05-09:

Συμφωνω οτι ειναι προκλητικο, αλλα με εκνευριζουν ακραιες αντιδρασεις πανω σε αυτο.
Ποιες ακραίες αντιδράσεις; Είναι ακραίο να μην θέλω να κολυμπάω παρέα με άλλα ζώα; Δεν φοβάμαι ούτε τα μικρόβια ούτε τίποτε το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Απλά δεν θέλω να κολυμπάω δίπλα σε ένα μαλλιαρό σκυλί

Και ναι οι άνθρωποι για μένα είναι σαφώς σε ανώτερη μοίρα από τα ζώα. Αν μη τι άλλο ανήκω και γω στο είδος των ανθρώπων και το είδος μου με ενδιαφέρει. Δεν κατάλαβα γιατί αρπάχτηκες που η άλλη κοπέλα είπε ότι θεωρεί τους ανθρώπους σημαντικότερους από τα ζώα.

Και ναι όπως ανέφερε και ο φαντασμένος τα ανθρωποειδή μπορούν να γίνουν πολύ πιο ενοχλητικά από τα κατοικίδια αλλά εδώ μιλάμε για τα κατοικίδια.

Παράθεση

guru

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guru
Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O guru έγραψε στις 01:01, 17-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
^ Συμφωνω απολυτα.. κι εγω για παραδειγμα λατρευω τα σκυλια οσο κανεις δε μπορει να φανταστει, αλλα δεν εχω και δε θα επαιρνα ποτε γιατι ζω σε διαμερισμα πολυκατοικιας μες την πολη και νιωθω οτι το εγκλωβιζω. Αυτο ισχυει γενικοτερα και για χρυσοψαρα σε γυαλες, πουλια σε κλουβια, κουνελια, χαμστερακια κτλπ

Οσον αφορα την ερωτηση του θεματος, προσωπικα με ενοχλουν περισσοτερο καποια κακομαθημενα παιδακια που τσιριζουν ολη την ωρα και σου σπανε τα νευρα και οι γονεις δεν τους δινουν καμια σημασια
καταλαβαινω τις αποψεις σας αλλα ισως να βοηθουσε αν γνωριζατε το γεγονος οτι ο Ερμής ειναι 4 μηνων κούταβος κ ειναι στην μεγαλη του αυλή ολη μερα εκτος τις ωρες που εγω δουλευω και εκ του οτι ειναι κουταβι προκυπτει οτι δεν πρεπει να το αφηνω εξω μονο του αλλα μεσα στα ζεστα του με τα παιχνιδια του κ ολα του κ τιποτα να μην του του λειπει - μεχρι να ενιληκιωθει και να μπορει να μεινει εξω- αρα συνεπως ο Ερμης ειναι ενα πολυ χαρουμενο σκυλι που πρεπει ΑΠΛΑ να μαθει να μην τα κανει στον καναπε.
Δεν ειναι κλειδωμενος σε ενα διαμερισμα συνεχως.
Επισης ειπα οτι ειμαι φιλοζωος-που ειμαι- και υποστηριζω τα δικαιωματα τους.
Ουτε οι ταρατσες ειναι σωστο σπιτικο για σκυλο.
Το ν' αφηνεις μικροσωμα κουταβακια εξω μονα τους ειναι πιστευω χαζο...ειναι πιο ευαισθητα απ'τους ποιμενικους για παραδειγμα....
Όπως και να'χει, ενιωσα πως θελετε να μου πειτε οτι δεν ειμαι σωστος απεναντι στο σκυλο μου, κατι που δεν ισχυει, και θελω να πω πως μακαρι ολα τα σκυλακια να ειχαν την τυχη του Ερμή.
Εγω ισα ισα που συγκηνηθηκα μΕ την ιστορια του σκυλακου...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:50, 21-07-09:

Δε με ενοχλούν τα ζώα στην παραλία καθόλου.
Τα πάντα όμως ξεκινούν απο το αφεντικό του ζώου.

Ενα σωστό αφεντικό οφείλει να ΄σεβεται τον άνθρωπο γύρω του και δεν επιτρέπεται να βάζει το ζώο του στη θάλασσα όταν έχει κόσμο η παραλία.
Πρέπει να σκεφτεί πως κάποιος ίσως να έχει μωρό ή να έχει πρόβλημα ή και να είναι αλεργικός. Οφείλει μετά να μαζέψει τις βρωμίτσες του κατοικίδιού του.

Το ζώο έχει μέγιστο δικαίωμα να βρίσκεται στη φυση αλλά απο την στιγμή που έχει το αφεντικό του πρέπει να του επιβάλλονται όρια.

Με ενοχλούν οι άνθρωποι όμως που δε θελουν τα ζώα μας στην παραλία χωρίς να ξέρουν να επιχειρηματολογούν ή χωρίς να έχουν επιχείρηματα.

η φράση- δε θέλω ζώα στη παραλία δεν είναι επιχείρημα.
-γιατί δε θέλεις?
-γιατί βρωμίζουν τον τόπο.
-μα είναι κοντά μου, δε βρώμισε. και τα κακά του τα μαζεύω.
-δε τα θέλω στη θάλασσα.
-δεν τον έβαλα στη θάλασσα.

Οσο για τον θόρυβο, μόνο η παραλία απο μόνη της είναι ένας θόρυβος.
Αν κάποιος θέλει ησυχία εκεί όπου υπάρχει κόσμος, γελιέται.
Ας βάλει ωτοασπίδες ή ας κατσει σπίτι του. σιμπλ ασ δατ.
Ο θόρυβος δεν είναι καν επειχείρημα.

εκεί ο άλλος δεν μπορεί να πει τίποτα εκτός αν...

Αν λοιπον, το σωστό αφεντικό τηρήσει τους κανόνες έχει κάθε λόγο να θεωρήσει τον άλλο που επιμένει κομπλεξικό και κακιασμένο.
και φυσικά απο κει κι έπειρα να μην του δώσει καμια σημασία.

είναι αυτό που λέμε - αστον να οδύρεται...

προσωπικά, όσο είχα σκυλάκι, απέφευγα να την πηγαίνω σε παραλία με πολύ κόσμο.
Πήγαινα να περάσω καλά όχι να αρπαχτώ, οπότε για να μην προκαλέσω τους δύστροπους απλώς πήγαινα άλλες ώρες. Το είχε ανάγκη και το σκυλί το μπανάκι του, τους αρέσει πάρα πολύ.

Τι να κάνεις, υπάρχουν τρόποι να αποφεύγονται οι καυγάδες και να είναι όλοι καλά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 22-07-09 στις 00:01.
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 02:41, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Ποιες ακραίες αντιδράσεις; Είναι ακραίο να μην θέλω να κολυμπάω παρέα με άλλα ζώα; Δεν φοβάμαι ούτε τα μικρόβια ούτε τίποτε το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Απλά δεν θέλω να κολυμπάω δίπλα σε ένα μαλλιαρό σκυλί
Σε μια πισίνα ενός ξενοδοχείου θα σου περάσουν όλα τα ψυχολογικά σου.....δοκίμασε το...

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 07:33, 22-07-09:

εξαρταται απο το ζωο......αν ειναι ενα κανις ,ενα πικουνουα,ενα λυκοσκυλο εστω ενα κοπρακι δεν με ενοχλει.

αν ομως το λενε κυρα βαγγελιω και φωναζει στον γιαννακη να βουτηξει στην θαλασσα γιατι θα παθει ηλιαση και μολις βουτηξει ο γιαννακης επιτελους του φωναζει να βγει γιατι εκτος απο το οτι θα πνιγει θα μουλιασει κιολας,τοτε ναι με ενοχλει.επισης με ενοχλει οταν ενα ζωο,ενω η παραλια ειναι αδεια ερχεται και βαζει την πετσετα του μαζι με ολα τα συμπραγκαλα του κολλητα στα δικα μου συμπραγκαλα.

επισης να πω οτι απο ο,τι μου εχει πει ο κτηνιατρος μου (του κατοικιδιου μου) τα σκυλακια δεν κολλανε κανενα μικροβιο στον ανθρωπο , αλλα ο ανθρωπος στα σκυλακια.
σαφως ομως ως κηδεμονας σκυλιου σεβομαι απολυτα καποιον που μπορει να ενοχλειται απο την παρουσια του μαλλιαρου φιλου μου και δεν το κουβαλαω μαζι μου στις παραλιες και ως εκ τουτου στερουμαι πολλες φορες τις διακοπες μου ,αλλα δεν με ενοχλει αυτο γιατι το κανω για το φιλαρακι μου.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:27, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
αν ομως το λενε κυρα βαγγελιω και φωναζει στον γιαννακη να βουτηξει στην θαλασσα γιατι θα παθει ηλιαση και μολις βουτηξει ο γιαννακης επιτελους του φωναζει να βγει γιατι εκτος απο το οτι θα πνιγει θα μουλιασει κιολας,τοτε ναι με ενοχλει.επισης με ενοχλει οταν ενα ζωο,ενω η παραλια ειναι αδεια ερχεται και βαζει την πετσετα του μαζι με ολα τα συμπραγκαλα του κολλητα στα δικα μου συμπραγκαλα.
Ouch ! Κι εμενα με ενοχλουν αλλα δε περιμενα να τους πεις ζωα.

επισης να πω οτι απο ο,τι μου εχει πει ο κτηνιατρος μου (του κατοικιδιου μου) τα σκυλακια δεν κολλανε κανενα μικροβιο στον ανθρωπο , αλλα ο ανθρωπος στα σκυλακια.
Μηπως δε το ειπε ετσι ή δε το καταλαβαες καλα ; Γιατι φυσικα και απο γατες και σκυλους μπορει να κολλησει κατι ο ανθρωπος (λυσσα,τοξοπλασμωση,ταινια,λεπτοσπειρωση,λεισμανιαση και άλλες). Μπορει να μην ειναι πολυ συχνες σε εμβολιασμενα ζωα, αλλά σαφως και θελουν προσοχη και δε πρεπει να θεωρουνται ασημαντες).

σαφως ομως ως κηδεμονας σκυλιου σεβομαι απολυτα καποιον που μπορει να ενοχλειται απο την παρουσια του μαλλιαρου φιλου μου και δεν το κουβαλαω μαζι μου στις παραλιες και ως εκ τουτου στερουμαι πολλες φορες τις διακοπες μου ,αλλα δεν με ενοχλει αυτο γιατι το κανω για το φιλαρακι μου.
Με αυτο συμφωνω 100%.

Και αυτο ηθελα να πω βασικα. Ποιος ο λογος να πας για μπανιο σε παραλια με πολυ κοσμο, και να κουβαλας και το ζωο μαζι ; Παει που παει ολο το συμπαν και ο χωρος δεν αρκει. Πηγαινετο σε καμια πιο ερημικη. Η άλλη ωρα, αν τοσο πολυ θες να το πας να κανει πλατσα-πλουτσα στη θαλλασα.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:20, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Μηπως δε το ειπε ετσι ή δε το καταλαβαες καλα ; Γιατι φυσικα και απο γατες και σκυλους μπορει να κολλησει κατι ο ανθρωπος (λυσσα,τοξοπλασμωση,ταινια,λεπτοσπειρωση,λεισμανιαση και άλλες). Μπορει να μην ειναι πολυ συχνες σε εμβολιασμενα ζωα, αλλά σαφως και θελουν προσοχη και δε πρεπει να θεωρουνται ασημαντες).
Τώρα που είπατε λεπτοσπείρωση θυμήθηκα ένα πρωινό που πήγαινα για ψάρεμα με τον πατέρα μου και ενώ περπατούσαμε για να πάμε -σεαυτοτοπράγμαπουτσουλάνετιςβάρκεςτέλοςπάντων-
έβλεπα κάτι αρουραίους χοντρούς σαν γουρουνόπουλα να τρέχουν πέρα δώθε ανάμεσα σε ξαπλώστρες στην παραλία, ήταν και 5 το πρωί βεβαίως βεβαίως, δεν τους ενοχλούσε κανείς. έπειτα θυμήθηκα σε ένα οργανωμένο camping που ενώ έπαιζα με τα κουβαδάκια μου (5 ετών γαρ) είδα ένα καφέ πράμα να επιπλέει στη θάλασσα . "Μαμά τί είναι αυτό; Σκ@τάκι;" , "ελπίζω να μην βούτηξες μέσα, πάμε να σε κάνω μπάνιο με απολυμαντικά για καλό και για κακό". Θυμάμαι κι έναν παππού στην Σκιάθο, σε μια πανέμορφη παραλία να σβήνει το τσιγάρο που πέταξε στην άμμο , εκσφενδονίζοντας μια ολοστρόγγυλη κιτρινωπή χλέπα (η χλεψ, της χλεπός κτλ).
Αν θέλουμε να βρούμε μικρόβια και κινδύνους, επαναλαμβάνω, βρίσκουμε ΠΑΝΤΟΥ. Άλλο αυτό που είπαν τα παιδιά, ότι για κάποιον λόγο δεν θέλουν να έχουν μαλλιαρά ζωάκια να κολυμπάνε κοντά τους (οκ, μικρή φοβόμουν τις κότες και δεν το λέω ειρωνικά) , αλλά όχι και μέσα στην φιέστα παντός είδους μικροβίου να κατηγορούμε τα κατοικίδια μόνο.
Όποιος ενοχλείται αποκλειστικά και μόνο λόγω μικροβίων, τότε ας αγοράσει μια στολή, μια μάσκα οξυγόνου και 100 τόνους ντετόλ να έχει να πορεύεται.α ναι, και να τρέφεται με ορό έτσι. Πολλά, πολλά μικρόβια. Γεμίσαμε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 17:58, 22-07-09:

Και αυτο ηθελα να πω βασικα. Ποιος ο λογος να πας για μπανιο σε παραλια με πολυ κοσμο, και να κουβαλας και το ζωο μαζι ; Παει που παει ολο το συμπαν και ο χωρος δεν αρκει. Πηγαινετο σε καμια πιο ερημικη. Η άλλη ωρα, αν τοσο πολυ θες να το πας να κανει πλατσα-πλουτσα στη θαλλασα.
Πες βρε λοριεν οτι πας για καμπινγκ σ/κ και θελεις να παρεις και το σκυλο μαζι..Και δεν θελεις να ψαχνεις για ερημικη παραλια με το αμαξι αλλα να λιωσεις στην παραλια του καμπινγκ..

Οριστε ενας λογος..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:12, 22-07-09:

Αν θέλουμε να βρούμε μικρόβια και κινδύνους, επαναλαμβάνω, βρίσκουμε ΠΑΝΤΟΥ. Άλλο αυτό που είπαν τα παιδιά, ότι για κάποιον λόγο δεν θέλουν να έχουν μαλλιαρά ζωάκια να κολυμπάνε κοντά τους (οκ, μικρή φοβόμουν τις κότες και δεν το λέω ειρωνικά) , αλλά όχι και μέσα στην φιέστα παντός είδους μικροβίου να κατηγορούμε τα κατοικίδια μόνο.
Καταρχας δεν κατηγορησαμε τα κατοικιδια μονο. Απλα το τοπικ γιαυτα λεει, τι θα κανουμε δλδ, θα μιλησουμε για ασχετες πηγες μικροβιων ; . Και 2ον, δεν ειναι οτι "βρισκουμε μικροβια" εκει που δεν υπαρχουν. Δεν βλεπουμε φαντασματα. Καλυτερα να ξερουμε τι ισχυει, παρα να λεμε "απο το σκυλο δε κολλαει τπτ ο ανθρωπος".

Όποιος ενοχλείται αποκλειστικά και μόνο λόγω μικροβίων, τότε ας αγοράσει μια στολή, μια μάσκα οξυγόνου και 100 τόνους ντετόλ να έχει να πορεύεται.α ναι, και να τρέφεται με ορό έτσι. Πολλά, πολλά μικρόβια. Γεμίσαμε.
Again, κανενας δεν ειπε οτι ενοχλειται αποκλειστικά και μονο απο τα μικροβια, οπότε πραγματικά ακυρο το σχολιο. Το θεμα υγειας για τα κατοικιδια σχολιαστηκε σαν πτυχη του ολου τοπικ.

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Πες βρε λοριεν οτι πας για καμπινγκ σ/κ και θελεις να παρεις και το σκυλο μαζι..Και δεν θελεις να ψαχνεις για ερημικη παραλια με το αμαξι αλλα να λιωσεις στην παραλια του καμπινγκ..Οριστε ενας λογος..
Εξεζητημενος λογος ομως. Δε νομιζω οτι η πλειοψηφια σκυλων στις παραλιες ειναι απο camping. Αλλα ακομα και σε αυτην την περιπτωση, εαν ειναι η παραλια του καμπινγκ τουριστικο μερος και γεμιζει, τοτε εχε το δεμενο και βγαλτο στο νερο οταν θα φυγει ο πολυς ο κοσμος. Γιατι πρεπει σωνει και καλα οι υπολοιποι να υποστουν κατι που τυχον τους ενοχλει ; Δεν ειναι σπιτι μας η παραλια, δε συμφωνεις ;

Παράθεση

fifis120475

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fifis120475
H fifis120475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H fifis120475 έγραψε στις 20:43, 22-07-09:

εγώ συμφωνώ με αυτους που δεν συχαινονται τα σκυλια.Βέβαια δεν λέω να το πας σε μια πολυσύχναστη πλαζ ,αλλά σε μια ήσυχη παραλία δεν ενοχλούν αν οι ιδιοκτήτες τους τα προσέχουν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:07, 22-07-09:

καλυτερα να φιλισετε στο στομα ενα σκυλο παρα εναν ανθρωπο..εχει λιγοτερα και πιο ακινδυνα μικροβια...εχει αποδειχθει!

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 23:58, 22-07-09:

Εγώ πάλι δεν μπορώ τις χοντρές κυρίες να πλατσουρίζουν στα γαλάζια νερά των θαλασσών μας.....δεν μπορώ.....φαντάζομαι ότι σχίζοντας τα νερά ,αφήνουν πίσω τούς πολλά κιλά λιπαρότητας και μου έρχεται εμετός.....όμως, επειδή κολυμπώ από μικρο παιδί δεν έχω κολλήσει τίποτα από καμιά χοντρή κυρία όσο λιπαρή και εάν είναι.... το ξεπέρασα και πλέον απολαμβάνω το μπάνιο μου.
Από την άλλη όλοι αυτοί που παθαίνουν υστερία όταν βλέπουν κατοικίδιο στην παραλία δεν έχουν ξεπεράσει μια πάγια συμπεριφορά ,τουλάχιστον τριάντα χρόνων,που αμολούν σκουπίδια σε όλο το μήκος της .
Τις προάλλες όταν είχα πάει με τον μαλλιαρό μου φίλο για μπάνιο μια τέτοια κυρία,υστερικιά, άρχισε να ουρλιάζει στην θέα αυτού του τέρατος....του μαλλιαρού πάντα.....αιτιολογώντας αυτήν την υστερία της ,στο γεγονός ότι έχει παιδιά που και αυτά κάνουν μπάνιο στα ίδια νερά.
Φυσικά δεν απάντησα, μόνο έβαλα φωνή όταν κάποιο από τα χαριτωμένα παιδιά της άρχισε να πετάει πέτρες στον σκύλο μου.Μετά από δυο λεπτά ,αφού τελειώνει το όλο συμβάν,εκεί που έχω την πετσέτα μου ακριβώς δίπλα υπάρχει αφημένο ένα ταμπόν με αίμα περιόδου.
Ήθελα πολύ να το τρίψω στην μούρη της απεγνωσμένης μητέρας που μπρος στην απειλή του τερατόμορφου beagle προσπάθησε να σώσει τα παιδιά της.
Αλλά σκέφτηκα ότι τελικά σε ότι έχει να κάνει με την ανθρώπινη συμπεριφορά παίζει σημαντικό ρόλο η παιδεία και η κουλτούρα που κουβαλάει κάνεις,εάν τελικά κουβαλάει κάτι τέτοιο.
Όπως και εάν απαντούσα στην συγκεκριμένη κυρία δεν θα έβγαινε κάτι θετικό,ήμουν σίγουρος από την πρώτη στιγμή που είδα την εικόνα της.
Είναι αυτή που χωρίς καμία ενοχή θα μπορούσε να είχε αφήσει το συγκεκριμένο ταμπόν στην συγκεκριμένη αμμουδιά όπως και ότι δεν έφαγαν τελικά τα παιδιά της από το φαγητό που τούς είχε ετοιμάσει...αλλά και ότι άλλο σκουπίδι έχει παράγει στο πέρασμα της.Είναι η ίδια κυρία που δε την ενοχλεί αυτός που οδηγεί το σκάφος μόλις μερικά μέτρα από την ακτή.....εκεί δε κινδυνεύουν τα παιδιά της.....αλλά νοιώθει τον κίνδυνο από το δικό μου κατοικίδιο που τυγχάνει να είναι εμβολιασμένο και πεντακάθαρο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 23-07-09 στις 01:50.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 07:05, 23-07-09:

η αληθεια ειναι οτι οσο μεγαλωνω γινομαι σκληρη και κακια (και αγενης)

μιλαω μονο για εμβολιασμενα κατοικιδια σκυλια (π.χ. εχω κολλησει μικροβια γριπης στην μικρη μου ενω εκεινη ποτε κανενα μικροβιο σε εμενα)

Με αυτο συμφωνω 100%.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitral : 23-07-09 στις 07:13.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 07:51, 23-07-09:

Εξεζητημενος λογος ομως. Δε νομιζω οτι η πλειοψηφια σκυλων στις παραλιες ειναι απο camping. Αλλα ακομα και σε αυτην την περιπτωση, εαν ειναι η παραλια του καμπινγκ τουριστικο μερος και γεμιζει, τοτε εχε το δεμενο και βγαλτο στο νερο οταν θα φυγει ο πολυς ο κοσμος. Γιατι πρεπει σωνει και καλα οι υπολοιποι να υποστουν κατι που τυχον τους ενοχλει ; Δεν ειναι σπιτι μας η παραλια, δε συμφωνεις ;
Συμφωνω απολυτα μαζι σου..Εγω αυτο κανω..Ενω ειναι μικρο το σκυλι και δεν δαγκωνει.Αλλα ξερω οτι μπορει να παει να μυρισει κανεναν,να τον γαυγισει κλπ.Οποτε το εχω περιορισμενο στο χωρο μου..

Οπως εχω απαιτηση απο τον αλλο να μην παιζει πχ ρακετες στο 1 μετρο απο το κεφαλι μου,ετσι και ο αλλος εχει καθε δικαιωμα να μην εχει το σκυλι μου ελευθερο να κανει οτι να ναι..

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 16:26, 23-07-09:

Ouch !
ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ
Αν περιμένετε μωρό, ίσως έχετε ακούσει για την τοξοπλάσμωση που προκαλεί σοβαρά προβλήματα κατά την εγκυμοσύνη. Ας δούμε προσεκτικά τι συμβαίνει πριν αποφασίσουμε να διώξουμε τη γάτα από το σπίτι ή την πετάξουμε στον κήπο, επειδή «ωρύεται η πεθερά», κι ας συνηθίζεται! Γιατί οι γάτες θα πρέπει να συνεχίσουν να αποτελούν πηγή χαράς και συντροφιάς για τα αφεντικά τους κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης και ακόλουθα, μετά τη γέννηση ενός παιδιού...
H προσβολή μιας γυναίκας από τοξοπλάσμωση, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την αποβολή ή μια σειρά από δυσμορφίες στη γέννηση, αν μεταφέρει τη μόλυνση στο αγέννητο μωρό της.
Ένας από τους τρόπους να μολυνθεί κανείς είναι μέσω της επαφή με τα μολυσμένα κόπρανα των γατών αλλά, δυστυχώς, μπορείτε να προσβληθείτε από τοξοπλάσμωση ακόμα και αν διώξετε το αγαπημένο σας «γατομωρό». Παρόλο που οι γάτες είναι το μόνο είδος ζώου που αποβάλλει το μολυσμένο τμήμα στα κόπρανά τους, άλλα ζώα μπορούν, επίσης, να διαδώσουν την τοξοπλάσμωση αν φάμε το μολυσμένο κρέας τους χωρίς να έχει μαγειρευτεί σωστά.
Οι γάτες αποκτούν τοξοπλάσμωση ΜΟΝΟ αν φάνε μολυσμένο ωμό κρέας, μολυσμένα πουλιά, ποντίκια ή χώμα. Αισίως, η κατοχή γάτας δεν αυξάνει απαραίτητα το ρίσκο απόκτησης τοξοπλάσμωσης. Μια κατανόηση του κύκλου ζωής του Toxoplasma gondii (T. Gondii) μπορεί να καθησυχάσει τους φόβους προσβολής μέσω της γάτας μας.
Μετάδοση της Ασθένειας
Το T. Gondii είναι ένας οργανισμός που μπορεί να προσβάλλει όλα τα θηλαστικά, τα οποία αποτελούν τους ενδιάμεσους ξενιστές. Μόλις η γάτα μολυνθεί από τοξοπλάσμωση, ουσιαστικά αποκτά ανοσία και μπορεί μόνο ΣΠΑΝΙΑ να ξαναμολυνθεί. Έτσι, φυσιολογικά, μόνον κατά την πρώτη έκθεση της γάτας στο T. Gondii μπορεί η γάτα να αποβάλλει πιθανά μολυσματικές ωοκύστες (που αναπαράγουν μικροοργανισμούς). Επιπλέον, οι ωοκύστες δεν είναι άμεσα μολυσματικές, καθώς απαιτείται μια περίοδος επώασης μεταξύ μιας και πέντε ημερών.
Οι άνθρωποι μπορούν να αποκτήσουν τοξοπλάσμωση με έναν από τους τρεις τρόπους.
1. Συχνότερα, μέσω της κατανάλωσης μισοψημένου κρέατος, το οποίο περιέχει το T.Gondii μέσα σε κύστες στον ιστό.
2. Λιγότερο συνήθης είναι η απόκτηση μέσω της άμεσης κατάποσης μολυσματικών ωοκυστών.
3. Σε ένα αγέννητο μωρό η μετάδοση της ασθένειας μέσω του πλακούντα μπορεί να συμβεί όταν η μητέρα αποκτά μια κύρια μόλυνση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Πιθανότητα προσβολής
Επειδή είναι δύσκολο οι γάτες να μεταδώσουν την τοξοπλάσμωση απευθείας σε όσους τις φροντίζουν, μια έγκυος γυναίκα είναι γενικά ΑΠΙΘΑΝΟ να προσβληθεί από την ασθένεια από την κατοικίδια γάτα της, για διάφορους λόγους:
  • ΜΟΝΟ οι γάτες που τρώνε κύστες ιστού μολύνονται. Μέσα στον πληθυσμό των γατών, αυτό περιορίζεται στις γάτες που ζουν εκτός σπιτιού και κυνηγάνε και τρώνε τρωκτικά, καθώς και σε όσες τρώνε ωμό κρέας.
  • ΜΟΝΟΝ αφότου μια γάτα εκτεθεί για πρώτη φορά στο T.Gondii ουσιαστικά αποβάλει ωοκύστες, και αυτό το κάνει ΜΟΝΟ για δυο εβδομάδες. Μια γάτα κυνηγός που ζει εκτός σπιτιού συνήθως εκτίθεται στην ασθένεια ως γατάκι και έτσι είναι λιγότερο πιθανό να μεταδώσει τη μόλυνση καθώς μεγαλώνει σε ηλικία.
  • Επειδή οι ωοκύστες γίνονται μολυσματικές ΜΟΝΟ μετά από μια έως πέντε ημέρες η έκθεση στην ασθένεια είναι απίθανη όταν η άμμος της αλλάζεται καθημερινά.
  • Εφόσον οι ωοκύστες μεταδίδονται με την κατάποση, για να προσβληθείτε, θα πρέπει να έρθετε σε επαφή με τα μολυσμένα κόπρανα μέσα στο κουτί της άμμου και μετά, χωρίς να πλύνετε τα χέρια σας, να αγγίξετε το στόμα σας ή με άλλον τρόπο να μεταφέρετε τα μολυσμένα συστατικά των κοπράνων στο πεπτικό σας σύστημα.
Μείωση του κινδύνου
Ακόμη κι αν είναι απίθανο να μολυνθείτε από τοξοπλάσμωση από τη γάτα σας, η πρόληψη είναι καλή ιδέα. Αν είστε αφεντικά γατών και περιμένετε μωρό μπορείτε να μειώσετε τον κίνδυνο προσβολής από τοξοπλάσμωση:
  • Αποφύγετε το μισοψημένο κρέας. Τρώτε το κρέας πάντα καλά ψημένο.
  • Πλένετε προσεκτικά όλα τα ωμά λαχανικά.
  • Βεβαιωθείτε ότι πλένετε όλες τις επιφάνειες κοπής που μπορεί να έχουν έρθει σε επαφή με το κρέας προτού τις χρησιμοποιήσετε για να ετοιμάσετε άλλα φαγητά.
  • Φοράτε γάντια όταν δουλεύετε στον κήπο ή με χώμα. Αν δε φοράτε γάντια, πρέπει να πλένετε προσεκτικά τα χέρια σας μετά από κάθε επαφή με χώμα.
  • Ζητήστε από ένα συγγενή σας, το σύζυγό σας, ένα φίλο ή ένα γείτονα να σας βοηθήσει με τον καθαρισμό του κουτιού της άμμου.
  • Αν δεν έχετε βοήθεια για τον καθαρισμό του κουτιού της άμμου, φοράτε λαστιχένια γάντια όταν αλλάζετε την άμμο και μετά πλύνετε προσεκτικά τα χέρια σας.
  • Αλλάζετε την άμμο της γάτας σας καθημερινά.
Ανακεφαλαιώνοντας, το να «ξεφορτωθείτε» τη γάτα σας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ένα απαραίτητο μέτρο προφύλαξης. Η παρέα της έχει ανυπολόγιστα πλεονεκτήματα, ως προς τη συντροφιά και την αγάπη. Παρόλο που είναι δυνατό οι γάτες να μεταδώσουν την τοξοπλάσμωση, ο κίνδυνος να την «κολλήσετε» από τη δική σας είναι χαμηλός, ιδιαίτερα αν ακολουθείτε πιστά τις ανωτέρω οδηγίες. Έτσι, η γάτα σας μπορεί να παραμείνει, με ασφάλεια, ένα αγαπητό μέλος της οικογένειάς σας και να χαρεί μαζί σας τη νέα άφιξη, το μωρό σας.
Η Λεπτοσπείρωση ή λοιμώδης ίκτερος ή νόσος της Στουτγάρδης ή νόσος του Βάιλ είναι νόσος που προσβάλει τα ζώα και τον άνθρωπο.
Οφείλεται στα μικρόβια λεπτόσπειρες icterohaemorrhagiae που προκαλούν ίκτερο και καταστροφή του συκωτιού και λεπτόσπειρες canicola που προκαλούν χρόνια νεφρική ανεπάρκεια.
Μεταδίδεται συνήθως με την κατανάλωση μολυσμένου νερού από ούρα τρωκτικών που μεταφέρουν τις λεπτόσπειρες.

[Πηγή]

Λεϊσμανίαση

1.Τι είναι η λεϊσμανίαση;
Είναι παρασιτική νόσος που μεταδίδεται με το τσίμπημα της φλεβοτόμου μύγας (σκνίπα).
Υπάρχουν τρεις μορφές λεϊσμανίασης: η δερματική, η βλεννογονική και η σπλαγχνική μορφή (Καλά-αζάρ)
2.Ποια είναι τα συμπτώματα της δερματικής λεϊσμανίασης;
Οι βλάβες μπορούν να είναι μία ή περισσότερες, επώδυνες ή ανώδυνες.
Συνήθως πρόκειται για ερυθηματώδη κηλίδα ή οζίδιο που τυπικά σχηματίζει ένα ρηχό έλκος με υπερυψωμένο όχθο.
Μπορεί να συνυπάρχει διόγκωση λεμφαδένων κοντά στις βλάβες (π.χ. κάτω από τη μασχάλη στην περίπτωση που οι βλάβες εντοπίζονται στο χέρι ή στο βραχίονα).
3.Ποια είναι τα συμπτώματα της σπλαγχνικής λεϊσμανίασης(καλά-αζάρ);
Η νόσος χαρακτηρίζεται από πυρετό, ανορεξία, απώλεια βάρους και διόγκωση ήπατος και σπληνός (συνήθως ο σπλήνας είναι περισσότερο διογκωμένος από το ήπαρ).
Παρουσιάζονται επίσης αναιμία, πτώση του αριθμού των λευκών αιμοσφαιρίων και των αιμοπεταλίων
Συνυπάρχει διόγκωση λεμφαδένων.
4.Πόσο συχνό νόσημα είναι η λεϊσμανίαση;
Παρουσιάζονται περίπου 1,5 εκατομμύρια νέα κρούσματα δερματικής λεϊσμανίασης και 500.000 νέα κρούσματα σπλαγχνικής λεϊσμανίασης κάθε χρόνο στον κόσμο.
5.Σε ποιες περιοχές ενδημεί η λεϊσμανίαση;
Η λεϊσμανίαση ενδημεί σε περίπου 88 χώρες. Στις χώρες αυτές κατοικούν περίπου 350 εκατομμύρια άνθρωποι. Οι περισσότερες από τις ενδημικές χώρες βρίσκονται στην τροπική ή κάτω από την τροπική ζώνη.
Περισσότερες από το 90% των περιπτώσεων σπλαγχνικής λεϊσμανίασης ανά τον κόσμο αφορούν την Ινδία, το Μπαγκλαντές, το Νεπάλ, το Σουδάν και τη Βραζιλία.
Λεϊσμανίαση συναντάται στις παρακάτω περιοχές:
? Μεξικό, Κεντρική και Νότια Αμερική- από τη βόρεια Αργεντινή στο νότιο Τέξας(όχι στην Ουρουγουάη τη Χιλή ή τον Καναδά)
? Νότια Ευρώπη( η λεϊσμανίαση δεν είναι συχνή στους ταξιδιώτες στη νότια Ευρώπη)
? Ασία (όχι νοτιοανατολική)
? Μέση Ανατολή
? Αφρική (ειδικά στην ανατολική και νότια Αφρική με σποραδικά κρούσματα στην υπόλοιπη ήπειρο)
Λεϊσμανίαση δε συναντάται στην Αυστραλία και στα νησιά του Ειρηνικού
όπως η Μελανησία, η Μικρονησία και η Πολυνησία.
6.Μπορώ να αρρωστήσω από λεϊσμανίαση στην Ελλάδα;
Οι πιθανότητες είναι εξαιρετικά μικρές.
Από το 1998 έως το 2005 έχουν αναφερθεί στην Ελλάδα 291κρούσματα σπλαγχνικής και 20 κρούσματα δερματικής λεϊσμανίασης.
7.Πώς μεταδίδεται η λεϊσμανίαση;
Η λεϊσμανίαση μεταδίδεται με το τσίμπημα ορισμένων τύπων φλεβοτόμων (σκνίπες). Οι σκνίπες μολύνονται όταν προηγουμένως έχουν τσιμπήσει ένα μολυσμένο ζώο (όπως τρωκτικό ή σκύλο) ή μολυσμένο άνθρωπο. Επειδή οι σκνίπες όταν πετάνε δεν κάνουν θόρυβο, ο άνθρωπος μπορεί να μην αντιληφθεί την παρουσία τους. Επίσης, επειδή είναι πολύ μικρές (είναι σε μέγεθος περίπου το 1/3 του μεγέθους ενός τυπικού κουνουπιού), μπορεί να μη γίνουν αντιληπτές ούτε με την όραση.
Οι σκνίπες παρουσιάζουν μεγαλύτερη δραστηριότητα κατά τη διάρκεια του απογεύματος και της νύχτας, ενώ είναι λιγότερο δραστήριες κατά τις θερμότερες ώρες της ημέρας. Ωστόσο, οι σκνίπες τσιμπάνε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας όταν κάποιος τις ενοχλήσει (π.χ. κατά το βούρτσισμα κορμού δέντρου, όπου βρίσκονται σκνίπες). Σπάνια, η λεϊσμανίαση μεταδίδεται από έγκυο γυναίκα στο παιδί της ενώ μπορεί να μεταδοθεί και με μετάγγιση αίματος ή με μολυσμένες βελόνες.
8.Ποιοι κινδυνεύουν περισσότερο να αρρωστήσουν από λεϊσμανίαση;
Άνθρωποι κάθε ηλικίας κινδυνεύουν να αρρωστήσουν αν κατοικούν ή επισκέπτονται περιοχές στις οποίες η νόσος ενδημεί. Η νόσος είναι συχνότερη σε επαρχιακές από ότι σε αστικές περιοχές – μπορεί όμως να παρατηρηθούν κρούσματα στις παρυφές αστικών κέντρων.
Ο κίνδυνος νόσησης είναι μεγαλύτερος κατά τη διάρκεια του απογεύματος και της νύχτας που οι σκνίπες παρουσιάζουν μεγαλύτερη δραστηριότητα.
Το μόνο που χρειάζεται είναι το τσίμπημα από μολυσμένη σκνίπα.
Ταξιδιώτες, μέλη ειρηνευτικών αποστολών, ιεραπόστολοι, ορνιθολόγοι, άνθρωποι που διενεργούν έρευνες κατά τη διάρκεια της νύχτας, στρατιώτες είναι παραδείγματα με αυξημένο κίνδυνο προσβολής από τη νόσο (ιδιαίτερα δερματική μορφή).
9.Αν με τσιμπήσει μολυσμένη σκνίπα σε πόσο χρόνο θα εκδηλώσω συμπτώματα;
Στη δερματική λεϊσμανίαση οι βλάβες εμφανίζονται αρκετές εβδομάδες αργότερα.
Στη σπλαγχνική λεϊσμανίαση η περίοδος επώασης κυμαίνεται από 6 εβδομάδες έως 6 μήνες. Εντούτοις έχουν αναφερθεί περίοδοι επώασης από 10 ημέρες έως 10 χρόνια.
10.Εάν η λεϊσμανίαση δεν αντιμετωπιστεί μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρή νόσο;
Ναι, μπορεί. Στη δερματική μορφή της νόσου οι βλάβες μπορούν να υποχωρήσουν αυτόματα μετά από μήνες ή χρόνια και να αφήσουν ουλή. Σπάνια επεκτείνονται στη στοματική ή ρινική κοιλότητα (βλεννογονική μορφή της νόσου).
Η σπλαγχνική λεϊσμανίαση εάν δεν αντιμετωπιστεί, συχνά είναι θανατηφόρα.
11.Εάν νομίζω ότι έχω προσβληθεί από λεϊσμανίαση τι πρέπει να κάνω;
Επισκεφθείτε τον οικογενειακό σας γιατρό, ειδικά αν έχετε ταξιδέψει σε περιοχές που η νόσος ενδημεί και παρουσιάζετε δερματικές βλάβες που δεν υποχωρούν.
Ενημερώστε τον ότι έχετε ταξιδέψει σε ενδημικές περιοχές και ότι υπάρχει πιθανότητα να έχετε προσβληθεί από τη νόσο.
12.Πώς θεραπεύεται η λεϊσμανίαση;
Τα περιστατικά με τη δερματική μορφή της νόσου δε χρειάζεται να νοσηλευτούν κατά τη διάρκεια της θεραπείας.
Τα περιστατικά σπλαγχνικής λεϊσμανίασης νοσηλεύονται στο νοσοκομείο.
13.Ποια είναι τα μέτρα πρόληψης;
Λόγω του ότι η εξάλειψη της μολυσμένης ζωικής δεξαμενής(τρωκτικά, σκύλοι) και /ή του πληθυσμού των σκνιπών είναι απίθανο να συμβεί στις περισσότερες περιοχές όπου η λεϊσμανίαση είναι ενδημική , πρέπει να δίνονται οδηγίες στους ταξιδιώτες να περιορίζουν την έκθεσή τους στα τσιμπήματα της σκνίπας, προτιμώντας κατοικίες με σίτα στα παράθυρα, κουνουπιέρες, προστατευτικό ρουχισμό και εντομοαπωθητικά και περιορίζοντας την έκθεση στο ύπαιθρο από το σούρουπο έως το χάραμα.
Ασθενείς με τη σπλαγχνική μορφή της νόσου δεν πρέπει να δίνουν αίμα ή να γίνονται δωρητές οργάνων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 24-07-09 στις 01:10. Αιτία: προσθήκη πηγής
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 06:55, 24-07-09:

negative , μιλας για γατες μεσα στο σπιτι που ειναι γνωστο οτι επηρεαζουν την εγκυμοσυνη.το θεμα ομως αναφερεται σε κατοικιδια στην παραλια ,αρα σε σκυλια διοτι κανεις δεν θα επαιρνε την γατα του για μπανιο , ασε που και καμια γατα δεν θα πηγαινε για μπανιο.
οσο για τις μυγες........τον αυγουστο που ειναι και παχες........μονο μια κουνουπιερα ισως μας σωσει στην παραλια.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 09:16, 24-07-09:

Κατά αρχάς δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη.......έχω βαρεθεί να το ακούω από διαφόρους....για να επηρεάσει την εγκυμοσύνη η νόσος της τοξοπλάσμωσης πρέπει η μητέρα να φάει τα κόπρανα της γάτας ,να τα πιάσει και να γλείψει τα χέρια της , να μην πλύνει καλά τα λαχανικά που πριν πάνω σε αυτά η γάτα ούρησε κ.τ.λ.π.
Το γνωρίζω το όλο θέμα όπως γνωρίζω επίσης ότι το θέμα δεν είναι αυτό....απλά ο lorien ανέφερε κάποιες από τις αρρώστιες που είναι πιθανό να μεταδώσουν τα κατοικίδια στον άνθρωπο..
Οι περισσότεροι από αυτούς που ανατριχιάζουν στην θέα κατοικίδιου σε μια παραλία είναι διότι το θεωρούν εστία μικροβίων.....δεν ξέρω φυσικά εάν γνωρίζουν πόσο μπορεί να είναι ο συνάνθρωπος τους που κολυμπάνε μαζί μια τέτοια εστία , αφού δεν κυκλοφορεί με το βιβλιάριο υγείας του...

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 09:32, 24-07-09:

"Κατά αρχάς δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη.......έχω βαρεθεί να το ακούω από διαφόρους.."

απο διαφορους γυναικολογους;;;;;;;ισχυει , μην βαριεσαι να το ακους.

"δεν ξέρω φυσικά εάν γνωρίζουν πόσο μπορεί να είναι ο συνάνθρωπος τους που κολυμπάνε μαζί μια τέτοια εστία , αφού δεν κυκλοφορεί με το βιβλιάριο υγείας του..."

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 09:39, 24-07-09:

Από τι καταλαβαίνω δεν θα συμφωνήσουμε στους τρόπους μετάδοσης της νόσους....ας πιστέψει ο καθένας αυτό που θέλει......και θα με συγχωρέσεις αλλά δε το ακούω από γυναικολόγους....αλλά από κάποιους με ελλειπή ενημέρωση.....

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

H dimitral έγραψε στις 09:47, 24-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από negative
Από τι καταλαβαίνω δεν θα συμφωνήσουμε στους τρόπους μετάδοσης της νόσους....ας πιστέψει ο καθένας αυτό που θέλει......και θα με συγχωρέσεις αλλά δε το ακούω από γυναικολόγους....αλλά από κάποιους με ελλειπή ενημέρωση.....

οχι θα συμφωνησουμε,απλως οι γυναικολογοι συμβουλευουν να μην υπαρχει γατα στο σπιτι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και εαν υπηρχε πριν να γινονται οι απαραιτητες εξετασεις.οι αλλοι με την ελλειπη ενημερωση το παιρνουν μετα αυτο που λενε οι γυναικολογοι και το φτιαχνουν οπως θελουν.συμφωνησαμε;εαν οχι ε αστο να παει στο καλο!στο κατω κατω εχουμε εμεις γατα;μας νοιαζει;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:46, 24-07-09:

Παιδια, απο τα πρωτα πραγματα που λεει ο γυναικολογος στην εγκυο, ειναι να βρισκεται μακρια απο γατες.
Και καλο θα ειναι, αφου υπαρχει αυτη η περιπτωση, εστω και εαν ειναι μικρη, να "φυλαει κανεις τα ρουχα του, ωστε να εχει τα μισα".
Για ποιο λογο δλδ να εχει ενα ακομα αγχος, ειτε αυτο ειναι μικρο ειτε μεγαλο?!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:42, 24-07-09:

Κατά αρχάς δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη.......έχω βαρεθεί να το ακούω από διαφόρους....για να επηρεάσει την εγκυμοσύνη η νόσος της τοξοπλάσμωσης πρέπει η μητέρα να φάει τα κόπρανα της γάτας ,να τα πιάσει και να γλείψει τα χέρια της , να μην πλύνει καλά τα λαχανικά που πριν πάνω σε αυτά η γάτα ούρησε κ.τ.λ.π.
Αρχικα λες οτι δεν επηρεαζουν την εγκυμοσυνη και αμεσως μετα..οτι την επηρεαζουν μονο εαν...Αυτο νομιζω εννουσαν και οι υπολοιποι, οχι οτι δια μαγειας μια γατα επηρεαζει την εγκυμοσυνη.

Οι περισσότεροι από αυτούς που ανατριχιάζουν στην θέα κατοικίδιου σε μια παραλία είναι διότι το θεωρούν εστία μικροβίων.....δεν ξέρω φυσικά εάν γνωρίζουν πόσο μπορεί να είναι ο συνάνθρωπος τους που κολυμπάνε μαζί μια τέτοια εστία , αφού δεν κυκλοφορεί με το βιβλιάριο υγείας του...
Σωστο. Απο την αλλη, σεβεσαι περισσοτερο το δικαιωμα του συναθρωπου να ειναι στην παραλια, ενω ο σκυλος δεν το εχει αναγκη ουτε το ζητησε. Επισης τεινουμε καλως η κακως, να ενδιαφερομαστε πρωτα για τα δικαιωματα τα ανθρωπινα (τουλαχιστον σε τετοια θεματα). Επισης οι ανθρωποι μποριε να εχουν μικροβια, αλλά διαφορετικά απο εκεινα που ειτε ως φορες, ειτε ως ξενιστης, εχει ενα ζωο.

Προσωπικα δε σιχαινομαι. Ναι εχω μια ανησυχια αν το ζωο δεν ειναι προσεγμενο και υγιες, αλλά τις περισσοτερες φορες, αν με ενοχλει κατι, θα ειναι ασχετο με μικροβια (πχ στα σκυλια, το γαβγισμα).

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 23:53, 24-07-09:

Αρχικά λες ότι δεν επηρεάζουν την εγκυμοσύνη και αμέσως μετά..ότι την επηρεάζουν μόνο εάν...Αυτό νομίζω εννόουσαν και οι υπόλοιποι, όχι ότι δια μαγείας μια γάτα επηρεάζει την εγκυμοσύνη.
Μην το λες υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι ως δια μαγείας μια γάτα μεταδίδει την συγκεκριμένη νόσο.....ακόμα και με διαφορά ενός ορόφου πολυκατοικίας....άρα το διευκρινίζω απλά για να μην παρανοούμε...όσο γίνετε....
Απο την αλλη, σεβεσαι περισσοτερο το δικαιωμα του συναθρωπου να ειναι στην παραλια, ενω ο σκυλος δεν το εχει αναγκη ουτε το ζητησε. Επισης τεινουμε καλως η κακως, να ενδιαφερομαστε πρωτα για τα δικαιωματα τα ανθρωπινα (τουλαχιστον σε τετοια θεματα). Επισης οι ανθρωποι μποριε να εχουν μικροβια, αλλά διαφορετικά απο εκεινα που ειτε ως φορες, ειτε ως ξενιστης, εχει ενα ζωο.
Προσωπικα δε σιχαινομαι. Ναι εχω μια ανησυχια αν το ζωο δεν ειναι προσεγμενο και υγιες, αλλά τις περισσοτερες φορες, αν με ενοχλει κατι, θα ειναι ασχετο με μικροβια (πχ στα σκυλια, το γαβγισμα).
Ποιος σου είπε ότι ο σκύλος δεν χαίρετε το νερό?Είναι εγωκεντρικό να πιστέψει κάποιος ότι είναι μόνο ανθρώπινο προνόμιο το κολύμπι στην θάλασσα..γιατί απλά δε του ανήκει.
Το ότι μπορεί να κολυμπά 20 μέτρα μακριά από σένα ένας σκύλος δεν είναι τόσο τρομερό......ούτε και ένα χαριτωμένο παιδάκι που τσιρίζει....αυτό λέγετε συνύπαρξη.. και σεβασμός της ζωής,όχι μόνο της ανθρώπινης..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:43, 25-07-09:

Μην το λες υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι ως δια μαγείας μια γάτα μεταδίδει την συγκεκριμένη νόσο.....ακόμα και με διαφορά ενός ορόφου πολυκατοικίας....άρα το διευκρινίζω απλά για να μην παρανοούμε...όσο γίνετε....
Δεν ξερω αν υπαρχουν πολλοι οι λιγοι, αλλά τωρα βρισκομαστε εδω μεσα, και συζηταμε τι ειπωθηκε εδω μεσα. Και απλα λεω οτι δεν αισθανθηκα να ειπε καποιος κατι τετοιο.

Ποιος σου είπε ότι ο σκύλος δεν χαίρετε το νερό?Είναι εγωκεντρικό να πιστέψει κάποιος ότι είναι μόνο ανθρώπινο προνόμιο το κολύμπι στην θάλασσα..γιατί απλά δε του ανήκει. Το ότι μπορεί να κολυμπά 20 μέτρα μακριά από σένα ένας σκύλος δεν είναι τόσο τρομερό......ούτε και ένα χαριτωμένο παιδάκι που τσιρίζει....αυτό λέγετε συνύπαρξη.. και σεβασμός της ζωής,όχι μόνο της ανθρώπινης..
Δεν ειπα οτι δε το χαιρεται. Ειπα οτι δεν ειναι κατι που κανει καθε καλοκαιρι, οπως ο ανθρωπος. Δεν βλεπεις σκυλια να εχουν την αναγκη να τρεξουν στις παραλιες ,λιμνες,ποταμια, οταν κανει ζεστη. Σαφως και δεν ειναι ανθρωπινο προνομιο, απλά λεω οτι αν θα πρεπει να διαλεξεις που γερνει η ζυγαρια μεταξυ τους, νομιζω γερνει λιγο προς τον ανθρωπο.
Το να κολυμπα ενας σκυλος κοντα μου, δεν ειναι τρομερο. Μαλιστα μαρεσει να βλεπω σκυλια να κολυμπουν και να χαιρονται το νερο. Γιαυτο και διευκρινησα οτι πχ για σκυλο σε παραλια, (εφοσον ειναι καθαρος/προσεγμενος) μαλλον θα με ενοχλουσε αν χαλουσε τον κοσμο στο γαβγισμα, παρα κατι αλλο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:57, 25-07-09:

Σορρυ αλλα τα παιδακια που τσιριζουν πανω απο το κεφαλι σου και πετανε χωματα επισης πανω σου, επειδη οι γονεις τους τα εχουν παρατησει στο ελεος τους για να εχουν την ησυχια τους, δεν ειμαι υποχρεωμενη εγω να τα ανεχτω και δεν ειναι καθολου χαριτωμενα.
Αλλο η συνυπαρξη και αλλο δε σεβομαι το συνανθρωπο μου. Σαφως βεβαια την ευθυνη την εχουν οι γονεις τους (για να μην παρεξηγηθω, οτι χρεωνω κατι σε εκεινα).
Το ιδιο βεβαια ισχυει για εκεινους που παιζουν ρακετες διπλα μου και ενιοτε μαζευω τα μπαλακια τους, αφου με εχουν χτυπησει, οπως επισης και για εκεινον τον ιδιοκτητη σκυλου, που το εχει αφησει ελευθερο να πεταει χωματα στους λουομενους κατα το περασμα του και να γαβγιζει ανεξελεγκτα.
Υπαρχουν και ορια...Καλο ειναι ο καθενας απο εμας να φροντιζει να μην τα ξεπερναει...
Εαν ολοι μαθουμε να σεβομαστε τον πλησιον μας και να μην προκαλουμε με τη συμπεριφορα μας, δε θα εχουμε προβληματα τετοιου ειδους...Οποτε για αλλη μια φορα η ριζα του κακου ειναι η ελλειψη παιδειας.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 09:52, 25-07-09:

Αγαπητέ lorien εδώ μέσα δεν είναι άλλοι άνθρωποι με διαφορετική κουλτούρα...είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι με αυτούς εκεί έξω....και θα με συγχωρέσεις αλλά επειδή εγώ έχω κατοικίδιο εγώ ξέρω τι ακούω και τι παράνοια κυκλοφορεί επί του θέματος.
Το θέμα μου δεν είναι στο που γέρνει η ζυγαριά,αδιαφορώ για την ζυγαριά.Με ενδιαφέρει όμως το γεγονός ότι σε αυτή την χώρα είμαστε ανίκανοι να συνυπάρχουμε με τα ζώα....ακόμα και σε μια παραλία και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που δεν έχουν κατοικίδιο.
Είναι ντροπή να αναρτήσετε θέμα με τίτλο ...πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στην θάλασσα.Δείχνει πολύ απλά απουσία παιδείας ,για μια ακόμη φορά.Όταν λοιπόν εμένα κάτι με ενοχλεί σε μια παραλία απλά απομακρύνομαι η δεν δίνω σημασία......δεν έχω καμία διάθεση να απαγορεύσω σε κανέναν την είσοδο ούτε σε άνθρωπο ούτε σε κατοικίδιο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:02, 25-07-09:

Αγαπητέ lorien εδώ μέσα δεν είναι άλλοι άνθρωποι με διαφορετική κουλτούρα...είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι με αυτούς εκεί έξω....και θα με συγχωρέσεις αλλά επειδή εγώ έχω κατοικίδιο εγώ ξέρω τι ακούω και τι παράνοια κυκλοφορεί επί του θέματος.
Ναι δεν ειμαστε εδω καποιο ειδικο γκρουπ ανθρωπων. Αυτο δε σημαινει ομως οτι την παρανοια που ειδες εσυ εκει εξω, την ειδες και εδω μεσα. Εδω , τα ατομα που μιλησαν τυχαινει να μην μιλησαν για μαγικους τροπους μεταδοσης, οποτε δε νομιζω οτι το να απευθυνεσαι σε αυτους και να αναφερεσαι σε αλλους, ειναι δικαιο. Αυτο επεσημανα

Το θέμα μου δεν είναι στο που γέρνει η ζυγαριά,αδιαφορώ για την ζυγαριά.Με ενδιαφέρει όμως το γεγονός ότι σε αυτή την χώρα είμαστε ανίκανοι να συνυπάρχουμε με τα ζώα....ακόμα και σε μια παραλία και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που δεν έχουν κατοικίδιο.
Εδω δε συνυπαρχουμε μεταξυ μας, για τα ζωα σου κανει εντυπωση ;

Είναι ντροπή να αναρτήσετε θέμα με τίτλο ...πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στην θάλασσα.Δείχνει πολύ απλά απουσία παιδείας ,για μια ακόμη φορά.Όταν λοιπόν εμένα κάτι με ενοχλεί σε μια παραλία απλά απομακρύνομαι η δεν δίνω σημασία......δεν έχω καμία διάθεση να απαγορεύσω σε κανέναν την είσοδο ούτε σε άνθρωπο ούτε σε κατοικίδιο.
Διαφωνω οτι δειχνει απουσια παιδειας. Μια ερωτηση ειναι. Εαν για σενα παιδεια ειναι να σε απομακρυνει ο καθενας απο εκει που ηθελες να εισαι, επειδη δε σε σεβεται, τοτε εχουμε διαφορετικη αντιληψη περι παιδειας ισως. Ο αλλος που δε θα σε σεβαστει δλδ, εχει παιδεια ;

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 12:32, 25-07-09:

Το να αναφέρετε η νόσος της λύσσας......που έχει να εμφανιστεί κρούσμα εδώ και κάτι δεκαετίες είναι λίγο παρανοϊκό ή η νόσος της τοξοπλάσμωσης που μεταδίδεται με συγκεκριμένους τρόπους....με λίγα λόγια πρέπει να είσαι κοπρολάγνος και μάλιστα σε κόπρανα γάτας ή να μην πλένεις τα λαχανικά τα οποία θα φας......γιατί μπορεί κάποια γάτα ,αδέσποτη να άφησε τα περιττώματα της ......είναι λίγο σενάριο φαντασίας.....άσε που καμιά γάτα δεν θα έκανε το μπάνιο της στην θάλασσα....άρα ?
Δεν μπορώ να τσακώνομαι με διαφόρους στις παραλίες...κουράζομαι και δεν επιθυμώ να εκπαιδεύσω κανέναν....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:35, 25-07-09:

Συγνωμη αλλα μου φαινεται πως κανεις πως δεν καταλαβαινεις. Την λυσσα και τα υπολοιπα τα ανεφερα ως αντιλογο στο οτι "δε κολαμε τιποτα απο το σκυλο". Δεν ειπα καπου να μην φερνει κανενας γατα/σκυλο στην παραλια επειδη υπαρχει μεγαλος κινδυνος να κολησει κατι. Οταν διαβαζουμε, να καταλαβαινομαστε.

(και η λυσσα παρεπιτοντως δεν ειναι συχνη στη χωρα μας, παγκοσμιως εχουμε 55.000 θανατους απο λυσσα).

(και δε χρειαζεται να εισαι κοπρολαγνος για να κολλησεις τοξοπλασμα, μην ακουω υπερβολες...δλδ οσοι το επαθαν ειναι κοπρολαγνοι ; ελεος... διαβασε πως μεταδιδεται και μετα κρινε :

• μέσω της ελλιπούς απολύμανσης των χεριών μας αφού καθαρίσουμε το δοχείο υγιεινής της γάτας ή αφού ακουμπήσουμε οτιδήποτε έχει μολυνθεί με κόπρανα γάτας
  • μέσω της ελλιπούς απολύμανσης των χεριών μας αφού κατεργαστούμε ωμό κρέας ή αφού χρησιμοποιήσουμε σκεύη ή μαχαιροπήρουνα που έχουν μολυνθεί από ωμό κρέας
  • μέσω της κατανάλωσης μολυσμένου, ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος (κυρίως χοιρινό, αρνί και μοσχάρι)
  • σπάνια, μέσω μεταμόσχευσης οργάνου ή μετάγγισης αίματος.
  • μολυσμενο νερο
Στις ΗΠΑ (που δε το λες και υπαναπτυκτο κρατος), σχεδον 1 στα 4 ατομα ανω των 12 ετων, εχουν ή ειχαν μολυνθει.
Και μονο την 1η αιτια να παρεις, ειναι ευκολο. Γιατι περα απο το σκευος της, η γατα καθαριζεται μονη της, και δεν ειναι δυσκολο να εχει και στη γλωσσα της οταν γλυψει εσενα πχ.

Με αυτα δε θελω να νομισει καποιος οτι φοβαμαι υπερβολικά ή τρομοκρατω. Απλά ουτε μου αρεσει να πηγαινουμε στο αλλο ακρο και να λεμε πραγματα που δεν ισχυουν.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 17:30, 25-07-09:

(και η λυσσα παρεπιτοντως δεν ειναι συχνη στη χωρα μας, παγκοσμίως έχουμε 55.000 θανάτους απο λύσσα).
Μόνο που μιλάμε αποκλειστικά για τις Ελληνικές παραλιες......
  • μέσω της ελλιπούς απολύμανσης των χεριών μας αφού καθαρίσουμε το δοχείο υγιεινής της γάτας ή αφού ακουμπήσουμε οτιδήποτε έχει μολυνθεί με κόπρανα γάτας
  • Υπάρχει περίπτωση κάποιος να καθαρίσει την άμμο της γάτας του και να μην πλύνει τα χεριά του?

• μέσω της ελλιπούς απολύμανσης των χεριών μας αφού κατεργαστούμε ωμό κρέας ή αφού χρησιμοποιήσουμε σκεύη ή μαχαιροπήρουνα που έχουν μολυνθεί από ωμό κρέας
  • πάλι πλένεις χεράκια....
  • μέσω της κατανάλωσης μολυσμένου, ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος (κυρίως χοιρινό, αρνί και μοσχάρι)
  • σπάνια, μέσω μεταμόσχευσης οργάνου ή μετάγγισης αίματος.
  • μολυσμενο νερο
Οι γάτες αποκτούν τοξοπλάσμωση ΜΟΝΟ αν φάνε μολυσμένο ωμό κρέας, μολυσμένα πουλιά, ποντίκια ή χώμα. Αισίως, η κατοχή γάτας δεν αυξάνει απαραίτητα το ρίσκο απόκτησης τοξοπλάσμωσης......
Οι άνθρωποι μπορούν να αποκτήσουν τοξοπλάσμωση με έναν από τους τρεις τρόπους.
1. Συχνότερα, μέσω της κατανάλωσης μισοψημένου κρέατος, το οποίο περιέχει το T.Gondii μέσα σε κύστες στον ιστό.
2. Λιγότερο συνήθης είναι η απόκτηση μέσω της άμεσης κατάποσης μολυσματικών ωοκυστών.
3. Σε ένα αγέννητο μωρό η μετάδοση της ασθένειας μέσω του πλακούντα μπορεί να συμβεί όταν η μητέρα αποκτά μια κύρια μόλυνση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Πιθανότητα προσβολής
Επειδή είναι δύσκολο οι γάτες να μεταδώσουν την τοξοπλάσμωση απευθείας σε όσους τις φροντίζουν, μια έγκυος γυναίκα είναι γενικά ΑΠΙΘΑΝΟ να προσβληθεί από την ασθένεια από την κατοικίδια γάτα της, για διάφορους λόγους:
  • ΜΟΝΟ οι γάτες που τρώνε κύστες ιστού μολύνονται. Μέσα στον πληθυσμό των γατών, αυτό περιορίζεται στις γάτες που ζουν εκτός σπιτιού και κυνηγάνε και τρώνε τρωκτικά, καθώς και σε όσες τρώνε ωμό κρέας.
  • ΜΟΝΟΝ αφότου μια γάτα εκτεθεί για πρώτη φορά στο T.Gondii ουσιαστικά αποβάλει ωοκύστες, και αυτό το κάνει ΜΟΝΟ για δυο εβδομάδες. Μια γάτα κυνηγός που ζει εκτός σπιτιού συνήθως εκτίθεται στην ασθένεια ως γατάκι και έτσι είναι λιγότερο πιθανό να μεταδώσει τη μόλυνση καθώς μεγαλώνει σε ηλικία.
  • Επειδή οι ωοκύστες γίνονται μολυσματικές ΜΟΝΟ μετά από μια έως πέντε ημέρες η έκθεση στην ασθένεια είναι απίθανη όταν η άμμος της αλλάζεται καθημερινά.
  • Εφόσον οι ωοκύστες μεταδίδονται με την κατάποση, για να προσβληθείτε, θα πρέπει να έρθετε σε επαφή με τα μολυσμένα κόπρανα μέσα στο κουτί της άμμου και μετά, χωρίς να πλύνετε τα χέρια σας, να αγγίξετε το στόμα σας ή με άλλον τρόπο να μεταφέρετε τα μολυσμένα συστατικά των κοπράνων στο πεπτικό σας σύστημα.
Μια χαρά λοιπόν καταλαβαίνω .......μιλάμε για τα κατοικίδια στην παραλία και φτάνει κάποιος στο σημείο.....τώρα εσύ να εξηγεί πόσο δύσκολο η εύκολο είναι να κολλήσεις κάποια νόσο από αυτά...ενώ στην ουσία δεν έπρεπε να έχει τεθεί ποτέ τέτοιο θέμα αφού τα κατοικίδια έχουν κάνει όλα τα εμβόλια..άρα γιατί να μιλάμε για αρρώστιες που μεταφέρονται από ζώο σε άνθρωπο....αυτό εννοώ....κινδυνεύουν από τα κατοικίδια οι κολυμβητές στην παραλία?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 25-07-09 στις 19:15.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:02, 25-07-09:

Μαλλον δεν παρακολουθησες πως ηρθε σε αυτο η κουβεντα. Οπως και να χει εξηγηθηκα με σαφηνεια. Το να ξαναπαραθετεις κατι που οχι μονο δεν αμφισβητηθηκε, αλλά ειναι αντιλογος ως προς την αρχικη θεση "δε κολλαει ο ανθρωπος κατι απο σκυλο", απλα καταληγεις να λεμε το ιδιο πραγμα.
(και ναι μπορει καποιος να μην πλυνει αμεσως τα χερια του και ασυναισθητα ή απο βιασυνη να αγγιξει προσωπο, σιγα το σπανιο...αμα ολοι πλεναν τα χερακια πολλες μεταδωσεις θα ελειπαν)

Παράθεση

ninetta (ninetta)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ninetta
H ninetta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H ninetta έγραψε στις 14:31, 27-07-09:

[...]

εκ βάθους καρδίας, ευχαριστώ τον θετικότερο negative που έχω ποτέ διαβάσει. και με την ελπίδα να μην τον ενοχλεί, υπενθυμίζω κατωτέρω κάποια από τα κείμενα που δημοσίευσε στο συγκεκριμένο θέμα.
ο λόγος είναι ότι με εντυπωσίασαν όχι μόνο τα όσα γράφει, αλλά και ο τρόπος που τα εκφράζει: με ΣΥΝΕΣΗ, ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ, ΓΝΩΣΗ και ΕΠΙΓΝΩΣΗ.

αγαπητέ negative, δέξου τα ταπεινά συγχαρητήριά μου κι ας μη γνωριζόμαστε.

O negative έγραψε στις 09:14, 08/11/08:

Το να μην μπορείς να συνυπάρχεις με κατοικίδια ακόμα και σε μια παραλία για μένα σημαίνει ότι πολύ απλά δεν έχεις λύσει προβλήματα με τον εαυτό σου.
Κανονικά θα έπρεπε να σε ενοχλεί η εκπαίδευση των αφεντικών τους και όχι τα ίδια τα ζώα.
Ο καθένας από μας μπορεί να βρει χιλιάδες λόγους να μην θέλει τα κατοικίδια και μη στις παραλίες στους δρόμους στα πάρκα κτλ π.
Μήπως κάποια στιγμή πρέπει να μάθει ο άνθρωπος να σέβεται και να συνυπάρχει και με άλλα ζωντανά σε αυτόν τον πλανήτη?
Μήπως αυτό το οποίο ονομάζεται θάλασσα αμμουδιά δάσος πάρκο γη δεν του ανήκε ποτέ και ούτε πρόκειται?
Μήπως πρέπει κάποια στιγμή ο άνθρωπος να ρίξει λίγο τον εγωισμό του και να αποδεχτεί ότι όλα αυτά που υπάρχουν , πριν από αυτόν γύρω του , τα έχει ανάγκη και εξαρτάται από αυτά?
Για τα περιττώματα του κατοικίδιου ευθύνη φέρει ο άνθρωπος που έχει υιοθετήσει το ζώο και όχι το ίδιο το ζώο.
Τώρα εάν το ζώο είναι αδέσποτο και έχει βρεθεί σε μια παραλία τυχαία ο άνθρωπος που βρίσκετε εκεί για λόγους χαλάρωσης μπορεί να το διώξει πετώντας του πέτρες.....γιατί η παραλία υπάρχει για να χαλαρώνει και να ηρεμεί αυτός.
Και κάποιος άλλος μπορεί να μην θέλει την τρίχα του ζώου ή την μυρωδιά του ζώου...ή ή ή ή ..στην παραλία στον δρόμο στο πάρκο .....άρα γύρω μας δεν πρέπει να κυκλοφορεί τίποτα σε τετράποδο?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 27-07-09 στις 17:02. Αιτία: αφαιρέθηκε προσβλητικό κείμενο για μέλη του e-steki
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:58, 27-07-09:

Αγαπητή ninetta,

Αν και συμμερίζομαι τις απόψεις του negative για τα κατοικίδια, αν και προτιμώ την παρουσία και την παρέα των ζώων παντού (πόλη, βουνό, θάλασσα, whenever wherever που λέει και το τραγούδι) από τα "ζώα" που "αυξήθηκαν και πληθύνθηκαν και κατακυρίευσαν την γην" ως μη ώφειλαν εννοείται, θα ήμουν λίγο πιο επιφυλακτική προτού "τσουβαλιάσω" συλλήβδην το μισό στέκι εν είδει απογραφής για να το απορρίψω...

Δεν σε κατηγορώ φυσικά, αλλά, καινούρια κι εγώ στην πασαρέλα, μαθαίνω σιγά σιγά να αναγνωρίζω τη διαφορετικότητα στην άποψη και στη διατύπωση, την αξία της παράθεσης επιχειρημάτων και την ωριμότητα της σιγής όταν εκτιμάς ότι ο τοίχος είναι πολύ μα πολύ τοίχος... κι αυτό θέλω να μοιραστώ μαζί σου.
Και η "απογραφή" που έκανες δεν έχει τοίχους, άλλωστε επόμενο είναι κάπου να διαφωνούμε, κάπου αλλού όμως συμφωνούμε σε πολλά και εξίσου σημαντικά θέματα...

...κι αν ποτέ κανείς σε ρωτήσει αν το σκυλάκι σου (λέμε τώρα) που πλατσουρίζει στην παραλία είναι καθαρό, μπορείς να απαντήσεις όπως κι εγώ:
"Βεβαίως!, έχει και βιβλιάριο εμβολίων! Εσείς, από εμβόλια και ατομική καθαριότητα πώς πάτε? Γιατί ανησυχώ για το σκυλάκι μου!"

...και να μην ξεχάσω,
Εννοείται ότι ως έγκυος ζούσα και συναναστρεφόμουν με γάτες και σκύλους, και το τέκνο ως μωρό επίσης. Οι γιατροί και ιδίως οι γυναικολόγοι (και οι παιδίατροι αργότερα, αλλά αυτούς τους στείλαμε αδιάβαστους στο θέμα...) σαφώς και δαιμονοποιούν ο,τιδήποτε βαριούνται να ψάξουν περισσότερο για να δώσουν τις σωστές οδηγίες, άσε που κι εμείς καμια φορά δεν προσέχουμε όπως πρέπει και δίνουμε αφορμές με τα παθήματα μας... όπως και νάχει, η τοξοπλάσμωση είναι αθώα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 27-07-09 στις 16:17.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninetta (ninetta)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ninetta
H ninetta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H ninetta έγραψε στις 16:52, 27-07-09:

dear DreamsRevenge,
η διαφορετικότητα στην άποψη και τη διατύπωση είναι κατανοητή. όχι όμως (πάντα) ΚΑΙ αποδεκτή.
άλλο καταλαβαίνω κι άλλο δέχομαι.
καταλαβαίνω όσους φοβούνται μην κολλήσουν το οτιδήποτε από ένα π.χ. σκύλο ή γάτα (που...λουόμενο με γάτα δεν μου έχει τύχει προσωπικώς να δω) και άλλο αποδέχομαι τους φόβους τους.
να με συγχωρούν αλλά ούτε καν σέβομαι τους φόβους τους. είναι επιεικώς απαράδεκτο όλοι αυτοί οι άνθρωποι που έχουν χρόνο να σερφάρουν και να γράφουν ό,τι τους κάνει κέφι (όπως εγώ καλή ώρα), να μην έχουν τα ελάχιστα απαιτούμενα εγκεφαλικά κύτταρα να ενημερωθούν έστω και μέσω ίντερνετ για τη βασιμότητα των φόβων τους.
καλά..., γι αυτούς που ισχυρίζονται ότι απλώς σιχαίνονται να παρευρίσκονται στην ίδια παραλία με κάποιο τετράποδο (ιδιόκτητο ή αδέσποτο), δεν έχω να πω πολλά.
πέραν του ότι το πιθανότερο είναι να διατηρούν συνήθειες τύπου:
πέταμα αποτσίγαρων στην άμμο,
εγκατάλειψη των σκουπιδιών τους όπου νά' ναι αφότου φύγουν,
ρακετοπαίξιμο στην ακροθαλασσιά αντί για την άλλη πλευρά της παραλίας (όπου και όταν υπάρχει χώρος πριν αρχίσουν τα στρωμένα πετσετικά των λουομένων),
βροντόφωνες συζητήσεις μεταξύ τους ή στα κινητά τους (λες και όλοι οι υπόλοιποι ενδιαφερόμαστε να ακούσουμε αυτά που έχουν να πουν) κ.α., κ.α.,
είναι νομίζω σαφές να σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για θλιβερές περιπτώσεις ανθρώπων ξεκομμένων από το φυσικό περιβάλλον και ανθρώπων που γνωρίζουν μόνο να επικρίνουν τα γεγονότα γύρω τους, αλλά ποτέ δεν παίρνουν θέση ενεργού πολίτη για να βελτιώσουν τα όσα δεν τους αρέσουν.
οι ακτογραμμές της ελλάδας είναι τεράστιες και μπορεί οποιοσδήποτε να επιλέξει πού θα απλώσει την πετσέτα του.
κανείς δεν έχει δικαίωμα να διώξει κανέναν, αλλά λίγο περισσότερη προσοχή και διακριτικότητα και από όσους πάνε παρέα με τα ζωάκια τους και από όσους πάνε παρέα με τις ρακέτες τους, θα έκανε τη ζωή όλων μας καλύτερη.

υ.γ.: (ρητορικό ερώτημα: γιατί (σχεδόν) κανείς από όσους πάει στη θάλασσα να πλατσουρίσει δεν κουβαλάει και 1-2 σακουλίτσες μαζί του ώστε φεύγοντας να έχει μαζέψει, τουλάχιστον, τα σκουπιδάκια -και κυρίως τα πλαστικά ή/και μεταλλικά- που βρίσκονται γύρω από το χώρο που αράζει με την παρέα του...?
όχι ότι τα κακά των σκύλων είναι ευχάριστο θέαμα και αποδεκτά βέβαια, αλλά...τουλάχιστον αυτά σε 2-3-4 μέρες θα έχουν μετατραπεί σε θριματισμένη "σκόνη", πλήρως απορροφίσημη από το περιβάλλον.
ενώ τα σκουπίδια που αφήνουμε εμείς, ή ξεβράζει η θάλασσα...)

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 17:13, 27-07-09:

θα έχουν μετατραπεί σε θριματισμένη "σκόνη", πλήρως απορροφίσημη από το περιβάλλον.
ενώ τα σκουπίδια που αφήνουμε εμείς, ή ξεβράζει η θάλασσα...)
λολ θα'θελες its much much worce

ολα τα σκουπιδια που πεταμε στη θαλασσα καταληγουν στο north pacific garbage island, μια περιοχη στον ειρινικο με εκταση 7 φορες την ελλαδα περιπου που περιερεχει πανω απο 100.000.000 τονους σκουπιδιων (κυριος πλαστικα) περιορισμενη και σχετικα σταθερη λογο των ρευματων τα οποια τρωνε τα ψαρια (που τα τρωμε εμεις)

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_P..._Garbage_Patch

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 19:51, 27-07-09:

μαλιστααααααα και καταληγουμε στο γνωστο συμπερασμα οτι καναμε αυτο τον πλανητη μπαχαλο...
και συνεχιζω την σκεψη μου παρολο που εχω πονοκεφαλο... προσωπικα συμπαθω πολυ τα σκυλακια και τα γατακια ομως απο μακρια...

αν παω για μπανιο δεν θελω να ειναι μαζι μου μεσα στην θαλασσα γιατι καταρχην φοβαμαι και κατα δευτερον δεν μπορω στην ιδεα οτι ειναι ενα σκυλακι μαζι μου και κανει μπανιο...

απο την αλλη θα μου πεις και ολα τα αλλα 'ζωα' - ανθρωποι που κανουν μπανιο μαζι σου καλυτεροι ειναι??
ενας θεος ξερει τι μπορει να κανουν κατω απο την θαλασσα

μετα εξω πετανε οπως ειπατε σκουπιδια , οι βαρκες και τα πλοια πετανε πετρελαια και αχρηστα και μεις μες την καλη χαρα παμε να κανουμε πλιτς πλατς...

μαλισταααααα και παλι... εχετε καμια ιδεα??
να αλλαξουμε μυαλα του κοσμου?? χλωμο...
να αλλαξουμε νοοτροπια?? χλωμο...
να καθαρισουν οι παραλιες καποτε γιατι θα μεριμνησει το κρατος? χλωμοοοοο....
καταληγουμε στην αναιμια με τοσα χλωμα...

αντε μην περνετε τα σκυλακια στις παραλιες... ειδετε ειναι το πιο ευκολο να γινει.. ακομα και γω που οπως ειδατε πιο πανω δεν υποστηριζω τα σκυλακια σε παραλια θεωρω οτι αυτο ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να μας απασχολει...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 20:35, 27-07-09:

Μου τη σπάνε όσοι σκύλοι βγάζουν τον ιδιοκτήτη τους βόλτα χωρίς να του φορέσουν λουρί πρώτα.

Παράθεση

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 08:47, 28-07-09:

Ναι, κι εμένα με ενοχλεί πολύ, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι στις παραλίες οι άνθρωποι περπατούν ξυπόλυτοι. Θα μπορούσαν οι ιδιοκτήτες τους να πάνε σε μια παραλία πιο απομακρυσμένη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους