Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στη θάλασσα;

ninetta (ninetta)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ninetta
H ninetta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H ninetta έγραψε στις 02:24, 04-08-09:

"απομακρυσμένη παραλία" = το πιο σύντομο καλοκαιρινό ανέκδοτο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 11:13, 04-08-09:

Γιατί το.....στις παραλίες οι άνθρωποι περπατούν ξυπόλυτοι...δεν είναι δροσερό αστείο αυτό??
α βρε Νινέτα!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:49, 04-08-09:

εμένα αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ στις παραλίες είναι τα ανεξέλεγκτα κακομαθημένα παιδάκια -όχι τα σκέτα παιδάκια - που τσιρίζουν με το παραμικρό.

Α! και οι καρχαρίες (μιλάμε για φοβία-ψύχωση )

Τα υπόλοιπα ζωντανά εφόσον είναι εκπαιδευμένα είναι καλοδεχούμενα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 18:43, 23-08-09:

Εμένα με ενοχλεί να βλέπω κατοικίδια στην παραλία, γιατί δεν μπορώ να θέλω να φύγω και να με κυνηγάνε τα σκυλιά που φέρνει ο καθένας. Εξάλλου, για ποιον λόγο να φέρει κανείς οποιοδήποτε κατοικίδιο στη θάλασσα?

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 22:42, 08-06-12:

Δεν με ενοχλει καθολου,ισα ισα μου αρεσει να τα βλεπω και να τα χαιδευω κιολας...!!
Εξαλλου οι ανθρωποι αφηνουν πολλα περισσοτερα σκουπιδια απο τα ζωα!! αυτα μας πειραξαν τωρα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 09-08-13 στις 12:29.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mayram999 (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayram999
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H mayram999 έγραψε στις 15:30, 10-06-12:

Και εμένα τα σκουπίδια μου να βάζουν την πίεση.Και καλά τα πετάτε που τα πετάτε ρε ΓΥΦΤΟΙ τουλάχιστον κάντε το και σωστά!Της πρωάλες ήμουν παραλία και πήγα να πάρω καφέ και πάτησα ΜΙΑ ΑΝΑΜΕΝΗ ΓΟΠΑ !!!!!

Τώρα τα κατοικίδια δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.Αν όμως είναι από αυτά τα σκυλάκια-πορδές και αρχίζουν να γαβγίζουν και δεν σταματάνε τότε ΝΑΙ με πειράζει και πολύ μάλιστα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:39, 10-06-12:

Γιατί δεν έχει poll?
Δεν θα πήγαινα το σκύλο μου στην παραλία όταν έχει πολύ κόσμο και θα περίμενα και από τους άλλους ιδιοκτήτες το ίδιο. Αμα μιλάμε για μεγάλη παραλία με λίγο κόσμο και καλά εκπαιδευμένο σκύλο (που δεν θα τα κάνει όπου βρει και δεν υπάρχει περίπτωση να ενοχλήσει τους άλλους με πηδήματα, γαυγίσματα, δαγκώματα, κλπ) δεν θα πω τιποτα και δεν θα ενδιαφερθώ. Αν όμως είχα μικρό παιδί ή αν ο σκύλος ήταν κοντά μου, με γέμιζε άμμο, τίναζε το νερό πάνω μου και τα σχετικά, σίγουρα θα μίλαγα στον ιδιοκτήτη να το μαζέψει το ζωντανό (και τα κουβαδάκια του) και να πάει σε άλλη παραλία ή έστω πιό πέρα που δεν θα ενοχλεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:23, 13-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από mayram999
Και εμένα τα σκουπίδια μου να βάζουν την πίεση.Και καλά τα πετάτε που τα πετάτε ρε ΓΥΦΤΟΙ τουλάχιστον κάντε το και σωστά!Της πρωάλες ήμουν παραλία και πήγα να πάρω καφέ και πάτησα ΜΙΑ ΑΝΑΜΕΝΗ ΓΟΠΑ !!!!!

Τώρα τα κατοικίδια δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.Αν όμως είναι από αυτά τα σκυλάκια-πορδές και αρχίζουν να γαβγίζουν και δεν σταματάνε τότε ΝΑΙ με πειράζει και πολύ μάλιστα
Γελασα πολυ με αυτο κειμενο!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 20:18, 17-06-12:

δεν με ενοχλούν, αρκεί:
Οι ιδιοκτήτες να μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκύλων τους (όσο εκπαιδευμένος να είναι ο σκύλος,τίποτα δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο οτι το "ατύχημα" μπορεί να συμβεί).
Σε περίπτωση που ζητήσω απο τον ιδιοκτήτη να μου δείξει το βιβλιάριο υγείας του σκύλου με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις/εμβόλια, να είναι σε θέση να μου το δείξει. (άλλωστε είμαστε υποχρεωμένοι απο τον νόμο οι ιδιοκτήτες να το έχουμε μαζί μας ακόμη και στην βόλτα)
Να μην ενοχλούν με γαυγίσματα, και να είναι υπο τον έλεγχο τον ιδιοκτητών.

Προσωπικά,δεν πηγαίνω τον σκύλο μου σε παραλία με κόσμο, διοτι ξέρω οτι δεν μπορώ να τον ελέγξω και δεν είναι εκπαιδευμένος σε βαθμό να μπορεί να αντισταθεί στα μπαλάκια του τέννις (!!) και δεν θέλω να δημιουργώ πρόβλημα στον κόσμο (τις προάλλες, είδε να κολυμπάει μια κυρία με σκούφο και την κυνηγούσε επειδή την πέρασε για μπάλα..!!)..
Τον θεωρώ όμως πολύ πιο καθαρό απο κάτι θείτσες που μουρμουράνε για θέματα υγιεινής..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:16, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
δεν με ενοχλούν, αρκεί:
Οι ιδιοκτήτες να μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκύλων τους (όσο εκπαιδευμένος να είναι ο σκύλος,τίποτα δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο οτι το "ατύχημα" μπορεί να συμβεί).
Σε περίπτωση που ζητήσω απο τον ιδιοκτήτη να μου δείξει το βιβλιάριο υγείας του σκύλου με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις/εμβόλια, να είναι σε θέση να μου το δείξει. (άλλωστε είμαστε υποχρεωμένοι απο τον νόμο οι ιδιοκτήτες να το έχουμε μαζί μας ακόμη και στην βόλτα)
Να μην ενοχλούν με γαυγίσματα, και να είναι υπο τον έλεγχο τον ιδιοκτητών.

Προσωπικά,δεν πηγαίνω τον σκύλο μου σε παραλία με κόσμο, διοτι ξέρω οτι δεν μπορώ να τον ελέγξω και δεν είναι εκπαιδευμένος σε βαθμό να μπορεί να αντισταθεί στα μπαλάκια του τέννις (!!) και δεν θέλω να δημιουργώ πρόβλημα στον κόσμο (τις προάλλες, είδε να κολυμπάει μια κυρία με σκούφο και την κυνηγούσε επειδή την πέρασε για μπάλα..!!)..
Τον θεωρώ όμως πολύ πιο καθαρό απο κάτι θείτσες που μουρμουράνε για θέματα υγιεινής..
Να τα έχουν επίσης με λουρί. Σιχαίνομαι απίστευτα τους ιδιοκτήτες σκύλων που τους αφήνουν να τρέχουν ελεύθεροι και να ενοχλούν τον καθένα. Κυρίως δε, ενοχλούμαι όταν βλέπουν ότι έχεις γάτα με λουρί και δεν μαζεύουν το κοπρόσκυλο τους και το αφήνουν να τρομάζει το γατί εσκεμμένα. Το ίδιο ισχύει και για τους ανεύθυνους που αφήνουν τα σκυλιά τους να ενοχλούν άγρια ζώα και πτηνά.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 22:46, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Να τα έχουν επίσης με λουρί. Σιχαίνομαι απίστευτα τους ιδιοκτήτες σκύλων που τους αφήνουν να τρέχουν ελεύθεροι και να ενοχλούν τον καθένα. Κυρίως δε, ενοχλούμαι όταν βλέπουν ότι έχεις γάτα με λουρί και δεν μαζεύουν το κοπρόσκυλο τους και το αφήνουν να τρομάζει το γατί εσκεμμένα. Το ίδιο ισχύει και για τους ανεύθυνους που αφήνουν τα σκυλιά τους να ενοχλούν άγρια ζώα και πτηνά.
αυτό ακριβώς εννοούσα με το "να είναι υπο τον έλεγχο τον ιδιοκτητών".. μπορεί να μην το έθεσα σωστά!
είμαστε άλλωστε υποχρεωμένοι απο τον νόμο να έχουμε τους σκύλους μας με λουρί στη βόλτα για πολλούς και διάφορους λόγους..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 22:48, 17-06-12:

αν και είμαι ΠΟΛΥ φιλόζωος, το θέαμα των αδέσποτων στην παραλία δεν μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστο. Δεν φταίνε τα ίδια φυσικά. Αν έχουν ιδιοκτήτη , τότε με λουρί και στην ψάθα του ιδιοκτήτη.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:27, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
Πόσο δίκιο έχεις βρε Σκυλόφιλη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 00:36, 22-06-12:

αχ παιδια, εμενα οχι μονο δε μ ενοχλουν... αλλα μ'αρεσει κιολας! παω και με τον δικο μου... και σας πληροφορω, οχι μονο δεν ενοχλει, αλλα δε πλησιαζει και τους αλλους, παρολο που τον εχω ελευθερο...ειναι θεμα χαρακτηρα του σκυλου! στη θαλασσα δε μπηκε να κολυμπησει, δε ξερω αν ξερει κολυμπι..την επομενη φορα ομως θα το δοκιμασω!
και ναι, εννοειται πως παμε σε παραλιες ΜΗ οργανωμενες, και ελπιζοντας να ειναι οσο πιο ησυχα γινεται...μαλιστα, εκει που πηγαμε τη 1η φορα κιολας, ειχε και αλλους 2-3 ιδιοκτητες με τα δικα τους..επισης χωρις λουρι, κι επισης ησυχα. και γενικα να ξερετε δεν ειμαι υπερ του να βγαινει ο σκυλος χωρις λουρι..απλα στη παραλια, πως να το κανεις, δε μπορεις να το δεσεις..το παιδι σου το δενεις?

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 10:51, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
αχ παιδια, εμενα οχι μονο δε μ ενοχλουν... αλλα μ'αρεσει κιολας! παω και με τον δικο μου... και σας πληροφορω, οχι μονο δεν ενοχλει, αλλα δε πλησιαζει και τους αλλους, παρολο που τον εχω ελευθερο...ειναι θεμα χαρακτηρα του σκυλου! στη θαλασσα δε μπηκε να κολυμπησει, δε ξερω αν ξερει κολυμπι..την επομενη φορα ομως θα το δοκιμασω!
και ναι, εννοειται πως παμε σε παραλιες ΜΗ οργανωμενες, και ελπιζοντας να ειναι οσο πιο ησυχα γινεται...μαλιστα, εκει που πηγαμε τη 1η φορα κιολας, ειχε και αλλους 2-3 ιδιοκτητες με τα δικα τους..επισης χωρις λουρι, κι επισης ησυχα. και γενικα να ξερετε δεν ειμαι υπερ του να βγαινει ο σκυλος χωρις λουρι..απλα στη παραλια, πως να το κανεις, δε μπορεις να το δεσεις..το παιδι σου το δενεις?
anthoulaki πολύ ωραία τα όσα λες,και μπράβο σου που το αντιμετωπίζεις έτσι, και ομολογώ οτι είσαι απο τις τυχερες (μικρόσωμο σκυλάκι έχεις ε? γιατι τα χειρότερα τα ακούμε όσοι έχουμε μεγαλόσωμα σκυλάκια "τέρατα" όπως τα αποκαλούν μερικοί μερικοί..)..
απλά θέλω να σταθώ σε αυτό: "απλα στη παραλια, πως να το κανεις, δε μπορεις να το δεσεις..το παιδι σου το δενεις?"..

δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το παιδί με το σκυλί.. το παιδί δεν αντιμετωπίζει τον ρατσισμό που δέχεται ο σκύλος στην παραλία και απο την άλλη, οφείλουμε να σεβαστούμε αυτούς που τα φοβούνται..
και εγώ τον έχω ελεύθερο οταν μπορώ,αλλά αν χρειαστεί να τον δέσω θα το κάνω..
καλά μπάνια με το σκυλόνι σου

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 11:03, 22-06-12:

Μου αρέσει να βλέπω σκυλάκια στην παραλία!

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 16:30, 26-06-12:

Όταν ο ιδιοκτήτης τους τα έχει υπό στενή επίβλεψη δεν μ΄ενοχλούν...

Μου έχει τύχει όμως κι ένας σκύλος που γύριζε από πετσέτα σε πετσέτα, έπαιρνε τα ρούχα μας και ο ιδιοκτήτης έλεγε: μωρό είναι, παίζει! Εκείνη τη στιγμή ήθελα να δέσω τον ιδιοκτήτη!!!!!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:35, 26-06-12:

Σαν ζωόφιλος δεν με ενοχλούν, αν κάτι το αγαπάς, όχι μόνο δεν σε ενοχλεί, αλλά σε ευχαριστεί να το βλέπεις.
Βέβαια, αν κάποιος σκύλος είναι άγριος και εμπνέει φόβο, εντάξει, πρέπει να πάρει τα μέτρα του ο ιδιοκτήτης, αλλά γενικά τα ζώα μου φέρνουν χαρά.

Παράθεση

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 17:39, 26-06-12:

εμενα δεν με ενοχλουν! και οσοι πιστευετε οτι μολυνουν τη θαλασσα..σκεφτειται λιγο και αυτους που κανουν μπανιο στη θαλασσα..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:46, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από stacey_af
εμενα δεν με ενοχλουν! και οσοι πιστευετε οτι μολυνουν τη θαλασσα..σκεφτειται λιγο και αυτους που κανουν μπανιο στη θαλασσα..
ή κατουρούν μέσα

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:35, 26-06-12:

Ιδιαιτερα δε με ενοχλουν αλλα γενικα σιχαινομαι να κολυμπαω στο ιδια νερα με εναν σκυλο αλλα στο σημειο να του κανω παρατηρηση ισως να φτασω αναλογως με το ποσο ''εξυπνος'' ειναι δηλαδη αν δει οτι με ενοχλει κ τον βγαλει εξω ενταξει αλλα αν οχι .. Εε !! τοτε νομιζω οτι θα πω κατι

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 19:58, 28-06-12:

Πιο πολύ με ενοχλούν οι άνθρωποι.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iratus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iratus
Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 398 μηνύματα.

O Iratus έγραψε στις 20:02, 28-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Ιδιαιτερα δε με ενοχλουν αλλα γενικα σιχαινομαι να κολυμπαω στο ιδια νερα με εναν σκυλο αλλα στο σημειο να του κανω παρατηρηση ισως να φτασω αναλογως με το ποσο ''εξυπνος'' ειναι δηλαδη αν δει οτι με ενοχλει κ τον βγαλει εξω ενταξει αλλα αν οχι .. Εε !! τοτε νομιζω οτι θα πω κατι
Εγώ προτιμώ να κολυμπάω με σκύλους παρά με ανθρώπους.Τι έχουν τα ζώα;

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 02:21, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Iratus
Εγώ προτιμώ να κολυμπάω με σκύλους παρά με ανθρώπους.Τι έχουν τα ζώα;
Ναι και γω. Πολύ περισσότερο σιχαίνομαι με ανθρώπους. Άσε που κάποιοι κατουράνε κ μέσα στη θάλασσα

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6,623 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 06:52, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Ναι και γω. Πολύ περισσότερο σιχαίνομαι με ανθρώπους. Άσε που κάποιοι κατουράνε κ μέσα στη θάλασσα
Καλά θα είναι να κατουράνε μόνο, μου έχει τύχει να βρω κι άλλα ανθρώπινα "στολίδια" να κολυμπάνε μαζί μου...
Προσωπικά, δεν με ενοχλεί η θέα ενός σκύλου στην παραλία ή ακόμη και να το δω μέσα στο νερό.
Όπως είναι οι θάλασσες κι οι παραλίες σήμερα, κινδυνεύεις να κολλήσεις το οτιδήποτε και δεν ευθύνονται οι σκύλοι για αυτό.
Στο κάτω - κάτω, δεν ανήκουν στον άνθρωπο οι θάλασσες ώστε να αποφασίζει ποια πλάσματα τον ενοχλούν και ποια όχι.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rainbow Blues
H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε στις 08:48, 29-06-12:

Τα σκυλιά επιτρέπονται μόνο σε απομακρυσμένες και όχι σε οργανωμένες παραλίες και πρέπει πάντα να κουβαλάμε το βιβλιάριο του ζώου. Επίσης πρέπει να γνωρίζουμε ακριβώς τί ορίζει ο νόμος για να μπορούμε να την "πούμε" σε όποια θεία μας κάνει μανούρα. Εχω ακούσει και το επικό "πάρτο από εδώ βρόμικο είναι!" όταν τα πόδια της μοιάζαν με hobbit feet και κινδυνεύαμε όλοι από τους δικούς της μύκητες....

Ενα σκυλάκι οταν έχει βιβλιάριο είναι ακίνδυνο, βέβαια πάντα έχει να κάνει και με τον ιδιοκτήτη. Αν το ζωακί κάνει την δουλειά του ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ έχει την υποχρέωση να καθαρίσει τα πάντα...

http://www.kynagon.gr/enimerosi/kyna...-paralia-nomos

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria98
H maria98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H maria98 έγραψε στις 10:39, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από bunny217
Τα σκουπίδια με ενοχλούν κι εμένα πολύ.

τώρα τα σκυλιά δεν με ενοχλούν εμενα αλλά επειδή πολλά άτομα ενοχλούνται καλό θα είναι να μην πηγαίνουν σε πολσύχναστες παραλίες με τα ζώα
κι εγώ όταν πάω για μπάνιο μαζί με τα δικά μου(3)πάωσε όχι και τόσο καλές παραλίες μόνη μου μαζί τους για να μην προκαλέσω τους άλλους.
Συμφωνω μαζι σου τα σκουπηδια ειναι πολυ ενοχλητικα ομως τα κατοικιδια δεν με ενοχλουν αλλωστε εμεις οι ανθρωποι ειμαστε πιο βρωμικοι και καταστροφικοι απο τα ζωα,και εγω παντως οταν πηγαινω στην θαλασσα με τα σκυλια μου συχναζω σε παραλιες που δεν εχει και παρα πολυ κοσμο ή τα πηγαινω στην θαλασσα μηνες που δεν κολυμπουν οι ανθρωποι και αυτο οχι απο αποψη μη λερωσουν αλλα απο αποψη μην τα πειραξει καποιος και τον δαγκωσουν.Ακομα μερικοι πηγαινουν σε παραλιες οπου γυρω γυρω υπαρχουν ξενοδοχεια και σπιτια...που νομιζετε οτι καταληγουν οι βοθροι? Δηλαδη ποιο καθαρος ειναι ενας βοθρος απο ενα σκυλο?

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 11:37, 04-07-12:

Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αγαπώ τα ζωάκια

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:02, 04-07-12:

Μακάρι να ταν μια παραλία μέσα στο πράσινο, γεμάτη κουταβάκια, γατάκια, κουνελάκια και να κολύμπαγα εκεί...
Οι άνθρωποι είναι περισσότερο ενοχλητικοί, ειδικά οι τύποι με τις ρακέτες που κάνουν θόρυβο και οι κοπέλες με τα τακούνια που δείχνουν γελοίες..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:48, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Μακάρι να ταν μια παραλία μέσα στο πράσινο, γεμάτη κουταβάκια, γατάκια, κουνελάκια και να κολύμπαγα εκεί...
Οι άνθρωποι είναι περισσότερο ενοχλητικοί, ειδικά οι τύποι με τις ρακέτες που κάνουν θόρυβο και οι κοπέλες με τα τακούνια που δείχνουν γελοίες..

Ααα ναι!!! Χθες ημουν σε ενα μπιτς παρτυ, ολοι κι ολες με παντοφλες και φορεματακια και σορτσακια και βερμουδες και μαγιω οποιος ηθελε να κολυμπησει. Τι πιο φυσιολογικο!! Εγω ειχα βαλει πεδιλακια χαμηλα και φορεματακι.
Οταν ημουν στην εισοδο, βλεπω μια κοπελια καργα στο αιλανερ και στο τακουνι το 10ποντο
Επισης εγω απομακρυνομαι απο τους ρακετακηδες, θεωρω πως ειναι εντελως αγενες αλλα κι επικινδυνο να παιζεις μεσα στον κοσμο!

Παράθεση

eya95 (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη eya95
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H eya95 official cat lady έγραψε στις 21:49, 08-08-13:

κατι που θα πρεπει να ξερουν ολοι οι ''ημιμα8εις'' που το χρησιμοποιουν ως επιχειρημα...Οι σκυλοι ..ΠΟΤΕΕΕ μα ΠΟΤΕΕΕ δεν αφηνουν κανενα προϊον του μεταβολισμου τους μεσα στο νερο... ρωτησετε κτηνιατρους...! μαλλον θα πρεπει να σας τρομαζει περισσοτερο το να κολυμπατε διπλα σε ανθρωπους-ζωα παρα σε ζωα σκετα... τελος για να αποφευγονται οι τσακωμοι... οντως καλυτερα οι ανθρωποι να πηγαινουν τα ζωακια τους στις πιο ερημικες παραλιες! :Ρ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-08-13 στις 23:27. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης - cutgreek
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:52, 08-08-13:

Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στην θάλασσα;
Περισσότερο με ενοχλούν τα δίποδα εντός και εκτός θάλασσας,παρά τα σκυλιά(γάτα μέχρι τώρα δεν έτυχε να δώ σε παραλία)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spitogata (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spitogata
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H spitogata meoww έγραψε στις 00:07, 09-08-13:

Ο σκύλος όταν θέλει να κατουρήσει πηγαίνει σε θάμνο.
Εσύ φίλε μου που με το που μπεις στην θάλασσα κατουράς-διακριτικά πάντα μην τυχόν και έχει κανέναν δίπλα και αναρωτηθεί γιατί ζεστάθηκε το νερό ξαφνικά- να σου απαγορεύσουν την κυκλοφορία σε θάλασσες και ακτές;

*Το β'ενικό πρόσωπο δεν αναφέρεται σε κάποιον συγκεκριμένα,γενικά μιλώντας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπλε.
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Μπλε. έγραψε στις 01:29, 11-08-13:

Δεν με ενοχλεί καθόλου.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 02:20, 11-08-13:

Όχι μια χαρά είναι τα κατοικίδια δεν ενοχλούν καθόλου. Θυμάμαι κάποτε έπαιζα με ένα χάσκει στην παραλία, πολύ φάτσα

Παράθεση

danopfin95 (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη danopfin95
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H danopfin95 έγραψε στις 22:12, 18-08-13:

τα μικρα κατοικιδια οπως σκυλια στη θαλασσα ναι καμια αντιρρηση...αλλα εμενα μ τυχε ενας τυπας να βαζει 2 αλογα μες στη θαλασσα ενω ειχε πολυ κοσμο...μμμ αυτο ομολογω πως μου κακοφανηκε

Παράθεση

Teaser (Κώστας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Teaser
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 94 μηνύματα.

O Teaser έγραψε στις 22:13, 18-08-13:

Oι ανθρωποι που ενοχλουνται με τα κατοικιδια με ενοχλουν στη θαλασσα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:15, 19-08-13:

Μου αρέσουν τα ζωάκια αλλά με ενοχλούν όταν τα βλέπω στα παραλία.

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 11:43, 19-08-13:

δεν με ενοχλουν καθολου!!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 12:56, 26-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μου αρέσουν τα ζωάκια αλλά με ενοχλούν όταν τα βλέπω στα παραλία.
Kαι ο κάθε μπίχλας που έχει να κάνει μπάνιο απο την εποχή του Νώε και θυμάται να έρθει να πλυθεί στη θάλασσα δεν σε εννοχλεί?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:06, 26-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Kαι ο κάθε μπίχλας που έχει να κάνει μπάνιο απο την εποχή του Νώε και θυμάται να έρθει να πλυθεί στη θάλασσα δεν σε εννοχλεί?
όχι γιατί ειναι το ίδιος είδος με μένα και επίσης τα σκυλιά τα μεγάλα τα φοβάμαι μη με δαγκώσουν.

Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 13:26, 26-08-13:

Δεν με ενοχλουν καθολου, σιχαινομαι πιο πολυ τον καθε μπιχλα που παραταει τα σκουπιδια του δεξια και αριστερα και μπαινει στη θαλασσα δηθεν ταχα για να δροσιστει και κατουραει αβερτα κουβερτα παρα τα σκυλια!
Εκτος αυτου τα σκυλια, δεν μπορουν να κατουρησουν μεσα στο νερο, σε αντιθεση με τους πεντακαθαρους ανθρωπους! Ελπιζω καποια στιγμη να αλλαξει η νομοθεσια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:21, 26-08-13:

Και η θάλασσα δεν έχει μέσα ψάρια, ζώα δηλαδή ;
Ποιο πολύ ρυπαίνει ο άνθρωπος την θάλασσα, παρά τα ζωάκια, που δεν κατουρούν όπως αρκετοί άνθρωποι μέσα, ούτε ρυπαίνουν πετώντας τα σκουπίδια μέσα.
Θα συνιστούσα, όσοι έχετε ζώα να τα προστατεύετε από την θάλασσα και τους ανθρώπους, γιατί το πιο βρώμικο ζώο είναι ο άνθρωπος που την ρυπαίνει παρά τα καθαρά ζωάκια, που κινδυνεύουν από τους ανθρώπους... γι αυτό τον λόγο και μόνο δεν θα ήθελα ζώα μέσα στην θάλασσα, γιατί κινδυνεύουν τα κακόμοιρα...

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 16:42, 26-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
όχι γιατί ειναι το ίδιος είδος με μένα και επίσης τα σκυλιά τα μεγάλα τα φοβάμαι μη με δαγκώσουν.
Αυτό το είδος να φοβάσε...

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 16:51, 26-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Εκτος αυτου τα σκυλια, δεν μπορουν να κατουρησουν μεσα στο νερο
Μπορούν όμως να κατουρίσουν μόλις βγουν από το νερό, ακριβώς στην ακρογιαλιά, κάτι που διαπίστωσα φέτος
Και ο ιδιοκτήτης γελούσε...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:58, 26-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Μπορούν όμως να κατουρίσουν μόλις βγουν από το νερό, ακριβώς στην ακρογιαλιά, κάτι που διαπίστωσα φέτος
Και ο ιδιοκτήτης γελούσε...
ο κάθε ιδιοκτήτης θα πρέπει να φέρει φτιαράκι και σκούπα και να καθαρίζει τις ακαθαρσίες του ζώου του.
όσο αφορά το κατουρημα μέσα στην θάλασσα δε με ενοχλεί καθόλου ούτε στα ζώα ούτε στους ανθρώπους για άλλα φοβάμαι.

Παράθεση

tzatziki lover

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzatziki lover
H tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H tzatziki lover για το πείσμα σας, γουρούνια, θα αντέχω έγραψε στις 18:26, 26-08-13:

Σας ενοχλουν τα σκυλια στην παραλια; Σορυ αλλα δεν εχω δει ποτε σκυλι να καπνιζει και να πεταει τα αποτσιγαρα του στις ακτες, δεν εχω δει ποτε σκυλι να τρωει και να πεταει χαρτια και υπολλειματα τροφης, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πινει αναψυκτικα και μπυρες και να πεταει τα κουτακια εκει, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πεταει μπατονετες(ναι ακομη και αυτο το εχω δει!!) και δεν εχω δει ποτε σκυλι να κατουραει μεσα στη θαλασσα! Αν καποιος απο εσας, εχει δει ποτε τετοιο περιστατικο, ενημερωστε και εμας τους υπολοιπους! Τα σκυλια ΔΕΝ μπορουν να κατουρησουν μεσα στη θαλασσα, και για οσους λενε οτι κατουρανε απέξω, ας αναρωτηθουν ποσο νερο εχουν πιει απο τη θαλασσα που κατουρανε τοσα εκατομμυρια ανθρωποι και που εχει δισεκατομμύρια κολοβάκιλλους ανά λίτρο, εξαιτιας των ανθρωπων!
Οσον αφορα τον εχινοκοκκο, που πολλοι ανησυχουν οτι τα σκυλια μεταφερουν, εχουμε και λεμε:
Ο εχινοκοκκος μεταφερεται μονο μεσω των κοπρανων των ζωων, το σκυλι δεν μπορει ουτε να κατουρησει, ουτε να βγαλει κοπρανα(τα λεω και κομψα) μεσα στο νερο. Αλλα εστω οτι κατα καποιο μαγικο τροπο ο εχινοκοκκος βγαινει απο το εντερο του σκυλιου στο νερο, το θαλασσινο νερο ειναι δηλητηριο για τον εχινοκοκκο, τον καταστρεφει αμεσως. Εστω οτι επιβιωνει και στο θαλασσινο νερο, ΔΕΝ μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο, εκτος απο ενα συγκεκριμενο ειδος εχινοκκου που υπαρχει στα νερα του αμαζονιου. Οποτε αφηστε τα σκυλια να κανουν τα μπανια τους το καλοκαιρακι, η θαλασσα δεν ειναι ιδιοκτησια σας, και κρατηστε τις προφυλαξεις και τα παραπονα σας για οταν θα πατε για μπανιο στον αμαζονιο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:18, 26-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από tzatziki lover
Σας ενοχλουν τα σκυλια στην παραλια; Σορυ αλλα δεν εχω δει ποτε σκυλι να καπνιζει και να πεταει τα αποτσιγαρα του στις ακτες, δεν εχω δει ποτε σκυλι να τρωει και να πεταει χαρτια και υπολλειματα τροφης, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πινει αναψυκτικα και μπυρες και να πεταει τα κουτακια εκει, δεν εχω δει ποτε σκυλι να πεταει μπατονετες(ναι ακομη και αυτο το εχω δει!!) και δεν εχω δει ποτε σκυλι να κατουραει μεσα στη θαλασσα! Αν καποιος απο εσας, εχει δει ποτε τετοιο περιστατικο, ενημερωστε και εμας τους υπολοιπους! Τα σκυλια ΔΕΝ μπορουν να κατουρησουν μεσα στη θαλασσα, και για οσους λενε οτι κατουρανε απέξω, ας αναρωτηθουν ποσο νερο εχουν πιει απο τη θαλασσα που κατουρανε τοσα εκατομμυρια ανθρωποι και που εχει δισεκατομμύρια κολοβάκιλλους ανά λίτρο, εξαιτιας των ανθρωπων!
Οσον αφορα τον εχινοκοκκο, που πολλοι ανησυχουν οτι τα σκυλια μεταφερουν, εχουμε και λεμε:
Ο εχινοκοκκος μεταφερεται μονο μεσω των κοπρανων των ζωων, το σκυλι δεν μπορει ουτε να κατουρησει, ουτε να βγαλει κοπρανα(τα λεω και κομψα) μεσα στο νερο. Αλλα εστω οτι κατα καποιο μαγικο τροπο ο εχινοκοκκος βγαινει απο το εντερο του σκυλιου στο νερο, το θαλασσινο νερο ειναι δηλητηριο για τον εχινοκοκκο, τον καταστρεφει αμεσως. Εστω οτι επιβιωνει και στο θαλασσινο νερο, ΔΕΝ μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο, εκτος απο ενα συγκεκριμενο ειδος εχινοκκου που υπαρχει στα νερα του αμαζονιου. Οποτε αφηστε τα σκυλια να κανουν τα μπανια τους το καλοκαιρακι, η θαλασσα δεν ειναι ιδιοκτησια σας, και κρατηστε τις προφυλαξεις και τα παραπονα σας για οταν θα πατε για μπανιο στον αμαζονιο.
http://www.mpetskas.gr/2012/07/blog-post_1781.html
είπα πως δεν έχω πρόβλημα με το κατούρημα (η θάλασσα έχει καλο αυτοκαθαρισμό) συνεπώς το δημοσιογραφικό επιχειρημα οι σκύλοι ποτέ δε κατουράνε μέσα στην θάλασσα μου φαίνεται μη ουσιώδες.

όσο για το εχινόκοκκο δε θα χα πρόβλημα να κάνει την αναγκη του μέσα στο νερό. Δυστυχώς όμως την κάνουν έξω... στην αμουδιά που τα παιδάκια παιζουν με τα κουβαδάκια και μετά πιπιλάνε το δάχτυλο τους. Επίσης κανένας δεν αποκλύει οτι το τρίχωμα του σκυλακίου δεν έχει μολυνθεί και μεταφέρει αυγά.
Αυτή η μόλυνση αν θα γίνει θα γίνει πολύ σπάνια αλλά μπορέι να γίνει και εφόσον γίνει αδύνατο να αποδειχθεί ότι υπαίτιος ήταν ένας σκύλος που έκανε την βόλτα στου στην θάλασσα εκεινο το καλοκαίρι.

http://www.eproini.gr/index.php/ella...dagkose-4xrono

Όσο αφορά τις ασθένειες φυσικά ένα σκυλί αδέσποτο ή ένα που δε κάνει σωστή αποπαρασίτωση (όχι που αυτά που κάνουν είναι 100% καθαρά αλλά όκ) είναι εστία μικροβίων αλλά αυτό είναι θέμα ιδιοκτητών συνήθως .....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 26-08-13 στις 20:56.
Παράθεση

annaGary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annaGary
H annaGary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H annaGary έγραψε στις 18:58, 31-08-13:

Τα σκυλιά καθαρίζουν τις αμμουδιές από τους γλάρους και τα επικίνδυνα βακτήρια

Η θέα ενός σκύλου στην παραλία ενοχλεί κάποιους λουόμενους, ειδικά στην Ελλάδα. Σύμφωνα όμως με τους επιστήμονες, θα έπρεπε να τους χαροποιεί καθώς τα τετράποδα την κρατούν καθαρή από επικίνδυνα βακτήρια.
Οχι μόνο δεν βλάπτουν κανέναν τα σκυλιά που είναι εμβολιασμένα και συμπεριφέρονται σωστά στην παραλία, αλλά τώρα οι επιστήμονες τα χρησιμοποιούν για να απομακρύνουν από την αμμουδιά τα παθογόνα βακτήρια, όπως αυτό της Εσερίχια κόλι (E. coli) και του εντερόκοκκου.
Πώς γίνεται αυτό; Οι γλάροι τρέφονται με σκουπίδια από τις χωματερές και ακολούθως αφοδεύουν στην άμμο και στο νερό της παραλίας, αποτελώντας έναν από τους πιο επικίνδυνους εχθρούς της υγείας του ανθρώπου. Ετσι, επιστήμονες από τις ΗΠΑ αποφάσισαν να καθαρίσουν τις παραλίες με τον πιο δυνατό εχθρό των πουλιών, ο οποίος μόνο τα απομακρύνει και δεν τα βλάπτει: τα σκυλιά.
Οι επιστήμονες από το Τσάπελ Χιλ της Βόρειας Καρολίνας συνέλεξαν δείγμα νερού από την παραλία τις πρώτες 11 μέρες του Αυγούστου για να μάθουν τη σύσταση της μικροβιακής αποικίας στον χώρο.
Ακολούθως, έστειλαν τα σκυλιά τα οποία έτρεχαν στην παραλία και έδιωχναν τα πουλιά. Η διαδικασία κράτησε ώς τις 27 Αυγούστου.
Οταν η ομάδα ανέλυσε ξανά την άμμο και το νερό, μέτρησε τις συγκεντρώσεις E. coli, εντερόκοκκου και άλλων παθογόνων μικροοργανισμών.
Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά καθώς σε μερικές ημέρες μόνο οι συγκεντρώσεις του E. coli είχαν μειωθεί κατά 29% και του εντερόκοκκου κατά 38% τόσο στην άμμο όσο και στο νερό της θάλασσας.
Η μελέτη παρουσιάστηκε στο επιστημονικό περιοδικό «Σάιενς».

Πηγή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 01-09-13 στις 10:16. Αιτία: Προσθήκη άρθρου πηγής
Παράθεση

NatashaLP (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatashaLP
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H NatashaLP έγραψε στις 09:49, 23-09-13:

Δεν με πειραζει καθολου,εξαλλου και το ζωντανο εχει δικαιωμα να παρει τον αερα του
Ομως ας μην κανει φασαρια και ας μην σηκωνει αμμο τρεχοντας πανω κατω
αλλα ουτε να ρθει σε αποσταση αναπνοης απο εκει που απολαμβανω εγω
το χωρο μου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους