Πόσο σας ενοχλούν τα κατοικίδια στη θάλασσα;

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Το να στήνεις ομπρέλες σε μια παραλία το να χτίζεις beach bar το να μπαζώνεις ρέματα και γη ανεξέλεγκτα το να νομίζεις ότι σου ανήκουν όλα δεν δείχνει καμία διάθεση μοιράσματος σεβασμού ή ακόμα και συνύπαρξης , όπως λες.Όλοι οι δημόσιοι χώροι είναι ελεύθεροι για όλους για τα ζώα για τις μύγες για τις μέλισσες για τους ανθρώπους.Είναι λοιπόν υποχρέωση όλων μας να το δεχτούμε.Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.Έξω όμως είναι υποχρεωμένος να δεχτεί και να μοιραστεί τον χώρο με ότι υπάρχει.
Όταν κάποιος λοιπόν θέλει να κάνει μια βουτιά σε μια θάλασσα πρέπει να γνωρίζει ότι στα νερά μαζί με αυτόν θα κολυμπούν ψάρια τσούχτρες κτλπ.Μήπως πρέπει να απομακρυνθούν από κοντά του?
Και εάν κάποιος άλλος θέλει να κάνει ηλιοθεραπεία ακούγοντας τέρμα μουσική που παίζει κάποιος dj και να το θεωρεί απόλυτα φυσιολογικό χαλαρωτικό και δικαίωμα του , έτσι και ένας σκύλος μπορεί πολύ απλά και φυσικά να κοιμηθεί στην ίδια παραλία(αν αντέξει την τόση ηχορύπανση).
Γιατί καμία παραλία δεν είναι ιδιοκτησία κανενός.
Παρόλα αυτά εμείς λειτουργούμε σαν να είναι κτήμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θα διαφωνήσουμε στις δυο πλευρές...δεν μπορώ να καταλάβω τις δυο πλευρές σε ένα τέτοιο θέμα και μάλιστα σήμερα , το 2008.Εγώ το μόνο που αντιλαμβάνομαι είναι υποχρέωση και σεβασμό στα ζώα στο φυσικό περιβάλλον(ότι έχει απομείνει από αυτό) γιατί από ότι φαίνεται ποτέ μέχρι σήμερα δε το κάναμε πραγματικά.
Τα κατοικίδια ουδεμία σχέση έχουν με το φυσικό περιβάλλον.... τα αδέσποτα ναι. Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι τα ζώα αλλά οι άνθρωποι που τους ανήκουν.
Δεν ενοχλούμαι από κανένα ζώο, ενοχλούμαι όμως από τον ιδιοκτήτη του που θα το φέρει, δεν θα το έχει έννοια και θα το αφήσει να χέσει εκεί που ο άλλος βάζει την πετσέτα του χωρίς να τα μαζέψει, να ενοχλεί τους δίπλα κλπ κλπ (σκυλάκι είναι - κατά το παιδάκι είναι). Όσο ενοχλούμαι και από την εκμετάλλευση των παραλιών (μουσικές, μπαρ, ξαπλώστρες). Και τα δύο ανθρώπινες παρεμβάσεις είναι.
Από την άλλη τα αδέσποτα φέρονται όντως σαν ζώα. Όπου οι άλλοι πληθυσμοί (πχ ανθρωποι) που μπορεί να είναι και εχθρικοί, είναι μεγάλοι δεν πάνε. Κι αν είναι αυτά αγέλη μπορεί και να στην πέσουνε. Αλλά αυτό το καταλαβαίνω... αυτό είναι φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εμένα δεν με ενοχλούν τα κατοικίδια στην παραλία .... ΟΜΩΣ θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες που είπαν ότι είναι θέμα ανθρώπου.... Εγώ όταν είχα σκύλο, είχε τύχει να τον πάρω μαζί μου, όμως δεν πήγα σε παραλία που είχε πολύ κόσμο, αφενός για να μην ενοχλήσω, αφετέρου για να μην ενοχληθεί το ζωάκι μου, γιατί και αυτό ενοχλείται με την πολυκοσμία.

Γενικά με ενοχλεί η έλλειψη σεβασμού του άλλου, π.χ. όταν ενώ υπάρχει άπλετος χώρος, παίζουν ρακέτες πάνω από το κεφάλι μου, όταν ουρλιάζουν μη σεβόμενοι ότι υπάρχουν και άλλοι δίπλα τους, όταν κάποιες μαμάδες αμολάνε τα παιδάκια τους, τα οποία προξενούν χαμό πετώντας άμμο παντού, ουρλιάζοντας, κλπ.... δεν είπα να μην παίξει, για να μην παρεξηγηθώ, είπα να μην έχει συμπεριφορά εκκολαπτόμενου κάφρου την οποία η μαμά δικαιολογεί με τη γνωστή φράση "παιδάκι είναι..." :) όπως με ενοχλεί αφάνταστα να πιέζουν ένα παιδάκι να μπει στη θάλασσα και αυτό να μη θέλει, με αποτέλεσμα να χτυπιέται σαν γουρούνι που το σφάζουν!

Ε ... όλα αυτά με ενοχλούν περισσότερο από ένα ζωάκι ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι λίγο άσχετο, αλλά το βάζω γιατί έρχονται και Χριστούγεννα και πολλοί αγοράζουν σκύλο χωρίς να έχουν συναίσθηση της ευθύνης που αυτός φέρει..

1η εßδοµάδα. Σήµερα είµαι ηλικίας µιας εßδοµάδας. Τι χαρά να είµαι µέρος αυτού του Κόσµου!

1 µηνός. Η µαµά µου µε φροντίζει πάρα πολύ καλά. Είναι µια εξαιρετική µητέρα.

2 µηνών. Σήµερα µε χώρισαν από τη µητέρα µας. Ήταν πολύ ανήσυχη και µε τα µάτια της µε χαιρετούσε. Ελπίζω η νέα «ανθρώπινη» οικογένειά µου να µε φροντίζει το ίδιο καλά µε τη µαµά µου.

4 µηνών. Έχω µεγαλώσει πολύ γρήγορα, τα πάντα τραßάνε την προσοχή µου. Υπάρχουν µερικά παιδιά στο σπίτι που µου είναι σαν «µικρά αδερφάκια». Παίζουµε πολύ, τραßάνε την ουρά µου κι εγώ τους δίνω µικρές ψεύτικες δαγκωνιές για πλάκα.

5 µηνών. Σήµερα µου φωνάξανε. Η κυρία µου ήταν πολύ αναστατωµένη επειδή ούρησα µέσα στο σπίτι. Όµως δεν µου είπαν ποτέ πού έπρεπε να το κάνω αυτό. Επίσης, κοιµάµαι στο χωλ. Στεναχωρήθηκα πολύ γι' αυτό!

8 µηνών. Είµαι ένα πολύ χαρούµενο σκυλί! Έχω τη ζεστασιά ενός σπιτιού, αισθάνοµαι τόσο ασφαλής, τόσο προστατευµένος... Νοµίζω ότι η «ανθρώπινη» οικογένειά µου µε αγαπάει. Η αυλή είναι όλη δική µου και, συχνά, ξεπερνάω τον εαυτό µου, σκάßοντας στο χώµα σαν τους προγόνους µου, τους λύκους, για να κρύψω το φαγητό. Ποτέ δεν δοκιµάζουν να µου µάθουν τίποτε. Τότε θα πρέπει όλα να πηγαίνουν καλά, όλα αυτά τα πράγµατα που κάνω να είναι εντάξει!

12 µηνών. Σήµερα έγινα ενός έτους. Είµαι ένας ενήλικος σκύλος. Όµως τα αφεντικά µου λένε ότι µεγάλωσα πολύ περισσότερο από ότι περίµεναν. Πόσο υπερήφανοι πρέπει να είναι για µένα!

13 µηνών. Σήµερα µε έδεσαν. Σχεδόν δεν µπορούσα να κουνηθώ, να ßρεθώ σε λίγο ήλιο όταν κρυώνω, ή να ßρω λίγη σκιά όταν ο ήλιος ανεßαίνει ψηλά στον ουρανό. Λένε ότι θα µε επιτηρούν και ότι είµαι αχάριστος. Δεν καταλαßαίνω τίποτε απ' όσα µου συµßαίνουν.

15 µηνών. Όλα έχουν αλλάξει τώρα... Με κρατάνε συνέχεια κλειδωµένο στη ßεράντα. Αισθάνοµαι πολύ µόνος. Η «ανθρώπινη» οικογένειά µου δεν µε θέλει πια. Μερικές φορές ξεχνάνε ότι διψάω και πεινάω. Όταν ßρέχει, δεν έχω µια στέγη πάνω από το κεφάλι µου.

16 µηνών. Σήµερα µε έßγαλαν από τη ßεράντα. Ήµουνα σίγουρος ότι η «ανθρώπινη» οικογένειά µου µε είχε συγχωρέσει. Ήµουν τόσο χαρούµενός που χοροπήδαγα από ενθουσιασµό. Η ουρά µου κουνιόταν σαν τρελή. Επιπλέον, πίστεψα ότι θα µε πήγαιναν ßόλτα! Κατευθυνθήκαµε προς τον αυτοκινητόδροµο, και άξαφνα, σταµάτησαν το αυτοκίνητο, άνοιξαν την πόρτα και εγώ ßγήκα έξω, χαρούµενος, γιατί σκεπτόµουν ότι θα περνάγαµε τη µέρα µας στην εξοχή. Δεν καταλαßαίνω γιατί έκλεισαν την πόρτα κι έφυγαν. «Ακούστε, περιµένετε!» - γάßγισα. Με ξέχασαν... Έτρεξα πίσω από το αυτοκίνητο µε όλη τη δύναµή µου. Η αγωνία µου µεγάλωνε καθώς άρχισα να καταλαßαίνω, ενώ δεν µπορούσα να αναπνεύσω από το λαχάνιασµα και αυτοί δεν σταµατούσαν, ότι µε είχαν εγκαταλείψει!

17 µηνών. Έψαχνα µάταια να ßρω το δρόµο για να γυρίσω σπίτι. Είµαι µόνος και αισθάνοµαι χαµένος. Στις περιπλανήσεις µου, συναντάω µερικούς ανθρώπους µε καλή καρδιά που µε κοιτάνε µε θλίψη και µου δίνουν λίγο φαγητό. Τους ευχαριστώ µε τα µάτια µου, από τα ßάθη της ψυχής µου. Εύχοµαι να µε υιοθετούσαν. Θα ήµουνα τόσο πιστός όσο κανένας άλλος σκύλος! Όµως, αυτοί απλά λένε: «καηµένο σκυλάκι, πρέπει να έχει χαθεί».

18 µηνών. Πριν από µερικές ηµέρες, πέρασα από ένα σχολείο και είδα πολλά παιδιά µικρά και µεγαλύτερα σαν τα «µικρά µου αδερφάκια». Πλησίασα περισσότερο και µια οµάδα από τα µικρότερα παιδιά, γελώντας, µου πέταξαν πολλές πέτρες, απλά για να δούνε «ποιος σηµαδεύει
καλύτερα». Μια από αυτές τις πέτρες µε χτύπησε στο µάτι και, έκτοτε, δεν µπορώ να δω καθόλου µε αυτό το µάτι.

19 µηνών. Είναι απίστευτο. Όταν είχα καλύτερη όψη, οι άνθρωποι µε λυπόντουσαν. Τώρα είµαι πολύ αδύνατος και αδύναµος και η όψη µου είναι απαίσια. Έχω χάσει το ένα µου µάτι και οι άνθρωποι µε διώχνουν µε τις σκούπες όταν προσπαθώ να ξεκουραστώ σε κάποια σκιά.

20 µηνών. Κινούµαι µε εξαιρετικά µεγάλη δυσκολία. Σήµερα, ενώ προσπαθούσα να περάσω το δρόµο, µε χτύπησε ένα αυτοκίνητο. Βρισκόµουνα στη ζώνη των πεζών για να περάσω το δρόµο, όµως ποτέ δεν θα ξεχάσω το γεµάτο ικανοποίηση ßλέµµα του οδηγού, που έδινε συγχαρητήρια στον εαυτό του που µε πάτησε. Εύχοµαι να µε είχε σκοτώσει! Όµως, απλά µου προκάλεσε εξάρθρωση στα πίσω µου πόδια! Ο πόνος ήταν ανυπόφορος! Τα πόδια µου δεν µε υπακούνε και µόλις µε τεράστια δυσκολία µπόρεσα να συρθώ στο γκαζόν στην άκρη του δρόµου. Επί δέκα µέρες έχω µείνει εκτεθειµένος στον ήλιο που καίει, στη δυνατή ßροχή, στο κρύο, χωρίς φαγητό. Δεν µπορώ πλέον να κουνηθώ. Ο πόνος είναι ανυπόφορος. Βρίσκοµαι σε ένα πολύ υγρό µέρος, και φαίνεται ότι ακόµη και το τρίχωµά µου µαδάει. Κάποιοι περαστικοί ούτε καν µε προσέχουν, άλλοι λένε: «µην πλησιάζεις». Είµαι σχεδόν αναίσθητος, όµως, µια ελάχιστη δύναµη από τα ßάθη του σώµατός µου µε αναγκάζει να ανοίξω τα µάτια µου. Η γλυκύτητα στη φωνή της µε έκανε να αντιδράσω. «Καηµένο µου σκυλάκι, κοίτα πώς σε έχουν αφήσει», έλεγε. Μαζί µε την γυναίκα ήταν ένας άντρας µε λευκή ποδιά που µε ακούµπησε και είπε: «Λυπάµαι, κυρία µου, αλλά αυτός ο σκύλος δεν θα τα καταφέρει. Είναι καλύτερα να τον ßοηθήσουµε να ßγει από αυτόν τον πόνο και τη δυστυχία». Η ευγενική κυρία, µε δάκρυα να τρέχουν ποτάµι στα µάγουλά της, συµφώνησε. Όσο καλύτερα µπορούσα, κούνησα την ουρά µου και την ευχαρίστησα, µε τα µάτια µου, για τη ßοήθειά της να αναπαυθώ ειρηνικά και ήρεµα. Ενώ αισθανόµουν το ελαφρύ τσίµπηµα της ßελόνας, πριν από αυτόν τον µακρύ ύπνο, η τελευταία µου σκέψη ήταν: «γιατί έπρεπε να γεννηθώ, αφού δεν µε ήθελε κανείς;».

«Στην πορεία της εξέλιξής του προς τον πολιτισµό ο άνθρωπος απέκτησε µια κυρίαρχη θέση πάνω στα πλάσµατα που ζουν γύρω του στο ζωϊκό ßασίλειο.



Χωρίς να είναι ικανοποιηµένος από την κυριαρχία του αυτή, ωστόσο, άρχισε να ßάζει ένα κενό µεταξύ της φύσης του και τη φύση των ζώων. Αρνήθηκε την κτήση µιας αιτίας προς αυτά, και στον εαυτό του έθεσε ως σύµßολο µια αθάνατη ψυχή, και αξίωσε µια θεϊκή πτώση η οποία του επέτρεψε να καταστρέψει το δεσµό της κοινωνίας µεταξύ αυτού και του ζωικού ßασιλείου» - Sigmund Freud

«Δεν µπορείς να σώσεις κάθε ζώο στον κόσµο όµως, για αυτό το ένα που σώζεις, ΕΙΝΑΙ ο κόσµος».

Τα κατοικίδια δεν είναι παιχνίδια. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τα αντιμετωπίζει ως τέτοια. Και όπως είπε κι ο Γκάντι το επίπεδο μιας κοινωνίας φαίνεται από το πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες της τα ζώα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimigik

Νεοφερμένος

Ο dimigik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε ένα περιποιημένο σκύλο που κολυμπά χαριτωμένα στο νερό, σε σχέση με ένα βρώμικο σκυλί που ενοχλεί τους λουόμενους και "τα κάνει" στην παραλία.

Το πρώτο μου αρέσει και αρέσει και στους περισσότερους φαντάζομαι, το δεύτερο δεν αρέσει σε κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Είναι λίγο άσχετο, αλλά το βάζω γιατί έρχονται και Χριστούγεννα και πολλοί αγοράζουν σκύλο χωρίς να έχουν συναίσθηση της ευθύνης που αυτός φέρει..



Τα κατοικίδια δεν είναι παιχνίδια. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τα αντιμετωπίζει ως τέτοια. Και όπως είπε κι ο Γκάντι το επίπεδο μιας κοινωνίας φαίνεται από το πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες της τα ζώα..


Τι να σου πω μάγκωσε η καρδια μου με αυτο το κείμενο.
Μακάρι να το διάβαζαν σοβαρά όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τα ψαρια ειναι πιο καθαρα απο τα σκυλια?

χμμμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goddess

Νεοφερμένος

Η Goddess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τα ζώα έχουν πολύ πιο υψηλά standard υγιεινής από πολλούς ανθρώπους που κυκλοφορούν γύρω μας και ανεχόμαστε πολλές φορές αναγκαστικά, για αυτό όχι μόνο δεν με ενοχλούν τα ζώα στην παραλία, αλλά πολλές φορές τα προτιμώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τα ζώα έχουν πολύ πιο υψηλά standard υγιεινής από πολλούς ανθρώπους που κυκλοφορούν γύρω μας και ανεχόμαστε πολλές φορές αναγκαστικά, για αυτό όχι μόνο δεν με ενοχλούν τα ζώα στην παραλία, αλλά πολλές φορές τα προτιμώ![/quote



Εγώ μαζί σου.
Έτσι Ετσι
:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Και μένα δεν με ενοχλούν τα ζώα στη παραλία, αλλά σέβομαι και αυτούς που δεν τα θέλουν. Το καλοκαίρι έγινε χαμός με κάποιον που έφερε να βάλει το σκυλάκι του στη θάλασσα,από τους άλλους που δεν το ήθελαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagi

Νεοφερμένος

Η vagi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πιστευω οτι χειροτερα σκουπιδια απο τον ανθρωπο δεν εχει.τα κατοικιδια αμα υπαρχουν σωστοι ανθρωποι ολα θα ητανε καλητερα σε αυτον τον πλανητη που ονομαζουμε γη...........και στην θαλασσα δεν με ενοχλουνε που τα βλεπω.η θαλασσα ειναι αποστειρωμενο περιβαλλον και δεν κολλας μικροβια και εξαλλου ο κοσμος διαμαρτηρετε οταν βλεπει τον σκυλο μαζι με το αφεντικο του και φωναζουνε και βριζουνε αμα θα δουνε ομως κανενα αδεσποτο να κανει μπανιο δεν λενε τιποτα με ποιον να τα βαλουνε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzzz

Νεοφερμένος

Η zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω παντως εχω κολλησει ψωρα απο σκυλο στην παραλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
εγω παντως εχω κολλησει ψωρα απο σκυλο στην παραλια!
Εννοείς ότι κάποιος με κίνδυνο να κολλήσει και ο ίδιος,άφησε τον σκύλο του να υποφέρει από ψώρα αλλά φρόντισε να μην του στερήσει το μπάνιο;:hmm::no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zzzzz

Νεοφερμένος

Η zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εννοείς ότι κάποιος με κίνδυνο να κολλήσει και ο ίδιος,άφησε τον σκύλο του να υποφέρει από ψώρα αλλά φρόντισε να μην του στερήσει το μπάνιο;:hmm::no:


Τι να σου πω ...μαλλον απ'την αμμο που καθοταν.:hmm:
Ηταν μιας κυριας μεγαλης σε ηλικια κ το σκυλι δεν το ελεγες και του σπιτιου.:confused:

Προσωπικα αγαπω τα σκυλια γιατι εχω ενα, αλλα ποτε δεν το πηγα στην θαλασσα.Οχι γιατι δεν ειναι καθαρο αλλα επειδη σεβομαι αυτους που ισως δεν τα γουσταρουν.:P Χωρια οτι ειναι ατακτο και θα με βριζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τα κατοικίδια στη θάλασσα είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη. Κατοικίδια. Δηλαδή ζώα που ζούν με κάποιους κάπου. Κι αυτός που παίρνει μαζί του το σκύλο του στη θάλασσα, τον φροντίζει κιόλας όσον αφορά στον εμβολιασμό και στην καλή κατάσταση της υγείας του. Δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρήσω οποιοδήποτε κατοικίδιο πιο βρώμικο ή πιο ανθυγιεινό από οποιονδήποτε άνθρωπο αντίστοιχα.
Και όσοι το κάνουν, απλά δεν παρατηρούν καλά τί γίνεται γύρω τους ειδικά στις ελεύθερες παραλίες.
Η μοναδική δυσκολία με το σκύλο στην παραλία είναι ότι πρέπει να του εξασφαλίζεται σκιά, δροσιά εκεί που κάθεται, και τακτικά δροσερό νερό και οπωσδήποτε όχι καταμεσήμερο με καύσωνα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα reve...το έχω ποστάρει και παραπάνω....
τα σκυλιά δεν βρωμίζουν την παραλία,ούτε την μολύνουν παραπάνω από μας...
οσο για σένα ΖΖΖ ελπίζω πραγματικά να μην το πιστεύεις αυτό που λες...εκ των πραγμάτων η ψώρα δεν κολλάει έτσι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guru

Νεοφερμένος

Ο guru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οταν δλδ καποιος δε θελει περιττωματα γυρω του, σημαινει αυτοματα οτι δε σεβεται και τα υπολοιπα ζωντανα? Λιγο ακραια ειναι αυτη η θεση...
Οπως δε θελω να βρισκω τετοια πραγματα γυρω μου απο ανθρωπους, δε θελω και απο ζωα...οπως δε θελω ρακετες, ταβλι πανω απο το κεφαλι μου, δε θελω και γαυγισματα, οταν ειμαι στην παραλια για να ηρεμησω...
Το θεμα εχει να κανει με το τι ζηταμε οταν θελουμε εν προκειμενω να παμε στη θαλασσα...Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του...

Οπως εχει χιλιοειπωθει, ο κοσμος αυτος ειναι πλασμενος για πολλα ειδη κ οχι μονο για το ανθρωπινο. Με αυτη τη λογικη οι παραλιες ανηκους σε ολους κ ο καθενας κανει οτι θελει αρκει να μην ενοχλει! αν εμενα ο σκυλος μου ειναι στην παραλια κ δεν ερθει διπλα σου-οπως δεν εχω λογο να'ρθω και γω για να μη σ'ενοχλησω-εχει καθε δικαιωμα να κολυμπησει, να περιφερεται κ να παιζει διπλα μου..Αν ο σκυλος μου ειναι ανεξελενκτος, ειμαι μ@λ@κας κ το κουβαδακι μου κ σ'αλλη παραλία..Αν ο σκυλος μου ειναι "κύριος" κ εσενα (τον καθενα εννοω, μην παρεξηγουμαστε, αφορμη την δηλωση βρηκα να πω την αποψη μου:D)σε ενοχλει η παρουσια του, συνηθισε το, ή παρε το δικο σου κουβαδακι....Θελω να πω πως αν μπορουμε να εχουμε τα κατοικιδια μας υπο ελεγχο, δεν ειναι αναγκη να ψαχνομαστε παντα εμεις -που εχουμε σκυλια κοκ- σε ποια έρημη παραλια θα παμε, αλλα ο καθενας που δε θελει την σκυλισια παρουσια να ψαξει στην τελικη μια ερημη παραλια να βρει την ησυχια του.Και εκει κολλαει κ η δηλωση σου "Μερη υπαρχουν πολλα, ωστε ο καθενας να βρει αυτο που ταιριαζει στα θελω του..."

(πραγματικα δε θελω να παρεξηγηθω!!!:redface: δεν κανω επιθεση στην αποψη σου ή σε σενα, απλα μεσω αυτης, ηθελα σαν ζωοφιλος να πω αυτο που πιστευω...no hard feelings ok???:P:D

Είναι λίγο άσχετο, αλλά το βάζω γιατί έρχονται και Χριστούγεννα και πολλοί αγοράζουν σκύλο χωρίς να έχουν συναίσθηση της ευθύνης που αυτός φέρει..



Τα κατοικίδια δεν είναι παιχνίδια. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τα αντιμετωπίζει ως τέτοια. Και όπως είπε κι ο Γκάντι το επίπεδο μιας κοινωνίας φαίνεται από το πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες της τα ζώα..

Παραλιγο να δακρυσω ρε συ...Ενω διαβαζα, ασυναισθητα εβαζα τον Ερμή μου -το σκυλακι μου- στη θεση του ηρωα της ιστοριας σου και αισθανθηκα απεριγραπτη θλιψη...:redface: Μακαρι ολος ο κοσμος να καταλαβαινε πως αισθανονται τα σκυλια και να ηταν πιο υπευθυνος απεναντι τους...:/:Εχθες μαλωσα και τον Ερμη και την αδελφουλα του που φιλοξενω επειδη μου κατουρησαν τον καναπε:mad: - :P - μετα απο αυτο το μυνημα θα παω και θα τ'αγκαλιαζω μαλλον για κανα μισαωρο!!!:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
ο ερμής σου ή οποιοδήποτε ζωό έχεις, αν το έχεις μέσα στο διαμέρισμα υποφέρει εκ των πραγμάτων θαρρώ.

για μένα είναι εγκληματικό να έχει κάποιος ένα ζώο αν το έχει μέσα στο διαμέρισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
^ Συμφωνω απολυτα.. κι εγω για παραδειγμα λατρευω τα σκυλια οσο κανεις δε μπορει να φανταστει, αλλα δεν εχω και δε θα επαιρνα ποτε γιατι ζω σε διαμερισμα πολυκατοικιας μες την πολη και νιωθω οτι το εγκλωβιζω. Αυτο ισχυει γενικοτερα και για χρυσοψαρα σε γυαλες, πουλια σε κλουβια, κουνελια, χαμστερακια κτλπ

Οσον αφορα την ερωτηση του θεματος, προσωπικα με ενοχλουν περισσοτερο καποια κακομαθημενα παιδακια που τσιριζουν ολη την ωρα και σου σπανε τα νευρα και οι γονεις δεν τους δινουν καμια σημασια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ετσι και δω σκυλι στη παραλια εκνυριζομαι και συχαινομαι τοσο πολυ που η πρωτη μου κινηση ειναι να τα μαζψω και να την κανω με εκαφρια πηδηματακια και αγριοκοιτωντας τους ιδιοκτητες:P

ειπαμε οκ, δε χρειαζεται να τα σερνεις μαζι σου και στη παραλια, ποσο μαλλον να τα αφηνεις να δροσιζονται και στη θαλασσα που κολυμπαει τοσος κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top