Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
Ναι, θα το επέτρεπα.
23
22,77%
Ναι, θα το επέτρεπα με προϋποθέσεις.
44
43,56%
Ναι, θα το επέτρεπα όταν λείπω από το σπίτι.
11
10,89%
Όχι δεν θα το επέτρεπα.
19
18,81%
Δεν ξέρω/Δεν θέλω να κάνω παιδιά
4
3,96%

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 22:46, 30-08-11:

πολλες φορες βλεπω κατι αμερικανικες σειρες οπου ο γκομενος της κορης εχει ερθει κ εχει κοιμηθει το βραδυ στο δωματιο της και το πρωι ολη η οικογενεια μαζι κ αυτος τρωνε πρωινο ανεμελοι κ γελαστοι.
εσεις θα το επιτρεπατε αυτο στο παιδι σας? (ειδικα στην κορη σας γιατι βασικά νομιζω οτι ακομα στα αγορια οι γονεις κανουν τα στραβα ματια περισσοτερο απ οτι στα κοριτσια)
εγω ας πουμε δεν μπορω να το φανταστω αυτο στο σπιτι μου. ο πατερας μου θα ειχε φρικαρει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:59, 30-08-11:

πολλες φορες βλεπω κατι αμερικανικες σειρες ...
εσεις θα το επιτρεπατε αυτο στο παιδι σας?

όχι, δεν θα του επέτρεπα να βλέπει αμερικανικές σειρές (Ο_ο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

29 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:28, 30-08-11:

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους γονείς της κοπέλας,ούτε η αδερφή μου με τους δικούς μας γονείς.(Άλλωστε όπως έφερα εγώ κοπέλα στο σπίτι μπορεί να φέρει εκείνη το αγόρι της)Κανένας διαχωρισμός.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:29, 30-08-11:

Ναι, λες και αν δεν το έφερνε δεν θα είχε. Οκ πάει στο διάολο ένας γονιός να μην θέλει η κόρη του να έχει φίλο, ηλίθιο, οπισθοδρομικό αλλά οκ. Είναι μια στάση ζωή.

Μην μπερδεύουμε την ελευθερία με την ανοχή. Αν δεν συμφωνούμε με μια ελευθερία, αδιαφορούμε

Και ιδού η απορία ποίος είναι χειρότερος γονιός; Κάποιος που έχει επιβάλει στην παιδιά του μια ζωή κατηχητικού ή κάποιος που ξέρει ότι κάτι συμβαίνει, διαφωνεί αλλά επιλέγει να σου κάνει την ζωή "κόλαση" μόνο και μόνο να αισθάνεται αυτός ωραία; Τουλάχιστον ο πρώτος, αν και στενόμυαλο, έχει καλές προθέσεις. Ίσως να πιστεύει "απλά" ότι οι εναλλακτικές είναι "αρρωστημένες"

Υ.γ.: Για να μην παρεξηγηθώ, άλλο είναι πχ να μου "ζητούσε" να πάρω πρωινό με κάποιον που "γνώρισε" χθες στο clubbing και εντελώς διαφορετικό κάποιον που την εκφράζει εκείνη την περίοδο της ζωής της, έστω και αν είναι κάτι "απλό". Όχι ότι θα ενοχλούσε αν ήξερα ότι συμβαίνει το πρώτο, ή θα μου "ζητούσε" 1-2 φορές κάτι τέτοιο, απλά θα με ανησυχούσε η επιπολαιότητα της.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:58, 30-08-11:

Αν κατάλαβα καλά,η ciela ρωτάει αν τα κορίτσια φέρνουν τόσο εύκολα τη σχέση τους στο σπίτι,όσο και τα αγόρια.
Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι για να φέρεις άτομο σπίτι,σημαίνει πως αισθάνεσαι άνετα,άρα οι γονείς το έχουν συνειδητοποιήσει και είναι εντάξει με αυτό θεωρώντας το κάτι το φυσιολογικό.Εκτός αν κατάλαβα λάθος.

Τα όρια της μη ανοχής και της ανοχής επίσης είναι σαφώς ορισμένα.Αν ο γονέας φτάσει στο σημείο να μην ανέχεται ένα γεγονός,τότε δε θα συμβάλλει σε αυτό.(Το λιγότερο υγιές είναι να ανακατευτεί αρνητικά αφού σε αφήσει να φέρεις άτομο στο σπίτι.)Ελευθερία κι ανοχή είναι παρόμοιοι όροι.Το να δίνεις ελευθερία μπορεί απλά να σημαίνει ανοχή.Το ζήτημα είναι αν το επικροτείς ή όχι.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 00:07, 31-08-11:

λοιπον εγω ρωτησα για sleep over. δεν εννοω να ερθει ο αλλος επισκεψη απλα. εννοω να πει καληνυχτα στο μπαμπα και το πρωι ολοι μαζι να φαμε πρωινο, οπως θα εκανα με μια φιλη μου η ενα αγορι με εναν φιλο του

θα μπορουσατε να φανταστειτε τον εαυτο σας σ αυτη τη σκηνη ως γονεις?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 00:08, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
λοιπον εγω ρωτησα για sleep over. δεν εννοω να ερθει ο αλλος επισκεψη απλα. εννοω να πει καληνυχτα στο μπαμπα και το πρωι ολοι μαζι να φαμε πρωινο, οπως θα εκανα με μια φιλη μου η ενα αγορι με εναν φιλο του
Αυτό ακριβώς εννοώ καλή μου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 00:10, 31-08-11:

Έχει μείνει το αγόρι της αδερφής μου στο σπίτι μας και αν και η μαμά δεν ήταν ιδιαίτερα θετική στην αρχή, δεν έδειξε να έχει πρόβλημα όσο ήταν εδώ το παιδί. (Τον καημένο, με τρεις γυναίκες στο ίδιο σπίτι, μάλλον εκείνος θα το είχε το πρόβλημα )

Δε θα προσκαλούσα το αγόρι μου να μείνει μαζί μας, αλλά στο σπίτι του μπαμπά θα τον πήγαινα πολύ άνετα. Είναι cool ο μπαμπάς.

Αν είχα παιδιά, νομίζω πως θα μπορούσα να τους περάσω με τον τρόπο μου τα όρια τα οποία θα ήταν καλό να τηρούμε στις μεταξύ μας συναντήσεις εντός του σπιτιού, οπότε δε θα είχα και πρόβλημα να μένει το αγόρι της κόρης μου ή το κορίτσι του γιου μου στο σπίτι. Π.χ. κλείσε την πόρτα σου και κάνε ό,τι θες (σε ένα μέτρο κι αυτό το «ό,τι θες»), αλλά μη χαμουρεύεσαι μπροστά μου, παίρνω πρωινό, λυπήσου με!

Πιο ασφαλείς θα ήταν γυρίζοντας δεξιά κι αριστερά; Δε νομίζω.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:38, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ciela

θα μπορουσατε να φανταστειτε τον εαυτο σας σ αυτη τη σκηνη ως γονεις?
εγώ πάλι δεν είμαι τόσο υπεράνω όσο οι υπολοιποι που απαντησαν .
Να έρθει, να κάτσει, να τον/την γυρίσω και σπίτι του το βράδυ αλλά μέχρι το παιδί μου να πάει 18(==να τελειώσει το σχολείο) ο καθένας κοιμάται σπίτι του.
Τώρα, ΑΝ ήταν φοιτητής/τρια (αν δεν έπαιρνε τα γράμματα και έπιανε αμέσως δουλειά να φρόντιζε να πιάσει και σπίτι να μείνει) και είχε περάσει στην πόλη που μέναμε και ως οικονομικά εξαρτώμενος/η παρέμενε στο σπίτι, θα ήμουν κάπως πιο χαλαρή νομίζω. Πάντα μιλώντας για κάποια πιο σταθερή σχέση και όχι να μου φέρνει όποιον γνωρίσει σπίτι.
Όχι να το κάνουμε και ... αρμένικη βιζιτα και να μεγαλώνω και ...2ο φοιτητή στο σπίτι αλλά θα το έβλεπα πιο ψύχραιμα το θέμα.
Βέβαια από την άλλη δεν θα ήθελα με τπτ τα φοιτητές παιδιά μου να μένουν στο ίδιο σπίτι με μένα (έχω κάνει κι εγώ φοιτήτρια ) οπότε μακάρι όταν και αν ερθει η ώρα τα οικονομικά της οικογένειας να επιτρέπουν να μένουν μόνα τους.

πσ. η απάντηση δεν διαφοροποιείται είτε μιλάμε για γιο είτε για κόρη

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 12:53, 31-08-11:

Κι εγώ απο 18 θα επέτρεπα ως γονέας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:54, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Να έρθει, να κάτσει, να τον/την γυρίσω και σπίτι του το βράδυ αλλά μέχρι το παιδί μου να πάει 18(==να τελειώσει το σχολείο) ο καθένας κοιμάται σπίτι του.
Τώρα, ΑΝ ήταν φοιτητής/τρια (αν δεν έπαιρνε τα γράμματα και έπιανε αμέσως δουλειά να φρόντιζε να πιάσει και σπίτι να μείνει) και είχε περάσει στην πόλη που μέναμε και ως οικονομικά εξαρτώμενος/η παρέμενε στο σπίτι, θα ήμουν κάπως πιο χαλαρή νομίζω. Πάντα μιλώντας για κάποια πιο σταθερή σχέση και όχι να μου φέρνει όποιον γνωρίσει σπίτι.
Τόσο μεγάλη διαφορά έχει το 17 από το 18; Η Γ λυκείου από το 1ο έτος του πανεπιστήμιου;

edit: @Chemwizard, η ίδια ερώτηση και για σένα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:16, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Τόσο μεγάλη διαφορά έχει το 17 από το 18; Η Γ λυκείου από το 1ο έτος του πανεπιστήμιου;

Kαταρχάς (έχει συζητηθει και σε άλλο θέμα) τα 18 από τα 17 δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Τα 17 από τα 16 δεν έχουν μεγάλη διαφορά, τα 16 από τα 15 δεν έχουν μεγάλη διαφορά, άρα τι 18 τι 15 το ίδιο είναι? Ε.. δεν πάει ακριβώς έτσι!

κατά δεύτερον, Ναι έχουν "μεγαλύτερη" διαφορά τα 17 από τα 18, σε σχέση με τα 16 από τα 17 πχ. γιατί το τέλος του σχολείου σηματοδοτεί ένα "τέλος εποχής". Στο σχολείο είσαι το παιδί του γονιού σου που οι καθηγητές σου θα μιλήσουν στους γονείς σου για τη συμπεριφορά σου, θα τους καλέσουν αν πάρεις αποβολή κτλ κτλ κτλ. Στο πανεπιστημιο είσαι ο κ.Τάδε και κανείς καθηγητής πχ. δεν θα...φωνάξει το μπαμπά σου άμα κάνεις μλκ.
Οπότε ναι... Θεωρώ ότι κοινωνικά και ψυχολογικα (και για το παιδί) τα Χριστούγενα της Γ' Λυκείου απέχουν από τα Χριστούγεννα τους 1ου έτους πολύ περισσότερο από 12 μήνες.

Επίσης, να διευκρινήσω εδώ ότι μια τέτοια μετάβαση δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Δεν είπα ότι πχ μέχρι και την τελευταία μέρα του Λυκείου θα επιτρέπω στον φίλη/στη φίλη του παιδιού μου να έρχεται σπίτι μας αυστήρα και μόνο ...4-6 το απόγευμα για τσάι και ξαφνικά με το που θα πάρει το πάσο της σχολής του θα πω "α, ωραία τώρα φέρε τον/την φίλο-η σπίτι να μείνει μια βδομάδα" .
Για όλα τα πράγματα χρειάζονται σταδιακές μεταβάσεις.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:26, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope

Είχα σκοπό να κάνω edit περί αυτού αλλά μαγείρευα

Το 18 δεν είναι απόλυτο ως νόύμερο,αλλά μια μέση τιμή.Και στα 17 για παράδειγμα αν είναι ώριμη οκ.Πιο πριν δε θα το προτιμούσα,πάντως.Στο πλαίσιο μιας διαπαιδαγώγισης που όσο το παιδί μεγαλώνει,αυξάνονται ανάλογα τα δικαιώματα κι οι υποχρεώσεις του,θεωρώ για παράδειγμα,τα 15 εξωφρενική ηλικία ώστε να του δώσω αυτό το δικαίωμα.(Μιλάω πάντα για το να έρθει στο πατρικό και να αντιμετωπίζεται η κατάσταση σαν φυσιολογική για την ηλικία του,όχι το να κάνει σεξ.Εκεί δεν ξέρω ακόμη,έχω πολλά χρόνια μπροστά μου για να γίνω γονιός )

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:03, 31-08-11:

Δε νομίζω στα 15 να στο ζητούσε κιόλας. Καλά καλά δεν έχουν βγει από το αυγό! Δες πόσα παιδιά σε ηλικίες 15-16 γράφουν, για να πουν πόσο ντρέπονται να μιλήσουν σε μια κοπέλα. Τα κορίτσια από την πλευρά τους τηρούν σιγή ιχθύος.

Μου αρέσει η προσέγγιση του wizard, ο παράγοντας της ωριμότητας δηλαδή. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνοδεύεται από νουμεράκια βέβαια.

Ίσως γιατί σκέφτομαι με βάση εμένα. Μου φαίνεται πολύ γλυκιά η σκέψη ότι το παιδί μου αισθάνεται πολλά και όμορφα πράγματα για κάποιον/κάποια και θέλει να κοιμηθούν παρέα , αλλά επειδή εγώ δεν είχα νιώσει αυτήν την «ανάγκη» αν το θέλετε πριν τα 17, δε θεωρώ πως μπορεί να δημιουργηθεί πολύ νωρίτερα (π.χ. στα 15 που ειπώθηκε). Επομένως έχω στο μυαλό μου κι εγώ ένα όριο ηλικίας, busted.

Λάθος συλλογισμός. Right. Οπότε επιστρέφουμε στην ωριμότητα την οποία βέβαια μπορεί να μην έχει ούτε στα 18 ούτε και στα 20.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:17, 31-08-11:

Βασικά η προσέγγιση μου θα έλεγα πως είναι μια προσπάθεια για βέλτιστη συμφωνία ανάμεσα σε επιθυμίες,ωριμότητα,ισορροπιών και βιολογίας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:32, 31-08-11:

Μα τι 18, 17 και 15 συζητάτε; Εδώ τώρα πια οι νέοι κάνουν σεξ απ' τα 14!
Το θέμα είναι πρακτικό και οικονομικό, που θα πάνε τα παιδιά να κάνουν το γούτσου-γούτσου τους;

Δεν θα μου άρεσε να χώνομαι στα βρακιά των παιδιών μου. Δεν θέλω να ξέρω με ποιον, ποια και πόσους πάνε. Είναι καθαρά δικό τους θέμα. Πιστεύω ότι θα έχω φροντίσει μέχρι τότε να τους περάσω όλα όσα χρειάζεται να ξέρουν για να προστατεύσουν την αυτοεκτίμηση και την αξιοπρέπειά τους.

Από κει και πέρα, θα το ξεκαθαρίζω...παιδιά όταν θα λείπουμε εμείς, ελεύθεροι...το σπίτι δικό σας!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 14:43, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Το θέμα είναι πρακτικό και οικονομικό, που θα πάνε τα παιδιά να κάνουν το γούτσου-γούτσου τους;
Δε νομίζω πως είναι αυτό το θέμα της συζήτησης όμως.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 14:52, 31-08-11:

Δεν θα μου άρεσε να χώνομαι στα βρακιά των παιδιών μου. Δεν θέλω να ξέρω με ποιον, ποια και πόσους πάνε. Είναι καθαρά δικό τους θέμα. Πιστεύω ότι θα έχω φροντίσει μέχρι τότε να τους περάσω όλα όσα χρειάζεται να ξέρουν για να προστατεύσουν την αυτοεκτίμηση και την αξιοπρέπειά τους.

Από κει και πέρα, θα το ξεκαθαρίζω...παιδιά όταν θα λείπουμε εμείς, ελεύθεροι...το σπίτι δικό σας!
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν μπορώ να ξέρω από τώρα τι θα κάνω ως γονιός γιατί είμαι μικρή, αλλά ξέρω πως ακόμα και αν ο ίδιος μου ο μπαμπάς μου έλεγε φέρε το αγόρι σου σπίτι(ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να το πει, το κοριτσάκι του), δεν θα μπορούσα με τίποτα να τον συστήσω στους γονείς μου και μετά να πω καληνύχτα, και να πάμε στο δωμάτιο μου. Ακόμα και τίποτα να μην κάνουμε Τζίσους είναι οι γονείς μου έξω στο σαλόνι και εγώ δεν θα ήθελα ούτε να διανοηθώ να κάνουν σεξ, αυτοί γιατί να το ανεχτούν?
Όταν είναι άδειο το σπίτι, όπως είπες, ελεύθερα

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 16:19, 31-08-11:

Γιατι οχι?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:41, 31-08-11:

Εγώ νομίζω ότι, καθώς τα έχω περάσει κι εγώ όπως και όλοι μας άλλωστε, αν το παιδί μου είχε σχέση, θα προσπαθούσα να του "αδειάζω την γωνιά" όσο περισσότερο μπορούσα, για να μην χρειαστεί να πάει ποτέ σε ξενοδοχείο ημιδιαμονής ή να την βγάλει στο παρκάκι. Από εκεί και πέρα, τα οικογενειακά πρωινά all together δεν μου ταιριάζουν σαν ιδιοσυγκρασία και επίσης προσωπικά ποτέ δεν έβγαλα τα μάτια μου με τους γονείς μου στο δίπλα δωμάτιο, οπότε νομίζω ότι δεν θα μου αρέσει να κάνει κάτι διαφορετικό το παιδί μου. Οπότε, από τα 14-15 (ανάλογα με την ωριμότητά του) και μέχρι να τελειώσει το σχολείο ας αρκεστεί σε σαββατόβραδα που θα είμαι έξω ή weekends που θα λείπω. Αν μετά θελήσει να έχει άλλα προνόμια, ας φροντίσει να φύγει από το σπίτι. Όσο για το αν θα υπάρχει διαφοροποίηση στην συμπεριφορά μου σε σχέση με το αν το παιδί θα είναι αγόρι ή κορίτσι, νομίζω ότι με το αγόρι πιθανώς να ήμουν πιο επιφυλακτική, καθώς οι γονείς των κοριτσιών συχνά τείνουν να αντιμετωπίζουν το αγόρι και τους γονείς του ως αποδιοπομπαίους τράγους σε "δύσκολες" περιπτώσεις (από το να πέσουν οι βαθμοί της επειδή την "έφαγαν οι έρωτες" μέχρι να κολλήσει επιχείλιο έρπη).

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 16:58, 31-08-11:

Φυσικα και θα το επετρεπα!!!!!!γιατι οχι?
δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να τρεχει σε διαφορα μερη για να κρυβεται......προυποθεση βεβαια ειναι να ειναι πανω απο 18 και να ειναι η σχεση σοβαρη.
θα σχηματισω πολυ αρνητικη εντυπωση για το παιδι μου (αλλα και για μενα )εαν μου φερνει στο σπιτι για φαγητο και υπνο καθε τυχαρπαστο που απλα ενθουσιαστηκε μαζι του.Αν προκειται για μια σοβαρη σχεση φυσικα! Θα ηθελα να γνωριζω το ατομο το οποιο θα βρισκεται τοσες πολλες ωρες με το παιδι μου,θα ηθελα να δω πως σκεφτεται.
αυτο ομως π δεν μπορω πραγματικα ειναι τα σαλιαρισματα.....ουδεποτε ημουν τοσο εκδηλωτικη σε δημοσιο χωρο και φυσικα αν γνωριζα τον συντροφο μου στον πατερα μου θα ημουν προσεκτικη με αυτο το θεμα! Δεν νομιζω οτι φταει σε τιποτα ο ανθρωπος να του προκαλλεσω τοσο μεγαλο σοκ.
Κατι παρομοιο λοιπον θα ηθελα να κανουν και τα παιδια μου! ναι ειμαι συμφωνη να γνωρισω την σχεση τους αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα κανουν αυστηρως προσωπικα......θα ερχομουν σε πολυ δυσκολη θεση.Οταν κλεινει η πορτα του δωματιου ο καθενας μπορει να κανει αυτο που θελει αλλα δημοσια πρεπει να ειμαστε περισσοτερο προσεκτικοι.
πραγματικα θα φρικαρα!!!

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 17:40, 31-08-11:

Οι γονεις μου ειναι πολυ ανετοι,επιτρεπουν να φερνω το αγορι μου στο σπιτι και να κοιμαται και εγω το ιδιο οταν παω στο δικο του σπιτι.
Ο αδερφος μου επισης μερικες φορες φερνει την κοπελα του σπιτι μας και το πρωι τρωμε πρωινο ολοι μαζι μπλα μπλα μπλα.
Οι γονεις δεν θα επρεπε να εχουν προβλημα,νταξ δεν ειπα να ακουγονται βογγητα απο το αλλο δωματιο,διακριτικοτητα αλλα δεν θεωρω κακο να κοιμαται καμια φορα το ζευγος μαζι.

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 18:15, 31-08-11:

Εγώ θα το επέτρεπα είτε ο γιος έφερνε κοπέλα στο σπίτι, είτε η κοπέλα έφερνε αγόρι στο σπίτι.. Για μένα θα'ταν το ίδιο..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:35, 31-08-11:

Εγώ δε θα τους άφηνα. Καλά αν είχα αγόρι θα το αφηνα αλλά το κορίτσι με τίποτα

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 18:51, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
αχ τι καλος!!!! γιατι ετσι?
αμαν αυτα τα κοριτσια,οσα χρονια και να περασουν παντα οι ιδιες αντιληψεις.........

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,371 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:57, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από karotenia
αχ τι καλος!!!! γιατι ετσι?
αμαν αυτα τα κοριτσια,οσα χρονια και να περασουν παντα οι ιδιες αντιληψεις.........
Δε ξέρω απλά είναι μερικά αγόρια εκμεταλλευτές ,τα κορίτσια πιστεύω ότι είναι πιο συναισθηματικά και δε θέλω να κάνει ένα λάθος που να μετανιώσει σε όλη την ζωή.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:00, 31-08-11:

Δε ξέρω απλά είναι μερικά αγόρια εκμεταλλευτές ,τα κορίτσια πιστεύω ότι είναι πιο συναισθηματικά και δε θέλω να κάνει ένα λάθος που να μετανιώσει σε όλη την ζωή.
Και επειδή δεν θα την αφήνεις να τον φέρνει στο σπίτι, δεν θα έχει αγόρι νομίζεις;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:03, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Και επειδή δεν θα την αφήνεις να τον φέρνει στο σπίτι, δεν θα έχει αγόρι νομίζεις;
θα έχει αλλά αναγκαστικά δε περνά όλη την μέρα μαζί του και θα φοβάται να αρχίσει οπότε θα καθυστερήσει από μόνη της (νομιζω)

μέχρι τα 18 (μετά δε μου πέφτει λόγος)

Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 19:08, 31-08-11:

πειτε με παραξενο,αλλα αν ειχα αγορι θα το αφηνα να φερει την κοπελα του να κοιμηθει σπιτι μαζι του.αν ειχα κοριτσι δε θα το αφηνα..ουτε καν να φερνει τον φιλο της σπιτι..

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 19:20, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από panoslarissa
πειτε με παραξενο,αλλα αν ειχα αγορι θα το αφηνα να φερει την κοπελα του να κοιμηθει σπιτι μαζι του.αν ειχα κοριτσι δε θα το αφηνα..ουτε καν να φερνει τον φιλο της σπιτι..

εισαι μικρος ακομα θα μαθεις.......
εχεις πολλα πραγματα για τα οποια θα αναθεωρησεις στην ζωη σου....
ας απαντησω τωρα και στους υπολοιπους......
τα παιδια κανουν πολλα πραγματα απο τα οποια αλλα μαθαινουν οι γονεις και αλλα οχι!
πιστευω πως οι γονεις θα πρεπει να καταλαβαινουν καποια πραγματα και να θυμουνται αυτα που εκαναν εκεινοι στην δικια τους εποχη.Σε αντιθετη περιπτωση τα παιδια θα αντιδρασουν απο την καταπιεση και πολλες φορες με αρνητικες συνεπειες.
δεν ειναι κατι τοσο τρομερο το να γνωρισεις το ατομο με το οποιο εχει σχεση το παιδι σου και το φιλοξενησεις και ενα βραδυ.
το θεμα ειναι τι αρχες δινει ο καθε γονιος στο παιδι του, αν το παιδι εχει παρει τις σωστες αρχες θα προσεξει απο μονο του να μην παρασυρθει κτλπ κτλπ.

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 19:38, 31-08-11:

ετσι ειναι ο σωστος ο αντρας

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:26, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
ετσι ειναι ο σωστος ο αντρας
ναι έτσι πρέπει να είναι πιστύω .
Στην πραγματικότητα δε ξέρω πως θα αντιδράσουσα βασικά μόνο οι μαμάδες και οι μπαμπάδες μπορούνε να απαντήσουνε με σίγουριά εδώ. εγώ παιδάκι είμαι ακόμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 31-08-11 στις 20:32. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:33, 31-08-11:

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει παιδευτεί με πεθερικά... Τελικά ή πολύ προοδευτικές κοπέλες είχες, ή πολύ λίγες ρε Φοκο, γιατί αν είχες πάθει και είχες μάθει, θα είχες άλλη άποψη.

Να σου πω κατι; Όσο μαλάκας μπορεί να είναι αυτός που μπορεί να σου εκμεταλλευτεί την κόρη, άλλο τόσο τσουλί μπορεί να είναι η κόρη σου και να πάρει τη μισή Αθήνα πληγώνοντας ανθρώπους που την έβλεπαν αλλιώς.

Αλλά ξέρεις... Το σπέρμα μας ποτέ δεν το βλέπουμε με τα λάθη του... Όχι, το παιδί μας δεν είναι ποτέ τσουλάκι ούτε εκμεταλλευτής αθώων κοριτσιών. Το σπέρμα μας είναι μια μικρή πριγκήπισσα που είναι μεγαλωμένη με σάντουιτς, γαλλικά και πιάνο, ασχέτως του ότι όταν γυρνάς εσύ την πλάτη σου θα κάνει πρωταθλητισμό στις τσι...κοδρομίες. Είναι ενας γιος επιβήτορας που παίρνει άλλη και κάθε βράδυ και δώστου και μπράβο βασταγερέ μου, ούτως η άλλως λες αμα δεν ήθελε μόνο σεξ κι αυτή δε θα τριβόταν, οπότε τάχα καλά της κάνει, άσχετα αν η κοπέλα μπορεί να θέλει και αίσθημα.

Και το παιδί του αλλουνού είναι παιδί με δικαιώματα. Κι ας είναι αγόρι. Και το παιδί του αλλουνού έχει δικαίωμα να αγαπήσει, κι αν αγαπήσει την κόρη σου, θα είναι τιμή για σένα γιατί αγαπάει και τον τρόπο που τη μεγάλωσες και την έκανες τέτοια ώστε να την ερωτευτεί, άρα αγαπάει κι ένα κομμάτι σου αυτός ο άνθρωπος. Το οτι επειδή σα γονιός μπορεί στο μέλλον να γίνεις ανίκανος ή ανόητος να το διακρίνεις, δε σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει σαν ποιοτικό χαρακτηριστικό.

Απορία ψάλτου βηξ: Γιατί όταν το αγόρι μας πηδάει κόρες άλλων είναι ο σουπερ αστροπηδήκουλας και το καμάρι μας, ενώ όταν άλλοι πηδάνε την κόρη μας είναι εκμεταλλευτές;

Απάντηση "γιατί μαμα;" : Γιατι ο γονιός μπαίνει ψυχολογικά στη θέση του παιδιού. Σου λέει το αγόρι μου ισοπεδώνει στριγκάκια, άρα είναι δυνατά τα γονίδιά μου, τις κάνει ότι θέλει, άρα ισοπεδώνω κι εγω, ειμαι γαμάτος. Ενώ αν σου πηδάνε την κόρη νιώθεις πρώτον εκτεθειμένος και αδύναμος και δεύτερον ζηλεύεις γιατί υπάρχει ο γονικός έρωτας προς το παιδί, απονηρεύτος μεν, αλλά πανταχού παρών!

Η άποψή μου για το θέμα:

Ναι, θα τον/την άφηνα να κοιμηθεί στο σπίτι μου, αφού πρώτα όμως τον/την γνώριζα λιγάκι για να αποφύγω καταστάσεις όπως ναρκωτικά, αλκοολισμό κλπ. που θα κατέστρεφαν το παιδί μου.

Τα αισθήματα όμως ποτέ δεν κατέστρεψαν κανένα, και θα ήμουν τραγικός γονιός αν στερούσα ποτέ από το γιό ή την κόρη μου να δεχτεί την αγάπη από άλλους ανθρώπους. Και ναι, ακόμα και να ναι κόρη, ξέρω κάποτε θα την πηδήξουν, και ειναι δικαίωμά της. Καλύτερα να ξέρει ότι της έχω αφήσει την επιλογή και να με θαυμάζει σαν πατέρα, παρά να με περνάει για καναν άξεστο φασίστα που δεν έχω τίποτα καλύτερο στη ζωή μου από το να επιβάλλω τις φοβίες και τις ζήλιες μου επάνω της.

Όσο για το γιό μου, ισχύει το αντίστοιχο. Πάντα θα θυμάμαι πως κέρδισα τη μελλοντική μου γυναίκα. Την ίδια γυναίκα που θα χω ρυτιδιασμένη στο σπίτι μου να ακούει τις συμβουλές που θα δίνω στο γιο μας. Πόσο θετικό γι αυτή νομίζεις θα είναι αν του πω "Βγες και γάμα ότι προλαβαίνεις"; Δε θα μειώσω και τη γυναίκα μου έτσι; Δε θα μειώσω και τον ίδιο μου τον εαυτό που στα 28 μου είμαι τίγκα ρομαντικός γιατί αγάπησα και δεν τόλμησα να κοιτάξω άλλη; Τι θα αλλάξει στα 55 μου; Οτι θα χω δεσει τη γυναίκα μου και θα μιλάω εκ του ασφαλούς; Όχι, όπως φέρθηκα σαν τζέντλεμαν εγω, έτσι απαιτώ να φερθεί κι αυτός στα κορίτσια των άλλων. Απλά να έχει τα μάτια του δεκατέσσερα μην πληγωθεί. Αλλά και γι αυτόν, αυτό θα είναι επιλογή του.

28 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:36, 31-08-11:

Θα το άφηνα. Αρκεί να είναι διακριτικοί και να γνωρίζω το εκάστοτε παιδί.
Μην είναι κ άγνωστος/η!

Άμα το παιδί ήταν ομοφυλόφιλο τι θα κάνατε;

Εγώ πάλι δε θα είχα θέμα πιστεύω.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:39, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Θα το άφηνα. Αρκεί να είναι διακριτικοί και να γνωρίζω το εκάστοτε παιδί.
Μην είναι κ άγνωστος/η!

Εγώ πάλι δε θα είχα θέμα πιστεύω.
πολύ καλό σχόλιο ... ))
δε ξέρω αν ήταν κορίτσι δε θα χα προβλημα αν ήταν αγόρι όμως...
εδώ γυρνάει μπούμεραν το θέμα έτσι για να μη με λέτε ρατσιστη

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει παιδευτεί με πεθερικά... Τελικά ή πολύ προοδευτικές κοπέλες είχες, ή πολύ λίγες ρε Φοκο, γιατί αν είχες πάθει και είχες μάθει, θα είχες άλλη άποψη.
η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία όπως αλλοι. Εμένα με λέγανε καλό παίδι όμως δε ξέρω γιατί

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 20:44, 31-08-11:

.
εξαιρετικη ερωτηση

νομιζω θα φερομουν το ιδιο

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 20:55, 31-08-11:

αρχικα συγχαιρω τον val για το καταπληκτικο ποστ.
τωρα σε περιπτωση που θα ηταν ομοφυλοφυλο δεν νομιζω να δεχομουν να γνωρισω τον/την συντροφο του παιδιου μου.
δεν ειμαι και τοσο προοδευτικη σε αυτο το θεμα
φυσικα δεν θα με πειραζε αν μου το ελεγε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 06:11, 01-09-11:

Resident Evil, συνήθως συμφωνώ μαζί σου αλλά εδώ με εκπλήσσεις.

Ποτέ δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι με τη σεξουαλική ζωή των γονιών τους και τους φαίνεται αηδιαστική η σκέψη ότι κάνουν σεξ. Η μόνη εξήγηση που βρίσκω είναι ότι υποβόσκει μια αντίληψη ότι το σεξ είναι κατά κάποιο τρόπο "κακό".
Ομοίως και για τα παιδιά. Τι νοοτροπία "don't ask, don't tell" είναι αυτή; Και γιατί από τα 18 παρακαλώ; Ο ίδιος ο νόμος το επιτρέπει από τα 15, αν λοιπόν και το ίδιο το παιδί το θέλει, δεν βρίσκω το λόγο να του βάζω εμπόδια (και φυσικά, ακριβώς επειδή δεν το θεωρώ κάτι κακό και δεν έχω πρόβλημα να μιλήσω γι'αυτό, θα του έχω μάθει περί αντισύλληψης πολύ νωρίς). Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει τη διακριτικότητα να μην προκαλεί ...ηχορρύπανση κάνοντας το. Όχι γιατί είναι κακό και θέλω να αυταπατώμαι ότι το παιδί μου δεν κάνει σεξ, αλλά γιατί είναι προσωπικό. Και το χέσιμο δεν είναι κακό, αλλά δεν θέλω να ακούσω άλλους να σφίγγονται για να βγει ο βόας, είτε είναι παιδιά μου είτε όχι.

Επίσης, οκ, έστω ότι έχετε πρόβλημα με το σεξ, για αδιευκρίνιστους λόγους. Γιατί το έχετε δέσει κόμπο ότι αν κοιμηθούν μαζί θα κάνουν και σεξ; Γιατί να τους στερήσετε την όμορφη εμπειρία να κοιμηθούν με το άτομο με το οποίο είναι ερωτευμένα μόνο και μόνο επειδή ΜΠΟΡΕΙ να κάνουν σεξ;

Όσο για τα περι εκμετάλλευσης από ορισμένους, πρώτον με κάλυψαν οι άλλοι που είπαν το προφανές: Αν θέλουν να γίνει, και να μη γίνει στο σπίτι σου, θα γίνει κάπου αλλού. Το λιγότερο προφανές είναι ότι θεωρείτε την κόρη σας τόσο ηλίθια που θα επιτρέψει σε κάποιον να την "εκμεταλλευτεί", όπερ μεθερμηνευόμενον εστί, να κάνει σεξ χωρίς να το θέλει. Αν θεωρείτε ότι θα είστε τόσο κακοί γονείς, κάντε μας τη χάρη και μην αναπαραχθείτε. Καλύτερο για όλους θα είναι.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:58, 01-09-11:

Με χιούμορ και αγάπη όλα γίνονται πιο εύκολα....
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις το φασίστα, ούτε να βάζεις κανόνες "αισθητικής τηλεβόα"! Παίρνεις τη γυναίκα σου για μια βολτίτσα και λες στο ζευγαράκι....θα λείψουμε 2-3 ωρίτσες, να μου προσέχετε το σπίτι ε;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:37, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Resident Evil, συνήθως συμφωνώ μαζί σου αλλά εδώ με εκπλήσσεις.

Ποτέ δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι με τη σεξουαλική ζωή των γονιών τους και τους φαίνεται αηδιαστική η σκέψη ότι κάνουν σεξ. Η μόνη εξήγηση που βρίσκω είναι ότι υποβόσκει μια αντίληψη ότι το σεξ είναι κατά κάποιο τρόπο "κακό".
αν και φαντάζομαι ότι αυτό είναι γενικό σχόλιο να διευκρινήσω ότι αυτό δεν το είπα εγώ. Ειπώθηκε αλλά όχι από εμένα

Ομοίως και για τα παιδιά. Τι νοοτροπία "don't ask, don't tell" είναι αυτή; Και γιατί από τα 18 παρακαλώ; Ο ίδιος ο νόμος το επιτρέπει από τα 15, αν λοιπόν και το ίδιο το παιδί το θέλει, δεν βρίσκω το λόγο να του βάζω εμπόδια (και φυσικά, ακριβώς επειδή δεν το θεωρώ κάτι κακό και δεν έχω πρόβλημα να μιλήσω γι'αυτό, θα του έχω μάθει περί αντισύλληψης πολύ νωρίς). Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει τη διακριτικότητα να μην προκαλεί ...ηχορρύπανση κάνοντας το. Όχι γιατί είναι κακό και θέλω να αυταπατώμαι ότι το παιδί μου δεν κάνει σεξ, αλλά γιατί είναι προσωπικό. Και το χέσιμο δεν είναι κακό, αλλά δεν θέλω να ακούσω άλλους να σφίγγονται για να βγει ο βόας, είτε είναι παιδιά μου είτε όχι.
Καταρχάς, θεωρώ δεδομένα όλα όσα αναφέρεις περί ενημέρωσης κτλ, και περί διακριτικότητας (διακριτικός προσπαθείς να είσαι όταν μένει το φιλικό ζευγάρι στο δίπλα δωμάτιο, ε φαντάζομαι το άγριο σεξ δεν θα επιλέξεις να το κάνεις τη μέρα που θα είναι οι γονείς σου/τα παιδιά σου στο δίπλα δωμάτιο ).
Μην του βάζεις στεγανά και μην το περιορίζεις. Αν μου επιτρέπεις το βλέπεις λίγο υπό περιορισμένη οπτική (ή τουλάχιστον αυτό μου δείχνεις με την απάντηση).
Δεν είπα ότι δεν θα το επέτρεπα στα πλαίσια του "άμα δεν τον/την φέρει σπίτι θα μείνει αγνος-η και αμόλυντος-η μέχρι τα 35"
Οκ, έχω περάσει κι εγώ από τα 15, μεγάλωσα σε ετούτο τον πλανήτη, μια χαρά θυμάμαι τις ορμές, τις διαθέσεις, τα πράγματα που σκεφτόμασταν [και κάναμε κάποιοι από εμάς]. Θα ήταν τουλάχιστον παράλογο να φαντάζομαι κάτι τέτοιο και πιστεύω ότι η μητρότητα δεν θα με τυφλώσει τόσο ώστε να τα ξεχάσω όλα αυτά απλώς και μόνο επειδή "το δικό μου παιδί δεν μπορεί να είναι σαν τα άλλα (τα "κακά") "
Αναφέρθηκε όμως και πιο πάνω πολλά πράγματα σχετίζονται με τη σταδιακή ωριμότητα που αποκτούμε ως άνθρωποι. και μηχανάκι είχα από τα 16 μου αλλά οδηγική συνείδηση πραγματικά απέκτησα κάπου στα 20. Οκ, ο νόμος μου το επέτρεπε αλλά έπρεπε να περάσουν κάποια χρόνια ακόμα για να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα.
Επίσης, αυτό που αναφέρω έχει να κάνει με την ευρύτερη έννοια της διαπαιδαγώγησης που έχω στο μυαλό μου. Ο νόμος το επιτρέπει στα 15, επειδή όμως εγώ το μεγαλώνω και όχι ο νομοθέτης θα πρέπει να πείσει και εμένα με τη συμπεριφορά του ότι μπορώ να το εμπιστευτώ. Οι ελευθερίες και τα δικαιώματα κερδίζονται, δεν δίνονται με βάση το τι πιστεύουμε εμείς ότι θα έπρεπε να είχαμε στην αντίστοιχη ηλικία/τι πιστευει το παιδί ότι θα έπρεπε να είχε/ αν ο φίλος του ο Κωστας έχει αποκτήσει την ίδια ελευθερία εδώ και ένα μήνα.
Όταν μεγάλωνα η μεγαλύτερη αδελφή μου είχε ήδη κάποια "προνόμια" παραπάνω. Όταν έφτανα κάθε φορά στην ηλικία των προνομίων της έπρεπε εκ νέου να τα κερδίσω και δεν τα είχα απλώς και μόνο επειδή στην αντίστοιχη ηλικία τα είχε και η αδελφή μου. Και ακριβώς εξαιτίας αυτού κάποια πράγματα μου επιτράπηκαν αργότερα από αυτήν ενώ κάποια πράγματα νωριτερα. Δεν βρίσκω που είναι το κακό σε αυτό.

Αυτό που θέλω να πω με το παραπάνω είναι ότι την έννοια του sleep over της σχέσης του παιδιού μου τη βλέπω ως προνόμιο που πρέπει να κερδιθεί, σε συνδυασμό με την βιολογική και "κοινωνική" του ηλικία. Δεν έχει να κάνει με το αν [θα] βλέπω το παιδί μου ως "παιδί" μέχρι να ... μπει στην εμμηνοπαυση. Ακριβώς λόγω αυτού, κρίνοντας ίσως εξ ιδίων τα αλλότροια και έχοντας περάσει μπόλικα πλέον χρόνια από τα 18α γενέθλιά μου και έχοντας ζήσει, επομένως, διάφορα στάδια ωρίμανσης από τότε μέχρι σήμερα (προσωπικά στα 18 μου νόμιζα ότι ήμουν πια πραγματικά μεγάλη και ώριμη και ήταν μόλις πριν λίγα χρόνια που έπεσαν στα χέρια μου βίντεο από κάποιες μαζώξεις της τότε παρέας που συνειδητοποίησα πόσο "παιδιά" ήμασταν και φαινόμασταν όλοι ), θεωρώ ότι η ηλικία των 18 ως όριο που έχει θεσπιστεί για διάφορα πράγματα (λήξη σχολείου, δικαίωμα να βγάλεις δίπλωμα, δικαίωμα ψήφου κτλ) ίσως να μην είναι ΤΟΣΟ τυχαία. Στα ευρύτερα πλαίσια μιας διαπαιδαγώγησης έτσι όπως την περιέγραψα, δεν θα ήθελα και δεν θα επικροτούσα, δεν θα προτιμούσα την παραμονή του φίλου του παιδιού μου πριν από αυτή την ηλικία πάνω-κάτω στο σπίτι όλο το βράδυ.

Όσο για τα περι εκμετάλλευσης από ορισμένους, πρώτον με κάλυψαν οι άλλοι που είπαν το προφανές: Αν θέλουν να γίνει, και να μη γίνει στο σπίτι σου, θα γίνει κάπου αλλού. Το λιγότερο προφανές είναι ότι θεωρείτε την κόρη σας τόσο ηλίθια που θα επιτρέψει σε κάποιον να την "εκμεταλλευτεί", όπερ μεθερμηνευόμενον εστί, να κάνει σεξ χωρίς να το θέλει. Αν θεωρείτε ότι θα είστε τόσο κακοί γονείς, κάντε μας τη χάρη και μην αναπαραχθείτε. Καλύτερο για όλους θα είναι.
Σε αυτό δεν έχουμε κάποια αντίρρηση γενικά, αν και θα μου επιτρέψεις να πω ότι ... ποτέ δεν ξέρεις... Ο έρωτας πολλές φορές 'τυφλώνει' και ναι, ακόμα και ο πιο έξυπνος άνθρωπος μπορεί να την "πατήσει" από έρωτα και να κάνει κάτι ηλίθιο για το οποίο θα μετανιώνει μετά (και αυτό για κάποιους μπορεί να σημαίνει "κοιμήθηκα με κάποιον που δεν ήθελα")

ps. ήμουν κάτι παραπάνω από σίγουρη ότι σε αυτό το θέμα θα διαφωνήσουμε

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:21, 01-09-11:

Εδώ είναι που θέλω να δω απαντήσεις... Έχω την εντύπωση ότι θα πέσει πολλή υποκρισία εκ του ασφαλούς...

Με χιούμορ και αγάπη όλα γίνονται πιο εύκολα....
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις το φασίστα, ούτε να βάζεις κανόνες "αισθητικής τηλεβόα"! Παίρνεις τη γυναίκα σου για μια βολτίτσα και λες στο ζευγαράκι....θα λείψουμε 2-3 ωρίτσες, να μου προσέχετε το σπίτι ε;
Αυτό είναι ό,τι καλύτερο, η αλήθεια είναι...

Λοιπόν, μου άρεσαν πάρα πολύ όσα διάβασα... Οι περισσότεροι είναι στο φυσικά και θα το άφηνα... Και μετά αρχίζουν οι προϋποθέσεις... Να κλείσει τα 18... OMG, αν κλείσει τα 18 θα χει χίλιους δυο άλλους τρόπους να κοιμηθεί με την σχέση του... Ακόμη κι αν δεν είναι φοιτητής σε κάποια άλλη πόλη και μένει στο σπίτι των γονιών... Καλά το να είναι σοβαρή σχέση δεν θα το συζητήσω καν... Γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο...

Ειλικρινά εγώ δεν είμαι σίγουρος το τι θα έκανα... Ειδικά επειδή, αν ποτέ αποκτήσω κόρη, δεν υπάρχει περίπτωση να μην της έχω αδυναμία και να μην είμαι overprotective, αλλά και το να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά δεν είναι σωστό, δεν μπορώ να προβλέψω πως θα το αντιμετώπιζα... Οπότε, αν έρθει εκείνη η ώρα, θα ρθω να σας πω τι έκανα τελικά...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:29, 01-09-11:

Δεν είπα ότι δεν θα το επέτρεπα στα πλαίσια του "άμα δεν τον/την φέρει σπίτι θα μείνει αγνος-η και αμόλυντος-η μέχρι τα 35"
Οκ, έχω περάσει κι εγώ από τα 15, μεγάλωσα σε ετούτο τον πλανήτη, μια χαρά θυμάμαι τις ορμές, τις διαθέσεις, τα πράγματα που σκεφτόμασταν [και κάναμε κάποιοι από εμάς].
Η αλήθεια είναι πως είτε το θέλεις είτε όχι δεν θα σε ρωτήσει για το πότε θα ξεκινήσει την σεξουαλική ζωή του/της.
Πρέπει να έχεις προλάβει μέχρι τότε, να έχεις πει αυτά που πρέπει να πεις και να έχεις δείξει αυτά που πρέπει να δείξεις. Αυτή είναι η αλήθεια, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αρκεί να θυμηθείτε τα δικά σας εφηβικά χρόνια...
Οι διευκολύνσεις τύπου sleep over, δεν πρόκειται να καθορίσουν το αν θα γίνει πριν τα 18 ή μετά. Το μόνο που καθορίζουν είναι το αν θα γίνει σε κάποιο (φτηνό, λόγω εφηβείας και οικονομικής στενότητας) ξενοδοχείο, ή κάποιο απόμερο δρόμο, πάρκο, παραλία με τους γνωστούς κινδύνους.

...Ή αν θα γίνει στο σπίτι του γονιού που το επιτρέπει (Γιατί και ο δεσμός θα έχει γονείς...)

Αυτό που θέλω να πω με το παραπάνω είναι ότι την έννοια του sleep over της σχέσης του παιδιού μου τη βλέπω ως προνόμιο που πρέπει να κερδιθεί, σε συνδυασμό με την βιολογική και "κοινωνική" του ηλικία.
Ωραία, αλλά αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το παρακάτω;
...θεωρώ ότι η ηλικία των 18 ως όριο που έχει θεσπιστεί για διάφορα πράγματα (λήξη σχολείου, δικαίωμα να βγάλεις δίπλωμα, δικαίωμα ψήφου κτλ) ίσως να μην είναι ΤΟΣΟ τυχαία. Στα ευρύτερα πλαίσια μιας διαπαιδαγώγησης έτσι όπως την περιέγραψα, δεν θα ήθελα και δεν θα επικροτούσα, δεν θα προτιμούσα την παραμονή του φίλου του παιδιού μου πριν από αυτή την ηλικία πάνω-κάτω στο σπίτι όλο το βράδυ.
Θέλω να πω, αν δεχόμαστε κι αναγνωρίζουμε ότι η (σεξουαλική) ωριμότητα δεν έρχεται σε όλους ταυτόχρονα ποιος ο λόγος της θέσπισης ηλικίας ορόσημου μες το σπίτι; Η κοινωνία είναι υποχρεωμένη να θέτει κάποια όρια, επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, εμείς όμως με τα παιδιά μας, δεν έχουμε εικόνα;

Συνοψίζοντας και απαντώντας γενικότερα στο θέμα, αφού και άλλοι αναφέρθηκαν στα 18 ως ηλικία ορόσημο, θέλω να ρωτήσω το εξής: Με δεδομένο ότι κατά πάσα πιθανότητα η σεξουαλική ζωή του παιδιού σας θα έχει ξεκινήσει πριν τα 18, δεν είναι υποκριτικό να δηλώνετε πως «πριν τα 18 δεν σου αναγνωρίζω δικαίωμα στο σεξ μέσα στο σπίτι σου, μετά τα 18 στο αναγνωρίζω»; Διότι στην ουσία αυτό καθορίζετε: Το δικαίωμα στο σεξ μέσα στο σπίτι σας...

Θα καταλάβαινα να πει κάποιος ότι του είναι δύσκολο να ξέρει ότι στο διπλανό δωμάτιο το παιδί του κάνει σεξ με κάποιον/α, αλλά αυτό το αίσθημα -όσο παράλογο κι αν μου φαίνεται εμένα- δεν νομίζω ότι έχει ηλικία, δηλαδή «στα 16 με ενοχλεί στα 20 δε με νοιάζει».

(Αν αναρωτιέστε, όχι, δεν έχει χρειαστεί να φιλοξενήσω κάποιον. Ακόμα. )

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:54, 01-09-11:

Ειλικρινά: δε λέω οτι θα ήταν ό,τι πιο εύκολο έχει συμβεί. Αλλά θέλω να πιστεύω οτι θα είχα αποδεχτεί οτι είναι ομοφυλόφιλος/η κι έτσι θα τον/την αντιμετώπιζα όπως και ένα παιδί ετεροφυλόφιλο.

Νομίζω όμως οτι δε θα επέτρεπα sleep over του φίλου/ης του παιδιού μου μέχρι τα 17 αν ήμασταν εμείς στο σπίτι. Έχει ολόκληρη τη ζωή του να κάνει σεξ, δε χρειάζεται να γίνει πριν αυτή την ηλικία και κάτω από τα μάτια μου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:55, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Θέλω να πω, αν δεχόμαστε κι αναγνωρίζουμε ότι η (σεξουαλική) ωριμότητα δεν έρχεται σε όλους ταυτόχρονα ποιος ο λόγος της θέσπισης ηλικίας ορόσημου μες το σπίτι; Η κοινωνία είναι υποχρεωμένη να θέτει κάποια όρια, επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, εμείς όμως με τα παιδιά μας, δεν έχουμε εικόνα;

(Αν αναρωτιέστε, όχι, δεν έχει χρειαστεί να φιλοξενήσω κάποιον. Ακόμα. )
Καταρχάς να πω ότι στο τυπικό του πράγματος θα μου φαίνεται "κάπως" αν τύχει και ακούσω το παιδί μου να κάνει σεξ στο διπλανό δωμάτιο ακόμα και όταν μου έρχεται σπίτι για διακοπές με τα 4 παιδιά του . Δεν είπα ότι θα φαντάζομαι ότι δεν κάνουν, είπα ότι δεν θα μου αρέσει η αίσθηση να τους ακούσω στο διπλανό δωματίο. Ε, όσο πιο μικρό είναι το παιδί τόσο πιο awkward θα μου είναι to feeling . Αν αυτό με κάνει οπισθοδρομική, συντηρητική ή μεταφράζεται στο ότι θεωρώ το σεξ κάτι βρώμικο που δεν πρέπει να γίνεται... ε οκ, guilty as charged, shoot me .

Οσον αφορά αυτό που λες, δεν είμαι σίγουρη ότι βλέπω την αντίφαση. Πριν συνεχίσω να διευκρινήσω ότι ενδεχομένως η οπτική σου γωνία είναι κάπως διαφορετική καθότι κάποια πράγματα τα έχεις ζήσει στην πράξη, οπότε έχεις δει και την πρακτική πλευρά του πράγματος ενώ εγώ μόνο θεωρητικά μιλάω και για ένα γενικό πλάνο. Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω a priori ούτε πώς θα βγει το παιδί, ούτε πως θα βλέπω κάποια πράγματα στην πράξη (ie αν σε καμιά 30αριά χρόνια ανοίξω κανα θέμα "η 20χρονη σουρτούκω η κόρη μου μου ζητάει το τάδε, πείτε μου τρόπους να την κλειδώσω στο σπίτι μέχρι τα 50", μην έρθει κανείς και μου πει "μα εσύ άλλα έλεγες" ). Με αυτό θέλω να πω ότι κρίνοντας από όσες εμπειρίες είχα εγώ έως σήμερα (δλδ τον εαυτό μου και το φιλικό μου περίγυρο καθώς και την εξέλιξη τους μέσα σε ένα εύρος 15ετίας χοντρικά), πιστεύω ότι το όριο των 18 (το οποίο συμπίπτει με το τέλος της παιδικής/εφηβικής ηλικίας με την έννοια του σχολείου και την είσοδο, όπως συχνά ονομάζεται "στον κόσμο των ενηλίκων") είναι αρκετά καλό και προς τη σωστή κατευθυνση.
Από εκεί και πέρα, ακριβώς επειδή ζω σε αυτόν τον πλανητη, δεν αποκλείω την υιοθέτηση λύσεων του στυλ "προσέχτε το σπίτι για 2-3 ώρες που θα πάμε <wherever>" εφόσον θέλω να ελπίζω ότι θα έχω μεγαλώσει το παιδί μου με τρόπο που θα μου επιτρέπει να το εμπιστευτώ για κάτι τέτοιο. Απλώς, για μένα, το να έχεις σεξουαλική σχέση (με διευκολύνσεις τέτοιου τύπου κυρίως για την ασφάλειά σου(!)) και του να έχεις το ελεύθερο να μένεις στο σπίτι του άλλου (που μέχρι τα 18 να θυμήσουμε ότι ακόμα και αν ο άλλος γονιός το επιτρέπει πρέπει να επιτρέψεις κι εσύ την παραμονή του παιδιού σου μακρυά από το σπίτι), είναι δύο διαφορετικά πράγματα, δύο διαφορετικά σκαλοπάτια "ελευθερίας" που πρέπει να κατακτηθούν.
Και σύμφωνα με την έως τώρα εκτίμηση μου (πάντα από τις δικές μου -περιορισμένες ίσως εμπειρίες) το infamous όριο των 18 ετών (== τέλος σχολείου) δείχνει να είναι επιτυχώς ορισμένο.

====
Όσον αφορά το αν είχα ομοφυλόφιλο παιδί, πιστεύω ότι από τη στιγμή που θα το αποδεχόμουν/συνήθιζα/έπαιρνα απόφαση δεν θα είχα διαφοροποίηση στη συμπεριφόρα μου. Δεν θα πω ψέμματα όμως ότι για οτιδήποτε (ακόμα και για να τον/την φέρει στο σπίτι να τον γνωρίσω) θα χρειαζόμουν κάπως περισσότερο χρόνο "ψυχολογικής προετοιμασίας" από ότι σε περίπτωση που ήταν ετεροφυλόφιλος. Γιατί οκ, "οτιδήποτε" σύντροφο και να είχε θα ήθελα να τον/την γνωρίσω και θα χαιρόμουν αν το παιδί μου ένιωθε άνετα να το κάνει, αλλά δεν λέω ότι η πρώτη φορά που θα τον/την γνώριζα (και για κάθε επόμενο βήμα οικειότητας) δεν θα ήθελα κάποιο χρόνο ...ψυχολογικής προετοιμασίας. Εικάζω ότι σε περίπτωση ομοφυλόφιλου τέκνου πιθανά η ψυχολογική προετοιμασία να ήταν κάπως μεγαλύτερη ... Από την άλλη δεν προδικάζω τπτ, δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα από πριν

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:14, 01-09-11:

Προστέθηκε δημοσκόπηση

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:24, 01-09-11:

θα έχει αλλά αναγκαστικά δε περνά όλη την μέρα μαζί του και θα φοβάται να αρχίσει οπότε θα καθυστερήσει από μόνη της (νομιζω)
Ρε focko, πιστεύεις ότι αν θέλει δεν μπορεί να δημιουργήσει ελεύθερους χρόνους; Πχ αν σου πει ότι πάει μια βόλτα με την Χ φίλη της. Εσύ τι θα ξεψαχνίζεις κάθε κίνηση της; Αυτό θα αρρωστήσει εσένα, την ίδια αλλά και γενικότερα την οικογένεια. Οι πολλές (& ειδικότερα οι υπερβολικές) απαγορεύσεις και έλεγχοι σε οποιαδήποτε σχέση, δεν δημιουργούν καλύτερη επικοινωνία αλλά περισσότερη πρόθεση να "ξεγελάσεις" το "ελεγκτή". Σκέψου για παράδειγμα, αν φοβάται να σου μιλήσει ότι το τάδε φίλο της το βλέπει διαφορετικά, θα σου μιλάει για οποιοδήποτε άλλο θέμα;

Και στην τελική δες το και ψυχολογικά, θα μίλαγες πότε σε ένα φίλο για κάποιο πρόβλημα σου αν ήξερες ότι θα τον "φοβίσει" περισσότερο από εσένα τον ίδιο; Και ναι, ένας γονιός που θέτει εκ των προτέρων με τόσο απλά ζήτημα, συμβολίζει φόβο. Και ναι, είναι το θέμα του έρωτα είναι απλό ζήτημα, ειδικά από την σκοπιά του παιδιού αφού όταν ερωτευτεί, αισθάνεται ωραία δεν πάνε ερωτευτεί και σχιζοφρενή δολοφόνο. Αν το παιδί αισθάνεται όμορφα γιατί να μιλήσει για αυτό σε κάποιον που ξέρει ότι θα το αντιμετωπίσει από την σκοπιά του φόβου;

μέχρι τα 18 (μετά δε μου πέφτει λόγος)
Αν αυτό το θέμα σου είναι αυτό, είτε μην κάνεις παιδιά είτε ζήτα από τον πρόεδρο της δημοκρατίας απαλλαγή από τις ευθύνες της κηδεμονίας. Το ότι ο γονιός νοιάζεται για την ζωή του παιδιού έχει να κάνει με την αγάπη. Αγάπη = νοιάζομαι (disclaimer: δεν εννοώ ότι η αγάπη σε οδηγεί να παίρνεις αποφάσεις για τον άλλον, χωρίς τον άλλον. Μπορεί να συμβεί και αυτό, αλλά αυτό εκτός από πρόβλημα είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα).

Ειλικρινά αν την κηδεμονία την βλέπεις ως μια πασαρέλα που στα 18 θα κρίνουν το παιδί, και κατά επέκταση εσένα, ή έστω θεωρείς ότι έχεις τόσο καλές ιδέες τρόπου ζωή, γίνε στρατιωτικός, άνοιξε κατηχητικό ή τέλος πάντων κάτι αυτού του επιπέδου. Ο γονιός δεν είναι αυτό, δεν πρέπει να είναι αυτό, δεν είναι υγιές να είναι αυτό.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 13:57, 01-09-11:

εγω για να αφινα τον γκομενο της κορης μου να μεινει σπιτι ειμαι δεν ειμαι μεσα θα επρεπε να τον εχω γνωρισει η τελοσπαντων να ξερω κατι γι αυτον αν φυσικα η κορη μου ειναι κατω απο 18...τωρα αν ειχα γιο δεν θα ειχα προβλημα...αλλα και στις 2 περιπτωσεις αν βρισκομαι και μες το σπιτι να το σεβαστουν...οτι και αν σημαινει αυτο...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:31, 01-09-11:

Καταρχάς να πω ότι στο τυπικό του πράγματος θα μου φαίνεται "κάπως" αν τύχει και ακούσω το παιδί μου να κάνει σεξ στο διπλανό δωμάτιο ακόμα και όταν μου έρχεται σπίτι για διακοπές με τα 4 παιδιά του . Δεν είπα ότι θα φαντάζομαι ότι δεν κάνουν, είπα ότι δεν θα μου αρέσει η αίσθηση να τους ακούσω στο διπλανό δωματίο. Ε, όσο πιο μικρό είναι το παιδί τόσο πιο awkward θα μου είναι to feeling . Αν αυτό με κάνει οπισθοδρομική, συντηρητική ή μεταφράζεται στο ότι θεωρώ το σεξ κάτι βρώμικο που δεν πρέπει να γίνεται... ε οκ, guilty as charged, shoot me .
Δεκτό όπως είπα και παραπάνω. Δεν σε προβληματίζει όμως από πού και γιατί σου προέκυψε αυτό το feeling;
Σου είναι χρήσιμο;
Θα αισθανόσουν το ίδιο αν περνώντας έξω από ένα παράθυρο, άκουγες τυχαία ένα άγνωστο ζευγάρι να κάνει έρωτα;
Γιατί; Γιατί όχι;

Δεν ζητάω φυσικά να απαντήσεις εδώ, δεν μας πέφτει λόγος, τροφή για (δική σου) σκέψη απλά...
Δεν σε κάνει αυτό ούτε οπισθοδρομική, ούτε συντηρητική, ούτε δηλώνει την ιδέα που έχεις για το σεξ.

...πιστεύω ότι το όριο των 18 (το οποίο συμπίπτει με το τέλος της παιδικής/εφηβικής ηλικίας με την έννοια του σχολείου και την είσοδο, όπως συχνά ονομάζεται "στον κόσμο των ενηλίκων") είναι αρκετά καλό και προς τη σωστή κατευθυνση.
Δεν είναι καθόλου κακό όριο, το θέμα είναι: μπορείς να εξασφαλίσεις ότι το παιδί σου δεν θα έχει ερωτική ζωή πριν απ' αυτό;
Επειδή από όσα βλέπω γύρω μου κι από την προσωπική μου εφηβεία ξέρω ότι δεν μπορείς να είσαι αν μη τι άλλο σίγουρη, καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη και για νωρίτερα.
Το θέμα από εκεί και πέρα έχει ως εξής: Το παιδί γνωρίζει φυσικά τις απόψεις σου περί των 18 ετών μπλά-μπλά-μπλά και όταν τελικά του προκύψει έρωτας στα 16, εσύ δεν θα μάθεις τίποτα.

μην έρθει κανείς και μου πει "μα εσύ άλλα έλεγες"
Ααα όσο γι' αυτό, έχει φροντίσει η Λια!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:52, 01-09-11:

Θα το επέτρεπα από οποιαδήποτε ηλικία, ως κάτι καθαρά ανθρώπινο στο οποίο δεν χωράνε τα γονικά ταμπού και οι καθωσπρεπισμοί.
Είτε για να κοιμηθούν μαζί ως παιδιά-φίλοι (μικρής ηλικίας) είτε για να κάνουν έρωτα.
Άλλωστε τα περισσότερα παιδιά ξεκινάνε από πολύ μικρή ηλικία την ερωτική τους ζωή, δεν υπάρχει λόγος να δυσκολεύονται να βρουν "χώρο" λες και κάνουν κάτι "περίεργο", ανήθικο ή και εν τέλει απαγορευμένο.
Το οικογενειακό σπίτι αν μη τι άλλο είναι ιδιαίτερος χώρος για τα μέλη της οικογένειας και δεν βρίσκω ωραίο να θέτονται τέτοιοι περιορισμοί, λες και θα λερωθεί η Τιμή και η Αξιοπρέπεια του σπιτιού. Αν είναι δυνατόν!

Δηλαδή αν δεν το επιτρέπει καμία από τις δύο οικογενειακές πλευρές (του αγοριού και του κοριτσιού) κάτι τέτοιο, τι πρέπει να κάνουν τα παιδιά, να πάνε σε κάνα πανδοχείο ή σε καμιά δημόσια τουαλέτα να το κάνουν; Αυτό είναι καλύτερο;
Να που από ένα τέτοιο "ηθικό" όριο προκύπτει κι ένα παράδοξο.

-petros

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:41, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Ρε focko, πιστεύεις ότι αν θέλει δεν μπορεί να δημιουργήσει ελεύθερους χρόνους; Πχ αν σου πει ότι πάει μια βόλτα με την Χ φίλη της. Εσύ τι θα ξεψαχνίζεις κάθε κίνηση της; Αυτό θα αρρωστήσει εσένα, την ίδια αλλά και γενικότερα την οικογένεια. Οι πολλές (& ειδικότερα οι υπερβολικές) απαγορεύσεις και έλεγχοι σε οποιαδήποτε σχέση, δεν δημιουργούν καλύτερη επικοινωνία αλλά περισσότερη πρόθεση να "ξεγελάσεις" το "ελεγκτή". Σκέψου για παράδειγμα, αν φοβάται να σου μιλήσει ότι το τάδε φίλο της το βλέπει διαφορετικά, θα σου μιλάει για οποιοδήποτε άλλο θέμα;
......................................................
Ειλικρινά αν την κηδεμονία την βλέπεις ως μια πασαρέλα που στα 18 θα κρίνουν το παιδί, και κατά επέκταση εσένα, ή έστω θεωρείς ότι έχεις τόσο καλές ιδέες τρόπου ζωή, γίνε στρατιωτικός, άνοιξε κατηχητικό ή τέλος πάντων κάτι αυτού του επιπέδου. Ο γονιός δεν είναι αυτό, δεν πρέπει να είναι αυτό, δεν είναι υγιές να είναι αυτό.
Πιστεύω ότι οι κοπέλες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τα αγόρια και αυτό αποτελεί αρκετά επικύνδινο γιατί θεωρώ ο τρόπος που γίνεται το μάθημα στα λύκεια είναι στοχευμένο για ανώριμους ..... Επίσης πολλές 17χρονες ψάχνουν ενήλικους και λόγω επανάστασης της εφηβείας είναι ευάλωτες σε (φοιτητές, εργαζόμενους). Αν μια κοπέλα παρατήσει τα μαθήματα της για έρωτες από 17 χρονών και βρει κάποιον πιθανότητατα θα κάνει μια δουλειά σου μέλλον που δε θα είναι βιώσιμη συνεπώς θα εξαρτάται από τον κάθε ......μαλάκα.... . Συνεπώς θα θέλω πρώτα να εξασφαλίσει σωστές σπουδές να μπει σε μια σχολή ώστε στο μέλλον να κάνει μια δουλειά για να μπορεί να αυτοσυντηρείται. Πιστεύω μια ολοκληρωμένη σχέση σε ηλικία 17 ετών στην γυναίκα μπορεί να την ωθήσει να μην δώσει πανελλαδικές πράγμα που θα το μετανιώνει μια ζωή στο μέλλον.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Dimis20

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους