Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
Ναι, θα το επέτρεπα.
23
22,77%
Ναι, θα το επέτρεπα με προϋποθέσεις.
44
43,56%
Ναι, θα το επέτρεπα όταν λείπω από το σπίτι.
11
10,89%
Όχι δεν θα το επέτρεπα.
19
18,81%
Δεν ξέρω/Δεν θέλω να κάνω παιδιά
4
3,96%

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:42, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν ζητάω φυσικά να απαντήσεις εδώ, δεν μας πέφτει λόγος, τροφή για (δική σου) σκέψη απλά...
Δεν σε κάνει αυτό ούτε οπισθοδρομική, ούτε συντηρητική, ούτε δηλώνει την ιδέα που έχεις για το σεξ.
Δεν έχω προβλημα να απαντήσω, γιατί ναι το έχω σκεφτεί κατά καιρούς. Υπάρχουν φίλες που αναφέρουν μεταξύ τους πράγματα όπως και το πως ακριβώς κρεμιούνται από τον ... πολυέλαιο την ώρα που κάνουν σεξ. Εμένα δεν με ενδιαφέρουν τέτοιες λεπτομέριες. Αν έχει κάποιο θέμα και θέλει να το συζητήσει ευχαρίστως, όμως το αν φωνάζει «τελειωσα» ή «ολυμπιακέ είσαι θεος» ο άλλος πραγματικά ι don’t want to know :p
Επίσης μου είναι παγερά αδιάφορη συζήτηση η επίδραση του ακτινιδίου στο παχύ έντερο των φίλων μου γιατί αυτό δεν προβληματίζει κανέναν όμως???
Οπότε, όπως ανέφερα και παραπάνω, όχι ούτε το φιλικό μου ζευγάρι θα ήθελα να ακούσω, με τον ίδιο όμως τρόπο που δεν θέλω να ακούσω και κάποιον στην...τουαλέττα (που είπε και η Λία πιο πάνω). Το ξέρω τι κάνουν, ε όχι I can live και χωρίς τις λεπτομέριες :p.

Αν άκουγα ένα ξένο ζευγάρι περνώντας έξω από ένα ισόγειο δεν θα ντρεπόμουν (δεν ξέρω αν έχει γίνει κατανοητό από τα γραπτά μου αυτό, δεν είναι το αίσθημα ντροπής που με κάνει να τα λέω αυτά), αλλά δεν θα μου άρεσε. Ε, οκ δεν θα χτύπαγα και το κουδούνι να τους επιπλήξω (σε μια φίλη όμως θα έλεγα στο αστείο "καλά, σηκώσατε τη γειτονία χτες, μαζευτείτε λίγο :p" --δεν μπορώ να αποδώσω τον τόνο που το εννοώ και ελπίζω να μην φανεί ότι ΔΕΝ το λέω με ντροπή ή με διάθεση να μαλώσω)

Δεν είναι καθόλου κακό όριο, το θέμα είναι: μπορείς να εξασφαλίσεις ότι το παιδί σου δεν θα έχει ερωτική ζωή πριν απ' αυτό;
Επειδή από όσα βλέπω γύρω μου κι από την προσωπική μου εφηβεία ξέρω ότι δεν μπορείς να είσαι αν μη τι άλλο σίγουρη, καλό είναι να είσαι προετοιμασμένη και για νωρίτερα.
Mα για μένα η απαγόρευση δεν έχει το νόημα του blindness! Για όνομα 16 ήμουν η ίδια όταν έγινε, 14 μια φίλη μου (επίσης άλλες ήταν 18, 19 ή και 20 βέβαια) τι είναι δυνατόν να φαντάζομαι? Ότι δεν μπορεί ΕΥΚΟΛΑ να μου πει ότι είναι με ένα φίλο/με μια φίλη και να πάει στο σπίτι του Κωστάκη/της Αννούλας που λείπουν οι γονείς του εκείνη την ώρα? (καλά να μην μιλήσω για τα προφανή, να πάει στα όρη και τα βουνά βέβαια). Είναι ΑΛΛΟ όμως το αν ξέρω ή συζητώ και άλλο το να θέτω τα όρια της διακριτικότητας.
Αυτό που λέω είναι ότι θεωρώ διαφορετικό πράγμα το ένα από το άλλο. Και τουλάχιστον με τα μυαλά που κουβαλάω τώρα (:p) το δικαίωμα του sleepover δεν "κατακτάται" εύκολα πριν το τέλος του σχολείου.
Δεν έχω καταλάβει γιατί συγχέεις το δικαίωμα του privacy (το οποίο δεν θα τους έκοβα με λύσεις όπως: θα λείψω για 4 ώρες, για ένα σαββατοκύριακο σε μεγαλύτερη ηλικία πιθανόν) με την "απαγόρευση στο σεξ" όταν λέω ότι δεν θα επέτρεπα εύκολα το sleepover του φίλου/της φίλης πριν το τέλος και της τελευταίας σχολικής του χρονιάς.
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα αν με την κόρη μου (για κάποιο λόγο είμαι πεπεισμένη ότι θα κάνω κόρη, μην με ρωτήσεις γιατί :p) κατάφερνα να έχω μια σχέση που θα μας επέτρεπε να συζητήσουμε ανησυχίες της σχετικά με την ολοκλήρωση της σχέσης της, σε καμία περίπτωση δεν θα της έλεγα να "κόψει το λαιμό της", αλλά πχ. θα φρόντιζα να αφήσω περιθώρια με το σπίτι άδειο (ε τι στον άνεμο, τόσοι κινηματογράφοι και τόσα θέατρα υπάρχουν!) , αλλά δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να επιτρέψω το sleep over μετά το θέατρο.
Κάθε βήμα καλό είναι να γίνεται κατανοητό πριν προχωρήσουμε στο επόμενο. ΟΛΕΣ οι ελευθερίες μαζί είναι για μένα λάθος.

Αλλά είναι λάθος με τον ίδιο τρόπο που όταν το παιδί αρχίζει να βγαίνει με την παρέα του πρέπει να "κατακτά" και να κατανοεί το κάθε επίπεδο ελευθερίας πριν περάσει στο επόμενο (==τη μεταγενέστερη ώρα επιστροφής στο σπίτι το βράδυ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:04, 01-09-11:

Το να μην επιτρέπουν -οι κατα τα άλλα ανοιχτόμυαλοι για τα ετεροφυλόφιλα παιδιά τους- γονείς να φέρνει στο σπίτι το ομοφυλόφιλο παιδί τους το ταίρι του, το θεωρώ μικροπρέπεια, υποκριτικό και εν τέλει, για να φέρω στη συζήτηση και την ηθική, ΑΝΗΘΙΚΟ!

Έχουμε μιλήσει εκτενώς σε άλλα θέματα για την αξία που έχει ο λόγος των γονιών στα παιδιά τους, ειδικά με τον τρόπο που μεγαλώνουνε τα σημερινά παιδιά.
Δυστυχώς πολλοί γονείς παρασυρόμενοι από τον εγωκεντρισμό τους, την ψευδαίσθηση ότι τα παιδιά τους τούς ανήκουν, αλλά και την υπερπροστασία, γίνονται πολύ σκληροί απέναντι σε αυτά.

Πραγματικά είναι πολύ κρίμα να βλέπεις ομοφυλόφιλα παιδιά να αναζητούν την αποδοχή στο φιλικό περιβάλλον αλλά και σε ένα πρόσωπο-σύντροφο, αφού δε μπορούν να τη βρουν στο οικογενειακό περιβάλλον.

Γιατί να μην κοιμηθεί ο/η σύντροφος του ομοφυλόφιλου παιδιού σας στο σπίτι;
Θα με ενδιέφερε να ακούσω απαντήσεις από άτομα που κάνουν αυτή τη σαφή διάκριση σε σχέση με τα ετεροφυλόφιλα παιδιά τους.
Το "δεν είμαι τόσο προοδευτικός/η" δεν είναι απάντηση, αλλά καθαρή υπεκφυγή και εθελοτυφλία.

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:11, 01-09-11:

Αν μέσα στο μυαλό σας έχετε το σεξ στην ίδια θέση με το χέσιμο... ε κάτι δεν πάει καλά. Απολαυστικά και τα δύο, δεν αντιλέγω, αλλά για άλλους λόγους...
Έπειτα δεν μου έδωσες την εντύπωση πως δεν θα επέτρεπες το sleep over μην τύχει κι ακουστεί κάτι...

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Είναι ΑΛΛΟ όμως το αν ξέρω ή συζητώ και άλλο το να θέτω τα όρια της διακριτικότητας.
Για μένα αυτά είναι τα όρια της υποκρισίας. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω. Θα έρθει η 16χρονη κόρη μου να μου πει ότι έχει ερωτικές σχέσεις, ή θα το μάθω έστω από κάπου κι όταν ρωτήσει αν μπορεί να φέρει το φίλο της στο σπίτι να κοιμηθούν μια νύχτα μαζί, θα της πω: Α κοίτα να δεις χρυσό μου, αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κερδίσεις...
Αγγίζει τελικά και τα όρια της ανευθυνότητας να ξέρεις ότι η ανήλικη κόρη σου έχει ερωτικές σχέσεις και δεν ξέρεις πού τις έχει... Στο πάρκο, στο αυτοκίνητο, στο δασάκι, στον Λυκαβηττό... στο σπίτι της Τασίας... Κι όλα αυτά για να διατηρηθούν τα όρια του comme il faux;

Σημείωσε πάντως πως δεν απάντησες γιατί έχεις το feeling αυτό, αλλά πως απλά το έχεις. Τα υπόλοιπα ήταν επί του διαδικαστικού...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:33, 01-09-11:

Αγγίζει τελικά και τα όρια της ανευθυνότητας να ξέρεις ότι η ανήλικη κόρη σου έχει ερωτικές σχέσεις και δεν ξέρεις πού τις έχει... Στο πάρκο, στο αυτοκίνητο, στο δασάκι, στον Λυκαβηττό... στο σπίτι της Τασίας... Κι όλα αυτά για να διατηρηθούν τα όρια του comme il faux;
Συγγνώμη, αλλά αν ο γονιός φροντίζει να αφήνει στο παιδί του περιθώρια να κάνει σεξ (μέσω εξόδων και λοιπά) ή και να κοιμηθεί το αγόρι/κορίτσι του στο σπίτι (μέσω εκδρομών τα weekends, διακοπών και λοιπά), πώς ακριβώς γίνεται ανεύθυνος και πώς ακριβώς αναγκάζει το παιδί του να τρέξει στα όρη και τα βουνά; Πρέπει ντε και καλά να βγάζει τα μάτια του με εμάς στο δίπλα δωμάτιο; Για να μην πω ότι το συγκεκριμένο μου φαίνεται εμμέσως ιδιαίτερα ελεγκτικό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:32, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Συγγνώμη, αλλά αν ο γονιός φροντίζει να αφήνει στο παιδί του περιθώρια να κάνει σεξ (μέσω εξόδων και λοιπά) ή και να κοιμηθεί το αγόρι/κορίτσι του στο σπίτι (μέσω εκδρομών τα weekends, διακοπών και λοιπά), πώς ακριβώς γίνεται ανεύθυνος και πώς ακριβώς αναγκάζει το παιδί του να τρέξει στα όρη και τα βουνά; Πρέπει ντε και καλά να βγάζει τα μάτια του με εμάς στο δίπλα δωμάτιο; Για να μην πω ότι το συγκεκριμένο μου φαίνεται εμμέσως ιδιαίτερα ελεγκτικό.
Καλή μου φίλη, έχω απαντήσει ως προς αυτό από την πρώτη δημοσίευσή μου στο θέμα:
Θα καταλάβαινα να πει κάποιος ότι του είναι δύσκολο να ξέρει ότι στο διπλανό δωμάτιο το παιδί του κάνει σεξ με κάποιον/α, αλλά αυτό το αίσθημα -όσο παράλογο κι αν μου φαίνεται εμένα- δεν νομίζω ότι έχει ηλικία, δηλαδή «στα 16 με ενοχλεί στα 20 δε με νοιάζει».
Σεβαστό και κατανοητό να μην αντέχεις, αλλά να ξέρουμε τουλάχιστον για ποιον τις θέτουμε τις "προϋποθέσεις" Για εμάς, όχι για το παιδί...

Όσο για τον έλεγχο που είπες, πιθανολογώ ότι δεν είναι πολλά τα παιδιά που θα ζητήσουν από τους γονείς τους να διανυκτερεύσουν όσο καλή σχέση και να έχουν μαζί τους, διότι σε αυτή την ηλικία γεννάται έντονη η ανάγκη για προσωπική ζωή, ΑΝ όμως σου το ζητήσει, ποιος ξέρει πόση ανάγκη το έχει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:32, 01-09-11:

δεν έχω πραγματικά χρόνο αυτή τη στιγμή και θα επανέλθω για λίγο μεγαλύτερη ανάλυση του θέματος, θέλω όμως πριν συνεχίσω να κάνω 2 διευκρινήσεις
1. Το αν θα επέτρεπα εγώ κάτι στο παιδί μου και κάποιος άλλος γονιός δεν το επιτρέπει ή αν δεν επέτρεπα εγώ κάτι στο παιδί μου και κάποιος γονιός το επιτρέπει δεν είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ κριτήριο για να χαρακτηρίσω τον άλλο ουτε ως γονιό ούτε ως χαρακτήρα γενικώς (του στυλ "μα πώς αφήνει το παιδί της/του να κάνει αυτό", εννοώ). Απλώς σαν διευκρίνηση, δεν είπα ότι κάποιος υπονόησε κάτι τέτοιο.

2. Το ...χέσιμο και το σεξ σαφώς και δεν είναι το ίδιο (ευτυχώς :p). To σε ποιό σημείο σταματούν τα όρια της διακριτικότητας και αρχίζουν τα όρια της σεμνοτυφίας ή της ασυδοσίας (από την ανάποδη) σαφέστατα είναι διαφορετικά στον καθένα. Είναι εύκολο να χαρακτηρίζεις κάποια συμπεριφορά ως ακραία ή ανήθικη ή υποκριτική και δυσκολότερο να προσπαθείς να καταλάβεις πίσω από αυτήν.

3. Προσωπικά θεωρώ ότι σε ΟΛΑ τα θέματα ΑΠΟΤΟΜΕΣ μεταβολές δεν είναι καλές για την ψυχική υγεία και σωστή ανάπτυξη κανενός (γονιού ή παιδιού). Δεν θα του πω ότι θέλω να κερδίσει κανένα sleepover. Αυτό δεν είναι κάτι που το λέει ο γονιός γενικά και κατα κανόνα δεν είναι κάτι που χρειάζεται να είναι ...Einstein το παιδί για να το καταλάβει. Αμα του δώσεις μια ελευθερία και την καταχραστεί, ε δεν θα εχει αντίκτυπο? Οποιαδήποτε, όχι μόνο το αν θα του επιτρέπω να κοιμάται με τον/την φίλη του (με την κυριολεκτική έννοια της λέξης). Στα πλαίσια αυτά και στα πλαίσια της σταδιακής ωρίμανσης και της αμοιβαίας εμπιστοσύνης που ευελπιστώ να αναπτύσσεται στις σχέσεις μου με τα παιδιά μου (αν κάνω) και υποθέτοντας ότι τα παιδιά ενδιαφέρονται πιο "σοβαρά" για το άλλο φύλο γύρω στα 14, ναι πιστεύω ότι 4 χρόνια περίπου είναι μια καλή εκτίμηση για να φτάσουμε από το "μου αρέσει ο συμμαθητής μου ο Κωστάκης" στο "φτιάξε καφέ και για τον Κωστάκη το πρωί, καλήνύχτα μαμά!"-"Καληνύχτα κυρία Τάδε"

Τώρα, οκ εγώ μιλάω χωρίς τον...ξενοδόχο, που στην παρούσα φάση είναι τα...αγέννητα παιδιά μου , οπότε σαφώς και δεν μπορώ να είμαι απόλυτη σε αυτά που λέω. Υποκριτικά και πουριτανιστικά δεν μου φαίνονται και τόσο αυτά που λέω, αλλά σαφώς και κάθε (αιτιολογημένη) άποψη είναι σεβαστή

Αν παραμένουν απορίες ή αν ακόμα η άποψη μου φαίνεται να στηρίζεται στο "γιατί έτσι" ή απλά σε ένα αδιευκρίνιστο "feeling" στη διάθεση σας για διευκρινήσεις. Εμένα αιτιολογημένη μου φαίνεται, αλλά είναι όντως πολύ πιθανό (δεδομένου ότι κάνεις δεν είναι..μέσα στο μυαλό μου) να μην το αντιλαμβάνεται έτσι ο αναγνώστης από τα κείμενά μου

(τελικά την έγραψα όλη την ιστορία της ζωής μου πάλι )

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:53, 01-09-11:

Η μητέρα μου πάντως, ακόμα και τώρα που είμαι 25, όταν μένει ο φίλος μου στο σπίτι και τυχαίνει να βρίσκεται κι αυτή στο ίδιο σπίτι, επιμένει να κοιμηθούμε σε χωριστά δωμάτια. Όταν είχαμε μείνει στο σπίτι της μητέρας του, ντρεπόταν και να της το προτείνει και κατέληξε να πει ο ίδιος να κοιμηθούμε σε χωριστά δωμάτια, παρ'ότι είναι 31 (και Άγγλος, άρα δεν είναι ελληνικό φαινόμενο). Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω, και όσες φορές το έχω συζητήσει με τη μητέρα μου (γενικά έχουμε μεγάλη άνεση μεταξύ μας και συζητάμε για οτιδήποτε), δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση.

Όσο για τα περι ...ηχορρύπανσης, ο λόγος που θα με έκανε να νιώθω άβολα είναι ότι θα σκεφτόμουν πώς θα ένιωθα αν ήμουν εγώ στη θέση του/της. Δηλαδή ότι ακούω κάτι πολύ προσωπικό, πιθανότατα χωρίς ο ίδιος/η ίδια να το γνωρίζει.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:55, 01-09-11:

Μα τόσα πολλά σε ένα τέτοιο θέμα

Όσο πιο συχνά μπαίνω στο θέμα, τόσο πιο πολλά διαβάζω

Για μένα το να κοιμηθεί η σχέση ενός παιδιού στο σπίτι είναι κάτι που πρέπει να έρθει φυσιολογικά. Για όλους.

Φέρνεις την/τον φίλη/φίλο στο σπίτι να κοιμηθεί από όταν είσαι μικρότερος κι έτσι εκπαιδεύεσαι στο ότι οι φίλοι σου ακολουθούν τους κανόνες του σπιτιού και είστε διακριτικοί καθώς υπάρχουν κι άλλοι στο σπίτι.

Φέρνεις το εφηβικό φλερτ στο σπίτι και κλείνεστε στο δωμάτιο για να ακούσετε μουσική, να φάτε, να διαβάσετε (λέω εγώ τώρα η δόλια) να κοιμηθείτε. Κάπου εκεί πέρα από φιλιά και προκαταρκτικό παιχνίδι δε νομίζω να γίνει κάτι.

Φέρνεις τη/τον φίλη/φίλο σου με τον οποίο έχεις δεσμό για να κοιμηθεί μαζί σου.

Ο γονιός πρέπει ούτως ή άλλως να έχει μιλήσει με το παιδί του για την ερωτική του ζωή, πρέπει να έχει κάνει ό,τι είναι στο χέρι του για σωστή ενημέρωση και πρόληψη. Προσωπική εμπειρία, διάβασμα, γυναικολόγος, ο,τιδήποτε, μη σας πω και όλα μαζί.

Οπότε φτάνουμε σε ένα συμπέρασμα ότι όταν το παιδί αισθανθεί ότι μπορεί και θέλει να έχει ερωτική ζωή, θα πρέπει να είναι προετοιμασμένο και να ξέρει ότι μπορεί να κάνει κάτι στο δικό του χώρο, εκεί που αισθάνεται ασφάλεια, οικειότητα, εκεί που ξέρει ότι κοιμάται ήσυχα τη νύχτα.
Σέβομαι τις αντιρρήσεις των διαδικτυακών συνοδοιπόρων όσον αφορά στο το-παιδί-μου-κάνει-έρωτα-στο-διπλανό-δωμάτιο, αλλά πιστέψτε με, ας κάνει ό,τι θέλει στο διπλανό δωμάτιο αρκεί να είναι εκεί και όχι σε κάποιο άγνωστο δωμάτιο, σε κάποιο χώρο στον οποίο θα αισθάνεται άβολα μέσα στη ρομαντικότητα του, σε κάποιο χώρο που θα κρύβει ακόμα και κινδύνους.

Το αν το παιδί μας θα είναι διακριτικό, το αν θα ακολουθήσει κάποιους κανόνες επιβίωσης όπως το να γνωρίζουμε όσο καλύτερα και εγκαίρως γίνεται για τη σχέση του και το πρόσωπο με το οποίο σχετίζεται πριν φτάσει να φέρει την οδοντόβουρτσα του στο σπίτι, είναι κάτι που θα του το έχουμε μάθει εμείς και κανένας άλλος.

Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι αύριο - μεθαύριο μπορεί το δικό μας παιδί να "εισβάλλει" στο ζωτικό χώρο ενός άλλου ανησυχούντος γονέα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:49, 01-09-11:

Δεν κατάλαβα γιατί όλοι συνδέετε τον ύπνο με το sex.
Δηλαδή εσείς όταν ήσασταν μικρά (ανήλικα κυρίως) δεν πηγαίνατε σπίτι όταν έλειπαν οι γονείς για φίκι-φίκι;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:09, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Είναι εύκολο να χαρακτηρίζεις κάποια συμπεριφορά ως ακραία ή ανήθικη ή υποκριτική και δυσκολότερο να προσπαθείς να καταλάβεις πίσω από αυτήν.
Μα αυτό αναζητώ κι εγώ, πρώτα απ' όλα μέσα μου. Με ποιο μύθο έχει επενδυθεί τελικά το σεξ μέσα στο κεφάλι μας και πόσο βαθιά ριζωμένος είναι αυτός ο μύθος; Επειδή όμως θεωρώ αυτή την αναζήτηση πολύ εσωτερική, δεν ζήτησα να δοθούν οι απαντήσεις εδώ μέσα.

Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalia3807
H natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H natalia3807 έγραψε στις 23:56, 01-09-11:

πριν τα 17-18 με τίποτα,για μετά ναι,αυτό μας έλειπε 14-15 χρονων παιδί να κάνει sex στο διπλανό δωμάτιο και εγώ να κοιμάμαι ευχάριστα και μετά να τρώμε και πρωινό μαζί.μετά τα 18 κιόλας που φαντάζομαι δεν θα μένουν μαζί μου ας κάνουν ότι θέλουν,εγώ θα τα εγώ συμβουλέψει αποκεί και πέρα η ζωή θα είναι στα χερια τους

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 00:05, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από natalia3807
πριν τα 17-18 με τίποτα,για μετά ναι,αυτό μας έλειπε 14-15 χρονων παιδί να κάνει sex στο διπλανό δωμάτιο και εγώ να κοιμάμαι ευχάριστα και μετά να τρώμε και πρωινό μαζί.μετά τα 18 κιόλας που φαντάζομαι δεν θα μένουν μαζί μου ας κάνουν ότι θέλουν,εγώ θα τα εγώ συμβουλέψει αποκεί και πέρα η ζωή θα είναι στα χερια τους
Νομίζω απαντάς σε λάθος θέμα. Δε λέει κάπου για sex.
Ύπνος sex.
Στην τελική βάλτε τον εαυτό σας στη θέση τους. Θα νιώθατε άνετα να κάνατε sex ενώ στο δίπλα δωμάτιο είναι οι γονείς σας;
Είπαμε, δεν είναι χαζά τα παιδιά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:06, 02-09-11:

Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι όσοι έχουν παράλογες, υποκριτικές, πουριτανικές, ασφυκτικά προστατευτικές απόψεις για το πώς θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους, τις έχουν από τη δεκαετία των 20-30. Φοβόμουν ομολογουμένως μήπως κάτι παθαίνει ο κόσμος και μεταμορφώνεται στους κλασικούς πουριτανούς γονείς αφότου κάνει παιδιά, αλλά ευτυχώς βλέπω ότι το όλο μενταλιτέ προϋπάρχει, άρα μάλλον δεν κινδυνεύω να "κολλήσω"

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Στην τελική βάλτε τον εαυτό σας στη θέση τους. Θα νιώθατε άνετα να κάνατε sex ενώ στο δίπλα δωμάτιο είναι οι γονείς σας;
Um, έχω κάνει, πολλάκις. Και δεν ήταν και βράδυ, που φαίνεται να φοβούνται πολλοί εδώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 02-09-11 στις 07:52. Αιτία: συγχώνευση
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H natalia3807 έγραψε στις 00:40, 02-09-11:

[URL="http://www.e-steki.gr/showthread.php?p=2793680#post2793680"]
Νομίζω απαντάς σε λάθος θέμα. Δε λέει κάπου για sex.
Ύπνος sex.
Είπαμε, δεν είναι χαζά τα παιδιά.
δηλαδή 2 έφηβοι θα μείνουν στο ίδιο δωμάτιο και δεν θα γίνει τίποτα?τι λέμε τώρα!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:46, 02-09-11:

δηλαδή 2 έφηβοι θα μείνουν στο ίδιο δωμάτιο και δεν θα γίνει τίποτα?τι λέμε τώρα!

E νταξ, το πολύ πολύ να ξενυχτήσουν στο facebook...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 00:47, 02-09-11:

το πως θα μεγαλώσω το παιδί μου είναι δικό μου θέμα και του άνδρα μου και κανενός αλλου,ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του με τις αξιες και τις αρχές που έχει ο ίδιος,αν θέλετε να με πείτε πουριτανοί που δεν θα ήθελα η κόρη μου η ο γιος μου να κάνουν sex στο διπλανό δωμάτιο στα 13-14 τους,δεν με εντιαφερει καθόλου.

δεν νομίζω ότι είναι τραγικό αν δεν επιτρέπω αυτό το πράγμα και το ξανά είπα όταν μεγαλώσουν και γίνουν 18 μπορούν να αποφασίσουν τι θα κάνουν πως θα κάνουν και που θα κάνουν.εγώ θα τους έχω συμβουλέψει όσο πιο σωστά μπορώ και θα τους έχω βοηθήσει όσο μπορώ,από κει και πέρα θα αποφασίζουν από μονα τους.και κριτική για αυτό το θέμα δεν θα δεχτώ από κανέναν,παίξτε εσείς όσο προοδευτικοί θέλετε κάντε ότι θέλετε με τα παιδιά σας αλλα και τη κριτική κρατείστε την για τον εαυτό σας

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:52, 02-09-11:

το πως θα μεγαλώσω το παιδί μου είναι δικό μου θέμα και του άνδρα μου και κανενός αλλου,ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του με τις αξιες και τις αρχές που έχει ο ίδιος,αν θέλετε να με πείτε πουριτανοί που δεν θα ήθελα η κόρη μου η ο γιος μου να κάνουν sex στο διπλανό δωμάτιο στα 13-14 τους,δεν με εντιαφερει καθόλου.

δεν νομίζω ότι είναι τραγικό αν δεν επιτρέπω αυτό το πράγμα και το ξανά είπα όταν μεγαλώσουν και γίνουν 18 μπορούν να αποφασίσουν τι θα κάνουν πως θα κάνουν και που θα κάνουν.
Ε βέβαια, γιατί από τα 13-14 ξαφνικά πηδάνε στα 18, δεν υπάρχουν ενδιάμεσες ηλικίες.

Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 00:59, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ε βέβαια, γιατί από τα 13-14 ξαφνικά πηδάνε στα 18, δεν υπάρχουν ενδιάμεσες ηλικίες.
μπορεί να μην είμαι αστέρι στα μαθηματικά αλλα ξέρω ότι υπάρχουν και τα 15-16-17 αλλα σίγουρα δεν συγκρίνονται με τα 13-14 που έλεγαν κάποιοι πιο πάνω,σίγουρα θα αρχίζουν να κάνουν ερωτα γύρω στα 15 και 16 αλλα δεν είναι ανάγκη να το κάνουν στο διπλανό δωμάτιο την ώρα που είμαστε μαζί στο σπίτι,αργότερα όταν ενηλικιωθούν και γίνουν φοιτητές/φοιτήτριες είπα ότι θα είναι πιο ελεύθεροι και θα αποφασίζουν οι ίδιοι.εσύ τι ζόρι τραβάς δεν μπορώ να καταλάβω,σου είπα πως να μεγαλώσεις τα παιδιά σου?απάντησα σε μια ερώτηση που έχει τεθεί,εσύ άμα θέλεις παρότρυνες τους να το κάνουν από τα 10!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 01:17, 02-09-11:

Πάνω απ'όλα θεωρώ έξυπνους τους γονείς που δημιουργούν κλίμα και συνθήκες, ώστε να νιώθει άνετα το παιδί τους να προσκαλεί σπίτι -και γιατί όχι;- και να κοιμάται με ¨τη σχέση του¨ εκεί... (Λέγοντας ¨κοιμάται¨, εννοώ κοιμάται , και όχι μόνο...)
Μου φαίνεται πολύ υγιές και -επαναλαμβάνω- έξυπνο εκ μέρους τους...
Θα ήθελα να γνωρίζω τί συμβαίνει στη ζωή του παιδιού μου ,με ποιους συναναστρέφεται κτλ (ας μην χρησιμοποιήσω το ρήμα ¨ελέγχω¨-μου χτυπάει άσχημα)...
Ξέρω ότι θα βρει τον τρόπο και τον τόπο να το κάνει όπως και να'χει...σε παγκάκια; στις τουαλέτες; σε..., σε...., σε...(οι ηλικίες κάτω των 18 καταφεύγουν σε πιο ¨kinky¨ επιλογές αναπόφευκτα, συνήθως για οικονομικούς λόγους...βλ.θέμα ¨σεξ σε εξωτερικούς χώρους¨)
Καλά, τον διαχωρισμό φύλων και τις απαντήσεις ¨άλλα μέτρα και σταθμά για τα αγόρια και άλλα για τα κορίτσια¨ τον θεωρώ αδιανόητο (και ασχολίαστο τον αφήνω).
Τον συσχετισμό ¨πανελλήνιες¨ με το θέμα, επίσης, τον θεωρώ ακατανόητο ...
Τέλος πάντων, διαπιστωμένα καταθέτω την προσωπική μου άποψη: οι πιο ¨παρτόλες¨ και ... ¨εξυπηρετικές¨ συμφοιτήτριες ήταν αυτές που εισέπραταν τα πιο πολλά όχι, και τους πιο πολλούς περιορισμούς από το σπίτι τους.... Το άχτι και τα απωθημένα τους κραύγαζαν με όχι τον πιο κολακευτικό γ'αυτές τρόπο....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:34, 02-09-11:

Μα αυτό αναζητώ κι εγώ, πρώτα απ' όλα μέσα μου. Με ποιο μύθο έχει επενδυθεί τελικά το σεξ μέσα στο κεφάλι μας και πόσο βαθιά ριζωμένος είναι αυτός ο μύθος; Επειδή όμως θεωρώ αυτή την αναζήτηση πολύ εσωτερική, δεν ζήτησα να δοθούν οι απαντήσεις εδώ μέσα.
Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι όσοι έχουν παράλογες, υποκριτικές, πουριτανικές, ασφυκτικά προστατευτικές απόψεις για το πώς θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους, τις έχουν από τη δεκαετία των 20-30. Φοβόμουν ομολογουμένως μήπως κάτι παθαίνει ο κόσμος και μεταμορφώνεται στους κλασικούς πουριτανούς γονείς αφότου κάνει παιδιά, αλλά ευτυχώς βλέπω ότι το όλο μενταλιτέ προϋπάρχει, άρα μάλλον δεν κινδυνεύω να "κολλήσω"
θα μου επιτρέψετε μια μικρή παρατήρηση (τουλάχιστον αναφορικά με τα δικά μου λεγόμενα αν και φυσικά δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν πιάνεστε από αυτά και αν ναι σε τι ποσοστό. Απλώς, just to be on the safe side και να είμαι σίγουρη ότι δεν παρερμηνεύονται τα λεγόμενά μου)
Το σεξ, ο ύπνος με τον/την φίλο-η, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ένα ...αυτόνομο και ανεξάρτητο θέμα στο ευρυτερο θέμα που λέγεται "ανατροφή παιδιών". Τουλάχιστον εγώ δεν αναφέρω κάτι τέτοιο και πολλές φορές προσπάθησα να το βάλω στο ευρύτερο πλαίσιο των ελευθεριών. Πχ. το ερώτημα για μένα αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζόταν το ερώτημα "Μέχρι ποιά ώρα θα επιτρέπατε στο παιδί σας να βγει βόλτα όταν αρχίσει να βγαίνει με την παρέα του?". Ε, άλλη είναι η ώρα όταν είναι 12 χρονών άλλη όταν είναι 18- . Αυτό δεν σημαίνει ότι μεταπηδάμε στη ώρα των 18 μετά από 6 χρόνια που η ώρα επιστροφής έχει μείνει αναλλοίωτη στο χρόνο(!).
Αυτό ως διευκρίνηση γιατί από την μεν Isi, για την ώρα, βλέπω να αποδελτιώνει μόνο επιμέρους κομμάτια που αποδελτιωμένα από το υπόλοιπο κείμενο δείχνουν όντως μια τάση να φανεί το σεξ και -κυρίως- η συντροφικότητα μεταξύ εφήβων ως κάτι "κακό" (ίσως έχει κάποια συλλογιστική πορεία που δεν έχω αντιληφθεί βέβαια, αν και θα με ενδιέφερε γιατί έχεις επιλεκτικά αποφύγει να αναφέρεις την οπτική σου/διαφωνία σου(?) στο θέμα "σταδιακή παροχή δυνατοτήτων" ή μάλλον το έχεις ακροθιγώς μονάχα αναφέρει), στο δε quoted μνμ της StC έναν γενικό αφορισμό, τον οποίο πιθανολογώ ότι στρέφει προς "στεγανά" πολλών δεκαετιών ανευ αιτιολόγησης, σαφέστατα όμως δεν μπορώ να είμαι σίγουρη αν είναι όντως έτσι ή αν η λογική είναι "όποιος δεν θέλει (χωρίς να εξετάζουμε τους λόγους ή μάλλον θεωρώντας ότι οι λόγοι είναι οι...χειρότεροι δυνατοί) να κοιμάται ο φίλος/η της κόρης/γιου του σπίτι του το βράδυ (υπό οποιεσδήποτε συνθηκες και σε οποιαδήποτε ηλικία) έχει μείνει πίσω κάτι δεκαετίες και ευτυχώς δεν θα τους μοιάσω ποτέ" (που ναι οκ, αν μιλάμε για κάποιο worst case scenario δεν μπορώ να πω ότι βρίσκω παράλογη την αντίδραση)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:39, 02-09-11:

Resident Evil, ήταν γενική η αντίδραση, μη μυγιάζεσαι

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:49, 02-09-11:

Resident Evil, ήταν γενική η αντίδραση, μη μυγιάζεσαι
όχι πολύ και όχι για πολύ
I just want to be sure ότι δεν παρερμηνεύονται αυτά που γράφω [γιατί όπως ξανάπα εγώ ξέρω τι θέλω να πω δεν είμαι και σίγουρη όμως ότι καταφέρνω να τα αποδώσω γραπτώς όπως τα σκέφτομαι]

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:22, 02-09-11:

Η αλήθεια είναι πως έχουμε πλατειάσει πολύ και τελικά δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς το σκέπτεσαι, ούτε ξέρω από πού να το πιάσουμε για να το μαζέψουμε.

Παραπάνω σου γράφω πως ενδέχεται το παιδί να έχει ήδη ερωτικές επαφές στα 14-15-16-17, εν γνώση σου ή εν αγνοία σου, ακόμη κι αν είναι ανώριμο, ακόμη κι αν εσύ δεν το εγκρίνεις, ακόμη κι αν δεν δέχεσαι να γίνεται μέσα στο σπίτι σου.
Και σε ρωτώ: Πού νομίζεις ότι θα κάνει έρωτα η ανήλικη κόρη σου αν εσύ και ο συμπέθερος (sic) απαγορεύετε να γίνει σπίτια σας;
Θέλω σαφή απάντηση εδώ, γιατί εδώ κυρίως βρίσκεται η διαφωνία μας και θέλω και εκτίμηση του πόσο ασφαλές είναι κάθε τέτοιο μέρος.
Βλέπω πως δύο μητέρες που έχουμε απαντήσει, έχουμε βάλει την ασφάλεια, πριν από την ηθική και προφανώς αυτό δεν έχει γίνει τυχαία. Είμαστε ήδη στο χορό και αυτό που μας καίει και μας τσουρουφλίζει είναι το παιδί μας να παραμείνει ασφαλές και -ακόμη περισσότερο- να χαρεί τον έρωτα όταν αυτός θα έρθει στη ζωή του.
Σε ρωτώ επίσης: Νομίζεις πως μπορείς να ελέγξεις με κάποιο τρόπο, πότε θα έχει η κόρη σου την πρώτη ερωτική της εμπειρία;
Δεν μπορώ να το αποδείξω, μα δεν νομίζω πως μπορείς... Ίσως μπορείς να την αποτρέψεις στα 12-13-14...μετά...δύσκολο αν το αποφασίσει.
Αφού λοιπόν δεν μπορείς να το αποτρέψεις, (εκτός κι αν με πείσεις ότι μπορείς), αφού θα γίνει κάπου, πού μπορεί να γίνει με περισσότερη ασφάλεια απ' ό,τι στο σπίτι σου;
Πάνω σ' αυτό ο parafernalia είπε, "θα παίρνω την κυρά μου και θα τους αδειάζω τη γωνιά". Γιατί όχι. Είναι μια λύση κι αυτή (την οποία απ' ό,τι είδα ενστερνίστηκες). Έτσι λύνεται και το θέμα του "σεξ στο διπλανό δωμάτιο" που το εξετάσαμε παραπάνω.

Ας σταθώ στη χρυσή ηλικία των 18:
...το ερώτημα για μένα αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζόταν το ερώτημα "Μέχρι ποιά ώρα θα επιτρέπατε στο παιδί σας να βγει βόλτα όταν αρχίσει να βγαίνει με την παρέα του?". Ε, άλλη είναι η ώρα όταν είναι 12 χρονών άλλη όταν είναι 18- .
Δεν είναι καθόλου το ίδιο ερώτημα. Το "μέχρι ποια ώρα" είναι άμεσα ελέγξιμο από εσένα. Το αν μέσα σ' εκείνη την ώρα, επήλθε το μοιραίο όμως, δεν είναι.
Τι στο καλό θα πετύχεις λοιπόν με αυτό το όριο; Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω καμία πρακτική χρησιμότητα πέραν από τη συμβολική σημασία περισσότερο, του σεβασμού προς την εστία.
Τι θα πει "σταδιακή παροχή δυνατοτήτων" στην περίπτωση της σεξουαλικής ζωής του τέκνου; (Πάρε σήμερα το μαστίγιο, κι αύριο θα σου δώσω και τις χειροπέδες; ) Δεν έχει εφαρμογή επειδή ακριβώς δεν μπορεί να ελεγχθεί. (Φυσικά περιμένω αν μπορείς, να με πείσεις για το αντίθετο - ότι μπορείς δηλαδή να ορίσεις σε ποια ηλικία θα κάνει το παιδί σου σεξ).
Όταν μαθαίνεις ποδήλατο, δεν μπορείς να μάθεις σήμερα ισορροπία και αύριο πώς να κάνεις πετάλι. Είναι ανάγκη να τα κατανοήσεις ταυτόχρονα.
Όπως σου είπε και η Dreams παραπάνω, τον σεβασμό σε σένα και το σπίτι σας θα το έχει μάθει ήδη, από την έλευση των φίλων, δεν θα χρειαστεί να τον μάθει με τον ερωτικό του φίλο πρώτη φορά.
Μπορείς περιληπτικά να μου δώσεις μια εικόνα της σταδιακής σεξουαλικής ωρίμανσης και των αντίστοιχων παροχών, όπως αυτές θα δίδονται με τα χρόνια, για να καταλάβω τι εννοείς και πώς καταλήγουμε στο:
Να έρθει, να κάτσει, να τον/την γυρίσω και σπίτι του το βράδυ αλλά μέχρι το παιδί μου να πάει 18(==να τελειώσει το σχολείο) ο καθένας κοιμάται σπίτι του.
Στα 18 είναι σε θέση πια να κερδίσει το δικαίωμα του συνευρίσκεσθαι (sic) στην οικία, στην κλίμακά σου, αλλά μέχρι τότε τι;
Μάλλον, τώρα που ξαναδιαβάζω κάποιες τελευταίες αναρτήσεις σου, το συνευρίσκεσθαι θα το φροντίσουμε με ένα θέατρο, αλλά όχι και να κοιμηθούν μαζί μετά!
Γιατί κακιά Ρέζι; Δεν ξέρεις ότι τίποτα δεν συγκρίνεται με έναν ύπνο αγκαλίτσα μετά; Το καλύτερο θες να τους στερήσεις;;; ()
Εσύ τελικά κολλάς στον ύπνο, όχι στο σεξ.
...αρχίζω να καταλαβαίνω πού το πας νομίζω. Μάλλον φοβάσαι περισσότερο τα δικαιώματα που αποκτά ο... σώγαμπρος όπως τον έλεγαν παλαιότερα και όσα μπορεί να ζητήσει το παιδί σου από εκεί και μετά... Κι όμως, δεν πάνε εκθετικά οι απαιτήσεις, αρκεί να έχεις κάνει όσα έπρεπε πριν φτάσει εκεί το παιδί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 02-09-11 στις 03:32.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:42, 02-09-11:

Αυτό το "θα φύγω και θα σας αφήσω μόνους, αλλά όχι και να κοιμηθείτε μαζί" μου κάνει λίγο σε "κατα βάση δεν έχω πρόβλημα να κάνεις σεξ, αλλά θέλω να πιστεύεις ότι το κάνεις κρυφά από μένα". Τώρα γιατί αυτό, δεν ξέρω. Μήπως θεωρείτε ανήθικο να μην σας το κρύβει;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 06:13, 02-09-11:

Η μητέρα μου πάντως, ακόμα και τώρα που είμαι 25, όταν μένει ο φίλος μου στο σπίτι και τυχαίνει να βρίσκεται κι αυτή στο ίδιο σπίτι, επιμένει να κοιμηθούμε σε χωριστά δωμάτια. Όταν είχαμε μείνει στο σπίτι της μητέρας του, ντρεπόταν και να της το προτείνει και κατέληξε να πει ο ίδιος να κοιμηθούμε σε χωριστά δωμάτια, παρ'ότι είναι 31 (και Άγγλος, άρα δεν είναι ελληνικό φαινόμενο). Προσωπικά δεν το καταλαβαίνω, και όσες φορές το έχω συζητήσει με τη μητέρα μου (γενικά έχουμε μεγάλη άνεση μεταξύ μας και συζητάμε για οτιδήποτε), δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση.
Εγώ πάντως, άπαξ και με τα πολλά τύχαινε (ή χρειαζόταν) να κοιμηθεί ο/η φίλος/η του παιδιού μου σπίτι, δεν θα τους ανάγκαζα να κοιμηθούν χωριστά. Το συγκεκριμένο μου φαίνεται όντως υποκριτικό (και μιλάω για εφήβους, όχι για τις ώριμες ηλικίες που αναφέρει η subject to change).

Δεν μου φαίνεται όμως ούτε υποκριτικό ούτε οπισθοδρομικό να θέλει να κρατήσει κάποιος ορισμένα όρια. Το να κοιμηθεί κάποιος στο σπίτι και να συμμετάσχει στις οικογενειακές δραστηριότητες, αυτόνομα τον κατατάσσει σε μέλος της οικογενειακής οντότητας. Πώς επιλέγουμε σε ποιόν θα επιτρέψουμε να μείνει; Πότε η χ σχέση του παιδιού μας θεωρούμε ότι έχει τις προϋποθέσεις; Νομίζω ότι στις πολύ μικρές ηλικίες που οι σχέσεις συνήθως δεν κρατούν πάνω από μερικούς μήνες, είναι δύσκολο να ξεκαθαριστεί πότε το άτομο με το οποίο βγαίνει ή έχει σχέση το παιδί μας έχει τα στοιχεία που το καθιστούν κατάλληλο να γίνει μέλος του οικογενειακού μας συστήματος. Με το να επιτρέπω στην κάθε ξεπέτα (και με την λέξη ξεπέτα δεν εννοώ ντε και καλά τα 1-night stands, αλλά τις σχέσεις 1-2 μηνών) του να κοιμάται σπίτι ουσιαστικά δίνω στο παιδί μου το δικαίωμα να χρησιμοποιεί το σπίτι ως ξενοδοχείο.

Όσον αφορά το ζήτημα του να δω/ακούσω το παιδί μου να κάνει σεξ, σίγουρα δεν θα μου αρέσει, όχι επειδή το θεωρώ βρώμικο/ανεπίτρεπτο/whatever, αλλά επειδή είναι κάτι πολύ προσωπικό του. Αντίστοιχα κι εγώ θεωρώ το σεξ κάτι πολύ προσωπικό και δεν θα ήθελα οι γονείς μου να γίνουν κομμάτι του συγκεκριμένου στοιχείου της ζωής μου, και έτσι δεν έχω κάνει ποτέ σεξ με εκείνους στο ίδιο σπίτι. Και, όπως είπα και πιο πριν, τους γονιούς που θέλουν να έχουν επαφή με τόσο προσωπικά κομμάτια της ζωής του παιδιού τους δεν τους θεωρώ προοδευτικούς, αλλά φουλ ελεγκτικούς.

Συμπερασματικά, εγώ εμμένω στην άποψη που ανέφερα και πριν: χώρος και χρόνος στον έφηβο να χαρεί τον έρωτα σε ασφαλές περιβάλλον, αλλά sleepovers και κολλητιλίκια σχέσης-γονιού καλύτερα να λείπουν.

Αυτό το "θα φύγω και θα σας αφήσω μόνους, αλλά όχι και να κοιμηθείτε μαζί" μου κάνει λίγο σε "κατα βάση δεν έχω πρόβλημα να κάνεις σεξ, αλλά θέλω να πιστεύεις ότι το κάνεις κρυφά από μένα". Τώρα γιατί αυτό, δεν ξέρω. Μήπως θεωρείτε ανήθικο να μην σας το κρύβει;
Προσωπικά εννοείται δεν θα είχα πρόβλημα να μου πει το παιδί ότι κάνει σεξ. Ούτε θα είχα πρόβλημα να κοιμηθούν μαζί. Δεν θα ήθελα όμως να κοιμηθούν μαζί με μένα στο σπίτι για τους λόγους που ανέφερα.

Και κάτι για κλείσιμο, ιστορία φίλης μου, η οποία έλαβε χώρα αρκετά χρόνια πριν. Της λέει η μάνα της: "Θα φύγουμε εκδρομή για 3 μέρες, μην ξεχάσεις να κάνεις το τάδε, έχε το νου σου στο δείνα μπλα μπλα. Να φέρεις και τον Β., θα έχετε όλο τον χώρο να κάνετε τα δικά σας". Και μας έλεγε η φίλη μου: "Το πόσο ξενέρωσα με την μάνα μου δεν λέγεται! Η μισή χαρά του να έφερνα τον Β. σπίτι όσο θα έλειπαν ήταν η αίσθηση απαγορευμένου".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 02-09-11 στις 06:25.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 06:19, 02-09-11:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείτε ότι αν κάνει σεξ στο ίδιο σπίτι στο οποίο βρίσκεστε, σώνει και ντε θα τους ακούσετε. Τι δγιάολο, αριες τραγουδάτε όταν κάνετε σεξ;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 07:37, 02-09-11:

(...) αυτό που μας καίει και μας τσουρουφλίζει είναι το παιδί μας να παραμείνει ασφαλές και -ακόμη περισσότερο- να χαρεί τον έρωτα όταν αυτός θα έρθει στη ζωή του.
(...)
Σας το λέει με το καλό, διακριτικά και ευγενικά η Aυτής Υπομονετικότης Isiliel αλλά δεν το πιάνετε έτσι?

Πριν από 10-15-20 χρόνια τα ζευγαράκια πηγαίνανε στα λιμανάκια της Βάρκιζας και στο Λαιμό της Βουλιαγμένης με σκέπη τον έναστρο ουρανό ή τον ουρανό του αυτοκινήτου, (καλός ήταν κι αυτός ) Οι κεντρικότεροι (me den xerei, me Scarlet O' Hara, Notia mechri medouli ) ψάχνανε καβάτζες στο Πεδίον του Άρεως ή και στα απόμερα παγκάκια του Ζαππείου, ή κι εγώ δεν ξέρω που αλλού για ένα φιλί, ένα χάδι, ενώ οι πιο βόρειοι κύριος οίδε σε ποια βουνά σκαρφαλώνανε...

Νομίζετε ότι είναι ακόμα ασφαλή αυτά τα μέρη?
Θα θεωρούσατε προτιμότερο να καταφύγει το παιδί σας σε ένα φτηνό ξενοδοχείο ημιπαραμονής όπου στο διπλανό δωμάτιο να εξασκείται ο έρωτας σε επαγγελματικό επίπεδο?

Θεωρείτε ότι έχετε την πολυτέλεια της ηθικής ή "αισθητικής" αντιμετώπισης του θέματος όταν έξω σφάζουν για ένα κινητό και τα λεφτά μιας δόσης?

Ή ακόμα εάν το παιδί σας βρεθεί με κάποιο παιδί με πιο ανοιχτούς γονείς ή που λείπουν πιο συχνά από το σπίτι τους, θα θέλατε αυτές τις στιγμές που αισθάνεται πιο ανοιχτό και είναι από όλες τις απόψεις πιο ευάλωτο να τις περνάει σε κάποιο σπίτι που μπορεί τους οικοδεσπότες να μην τους ξέρετε καθόλου και ούτε από πού κρατάει η σκούφια τους? (και στο πού πλέον νοούνται από χώρες μέχρι ηπείρους έτσι? )

Δε λέω να μην προσπαθήσουμε να "ελέγξουμε" την έναρξη τουλάχιστον της ερωτικής ζωής των παιδιών μας, διακριτικά και με αγάπη γιατί μόνο αυτό πιάνει, αλλά στην τελική ο ρόλος μας είναι να τα προετοιμάσουμε και να τους προσφέρουμε όσες δυνατότητες μπορούμε για να κάνουν ό,τι κάνουν (που θα το κάνουν) με ασφάλεια μέχρι να βρεθούν σε δικούς τους χώρους και σε δικές τους συνθήκες...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 08:33, 02-09-11:

Θα αφηνα την σχεση του παιδιου μου να κοιμηθει σπιιτι μου αν το παιδι μου ξερω οτι θα σεβαστει οτι βρισκομαι απο διπλα. Αν το σεβαστουν τοτε .Αν παλι οχι τοτε ο αλλος μαλλον θα λυπατε τη ζωη του και η δικια μου θα φαει κυριγμα και οχι μονο .Αν ο δικος μου ειναι αρσενικο τοτε παλι τα ιδια ! Αν και εχω μεγαλωσει σε μια κοινωνια που τα αγορια ειναι ας το πουμε ειναι πιο ελευθερα σε αυτο το θεμα , εγω θα προσπαθησω να φερθω εξισου και στους δυο !!! Με νευριαζει το ιδιο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:52, 02-09-11:

Δεν πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά να κάνουνε ελεύθερα ότι θέλουνε. Πρέπει να τους βάζουμε μέτρα και απαγορεύσεις.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:02, 02-09-11:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείτε ότι αν κάνει σεξ στο ίδιο σπίτι στο οποίο βρίσκεστε, σώνει και ντε θα τους ακούσετε. Τι δγιάολο, αριες τραγουδάτε όταν κάνετε σεξ;
όχι αλλά το να "φοβάσαι" να κουνηθείς μην ακουστείς (ή από το φόβο μην ακουστείς ακόμα κι αν αυτό δεν ισχύει) τουλάχιστον για μένα δεν λειτουργεί σαν το καλύτερο διεγερτικό. Τώρα άλλοι τη βρίσκουν, είπαμε, περί ορέξεως...

@Isi: Κάποια από τα ερωτήματα που θέτεις, αντιλαμβάνομαι ότι πιθανόν δεν τα έχω σκεφτεί. Είπαμε σε αυτή τη συζήτηση έχεις a priori πλεονέκτημα ότι έχεις ζήσει και "αναγκαστεί" να δώσεις λύση πρακτικά και ... πραγματικά και όχι να τα βάζεις όλα στη σφαίρα του "αν". Κάποια φαντάζομαι παραμένουν στο "αν" αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλά που έχεις "λύσει" ήδη. Δώσε μου λίγο χρόνο να το επεξεργαστώ κι εγώ στο μυαλό μου σε μια πιο ..πρακτική ίσως βάση...

Από ενδιαφέρον και φυσικά εφόσον το θελήσετε οι μητέρες/πατεράδες του φόρουμ, θα με ενδιέφερε να ακούσω (και κρίνω πώς θα είχε ενδιαφέρον για τη συζήτηση) πώς γίνεται πρακτικά η μετάβαση από το "το παιδί μου που του άλλαζα πάνες" στο "το παιδί μου αυτή η ολοκληρωμένη προσωπικότητα" (καλά όχι στο πλαίσιο της ανάπτυξης ολοκληρης ...παιδαγωγικής μεθόδου, ίσως η .. συναισθηματική (?) ωρίμανση του γονιού απέναντι στο παιδί (?)). Δεν ξέρω αν άπτεται του θέματος, ή αν υπάρχει παρόμοιο (ποιά καλή Isi θα βάλει το λινκ σε αυτήν την περίπτωση??? ), αλλά οι σημερινές μανάδες που ξέρω είναι όλες μωρομάνες (φίλες μου που έχουν γεννήσει) οπότε μόνο για...γάλατα μπορούν να μου μιλήσουν επι του...πρακτικού [] και οι αμέσως επόμενες επιλογές είναι οι μανάδες αυτών, επομένως μιλάμε για μανάδες μια γενιά πίσω (καθόλου κατακριτέες αλλά όπως και οι ίδιες είπατε και τα ήθη και τα έθιμα ήταν άλλα τότε και το Ζάππειο πολύ πιο ασφαλές!).

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:04, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Πιστεύω ότι οι κοπέλες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τα αγόρια και αυτό αποτελεί αρκετά επικύνδινο γιατί θεωρώ ο τρόπος που γίνεται το μάθημα στα λύκεια είναι στοχευμένο για ανώριμους ..... Επίσης πολλές 17χρονες ψάχνουν ενήλικους και λόγω επανάστασης της εφηβείας είναι ευάλωτες σε (φοιτητές, εργαζόμενους). Αν μια κοπέλα παρατήσει τα μαθήματα της για έρωτες από 17 χρονών και βρει κάποιον πιθανότητατα θα κάνει μια δουλειά σου μέλλον που δε θα είναι βιώσιμη συνεπώς θα εξαρτάται από τον κάθε ......μαλάκα.... . Συνεπώς θα θέλω πρώτα να εξασφαλίσει σωστές σπουδές να μπει σε μια σχολή ώστε στο μέλλον να κάνει μια δουλειά για να μπορεί να αυτοσυντηρείται. Πιστεύω μια ολοκληρωμένη σχέση σε ηλικία 17 ετών στην γυναίκα μπορεί να την ωθήσει να μην δώσει πανελλαδικές πράγμα που θα το μετανιώνει μια ζωή στο μέλλον.
H εμπιστοσύνη στην "ωριμότητα" της κοπέλας είναι φανερή!
Εγώ θα πρότεινα με βάση τα παραπάνω (αφού μπορεί επίσης να παρατήσει τη σχολή για το σεξ ή την καριερίστικη εργασία για το σεξ) να επιτρέψεις στην κόρη σου να κάνει σεξ αφού έχει δουλειά, έχει παντρευτεί και έχει κάνει τουλάχιστον 2 παιδιά.

Χωρίς να ξέρω τι θα κάνω εγώ, τα παιδιά που βλέπω γύρω μου αντιμετωπίζουν το σεξ στα 14-15 ως μέρος του έρωτα δηλαδή πολύ σοβαρά για να το κάνουν με οποιονδήποτε, οπουδήποτε. Νομίζω ότι εκείνα θα βάλουν το όριο ώστε οι προσωπικές τους στιγμές να είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ, είτε αυτό σημαίνει να λείπουμε από το σπίτι είτε ότι άλλο. Αν μου ζητήσουν κάτι τέτοιο και με την προυπόθεση ότι ξέρω το παιδί νομίζω ότι θα πω ναι. Αλλά νομίζω ότι με την καζούρα που θα τους κάνουν τα μικρότερα στο σπίτι παιδιά μόνο η μικρή μου κόρη θα το πετύχει αυτό. Τα μεγαλύτερα απλώς θα βάζουν το ιδιαίτερο χαμόγελο μόλις πούμε ότι θα φύγουμε το Σαββατοκύριακο για να τα αφήσουμε να διαβάσουν!

Α! να συμπληρώσω γιατί τώρα το σκέφτηκα ότι τα παιδιά μου δεν έχουν το καθένα το δωμάτιο του. ΠΡΟΒΛΗΜΑ άρα....

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:46, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Πιστεύω ότι οι κοπέλες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τα αγόρια και αυτό αποτελεί αρκετά επικύνδινο γιατί θεωρώ ο τρόπος που γίνεται το μάθημα στα λύκεια είναι στοχευμένο για ανώριμους ..... Επίσης πολλές 17χρονες ψάχνουν ενήλικους και λόγω επανάστασης της εφηβείας είναι ευάλωτες σε (φοιτητές, εργαζόμενους). Αν μια κοπέλα παρατήσει τα μαθήματα της για έρωτες από 17 χρονών και βρει κάποιον πιθανότητατα θα κάνει μια δουλειά σου μέλλον που δε θα είναι βιώσιμη συνεπώς θα εξαρτάται από τον κάθε ......μαλάκα.... . Συνεπώς θα θέλω πρώτα να εξασφαλίσει σωστές σπουδές να μπει σε μια σχολή ώστε στο μέλλον να κάνει μια δουλειά για να μπορεί να αυτοσυντηρείται. Πιστεύω μια ολοκληρωμένη σχέση σε ηλικία 17 ετών στην γυναίκα μπορεί να την ωθήσει να μην δώσει πανελλαδικές πράγμα που θα το μετανιώνει μια ζωή στο μέλλον.
Έχεις απόλυτο δίκιο, πωπω τι πήγα να πάθω ο χριστιανός! . Μάλιστα δάσκαλε θα προχωρήσω την θεωρία σου.
Εγώ θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά μήπως πάει και ερωτευτεί στα 19, 25, 30, 45
  • Στα 19 γιατί φαντάζεσαι να παρατήσει την σχολή της για έρωτες; Τι θα απογίνει μετά;
  • Στα 25 γιατί φαντάζεσαι να παρατήσει το μεταπτυχιακό της για έρωτες; Πως θα κυκλοφορεί στην κοινωνία;
  • Στα 30 γιατί φαντάζεσαι στην δουλεία της να κυνηγάει προαγωγές; Σε μια πιθανή εξαγορά της εταιρίας θα καταλήξει στο δρόμο αν δεν έχει fancy τίτλο
  • Στα 45 γιατί φαντάζεσαι να μην είναι καλή μητέρα των παιδιών που έκανε με τον τύπο που της προξένεψα, αφού πρώτα έκλεισα μια ωραία μπιζνά με τον πατέρα του; Απαπα τι θα λένε οι γείτονες αν τα παιδιά της δεν θα είναι τύπος και υπογραμμός; Ή φαντάζεσαι να πάθουν τπτ και στο νοσοκομείο προσέξουν ότι η δεξιά κάλτσα του μικρότερου είναι τρύπια;

Focko, σοβαρέψου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 02-09-11 στις 17:37. Αιτία: Ορθογραφικό
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 07:28, 04-09-11:

τι κατακρίνετε πως θα μεγαλώσει ο καθένας το παιδί του?εσείς να κοιτάτε πως θα μεγαλώσετε τα δικά σας παιδιά,και αν είναι καλύτεροι τότε ελάτε να τα πούμε.

τα παιδιά δεν πρέπει να να τα πιέζουμε υπερβολικά γιατί θα σκάσουν αλλα δεν πρέπει να τα αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν,βλέπω και τα παιδιά που είναι τελείως ελευθερα από τους γονείς τους να κάνουν ότι θέλουν τι γίνονται και που καταντάνε.

κάντε παιδιά και να τα μάθετε έτσι όπως θέλετε,δηλαδή αν δεν είμαστε όολοι τόσο προοδευτικοί θα γίνει κάτι?και αφήστε την ειρωνεία,αν δεν συμφωνείτε με τη γνώμη μας δικαίωμα σας,απλά προσπεράστε το...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 07:36, 04-09-11:

τα παιδιά δεν πρέπει να να τα πιέζουμε υπερβολικά γιατί θα σκάσουν αλλα δεν πρέπει να τα αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν,βλέπω και τα παιδιά που είναι τελείως ελευθερα από τους γονείς τους να κάνουν ότι θέλουν τι γίνονται και που καταντάνε.
Κι εγώ βλέπω τα παιδιά που τα περιορίζουν σε ανούσια πράγματα (με ποιόν, πότε και πού θα κάνουν σεξ) και δεν έχουν παρα ελάχιστη καθοδήγηση για τα ουσιώδη (μόρφωση, καλλιέργεια, αντισύλληψη) να καταλήγουν πολύ χειρότερα. Έχει πλάκα πόση σημασία δίνουν ορισμένοι γονείς στο να κάνουν κουμάντο στα γεννητικά όργανα του παιδιού τους και πόσο λίγο ενδιαφέρονται για τη μόρφωση και την καλλιέργεια του. Συνήθως δε, είναι οι ίδιοι γονείς, των οποίων ο πουριτανισμός προέρχεται από έλλειψη στοιχειώδους καλλιέργειας και ορθολογισμού.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 έγραψε στις 07:50, 04-09-11:

Κι εγώ βλέπω τα παιδιά που τα περιορίζουν σε ανούσια πράγματα (με ποιόν, πότε και πού θα κάνουν σεξ) και δεν έχουν παρα ελάχιστη καθοδήγηση για τα ουσιώδη (μόρφωση, καλλιέργεια, αντισύλληψη) να καταλήγουν πολύ χειρότερα. Έχει πλάκα πόση σημασία δίνουν ορισμένοι γονείς στο να κάνουν κουμάντο στα γεννητικά όργανα του παιδιού τους και πόσο λίγο ενδιαφέρονται για τη μόρφωση και την καλλιέργεια του. Συνήθως δε, είναι οι ίδιοι γονείς, των οποίων ο πουριτανισμός προέρχεται από έλλειψη στοιχειώδους καλλιέργειας και ορθολογισμού.
συγγνώμη βρε Λία αλλα μάλλον δεν γνωρίζεις και πολλούς σωστούς γονείς,δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που εντιαφερονται περισσότερο για την ερωτική ζωή του παιδιού τους παρα για την καλλιέργεια,την μόρφωση και συμπεριφορά τους.και πάλι ο καθένας μεγαλώνει το παιδί του έτσι όπως θέλει,εσύ που είσαι προοδευτική και ανοιχτόμυαλη μεγάλωσε τα παιδιά σου με αυτά που πιστεύεις,κάποιος άλλος θα θα μεγαλώσει τα δικά του αλλιώς.δεν υπάρχει τελείως γονιός,πολλές φορες και αυτοί κάνουν πολλά λάθη το θέμα είναι να τα διορθώνουν.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:03, 04-09-11:

συγγνώμη βρε Λία αλλα μάλλον δεν γνωρίζεις και πολλούς σωστούς γονείς,δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που εντιαφερονται περισσότερο για την ερωτική ζωή του παιδιού τους παρα για την καλλιέργεια,την μόρφωση και συμπεριφορά τους.και πάλι ο καθένας μεγαλώνει το παιδί του έτσι όπως θέλει,εσύ που είσαι προοδευτική και ανοιχτόμυαλη μεγάλωσε τα παιδιά σου με αυτά που πιστεύεις,κάποιος άλλος θα θα μεγαλώσει τα δικά του αλλιώς.δεν υπάρχει τελείως γονιός,πολλές φορες και αυτοί κάνουν πολλά λάθη το θέμα είναι να τα διορθώνουν.
Το να προσπαθείς να εξοπλίσεις τα παιδιά σου μονοδιάστατα σε επίπεδο ¨μόρφωσης¨ και καλλιέργειας , αλλά το θέμα της σεξουαλικής τους αγωγής και ολοκλήρωσης να είναι θέμα ταμπού και πεδίο απαγορεύσεων και στρουθοκαμηλισμού, είναι σαν να βάζεις λιθαράκι για την ύπαρξη ακόμη περισσότερων μονοδιάστατα μορφωμένων ανθρώπων.
Για μένα αυτοί δείχνουν σαν ¨κουτσοί¨, και η μόρφωσή τους είναι, απλά, ένα ασταθές δεκανίκι.
Οι γονείς μου ανήκαν στην κατηγορία που απαγόρευαν να έρχονται οι ¨σχέσεις¨ μου στο σπίτι...Ποιές σχέσεις μου;;; Η αντρική παρουσία γενικότερα έτρωγε πόρτα! (μόνο φιλενάδες επιτρέπονταν)
So what;; Καθόλου έξυπνη κίνηση εκ μέρους τους...
Αυτοί κοιμόντουσαν και εγώ το έκανα, επιδεικτικά και αντιδραστικά, πάνω από το κεφάλι τους στην ταράτσα... (αυτό δεν είναι χειρότερο;; δεν είναι σαν να κοροιδεύεις τον άλλο στα μούτρα του ; )
...Και ένα σωρό άλλες λύσεις ανάγκης όσον αφορά τα μέρη επιλογής ερωτικής συνεύρεσης, που τελικά κάνουν την απαγόρευση αυτή αφορμή αντίδρασης απέναντι στο γονιό που εθελοτυφλεί και κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του...
Οι γονείς πήγαιναν Σ/Κ στο χωριό;; Γέλαγαν και τα μουστάκια μου...
Πήγαιναν επίσκεψη;;; Επίσης...
(μην μου πεις ότι θα θέλεις να σε ακολουθεί το παιδί σου παντού και πάντα....)

Προς μεγάλη μου έκπληξη ένας θείος μου και μία θεία μου άκουσα πρόσφατα ότι δέχονται στο σπίτι τους τη σχέση της κόρης τους... (ΚΑΙ για...¨ύπνο¨...) Μου έκανε θετικότατη εντύπωση και δεν το περίμενα απ'αυτούς!...
Τί νομίζεις;; Ότι είναι ¨προοδευτικοί¨ και ¨ανοιχτόμυαλοι¨όπως λες;;
Σε πληροφορώ πώς -αν κρίνω από τις γενικότερες θέσεις τους και τον τρόπο ζωής τους- κάθε άλλο!
Δεν τους χαρακτηρίζεις ανοιχτόμυαλους...
Δεν τους χαρακτηρίζεις προοδευτικούς!

Έχεις σκεφτεί πως απλά μπορεί να είναι ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ και ΕΞΥΠΝΟΙ;;
Έχεις σκεφτεί ότι απλά σκέφτονται λογικά, και σκέφτονται και τη μεριά του παιδιού τους;;
Ότι την ώρα που το έχουν μπουκώσει ένα σκασμό φροντιστήρια και απαιτήσεις, ίσως πρέπει να της παραχωρήσουν και το δικό της πεδίο έκφρασης και εκτόνωσης συναισθημάτων και ύπαρξης;;;
Δεν θα ήταν καθαρή ψευδαίσθηση εκ μέρους τους να νομίζουν ότι μπορούν να... της βάλουν λουκέτο , την ώρα που γνωρίζουν ότι η κόρη τους έχει σχέση με έναν φοιτητή;; (και συμμαθητής να ήταν το ίδιο θα ίσχυε...Νομίζω όλοι έχουμε επίγνωση ποια περίπου είναι η ηλικία που ξεκινάνε οι ερωτικές σχέσεις..)
Έπαιξαν έξυπνα και με γνώμονα ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
Θέλησαν να ¨έχουν από κοντά¨ το παιδί τους.
Να εχουν επίγνωση τί γίνεται στη ζωή της... Να μην της δημιουργήσουν την ανάγκη να τους κρύβεται και να τους φλομώσει στο ψέμα...
Και μια χαρά τα κατάφεραν!...
Μια χαρά είναι η εξέλιξη της κόρης τους...
Ένα όμορφο κορίτσι, μια πολύπλευρη και ισορροπημένη προσωπικότητα, με τα μαθήματά της, με τις επιτυχίες της και τις πρωτιές της, με το-τα αγόρια της, με την κοινωνική της ζωή...
Μπράβο στους γονείς, στην εξυπνάδα, την ψυχραιμία τους ,τον ορθολογισμό τους, και στην ουσιαστική τους ανάγκη και επιθυμία να αφουγκραστούν ΚΑΙ τις ανάγκες του παιδιού τους και να μην χάσουν σημεία επαφής και επικοινωνίας μαζί του...
Και να σου πω και το άλλο;;; Δεν επιθυμούσε διακαώς να δηλώσει επαρχία για να φύγει μακριά από το σπίτι και τους γονείς... Αντιλαμβάνεσαι το γιατί..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 04-09-11 στις 10:14.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 10:10, 04-09-11:

αν δεν φωναζουν πολυ δεν θα χα προβλημα!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:15, 04-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
αν δεν φωναζουν πολυ δεν θα χα προβλημα!
έλΑ ρε συ...ποιος είναι αυτός που το κάνει γνωρίζοντας ότι δίπλα είναι οι γονείς και δεν βάζει σιγαστήρα;;;;
Noμίζω όλοι το σέβονται αυτό, και νιώθουν άβολα να σκούζουν....
Εκεί θα κάνεις τις άριες ;;
Τώρα αν τρίζει το κρεβάτι...ίσως πάλι να ένιωθες άβολα.. Δυνάμωσε την τηλεόραση και πάλι σφύρα αδιάφορος...

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 10:19, 04-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
έλΑ ρε συ...ποιος είναι αυτός που το κάνει γνωρίζοντας ότι δίπλα είναι οι γονείς και δεν βάζει σιγαστήρα;;;;
Τώρα αν τρίζει το κρεβάτι...ίσως πάλι να ένιωθες άβολα.. Δυνάμωσε την τηλεόραση και πάλι σφύρα αδιάφορος...
μην το λες δεν βαζουν ΟΛΟΙ σιγαστηρα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 08:26, 08-09-11:

Εκεί θα κάνεις τις άριες ;;
Μην το λες. Εγώ είχα φίλη που κάθε φορά που έφερνε τον φίλο της σπίτι για να κάνουν σεξ ξεσήκωναν τον τόπο, με μαμά, πατριό και ενίοτε παππούδες παρόντες. Δεν ήθελε να καταπιέσει τον φίλο της έλεγε και να μην χαρεί το σεξ.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 08:34, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Μην το λες. Εγώ είχα φίλη που κάθε φορά που έφερνε τον φίλο της σπίτι για να κάνουν σεξ ξεσήκωναν τον τόπο, με μαμά, πατριό και ενίοτε παππούδες παρόντες. Δεν ήθελε να καταπιέσει τον φίλο της έλεγε και να μην χαρεί το σεξ.
ελεος

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 11:06, 08-09-11:

Είναι πολύ δύσκολη ως απόφαση, από τη μια κοιμούνται μαζί ότιώρα θέλουν άρα άκυρο να το απαγορεύεις απότην άλλη δεν θέλω να είμαι και μπροστά όταν το κάνουν

Παράθεση

MurdereSs (Martha)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MurdereSs
H Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H MurdereSs Life is wonderful! έγραψε στις 11:52, 08-09-11:

Είναι φυσιολογικά αυτά τα πράγματα.. Και το καλύτερο θα είναι να είσαι δίπλα στο παιδί σου και να ενδιαφέρεσαι .. Καλά δεν λέω να'ναι 15 το άλλο και να κοιμούνται μαζί! Ούτε να είναι 1 εβδομάδας σχέση. Εγώ πχ έχω 2.5 χρόνια σχέση και κοιμάμαι σπίτι του με την οικογένειά του, κι αυτός στο δικό μου σχεδόν συνέχεια.. Αλλά όχι μόνο αυτό, έχουμε αναπτύξει σχέση με τους γονείς του... Αναλόγως πάντα..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:00, 08-09-11:

Μία φορά έχει κοιμηθεί στο πατρικό μου ο φίλος μου, γιατί την επομένη είχαμε ταξίδι νωρίς το πρωί και μένω πολυ πιο κοντά απο εκείνον στο λιμάνι. Εκείνος κοιμήθηκε στο καναπέ στο σαλόνι και εγώ με τη μαμά μου στο δωμάτιο της. Δεν είχαν πρόβλημα οι δίκοι μου, ίσα ίσα ο μπαμπάς μάλιστα του έλεγε να του στρώσουν στο δωμάτιο μου για να χει δροσιά από το κλιματιστικό και να κοιμηθούν οι δυο τους μαζί!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:11, 08-09-11:

Με δεδομένο ότι οι περισσότεροι που απαντήσατε στο θέμα δεν έχετε ακόμη παιδιά και μέσα από τις απαντήσεις σας, προκύπτει κι ένα δεύτερο ερώτημα: Πού και πότε θα κάνετε έρωτα εσείς ως γονείς, όταν θα έχετε παιδιά; Αυτό το έχετε σκεφτεί ή μήπως θα περιμένετε να πάνε τα παιδιά να σπουδάσουν σε άλλη πόλη για να ευχαριστηθείτε σεξ με τον/την σύντροφό σας;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:58, 08-09-11:

Με δεδομένο ότι οι περισσότεροι που απαντήσατε στο θέμα δεν έχετε ακόμη παιδιά και μέσα από τις απαντήσεις σας, προκύπτει κι ένα δεύτερο ερώτημα: Πού και πότε θα κάνετε έρωτα εσείς ως γονείς, όταν θα έχετε παιδιά; Αυτό το έχετε σκεφτεί ή μήπως θα περιμένετε να πάνε τα παιδιά να σπουδάσουν σε άλλη πόλη για να ευχαριστηθείτε σεξ με τον/την σύντροφό σας;
Φαντάζομαι όπως κάνει κάθε οικογένεια. Κλειστή η πόρτα της κρεβατοκάμαρας και όταν κοιμούνται τα παιδιά ή είναι στη γιαγιά τους.
Δε ξέρω... υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο?? Εσείς οι παντρεμένοι θα μας πείτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:04, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Φαντάζομαι όπως κάνει κάθε οικογένεια. Κλειστή η πόρτα της κρεβατοκάμαρας και όταν κοιμούνται τα παιδιά ή είναι στη γιαγιά τους.
Δε ξέρω... υπάρχει κάποιο άλλο κόλπο?? Εσείς οι παντρεμένοι θα μας πείτε.
Τα πας παιδικό σταθμό από μηνών,το καλοκαίρι κατασκήνωση σε 2-3 διαφορετικές περιόδους, τα γράφεις αγγλικά -γαλλικά-γερμανικά-ιταλικά, μπαλέτο,κιθάρα,judo,tai chi chuan,υπολογιστές, κατηχητικό ,Σάββατο βράδυ τα παρκάρεις σε παιδικά πάρτυ, τα βάζεις για ύπνο από τις 8... Ντάξ , υπάρχουν λύσεις....

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 15:12, 08-09-11:

Τα πας παιδικό σταθμό από μηνών,το καλοκαίρι κατασκήνωση σε 2-3 διαφορετικές περιόδους, τα γράφεις αγγλικά -γαλλικά-γερμανικά-ιταλικά, μπαλέτο,κιθάρα,judo,tai chi chuan,υπολογιστές, κατηχητικό ,Σάββατο βράδυ τα παρκάρεις σε παιδικά πάρτυ, τα βάζεις για ύπνο από τις 8... Ντάξ , υπάρχουν λύσεις....
Και ας τραβήξω λίγο το θέμα...
Γιατί κάνεις παιδιά αφού τα θεωρείς φορτίο; Γιατί να τα υπερφορτώσεις για να μπορείς εσύ να κάνεις φίκι-φίκι; Ποια θα είναι η ηθική του διάπλαση, αγωγή αν τρέχουν να προλάβουν όλα αυτά;

Υγ1: Σαφώς και το μήνυμα ήταν αφορμή, τίποτα προσωπικό.
Υγ2: Η φιλοσοφία με πείραξε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:15, 08-09-11:

Και ας τραβήξω λίγο το θέμα...
Γιατί κάνεις παιδιά αφού τα θεωρείς φορτίο; Γιατί να τα υπερφορτώσεις για να μπορείς εσύ να κάνεις φίκι-φίκι; Ποια θα είναι η ηθική του διάπλαση, αγωγή αν τρέχουν να προλάβουν όλα αυτά;

Υγ1: Σαφώς και το μήνυμα ήταν αφορμή, τίποτα προσωπικό.
Υγ2: Η φιλοσοφία με πείραξε.
Μάλλον όταν κάνουμε χιούμορ πρέπει να το διευκρινίζουμε....

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:16, 08-09-11:

18 χρόνια για να κάνεις σεξ της προκοπής. Τι διάολο κατάδικοι γίνονται; Άρχισα να θαυμάζω τον Ηρώδη.

Για αυτό με έστελναν φροντιστήριο κτλ, για να κάνουν σεξ με την ησυχία τους, και εγώ που νόμιζα ότι ενδιαφέρονταν για την πνευματική μου εξέλιξη. Μου συνέτριψες την ευγνωμοσύνη που ένιωθα προς τους γονείς μου. Τι να πεις, τελικά πίσω από όλα κρύβεται ένα καλό σεξάκι.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Dimis20

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους