Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,072 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα έκανες σεξ με τον/την σύντροφό σου, αν αποκτούσε AIDS;

Θα κάνατε sex με την κοπέλα/ αγόρι σας αν μαθαίνατε έτσι ξαφνικά πως έχει AIDS;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)
Θα έκανα
13
18,84%
Δε θα έκανα
56
81,16%

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 17:02, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
τι λες βρε dreamstealer.....το αιμα το ελεγχουν οταν δωσει καποιος....οκ υπαρχει το ενδεχομενο του κρυφου παραθυρου,δηλαδη καποιες εβδομαδες οπου δεν φαινεται ακομα ο ιος...αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ελεγμενο...

πιο συχνος τροπος μεταδωσης του ιου ειναι οι συριγγες...κυριως στους τοξικομανεις..
και φυσικα αν εχει κολλησει μεσω της σεξουαλικης διαδικασιας τοτε με απατουσε;;;;
δεν λεω τιποτα εγω καλο μου νυχτολουλουδο,
ετσι το εθεσε ο φοκος....

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δυστυχώς έρχεται η κακιά η ώρα και η κοπέλα/ αγόρι μολύνεται με τον ιό του AIDS (η μόλυνση δεν ήρθε από ερωτική προδοσία αλλά από μετάγγιση και το ξέρετε).

τα παραπονα σε αυτον οταν ξαναμπει....

οσο για το αν σε απατησει καποιος.... τετοιο κακο να μην μας ευρει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:39, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
πρακτικα αυτο σημαινει οτι η σχεση διαλυεται ομως...
Είμαι σε σχέση/γάμο πολλά χρόνια. (>20)
Όχι με τις συνθήκες του θεματοθέτη δεν θα τον χώριζα (σε όποιος status και να είμαστε-σχέση/παντρεμένοι κτλ) κι ας έπρεπε να κόψω το σεξ. Απλώς δεν θα το έκανα.
Αν όμως το είχε πάθει με οποιοδήποτε άλλο τρόπο (με απάτησε ή από χρήση ουσιών) θα είχα φύγει ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ και δεν θα κοίταζα πίσω ούτε μισή φορά.

Σε περίπτωση μόλυνσης από χρήση ή εξω"συζυγική" σχέση βασικά όσο καιρό κ να είμαστε μαζί, σε όποιο στατους και να είμαστε, όσες φλέβες και να έκοβα δεν υπήρχε περίπτωση να το δεχτώ.

Αν είχε συμβεί όπως τα θέτει ο θεματοθέτης, δεδομένου ότι σχεδιάζω να κάνω οικογένεια, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να παραμείνω σε σχέση ομολογώ. Κι αυτό γιατί θα έπρεπε μαζί με το σεξ να "κόψω" και πολλά άλλα πράγματα [την οικογένεια πχ.] και δεν ξέρω αν θα μπορούσα. Αν τον αγαπούσα και τον εκτιμούσα, νομίζω ότι θα προσπαθούσα να το παλέψω όμως δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να το ξεπεράσω τελικά... In any case, όμως sex δεν θα μπορούσα να κάνω μαζί του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:32, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Όχι...και μάλλον είναι από τις περιπτώσεις που είμαι κάθετη....

Στο σύντροφό μου εμπιστεύομαι εμένα... απόλυτα...ψυχή και σώμα.... που σημαίνει ότι νιώθω απίστευτη ασφάλεια στο σεξ και μπορεί να με κάνει ο,τι θέλει....
Αν έχει AIDS κι εγώ παραμένω υγιής, η ασφάλεια χάνεται... η ασφάλεια της δικής μου υγείας ...
Οπότε χάνεται ένα σημαντικό κομμάτι στο σεξ...
Δεν θα μπορώ να είμαι χαλαρή, δεν θα μπορώ να είμαι ελεύθερη και σίγουρα δεν θα μπορώ να είμαι άνετη με το όλο γεγονός....θα φοβάμαι για την δικιά μου υγεία...

Ναι θα του σταθώ, ναι θα είμαι εκεί....αλλά το σεξουαλικό κομμάτι για εμάς θα έχει κλείσει....
Κι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον αγαπάω...αυτό σημαίνει ότι τον αγαπάω, όσο αγαπάω κι εμένα ....ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο....
Αμφιβάλω ότι μια λειτουργική και βιώσιμη σχέση μπορεί να συνεχίσει με τα ίδια ποιότικα χαρακτηριστικά χωρίς το σεξ.Άρα το ''ναι θα είμαι εκεί'' ''θα σταθώ'' κτλ πως μεταφράζεται; Mέσα από το πρίσμα μιας ερωτικής σχέσης χωρίς σεξ; Aμφιβάλω για τη λειτουργικότητα ενός τέτοιου σχήματος.

Θεωρώ κατά κάποιο τρόπο επιφανειακό και αντιπαραγωγικά εγωιστικό (δε το λέω για σένα Vkey,γενικά τοποθετούμαι) να μιλάμε για γενικότερες διακυρήξεις πίστης και συμπαράστασης τη στιγμή που ταυτόχρονα περιχαρακωνόμαστε πίσω από το no go της σεξουαλικής επαφής.Σε δεύτερη ταχύτητα με κάνει να πιστεύω (αν ήμουν στη θέση του σύντροφου με τον ιο του HIV) πως προφανώς είχα επενδύσει σε κακή επιλογή σχέσης.

Θεωρώ ,ότι τέτοιες καταστάσεις και από τη στιγμή που μιλάμε για χρόνια συντροφικότητας και με προυπόθεση την ειλικρινή και σε βάθος αγάπη των συντρόφων ,πως πρέπει να υπάρχει μια περίοδος ώριμης διαβούλευσης πρωτού προχωρίσουμε σε βεβιασμένες κινήσεις και αποφάσεις.Θύμαμαι μια περίοδο που εργαζόμουν για ένα πρότζεκτ κατά της ομοφοβίας και μεταξύ άλλων είχα πάρει συνέντευξη σε ένα ζευγάρι γκέι αντρών εκ των οποίων ο ένας ήταν οροθετικός και ο άλλος όχι.Με εντυπωσίασε αρχικά πως έγινε όλο το conflict management (ο οροθετικός είχε απατήσει όσο ήταν στη σχέση) και κυρίως το γεγονός ότι για 7 ολόκληρα χρόνια παρέμεναν σε υγιή σεξουαλική σχέση (με προφυλάξεις και με στενή ιατρική παρακολούθηση) χωρίς ο αρνητικός σύντροφος να έχει κολλήσει.

Αυτό με έκανε να σκεφτώ τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αγάπης και αν θέλετε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης συντροφικότητας και με κινητοποίησε να δω τα διεθνή στατιστικά στο ζήτημα.Αν θυμάμαι καλά σήμερα διεθνώς ένας αρκετά ικανός αριθμός στρέητ και γκέι ζευγαριών ζουν με τη συγκεκριμένη πραγματικότητα ενός οροθετικού συντρόφου.Which begs the question...πως και γιατί επιλέγουν οι αρνητικοί σύντροφοι να παραμείνουν;

Για την ιστορία να πω ότι ψήφισα ''ναι'' πέρνοντας σα δεδομένο τη πίστη μου στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της βαθειάς αγάπης,η οποία (επειδή έχω βιώσει) θα με δυσκολεύσει πολύ να περάσω σε επιφανειακή εξέταση μιας τέτοιας παραμέτρου.Νομίζω λοιπόν θα έμενα σε μια τέτοια σχέση και θα διεκδικούσα, στη βάση της σωστής επιμόρφωσης σε ότι αφορά την προφύλαξη , μια υγιή σεξουαλική ζωή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 10-03-12 στις 20:01. Αιτία: διόρθωση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 19:48, 10-03-12:

εγω τωρα αναρωτιεμαι, ο συντροφος σου εχει aids πιθανον και να πεθανει,
και η καουρα στο ζευγαρι ειναι αν θα κανει σεξ?
Δηλαδη ο τυπος θα ειχε στυση?

Αυτες οι ερωτησεις μου θυμιζουν ενα γνωστο που με ρωταγε.....
σε βρισκει μια πανασχημη γρια 100 χρονων και σου δινει 100.000 ευρω να κανετε σεξ,
δεχεσαι???

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:12, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
Δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω σε λεπτομέρια, αλλά από όσο έχω διαβάσει/ακούσει, εκτός από όταν η ασθένεια εκδηλώνεται, δεν νομίζω ότι με το που προσβάλλεται κάποιος (και για όσο ζήσει από κεί και πέρα) είναι μονίμως στο ...νεκροκρέβατο ...περιμένοντας το Χάρο.

ΑΝ δεν κάνω λάθος, και αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος, ο οροθετικός μπορεί να έχει μια αρκετά "νορμάλ" ζωή, παρά το γεγονός ότι είναι θετικός στον ιό.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 21:30, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω σε λεπτομέρια, αλλά από όσο έχω διαβάσει/ακούσει, εκτός από όταν η ασθένεια εκδηλώνεται, δεν νομίζω ότι με το που προσβάλλεται κάποιος (και για όσο ζήσει από κεί και πέρα) είναι μονίμως στο ...νεκροκρέβατο ...περιμένοντας το Χάρο.

ΑΝ δεν κάνω λάθος, και αν κάνω ας με διορθώσει κάποιος, ο οροθετικός μπορεί να έχει μια αρκετά "νορμάλ" ζωή, παρά το γεγονός ότι είναι θετικός στον ιό.
παντως αν μου τυχαινε εμενα,
μονο νορμαλ ζωη και ορεξη δεν θα ειχα.
Τωρα ο καθενας το βιωνει αλλιως, δεν ξερω κιολας.

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 22:18, 10-03-12:

Δεν θα έκανα σεξ με το φίλο μου, όπως αντίστοιχα αν ανακάλυπτα ότι εγώ δεν είμαι υγιής, θα απομάκρυνα τον άλλον. Βέβαια, εγώ είμαι 19 και, λόγω ηλικίας και έλλειψης εμπειριών, θεωρώ πως έχω όλη τη ζωή μπροστά για να βρω άλλους μεγάλους έρωτες.

Σε προηγούμενα ποστ είδα κριτικές και για τις δύο επιλογές. Θα ήθελα να σχολιάσω λοιπόν, ότι η απόφαση για τη συνέχιση μιας τέτοιας σχέσης δεν επηρεάζεται μόνο από τη συναισθηματικότητα και το χαρακτήρα κάποιου. Φαντάζομαι πως όσοι είναι μεγαλύτεροι και κατ'επέκταση γνωρίζουν καλύτερα τι θέλουν από τη ζωή τους και αν αυτό που νιώθουν για τον άλλον είναι όντως κάτι μεγάλο, δυνατό και μοναδικό, πιο βέβαια θα επιλέξουν να συνεχίσουν τη σχέση με το σύντροφό τους. Το ζευγάρι για το οποίο μιλάει ο Panos φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πιτσιρίκια, εφόσον έχουν και σχέση σχεδόν μια δεκαετία.

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
[...] Θεωρώ ,ότι τέτοιες καταστάσεις και από τη στιγμή που μιλάμε για χρόνια συντροφικότητας και με προυπόθεση την ειλικρινή και σε βάθος αγάπη των συντρόφων ,πως πρέπει να υπάρχει μια περίοδος ώριμης διαβούλευσης πρωτού προχωρίσουμε σε βεβιασμένες κινήσεις και αποφάσεις.Θύμαμαι μια περίοδο που εργαζόμουν για ένα πρότζεκτ κατά της ομοφοβίας και μεταξύ άλλων είχα πάρει συνέντευξη σε ένα ζευγάρι γκέι αντρών εκ των οποίων ο ένας ήταν οροθετικός και ο άλλος όχι.Με εντυπωσίασε αρχικά πως έγινε όλο το conflict management (ο οροθετικός είχε απατήσει όσο ήταν στη σχέση) και κυρίως το γεγονός ότι για 7 ολόκληρα χρόνια παρέμεναν σε υγιή σεξουαλική σχέση (με προφυλάξεις και με στενή ιατρική παρακολούθηση) χωρίς ο αρνητικός σύντροφος να έχει κολλήσει.
Αυτό με έκανε να σκεφτώ τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της αγάπης και αν θέλετε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ανθρώπινης συντροφικότητας και με κινητοποίησε να δω τα διεθνή στατιστικά στο ζήτημα.Αν θυμάμαι καλά σήμερα διεθνώς ένας αρκετά ικανός αριθμός στρέητ και γκέι ζευγαριών ζουν με τη συγκεκριμένη πραγματικότητα ενός οροθετικού συντρόφου.Which begs the question...πως και γιατί επιλέγουν οι αρνητικοί σύντροφοι να παραμείνουν;
Για την ιστορία να πω ότι ψήφισα ''ναι'' πέρνοντας σα δεδομένο τη πίστη μου στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της βαθειάς αγάπης,η οποία (επειδή έχω βιώσει) θα με δυσκολεύσει πολύ να περάσω σε επιφανειακή εξέταση μιας τέτοιας παραμέτρου.Νομίζω λοιπόν θα έμενα σε μια τέτοια σχέση και θα διεκδικούσα, στη βάση της σωστής επιμόρφωσης σε ότι αφορά την προφύλαξη , μια υγιή σεξουαλική ζωή.
Και τελικά, το ζήτημα της σχέσης με πάσχοντα από AIDS είναι πολύ σοβαρό και δεν εμπεριέχει μόνο τον πιθανό κίνδυνο της μόλυνσης του αρνητικού συντρόφου. Δεν είναι σωστό, νομίζω, να κατηγορήσουμε κανέναν άμα θέλει να έχει ένα σύντροφο που μπορεί να αποκτήσει τα παιδιά του ή δεν αντέχει να σηκώσει το φορτίο μιας ασθένειας.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:49, 11-03-12:

Δεν έχω δει την προφανή απάντηση έως τώρα: "πού το βρήκες ξαφνικά το AIDS, το κόλλησες από πεταλούδα;"
Εφόσον κολλάει από σεξουαλική επαφή και δεν το είχε πιο πριν ... κάποιος άλλος της το κόλλησε, οπότε εδώ εφαρμόζω την πολιτική μου περί κεράτου.

Υποθέτοντας φυσικά ότι δεν ήταν από πριν φορέας και δεν είχε ενεργοποιηθεί/εντοπιστεί ο ιός και δεν έκανε μετάγγιση αίματος σε κάποιο ελληνικό νοσοκομείο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:56, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν έχω δει την προφανή απάντηση έως τώρα: "πού το βρήκες ξαφνικά το AIDS, το κόλλησες από πεταλούδα;"
Εφόσον κολλάει από σεξουαλική επαφή και δεν το είχε πιο πριν ... κάποιος άλλος της το κόλλησε, οπότε εδώ εφαρμόζω την πολιτική μου περί κεράτου.

Υποθέτοντας φυσικά ότι δεν ήταν από πριν φορέας και δεν είχε ενεργοποιηθεί/εντοπιστεί ο ιός και δεν έκανε μετάγγιση αίματος σε κάποιο ελληνικό νοσοκομείο...
το θέμα έχει τεθεί ως
Αρχική Δημοσίευση από πρώτο ποστ του θέματος στο οποίο απάντησες
Δυστυχώς έρχεται η κακιά η ώρα και η κοπέλα/ αγόρι μολύνεται με τον ιό του AIDS (η μόλυνση δεν ήρθε από ερωτική προδοσία αλλά από μετάγγιση και το ξέρετε).
. Οπότε δεν χρειάζεται αν αναρωτηθεί κανείς, οι προϋποθέσεις έχουν τεθεί ήδη.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:49, 11-03-12:

Αυτες οι ερωτησεις μου θυμιζουν ενα γνωστο που με ρωταγε.....
σε βρισκει μια πανασχημη γρια 100 χρονων και σου δινει 100.000 ευρω να κανετε σεξ,
δεχεσαι???
Και εγώ το ίδιο θα πίστευα ,ότι ο επικείμενος θάνατος λειτουργεί άκρως ευνουχιστικά και παραιτείσαι εκούσια ή ακούσια απ'όλες αυτές τις διαδικασίες ,
ώσπου η... ¨επαγγελματική μοίρα¨ με οδήγησε κάποια στιγμή στον ξενώνα των φορέων του aids στα Καμίνια
και έπειτα στο ¨Α.Συγγρός¨,
και διαπίστωσα ακριβώς το αντίθετο!
Η ανάγκη για έρωτα και για ζωή εκεί, ήταν πολύ μεγαλύτερη απ'ότι στους περισσότερους από εμάς...
Για τους περισσότερους ήταν μηχανισμός φυγής και άμυνας , και μπορώ να πω ότι ¨έπεφταν με τα μούτρα¨!

Δεν μπορώ να ξεχάσω άτομο που είχαμε στον Ξενώνα, ο οποίος φλέρταρε έντονα με τη σκέψη της αυτοκτονίας, και είχαμε πέσει -όπως είναι λογικό- όλοι πάνω του...
Παίρνω άδεια για μία βδομάδα και όταν επιστρέφω βλέπω τον Χρήστο ..μεταλλαγμένο! Μες την καλή χαρά!
Είχε ερωτευτεί και ήταν μια χαρά.... Ξαφνικά άρχισε να βγαίνει , να περιποιείται τον εαυτό του, άνοιξε τα παντζούρια του δωματίου του, τραγουδούσε... είχε διάθεση να ζήσει...ήταν εντυπωσιακό και πολύ όμορφο!

Τώρα όσον αφορά την απάντηση στο ερώτημα,θα το αντιστρέψω... Και θα ενστερνιστώ αρχικά εγώ τη θέση του φορέα και όχι ο σύντροφός μου... νομίζω ότι αν κολλούσα aids από άλλη σχέση (κοινώς κέρατο)
θα το θεωρούσα θράσος να θέλω να φορτώσω στον μόνιμο σύντροφό μου και μια τέτοια ευθύνη ...
Αλλά και όπως και αν το κολλούσα δεν θα ήθελα να τον συμπαρασύρω σε αυτό το φλερτ θανάτου...
Νομίζω ότι εγώ η ίδια δεν θα ήθελα να κάνουμε έρωτα και θα προσπαθούσα να τον απομακρύνω και να τον προστατεύσω από το ερωτικό κομμάτι μαζί μου...
Το βλέπω σαν σεβασμό στον άνθρωπο που αγαπάς, να μην θέλεις να τον βάλεις σε ένα παιχνίδι ρωσικής ρουλέτας με το θάνατο...
(ναι, οκ, ποτέ δεν εμπιστευόμουν και δεν εμπιστεύομαι τις προφυλάξεις στο 100% τους, το διευκρινίζω.... θα μπορούσε να γίνει στραβή, το ρισκάρεις;; )

Αν εκείνος κολλούσε aids, καταρχήν θα ήθελα ΕΚΕΙΝΟΣ να μην θέλει να συνεχίσουμε τις ερωτικές επαφές...
Θα το εκτιμούσα απεριόριστα και θα πιστοποιούσα πολλά με αυτή τη στάση του... Με τη λογική ¨σε αγαπώ , άρα θέλω και να σε προστατεύσω¨...

Οπότε η απάντησή μου είναι όχι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 12:33, 12-03-12:

ναι θα έκανα. Θα προσπαθούσα η ζωή μας να είναι όσο γίνεται πιο φυσιολογική σε όλα.
Και αν προσπαθούσε να με απομακρύνει για να με προστατέψει, δε θα του άφηνα κανένα απολύτως περιθώριο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:58, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από wonderfool
ναι θα έκανα. Θα προσπαθούσα η ζωή μας να είναι όσο γίνεται πιο φυσιολογική σε όλα.
Και αν προσπαθούσε να με απομακρύνει για να με προστατέψει, δε θα του άφηνα κανένα απολύτως περιθώριο.

ακριβώς το ίδιο θα έκανα και εγώ,
μόνο που θα έκοβα και το σωληνάκι των φρένων στο αμάξι.

υγ. οι αρνητικές φαινονται

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:19, 12-03-12:

προφανως και θα εκανα σεξ με τη συντροφο μου αν ειχε AIDS. Πρωτα απο ολα το AIDS ειναι πλεον χρονιο οχι θανατηφορο νοσημα, δευτερων δεν κολαει τοσο ευκολα, τα εχουμε ξαναπει αυτα αλλα η πιθανοτητα μεταδοσης απο οροθετικο με φυσιολογικη (μη αιματηρη) συνουσια ΧΩΡΙΣ προφυλαξη ειναι 1 στις 10.000 και τελος με τα προφυλακτικα και προληπτικα αντι ιικα αν τυχει καμια στραβη οι πιθανοτητες να νοσησεις ειναι αστεια μικρες. Σαφως μικροτερες απο το να ειναι ο συντροφος σου ψυχοπαθης και να σε σκοτωσει στον υπνο σου πχ.

παντως αν μου τυχαινε εμενα,
μονο νορμαλ ζωη και ορεξη δεν θα ειχα.
Τωρα ο καθενας το βιωνει αλλιως, δεν ξερω κιολας.
Θα εκπλαγεις απο το ποσο ανθεκτικα πλασματα ειναι οι ανθρωποι. Υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα απο το AIDS εχε υποψη σου

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 13:21, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
ακριβώς το ίδιο θα έκανα και εγώ,
μόνο που θα έκοβα και το σωληνάκι των φρένων στο αμάξι.

υγ. οι αρνητικές φαινονται

λοιπόν αν γλιτώσετε από το aids, προσοχή μη τη βρείτε στο δρόμο από τα κομμένα φρένα του αυτοκινήτου του/της συντρόφου του rempeskes..

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:31, 12-03-12:

Όχι, δε θα έκανα .-

Όπως στην αντίθετη περίπτωση -αν ήμουν εγώ ο φορέας- δεν θα έκανα με κανέναν που είναι υγιής, ΟΣΟ απειροελάχιστη περίπτωση μετάδοσης και αν υπάρχει και ΟΣΟ και αν δεν είχε πρόβλημα.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 14:59, 12-03-12:

Οταν δυο ατομα αγαπιούνται πραγματικα η σχεση τους θα επιβιωσει και χωρίς σεξ!....

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 15:37, 12-03-12:

Η σχέση τους θα επιβιώσει χωρίς σεξ ( μεταξύ τους. )

Όσο ρομαντικά και αν τα βλέπουμε τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Πόσο μπορεί να αντέξει κανείς χωρίς σεξ?

Δε μιλάω μόνο για τη φυσική ανάγκη.

Μιλάω και για την ολοκλήρωση του συναισθήματος.

Σκέψου λοιπόν να αγαπάς, να ποθείς, να λαχταράς κάποιον και να υπάρχει κοινή απόφαση αποχής.

Κάποια στιγμή αναποφευκτα η αγάπη αυτή θα σταματήσει να είναι ερωτική και ασυναίσθητα θα αρχίσει κανείς να ψάχνει αλλού για να καλύψει τις ανάγκες του (όπου ανάγκες δε μιλάω μόνο για σεξουαλικές).

Περαιτέρω, (δεν ξέρω αν ειπώθηκε πιο πριν)... πόσο εύκολο νομίζετε ότι είναι να ζεις με κάποιον που φέρει μια εν δυνάμει θανατηφόρα ασθένεια, στιγματισμένη ακόμα δυστυχώς με κοινωνικές προκαταλήψεις, με μεγάλη πιθανότητα να μην μπορέσει ποτε να κάνει οικογένεια (αν δεν έχει ήδη) κοκ και γενικά να μην μπορεί να ορίσει τα ψυχοσωματικά του αν δεν λάβει ειδικής βοήθειας (και ψυχολογικής και ιατρικής)?

Με αυτά και τα άνω δεδομένα, η προσπάθεια που θα πρέπει να καταβληθεί για να διατηρηθεί η σχέση είναι υπερτιτανοτεράστια και πολύ πιθανόόσο καλές προθέσεις και αν έχει κανείς, η επιβίωση της σχέσης είναι το outsider. Sad but true.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 15:51, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Οταν δυο ατομα αγαπιούνται πραγματικα η σχεση τους θα επιβιωσει και χωρίς σεξ!....
Ναι και όχι...Υποθέτω έχει να κάνει με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της κάθε σχέσης και τους εμπλεκόμενους συντρόφους.Κάθε δεύτερη ερωτική,σεξουαλική,φιλική ή διαπροσωπική σχέση είναι διαφορετική και αυτό εξετάζεται στη βάση της πολυπλοκότητας της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Αυτό που νομίζω είναι σημαντικό να τονιστεί είναι πως ο ιός του HIV είναι πλέον διαχειρίσιμος,είμαστε πολύ κοντά να μεταπηδήσει σε μια χρόνια ασθένεια (το προσδόκιμο ζωής αυξάνει ραγδαία ) ή να βρεθεί θεραπεία που θα οδηγήσει σε ίαση.Ακόμα πιο σημαντικό είναι να δούμε πως μια φυσιολογική σεξουαλική ζωή με οροθετικό σύντροφο είναι ήδη μια πραγματικότητα σε χιλιάδες ζευγάρια παγκοσμίως.Η επιμόρφωση γύρω από το ζήτημα είναι ουσιαστική καθώς και η απάλειψη του στίγματος και στερεοτύπων που συνοδεύουν τον ιο του HIV.

Mε λίγα λόγια μια ουσιαστική,λειτουργική σχέση και υγιή σεξουαλική ζωή με έναν οροθετικό σύντροφο είναι απόλυτα θεμιτή,συμβαίνει εκτενώς στην κοινωνία (ιδιαίτερα στα ζευγάρια ομοφυλόφιλων αντρών) και μπορώ να την καταμαρτυρήσω στα πλαίσια της επαγγελματικής μου εμπειρίας.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 19:18, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Η σχέση τους θα επιβιώσει χωρίς σεξ ( μεταξύ τους. )

Όσο ρομαντικά και αν τα βλέπουμε τα πράγματα δεν είναι έτσι.

Πόσο μπορεί να αντέξει κανείς χωρίς σεξ.

Δε μιλάω μόνο για τη φυσική ανάγκη.

Μιλάω και για την ολοκλήρωση του συναισθήματος............

Kαι ομως, .......γίνεται .
...γνωριζω δυο ζευγαρια, που ειναι μαζι και αγαπημενοι πανω απο εικοσι χρονια, χωρις σεξουαλικες επαφες (για αλλους λογους )....
Eξάλου, yπαρχουν αλλα σεξουαλικα παιχνιδια και κολπακια χωρίς ανάμειξη διαφόρων υγρών μεταξύ συντρόφων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 12-03-12 στις 23:48. Αιτία: παράθεση
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 11:29, 13-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Συμφωνώ με τα παραπάνω.
Βέβαια, όπως κ αν κολούσε ο άλλος HIV/AIDS (είτε αν ήταν από πριν φορέας είτε αν με 'κεράτωνε' κ το κόλαγε) μία είναι η πιθανή κατάληξη: ούτε που θα το διαπραγματευόμουν να κάνω σεξ μαζί του. Δεν θα έθετα ποτέ σε κίνδυνο την υγεία μου όσο απειροελάχιστες κ αν ήταν οι πιθανότητες. Το ξέρω ότι θα ακουστεί ρατσιστικό αλλά θα ήταν πολύ εύκολο να έχω και σύντροφο που να μην είναι οροθετικός.Και αυτόν θα επέλεγα. Ωστόσο, δεν αποκλείω ένα οροασύμβατο άτομο από φίλο/φίλη μου. Το αποκλείω μόνο ως σύντροφό μου.
Δυστυχώς όμως, η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι κ η άσχημη πλευρά του HIV: ότι ο φορέας του βιώνει αποκλεισμό από οικογενειακό/φιλικό κλπ περιβάλλον κ από επίδοξους ή νυν ερωτικούς συντρόφους. Θεωρώ ότι δεν είμαι ρατσίστρια εν γένει αλλά δεν θα δεχόμουν για σύντροφό μου έναν οροθετικο.

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 12:09, 13-03-12:

Δε θα έκανα βέβαια.
Σεξ κάνεις για να το απολαύσεις όχι για να σε σκοτώσει.
Το καλύτερο από όλα θα ήταν η υποστήριξη πάνω στο θέμα αυτό.

Άλλωστε είναι αδιανόητο να έχει η άλλη να στο έχει πει και να θέλει να κάνετε αφού θα ξέρει τις επιπτώσεις. Άρα δε μπορεί να γίνει........

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 14:54, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Irodis
Δε θα έκανα βέβαια.
Σεξ κάνεις για να το απολαύσεις όχι για να σε σκοτώσει.
Επειδή αυτό αναφέρετε συνεχώς...

Ξέρεις η απόλαυση στο σεξ και ένας οροθετικός σύντροφος δεν είναι mutually exclusive έννοιες.Ειδικά από τη στιγμή που με ένα προφυλακτικό και κατάλληλη αγωγή για τον οροαρνητικό σύντροφο ( αν ο θεράπων Ιατρός κρίνει ότι είναι επιβεβλημένη προληπτικά) οι πιθανότητες να κολλήσει είναι απειροελάχιστες.

Μην ξεχνάμε ότι σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία των οροθετικών ατόμων ζουν φυσιολογικές ζωές με πολύ υψηλή ποιότητα λόγο της καθοριστικής συμβολής της συμβατικής Ιατρικής.Τα οροθετικά άτομα πλέον παγκοσμίως μπορούν και διεκδικούν πλήρη και ποιοτική ζωή όπως όλοι μας.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 19:25, 12-04-12:

δεν ειναι το aids που σκοτωνει αλλα η παραπληροφορηση για αυτο! και αυτο φαινεται ορατα στο ποστ αυτο! το aids πλεον ειναι μια χρονια νοσος, οχι επαρατη, ουτε ανιατη οπως πιστευουν πολλοι, εκτος και αν συνειδητοποιησεις πως την εχεις εντελως στο τελευταιο σταδιο!...καποιος οροθετικος εχει την δυνατοτητα να ζησει οπως ενας φυσιολογικος ανθρωπος και στην τελικη γιατι να μην ζησει οπως ενας μη οροθετικος? τετοιες διακρισεις δεν θα πρεπει να γινονται στο ανθρωπινο ειδος...γιατι οπως και να χει στατιστικες μελετες δειχνουν πως υπαρχει ελλιπης ενημερωση στην χωρα μας γυρω απο το σεξ οποτε δεν φταιει απολυτα ο καθενας για αυτο που θα του τυχει καθοτι δεν εχει πληρη γνωση...τωρα το ζητημα αν καποιος πρεπει να κανει σεξ με καποιον οροθετικο ή οχι, ειναι στην κριση του καθενος...δεν αντιλαμβανομαστε ολοι με τον ιδιο τροπο την αγαπη!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:10, 12-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από lili.
το aids πλεον ειναι μια χρονια νοσος, οχι επαρατη, ουτε ανιατη οπως πιστευουν πολλοι
Επαρατη μπορει να μην ειναι, ανιατη ομως ειναι!Δεν υπαρχει τροπος να γιατρευτει καποιος! Μπορει με διαφορους τροπους να παραμεινει σε λανθανουσα κατασταση ο ιος για παρα πολλα χρονια, δεν θα καταπολεμιθει ομως ποτε απο τον οργανισμο, ουτε με φυσικο ουτε με τεχνιτο τροπο.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 19:32, 13-04-12:

δεν γιατρευεται ναι συμφωνω αλλα δεν πεθαινεις πια! και επειδη διαβασα ολα το ποστ , το γενικοτερο κλιμα ειναι πως το aids οδηγει κατευθειαν στον θανατο! και δεν ισχυει αυτο!

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 21:50, 13-04-12:

Πεθαίνεις.Απλά το καθυστερείς λίγο.Ό,τι σου πε ο Dark_Kronos ισχύει.(Τα διάβασα προ ολίγου στη βιολογία)

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 12:33, 14-04-12:

OXI δεν θα εκανα γιατι ακομα και αν την αγαπουσα θα ηθελα να κανω sex και να το ζησω,να το απολαυσω και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΖΗΣΩ οπως προανεφερα!!!Με συνεχεις προφυλαξεις,αγχος και αρες μαρες..ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ

δεν γιατρευεται ναι συμφωνω αλλα δεν πεθαινεις πια! και επειδη διαβασα ολα το ποστ , το γενικοτερο κλιμα ειναι πως το aids οδηγει κατευθειαν στον θανατο! και δεν ισχυει αυτο!
Με οσα φαρμακα και αν παρεις..οδηγει αργα και σταθερα εως και ταχυτατα στον θανατο!!!!

Παράθεση

MakingMirrors (Ντένια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη MakingMirrors
H Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H MakingMirrors White Horse έγραψε στις 13:22, 14-04-12:

Αυτο που καταλαβαίνω ξεφυλλίζοντας το θεμα είναι οτι υπαρχει απαραδεχτα ελλειπη ενημερωση στις αναγνωστριες και τους αναγνωστες του φορουμ γυρω απο τα σμν και το aids

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:23, 14-04-12:

Πεθενεις, 7-20 χρονια αφοτου γινεις φορεας.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

H lili. έγραψε στις 20:32, 15-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Πεθενεις, 7-20 χρονια αφοτου γινεις φορεας.
ΛΑΘΟΣ!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:05, 15-04-12:

In the absence of HAART, progression from HIV infection to AIDS occurs at a median of between nine to ten years and the median survival time after developing AIDS is only 9.2 months.[40] HAART is thought to increase survival time by between 4 and 12 years
(http://en.wikipedia.org/wiki/AIDS#Antiviral_therapy)

Γεγονός πάντως είναι ότι δεν προσβάλλονται από AIDS όλοι οι φορείς του HIV, που όμως όλοι μπορούν να τον μεταδώσουν. Ο μέσος χρόνος από της προσβολής από τον ιό και της εμφάνισης του Έιτζ είναι περίπου 10 χρόνια.

Το AIDS σήμερα, παρά τα ακριβά φάρμακα που είναι διαθέσιμα, παραμένει νόσος η οποία επιφέρει το θάνατο. Ανάλογα με το περιβάλλον και το επίπεδο των ιατρικών υπηρεσιών, αυτό το αποτέλεσμα έρχεται συντομότερα σε υπανάπτυκτες χώρες και αργότερα στον αναπτυγμένο κόσμο. Τα αντιρετροϊκά φάρμακα που παρέχονται για την ασθένεια παρατείνουν την ζωή των ασθενών, αλλά δε θεραπεύουν το AIDS.
(http://el.wikipedia.org/wiki/AIDS#.C...89.CF.83.CE.B7)

Οι ονομασίες HIV και AIDS μπορεί να συνγχέονται γιατί και οι δύο αυτοί όροι περιγράφουν την ίδια νόσο. Σκεφτείτε το AIDS σαν μια προχωρημένη HIV νόσο. Ένα άτομο με AIDS έχει ένα ανοσοποιητικό σύστημα τόσο αποδυναμωμένο από τη δράση του HIV που συνήθως αρρωσταίνει από μία ή περισσότερες ευκαιριακές λοιμώξεις όπως πνευμονία (PCP) ή Σάρκωμα Καπόζι (KS), Σύνδρομο Επίσχνασης (απώλεια βάρους), βλάβες στην μνήμη, ή καρκίνους. Αν κάποιο άτομο με HIV διαγνωσθεί με κάποιες από αυτές τις ευκαιριακές λοιμώξεις (ακόμα και αν τα CD4 είναι πάνω από 200), τότε λέμε ότι έχει AIDS. Το AIDS συνήθως πέρνει καιρό για να αναπτυχθεί από την στιγμή που το άτομο μολυνθεί με HIV -- συνήθως μεταξύ 2 εώς 10 χρόνια ή και περισσότερο.
(http://www.hivaids.gr/homepage.php?i...forisi/hivaids)

Όταν κάποιο άτομο μολυνθεί από τον HIV ιό τον έχει και μπορεί να τον μεταδώσει και σε άλλους. Ο φορέας του HIV ιού περνάει κάποια περίοδο, η οποία διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο (περίπου 2- 12 χρόνια), κατά την οποία δεν έχει τα συμπτώματα της ασθένειας του AIDS. Όταν το AIDS αναπτυχθεί τότε ο φορέας του HIV ιού αρχίζει να «νοσεί» και αρχίζει η εμφάνιση των συμπτωμάτων της ασθένειας AIDS.
(http://www.imop.gr/AA4860E0.el.aspx)

Μετα απο αρκετα χρονια (συνηθως 7 εως 10), διαστημα κατα το οποιο το ανοσοβιολογικο συστημα ενεργοποιειται απο τολλα αντιγονα, εκδηλωνεται η τυπικη συμπτωματολογια της ασθενεας (υψηλος πυρετος, εντονες λοιμωξεις, διαρροιες). Κατα το χρονικο διαστημα αυτο ο ιος μολυνει και καταστρεφει ολο και περισσοτερα βοηθητικα Τ-λεμφοκυτταρα, με αποτελεσμα να εξασθενει η λειτουργεια του ανοσοβιολογικου συστηματος. Με την παροδο του χρονου τα συμπτωματα αυτα γινονται εντονοτερα και το ατομο οδηγειτε τελικα στο θανατο.
Βιολογια γενικης παιδια Γ λυκειου

Το aids δεν εκδηλωνετε σε ολους, αν εκδηλωθει ομως θα πεθανουν!
Μπορει να εισαι φορεας του HIV και να πραμεινει με διαφορους τροπους σε λανθανουσα κατασταση, αν ομως εκδηλωθει (οποτε πλεων πασχεις απο AIDS) δεν την γλιτωνεις.
Αν ξερεις κατα παραπανω θα χαρω να το μαθω! Εκτος και αν ενοεις οτι δεν πεθενεις απο AIDS αλλα απο ευκαιριακες λοιμωξεις, οποτε συμφωνουμε, δεν παυει να ειναι προβλημα που δημιουργειτε απο το AIDS ομως...!

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 04:03, 16-04-12:

Συμφωνώ με τις θέσεις εν γένει για την ελλιπή ενημέρωση (στην οποία επίσης οφείλονται κ τα κρούσματα από ΣΜΝ και HIV-AIDS) αλλά σκέψου τον κοινωνικό αποκλεισμό που θα βιώσει ένα άτομο-φορέας του HIV.....

Ποιος θα δεχτεί να γίνει σύντροφός του????
Πώς θα αντιδράσει η οικογένειά του και οι φίλοι του??
Στην εργασία του???

Νομίζω ότι μέχρι ο HIV να εξελιχθεί σε AIDS ένα από τα χειρότερα πράγματα που έχει να αντιμετωπίσει ο οροθετικός είναι αυτού του είδους ο αποκλεισμός. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα αν κάποιο φιλικό μου πρόσωπο έφερε τον ιό, δηλ. δεν θα άλλαζε κάτι στις σχέσεις μας. Αλλά σύντροφο οροθετικό??? Καλύτερα όχι. Δεν θα διακινδύνευα ποτέ να περάσω 'στην άλλη πλευρά'....

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 10:52, 16-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Συμφωνώ με τις θέσεις εν γένει για την ελλιπή ενημέρωση (στην οποία επίσης οφείλονται κ τα κρούσματα από ΣΜΝ και HIV-AIDS) αλλά σκέψου τον κοινωνικό αποκλεισμό που θα βιώσει ένα άτομο-φορέας του HIV.....

Ποιος θα δεχτεί να γίνει σύντροφός του????
Πώς θα αντιδράσει η οικογένειά του και οι φίλοι του??
Στην εργασία του???

Νομίζω ότι μέχρι ο HIV να εξελιχθεί σε AIDS ένα από τα χειρότερα πράγματα που έχει να αντιμετωπίσει ο οροθετικός είναι αυτού του είδους ο αποκλεισμός. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα αν κάποιο φιλικό μου πρόσωπο έφερε τον ιό, δηλ. δεν θα άλλαζε κάτι στις σχέσεις μας. Αλλά σύντροφο οροθετικό??? Καλύτερα όχι. Δεν θα διακινδύνευα ποτέ να περάσω 'στην άλλη πλευρά'....
Στην αλλη πλευρα; Ακουστηκε καπως!!!! Αν και συμφωνω με την αποψη σου με την σωστη προληψη ΔΕΝ κινδευνευεις!! Προσωπικα οπως ειπα απλα δεν εισαι αρκετα ανετος και απελευθερωμενος και δεν κανεις Ο,ΤΙ θες!!! Υπαρχει ενα συνεχες αγχος!!

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 02:57, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος (^^)
Στην αλλη πλευρα; Ακουστηκε καπως!!!! Αν και συμφωνω με την αποψη σου με την σωστη προληψη ΔΕΝ κινδευνευεις!! Προσωπικα οπως ειπα απλα δεν εισαι αρκετα ανετος και απελευθερωμενος και δεν κανεις Ο,ΤΙ θες!!! Υπαρχει ενα συνεχες αγχος!!
Ναι μάλλον ακούστηκε ελαφρώς κάφρικο αλλά δεν το είπα θέλοντας να θίξω τους φορείς του HIV. Πραγματικά κρίμα γι' αυτούς τους ανθρώπους και μακάρι να βγει κανα εμβόλιο...που δεν το βλέπω για σύντομα...
Το ότι δεν είσαι (όχι εσύ, γενικά το λέω) απελευθερωμένος μπορεί σιγά σιγά να σε οδηγήσει στο να να ψυχρανθείς σεξουαλικά (όχι συναισθηματικά)...Νομίζω πως το άγχος επιδρά πολύ αρνητικά στο σεξ.
Παρά το γεγονός ότι η προφύλαξη προστατεύει δεν θα διατηρούσα σχέση με οροθετικό άτομο. Κάποιοι μπορεί να το έκαναν Εγώ όχι. Δεν θα δεχόμουν.

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 13:07, 20-04-12:

Η δημοσιογράφος του Βήματος, Μαίρη Παπαγιαννίδου πέθανε την Κυριακή του Πάσχα, ζώντας 25 χρόνια ως οροθετική. Στο διάστημα αυτό παντρεύτηκε και είχε κανονική σεξουαλική ζωή με τον σύζυγό της, χωρίς αυτός να μολυνθεί.
Έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα της και σοκαρίστηκα.
Εδώ θα διαβάσετε, πολλά και ενδιαφέροντα για το θέμα της.
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/122126

και εδώ η συνέντευξη που είχε δώσει στην εκπομπή "η ζωή είναι αλλού"

http://video.google.com/videoplay?do...06416039276110#

Επίσης δηλώνει πως την πρώτη 10ετία δεν είχε αντιληφθεί καν πως είναι οροθετική και συνέχισε να αλλάζει συντρόφους, χωρίς προφυλάξεις. Ευτυχώς οι ίδιοι δεν μολύνθηκαν. Συνεχίζει λέγοντας πως ο γιατρός της, την είχε ενημερώσει, πως αν ήθελε να κάνει παιδί θα μπορούσε να το προσπαθήσει και ίσως το παιδί να μην έβγαινε οροθετικό.

Προσωπικά, για να πάρω θέση, θεωρώ πολύ εγωιστικό να κρατάς ανθρώπους κοντά σου όταν βρίσκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση. Πόσο μάλλον να κάνεις έρωτα μαζί τους ή ακόμη να βάζεις σε κίνδυνο ένα παιδί. Από την άλλη εκτιμώ όλη της την προσπάθεια (καθώς βγήκε από την ανωνυμία της), έγραψε βιβλία, άνοιξε ιστοσελίδα http://www.hivwave.gr/pages/index.php και συνέχισε να ενημερώνει τον κόσμο για το πως είναι η ζωή μετά από την μόλυνση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IL PENSIERO : 20-04-12 στις 13:23. Αιτία: προσθήκη ιστοσελίδας
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι θα έκανες αν.... - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 1343 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-10-14 στις 19:14.
    • Ξέρω τι έκανες πέρσι το καλοκαίρι... - Από antwwwnis
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-10-14 στις 16:58.
    • Τι έκανες χθες το βράδυ; - Από evouli
      Το θέμα έχει λάβει 4271 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-09-13 στις 15:43.
    • Τι θα έκανες αν ήσουν.... - Από cr 7
      Το θέμα έχει λάβει 268 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-12 στις 15:46.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους