Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,057 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:31, 26-07-05:

Ποιά από τις δύο επιστήμες θεωρείτε πιο "έμπιστη" και ποιά θα συμβουλευόσασταν αν υπήρχε λόγος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 12:40, 26-07-05:

αναλογα το προβλημα, δεν εχω βρεθει σε τετοιο δηλλημα ποτε, νομιζω οτι αφορουν αλλους τομεις ομως, συγουρα πριν αποφασισω θα ρωτουσα τον οικογενειακο γιατρο μου για μια καλυτερη γνωμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:52, 26-07-05:

"Έμπιστες" είναι και οι δύο, αλλά θα προτιμούσα να μου πούν "πήγαινε σε ψυχολόγο", παρά "πήγαινε σε ψυχίατρο".

Η ψυχολογία είναι σχετικά πρόσφατη, καθώς τα θεμέλια της τέθηκαν μόλις τον προ-προηγούμενο αιώνα, και είναι αρκετά παρεξηγημένη πρακτική: Όχι μόνο έχει γεμίσει ο κόσμος "ψυχολόγους", αλλά και οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η ψυχολογία τελειώνει με την απάντηση στο ερώτημα "Φρόυντ ή Γιούνγκ".

Η ψυχιατρική αντίθετα, έχει ένδοξη ιστορία να επιδείξει: Από τον ελλέβορο που κατέβαζαν οι Αχαίοι Υμών πρόγονοι, στο ζουρλομανδύα και τα κατασταλτικά φάρμακα... Και φυσιολογικό είναι, καθώς η ανθρώπινη παράνοια είναι ανεξάντλητη.

Ως προς το ποιά εμπιστεύομαι, μάλλον την ψυχιατρική, καθώς σε μπουκώνουν υπνοστεντόν και τελειώνει η υπόθεση, ενώ ο ψυχολόγος θέλει να μάθει λεπτομέρειες για τα παιδικά σου χρόνια, δίνοντας σε κάθε γεγονός δυνητική σεξουαλική διάσταση.:exclamati

Παλαιότερα είχα επισκεφθεί κάτι ψυχολόγους, ως αυτόχειρο-psycho, και θυμάμαι πόσο απλό πράγμα είναι να τους κάνεις να σκίσουν τα πτυχία τους - αρκεί να διαφωνήσεις με μία διάγνωση... Συμβουλή: Μη πηγαίνετε σε ψυχολόγο, εκτός αν σας αναγκάζουν.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 13:07, 26-07-05:

εγώ πάλι καμία

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:13, 26-07-05:

Έγω πάλι και τις δύο αλλά αυτό που με φοβίζει στους ψυχιάτρους και ειδικότερα στις ψυχιαστικές κλινικές το ότι σου δίνουν φάρμακα. Δεν ξέρω κάπως φοβάμαι τα φάρμακα αυτά και ειδικότερα μετά αφότου διάβασα το βιβλίο το Νησί των καταραμένων
Πάντως τον ψυχολόγο τον εμπιστεύομαι απόλυτα....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 26-07-05 στις 13:47.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:16, 26-07-05:

Πριν 3 χρόνια, αντιμετώπισα μια ελαφράς μορφή κατάθλιψη, με την μορφή της αγοραφοβίας και βρέθηκα σε αυτό το δίλημμα. Μπορούσα να γίνω καλά κάνωντας συνεδρίες με ψυχολόγο, μπορούσα όμως να πάω στον ψυχίατρο, να μου δώσει κάποια αγωγή με ελαφράς μορφής αντικαταθλιπτικά. Και οι δύο θεραπείες ήταν χρονοβόρες (περισσότερο η πρωτη με τον ψυχολόγο) και αρκετά ακριβές.
Τώρα που έκανα πιο σαφές το ερώτημα, εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση?
Και επιπλέον, θεωρείτε ταμπού τις επισκέψεις στον ψυχολόγο ή την χρήση ψυχοφαρμάκων?

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:18, 26-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Πριν 3 χρόνια, αντιμετώπισα μια ελαφράς μορφή κατάθλιψη, με την μορφή της αγοραφοβίας και βρέθηκα σε αυτό το δίλημμα. Μπορούσα να γίνω καλά κάνωντας συνεδρίες με ψυχολόγο, μπορούσα όμως να πάω στον ψυχίατρο, να μου δώσει κάποια αγωγή με ελαφράς μορφής αντικαταθλιπτικά. Και οι δύο θεραπείες ήταν χρονοβόρες (περισσότερο η πρωτη με τον ψυχολόγο) και αρκετά ακριβές.
Τώρα που έκανα πιο σαφές το ερώτημα, εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση?
Και επιπλέον, θεωρείτε ταμπού τις επισκέψεις στον ψυχολόγο ή την χρήση ψυχοφαρμάκων?
Προσωπικά θα πίγαινα σε ψυχολόγο. Και όχι δεν το θεωρώ ταμπού τις επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλά ούτε την χρήση ψυχοφαρμάκων , απλώς προσπαθώ να αποφευγώ το τελευταίο....

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:18, 26-07-05:

Θα πήγαινα στο ψυχολόγο, να μοιραστεί μαζί μου λίγη κατάθλιψη.

Ότι είναι λίγο ταμπού, είναι πάντως. Σε θεωρούν τρελό άμα πεις ότι πηγαίνεις σε ψυχολόγο, αλλά φυσιολογικό αν ρωτάς πόσο τις εκατό ταιριάζουν παρθένος με υδροχόο...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:37, 26-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ότι είναι λίγο ταμπού, είναι πάντως. Σε θεωρούν τρελό άμα πεις ότι πηγαίνεις σε ψυχολόγο, αλλά φυσιολογικό αν ρωτάς πόσο τις εκατό ταιριάζουν παρθένος με υδροχόο...
Ακόμη ένα "πρόβλημα" τις κοινωνίας μας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:48, 26-07-05:

Ίσως η πρώτη φορά που συμφωνώ απόλυτα με Ρεμπεσκε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:55, 26-07-05:

Θα πήγαινα στο ψυχολόγο, να μοιραστεί μαζί μου λίγη κατάθλιψη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:03, 26-07-05:

Λοιπόν....και οι δυο επιστήμες είναι εξίσου έμπιστες και σε καμία περίπτωση η μία δεν αναιρεί την άλλη...

Επιπλέον η νέα γενιά αρχίζει να μην το θεωρεί τόσο ντροπή, θέλω να πιστεύω...Εγώ προσωπικά λατρεύω την ψυχολογία...

Στην θέση σου Ελένη μου θα πήγαινα σε κλινικό ψυχολόχο, αφού η κατάθλιψη, είναι μέρος της κλινικής ψυχολογίας...Η νέα τάση πλέον είναι όσο το δυνατόν γίνεται η αποφυγή αντικαταθλιπτικών...Απλά μήπως τότε περνούσες φάση; Είχες πάει σε ένα ειδικό να κοιτάξει τα κριτήρια που υπάρχουν ώστε να θεωρηθεί ότι έχεις κατάθλιψη;

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 14:07, 26-07-05:

Δεν έχω πρόβλημα με την ψυχολογία, αλλά ανέκαθεν είχα σε πάρα πολύ μεγάλη εκτίμηση τους γιατρούς so my vote goes to the frontier psychiatrist..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:14, 26-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
so my vote goes to the frontier psychiatrist..
I am a future psychologist

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:18, 26-07-05:

Σίγουρα ψυχολόγο απο ψυχιάτρο είναι πιό ανθρώπινη αντίδραση απο το να αντιμετοπίζουν φοβίες, ανασφάλιες κατάθληψη σαν οποιαδήποτε άλλη αρρώστεια. Στην τελική πόσο νορμάλ μπορεί να είναι κάποιος να σου δίνει φάρμακα τα οποία έχουν φτιαχτει για να επιρέαζουν τον εγκέφαλο σου?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:27, 26-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Σίγουρα ψυχολόγο απο ψυχιάτρο είναι πιό ανθρώπινη αντίδραση απο το να αντιμετοπίζουν φοβίες, ανασφάλιες κατάθληψη σαν οποιαδήποτε άλλη αρρώστεια. Στην τελική πόσο νορμάλ μπορεί να είναι κάποιος να σου δίνει φάρμακα τα οποία έχουν φτιαχτει για να επιρέαζουν τον εγκέφαλο σου?
Βρε Γιάννη μου και ο ψυχολόγος μπορεί να σου δώσει ψυχοφάρμακα...δεν το κάνει μόνο ο ψυχίατρος...Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται να μην δωθούν ψυχοφάρμακα....

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:29, 26-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Στην θέση σου Ελένη μου θα πήγαινα σε κλινικό ψυχολόχο, αφού η κατάθλιψη, είναι μέρος της κλινικής ψυχολογίας...Η νέα τάση πλέον είναι όσο το δυνατόν γίνεται η αποφυγή αντικαταθλιπτικών...Απλά μήπως τότε περνούσες φάση; Είχες πάει σε ένα ειδικό να κοιτάξει τα κριτήρια που υπάρχουν ώστε να θεωρηθεί ότι έχεις κατάθλιψη;
Η κατάσταση ήταν πολύ έντονη τότε, σε βαθμό να μην μπορώ να κυκλοφορήσω έξω από το σπίτι μου, διότι θεωρούσα ότι ο κόσμος γύρω μου, κατανάλωνε όλο το οξυγόνο, σε σημείο να μην φτάνει για μένα (!!!!) και πάθαινα πανικό (αγοραφοβία).
Επειδή λοιπόν στο γραφείο που δουλεύω αυτή η εξήγηση στο ερώτημα "Μα καλά, βρε Λενάκι, τι έχεις?" δεν τους ήταν κατανοητή και δεν μου άφησαν πολλά περιθώρια χρόνου, αναγκάστηκα να κάνω κάτι δραστικό και αυτό ήταν η επίσκεψη σε ψυχίατρο που με διαβεβαίωσε για την πολύ γρήγορη αποκατάσταση της ψυχικής μου υγείας. Πράγματι, στις 10 μέρες, με χρήση ελαφρών αντικαταθλιπτικών, στάθηκα και πάλι στα πόδια μου. Σήμερα 2 1/2 χρόνια μετά, είμαι καλά, χωρίς φάρμακα, αλλά πολύ διαφορετική σαν άνθρωπος, διότι αυτή η κατάσταση με έφερε αντιμέτωπη με πολλές αλήθειες και πολλά ψέμματα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Διαβάζω διάφορα βιβλία ψυχολογίας, διότι μ'ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να το ψάξω βαθύτερα.
Η άποψη μου στο ερώτημα που έθεσα, είναι ότι με την ψυχολογία χτυπάς το κακό από τη ρίζα του, ενώ με την ψυχιατρική τελικά τα πράγματα ίσως να είναι πιο επιφανειακά, αν και εφόσον δεν είσαι υποχρεωμένος μια ζωή να ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:32, 26-07-05:

Βρε Γιάννη μου και ο ψυχολόγος μπορεί να σου δώσει ψυχοφάρμακα...δεν το κάνει μόνο ο ψυχίατρος...Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται να μην δωθούν ψυχοφάρμακα....
Αν έχει κάψει φλάτσα, τακάκια, δίσκους και γενικά τα έχεις παίξει σίγουρα πρέπει να πάρεις φάρμακα και καλά θα κάνει να σου δώσει. Αλλα σε περιπτώσεις απλές υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις τον ασθενή με φάρμακα κάτι το οποίο μπορεί να λυθεί με κάποιες συνεδρίες συζήτησης?

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:33, 26-07-05:

Η κατάθλιψη θεωρείται από τους ειδικούς σαν "γρίπη του μυαλού". Όπως λοιπόν και ο παθολόγος σου γράφει μια αντιβίωση για το συνάχι, έτσι και οι εν λόγω γιατροί σου γράφουν τα εκάστοτε φάρμακα για το μυαλό.
Και πίστεψε με, επειδή ήμουν εκεί και γύρισα, δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να προσπαθήσεις να κοντρολάρεις το μυαλό σου, όταν αυτό αρχίζει να τρέχει ανεξέλεγκτα.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:41, 26-07-05:

Γιάννη μου ένας σωστός γιατρός δεν δίνει τα φάρμακα σαν καραμέλες...Η Ελένη έχει περάσει από εκέι...ξέρει πως είναι...Εγώ τα έχω μάθει μέσω των βιβλίων μου και της πρακτικής μου....δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένα πράγματα...Το μυαλό παίζει άσχημα παιχνίδια...Η κατάθλιψη είναι ένα από αυτά...Ένας καθηγητής μου έλεγε ότι οι καταθληπτικοί είναι απλά ρεαλιστές...κι έχει δίκαιο...η Ελένη το είπε με πολύ απλά λόγια "αυτή η κατάσταση με έφερε αντιμέτωπη με πολλές αλήθειες και πολλά ψέμματα" ....Απλά δεν πρέπει να φοβόμαστε ότι κάτι δεν πάει καλά και αρνούμαστε μια επίσκεψη στο ψυχολόγο....Θα μας βοηθήσει αν όντως είναι σωστός...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:03, 26-07-05:

Η κατάθλιψη θεωρείται από τους ειδικούς σαν "γρίπη του μυαλού". Όπως λοιπόν και ο παθολόγος σου γράφει μια αντιβίωση για το συνάχι, έτσι και οι εν λόγω γιατροί σου γράφουν τα εκάστοτε φάρμακα για το μυαλό.
Και πίστεψε με, επειδή ήμουν εκεί και γύρισα, δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να προσπαθήσεις να κοντρολάρεις το μυαλό σου, όταν αυτό αρχίζει να τρέχει ανεξέλεγκτα.
Δεν λέω κάτι αντίθετο και σίγουρα και οι 2 σας ξέρουν περισσότερα πράγματα απο εμένα. Απλά μιλάω για απλές μορφές κατάθληψης, ακόμα και εκεί είναι αναγκαία τα φάρμακα? Εγω γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για ψίλου πήδημα φυσικά δεν λέω για την περίπτωση σου helen. Απλα με ένα φτάρνισμα πάς στον γιατρό και φορτώνει τον οργανισμός σου με χίλια δυο, φαντάσου τον "γιατρό" που γράφει τα ψυχοφάρμακα σαν καραμέλες πόσο κακό μπορεί να κάνει. Vkey να κάνεις ένα topic με το ψυχογράφημα και τον χαρακτήρα του καθένα σε ένα διαφορέτικό post εγώ πάντως δέχομαι να είμαι ο πρώτος σου ασθενής!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 15:04, 26-07-05:

I am a future psychologist
Το θυμάμαι βρε... πρώτη μέρα στο e-steki είχες αναλύσει το nickname μου

Don't take it personally, you know i like you!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:15, 26-07-05:

Δεν λέω κάτι αντίθετο και σίγουρα και οι 2 σας ξέρουν περισσότερα πράγματα απο εμένα. Απλά μιλάω για απλές μορφές κατάθληψης, ακόμα και εκεί είναι αναγκαία τα φάρμακα? Εγω γενικά είμαι κατά των φαρμάκων για ψίλου πήδημα φυσικά δεν λέω για την περίπτωση σου helen. Απλα με ένα φτάρνισμα πάς στον γιατρό και φορτώνει τον οργανισμός σου με χίλια δυο, φαντάσου τον "γιατρό" που γράφει τα ψυχοφάρμακα σαν καραμέλες πόσο κακό μπορεί να κάνει. Vkey να κάνεις ένα topic με το ψυχογράφημα και τον χαρακτήρα του καθένα σε ένα διαφορέτικό post εγώ πάντως δέχομαι να είμαι ο πρώτος σου ασθενής!
Δεν διαφωνώ μαζί σου, ότι πολλοί έχουν τα φάρμακα καραμέλες, και καλό είναι να μην είμαστε τόσο ευκολόπιστοι, για οποιαδήποτε περίπτωση ασθένειας, παθολογική ή μη. Πάντως νομίζω, ότι αυτού του είδους οι γιατροί (ψυχογιατροι εν ολιγοις) αν και εφόσον δεν προκειται περί τσαρλατάνου, δεν το έχουν τόσο καραμέλα το ψυχοφάρμακο. Ο δικός μου ο γιατρός (επειδή μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω) το έψαξε παρα πολύ προτού καταλήξει και στο φάρμακο και στη δοσολογία.....

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:17, 26-07-05:

Απλά μιλάω για απλές μορφές κατάθληψης, ακόμα και εκεί είναι αναγκαία τα φάρμακα?
Υπάρχουν πολλές μορφές κατάθλιψης που ορίζονται σύμφωνα από κάποια κριτήρια...Ένα σημαντικό κριτήριο είναι το χρονικό διάστημα το οποίο κρατάει...κι εδώ μιλάω μόνο για κατάθλιψη...Όλοι μας έχουμε περάσει από κατάθλιψη αλλα σε ποιο light ας το πούμε μορφές που δεν κρύβουν κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο για την υγεία ....Πωπώ θα με βάλλεται να ξεθάψω τις σημειώσεις μου από την κλινική ψυχολογία στο τέλος

Vkey να κάνεις ένα topic με το ψυχογράφημα και τον χαρακτήρα του καθένα σε ένα διαφορέτικό post εγώ πάντως δέχομαι να είμαι ο πρώτος σου ασθενής!

xaxaxa...λες;Δεν είναι κακό!Από ποιον να αρχίσω; ο.κ από εσένα αλλα... Θα πληρώνομαι με την ώρα ε;να βγάλλω κι εγώ κάτι

Ουπς...ναι...με το που είχα μπει!αχ...τι μου θύμισες Νευροψυχολογία έδινα τότε...χιχιχιχιχι....Πάντως εσύ δεν έχεις παράπονο, ένα ψυχογράφημα στο έκανα

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:18, 26-07-05:

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ότι πολλοί έχουν τα φάρμακα καραμέλες, και καλό είναι να μην είμαστε τόσο ευκολόπιστοι, για οποιαδήποτε περίπτωση ασθένειας, παθολογική ή μη. Πάντως νομίζω, ότι αυτού του είδους οι γιατροί (ψυχογιατροι εν ολιγοις) αν και εφόσον δεν προκειται περί τσαρλατάνου, δεν το έχουν τόσο καραμέλα το ψυχοφάρμακο. Ο δικός μου ο γιατρός (επειδή μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω) το έψαξε παρα πολύ προτού καταλήξει και στο φάρμακο και στη δοσολογία.....
Το βασικό είναι ότι τώρα είσαι καλά! . Όλα τα αλλα δεν έχουν ιδιαιέτερη σημασία!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:03, 28-07-05:

Το βασικό είναι ότι τώρα είσαι καλά! . Όλα τα αλλα δεν έχουν ιδιαιέτερη σημασία!

Thanks!

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 10:17, 28-07-05:

ministry - the mind is a terrible thing to taste :exclamati

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:00, 29-07-05:

το δικό μου δεν το έχεις αναλύσει!!
Μήπως ήρθε η ώρα για μια αναλυσούλα???

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:37, 29-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
το δικό μου δεν το έχεις αναλύσει!!
Μήπως ήρθε η ώρα για μια αναλυσούλα???
Μόλις η ψυχολόγος ηρεμίσει γιατί έχει το δημόσιο έχει και την γραμματεία της πρώην σχολής της...ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΟΥ!:mad17:>

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 18:29, 30-07-05:

Πάντως τον ψυχολόγο τον εμπιστεύομαι απόλυτα....
ΕΙΔΙΚΑ στην ελλαδα οι ψυχολογοι ειναι απιστευτα υποβιβασμενοι. Δεν φταινε οι ιδιοι βεβαια αλλα ενα κραμα του ελληνα που "ξερει" καλυτερα και της νομοθεσιας που δεν επιτρεπει στου ψυχολογους να κανουν DSM διαγνωσεις.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:41, 30-07-05:

Απαγορεύονται οι DSM διαγνώσεις; Απίστευτο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 30-07-05 στις 18:45.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:47, 30-07-05:

Ερμμμμμ.... Τι είναι οι DSM διαγνώσεις?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:57, 30-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ερμμμμμ.... Τι είναι οι DSM διαγνώσεις?
Πολύ γενικά είναι μια σελίδα που καταγράφει τα κριτήρια της οποιαδήποτες ψυχολογικής ασθένιας βάση των οποίων γίνεται η κάθε διάγνωση....Το DSM για κάθε ασθένεια έχει υποδιαιρέσεις π.χ. Κατάθλιψη με κριτήρια DSMI, DSMII, DSMIIΙ κ.λ.π. και βέβαια καταγράφει και τις εξαιρέσεις....Ώστε βάση αυτή της διάγνωσης ο ψυχολόγος να κινηθεί ανάλογα...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:01, 30-07-05:

Καλα και αυτό γιατι απαγορεύεται?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:17, 30-07-05:

Ιδέα δεν έχω..προσωπικά δεν ήξερα ότι απαγόρευονταν

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 20:19, 27-08-05:

Και οι δυο επιστήμες είναι σημαντικές και χρήσιμες...και προσωπικά αν χρειάζονταν να πάω είτε σε ψυχολόγο είτε σε ψυχίταρο θα πήγαινα χωρίς τον παραμικρό ενδοιασμό.Βέβαια...όταν με παίρνει απο κάτω...η συζήτηση με κάποιους φίλους και η επαφή μου με τις παρέες μου...είναι το καλύτερο φάρμακο...(και με αυτό δεν θέλω να υποβιβάσω τη σοβαρότητα μιας κατάστασης που τυχόν πέρασαν ή περνούνε άλλοι άνθρωποι).
Παρόλα αυτά...και οι δυο επίστημες έχουν ακόμα πολύ δρόμο...και τελικά στα σημαντικά ψυχιατρικά προβλήματα δεν δίνουν ακόμα οριστική λύση (σχιζοφρένεια) ή πολλές φορές οι θεραπείες τους είναι χρονοβόρες ίσως και ισόβιες χωρίς εκ των προτέρων να σου διασφαλίζουν πάντοτε την πλήρη ίαση.
Υπάρχουν ακόμα πολλά που αγνοούμε γύρω απ τον εγκέφαλο και υπάρχει απ την άλλη πλευρά και ένα εξαιρετικά νοσογόνο κοινωνικό περιβάλλον που είναι ικανό να μεταμορφώσει μια ευαισθησία σε σημαντική ψυχιατρική νόσο.Νομίζω οτι σε γενικές γραμμές....πρέπει να δώσουν πολλές μάχες και οι δυο επιστήμες ώστε να προσφέρουν ουσιαστικότερη βοήθεια στον ασθενή απο κάποια χαπάκια ή απο ατέλειωτες συνεδρίες συζητήσεων...

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 01:58, 04-09-05:

Λοιπόν απαντάω στο θέμα με τις προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες.
Ο πατέρας μου είναι νοσοκόμος στον ψυχιατρικό τομέα του κρατικού νοσοκομείου "Άγιος Παντελεήμον" Νικαίας, και γνωρίζω αρκετούς γιατρούς απο εκεί. Η ψυχιατρική είναι καινούργιος κλάδος της ιατρικής και έχουν αρχίσει να μεταφέρονται ασθένειες απο άλλους κλάδους (π.χ. παθολογία) στην ψυχιατρική. Τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα απο ότι τα παρουσιάζω. Ένας ψυχολόγος ειναι κυριολεκτικά άχρηστος σαν επάγγελμα (με το συμπάθειο) γιατί ακριβώς την δουλειά του κάνει και ο ψυχίατρος για να βγάλει μια διάγνωση... Μόνο που ο ψυχολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γράψει φάρμακα στον ασθενή (αμα τον κουράρει και βγάλει διάγνωση οτι είναι ψυχικά άρρωστος πρεπει να τον παραπέμψει σε ψυχίατρο)

[Για του στραβού το δίκιο να πω πως ψυχολόγοι μπορούν να βρουν και δουλειά ως κοινωνικοι λειτουργοί κ.τ.λ.]

Έχω παρακολουθήσει διάγνωση ασθενούς αρκετές φορές και μπορώ να σας πω πως η συζήτηση είναι χειμμαρώδης.. μερικές φορές δεν χρειάζεται καν και φαρμακευτική αγωγή.

Τέλος θέλω να πω πως η νέα μάστιγα του αιώνα είναι οι ψυχικές ασθένειες.

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O e-stekoumenos έγραψε στις 11:45, 04-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
Λοιπόν απαντάω στο θέμα με τις προσωπικές γνώσεις και εμπειρίες.
Ο πατέρας μου είναι νοσοκόμος στον ψυχιατρικό τομέα του κρατικού νοσοκομείου "Άγιος Παντελεήμον" Νικαίας, και γνωρίζω αρκετούς γιατρούς απο εκεί. Η ψυχιατρική είναι καινούργιος κλάδος της ιατρικής και έχουν αρχίσει να μεταφέρονται ασθένειες απο άλλους κλάδους (π.χ. παθολογία) στην ψυχιατρική. Τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα απο ότι τα παρουσιάζω. Ένας ψυχολόγος ειναι κυριολεκτικά άχρηστος σαν επάγγελμα (με το συμπάθειο) γιατί ακριβώς την δουλειά του κάνει και ο ψυχίατρος για να βγάλει μια διάγνωση... Μόνο που ο ψυχολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γράψει φάρμακα στον ασθενή (αμα τον κουράρει και βγάλει διάγνωση οτι είναι ψυχικά άρρωστος πρεπει να τον παραπέμψει σε ψυχίατρο)

[Για του στραβού το δίκιο να πω πως ψυχολόγοι μπορούν να βρουν και δουλειά ως κοινωνικοι λειτουργοί κ.τ.λ.]

Έχω παρακολουθήσει διάγνωση ασθενούς αρκετές φορές και μπορώ να σας πω πως η συζήτηση είναι χειμμαρώδης.. μερικές φορές δεν χρειάζεται καν και φαρμακευτική αγωγή.

Τέλος θέλω να πω πως η νέα μάστιγα του αιώνα είναι οι ψυχικές ασθένειες.
Συμφωνώ με όλα αυτά που γράφεις απλώς θέλω να διευκρινήσω κάτι που πρέπει όλοι να το έχουμε κατα νού κι ίσως περισσότερο αυτοί που υποφέρουν απο μια ασθένεια.Όπως το σώμα μας έχει κάποιες αντοχές και κάποιους αμυντικούς μηχανισμούς για να αυτοπροστατεύεται το ίδιο συμβαίνει και με τον ψυχικό μας κόσμο.Όταν το περιβάλλον γίνεται προκλητικό για την υγίεια μας τότε ο οργανισμός κινητοποιεί (ίσως και σε υπερβολικό βαθμό) τις άμυνες του και έτσι ο πυρετός ή η αλλεργία που ηχούν στα αυτιά μας σαν προβλήματα δεν είναι τίποτα άλλο απο τέτοιες άμυνες και στην τελική αποδεικνύουν πόσο καλά θωρακισμένο είναι το σώμα μας.Η ψυχική ασθένεια δεν είναι τίποτα άλλο απο μια σειρά απο ψυχικές άμυνες που προασπίζουν τον ψυχισμό μας (με τις προδιαγραφές που έχει για τον καθένα αυτός) απ την απειλή κατάρρευσης σε ένα "επικίνδυνο" περιβάλλον.Παρότι δημιουργούν προβλήματα τέτοιες καταστάσεις...δεν παύουν να είναι μια απόδειξη του πόσο εξαιρετικά "οπλικά συστήματα" διαθέτουμε και ευαίσθητα ταυτόχρονα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:33, 04-09-05:

Μόνο που ο ψυχολόγος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να γράψει φάρμακα στον ασθενή
Μήπως αυτό είναι θετικό μιας και θα προσπαθήσει να κάνει ότι μπορεί με την συζήτηση ενώ ο ψυχιάτρος θα δώσει πολύ πιο εύκολα φάρμακα;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος μπορεί να δώσει κάποια φάρμακα αλλά δεν μπορεί να δώσει ΟΛΑ τα φάρμακα που μπορεί να δώσει ο ψυχιάτρος (!)

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:11, 04-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Μήπως αυτό είναι θετικό μιας και θα προσπαθήσει να κάνει ότι μπορεί με την συζήτηση ενώ ο ψυχιάτρος θα δώσει πολύ πιο εύκολα φάρμακα;

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος μπορεί να δώσει κάποια φάρμακα αλλά δεν μπορεί να δώσει ΟΛΑ τα φάρμακα που μπορεί να δώσει ο ψυχιάτρος (!)
Aπ'όσο ξέρω ο ψυχολόγος μπορεί όντως να δώσει φάρμακα...Και οι δύο επιστήμες είναι καινούριες κι έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 14:30, 04-09-05:

Παιδιά ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Όσο έχω εγώ δικαίωμα να γράψω φάρμακα, τόσο έχει και ο ψυχολόγος.

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O e-stekoumenos έγραψε στις 19:41, 04-09-05:

Ο ψυχολόγος σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να δώσει φάρμακα (λόγο έλλειψης σχετικού γνωστικού υπόβαθρου) και συνεπώς ασθένειες που θεραπεύονται κυρίως με φάρμακα δεν υπάγονται στις αρμοδιότητες ενός ψυχολόγου. Η αυθεντία στην ιεραρχία των εργαζόμενων στις ψυχικές νόσους (ομάδα Ψ) είναι ο ψυχίατρος ο οποίος έχει και τον πρώτο λόγο,μετά έρχεται ο ψυχολόγος και μετά οι κοινωνικοί λειτουργοί.Το υποδεέστερο του ψυχολόγου ξεκινάει βασικά απ τις γνώσεις του που πάνω στην φυσιολογία του ανθρώπου είναι ελαχιστότατες μπροστά σε αυτά που ξέρει ο ψυχίατρος.Και αυτές οι γνώσεις είναι πολύ σημαντικές δεδομένου οτι κάποιες αμιγώς βιολογικές παθήσεις (πχ προβλήματα του Θυρεοειδούς αδένα) υποδύονται συμπτώματα ψυχικής νόσου και έτσι ένας ψυχολόγος είναι εντελώς ανίκανος να κάνει διαφοροδιάγνωση.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:43, 05-09-05:

Πολλοί άνθρωποι με ψυχικές διαταραχές, δεν έχουν ανάγκη από φάρμακα, αλλά από έναν άνθρωπο που θα κάτσει να ακούσει το πρόβλημά τους και θα μπορέσει να κατευθύνει τη σκέψη τους προς μια θετική οδό. Για ψυχοθεραπεία από το σπίτι (!!!) προτείνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο του David Burns "Αισθανθείτε καλά". Ακόμα και αν δεν συμβαίνει κάτι κακό, αυτό το βιβλίο σου δίνει έναν μπούσουλα, για να μπορείς να οργανώνεις τις αρνητικές σκέψεις έτσι ώστε να μην σε οδηγούν σε απαισιόδοξα συμπεράσματα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:46, 07-09-05:

Παιδιά ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Όσο έχω εγώ δικαίωμα να γράψω φάρμακα, τόσο έχει και ο ψυχολόγος.
κι εγώ το ξέρω αυτό απο έναν φίλο μου στην ιατρική που θα ακολουθήσει την ψυχιατρική.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε στις 00:06, 09-09-05:

ευχαριστώ ρε bunny που το πόσταρες και 2 φορές για να το βάλουν καλά στο μυαλό τους :p πέρα απο την πλάκα όμως respect.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 11:31, 10-09-05:

Κατα λάθος έγινε αλλά πιστεύω το εμπέδωσαν

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Puff_Daddy
Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 03:11, 11-09-05:

Έχω διαβάσει ψυχιατρική.(ήταν Hobby μου)[εν τούτοις δεν είμαι φοιτητής ιατρικής, οπότε αν κάπου σφάλλω ας με διορθώσουν οι αρμόδιοι]

Λοιπόν. Η ψυχιατρική είναι ΙΑΤΡΙΚΗ. Υπάρχει η κλασσική και η ομοιοπαθητική. Ο ψυχίατρος, ανάλογα την ειδικότητα του θα σου γράψει φάρμακα, ή βότανα(ρίζες βαλεριάνας π.χ που γράφονται κατά της αυπνίας), ή τίποτα από τα δύο. Δεν είναι απαραίτητο οτι ο ψυχίατρος θα σου γράψει φάρμακα. Υπάρχει και η ψυχανάλυση που την κάνει ο ψυχίατρος (ο Freud που την εισήγαγε ήταν Ψυχίατρος).

Περί θεραπευτικών μεθόδων:

Η κατάθλιψη, ανάλογα με τη μορφή της, θεραπεύεται αναλόγως. Είτε με ψυχανάλυση, είτε με χορήγηση ελαφρών αντικαταθλιπτικών. Η πρώτη θεραπεία σαφώς διαρκεί περισσότερο.

Στις βαριές ψυχικές νόσους γίνεται συνδυασμένη θεραπεία, με ψυχίατρο και ψυχολόγο.

Επίσης, ο ψυχίατρος ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ψυχολόγος. Η ψυχιατρική περιλαμβάνει την ψυχολογία.

Εάν ενδιαφέρεσαι για βιβλία σχετικά με αυτό, διάβασε:

Ανδρέας Εμπειρίκος - Μία περίπτωσις ιδεοψυχαναγκαστικής νευρώσεως με πρόωρες εκσπερματώσεις (ήταν ψυχίατρος ο Α. Εμπειρίκος)

Ψυχιατρική - Χριστοδούλου και συνεργάτες, Ψυχιατρική Κλινική Παν. Αθηνών

Αυτά.

Παράθεση

smmg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη smmg
Ο smmg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O smmg έγραψε στις 20:14, 15-10-05:

Ποιά από τις δύο επιστήμες θεωρείτε πιο "έμπιστη" και ποιά θα συμβουλευόσασταν αν υπήρχε λόγος?
Η επιλογή εξαρτάται από το περιστατικό.

Παράθεση

Betadine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Betadine
Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Betadine έγραψε στις 20:16, 16-10-05:

Η ψυχιατρική όπως είπε ο puff daddy είναι Ιατρική. Και όπως κάθε κλάδος της Ιατρικής χρησιμοποιεί εκτός των άλλων και φάρμακα για την ίαση της εκάστοτε ασθένειας. Έχοντας κάνει αυτήν την εισαγωγή έρχομαι να θέσω κάποια ερωτήματα:
1) Κάθε φορά που πάτε στο γιατρό ( οποιονδήποτε) σας δίνει πάντα φάρμακο ?
2) Λαμβάνουνε φάρμακα για τον αντικειμενικό σκοπό τους, γιατί λοιπόν να μην παιρνουμε και ψυχοφάρμακα αν όντως τα χρειαζόμαστε ?

Σίγουρα η ιδέα ενώς ψυχολόγου φαντάζει πιο "καθησυχαστική". Ισως γιατί έχουμε συνηθήσει ένα σώμα φθαρτό αλλά με το πνεύμα "αφθαρτό και τέλειο". Ο εγκέφαλος αλήθεια δεν είναι μέρος του σωματός μας? Ένα απο τα πολλά όργανα που όπως και καθε άλλο εχει κ αυτό πιθανότητες να δυσλειτουργησει.
Στην περίπτωση της κατάθλιψης ας πούμε, πολλες φορες βασίζεται σε γενετικά αίτια και αυτό δεν αλλάζει με καμια ψυχοθεραπεία. Σαφώς και η τελευταια θα βοηθούσε αλλα μόνο παρωδίκα αν γινότανε μεμονομενη. Ο ασθενής θα καταντουσε να δίνει όλα του τα λεφτά στους ψυχολόγους και να ταλαιπορείται απο την ασθένεια του όσο κ ενας μείωπας χωρίς γυαλιά που προσπαθούν να τον πεισουν να δει καθαρά.

Έτσι λοιπόν θεωρώ οτι όλη αυτή η φοβία για τους ψυχιάτρους δεν είναι τιποτα άλλο απο ένα στερεότυπο που μόνο κακό κάνει και στην τελική έχει καταδικάσει πολλους ανθρώπους σε ψυχοθεραπίες χωρίς αντίκρισμα. Αυτα !

Παράθεση

Ορφέας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ορφέας
Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Ορφέας έγραψε στις 22:50, 16-10-05:

Η άποψη μου ταυτίζεται απόλυτα με τον Puff_Daddy και τον Betadine όσον αφορά το ότι , οι περισσότερες ψυχικές ασθένειες θεραπεύονται με σωστό συνδυασμό συνεδρίων (συζήτηση-ψυχανάλυση) και ψυχοφαρμάκων . Όπως πολύ σωστά και απλά έθεσε ο Betadine ο εγκέφαλός μας είναι ένα όργανο του σώματός μας (κατά την άποψή μου το σημαντικότερο , αλλά και το πιο πολύπλοκο) το οποίο μπορεί να δυσλειτουργεί .
Αυτό που είναι σημαντικό , είναι να καταλάβουν οι άνθρωποι , ότι δεν είναι κακό πράγμα η χρήση ψυχοφαρμάκων όσο και αν δεν μας κάθεται καλά , διότι έτσι η θεραπεία γίνεται πιο αποτελεσματική και πιο άμεση . Όσο αφορά το τελευταίο , η αμεσότητα της αντιμετώπισης των ψυχασθενειών είναι σημαντική , διότι όσο ο ασθενής δεν πηγαίνει σε κάποιο ψυχίατρο η ψυχολόγο τόσο η ασθένεια μεγαλώνει και αυξάνεται ο χρόνος θεραπείας.
Πράγματι όμως , αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι να αποφεύγουμε αρχικά τους γιατρούς και την λήψη φαρμάκων , αλλά αργά η γρήγορα θα καταλήξουμε σ’ αυτά διότι με δική μας ευθύνη μεγιστοποιήσαμε το πρόβλημά μας.
Επίσης , αυτός ο φόβος για τα φάρμακα προέρχεται πιθανόν από αγνοία , διότι ο ψυχίατρος μπορεί να μας εξηγήσει την λειτουργία και τον τρόπο δράσης των φαρμάκων και θα καταλάβουμε αμέσως ότι , όχι μόνον δεν υπάρχει κίνδυνος , αλλά δρουν όπως όλα τα άλλα φάρμακα : θεραπεύουν !!!
Ένα είναι το σίγουρο , ποτέ δεν ξέρουμε άν μια απλή μορφή (π.χ.κατάθληψη) μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρή μορφή ψυχασθένειας και μάλιστα χρόνια .

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους