Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ποιά από τις δύο επιστήμες θεωρείτε πιο "έμπιστη" και ποιά θα συμβουλευόσασταν αν υπήρχε λόγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
αναλογα το προβλημα, δεν εχω βρεθει σε τετοιο δηλλημα ποτε, νομιζω οτι αφορουν αλλους τομεις ομως, συγουρα πριν αποφασισω θα ρωτουσα τον οικογενειακο γιατρο μου για μια καλυτερη γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"Έμπιστες" είναι και οι δύο, αλλά θα προτιμούσα να μου πούν "πήγαινε σε ψυχολόγο", παρά "πήγαινε σε ψυχίατρο".

Η ψυχολογία είναι σχετικά πρόσφατη, καθώς τα θεμέλια της τέθηκαν μόλις τον προ-προηγούμενο αιώνα, και είναι αρκετά παρεξηγημένη πρακτική: Όχι μόνο έχει γεμίσει ο κόσμος "ψυχολόγους", αλλά και οι περισσότεροι πιστεύουν ότι η ψυχολογία τελειώνει με την απάντηση στο ερώτημα "Φρόυντ ή Γιούνγκ".


Η ψυχιατρική αντίθετα, έχει ένδοξη ιστορία να επιδείξει: Από τον ελλέβορο που κατέβαζαν οι Αχαίοι Υμών πρόγονοι, στο ζουρλομανδύα και τα κατασταλτικά φάρμακα... Και φυσιολογικό είναι, καθώς η ανθρώπινη παράνοια είναι ανεξάντλητη. :P


Ως προς το ποιά εμπιστεύομαι, μάλλον την ψυχιατρική, καθώς σε μπουκώνουν υπνοστεντόν και τελειώνει η υπόθεση, ενώ ο ψυχολόγος θέλει να μάθει λεπτομέρειες για τα παιδικά σου χρόνια, δίνοντας σε κάθε γεγονός δυνητική σεξουαλική διάσταση.:exclamati

Παλαιότερα είχα επισκεφθεί κάτι ψυχολόγους, ως αυτόχειρο-psycho, και θυμάμαι πόσο απλό πράγμα είναι να τους κάνεις να σκίσουν τα πτυχία τους - αρκεί να διαφωνήσεις με μία διάγνωση... Συμβουλή: Μη πηγαίνετε σε ψυχολόγο, εκτός αν σας αναγκάζουν.:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
εγώ πάλι καμία :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έγω πάλι και τις δύο αλλά αυτό που με φοβίζει στους ψυχιάτρους και ειδικότερα στις ψυχιαστικές κλινικές το ότι σου δίνουν φάρμακα. Δεν ξέρω κάπως φοβάμαι τα φάρμακα αυτά και ειδικότερα μετά αφότου διάβασα το βιβλίο το Νησί των καταραμένων :P
Πάντως τον ψυχολόγο τον εμπιστεύομαι απόλυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πριν 3 χρόνια, αντιμετώπισα μια ελαφράς μορφή κατάθλιψη, με την μορφή της αγοραφοβίας και βρέθηκα σε αυτό το δίλημμα. Μπορούσα να γίνω καλά κάνωντας συνεδρίες με ψυχολόγο, μπορούσα όμως να πάω στον ψυχίατρο, να μου δώσει κάποια αγωγή με ελαφράς μορφής αντικαταθλιπτικά. Και οι δύο θεραπείες ήταν χρονοβόρες (περισσότερο η πρωτη με τον ψυχολόγο) και αρκετά ακριβές.
Τώρα που έκανα πιο σαφές το ερώτημα, εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση?
Και επιπλέον, θεωρείτε ταμπού τις επισκέψεις στον ψυχολόγο ή την χρήση ψυχοφαρμάκων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Πριν 3 χρόνια, αντιμετώπισα μια ελαφράς μορφή κατάθλιψη, με την μορφή της αγοραφοβίας και βρέθηκα σε αυτό το δίλημμα. Μπορούσα να γίνω καλά κάνωντας συνεδρίες με ψυχολόγο, μπορούσα όμως να πάω στον ψυχίατρο, να μου δώσει κάποια αγωγή με ελαφράς μορφής αντικαταθλιπτικά. Και οι δύο θεραπείες ήταν χρονοβόρες (περισσότερο η πρωτη με τον ψυχολόγο) και αρκετά ακριβές.
Τώρα που έκανα πιο σαφές το ερώτημα, εσείς τι θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση?
Και επιπλέον, θεωρείτε ταμπού τις επισκέψεις στον ψυχολόγο ή την χρήση ψυχοφαρμάκων?
Προσωπικά θα πίγαινα σε ψυχολόγο. Και όχι δεν το θεωρώ ταμπού τις επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλά ούτε την χρήση ψυχοφαρμάκων , απλώς προσπαθώ να αποφευγώ το τελευταίο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα πήγαινα στο ψυχολόγο, να μοιραστεί μαζί μου λίγη κατάθλιψη. :)

Ότι είναι λίγο ταμπού, είναι πάντως. Σε θεωρούν τρελό άμα πεις ότι πηγαίνεις σε ψυχολόγο, αλλά φυσιολογικό αν ρωτάς πόσο τις εκατό ταιριάζουν παρθένος με υδροχόο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Ότι είναι λίγο ταμπού, είναι πάντως. Σε θεωρούν τρελό άμα πεις ότι πηγαίνεις σε ψυχολόγο, αλλά φυσιολογικό αν ρωτάς πόσο τις εκατό ταιριάζουν παρθένος με υδροχόο...
Ακόμη ένα "πρόβλημα" τις κοινωνίας μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Ότι είναι λίγο ταμπού, είναι πάντως. Σε θεωρούν τρελό άμα πεις ότι πηγαίνεις σε ψυχολόγο, αλλά φυσιολογικό αν ρωτάς πόσο τις εκατό ταιριάζουν παρθένος με υδροχόο...

Ίσως η πρώτη φορά που συμφωνώ απόλυτα με Ρεμπεσκε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Θα πήγαινα στο ψυχολόγο, να μοιραστεί μαζί μου λίγη κατάθλιψη. :)

Ότι είναι λίγο ταμπού, είναι πάντως. Σε θεωρούν τρελό άμα πεις ότι πηγαίνεις σε ψυχολόγο, αλλά φυσιολογικό αν ρωτάς πόσο τις εκατό ταιριάζουν παρθένος με υδροχόο...


:clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν....και οι δυο επιστήμες είναι εξίσου έμπιστες και σε καμία περίπτωση η μία δεν αναιρεί την άλλη...

Επιπλέον η νέα γενιά αρχίζει να μην το θεωρεί τόσο ντροπή, θέλω να πιστεύω...Εγώ προσωπικά λατρεύω την ψυχολογία...

Στην θέση σου Ελένη μου θα πήγαινα σε κλινικό ψυχολόχο, αφού η κατάθλιψη, είναι μέρος της κλινικής ψυχολογίας...Η νέα τάση πλέον είναι όσο το δυνατόν γίνεται η αποφυγή αντικαταθλιπτικών...Απλά μήπως τότε περνούσες φάση; Είχες πάει σε ένα ειδικό να κοιτάξει τα κριτήρια που υπάρχουν ώστε να θεωρηθεί ότι έχεις κατάθλιψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με την ψυχολογία, αλλά ανέκαθεν είχα σε πάρα πολύ μεγάλη εκτίμηση τους γιατρούς so my vote goes to the frontier psychiatrist..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
so my vote goes to the frontier psychiatrist..

I am a future psychologist :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σίγουρα ψυχολόγο απο ψυχιάτρο είναι πιό ανθρώπινη αντίδραση απο το να αντιμετοπίζουν φοβίες, ανασφάλιες κατάθληψη σαν οποιαδήποτε άλλη αρρώστεια. Στην τελική πόσο νορμάλ μπορεί να είναι κάποιος να σου δίνει φάρμακα τα οποία έχουν φτιαχτει για να επιρέαζουν τον εγκέφαλο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Σίγουρα ψυχολόγο απο ψυχιάτρο είναι πιό ανθρώπινη αντίδραση απο το να αντιμετοπίζουν φοβίες, ανασφάλιες κατάθληψη σαν οποιαδήποτε άλλη αρρώστεια. Στην τελική πόσο νορμάλ μπορεί να είναι κάποιος να σου δίνει φάρμακα τα οποία έχουν φτιαχτει για να επιρέαζουν τον εγκέφαλο σου?

Βρε Γιάννη μου και ο ψυχολόγος μπορεί να σου δώσει ψυχοφάρμακα...δεν το κάνει μόνο ο ψυχίατρος...Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται να μην δωθούν ψυχοφάρμακα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Στην θέση σου Ελένη μου θα πήγαινα σε κλινικό ψυχολόχο, αφού η κατάθλιψη, είναι μέρος της κλινικής ψυχολογίας...Η νέα τάση πλέον είναι όσο το δυνατόν γίνεται η αποφυγή αντικαταθλιπτικών...Απλά μήπως τότε περνούσες φάση; Είχες πάει σε ένα ειδικό να κοιτάξει τα κριτήρια που υπάρχουν ώστε να θεωρηθεί ότι έχεις κατάθλιψη;

Η κατάσταση ήταν πολύ έντονη τότε, σε βαθμό να μην μπορώ να κυκλοφορήσω έξω από το σπίτι μου, διότι θεωρούσα ότι ο κόσμος γύρω μου, κατανάλωνε όλο το οξυγόνο, σε σημείο να μην φτάνει για μένα (!!!!) και πάθαινα πανικό (αγοραφοβία).
Επειδή λοιπόν στο γραφείο που δουλεύω αυτή η εξήγηση στο ερώτημα "Μα καλά, βρε Λενάκι, τι έχεις?" δεν τους ήταν κατανοητή και δεν μου άφησαν πολλά περιθώρια χρόνου, αναγκάστηκα να κάνω κάτι δραστικό και αυτό ήταν η επίσκεψη σε ψυχίατρο που με διαβεβαίωσε για την πολύ γρήγορη αποκατάσταση της ψυχικής μου υγείας. Πράγματι, στις 10 μέρες, με χρήση ελαφρών αντικαταθλιπτικών, στάθηκα και πάλι στα πόδια μου. Σήμερα 2 1/2 χρόνια μετά, είμαι καλά, χωρίς φάρμακα, αλλά πολύ διαφορετική σαν άνθρωπος, διότι αυτή η κατάσταση με έφερε αντιμέτωπη με πολλές αλήθειες και πολλά ψέμματα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Διαβάζω διάφορα βιβλία ψυχολογίας, διότι μ'ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να το ψάξω βαθύτερα.
Η άποψη μου στο ερώτημα που έθεσα, είναι ότι με την ψυχολογία χτυπάς το κακό από τη ρίζα του, ενώ με την ψυχιατρική τελικά τα πράγματα ίσως να είναι πιο επιφανειακά, αν και εφόσον δεν είσαι υποχρεωμένος μια ζωή να ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Βρε Γιάννη μου και ο ψυχολόγος μπορεί να σου δώσει ψυχοφάρμακα...δεν το κάνει μόνο ο ψυχίατρος...Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται να μην δωθούν ψυχοφάρμακα....

Αν έχει κάψει φλάτσα, τακάκια, δίσκους και γενικά τα έχεις παίξει σίγουρα πρέπει να πάρεις φάρμακα και καλά θα κάνει να σου δώσει. Αλλα σε περιπτώσεις απλές υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις τον ασθενή με φάρμακα κάτι το οποίο μπορεί να λυθεί με κάποιες συνεδρίες συζήτησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Σίγουρα ψυχολόγο απο ψυχιάτρο είναι πιό ανθρώπινη αντίδραση απο το να αντιμετοπίζουν φοβίες, ανασφάλιες κατάθληψη σαν οποιαδήποτε άλλη αρρώστεια. Στην τελική πόσο νορμάλ μπορεί να είναι κάποιος να σου δίνει φάρμακα τα οποία έχουν φτιαχτει για να επιρέαζουν τον εγκέφαλο σου?

Η κατάθλιψη θεωρείται από τους ειδικούς σαν "γρίπη του μυαλού". Όπως λοιπόν και ο παθολόγος σου γράφει μια αντιβίωση για το συνάχι, έτσι και οι εν λόγω γιατροί σου γράφουν τα εκάστοτε φάρμακα για το μυαλό.
Και πίστεψε με, επειδή ήμουν εκεί και γύρισα, δεν υπάρχει πιο δύσκολο πράγμα από το να προσπαθήσεις να κοντρολάρεις το μυαλό σου, όταν αυτό αρχίζει να τρέχει ανεξέλεγκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γιάννη μου ένας σωστός γιατρός δεν δίνει τα φάρμακα σαν καραμέλες...Η Ελένη έχει περάσει από εκέι...ξέρει πως είναι...Εγώ τα έχω μάθει μέσω των βιβλίων μου και της πρακτικής μου....δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένα πράγματα...Το μυαλό παίζει άσχημα παιχνίδια...Η κατάθλιψη είναι ένα από αυτά...Ένας καθηγητής μου έλεγε ότι οι καταθληπτικοί είναι απλά ρεαλιστές...κι έχει δίκαιο...η Ελένη το είπε με πολύ απλά λόγια "αυτή η κατάσταση με έφερε αντιμέτωπη με πολλές αλήθειες και πολλά ψέμματα" ....Απλά δεν πρέπει να φοβόμαστε ότι κάτι δεν πάει καλά και αρνούμαστε μια επίσκεψη στο ψυχολόγο....Θα μας βοηθήσει αν όντως είναι σωστός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top