Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)
5
11,90%
Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)
4
9,52%
Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)
6
14,29%
Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)
10
23,81%
Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)
0
0%
Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)
0
0%
Φιλελεύθερη Συμμαχία
7
16,67%
Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)
1
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
2
4,76%
Άλλο
0
0%
Άκυρο
1
2,38%
Λευκό
0
0%
Αποχή
1
2,38%
Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)
5
11,90%

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:01, 11-08-07:

Πιστεύετε ότι θα έχουμε εκλογές το Σεπτέμβρη; ποιες είναι οι προβλέψεις σας; (τις προβλέψεις σας θέλω όχι τις κομματικές προτιμήσεις). Πώς βλέπετε την Ελλάδα την επομένη των εκλογών;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 12-08-13 στις 21:32. Αιτία: Περισσότερα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:43, 16-08-07:

Mη αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:36, 17-08-07:

είτε το πιστεύουμε είτε όχι... ανακοινώθηκε κι επίσημα

16 Σεπτέμβρη οι εκλογές....
πως βλέπω την 17η Σεπτέμβρη... όπως ήταν όλες οι μέρες που πέρασαν τα τελευταία 36 χρόνια της ζωής μου...
όποιο κόμμα και να βγει τίποτα δε θα αλλάξει...
το μόνο που αλλάζει σε κάθε εκλογές είναι το πόσοι τόνοι χαρτί θα βρίσκονται στους δρόμους, το πόσοι θα βρουν ευκαιρία για να χωθούν σε μια θεσούλα κλπ κλπ κλπ

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:08, 17-08-07:

Εκείνη η φιλόδοξη "Φιλελεύθερη συμμαχία" τι απέγινε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 17-08-07 στις 14:23.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:58, 17-08-07:

17-09-2007: Θα "ξανασπρίσουν" τα μάρμαρα της "φλεγόμενης Πεντέλης", με νέες οικοδομές!!!

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:19, 17-08-07:

Τα ίδια κάθε 4ετία ρε παιδιά λέμε... Το θέμα είναι φως φανάρι... 11 εκατομμύρια χάνοι να γκρινιάζουμε για την κακή κατάσταση της χώρας, να μην είμαστε με κάποιο κόμμα αφού όλα τα ίδια χάλια είναι, αλλά κατα τ' άλλα όταν έρθει η ώρα, θα πάμε να το ρίξουμε ΝΔ ή Πασοκάρα ή Παντιέρα Ρόσα Κομμούνα για να μην πάει χαμένη η κακόμοιρη η ψήφος! Οι ίδιοι γελοίοι είμαστε από το 1830, το ίδιο γελοίο στυλάκι πολιτικών θα μας κυβερνάει.

Και ναι ομολογώ πως μου έχει περάσει κι εμένα η σκέψη να ψηφίσω αυτόν που θα με βοηθήσει περισσότερο γιατί πιστεύω πως οι ιδεολογίες έχουν χαθεί και σήμερα για να επιβιώσεις πρέπει να κοιτάς την πάρτη σου. Από την άλλη όμως σκέφτομαι πως όλοι είναι πραγματικά αρπακτικά και δεν αξίζουν να βρίσκονται στο τιμόνι μιας χώρας, οπότε θα πάρουν ότι μου δώσανε 24 χρόνια (ξέρετε, την γνωστή άσχημη λέξη), ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως δε θα βοηθηθώ προσωπικά. Θα βάλω κάτω το κεφάλι μου και θα παλέψω μόνος μου με τιμή και υπερηφάνεια.

Θα μου πείτε "αν δεν ψηφίσεις, θα έχεις κυρώσεις". Θα ψηφίσω, αλλά με ανοιχτά μυαλά.

Βέβαια η πρόβλεψή μου είναι πως πάλι η ΝΔ θα βγεί. Μη χαίρεστε οι πορωμένοι Νεοδημοκράτες γιατί μαντάρα τα έκανε ο Κωστάκης και η κομπανία του, αλλά μη γκρινιάζει και η Πασοκάρα και οι οπαδοί της γιατί είναι το ΠΑΣΟΚ τόσο έτοιμο για να κυβερνήσει, όσο έτοιμη είναι η διαστημική λεωφόρος Δία - Πλούτωνα - Γης.

Απλά θα έχει πολύ πλάκα και φέτος γιατί θα σφάζονται τα δεξιά στοιχεία (Καρατζαφέρης-Παπαθεμελής) για το ποιός είναι ο πιο καλός αυλικός του Χριστόδουλου και πιο πατριώτης, και θα χουμε την Αλέκα να ελπίζει πως θα στήσει κυβέρνηση και θα εγκαταστήσει παράρτημα του εργοστασίου κατασκευής πούρων Αβάνας στον Περισσό!

Μισήστε με η αγαπήστε με ελεύθερα, εμένα αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά θα πράξω και αναλόγως!

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:17, 17-08-07:

Σχεδόν παντού (ακόμη και εδώ μέσα) διαβάζω ότι κάνεις δεν περιμένει κάποια αλλαγή από τις εκλογές. Σχεδόν πάντα η αιτία, για αυτούς, αυτής της ανυπαρξίας της αλλαγής είναι ότι ΌΛΑ τα κόμματα είναι έχουν την ίδια φιλοσοφία.

Η δικιά μου απορία είναι γιατί να φταίει το κόμμα και όχι ο ψηφοφόρος. Το κάθε κόμμα είναι μια επιλογή μέσα στις εκατοντάδες που υπάρχουν, γιατί η επιλογή να είναι η αιτία του αποτελέσματος και όχι αυτός που επέλεξε την συγκεκριμένη επιλογή; Που στην συγκεκριμένη περίπτωση συνήθως τα κριτήρια είναι αντι-δημοκρατικά. Και πιο συγκεκριμένα μήπως το λάθος για την πολιτική της Ελλάδας δεν είναι τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι; Μήπως δεν χρειάζονται ανανέωση τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι;

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 15:32, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Η δικιά μου απορία είναι γιατί να φταίει το κόμμα και όχι ο ψηφοφόρος.
Ακριβώς!

Δεν σου αρέσει, πήγαινε και ρίξε άκυρο. Πιστεύεις οτι κανένα κόμμα δεν σε αντιπροσωπεύει, θεωρείς οτι κανένα κόμμα δεν είναι ικανό να κυβερνήσει!

Τέρμα. Με το να κλαίγεισαι "Όλοι ίδιοι είναι", "Τίποτα δεν θα αλλάξει", "Και σε 4 χρόνια τα ίδια θα μας λένε", και "το έχουμε ξαναδεί το έργο" δεν καταφέρνεις τίποτα! Αν ρίξει το 100% άκυρο τι θα γίνει; Μάλλον θα γίνουν αλλαγές!

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:14, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Ακριβώς!

Δεν σου αρέσει, πήγαινε και ρίξε άκυρο. Πιστεύεις οτι κανένα κόμμα δεν σε αντιπροσωπεύει, θεωρείς οτι κανένα κόμμα δεν είναι ικανό να κυβερνήσει!

Τέρμα. Με το να κλαίγεισαι "Όλοι ίδιοι είναι", "Τίποτα δεν θα αλλάξει", "Και σε 4 χρόνια τα ίδια θα μας λένε", και "το έχουμε ξαναδεί το έργο" δεν καταφέρνεις τίποτα! Αν ρίξει το 100% άκυρο τι θα γίνει; Μάλλον θα γίνουν αλλαγές!
Το 100% δεν θα υπάρξει ποτέ, ούτε καν ένα μεγάλο ποσοστό. Αλλαγές με το άκυρο ή την αποχή δεν θα γίνουν αλλά είναι ένας τρόπος βελούδινης επανάστασης που θα σοκάρει το σύστημα και μετά από μια μεταβατική φάση αναρχίας και ακυβερνησίας, θα έρθουν και οι αλλαγές. 'Ενα μεγάλο δόλωμα που έχουν ρίξει στο λαό από το 89 και μετά είναι ότι οι κυβερνήσεις συνεργασίας οδηγούν σε ακυβερνησία. Αυτό είναι λάθος γιατί για την ακυβερνησία ευθύνονται οι πολιτικοί που συνασπίζονται και όχι το μοντέλο της συγκυβέρνησης καθ'εαυτό. Επειδή νοιώθω προδομένος ακόμα και από τα μικρά κόμματα που υποστήριζα χρόνια και υπονόμευσαν τις ευκαιρίες για κυβερνήσεις συνεργασίας, καθώς και αποδείχθηκαν δεξιότερα της δεξιάς, άκυρο ψηφίζω, και αυτό ζητάω κι από τους άλλους. Ο λαός δεν είναι αποφασισμένος να σοκάρει το σύστημα και είναι ο μόνος υπεύθυνος για την κατάσταση. Μόνο για την Ευρωβουλή και τις δημοτικές πιστεύω ότι έχει πια νόημα η ψήφος. Ο κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν.

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:25, 17-08-07:

Δεν νομίζω ότι το άκυρο είναι η λύση, για εμένα η λύση είναι να αποκτήσουμε πλήρη πολιτική συνείδηση και να ψηφίζουμε με βάση την κριτική ικανότητα και όχι με βάση το συμφέρον.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:36, 17-08-07:

Δεν νομίζω ότι το άκυρο είναι η λύση, για εμένα η λύση είναι να αποκτήσουμε πλήρη πολιτική συνείδηση και να ψηφίζουμε με βάση την κριτική ικανότητα και όχι με βάση το συμφέρον.
Eντάξει, αλλά πες μου εσύ τί να κάνεις όταν βλέπεις ότι ούτε για αντιπολίτευση δεν είναι ικανοί. 'Οταν σύσωμη η αντιπολίτευση λέει ναι στο σχέδιο Ανάν, όταν λένε ναι στο θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, όταν δεν λένε για τίποτα όχι πια. Η ευρωαριστερά θα φέρει το κόμμα της ακροδεξιάς στο ελληνικό κοινοβούλιο και αυτό θα είναι το κατόρθωμά της των τελευταίων ετών. Μόνο αυτοί ευθύνονται. Περιμένουμε μια δυνατή φωνή αντιπολίτευσης και ακούμε από την μία τον Yes Sir Γιωργάκη Παπανδρέου και από την άλλη τα ροχαλητά της Αριστεράς. 'Ηδη ο Καρατζαφέρης κομμουνιστοφέρνει (μόνο Τσε Γκεβάρα δεν μας το παίζει), ο Συνασπισμός ΠΑΣΟΚΟφέρνει και η Δεξιά έχει γίνει κι αυτή ΜΕΣΑΙΟΣ χώρος. Οι άλλοι πάλι του ΚΚΕ όταν μιλάνε νομίζεις ότι είναι Ιαχωβάδες, λένε όχι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια και η Αλέκα έστειλε το παιδί της σε αμερικάνικο κολλέγιο. Μια κατάσταση τραβεστί έγνε η πολιτική σ'αυτή τη χώρα. Ξεφτύλα τελείως. Ούτε οι οικολόγοι δεν εκπροσωπούνται στο κοινοβούλιο. Ακόμα και η Οικολογία εκπροσωπείται από κάτι γραφικούς σαν τον Βεργή και τον Παπανικόλα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:50, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Πιστεύετε ότι θα έχουμε εκλογές το Σεπτέμβρη;
Όχι

Η δικιά μου απορία είναι γιατί να φταίει το κόμμα και όχι ο ψηφοφόρος. Το κάθε κόμμα είναι μια επιλογή μέσα στις εκατοντάδες που υπάρχουν, γιατί η επιλογή να είναι η αιτία του αποτελέσματος και όχι αυτός που επέλεξε την συγκεκριμένη επιλογή; Που στην συγκεκριμένη περίπτωση συνήθως τα κριτήρια είναι αντι-δημοκρατικά. Και πιο συγκεκριμένα μήπως το λάθος για την πολιτική της Ελλάδας δεν είναι τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι; Μήπως δεν χρειάζονται ανανέωση τα κόμματα αλλά οι ψηφοφόροι;
Συμφωνώ. Τα κόμματα είναι τα δημιουργήματα των ψηφοφόρων. Λένε αυτά που θέλουν να ακούσουν οι ψηφοφόροι, κάνουν αυτά που θέλουν οι ψηφοφόροι, για να τα ψηφίζουν οι ψηφοφόροι.
Φυσικά και φταίει απόλυτα και μόνο το εκλογικό σώμα. Γιατί σκέφτεται με κριτήρια αγοράς στο τί θα ψηφίσει. "Ποιο κόμμα μου δίνει τα περισσότερα? Α! Αυτό το κόμμα έχει μαζί και dvd και βιβλίο με sudoku. Αυτό θα ψηφίσω!"...

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 17:06, 17-08-07:

Ίσως το 100% να μην γίνει ποτέ, αλλά να υπάρξει ένα ποσοστό πάνω από 50% που απέχει;

Αν γίνει αυτό, δεν θα δώσει δύναμη σε κάποιους ανθρώπους, που τώρα φοβούνται να μπλεχτούν σε όλη αυτή τη βορθοειδές πολιτική, να βοηθήσουν και να φέρουν αλλαγές; Δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:24, 17-08-07:

Ίσως το 100% να μην γίνει ποτέ, αλλά να υπάρξει ένα ποσοστό πάνω από 50% που απέχει;

Αν γίνει αυτό, δεν θα δώσει δύναμη σε κάποιους ανθρώπους, που τώρα φοβούνται να μπλεχτούν σε όλη αυτή τη βορθοειδές πολιτική, να βοηθήσουν και να φέρουν αλλαγές; Δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι;
'Ισως υπάρχουν. Πολλοί ρίχνουν ψήφο διαμαρτυρίας. Σε πρώτη φάση είναι θετικό, αλλά όλοι αυτοί οι δυσαρεστημένοι ψηφοφόροι δεν νοιώθουν ότι μπορούν να βρουν πολιτική στέγη κάπου και μπαίνουν στο περιθώριο.

Χρειάζεται να αφυπνιστούν τα υγιή στοιχεία μέσα σε κάθε κόμμα για να πείσουν τους δυσαρεστημένους ψηφοφόρους. Πάντα υπάρχουν καλά στελέχη σε κάθε κόμμα αλλά το πρόβλημα είναι ότι ψηφίζοντας πρόσωπα, ψηφίζεις και υποστηρίζεις και τα κόμματα τους. Η Δημοκρατία δεν είναι άμεση. Δημοψηφίσματα δεν γίνονται. Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας δεν εκλέγεται από το λαό άμεσα. Ο αρχιεπίσκοπος αναμιγνύεται στις πολιτικές υποθέσεις. Ε όλα αυτά είναι σοβαρά προβλήματα. Και είναι ιστορικός νόμος ότι οι τρίτοι πόλοι - μικρά κόμματα λειτουργούν υπονομευτικά και προδοτικά. Η ιστορία διδάσκει. Το κόμμα FPD έριξε τον σοσιαλιστή Helmut Schmidt στη Γερμανία, το ίδιο κόμμα έριξε και τους δεξιούς παλιότερα.
Και στην Ελλάδα η αριστερά, πάλι ως τρίτος πόλος έριξε τον Αντρέα τον Παπανδρέου το 89'. Οι συνεργασίες γίνονται με σκοπό την ανατροπή ηγετών κι όχι την πρόοδο δυστυχώς. Το ίδιο θα συμβεί και τώρα με τρίτο πόλο το κόμμα του Καρατζαφέρη που προωθείται την εποχή της δικτατορίας των ΜΜΕ για να ρίξει τη Νέα Δημοκρατία. Και αυτό πάλι δεν θα είναι δείγμα άμεσης δημοκρατίας. Ασκούν εκβιασμό στους ψηφοφόρους λέγοντας ότι αν ψηφίσετε Καρατζαφέρη κινδυνεύει να βγει το ΠΑΣΟΚ. Αυτά είναι κόλπα της σικέ Δημοκρατίας μας.
Οι τρίτοι πόλοι ποτέ δεν είχαν καθαρές προθέσεις ή κι αν είχαν χρησιμοποιούνταν από το πολιτικό σύστημα ως δεκανίκια. Αν δεν γίνει ανανέωση μέσα στα μεγάλα κόμματα και ύστερα κυβερνήσεις συνασπισμού με συμμετοχή σκληρών τεχνοκρατών στα κατάλληλα πόστα, η Ελλάδα έχει ξοφλήσει το πολύ μέσα σε μια δεκαετία από τώρα.
'Ενα πείραμα είχε γίνει την εποχή της οικουμενικής κυβέρνησης αλλά το υπονόμευσαν οι συνέταιροι της διαπλοκής. Και όσες προσπάθειες έγιναν τα επόμενα χρόνια να δημιουργηθούν νέοι τρίτοι πόλοι (βλέπε Τσοβόλα, Αβραμόπουλο, Σαμαρά κλπ), όλες αποδείχθηκαν υστερόβουλες και όλοι επέστρεψαν σαν τα καλά παιδιά στα "σπίτια" τους. Το παιχνίδι είναι στημένο. 'Ενας τυχερός τρίτος πόλος, ο αρχηγός της ΔΗΑΝΑ φάνηκε πιο τυχερός ή πιο έξυπνος και έγινε Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Χρειαζόμαστε ηγέτες που να το λέει η καρδιά τους, όχι πολιτικούς καριέρας.

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 21:51, 17-08-07:

Εγώ έχω αφήσει στην άκρη μια μεταδημότευση [αύριο θα πάω στο ΚΕΠ αν είναι ανοιχτό] να την κάνω. Προλαβαίνω να αλλάξω το δήμο στον οποίο είμαι δηλωμένος και να ψηφίσω στην Αθήνα;

-petros

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:15, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Εγώ έχω αφήσει στην άκρη μια μεταδημότευση [αύριο θα πάω στο ΚΕΠ αν είναι ανοιχτό] να την κάνω. Προλαβαίνω να αλλάξω το δήμο στον οποίο είμαι δηλωμένος και να ψηφίσω στην Αθήνα;

-petros
Είχα σκοπό να πάω Ικαρία εκείνη την εποχή και μου χάλασε τα σχέδια ο μπούλης. Τί κυρώσεις έχω αν βρίσκομαι εκεί την μέρα των εκλογών και δεν ψηφίσω ; Θα βρεθώ σε ένα μεγάλο ύψωμα σε απόσταση πολλών χιλιομέτρων από τον "πολιτισμό" τους και κάθε πρωί θα φτύνω από ψηλά και θα τους σκέφτομαι όλους.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:43, 18-08-07:

Kυρώσεις δεν υπάρχουν αν δεν ψηφίσετε στην ουσία του (δοκιμασμένο ). Και υπάρχει και κάτι σχετικό με τα χλμ, οπου αν είναι πάνω απο 300 νομίζω (ή 250) δεν πειράζει να μη ψηφίσεις (θες χαρτί όμως από το τοπικό αστυνομικό τμήμα).

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 11:21, 18-08-07:

Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω δει τον μέσο Έλληνα πολίτη... πώς φέρεται, πώς σκέφτεται και πώς ενεργεί.... θεωρώ απολύτως φυσιολογικό γιατί τα τελευταία χρόνια βγαίνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι και αλλαγή δεν πρόκειται να γίνει ποτέ όσο είναι έτσι...

Η τύχη βασίζεται σε βλάκες... κατά μεγάλο ποσοστό...

Αλλά το πιο γελοίο της υπόθεσης είναι ότι οι ίδιοι που ψηφίζουν ένα κόμμα να βγει, είναι οι ίδιοι που εμφανίζονται σε ρεπορτάζ στις ειδήσεις και κλαίγονται ότι άλλα τους έταζαν και δεν πήραν τίποτα.... Αμμμμ δεν ήξερες τόσα χρόνια πώς πάει το παραμύθι;;;;;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:31, 18-08-07:

To σάπιο πολιτικό κατεστημένο συντηρείται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Είναι δυο πολιτικές οικογένειες που εναλάσσονται στην εξουσία εδώ και δεκαετίες. Οι ηγεσίες των δυο μεγάλων κομμάτων πρέπει να αλλάξουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί γιατί έχει ξανασυμβεί προσωρινά και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλύτερο. Θα πρέπει να επακολουθήσει εσωτερική κάθαρση μέσα στα κόμματα, ακόμα και με το κόστος της διάσπασης τους.

Ο τρίτος πόλος που πάει να δημιουργηθεί λέγεται Λαικός Ορθόδοξος Συναγερμός, που ενώ καυτηριάζει τα κακώς κείμενα, υπονομεύει τον ελληνικό πολιτισμό και την αισθητική του, ονειρευόμενο ένα νέο Βυζάντιο. Μιλάει πατριωτικά και κάνει πολύ καλή δουλειά στην Ευρωβουλή, αλλά δεν τολμά να καυτηριάσει τα σκάνδαλα και τον φαρισαισμό της Εκκλησίας και κυρίως δεν μπορεί να αποκοπεί από το φιλοβασιλικό παρελθόν. Ξεχνά ότι και ο ίδιος ήταν διαπλεκόμενος διατηρώντας ένα κανάλι που έκανε προπαγάνδα ανάλογη με αυτήν τoυ αντιπάλου του, της πιο θλιβερής εφημερίδας, της Αυριανής. Θα μπει τώρα στην Βουλή. Θα υπάρξουν ευκαιρίες πιθανόν για δημοψηφίσματα, καθώς και μια φωνή αντιπολίτευσης. Προσωρινά αυτό θα λειτουργήσει επιβοηθητικά.

Αυτό, καθώς και η πεντακομματική Βουλή που θα προκύψει μετά τις εκλογές, μαζί με την μη αυτοδύναμη κυβέρνηση (είτε τυπικά είτε ουσιαστικά μην αυτοδύναμη) θα είναι μια επίφαση ανανέωσης της κοινοβουλευτικής ζωής, αλλά μην καταπιεί κανείς την καραμέλα του Συναγερμού. Δεν είναι ο Ελληνας Σαρκοζύ. Δεν είναι γκολικός, είναι ένας έξυπνος χαρισματικός άνθρωπος που θα χρησιμοποιηθεί κι ύστερα θα γίνει ουρά της ΝΔ. Την ίδια εθνική προδοσία έκανε και ο Σαμαράς παλιότερα. Ως υπερπατριώτης και αβεροφικός είχε προβληθεί κι εκείνος τότε από τα μέσα αλλά τον βομβαρδισμό της Γιουγκοσλαβίας τον υπέγραψε όπως κι όλα τα μειοδοτικά για το Σκοπιανό.
'Οχι στους νεοβυζαντινούς. 'Οχι στον Καρατζαφέρη που το 1974 κυκλοφορούσε εφημερίδα με τίτλο ''Το Στέμα''. 'Οχι στον άνθρωπο που αποκαλούσε "κύριε Πρόεδρε" τον Πατακό σε τηλεοπτική συνέντευξη.

'Οχι και στην διεφθαρμένη Αριστερά που πρόδωσε τα ιδανικά των αγωνιστών της Εθνικής Αντίστασης, που χρησιμοποιήθηκε από το ΠΑΣΟΚ, αργότερα από τη Νέα Δημοκρατία, και σήμερα ξανά από το ΠΑΣΟΚ. Που σε θέματα εξωτερικής πολιτικής λειτούργησε προδοτικά, που περιθωριοποίησε σοβαρούς ανθρώπους της αριστεράς και διαννοούμενους και τους αντικατέστησε με ανθρώπους αμφιβόλου πολιτικού σθένους.

'Οχι στους στους διαπλεκόμενους των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Πρετεντέρηδες, Χατζινηκολάου, Ζαχαρέα (σύζυγο του αρχιδιαπλεκόμενου πρώην ΠΑΣΟΚΟΥ Ρουσόπουλου που μετά έγινε εκπρόσωπος της ΝΔ).

'Οχι στον Αρχιεπίσκοπο, πρώην χουντικό, νεοβυζαντινό, που επεμβαίνει στα πολιτικά πράγματα της χώρας και που όταν ερωτήθηκε "τί κάνατε στην χούντα ;'' απάντησε ''εγώ κοίταγα τα μαθήματά μου".

Η μόνη λύση είναι η αποχή και το άκυρο. Αν αυτό συμβεί θα ακολουθήσει αφύπνιση των υγειών στοιχείων μέσα στα κόμματα και θα δημιουργηθούν εστίες εσωτερικής αντιπολίτευσης. Υπάρχουν δυνάμεις στον ελληνισμό του εξωτερικού που παλεύουν για την αληθινή Δημοκρατία, την στιγμή που οι δικοί μας μειοδοτούν.

Η ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ :
Το σύστημα θα χτυπηθεί μόνο εκ των έσω και όταν τα πράγματα θα έχουν ωριμάσει. Καμμία πορεία, καμμία βία, καμμία αναρχική πράξη, καμμία τρομοκρατία δεν θα αλλάξει τα πράγματα. Ο όχλος είναι όχλος και θα παραμείνει όχλος. Η κυβέρνηση θα είναι τυπικά ή ουσιαστικά μη αυτοδύναμη, δεν θα έχει την άνεση που είχε ως τώρα.
Η τετραετία που θα ακολουθήσει θα χαρακτηριστεί από φανατισμό, προβοκάτσιες της άκρας αριστεράς και της άκρας δεξιάς, σκληρότητα της όποιας κυβέρνησης όποτε σταθεροποιηθεί, και μεγάλες εντάσεις μέσα και έξω από το κοινοβούλιο. 'Οχι στη βία! Η τρομοκρατία είναι μητέρα του φασισμού και δίνει τροφή και επιχειρήματα σε κόμματα με ακραίες θέσεις. Αμαυρώνει επίσης το κύρος της χώρας μας στο εξωτερικό και υπονομεύει τις διπλωματικές επαφές. Αριστερά πάψε να κουβαλάς νερό στον μύλο της Δεξίας και των σοσια-ληστών. Ψηφοφόροι της Αριστεράς διαμαρτυρηθείτε για τις ηγεσίες σας πριν να είναι πολύ αργά, σας οδηγούν στον αφανισμό σας.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 12:40, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
To σάπιο πολιτικό κατεστημένο συντηρείται από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Είναι δυο πολιτικές οικογένειες που εναλάσσονται στην εξουσία εδώ και δεκαετίες. Οι ηγεσίες των δυο μεγάλων κομμάτων πρέπει να αλλάξουν. Αλλά αυτό δεν αρκεί γιατί έχει ξανασυμβεί προσωρινά και το αποτέλεσμα δεν ήταν καλύτερο. Θα πρέπει να επακολουθήσει εσωτερική κάθαρση μέσα στα κόμματα, ακόμα και με το κόστος της διάσπασης τους.
Όσο κυβερνούν οι γέροι πως να πάει μπροστά η χώρα;
Και εντάξει, όσο μεγαλύτερος είσαι, θα απαντήσει κάποιος, τόσες περισσότερες οι εμπειρίες. Τόση περισσότερη όμως η εμμονή στα παλιά και στις παγιωμένες ιδέες και στην τάση για μιζέρεια.
Οι μεγάλοι πολιτικοί έφυγαν.
Οι δικοί μας απλώς συμβιβάζονται και στηρίζονται στο φανατισμό που προκαλούν τα ονόματα των σπουδαίων που ξεκίνησαν τα κόμματα αυτά.
Δεν είναι γελοίο να κυκλοφορούν αφίσες της Αριστεράς με φωτογραφία του Ανδρέα Παπανδρεόυ;
Εγώ το θεωρώ προσβολή. Ανακατεύουν έναν άνθρωπο που άφησε το έργο του, όποιο κι αν ήταν αυτό, για να μαζέψουν αυτοί ψήφους και να κρατήσουν μια δυναμική εικόνα της παράταξής τους.
Αν δεν δωθεί τόπος στα νέα μυαλά ώστε να γίνει εσωτερική αλλαγή στο κάθε κόμμα, δεν θα υπάρξει άλμα, σ'οποιοδήποτε τομέα.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:06, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Δεν είναι γελοίο να κυκλοφορούν αφίσες της Αριστεράς με φωτογραφία του Ανδρέα Παπανδρεόυ;
Εγώ το θεωρώ προσβολή. Ανακατεύουν έναν άνθρωπο που άφησε το έργο του, όποιο κι αν ήταν αυτό, για να μαζέψουν αυτοί ψήφους και να κρατήσουν μια δυναμική εικόνα της παράταξής τους.
Συμφωνώ. Αυτό μου θυμίζει τις ιστορίες που μου έλεγε η γιαγιά μου ότι την εποχή που ο στρατηγός Παπάγος ήταν ετοιμοθάνατος, για να μην κλονιστεί το φρόνημα του λαού και οι οπαδοί του, τον έβαζαν σχεδόν νεκρό μέσα σ'ένα αυτοκίνητο ώστε να τον βλέπει ο κόσμος, να χειροκροτεί και να μην νοιώθει "ορφανός''. Αυτό είναι αληθινή ιστορία ξέρεις. 'Ενας λαός που έχει ροπή στην νεκρανάσταση παλιών ειδώλων.

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 10:19, 19-08-07:

Ζει και παλεύει να βγεί απο την αφάνεια που προσπαθούν να την κρατήσουν τα ΣΑΠΙΑ ΜΜΕ.
Η ΦΣ δημιουργήθηκε απο ανένταχτους ΠΟΛΙΤΕΣ που βαρέθηκαν να κατακρίνουν απο τον καναπέ τους τη σαπίλα το βόλεμα τη διαφθορά και την εκμετάλλευση όλων απο τους "δημοκρατικά" βολεμένους... 'Οποιος σκοπεύει να απέχει ή ψηφίσει άκυρο-λευκό θα πρέπει να μας εξηγήσει που διαφωνεί με την Φιλελλεύθερη συμμαχία και τι επιτέλους περιμένει ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ...
Η φιλελλεύθερη συμμαχία είναι μια κίνηση πολιτών που δημιουργήθηκε χάρη στο διαδίκτυο και μόνο μέσα απο αυτό θα μεγαλώσει γιατί τα βάζει με όλους τους βολεμένους και με όλα τα σάπια...
Χρειαζόμαστε την κριτική σας αλλά κυρίως χρειαζόμαστε τις προτάσεις σας.
Μόνο μέσα απο το διαδύκτιο μπορεί να μεγαλώσει το καινούριο. Η σαπίλα κυριαρχεί.
Δεν ζητάμε την ψήφο σας... Δεν παρακαλάμε για την εξουσία. Δεν μας ενδιαφέρει η εξουσία...
Είμαστε ΠΟΛΙΤΕΣ όχι πολιτικοί. Τώρα δεν υπάρχει δικαιολογία για κανέναν μας...

Γιατί θα ψηφίσω Φιλελεύθερη Συμμαχία
  • Γιατί είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και βαρέθηκα να πληρώνω την υπέρογκη φορολογία του κράτους, να εκβιάζομαι από τους διεφθαρμένους λειτουργούς του, να με θεωρούν κλέφτη όλοι οι βολεμένοι και να είμαι το θήραμα σε κάθε είδους «σαφάρι» που οργανώνει κάθε τρεις και λίγο το κράτος για να ταΐσει τα ρουσφέτια του.
  • Γιατί βαρέθηκα να πληρώνω το μισό μισθό μου σε ασφαλιστικές εισφορές και να με έχουν πέντε ώρες στις ουρές του ΙΚΑ, να με πετάνε σε ράντζα σε ελεεινά δημόσια νοσοκομεία. Γιατί οι εισφορές μου είναι λεφτά δικά μου και θέλω να διαχειρίζομαι εγώ και όχι το κάθε κόμμα που με την πρόφαση της διαχείρισης τα κλέβει για να αγοράσει ψήφους μοιράζοντας συντάξεις αφειδώς σε όποιον να ʽναι.
  • Γιατί σα γονιός θέλω να επιλέγω ο ίδιος ελεύθερα το σχολείο που θεωρώ καλύτερο και τους δασκάλους που θεωρώ ικανότερους για το παιδί μου και όχι να αναγκάζομαι να πληρώνω φροντιστήριο γι΄ αυτό. Γιατί τη δημόσια παιδεία την πληρώνω από την τσέπη μου και απαιτώ να διαλέγω τους καλύτερους εγώ και όχι να μου επιβάλλεται από το κράτος και τους συνδικαλιστές του ότι βολεύει αυτούς.
  • Γιατί σα φοιτητής θέλω να πάρω όσο καλύτερες γνώσεις μπορώ και όχι ότι μου επιτρέψουν τα καθοδηγούμενα βολεμένα όργανα των κομμάτων. Γιατί δεν με νοιάζει ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του πανεπιστημίου: Με νοιάζει μόνο πόσα εφόδια και γνώσεις θα μου δώσει.
  • Γιατί είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και δεν θέλω να πληρώνω φόρους και εισφορές ώστε να εξασφαλίζουν άλλοι προνόμια σε βάρος μου. Γιατί όσο πιο βαριά φορολογούν τις επιχειρήσεις τόσο πιο μακρινό γίνεται για μένα το όνειρο της αύξησης και τόσο πιο κοντινός ο εφιάλτης της απόλυσης.
  • Γιατί είμαι φορολογούμενος και δεν δέχομαι τα χρήματά μου να χάνονται στην διατήρηση ελλειμματικών κρατικών επιχειρήσεων σε τομείς που μπορεί ο ιδιωτικός τομέας να προσφέρει καλύτερες και φθηνότερες αντίστοιχες υπηρεσίες. Γιατί στις ιδιωτικές επιχειρήσεις μπορώ να βρω και εγώ δουλειά ενώ στις κρατικές βρίσκουν μόνο οι «δικοί τους»
  • Γιατί είμαι δημόσιος υπάλληλος και δεν αντέχω να βλέπω κομματόσκυλα να αρπάζουν τις προαγωγές. Γιατί δεν θέλω η δουλειά μου να είναι αντικείμενο πολιτικής συναλλαγής. Γιατί θέλω η δουλειά μου να κρίνεται και αν είναι καλύτερη να πληρώνομαι καλύτερα.
  • Γιατί είμαι νέος και άνεργος και δεν θέλω να υποχρεωθώ σε κανέναν πολιτικό για να μου βρει δουλειά. Ούτε να υπαγορεύει στις επιχειρήσεις τον «ελάχιστο μισθό» ή τα «ελάχιστα προνόμια» με αποτέλεσμα εγώ να μένω διαρκώς άνεργος. Να με αφήσει να διαπραγματευτώ ελεύθερα την αξία της δουλειάς μου για να μπορέσω επιτέλους να αποκτήσω «προϋπηρεσία» και να βρω έναν αξιοπρεπή μισθό.
  • Γιατί είμαι νέος και άνεργος και δεν μπορώ να βρω δουλειά στο αντικείμενό μου επειδή δεν γίνονται επενδύσεις και δεν δημιουργούνται θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Αν το κράτος δεν μπορεί να μου βρει δουλειά ας αφήσει ελεύθερες τις επιχειρήσεις. Αυτές θα μου βρουν.
  • Γιατί δεν πιστεύω ότι η χρήση ναρκωτικών πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ποινικό αδίκημα
  • Γιατί δεν πιστεύω ότι ο Στρατός πρέπει να είναι υποχρεωτικός για όλους αλλά επαγγελματικός
  • Γιατί δεν δέχομαι κανένας συμπολίτης μου να υφίστανται διακρίσεις λόγω εθνοτικού, φυλετικού, θρησκευτικού ή σεξουαλικού ή οιουδήποτε άλλου αυτοπροσδιορισμού ή προσανατολισμού αν δεν παραβιάζει δικαιώματα άλλων.
  • Γιατί βαρέθηκα τόσα χρόνια να μου τα παίρνουν από παντού, να μην μου προσφέρουν τίποτα και να μου λένε ότι «για όλα φταίνε οι Αμερικάνοι»
  • Γιατί τώρα υπάρχει το διαδίκτυο και δεν είμαι υποχρεωμένος να μασάω ότι πληροφόρηση μου «πασάρουν».
  • Γιατί είναι μια πρωτοβουλία απλών πολιτών που αποφάσισαν να κάνουν επιτέλους κάτι, μια παρέα που όλο και μεγαλώνει, και που θέλω και εγώ να εκφραστώ μαζί τους. Γιατί πρέπει επιτέλους να κάνω κάτι, όσο μικρό κι αν είναι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 19-08-07 στις 11:15. Αιτία: Merge

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:23, 19-08-07:

Kατά τη ταπεινή μου γνώμη αυτό που μας σώζει είναι μια συνολική αποχή!
Ένα εκλογικό σώμα με 50% άρνηση ψήφου.
Έχουν οι σοφοί μας σχέδιο για το "αύριο" μιας τέτοιας περίπτωσης;
Είμαστε σε θέση σα λαός να κάνουμε μια τέτοια κίνηση;
Τι αντίκτυπο θα είχε αυτό;

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:37, 19-08-07:

εγω πιστευω οτι η νεολεα ειναι μεσα... αλλα θελει καλη οργανωση κ πληροφορηση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 10:39, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Κατά τη γνώμη μου, οι "σοφοί" είναι βέβαιοι πως δεν πρόκειται ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο, οπότε μάλλον δε θα έχουν κάποιοι σχέδιο.
Σα λαός, πάλι κατά τη γνώμη μου, είμαστε 10000% ανέτοιμοι. Αυτά τα πράγματα δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Δυστυχώς...
Ο αντίκτυπος από κάτι τέτοιο θα ήταν ο εξής: τα κόμματα θα κάνανε για 1-2 εβδομάδες την "αυτοκριτική" τους (μέχρι να προκύψει κα΄ποιο άλλο θέμα για να ασχολείται η κοινή γνώμη) και μετά απλά θα συνέχιζαν σα να μην έχει συμβεί τίποτα. Ίσως επανέφεραν κάποια ποινή για την αποχή από τις εκλογές για να εξασφαλίσουν ότι κάτι τέτοιο δε θα ξανασυμβεί.

Παρεπιπτώντως, το θέμα έχει αρχίσει να μοιάζει λίγο με προεκλογική συγκέντρωση της φιλελεύθερης συμμαχίας...

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 11:15, 19-08-07:

Η πρώτη μας συνέντευξη σε τηλεόραση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 11:30, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Παρεπιπτώντως, το θέμα έχει αρχίσει να μοιάζει λίγο με προεκλογική συγκέντρωση της φιλελεύθερης συμμαχίας...
Και η επιβεβαίωση :
Κοίταξα λίγο αυτό που λέμε για την αποχή. Ξέρετε ότι στις προηγούμενες εθνικές εκλογές το ποσοστό αποχής ήταν 23.5%? Δεν είναι και μικρό. Αλλά ούτε καν το θυμάμαι να αναφέρθηκε και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα.

Πηγή

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:45, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από stelioskal
Ζει και παλεύει να βγεί απο την αφάνεια που προσπαθούν να την κρατήσουν τα ΣΑΠΙΑ ΜΜΕ.
Αυτό κυρίως ακούγεται σαν να χαϊδεύεται τα αυτιά σας. Σχεδόν πάντα η απαξίωση έτσι ακούγεται πάντα.

Ακούστηκαν πολλές απόψεις υπερ του άκυρου/αποχής.

Διαφωνώ καθέτως με αυτή την νοοτροπία, καλύτερα να βγει στην εξουσία ένα κόμμα που αντιπροσωπεύει το 0.1% των απόψεων μας, θα έχουμε έστω μια εξέλιξη της τάξης των 0.1%. Δεν είναι πολύ καλύτερο από το να αφήνουμε την επιλογή τις εξουσίας σε άλλους;

Ωστόσο θα ήθελα τονίσω ότι το thread είναι πολιτικό και όχι κομματικό

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:02, 19-08-07:

Συνυπογράφω borat. Στην δεδομένη στιγμή η αποχή θα εξυπηρετήσει. Σε άλλες εποχές όχι. Δεν είμαστε μηδενιστές, αλλά το σύνολο των πολιτικών δυνάμεων είναι ανθέλληνες και υπονομεύουν την Ελλάδα. Ακόμα και το ΛΑΟΣ του Γιώργου Καρατζαφέρη κρύβεται πίσω από έναν επίπλαστο πατριωτισμό. Το σχέδιο είναι η καταστροφή του Ελληνισμού και της Ευρώπης και η συρίκνωσή τους.
Το σχέδιο τέθηκε σε εφαρμογή μετά την μεταπολίτευση ταυτόχρονα με μεθοδευμένες κινήσεις και πολιτικές εξουδετέρωσης κάθε ηθικής σε ευρωπαικό έδαφος. Η εποχή της ευρωπαικής παρακμής ξεκίνησε στα τέλη της δεκαετίας του 60'. Δύο ήταν οι στόχοι : Αφενός να συρικνωθεί η Χριστιανοδημοκρατία στην Ευρώπη, αφετέρου να χτυπηθεί και να πολυδιασπαστεί η ευρωπαική υγιής Αριστερά. Οι μεγάλοι ηγέτες που συνέβαλαν στην πρόοδο και στην ευημερία, υπονομεύθηκαν και αντικαταστάθηκαν από τυχοδιώκτες πολιτικούς τάχα σοσιαλιστές.
Η εποχή του Αντενάουερ στη Γερμανία όπου επέτυχε το οικονομικό θαύμα έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Η εποχή του Ντε Γκολ που ήταν το κακό παιδί των Αμερικανών και πάλευε για εθνική κυριαρχία επίσης. 'Υστερα φούντωσε το φαινόμενο της ντόπιας τρομοκρατίας σε Ιταλία, Γερμανία και Ελλάδα (RAF, 17N κλπ), ξεκάθαρα παραδείγματα του πως η Αριστερά χειραγωγήθηκε από τα σκοτεινά ανθελληνικά κέντρα των ΗΠΑ. Διέσπασαν, δίχασαν και δυσφήμισαν και την Αριστερά με σκοπό να μειώσουν και τις τελευταίες αντιστάσεις και να περάσουν μια σειρά από αντιλαικά μέτρα. Ταυτόχρονα και οι τελευταίες αντιστάσεις των χριστιανοδημοκρατών έπαψαν να υφίστανται.
'Υστερα το σχέδιο πρόεβλεπε τον εξευτελισμό και της Σοσιαλδημοκρατίας με την ανάδειξη και την προβολή σοσιαλ-ληστών ηγετών τύπου Μπετίνο Κράξι, Mιτεράν και αργότερα Τόνι Μπλερ, προδοτών των σοσιαλιστικών αρχών και δεξιότερων κι από τους δεξιούς. Πολιτικοί με σθένος όπως ο Κοσίγκα στην Ιταλία γελιοποιήθηκαν εσκεμένα και θεωρήθηκαν τρελλοί. Σήμερα η Ευρώπη αντιμετωπίζει μια πρωτοφανή κρίση ταυτότητας και σύρεται στο άρμα των Αμερικανών. Οι ηγέτες της είναι ανίκανοι να ασκήσουν αυτόνομη πολιτική. Η δεξιά και η αριστερά έχουν τελειώσει. 'Εχουν αντικατασταθεί από ερμαφρόδιτες ηγεσίες χωρίς πρόγραμμα και χωρίς σκοπό. Τα επόμενα χρόνια η Ευρώπη θα καταρεύσει αν δεν αλλάξει πολιτική.
Οι πρώτοι που θα πληρώσουμε είμαστε εμείς οι 'Ελληνες. Ακόμα και η διεύρυνσή της Ευρωπαικής 'Ενωσης είναι πολύ ύποπτη και πολύ επικίνδυνη. Οι πολιτικοί μας λένε ναι στην ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη την στιγμή που η μισή Κύπρος βρίσκεται υπό κατοχή.

'Ελληνες πολιτικοί είστε προδότες.

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 12:14, 19-08-07:

Οι πρώτοι που θα πληρώσουμε είμαστε εμείς οι 'Ελληνες.
Γιατί, αν επιτρέπεται?

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:23, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Γιατί, αν επιτρέπεται?
Γιατί όταν παρακμάζει και ''πέφτει'' μια μεγάλη δύναμη όπως η Ευρώπη, οι υπήκοοί της την πληρώνουν πρώτοι. Δεν είμαστε τα αφεντικά, λογικό είναι να την πληρώσουμε πρώτοι. Είμαστε ένα φτωχό κράτος χωρίς υποδομές, πώς να επιβιώσουμε σε αυτή την κρίση ;

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:24, 19-08-07:

DrStrangelove, στην παρούσα φάση που βρίσκετε η Ελλάδα δεν νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε με συνωμοσίες. Για να λυθεί η κατάσταση αυτή χρειάζεται ΜΟΝΟ ορθολογισμός και λογική

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:27, 19-08-07:

DrStrangelove, στην παρούσα φάση που βρίσκετε η Ελλάδα δεν νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε με συνωμοσίες. Για να λυθεί η κατάσταση αυτή χρειάζεται ΜΟΝΟ ορθολογισμός και λογική
Δεν είναι συνωμοσίες. Είναι η ιστορική πραγματικότητα. Είναι μύθος ότι η Αριστερά είναι πολυδιασπασμένη και τελειωμένη και ότι αυτό εξυπηρετεί τις πιο συντηρητικές δυνάμεις της Ευρώπης που δεν είναι άλλες από αυτές που ασκούν πολιτική Yes Sir απέναντι στους ρεπουμπλικάνους ;

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:52, 19-08-07:

Οι νέοι είναι μέσα, αυτό είναι σίγουρο, αλλά τι γίνεται με κάτι αργόμισθους-αργόσχολους δημόσιο-εισοδηματίες (βολεμένοι στρατηγοί με παχουλούς μισθούς, αγρότες με εισόδηματα μορφής επιχορηγήσεων, δημοσιουπάλληλους με ρίζες στις θέσεις τους, γελοτοποιούς και κράχτες πολιτικών και άλλες μυξό-ομάδες) ;

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:48, 20-08-07:

Όταν έβαλα το θέμα, δεν είχαν προκηρυχθεί ακόμα εκλογές και έφυγα για στο εξοχικό μου στο βουνό. Τώρα προκηρύχθηκαν εκλογές για τις 16 Σεπτέμβρη (αρκετά νωρίς νομίζω). Πραγματικά η ημερομηνία με προβληματίζει. Δεν ξέρω ποιες θα είναι οι εξελίξεις. Μάλλον θα κερδίσει η Ν.Δ. ίσως και με κάποιο συνασπισμό. Πάντως ήταν πολύ ξαφνικό.

Εγώ πιστεύ ότι πρέπει να απαγορευτούν από το forum αυτοί που προπαγανδίζουν οποιεσδήποτε κομματικές θέσεις για οποιδήποτε κόμμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 20-08-07 στις 17:49. Αιτία: merge

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:18, 20-08-07:

Ελληνες πολιτικοί είστε προδότες.

Βρε συ κόψε κάτι... Εδώ δεν είναι ικανοί να κλέψουν ένα ταμείο χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι και οι πέτρες, θα καταστρώσουν υποχθόνια σχέδια;

Λοιπόν...Και μιας και έχουμε εκλογές, να τονίσω το εξής. Η απαξία και η αποχή δεν είναι λύσεις. Δεν γίνεται να ψηφίζει ένα ποσοστό και να εμφανίζονται εκείνοι ως το σύνολο του κράτους. Η αποχή είναι άσχημη, δίνει δικαιώματα στους άλλους εις βάρος του απέχοντα. Μπορεί να διαφωνούμε με πολιτικές, αλλά τουλάχιστον ένα λευκό δεν είναι τόσο βάρος.

Υγ. Εγώ βέβαια δεν θα ψηφίσω, τι με νοιάζει ποιός ανίκανος κυβερνάει;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 20:25, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Βρε συ κόψε κάτι... Εδώ δεν είναι ικανοί να κλέψουν ένα ταμείο χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι και οι πέτρες, θα καταστρώσουν υποχθόνια σχέδια;
Δεν αναφέρθηκα σε καταχθόνια σχέδια ούτε σε συνομωσιολογία. Δεν ξέρω γιατί εσύ και ο Bone, και σε άλλο δημοσίευμα η Michelle αναφέρουν συνέχεια τη λέξη συνωμοσιολογία. Αναφέρθηκα σε σχέδιο ή σχέδια. 'Αλλη λέξη θα μπορούσε να είναι ''στρατηγική'' ή πολιτικός σχεδιασμός σε μήκος χρόνου. Στη διεθνή σκακιέρα οι κινήσεις είναι πολύ προσεκτικές. Τόσο οι μικρές κοινωνικές ομάδες, όσο και τα κράτη δεν οργανώνονται τυχαία ούτε έτσι για πλάκα. Υπηρετούν στόχους και η δράση προγραμματίζεται όχι σήμερα, αλλά δεκαετίες πριν. Μην κοιτάς που οι δικοί μας πολιτικοί δεν μπορούν να καταστρώσουν ούτε ένα σχέδιο δασοπυρόσβεσης, υπάρχουν αρκετοί εκτός Ελλάδας που τα καταφέρνουν μια χαρά. Δεν έχεις ακούσει τίποτα για την υπόθεση Αντρεότι στην Ιταλία ; Αναφέρω ένα παράδειγμα μόνο. Τα ξένα κέντρα που έλεγε και μια ψυχή.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:11, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Μπορεί να διαφωνούμε με πολιτικές, αλλά τουλάχιστον ένα λευκό δεν είναι τόσο βάρος.
Λάθος.
Αν είναι να ρίξω λευκό καλύτερα να μην πάω να ψηφίσω.
Λευκό σημαίνει ψήφος στα δυο μεγάλα κόμματα.

ΥΓ: Αν οι εκλογές γινόταν άνοιξη, θα έπρεπε να πάω να ψηφίσω γιατί θα ήμουν 18, τώρα το γλιτώνω.
Κι εδώ έχω μια ερώτηση, είναι υποχρεωτικό να προσέλθεις στην κάλπη;
Άλλοι λένε ναι, άλλοι πάλι όχι.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 23:51, 20-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
ΥΓ: Αν οι εκλογές γινόταν άνοιξη, θα έπρεπε να πάω να ψηφίσω γιατί θα ήμουν 18, τώρα το γλιτώνω.
Κι εδώ έχω μια ερώτηση, είναι υποχρεωτικό να προσέλθεις στην κάλπη;
Άλλοι λένε ναι, άλλοι πάλι όχι.
Αρχική Δημοσίευση από in.gr
Είναι υποχρεωτική η ψηφοφορία;
Σύμφωνα με το άρθρο 51 παρ. 5 του Συντάγματος η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος είναι υποχρεωτική. Ομως, η νέα εκλογική νομοθεσία ήρε τις διοικητικές κυρώσεις που επιβάλλονταν σε εκείνους που δεν ασκούσαν το εκλογικό τους δικαίωμα π.χ. θα μπορείτε να εκδώσετε διαβατήριο ακόμα και αν δεν ψηφίσετε.Mπορείτε να μην προσέλθετε νόμιμα στις κάλπες μόνο αν την ημέρα των εκλογών βρίσκεστε σε απόσταση μεγαλύτερη των 200χμ. από το δήμο ή την κοινότητα στους εκλογικούς καταλόγους των οποίων είστε εγγεγραμμένοι. Θα πρέπει όμως να προμηθευτείτε βεβαίωση για του λόγου το αληθές από το αστυνομικό τμήμα του τόπου διαμονής σας.
Το γλιτώνεις; Δηλαδή είναι κάτι άξιο προς αποφυγήν το να ψηφίζεις; Αυτό μου θυμίζει τους Αμερικάνους στις διάφορες σειρές τύπου 7th Heaven που το θεωρούν επανάσταση να μην ψηφίζουν.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:24, 21-08-07:

Eγώ πάντως λευκό/άκυρο δεν θα έριχνα. Νιώθω σαν να χαρίζω την ψήφο μου έτσι. Προτιμώ να ψηφίσω ένα άπο τα άλλα κόμματα, όποιο να 'ναι κι ας μη με εκφράζει κι απόλυτα, μήπως και επιτέλους υπάρξει πολυφωνία στη Βουλή και δεν βγει αυτοδύναμη Κυβέρνηση που θα περνάει νύχτα ό,τι θέλει, αλλά κυβέρνηση συνεργασίας. Και μόνο που δεν θα ακούγονται μόνο τα μεγάλα κόμματα μου αρκεί!

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:11, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Eγώ πάντως λευκό/άκυρο δεν θα έριχνα. Νιώθω σαν να χαρίζω την ψήφο μου έτσι. Προτιμώ να ψηφίσω ένα άπο τα άλλα κόμματα, όποιο να 'ναι κι ας μη με εκφράζει κι απόλυτα, μήπως και επιτέλους υπάρξει πολυφωνία στη Βουλή και δεν βγει αυτοδύναμη Κυβέρνηση που θα περνάει νύχτα ό,τι θέλει, αλλά κυβέρνηση συνεργασίας. Και μόνο που δεν θα ακούγονται μόνο τα μεγάλα κόμματα μου αρκεί!
Έχω την εντύπωση ότι πλέον κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει επειδή το πρώτο κόμμα παίρνει μερικές θέσεις παραπάνω , σαν bonus; Και ευτυχώς δλδ.

Δεν αναφέρθηκα σε καταχθόνια σχέδια ούτε σε συνομωσιολογία. Δεν ξέρω γιατί εσύ και ο Bone, και σε άλλο δημοσίευμα η Michelle αναφέρουν συνέχεια τη λέξη συνωμοσιολογία. Αναφέρθηκα σε σχέδιο ή σχέδια. 'Αλλη λέξη θα μπορούσε να είναι ''στρατηγική'' ή πολιτικός σχεδιασμός σε μήκος χρόνου. Στη διεθνή σκακιέρα οι κινήσεις είναι πολύ προσεκτικές. Τόσο οι μικρές κοινωνικές ομάδες, όσο και τα κράτη δεν οργανώνονται τυχαία ούτε έτσι για πλάκα. Υπηρετούν στόχους και η δράση προγραμματίζεται όχι σήμερα, αλλά δεκαετίες πριν. Μην κοιτάς που οι δικοί μας πολιτικοί δεν μπορούν να καταστρώσουν ούτε ένα σχέδιο δασοπυρόσβεσης, υπάρχουν αρκετοί εκτός Ελλάδας που τα καταφέρνουν μια χαρά. Δεν έχεις ακούσει τίποτα για την υπόθεση Αντρεότι στην Ιταλία ; Αναφέρω ένα παράδειγμα μόνο. Τα ξένα κέντρα που έλεγε και μια ψυχή.
Καλέ που κολλάει η michelle; Αν κοιτάξεις κάτω κάτω στο θέμα αυτό θα δεις ότι δεν το έχει διαβάσει πότε η michelle το θέμα

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:34, 21-08-07:

Έχω την εντύπωση ότι πλέον κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει επειδή το πρώτο κόμμα παίρνει μερικές θέσεις παραπάνω , σαν bonus; Και ευτυχώς δλδ.
Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το εκλογικό σύστημα, αλλά αν λειτουργεί έτσι, μόνο ευτυχώς δεν είναι. Οι πλειοψηφικές κυβερνήσεις μόνο κακό μπορούν να κάνουν.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 08:57, 21-08-07:

Καλέ που κολλάει η michelle; Αν κοιτάξεις κάτω κάτω στο θέμα αυτό θα δεις ότι δεν το έχει διαβάσει πότε η michelle το θέμα
''σε άλλο δημοσίευμα'' έγραψα. Διάβασε το quote που με έκανες και θα το δεις. Στο δημοσίευμα για τις δημοσκοπήσεις. Γενικά τίθεται πολύ εύκολα το θέμα της συνομωσιολογίας. Απλά είναι μια παρατήρησή μου.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:41, 21-08-07:

συμφωνω.αλλα ποιο δγιαολο να ψηφισουμε αφου ολοι ειναι αχρηστοι?
και αν ξερεις καποιον που δεν ειναι, ενημερωσε με γιατι εγω ακομα δεν τον εχω βρει!
μιλαω σοβαρα!

σχεδον ακατορθωτο μου φαινεται.

Kυρώσεις δεν υπάρχουν αν δεν ψηφίσετε στην ουσία του (δοκιμασμένο ). Και υπάρχει και κάτι σχετικό με τα χλμ, οπου αν είναι πάνω απο 300 νομίζω (ή 250) δεν πειράζει να μη ψηφίσεις (θες χαρτί όμως από το τοπικό αστυνομικό τμήμα).
μπορεις να βρεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο? η να μου πεις που να ρωτησω εγω?

Διαφωνώ καθέτως με αυτή την νοοτροπία, καλύτερα να βγει στην εξουσία ένα κόμμα που αντιπροσωπεύει το 0.1% των απόψεων μας, θα έχουμε έστω μια εξέλιξη της τάξης των 0.1%. Δεν είναι πολύ καλύτερο από το να αφήνουμε την επιλογή τις εξουσίας σε άλλους;
0,1 αντιπροσωπευση???
μα τι λες τωρα βρε πανο...
μπορει να χουμε μια κοινη ιδεα, να ειναι εφαρμοσιμη και τελικα να εφαρμοστει, και να εχει ολα τα αλλα τα στραβα και η χωρα τελικα να μην παει 0.1 βημα μπροστα, αλλα 9,99 βηματα ΠΙΣΩ!

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:47, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
μπορεις να βρεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο? η να μου πεις που να ρωτησω εγω?
Γράψανε πιο πάνω πως για πάνω από 200χλμ δεν υπάρχει πρόβλημα. Και πάντως εγώ έχει τύχει να μη πάω να ψηφίσω και τπτ δεν έπαθα. Σε κάθε περίπτωση θα ξέρουν να σου πουν ή στον Δήμο σου ή σε κάποιο ΚΕΠ όλες τις λεπτομέρειες

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:48, 21-08-07:

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ. αν δε ξερω τι να ψηφισω, ριχνω ενα μικρο κομμα. παντως ΟΧΙ ΛΕΥΚΟ.

δε ξερω που κολλαει και αν κολλαει, αλλα αυτο που λες δεν εχει βαση...
γιατι πανο αν κοιταξεις ποιοι χρηστες εχουν διαβασει το θεμα τις τελευταιες 14 μερες, δεν ειναι ουτε το δικο σου ονομα μεσα,λολ!

(adespoto, Γλυκα, Γιώργος, Alien, Αρκτούρος, Angie_Ann, BadGuy, Bill, bisbirikos, borat, Bugs Bunny, bunny, Chimera, Dark_kronos, deadhead_pirate, Demelene, ditr, Dracula82, DrStrangelove, Κακή Επιρροή, edad_nueva, fairytale, faithplus1, Giovanna*, Hunter, icfan, Insomniac, io-io, Isiliel, Νωεύς, Jason93, Jesus ate your cake, Judge Dredd, kajira, Kakerlak, maik85, mania, Mitsos The Great, Nana, nikita13, nikolas17, Palladin, Petros, pitg21, princess, QsLv, stelioskal, suspiria, Valder, Vicky, XoNe, XRZ, zanin, zarathustra, ]ifrit[)

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:50, 21-08-07:

Εκλογές....
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:56, 21-08-07:

λολ!
παντως το θεωρω τραγικο να μας λενε ενα μηνα πριν για εκλογες....
ειχαν ετοιμη και την τηλεοπτικη διαφημιση, να την προβαλλουν πρωτοι πρωτοι.... μα καλα, την εχει δει κανεις?
μιλαει και για κατι επιτευγματα δημοσιας εκπαιδευσης...!!!

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:00, 21-08-07:

Πάντως για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά,θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στην νοοτροπία του ψηφοφόρου.Σήμερα κάποιος ψηφίζει είτε για πεθαμένες ιδεολογίες (και καταντάει γραφικός) είτε κυρίως για το προσωπικό του συμφέρον.Δηλ του στυλ "Έλα μωρέ,και τι με νοιάζει εμένα που θα διαλυθεί η χώρα αν βγει ο τάδε?Εμένα θα με χώσει κάπου και η κοιλιά μου θα είναι γεμάτη!"
Τραγικές καταστάσεις...

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:02, 21-08-07:

Μα υπάρχουν σήμερα ιδεολογίες;
Υπάρχει σήμερα διαφορά στην πολιτική των δυό μεγάλων τουλάχιστον κομμάτων;

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Volkswagen Fan

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους