Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)
5
11,90%
Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)
4
9,52%
Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)
6
14,29%
Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)
10
23,81%
Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)
0
0%
Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)
0
0%
Φιλελεύθερη Συμμαχία
7
16,67%
Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)
1
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
2
4,76%
Άλλο
0
0%
Άκυρο
1
2,38%
Λευκό
0
0%
Αποχή
1
2,38%
Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)
5
11,90%

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:05, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Μα υπάρχουν σήμερα ιδεολογίες;
Υπάρχει σήμερα διαφορά στην πολιτική των δυό μεγάλων τουλάχιστον κομμάτων;
Φυσικά και όχι.Αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω.

Αφήστε και το άλλο που με εκνεύρισε!Είναι δυνατόν ρε γαμώτο μου να βάζεις εκλογές την μέρα του τελικού του Ευρωμπάσκετ????Ανεγκέφαλοι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 12:13, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv

Το γλιτώνεις; Δηλαδή είναι κάτι άξιο προς αποφυγήν το να ψηφίζεις; Αυτό μου θυμίζει τους Αμερικάνους στις διάφορες σειρές τύπου 7th Heaven που το θεωρούν επανάσταση να μην ψηφίζουν.

Το γλιτώνω με την έννοια του ότι δεν θα χρειαστεί να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ σοβαρά που θα ρίξω την ψήφο μου.
Πέραν τούτου όμως, θεωρώ επανάσταση κάθε τι αντίθετο με το υποχρεωτικό σε μια κοινωνία.
Οι Αμερικάνοι, είτε ψηφίσουν αγαπητή μου είτε όχι, ένα από τα δυο κόμματα θα βγει, γι'αυτό καλά κάνουν και δεν προσέρχονται στις κάλπες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:15, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
γιατι πανο αν κοιταξεις ποιοι χρηστες εχουν διαβασει το θεμα τις τελευταιες 14 μερες, δεν ειναι ουτε το δικο σου ονομα μεσα,λολ!
Οι αόρατοι χρήστες δεν φαίνονται σε αυτό το πινακάκι!

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:24, 21-08-07:

εγω βλεπω το ονομα μου...
επισης εχω δει και αλλων (πχ exp) σε αλλα πινακακια... μπορει να ναι καποιος αορατος σε καποιο θεμα και να μην ειναι σε καποιο αλλο? τεσπα, μικρο το κακο...

οσο για το θεμα μας τωρα... μπορει καποιος να μου πει αν ειδε τη διαφημιση?
πραγματικα μου κανει πολυ ΜΠΑΜ η κατασταση... προετοιμαστηκαν αυτοι, ανακοινωσαν και τις εκλογες ενα μηνα πριν...
και λενε και Μ@λακιες στη διαφημιση.
μα καλα δε την ειδατε?

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:30, 21-08-07:

Mα ρε Τζιοβάννα τι νομίζεις;
Οτι στηνόμαστε όλη μέρα σε μια τηλεόραση να δούμε μια διαφήμιση ενός χαζού κόμματος;
Αυτά είναι για όσους δεν καταλαβαίνουν και έχουν υπνωτιστεί απο το χαζοκούτι.
Οι υπόλοιποι ξέρουν τι παίζει.........

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:34, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εγω βλεπω το ονομα μου...
επισης εχω δει και αλλων (πχ exp) σε αλλα πινακακια... μπορει να ναι καποιος αορατος σε καποιο θεμα και να μην ειναι σε καποιο αλλο? τεσπα, μικρο το κακο...
Ένας χρήστης μπορεί σήμερα να είναι αόρατος και αύριο να μην είναι.
Τον εαυτό σου φυσικά και τον βλέπεις καλέ!!! Δε μπορείς να του κρυφτείς με τίποτα!

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tserno
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O tserno έγραψε στις 13:35, 21-08-07:

Το προβλημα παιδια ειναι κοινωνικο....
Δυστυχώς τα τελευταια χρονια μας εχουν οδηγησει στην λογικη του μη χειρον βελτιστον....
Τιθεται ομως το εξής προβλημα.....οι μεν "οπαδοι" της ΝΔ προτιμουν ΝΔ γιατι ετσι μβορουν να βολευτουν καλυτερα...Το ιδιο ισχύει και για τους αλλους Πασοκους και οτι αλλο θετε.....αρα τελικά ποιο ειναι το βέλτιστο???

Το θέμα της πολυφωνιάς τωρα στην βουλή ειναι μαλλον λίγο προβληματικό οταν οι ανθρωποι που μπαινουν εκει μέσα δεν ζουν στην πραγματικοτητα(βλέπε ΚΚΕ....συγγνωμη κιόλας αλλα η ιστορία έχει δείξει οτι ο κομμουνισμος εχει πεθανει γιατι στην πράξη τα κανανε χειροτερα απο όλους τους αλλουσ).

Το ακυρο το έχω σκεφτεί και γω σαν ιδέα αλλα απαντήστε μου πώς θα πείσετε όλους αυτους που ειναι προσηλωμένοι στο βόλεμα και επισης όλους εκείνους που δεν βλέπθν οτι τα πράγματα πανε κατα διαόλου και συνεχίζουν να ψηφίζουν όλοι αυτην την σαπίλα που υπαρχει μεσα στην βουλή???? Τα προβατα στην ελλαδα ειναι πάρα πολλά και μπορείτε να το δείτε στις συνελευσεις των φοιτητικων συλλογων κάθε σχολής....

Οσο για το θέμα των γέρων στην βουλή δεν συμφωνώ απολυτα...Υπαρχουν ανθρωποι που θα μπορούσαν να ειναι παπούδες μας αλλα ειναι πιο τιμιοι και προοδευτικοι απο εναν 20χρονο....

Πως θα αλλαξουμε όμως????
Η αληθεια ειναι μακαρι να ηξερα...ομως αυτο που σιγουρα πρεπει να αλλαξει ειναι οι νοοτροπία της αρνησης των προτασεων που κατεβαινουν για ψηφιση σε νοοτροπια να καταθετουμε προτασεις που μας οδηγουν σε "καλές" αλλαγες... Ισως τοτε ολοι οι ελλαδα παρει τους νέους πιο σοβαρά.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 14:01, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από tserno
Το θέμα της πολυφωνιάς τωρα στην βουλή ειναι μαλλον λίγο προβληματικό οταν οι ανθρωποι που μπαινουν εκει μέσα δεν ζουν στην πραγματικοτητα(βλέπε ΚΚΕ....συγγνωμη κιόλας αλλα η ιστορία έχει δείξει οτι ο κομμουνισμος εχει πεθανει γιατι στην πράξη τα κανανε χειροτερα απο όλους τους αλλουσ).

Οσο για το θέμα των γέρων στην βουλή δεν συμφωνώ απολυτα...Υπαρχουν ανθρωποι που θα μπορούσαν να ειναι παπούδες μας αλλα ειναι πιο τιμιοι και προοδευτικοι απο εναν 20χρονο....

Δηλαδή για να καταλάβω, ο Σοσιαλισμός πχ θεωρείς ότι ζει σήμερα; Και δεν ζει ο κομμουνισμός;
Δεν μιλάμε για την ουσία της ιδεολογίας των κομμάτων, απλά για την πολυφωνία.

Και επειδή ανέφερς ξανά τους γέρους στη Βουλή, σίγουρα όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο πιο πολλές εμπειρίες έχεις και άρα περισσότερα στοιχεία στολίζουν το χαρακτήρα σου.
Όμως εμείς μιλήσαμε για νέα μυαλά, νέες ιδέες και προτάσεις.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:26, 21-08-07:

Mα ρε Τζιοβάννα τι νομίζεις;
Οτι στηνόμαστε όλη μέρα σε μια τηλεόραση να δούμε μια διαφήμιση ενός χαζού κόμματος;
Αυτά είναι για όσους δεν καταλαβαίνουν και έχουν υπνωτιστεί απο το χαζοκούτι.
Οι υπόλοιποι ξέρουν τι παίζει.........
δε χρειαζεται να ΣΤΗΘΕΙΣ. οποιο καναλι και να βαλεις, και να εχει διαφημισεις, θα την δεις θες δε θες.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:37, 21-08-07:

Εγώ θέλω να αφήσω εδώ μερικές σκέψεις.
Εντάξει, ας υποθέσουμε οτι μπορώ να κατανοήσω αυτούς που δυσκολεύονται να κάνουν την υπέρβαση και να μην ψηφίσουν το κόμμα που επέλεξαν στις προηγούμενες εκλογές, εφ' όσον δεν είναι ευχαριστημένοι. Υπάρχει άλλωστε πολύ συντηρητισμός γύρω μας.
Ομως, είναι δυνατόν κάθε φορά να εκλέγονται οι ίδιοι και οι ίδιοι βουλευτές; Γιατί κάποιος δνε αποφασίζει να κάνει μια μίνι υπέρβαση, έστω και στο ίδιο ψηφοδέλτιο, και να υποστηρίξει κάποιον άλλον υποψήφιο;
Παρά μόνο έχουμε βαρεθεί-κουραστεί να βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια πρωτοκλασσάτα ( μη *έσω) στελέχη κάθε φορά.
Φτάνει πια, μην αλλάζετε κόμμα αν δεν θέλετε, αλλά ψηφίστε και κάποιον άλλον.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 18:41, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Το γλιτώνω με την έννοια του ότι δεν θα χρειαστεί να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ σοβαρά που θα ρίξω την ψήφο μου.
Ωραία φυγόπονη αντίληψη.

Πέραν τούτου όμως, θεωρώ επανάσταση κάθε τι αντίθετο με το υποχρεωτικό σε μια κοινωνία.
Αυτό καθαυτό είναι αντίδραση, όχι επανάσταση.

Οι Αμερικάνοι, είτε ψηφίσουν αγαπητή μου είτε όχι, ένα από τα δυο κόμματα θα βγει, γι'αυτό καλά κάνουν και δεν προσέρχονται στις κάλπες.
Μα ποιος φταίει, αγαπητέ μου, για την τρέχουσα κατάσταση της Αμερικανικής δημοκρατίας; Οι ίδιοι οι Αμερικάνοι και αυτή η καθυστερημένη άποψη του "τώρα τι να κάνω, αφού είναι έτσι όπως είναι τα πράματα...". Δηλαδή καλά κάνουν οι Αμερικάνοι και αφήνουν τα πράγματα να κυλήσουν όπως θέλει η μειοψηφία; Γι'αυτό και πρέπει να διατηρήσουν αυτή τη στάση για πάντα, γιατί είναι επαναστατικότατη και επιδεικνύουν τον φιλελευθερισμό τους και την παραγωγική δραστηριοποίησή τους ως πολίτες;

Χείριστα κάνουν και δεν προσέρχονται στις κάλπες, κάκιστα, και ίσως αν είχαν περισσότερο ενδιαφέρον να επικρατούσε μια πιο δημοκρατική δημοκρατία στο κράτος τους.

Δικομματισμό έχουν, δύο κόμματα εναλάσσονται της εξουσίας. Κάτι μου θυμίζει αυτό... χμ... ωπ, κάτσε. Και στην Ελλάδα ακριβώς αυτό γίνεται. Οπότε ας μην πάει κανένας να ψηφίσει.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 18:48, 21-08-07:

1.Έχω ξαναγράψει σε παλιότερο ποστ μου σε άλλο θέμα, πως το πρόβλημα αυτής της χώρας είναι το -κολλημένο στον δικομματισμό- μυαλό του Έλληνα. Δικομματισμός χειρίστου είδους.

2.Εκτός από τον δικομματισμό έχουμε και τον "διοικογενιασμό", αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη.Βρείτε μου ένα δημοκρατικό κράτος εκτός Αφρικής που επί 50 χρόνια κυβερνά πατέρας-γιός-εγγονός και θείος-ανιψιός.
Δανείζομαι μια φράση ενός γνωστού: "Είμαστε το μόνο αφρικανικό κράτος με λευκούς πολίτες". Αυτοί οι άνθρωποι έχουν καταφέρει να μας φέρονται σαν ιθαγενείς και εμείς δεν ξυπνάμε.

Πιστεύω πως θα μπορούσε να αλλάξει κάτι με αλλαγή του εκλογικού συστήματος και να πάψει να ισχύει αυτή η ενισχυμένη πλειοψηφία του πρώτου κόμματος.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 20:14, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
1.Έχω ξαναγράψει σε παλιότερο ποστ μου σε άλλο θέμα, πως το πρόβλημα αυτής της χώρας είναι το -κολλημένο στον δικομματισμό- μυαλό του Έλληνα. Δικομματισμός χειρίστου είδους.

2.Εκτός από τον δικομματισμό έχουμε και τον "διοικογενιασμό", αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη.Βρείτε μου ένα δημοκρατικό κράτος εκτός Αφρικής που επί 50 χρόνια κυβερνά πατέρας-γιός-εγγονός και θείος-ανιψιός.
Δανείζομαι μια φράση ενός γνωστού: "Είμαστε το μόνο αφρικανικό κράτος με λευκούς πολίτες". Αυτοί οι άνθρωποι έχουν καταφέρει να μας φέρονται σαν ιθαγενείς και εμείς δεν ξυπνάμε.
+1!

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 21:51, 21-08-07:

Ωραία φυγόπονη αντίληψη.
Καθόλου φυγόπονη, πολύ ωραία όμως στην παρούσα κατάσταση της ζωής μου.

Αυτό καθαυτό είναι αντίδραση, όχι επανάσταση.
Και ποιός είπε ότι εγώ ή οι Αμερικάνοι στην συγκεκριμένη περίσταση κάνουμε επανάσταση;
Αντίδραση είναι φυσικά.
Επανάσταση είναι μεγάλη λέξη και σημαίνει ρίσκο της ζωής μου.
Δύσκολα κανείς είναι επαναστάτης.
(Ίσως το διατύπωσα λάθος).

Μα ποιος φταίει, αγαπητέ μου, για την τρέχουσα κατάσταση της Αμερικανικής δημοκρατίας; Οι ίδιοι οι Αμερικάνοι και αυτή η καθυστερημένη άποψη του "τώρα τι να κάνω, αφού είναι έτσι όπως είναι τα πράματα...". Δηλαδή καλά κάνουν οι Αμερικάνοι και αφήνουν τα πράγματα να κυλήσουν όπως θέλει η μειοψηφία; Γι'αυτό και πρέπει να διατηρήσουν αυτή τη στάση για πάντα, γιατί είναι επαναστατικότατη και επιδεικνύουν τον φιλελευθερισμό τους και την παραγωγική δραστηριοποίησή τους ως πολίτες;

Χείριστα κάνουν και δεν προσέρχονται στις κάλπες, κάκιστα, και ίσως αν είχαν περισσότερο ενδιαφέρον να επικρατούσε μια πιο δημοκρατική δημοκρατία στο κράτος τους.

Δικομματισμό έχουν, δύο κόμματα εναλάσσονται της εξουσίας. Κάτι μου θυμίζει αυτό... χμ... ωπ, κάτσε. Και στην Ελλάδα ακριβώς αυτό γίνεται. Οπότε ας μην πάει κανένας να ψηφίσει.
Στην Αμερική υφίστανται μονάχα δύο κόμματα, στην Ελλάδα η πόρωση του Έλληνα φέρνει τον δικομματισμό στην εξουσία, μην μπερδεύουμε τις καταστάσεις.
Και είναι σχετικά πιο εύκολα σε μια κοινωνία με 10 εκατομμύρια πολίτες να αλλάξει το πολιτικό κατεστημένο παρά σε μια χώρα που απαρτίζεται από πολυάριθμες πολιτείες, που δεν ελέγχονται καθόλου εύκολα.
Κατ'εμέ καλά κάνουν οι Αμερικάνοι και δεν προσέρχονται στις κάλπες.
Δηλαδή, αν ψήφιζαν, τί θα άλλαζε; Δώσε μου επιχειρήματα αν θες και θα συμφωνήσω.
Αφού ή οι Συντηρητικοί θα βγουν ή οι Ρεπουμπλικανοί ( καλά τα είπα; ), δύο κόμματα θα είναι στη Βουλή.
Οι θέσεις είναι δεδομένες.
Καταλαβαίνω τον συνειρμό σου παρ'όλα αυτά.
Κι εγώ θεωρώ απόλυτα σωστό να ενημερώνεται ο κόσμος και να ενδιαφέρεται για την πολιτική. Αλλά όταν αυτό δεν γίνεται, όπως στην Αμερική, ταυτόχρονα ο λαός μένει αποκλεισμένος.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:16, 21-08-07:

Συνεχίζω την εναπόθεση ορισμένων σκέψεών μου:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε ένας/μία προβεβλημένος/η αθλητής/τρια ή τραγουδιστής/τρια, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θα πρέπει να θεωρείται ικανός για μια θέση στη βουλή. Ολα τα προηγούμενα παραδείγματα συνηγορούν προς αυτήν την κατεύθυνση, με αποκορύφωμα την υπουργοποίηση γνωστής τηλεοπτικής χαζής και μάλιστα ως υφυπουργού Παιδείας !!!!
Μα είναι δυνατόν κανείς να πιστεύει οτι όλοι αυτοί στους οποίους αναφέρομαι, θα αναλάβουν τη διακυβέρνηση αυτού του τόπου;

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:20, 21-08-07:

Συνεχίζω την εναπόθεση ορισμένων σκέψεών μου:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε ένας/μία προβεβλημένος/η αθλητής/τρια ή τραγουδιστής/τρια, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θα πρέπει να θεωρείται ικανός για μια θέση στη βουλή. Ολα τα προηγούμενα παραδείγματα συνηγορούν προς αυτήν την κατεύθυνση, με αποκορύφωμα την υπουργοποίηση γνωστής τηλεοπτικής χαζής και μάλιστα ως υφυπουργού Παιδείας !!!!
Μα είναι δυνατόν κανείς να πιστεύει οτι όλοι αυτοί στους οποίους αναφέρομαι, θα αναλάβουν τη διακυβέρνηση αυτού του τόπου;
btw ο λιαγκας κατεβαίνει με το πασοκ

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:22, 21-08-07:

Who is Λιάγκας please?
?

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:35, 21-08-07:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε ένας/μία προβεβλημένος/η αθλητής/τρια ή τραγουδιστής/τρια, ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, θα πρέπει να θεωρείται ικανός για μια θέση στη βουλή.
Εννοείς δηλαδή πως αυτοί που ήδη είναι μέσα στη Βουλή, είναι άξιοι να είναι εκεί;

Καταλαβαίνω τις σκέψεις σου, σαφώς ο κάθε ένας που προβάλλεται από το γυάλινο κουτί δεν είναι σε θέση να διακυβερνήσει, αλλά σκέψου πως τουλάχιστον ένας καλλιτέχνης (όχι πως όλοι που προβάλλονται είναι καλλιτέχνες) έχει περισσότερες ευαισθησίες ίσως.

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:39, 21-08-07:

Ο δημοσιογράφος του Alter

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:44, 21-08-07:

Φίλε μου Αρκτούρο, χωρίς να θέλω να πω οτι οι 300 μας είναι ικανότατοι, θέλω να πιστεύω οτι είναι ικανότεροι από αυτούς που αναφέρομαι.
Μπορεί οι καλλιτέχνες να έχουν ευαισθησίες, αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό για να κυβερνήσεις μια χώρα.
Σε τι οφελήθηκε η χώρα μας από τις ευαισθησίες της παραπάνω ηθοποιού, ή του πρώην προπονητή μπάσκετ, ή της πρώην μοντέλας;
Που είναι η γνώση, η διπλωματία, το κύρος;

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:58, 21-08-07:

Μπορεί οι καλλιτέχνες να έχουν ευαισθησίες, αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό για να κυβερνήσεις μια χώρα.
Σε τι οφελήθηκε η χώρα μας από τις ευαισθησίες της παραπάνω ηθοποιού, ή του πρώην προπονητή μπάσκετ, ή της πρώην μοντέλας;
ΟΚ, αν μιλούσες για συγκεκριμένα πρόσωπα. Απλά νόμιζα πως γενίκευσες το θέμα.
Όμως, η ευαισθησία είναι ένα από τα βασικά κριτήρια ενός ανθρώπου που έχει στα χέρια του τη διαχείριση του "παρόντος" και το "μέλλοντος" μιας χώρας.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:03, 21-08-07:

Δεν θα διαφωνήσω καθόλου σε αυτό, αλλά αν σκεφτούμε λίγο τα ονόματα στα οποία αναφέρομαι (και βεβαίως είναι συγκεκριμένα), νομίζω οτι μάλλον θα μας πιάσει θλίψη παρά ικανοποίηση για τις ευαισθησίες τους.
Και δυστυχώς το θέμα αυτό όσο πάει και ευτελίζεται ακόμα περισσότερο.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:23, 21-08-07:

Αυτό για τους τους καλλιτέχνες και τη σχέση τους με την ευαισθησία αλλά και τον ρεαλισμό δεν είναι κανόνας. Τέχνη από τέχνη διαφέρει. Ποιά τέχνη υπηρετείς έχει σημασία και σε ποιά χώρα την υπηρετείς. Είσαι στη βιομηχανία της τέχνης, είσαι ο Τίτος Πατρίκιος ή η Δημουλά ή είσαι ο Χαριτοδιπλωμένος, έχει διαφορά. Ξεχνάμε ότι πρόεδρος των ΗΠΑ έγινε ένας πρώην ηθοποιός, ο Ρέηγκαν, και ήταν από τους πιο σκληρούς και πιο ρεαλιστές πολιτικούς ; Η προσωπικότητα κάνει τον πολιτικό, όχι η προδιάθεση για τέχνες ή γράμματα. Υπάρχουν πολλά ταμπού για τους καλλιτέχνες και αυτή η άποψη θυμίζει Πλάτωνα που έλεγε να εξοριστούν οι ποιητές από την Πολιτεία των ονείρων του. Ο Γκέτε ξέρετε πόσο διαπλεκόμενος και πόσο ισχυρός ήταν την εποχή του; Σε όλα τα γρανάζια της εξουσίας ήταν μπλεγμένος. Μύθος είναι αυτό. Βέβαια θα μου πεις υπάρχει διαφορά μεταξύ Ρέηγκαν και Γκέτε, πόσο μάλλον μεταξύ Ελένης Κούρκουλα και Γκέτε.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:34, 21-08-07:

Tι συγκρίνεις μωρέ δόκτωρα κι εσύ τώρα;
Κούρκουλα, Βασιλείου (αστυνόμος της Λάμψης), Ιωαννίδης (προπονητής μπάσκετ), Φασούλας (έστω ως δήμαρχος), Καρράς, Κωνσταντάρας, Κουντουρά, η κόρη του Μπιθικώτση τώρα(!!!!!)

Αχ γιατί να μη τους θυμάμαι όλους..............

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 00:00, 22-08-07:

Tι συγκρίνεις μωρέ δόκτωρα κι εσύ τώρα;
Κούρκουλα, Βασιλείου (αστυνόμος της Λάμψης), Ιωαννίδης (προπονητής μπάσκετ), Φασούλας (έστω ως δήμαρχος), Καρράς, Κωνσταντάρας, Κουντουρά, η κόρη του Μπιθικώτση τώρα(!!!!!)

Αχ γιατί να μη τους θυμάμαι όλους..............
Xαχαχα, ναι ! Πολύ πλάκα έχουν όλοι αυτοί. Αλλά υπήρξε κι ένας διπλωμάτης ολκής, Σεφέρη τον λέγανε. Και μια "σκύλα" με την καλή έννοια - μανούλα στην διεκδίκηση, Μερκούρη τη λέγανε. Και ο σύντροφος Γκέτε φυσικά που προανέφερα και πολλοί άλλοι που το γήρας με εμποδίζει να ενθυμηθώ. Απλά θέλησα να σου δείξω ότι ένα μικρό βήμα χωρίζει τον καλλιτέχνη από τον πολιτικό. Η εξήγηση και η ρίζα του κακού είναι απλή. Η εποχή μας δεν έχει σπουδαίους καλλιτέχνες όπως δεν έχει και σπουδαίους πολιτικούς. Τους διακατέχει και τους δυο πολύ ματαιοδοξία και λίγο ταλέντο. Ακόμα και οι λογοτέχνες είναι οι πιο αριβίστες διαπλεκόμενοι. Η εποχή είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την πολιτική και για την τέχνη. Ζούμε την απόλυτη παρακμή, οπότε τέτοιοι καλλιτέχνες ζευγαρώνουν πολύ εύκολα με τους πολιτικούς. Μην δούμε τον Κατέλη και την κυρία Ελισάβετ σε καμμιά δεκαριά χρόνια στο Επικρατείας.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 00:29, 22-08-07:

Στην Αμερική υφίστανται μονάχα δύο κόμματα, στην Ελλάδα η πόρωση του Έλληνα φέρνει τον δικομματισμό στην εξουσία, μην μπερδεύουμε τις καταστάσεις.
Στην Ελλάδα υφίστανται δύο κόμματα, μερικές σκιές και πολλές ψηφίδες. Η αντιπολίτευση βρίσκεται ομολογουμένως σε πολιτικό λήθαργο, ο έλεγχος που θα έπρεπε να ασκεί έχει εκπέσει σε επίπεδο μηδενικό και φυσικά τα πολλά (αλλά μικρά) κόμματα που υπάρχουν στην Ελλάδα δεν παίρνουν ποτέ έδρες. Το οτι έχει μια έδρα η ακροδεξιά π.χ. δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία, καθώς ο λαός αρνείται να μετακινηθεί από τη ρουτίνα της δίχρωμης εναλλαγής στο θρόνο της κυβέρνησης... Η αριστερά σκουριάζει και σκευρώνει στη γωνιά της καταδικασμένη σε αιώνια θέση αντιπολιτευτική, και τίποτα δε μοιάζει να αλλάζει στον ορίζοντα, εκτός από λίγες έδρες που κάθε πότε αλλάζουν χέρια, και μια τάση του λαού προς τα δεξιά.

Και είναι σχετικά πιο εύκολα σε μια κοινωνία με 10 εκατομμύρια πολίτες να αλλάξει το πολιτικό κατεστημένο παρά σε μια χώρα που απαρτίζεται από πολυάριθμες πολιτείες, που δεν ελέγχονται καθόλου εύκολα.
Δεν ελέγχονται πολύ εύκολα; Πώς συμβαίνει αυτό;
Οι πολιτείες της Αμερικής είναι ενωμένες σε κοινό κράτος -η κάθε πολιτεία έχει αυτοδιοίκηση και τοπικούς νόμους, αστυνομία, γενικώς η κάθε πολιτεία είναι αυτόνομη και δεν ζει απ'το οξυγόνο της κεντρικής εξουσίας. Επομένως ελέγχονται απόλυτα, πολιτικά, κοινωνικά και οικονομικά -αυτοελέγχονται, για να είμαι ακριβής.
Ανάλογη είναι και η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας -πολλά κρατίδια, τα οποία είναι αυτόνομα σε τομείς πχ εκπαίδευσης και απλώς συστεγάζονται κάτω από την ίδια ομπρέλα. Κι όμως, στο κοινοβούλιο υπάρχει πολυφωνία -και ο κυμματισμός στην πολιτική της λίμνη φάνηκε στις προηγούμενες εκλογές. Και τίποτα δε λέει πως είναι δύσκολο να αλλάξει το κατεστημένο σε ομοσπονδιακό κράτος ή κράτος ενωμένων πολιτειών. Εφ'όσον ο λαός το θέλει, το καθεστώς αλλάζει. Δεν άλλαξε το καθεστώς στη Σοβιετική Ένωση; Ακόμα και η Κίνα, μια χώρα αχανής με απειράριθμους κατοίκους στις ποικιλόμορφες επαρχίες της, διήλθε μεταπολιτευτικών σταδίων...

Εν τέλει δε βρισκόμαστε στο βυζάντιο, τώρα το πόσο αχανές είναι το κράτος δεν συνεπάγεται αναγκαστικά της δυσκολίας της διακυβέρνησής του.

Δηλαδή, αν ψήφιζαν, τί θα άλλαζε; Δώσε μου επιχειρήματα αν θες και θα συμφωνήσω.
Αν η ψηφοφορία στην Αμερική ήταν υποχρεωτική ή αν προσέρχονταν περισσότεροι Αμερικάνοι για ψήφο:
  • θα είχαν τη δυνατότητα μποϋκοτάζ της τρέχουσας κατάστασης εφ'όσον έκριναν πως η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο (μαζικές άκυροι ψήφοι για παράδειγμα -αυτό βέβαια θα χρειαζόταν μια αρκετά μακρά περίοδο χώνευσης και αναταραχής)
  • η εικονική δημοκρατία της χώρας τους θα άλλαζε σε μια δημοκρατία που θα έμοιαζε περισσότερο στην πραγματική, με αρκετή απόκλιση βέβαια
  • θα είχαν φωνή ως λαός και από ένα σημείο και μετά δε θα βρίσκονταν σε κώμα όσον αφορά την επικαιρότητα
  • θα αναγκάζονταν να ενημερωθούν, έστω και ελλειπώς, για την κατάσταση στη χώρα τους και την θέση τους στον κόσμο, αποφασίζοντας έτσι σαν κράτος με δημοκρατικό πολίτευμα για τους αντιπροσώπους που θα ικανοποιούσαν τα συμφέροντά τους
  • λόγω του ενστίκτου της αγέλης (που δεν έχει εξαλειφθεί ακόμα!) και οι πιο άβουλοι θα παρασύρονταν από τους υπόλοιπους
  • αφού θα είχαν μπει στη διαδικασία της μαζικής ψηφοφορίας, θα διαμόρφωναν σταδιακά μια πολιτική συνείδηση που ήταν νεκρή τόσα χρόνια, και θα έφταναν σε σημείο απαίτησης π.χ. δημοψηφίσματος για σημαντικά θέματα
  • μετά από κάποιες τετραετίες προσέλευσης στις κάλπες θα ήταν και οι πολιτικά ανενεργές και οικονομικά αδύναμες ομάδες έτοιμες για ίδρυση νέων κομμάτων που προφανώς θα ήταν υπολογίσιμα (π.χ. αφρο-αμερικανοί, ισπανόφωνοι, κτλ.)
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη, λέει ο λαός.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:36, 22-08-07:

Πάντως, αν και συμφωνώ με τα λεγόμενα του Πειρατή, από την άλλη προτιμώ "απλούς" ανθρώπους που νοιάζονται για την χώρα τους να είναι βουλευτές/νομάρχες/δημοτικοί σύμβουλοι, παρα επαγγελματίες πολιτικούς (υποθέτω καταλαβαίνετε τι εννοω).

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:50, 22-08-07:

Κατ'εμέ καλά κάνουν οι Αμερικάνοι και δεν προσέρχονται στις κάλπες.
Αφού ή οι Συντηρητικοί θα βγουν ή οι Ρεπουμπλικανοί ( καλά τα είπα; ), δύο κόμματα θα είναι στη Βουλή.
Οι θέσεις είναι δεδομένες.
Καταλαβαίνω τον συνειρμό σου παρ'όλα αυτά.
Κι εγώ θεωρώ απόλυτα σωστό να ενημερώνεται ο κόσμος και να ενδιαφέρεται για την πολιτική. Αλλά όταν αυτό δεν γίνεται, όπως στην Αμερική, ταυτόχρονα ο λαός μένει αποκλεισμένος.
υπάρχουν και οι Δημοκρατικοί
και υπάρχουν κι άλλα κόμματα μόνο που είναι μικρά και δεν τα ξέρουμε
(πιστεύεις ότι στην Ευρώπη γνωρίζουν για τον Βεργή της Ελλάδας? αντιστοίχως δεν γνωρίζουμε κι εμείς τα δικά τους)

Το να ψηφίσει ο πολίτης ΕΙΤΕ αλλάξει κάτι στην χώρα του ΕΙΤΕ όχι, δείχνει την δική του συνείδηση, την δική του προσπάθεια, την δική του στάση απέναντι στα πράγματα.
Το να μένεις αμέτοχος σε κάτι που σε αφορά, σε κάνει συνένοχο.
Αν δεις κάποιον να βάζει ένα στουπί βενζίνη στο δάσος και δεν κάνεις κάτι επειδή έτσι κι αλλιώς έχει βάλει κι άλλα στουπιά παραπέρα, σε κάνει επίσης εμπρηστή.
Ο καθένας πολίτης επιβάλλεται να σηκώσει τον βαρύ πισινό του απ τον καναπέ του και να κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορεί... να δώσει μια ψήφο.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:01, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Xαχαχα, ναι ! Πολύ πλάκα έχουν όλοι αυτοί. Αλλά υπήρξε κι ένας διπλωμάτης ολκής, Σεφέρη τον λέγανε. Και μια "σκύλα" με την καλή έννοια - μανούλα στην διεκδίκηση, Μερκούρη τη λέγανε. Και ο σύντροφος Γκέτε φυσικά που προανέφερα και πολλοί άλλοι που το γήρας με εμποδίζει να ενθυμηθώ. Απλά θέλησα να σου δείξω ότι ένα μικρό βήμα χωρίζει τον καλλιτέχνη από τον πολιτικό. Η εξήγηση και η ρίζα του κακού είναι απλή. Η εποχή μας δεν έχει σπουδαίους καλλιτέχνες όπως δεν έχει και σπουδαίους πολιτικούς. Τους διακατέχει και τους δυο πολύ ματαιοδοξία και λίγο ταλέντο. Ακόμα και οι λογοτέχνες είναι οι πιο αριβίστες διαπλεκόμενοι. Η εποχή είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την πολιτική και για την τέχνη. Ζούμε την απόλυτη παρακμή, οπότε τέτοιοι καλλιτέχνες ζευγαρώνουν πολύ εύκολα με τους πολιτικούς. Μην δούμε τον Κατέλη και την κυρία Ελισάβετ σε καμμιά δεκαριά χρόνια στο Επικρατείας.
Δόκτωρ μου (κατά το γιατρέ μου), η ένστασή μου δεν αφορά το σύνολο των ποιητών καλλιτεχνών που συμμετείχαν στα κοινά από την απαρχή της ιστορίας μας, αλλά μόνο σήμερα, ή έστω τα τελευταία λίγα χρόνια. Ας είχαμε σήμερα έναν Σεφέρη, μια Μελίνα και μακάρι να προέρχονταν και οι 300 από αυτούς τους χώρους. Μη με προκαλείς γιατί θα συνεχίσω και με άλλα ονόματα (απειλητικά για τον τόπο μας).... Τζοβάννα Φραγκούλη, η κόρη του Βασίλη Παϊτέρη, Κατερίνα Λάσπα, Κώστας Τουρνάς, Θοδωρής Ζαγοράκης (με όλο το σεβασμό στην ποδοσφαιρική του καριέρα), Κώστας Κουκοδήμος, Κώστας Παταβούκας....μα γιατί δεν βάζουν και τον Βαμβακούλα;

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πάντως, αν και συμφωνώ με τα λεγόμενα του Πειρατή, από την άλλη προτιμώ "απλούς" ανθρώπους που νοιάζονται για την χώρα τους να είναι βουλευτές/νομάρχες/δημοτικοί σύμβουλοι, παρα επαγγελματίες πολιτικούς (υποθέτω καταλαβαίνετε τι εννοω).
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, και μάλιστα καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα πλαφόν 2 τετραετιών π.χ. όπως υπάρχει και για τους νομάρχες.
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να στραφούμε σε επιλογές όπως οι παραπάνω. Δεν θεωρώ απλό άνθρωπο που νοιάζεται για τον τόπο του κανέναν από τους παραπάνω, και εκτός αυτού βρε καγίρι δεν θεωρώ αυτό και μόνο αυτό ικανό κριτήριο για την είσοδο κάποιου στη Βουλή.

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:06, 22-08-07:

Μη με προκαλείς γιατί θα συνεχίσω και με άλλα ονόματα (απειλητικά για τον τόπο μας).... Τζοβάννα Φραγκούλη, η κόρη του Βασίλη Παϊτέρη, Κατερίνα Λάσπα, Κώστας Τουρνάς, Θοδωρής Ζαγοράκης (με όλο το σεβασμό στην ποδοσφαιρική του καριέρα), Κώστας Κουκοδήμος, Κώστας Παταβούκας....μα γιατί δεν βάζουν και τον Βαμβακούλα;
εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Ρήγκαν
Ξέχασες επίσης εκείνη τη μοντέλα που είναι βουλευτίνα στη Θεσσαλονίκη

Είμαι σχεδόν σίγουρη πάντως ότι αν κατέβαινε στις εκλογές ένα ψηφοδέλτιο με ΜΟΝΟ διάσημους και κανέναν πολιτικό μέσα, θα έκανε κυβέρνηση.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:10, 22-08-07:

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, και μάλιστα καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα πλαφόν 2 τετραετιών π.χ. όπως υπάρχει και για τους νομάρχες.
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να στραφούμε σε επιλογές όπως οι παραπάνω. Δεν θεωρώ απλό άνθρωπο που νοιάζεται για τον τόπο του κανέναν από τους παραπάνω, και εκτός αυτού βρε καγίρι δεν θεωρώ αυτό και μόνο αυτό ικανό κριτήριο για την είσοδο κάποιου στη Βουλή.
Μα γι' αυτό είπα πως συμφωνώ. Γιατί όσοι είναι τώρα στη Βουλή, μόνο απλοί άνθρωποι δεν είναι. Το καλύτερο θα ήταν να εκλέγονταν άνθρωποι καλλιεργημένοι με όρεξη να δώσουν χωρίς να έχουν στο μυαλό τους μόνο το τι θα κερδίσουν οι ίδιοι. Αλλά μετά ξύπνησα!

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 08:15, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
(πιστεύεις ότι στην Ευρώπη γνωρίζουν για τον Βεργή της Ελλάδας? αντιστοίχως δεν γνωρίζουμε κι εμείς τα δικά τους)

Το να ψηφίσει ο πολίτης ΕΙΤΕ αλλάξει κάτι στην χώρα του ΕΙΤΕ όχι, δείχνει την δική του συνείδηση, την δική του προσπάθεια, την δική του στάση απέναντι στα πράγματα.
Αν δεις κάποιον να βάζει ένα στουπί βενζίνη στο δάσος και δεν κάνεις κάτι επειδή έτσι κι αλλιώς έχει βάλει κι άλλα στουπιά παραπέρα, σε κάνει επίσης εμπρηστή.
Ο καθένας πολίτης επιβάλλεται να σηκώσει τον βαρύ πισινό του απ τον καναπέ του και να κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορεί... να δώσει μια ψήφο.
+1!

Σχετικά με τα κόμματα στhν αμερική, η κατάσταση εκεί είναι όπως περίπου εδώ αφού εχουν 2 μεγάλα κόμματα και κάποια άλλα μικρότερα. Eκτός από τους ρεπουμπλικανούς και τους δημοκρατικούς υπάρχουν δεκάδες άλλα εθνικιστικά, κουμουνιστικά ακόμη και Χριστιανικά κόμματα. Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://www.politics1.com/parties.htm

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:16, 22-08-07:

Αυτοί δεν έχουν κανένα λόγο και κανένα σοβαρό κίνητρο να ασχοληθούν με τα κοινά.
Ετσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, ένας τέτοιος άνθρωπος, μόνο ζημιωμένος θα μπορούσε να βγει.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 14:01, 22-08-07:

Δεν ελέγχονται πολύ εύκολα; Πώς συμβαίνει αυτό;
Οι πολιτείες της Αμερικής είναι ενωμένες σε κοινό κράτος -η κάθε πολιτεία έχει αυτοδιοίκηση και τοπικούς νόμους, αστυνομία, γενικώς η κάθε πολιτεία είναι αυτόνομη και δεν ζει απ'το οξυγόνο της κεντρικής εξουσίας. Επομένως ελέγχονται απόλυτα, πολιτικά, κοινωνικά και οικονομικά -αυτοελέγχονται, για να είμαι ακριβής.
Ανάλογη είναι και η Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας -πολλά κρατίδια, τα οποία είναι αυτόνομα σε τομείς πχ εκπαίδευσης και απλώς συστεγάζονται κάτω από την ίδια ομπρέλα. Κι όμως, στο κοινοβούλιο υπάρχει πολυφωνία -και ο κυμματισμός στην πολιτική της λίμνη φάνηκε στις προηγούμενες εκλογές. Και τίποτα δε λέει πως είναι δύσκολο να αλλάξει το κατεστημένο σε ομοσπονδιακό κράτος ή κράτος ενωμένων πολιτειών. Εφ'όσον ο λαός το θέλει, το καθεστώς αλλάζει. Δεν άλλαξε το καθεστώς στη Σοβιετική Ένωση; Ακόμα και η Κίνα, μια χώρα αχανής με απειράριθμους κατοίκους στις ποικιλόμορφες επαρχίες της, διήλθε μεταπολιτευτικών σταδίων...

Εν τέλει δε βρισκόμαστε στο βυζάντιο, τώρα το πόσο αχανές είναι το κράτος δεν συνεπάγεται αναγκαστικά της δυσκολίας της διακυβέρνησής του.

Αν η ψηφοφορία στην Αμερική ήταν υποχρεωτική ή αν προσέρχονταν περισσότεροι Αμερικάνοι για ψήφο:
  • θα είχαν τη δυνατότητα μποϋκοτάζ της τρέχουσας κατάστασης εφ'όσον έκριναν πως η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο (μαζικές άκυροι ψήφοι για παράδειγμα -αυτό βέβαια θα χρειαζόταν μια αρκετά μακρά περίοδο χώνευσης και αναταραχής)
  • η εικονική δημοκρατία της χώρας τους θα άλλαζε σε μια δημοκρατία που θα έμοιαζε περισσότερο στην πραγματική, με αρκετή απόκλιση βέβαια
  • θα είχαν φωνή ως λαός και από ένα σημείο και μετά δε θα βρίσκονταν σε κώμα όσον αφορά την επικαιρότητα
  • θα αναγκάζονταν να ενημερωθούν, έστω και ελλειπώς, για την κατάσταση στη χώρα τους και την θέση τους στον κόσμο, αποφασίζοντας έτσι σαν κράτος με δημοκρατικό πολίτευμα για τους αντιπροσώπους που θα ικανοποιούσαν τα συμφέροντά τους
  • λόγω του ενστίκτου της αγέλης (που δεν έχει εξαλειφθεί ακόμα!) και οι πιο άβουλοι θα παρασύρονταν από τους υπόλοιπους
  • αφού θα είχαν μπει στη διαδικασία της μαζικής ψηφοφορίας, θα διαμόρφωναν σταδιακά μια πολιτική συνείδηση που ήταν νεκρή τόσα χρόνια, και θα έφταναν σε σημείο απαίτησης π.χ. δημοψηφίσματος για σημαντικά θέματα
  • μετά από κάποιες τετραετίες προσέλευσης στις κάλπες θα ήταν και οι πολιτικά ανενεργές και οικονομικά αδύναμες ομάδες έτοιμες για ίδρυση νέων κομμάτων που προφανώς θα ήταν υπολογίσιμα (π.χ. αφρο-αμερικανοί, ισπανόφωνοι, κτλ.)
Τρώγοντας έρχεται η όρεξη, λέει ο λαός.
Από μόνη σου ακυρώνεις τα ίδια σου τα επιχειρήματα.
Ακριβώς επειδή η Αμερική είναι ένα πολυάριθμο κράτος και απαρτίζεται από πολλές και αυτόνομες πολιτείες.
Αυτά που αναφέρεις θα μπορούσε ο Αμερικανός πολίτης να τα είχε ήδη απαιτήσει.
Πως να ψηφίσει πχ ένα δημοψήφισμα κρίσιμο για όλη τη χώρα όταν δεν έχει επαφή με την κεντρική εξουσία;
Και δεν είπα πως ένα ομοσπονδιακό κράτος δεν μπορεί να πάει μπροστά ή να αλλάξει το πολιτικό καθεστώς, αλλά χρειάζονται εξαιρετικές περιστάσεις, όπως για παράδειγμα η Πρώην Σοβιετική Ένωση. Την διέλυσε η φθορά της κεντρικής εξουσίας, όχι ο λαός. Απλά ονόμασαν επαναστάτη το λαό για να ανέβει το φρόνημα της ιδεολογίας του Κομμουνισμού.

"Γιατί χρωστάμε στην διάρκεια μιάς λάμψης την πιθανή ευτυχία μας. Μια νομοθεσία εντελώς άχρηστη για τις εξουσίες θαʼταν αληθινή σωτηρία..."

Λέει ο Ελύτης..

Αυτή τη λάμψη αν πιάσουμε όλοι οι λαοί, θα κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα έστω.

Συμφωνώ και πάλι με το σκεπτικό να συμμετέχεις στα κοινά, διότι έτσι ξυπνά η ανάγκη για πολιτική συνείδηση.
Όμως, όταν ρίξεις μια ψήφο και επαναπαυτείς δεν γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα;
Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να επηρεάσεις το πολιτικό σκηνικό ως απλός λαός.

Πραγματικά δεν γνώριζα πως στην Αμερική υπάρχουν κι άλλα μικρά κόμματα.
Είχα την εντύπωση από αυτά που έχω διαβάσει και μας έχουνε πει στο σχολείο, πως υφίστανται μονάχα δύο κόμματα.
Αλλά και πέρα από αυτό το εκλογικό σύστημα είναι τέτοιο που δίνει ευκαιρία να βρούνε θέση μέσα στη Βουλή δύο μεγάλα κόμματα.

(ΥΓ: Μας βλέπω off topic, πολύ αναλύσαμε το πολιτικό σκηνικό της Αμερικής).

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:17, 22-08-07:

Βρε παιδιά, ας λύσουμε πρώτα τα δικά μας και μετά να ασχοληθούμε με τους Αμερικανούς.
Αλήθεια Αρκτούρε, γιατί πιστεύεις οτι γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα ό,τι κι αν ψηφίσεις;
Και αλήθεια ποιους άλλους τρόπους έχει ο πολίτης να αντιδράσει και να επηρρεάσει το πολιτικό σκηνικό πλην της ορθής χρήσης της ψήφου του;

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 14:58, 22-08-07:

Αρχισαν τα όργανα από τα ΜΜΕ.
Με “σεμνό και ταπεινό” τρόπο παρουσιάζεται η “πραγματοποίηση” των δεσμεύσεων της κυβέρνησης.
Τι μας λεν λοιπόν οι φίλοι μας?
Οτι η πρόσβαση στο internet με μειωμένο τέλος είναι έργο τους.
Μα το ΠΑΣΟΚ δεν το εφάρμοσε πρώτο κι αυτοί απλά το διατήρησαν? Ποιά πρόοδος?
Μας λεν ότι η τουριστική κίνηση αυξήθηκε από τα 12 στα 17 εκατομμύρια.
Χωρίς να μας λένε την επίδραση της Ολυμπιάδας σε αυτό.
Μας λεν ότι η ανεργία μειώθηκε κατά 3,5%. Δεν μας λένε ότι από τις 40.000 νέες θέσεις από την αρχή του χρόνου το 25% είναι θέσεις στον δημόσιο τομέα και από τις λοιπές η πλειοψηφία είναι θέσεις ημιαπασχόλησης.Μισή δουλειά ,μισή ζωή.
Μας λεν τέλος ότι μειώθηκε το έλλειμα του προυπολογισμού.Δεν μας λεν όμως με ποιές λογιστικές αλχημίες προέκυψε αυτό και γιατί δεν μπορούν καν να καταρτίσουν προυπολογισμό για το 2008.
Δεν μας λένε ακόμη τίποτα για ομόλογα ,για διάλυση του πυροσβεστικού σώματος ,της αστυνομίας ,της δημόσιας περίθαλψης.
Γιατί όταν τα λες όλα δεν είσαι προφανώς μήτε σεμνός ,μήτε ταπεινός...

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:42, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris athens
Δεν μας λένε ακόμη τίποτα για ομόλογα ,για διάλυση του πυροσβεστικού σώματος ,της αστυνομίας ,της δημόσιας περίθαλψης.
Λειτουργούσε ποτέ καλά η δημόσια περίθαλψη;
Για τα άλλα δε μιλάω, ας κρατήσουμε όλοι ενός λεπτού σιγή!

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:45, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
όχι αλλά όταν διαφημίζεις όλα όσα έκανες σαν κυβέρνηση δεν είναι πραγματικά άσχημο να μην υπάρχει να πεις τίποτα για ένα τραγικό σύστημα υγείας που υπάρχει?
Φυσικά δεν ρίχνω τις ευθύνες μόνο σε ένα κόμμα αλλά σε όλους όσους κατά περιόδους μας κυβερνάνε.

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:51, 22-08-07:

εγω σαν χωρα πιστευω οτι θα παμε καλα (κ ξερω οτι πολυ θα με κρινουν για αυτην την αποψη)μονο εαν ερθουν 30 υπουργοι απο καλα οργανομενες ευρωπαικες χωρες...(Σκανδιναβικες χωρες,Κατω χωρες)να μην πω κ 20 να μας κυβερνησουν για τριετια...

εδω κ καλος να εισαι κ να μπεις στην πολιτικη ρεμαλι θα βγεις...
ειναι δυνατον οσο καλος κ να εισαι... αν οι 9 στους 10 κλεβουν η κανουν ατασταλιες να μην κανεις κ εσυ? απο εκει ξεκιναν ολα

λυπαμε που το λεω αλλα οποιος κ να βγει τα ιδια αποτελεσματα θα εχουμε

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:54, 22-08-07:

Αρχισαν τα όργανα από τα ΜΜΕ.
Με “σεμνό και ταπεινό” τρόπο παρουσιάζεται η “πραγματοποίηση” των δεσμεύσεων της κυβέρνησης.
Τι μας λεν λοιπόν οι φίλοι μας?
Μας λεν ότι η τουριστική κίνηση αυξήθηκε από τα 12 στα 17 εκατομμύρια.
Χωρίς να μας λένε την επίδραση της Ολυμπιάδας σε αυτό.
Μας λεν ότι η ανεργία μειώθηκε κατά 3,5%. Δεν μας λένε ότι από τις 40.000 νέες θέσεις από την αρχή του χρόνου το 25% είναι θέσεις στον δημόσιο τομέα και από τις λοιπές η πλειοψηφία είναι θέσεις ημιαπασχόλησης.Μισή δουλειά ,μισή ζωή.
Μας λεν τέλος ότι μειώθηκε το έλλειμα του προυπολογισμού.Δεν μας λεν όμως με ποιές λογιστικές αλχημίες προέκυψε αυτό και γιατί δεν μπορούν καν να καταρτίσουν προυπολογισμό για το 2008.
Γιατί όταν τα λες όλα δεν είσαι προφανώς μήτε σεμνός ,μήτε ταπεινός...
Και λίγα λες, φίλε μου Δημήτρη. Oσο πλησιάζει ο καιρός θα θυμόμαστε κι άλλα σιγά σιγά.

Αρχική Δημοσίευση από borat

όχι αλλά όταν διαφημίζεις όλα όσα έκανες σαν κυβέρνηση δεν είναι πραγματικά άσχημο να μην υπάρχει να πεις τίποτα για ένα τραγικό σύστημα υγείας που υπάρχει?
Φυσικά δεν ρίχνω τις ευθύνες μόνο σε ένα κόμμα αλλά σε όλους όσους κατά περιόδους μας κυβερνάνε.
Υπάρχει ένα καλά οργανωμένο σχέδιο διάλυσης της δημόσιας υγείας και παιδείας. Κατά το παρελθόν έχω αναφέρει διάφορα πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα, κι αν μου ζητηθεί μπορώ να αναφέρω πολλά ακόμα.
Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
εγω σαν χωρα πιστευω οτι θα παμε καλα (κ ξερω οτι πολυ θα με κρινουν για αυτην την αποψη)μονο εαν ερθουν 30 υπουργοι απο καλα οργανομενες ευρωπαικες χωρες...(Σκανδιναβικες χωρες,Κατω χωρες)να μην πω κ 20 να μας κυβερνησουν για τριετια...

εδω κ καλος να εισαι κ να μπεις στην πολιτικη ρεμαλι θα βγεις...
ειναι δυνατον οσο καλος κ να εισαι... αν οι 9 στους 10 κλεβουν η κανουν ατασταλιες να μην κανεις κ εσυ? απο εκει ξεκιναν ολα

λυπαμε που το λεω αλλα οποιος κ να βγει τα ιδια αποτελεσματα θα εχουμε
Κρακεράκι, κάποτε στο ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, φέρναμε ξένους διατητές επειδή δεν υπήρχε εμπιστοσύνη στους έλληνες.
Εσύ μπορεί αυτό που είπες, να το είπες ως αστείο, όμως πιστευώ οτι δεν απέχει και πολύ απο μια ρεαλιστική πραγματικότητα. Δεν αργούν τα αφεντικά της ευρωπαϊκής ένωσης, να μας βάλουν πάλι σε επιτήρηση και στην ουσία να κυβερνούν αυτοί αντί για τους δικούς μας.
Μήπως άλλωστε αυτό δεν γίνεται και τώρα;

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:03, 22-08-07:

.

Κρακεράκι, κάποτε στο ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου, φέρναμε ξένους διατητές επειδή δεν υπήρχε εμπιστοσύνη στους έλληνες.
Εσύ μπορεί αυτό που είπες, να το είπες ως αστείο, όμως πιστευώ οτι δεν απέχει και πολύ απο μια ρεαλιστική πραγματικότητα. Δεν αργούν τα αφεντικά της ευρωπαϊκής ένωσης, να μας βάλουν πάλι σε επιτήρηση και στην ουσία να κυβερνούν αυτοί αντί για τους δικούς μας.
Μήπως άλλωστε αυτό δεν γίνεται και τώρα;
οχι δεν το ειπα καθολου για αστειο...
δεν νομιζω οτι αυτο γινετε κ τωρα αν γινοταν θα ειμασταν πολυ καλυτερα...
κ πολυ καλα θα κανουν απο την ε.ε....
γιατι δεν μας αξιζει... δεν νομιζεις οτι χρειαζομστε επιτηρητες?

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:05, 22-08-07:

?
Έχουν άδικο;
Επι πασοκ δεν είδαμε καμία μείωση στην τιμή του ΕΠΑΚ, δεν είδαμε καμία νέα τεχνολογία, επίσης δεν είδαμε καμία αξιόλογη πρόταση για εναλλακτική τηλεφωνία. Επίσης το Πασοκ γιατί δεν έκανε τίποτα όταν η Vivodi άρχισε ξεκίνησε να δίνει adsl με 800? το μήνα; Δεν είμαι υπερ η εξουσία να μπλέκεται στην αγορά αλλά θα μπορούσε να έχει ιδρύσει οργανισμό για τα μονοπώλια και τον αθέμιτο ανταγωνισμό, η ΕΕΤΤ ήταν τότε νεκρή.
Επί ΠΑΣΟΚ ο ΟΤΕ ήταν μονόδρομος

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:13, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
οχι δεν το ειπα καθολου για αστειο...
δεν νομιζω οτι αυτο γινετε κ τωρα αν γινοταν θα ειμασταν πολυ καλυτερα...
κ πολυ καλα θα κανουν απο την ε.ε....
γιατι δεν μας αξιζει... δεν νομιζεις οτι χρειαζομστε επιτηρητες?
Εν μέρη αυτό γινόταν μέχρι πριν μερικούς μήνες. Αυτό που μας γλίτωσε από τους επιτηρητές, ήταν η είσοδος στην ευρωπαϊκή ένωση κρατών-μελών οικονομικά και κοινωνικά ασθενέστερων από εμάς, με αποτέλεσμα η χώρα μας να βρεθεί σχεδόν κάπου κοντά στο μέσο όρο.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 21:41, 22-08-07:

Υπάρχει ένα καλά οργανωμένο σχέδιο διάλυσης της δημόσιας υγείας και παιδείας. Κατά το παρελθόν έχω αναφέρει διάφορα πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα, κι αν μου ζητηθεί μπορώ να αναφέρω πολλά ακόμα.

Kαι γενικότερα ό,τι δημόσιο. Η κυβέρνηση σηκώνει τα χέρια και ώ του θαύματος! έρχεται ο σωτήρας ιδιώτης. Ας ελπίσουμε να γλιτώσουν η ΔΕΗ κ το νερό και να παραμείνουν κρατικά, γιατί εκεί 8α υπάρξει ιδιωτικό μονοπώλιο.

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:33, 22-08-07:

Δε λέω, είναι ντροπή, αλλά εγώ, περισσότερη ντροπή νιώθω όταν καταλαβαίνω πως ζω σε μια χώρα με συνανθρώπους που χαίρονται με τα 5.000.000 περισσότερους τουρίστες που μας επισκέφθηκαν το καλοκαίρι και με καλοφτιαγμένες διαφημίσεις ξεχνούν όλα τα υπόλοιπα προβλήματα μας σα λαός. Ο διαφημιστής, ξέρει τι κάνει, το θέμα είναι πως το δικό μας το μυαλό περιεργάζεται τη πληροφορία και διαχωρίζει τη σαπίλα από την επιφανειακή αίγλη.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:39, 22-08-07:

Αλήθεια Αρκτούρε, γιατί πιστεύεις οτι γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα ό,τι κι αν ψηφίσεις;
Και αλήθεια ποιους άλλους τρόπους έχει ο πολίτης να αντιδράσει και να επηρρεάσει το πολιτικό σκηνικό πλην της ορθής χρήσης της ψήφου του;
Δεν πιστεύω πως γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα ότι κι αν ψηφίσεις, απλά ειπώθηκες πως αν δεν πας να ψηφίσεις τότε γίνεσαι συνένοχος με το σύστημα.
Και απλά είπα πως με το να ψηφίσεις και μόνο δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο.

Δηλαδή θες να μου πεις πως ο μόνος τρόπος για να αλλάξει το πολιτικό σκηνικό μιας χώρας, είναι η προσέλευση του λαού στις κάλπες;

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:44, 22-08-07:

H προσέλευση του λαού στις κάλπες, δίνοντας ένα εκλογικό αποτέλεσμα που θα αιφνιδίαζε ακόμα και τα exit polls, πόσο μάλλον τους ίδιους τους καρεκλοκένταυρους που έχουν δεδομένη την επανεκλογή τους, είτε είναι το ένα είτε είναι το άλλο απο τα δύο πρώτα κόμματα.

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:45, 22-08-07:

Και απλά είπα πως με το να ψηφίσεις και μόνο δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο.
Έ όχι έτσι βρε Αρκ. Η ψήφος κατακτήθηκε με αίμα, δεν την εξοβελίζουμε έτσι απλά, επειδή είμαστε δεινοί στις πληκτρολογήσεις

Και από την άλλη, αν δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο εσύ, δεν κάνω εγώ, δεν κάνει ο άλλος κλπ, τότε... δεν θα κάνει κανείς

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:49, 22-08-07:

Δηλαδή θες να μου πεις πως ο μόνος τρόπος για να αλλάξει το πολιτικό σκηνικό μιας χώρας, είναι η προσέλευση του λαού στις κάλπες;
Ίσως και να ήταν, αλλά με ένα ανάλογο ριζοσπαστικό αποτέλεσμα (μη σας φανεί πως "αριστερίζω", απλά η λέξη ριζοσπαστικό έχει συνδεθεί -ανόητα κατά τη γνώμη μου- με την αριστερά), με μία άνευ προηγουμένου εκλογή λευκών ή άκυρων ψηφοδελτίων ας πούμε.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:49, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Έ όχι έτσι βρε Αρκ. Η ψήφος κατακτήθηκε με αίμα, δεν την εξοβελίζουμε έτσι απλά, επειδή είμαστε δεινοί στις πληκτρολογήσεις

Και από την άλλη, αν δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο εσύ, δεν κάνω εγώ, δεν κάνει ο άλλος κλπ, τότε... δεν θα κάνει κανείς
Αυτό θέλουν φίλε ρεμπεσκέ, να μην κάνει κανείς τίποτα. Είναι δυνατόν ποτέ, ο πολίτης του fame story, και της βέρας στο δεξί, να αντιδράσει σε κάτι τέτοιο, έπειτα από τέτοια αποχαύνωση που υφίσταται;

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Volkswagen Fan

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους