Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτέμβριος 2008

Τι ψηφίσατε στις Βουλευτικές εκλογές; (16/09/2007)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
Νέα Δημοκρατία (Ν.Δ.)
5
11,90%
Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)
4
9,52%
Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Κ.Κ.Ε.)
6
14,29%
Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)
10
23,81%
Λαϊκός Ορθόδοξος Συναργεμός (ΛΑ.Ο.Σ.)
0
0%
Δημοκρατική Αναγγένηση (ΔΗ.ΑΝΑ.)
0
0%
Φιλελεύθερη Συμμαχία
7
16,67%
Ενωτική Αντικαπιταλιστική Αριστερά (ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α)
1
2,38%
Οικολόγοι Πράσινοι
2
4,76%
Άλλο
0
0%
Άκυρο
1
2,38%
Λευκό
0
0%
Αποχή
1
2,38%
Κουμπάκιας (δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω)
5
11,90%

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:48, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ναι, και χαιρομαι πολυ γιαυτο!
βεβαια, να δω τι θα φαμε στη μαπα και τωρα... μα καλα ρε γαμωτο μονο εγω θελω αλλαγη? τοσες χιλιαδες που ψοφισαν νουδου ειναι ευχαριστημενοι δλδ?
Παρόλο που δεν ψηφίζω...ναι.''ευχαριστημένος'' ε...εγώ το βλέπω όλοι ανάξιοι είναι αλλά κάποιοι είναι πολύ χειρότεροι από άλλους/κάποιοι είναι πιο ικανοί από άλλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 20:50, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Παρόλο που δεν ψηφίζω...ναι.
Ναι εισαι εσυ ευχαριστημενος ή ναι στην ερωτηση της gio?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:58, 16-09-07:

Είμαι ευχαριστημένος

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 21:03, 16-09-07:

εγώ πάλι καθόλου.. κι εγώ υπέρ της αλλαγής ήμουν gio μου, αλλά...

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:03, 16-09-07:

Ωραία αλλαγή,δε συμφωνώ αλλά μπορείς να μου πεις προς ποια κατεύθυνση?Προς ποιο κόμμα?Γιατί όποιο κόμμα και να πεις εμένα μου φαίνεται λίγο...

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:36, 16-09-07:

Δε βλέπω απάντηση αλλά το μόνο που βλέπω είναι η πτώση του κάρμα μου.Μάιστα...αν ορισμένοι προτιμάτε αυτόν τον τρόπο παρά το διάλογο και την επικοινωνία...τι να πωΜακάρι να κάνω λάθος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill_1992 : 16-09-07 στις 21:43.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:43, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
ΝΔ με αυτοδυναμία κιόλας;

Έ ό,τι πάθουμε μας αξίζει.

Κρίμα.. Κρίμα.. Κρίμα..
Gio συμφωνώ.. Κι εγώ την ήθελα την αλλαγή..
Μπράβο Έλληνα, αυτά σου πρέπουνε...
Όλη η Βόρεια Ελλάδα προβάδισμα ΝΔ.. Εδώ που μας έχουν ξεχάσει από τότε που η Μερκούρη είπε να θεσμοθετήσει τα ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.
Δεν μπορώ να πω κάτι, μια σιχασιά αισθάνομαι..
Βλέπω αυτά τα χαμόγελα και τα πανηγύρια του κόσμου..
Αηδία..

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:55, 16-09-07:

Εγω παντως χαιρομαι που δεν βγηκε το ΠΑΣΟΚ. Καλυτερα θα ηταν να μην παρει και την αυτοδυναμια η ΝΔ αλλα τελος παντων.

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 22:55, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος

Κρίμα.. Κρίμα.. Κρίμα..
Gio συμφωνώ.. Κι εγώ την ήθελα την αλλαγή..
Μπράβο Έλληνα, αυτά σου πρέπουνε...
Όλη η Βόρεια Ελλάδα προβάδισμα ΝΔ.. Εδώ που μας έχουν ξεχάσει από τότε που η Μερκούρη είπε να θεσμοθετήσει τα ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.
Δεν μπορώ να πω κάτι, μια σιχασιά αισθάνομαι..
Βλέπω αυτά τα χαμόγελα και τα πανηγύρια του κόσμου..
Αηδία..
Θα σε ρωτήσω κάτι απλό.
Ποιο κόμμα θα ήθελες να έχει προβάδισμα;

Εγώ πάντως βρήκα θετικότατες αυτές τις εκλογές μιας και όλα τα μικρά κόμματα ανέβασαν τα ποσοστά τους και κέρδισαν περισσότερες έδρες. Οι Πράσινοι μάλιστα έχουν υψηλότερα ποσοστά και από τον Παπαθεμελή προς το παρόν Βέβαια καλύτερα να μην έμπαινε ο Καρατζαφέρης στη βουλή αλλά τι να κάνουμε...

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Εγω παντως χαιρομαι που δεν βγηκε το ΠΑΣΟΚ. Καλυτερα θα ηταν να μην παρει και την αυτοδυναμια η ΝΔ αλλα τελος παντων.
Συμφωνώ. Το καλύτερο αυτή τη στιγμή θα ήταν να μην υπήρχε αυτοδυναμία.

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:56, 16-09-07:

Τι εννοείτε αυτοδυναμία; Το ότι βγήκε ως κυβέρνηση ή και κάτι παραπάνω από πριν;

-petros

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 23:01, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Τι εννοείτε αυτοδυναμία; Το ότι βγήκε ως κυβέρνηση ή και κάτι παραπάνω από πριν;

-petros
Αυτοδυναμια εχει εαν παρει 151 εδρες η παραπανω. Περιπου 41.5% ποσοστο χρειαζεται.

Αλλιως δεν μπορει να σχηματισει κυβερνηση.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 23:02, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Θα σε ρωτήσω κάτι απλό.
Ποιο κόμμα θα ήθελες να έχει προβάδισμα;

Εγώ πάντως βρήκα θετικότατες αυτές τις εκλογές μιας και όλα τα μικρά κόμματα ανέβασαν τα ποσοστά τους και κέρδισαν περισσότερες έδρες. Οι Πράσινοι μάλιστα έχουν υψηλότερα ποσοστά και από τον Παπαθεμελή προς το παρόν Βέβαια καλύτερα να μην έμπαινε ο Καρατζαφέρης στη βουλή αλλά τι να κάνουμε...

Δεν λέω πως δεν χαίρομαι για τα μικρά κόμματα, αλλά προβάδισμα θα ήθελα να έχει ένα άλλο κόμμα, στην ελληνική λογική, για να μιλάμε και συγκεκριμένα, το ΠΑ.ΣΟ.Κ., έτσι απλά και μόνο για αλλαγή, έστω για αντίδραση..

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 23:10, 16-09-07:

βρε παρτε το χαμπαρι, οποιος και να εβγαινε τα ιδια σκ@τ@ θα ειχαμε, για τι αλλαγη μιλατε; 20 χρονια ειδαμε τι μπορει να κανει ο ενας και τωρα για 8 χρονια τουλαχιστον θα δουμε τι θα προσφερει ο αλλος - απολυτος τιποτα ΚΑΙ απο τους δυο.

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 23:24, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
βρε παρτε το χαμπαρι, οποιος και να εβγαινε τα ιδια σκ@τ@ θα ειχαμε, για τι αλλαγη μιλατε; 20 χρονια ειδαμε τι μπορει να κανει ο ενας και τωρα για 8 χρονια τουλαχιστον θα δουμε τι θα προσφερει ο αλλος - απολυτος τιποτα ΚΑΙ απο τους δυο.
Ετσι ακριβως. Αλλα δεν μπορουσα να δω και τον Παπανδρεου πρωθυπουργο μετα απο τις απαραδεκτες κατα την αποψη μου προεκλογικες του εμφανισεις.

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tserno
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O tserno έγραψε στις 23:30, 16-09-07:

Εγω απλα δεν ανεχομαι να ειναι πρωθυπουργος ενας ανθρωπος ο οποιος οταν με κοιταει και μου μιλαει καταλαβαίνω οτι με δουλευει και υποτιμα την νοημοσυνη μου....

Το γεγονος οτι βγηκανε παλι επειδη σηκωθηκανε να τον ψηφισουνε απο τον τάφο πρεπει να σας λεει κατι....(αν σας πω τι είδα στο εκλογικο θα καταλαβετε)

Ολοι οι νέοι βρίσκονταν στο αριστερο κομματι της πολιτικης και επιτελους η 5 κομματικη βουλή ειναι μια αρχη για να δούμε στο μελλον κυβερνήσεις συνεργασιας....

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 00:26, 17-09-07:

Αποχή : 27.52%

Πηγή

Μεγάλο ποσοστό...

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:27, 17-09-07:

εγω θα μουν ευχαριστημενη αν δεν υπηρχε αυτοδυναμια... αν ειχαν ολοι το μαξ ποσοστο/ αριθμο εδρων στη βουλη, ωστε να ειναι ολοι ανικανοι να παρουν αποφασεις...
γενικα αυτο που θελω να ακουγεται ειναι ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ πριν παρθει μια αποφαση...λογικο δεν ειναι!?

και ναι, ας βγει κατι ΑΛΛΟ ρε παιδια, ας παρει ενα μαθημα ο μπουλης.. και ο καθε μπουλης που καταχραζεται εξουσια και δεν κυβερνα σωστα.. απλα τα πραγματα!

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:29, 17-09-07:

πολυ μεγαλη αποχη... αν διαβαζαν στεκι οι 27.52% μπορει να χαμε εστω και slightly διαφορετικα αποτελεσματα..

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 00:38, 17-09-07:

εγω θα μουν ευχαριστημενη αν δεν υπηρχε αυτοδυναμια... αν ειχαν ολοι το μαξ ποσοστο/ αριθμο εδρων στη βουλη, ωστε να ειναι ολοι ανικανοι να παρουν αποφασεις...
γενικα αυτο που θελω να ακουγεται ειναι ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ πριν παρθει μια αποφαση...λογικο δεν ειναι!?

και ναι, ας βγει κατι ΑΛΛΟ ρε παιδια, ας παρει ενα μαθημα ο μπουλης.. και ο καθε μπουλης που καταχραζεται εξουσια και δεν κυβερνα σωστα.. απλα τα πραγματα!
+1

πολυ μεγαλη αποχη... αν διαβαζαν στεκι οι 27.52% μπορει να χαμε εστω και slightly διαφορετικα αποτελεσματα..
Εννοείται.. Μεγάλη διαφορά θα υπήρχε...
Αλλάα...

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 00:47, 17-09-07:

ΠΟΣΟ πιο πατο να πιασουμε?

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:54, 17-09-07:

Αποχή : 27.52%

Πηγή

Μεγάλο ποσοστό...
Δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο των προηγουμενων (23,50%), ειδικα αν σκεφτουμε το τι εχει μεσολαβησει (πυρκαγιες, ανοδος μικρων κομματων, κτλ)

Γιατι; Ποιος ειχε διαφορετικη αποψη και πειστηκε απο κατι που διαβασε στο φορουμ; Εδω δεν γινεται να πεισεις καποιον με διωρη συζητηση, θα τον πεισει ο αγνωστος διαδικτυακα;

Ασε που τα ατομα που εξαρχης δεν ψηφιζουν ειτε ειναι τελειως απολιτικ, οποτε στα τετοια τους τα πολιτικοκοινωνικα επιχειρηματα, ειτε διαφωνουν τοσο με τις διαδικασιες, που δεν προκειται να πειστουν καποιο (απο τα υπαρχοντα ή και κανενα) κομμα.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 00:58, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο των προηγουμενων (23,50%), ειδικα αν σκεφτουμε το τι εχει μεσολαβησει (πυρκαγιες, ανοδος μικρων κομματων, κτλ)

Δεν το γνώριζα το ποσοστό αποχής του 2004, αλλά έχει δαφορά.. Αποχή, μείωση των ψήφων του ΠΑΣΟΚ, εισχώρηση ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ στο Κοινοβούλιο..
Κι εγώ προσωπικά περίμενα την άνοδο μικρών κομμάτων, αλλά περίμενα και μεγαλύτερη αποχή. Από αυτό φαίνεται μάλλον πως ο κόσμος άρχισε αν αντιδρά... Ρίχνοντας την ψήφο σε μικρότερες φωνές..

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 01:01, 17-09-07:

Γιατι; Ποιος ειχε διαφορετικη αποψη και πειστηκε απο κατι που διαβασε στο φορουμ; Εδω δεν γινεται να πεισεις καποιον με διωρη συζητηση, θα τον πεισει ο αγνωστος διαδικτυακα;

Ασε που τα ατομα που εξαρχης δεν ψηφιζουν ειτε ειναι τελειως απολιτικ, οποτε στα τετοια τους τα πολιτικοκοινωνικα επιχειρηματα, ειτε διαφωνουν τοσο με τις διαδικασιες, που δεν προκειται να πειστουν καποιο (απο τα υπαρχοντα ή και κανενα) κομμα.
ανοιξα ενα θεμα, βεβαια τωρα το εχουν διασπασει/κλειδωσει/δεν ξερω τι αλλο
οπου αναλυαμε καποιοι τη σκεψη μας... το ειχα ανοιξει επειδη δεν ηξερα τι να ψηφισω,ακριβως μετα απο ολα αυτα που ειχαν γινει και αναφερεις κι εσυ...
και καταληξαμε οτι η αποχη ΕΝΙΣΧΥΕΙ το δικομματισμο και πολλοι που δεν το ηξεραν, το εμαθαν μεσω του θρεντ αυτου...μαζι κι εγω φυσικα, που δεν ειμαι και πολυ μεσα στην πολιτικη σκηνη... οποτε, ατοπο αυτο που λες.

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 01:07, 17-09-07:

Δεν το γνώριζα το ποσοστό αποχής του 2004, αλλά έχει δαφορά.. Αποχή, μείωση των ψήφων του ΠΑΣΟΚ, εισχώρηση ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ στο Κοινοβούλιο..
Κι εγώ προσωπικά περίμενα την άνοδο μικρών κομμάτων, αλλά περίμενα και μεγαλύτερη αποχή. Από αυτό φαίνεται μάλλον πως ο κόσμος άρχισε αν αντιδρά... Ρίχνοντας την ψήφο σε μικρότερες φωνές..
Γενικα ειναι προφανως διαφορετικα τα αποτελεσματα. Η ιδια η δομη της νεας Βουλης το δειχνει αυτο. -10 εδρες περιπου για ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, εισοδος νεου κομματος, και ανοδος των υπολοιπων.

Οσον αφορα το θεμα της αποχης καθαρα το εθεσα το θεμα, και νομιζω ενισχυει το δευτερο κομματι του αρχικου μου post, του γιατι δηλαδη δεν παει καν καποιος να ψηφισει. Το ποσοστο ειναι περιπου το ιδιο, ασχετως καταστασεων. Οι αλλαγες ηλθαν απο "΄μετακινησεις" των εγκυρων ψηφοφορων.

ανοιξα ενα θεμα, βεβαια τωρα το εχουν διασπασει/κλειδωσει/δεν ξερω τι αλλο
οπου αναλυαμε καποιοι τη σκεψη μας... το ειχα ανοιξει επειδη δεν ηξερα τι να ψηφισω,ακριβως μετα απο ολα αυτα που ειχαν γινει και αναφερεις κι εσυ...
και καταληξαμε οτι η αποχη ΕΝΙΣΧΥΕΙ το δικομματισμο και πολλοι που δεν το ηξεραν, το εμαθαν μεσω του θρεντ αυτου...μαζι κι εγω φυσικα, που δεν ειμαι και πολυ μεσα στην πολιτικη σκηνη... οποτε, ατοπο αυτο που λες.
Θεωρουσα οτι το θεμα της αποχης = αδιαφορια = ενισχυση των μεγαλων, ηταν ψιλοαυτονοητο - λογικο. Ακομα, θεωρω οτι ολο και καπου θα το διαβαζες, αν οχι σε ενα φορουμ. Παρολα αυτα, you ve got a point.

Βεβαια, εξακολουθω να επιμενω, οτι καποιος που εχει καταληξει καπου (= σε καποιο κομμα), μετα παο σκεψη, δεν αλλαζει ευκολα αποψη, ποσο μαλλον μεσα απο ενα φορουμ.

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:12, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Αυτό δεν υφίσταται. "Κάθε Κυριακή εκλογές μέχρι να βγάλω αυτυδύναμη κυβέρνηση" δεν είπε;

Άλλο πάλι και τούτο... θα μας τρέχανε μέχρι να άλλαζε κάποιος γνώμη.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 01:22, 17-09-07:

Θεωρουσα οτι το θεμα της αποχης = αδιαφορια = ενισχυση των μεγαλων, ηταν ψιλοαυτονοητο - λογικο. Ακομα, θεωρω οτι ολο και καπου θα το διαβαζες, αν οχι σε ενα φορουμ. Παρολα αυτα, you ve got a point.

Βεβαια, εξακολουθω να επιμενω, οτι καποιος που εχει καταληξει καπου (= σε καποιο κομμα), μετα παο σκεψη, δεν αλλαζει ευκολα αποψη, ποσο μαλλον μεσα απο ενα φορουμ.
θεωρεις οτι λιγοι ειναι ασχετοι σαν εμενα?
3 ειχαν δηλωσει το ιδιο ασχετοι και δεν τα ηξεραν αυτα, στην ψηφοφορια που ειχα βαλει, και δυο τρεις ειπαν οτι πολυ καλα καναμε και το συζητησαμε το θεμα γιατι με ολα αυτα που εγιναν (πυρκαγιες και τετοια) σκεφτονταν να μην πανε ΚΑΝ να ψηφισουν.

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:26, 17-09-07:

Μα ο νέος εκλογικός νόμος το λέει καθαρά. Στην κατανομή των εδρών στη Βουλή δεν προσμετρώνται ούτε τα άκυρα ούτε τα λευκά ούτε τα ποσοστά των κομμάτων που δεν μπήκαν στη Βουλή (ποσοστό < 3%).

Που σημαίνει ότι αν ήθελες να μην πάρει την αυτοδυναμία η ΝΔ θα έπρεπε:
  1. Να ψηφίσεις ΠΑ.ΣΟ.Κ.
  2. Να ψηφίσεις ένα από τα άλλα κόμματα που θα μπουν Βουλή: Κ.Κ.Ε., ΣΥ.ΡΙΖ.Α., ΛΑ.Ο.Σ.
Αν ψηφίσεις λευκό / άκυρο / εξωκοινοβουλευτικό είναι το ίδιο.-

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 01:35, 17-09-07:

Πάντως δεν είναι αδικία το ποσοστό των εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων να πηγαίνει μόνο στο πρώτο κόμμα?

Κανονικά νομίζω πως θα έπρεπε να μοιράζεται σε όλα τα κόμματα που μπήκαν στην Βουλή και να αυξάνονται οι βουλευτές για όλους.

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:41, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Πάντως δεν είναι αδικία το ποσοστό των εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων να πηγαίνει μόνο στο πρώτο κόμμα?
Μα δεν πάει στο πρώτο κόμμα, απλά στην κατανομή των εδρών.

Οι 260 από τις 300 έδρες διανέμονται βάσει απλής αναλογικής, με εκλογικό μέτρο το κλάσμα {άθροισμα ψήφων όσων ξεπέρασαν το 3%}:260. Για να καθορισθεί ο αριθμός των εδρών που λαμβάνει κάθε συνδυασμός, γίνεται η διαίρεση {ψήφοι συνδυασμού}:{εκλογικό μέτρο}, με το πηλίκο στρογγυλοποιημένο στον προηγούμενο ακέραιο (πχ εάν προκύπτει 95,9 ο συνδυασμός κερδίζει 95 έδρες). Εάν στο τέλος της διανομής μένουν αδιάθετες έδρες λόγω των στρογγυλοποιήσεων, αυτές παραχωρούνται στους συνδυασμούς με τα μεγαλύτερα υπόλοιπα από την παραπάνω διαίρεση. Με βάση αυτόν τον υπολογισμό κατανέμονται και οι έδρες των βουλευτών επικρατείας.

Δε λέει κάπου ότι πάει στο πρώτο κόμμα. Στο πρώτο κόμμα πάνε τα bonus 40 που γίνεται εδώ και χρόνια.
(Εκτός αν δεν έπιασα κάτι)

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 01:51, 17-09-07:

Ναι, δίκαιο έχεις. Νόμιζα πως αυτές οι επιπλέον έδρες για το πρώτο κόμμα έρχονται από το ποσοστό των κομμάτων εκτός Βουλής.

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:09, 17-09-07:

Τι θα χρειαστεί ρε γ$%#ώ τα πάγια για να αλλάξει κάτι;

Έχουμε γίνει τόσο βολεψάκηδες, τόσο μικρόψυχοι, τόσο αρριβίστες που ούτε η σκέψη της μάνας με τα τρία παιδιά στην αγκαλιά δεν μας βγάζει από την κοσμάρα μας;

Είδα τη φάτσα του Μπόμπου σε φωτό και ο άνθρωπας κοντεύει να τρελλαθεί από χαρά. Τώρα θα πείσει τον εαυτό του πως ό,τι κάνει είναι για το καλό "του τόπου", άρα οι άνθρωποι ας πάνε να πνιγουν.

Χάθηκε να είχε καεί το σπίτι του; Δεν βάζω και τη δασκαλογιατρίνα με τα δίδυμα μέσα (στο σπίτι).

Μα διακόσια χρόνια κοντά να είμαστε ραγιάδες??

Ε αγαπώ την Παρθένα την Παναγία μου πια. Αυτός ο "ο τόπος" δεν είναι για μένα.

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:10, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Ναι, δίκαιο έχεις. Νόμιζα πως αυτές οι επιπλέον έδρες για το πρώτο κόμμα έρχονται από το ποσοστό των κομμάτων εκτός Βουλής.
Οι επιπλέον έδρες (40) είναι στάνταρ πριμ και πάνε στο κόμμα που στο τέλος θα βγει πρώτο.

Σε παγκόσμια αποκλειστικότητα οι δηλώσεις του πρωθυπουργού:

Αγαπητοί μου συμπολίται, είμαι ευτυχής που αναπνέω το ζωοκτόνον... (γκουχ) τον ζωογόνον... τον ζωογόνον αέρα της ωραίας μας Πλατανιάς... Δεν είμεθα άνθρωποι των λόγων, είμεθα οι άνθρωποι των έργων... θα σας εξαφανίσομεν (γκουχ γκουχ) θα σας εξασφαλίσομεν....
θα σας εξασφαλίσομεν!!!! ... θα... θα... θα... σύνθημά μας είναι ένα.....

Πίσω στο θέμα μας... Εντυπωσιακό ήταν πάντως αυτό που σχολιάστηκε πιο πριν, τα κόμματα της αριστεράς αύξησαν κατά πολύ τα ποσοστά τους - ο ΣΥΡΙΖΑ τα διπλασίασε νομίζω!

Τώρα βέβαια δεν ξέρω πότε θα ξαναπάμε στις κάλπες με οριακή αυτοδυναμία. Ίσως και νωρίτερα απ' ό,τι νομίζαμε.

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 02:57, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Τι θα χρειαστεί ρε γ$%#ώ τα πάγια για να αλλάξει κάτι;

Έχουμε γίνει τόσο βολεψάκηδες, τόσο μικρόψυχοι, τόσο αρριβίστες που ούτε η σκέψη της μάνας με τα τρία παιδιά στην αγκαλιά δεν μας βγάζει από την κοσμάρα μας;

Είδα τη φάτσα του Μπόμπου σε φωτό και ο άνθρωπας κοντεύει να τρελλαθεί από χαρά. Τώρα θα πείσει τον εαυτό του πως ό,τι κάνει είναι για το καλό "του τόπου", άρα οι άνθρωποι ας πάνε να πνιγουν.

Χάθηκε να είχε καεί το σπίτι του; Δεν βάζω και τη δασκαλογιατρίνα με τα δίδυμα μέσα (στο σπίτι).

Μα διακόσια χρόνια κοντά να είμαστε ραγιάδες??

Ε αγαπώ την Παρθένα την Παναγία μου πια. Αυτός ο "ο τόπος" δεν είναι για μένα.
1. Δεν καταλαβαινω το μενος / εκπληξη σου. Πιστευες οτι θα ερχονταν διαφορετικα τα αποτελεσματα; Εγω εδω και μερες ειχα ισχυρη πεποιθηση οτι ετσι θα εβγαιναν τα αποτελεσματα...δεν μου κανουν εντυπωση.

2. Πως να ειναι διαφορετικα; Ας σκεφτουμε ολοι λιγο: Ποσα ατομα γνωριζετε που πριν ψηφισουν:

* Διερευνησαν ποιο πραγματικα συμφερει τους ιδιους και την κοινωνια να ειναι το αποτελεσμα των εκλογων, ανεξαρτητως κομματικων - πολιτικων τους πεποιθησεων; Ειχαν δηλαδη εστω και ενα στοιχειωδες διλημμα του τι να ψηφισουν, και οχι το κλασικο ολων των "πολιτικοποιημενων" ατομων που ξερουν εκ των προτερων τι θα ψηφισουν. Και μην μου πειτε οτι ειναι λογικο, δεν εχουν δα και τοσο τραγικες διαφορες τα κομματα, ουτε δεν υπαρχουν αξιολογα ατομα στα περισσοτερα εξ αυτων.
* Διαβασαν τα προγραμματα των κομματων που προσηλθαν στις εκλογες;
* Ακουσαν τις προεκλογικες ομιλιες - συνεντευξεις - debate - κτλ των πολιτικων αρχηγων και στελεχων των κομματων;
* Ηξερα πριν ψηφισουν ποσους σταυρους επρεπε να βαλουν (ελεος!) και ηξεραν πριν μπουν στο τμημα ποιους θα ψηφισουν και βασει ποιου (λογικου) σκεπτικου (Ειχαν διαβασει εστω συντομα βιογραφικα, τους ειχαν γνωρισει απο κοντα, κα)
* Γνωριζαν τον τροπο διανομης των εδρων στην Βουλη, και το αν και πως προσμερτωνται τα λευκα, τα ακυρα, κτλ
* Καθολη τη διαρκεια της διακυβερνησης ΝΔ, ενημερωνονταν (απο ΜΜΕ & ιντερνετ, οχι τι μου ειπε ο φιλος μου και ο μπαμπας μου) για τα εκαστοτε μετρα, τα σκανδαλα που υπηρξαν, την αντιπολιτευση που εγινε σε αυτην, κτλ.

και αλλα πολλα αναλογου υφους...

Θεωρω οτι δυσκολα θα βρειτε εστω και εναν που να συνδυαζει ολα τα παραπανω. Και επισης, νομιζω οτι τα παραπανω ειναι τα στοιχειωδη που πρεπει να εχει ενς πολιτης μιας δημοκρατιας, που θελει να σεβονται την ψηφο του, και θελει να κρινει αυτους στους οποιους την παραχωρει.

Εαν λοιπον οι ιδιοι δεν εκτιμουμε το δικαιωμα μας, δεν μπορουμε να κατηγορουμε μετα γενικα και αοριστα (και φυσικα δεν αναφερομαι στον Rempeske ) οτι παλι τα ιδια συμβαινουν...Εχουμε το πολιτευμα που μας αρμοζει...την Βουλη που οι ιδιοι ψηφιζουμε.

Υ.Γ: Quiz: Σε ποιον πυροπληκτο νομο πανω απο ενας στους δυο πολιτες ψηφισε ΝΔ, μετα απο οσα συνεβησαν;

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:25, 17-09-07:

Όπως άκουσα πριν λίγο, το πιθανότερο είναι ότι ο Αλαβάνος χάνει το στοίχημά του και μένει εκτός Βουλής.

Η καταμέτρηση σε Σέρρες / Ηράκλειο έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 03:28, 17-09-07:

Υ.Γ: Quiz: Σε ποιον πυροπληκτο νομο πανω απο ενας στους δυο πολιτες ψηφισε ΝΔ, μετα απο οσα συνεβησαν;
To προεκλογικό 3χίλιαρο έπιασε τελικά. Πολύ φθηνή τους βγήκε η ψήφος. Ούτε καν διορισμό στο δημόσιο ή ρουσφέτι..

Η ΝΔ πάει για κάτω από 42 αν αυτό λέει κάτι..

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:31, 17-09-07:

Μάλλον στους 153 θα σταθεροποιηθεί, είμαστε ποια στο 96%. Άντε 152.
Εντύπωση πάντως μου 'κανε το ότι η ΝΔ πήρε την Επικράτεια / Περιφέρεια Ρεθύμνης (στα χαρτιά, 1/2 έδρες παίρνει)!

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:02, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Όπως άκουσα πριν λίγο, το πιθανότερο είναι ότι ο Αλαβάνος χάνει το στοίχημά του και μένει εκτός Βουλής.

Η καταμέτρηση σε Σέρρες / Ηράκλειο έχει σχεδόν ολοκληρωθεί.
με βάση το σιτε του υπες πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ παίρνει μια έδρα στο Ηράκλειο [στο 99,19%] οπότε...

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 09:13, 17-09-07:

μου κανε φοβερη εντυπωση... η μιση καμενη πελοποννησος ειναι μπλε!!!

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:50, 17-09-07:

μου κανε φοβερη εντυπωση... η μιση καμενη πελοποννησος ειναι μπλε!!!
Η καμένη Πελοπόννησος = Πονάω αλλά μ'αρέσει (το βιντεάκι του Παπακωνσταντίνου τις προάλλες δεν το΄βαλα τυχαία...). Αξιολύπητος λαός. Πραγματικά αμόρφωτος, παθητικός και αξιολύπητος και χωρίς μνήμη. Για γέλια.
Τα θετικά για μένα :
1) Η αυτοδυναμία ήταν οριακή και όχι ουσιαστική, παρά μόνο τυπική. Η ΝΔ έχασε ψηφοφόρους που θα αναλογούσαν σε ένα ολόκληρο μικρό κόμμα, κάτι που ίσως την συγκρατήσει από την αλαζονία που είχε την πρώτη τετραετία.
2) Το μισητό σε μένα ΠΑΣΟΚ, ουσιαστικά υπεύθυνο για την μεταπολιτευτική οικονομική και κυρίως πολιτιστική καταστροφή της χώρας συνετρίβη, και ο ανίκανος ηγέτης του ίσως με τον καιρό καταλάβει ότι έχει δυο επιλογές, ή να αλλάξει το κόμμα ή να παραδώσει την εξουσία σε μια προσωπικότητα ολκής όπως ο κύριος Βενιζέλος που είναι Ευρωπαίος ηγέτης και όχι αμερικανάκι του κώλου, oύτε κληρονομικός πρίγκηπας.
3) Αρκετά καλό το αποτέλεσμα για μια αυθεντική και συνεπή πολιτική δύναμη αντιπολίτευσης, το ΚΚΕ.
4) Οικολόγοι Πράσινοι : αν και δεν μπήκε στη Βουλή, ξεπέρασε σε δύναμη το κόμμα του Παπαθεμελή, δείγμα ότι ο κόσμος ίσως αρχίζει και αποκτά την απαραίτητη οικολογική συνείδηση.
5) Απ'ότι μαθαίνω έμειναν έξω από τη Βουλή ανθέλληνες όπως η Μαριέττα και πολιτικοί πρασινοκόκκινοι τυχοδιώκτες όπως ο Μπίστης, ο Στρατούλης και ο Πρωτόπαπας !! Ακόμα παίζεται και η εκλογή Μαγκριώτη, που κι αυτό θα το χαρώ πολύ αν τελικά συμβεί.
Ο ΣΥΡΙΖΑ σημείωσε μια νίκη, αλλά δεν τρέχει τίποτα, αυτό συμβαίνει όποτε εξασθενεί το ΠΑΣΟΚ, το φαινόμενο είναι παροδικό όπως και αυτό του ΛΑΟΣ.

Α ξέχασα και την μεγάλη μου αγάπη μου τελικά της έριξα πολιτική χυλόπιτα. 700 σταυρούς πήρε η 'Εφη

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 10:57, 17-09-07:

καλα τα λες, αλλα εισαι ευχαριστημενος απο την τωρινη κατασταση?
επισης, δωσε λιν απο παπακωνσταντινου... πως το χασα εγω αυτο!!!

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:59, 17-09-07:

εγώ πάντως χαίρομαι που τα μικρά κόμματα ψηφίστηκαν απ τον κόσμο, πράγμα που δείχνει στους "μεγάλους" ότι ο κόσμος σιγά σιγά αρχίζει και καταλαβαίνει ότι είναι καλό να υπάρχει πολυφωνία στη βουλή.
Σχεδόν χάρηκα και για το ΛΑ.Ο.Σ παρότι είναι μαρκάν αντίθετο από όλα όσα υποστηρίζω.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:02, 17-09-07:

κι εγω, παρα πολυ! πλεον θα ακουγονται πολλες φωνες, αυτο λεγαμε και δυο σελιδες πιο πισω...
αλλα δε μπορω να αποφασισω τι θα ηθελα να ειχε γινει σχετικα με την αυτοδυναμια..

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:06, 17-09-07:

Αν δεν υπήρχε αυτοδυναμία και πηγαίναμε πάλι σε εκλογές θα υπήρχε ένα καλό και ένα κακό.
Το καλό είναι ότι θα λάμβανε η κυβέρνηση ένα βροντερό μήνυμα απ τους ψηφοφόρους....
Το κακό είναι ότι οι εκλογές κοστίζουν πάρα πολύ χρήμα και φυσικά βγαίνει απ την τσέπη των πολιτών.

Το να κάνανε οικουμενική... δεν έπαιζε.... άντε το πολύ πολύ να δεχόντουσαν καμιά συμμαχία με το ΛΑ.Ο.Σ

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:08, 17-09-07:

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:24, 17-09-07:

καλα τα λες, αλλα εισαι ευχαριστημενος απο την τωρινη κατασταση?
επισης, δωσε λιν απο παπακωνσταντινου... πως το χασα εγω αυτο!!!
Kαθόλου ευχαριστημένος που η δεξιά τη γλύτωσε στο τσακ, απλά δεν κρύβω ένα ΟΥΦ ανακούφισης που μου βγήκε όταν έμαθα ότι το ΠΑΣΟΚ δεν...
Οραματιζόμουν καταποντισμό του δικοματισμού αλλά είναι ανέφικτο. Σε κανένα ευρωπαικό κράτος δεν έχει καταποντιστεί ο δικοματισμός κι ούτε θα συμβεί, παρά μόνο πρόσκαιρα. Η ευθύνη είναι του λαού.
Η παραγγελιά σου : (προσέξτε τα λόγια, μεγάλες αλήθειες)

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O tserno έγραψε στις 11:25, 17-09-07:

To κακό σε όλη αυτη την εκλογική διαδικασία ειναι πως ενώ οι νέοι φαινονται να συνειδητοποιουν οτι πολλα πρεπει να αλλαξουν(ολοι οι νέοι ηταν στα αριστερα εκτος παραδοσιακα ταγμενων στην ΝΔ και ΛΑΟΣ).
Έχουμε μια μεριδα πληθυσμού δυστυχως την μεγαλύτερη που ειναι παραδοσιακοι υποστηρικτές της δεξιας χωρις προφανή λόγω και επισης χωρις να καταλαβαίνουν τι ψηφίζουν η τι νοημα εχει αυτη η ρημαδα εκλογική διαδικασία....Νομιζουν οτι ο καραμανλής εχει μια ομοιοτητα με τον θειο του(εγω γιατι δεν την βλέπω?)
Ο Πολύδωρας, ενας απο τους υποργούς που προκάλεσε την οργή της συγχρονης ελλαδας υπερψηφίστικε και πάλι οχι γιατι ειναι "καλός" αλλα γιατι η θείτσα που εχει χάσει τα λογικά της ψηφίζει καποιον της εποχής της γιατι εμείς οι νέοι ειμαστε ταραξίες και τραμπουκοι...
Συγγνωμη θειτσα αλλα δεν ειμαστε....καποιοι ειμαστε σκεπτομενοι ανθρωποι με αποψη εστω και αν δεν ταιριαζει στα δικα σου κριτιρια

Επιπλέον οσο πιο νωρις καταλάβει αυτή η αποχή οτι ειναι κακή για τον τόπο τοσο καλύτερα θα είναι....
Αν θες κατι να αλλαξει δεν απεχεις....κατεβαίνεις και ψηφιζεις "οικολογους" η Εν.αντι.α η φιλελευθερους η οτι αλλο ναναι.....

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:28, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
εγώ πάντως χαίρομαι που τα μικρά κόμματα ψηφίστηκαν απ τον κόσμο, πράγμα που δείχνει στους "μεγάλους" ότι ο κόσμος σιγά σιγά αρχίζει και καταλαβαίνει ότι είναι καλό να υπάρχει πολυφωνία στη βουλή.
Σχεδόν χάρηκα και για το ΛΑ.Ο.Σ παρότι είναι μαρκάν αντίθετο από όλα όσα υποστηρίζω.
το αυτό ακριβώς

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:48, 17-09-07:

Απογοητεύτηκα από την αυτοδυναμία της ΝΔ. Θα πω το χιλιοειπωμένο, κάθε λαός έχει την κυβέρνηση που του αξίζει. Στα μούτρα μας οπότε.

tserno (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tserno έγραψε στις 11:51, 17-09-07:

+1 under

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:02, 17-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
με βάση το σιτε του υπες πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ παίρνει μια έδρα στο Ηράκλειο [στο 99,19%] οπότε...
Τελικά κάτι παίχτηκε με το υπόλοιπο 4% στο Ηράκλειο και πήρε έδρα.

Είδατε χαρά ο Βενιζέλος, ε;

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Volkswagen Fan

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους