Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει
5
9,43%
Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία
17
32,08%
Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα
2
3,77%
Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.
3
5,66%
Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι
1
1,89%
Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;
1
1,89%
Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό
1
1,89%
Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο
5
9,43%
Δεν με νοιάζει, ότι αποφασίσει....
18
33,96%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:44, 17-08-07:

Ακούω συχνά απόψεις από το αντίθετο φύλο ότι η γυναίκα δεν πρέπει δουλεύει επειδή αλλιώς δεν μπορεί να ορθοποδήσει η οικογένεια κτλ.

Ωστόσο πιστεύω έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άποψη του άντρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 17-08-07 στις 10:51. Αιτία: Τσα :)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:57, 17-08-07:

Ό,τι θέλει εκείνη.

Εγώ δεν μπορώ να της απαγορέψω να δουλεύει για οποιονδήποτε λόγο, παρά μόνο για θέμα υγείας.
Ίσα-ίσα, που θα χαρώ αν νοιώθω (και νοιώθει ) ότι προσφέρει κάτι δημιουργικό στην κοινωνία.

Στο θέμα παιδιά, γιατί σίγουρα θα πέσει κι αυτό επί τάπητος, σίγουρα τους κάνει καλό το να είναι όσο περισσότερο με τους γονείς τους – σε μικρή ηλικία – αλλά όσο μεγαλώνουν θα εκτιμήσουν περισσότερο (τουλάχιστον εγώ θα εκτιμούσα περισσότερο) έναν γονιό ο οποίος δουλεύει για να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, αλλά και για να μπορέσει να παρέχει στο παιδί του όσες περισσότερες ανέσεις μπορεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:55, 17-08-07:

Στο θέμα παιδιά, γιατί σίγουρα θα πέσει κι αυτό επί τάπητος, σίγουρα τους κάνει καλό το να είναι όσο περισσότερο με τους γονείς τους – σε μικρή ηλικία – αλλά όσο μεγαλώνουν θα εκτιμήσουν περισσότερο (τουλάχιστον εγώ θα εκτιμούσα περισσότερο) έναν γονιό ο οποίος δουλεύει για να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, αλλά και για να μπορέσει να παρέχει στο παιδί του όσες περισσότερες ανέσεις μπορεί.
Συμφωνώ και επίσης να προσθέσω ότι σε ένα παιδί η πιο χρονοβόρα φροντίδα είναι αυτή που αφορά την επιβιώσης (φαγητό κτλ). Όποτε οι γονείς θα μπορούσαν συγχρόνως και να δουλεύουν και να προσφέρουν πνευματική καλλιέργεια στο παιδί που είναι και πιο χρήσιμη για τον χαρακτήρα του παιδιού. Τα θέματα επιβιώσεις να τα αφήσουν σε μια οικιακή βοηθό.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 12:05, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Συμφωνώ και επίσης να προσθέσω ότι σε ένα παιδί η πιο χρονοβόρα φροντίδα είναι αυτή που αφορά την επιβιώσης (φαγητό κτλ). Όποτε οι γονείς θα μπορούσαν συγχρόνως και να δουλεύουν και να προσφέρουν πνευματική καλλιέργεια στο παιδί που είναι και πιο χρήσιμη για τον χαρακτήρα του παιδιού. Τα θέματα επιβιώσεις να τα αφήσουν σε μια οικιακή βοηθό.
Για κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα φυσικά...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:29, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Για κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα φυσικά...
Αν μπορούσαν να ζήσουν και χωρίς να δουλεύει η γυναίκα, τότε κάλλιστα μπορούν με μέρος του μισθού της γυναίκας να πληρώνουν οικιακή βοηθό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 12:57, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αν μπορούσαν να ζήσουν και χωρίς να δουλεύει η γυναίκα, τότε κάλλιστα μπορούν με μέρος του μισθού της γυναίκας να πληρώνουν οικιακή βοηθό.
Καλά αυτό εννοείται. Και δεν νομίζω ότι νοείται σήμερα οικογένεια που να μην δουλεύει και η γυναίκα. Φαντάζομαι θα υπάρχουν ελάχιστες νέες οικογένειες που είναι έτσι. Το πρόβλημα είναι όταν παρότι δουλεύουν και οι δύο δεν μπορούν να πληρώνουν και οικιακή βοηθό. Ειδικά αν δεν υπάρχει κάποια γιαγιά, θεία κτλ κτλ. Ευτυχώς βέβαια που τώρα υπάρχουν και τα ολοήμερα σχολεία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:10, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Καλά αυτό εννοείται. Και δεν νομίζω ότι νοείται σήμερα οικογένεια που να μην δουλεύει και η γυναίκα. Φαντάζομαι θα υπάρχουν ελάχιστες νέες οικογένειες που είναι έτσι. Το πρόβλημα είναι όταν παρότι δουλεύουν και οι δύο δεν μπορούν να πληρώνουν και οικιακή βοηθό. Ειδικά αν δεν υπάρχει κάποια γιαγιά, θεία κτλ κτλ. Ευτυχώς βέβαια που τώρα υπάρχουν και τα ολοήμερα σχολεία.
Εγώ πάντως έχω γνωρίσει αρκετές γυναίκες που θα προτιμούσαν να κάθονται σπίτι και να μεγαλώνουν τα παιδιά τους απο το να δουλεύουν
Και αρκετές το κάνουν κιόλας.
Το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν μπορούν να πληρώνουν οικιακή βοηθό, το πρόβλημα είναι οτι δεν μοιράζονται εξίσου τις δουλειές και το μεγάλωμα του παιδιού. Πέφτει στη γυναίκα το μεγαλύτερο βάρος και μετά αρχίζει και σκέφτεται οτι καλύτερα να μην δούλευε.
Βέβαια οι γυναίκες έχουν μεγάλο μερίδιο σε όλο αυτό, αρκετά μεγαλύτερο απο αυτό του άντρα διότι:
1. Δεν τον αφήνουν να κάνει τίποτα γιατί "εκείνες το κάνουν καλύτερα"
2. Θεωρούν οτι το μεγάλωμα του παιδιού είναι μόνο δική τους υπόθεση
3. Θεωρούν αντισεξουαλικό για τον άντρα τους να πλένει πιάτα πχ
κοκ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:19, 17-08-07:

Δυστυχώς αυτά είναι τα στερεότυπα του ρόλου των αντρών και των γυναικών μέσα στο σπίτι μιας οικογένειας:
- Ο άντρας δουλεύει και φέρνει τα λεφτά.
- Η γυναίκα αναλαμβάνει το σπίτι και τα παιδιά.

Υπάρχουν οικογένειες όπου τα μέλη της ούτε που το σκέφτονται πχ ο πατέρας να αναλάβει τις δουλειές του σπιτιού (καθάρισμα - μαγείρεμα), ενώ, άν μια στο τόσο το κάνει, μιλάνε γι' αυτό λες και είναι η πιο πρωτότυπη οικογένεια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:22, 17-08-07:

Ιδού το ερώτημα: Τα πράγματα εντός της οικογένειας είναι έτσι μόνο στην Ελλάδα ή και στο εξωτερικό;

(η μόνη οικογένεια στο εξωτερικό που έχω ζήσει απο κοντά ήταν του θείου μου στις ΗΠΑ, αλλά δεν φαντάζομαι οτι μπορώ να βγάλω συμπέρασμα μόνο απο 1 οικογένεια)

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 13:23, 17-08-07:

εγω θελω η γυναικα μου να δουλευει.αλλιως μεσα μου ποτε δε θα μπορεσω να την εκτιμησω

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Judge Dredd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Judge Dredd
Ο Judge Dredd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Judge Dredd έγραψε στις 13:59, 17-08-07:

Φυσικα και θελω να δουλευει πρωτον γιατι τα οικονομικα μας ειναι πολυ καλυτερα
και δευτερον γιατι ενας ανθρωπος πρεπει να ειναι δημιουργικος και να νιωθει χρησιμος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:05, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Judge Dredd
και δευτερον γιατι ενας ανθρωπος πρεπει να ειναι δημιουργικος και να νιωθει χρησιμος
+5

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:42, 17-08-07:

Τι πάει να πεί θέλω η γυναίκα μου να μη δουλεύει; Ποιός είμαι εγώ που θα στερήσω από τη γυναίκα που αγαπώ, το δικαίωμά της να εργάζεται, να νιώθει πως προσφέρει κάτι παραπάνω από όσα θέλει να προσφέρει ήδη στο σπίτι, να νιώθει πως αναγνωρίζεται η ικανότητά της και από άλλους ανθρώπους και όχι μόνο από την οικογένεια ακριβώς επειδή είναι οικογένεια. Να βγάλει και λίγο χρήμα παραπάνω και γιατί είναι καλύτερη η ζωή όλων μας έτσι αλλά επειδή θα νιώθει και ασφάλεια. Ναι μεν δε θα την πουλήσω ποτέ, ούτε θα την καταδυναστεύσω, οπότε εμένα το αίσθημα της περι της ασφάλειας μπορεί να φαίνεται αχρείαστο, αλλά αν εκείνη το νιώσει, βεβαίως και να το αποβάλλει μέσω της δουλειάς.

Σημαντικά πράγματα:

Δουλειά, δεν σημαίνει εγκαταλείπω τον άντρα και ενασχόληση με τα του σπιτιού (στο βαθμό που έχουμε δει πως μας βολεύει και τους 2 καλύτερα), δε σημαίνει κάνω καριέρα και ωράριο 07.30 - 24:00 και φυσικά δεν σημαίνει απειλή χωρισμού η ελέγχου της σχέσης δια μέσου των χρημάτων που αποκομίζει.

Αυτά φυσικά θα τηρούνται και από εμένα προς τη γυναίκα μου. Θέλω μια εύπορη και ήρεμη οικογένεια. Ούτε φτώχεια και γκρίνια, ούτε πλούτος και το σπίτι να είναι στις 4 γωνιές του πλανήτη.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 15:38, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Υπάρχουν οικογένειες όπου τα μέλη της ούτε που το σκέφτονται πχ ο πατέρας να αναλάβει τις δουλειές του σπιτιού (καθάρισμα - μαγείρεμα), ενώ, άν μια στο τόσο το κάνει, μιλάνε γι' αυτό λες και είναι η πιο πρωτότυπη οικογένεια
Εμένα πάντως ο πατέρας μου πολλές φορές καθαρίζει το σπίτι, και βάζει και τα πιάτα στο πλυντήριο κτλπ.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:28, 17-08-07:

Δεν υπάρχει επιλογή "δεν με νοιάζει"?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:30, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Δεν υπάρχει επιλογή "δεν με νοιάζει"?
done

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:34, 17-08-07:

Νομιζα οτι ειχαμε και πιο παλια τετιο θεμα... τεσπα

Αν και δεν θελω να παντρευτω(αν και τωρα θα μου πειτε μικρος εισια ακομα θα μεγαλωσεις και θα αλλαξεις... νταξει δεν λεω... μπορει... ο καιρος θα μας πει), αν ειμουν παντρεμενος και ειχα αρκετα εσωδα για να ζησω την οικογενια μου δεν θα ειχα προβλημα η γυναικα μου να καθετε στο σπιτι και να ασχολειτε με τα παιδια και το σπιτι, αν ομως ηθελε να δουλευει επισης δεν θα ειχα προβλημα. Αν παλι τα οικονομικα δεν ητανε και τοσο καλα θα ηθελα να δουλευει για το οικονομικο της υποθεσεις

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:08, 17-08-07:

ελπίζω ότι ο τίτλος που αναφέρεται μόνο στους άντρες, δεν αποκλείει τις γυναίκες απ την κουβέντα...

Εγώ πάντως έχω γνωρίσει αρκετές γυναίκες που θα προτιμούσαν να κάθονται σπίτι και να μεγαλώνουν τα παιδιά τους απο το να δουλεύουν
Και αρκετές το κάνουν κιόλας.

Το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν μπορούν να πληρώνουν οικιακή βοηθό,
το πρόβλημα είναι οτι δεν μοιράζονται εξίσου τις δουλειές και το μεγάλωμα του παιδιού. Πέφτει στη γυναίκα το μεγαλύτερο βάρος και μετά αρχίζει και σκέφτεται οτι καλύτερα να μην δούλευε.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα έπρεπε όλες οι γυναίκες να σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο κι όλες να θέλουν να μεγαλώνουν παιδιά στο σπίτι ή όλες να θέλουν να κάνουν καριέρα
Η κάθε γυναίκα, ο κάθε άνθρωπος, έχει τις δικές του ανάγκες να καλύψει και το εκφράζει μέσα από αυτό που επιλέγει εντέλει να κάνει.
Αλλος εκφράζεται καλύτερα με το να δουλεύει 8-4 στην τράπεζα κι άλλος εκφράζεται καλύτερα με το να μεγαλώνει τα παιδιά του αυτός κι όχι μια νταντά που θα την πληρώνει με όσα παίρνει απ την τράπεζα.

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Δυστυχώς αυτά είναι τα στερεότυπα του ρόλου των αντρών και των γυναικών μέσα στο σπίτι μιας οικογένειας:
- Ο άντρας δουλεύει και φέρνει τα λεφτά.
- Η γυναίκα αναλαμβάνει το σπίτι και τα παιδιά.

πολύ "φοβάμαι" ότι θα σας στεναχωρήσω αν μιλήσω για τα συγκεκριμένα "στερεότυπα" ότι ισχύουν από καταβολής του ανθρώπινου είδους.
Η μαμά μεγαλώνει τα παιδιά και φέρνει τα λίγα τρόφιμα που μπορεί να μαζέψει γύρω απ τη σπηλιά κι ο μπαμπάς πάει κυνήγι...
Κοινώς δεν είναι νέα "μόδα"
Είναι κομματάκι έτσι το "είδος μας... η ράτσα μας"
Η μαμά μένει με τα παιδιά... κι αν δεν κάνω λάθος, αυτό ισχύει για τα περισσότερα είδη του ζωικού βασιλείου...
Βέβαια υπάρχουν και τα είδη που η μαμά τρώει τα μικρά της αλλά τι να κάνουμε.. εμείς δεν είμαστε σε αυτή την κατηγορία.

Αρχική Δημοσίευση από Judge Dredd
κι αυτό προκείπτει μόνο απ το να βγει κάποιος στην αγορά εργασίας?
δλδ το να μεγαλώνεις παιδιά δεν είναι δημιουργικό και χρήσιμο?

προσωπικά θα αναφέρω για άλλη μια φορά το τρομερό και φοβερό μπας κλάς και μπανάλ....
Για μένα δεν υπάρχει κάτι πιο δημιουργικό και χρήσιμο απ το να μεγαλώσω σωστούς ανθρώπους...
Τίποτα δεν θα με κάνει πιο περήφανη από αυτό...
Κανένα έργο μου... καμία επαγγελματική μου εργασία
Το όνομα μου αυτή τη στιγμή σε μια συγκεκριμένη "πιάτσα" είναι αρκετά γνωστό...
Με αφήνει παγερά αδιάφορη κάτι τέτοιο πλέον και το μόνο που εύχομαι είναι να μπορέσω να μεγαλώσω σωστούς και ευτυχισμένους γεμάτους σιγουριά και αγάπη ανθρώπους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:12, 17-08-07:

ελπίζω ότι ο τίτλος που αναφέρεται μόνο στους άντρες, δεν αποκλείει τις γυναίκες απ την κουβέντα...
Όχι αλλά το poll αναφέρετε μόνο στους άντρες.
σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Poll μάλλον όχι ...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:23, 17-08-07:

Όχι αλλά το poll αναφέρετε μόνο στους άντρες.
οκ, δεν απάντησα στο Poll

σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Poll μάλλον όχι ...
κουβέντα να γίνεται... μπορώ να θέσω ένα ερώτημα προς όλους?
το να μεγαλώνεις παιδιά είναι κάτι εύκολο και μη υπολογίσιμο?
Πιστεύετε ότι ένας άνθρωπος μεγαλώνει το ίδιο καλά με τη μαμά του ή με κάποιον 3ο?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:26, 17-08-07:

Φυσικά και πότε δεν είπα ότι την (αρχική) πνευματική καλλιέργεια να την δώσει κάποιος άλλος. Αλλά την φρουτοκρεμμα γιατί όχι;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:33, 17-08-07:

Φυσικά και πότε δεν είπα ότι την (αρχική) πνευματική καλλιέργεια να την δώσει κάποιος άλλος. Αλλά την φρουτοκρεμμα γιατί όχι;
Γιατί η φρουτόκρεμα είναι απλά ένα μισάωρο μέσα στη μέρα...
Η καλλιέργεια όμως του παιδιού είναι όλη τη μέρα και την παίρνει απ όλα τα ερεθίσματα... ακόμα κι απ το τάισμα της φρουτόκρεμας.
Ο τρόπος που θα ταΐσεις το μωρό σου, όσο απίστευτο κι αν είναι, παίζει το - μικρό ίσως- ρόλο του στη μετέπειτα συμπεριφορά του.
Το να ασχολείται και να παίζει κάποιος με ένα μωρό, το να του μιλάει και να του τραγουδάει, το να του κουνάει τα χέρια κουπεπε σαν χαϊβάνι, παίζουν τον ρόλο τους στην ανάπτυξη του παιδιού. Πνευματική ΚΑΙ σωματική.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:33, 17-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
κι αυτό προκείπτει μόνο απ το να βγει κάποιος στην αγορά εργασίας?

προσωπικά θα αναφέρω για άλλη μια φορά το τρομερό και φοβερό μπας κλάς και μπανάλ....
Για μένα δεν υπάρχει κάτι πιο δημιουργικό και χρήσιμο απ το να μεγαλώσω σωστούς ανθρώπους...
Τίποτα δεν θα με κάνει πιο περήφανη από αυτό...
Κανένα έργο μου... καμία επαγγελματική μου εργασία
Το όνομα μου αυτή τη στιγμή σε μια συγκεκριμένη "πιάτσα" είναι αρκετά γνωστό...
Με αφήνει παγερά αδιάφορη κάτι τέτοιο πλέον και το μόνο που εύχομαι είναι να μπορέσω να μεγαλώσω σωστούς και ευτυχισμένους γεμάτους σιγουριά και αγάπη ανθρώπους.
Δεν προκύπτει μόνο απο την αγορά εργασίας, και ένας καλλιτέχνης που δημιουργεί χωρίς να δουλεύει (ή κάνοντας μια μη δημιουργική δουλειά) δημιουργεί. Και ένας καθηγητής πανεπιστημίου που κάνει έρευνα δημιουργεί, παρ'οτι δεν είναι ακριβώς "αγορά εργασίας".
Πάντως το να μεγαλώνεις παιδιά, προσωπικά δεν το θεωρώ δημιουργικό. A priori η δημιουργία παράγει κάτι καινούριο. Το να μεγαλώνεις παιδιά είναι κάτι που κάνουν εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι. Αναπαραγωγικό σύστημα έχουν (σχεδόν) όλοι. Που είναι η δημιουργία σε αυτό; Δεν λέω οτι δεν είναι χρήσιμο, χωρίς αυτό δεν θα υπήρχε ανθρώπινο είδος, αλλά όχι και δημιουργικό, μην τρελαθούμε τώρα. Μήπως να βγάλουμε και νόμπελ μητρότητας;
Και μη μου πεις οτι άλλο να διαπαιδαγωγείς σωστά ένα παιδί και άλλο απλώς να το μεγαλώνεις, διότι εγώ δεν έχω δει καμία διαφορά στα παιδιά που η μαμά τους ήταν νοικοκυρά. Τουλάχιστον καμία θετική διαφορά.
Όσο για το τι έκαναν οι πρωτόγονοι, αλοίμονο αν έχουμε τους πρωτόγονους ως παράδειγμα προς μίμησιν! Το οτι κάτι υιοθετήθηκε τότε, που οι άνθρωποι είχαν και μικρότερη νοημοσύνη, δεν σημαίνει οτι είναι και το σωστό, είναι απλά μια συνήθεια. Βέβαια, μέσω της εξέλιξης, οι άνθρωποι προσαρμόστηκαν στις συνήθειες των πρωτόγονων, αλλά αυτό αλλάζει, η εξέλιξη δεν σταματά ποτέ.
Επίσης, θεωρώντας δεδομένο οτι η γυναίκα δεν είναι για να δημιουργεί, ακυρώνεται και ο συνολικός της ρόλος, τουλάχιστον όταν μεγαλώνει κορίτσια. Διότι ποιό το νόημα να μορφώσεις την κόρη σου, αν ξέρεις οτι δεν θα δημιουργήσει τίποτα; Οτι δεν θα αξιοποιήσει ποτέ αυτές τις γνώσεις και απλώς θα τις περάσει στο παιδί της ως ερασιτέχνις δασκάλα; (jesus, δεν περίμενα ποτέ οτι εν έτει 2007 θα πρέπει να επιχειρηματολογήσω υπερ της γυναικείας εργασίας!).

Τελικά μετά απο όσα έχω διαβάσει εδω μέσα, έχω διαμορφώσει την άποψη οτι οι γυναίκες κάπου κοντά στα 30 κάτι παθαίνουν με τις ορμόνες τους και το κύριο μέλημα τους γίνεται το να μεγαλώνουν παιδιά. Σαν να τους δίνουν ψυχοφάρμακα ένα πράγμα. Έχω αρχίσει και φοβάμαι.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 22:42, 17-08-07:

Δε δημοιυργείται μόνο θέμα δημιουργικότητας όταν δε δουλεύει μια γυναίκα. Ναι πιστεύω ότι είναι πολύ δημιουργικό να μεγαλώνεις παιδιά αν και για πολλές γυναίκες δεν αρκεί αυτό για να νιώσουν δημιουργικές. Αυτό μου φαίνεται λογικό γιατί κατά την άποψή μου για να αισθάνεται κανείς καλά με τον εαυτό του θα πρέπει να κάνει και πράγματα μόνο για τον εαυτό του ακόμα και αν έχει αποκτήσει παιδιά.
Ωστόσο το κύριο θέμα που δημιουργείται είναι ότι αν μια γυναίκα δε δουλεύει δε νιώθει ανεξάρτητη.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:44, 17-08-07:

Indeed πάντως, το μεγάλωμα των παιδιών δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο...

Εγώ πάντως το θεωρώ και αυτό δημιουργικό (είμαι off-topic τώρα ) γιατί δημιουργείς έναν χαρακτήρα που θα ενσωματωθεί αργότερα στο κοινωνικό σύνολο.
Το πώς θα το μεγαλώσεις... καθορίζει πολλά σ' ένα παιδί.

Αυτοπεποίθηση, ανεξαρτησία, ωριμότητα στο να κρίνει τις παρέες του, συνέπεια. Το πώς θα το μεγαλώσεις απ' τα μικρά χρόνια καθορίζει το αν θα είναι ψυχοσωματικά ώριμο στα 18 ή με ψυχολογικά προβλήματα στα 18.

Βασικά το θέμα είναι αν ο άντρας ο "κουβαλητής" θα άφηνε τη γυναίκα του να δουλεύει, αλλά nevermind, ωραία κουβέντα γίνεται...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:48, 17-08-07:

Γιατί η φρουτόκρεμα είναι απλά ένα μισάωρο μέσα στη μέρα...
Η καλλιέργεια όμως του παιδιού είναι όλη τη μέρα και την παίρνει απ όλα τα ερεθίσματα... ακόμα κι απ το τάισμα της φρουτόκρεμας.
Ο τρόπος που θα ταΐσεις το μωρό σου, όσο απίστευτο κι αν είναι, παίζει το - μικρό ίσως- ρόλο του στη μετέπειτα συμπεριφορά του.
Το να ασχολείται και να παίζει κάποιος με ένα μωρό, το να του μιλάει και να του τραγουδάει, το να του κουνάει τα χέρια κουπεπε σαν χαϊβάνι, παίζουν τον ρόλο τους στην ανάπτυξη του παιδιού. Πνευματική ΚΑΙ σωματική.
Γιατί όμως δεν λες και τα αρνητικά της στάσης αυτής;
  • Η νοικοκυρά μένοντας όλη μέρα στο σπίτι σπάνε τα νεύρα της και τα ξεσπάει στο παιδί.
  • Ο άντρας της, όντας "αυτός που φέρνει τα λεφτά" περιμένει οτι η γυναίκα του θα τον υπηρετεί, κάτι που την κάνει να αισθάνεται ακόμα πιο άσχημα.
  • Η γυναίκα επειδή ασχολείται μόνο με το παιδί, περιμένει πάρα πολλά απο αυτό ώστε κατα κάποιο τρόπο να της "ξεπληρώσει" όσα έχασε, και όταν βλέπει οτι το παιδί της είναι μέτριο απογοητεύεται και ξεσπάει πάνω του.
  • Γίνεται υπερπροστατευτική απέναντι στο παιδί, καταπιέζοντας το.
  • Επειδή είναι το μόνο της μέλημα το παιδί, του προσφέρει ο,τι μπορεί, καθιστώντας το στο τέλος ανίκανο να κάνει κάτι μόνο του (κλασσικό παράδειγμα οι μανάδες που στέλνουν με το ταχυδρομείο φαγητό στους φοιτητές γιούς τους!). Αν δε το παιδί είναι αγόρι, το μαθαίνει να είναι υπερβολικά εξαρτημένο και να περιμένει τα πάντα απο αυτή, δημιουργώντας του πρόβλημα στις μελλοντικές του σχέσεις.
  • Το παιδί, όταν μεγαλώσει κατα βάθος υποτιμά τη μητέρα του διότι βλέπει οτι αν ο πατέρας του δεν υπήρχε δεν θα μπορούσαν να ζήσουν. Αν η μητέρα του όμως δεν υπήρχε, απλά δεν θα είχε εξίσου καλή διαπαιδαγώγηση (και αυτό παίζεται). Τι είναι πιο σημαντικό;
  • Αν το παιδί είναι κορίτσι, βλέποντας τη μητέρα του να μένει στο σπίτι και να μην δημιουργεί, διαμορφώνει τέτοιο γυναικείο πρότυπο, οπότε αργότερα γίνεται αρνητικό στη μόρφωση μιας και βλέπει οτι στη μητέρα του δεν χρειάστηκε.
Αρχική Δημοσίευση από Chimera
Ωστόσο το κύριο θέμα που δημιουργείται είναι ότι αν μια γυναίκα δε δουλεύει δε νιώθει ανεξάρτητη.

+1000!!

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αυτοπεποίθηση, ανεξαρτησία, ωριμότητα στο να κρίνει τις παρέες του, συνέπεια. Το πώς θα το μεγαλώσεις απ' τα μικρά χρόνια καθορίζει το αν θα είναι ψυχοσωματικά ώριμο στα 18 ή με ψυχολογικά προβλήματα στα 18.
Πως ακριβώς παρέχει στο παιδί ανεξαρτησία μια γυναίκα που του παρέχει τα πάντα επειδή δεν έχει τι άλλο να κάνει και ακόμα και η ίδια χαρτζιλικώνεται απο τον άντρα της;
Πως του μαθαίνει να είναι ώριμο τη στιγμή που η μόνη της υπευθυνότητα είναι η καθαριότητα του σπιτιού και το μεγάλωμα του;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 17-08-07 στις 22:53. Αιτία: Merge
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:55, 17-08-07:

αδυνατώ να απαντήσω αυτή τη στιγμή
εχω απίστευτα νεύρα
έγραφα μια ώρα μια τεράστια απάντηση και την έχασα όλη

θα απαντήσω αύριο ελπίζω

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:58, 17-08-07:

Πως ακριβώς παρέχει στο παιδί ανεξαρτησία μια γυναίκα που του παρέχει τα πάντα επειδή δεν έχει τι άλλο να κάνει και ακόμα και η ίδια χαρτζιλικώνεται απο τον άντρα της;
Πως του μαθαίνει να είναι ώριμο τη στιγμή που η μόνη της υπευθυνότητα είναι η καθαριότητα του σπιτιού και το μεγάλωμα του;
Το να δουλεύει η μητέρα είναι αναγκαία ή/και ικανή συνθήκη για να κάνει ένα παιδί υπεύθυνο, ώριμο κι ανεξάρτητο από μικρή ηλικία;

Ικανή πάντως.... δεν είναι. Μπορεί να εργάζεται, αλλά μέ χίλιες-δυο απαγορεύσεις μία υπερπροστατευτική μητέρα να κάνει ένα παιδί κλειστό κι αντικοινωνικό.

Όσο για το πώς κάνεις ένα άτομο ανεξάρτητο... Βασική προϋπόθεση είναι να δείξεις στο παιδί σου ότι του έχεις εμπιστοσύνη. Και κατ' εμέ αυτό είναι ανεξάρτητο από τη δουλειά (δηλαδή μπορεί να το πετύχει τόσο μία εργαζόμενη όσο και μία μη εργαζόμενη μητέρα).
Άρα κατ' εμέ ούτε αναγκαία είναι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:03, 17-08-07:

Το να δουλεύει η μητέρα είναι αναγκαία ή/και ικανή συνθήκη για να κάνει ένα παιδί υπεύθυνο, ώριμο κι ανεξάρτητο από μικρή ηλικία;
Όχι. Αλλά είναι απαραίτητο να δημιουργεί.
Και το να βοηθάει σίγουρα αυξάνει τις πιθανότητες.
Η δουλειά σου δημιουργεί άλλη αυτοπεποίθηση.
Πχ μια νοικοκυρά αν ο άντρας της αποδειχθεί σκάρτος πως θα χωρίσει;; Είτε θα χωρίσει και θα ζει μες τη φτώχια (γιατί ένας μέσος υπάλληλος τι διατροφή να πληρώσει) είτε θα μείνει μαζί του κάνοντας κακό στο παιδί.
Ικανή πάντως.... δεν είναι. Μπορεί να εργάζεται, αλλά μέ χίλιες-δυο απαγορεύσεις μία υπερπροστατευτική μητέρα να κάνει ένα παιδί κλειστό κι αντικοινωνικό.
Σαφώς. Αλλά ούτε και το αντίστροφο είναι ικανή συνθήκη.
Για να μην πω οτι πιο συχνά οι σκάρτοι άνθρωποι προέρχονται απο νοικοκυρές μανάδες παρά απο εργαζόμενες (αυθαίρετη προσωπική εικασία, βασισμένη σε προσωπική εμπειρία και μόνον)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:05, 17-08-07:

ήταν σε άλλο παράθυρο για να μην χάσω τη σύνδεση και έκλεισε το παράθυρο
άσε με, αν με πιάσεις απ τη μύτη θα σκάσω
θα απαντήσω πάντως σίγουρα αύριο (τώρα δεν έχω τα ψυχικά αποθέματα να το κάνω...το ξέρεις μου αρέσουν αυτά τα θέματα, ειδικά όταν η συζήτηση γίνεται όμορφα με επιχειρήματα κλπ κλπ )
ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ όταν γράφεις μεγάλο κείμενο ανα τακτά χρονικά διαστήματα να πατάς Ctrl+A και μετά Ctrl+C για να το αντιγράφεις στο πρόχειρο.
Κι εμένα μου αρέσουν αυτές οι συζητήσεις, αν και φοβάμαι μην τσαντιστείς με τις απόψεις μου λόγω εγκυμοσύνης

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:07, 17-08-07:

Για να μην πω οτι πιο συχνά οι σκάρτοι άνθρωποι προέρχονται απο νοικοκυρές μανάδες παρά απο εργαζόμενες (αυθαίρετη προσωπική εικασία, βασισμένη σε προσωπική εμπειρία και μόνον)
Δεν ξέρω τι ισχύει μ' αυτό...

Πάντως εγώ προσωπικά χαίρομαι που βλέπω τη μητέρα μου που δουλεύει και δημιουργεί.

Τώρα... το αν ο χαρακτήρας μου θα ήταν διαφορετικός εάν έμενε σπίτι.... μάλλον ναι.
Γιατί θα είχα άλλη μητέρα τότε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:16, 17-08-07:

ξαφνικά άνοιξε μόνο του το παράθυρο με τη χαμένη μου απάντηση
μέχρι το σημείο λοιπόν που απαντούσα...

Δεν προκύπτει μόνο απο την αγορά εργασίας, και ένας καλλιτέχνης που δημιουργεί χωρίς να δουλεύει (ή κάνοντας μια μη δημιουργική δουλειά) δημιουργεί. Και ένας καθηγητής πανεπιστημίου που κάνει έρευνα δημιουργεί, παρ'οτι δεν είναι ακριβώς "αγορά εργασίας".
Πάντως το να μεγαλώνεις παιδιά, προσωπικά δεν το θεωρώ δημιουργικό. A priori η δημιουργία παράγει κάτι καινούριο. Το να μεγαλώνεις παιδιά είναι κάτι που κάνουν εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι. Αναπαραγωγικό σύστημα έχουν (σχεδόν) όλοι. Που είναι η δημιουργία σε αυτό; Δεν λέω οτι δεν είναι χρήσιμο, χωρίς αυτό δεν θα υπήρχε ανθρώπινο είδος, αλλά όχι και δημιουργικό, μην τρελαθούμε τώρα. Μήπως να βγάλουμε και νόμπελ μητρότητας;
Με το σκεπτικό αυτό, είναι πολύ λίγα και τα επαγγέλματα που είναι δημιουργικά τότε.
Τι το δημιουργικό έχει το να είσαι ταμίας σε τράπεζα? Αν δουλεύεις σε σούπερ μάρκετ και γεμίζεις ράφια? Αν είσαι στο εργοστάσιο? Αν είσαι πωλήτρια ρούχων? Αν είσαι γραμματέας σε πολυεθνική?
Που είναι η συγκρίσιμη και υπολογίσιμη δημιουργικότητα ώστε να πω ότι, ναι να δουλεύω στη δουλειά μου γιατί είναι πιο δημιουργικό απ το να μεγαλώνω τα παιδιά μου.

Και μη μου πεις οτι άλλο να διαπαιδαγωγείς σωστά ένα παιδί και άλλο απλώς να το μεγαλώνεις, διότι εγώ δεν έχω δει καμία διαφορά στα παιδιά που η μαμά τους ήταν νοικοκυρά. Τουλάχιστον καμία θετική διαφορά.
εγώ πάλι, στην σημερινή κοινωνία βλέπω μεγάλες διαφορές γύρω μου.
Τα παιδιά που μεγαλώνουν με τη μαμά τους να ασχολείται μαζί τους είναι πιο σίγουρα για τον εαυτό τους και τα μάλα λιγότερο κακομαθημένα και υστερικά.
Όποτε έχω θαυμάσει ένα παιδάκι για τους τρόπους του, για την εξυπνάδα του, για την σπιρτάδα του, ήταν πάντα παιδάκι που μεγάλωνε η μαμά του. Ούτε καν η γιαγιά του.
Κι αυτό είναι κάτι που είδα πρόσφατα... επειδή πρόσφατα άρχισα να παρατηρώ κι εγώ γύρω μου παιδάκια

Όσο για το τι έκαναν οι πρωτόγονοι, αλοίμονο αν έχουμε τους πρωτόγονους ως παράδειγμα προς μίμησιν! Το οτι κάτι υιοθετήθηκε τότε, που οι άνθρωποι είχαν και μικρότερη νοημοσύνη, δεν σημαίνει οτι είναι και το σωστό, είναι απλά μια συνήθεια. Βέβαια, μέσω της εξέλιξης, οι άνθρωποι προσαρμόστηκαν στις συνήθειες των πρωτόγονων, αλλά αυτό αλλάζει, η εξέλιξη δεν σταματά ποτέ.
παράδειγμα προς μίμηση όχι...
δεν είπα αυτό... άλλωστε οι πρωτόγονοι άνθρωποι είχαν κι ένα μέσο όρο ζωής κάπου τα 25
ένστικτο επιβίωσης όμως... ναι, αυτό είπα.
Ενστικτο!

Επίσης, θεωρώντας δεδομένο οτι η γυναίκα δεν είναι για να δημιουργεί, ακυρώνεται και ο συνολικός της ρόλος, τουλάχιστον όταν μεγαλώνει κορίτσια. Διότι ποιό το νόημα να μορφώσεις την κόρη σου, αν ξέρεις οτι δεν θα δημιουργήσει τίποτα; Οτι δεν θα αξιοποιήσει ποτέ αυτές τις γνώσεις και απλώς θα τις περάσει στο παιδί της ως ερασιτέχνις δασκάλα; (jesus, δεν περίμενα ποτέ οτι εν έτει 2007 θα πρέπει να επιχειρηματολογήσω υπερ της γυναικείας εργασίας!).
Ποιο το νόημα... ας το ξαναπώ...
Δεν αναπτύσονται όλοι οι άνθρωποι με τα ίδια θέλω και τις ίδιες ανάγκες...
Αν εγώ μεγαλώσω μια κόρη η οποία θα είναι σαν εσένα για παράδειγμα, θα έχει άλλου είδους ανάγκες και θα χρειάζεται να έχει σπουδάσει ώστε να μπορέσει να τις καλύψει μέσω της εργασίας της.
Δε θεωρώ κάτι κακό το να μην θέλει κάποια να θυσιάσει την καριέρα της ή τη δουλειά της για να μεγαλώσει τα παιδιά της. Το θεωρώ επιλογή της και δικαίωμα της. Το ίδιο λοιπόν δικαίωμα επιλογής, έχω "χρέος" να το δώσω απλόχερα και στην μορφωμένη κόρη μου.
Και δεν ξέρω για ποιο λόγο ένιωσες ότι πρέπει να επιχειρηματολογίσεις για την γυναικεία εργασία... δεν είμαι κατά... εργαζόμενη είμαι!

Τελικά μετά απο όσα έχω διαβάσει εδω μέσα, έχω διαμορφώσει την άποψη οτι οι γυναίκες κάπου κοντά στα 30 κάτι παθαίνουν με τις ορμόνες τους και το κύριο μέλημα τους γίνεται το να μεγαλώνουν παιδιά. Σαν να τους δίνουν ψυχοφάρμακα ένα πράγμα. Έχω αρχίσει και φοβάμαι.
Απλά γύρω στα 30 σου, έχεις αποκομήσει τις Χ επαγγελματικές εμπειρίες και ίσως νιώθεις μέσα σου καλύτερα τι είναι αυτό που πραγματικά θες.
Ναι να ανησυχείς κατά τα 29 σου

Συμπληρώνω....
Ουδέποτε είπα ότι η γυναίκα πρέπει να κάθετε σπίτι της ώσπου τα παιδιά της να γίνουν 18 ...
Μιλάω πάντα για τα πρώτα χρόνια του παιδιού πριν πάει σχολείο...
Θεωρώ μικρή πραγματικά τη θυσία των 3-4ων χρόνων μακρυά απ την εργασία (αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) μπροστά στα οφέλη που πιστεύω ότι έχει το παιδί με τη μαμά του σπίτι του.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:16, 17-08-07:

Να ρωτήσω κάτι; Έχουμε κάποιον (π.χ. μια μητέρα) που αποφασίζει να αφοσιωθεί στα παιδιά της, όταν φτάσουν σε μια ηλικία (π.χ. 20) που θα αναζητούν λύσεις σε κάπως πιο εξειδικευμένα θέματα αν η μητέρα δεν έχει κάποιο έργο πως το παιδί θα εμπιστευτεί την απάντηση της. π.χ. Το παιδί θέλει να μάθει για το πως θα κάνει ένα εντυπωσιακό βιογραφικό ή έχει απορία με κριτήρια θα επιλέξει ανάμεσα από δύο σχολές ιατρικής.

Επίσης οι έφηβοι όταν ψάχνουν πρότυπα συνήθως ψάχνουν πρότυπα με βάση την φήμη τους και την δόξα τους (για αυτό οι περισσότεροι έφηβοι έχουν σαν πρότυπα αθλητές, τραγουδιστές, ηθοποιούς κτλ). Ένας τέτοιο παιδί γιατί να θαυμάζει την μητέρα του; Επειδή τα τελευταία χρόνια τον μεγάλωσε και ξέχασε τον εαυτό της; Το πρότυπο "Μανά τερέζα" έχει πεθάνει.

Οι συμμαθητές μου θυμάμαι ότι όταν μίλαγαν για τους γονείς τους αφορούσε το έργο των γονιών τους ή την μόρφωση των γονιών τους. Δεν θυμάμαι κάποιο παιδί να θαύμαζε τους γονείς του για το πως τον μεγάλωσαν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:04, 18-08-07:

Πάνω που έλεγα οτι θα δουλέψω και λίγο
Με το σκεπτικό αυτό, είναι πολύ λίγα και τα επαγγέλματα που είναι δημιουργικά τότε.
Τι το δημιουργικό έχει το να είσαι ταμίας σε τράπεζα? Αν δουλεύεις σε σούπερ μάρκετ και γεμίζεις ράφια? Αν είσαι στο εργοστάσιο? Αν είσαι πωλήτρια ρούχων? Αν είσαι γραμματέας σε πολυεθνική?
Που είναι η συγκρίσιμη και υπολογίσιμη δημιουργικότητα ώστε να πω ότι, ναι να δουλεύω στη δουλειά μου γιατί είναι πιο δημιουργικό απ το να μεγαλώνω τα παιδιά μου.
Δεν εξαρτάται μόνο απο τη δουλειά αλλά και απο τον εργαζόμενο. Σίγουρα πάντως οι δουλειές που αναφέρεις δεν έχουν και μεγάλα περιθώρια δημιουργικότητας και δεν είχα αυτές στο μυαλό μου. Πάντως ο ίδιος ο εργαζόμενος σίγουρα ξέρει πότε η δουλειά του είναι δημιουργική.
Πάντως ακόμα και αυτές οι δουλειές παρέχουν την ανεξαρτησία που μια housewife ποτέ δεν έχει.
εγώ πάλι, στην σημερινή κοινωνία βλέπω μεγάλες διαφορές γύρω μου.
Τα παιδιά που μεγαλώνουν με τη μαμά τους να ασχολείται μαζί τους είναι πιο σίγουρα για τον εαυτό τους και τα μάλα λιγότερο κακομαθημένα και υστερικά.
Όποτε έχω θαυμάσει ένα παιδάκι για τους τρόπους του, για την εξυπνάδα του, για την σπιρτάδα του, ήταν πάντα παιδάκι που μεγάλωνε η μαμά του. Ούτε καν η γιαγιά του.
Κι αυτό είναι κάτι που είδα πρόσφατα... επειδή πρόσφατα άρχισα να παρατηρώ κι εγώ γύρω μου παιδάκια
Εγώ πάλι το αντίθετο. Ίσως να έχουμε διαφορετικά κριτήρια για τα παιδάκια, τι να πω. Ας το αφήσουμε καλύτερα αυτό το επιχείρημα διότι δεδομένου οτι βασίζεται σε προσωπική εμπειρία, ο καθένας θα λέει τα δικά του υποκειμενικά συμπεράσματα.
παράδειγμα προς μίμηση όχι...
δεν είπα αυτό... άλλωστε οι πρωτόγονοι άνθρωποι είχαν κι ένα μέσο όρο ζωής κάπου τα 25
ένστικτο επιβίωσης όμως... ναι, αυτό είπα.
Ενστικτο!
Η εξέλιξη έχει δώσει στον άνθρωπο τη δυνατότητα να αξιολογεί με τη λογική του πότε αυτό που του υπαγορεύουν τα ένστικτα του είναι λογικό/σωστό και πότε όχι. Αλοίμονο αν θεωρούσαμε το ένστικτο το μόνο σωστό συμβουλάτορα.
Ποιο το νόημα... ας το ξαναπώ...
Δεν αναπτύσονται όλοι οι άνθρωποι με τα ίδια θέλω και τις ίδιες ανάγκες...
Αν εγώ μεγαλώσω μια κόρη η οποία θα είναι σαν εσένα για παράδειγμα, θα έχει άλλου είδους ανάγκες και θα χρειάζεται να έχει σπουδάσει ώστε να μπορέσει να τις καλύψει μέσω της εργασίας της.
Δε θεωρώ κάτι κακό το να μην θέλει κάποια να θυσιάσει την καριέρα της ή τη δουλειά της για να μεγαλώσει τα παιδιά της. Το θεωρώ επιλογή της και δικαίωμα της. Το ίδιο λοιπόν δικαίωμα επιλογής, έχω "χρέος" να το δώσω απλόχερα και στην μορφωμένη κόρη μου.
Και δεν ξέρω για ποιο λόγο ένιωσες ότι πρέπει να επιχειρηματολογίσεις για την γυναικεία εργασία... δεν είμαι κατά... εργαζόμενη είμαι!
Όσο και να πιστεύεις οπτι της έδωσες τέτοιο δικαίωμα επιλογής, ο γονιός λειτουργεί σαν πρότυπο.
Όσο για το άλλο, οκ όχι της γυναικείας εργασίας, της μητρικής εργασίας.
Απλά γύρω στα 30 σου, έχεις αποκομήσει τις Χ επαγγελματικές εμπειρίες και ίσως νιώθεις μέσα σου καλύτερα τι είναι αυτό που πραγματικά θες.
Ναι να ανησυχείς κατά τα 29 σου
Εξαρτάται τι όνειρα έχει ο καθένας και πόσο εύκολα ικανοποιούνται. Δεν πιστευω οτι θα έχω πετύχει στα 30 τα όνειρα μου και ούτε θέλω να σταματήσω να έχω τότε όνειρα (ή έστω να έχω όνειρα μόνο για τα παιδιά μου). Μου φαίνεται πολύ ...ηττοπάθεια, πολύ ...πρόωρο γήρας, δεν ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω. Εκτός πια αν έχεις την επαγγελματική πορεία του Στιβ Τζόμπς
Συμπληρώνω....
Ουδέποτε είπα ότι η γυναίκα πρέπει να κάθετε σπίτι της ώσπου τα παιδιά της να γίνουν 18 ...
Μιλάω πάντα για τα πρώτα χρόνια του παιδιού πριν πάει σχολείο...
Θεωρώ μικρή πραγματικά τη θυσία των 3-4ων χρόνων μακρυά απ την εργασία (αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα) μπροστά στα οφέλη που πιστεύω ότι έχει το παιδί με τη μαμά του σπίτι του.
Και πιστεύεις πραγματικά οτι μετά απο 3-4 χρόνια θα μπορέσεις να επανενταχθείς στην αγορά εργασίας; Ίσως μόνο για δουλειές όπως αυτές που ανέφερες στην αρχή...

Παράθεση

Judge Dredd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Judge Dredd
Ο Judge Dredd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Judge Dredd έγραψε στις 00:17, 18-08-07:

Οι εποχες εχουν αλλαξει στις παλιοτερες δεκαετιες οι οικονομικες απαιτησεις ηταν λιγοτερες, επισης δεν υπηρχαν πολλες δουλειες για γυναικες και εντελει υπαρχουν και δημιουργικες δουλειες (δεν ειναι ολες χαλια)Αν καποια αποφασισει να μεγαλωσει τα παιδια της δεν θα το κανει για 3,4 χρονια αλλα μπορει να το κανει κ για 15, μετα τι θα κανει? Θα ειναι αλλη μια παραμελημενη νοικοκυρα που θα εχει μετανιωσει για την επιλογη της. Σαφως και ειναι χρησιμο να μεγαλωνει τα παιδια της αλλα αν το δεις ρεαλιστικα με εναν μισθο εστω και καλο δεν βγαινει, στην τελικη αν ο γαμος παει κατα διαολου δεν θα εχει οικονομικη ανεξαρτησια η γυναικα να μπορει να ζησει μονη της και θα πεταει το κλισε "εμεινα για τα παιδια μου"

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:50, 18-08-07:

Οι συμμαθητές μου θυμάμαι ότι όταν μίλαγαν για τους γονείς τους αφορούσε το έργο των γονιών τους ή την μόρφωση των γονιών τους. Δεν θυμάμαι κάποιο παιδί να θαύμαζε τους γονείς του για το πως τον μεγάλωσαν.
Κακο του κεφαλιου τους! Αν δεν εκτιμαω αυτο το πραγμα που εκαναν / κανουν οι γονεις μου τι θα εκτιμησω; Και δεν το λεω μονο τωρα, απο μικρος τους θαυμαζα για αυτα. Δηλαδη, ο οποιοσδηποτε θα θαυμαζει περισσοτερο τους γονεις του αν ειναι επιτυχημενοι επιστημονες παρα αν τον διαπαιδαγωγησαν σωστα;

Υ.Γ: Την συζητηση αυτη, οπως ειπε και ο Κρονος, ειμαι βεβαιος οτι την εχουμε ξανακανει. Και απο ο,τι εχω καταλαβει, κανεις μας δεν αλλαξε εστω και λιγο. Προφανως ειναι στον καθε ανθρωπο, να θετει διαφορετικες προτεραιοτητες στη ζωη του, και βασει αυτων να κρινει τα παντα. Εχω μαλλον καταληξει οτι ο,τι επιχειρηματα να δωσεις ειτε στην μια ειτε στην αλλη πλευρα, τα keystrokes σου θα σπαταλας...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:54, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Κακο του κεφαλιου τους! Αν δεν εκτιμαω αυτο το πραγμα που εκαναν / κανουν οι γονεις μου τι θα εκτιμησω; Και δεν το λεω μονο τωρα, απο μικρος τους θαυμαζα για αυτα. Δηλαδη, ο οποιοσδηποτε θα θαυμαζει περισσοτερο τους γονεις του αν ειναι επιτυχημενοι επιστημονες παρα αν τον διαπαιδαγωγησαν σωστα;
Εγώ πάντως αν και θαυμάζω τη μητέρα μου για τον τρόπο που με μεγάλωσε, πολύ περισσότερο τη θαυμάζω για τις επιλογές της και το πρότυπο που αποτέλεσε για μένα.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:59, 18-08-07:

Εγώ πάντως αν και θαυμάζω τη μητέρα μου για τον τρόπο που με μεγάλωσε, πολύ περισσότερο τη θαυμάζω για τις επιλογές της και το πρότυπο που αποτέλεσε για μένα.
Τις επιλογες της οσον αφορα κατι συγκεκριμενο ή γενικα; Αν μιλας γενικα, αυτο δεν ειναι μερος του τροπου διαπαιδαγωγησης της;

EDIT: Το ιδιο ακριβως θεμα (τουλαχιστον με την τροπη που εχει παρει τωρα) πριν 4 μηνες:

Θεμα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:04, 18-08-07:

Τις επιλογες της οσον αφορα κατι συγκεκριμενο ή γενικα; Αν μιλας γενικα, αυτο δεν ειναι μερος του τροπου διαπαιδαγωγησης της;
Εννοώ τις επιλογές της όσον αφορά την εργασία, το γάμο της κοκ.
Δεν νομίζω οτι η δουλειά της αποτελεί μέρος του τρόπου διαπαιδαγώγησης

ΥΓ: Για το θέμα θα συζητηθεί με την ΟΔ αν θα γίνει merge ή καθαρισμός απο τα offtopic ή κάτι ανάμεσα (να πάνε τα offtopic στο άλλο)

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:30, 18-08-07:

Πάντως στην ψηφοφορία που υπάρχει στο site, χωρίς να υποτιμώ τις άλλες επιλογές, εντελώς αντανακλαστικά ψήφισα το: «Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.»

Βέβαια αν το δούμε ρεαλιστικά, έχω την εντύπωση ότι και ένα υψηλό ποσοστό από καριερίστριες σε ανταγωνιστικά επαγγέλματα έχουν νεύρα. Η διαφορά είναι ότι η καριερίστρια συνήθως αντιστέκεται στα αντικαταθλιπτικά γιατί φοβάται ότι θα μειωθεί η παραγωγικότητά της, ενώ η νοικοκυρά δεν νοιάζεται και πολύ γιʼ αυτό.

Γνωρίζω πολλές υψηλόμισθες που πίνοντας το καφεδάκι τους εξομολογούνται στη φιλενάδα τους ότι ονειρεύονται μια ζωή σε ένα ωραίο σπιτάκι, να πλένουν, να μαγειρεύουν για τον ανδρούλη τους και να μεγαλώνουν τα παιδάκια τους. Κατά ένα περίεργο τρόπο, ποτέ δεν το κάνουν, συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και «ανανεώνονται» μέσα από καινούργιες σχέσεις. Φτάνουν τα 35 και το πρωί ουρλιάζουν σαν υστερικές κάθε φορά που φορά που ένας προμηθευτής αργεί να παραδώσει την παρτίδα, ενώ το βράδυ τρέχουν για μαθήματα γιόγκας!

Όλες οι γνώμες που ακούστηκαν για την εργασία της γυναίκας είναι όμορφες. Θα πρέπει νομίζω όμως συμπληρωματικά ως κοινωνία να βοηθήσουμε περισσότερο την εργαζόμενη μητέρα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες σκληρές, ανταγωνιστικές και μανιακές με τα λεφτά και την καριέρα. Ούτε μπορούν να αντέξουν τα εξουθενωτικά ωράρια. Όση βοήθεια και να έχουν από τον άνδρα τους, αισθάνονται ότι παραμελούν τα παιδιά τους με άσχημες συνέπειες στην ψυχολογία όλης της οικογένειας.

Αυτό το δημόσιο ρε παιδιά, θα το έχουμε μόνο για τα «βύσματα»; Τις δουλειές γραφείου πρέπει να τις καταλαμβάνουν αποκλειστικά και μόνο άνθρωποι με φυσικές αδυναμίες, απολυμένοι 50άρηδες και….οι γυναίκες μας!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:05, 18-08-07:

στις μερες μας...εργασια για τη γυναικα σημαινει ανεξαρτησια οικονομικη....οταν ερχεται ομως ενα παιδι ειτε μας αρεσει ειτε οχι τα πραγματα αλλαζουν....εαν θελω να φωναζει εμενα μαμα και οχι τη γιαγια ή τη νταντα θα πρεπει να του αφιερωνω χρονο ποιοτικο...και αυτο δε σημαινει ενα δυωρο την ημερα...και επειδη τα τελευταια χρονια στον κυκλο μου υπαρχουν πολλα νεα ζευγαρια με μωρα εχω καταληξει οτι δυο πραγματα μπορουν να γινουν...ειτε οι γονεις να προσαρμοσουν ετσι τα ωραρια τους ωστε να μπορουν να μεγαλωσουν οι ιδιοι τα παιδια τους...ειτε ο ενας απο τους δυο, για τα πρωτα χρονια της ζωης του παιδιου, να μεινει σπιτι...
ειδικα μετα απο αυτο που ειδα λιγες μερες πριν..θεωρω τραγικο ενα μωρο 18 μηνων να προσφωνει "μαμα" καθε γυναικεια φιγουρα που θα ασχοληθει μαζι του...
αναρωτιουνται γονεις γιατι το μωρο τους που ειναι 2 χρονων δε λεει τπτ αλλο απο μαμα μπαμπα...μα πως να μαθει να μιλαει εαν δεν εχει καποιον να του μιλαει και να ασχοληθει μαζι του...και ποιος ειναι καταλληλοτερος ....απο τους ιδιους τους γονεις?....

και κατι τελευταιο...μια προσωπικη εμπειρια...οταν πριν τρεις μερες...για πρωτη φορα καταφερα να κοιμησω ενα κοριτσακι 2 χρονων με ολα τα παρελκυομενα....οχι απλα ενοιωσα οτι εκανα κατι χρησιμο και δημιουργικο...αλλα και οταν βγηκα απο το δωματιο ενοιωθα τοσο γεματη και ευχαριστημενη με τον εαυτο μου..που δε συγκρινεται σε καμμια περιπτωση με τη χαρα που εχω οταν καποιος μαθητης μου επιτυγχανει στις εξετασεις...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:16, 18-08-07:

Γιατί μητέρα να κάθετε να μαγειρεύει, να πλένει/καθαρίζει και να μην ασχολείται μόνο το παιχνίδι του παιδιού (στις μικρές ηλικίες) ή με την πνευματική καλλιέργεια;
Το ιδιο ακριβως θεμα (τουλαχιστον με την τροπη που εχει παρει τωρα) πριν 4 μηνες:

Θεμα
Υποτίθεται ότι στο θέμα αυτό συζητάμε τι προτιμούν οι άντρες ως ρόλο της γυναίκας μας.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:52, 18-08-07:

Αν και υπάρχει πολύ συζήτηση κι επιχειρήματα, να πω κι εγώ ότι διαφωνώ κάθετα με την τακτική του να μην εργάζεται η γυναίκα. Για να μιλήσω για τον εαυτό μου, δεν θα καταδεχόμουν ποτέ να με τρέφει ο άντρας μου. Έχω φάει τόσα χρόνια σε σπουδές, έχω προσπαθήσει να καλλιεργήσω τον εαυτό μου και μου φαίνεται εξευτελιστικό να παρατήσω όνειρα και να περνάω την ώρα μου σα νοικοκυρά. Θεωρώ σημαντική την διαπαιδαγώγηση των παιδιών, αλλά για μένα η εργαζόμενη μαμά δεν υστερεί σε τίποτα από τη νοικοκυρά, εκτός κι αν μιλάμε για καριερίστα που δεν την βλέπει καθόλου το σπίτι. Η μαμά μου νομίζω έδωσε καλή διαπαιδαγώγηση στα παιδιά της, κι ας μην ήταν όλη μέρα σπίτι.

Ανεξάρτητα από αυτά, έχω διαπιστώσει πως οι περισσότερες νοικοκυρές για να γεμίσουν τον χρόνο τους (πόση ώρα να βάλεις μπουγάδα και να πας μανάβη) γίνονται οι μεγαλύτερες κουτσομπόλες. Τα ενδιαφέροντά τους είναι περιορισμένα και η "κοινωνική κριτική" την βοηθάει να διοχετεύσουν ενέργεια. Κυρίως όταν τα παιδιά μεγαλώσουν κάπως και δεν δέχονται συνεχή επίβλεψη, γίνονται τόσο μίζερες που με στενοχωρούν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:02, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ανεξάρτητα από αυτά, έχω διαπιστώσει πως οι περισσότερες νοικοκυρές για να γεμίσουν τον χρόνο τους (πόση ώρα να βάλεις μπουγάδα και να πας μανάβη) γίνονται οι μεγαλύτερες κουτσομπόλες. Τα ενδιαφέροντά τους είναι περιορισμένα και η "κοινωνική κριτική" την βοηθάει να διοχετεύσουν ενέργεια. Κυρίως όταν τα παιδιά μεγαλώσουν κάπως και δεν δέχονται συνεχή επίβλεψη, γίνονται τόσο μίζερες που με στενοχωρούν.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό!

Πάντως προς τι τόσο μένος με τις καριερίστριες;
Να υποθέσω οτι θωρείτε οτι δεν πρέπει να κάνουν παιδιά;
Μόνο ο άνδρας δικαιούται να είναι και επιτυχημένος και πατέρας;
Παρεμπιπτόντως, καριερίστρια δεν είναι μόνο αυτή που προσπαθεί να ανελιχθεί σε επιχείρηση άλλου. Μπορεί πχ να έχει δική της επιχείρηση και να προσπαθεί να την κάνει να πετύχει. Αυτό επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία σε ένα γονίο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:19, 18-08-07:

Πάντως προς τι τόσο μένος με τις καριερίστριες;
Να υποθέσω οτι θωρείτε οτι δεν πρέπει να κάνουν παιδιά;
Μόνο ο άνδρας δικαιούται να είναι και επιτυχημένος και πατέρας;
Παρεμπιπτόντως, καριερίστρια δεν είναι μόνο αυτή που προσπαθεί να ανελιχθεί σε επιχείρηση άλλου. Μπορεί πχ να έχει δική της επιχείρηση και να προσπαθεί να την κάνει να πετύχει. Αυτό επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία σε ένα γονίο.
Για μένα μια καριερίστα πρέπει να κάνει παιδιά κάπως μεγάλη, να έχει πετύχει μερικά πράγματα και να αφιερώνει χρόνο στα παιδιά της. Είναι αλλιώς η μαμά για τα παιδιά. Ο πατέρας μου είναι άτομο καριέρας, αλλά όταν ήμουν μικρή και κάτι με απασχολούσε αποζητούσα την μαμά μου, όχι τον μπαμπά. Παρόλα αυτά, όταν τον ήθελα ήταν δίπλα μου.

Αν θες να κάνεις παιδιά, πρέπει να τους αφιερώσεις χρόνο. Αλλιώς για ποιό λόγο να το κάνεις; Για αναπαραγωγή του είδους; Αν κάποιος έχει σαν προτεραιότητα την καριέρα, καλύτερα να κάνει παιδιά όταν αισθανθεί έτοιμος κι αν δεν αισθανθεί να μην κάνει. Δεν το βρίσκω κακό!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:22, 18-08-07:

Για μένα μια καριερίστα πρέπει να κάνει παιδιά κάπως μεγάλη, να έχει πετύχει μερικά πράγματα και να αφιερώνει χρόνο στα παιδιά της. Είναι αλλιώς η μαμά για τα παιδιά. Ο πατέρας μου είναι άτομο καριέρας, αλλά όταν ήμουν μικρή και κάτι με απασχολούσε αποζητούσα την μαμά μου, όχι τον μπαμπά. Παρόλα αυτά, όταν τον ήθελα ήταν δίπλα μου.

Αν θες να κάνεις παιδιά, πρέπει να τους αφιερώσεις χρόνο. Αλλιώς για ποιό λόγο να το κάνεις; Για αναπαραγωγή του είδους; Αν κάποιος έχει σαν προτεραιότητα την καριέρα, καλύτερα να κάνει παιδιά όταν αισθανθεί έτοιμος κι αν δεν αισθανθεί να μην κάνει. Δεν το βρίσκω κακό!
Κακό σίγουρα δεν είναι το να μη θέλει να κάνει κάποιος παιδία.
Το να θεωρείς όμως οτι κάποιος πρέπει είτε καριέρα να κάνει, είτε παιδιά είναι φασιστικό. Κι αν το θεωρείς αυτό μόνο για τις γυναίκες είναι επιπροσθέτως και σεξιστικό.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:27, 18-08-07:

Κακό σίγουρα δεν είναι το να μη θέλει να κάνει κάποιος παιδία.
Το να θεωρείς όμως οτι κάποιος πρέπει είτε καριέρα να κάνει, είτε παιδιά είναι φασιστικό. Κι αν το θεωρείς αυτό μόνο για τις γυναίκες είναι επιπροσθέτως και σεξιστικό.
Whatever.

Πάντως αν είδες δεν είπα "να μην κάνει παιδιά", αλλά "να κάνει μόλις έχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο την καριέρα". Αν θέλει να κάνει παιδιά και να μην τα βλέπει καθόλου για ποιό λόγο τα κάνει πέρα από το να συνεχίσει το είδος;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:32, 18-08-07:

Whatever.

Πάντως αν είδες δεν είπα "να μην κάνει παιδιά", αλλά "να κάνει μόλις έχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο την καριέρα". Αν θέλει να κάνει παιδιά και να μην τα βλέπει καθόλου για ποιό λόγο τα κάνει πέρα από το να συνεχίσει το είδος;
Αναλόγως την περίπτωση, μπορεί να τα βλέπει και πολύ συχνότερα απο μια γραμματέα που δουλεύει 9-5. Πχ μια ελευθερη επαγγελματίας με γραφείο σχετικά κοντά στο σπίτι.
Το "μεγάλη" δεν έχει και πολύ νόημα οταν μιλάμε για γυναίκες, διότι απο μια ηλικία και μετά γίνεται πολύ δύσκολη η τεκνοποίηση (αν όχι αδύνατη). Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (γυναίκες και άντρες) που να θέλουν να κάνουν και καριέρα και παιδί απο τα 25. Αλλά μετά τα 40 είναι πολύ δύσκολο για μια γυναίκα να κάνει παιδιά. Και εκτός αυτού, θα έχει και τεράστια διαφορά ηλικίας με το παιδί της και τελικά ίσως γι'αυτό το λόγο να μην μεγαλώσει σωστά και όχι λόγω της καριέρας της μαμάς του.
Επίσης, όσο και να έχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο την καριέρα, το να το διατηρήσει είναι ίσως και δυσκολότερο απ'οτι να το φτάσει.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:38, 18-08-07:

Αναλόγως την περίπτωση, μπορεί να τα βλέπει και πολύ συχνότερα απο μια γραμματέα που δουλεύει 9-5. Πχ μια ελευθερη επαγγελματίας με γραφείο σχετικά κοντά στο σπίτι.
Το "μεγάλη" δεν έχει και πολύ νόημα οταν μιλάμε για γυναίκες, διότι απο μια ηλικία και μετά γίνεται πολύ δύσκολη η τεκνοποίηση (αν όχι αδύνατη). Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (γυναίκες και άντρες) που να θέλουν να κάνουν και καριέρα και παιδί απο τα 25. Αλλά μετά τα 40 είναι πολύ δύσκολο για μια γυναίκα να κάνει παιδιά. Και εκτός αυτού, θα έχει και τεράστια διαφορά ηλικίας με το παιδί της και τελικά ίσως γι'αυτό το λόγο να μην μεγαλώσει σωστά και όχι λόγω της καριέρας της μαμάς του.
Επίσης, όσο και να έχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο την καριέρα, το να το διατηρήσει είναι ίσως και δυσκολότερο απ'οτι να το φτάσει.
Όταν λέω "μεγάλη" εννοώ 37-38. Ξέρω γυναίκες που έκαναν τότε παιδιά και δεν είχαν πρόβλημα, ενώ παράλληλα είχαν μια 10ετία και περισσότερο καριέρας πίσω τους.

Αλλά μιλώντας για ελεύθερη επαγγελματία με γραφείο κοντά στο σπίτι είναι σα να δέχεσαι κι εσύ ότι χρειάζεται η μητέρα να είναι κοντά στα παιδιά της. Οπότε δεν έχω καταλάβει πλήρως τι υποστηρίζεις.

Να καταφέρει μια μαμά να έχει ευέλικτο ωράριο και να πετύχει είναι πολύ καλό, αλλά δεν είναι εύκολο για όλα τα επαγγέλματα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:55, 18-08-07:

Όταν λέω "μεγάλη" εννοώ 37-38. Ξέρω γυναίκες που έκαναν τότε παιδιά και δεν είχαν πρόβλημα, ενώ παράλληλα είχαν μια 10ετία και περισσότερο καριέρας πίσω τους.

Αλλά μιλώντας για ελεύθερη επαγγελματία με γραφείο κοντά στο σπίτι είναι σα να δέχεσαι κι εσύ ότι χρειάζεται η μητέρα να είναι κοντά στα παιδιά της. Οπότε δεν έχω καταλάβει πλήρως τι υποστηρίζεις.

Να καταφέρει μια μαμά να έχει ευέλικτο ωράριο και να πετύχει είναι πολύ καλό, αλλά δεν είναι εύκολο για όλα τα επαγγέλματα.
Ε εντάξει, εσύ λες 37-38, εγώ λέω 33-35, δεν διαφωνούμε και πολύ σε αυτό
Δέχομαι οτι ο ΓΟΝΙΟΣ (όχι μόνο η μητέρα) πρέπει να μπορεί να περνάει ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο με τα παιδιά του. Δεν με ενδιαφέρει αν θα ξεσκατίσω εγώ το παιδί ή αν θα του δώσω εγώ τη φρουτόκρεμα και όχι μια νταντά. Θέλω όμως να μπορώ να περάσω ποιοτικό χρόνο μαζί του, να του μάθω πράγματα, να το καλλιεργήσω, να του μάθω να αγαπά τη μόρφωση, να είναι καλόψυχος και τίμιος άνθρωπος. Αυτά δεν απαιτούν να είμαι ΟΛΗ ΜΕΡΑ πάνω απο το κεφάλι του. Τώρα το 0,001% διαφορά που θα κάνει στο χαρακτήρα του το ποιός θα του δώσει τη φρουτόκρεμα και θα του αλλάξει την πάνα, με αφήνει αδιάφορη. Δεν θα πετάξω τον εαυτό μου στα σκουπίδια για να γίνει το παιδί μου 0,001% καλύτερος άνθρωπος. Θα χάσει άλλωστε μεγαλύτερο ποσοστό απο το γεγονός οτι αν έμενα σπίτι, δεν θα μπορούσα ποτέ να αποτελέσω πρότυπο για αυτό.
Το γραφείο κοντά στο σπίτι είναι μια καλή ιδέα, όχι οτι πιστεύω πως το παιδί θα γίνει ναρκομανής αν αυτό δεν είναι εφικτό Απλά το ανέφερα για να δείτε οτι τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο στερεότυπα (δηλαδή οτι καριερίστρια δεν είναι πάντα μια ανέραστη στρίγγλα που δουλεύει απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ σε μια πολυεθνική για να γίνει διευθύντρια).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς δουλεύει το wine; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-12-10 στις 20:39.
    • Δουλεύει... ΚΑΙ νύχτα! - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 61 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-11-09 στις 23:16.
    • Μας δουλεύει ο ANT1; - Από truffinho
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-07 στις 12:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους