Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει
5
9,43%
Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία
17
32,08%
Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα
2
3,77%
Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.
3
5,66%
Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι
1
1,89%
Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;
1
1,89%
Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό
1
1,89%
Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο
5
9,43%
Δεν με νοιάζει, ότι αποφασίσει....
18
33,96%

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:59, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δηλαδή οτι καριερίστρια δεν είναι πάντα μια ανέραστη στρίγγλα που δουλεύει απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ σε μια πολυεθνική για να γίνει διευθύντρια.
Έτσι ακριβώς όπως τα λες. Μπορεί και να είναι φιλόδοξη, αλλά και μια καλή μητέρα. Το ένα δεν αποκλείει κατ' ανάγκην το άλλο.

Εξαρτάται βέβαια από τον χαρακτήρα του κάθε γονιού. Άλλος μπορεί να τα συνδιάσει πιο εύκολα, άλλος όχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:10, 18-08-07:

Ε εντάξει, εσύ λες 37-38, εγώ λέω 33-35, δεν διαφωνούμε και πολύ σε αυτό
Δέχομαι οτι ο ΓΟΝΙΟΣ (όχι μόνο η μητέρα) πρέπει να μπορεί να περνάει ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο με τα παιδιά του. Δεν με ενδιαφέρει αν θα ξεσκατίσω εγώ το παιδί ή αν θα του δώσω εγώ τη φρουτόκρεμα και όχι μια νταντά. Θέλω όμως να μπορώ να περάσω ποιοτικό χρόνο μαζί του, να του μάθω πράγματα, να το καλλιεργήσω, να του μάθω να αγαπά τη μόρφωση, να είναι καλόψυχος και τίμιος άνθρωπος. Αυτά δεν απαιτούν να είμαι ΟΛΗ ΜΕΡΑ πάνω απο το κεφάλι του. Τώρα το 0,001% διαφορά που θα κάνει στο χαρακτήρα του το ποιός θα του δώσει τη φρουτόκρεμα και θα του αλλάξει την πάνα, με αφήνει αδιάφορη. Δεν θα πετάξω τον εαυτό μου στα σκουπίδια για να γίνει το παιδί μου 0,001% καλύτερος άνθρωπος. Θα χάσει άλλωστε μεγαλύτερο ποσοστό απο το γεγονός οτι αν έμενα σπίτι, δεν θα μπορούσα ποτέ να αποτελέσω πρότυπο για αυτό.
Το γραφείο κοντά στο σπίτι είναι μια καλή ιδέα, όχι οτι πιστεύω πως το παιδί θα γίνει ναρκομανής αν αυτό δεν είναι εφικτό Απλά το ανέφερα για να δείτε οτι τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο στερεότυπα (δηλαδή οτι καριερίστρια δεν είναι πάντα μια ανέραστη στρίγγλα που δουλεύει απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ σε μια πολυεθνική για να γίνει διευθύντρια).
Με αυτά που λες, όπως τα λες τώρα συμφωνώ κι εγώ. Με την διαφορά ότι το παιδί στα πρώτα χρόνια της ζωής του, έχει περισσότερη ανάγκη την μαμά. Οπότε είμαι πιο αυστηρή απέναντι στις γυναίκες που κάνουν παιδιά και δεν τα βλέπουν ποτέ σε σχέση με τους άντρες, χωρίς όμως να θεωρώ ότι είναι καλό ένας άντρας να γίνει πατέρας χωρίς να αφιερώνει χρόνο στα παιδιά του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:15, 18-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Με αυτά που λες, όπως τα λες τώρα συμφωνώ κι εγώ. Με την διαφορά ότι το παιδί στα πρώτα χρόνια της ζωής του, έχει περισσότερη ανάγκη την μαμά. Οπότε είμαι πιο αυστηρή απέναντι στις γυναίκες που κάνουν παιδιά και δεν τα βλέπουν ποτέ σε σχέση με τους άντρες, χωρίς όμως να θεωρώ ότι είναι καλό ένας άντρας να γίνει πατέρας χωρίς να αφιερώνει χρόνο στα παιδιά του.
Αν εξαιρέσουμε την περίοδο του θηλασμού (που την θεωρώ απαραίτητη παρεμπιπτόντως), γιατί ένα παιδί χρειάζεται περισσότερο τη μαμά;
Μήπως έχουμε μάθει να το θεωρούμε αυτό δεδομένο, επειδή οι περισσότεροι άνδρες είναι ή προσποιούνται οτι είναι, ανίκανοι σχετικά με τη φροντίδα του παιδιού;

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:27, 18-08-07:

Προσωπικά ότι αποφασίσει δεν με πολυενδιαφέρει. Οτι αποφασίσει εγώ θα το δεχτώ. Είναι δικό της θέμα όχι δικό μου. Κάθε άτομο αποφασίζει για τον εαυτό του. Αυτό πιστεύω τουλάχιστον.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:27, 18-08-07:

απίστευτο!!!!!!!
προχτες τσακωνόμουν με τους θείους μου στην κέρκυρα για το συγκεκριμένο ζήτημα.... που παρεμπίπτοντος και των 2 οι γυναίκες δεν δουλεύουν για να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους

λένε πως τους δίνουν απλόχερα όσα λεφτά επιθυμούν χωρίς να τους τα στερήσουν... κάτι που ισχύει... και πως εφόσων αυτοί δουλεύουν αρκετές ώρες δεν έχουν την δύναμη- όρεξη να βοηθήσουν τις γυναικες στο σπίτι και στα παιδια

όταν τους είπα πως πολλές γυναίκες θέλουν πολύ να δουλέψουν για να νιώσουν ανέξάρτητες... τότε είπαν πως αυτές είναι - άσχετο αν είναι όλη μέρα κλεισμένες στο σπίτι για να μεγαλώσουν τα μικρά- ..... σε αυτό το σημείο της κουβέντας πάνος η μία θεία μου εξεφρασε το παραπονό της στον άντρα της πως θα ήθελε να δουλέψει και του το έχει πει κανα 2 φορές παλιά

ακόμα και όταν τους είπα πως έαν χωρίσουν αυτές δεν θα έχουν φράγκο, μου απάντησαν πως πια οι νέες γενιές χωρίζουν με το παραμικρό και πως αυτοί δεν θα χωρίζαν

και πολλά άλλα............

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:28, 18-08-07:

Αν εξαιρέσουμε την περίοδο του θηλασμού (που την θεωρώ απαραίτητη παρεμπιπτόντως), γιατί ένα παιδί χρειάζεται περισσότερο τη μαμά;
Μήπως έχουμε μάθει να το θεωρούμε αυτό δεδομένο, επειδή οι περισσότεροι άνδρες είναι ή προσποιούνται οτι είναι, ανίκανοι σχετικά με τη φροντίδα του παιδιού;
Για μένα είναι θέμα φύσης. Μητρικό ένστικτο. Οι άντρες δε νομίζω πως έχουν πατρικό ένστικτο στο επίπεδο που έχουν οι γυναίκες. Η γυναίκα μέσα από την εγκυμοσύνη δένεται πολύ με το παιδί. Ο πατέρας με την σειρά του πρέπει να μαζέψει εμπειρίες με το παιδί για να αισθανθεί αγάπη και διάθεση για προσφορά. Εγώ θεωρώ επίσης ότι μέσα από την εγκυμοσύνη το παιδί δένεται με την μητέρα με έναν τρόπο που για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω να τον εξηγήσω επιστημονικά, αλλά νομίζω πως υπάρχει. Νομίζω δηλαδή πως η ανάγκη του παιδιού για την μητέρα είναι ένα πολυσύνθετο θέμα κι ότι οι γονείς στα παιδικά χρόνια δεν μπορούν να εξισωθούν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:37, 18-08-07:

Για μένα είναι θέμα φύσης. Μητρικό ένστικτο. Οι άντρες δε νομίζω πως έχουν πατρικό ένστικτο στο επίπεδο που έχουν οι γυναίκες. Η γυναίκα μέσα από την εγκυμοσύνη δένεται πολύ με το παιδί. Ο πατέρας με την σειρά του πρέπει να μαζέψει εμπειρίες με το παιδί για να αισθανθεί αγάπη και διάθεση για προσφορά. Εγώ θεωρώ επίσης ότι μέσα από την εγκυμοσύνη το παιδί δένεται με την μητέρα με έναν τρόπο που για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω να τον εξηγήσω επιστημονικά, αλλά νομίζω πως υπάρχει. Νομίζω δηλαδή πως η ανάγκη του παιδιού για την μητέρα είναι ένα πολυσύνθετο θέμα κι ότι οι γονείς στα παιδικά χρόνια δεν μπορούν να εξισωθούν.
Μήπως είναι το ίδιο δέσιμο που νιώθεις με κάποιον με τον οποίο έχεις περάσει περισσότερο καιρό μαζί; Δηλαδή, η μητέρα έχει περάσει 9 μήνες περισσότερους με το παιδί της (+κανα εξάμηνο θηλασμού μετά), είναι "λογικό" απο κοινωνιολογικής απόψεως να είναι πιο δεμένη μαζί του. Δεν ξέρω, εικασία κάνω. Αν πάντως είναι αυτό, τότε ο πατέρας μπορεί άνετα να κερδίσει το "χαμένο" χρόνο με λίγη περισσότερη προσπάθεια στην αρχή.
Επίσης, κάπου είχα διαβάσει οτι προσπαθούν να φτιάξουν τεχνητή μήτρα. Αγνοώντας τις φιλοσοφικές προεκτάσεις του θέματος, αναρωτιέμαι, θα ίσχυε το ίδιο και σε μια τέτοια περίπτωση κύησης;
Δεν προσπαθώ να πείσω για κάτι, απλά αναρωτιέμαι.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:47, 18-08-07:

Μήπως είναι το ίδιο δέσιμο που νιώθεις με κάποιον με τον οποίο έχεις περάσει περισσότερο καιρό μαζί; Δηλαδή, η μητέρα έχει περάσει 9 μήνες περισσότερους με το παιδί της (+κανα εξάμηνο θηλασμού μετά), είναι "λογικό" απο κοινωνιολογικής απόψεως να είναι πιο δεμένη μαζί του. Δεν ξέρω, εικασία κάνω. Αν πάντως είναι αυτό, τότε ο πατέρας μπορεί άνετα να κερδίσει το "χαμένο" χρόνο με λίγη περισσότερη προσπάθεια στην αρχή.
Δε νομίζω πως το θέμα είναι μόνο κοινωνιολογικό. Αν σκεφτείς ότι υπάρχει κλάδος προγεννητικής ψυχολογίας, νομίζω το θέμα είναι πολυεπίπεδο.

Επίσης, κάπου είχα διαβάσει οτι προσπαθούν να φτιάξουν τεχνητή μήτρα. Αγνοώντας τις φιλοσοφικές προεκτάσεις του θέματος, αναρωτιέμαι, θα ίσχυε το ίδιο και σε μια τέτοια περίπτωση κύησης;
Δεν προσπαθώ να πείσω για κάτι, απλά αναρωτιέμαι.
Δεν ξέρω. Μάλλον οι γονείς θα ξεκινάνε επί ίσοις όροις. Αν και πάλι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτή που θέλει πιο πολύ να κάνει παιδί είναι η γυναίκα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:52, 18-08-07:

Δεν ξέρω. Μάλλον οι γονείς θα ξεκινάνε επί ίσοις όροις. Αν και πάλι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτή που θέλει πιο πολύ να κάνει παιδί είναι η γυναίκα.
Μήπως επειδή η γυναίκα δεν έχει τόσα χρόνια μπροστά της όσο ο άντρας;
Βλέπω κι εμένα, ναι θέλω περισσότερο απο το σύντροφο μου να κάνω παιδί (κάποια στιγμή, στα 30+, όχι τώρα!!), αλλά για αυτό το λόγο, επειδή απο μια ηλικία και μετά γίνεται δύσκολο.

Αν πάντως σε τέτοια περίπτωση ξεκινάνε επι ίσοις όροις, μήπως αυτή η ανακάλυψη θα είναι το οριστικό βήμα προς την τέλεια ισότητα;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:56, 18-08-07:

Αν πάντως σε τέτοια περίπτωση ξεκινάνε επι ίσοις όροις, μήπως αυτή η ανακάλυψη θα είναι το οριστικό βήμα προς την τέλεια ισότητα;
Ισότητα ή ομοιότητα;

Δεν ξέρω, το να προσπαθούμε να νικήσουμε την φύση και να γίνουμε όμοιοι για μένα δεν είναι το ιδανικό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:05, 18-08-07:

Ισότητα ή ομοιότητα;

Δεν ξέρω, το να προσπαθούμε να νικήσουμε την φύση και να γίνουμε όμοιοι για μένα δεν είναι το ιδανικό.
Ισότητα. Το είπες και μόνη σου πριν: "επι ίσοις όροις".
Κατ εμέ δεν είναι καθόλου ίσοι όροι η σημερινή κατάσταση με τη γυναίκα να σκοτώνει τον εαυτό της μόλις κάνει παιδιά. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι φύση ή ένστικτο, it just doesn't feel right.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:11, 18-08-07:

Κατ εμέ δεν είναι καθόλου ίσοι όροι η σημερινή κατάσταση με τη γυναίκα να σκοτώνει τον εαυτό της μόλις κάνει παιδιά. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι φύση ή ένστικτο, it just doesn't feel right.
Δεν ξέρω, εγώ θα ήθελα να βιώσω την εμπειρία της εγκυμοσύνης. Από την άλλη αυτό που λες είναι σεβαστό!

Παράθεση

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 09:52, 19-08-07:

Μήπως εννοείς "ομοιότητα"? Το οτι είμαστε ίσοι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είμαστε όμοιοι...
Γιατί αλήθεια θέλεις κάποια στιγμή να κάνεις παιδί? Θα μπορούσες κάλλιστα να υιοθετήσεις και έτσι να αποφύγεις το "ρίξιμο" της εγκυμοσύνης και του θηλασμού σχετικά με τον άντρα, οπότε θα μιλάμε για πλήρη ομοιότητα. Ή μήπως τα ένστικτα άλλα κελεύουν?
Θα μπορούσε εύκολα ο άντρας με ένα ψεύτικο στήθος να θηλάζει το παιδί. Είσαι όμως σίγουρη οτι είναι μόνο αυτό ο θηλασμός? Γιατί οι γυναίκες είναι τόσο πολύ πιο ικανές από τους άντρες στη μή λεκτική επικοινωνία?(απτική, εκφραστική)
Άποψή μου (προς το παρόν πάντα) είναι πως καλό είναι να μην εργάζεται κανένας γονιός αλλά να ασχολούνται με δημιουργικές ενασχολήσεις (μεταξύ των οποίων και ενασχόληση με το παιδί μέχρι τα 10 του χρόνια). Αν αυτό δεν είναι εφικτό και πρέπει να εργαζεται τουλάχιστον ένας τότε θα πρέπει αν παίρνουν τον ίδιο περίπου μισθό να είναι κοντα στα παιδιά η μητέρα (ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό! σε όλα τα είδη του ζωϊκού βασιλείου κοντά στα παιδιά είναι η μητέρα...). Αν η αμοιβή του πατέρα δεν επιτρέπει τη σωστή διαβίωση και ανατροφή ενώ της μητέρας επαρκεί τότε θα πρέπει να εργάζεται η μητέρα και μένει σπίτι ο άντρας. Αν επαρκεί η αμοιβή του ενός όμως αλλά εργάζεται και ο άλλος απο επίλογή του τότε θα πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή στο παιδί του τί ήταν τόσο σημαντικό στη δουλειά του που το εγκατέλειψε στα χέρια μιας πληρωμένης ξένης για να ασχοληθεί με την δουλειά του.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:18, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από stelioskal
Μήπως εννοείς "ομοιότητα"? Το οτι είμαστε ίσοι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είμαστε όμοιοι...
Είπα και πριν οτι δεν εννοώ ομοιότητα, αλλά ισότητα. Αυτά τα περι ομοιότητας είναι κλασσικό "επιχείρημα" διαφόρων (αντρών και γυναικών, άλλωστε κατ'εμε οι γυναίκες έχουν πολύ μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για την ανισότητα που υπάρχει σήμερα) για να απαξιώσουν την ισότητα. Δεν πιάνει.
Γιατί αλήθεια θέλεις κάποια στιγμή να κάνεις παιδί? Θα μπορούσες κάλλιστα να υιοθετήσεις και έτσι να αποφύγεις το "ρίξιμο" της εγκυμοσύνης και του θηλασμού σχετικά με τον άντρα, οπότε θα μιλάμε για πλήρη ομοιότητα. Ή μήπως τα ένστικτα άλλα κελεύουν?
Η απλή λογική, όχι τα ένστικτα. Θέλω το παιδί μου να έχει τα δικά μου γονίδια.
Θα μπορούσε εύκολα ο άντρας με ένα ψεύτικο στήθος να θηλάζει το παιδί. Είσαι όμως σίγουρη οτι είναι μόνο αυτό ο θηλασμός? Γιατί οι γυναίκες είναι τόσο πολύ πιο ικανές από τους άντρες στη μή λεκτική επικοινωνία?(απτική, εκφραστική)
Τι σχέση έχει η μη λεκτική επικοινωνία με τον θηλασμό;
(ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό! σε όλα τα είδη του ζωϊκού βασιλείου κοντά στα παιδιά είναι η μητέρα...).
Ας μην πιάσουμε καλύτερα το ζωικό βασίλειο, υπάρχουν τόσες διαφορετικές περιπτώσεις που δεν σε συμφέρει. Όπως και επίσης σε κάποια είδη οι μητέρες κάνουν κακό στα παιδιά τους. Αλήθεια, το ζωικό βασίλειο πότε μας πήρε ως παράδειγμα; Εμείς γιατί να το κάνουμε;
τότε θα πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή στο παιδί του τί ήταν τόσο σημαντικό στη δουλειά του που το εγκατέλειψε στα χέρια μιας πληρωμένης ξένης για να ασχοληθεί με την δουλειά του.
Πρώτον, γιατί κοιτάς μόνο τα άκρα; Δηλαδή ή θα σκοτώσει η μητέρα τον εαυτό της για να ασχολείται με το παιδί της ή θα το "εγκαταλείψει";;
Δεύτερον, γιατί υποτιμάς τόσο τη δουλειά; Δηλαδή η δουλειά είναι αποκλειστικά και μόνο μια αγγαρεία για να βγάζεις χρήματα ώστε να ζήσεις; Όσοι δουλεύουν πολύ το κάνουν για τα χρήματα και μόνο;
Αν έχεις τέτοιες απόψεις, θα σου πρότεινα να αλλάξεις δουλειά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:19, 19-08-07:

είναι πως καλό είναι να μην εργάζεται κανένας γονιός αλλά να ασχολούνται με δημιουργικές ενασχολήσεις
Η εργασία δεν μπορεί να είναι δημιουργία;

τότε θα πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή στο παιδί του τί ήταν τόσο σημαντικό στη δουλειά του που το εγκατέλειψε στα χέρια μιας πληρωμένης ξένης για να ασχοληθεί με την δουλειά του.
Θα το καταλάβει μόνο του όταν ανακαλύψει την δημιουργία.

Παράθεση

stelioskal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stelioskal
Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O stelioskal έγραψε στις 23:33, 19-08-07:

Είπα και πριν οτι δεν εννοώ ομοιότητα, αλλά ισότητα.
χμμμ....μάλλον έχουμε διαφορετική ορολογία..Για να δούμε..Ας θεωρήσουμε κάποιον ψηλό-σωματαρά-κούκλο και από την άλλη ένα κοντό-χοντρό-καραφλό-ασχημο (εμένα δηλ). Εϊναι ίσοι? Είναι όμοιοι?
Θέλω το παιδί μου να έχει τα δικά μου γονίδια
Δεκτόν.
Τι σχέση έχει η μη λεκτική επικοινωνία με τον θηλασμό;
Το παιδί τα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν επικοινωνεί λεκτικά με το περιβάλλον του. Θέλω να πώ οτι εκείνα τα χρόνια είναι προτιμότερο να βρίσκεται κοντά του κάποιος με ανεπτυγμένη ικανότητα στη μη λεκτική επικοινωνία.
Αλήθεια, το ζωικό βασίλειο πότε μας πήρε ως παράδειγμα; Εμείς γιατί να το κάνουμε;
Δεν πρόκειται για άλλο βασίλειο. Ανήκουμε σε αυτό. Γιατί κατ΄αρχήν είμαστε ζώα. Απλώς με αφαιρετικό εγκέφαλο. Αλλά αυτό δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε απόρριψη της ζωώδους μας φύσης. Για να απορρίψουμε ένα κομμάτι θα πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι γι΄αυτό. Κάποιοι που το προσπάθησαν, αρνούμενοι το σεξ ή το καλό φαγητό δεν νομίζω οτι βγήκαν κερδισμένοι
Αν έχεις τέτοιες απόψεις, θα σου πρότεινα να αλλάξεις δουλειά.
Λοιπόν θα το ήθελα είναι αλήθεια αλλά με τη δουλειά συμβαίνει κάτι περίεργο: Δεν σε πληρώνουν για να κάνεις αυτό που σου αρέσει ή αυτό που θεωρείς εσύ δημιουργικό αλλά αυτό που αρέσει σε αυτούς! Και αδιαφορούν τελείως αν αυτό το θεωρείς εσύ δημιουργικό ή όχι. Στα παλιά τους τα παπούσια!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:44, 19-08-07:

χμμμ....μάλλον έχουμε διαφορετική ορολογία..Για να δούμε..Ας θεωρήσουμε κάποιον ψηλό-σωματαρά-κούκλο και από την άλλη ένα κοντό-χοντρό-καραφλό-ασχημο (εμένα δηλ). Εϊναι ίσοι? Είναι όμοιοι?
Προφανώς είναι ίσοι και όχι όμοιοι. Που θες να καταλήξεις;
Το παιδί τα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν επικοινωνεί λεκτικά με το περιβάλλον του. Θέλω να πώ οτι εκείνα τα χρόνια είναι προτιμότερο να βρίσκεται κοντά του κάποιος με ανεπτυγμένη ικανότητα στη μη λεκτική επικοινωνία.
Όταν όμως η γυναίκα νιώθει άσχημα και έχουν σπάσει τα νεύρα της επειδή μένει συνέχεια στο σπίτι, αυτό ειδικά λόγω αυτής της της ικανότητας, θα περνάει και στο παιδί. Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη (η μητέρα κοντά στο παιδί) και το σκύλο χορτάτο (να είναι και ευτυχισμένη και να το μεγαλώνει σωστά)
Δεν πρόκειται για άλλο βασίλειο. Ανήκουμε σε αυτό. Γιατί κατ΄αρχήν είμαστε ζώα. Απλώς με αφαιρετικό εγκέφαλο. Αλλά αυτό δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε απόρριψη της ζωώδους μας φύσης. Για να απορρίψουμε ένα κομμάτι θα πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι γι΄αυτό. Κάποιοι που το προσπάθησαν, αρνούμενοι το σεξ ή το καλό φαγητό δεν νομίζω οτι βγήκαν κερδισμένοι
Το "πρόβλημα" όμως αν πας να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο επιχείρημα είναι "σε ποιό ζώο αντιστοιχεί ο άνθρωπος;". Εσύ μπορείς να μου φέρεις ένα είδος ζώου που "αποδεικνύει" αυτά που πιστεύεις και εγώ να σου φέρω ως παράδειγμα ένα άλλο που τα καταρρίπτει. Με την ποικιλία που υπάρχει στο ζωικό βασίλειο δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Οπότε καλύτερα να μην κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις και να εξετάζουμε τον άνθρωπο σαν ξεχωριστό είδος. Δεν θυμάμαι ποτέ άλλωστε η γάτα μου να κοίταξε τι κάνω εγώ για να αποφασίσει τι θα κάνει
Λοιπόν θα το ήθελα είναι αλήθεια αλλά με τη δουλειά συμβαίνει κάτι περίεργο: Δεν σε πληρώνουν για να κάνεις αυτό που σου αρέσει ή αυτό που θεωρείς εσύ δημιουργικό αλλά αυτό που αρέσει σε αυτούς! Και αδιαφορούν τελείως αν αυτό το θεωρείς εσύ δημιουργικό ή όχι. Στα παλιά τους τα παπούσια!
Ας είχες το θάρρος να πάρεις το ρίσκο να ανοίξεις δική σου επιχείρηση. Δεν σου φταίει κανείς αν δεν μπορείς. Ας είχες το θάρρος να ψάξεις άλλη δουλειά έστω. Επειδή σου άρέσει το βόλεμα δεν σημαίνει οτι όλες οι δουλειές είναι μη δημιουργικές. Ξέρεις, υπάρχουν άνθρωποι που η δουλειά τους είναι το πάθος τους. Να μην κάνουν παιδιά; Ή να κάνουν και να γίνουν δυστυχισμένοι;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:51, 19-08-07:

Μου φαίνεται αδιανόητο στη σημερινή εποχή, μια γυναίκα που έχει σπουδάσει και έχει φτάσει σε μια σχετική θέση επαγγελματικά, να τα παρατάει όλα για να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώνει παιδιά. Η επαγγελματική καταξίωση είναι αυτή που ανοίγει τους ορίζοντες ενός ανθρώπου δίνοντας του προοπτικές για καλύτερο επίπεδο διαβίωσης, αντίθετα με τη μούχλα και τη ρουτίνα της κλεισουρας σε 4 τοίχους.
Επίσης η εργασία εκτός από όλα τα παραπάνω, προσφέρει και οικονομική ανεξαρτησία στη γυναίκα, πράγμα που το θεωρώ πάρα πολύ σοβαρό αφού μόνο έτσι δεν θα είναι δέσμια κανενός.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:56, 19-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Μου φαίνεται αδιανόητο στη σημερινή εποχή, μια γυναίκα που έχει σπουδάσει και έχει φτάσει σε μια σχετική θέση επαγγελματικά, να τα παρατάει όλα για να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώνει παιδιά. Η επαγγελματική καταξίωση είναι αυτή που ανοίγει τους ορίζοντες ενός ανθρώπου δίνοντας του προοπτικές για καλύτερο επίπεδο διαβίωσης, αντίθετα με τη μούχλα και τη ρουτίνα της κλεισουρας σε 4 τοίχους.
Επίσης η εργασία εκτός από όλα τα παραπάνω, προσφέρει και οικονομική ανεξαρτησία στη γυναίκα, πράγμα που το θεωρώ πάρα πολύ σοβαρό αφού μόνο έτσι δεν θα είναι δέσμια κανενός.

Συμφωνώ απόλυτα!

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 10:27, 21-08-07:

Εαν τη στιγμή που υπήρχαν παιδιά δεν υπήρχε οικονομικός λόγος θα προτιμούσα να μην εργάζεται καθώς θεωρώ το μεγάλωμα των παιδιών πολύ πιο σοβαρή εργασία από οποιαδήποτε άλλη ,πολύ περισσότερο εάν η δουλειά που έκανε δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Πάντως μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και αφού πρώτα υπολογιστούν τα υπερ και τα κατά.
Η "επαγγελματική καταξίωση" δεν είναι τίποτα περισσότερο για μένα από έναν μικροαστικό μύθο , εξ άλλου , ο οποίος παραμυθιάζει πολύ περισσότερο τις γυναίκες λόγω παιδείας (να είσαι "κάτι") ενώ επι της ουσίας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εργαζόμαστε για τα προς το ζειν ,εάν δεν είχαμε οικονομική ανάγκη δεν θα εργαζόμασταν.Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 10:34, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris athens
Εαν τη στιγμή που υπήρχαν παιδιά δεν υπήρχε οικονομικός λόγος θα προτιμούσα να μην εργάζεται καθώς θεωρώ το μεγάλωμα των παιδιών πολύ πιο σοβαρή εργασία από οποιαδήποτε άλλη ,πολύ περισσότερο εάν η δουλειά που έκανε δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Πάντως μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και αφού πρώτα υπολογιστούν τα υπερ και τα κατά.
Η "επαγγελματική καταξίωση" δεν είναι τίποτα περισσότερο για μένα από έναν μικροαστικό μύθο , εξ άλλου , ο οποίος παραμυθιάζει πολύ περισσότερο τις γυναίκες λόγω παιδείας (να είσαι "κάτι") ενώ επι της ουσίας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εργαζόμαστε για τα προς το ζειν ,εάν δεν είχαμε οικονομική ανάγκη δεν θα εργαζόμασταν.Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης.
σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αλλά σε αυτό που υπογράμμισα αναρωτιέμαι αν για αυτήν η δουλεία της είναι σπουδαια.... δλδ εσύ μπορεί να μην την θεωρείς σπουδαία αλλά αυτή να την θεωρεί

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:37, 21-08-07:

Και ποια είναι αυτά τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα;
Εγώ ξέρω οτι μια γυναίκα που εργάζεται έχει οικονομική ελευθερία που σημαίνει οτι δεν είναι εξαρτημένη οικονομικά από κανέναν και μπορεί να προγραμματίσει τις αγορές της και τη ζωή της έτσι όπως η ίδια επιθυμεί.
Αντίθετα η οικονομική εξάρτηση είναι ισοδύναμη με την υποδούλωση, αν κάποιος εξαρτάται οικονομικά από σένα μοιραία γίνεται και υποχοίριο σου.
Αυτά όμως ευτυχώς συνέβαιναν τους προηγούμενους αιώνες.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 10:37, 21-08-07:

Μα το κριτήριο για το αν είναι σπουδαίο ή όχι είναι προσωπικό του καθενός γι αυτό το έθεσα έτσι και παρακάτω λέω ότι είναι ζήτημα κοινής απόφασης. Δεν υπάρχουν "σπουδαίες" και όχι "σπουδέες" δουλειές από μόνες τους. Είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:37, 21-08-07:

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης
.

Aν το βλεπεις έτσι θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα ερώτημα. Ας πουμε ότι αν δουλεύεις αμοίβεσαι με 3000Ε/μήνα. Αν δουλεύει η γυναίκα σου αμοίβεται επίσης με 3000Ε/μήνα. Τα 3000 αυτά είναι υπεραρκετά (ας υποθέσουμε, δεν ξέρω τις ανάγκες σου) για να ζήσετε μια όμορφη ζωή εσύ και η οικογένεια σου (όπως την θέλεις τέσπα). Θα άφηνες εσυ τη δουλειά σου και να συνέχιζε η γυναίκα σου να δουλεύει για να φέρνει αυτά τα 3000?

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 10:48, 21-08-07:

Και ποια είναι αυτά τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα;
Εγώ ξέρω οτι μια γυναίκα που εργάζεται έχει οικονομική ελευθερία που σημαίνει οτι δεν είναι εξαρτημένη οικονομικά από κανέναν και μπορεί να προγραμματίσει τις αγορές της και τη ζωή της έτσι όπως η ίδια επιθυμεί.
Αντίθετα η οικονομική εξάρτηση είναι ισοδύναμη με την υποδούλωση, αν κάποιος εξαρτάται οικονομικά από σένα μοιραία γίνεται και υποχοίριο σου.
Αυτά όμως ευτυχώς συνέβαιναν τους προηγούμενους αιώνες.
Χιλιάδες πράγματα. Το ταξίδι στη γνώση και την δημιουργία ενδεικτικά και μόνο σου δίνει απεριόριστους ορίζοντες να ασχοληθείς σε αντιδιαστολή με οποιοδήποτε επάγγελμα που αναπόφευκτα καταλήγει τυποποιημένη καθημερινότητα. Μην ξεχνάμε ότι η δουλειά ως έννοια είναι παράγωγο
της δουλίας.
Η τέχνη ,η φιλοσοφία ,ο πολιτισμός , η κουλτούρα δεν αναπτύχθηκαν από μισθωτούς και ελ.επαγγελματίες.
Οπως προείπα το να μην εργάζεται προυποθέτει de facto μη οικονομική ανάγκη.Κατά τα άλλα η οικονομική εξάρτηση που ισοδυναμεί με υποδούλωση δεν διαφέρει καθόλου με την οικονομική εξάρτηση από το εκάστοτε αφεντικό που επίσης καθίσταται υποδούλωση ,άρα μάλλον είναι άτοπο το συγκεκριμένο επιχείρημα. Το να είναι ένα πρόσωπο αυτόνομο και ικανό για επιβίωση δεν ορίζεται σε καμμιά περίπτωση από το εκάστοτε επάγγελμα που μπορεί να ασκεί ή όχι.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 10:49, 21-08-07:

εγώ καταλαβα πως ο δημήτρης έλεγε πως αν δεν είχαμε ανάγκη τα λεφτά για να ζήσουμε, τότε δεν θα εργαζόμασταν και θα ξαπλώναμε όλη μέρα στα κρεββατάκια μας

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 10:50, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Aν το βλεπεις έτσι θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα ερώτημα. Ας πουμε ότι αν δουλεύεις αμοίβεσαι με 3000Ε/μήνα. Αν δουλεύει η γυναίκα σου αμοίβεται επίσης με 3000Ε/μήνα. Τα 3000 αυτά είναι υπεραρκετά (ας υποθέσουμε, δεν ξέρω τις ανάγκες σου) για να ζήσετε μια όμορφη ζωή εσύ και η οικογένεια σου (όπως την θέλεις τέσπα). Θα άφηνες εσυ τη δουλειά σου και να συνέχιζε η γυναίκα σου να δουλεύει για να φέρνει αυτά τα 3000?
Ναι αν και δεν νομίζω ότι θα τα κατάφερνα τόσο καλά στην ανατροφή των παιδιών όσο αυτή. Θα έπρεπε να ξεπεράσω 1.000.000 χρόνων δεξιότητες του homo sapiens για να το καταφέρω καλύτερα.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 10:53, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
εγώ καταλαβα πως ο δημήτρης έλεγε πως αν δεν είχαμε ανάγκη τα λεφτά για να ζήσουμε, τότε δεν θα εργαζόμασταν και θα ξαπλώναμε όλη μέρα στα κρεββατάκια μας
Κάθε άλλο ,πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε χιλιάδες πράγματα πολύ πιο σημαντικά από αυτό που κάνουμε για να αποκτήσουμε τα χρήματα που χριαζόμαστε για να επιβιώσουμε.
Αν η εναλλακτική μας από την εργασία που κάνουμε είναι το να καθόμαστε ξαπλωμένοι στα κρεββατάκια μας αλλίμονο μας.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:53, 21-08-07:

ολα οσα γραφετε ειναι ομορφα και ειμαι συμφωνη περι ανεξαρτησιας, δημιουργικοτητας...κ.ο.κ...
αλλα για μια γυναικα ειναι δυσκολο να ειναι εργαζομενη, μητερα, νοικοκυρα και συζυγος....κατι εν τω μεταξυ στο δρομο θα χασει.....

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:56, 21-08-07:

Μα φυσικά και αν είχαμε τα χρήματα να ζήσουμε δεν θα εργαζόμασταν.
Και φυσικά συμφωνώ πως όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρει ο δημήτρης είναι πολύ σπουδαία, δεν σου προσφέρουν όμως οικονομικά.
Και φυσικά όταν δουλεύεις έχεις τα αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου, όταν όμως έχεις την τσέπη σου γεμάτη, είσαι αφεντικό του εαυτό σου, έστω και όταν φεύγεις μόνο από τη δουλειά.
Στην αντίθετη περίπτωση, πάντα κάποιος άλλος θα σε ορίζει, ο χρηματοδότης σου.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 10:57, 21-08-07:

Κάθε άλλο ,πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε χιλιάδες πράγματα πολύ πιο σημαντικά από αυτό που κάνουμε για να αποκτήσουμε τα χρήματα που χριαζόμαστε για να επιβιώσουμε.
Αν η εναλλακτική μας από την εργασία που κάνουμε είναι το να καθόμαστε ξαπλωμένοι στα κρεββατάκια μας αλλίμονο μας.
καλά δεν εννοουσα να είμαστε και όλη μέρα ξαπλα... απλά θα είχαμε περισσότερο χρόνο να ευχαριστηθούμε και αυτήν την δραστηριότητα και όχι απλά να την φανταζόμαστε την ώρα που είμαστε στην δουλειά

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 10:57, 21-08-07:

Πάντως έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον οι απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα που ανήκει ο καθένας.
Είναι φανερός ο ιδεαλισμός των μέχρι τα 25 και ο ρεαλισμός των 30 και άνω.....Η Νεραίδα έπιασε την ουσία. Αν θες να κάνεις κάτι καλά κάτι άλλο θα το κάνεις λιγότερο καλά. Είναι θέμα τελικής επιλογής.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:58, 21-08-07:

Ναι αν και δεν νομίζω ότι θα τα κατάφερνα τόσο καλά στην ανατροφή των παιδιών όσο αυτή. Θα έπρεπε να ξεπεράσω 1.000.000 χρόνων δεξιότητες του homo sapiens για να το καταφέρω καλύτερα.

δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω λέει μια -σοφή-ρήση

...διαφωνώ με αυτό που λες... όλα θέμα θέλησης και προσπάθειας είναι

[καμία γυναίκα δεν γεννιέται ξέροντας τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει trust me!ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω αλλά σε ....πρακτικά ζητήματα βοηθάνε πολυ... οι εμπειρίες άλλων που τα πέρασαν, τα "παιδί μου κι εγώ" κτλ που απλά οι άντρες επιλέγουν να μην ακούνε ή να μη διαβάζουν γιατί... "ε, αυτά είναι γυναικεία πράγματα" ]

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:01, 21-08-07:

Μα φυσικά και αν είχαμε τα χρήματα να ζήσουμε δεν θα εργαζόμασταν.
Και φυσικά συμφωνώ πως όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρει ο δημήτρης είναι πολύ σπουδαία, δεν σου προσφέρουν όμως οικονομικά.
Και φυσικά όταν δουλεύεις έχεις τα αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου, όταν όμως έχεις την τσέπη σου γεμάτη, είσαι αφεντικό του εαυτό σου, έστω και όταν φεύγεις μόνο από τη δουλειά.
Στην αντίθετη περίπτωση, πάντα κάποιος άλλος θα σε ορίζει, ο χρηματοδότης σου.
Εδώ πλέον το γενικεύεις το ζήτημα και μπαίνουμε στο κομμάτι εξουσιαστή -εξουσιαζομένου και εξάρτησης ,οπότε κινδυνεύουμε να βγούμε εντελώς off topic.
Θα μπορούσε να ανοιχθεί ένα άλλο νήμα με αντικείμενο τις σχέσεις εξουσίας στις κοινωνικές δομές εργασία ,οικογένεια ,γειτονιά ,πόλη κλπ κλπ

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:07, 21-08-07:

δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω λέει μια -σοφή-ρήση

...διαφωνώ με αυτό που λες... όλα θέμα θέλησης και προσπάθειας είναι

[καμία γυναίκα δεν γεννιέται ξέροντας τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνει trust me!ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω αλλά σε ....πρακτικά ζητήματα βοηθάνε πολυ... οι εμπειρίες άλλων που τα πέρασαν, τα "παιδί μου κι εγώ" κτλ που απλά οι άντρες επιλέγουν να μην ακούνε ή να μη διαβάζουν γιατί... "ε, αυτά είναι γυναικεία πράγματα" ]
Αν υπάρχει λέει δεν μπορώ! Υπάρχει και παραυπάρχει ,όχι όμως σε αυτό το ζήτημα πράγματι.
Δεν λες κάτι διαφορετικό από μένα ,συμφωνούμε.
Εστώ κι έμμεσα σου....ξεφεύγει το :ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω.....
Δεν υπάρχουν "ανδρικά" και "γυναικεία" πράγματα ,υπάρχουν όμως πράγματα που το κάθε φύλο έχει υψηλότερα skills (για να το παίξουμε και λίγο Αμερικάνοι). Αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Δυστυχώς υπάρχει μια τάση να ισοπεδωθεί κι αυτό στο πλαίσιο μιας επιφανειακής χειραφέτησης που μια χαρά εξυπηρετεί την αύξηση των καταναλωτικών προτύπων.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:09, 21-08-07:

Εδώ πλέον το γενικεύεις το ζήτημα και μπαίνουμε στο κομμάτι εξουσιαστή -εξουσιαζομένου και εξάρτησης ,οπότε κινδυνεύουμε να βγούμε εντελώς off topic.
Θα μπορούσε να ανοιχθεί ένα άλλο νήμα με αντικείμενο τις σχέσεις εξουσίας στις κοινωνικές δομές εργασία ,οικογένεια ,γειτονιά ,πόλη κλπ κλπ
Μα όχι, είναι πολυ συγκεκριμένο αυτό που λέω.
Αν μια γυναίκα δεν έχει εισοδήματα, κάπως πρέπει να ζει.
Τροφή, ένδυση, διασκέδαση και άλλα τόσα έξοδα είναι αναποφεύκτα.
Αν δεν μπορεί μόνη της να τα εξασφαλίσει, μοιραία τα εξασφαλίζει κάποιος άλλος για αυτήν. Τότε όμως γίνεται δέσμια του, αυτός αποφασίζει πότε και τι θα φάει, ποτε και τι θα αγοράσει κάτι, και όλα τα παρακάτω......

Τώρα αν η σημερινή γυναίκα συμβιβάζεται με κάτι τέτοιο, ας το κάνει.

Και επίσης, πράγματι δεν υπάρχει δεν μπορώ.
Μόνο δεν θέλω.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:14, 21-08-07:

Εστώ κι έμμεσα σου....ξεφεύγει το :ναι οκ βοηθάει το μητρικό φίλτρο δεν λέω.....
βοηθάει στο να "πιάσεις" πιο ... έυκολα τα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού... Τα υπόλοιπα είναι θέμα ...practise

[ok,εγώ ξεκινάω από το 2 και εσύ από το 0. Θα κουραστείς περισσότερο από μένα να φτάσεις το 10 αλλά χαλαρά είναι μέσα στις δυνατότητες και των δύο μας]

κοινώς, όντως συμφωνούμε το μόνο που με..."τσίμπησε" είναι ότι το παρουσιάζεις σαν κάτι αδιανόητο να το κάνει ένας αντρας (100000000000000000000 χρόνια ) γιαυτό..."αστο καλύτερα να το κάνει άλλος... ποιος παιδεύεται τώρα????"

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:20, 21-08-07:

Μα όχι, είναι πολυ συγκεκριμένο αυτό που λέω.
Αν μια γυναίκα δεν έχει εισοδήματα, κάπως πρέπει να ζει.
Τροφή, ένδυση, διασκέδαση και άλλα τόσα έξοδα είναι αναποφεύκτα.
Αν δεν μπορεί μόνη της να τα εξασφαλίσει, μοιραία τα εξασφαλίζει κάποιος άλλος για αυτήν. Τότε όμως γίνεται δέσμια του, αυτός αποφασίζει πότε και τι θα φάει, ποτε και τι θα αγοράσει κάτι, και όλα τα παρακάτω......

Τώρα αν η σημερινή γυναίκα συμβιβάζεται με κάτι τέτοιο, ας το κάνει.

Και επίσης, πράγματι δεν υπάρχει δεν μπορώ.
Μόνο δεν θέλω.
Καλά ,αν μπορείς να χειρουργήσεις σκωλικοειδήτιδα εσύ και δεν το κάνεις επειδή δεν θέλεις πάω πάσο....

Τέλος πάντων ,στο θέμα μας.
Οταν μιλάμε για οικογένεια μιλάμε για καταμερισμό έργου. Η απόκτηση των αναγκαίων χρημάτων είναι το ένα σκέλος. Οταν ο ένας εργάζεται πχ σε μια επιχείρηση ή έχει μια επιχείρησηκαι λαμβάνει από αυτήν ένα εισόδημα και η άλλη εργάζεται στο σπίτι και μεγαλώνει παιδιά ,φτιάχνει φαγητό ,το έχει σε τάξη ή δεν ξέρω τι άλλο ,το εισόδημα αυτό παράγεται από το σύνολο της εργασίας και των ενεργειών και των δυο και όχι μόνο του ενός. Κατά συνέπεια το ζήτημα όπως το θέτεις δεν είναι ποιός φέρνει τα χρήματα στο σπίτι.Αν φτάσουμε στο σημείο να αποφασίζει αυτός που φέρνει το χρήμα αποκλειστικά κατά το δοκούν το τι ,το πότε και το πώς ,δεν μιλάμε για οικογένεια. Μιλάμε για μια δικτακτορία που απλά κάποιος έχει υπό την δεσποτεία του μια παιδομηχανή ή μια υπηρέτρια ή ακόμη ακόμη για να το πω άκομψα ένα δοχείο σεξουαλικής εκτόνωσης.
Με άλλα λόγια και αυτό είναι μια απλή σύμβαση έργου,όχι οικογένεια.
Οικογένεια όμως στην πραγματικότητα είναι αυτό που εξαφανίζει το εγώ υπερ του εμείς.Και στο εμείς δεν χωράει δικά μου -δικά σου. Οικογένεια σημαίνει συλλογική δράση ,αποφάσεις και ενέργειες που όλες μετράνε εξίσου.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:23, 21-08-07:

βοηθάει στο να "πιάσεις" πιο ... έυκολα τα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού... Τα υπόλοιπα είναι θέμα ...practise

[ok,εγώ ξεκινάω από το 2 και εσύ από το 0. Θα κουραστείς περισσότερο από μένα να φτάσεις το 10 αλλά χαλαρά είναι μέσα στις δυνατότητες και των δύο μας]

κοινώς, όντως συμφωνούμε το μόνο που με..."τσίμπησε" είναι ότι το παρουσιάζεις σαν κάτι αδιανόητο να το κάνει ένας αντρας (100000000000000000000 χρόνια ) γιαυτό..."αστο καλύτερα να το κάνει άλλος... ποιος παιδεύεται τώρα????"
Πιο δύσκολο είπα ότι είναι ,όχι αδιανόητο ,κάθε άλλο. Μάλλον πριν διαβάσεις το πόστ μου λειτούργησαν κάποια στερεότυπα (θεώρησες ως απάντηση αυτό που περίμενες να διαβάσεις και όχι αυτό που διάβασες πραγματικά -σκυλιά του Παβλόφ,σύνδρομο). Για ξαναρίξε μια ματιά...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:25, 21-08-07:

Καλά ,αν μπορείς να χειρουργήσεις σκωλικοειδήτιδα εσύ και δεν το κάνεις επειδή δεν θέλεις πάω πάσο....

Τέλος πάντων ,στο θέμα μας.
Οταν μιλάμε για οικογένεια μιλάμε για καταμερισμό έργου. Η απόκτηση των αναγκαίων χρημάτων είναι το ένα σκέλος. Οταν ο ένας εργάζεται πχ σε μια επιχείρηση ή έχει μια επιχείρησηκαι λαμβάνει από αυτήν ένα εισόδημα και η άλλη εργάζεται στο σπίτι και μεγαλώνει παιδιά ,φτιάχνει φαγητό ,το έχει σε τάξη ή δεν ξέρω τι άλλο ,το εισόδημα αυτό παράγεται από το σύνολο της εργασίας και των ενεργειών και των δυο και όχι μόνο του ενός. Κατά συνέπεια το ζήτημα όπως το θέτεις δεν είναι ποιός φέρνει τα χρήματα στο σπίτι.Αν φτάσουμε στο σημείο να αποφασίζει αυτός που φέρνει το χρήμα αποκλειστικά κατά το δοκούν το τι ,το πότε και το πώς ,δεν μιλάμε για οικογένεια. Μιλάμε για μια δικτακτορία που απλά κάποιος έχει υπό την δεσποτεία του μια παιδομηχανή ή μια υπηρέτρια ή ακόμη ακόμη για να το πω άκομψα ένα δοχείο σεξουαλικής εκτόνωσης.
Με άλλα λόγια και αυτό είναι μια απλή σύμβαση έργου,όχι οικογένεια.
Οικογένεια όμως στην πραγματικότητα είναι αυτό που εξαφανίζει το εγώ υπερ του εμείς.Και στο εμείς δεν χωράει δικά μου -δικά σου. Οικογένεια σημαίνει συλλογική δράση ,αποφάσεις και ενέργειες που όλες μετράνε εξίσου.

Ατυχέστατο παράδειγμα, είμαι βλέπεις γενικός χειρουργός.
Κατάλαβα τι εννοείς και θα σου απαντήσω οτι αν ήθελα να κάνω μια τέτοια πράξη και δεν ήμουν χειρουργός, θα γινόμουν πρώτα χειρουργός και θα την έκανα.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι, κάνεις τα πάντα για να το καταφέρεις.
Αν δεν κάνεις τα πάντα σημαίνει οτι δεν το θέλεις αρκετά.

Μέσα στο συλλογικό έργο της οικογένειας όμως θα πρέπει να υπάρχουν και οι ατομικές ελευθερίες.
Ατομική ελευθερία και οικονομιή εξάρτηση δεν μπορούν να συμβαδίσουν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:26, 21-08-07:

Sorry που πετάγομαι και βγαινω και οφφ, αλλά ο Πειράτης υπάρχει πιθανότητα να μη χειρουργήσει σκωληκοειδίτιδα επειδή δεν θέλει. Πάντως σίγουρα μπορεί!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:30, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Sorry που πετάγομαι και βγαινω και οφφ, αλλά ο Πειράτης υπάρχει πιθανότητα να μη χειρουργήσει σκωληκοειδίτιδα επειδή δεν θέλει. Πάντως σίγουρα μπορεί!
Εδώ που τα λέμε μια σκωληκοειδίτιδα δεν μου λέει πια τίποτα.
Για καμία μεταμόσχευση ήπατος όμως το συζητάω....

(Α ρε Χριστόδουλε, πως μου ξέφυγες έτσι...........)

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:32, 21-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εντάξει ,πέσαμε στην περίπτωση. Και πάλι όμως η ουσία δεν αλλάζει καθώς κανένας δεν τα "μπορεί" 'ολα. Ο Πειρατής μπορεί να χειρουργεί ,εγώ να κλείνω ισολογισμούς ,ο άλλος να πιλοτάρει F-16. To να "μπορείς" κάτι αυτόματα σε καθιστά σε θέση να "μην μπορείς" κάτι άλλο.
Σε αυτό το πνεύμα είναι η τοποθέτηση μου.
Πάντα πρέπει να επιλέξεις ακόμη κι αν "θέλεις" κάτι άλλο.
Θέλω να γράψω ένα βιβλίο πχ αλλά δεν μπορώ επειδή είμαι φτωχός και δουλεύω 14 ώρες την ημέρα γκαρσόνι για να πληρώνω το νοίκι και την τροφή μου. Ακραίο παράδειγμα για να δείξω τι εννοώ.
Θέλω και τη Βίκυ και την Αντα αλλά πρέπει να διαλέξω την μια γιατί δεν μπορώ εξαιτίας της ηθικής μου....κάπως έτσι...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:34, 21-08-07:

η καθε γυναικα εχει το δικαιωμα να εργαστει εαν θελει, εγω δεν θα της ελεγα οχι, εαν θελει μεγια της και χαρα της, να εχει τα δικα της χρηματα να κανει οτι θελει οποτε θελει ( μεσα στα ορια βεβαια ε; ).
θα την εκτιμουσα το ιδιο εαν επελεγε να μεινει στο σπιτι και να το προσεχει μαζι με τυχον παιδια. βεβαια εαν παει για δουλεια και παλι θα την εκτιμουσα γιατι δειχνει οτι ΘΕΛΕΙ να βοηθησει οχι μονο τον εαυτο της αλλα και την οικογενια της με τον δικο της τροπο.

αυτοι οι μπαρμπαδες εκει στα χωρια που θεωρουν της γυναικες μονο ικανες να ειναι ξυπολυτες στην κουζινα με μια κουταλα στο ενα χερι και τον μπομπιρα στο αλλο μερα νυχτα ειναι για πολλες σφαλιαρες κατ εμε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:35, 21-08-07:

Επιμένω, αλλά θα σταματήσω εδώ γιατί βγαίνουμε και οφ τόπικ.
Ακόμα κι έτσι, από τις 24 ώρες τις ημέρας σου μένουν άλλες 10 ελέυθερες.
Αν εσύ επιλέξεις να κοιμάσαι και τις 10 αυτές ώρες, σίγουρα δεν πρόκειται να γράψεις κανένα βιβλίο. Αν θέλεις όμως να το γράψεις, θα το γράψεις.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:36, 21-08-07:

Συμφωνούμε 100% Hunder.
Βέβαια μην είμαστε τόσο σκληροί και με τους μπαρμπάδες στα χωριά γιατί κι αυτών η θέση είναι αποτέλεσμα κουλτούρας αιώνων και δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O dimitris athens έγραψε στις 11:37, 21-08-07:

Επιμένω, αλλά θα σταματήσω εδώ γιατί βγαίνουμε και οφ τόπικ.
Ακόμα κι έτσι, από τις 24 ώρες τις ημέρας σου μένουν άλλες 10 ελέυθερες.
Αν εσύ επιλέξεις να κοιμάσαι και τις 10 αυτές ώρες, σίγουρα δεν πρόκειται να γράψεις κανένα βιβλίο. Αν θέλεις όμως να το γράψεις, θα το γράψεις.
Είναι ωραίο θεματάκι κι αυτό για κάποιο νέο νήμα.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:38, 21-08-07:

Συμφωνούμε 100% Hunder.
Βέβαια μην είμαστε τόσο σκληροί και με τους μπαρμπάδες στα χωριά γιατί κι αυτών η θέση είναι αποτέλεσμα κουλτούρας αιώνων και δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη.
δεν ειναι θεμα κουλτουρας, εναι θεμα λαλακισμενης συμπεριφορας

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:38, 21-08-07:

Ποιας κουλτούρας ακριβώς;
Της κουλτούρας έτσι μας βολεύει;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:42, 21-08-07:

Ε, τώρα τα ισοπεδώνετε όλα. Άντε πες εσύ στον εξηντάρη και εβδομηντάρη παππού πως η γυναίκα του έπρεπε να δουλεύει για να είναι οικονομικά ανεξάρτητη κι όχι να μεγαλώνει μόνο τα παιδιά! Κάποιες νοοτροπίες δεν αλλάζουν έτσι απλά όταν μιλάμε για ανθρώπους μεγαλύτερους σε ηλικία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς δουλεύει το wine; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-12-10 στις 20:39.
    • Δουλεύει... ΚΑΙ νύχτα! - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 61 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-11-09 στις 23:16.
    • Μας δουλεύει ο ANT1; - Από truffinho
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-07 στις 12:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους