Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει
5
9,43%
Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία
17
32,08%
Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα
2
3,77%
Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.
3
5,66%
Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι
1
1,89%
Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;
1
1,89%
Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό
1
1,89%
Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο
5
9,43%
Δεν με νοιάζει, ότι αποφασίσει....
18
33,96%

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 21:11, 04-11-07:

ετσι ακριβως ειναι οπως την περιγραφεις Μαριε.

και οχι δεν εισαι ο μονος εδω μεσα με μυαλο τετοιο

ποτε θα ξανακατεβεις βρε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:14, 04-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Kαταλαβα...
Ειμαι ο σουπερ ντουπερ διεφθαρμενος εδω μεσα...
Δε θα το λεγα. Ειναι παραλογο να σκεφτει καποιος, σφυρι. Τι ειναι , το σφυρι του Γκοτζίλα και εχουν δημοπρασια ποιος θα το παρει ;

Και δε κανει πεζοδρομιο λεμε. Pole dancing κανει και ειναι μια χαρα ξεκαθαρο. Αντε θα το βγαλετε και τρελο τα παιδι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:20, 04-11-07:

Παλι καλα ρε παιδια που ειστε κι εσεις...φιου!
Ηρεμησα!
Teo κατα τις 20/12 θα ειμαι κατω.Θα επικοινωνησουμε γιατι θα ανεβω σιγουρα απο τα μερη σας!!!!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:35, 04-11-07:

Εγώ πάλι προσπαθούσα να καταλάβω τι δουλειά κάνει

Παράθεση

Embrance

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Embrance
Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Embrance έγραψε στις 17:11, 12-11-07:

Δεν με απασχολει αν θα δουλευει εκεινη η εγω.Αλλα το οτι ο ενας εκ των δυο θα δουλευει.Το βλεπω απο θρησκυτικη αποψη,και συγκεκριμενα απο αυτα που ειπε ο γ.Παΐσιος.Δηλαδη,οτι ο ενας πρεπει να μενει σπιτι και να προσεχει τα παιδια,το σπιτι κτλ.Ο γερον βεβαια μιλησε για την γυναικα,αλλα δεν θα με πειραζε να μεινω εγω στο σπιτι...

Παράθεση

dj.deniss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dj.deniss
Ο dj.deniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dj.deniss έγραψε στις 03:22, 28-05-08:

εγω παλι δεν το βλεπω ετσι

διλαδι θελω να δουλεψει

αλλα................... το σπιτακι σπιτακι
αν δεν τα καταφερνει καλως
θα αναγκαστω να δουλευω περισσοτερες ωρες μεχρι να παραπονεθει οτι δεν με βλεπει αρκετα και να πειασει ξανα δουλεια
και αυτη τη φορα να εισαι σιγουρος πως θα τα καταφερει

εσεις τι λετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 28-05-08 στις 07:29. Αιτία: Ένωση διαδοχικών ποστ
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:48, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από dj.deniss
εγω παλι δεν το βλεπω ετσι

διλαδι θελω να δουλεψει

αλλα................... το σπιτακι σπιτακι
αν δεν τα καταφερνει καλως
θα αναγκαστω να δουλευω περισσοτερες ωρες μεχρι να παραπονεθει οτι δεν με βλεπει αρκετα και να πειασει ξανα δουλεια
και αυτη τη φορα να εισαι σιγουρος πως θα τα καταφερει

εσεις τι λετε;

λέμε ότι με κόλπα δεν στήνεται ένα υγιές σπιτικό...
θεωρώ ότι πρέπει να έχεις τις ίδιες απόψεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα με την σύντροφο σου και να ακολουθείτε κοινή πολιτική ή άστο να πάει και βρες κάποια άλλη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dj.deniss

Νεοφερμένος

Ο dj.deniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O dj.deniss έγραψε στις 08:05, 28-05-08:

η απαντιση μου ηταν γενικη.γιατι εγω με την συντροφο μου τα εχουμε βρει.
σπουδαζουμε τωρα και οι δυο,στην ειδια πολη, αυτο το επιλεξαμε πριν 1 χρονο. απο την καβαλα ηρθαμε στην κρητη για να ζησουμε μαζι.
και μεχρι τωρα το σπιτικο μας ειναι μια χαρα. εγω παραλληλα με τις σπουδες δουλευω, αλλα αυτη προσπαθει να εχει το σπιτι παντα στην εντελει, κ'εγω βοηθαω σε αυτο.

βλεπεις ,τα φαινομενα καμια φορα απατουν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj.deniss : 28-05-08 στις 08:13.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:14, 28-05-08:

δεν σου απάντησα με βάση την προσωπική σου ζωή που φυσικά και δεν γνωρίζω
σου απάντησα με βάση την απάντηση σου
στο τέλος μας ρωτάς τι λέμε για το "κόλπο" σου του αν η γυναίκα δεν θα θέλει να δουλεύει, να δουλεύεις εσύ πολλές ώρες ώστε να υποχρεωθεί να σου πει ότι θα πάει στη δουλειά για να σε βλέπει

αυτό είπες και για αυτό σου απάντησα
τώρα το τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή... δε με αφορά

Παράθεση

dj.deniss

Νεοφερμένος

O dj.deniss έγραψε στις 08:19, 28-05-08:

οκ ε... εχεις δηκειο.

ηταν παρατραβηγμενο αυτο που εγραψα,
αλλα την ωρα >04:22< που το αγραφα ...... καταλαβαινεις.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 09:36, 28-05-08:

Εγω προσωπικα θελω να δουλευει η γυναικα μου για πολλους και διαφορους λογους..Ο ενας ειναι γιατι αν καθεται καποια αλλη μερα σπιτι δεν παιρνει τα απαραιτητα ερεθισματα ωστε να εξελισεται σαν χαρακτηρας..Εκτος αν τα απαραιτητα ερεθισματα ειναι η Μενεγακη..Επισης με τα οικονομικα δεδομενα των δουλειων δεν γινεται να μην δουλευει εκτος αν ο αντρας ειναι καβατζομενος με καμια σουπερ-δουλεια απο τους γονεις..Και το σημαντικοτερο δεν πρεπει ποτε κανεις να ειναι οικονομικα εξαρτημενος απο τον αλλον..Δεν ξερεις τι γινεται στο μελλον.Αντε και ο αντρας βγαζει τα απειρα χρηματα..Αν μεθαυριο χωρισει η γυναικα τι θα κανει?Θα ζει με τα λεφτα των γονιων της??

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:30, 28-05-08:

Εγώ θα ήθελα η γυναίκα να μη δουλεύει γιατί έχω βαρεθεί να δουλεύω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 14:45, 28-05-08:

Εγώ δεν δουλεύω, βέβαια μου αρέσει να είμαι σπίτι με το μωράκι μου, είναι πάντα καθαρό το σπίτι μου, έχω έτοιμο φαγητό πάντα στη ώρα που πρέπει...

αλλά πολλές φορές πραγματικά σπάζουν τα νεύρα μου σπίτι και θέλω να πάω δουλειά ...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 14:48, 28-05-08:

Εγώ θα ήθελα η γυναίκα να μη δουλεύει γιατί έχω βαρεθεί να δουλεύω
Με αυτη τη λογικη και εγω δεν θα ηθελα να δουλευω.. Ή μαλλον θα ηθελα να εχω μια δουλεια διαρκειας 4 ωρων την ημερα,χωρις Σ/Κ με διακοπες Πασχα,Χριστουγεννα,καλοκαιρι και χωρις κανενα βλαμμενο απο πανω μου να μου τα σπαει..

Ξερω,ξερω..Επρεπε να γινω καθηγητης..Αλλα που μυαλο τοτε στα 18..

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 14:49, 28-05-08:

Ναι η γυναίκα μου να εργάζεται, αλλά όχι 10ωρα. Το πολύ 8ωρο. Και λιγότερο πχ part time, ή ιδιαίτερα να κάνει δεν είναι άσχημα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:59, 28-05-08:

Ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ μία γυναίκα να μη δουλεύει... Εντάξει, θα είναι σπίτι, θα φροντίζει τον άνδρα της και τα παιδιά της, αλλά για τον εαυτό της τι θα κάνει; Θα εγκαταλείψει όλα της τα όνειρα και τος φιλοδοξίες; Στο τέλος θα νιώθει μισή, θα νιώθει ότι "ξόδεψε" τα πιο παραγωγικά χρόνια της ζωής της στην κουζίνα με μία ποδιά. Και το λυπηρό είναι ότι ίσως καταλήξει ενδόμυχα να "κατηγορεί" την οικογένειά της για όσα δεν μπόρεσε να ζήσει και να κάνει.
Για μένα, ο σωστός σύζυγος πρέπει να υποστηρίζει και να ενθαρρύνει τη γυναίκα του να κάνει πράγματα για εκείνη- για να αισθάνεται καλά με τον εαυτό της, για να μπορεί εκείνη να δει ότι αξίζει, ότι προσφέρει κάτι με τη δουλειά της και ότι δεν εξαρτάται από κανέναν. Το να κάθεται στο σπίτι, απλά θα φέρει νεύρα, τσακωμούς του στυλ ("Εγώ κάθομαι όλη μέρα; Έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να φέρεις βόλτα ένα σπίτι;" ) και γενικά τίποτα καλό, περα από το γεγονός ότι τα παιδιά θα έχουν τη μητέρα τους κοντά τους όποτε και για όσο τη χρειάζονται. Αλλά και πάλι, τι γίνεται όταν πάψουν να τη χρειάζονται;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 15:07, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ μία γυναίκα να μη δουλεύει... Εντάξει, θα είναι σπίτι, θα φροντίζει τον άνδρα της και τα παιδιά της, αλλά για τον εαυτό της τι θα κάνει; Θα εγκαταλείψει όλα της τα όνειρα και τος φιλοδοξίες; Στο τέλος θα νιώθει μισή, θα νιώθει ότι "ξόδεψε" τα πιο παραγωγικά χρόνια της ζωής της στην κουζίνα με μία ποδιά. Και το λυπηρό είναι ότι ίσως καταλήξει ενδόμυχα να "κατηγορεί" την οικογένειά της για όσα δεν μπόρεσε να ζήσει και να κάνει.
Για μένα, ο σωστός σύζυγος πρέπει να υποστηρίζει και να ενθαρρύνει τη γυναίκα του να κάνει πράγματα για εκείνη- για να αισθάνεται καλά με τον εαυτό της, για να μπορεί εκείνη να δει ότι αξίζει, ότι προσφέρει κάτι με τη δουλειά της και ότι δεν εξαρτάται από κανέναν. Το να κάθεται στο σπίτι, απλά θα φέρει νεύρα, τσακωμούς του στυλ ("Εγώ κάθομαι όλη μέρα; Έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να φέρεις βόλτα ένα σπίτι;" ) και γενικά τίποτα καλό, περα από το γεγονός ότι τα παιδιά θα έχουν τη μητέρα τους κοντά τους όποτε και για όσο τη χρειάζονται. Αλλά και πάλι, τι γίνεται όταν πάψουν να τη χρειάζονται;
εγώ Καλυψώ μου έπρεπε να πάω δουλειά όταν ήταν το μωρό μου 3 μηνών δεν μπορούσα να του το κάνω αυτό η απόφαση να σταματήσω από την δουλειά ήταν δική μου, αν είχα κάποιο άτομο της εμπιστοσύνης μου σπίτι πολύ ευχαρίστως να πάω δουλειά αλλά όταν είναι μόνο 3 μηνών δεν έχεις εμπιστοσύνη, τη σήμερον ημέρα ακούμε τόσα... όταν πάλι πάψει να με χρειάζεται θα πάω σίγουρα δουλειά ...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:11, 28-05-08:

Commie μου δεν το είπα ως "κατηγορώ"... Εννοείται αυτό...

Κι εγώ να ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα να παραιτηθώ και να κάτσω 6-7 μήνες με το μωράκι μου, παρα να γυρίσω στη δουλειά και να έχω συνεχώς την έννοια αν θα είναι καλά και αν θα το προσέχουν αρκετά... Δεν το συζητώ αυτό

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 15:16, 28-05-08:

Ναι αν τα πράγματα ήταν τόσο εύκολα και μπορούσαμε να πούμε "θα σταματήσω τη δουλειά όσο έχω μικρά παιδιά και θα ξαναρχίσω όταν πάνε σχολειο" μπορεί και να το σκεφτόμουν κι εγώ. Όμως με τις υπάρχουσες συνθήκες στην αγορά εργασίας κάτι τέτοιο μου φαίνεται ανέφικτο, φαντάζομαι συνεπώς ότι άμα κι όταν έρθει η ώρα θα την παλέψω όπως και όλες οι άλλες εργαζόμενες.

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 15:54, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Commie μου δεν το είπα ως "κατηγορώ"... Εννοείται αυτό...

Κι εγώ να ήμουν στη θέση σου, θα προτιμούσα να παραιτηθώ και να κάτσω 6-7 μήνες με το μωράκι μου, παρα να γυρίσω στη δουλειά και να έχω συνεχώς την έννοια αν θα είναι καλά και αν θα το προσέχουν αρκετά... Δεν το συζητώ αυτό
δεν είπα ότι με κατηγόρησες απλά είπα να εξηγήσω το λόγο που σταμάτησα από την δουλεία

Idril μου αν πιάνεις 500 λίρες και θες 350 για να σου προσέχουν το μωρό και εσύ θα σταματήσεις όσο δύσκολα και αν είναι τα οικονομικά σου

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 15:58, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
δεν είπα ότι με κατηγόρησες απλά είπα να εξηγήσω το λόγο που σταμάτησα από την δουλεία
Καλέ δεν έβαλα εγώ το -1 στο ποστ σου

Εγώ έκανα ένα γενικό ποστ και το ότι δεν το είπα σαν "κατηγορώ" πήγαινε γενικά στις γυναίκες που έκαναν μία τέτοια επιλογή
Απλά απευθύνθηκα σε εσένα, γιατί είχες κάνει σχετικό ποστ

Συγγνώμη αν φάνηκε κάπως

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 10:51, 24-11-09:

Μιας και είδα αυτό το θέμα θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα!!!
Όταν ο άντρας δουλεύει τις πρωινές ώρες και η γυναίκα τις απογευματινές αυτό δεν θα έφερνε σε ρήξη το ζευγάρι δηλαδή εγώ αν ήμουν στη θέση του άντρα αυτού δεν θα άφηνα την γυναίκα μου να εργάζεται τις ώρες που εγώ είμαι παρών... εσείς τι λέτε; Εγώ πιστεύω πως μια τέτοια σχέση δεν έχει μέλλον! Όσο για το αν θα είχα πρόβλημα να δουλεύει η γυναίκα μου κανένα πρόβλημα εάν αυτό την ευχαριστεί ανεβαίνει και στα μάτια μου! Αρκεί βέβαια να ταιριάζουν οι ώρες μας.!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:04, 24-11-09:

Φανταζομαι οτι το εννοεις απο την αποψη οτι θα θελεις να περνας χρονο μαζι της και οχι για καποιον αλλο εγωιστικο λογο...σωστα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 11:12, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Φανταζομαι οτι το εννοεις απο την αποψη οτι θα θελεις να περνας χρονο μαζι της και οχι για καποιον αλλο εγωιστικο λογο...σωστα?
Ακριβώς.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:18, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lost_Prophet
Μιας και είδα αυτό το θέμα θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα!!!
Όταν ο άντρας δουλεύει τις πρωινές ώρες και η γυναίκα τις απογευματινές αυτό δεν θα έφερνε σε ρήξη το ζευγάρι δηλαδή εγώ αν ήμουν στη θέση του άντρα αυτού δεν θα άφηνα την γυναίκα μου να εργάζεται τις ώρες που εγώ είμαι παρών... εσείς τι λέτε; Εγώ πιστεύω πως μια τέτοια σχέση δεν έχει μέλλον!
η μητερα μου πιανει δουλεια καθε μερα στις 2 το μεσημερι και γυρναει στις 12 το βραδυ.
ο πατερας μου λειπει παντα 7 με 4-5.
οταν γυρναει η μητερα μου το βραδυ τις περισσοτερες φορες ο μπαμπας κοιμαται.
επικοινωνια, ουσιαστικα μηδεν, μονο στις διακοπες.

Όσο για το αν θα είχα πρόβλημα να δουλεύει η γυναίκα μου κανένα πρόβλημα εάν αυτό την ευχαριστεί ανεβαίνει και στα μάτια μου! Αρκεί βέβαια να ταιριάζουν οι ώρες μας.!
με θυμωνει οταν το ακουω αυτο ως επιχειρημα.
οταν η γυναικα δεν εχει καποιο πτυχιο και η μονη δουλεια που μπορει να βρει ειναι σε κανα εργοστασιο ή καθαριστρια ή κατι τετοιο, και ουσιαστικα δεν υπαρχει οικονομικη αναγκη στο σπιτι ετσι ωστε να χρειαζεται να συνεισφερει, εσυ θα προτιμησεις να δουλευει σε μια ''βρωμικη'' δουλεια που δε τις αρεσει για ανεβει στα ματια σου?

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Lost_Prophet έγραψε στις 11:31, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
η μητερα μου πιανει δουλεια καθε μερα στις 2 το μεσημερι και γυρναει στις 12 το βραδυ.

οταν η γυναικα δεν εχει καποιο πτυχιο και η μονη δουλεια που μπορει να βρει ειναι σε κανα εργοστασιο ή καθαριστρια ή κατι τετοιο, και ουσιαστικα δεν υπαρχει οικονομικη αναγκη στο σπιτι ετσι ωστε να χρειαζεται να συνεισφερει, εσυ θα προτιμησεις να δουλευει σε μια ''βρωμικη'' δουλεια που δε τις αρεσει για ανεβει στα ματια σου?
Εγώ μιλούσα για κάτι που την ευχαριστεί εάν την ευχαριστεί να δουλεύει σε εργοστάσιο ή σε "βρώμικη" όπως λες δουλειά (που δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιου είδους γυναίκα) ναι και πάλι θα ανέβαινε στα μάτια μου. Όλοι από κάπου ξεκινάνε... Αλλιώς μη σου πω ότι θα την έπαιρνα και για ολίγον τεμπέλα...!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:32, 24-11-09:

Βικ, νομιζω πως δεν το εννοει ως αναγκαια συνθηκη, ωστε να ανεβει στα ματια του, αλλα οτι ειναι ενα πλας και αυτο...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:54, 24-11-09:

Όλοι από κάπου ξεκινάνε...
... και μενουνε στα ιδια σκ@τ@ οταν δεν εχουν καποιο πτυχιο ή εστω καποιο μεσο.

Αλλιώς μη σου πω ότι θα την έπαιρνα και για ολίγον τεμπέλα...!
τεμπελα????
μεγαλωνει τα παιδια, κραταει ενα σπιτι και ειναι τεμπελα?
προσωπικα αν δεν ειχα στη παιδικη μου ηλικια τη μητερα μου διπλα εως τη τεταρτη δημοτικου, να με διαβαζει και να με μεγαλωνει εκεινη και οχι καποιος παιδικος σταθμος ή καποια γιαγια δε θα μαρεσε καθολου. χαιρομαι που ειχα τη τυχη να μεγαλωσω σε οικογενεια οπου η μαμα βρισκοταν στο σπιτι οποτε τη χρειαζομουν. και που ο πατερας μου ποτε δε γυρισε να της πει οτι τη ζει. ισα ισα, ποσες φορες που εχει αδεια η μαμα και ειναι ολη μερα σπιτι, πως το χαιρεται και της ζηταει να σταματησει δε λεγεται.
και οχι η μητερα μου δεν αγαπαει τη δουλεια της, και οχι δεν ειναι τεμπελα.
και αν δε τιθοταν το θεμα των ενσημων μολις γυρναγα σπιτι εγω και επιανα δουλεια θα τις ζηταγα να σταματησει και οτι θα βοηθαω εγω πλεον.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 13:09, 24-11-09:

'

Να δουλεύει.

Να δουλεύει για να είναι ανεξάρτητη.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:41, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
απίστευτο!!!!!!!
προχτες τσακωνόμουν με τους θείους μου στην κέρκυρα για το συγκεκριμένο ζήτημα.... που παρεμπίπτοντος και των 2 οι γυναίκες δεν δουλεύουν για να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά τους

λένε πως τους δίνουν απλόχερα όσα λεφτά επιθυμούν χωρίς να τους τα στερήσουν... κάτι που ισχύει... και πως εφόσων αυτοί δουλεύουν αρκετές ώρες δεν έχουν την δύναμη- όρεξη να βοηθήσουν τις γυναικες στο σπίτι και στα παιδια

όταν τους είπα πως πολλές γυναίκες θέλουν πολύ να δουλέψουν για να νιώσουν ανέξάρτητες... τότε είπαν πως αυτές είναι - άσχετο αν είναι όλη μέρα κλεισμένες στο σπίτι για να μεγαλώσουν τα μικρά- ..... σε αυτό το σημείο της κουβέντας πάνος η μία θεία μου εξεφρασε το παραπονό της στον άντρα της πως θα ήθελε να δουλέψει και του το έχει πει κανα 2 φορές παλιά

ακόμα και όταν τους είπα πως έαν χωρίσουν αυτές δεν θα έχουν φράγκο, μου απάντησαν πως πια οι νέες γενιές χωρίζουν με το παραμικρό και πως αυτοί δεν θα χωρίζαν

και πολλά άλλα............

μμ ακόμα συμφωνώ με αυτό που είχα γράψει κάποτε, απλά πιστεύω πως η ανατροφή των παιδιών είναι πολύ σημαντικη. καλό θα ήταν, ένας από τους 2 γονείς να βρίσκεται περισσότερο σπίτι τα πρώτα χρόνια των παιδιών.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Lost_Prophet έγραψε στις 15:18, 24-11-09:

... και μενουνε στα ιδια σκ@τ@ οταν δεν εχουν καποιο πτυχιο ή εστω καποιο μεσο.
χαχαχαχαχα Πόσο δίκιο έχεις!!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:43, 24-11-09:

δηλαδή εγώ αν ήμουν στη θέση του άντρα αυτού δεν θα άφηνα την γυναίκα μου να εργάζεται τις ώρες που εγώ είμαι παρών... εσείς τι λέτε;
Τι θα πει "δεν θα την άφηνα"; Κηδεμόνας της είσαι να αποφασίζεις αφ'υψηλού τι θα την "αφήνεις" να κάνει και τι όχι;
Οκ, και αυτή δεν θα "σε αφήνει" να δουλεύεις πρώι. Άντε τώρα να βγείτε από το deadlock.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Lost_Prophet έγραψε στις 15:52, 24-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Τι θα πει "δεν θα την άφηνα"; Κηδεμόνας της είσαι να αποφασίζεις αφ'υψηλού τι θα την "αφήνεις" να κάνει και τι όχι;
Οκ, και αυτή δεν θα "σε αφήνει" να δουλεύεις πρώι. Άντε τώρα να βγείτε από το deadlock.
Γι' αυτό και λέω πιο πάνω "Εγώ πιστεύω πως μια τέτοια σχέση δεν έχει μέλλον!"

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:47, 26-11-09:

Αυτό για πολλές οικογένειες είναι και καλό μια και πάντα υπάρχει κάποιος της οικογένειας να κρατάει τα παιδιά.

Ίσως εκείνος δεν θα το ήθελε αλλά έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να σημαίνει για πολλές γυναίκες την αίσθηση της σιγουριάς επειδή δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο?

Εγώ πάντως οι μόνες γυναίκες που ξέρω να μην δουλεύουν (για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους) είναι είτε γυναίκες που μπορούν να ξαναβρούν δουλειά μόλις το θελήσουν (πχ καθαρίστριες) είτε γυναίκες που η οικονομική επιφάνεια του συζύγου τους είναι πολύ μεγαλύτερη του μέσου όρου (οπότε υπάρχει η "ψευδαίσθηση" ότι ακόμα και ως διατροφή να το δεις καλύπτονται). Τις πρώτες τις καταλαβαίνω τις δεύτερες όχι. Η μόνη τρίτη εκδοχή είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη στην αγάπη του ζευγαριού και ο μισθός του συζύγου να είναι αρκετός για ένα επαρκές επίπεδο ζωής χωρίς καταναλωτικές εξάρσεις. Πόσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία?

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:35, 17-01-10:

Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;
όχι , θέλω να δουλεύει . Και αυτή θέλει . Αν τύχει βέβαια κάτι έκτακτο - όλα στην ζωή είναι . Αλλά με την δουλειά , εκτιμάμε και οι δύο τον κοινό ελεύθερο χρόνο μας .

και τώρα το φλέγον ερώτημα :

Θέλετε η γυναίκα σας να μην σας δουλεύει;
ναι , αλλά σε αυτό δεν συμφωνούμε καθόλου
θα με τρελάνει

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:25, 18-01-10:

Φυσικα και πρεπει η γυναικα να δουλευει! πρωτον για λογους προσωπικης ευχαριστησης και δημιουργικοτητας και δευτερον για βιοποριστικους λογους!
Αυτο το η γυναικα ειναι για το σπιτι και για να μεγαλωνει τα παιδια δεν το καταλαβα ποτε..

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:39, 18-01-10:

δεν θα μπορουσα να ζησω με εναν ανθρωπο που να μην θελει να δουλευω!!
και αναγκη να μην ειχα για δουλεια( αρκετα χρηματα να μην χρειαζεται να εργαζομαι) εγω παλι θα δουλευα, γιατι πολυ απλα μου αρεσει η δουλεια!!!

δουλευω απο μικρη (απο τοτε που τελειωσα το σχολειο) οχι επειδη ειχα ανγκη τα χρηματα, αλλα επειδη το ειχα αναγκη σαν ανθρωπος!!!

ρουτινιαζω ευκολα κ αν δεν εχω κατι που να μπορω να δωσω πραγματα και να παρω , να εξελιχθω και να νοιωσω οτι δημηουργω βαριεν=μαι τοσο πολυ και με πιανουν τα ψυχολογικα μου, ολα μου φταινε!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:09, 18-01-10:

αν ειναι η οικογενεια ,το σπιτι και ιδιαιτερα τα παιδια καλα και τακτοποιημενα (οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι μπαχαλο)ας κανει οτι θελει..δεν εχω το δικαιωμα να την κλεισω μεσα ουτε να την πεταξω εξω..ελευθερος ανθρωπος ειναι..

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 18:12, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν ειναι η οικογενεια ,το σπιτι και ιδιαιτερα τα παιδια καλα και τακτοποιημενα (οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι μπαχαλο)ας κανει οτι θελει..δεν εχω το δικαιωμα να την κλεισω μεσα ουτε να την πεταξω εξω..ελευθερος ανθρωπος ειναι..
υποτιθεται οτι την περιοδο που τα παιδια ειναι μικρα και χρειαζονται την μητερα θα ειναι εκει!!!
δεν ειπαμε το αντιθετο!!
η οικογενεια πανω απο ολα!!!!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:24, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Φίλτατε, εάν αντιληφθούμε την οικογένεια, το σπίτι και τα παιδιά ως εργασία που πρέπει να γίνει προτού η σύζυγος αναζητήσει "δεύτερη δουλειά", τότε θα πρέπει να ανοίξουμε και το θέμα της αμοιβής για την εργασία αυτή καθώς και όλων των δικαιωμάτων που θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτή στα πλαίσια μιας ευνομούμενης κοινωνίας.

Εάν τώρα, η οικογένεια, το σπίτι και τα παιδιά είναι αποτέλεσμα της κοινής ζωής των συζύγων και επιλογή και των δύο, τότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσουμε για το μοίρασμα των ευθυνών και εργασιών μεταξύ των δύο ούτως ώστε και στη σύζυγο να μείνει ικανός χρόνος είτε για να εργαστεί και να συνεισφέρει στην οικογένεια αλλά και στον εαυτό της, είτε, εάν δεν υπάρχει κανένα θέμα βιοπορισμού, για να ασχοληθεί με κάτι που θα βοηθά στην προσωπική της ανάπτυξη και βελτίωση ώστε να συνεχίσει να είναι μια καλή σύζυγος και μητέρα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:29, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Φίλτατε, εάν αντιληφθούμε την οικογένεια, το σπίτι και τα παιδιά ως εργασία που πρέπει να γίνει προτού η σύζυγος αναζητήσει "δεύτερη δουλειά", τότε θα πρέπει να ανοίξουμε και το θέμα της αμοιβής για την εργασία αυτή καθώς και όλων των δικαιωμάτων που θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτή στα πλαίσια μιας ευνομούμενης κοινωνίας.
εμενα παντως αμοιβη μου θα ηταν η συναισθηματικη πληροτητα που θα ενιωθα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:07, 18-01-10:

εμενα παντως αμοιβη μου θα ηταν η συναισθηματικη πληροτητα που θα ενιωθα.
Ακριβώς. Η γυναίκα μπορεί να ΕΠΙΛΕΞΕΙ πότε θα κάνει παιδί, οπότε ως τότε μπορεί και να δοελέψει και να δημιουργήσει και να γλεντήσει και να κάνει ό,τι αγαπάει. Από τη στιγμή όμως που κάνει παιδί, όλα αυτά - τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα - περνούν σε δεύτερη μοίρα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι ο άντρας θα γυρνάει στο σπίτι και θα του φέρνει τις παντούφλες του κι αυτός θα κάθεται. Αλλά καλώς ή κακώς, το παιδί χρειάζεται τη μάνα του να είναι εκεί, να περνάει χρόνο μαζί του, να γυρίζει και να βλέπει το πρόσωπό της. Όταν το παιδί μεγαλώσει κάπως, θα μπορεί αν θέλει και χρειάζεται να βρει δουλειά. Αλλά μη λέμε κιόλας οτι η γυναίκα πρέπει να πληρώνεται για να μεγαλώνει το παιδί της! Δεν της έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να το κάνει!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:15, 18-01-10:

ολα ειναι σχετικα..τα παιδια που οι γονεις τους δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να ''καθονται'' και η μαμα επρεπε να πιασει αμμεσα δουλεια δεν νομιζω να μην μεγαλωσαν σωστα ή να επαθαν κατι..βεβαια αν υπαρχει η δυνατοτητα καλο ειναι τους πρωτους 5-6 μηνες η μαμα να ειναι στο σπιτι..!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 23:16, 18-01-10:

Αγαπητοί Himela, love_angel and last but not least, Άγγελε,

Ο Άγγελος ξεκίνησε με μια ανάρτηση που μιλάει για οικογένεια, σπίτι και παιδιά στην οποία και απάντησα.
Ωστόσο έχει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία:

Α. Η οικογένεια, παρά το γεγονός ότι έχει μετατραπεί σε μεγάλο βαθμό σε πυρηνική όσον αφορά στην κυρίαρχη μορφή της στην ελληνική πραγματικότητα, εξακολουθεί να διατηρεί κάποια χαρακτηριστικά ευρύτερης και αναφέρομαι στην φροντίδα των ηλικιωμένων (είτε εντός του νοικοκυριού είτε εκτός). Αυτό προσθέτει εργασία η οποία μεταφράζεται σε ώρες και πόρους.

Β. Το σπίτι είναι το σπίτι. Δηλαδή όλες εκείνες οι εργασίες που απαιτούνται για να είναι καθαρό, τακτοποιημένο και λειτουργικό αυτό και οι κάτοικοι του. Δηλ. πλύσιμο, άπλωμα, σιδέρωμα, σφουγγάρισμα, τζάμια, μπαλκόνια, ψώνια, μαγείρεμα, τακτοποίηση σκευών, ρούχων, κλπ.

Γ. Τα παιδιά. Τα παιδιά είναι η ανατροφή και διαπαιδαγώγηση τους, όχι τα αμέτρητα πλυντήρια των ρούχων τους και τα ατάκτως ερριμμένα παιχνίδια στο πάτωμα. Αυτά ανήκουν στη Β κατηγορία, το σπίτι. Τα παιδιά είναι ο χρόνος που περνάμε μαζί τους μαθαίνοντας, παίζοντας, διδάσκοντες και διδασκόμενοι, όχι ο χρόνος που ψήνουμε πάνω στη σιδερώστρα...

Την ανάρτηση της love_angel (παραθέτοντας μέρος της δικής μου) για συναισθηματική πληρότητα ως αμοιβή για τις οικιακές εργασίες, διατίθεμαι πολύ ευχαρίστως να την συζητήσω αλλά όχι τώρα. Σε 10 χρόνια, ή ακριβέστερα σε 10 χρόνια εγγάμου (ή όχι) βίου μετά συντρόφου και τέκνων, νάμαστε καλά και τα λέμε.

Η Himela όμως με τη σειρά της (παραθέτοντας την love_angel) εστιάζει μόνο στην απόκτηση του παιδιού και στην ανάγκη του για διαρκή παρουσία της μητέρας. Εκεί μπερδεύτηκα. Η παρουσία της μητέρας ορίζεται ποιοτικά ή ποσοτικά? Θέλουμε μια μητέρα που να είναι συνεχώς στο σπίτι πάνω από ένα παιδί ακόμα κι αν της λείπουν ερεθίσματα, επικοινωνία, πάλη έστω στον έξω κόσμο? Θεωρούμε ότι η ποιοτική παρουσία της μητέρας είναι ευθέως ανάλογη της ποσοτικής? Γιατί τότε, φοβάμαι ότι ολισθαίνουμε στο συμπέρασμα του τί παιδιά μεγάλωσαν και μεγαλώνουν με μαμάδες να δουλεύουν ατελείωτες ώρες (από τις αλησμόνητες πλύστρες του '60 μέχρι τις hi fi managers του '90 και ένθεν...)

Βάσει των παραπάνω, παρακαλώ βοηθήστε με να κατανοήσω τη διαφωνία σας με την ανάρτηση μου.
Θεωρείτε ότι η εργασία της συζύγου θίγει μόνο τη λειτουργία της ως μητέρα και ότι μόνο σε αυτήν αναφερόμουν όταν μιλούσα για εργασία και δικαιώματα που απορρέουν από αυτήν?
ή
Αναφέρεστε έστω και σιωπηρά και στο υπόλοιπο πακέτο? (βλ. οικονόμος, καθαρίστρια, κλπ)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 19-01-10 στις 00:17.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:09, 19-01-10:

Γ. Τα παιδιά. Τα παιδιά είναι η ανατροφή και διαπαιδαγώγηση τους, όχι τα αμέτρητα πλυντήρια των ρούχων τους και τα ατάκτως εριμμένα παιχνίδια στο πάτωμα. Αυτά ανήκουν στη Β κατηγορία, το σπίτι. Τα παιδιά είναι ο χρόνος που περνάμε μαζί τους μαθαίνοντας, παίζοντας, διδάσκοντες και διδασκόμενοι, όχι ο χρόνος που ψήνουμε πάνω στη σιδερώστρα...
συμφωνω με αυτο..η σημαντικοτερη δουλεια της γυναικας ειναι η πραγματικη ανατροφη του παιδιου ,οχι απαραιτητα οι πρακτικες τυπικες δουλειες τυπου πλυντηριο κλπ..αυτες οι δουλειες ευτυχως αντικαθιστανται με μηχανηματα...και ετσι η γυναικα μπορει να σχολειται περισσοτερο με τν ουσια της "μανας".. παλια πχ το πλυσιμο των ρουχων ηταν διαδικασια ημερων και τεραστια ταλαιπωρια στις νεροτριβες και τα ποταμια που δεν αφηνε τη γυναικα να κανει κατι αλλο..
ελπιζω να καταλαβαινετε τη λογικη...
και οταν λεω νοικοκυριο δεν εννοω απαραιτητα το πλυσιμο πιατων και σφουγαρισμα αλλα την οργανωση ενος σπιτιου μεσα στην οποια μπορει να κανει και αρκετες δουλειες και ο ανδρας..

πρεπει να βλεπουμε την ουσια της 'μανας" και του "πατερα" περα απο τα τυπικα και επιφανειακα ,που με το καιρο και την εξελιξη της τεχνολογιας αλλαζουν..

ελπιζω να καταλαβαινετε το πνευμα με το οποιο μιλαω...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 00:30, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ακριβώς. Η γυναίκα μπορεί να ΕΠΙΛΕΞΕΙ πότε θα κάνει παιδί, οπότε ως τότε μπορεί και να δοελέψει και να δημιουργήσει και να γλεντήσει και να κάνει ό,τι αγαπάει. Από τη στιγμή όμως που κάνει παιδί, όλα αυτά - τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα - περνούν σε δεύτερη μοίρα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι ο άντρας θα γυρνάει στο σπίτι και θα του φέρνει τις παντούφλες του κι αυτός θα κάθεται. Αλλά καλώς ή κακώς, το παιδί χρειάζεται τη μάνα του να είναι εκεί, να περνάει χρόνο μαζί του, να γυρίζει και να βλέπει το πρόσωπό της. Όταν το παιδί μεγαλώσει κάπως, θα μπορεί αν θέλει και χρειάζεται να βρει δουλειά. Αλλά μη λέμε κιόλας οτι η γυναίκα πρέπει να πληρώνεται για να μεγαλώνει το παιδί της! Δεν της έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να το κάνει!
Με την εργασιακη κατασταση εκει εξω,εσυ πιστευεις οτι ειναι τοσο ευκολο και εφικτο για μια γυναικα να παρατησει τη δουλεια της για καποια χρονια και μετα να ξαναβρει???

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:34, 19-01-10:

..συνεχιζοντας τον συλλογισμο του τζει, να μπορει να επανασυνδεθει στο κυκλωμα επειτα απο χρονια, να χει μεινει κυριολεκτικα πισω για χρονια και ξαφνικα να βρεθει αντιμετωπη με νεοτερες κοπελες?

Οσο ειμαστε νεες προσπαθουμε να σταθεροποιησουμε μια θεση, να αποκτησουμε μια ποιοτικη προυπηρεσια ετσι ωστε να τρεφομαστε με τους καρπους των κοπων μας μετα απο χρονια, εξακολουθωντας να δουλευουμε με αργοτερους ρυθμους αν κι εφοσον εχουμε δημιουργησει οικογενεια. Αλλα ακομα και οικογενεια να μην εχει δημιουργηθει, η απολαυση των κοπων ειναι μια αναγκη που ερχεται μετα απο καποια χρονια.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 00:47, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
..συνεχιζοντας τον συλλογισμο του τζει, να μπορει να επανασυνδεθει στο κυκλωμα επειτα απο χρονια, να χει μεινει κυριολεκτικα πισω για χρονια και ξαφνικα να βρεθει αντιμετωπη με νεοτερες κοπελες?

Οσο ειμαστε νεες προσπαθουμε να σταθεροποιησουμε μια θεση, να αποκτησουμε μια ποιοτικη προυπηρεσια ετσι ωστε να τρεφομαστε με τους καρπους των κοπων μας μετα απο χρονια, εξακολουθωντας να δουλευουμε με αργοτερους ρυθμους αν κι εφοσον εχουμε δημιουργησει οικογενεια. Αλλα ακομα και οικογενεια να μην εχει δημιουργηθει, η απολαυση των κοπων ειναι μια αναγκη που ερχεται μετα απο καποια χρονια.
Αμφισβητω αν θα τραφουμε με οτιδηποτε καρπους στο μελλον..Επειδη συνεβει στους γονεις μας δεν σημαινει οτι θα συμβει και σε εμας..

Αλλωστε ειμαστε η πρωτη γενια που ζει χειροτερα απο τις προηγουμενες..

Και ετσι πως το βλεπω δεν εχουμε πιασει πατο..Δεν ξερω καν αν υπαρχει πατος ή το πηγαδι ειναι απυθμενο..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:54, 19-01-10:

προσωπικα εχω δηλωσει πώς αναφερομαι μονο σε περιπτωσεις που δεν υπαρχει οικομικη αναγκη.
θεωρω το ευατο μου πολυ τυχερο που η μητερα μου δεν εργαζοταν οσο ημουν μικρη. και μεγαλωσα με εκεινη και οχι σε εναν κρυο παιδικο σταθμο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:56, 19-01-10:

Τι να σου πω τζει, δεν μπορω αυτο να στο πω με σιγουρια κι ουτε μπορω να αμφισβητησω οσα λες, ισως και να χεις δικιο.
Το μελλον θα το δειξει αυτο. Ειμαστε τυχεροι ομως, νομιζω, απο το γεγονος πως γνωριζουμε τη δυσκολια των πραματων απο νωρις, περισσοτερο συνειδητοποιημενα ζητωντας πιο χειροπιαστα πραματα κι οχι ονειρα και παραμυθια που ισως να εκαναν προηγουμενες γενιες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς δουλεύει το wine; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-12-10 στις 20:39.
    • Δουλεύει... ΚΑΙ νύχτα! - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 61 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-11-09 στις 23:16.
    • Μας δουλεύει ο ANT1; - Από truffinho
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-07 στις 12:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους