Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει
5
9,43%
Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία
17
32,08%
Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα
2
3,77%
Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.
3
5,66%
Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι
1
1,89%
Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;
1
1,89%
Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό
1
1,89%
Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο
5
9,43%
Δεν με νοιάζει, ότι αποφασίσει....
18
33,96%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:10, 19-01-10:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:13, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Η Himela όμως με τη σειρά της (παραθέτοντας την love_angel) εστιάζει μόνο στην απόκτηση του παιδιού και στην ανάγκη του για διαρκή παρουσία της μητέρας. Εκεί μπερδεύτηκα. Η παρουσία της μητέρας ορίζεται ποιοτικά ή ποσοτικά? Θέλουμε μια μητέρα που να είναι συνεχώς στο σπίτι πάνω από ένα παιδί ακόμα κι αν της λείπουν ερεθίσματα, επικοινωνία, πάλη έστω στον έξω κόσμο? Θεωρούμε ότι η ποιοτική παρουσία της μητέρας είναι ευθέως ανάλογη της ποσοτικής? Γιατί τότε, φοβάμαι ότι ολισθαίνουμε στο συμπέρασμα του τί παιδιά μεγάλωσαν και μεγαλώνουν με μαμάδες να δουλεύουν ατελείωτες ώρες (από τις αλησμόνητες πλύστρες του '60 μέχρι τις hi fi managers του '90 και ένθεν...)

Βάσει των παραπάνω, παρακαλώ βοηθήστε με να κατανοήσω τη διαφωνία σας με την ανάρτηση μου.
Θεωρείτε ότι η εργασία της συζύγου θίγει μόνο τη λειτουργία της ως μητέρα και ότι μόνο σε αυτήν αναφερόμουν όταν μιλούσα για εργασία και δικαιώματα που απορρέουν από αυτήν?
ή
Αναφέρεστε έστω και σιωπηρά και στο υπόλοιπο πακέτο? (βλ. οικονόμος, καθαρίστρια, κλπ)
Τα έχουμε πει και ξαναπεί όλα αυτά και η γνώμη μου δεν αλλάζει: το παιδί πρέπει να περνάει ποιοτικό και ποσοτικό χρόνο με τη μάνα του. Ποιοτικός λέγοντας εννοώ να του διαβάζει παραμύθια, να το μαθαίνει νέες λέξεις, να ζωγραφίζουν, να απαντάει σε απορίες του κλπ. Ποσοτικός πάλι λέγοντας εννοώ το να νιώθει το παιδί οτι η μάνα είναι εκεί, άσχετα αν αυτό παίζει με το φίλο του ή κοιμάται ή λείπει, η σιγουριά δηλαδή οτι όταν τελειώσει ό,τι κάνει η μάνα είναι εκεί, κι όχι σε μια εργασία που μπορεί αυτήν να την ευχαριστεί, αλλά το παιδί αυτό δεν το καταλαβαίνει, μπορεί ενδόμυχα να το παίρνει σαν απόρριψη, μπορεί και όχι: αλλά ποτέ δεν μπορείς να ρισκάρεις με τα συναισθήματα των παιδιών.

Τώρα θα βρεθούν κάποιοι να πουν, μα εμένα η μάνα μου δούλευε κι αυτό δε με πείραζε, κι οι άλλοι μισοί θα πουν, εγώ χαίρομαι που η μάνα μου ήταν κοντά μου. Θεωρώ οτι ειδικά σαν παιδί "μαθαίνεις" τι σε πειράζει και τι όχι, συμβιβάζεσαι, συνηθίζεις να μη σου λείπει κάτι αφού εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει. Αυτό πάλι δε σημαίνει οτι η μάνα θα είναι όλη τη μέρα στο σπίτι να κοιτάει το παιδί - σίγουρα κι αυτή έτσι θα μαραζώσει. Μπορεί να έχει δικές της ασχολίες, να βγει για καφέ με μια φίλη της αφήνοντας το παιδί να παίξει στο πάρκο, να ακούσει τη μουσική της ή να διαβάσει ενόσω το παιδί κοιμάται κλπ κλπ.

Και για την τελευταία πρόταση, ανέφερα ήδη οτι κι ο πατέρας πρέπει να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι η ερώτηση.

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Με την εργασιακη κατασταση εκει εξω,εσυ πιστευεις οτι ειναι τοσο ευκολο και εφικτο για μια γυναικα να παρατησει τη δουλεια της για καποια χρονια και μετα να ξαναβρει???
Αν έχει τις σπουδές, την προϋπηρεσία και την ικανότητα, δε νομίζβ οτι 4-5 χρόνια απουσίας θα είναι κάτι το τρομερό. Στην τελική, αν την καίει τόοοοσο πολύ να έχει μια τέλεια δουλειά, ας μην κάνει παιδί. Υποτίθεται όμως οτι όταν κάνεις παιδί οι ανάγκες σου περνάνε δεύτερες. Υποτίθεται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:22, 19-01-10:

αλλά ποτέ δεν μπορείς να ρισκάρεις με τα συναισθήματα των παιδιών.
Τότε μην κάνεις παιδιά, διότι αυτό είναι αδύνατον. Ακόμη και εντελώς by the book να πας, μπορεί να καταλήξει το παιδί σου να σε μισεί γι'αυτό (επειδή πχ δεν ήσουν αρκετά κοντά του ως φίλος ή επειδή παραήσουν τέλειος). Οι άνθρωποι είναι απρόβλεπτοι, ανεξαρτήτως ηλικίας.

Οπότε προσωπικά, όοοοταν και αν κάνω παιδιά, θα τα αναθρέψω όπως κρίνω εγώ καλύτερα, όπως έκαναν και με μένα οι γονείς μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα αποτελέσματα. Άλλωστε, δεν είναι δυνατόν να αναθρέψεις ένα παιδί σαν οποιοδήποτε άλλο, και να ελπίζεις ότι θα γίνει καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο. Η μετριότητα φέρνει μόνο μετριότητα.

Και τέλος, ας αναφέρω για άλλη μια φορά ότι δεν θεωρώ ότι επειδή η γυναίκα έτυχε να γεννάει, σημαίνει ότι ο κυριότερος ρόλος της είναι να αναθρέφει παιδιά. Με ενοχλεί αφάνταστα η τάχα μου λύση από τις απανταχού υπέρμαχους της οικογένειας "ε στην τελική μην κάνεις παιδιά". Προτείνοντας μια λύση που δεν είναι sustainable in the long run (διότι προφανώς δεν μπορεί το ανθρώπινο είδος να σταματήσει να αναπαράγεται) ουσιαστικά καταλήγουν εμμέσως στα όσα υποστήριζαν οι γιαγάδες μας.

Αν κάποια δεν έχει ζωή πριν κάνει παιδιά, τότε πραγματικά λυπάμαι τα παιδιά από τα οποία θα κρεμαστέι για να της δώσουν. Γενικότερα οι άνθρωποι (και τα παιδιά) τείνουν να μας απογοητεύουν όταν περιμένουμε πάρα πολλά από αυτους. Κανείς δεν πρόκειται να σε σεβαστεί και να δώσει νόημα στην άδεια ζωή σου, αν δεν έχεις φροντίσει πρώτα να το κάνεις εσύ. (γενικά μιλώντας, δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένα με το 2ο ενικό)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 19-01-10 στις 10:29. Αιτία: προσθήκες
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:27, 19-01-10:

Τότε μην κάνεις παιδιά, διότι αυτό είναι αδύνατον. Ακόμη και εντελώς by the book να πας, μπορεί να καταλήξει το παιδί σου να σε μισεί γι'αυτό (επειδή πχ δεν ήσουν αρκετά κοντά του ως φίλος). Οι άνθρωποι είναι απρόβλεπτοι, ανεξαρτήτως ηλικίας.
Προφανώς κι όλα είναι απρόβλεπτα στη ζωή. Αλλά τώρα παίζουμε με τις πιθανότητες. Αν εσύ φερθείς όσο γίνεται σωστότερα, καλύτερα, όπως θες πες το, οι πιθανότητες να πετύχει κάτι είναι μεγαλύτερες.

Οπότε προσωπικά, όοοοταν και αν κάνω παιδιά, θα τα αναθρέψω όπως κρίνω εγώ καλύτερα, όπως έκανε και με μένα η μητέρα μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα αποτελέσματα.
Ωραία!

Άλλωστε, δεν είναι δυνατόν να αναθρέψεις ένα παιδί σαν οποιοδήποτε άλλο, και να ελπίζεις ότι θα γίνει καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο.
Δεν ελπίζεις τίποτα. Δίνεις απλά ό,τι θεωρείς καλύτερο. Κι εγώ δε θεωρώ καλό να παρατάω το παιδί μου στη γιαγιά ή στη νταντά για να δουλεύω. Αν εσύ το θεωρείς, με γούστο σου και καπέλο σου. Δε θα συγκρίνουμε στο τέλος τα παιδιά μας. Μεθόδους μεγαλώματος συγκρίνουμε.

Η μετριότητα φέρνει μόνο μετριότητα.
Όχι απαραίτητα, αλλά άσχετο;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 10:45, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τα έχουμε πει και ξαναπεί όλα αυτά και η γνώμη μου δεν αλλάζει: το παιδί πρέπει να περνάει ποιοτικό και ποσοτικό χρόνο με τη μάνα του. Ποιοτικός λέγοντας εννοώ να του διαβάζει παραμύθια, να το μαθαίνει νέες λέξεις, να ζωγραφίζουν, να απαντάει σε απορίες του κλπ. Ποσοτικός πάλι λέγοντας εννοώ το να νιώθει το παιδί οτι η μάνα είναι εκεί, άσχετα αν αυτό παίζει με το φίλο του ή κοιμάται ή λείπει, η σιγουριά δηλαδή οτι όταν τελειώσει ό,τι κάνει η μάνα είναι εκεί, κι όχι σε μια εργασία που μπορεί αυτήν να την ευχαριστεί, αλλά το παιδί αυτό δεν το καταλαβαίνει, μπορεί ενδόμυχα να το παίρνει σαν απόρριψη, μπορεί και όχι: αλλά ποτέ δεν μπορείς να ρισκάρεις με τα συναισθήματα των παιδιών.

Τώρα θα βρεθούν κάποιοι να πουν, μα εμένα η μάνα μου δούλευε κι αυτό δε με πείραζε, κι οι άλλοι μισοί θα πουν, εγώ χαίρομαι που η μάνα μου ήταν κοντά μου. Θεωρώ οτι ειδικά σαν παιδί "μαθαίνεις" τι σε πειράζει και τι όχι, συμβιβάζεσαι, συνηθίζεις να μη σου λείπει κάτι αφού εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει. Αυτό πάλι δε σημαίνει οτι η μάνα θα είναι όλη τη μέρα στο σπίτι να κοιτάει το παιδί - σίγουρα κι αυτή έτσι θα μαραζώσει. Μπορεί να έχει δικές της ασχολίες, να βγει για καφέ με μια φίλη της αφήνοντας το παιδί να παίξει στο πάρκο, να ακούσει τη μουσική της ή να διαβάσει ενόσω το παιδί κοιμάται κλπ κλπ.

Και για την τελευταία πρόταση, ανέφερα ήδη οτι κι ο πατέρας πρέπει να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οπότε δεν καταλαβαίνω προς τι η ερώτηση.

Αν έχει τις σπουδές, την προϋπηρεσία και την ικανότητα, δε νομίζβ οτι 4-5 χρόνια απουσίας θα είναι κάτι το τρομερό. Στην τελική, αν την καίει τόοοοσο πολύ να έχει μια τέλεια δουλειά, ας μην κάνει παιδί. Υποτίθεται όμως οτι όταν κάνεις παιδί οι ανάγκες σου περνάνε δεύτερες. Υποτίθεται...
Κατανοητό. Σε κάποια σημεία διαφωνούμε, οπότε, αφού παραθέσαμε και τα επιχειρήματά μας, πάμε παρακάτω.

Στην τελευταία παράγραφο όμως, να αναφέρω κάτι:
Όσες σπουδές, προϋπηρεσία και ικανότητα να έχει κάποιος, πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος με ανάλογες και ο οποίος δεν έμεινε εκτός εργασίας για 4-5 χρόνια. Αυτή θα είναι πάντα η διαφορά.

Τώρα για τις ανάγκες που περνάνε δεύτερες, συμφωνώ για την οικονομία της συζήτησης, αλλά μετά από μερικά χρόνια, η γυναίκα έχει συνηθίσει σε ρυθμούς εκτός εργασίας, οι υπόλοιποι στο σπίτι έχουν συνηθίσει (για να μην πω βολευτεί) στους ρυθμούς της γυναίκας εκτός εργασίας, αλλά, guess what! το παιδί, ή τα παιδιά μεγαλώνουν και αυτονομούνται, και δεν θέλουν τη μαμά στα πόδια τους, το έχω δει, στο δημοτικό να είναι η μαμά στο γραφείο του Συλλόγου Γονέων για δουλειά, να την εντοπίζει το βλαστάρι της στο διάλλειμμα και να της λέει "Κι εδώ ήρθες?" (sorry αν γίνομαι γλαφυρή αλλά μιλάω μόνο για πράγματα που έχω δει να συμβαίνουν κι όχι επί θεωρητικού επιπέδου)

Και τότε (αν έχεις παρατήσει δουλειά στην οποία δεν ξαναμπαίνεις) αρχίζουν οι εσωτερικές αναζητήσεις για να μην πω τα όργανα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 10:46, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Aυτό είναι μεγάλη κουβέντα...
Στα περισσότερα επαγγέλματα οι εξελίξεις είναι πραγματικά ραγδαίες. Στο δικό μου πάντως κάποιος που θα έμενε 4-5 χρόνια εκτός με την επιστροφή του θα ήταν σα να ξεκινάει από την αρχή. Γνωρίζω βεβαια ότι υπάρχουν και τομείς οι οποίοι δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο θέμα.
Επίσης δεν μιλάμε για την τέλεια δουλειά. Μιλάμε για μια αξιοπρεπή δουλειά πάνω στο αντικείμενο σου.

Ον τοπικ: Δεν θα σταματήσω τη δουλειά μου (πέρα από το απαιτούμενο χρονικό διάστημα που ούτως ή άλλως είναι απαραίτητο) όταν κάνω παιδιά. Κι εγώ σε παιδικούς σταθμούς μεγάλωσα και το θεωρω πιο "υγιές" ένα παιδάκι να μεγαλώνει με άλλα παιδάκια, να παίζει, να κοινωνικοποιείται κλπ κλπ, παρά να μεγαλώσει σε ένα σπίτι 24/7 με μένα. Τόσο γιατί θεωρώ ότι η συναναστροφή του με παιδιά της ίδιας ηλικίας είναι απαραίτητη και για την κοινωνικοποίηση του, αλλά και για να περνάει εκείνο καλύτερα όσο και γιατί θα είμαι εγώ καλυτερα δουλεύοντας.
Από την άλλη δεν κατακρινω οποιαδήποτε γυναίκα προτιμάει να κλειστεί στο σπίτι με τα παιδιά της. αν αυτό τη γεμίζει...πάω πάσο!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:07, 19-01-10:

Όσες σπουδές, προϋπηρεσία και ικανότητα να έχει κάποιος, πάντα θα υπάρχει κάποιος άλλος με ανάλογες και ο οποίος δεν έμεινε εκτός εργασίας για 4-5 χρόνια. Αυτή θα είναι πάντα η διαφορά.
Everything has its price.

Τώρα για τις ανάγκες που περνάνε δεύτερες, συμφωνώ για την οικονομία της συζήτησης, αλλά μετά από μερικά χρόνια, η γυναίκα έχει συνηθίσει σε ρυθμούς εκτός εργασίας, οι υπόλοιποι στο σπίτι έχουν συνηθίσει (για να μην πω βολευτεί) στους ρυθμούς της γυναίκας εκτός εργασίας, αλλά, guess what! το παιδί, ή τα παιδιά μεγαλώνουν και αυτονομούνται, και δεν θέλουν τη μαμά στα πόδια τους, το έχω δει, στο δημοτικό να είναι η μαμά στο γραφείο του Συλλόγου Γονέων για δουλειά, να την εντοπίζει το βλαστάρι της στο διάλλειμμα και να της λέει "Κι εδώ ήρθες?" (sorry αν γίνομαι γλαφυρή αλλά μιλάω μόνο για πράγματα που έχω δει να συμβαίνουν κι όχι επί θεωρητικού επιπέδου)
Στο δημοτικό δεν υπάρχει λόγος η γυναίκα να μη δουλεύει. Κι όσοι βολεύτηκαν, ας ξεβολευτούν.

Αλλά να προσθέσω και κάτι άλλο: όσο κι αν το παιδί αυτονομείται και το ενοχλεί η παρουσία της μάνας, μέσα του αισθάνεται ασφάλεια όταν γυρίζει στο σπίτι και η μάνα είναι εκεί, κι ας μην το δείχνει.

Και τέλος, ας αναφέρω για άλλη μια φορά ότι δεν θεωρώ ότι επειδή η γυναίκα έτυχε να γεννάει, σημαίνει ότι ο κυριότερος ρόλος της είναι να αναθρέφει παιδιά. Με ενοχλεί αφάνταστα η τάχα μου λύση από τις απανταχού υπέρμαχους της οικογένειας "ε στην τελική μην κάνεις παιδιά". Προτείνοντας μια λύση που δεν είναι sustainable in the long run (διότι προφανώς δεν μπορεί το ανθρώπινο είδος να σταματήσει να αναπαράγεται) ουσιαστικά καταλήγουν εμμέσως στα όσα υποστήριζαν οι γιαγάδες μας.
Φυσικά και δεν είναι ο μόνος ρόλος της να αναθρέφει παιδιά! Ποιος είπε το αντίθετο; Ειδικά σήμερα με την ανεξαρτητοποίηση της γυναίκας και τα τόσα μέσα αντισύλληψης, η γυναίκα επιλέγει αν και πότε θα κάνει παιδιά. Και γιατί σε ενοχλεί αυτή η λύση; Εφόσον το να κάνεις παιδί έχει κάποιες μεγάλες υποχρεώσεις που δε διατίθεσαι να ακολουθήσεις, ποιος ο λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία να καταπιέζεσαι και να ταλαιπωρείς και το παιδί σου; Το γένος μια χαρά θα συνεχίσει να αναπαράγεται γιατί υπάρχουν και γυναίκες που διατίθενται με ευχαρίστηση να αναλάβουν αυτές τις υποχρεώσεις. Δυο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη δε χωράνε. Αν εσύ μπορείς να τα καταφέρεις όλα, please be my guest. Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος όμως έτσι; Όχι στη θεωρία.

Αρχική Δημοσίευση από love_angel

Αυτό το έγραψα εγώ btw.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:57, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Και τότε (αν έχεις παρατήσει δουλειά στην οποία δεν ξαναμπαίνεις) αρχίζουν οι εσωτερικές αναζητήσεις για να μην πω τα όργανα...
Επ' αυτου θα ηθελα να αναφερω, οτι τα οργανα θα αρχισουν για εκεινες τις γυναικες που κατα το διαστημα παυσης της εργασιας ειχαν ως μοναδικη τους ασχολια την ανατροφη του παιδιου και τα της οικιας.
Εκεινες ομως που εχουν ενδιαφεροντα, χομπυ, οπως θελετε ονομαστε το δε θα νοιωσουν αυτο το "κενο".
Η μητερα μου π.χ, η οποια δε δουλευε, ποτε δεν παρατησε τη ζωγραφικη, τις χαλκογραφιες και απ' οσο θυμαμαι ολο και με κατι καταπιανοταν. Ειτε επροκειτο για μαθηματα χορου, ειτε παρακολουθηση θεατρικων παραστασεων που οργανωνε ενας πολιτιστικος τοπικος συλλογος στον οποιο ηταν μελος κ.ο.κ.
Εν ολιγοις, ειχε ζωη εκτος "σπιτιου" και το γεγονος οτι δε δουλευε και κυριο μελημα της ηταν η ανατροφη των παιδιων της δε της κατεπνιξε τη δημιουργικοτητα της.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:27, 19-01-10:

(...) Στο τέλος της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα, τα περισσότερα σχολεία στη Γερμανία τελειώνουν τα μαθήματα ακόμα νωρίς το μεσημέρι, μια παράδοση που άρχισε πριν από 250 χρόνια. Το 1763, η Πρωσία τότε ήταν η πρώτη χώρα που έκανε υποχρεωτική την εκπαίδευση των παιδιών. Το σύστημα του σχολείου της μισής ημέρας εφαρμόστηκε για να μπορούν να προσφέρουν τα παιδιά στον οικογενειακό προϋπολογισμό. Έναν αιώνα αργότερα, όταν η Γαλλία και η Βρετανία καθιέρωσαν το σύστημα των ολοήμερων σχολείων, ο γερμανικός τρόπος είχε ήδη βαθιές ρίζες. Και καθώς διατηρήθηκε, εξελίχθηκε σε μια άποψη που θέλει τις Γερμανίδες μητέρες να περνούν περισσότερες ώρες με τα παιδιά τους απ΄ ό,τι άλλες Ευρωπαίες ώστε να τα μεγαλώσουν πιο σωστά.

Οι παράγοντες
Στις ανεπτυγμένες χώρες οι κοινωνικές αλλαγές και οι οικονομικές ανάγκες έχουν οδηγήσει τις εργαζόμενες γυναίκες να είναι ίσες σε αριθμό με τους άνδρες και να διαθέτουν εξίσου υψηλή μόρφωση. Και πλέον αναζητούν νέους τρόπους να συνδυάσουν την οικογενειακή ζωή και τη μητρότητα με έναν πιο δραστήριο κοινωνικό ρόλο.

Το σχολείο της μισής ημέρας στη Γερμανία δεν το επηρέασαν ούτε η φεουδαρχία ούτε η άνοδος και η πτώση του Χίτλερ ούτε το γυναικείο κίνημα της δεκαετίας του 1970 και η επανένωση με την Ανατολική Γερμανία. Τώρα, μπροστά στις οικονομικές ανάγκες όμως υποχωρεί: με έναν από τους χαμηλότερους ρυθμούς γεννήσεων στον κόσμο και μπροστά στο φάσμα της έλλειψης εξειδικευμένου εργατικού προσωπικού και την πτώση του μορφωτικού επιπέδου, οι Γερμανοί το ξανασκέφτονται. Από το 2003, σχεδόν το 1/5 των 400.000 σχολείων της χώρας απέκτησαν και απογευματινά προγράμματα.

Οι γυναίκες ήδη αποτελούν την πλειονότητα των αποφοίτων πανεπιστημίων στις 30 χώρες του ΟΟΣΑ. Φέτος, θα ξεπεράσουν το 50% των εργαζομένων στις ΗΠΑ. Εάν προσθέσουμε σε αυτό και ότι η οικονομική κρίση πλήττει παραδοσιακές ανδρικές δουλειές- στη Γερμανία μόνο 10.000 από τους 230.000 που έχασαν τη δουλειά τους πέρσι είναι γυναίκες- βλέπουμε μια νέα πραγματικότητα να διαμορφώνεται.

«Ο 21ος αιώνας ανήκει στις γυναίκες»

«ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ που θέλει τις μητέρες να μεγαλώνουν τα παιδιά και να μη δουλεύουν δεν μπορούμε πια να την κρατήσουμε», λέει η υπουργός Εργασίας Ούρσουλα φον ντερ Λέγιεν, γιατρός και μητέρα 7 παιδιών. «Η χώρα χρειάζεται τις γυναίκες της να είναι ικανές και να εργασθούν και να μεγαλώσουν παιδιά». Και χαρακτηρίζει «μη αναστρέψιμη» την τάση των ολοήμερων σχολείων. «Ο 21ος αιώνας ανήκει στις γυναίκες», διακηρύσσει. Η 51χρονη Ούρσουλα φον ντερ Λέγιεν αποφάσισε να επιδοτεί τους πατέρες για να προσέχουν τα παιδιά παρά τις αντιρρήσεις των συναδέλφων της στο Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα. Η ίδια αποτελεί το καλύτερο παράδειγμα για όσα λέει. Σε μία χώρα όπου κάθε γυναίκα αποκτά 1,38 παιδιά και μόνο το 6% των μητέρων επιστρέφει στη δουλειά τους με πλήρες ωράριο μετά το δεύτερο παιδί, η υπουργός Εργασίας επιδεικνύει με καμάρι τη φωτογραφία με τις 4 κόρες και τους 3 γιούς της. Πλέον οι γυναίκες με πολλά προσόντα επιλέγουν τη δουλειά από τα παιδιά. Φθάνοντας στα 45 χρόνια, μία στις τρεις Γερμανίδες δεν έχει αποκτήσει παιδί- το υψηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη. «Δεν μπορώ να συνεχίσω να ζω σε αυτήν τη Γερμανία», τονίζει. «Σε μία χώρα που δεν διευκολύνει τις μορφωμένες γυναίκες οι οποίες θέλουν και παιδιά και καριέρα. Διότι εάν εμείς δεν τους δώσουμε την ευκαιρία θα πάνε αλλού
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...d=4556008&ct=2

Φυσικά δεν πρόκειται να προχωρήσω σε συγκρίσεις μεταξύ Ελλάδα και Γερμανίας. Θα ήθελα όμως να μοιραστώ έναν προβληματισμό που μου γεννήθηκε διαβάζοντας αυτό το άρθρο.
Οι οικονομικές συνθήκες αλλάζουν, οι κοινωνικές ακολουθούν υποχρεωτικά, ομαλά or the hard way.
Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες στην αγορά εργασίας και πλήττονται περισσότερο από την ανεργία.
Ωστόσο, πόσο έτοιμη είναι ατομικά η ελληνική οικογένεια να δεχτεί την ανατροπή ενός άνεργου σύζυγου και μιας συζύγου που εργαζόμενη ούσα, γίνεται αναπόφευκτα αυτός που στηρίζει το σπίτι?
Και πόσο έτοιμη είναι συνολικά η ελληνική κοινωνία στην περίπτωση που βρεθεί αντιμέτωπη με συσσώρευση παρόμοιων φαινομένων κατά κλάδους ή γενικότερα?

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:42, 20-01-10:

Αλλά μη λέμε κιόλας οτι η γυναίκα πρέπει να πληρώνεται για να μεγαλώνει το παιδί της! Δεν της έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να το κάνει!
Γι'αυτό υπάρχει τέτοιο δημογραφικό πρόβλημα... γιατί αφήνουμε τις οικογένειες να τα βγάλουν πέρα όπως μπορούν όταν ένας μισθός δεν ζει ένα σπίτι.
...η μάνα είναι εκεί, κι όχι σε μια εργασία που μπορεί αυτήν να την ευχαριστεί, αλλά το παιδί αυτό δεν το καταλαβαίνει, μπορεί ενδόμυχα να το παίρνει σαν απόρριψη, μπορεί και όχι: αλλά ποτέ δεν μπορείς να ρισκάρεις με τα συναισθήματα των παιδιών.
......Θεωρώ οτι ειδικά σαν παιδί "μαθαίνεις" τι σε πειράζει και τι όχι, συμβιβάζεσαι, συνηθίζεις να μη σου λείπει κάτι αφού εκ των πραγμάτων δεν υπάρχει. Αυτό πάλι δε σημαίνει οτι η μάνα θα είναι όλη τη μέρα στο σπίτι να κοιτάει το παιδί - σίγουρα κι αυτή έτσι θα μαραζώσει. Μπορεί να έχει δικές της ασχολίες, να βγει για καφέ με μια φίλη της αφήνοντας το παιδί να παίξει στο πάρκο, να ακούσει τη μουσική της ή να διαβάσει ενόσω το παιδί κοιμάται κλπ κλπ.
...... Στην τελική, αν την καίει τόοοοσο πολύ να έχει μια τέλεια δουλειά, ας μην κάνει παιδί. Υποτίθεται όμως οτι όταν κάνεις παιδί οι ανάγκες σου περνάνε δεύτερες. Υποτίθεται...
Στο δημοτικό δεν υπάρχει λόγος η γυναίκα να μη δουλεύει. Κι όσοι βολεύτηκαν, ας ξεβολευτούν.

Αλλά να προσθέσω και κάτι άλλο: όσο κι αν το παιδί αυτονομείται και το ενοχλεί η παρουσία της μάνας, μέσα του αισθάνεται ασφάλεια όταν γυρίζει στο σπίτι και η μάνα είναι εκεί, κι ας μην το δείχνει.
......Εφόσον το να κάνεις παιδί έχει κάποιες μεγάλες υποχρεώσεις που δε διατίθεσαι να ακολουθήσεις, ποιος ο λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία να καταπιέζεσαι και να ταλαιπωρείς και το παιδί σου; Το γένος μια χαρά θα συνεχίσει να αναπαράγεται γιατί υπάρχουν και γυναίκες που διατίθενται με ευχαρίστηση να αναλάβουν αυτές τις υποχρεώσεις. Δυο καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη δε χωράνε. Αν εσύ μπορείς να τα καταφέρεις όλα, please be my guest. Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος όμως έτσι; Όχι στη θεωρία.
Είναι φανερό ότι όλα αυτά συμβαίνουν σε έναν κόσμο όμορφο, αγγελικά πλασμένο. Με τα "υψηλά" στάνταρντ που έχουνε μπει είναι φανερό ότι τα μισά παιδιά στον κόσμό καλύτερα να μην είχαν συλληφθεί καν. Χιλιάδες γυναίκες καθημερινά παραπαίουν με 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη γιατί η ζωή ή είναι δυσκολότερη απ'ότι νομίζεις Χιμέλα, ή γιατί αγαπήσαν πολύ και την δουλειά τους. Στις τυχερές ή τις προνοητικές ο άντρας τους μοιράζεται το βάρος ή αλλοιώς έχουμε 3 καρπούζια σε δύο μασχάλες! Με μέσο μισθό στην Ελλάδα το χιλιάρικο δεν ξέρω πόσοι είναι αυτοί που θα μπορούσαν να επιλέξουν να κάτσουν σπίτι τους. Και για να σε πληροφορήσω κανένας γονιός δεν εργάζεται ώρες που να μπορεί να τις καλύψει το ολοήμερο δημοτικό σχολείο (8 και 15 με 4 και 15), εκτός αν δουλεύει στην καντίνα του σχολείου ή είναι δάσκαλος/ καθηγητής.
Επίσης εμένα η εικόνα μου από γενιές γυναικών που δεν εργάζονταν - επειδή ήταν πολλές φορές αδιανόητο ή επειδή δεν είχαν τα προσόντα.
Και τότε σε πολλές οικογένειες έπαιζε τεράστιο ρόλο η γιαγιά μια και 1) το ζευγάρι δεν είχε το χρόνο/ επιλογή νωρίτερα να ζήσει σαν ζευγάρι ξένοιαστα και αυτό το κενό έπρεπε να αναπληρωθεί, 2) στα χωριά οι νέες "μη εργαζόμενες" γυναίκες και στα χωράφια πηγαίνανε και στα ζώα και... και... και..., ενώ η γιαγιά ήταν "εκτός παραγωγής" 3) θεωρούταν ότι η πείρα της ήταν ανεκτίμητη μια και είχε μεγαλώσει ήδη παιδιά.
Πάλι οι γυναίκες που τις γέμιζε πλήρως η μητρότητα ήταν συγκεκριμένες, και πάρα πολλές δυναμικές γυναίκες δεν έβρισκαν τον τρόπο να εκτονώσουν την δημιουργικότητα τους (πολλές υστερικές με τα παιδιά τους γυναίκες, πολλά ευνουχισμένα παιδιά).
Επίσης δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά και τον άντρα δεν πρέπει να τον σκεφτούμε λίγο. Μήπως αν κι αυτός δεν είναι καριερίστας θα προτιμούσε, αν ήξερε πως, να'ναι μισός κουβαλητής μισός πατέρας. Να μην είναι μόνος του στο ρόλο της οικονομικής στήριξης της οικογένειας, τεράστια ευθύνη αν υπάρχει πιθανότητα να πάει κάτι στραβά στην δουλειά του? Εμένα πάντως ο άντρας μου προτιμά ότι δεν χρειάστηκε να κάνει δουλειές ψυχοφθόρες με περισσότερα λεφτά αλλά και τρελλές ώρες αλλά να προσφέρει στην οικογένειά του τον παραπανίσιο χρόνο του.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:52, 20-01-10:

κακα τα ψεμματα..η himela κατα την γνωμη μου μιλαει για ιδανικες καταστασεις..δεν υπαρχει παιδια η οικονομικη δυνατοτητα πλεον μια οικογενεια να συντηρηθει με εναν μισθο.. εκτος αν ο αντρας βγαζει 5000 ευρω το μηνα..πραγμα δυσκολο στην Ελλαδα..Οι περισσοτερες γυναικες πλεον μετα την αδεια που δικαιουται μετα την γεννηση του παιδιου της ξεκιναει δουλεια..Ισως εαν ζουσαμε σε μια αλλη χωρα πχ Σουηδια που οι οι γονεις (και οι 2) περνουν επιδοματα μεχρι το παιδι να τελειωσει το σχολειο να ελεγα οκ..αλλα τωρα οχι..δεν μπορει παιδια ο αντρας να επομιζεται ολο το οικονομικο βαρος της οικογενειας..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:02, 20-01-10:

ενταξει ,εχεις δικιο,ετσι ειναι η πραγματικη κατασταση...
και ο ανδρας και η γυναικα κανουν οτι μπορουν για την οικογενεια και τα παιδια..

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:47, 04-02-10:

Η αλήθεια είναι πάντως , πως κι εγώ δεν θα ήθελα η γυναίκα μου να δουλεύει ( : mpegleri )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 13:06, 09-02-10:

Δεν θελω να δουλευει η γυναικα μου..

..ουτε ομως και εγω..

γινεται??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:23, 09-02-10:

..ουτε ομως και εγω..

γινεται??
Να παιζεις τζοκερ μανα μ!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:23, 09-02-10:

..ουτε ομως και εγω..

γινεται??
Αν το θεωρεί εφικτό ο λογιστής του μπαμπά σου, γιατί όχι?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 13:26, 09-02-10:

δεν θεωρεί ο μπαμπάς του εφικτό να έχει λογιστή

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:50, 09-02-10:

να δουλευει ισως.,να ΜΕ δουλευει οχι...

Παράθεση

thdim

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thdim
Ο thdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O thdim έγραψε στις 17:33, 09-02-10:

Τι αναχρονισμός είναι αυτός ρε παιδιά; ούτε συζήτηση για μένα ότι η γυναίκα μου πρέπει να δουλεύει, μαζί με το ότι τα του σπιτιού πρέπει να τα μοιραζόμαστε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:43, 09-02-10:

η γυναικα "μας"; μας κτητικο;

η γυναικα, οπως οποιοσδηποτε ανθρωπος, (πρεπει να) εχει τα ιδια δικαιωματα για εργασια. αν τωρα θελει ή οχι, ειναι κατι που θα αποφασισει η ιδια, κοινως δεν με αφορα.

εγω θα ηθελα να ειχα μια γυναικα η οποια να μην εξαρταται απο μενα, οπως και δεν θελω να εξαρτωμαι απο αυτη

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:48, 09-02-10:

Τα έχουμε πει και ξαναπεί όλα αυτά και η γνώμη μου δεν αλλάζει: το παιδί πρέπει να περνάει ποιοτικό και ποσοτικό χρόνο με τη μάνα του.
πρεπει να περναει ποιοτικο χρονο με τον πατερα του εξισου. δηλαδη να του διαβαζει παραμυθια, βιβλια, να παιζει μαζι του. κ.ο.κ.

Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Taxydromos
Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 15:47, 12-02-10:

Δεν υπάρχει τι θέλω εγώ αλλά και τι θέλει αυτή και κατα πόσο την κάνει ευτυχισμένη και δημιουργική αλλά και δεν μειώνει τη συμμετοχή της στην Οικογένεια.
Πρώτος εγω θα συμμετάσχω να την βοηθήσω αν θέλει να εργάζετε και αυτό είναι νομίζω θεμιτό.

ΥΓ

Εξαρτάτε βέβαια και πώς την γνωρίζεις την γυναίκα και τι επάγγελμα κάνει και φυσικά πάντα με τις Οικονομικές δυνατότητες και τα ΟΝΕΙΡΑ του καθενός μας.....

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:47, 10-10-11:

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να δουλεύουν και οι δύο και να ασχολούνται με το σπίτι/παιδιά και οι δύο, σχεδόν στον ίδιο βαθμό. Λέω "σχεδόν" γιατί ακριβώς στα μισά δεν χωρίζονται ποτέ αυτά. Η εξαίρεση είναι όταν η γυναίκα είναι έγκυος και όταν το παιδί είναι κάτω από 15-18 μηνών (η οποιοσδήποτε άλλος λόγος υγείας). Θεωρώ ότι είναι επιεικώς βλακεία η γυναίκα να δουλεύει και να χαλάει τα περισσότερα από αυτά που βγάζει για να της μεγαλώσει κάποια άλλη το παιδί και να της φροντίσει το σπίτι. Αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και το μωρό είναι με τη γιαγιά/θεία, το θεωρώ αποδεκτό, αλλά σε καμια περίπτωση ιδανικό. Αλλά οικονομικό πρόβλημα και οικιακή βοηθός δεν συνδυάζονται με τίποτα για μένα. Αλλη εξαίρεση μπορεί να είναι οικογενειακή επιχείριση που παίρνουν το μωρό μαζί στη δουλειά. Η ίσως η περίπτωση που η γυναίκα είναι ο κύριος εισοδηματίας και τρέχουν δάνεια, οπότε δεν γίνεται αλλιώς. Αλλά ρε παιδιά, όταν κάνεις ένα μωρό, φρόντισέ το και λίγο...για 1-2 χρόνια θα είναι μωρο, μετά πάει...Τι περιμένεις, να το πάρεις έτοιμο, μεγαλωμένο από άλλους? Ιυοθέτησε αμα είναι έτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:21, 10-10-11:

Nα δουλεύει αλλά θα προτιμούσα μια sοft δουλειά να μην λείπει και πολλές ωρες από το σπίτι κάθε μέρεα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:34, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Αλλά ρε παιδιά, όταν κάνεις ένα μωρό, φρόντισέ το και λίγο...για 1-2 χρόνια θα είναι μωρο, μετά πάει...Τι περιμένεις, να το πάρεις έτοιμο, μεγαλωμένο από άλλους? Ιυοθέτησε αμα είναι έτσι.
Δεν άντεξα να μην απαντήσω σε αυτό!

Έτσι ακριβώς είναι κορίτσι μου, μένουν έγκυες γιατί το θέλει η μαμά τους ή η γειτόνισσα ή απλά επειδή βαριούνται το προφυλακτικό και μετά τους το μεγαλώνουν άλλοι κι αυτές το παίρνουν έτοιμο μεγαλωμένο λες κι είναι φαστ φουντ... Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:57, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Nα δουλεύει αλλά θα προτιμούσα μια sοft δουλειά να μην λείπει και πολλές ωρες από το σπίτι κάθε μέρεα.
Συμφωνώ με αυτή τη λογική. Η γυναίκα πρέπει να δουλεύει για να νιώθει χρήσιμη στον εαυτό της και την οικογένειά της. Να μπορεί να καλύπτει τα προσωπικά της έξοδα, να είναι ανεξάρτητη, ελεύθερη, ισορροπημένη και όχι να μένει σε μια σχέση από φόβο ή συμφέρον. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μιλάει με συναδέλφους, να κοινωνικοποιείται.

Καλύτερο νομίζω θα ήταν να δουλεύει το ζευγάρι διαφορετικές ώρες. Βέβαια έτσι βλέπονται λιγότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρακτικά βοηθάει γιατί μειώνονται οι ώρες που είναι μόνο το παιδί. Αν υπάρχει και μια πεθερούλα να το κρατήσει 2-3 ώρες, δεν χρειάζεται να πληρώνεις καθόλου μπέιμπι-σίτερ.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:59, 11-10-11:

Έτσι ακριβώς είναι κορίτσι μου, μένουν έγκυες γιατί το θέλει η μαμά τους ή η γειτόνισσα ή απλά επειδή βαριούνται το προφυλακτικό και μετά τους το μεγαλώνουν άλλοι κι αυτές το παίρνουν έτοιμο μεγαλωμένο λες κι είναι φαστ φουντ... Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.
Μάλλον ζεις σε άλλον κόσμο Himela. Δεν εξηγείται... Τράβα να τα πεις αυτά σε μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί, αλλά τα οικονομικά της δεν τη βοηθούν να απέχει κιόλας από την εργασία της. Στις μέρες μας δεν είναι δύσκολο να τη βρεις, πίστεψέ με.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:05, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Μάλλον ζεις σε άλλον κόσμο Himela. Δεν εξηγείται... Τράβα να τα πεις αυτά σε μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί, αλλά τα οικονομικά της δεν τη βοηθούν να απέχει κιόλας από την εργασία της. Στις μέρες μας δεν είναι δύσκολο να τη βρεις, πίστεψέ με.
Εγώ μιλούσα για αυτές που θέλουν να κάνουν παιδί αλλά θέλουν και την καριέρα τους κι όχι για αυτές που τα οικονομικά τους τους απαγορεύουν να μη δουλέψουν ή να δουλέψουν λιγότερες ώρες. Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:12, 11-10-11:

Εγώ μιλούσα για αυτές που θέλουν να κάνουν παιδί αλλά θέλουν και την καριέρα τους κι όχι για αυτές που τα οικονομικά τους τους απαγορεύουν να μη δουλέψουν ή να δουλέψουν λιγότερες ώρες. Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;
Ναι εντάξει. Ζεις σε άλλον κόσμο. Ποια καριέρα χρυσό μου; Εδώ παρακαλάμε να βρούμε/διατηρήσουμε τη δουλειά μας κι εσύ λες για καριέρες; Για σένα δηλαδή δύο άνθρωποι που θέλουν να κάνουν παιδί και τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν να αφήσει ο ένας από τους δύο τη δουλειά του, δεν έχουν λόγο να κάνουν παιδί; Το λες αυτό σοβαρά;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:27, 11-10-11:

Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;
Αν περιμένεις να στρώσουν τα οικονομικά σου για να κάνεις παιδί, θα πρέπει να περιμένεις το 2020 και λίγο λέω....

Ένα παιδάκι μπορείς να το κάνεις και ας είσαι και ζορισμένος. Παραπάνω ναι, ίσως να ξεφεύγει το θέμα αλλά εντάξει μην τρελαθούμε τελείως. Αν ήταν έτσι οι άνθρωποι στον τρίτο κόσμο δεν θα κάνανε παιδιά. Οι περισσότερες ανάγκες των παιδιών είναι επίπλαστες, ένα παιδί σου ζητάει κάτι πρωτίστως για να του αποδείξεις την αγάπη σου. Μπορείς να του δώσεις π.χ. ένα παιδικό βιβλίο που βρήκες στην βιβλιοθήκη του πατρικού σου σπιτιού και να το "παραμυθιάσεις" ότι του δίνεις το μαγικό βιβλίο που το χάρισε η νεράιδα της λίμνης στην πριγκίπισσα με τα γαλάζια μάτια! Κι αυτό να γουρλούνει τις γαλάζιες ματάρες του και να σε κοιτάει εκστατικά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 11:14, 11-10-11:

αμα θελησει να δουλεψει δεν εχω κανενα προβλημα!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:24, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Ναι εντάξει. Ζεις σε άλλον κόσμο. Ποια καριέρα χρυσό μου; Εδώ παρακαλάμε να βρούμε/διατηρήσουμε τη δουλειά μας κι εσύ λες για καριέρες; Για σένα δηλαδή δύο άνθρωποι που θέλουν να κάνουν παιδί και τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν να αφήσει ο ένας από τους δύο τη δουλειά του, δεν έχουν λόγο να κάνουν παιδί; Το λες αυτό σοβαρά;
Ναι το λέω σοβαρά. Το παιδί το κάνεις για να είσαι εκεί, να ασχολείσαι μαζί του, να το μαθαίνεις πράγματα, να παίζεις μαζί του κι όχι για να το "φορτώσεις" σε κάποιον άλλον. Η δική μου άποψη είναι οτι μια γυναίκα καλό είναι να δουλεύει μέχρι 4 ώρες (part time job) κι όχι παραπάνω κι αυτές τις ώρες το παιδί να μένει με κάποιον συγγενή. Το θεωρώ τελείως fail τη σημερινή εποχή με τόσα μέσα αντισύλληψης να κάνεις παιδί και να αφήσεις να στο μεγαλώνει ένας ξένος.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Αν ήταν έτσι οι άνθρωποι στον τρίτο κόσμο δεν θα κάνανε παιδιά.
Μα καλά, σοβαρά τώρα μου συγκρίνεις τους γονείς του τρίτου κόσμου που είναι καλώς ή κακώς άνθρωποι αμόρφωτοι, κάτω από τα όρια της φτώχειας, με μηδενική γνώση αντισύλληψης, με τους γονείς του δυτικού κόσμου;

Οι περισσότερες ανάγκες των παιδιών είναι επίπλαστες, ένα παιδί σου ζητάει κάτι πρωτίστως για να του αποδείξεις την αγάπη σου. Μπορείς να του δώσεις π.χ. ένα παιδικό βιβλίο που βρήκες στην βιβλιοθήκη του πατρικού σου σπιτιού και να το "παραμυθιάσεις" ότι του δίνεις το μαγικό βιβλίο που το χάρισε η νεράιδα της λίμνης στην πριγκίπισσα με τα γαλάζια μάτια! Κι αυτό να γουρλούνει τις γαλάζιες ματάρες του και να σε κοιτάει εκστατικά!
Δε βλέπω πού διαφωνούμε. Κι εγώ θεωρώ οτι το παιδί δε χρειάζεται πλούτη, χρειάζεται όμως τη μητέρα του κοντά του. Αν η μητέρα δεν μπορεί ΚΑΘΟΛΟΥ να αφήσει τη δουλειά της (μιλάω για βασικές ανάγκες, όχι για ψώνια ή ταξίδια κλπ) τότε όχι, αυτή η οικογένεια για μένα θα ήταν καλό να μην κάνει παιδί γιατί αυτό σημαίνει οτι η μάνα θα απουσιάζει συνεχώς, κι αν είναι λίγο σπίτι θα είναι πτώμα και τα οικονομικά θα είναι και πολύ κάτω του μετρίου.

Παράθεση

dannaros (daniel)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dannaros
Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

O dannaros ύστερα από άλλα δύο γ@μήσια κάθησε και έγραψε στις 11:53, 11-10-11:

ποιος βλάκας λέει ότι η γυναίκα δεν πρέπει να δουλεύει? εγώ φυσικά και την θέλω να δουλεύει στο σπίτι. να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει, να πι(περ)ώνει και άλλα πολλά....

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:59, 11-10-11:

Το είπα και πριν και θα το ξαναπω: οικονομική ανάγκη και οικιακή βοηθός/babysitter απλα ΔΕΝ συνδυάζονται. Πόσο μαλλον όταν μιλάμε για μια δουλειά που "με τα βιας τα βγάζω πέρα" και δίνω τα μισά ή και παραπάνω σε άλλη γυναίκα να μου προσέχει το σπίτι και το παιδί. Τι νόημα έχει αυτό?
Για μένα, καλύτερα να δανειστείς από συγγενείς τον πρώτο καιρό (αν δεν τα καταφέρνεις με τίποτα) και ξαναπάς στη δουλειά όταν το παιδάκι μεγαλώσει λίγο και πάει σε σταθμό. Και σχόλια του τύπου "που να δανειστώ, οι δικοί μου δεν έχουν" και τέτοια είναι άκυρα, γιατί αμα στη δουλειά σου παίρνεις 600 ευρώ και χαλάς 500 σε γυναίκα (υποθέτουμε ότι βρίσκεις με 3 ευρώ την ώρα, που καμία καλή δεν παίρνει τόσα) τι σου μένει για την "οικονομική ανάγκη"? 100 ευρώ το μήνα παραπάνω? Χαχαχα, μπράβο, σώθηκες!
Αν αυτά σου λείπουν μόνο, και δάνειο να πάρεις από τράπεζα καλά είναι. Αλλά σίγουρα οι γιαγιάδες και οι παππούδες θα μπορούν να δώσουν ένα τέτοιο ποσό το μήνα ωστε το παιδί να είναι με τη μαμά του.

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, ούτε 100 δεν σου μένουν γιατί θα τα χαλάς σε βενζίνη ή εισιτήρια, καφέδες, τυρόπιτες και τέτοιες βλακείες που όλοι οι εργαζόμενοι πληρώνουν.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:15, 11-10-11:

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να δουλεύουν και οι δύο και να ασχολούνται με το σπίτι/παιδιά και οι δύο, σχεδόν στον ίδιο βαθμό. Λέω "σχεδόν" γιατί ακριβώς στα μισά δεν χωρίζονται ποτέ αυτά. Η εξαίρεση είναι όταν η γυναίκα είναι έγκυος και όταν το παιδί είναι κάτω από 15-18 μηνών (η οποιοσδήποτε άλλος λόγος υγείας). Θεωρώ ότι είναι επιεικώς βλακεία η γυναίκα να δουλεύει και να χαλάει τα περισσότερα από αυτά που βγάζει για να της μεγαλώσει κάποια άλλη το παιδί και να της φροντίσει το σπίτι. Αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και το μωρό είναι με τη γιαγιά/θεία, το θεωρώ αποδεκτό, αλλά σε καμια περίπτωση ιδανικό. Αλλά οικονομικό πρόβλημα και οικιακή βοηθός δεν συνδυάζονται με τίποτα για μένα. Αλλη εξαίρεση μπορεί να είναι οικογενειακή επιχείριση που παίρνουν το μωρό μαζί στη δουλειά. Η ίσως η περίπτωση που η γυναίκα είναι ο κύριος εισοδηματίας και τρέχουν δάνεια, οπότε δεν γίνεται αλλιώς. Αλλά ρε παιδιά, όταν κάνεις ένα μωρό, φρόντισέ το και λίγο...για 1-2 χρόνια θα είναι μωρο, μετά πάει...Τι περιμένεις, να το πάρεις έτοιμο, μεγαλωμένο από άλλους? Ιυοθέτησε αμα είναι έτσι.
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν άλλη μια φορά:
1. Αν μπορούσαν οι γυναίκες να αφήσουν την δουλειά τους ή να δουλέψουν part time για μία περίοδο ΚΑΙ να συνεχίσουν μετά να έχουν δουλειά πολλές θα τα κάνανε. Συνήθως αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός.
2. Κάποια στιγμή το παιδί πάει σχολείο και τα έσοδα της γυναίκας μπαίνουν στο σπίτι και όχι στην γυναίκα που φυλάει το παιδί.
3. Εσείς όταν σπουδάζατε δεν σας ενδιέφερε να εκφράσετε την δημιουργικότητα σας μέσα από αυτό που μάθατε? Γιατί σπουδάσατε? Δεν σας ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσετε αυτό το δυναμικό?
4. Τα έσοδα του εργαζομένου (προ κρίσης) αυξάνονταν σε βάθος χρόνου, επίσης και τα έξοδα του παιδιού. Αν βρίσκατε ρούχα από φιλενάδες σας για το μωρό σας δεν θα βρίσκετε για τον 15άρη σας που αλλάζει 2 νούμερα παπουτσιού το χρόνο, και δεν μπορεί να γίνει οικονομία στην ξενη γλώσσα και στις αθλοπαιδιές κάτω από κάποιο σημείο, είναι on/off.
4. Έχετε πάρει πρέφα σε πόσα σπίτια αυτή την στιγμή με την κρίση δουλεύει μόνο ο ένας? Και σε πόσα αυτός ο ένας είναι η γυναίκα (δεν θα πιάσω τις μονογονεϊκές χωρίς πατέρα και διατροφή)?

Άντε πάλι οι κακίες. ΒΑΡΕΘΗΚΑ. Και δεν έχουνε γνώμη, και είναι ανεύθυνες, και δεν γουστάρουν τα παιδιά τους και είναι καριερίστες. Ποιό είναι το ποσοστό των γυναικών που και τα 4 αυτά συνυπάρχουν?
Αρχική Δημοσίευση από fockos
Συμφωνώ με αυτή τη λογική. Η γυναίκα πρέπει να δουλεύει για να νιώθει χρήσιμη στον εαυτό της και την οικογένειά της. Να μπορεί να καλύπτει τα προσωπικά της έξοδα, να είναι ανεξάρτητη, ελεύθερη, ισορροπημένη και όχι να μένει σε μια σχέση από φόβο ή συμφέρον. Επίσης είναι πολύ σημαντικό να μιλάει με συναδέλφους, να κοινωνικοποιείται.

Καλύτερο νομίζω θα ήταν να δουλεύει το ζευγάρι διαφορετικές ώρες. Βέβαια έτσι βλέπονται λιγότερο αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρακτικά βοηθάει γιατί μειώνονται οι ώρες που είναι μόνο το παιδί. Αν υπάρχει και μια πεθερούλα να το κρατήσει 2-3 ώρες, δεν χρειάζεται να πληρώνεις καθόλου μπέιμπι-σίτερ.
Η γυναίκα πρέπει να κάνει αυτό που θα την ολοκληρώνει και θα την κάνει να νοιώθει δημιουργική όπως και ο άντρας. Όταν τα οικονομικά δεν το επιτρέπουν κάνει ότι χρειάζεται για να ζήσει η οικογένειά της και αναμένει όπως και ο άντρας πότε θα μπορέσει να κάνει αυτό που προτιμά.
Αυτό με το διαφορετικό ωράριο το έχουμε κάνει αλλά μπορεί και πάλι ο ένας να μειώσει τη δουλειά του τόσο ώστε να νοιώθει μ@λ@κας ή να διακινδυνεύει το μέλλον του.
Πραγματικά αναρωτιέμαι για τους άντρες που δεν θέλουν να δουλεύουν οι γυναίκες τους ή θέλουν να δουλεύουν soft, τόση σιγουριά έχετε ότι θα βγάζετε αρκετά ώστε να ζείτε ανθρώπινα?

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:25, 11-10-11:

Και μετά τα παιδιά έχουν ψυχολογικά προβλήματα που η μαμά τους τα έχει γραμμένα για να κάνει την πολύτιμη καριέρα της.
Καλά, χαλάρωσε, θα κάνεις καμιά ρυτίδα αν σουφρώνεις έτσι!

Εμένα η μητέρα μου ήταν (και είναι) κανονική εργαζόμενη, συνεπώς δεν ήμουν 24 ώρες το 24ωρο μαζί της. Αλλά δεν μου έμεινε κανένα ψυχολογικό. Μια χαρά αναπτύχθηκα. Συνεπώς μην βγάζεις τέτοια βιαστικά συμπεράσματα που μπορεί να μην ισχύουν.

Επίσης, εάν δέχεσαι να σε πληρώνει ο σύζυγος (αν μπορεί!) για να είσαι όλη τη μέρα σπίτι εν μέσω οικονομικής κρίσης, be my ghost.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 12:29, 11-10-11:

Μα καλά, σοβαρά τώρα μου συγκρίνεις τους γονείς του τρίτου κόσμου που είναι καλώς ή κακώς άνθρωποι αμόρφωτοι, κάτω από τα όρια της φτώχειας, με μηδενική γνώση αντισύλληψης, με τους γονείς του δυτικού κόσμου;
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που οι φτωχοί του κόσμου συνεχίζουν και κάνουνε παιδιά, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός που λες. Θα μπορούσες να πεις, π.χ.:

1) Υψηλή θνησιμότητα. Γεννοβολώ μπας και ζήσει κανένα "χτικιάρικο".
2) Παιδική εργασία. Χρειάζονται χέρια να καλλιεργήσουν τα χωράφια, να μαζεύουν τα σκουπίδια ή - το πιο φοβερό - να συσκευάζουν τσιπάκια μνήμης υπολογιστών!
3) Ο ρόλος της γυναίκας επί Σαρίας και άλλων θρησκειών. Σκάσε κουνέλα και γέννα ισλαμάκια να πολεμήσουν για την μαμά-πατρίδα ή το δικό μας: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια.
4) Το ένστικτο που σου δίνει η μαμά-Φύση. Θέλεις να μεταφέρεις τα γονίδιά σου, να πάρεις μέρος στο θαύμα της ζωής.
5) Απ' τη στιγμή που μεγάλωσαν με δυσκολίες και επιβίωσαν, μπορούν να επιβιώσουν και τα παιδιά τους. Αν αυτό δεν συμβεί, θα ξαναπροσπαθήσουν όπως διδάσκει η Μητέρα - Φύση.

Το να μην τελειώνεις μέσα αλλά να τραβιέσαι λιγάκι πριν, δεν χρειάζεται γνώσεις πανεπιστημίου.

Ακριβώς λοιπόν, για αυτούς τους λόγους και άλλους τόσους παραπάνω οι φτωχοί κάνουν παιδιά και θα συνεχίσουν να κάνουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:13, 11-10-11:

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που οι φτωχοί του κόσμου συνεχίζουν και κάνουνε παιδιά, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτός που λες. Θα μπορούσες να πεις, π.χ.:

1) Υψηλή θνησιμότητα. Γεννοβολώ μπας και ζήσει κανένα "χτικιάρικο".
2) Παιδική εργασία. Χρειάζονται χέρια να καλλιεργήσουν τα χωράφια, να μαζεύουν τα σκουπίδια ή - το πιο φοβερό - να συσκευάζουν τσιπάκια μνήμης υπολογιστών!
3) Ο ρόλος της γυναίκας επί Σαρίας και άλλων θρησκειών. Σκάσε κουνέλα και γέννα ισλαμάκια να πολεμήσουν για την μαμά-πατρίδα ή το δικό μας: Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια.
4) Το ένστικτο που σου δίνει η μαμά-Φύση. Θέλεις να μεταφέρεις τα γονίδιά σου, να πάρεις μέρος στο θαύμα της ζωής.
5) Απ' τη στιγμή που μεγάλωσαν με δυσκολίες και επιβίωσαν, μπορούν να επιβιώσουν και τα παιδιά τους. Αν αυτό δεν συμβεί, θα ξαναπροσπαθήσουν όπως διδάσκει η Μητέρα - Φύση.

Το να μην τελειώνεις μέσα αλλά να τραβιέσαι λιγάκι πριν, δεν χρειάζεται γνώσεις πανεπιστημίου.

Ακριβώς λοιπόν, για αυτούς τους λόγους και άλλους τόσους παραπάνω οι φτωχοί κάνουν παιδιά και θα συνεχίσουν να κάνουν.
Όλα τα παραπάνω που λες συναθροίζονται σε δυο λέξεις: έλλειψη μόρφωσης.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:32, 11-10-11:

και δεν μπορεί να γίνει οικονομία στην ξενη γλώσσα και στις αθλοπαιδιές κάτω από κάποιο σημείο, είναι on/off.
καλα ποσα λεφτα πεταγονται,,ετσι δεν λεγεται..

πολυ λιγοτερα λεφτα θα χρειαζοταν οι οικογενεια για ενα παιδι αν δεν εκανε οτι και οι αλλοι.πεταγοντας λεφτα στον αερα..για περιοδικες μοδες..

το τι ακουω και καραφλιαζω -περισσοτερο απο οτι εχω ηδη-δεν λεγεται..

απο το πιο απλο,τα σχολικα,,μεχρι τα παπουτσια μαρκας και το μπαλετο ταικβοντο-λες και οι προγονοι μας κανανε - και ενα σωρο αλλες μπουρδες..

ουτε καν αγγλικα χρειαζονται ουτε φροντιστηρια σε ηλικιες δημοτικου..

εγω δεν εκανα ποτέ μικρος αγγλικα ή αλλο φροντιστηριο,αλλα ειχα μανα στο σπιτι..
και τα εμαθα απο τους υπολογιστες βιντεοπαιχνιδια μονος μου στα 18 μου.. και στα σχολεια 18-19 επαιρνα..

καλυτερα περισσοτερη μανα στο σπιτι.παρα περισσοτερα λεφτα..γιατι με το πρωτο γινεται καλυτερο παιδι,,με το δευτερο οχι..

προσωπικα,,θελω πρωτα η γυναικα να φροντιζει σπιτι και παιδια και με αυτα καλα αν χρειαζεται και μπορει να δουλευει..

αλλα υπαρχουν προτεραιοτητες σε μια οικογενεια..για μενα τουλαχιστον..

καλυτερα να δουλευει μονο ο ανδρας και να ζει με λιγοτερα η οικογενεια αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα..-η αδελφη μου φιλολογος το τι παλαβα ανισορροπα παιδια απο διαλυμενες οικογενεεις βλεπει στο σχολειο δεν λεγεται,,εχει φρικαρει..-..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:03, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
καλυτερα να δουλευει μονο ο ανδρας και να ζει με λιγοτερα η οικογενεια αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα..-η αδελφη μου φιλολογος το τι παλαβα ανισορροπα παιδια απο διαλυμενες οικογενεεις βλεπει στο σχολειο δεν λεγεται,,εχει φρικαρει..-..
Ηimela και Άγγελε ( κι ας κάνω μόνο quote τον Άγγελο το αυτό ισχύει και για τη Himela)

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΓΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ αναπαράγοντας στερεότυπα που προσβάλλουν εσάς τους ίδιους που με τόση περισσή βεβαιότητα τα βροντοφωνάζετε.

Τόσοι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ άνθρωποι έχουν βγει και έχουν γράψει "η μαμά μου δούλευε και δεν νομίζω ότι γύρναγα τους δρόμους/είχα ψυχολικά". Δεν διαβάζετε τα ποστ των άλλων στα θέματα που γράφετε? Ή αυτούς που τα γράφουν αυτά τους θεωρείτε απλά ανισσόροπους?
Πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσετε γιατί αυτός ο επιλεκτικός στραβισμός ώρες - ώρες σπάει κόκκαλα(!)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 14:05, 11-10-11:

Σε λίγο θα παρακαλάμε να βρούμε δουλειά,άρα δεν υπάρχει θέμα του θέλω ή όχι

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:13, 11-10-11:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΓΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ αναπαράγοντας στερεότυπα που προσβάλλουν εσάς τους ίδιους που με τόση περισσή βεβαιότητα τα βροντοφωνάζετε.
ποιος προσεβαλλε?

μια αποψη ειπα..

και δεν ειπα οτι η γυναικα δεν πρεπει να δουλευει..
απλα οτι για μενα πρωτα ερχονται τα παιδια και μετα η δουλεια ως προτεραιοτητες..

εσυ γιατι τσαντιζεσαι τοσο?
δεν γινονται σπαταλες οπως αυτες που προανεφερα?ολα λαθος ειναι?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:31, 11-10-11:

αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα.
Σε αυτό το σημείο προσβάλλεις. Αν δεν το βλέπεις ... δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Στο θέμα του τι ορίζουμε σπάταλη και τι όχι, πέρα από κάποιες ...global truth ναι, έχουμε διαφορές, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Στο γιατί "τα παίρνω" εγώ και όχι πιθανόν οι συνομιλητές, δεν μπορώ προφανώς να σου απαντήσω για τους άλλους.
Εγώ πάντως "τα παίρνω" όταν κάποιος προβάλει απόλυτες απόψεις που θίγουν μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μου. (βλέπε-->τις εργαζόμενες μητέρες και τα τέκνα αυτών)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:12, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν άλλη μια φορά:
1. Αν μπορούσαν οι γυναίκες να αφήσουν την δουλειά τους ή να δουλέψουν part time για μία περίοδο ΚΑΙ να συνεχίσουν μετά να έχουν δουλειά πολλές θα τα κάνανε. Συνήθως αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός.
2. Κάποια στιγμή το παιδί πάει σχολείο και τα έσοδα της γυναίκας μπαίνουν στο σπίτι και όχι στην γυναίκα που φυλάει το παιδί.
3. Εσείς όταν σπουδάζατε δεν σας ενδιέφερε να εκφράσετε την δημιουργικότητα σας μέσα από αυτό που μάθατε? Γιατί σπουδάσατε? Δεν σας ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσετε αυτό το δυναμικό?
4. Τα έσοδα του εργαζομένου (προ κρίσης) αυξάνονταν σε βάθος χρόνου, επίσης και τα έξοδα του παιδιού. Αν βρίσκατε ρούχα από φιλενάδες σας για το μωρό σας δεν θα βρίσκετε για τον 15άρη σας που αλλάζει 2 νούμερα παπουτσιού το χρόνο, και δεν μπορεί να γίνει οικονομία στην ξενη γλώσσα και στις αθλοπαιδιές κάτω από κάποιο σημείο, είναι on/off.
4. Έχετε πάρει πρέφα σε πόσα σπίτια αυτή την στιγμή με την κρίση δουλεύει μόνο ο ένας? Και σε πόσα αυτός ο ένας είναι η γυναίκα (δεν θα πιάσω τις μονογονεϊκές χωρίς πατέρα και διατροφή)?
1) Αν η δουλειά που έχεις τώρα είναι για το ****, και σε 1-2 χρόνια κάτι θα βρεις αντιστοιχο. Δεν μιλαμε να παραιτηθεί η διεθύντρια ομίλου, αλλά η απλή υπάλληλος που σκίζεται για 600 ευρώ ΚΑΤΙ θα βρει. Δες λίγο μια χρυσή ευκαιρία, πόσες αγγελίες έχει. (εγώ τώρα που το γράφω αυτό, εχει 38.200 θέσεις στον ιδιωτικό τομέα).
2) Το κάλυψα αυτό με το νούμερο 1
3) Πες μου πόσες νέες μαμάδες κάνουν τη δουλειά των ονείρων τους και προέκυψε από τις σπουδές των ονείρων τους. Αυτές ας μείνουν.
4) Αυτά είναι εξαιρέσεις, εκεί δεν μιλάμε για το αν "θελω" μιλάμε για το αν "μπορώ"

Εγώ αν προσέξεις αναφέρομαι σε αυτές που έχουν δουλειά του κώ*** (600-700 ευρω) και όσα παιρνουν τα δίνουν σε γυναίκα να φυλάει το μωρο και το σπίτι, σε καθημερινή βάση. ΟΧΙ σε αυτές που έχουν μεγαλύτερα παιδιά, ΟΧΙ σε αυτές που δεν πληρώνουν γυναίκα, ΟΧΙ σε αυτές που θα πάρουν babysitter μια-δυο φορές το μήνα και ΟΧΙ σε γυναίκες χωρίς παιδιά (γενικά, αν θέλουν να δουλευουν ή οχι. Εννοείται πως αν μπορούσαμε, κανεις δεν θα ήθελε να δουλευει, ανεξαρτήτως φύλου).

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 15:50, 11-10-11:

Όλα τα παραπάνω που λες συναθροίζονται σε δυο λέξεις: έλλειψη μόρφωσης.
Όλα τα παραπάνω που λέει συναθροίζονται και στο "τα πετεινά του ουρανού ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν"=πίστη.
Επίσης το κάνω 10 μου μενουν τα δύο δεν δείχνει έλλειψη μόρφωσης δείχνει επαφή με την πραγματικότητα στις συνθήκες ζωής τους και παραπέμπει και στην ελληνική επαρχία πριν τον φεμινισμό που τόσο σου αρέσει. Θα θυμίσω ότι η αντισύλληψη είναι κεκτημένο λόγω φεμινισμού.
καλα ποσα λεφτα πεταγονται,,ετσι δεν λεγεται..

πολυ λιγοτερα λεφτα θα χρειαζοταν οι οικογενεια για ενα παιδι αν δεν εκανε οτι και οι αλλοι.πεταγοντας λεφτα στον αερα..για περιοδικες μοδες..

το τι ακουω και καραφλιαζω -περισσοτερο απο οτι εχω ηδη-δεν λεγεται..

απο το πιο απλο,τα σχολικα,,μεχρι τα παπουτσια μαρκας και το μπαλετο ταικβοντο-λες και οι προγονοι μας κανανε - και ενα σωρο αλλες μπουρδες..

ουτε καν αγγλικα χρειαζονται ουτε φροντιστηρια σε ηλικιες δημοτικου..

εγω δεν εκανα ποτέ μικρος αγγλικα ή αλλο φροντιστηριο,αλλα ειχα μανα στο σπιτι..
και τα εμαθα απο τους υπολογιστες βιντεοπαιχνιδια μονος μου στα 18 μου.. και στα σχολεια 18-19 επαιρνα..

καλυτερα περισσοτερη μανα στο σπιτι.παρα περισσοτερα λεφτα..γιατι με το πρωτο γινεται καλυτερο παιδι,,με το δευτερο οχι..

προσωπικα,,θελω πρωτα η γυναικα να φροντιζει σπιτι και παιδια και με αυτα καλα αν χρειαζεται και μπορει να δουλευει..

αλλα υπαρχουν προτεραιοτητες σε μια οικογενεια..για μενα τουλαχιστον..

Για τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών υπάρχουν πολλοί λόγοι.
1.Δεν θέλω να συζητήσω τα Αγγλικά σου αλλά ήδη σήμερα χωρίς Αγγλικά δεν μπορείς να προχωρήσεις σχεδόν σε κανένα τομέα και ήδη το lower σε πολλές δουλειές δεν είναι αρκετό, Όταν δε εμένα μου έρχεται φοιτητής, ζητά βιβλιγραφία και μου λέει ότι τη θέλει στα Ελληνικά γιατί δεν ξέρει Αγγλικά τον θεωρώ απαράδεκτο. Πως θα κάνεις σπουδές χωρίς καθόλου διεθνή βιβλιγραφία? Πως θα έχεις προοπτικές να δουλέψεις έξω, να ανοίξει το μυαλό σου, να εξερευνήσεις άλλους πολιτισμούς χωρίς το εφόδιο μιας ξένης γλώσσας? Αυτό θες για το παιδί σου?
2. Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν δίνει τίποτα πέρα από ακαδημαική γνώση. Οι τέχνες είναι ανύπαρκτες, ο αθλητισμός τυχαίος (εξαρτάται από το γυμναστή και το μίγμα των παιδιών) ενώ ακόμα και η τεχνολογία είναι σε εμβρυακό στάδιο. Αν θες το παιδί σου να'χει στοιχειώδη παιδεία και σε αυτά τα πράγματα από που θα την πάρει? Δεν λέω γιατί το θέλει ο γονιός, ούτε γιατί το κάνει και το γειτονόπουλο, λέω αν βλέπεις στο παιδί σου μια τέτοια ανάγκη.
3. Στο χτίσιμο χαρακτήρα μπορεί να είναι σημαντικότατη η εξωσχολική δραστηριότητα. Εγω έχω δει την βοήθεια που έχει δώσει στον έφηβο γυιό μου το σπορ που διάλεξε και σωματικά αλλά και στην ικανότητά του να χειρίζεται καταστάσεις και στην σταθερότητα του στο τι θεωρεί σημαντικό και τι όχι.

Έχεις μια τάση να παίρνεις την χειρότερη κατάσταση γονέων και να την κάνεις παντιέρα. Το πως ήταν η δική σου παιδική ζωή δεν λέει απαραίτητα κάτι για το σήμερα αλλά ούτε και για το πως ήταν η ζωή των άλλων στην δική σου εποχή. Δεν υπάρχει μόνο μία "φυσιολογικότητα" και όλοι οι άλλοι δεν ειναι ματαιόδοξοι, σπάταλοι, αδιάφοροι κλπ κλπ

1) Αν η δουλειά που έχεις τώρα είναι για το ****, και σε 1-2 χρόνια κάτι θα βρεις αντιστοιχο. Δεν μιλαμε να παραιτηθεί η διεθύντρια ομίλου, αλλά η απλή υπάλληλος που σκίζεται για 600 ευρώ ΚΑΤΙ θα βρει. Δες λίγο μια χρυσή ευκαιρία, πόσες αγγελίες έχει. (εγώ τώρα που το γράφω αυτό, εχει 38.200 θέσεις στον ιδιωτικό τομέα).
2) Το κάλυψα αυτό με το νούμερο 1
3) Πες μου πόσες νέες μαμάδες κάνουν τη δουλειά των ονείρων τους και προέκυψε από τις σπουδές των ονείρων τους. Αυτές ας μείνουν.
4) Αυτά είναι εξαιρέσεις, εκεί δεν μιλάμε για το αν "θελω" μιλάμε για το αν "μπορώ"

Εγώ αν προσέξεις αναφέρομαι σε αυτές που έχουν δουλειά του κώ*** (600-700 ευρω) και όσα παιρνουν τα δίνουν σε γυναίκα να φυλάει το μωρο και το σπίτι, σε καθημερινή βάση. ΟΧΙ σε αυτές που έχουν μεγαλύτερα παιδιά, ΟΧΙ σε αυτές που δεν πληρώνουν γυναίκα, ΟΧΙ σε αυτές που θα πάρουν babysitter μια-δυο φορές το μήνα και ΟΧΙ σε γυναίκες χωρίς παιδιά (γενικά, αν θέλουν να δουλευουν ή οχι. Εννοείται πως αν μπορούσαμε, κανεις δεν θα ήθελε να δουλευει, ανεξαρτήτως φύλου).
Δεν έχετε καταλάβει μάλλον τι λέω, μια δουλειά 600 € σήμερα μπορεί να είναι μια δουλειά των 700-800 κλπ € αύριο. Μια δουλειά που διακόπτεται σήμερα, άλλη δουλειά σε 2 χρόνια, ξανασταμάτημα, άλλη δουλειά σε 2 χρόνια είναι πάντα στα 600 €. Επίσης μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν 500 χιλιάδες άνεργοι για τις 38 χιλιάδες θέσεις που αναφέρεις. Και αρχίζεις να εδραιώνεσαι σε μια δουλειά τελικά μετά τα 35 για να κάνεις τι? Να μην βγάλεις ούτε σύνταξη. Ποιά ανεξαρτησία προσδίδει αυτό σε μιά γυναίκα? Αν αύριο ο καλός σου τζάσει? Αν πεθάνει? Τι στο καλό, που ζείτε, αλλού? Στο ξαναλέω... την γυναίκα την πληρώνεις μέχρι να πάει το παιδί παιδικό. Όμως την θέση σου στην εργασία την εδραιώνεις με τα χρόνια και με το πόσο καλά κάνεις την δουλειά σου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:09, 11-10-11:

πωπω πολυ αγριμενες μαναδες εχουμε εδω στο στεκι..

μην βαρατε!

δεν ηθελα να θιξω καμια προσωπικα..

και οι περισσοτερες γυναικες δουλευουν απο αναγκη τουλαχιστον..-και η μανα μου πχ που ετυχε να μην δουλευει,παντα το εχει σαν απωθημενο καπως να δουλευε καποτε,,-

απλα ελπιζω να εχουν οι γυναικες-οταν κανουν οικογενεια βεβαια- μεσα τους πρωτα την ανατροφη των παιδιων ως σημαντικο και μετα τη δουλεια..

αυτο νομιζω οτι ειναι το καλυτερο και για την ψυχολογια των ιδιων και των παιδιων

που οντως απο οτι ψυχιατρους κλπ που εχω ακουσει,,χρειαζονται κυριως τη συνεχη παρουσια της μανας αν ειναι δυνατον στα πρωτα χρονια ως μωρα μεχρι τον παιδικο σταθμο,νηπιο κλπ..,,γιατι αλλιως μενουν κενα που δεν καλυπτονται, και μετα ετσι και αλλιως το παιδι με τα σχολεια το πρωι εξω ειναι,,σχολεια κλπ..οποτε γινεται ενας συνδιασμος

αν προσεβαλλα μαναδες,,συγγνωμη..

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:09, 11-10-11:

Υπάρχουν χιλιάδες εργαζόμενες μητέρες που τα καταφέρνουν μια χαρά με τα παιδιά τους. Προσωπικά σχέδον όλοι όσοι ξέρω έχουν μητέρες που δούλευαν και δουλεύουν ακόμη σε πολλές περιπτώσεις. Το παιδί δεν πρέπει να είναι πρόσχημα για να μένει η γυναίκα στο σπίτι. Και για καθαρά πρακτικούς λόγους, το είσοδημα της χρειάζεται πάρα πολύ. Προφανώς θα είναι δύσκολο και για το παιδί και για εκείνη και για τον άντρα της αν το ωράριο δεν βολεύει. Το ίδιο όμως ισχύει και για τον πατέρα.
Και η δική μου μητέρα δούλευε πάντα και ακόμα το κάνει και ποτέ δεν ένιωσα...παραμελημένη. Ίσα ίσα όταν το σκέφτομαι τώρα δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ζούσαμε αν δούλευε μόνο ο πατέρας μου. Θα είχα στερηθεί, κι εγώ κι ο αδερφός μου πάρα πολλά πράγματα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:28, 11-10-11:

θα ήθελα απλώς να διευκρινήσω ότι η αντίδρασή μου δεν είναι στο αν κάποιος θα ήθελε να μείνει η σύζυγος σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά. Δλδ, έχω ενστάσεις αλλά δεν θα της εξέφραζα με τον τρόπο που εκφράστηκα .
Τα ,.. τραγικά είναι αυτά που ήθελα να στηλιτεύσω, και για αυτό εκφράστηκα κάπως πιο έντονα.
Αν και ο έτερος που ερωτήθηκε δεν έχει απαντήσει στις απορίες μου ακόμα, τουλάχιστον ένας με διάβασε

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:38, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Ηimela και Άγγελε ( κι ας κάνω μόνο quote τον Άγγελο το αυτό ισχύει και για τη Himela)

Τόσοι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ άνθρωποι έχουν βγει και έχουν γράψει "η μαμά μου δούλευε και δεν νομίζω ότι γύρναγα τους δρόμους/είχα ψυχολικά". Δεν διαβάζετε τα ποστ των άλλων στα θέματα που γράφετε? Ή αυτούς που τα γράφουν αυτά τους θεωρείτε απλά ανισσόροπους?
Πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσετε γιατί αυτός ο επιλεκτικός στραβισμός ώρες - ώρες σπάει κόκκαλα(!)
Ας απαντήσω λοιπόν, ήθελα να απαντήσω αύριο με πιο καθαρό μυαλό αλλά αφού με πιέζετε...

Δε θεωρώ οτι προσβάλλω κανέναν με το να λέω οτι το παιδί θέλει τη μάνα του να ασχολείται μαζί του εποικοδομητικά κι όχι τυπικά (έφαγες; διάβασες; όχι να μην παίξεις playstation! τι ώρα έχεις μπάσκετ; κλπ κλπ). Προσωπικά η μαμά μου δούλευε κι εγώ μετά το σχολείο πήγαινα στη γιαγιά και γύριζα σπίτι γύρω στις 6. Σε πληροφορώ οτι η μαμά μου από τη στιγμή που γύριζε σπίτι ασχολιόταν με μένα, δηλαδή και τις δουλειές που είχε και την ψυχαγωγία της τα κάναμε μαζί, άκουγε με προσοχή αυτά που της έλεγα για το σχολείο, τους προβληματισμούς μου, παίζαμε μαζί, πηγαίναμε βόλτες, ήμουν για κείνη τα πάντα στη ζωή της. Για αυτό το λόγο θέλω κι εγώ να είμαι αυτή η μάνα για το παιδί μου όταν θελήσει ο Θεός. Απλά επειδή τη σημερινή ημέρα οι εργασίες είναι από 9 ώρες και πάνω κάθε μέρα, θεωρώ οτι αυτές οι ώρες που μένουν δεν είναι αρκετές. Δεν ξέρω ρε παιδιά,μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δε θέλω να έχω ένα παιδί που μου το μεγαλώνουν άλλοι κι εγώ απλά γυρνάω και το φιλάω πριν κοιμηθεί... Είναι τόσο κακό αυτό που λέω; Είναι τόσο κακό να συμβουλεύω τις γυναίκες να κάνουν παιδί όταν νιώσουν οτι θα το έχουν ως προτεραιότητα στη ζωή τους κι όχι ως "μια ακόμα ασχολία από τις πολλές";

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:32, 11-10-11:

η γυναίκα θέλω να δουλεύει όχι μια full time δουλειά π.χ. μηχανικός (το επαγγελμα αυτό το θεωρώ ακατάλληλο για γυναίκα) αλλά μια πιο soft π.χ. δάσκαλα, διοικητικής υπάλληλος, ιατρός (ορισμενες ειδικότητες). Το να μην δουλεύει καθόλου το θεωρώ όμως απαράδεκτο και απλό βόλεμα από την μητέρα.

Γενικά δασκάλα είναι το καλυτερο επάγγελμα για μια μητέρα αφού έχει εκπαιδευτεί σωστά για να μεγαλώσει το παιδί (για αυτό τα καλύτερα παιδια (χαρακτήρες) είναι παιδιά δασκάλων

Μάλιστα αυτές που δε δουλεύουν καθόλου πιστεύω ότι διαπαιδαγωγούν με το χειρότερο τρόπο τα παιδιά. Έίναι αργόσχολες διαβάζουν τα παιδιά, φωνάζουν αν δε διαβάσουν.

Όπως και να το κάνουμε στο παιδί επιδρα θετικά το να βλέπει την μητέρα του να δουλεύει και κατά κάποιον τρόπο λειτουργεί ως πρότυπο.

Αυτά που λένε κυριως οι ψυχολόγοι ότι το παιδί θέλει έναν γονέα ανευ δουλειάς για να ασχολείται συνέχεια μαζι του για να διαπαιδαγωγηθει σωστά τα θεωρώ σαχλαμάρες.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς δουλεύει το wine; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-12-10 στις 20:39.
    • Δουλεύει... ΚΑΙ νύχτα! - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 61 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-11-09 στις 23:16.
    • Μας δουλεύει ο ANT1; - Από truffinho
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-07 στις 12:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους