Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,016 μέλη και 2,415,710 μηνύματα σε 75,314 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 371 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κορμός σοκολάτας (μωσαϊκό)

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε: στις 13:14, 08-09-11:

Κορμός σοκολάτας (μωσαϊκό) σοκο-κόλαση...μια σοκολατένια αμαρτία!
Ή αλλιώς γλυκό σαλάμι.

Συστατικά
750gr μπισκότα πτι μπερ
1 1/5 φλυτζάνι τσαγιού άχνη
2 κουταλιές σούπας κακάο
125 γρ μαργαρίνη
1 φλυτζάνι του καφέ λικέρ
2 φλυτζάνια τσαγιού γάλα
1/2 πακέτο βούτυρο

Εκτέλεση
  • Σε ένα μπολ, ανακατέψτε το γάλα, το κακάο και το βούτυρο με το μίξερ.

• Σπάστε τα μπισκότα σε μέτρια κομμάτια και ανακατέψτε τα με την κρέμα.

• Απλώνετε το μείγμα σε λαδόχαρτο ή σε άλλο αντικολλητικό χαρτί και το πλάθετε, έτσι ώστε να δημιουργηθεί σε σχήμα κορμού.
  • Το βάζετε στην κατάψυξη να παγώσει. Οταν παγώσει το πασπαλίζετε από πάνω με ψιλοτριμμένο μπισκότο ή τρούφα. Κόβετε σε φέτες και σερβίρετε.
Επίσης, μπορείτε πριν το βάλετε στην κατάψυξη να επικαλύψετε την επιφάνεια με μερέντα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drama Prinzessin : 08-09-11 στις 13:27.
25 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 13:41, 08-09-11:

ωραιο,αλλα δυσκολο να βρεις που να το βαλεις καθε φορα..εγω το βαζω σε ενα ταψι καλυτερα..

επισης χοντροκομμενα με το χερι καρυδια πανε πολυ.μεσα..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 14:04, 08-09-11:

Θα μπορούσαμε αντί για πτι- μπερ να χρησιμοποιήσουμε Digestive?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 14:09, 08-09-11:

Το λικέρ ποου το βάζουμε?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,131 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 14:12, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Το λικέρ ποου το βάζουμε?
Βρέχουμε με το λικέρ τα μπισκότα.
Χικ, χικ.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 14:24, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Βρέχουμε με το λικέρ τα μπισκότα.
Χικ, χικ.
Που στο καλό το γράφει αυτό στη συνταγή?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 14:27, 08-09-11:

Που στο καλό το γράφει aυτό στη συνταγή?
Δεν χρειάζεται να το γράφει γιατί εξυπακούεται. Χα!

Το ξέρω επειδή έχω κάνει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 14:34, 08-09-11:

Και τη μαργαρίνη? Μαζί με το βούτυρο, το κακάο και το γάλα? Αν δε τα βρέξουμε με λικέρ πειράζει?
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε: στις 14:45, 08-09-11:

Και τη μαργαρίνη? Μαζί με το βούτυρο, το κακάο και το γάλα?
Μάλλον.
Εγώ θυμάμαι ότι χρησιμοποιούσα μόνο βιτάμ πλάκα.
Ίσως δε θυμάμαι καλά.
Αν δε τα βρέξουμε με λικέρ πειράζει?
Όχι, δεν πειράζει. Μπορείς να τα βρέξεις και με γάλα αλλά και με τίποτα.
Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε: στις 15:20, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Θα μπορούσαμε αντί για πτι- μπερ να χρησιμοποιήσουμε Digestive?
Εγώ νομίζω ότι ο κορμός θέλει οπωσδήποτε μπισκότα πτι μπερ!
Αλλά θεωρώ πως θα γινει με οποιοδήποτε μπισκότο νόστιμο, με παραλλαγή στη γεύση.
Μια δοκιμή θα σε πείσει, άλλωστε να γίνει χάλια δε νομίζω.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,743 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 15:33, 08-09-11:

Γίνεται με οποιοδήποτε μπισκότο, αρκεί να είναι σκληρό ...... να μην θρυμματιζεται...να μπορεις να το κοβεις κομμάτια με τα χέρια σου....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-09-11 στις 21:32. Αιτία: διόρθωση ορθογραφικών λαθών...το θρύμμα :P
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,040 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 16:30, 08-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Γίνεται με οποιοδήποτε μπισκότο, αρκεί να είναι σκληρό ...... να μην θρυματιζεται...να μπορεις να το κοβεις κομμάτια με τα χέρια σου....
Τότε νομίζω τα Digestive δεν πολυ-κάνουν. Θρυμματίζονται.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 17:07, 08-09-11:

Τότε θα τα παγώσω για να μην θρυμματίζονται εύκολα!

Είναι τα αγαπημένα μου μπισκότα!
Παράθεση

natalia3807

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H natalia3807 έγραψε: στις 21:15, 08-09-11:

αχ τρελαίνομαι για κορμό.απότι φαίνεται δεν είναι και τόσο δύσκολο να το φτιάξεις,θα δοκιμάσω να το κάνω και ο θεός βοηθός
Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

H Drama Prinzessin έγραψε: στις 21:28, 08-09-11:

Καλή επιτυχία.

Μετά θέλουμε κριτικές.
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

H Dalian έγραψε: στις 00:13, 09-09-11:

Θεικός ο άτιμος ο κορμός

100,000,000 θερμίδες όμως ρε γμτ
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 00:24, 09-09-11:

Είχα φάει μωσαϊκό όταν ήμουν πολύ μικρή και είχα ξετρελαθεί... δεν θυμόμουν πως λεγόταν και δεν μπορούσα να βρω συνταγή. Με έσωσες!!! Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν θα βρω από αυτά τα μπισκότα. Αν δεν βρώ θα δοκιμάσω με oreo
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 00:37, 09-09-11:

Πω ρε κλεοπατρα τι μου κανεις τωρα? :$ απο τα αγαπημενα μου γλυκα..ειδικα η γιαγια μου το εκανε τελειο!
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 13:02, 10-09-11:

Το 'φτιαξα! ^_^ Μόνο που εγώ έβαλα μια κούπα γάλα, μαργαρίνη, 2 πακέτα πτι μπερ (δε τα βούτηξα στο λικέρ), 3 κουταλιές κακάο και 2 κουταλιές άχνη ζάχαρη. Τώρα το έχω βάλει στην κατάψυξη και περιμένω να παγώσει!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,743 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 01:33, 11-09-11:

Το έφτιαξα κι εγώ μόνο που αντί για λικέρ έριξα κονιάκ ή αν είχα πορτοκάλι θα τα βούταγα σε χυμό πορτοκάλι
και αντί για κακάο εγώ έβαλα σοκολάτα σκόνη και το πασπάλισα μετά από πάνω με σοκολάτα....
και προσθεσα κομμένα καρυδια και αμύγδαλα......
....και το έβαλα σε ταψάκι όποτε το έκοψα σε τριγωνακια...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μους σοκολάτας από ..αβοκάντο! - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-04-12 στις 17:54.
    • Μεθυσμένη Σαρλότ Σοκολάτας - Από Ophelia
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-07-11 στις 22:38.
    • Σουφλέ σοκολάτας - Από Katerina192
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-10-10 στις 19:31.
    • Σιροπιαστό κέικ σοκολάτας - Από BAD MAIPH
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-12-07 στις 22:04.
    • Κεκάκια Σοκολάτας - Από zanin
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-07 στις 15:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα