Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κωδικοποίηση συνόλου χαρακτήρων και email

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:35, 27-07-05:

Λοιπόν... χρειάζομαι τη βοήθεια σας :o
Εγώ είμαι μια μικρή και αθώα χρήστρια και δεν ξέρω πολλά πράγματα η αλήθεια είναι....

Το πρόβλημα...
Έστειλα ένα email σε μία εταιρία και κάτι ρωτούσα για προσωπικό μου θέμα.
Το mail εγώ το έστειλα μέσω hotmail.
Έκαναν reply στο mail μου με την απάντηση αλλά αυτό που εγώ πήρα ήταν κάτι κινέζικα ....
Βλέπω κωδικοποιημένα και το θέμα, και το δικό μου αρχικό μήνυμα και την απάντηση τους....
Δοκίμασα να αλλάξω την κωδικοποίση από τις επιλογές που είχα μέσω του Bowser μου (ΙΕ 6) και πάλι δεν μπορώ να το διαβάσω (οκ η αλήθεια είναι δεν δοκίμασα όλες τις επιλογές... δηλαδή κάτι κινέζικα κυριλικά και βιετναμέζικα κλπ τα άφησα εκτός)
Δοκίμασα να το κάνω forward στον λογαριασμό της εταιρίας που είμαι όπου τα ανοίγω με Outlook express και πάλι τίποτα.

Το ερώτημα...
Υπάρχει τρόπος τελικά να καταφέρω να το διαβάσω - αποκωδικοποιήσω?

Ο όρος....
δε θέλω να τους στείλω κάποιο Mail που να λέει ότι δεν κατάφερα να το διαβάσω λόγω κωδικοποίσης και να μου το ξαναστείλουν!!

HELPPPPPPPPPPP

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:55, 27-07-05:

Λοίπον ... δοκίμασε να διαβάσεις το μηνυμά τους σε κωδικοποιήση windows-1253 , iso-8859-7 και επίσης MacGreek (Αν και δεν νομίζω ότι ο IE6) ....
Επίσης εαν δεν λυθεί προσπάθησε να κάνεις forward το e-mail τους σε κάποιο e-mail που το λαμβάνεις σε outlook ή σε κάποιο αλλό e-mail client και δοκίμασε εκεί....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:07, 21-08-11:

Εἶχα στείλει ἕνα e-mail σὲ ἕνα καθηγητὴ καὶ ἐνῷ ἔλαβα τὴν ἀπάντησή του, δὲν μπορῶ νὰ τὸ διαβάσω καθὼς μοῦ ἐμφανίζονται τὰ γράμματα «ἀλαμπουρνέζικα». Θὰ ἤθελα, ἂν γίνεται, νὰ μπορέσω νὰ τὰ μετατρέψω σὲ μορφὴ ποὺ νὰ διαβάζεται. Ὅσοι γνωρίζετε, διαφωτίστε με ἂν μπορεῖτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:12, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Εἶχα στείλει ἕνα e-mail σὲ ἕνα καθηγητὴ καὶ ἐνῷ ἔλαβα τὴν ἀπάντησή του, δὲν μπορῶ νὰ τὸ διαβάσω καθὼς μοῦ ἐμφανίζονται τὰ γράμματα «ἀλαμπουρνέζικα». Θὰ ἤθελα, ἂν γίνεται, νὰ μπορέσω νὰ τὰ μετατρέψω σὲ μορφὴ ποὺ νὰ διαβάζεται. Ὅσοι γνωρίζετε, διαφωτίστε με ἂν μπορεῖτε.
Άνοιξέ το email με Internet Explorer, κάνε δεξί κλικ κάπου στη σελίδα και θα σου εμφανιστεί στη λίστα με τις εντολές το "Κωδικοποίηση".. Αν σου είναι προεπιλεγμένο το "Ελληνικά (Windows)" γύρισέ το σε "Unicode (UTF-8 )" ή το αντίστροφο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 19:24, 21-08-11:

Τὸ ἔκανα καὶ δὲν ἄλλαξε τίποτα

Κάποια ἄλλη ἰδέα;

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:26, 21-08-11:

Δοκίμασε και το "Ελληνικά (ISO)".. Παίξε με τις κωδικοποιήσεις..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:33, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Τὸ ἔκανα καὶ δὲν ἄλλαξε τίποτα

Κάποια ἄλλη ἰδέα;

Πάρε τον τηλέφωνο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:39, 21-08-11:

Το outlook και το thunderbird που ξέρω έχουν επιλογή για την αλλαγή κωδικοποίησης στα μηνύματα, δοκίμασες να δεις το μήνυμα μέσα από το πρόγραμμα του ταχυδρομείου σου με αλλαγή κωδικοποίησης από εκεί? Συνήθως στα εργαλεία υπάρχει η επιλογή

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:04, 21-08-11:

Άλλες ιδέες:
Στείλε το σε κάποιο άλλο web based mailbox. Δεν μπορεί όλο και κάποιο θα έχεις.
Άνοιξέ το με notepad.

Και τα δύο μου έχουν δουλέψει σε άσχετες φάσεις.
Να ξέρεις όμως πως μπορεί να μην λειτουργήσει και τίποτα...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:08, 21-08-11:

Dreamsrevenge, ὑπῆρξες ἡ σωτηρία μου! Κατέβασα τὸ thunderbird καὶ μὲ μιὰ ἐπιλογὴ κωδικοποίησης στὰ Ἑλληνικὰ ἐμφανίσθηκε τὸ μήνυμα! Εὐχαριστῶ ὅλους γιὰ τὴ βοήθειά σας!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:35, 21-08-11:

...έχει κρυφές χάρες το κατά τα άλλα υποτιμημένο κεραυνοπούλι...

Χαίρομαι πολύ που βοήθησα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους