Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιβλία Αυτοβελτίωσης

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 20:38, 08-09-11:

Και οταν λεω ψυχολογικα, εννοω σε στιλ Λεο Μπουσκαλια, Χορχε Μπουκαι και τα λοιπα...
Εχετε κατι να προτεινετε?
Εγω εχω διαβασει :
1. Να ζεις, να αγαπας και να μαθαινεις - Λεο Μπουσκαλια
2. Γεννημενοι να αγαπαμε - Λεο Μπουσκαλια
3.Να βλεπεις στον ερωτα- Χορχε Μπουκαι

επισης μου εχουν πει να διαβασω και το "Ιστοριες να σκεφτεις" του Μπουκαι...

εχετε διαβασει αλλα σε αυτο το υφος που να σας αρεσαν?

- νομιζω πως δεν υπαρχει σχετικο θεμα -

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 21:06, 08-09-11:

Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις - Λέο Μπουσκάλια & Το φάντασμα της αξόδευτης αγάπης - Μάρω Βαμβουνάκη

Μ' άρεσαν πολύ και τα δύο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 21:18, 08-09-11:

Το Να ζεις,να αγαπας και να μαθαινεις ειναι πραγματικα υπεροχο!

Το αλλο που λες δεν το ξερω!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:32, 11-09-11:

Αν σου αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία, διάβασε Πιντέρη όλα του και Βαμβουνάκη. Προσωπικά τα ψιλοβαρέθηκα, έχει αλλάξει κάπως το γούστο μου στα βιβλία γιατί δε μάρέσει να απομονωνόμαι σε μια κατηγορία αλλά να έχω ευρεία εικόνα, αλλά αν πέσει κάτι ενδιαφέρον στα χέρια μου θα το διαβάσω
Τα παραπάνω που είπες τα έχω όλα διαβάσει. Ο Μπουσκάλια τολμω να ομολογήσω πως δε με τράβηξε. Ισως σε μια αλλη φαση να με τραβήξει

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 21:05, 22-09-11:

Αληθεια το λες? Εγω τον αγαπω :$

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:14, 22-09-11:

Είχα πετύχει ένα όμορφο βιβλίο αυτοβελτίωσης που θελω να μοιραστώ μαζί σας...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:29, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Είχα πετύχει ένα όμορφο βιβλίο αυτοβελτίωσης που θελω να μοιραστώ μαζί σας...

Συμφωνώ για μια ακόμη φορά με Ρεμπεσκέ. Διαβάστε Φιλοσοφία και σοβαρή Ψυχολογία για αυτοβοήθεια, ειδικά την ελληνική Φιλοσοφία, όχι τις βλακείες που προαναφέρθηκαν όπως του Πιντέρη. Ο τύπος είναι ψυχοπαθής. 'Εχει σωρεία καταγγελιών από κορίτσια που τους συμπεριφέρθηκε βίαια με φωνές και βρισιές ακόμα μέσα στις συνεδρίες. Είναι τόσο γελοίος που τον καλούσαν στο τέλος μόνο κάτι ξεπεσμένες όπως η Δρούζα. ''Εκανε μπεστ σέλερ το διαζύγιό του ο γελοίος. Οσο για τον Μπουσκάλια μετριότητα και κοινοτυπίες. 'Εχω το δρόμο του ταύρου. Θα το ρίξω για προσάναμα το χειμώνα στο τζάκι. Δεν υπάρχει πιο ηλίθια μόδα από αυτό το κίνημα της αυτοβελτίωσης και της θετικής σκέψης. 'Εχει ξεθωριάσει η μπογιά τους. Και πώς με ένα βιβλίο ή με μερικά σεμινάρια μπορεί να βελτιωθεί ένας άνθρωπος ; Εδώ δεν διορθώνεται με μπουνιές Καλογήρου dynamics που τους έβαζε να περπατάνε στα κάρβουνα και άλλοι τέτοιοι μπουρδολόγοι αυτοβελτίωσης υπάρχουν άπειροι. Μην τους κάνετε πλούσιους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 16:32, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Συμφωνώ για μια ακόμη φορά με Ρεμπεσκέ.
Εμενα ο Μπουσκαλια μ'αρεσει γιατι μου φαινεται ευτυχισμενος Μ'αρεσουν τα βιβλια του γιατι με κανουν να νιωθω ψυχικα υγιης.
Θελω να διαβασω και Φιλοσοφια καποια στιγμη, αλλα οκ..Επισης, ο τιτλος που ειχα βαλει δεν ηταν βιβλια αυτοβελτιωσης, το αλλαξαν οι διαχειριστες και οχι, ουτε κι εμενα μου κινουν το ενδιαφερον βιβλια του στιλ "Πως να τελοποιησετε την σχεση σας με τον αντρα σας" γιατι δεν τα πιστευω αυτα.. Ο Μπουσκαλια μου αποπνεει ομως ενα θετικο πνευμα.. Για τον δρομο του ταυρου δεν εχω ακουσει καλα λογια και δεν ειναι απο τα καλυτερα του απ'οτι ξερω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 29-09-11 στις 16:44. Αιτία: προσθήκη spoiler στην παράθεση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pianojen89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pianojen89
H Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Pianojen89 έγραψε στις 17:47, 29-09-11:

To να σου πω μια ιστορία και το ιστορίες να σκεφτείς του Μπουκάι, είναι μια εκλαικευμένη και μυθοποιημένη απόπειρα προσέγγισης ψυχολογικών ζητημάτων που τείνουν στην αυτοβελτίωση. Ο Μπουκάι, όντας ο ίδιος ψυχοθεραπευτής, ασπάζεται ένα συγκεκριμένο ρεύμα της θεωρίας της ψυχολογίας, την "Γκεστάλτ" αν δεν μου διαφεύγει το όνομα.
Τα βιβλία του είναι συγκινητικά και διαβάζονται σε δύο επίπεδα.Το Αφηγηματικό και και διδακτικό. Με συγκίνησαν, με έκαναν να προβληματιστώ, να γελάσω, να κλάψω. Εν ολίγοις, τα προτείνω.

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 20:55, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pianojen89
To να σου πω μια ιστορία και το ιστορίες να σκεφτείς του Μπουκάι, είναι μια εκλαικευμένη και μυθοποιημένη απόπειρα προσέγγισης ψυχολογικών ζητημάτων που τείνουν στην αυτοβελτίωση. Ο Μπουκάι, όντας ο ίδιος ψυχοθεραπευτής, ασπάζεται ένα συγκεκριμένο ρεύμα της θεωρίας της ψυχολογίας, την "Γκεστάλτ" αν δεν μου διαφεύγει το όνομα.
Τα βιβλία του είναι συγκινητικά και διαβάζονται σε δύο επίπεδα.Το Αφηγηματικό και και διδακτικό. Με συγκίνησαν, με έκαναν να προβληματιστώ, να γελάσω, να κλάψω. Εν ολίγοις, τα προτείνω.
Μου τα εχουν ξαναπροτεινει αυτα τα δυο του Μπουκαι και θεωρουνται τα δυο καλυτερα του

Παράθεση

Maraki7 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maraki7
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H Maraki7 έγραψε στις 14:43, 24-09-12:

Σήμερα πήρα το "Να ζεις ,να αγαπάς και να μαθαίνεις" του Μπουσκάλια και ανυπομονώ να ξεκινήσω.. Είναι τρομακτικό το γεγονός ότι όποια σελίδα και αν κοίταξα τυχαία,διάβασα ένα απόσπασμα που δεν μου είναι αδιάφορο (όπως μου συμβαίνει με τα περισσότερα βιβλία),αλλά με έκανε να ανυπομονώ να το διαβάσω από την αρχή...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 14:48, 24-09-12:

Εγώ θα προτείνω τα Φύλλα Πορείας του Μπουκάι. Είναι τόσο πρακτικά αυτά που γράφει. Δεν το παίζει σύγχρονος φιλόσοφος, αλλά αντίθετα δίνει πολύ σημαντικές λύσεις για την καθημερινότητα.

Πολύ καλό είναι και το "Θα τρώγατε την γάτα σας;". Εμένα προσωπικά μου προξένησε μεγάλες ηθικές αναταραχές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:53, 24-09-12:

Τα βιβλία της Βαμβουνάκη είναι συγκλονιστικά.
Το καλό με τον Μπουσκάλια, είναι ότι διαβάζεται πάρα πολύ εύκολα. Μπορείς άνετα να διαβάσεις ένα βιβλίο του σε ένα απόγευμα.

Προσωπικά ο Καζαντζάκης με έχει βοηθήσει πάαααρα πολύ. Δεν είναι αυτό που γράφεις "Βιβλία αυτοβελτίωσης", αλλά δίνουν τροφή για σκέψη, και σίγουρα ένα πρότυπο προς μίμηση.

Αν σου αρέσει πολύ ο Μπουσκάλια, εκτός από το "Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις", πανέμορφο ήταν και το "Η αγάπη" που έχει γράψει.

Απόσπασμα: "Η αγάπη είναι αγάπη μόνον όταν προσφέρεται χωρίς προσμονή ανταλλαγμάτων. Λόγου χάρη, δε μπορείς να επιμένεις να σ'αγαπήσει κάποιος, να σου ανταποδώσει την αγάπη. Ακόμη και να το σκεφτεί κανένας αυτό, είναι αστείο. Ωστόσο υποσυνείδητα, αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο οι περισσότεροι άνθρωποι ζουν. Αν αγαπάς αληθινά τότε δεν έχεις άλλη επιλογή από το να πιστεύεις, να έχεις εμπιστοσύνη και να ελπίζεις οτι η αγάπη θα σου επιστραφεί. Αλλά δεν υπάρχει καμία σιγουριά γι' αυτό, καμιά εγγύηση. Αν περιμένει κανένας ν'αγαπήσει μόνον όταν θα 'ναι σίγουρος οτι θα δεχτεί ίση αγάπη σαν αντάλλαγμα, θα περιμένει για πάντα. Στην πραγματικότητα, αν αγαπά χωρίς την παραμικρή προσδοκία πάλι στα σίγουρα θ'απογοητευτεί τελικά, γιατι δεν είναι καθόλου πιθανό οτι οι περισσότεροι άνθρωποι μπορούν να ικανοποιήσουν όλες τις ανάγκες του, έστω κι αν η αγάπη τους γι'αυτόν είναι μεγάλη.

Αγαπά κανένας επειδή το θέλει, επειδή αυτό του δίνει χαρά, επειδή ξέρει οτι η ωρίμανση και η ανακάλυψη του εαυτού του εξαρτάται από αυτό. Ξέρει οτι η μοναδική σιγουριά που έχει βρίσκεται μέσα στον εαυτό του. Αν εμπιστεύεται τον εαυτό του και πιστεύει σ'αυτον, θα εμπιστεύεται κα θα πιστεύει και στους άλλους. Θα είναι πρόθυμος ν'αποδεχτεί το καθετί που είναι ικανοί να του δώσουν, αλλά θα μπορεί και να είναι σίγουρος και να μην εξαρτιέται από τίποτα άλλο έξω από τον ίδιο τον εαυτό του."

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 10:11, 27-10-12:

άλλα βιβλία αυτοβοήθειας είναι το << αγάπησε τον εαυτό σου,η ζώη θα σαι αγαπήσει >>, το << μυστικό>>

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης Παπ.
Ο Γιάννης Παπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Αρχαιολόγος . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 15:25, 17-01-13:

καμία καλή ιδέα? αυτοβελτίωση κυρίως.Αλλά και για οργάνωση χρόνου κλπ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 15:36, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Παπ.
καμία καλή ιδέα? αυτοβελτίωση κυρίως.Αλλά και για οργάνωση χρόνου κλπ
Το μυστικό - Rhonda Byrne
Η δύναμη - Rhonda Byrne
Γεννημένοι ν'αγαπάμε - Leo Buscaglia
Η δύναμη του τώρα - Eckhart Tolle
Καθημερινή ευεξία - Kathy Freston
Tα 21 μονοπάτια της ευτυχίας - κάτι Loupescou

Προσωπικοί αγαπημένοι τα 2 "Μπου", Μπουκάι και Μπουσκάλια. Ο 2ος είναι λίγο πιο γλυκανάλατος ενώ ο πρώτος γράφει πάρα πολύ ωραία και με ιδιαίτερα κατανοητό τρόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιάννης Παπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Αρχαιολόγος . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 15:45, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Το μυστικό - Rhonda Byrne
Η δύναμη - Rhonda Byrne
Γεννημένοι ν'αγαπάμε - Leo Buscaglia
Η δύναμη του τώρα - Eckhart Tolle
Καθημερινή ευεξία - Kathy Freston
Tα 21 μονοπάτια της ευτυχίας - κάτι Loupescou

Προσωπικοί αγαπημένοι τα 2 "Μπου", Μπουκάι και Μπουσκάλια. Ο 2ος είναι λίγο πιο γλυκανάλατος ενώ ο πρώτος γράφει πάρα πολύ ωραία και με ιδιαίτερα κατανοητό τρόπο.
είναι κάποιο από αυτά πρακτικό με συμβουλές?

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 16:13, 17-01-13:

είναι κάποιο από αυτά πρακτικό με συμβουλές?
Κανένα βιβλίο αυτοβελτίωσης δεν έχει κατάλογο (1.,2.,3.,...). Έχει κάποια ερωτήματα( ; ), κάποια φιλοσοφικά ζητήματα (αν θες) και με βάσει αυτά βλέπεις τον κόσμο λίγο διαφορετικά, από μία άλλη σκοπιά. Όπως έγραψα και πιο πάνω, το μόνο βιβλίο που με έκανε να δω πολλά πράγμα τελείως αλλιώς είναι το "Θα τρώγατε τη γάτα σας;".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:19, 17-01-13:

Δε γνωρίζω όλα τα βιβλία που αναφέρονται αλλά έχω διαβάσει λίγο Μπουσκάλια στα 16 μου. Δεν είναι κακός, αλλά για μένα δεν έχει καθόλου επιστημονικότητα, καμία πρακτική συμβουλή, και είναι χρήσιμος για ερωτευμένους ή νέους, αλλά για κάποιον που ψάχνει μία πιο μεθοδική βοήθεια δεν είναι κατάλληλος. Δεν επικρίνω όσους τον πρότειναν, αλλίμονο, αλλά ήθελα να απαντήσω έμμεσα στο Γιάννη Παπ.
Επίσης πολλά βιβλία αυτοβοήθειας/αυτοβελτίωσης έχουν περιεχόμενα.

Ξέρω κάποια βιβλία, αλλά τα έχω στο υπόγειο, μόλις τα βρω θα σου πω. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί;

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Δραστήριο Μέλος

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 16:20, 17-01-13:

Κανένα βιβλίο αυτοβελτίωσης δεν έχει κατάλογο (1.,2.,3.,...). Έχει κάποια ερωτήματα( ; ), κάποια φιλοσοφικά ζητήματα (αν θες) και με βάσει αυτά βλέπεις τον κόσμο λίγο διαφορετικά, από μία άλλη σκοπιά. Όπως έγραψα και πιο πάνω, το μόνο βιβλίο που με έκανε να δω πολλά πράγμα τελείως αλλιώς είναι το "Θα τρώγατε τη γάτα σας;".
εννοω βιβλια οπως το τροποι βελτιωσης καθημερινης ζωής ή το απο δευτερα...καπως ετσι...σαν οδηγιες.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 16:26, 17-01-13:

εννοω βιβλια οπως το τροποι βελτιωσης καθημερινης ζωής ή το απο δευτερα...καπως ετσι...σαν οδηγιες.
Βασικά γιατί δεν πας σε ένα βιβλιοπωλείο να ξεφυλλίσεις βιβλία; Τώρα ότι και να σου πούμε εμείς...

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Δραστήριο Μέλος

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 16:32, 17-01-13:

Βασικά γιατί δεν πας σε ένα βιβλιοπωλείο να ξεφυλλίσεις βιβλία; Τώρα ότι και να σου πούμε εμείς...
είχα παει στα παμπλικ αλλά χάθηκα....τεσπα κατι θα βρω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:35, 17-01-13:

Γιάννη;

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δε γνωρίζω όλα τα βιβλία που αναφέρονται αλλά έχω διαβάσει λίγο Μπουσκάλια στα 16 μου. Δεν είναι κακός, αλλά για μένα δεν έχει καθόλου επιστημονικότητα, καμία πρακτική συμβουλή, και είναι χρήσιμος για ερωτευμένους ή νέους, αλλά για κάποιον που ψάχνει μία πιο μεθοδική βοήθεια δεν είναι κατάλληλος. Δεν επικρίνω όσους τον πρότειναν, αλλίμονο, αλλά ήθελα να απαντήσω έμμεσα στο Γιάννη Παπ.
Επίσης πολλά βιβλία αυτοβοήθειας/αυτοβελτίωσης έχουν περιεχόμενα.

Ξέρω κάποια βιβλία, αλλά τα έχω στο υπόγειο, μόλις τα βρω θα σου πω. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:56, 17-01-13:

Παιδιά, όσοι από εσάς έχετε διαβάσει βιβλία αυτοβελτίωσης, έχετε βοηθηθεί με κάποιον τρόπο? Και αν ναι, με ποιον ακριβώς?

Σας αποκαλύφθηκε κάποια αλήθεια που δεν γνωρίζατε?
Βρήκατε υποστήριξη???

Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 17:09, 17-01-13:

Θεωρώ πως σημασία έχει να εντοπίσεις τα στοιχεία του χαρακτήρα σου που σου δημιουργούν προβλήματα στην καθημερινότητα ή σε άλλους τομείς, να τα αναλύσεις και να προσπαθήσεις να τα βελτιώσεις. Προσωπικά αυτό εμένα με έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό και θεωρώ πως έχω βελτιωθεί σημαντικά και νιώθω χαρούμενη.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:10, 17-01-13:

Μέσω κάποιου βιβλίου το πέτυχες αυτό?
Μόνη σου ήταν δύσκολο να τα εντοπίσεις?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:16, 17-01-13:

Εγώ έχω διαβάσει αποσπάσματα μόνο, σα μέρος σεμιναρίων που έκανα, ένα για assertiveness (μτφ σε κάτι ανάμεσα σε ικανότητα επιβολής, αλλά όχι ανταγωνιστικά, και βεβαιότητα) κι ένα για την αυτοπεποίθηση. Έμαθα πολλά, και όχι μόνο βελτιώθηκα σα χαρακτήρας αλλά και ηρέμησα ψυχολογικά.
Αυτό που μαθαίνεις είναι κάποα μοτίβα συμπεριφοράς και πώς να τα αποκωδικοποιείς, πώς να αντιδράς και αλληλεπιδράς, και πώς να αγνοείς. Δε με φτάνει ένα φόρουμ να το αναλύσω
Αλλά μου'χει μείνει:
1) comfort zone και ρίσκο
2) Τι σημαίνει να είσαι εξωστρεφής κι εσωστρεφής (νομίζετε όχι ξέρετε; Χα!)
3) Τι είναι επιθετικότητα, παθητικότητα, passive-agressiveness, και (ο στόχος μας) βεβαιότητα/επιβολή

κλπ κλπ

Παράθεση

Νηρηίς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νηρηίς
H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 17:25, 17-01-13:

Χωρίς κάποιο βιβλίο, αλλά γενικά είχα στον οικογενειακό μου κύκλο άτομα με τα οποία μπορούσα να κάνω συζητήσεις για διάφορα θέματα και έτσι μάθαινα αρκετά. Βασικά η ανάγκη μου να βελτιωθώ προέκυψε απο το μεταβατικό στάδιο απο μαθήτρια λυκείου σε φοιτήτρια. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν πως ήμουν υπερβολικά απαισιόδοξη. Αγχωνόμουν αρκετά, με προβλήματα δικών μου, άλλων, δηλαδή ό,τι πρόβλημα να μου έλεγε κάποιος θα το αντιμετώπιζα σαν να ήταν δικό μου. Κάποια στιγμή έπαθα μία κρίση άγχους και μετά απο αυτήν το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο και κάθισα και το σκέφτηκα για πολύ καιρό. Αποφάσισα δηλαδή πως πρέπει να απολαύσω και εγώ την ζωή μου, να αντιμετωπίζω πιο αποστασιωποιημένα τα προβλήματα των άλλων και όπου μπορώ να βοηθάω. Όμως μέχρι εκεί. Δεν μου ήταν εύκολο πάντως να το βελτιώσω αυτό, αλλά πια το έχω καταφέρει και έτσι απολαμβάνω την ζωή μου και δεν ψυχοπλακώνομαι με τα προβλήματα άλλων. Δηλαδή όταν πρόκειται για προβλήματα γνωστών, εγώ προτείνω την λύση, αν μου ζητήσουν, και μέχρι εκεί, αν θέλουν την εφαρμόζουν , αν δεν θέλουν δεν την εφαρμόζουν. Αφορμή για αυτήν την ενδοσκόπηση ας πούμε ήταν μία μπερδεμένη υπόθεση που είχε μία συμμαθήτριά μου που προσπαθούσα να την βοηθήσω, έδειχνε εκείνη την στιγμή πως συμφωνεί και μετά έκανε τα δικά της κλπ κλπ. Έκανα το πρόβλημά της δικό της σε σημείο να χάνω στιγμές απο την δική μου ζωή. Είμαι ψυχοπονιάρα βλέπεις. Εγώ γενικά αν θα πώ τα προβλήματά μου θα είναι σε πολύ κοντινά και δικά μου άτομα, το πολύ 2-3. Ένα άλλο που βελτίωσα ήταν πως αν κάποιος με ειρωνευόταν χωρίς να υπάρχει λόγος, στεναχωριόμουν υπερβολικά, αντι να πώ γιατι στεναχωριέμαι αφού εγώ κάτι δεν έκανα και ο άλλος έχει την πετριά να ειρωνεύεται τους πάντες. Πια όπως μου μιλάνε, μπορώ να τους φερθώ κατάλληλα, που είναι σημαντικό κατ'εμέ, επειδή είμαι εσωστρεφής. Επίσης βελτίωσα και το θέμα της κοινωνικότητας. Είναι και άλλα που έχω βελτιώσει, όμως σε κάθε περίπτωση ήταν κάτι που με ταρακούνησε. Αυτό που προσπαθώ να βελτιώσω αυτό τον καιρό είναι το να μην είμαι απόλυτη. Προσπαθώ.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:13, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Παιδιά, όσοι από εσάς έχετε διαβάσει βιβλία αυτοβελτίωσης, έχετε βοηθηθεί με κάποιον τρόπο? Και αν ναι, με ποιον ακριβώς?

Σας αποκαλύφθηκε κάποια αλήθεια που δεν γνωρίζατε?
Βρήκατε υποστήριξη???
Αν και τα βιβλία που ακούστηκαν σε αυτό το thread δεν τα γνωρίζω - ούτε καν τους συγγραφείς, αλλά θα συμφωνήσω με την άποψη του DrStrangelove. Ότι όποιος θέλει να μάθει πέντε πράγματα για την ψυχολογία, μην διαβάζει δεύτερη διαλογής και πόσο μάλλον βιβλία Happiness for dummies ή βιβλία που υπόσχονται της παγανιάς τα μάτια σε μόλις λίγα λεπτά. Θεωρώ ότι ακόμη και οι ιστοριούλες του Irvin David Yalom είναι πολύ πιο "διδακτικές" και τελοσπάντων για τους ανυπόμονους υπάρχει ο ύπνος, το αλκόολ ή συνδυασμός των δυο .

Αν και παρόμοιας υφής βιβλία, με αυτά που κατηγορώ, διαβάζω και μάλιστα ιδιαίτερα συχνά. Αναφέρομαι στον Osho και στον Jiddu Krishnamurti. Η αξιοσημείωτη, για εμένα, διαφορά είναι ότι δεν ακολουθούν την συμβατική οπτική της ψυχολογίας, η όποια μεταξύ μας, δεν έχει και πολλά να επιδείξει. Τα ψυχιατρικά ιδρύματα πότε δεν εκτίμησα το έργο τους και τα τρανά ψυχολογικά πειράματα και μυστικά project που υποτίθεται γίνονταν κάτω από εντολές κυβερνήσεων, μυστικών υπηρεσιών και στοών, αν πράγματι γίνονταν, δεν είχαν την παραμικρή σχέση με την κοινωνική άνθηση και ευημερία.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:32, 17-01-13:

Διαβάζοντας το θέμα και περιδιαβάζοντας το διαδίκτυο, κατάλαβα ότι η φιλολογία και φιλοσοφία των βιβλίων αυτοβελτίωσης περιορίζεται από ένα πράγμα. Την αποσπασματικότητα.

Βιβλία που στοχεύουν στην ενίσχυση θετικών στοιχείων ή στην εξουδετέρωση ελαττωμάτων, βιβλία που προσπαθούν να διδάξουν συμπεριφορές, ναι και όχι σε διάφορες καταστάσεις, χωρίς ομως να αγγίζουν το σύνολο.

Ο άνθρωπος είναι σύνολο για μένα και εάν δεν καταφέρει να βάλει το σύνολο του σε μία κοσμοθεωρία, σε ένα δρόμο, σε μια φιλοσοφία, που να του δώσει και τις κατευθύνσεις για το πώς να πορευτεί στις επιμέρους καταστάσεις της ζωής του, όλα τα παραπάνω θα είναι καταδικασμένα στην αποτυχία, απλά επειδή προσπαθούν να καλλωπίσουν ένα δέντρο όταν γύρω του υπάρχει για "συμμάζεμα" ένα ολόκληρο δάσος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 18:38, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Αν και τα βιβλία που ακούστηκαν σε αυτό το thread δεν τα γνωρίζω - ούτε καν τους συγγραφείς, αλλά θα συμφωνήσω με την άποψη του DrStrangelove. Ότι όποιος θέλει να μάθει πέντε πράγματα για την ψυχολογία, μην διαβάζει δεύτερη διαλογής και πόσο μάλλον βιβλία Happiness for dummies ή βιβλία που υπόσχονται της παγανιάς τα μάτια σε μόλις λίγα λεπτά. Θεωρώ ότι ακόμη και οι ιστοριούλες του Irvin David Yalom είναι πολύ πιο "διδακτικές" και τελοσπάντων για τους ανυπόμονους υπάρχει ο ύπνος, το αλκόολ ή συνδυασμός των δυο .

Αν και παρόμοιας υφής βιβλία, με αυτά που κατηγορώ, διαβάζω και μάλιστα ιδιαίτερα συχνά. Αναφέρομαι στον Osho και στον Jiddu Krishnamurti. Η αξιοσημείωτη, για εμένα, διαφορά είναι ότι δεν ακολουθούν την συμβατική οπτική της ψυχολογίας, η όποια μεταξύ μας, δεν έχει και πολλά να επιδείξει. Τα ψυχιατρικά ιδρύματα πότε δεν εκτίμησα το έργο τους και τα τρανά ψυχολογικά πειράματα και μυστικά project που υποτίθεται γίνονταν κάτω από εντολές κυβερνήσεων, μυστικών υπηρεσιών και στοών, αν πράγματι γίνονταν, δεν είχαν την παραμικρή σχέση με την κοινωνική άνθηση και ευημερία.
Συμφωνώ για τον Yalom.
Σε εμένα πάντως, αυτός που μίλησε μέσα στην ψυχή μου δεν ήταν κανένας φιλόσοφος ή ψυχολόγος, ήταν ένα αλκοολικός (ή ένας "πορνόγερος" όπως αυτοαποκαλούνταν). Να και το 3ο αγαπημένο μου "Μπου", Μπουκόφσκι.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 19:07, 17-01-13:

Βιβλία αυτοβελτίωσης
έτοιμες λύσεις και μικρά <<ευαγγέλια>> για ευτυχισμένη ζωή... τζάμπα χρήμα και χρόνος τα περισσότερα από αυτά.

ενδιαφέρον και αυτό: http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG3404

ΥΓ:
πήγαινε σε ένα σοβαρό βιβλιοπωλείο ρε.
τι να βρεις στα public;

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Δραστήριο Μέλος

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 00:21, 21-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
έτοιμες λύσεις και μικρά <<ευαγγέλια>> για ευτυχισμένη ζωή... τζάμπα χρήμα και χρόνος τα περισσότερα από αυτά.

ενδιαφέρον και αυτό: http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG3404

ΥΓ:

πήγαινε σε ένα σοβαρό βιβλιοπωλείο ρε.
τι να βρεις στα public;
όπως?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 11:02, 23-01-13:

Άν και έδωσε λίνκ πριν μερικές μέρες η popcorn,παραθέτω και το πλήρες κείμενο μιάς και έπεσε το μάτι μου στο άρθρο απο άλλη πηγή:

Επωφελέστερη για το νου η ανάγνωση κλασικών λογοτεχνικών έργων από ό,τι τα βιβλία αυτοβοήθειας

Όσοι διαβάζουν κλασικά λογοτεχνικά έργα και ποίηση, ωφελούν περισσότερο τον εγκέφαλό τους από ό,τι αν προσέτρεχαν σε διάφορα εγχειρίδια αυτοβοήθειας, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα.
Οι ερευνητές του πανεπιστημίου του Λίβερπουλ παρακολούθησαν την εγκεφαλική δραστηριότητα σε εθελοντές που διάβαζαν έργα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, ποιήματα του Τ.Σ. Έλιοτ κι άλλων γνωστών λογοτεχνών. Οι επιστήμονες, σύμφωνα με τη βρετανική «Τέλεγκραφ» διαπίστωσαν ότι όσο πιο απαιτητικά ήσαν τα αναγνώσματα, τόσο πιο έντονη ήταν η ηλεκτρική δραστηριότητα στον εγκέφαλο, βοηθώντας έτσι στην αναζωογόνησή του, στην τόνωση της προσοχής των αναγνωστών και στην καλλιέργεια της –τόσο παραμελημένης στην ψηφιακή εποχή μας– ικανότητας στοχασμού.
Όσο πιο ασυνήθιστες λέξεις, πιο αναπάντεχες φράσεις, προτάσεις με δύσκολη σύνταξη και με βαθιά νοήματα συναντούσαν οι εθελοντές αναγνώστες, τόσο μεγαλύτερη κινητικότητα εμφάνιζαν συγκεκριμένα κέντρα του εγκεφάλου τους, ο οποίος φαινόταν να «ανεβάζει ταχύτητα» για να ανταποκριθεί στις προκλήσεις του βιβλίου.
Ιδίως η ανάγνωση έργων ποίησης, (της οποίας ωστόσο η αναγνωστική επιρροή ολοένα συρρικνώνεται), τονώνει σημαντικά τη δραστηριότητα στο δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, το οποίο, μεταξύ άλλων, σχετίζεται με την λεγόμενη «αυτοβιογραφική μνήμη» βοηθώντας έτσι τον αναγνώστη να κάνει αναδρομές στο παρελθόν και να στοχαστεί ξανά για τις δικές του εμπειρίες υπό το φως των όσων διαβάζει.
Όλα αυτά, σύμφωνα με τον καθηγητή Φίλιπ Ντέιβις, δείχνουν ότι η ποιοτική λογοτεχνία είναι σαφώς πιο χρήσιμη από τα πολυδιαφημισμένα βιβλία αυτοβοήθειας, που είναι γεμάτα με απλές πρακτικές συμβουλές προς τους ανθρώπους για να κάνουν τη ζωή τους καλύτερη. «Η έρευνα δείχνει τη δύναμη της λογοτεχνίας να μεταβάλει τις νοητικές διαδρομές, να δημιουργεί νέες σκέψεις και διασυνδέσεις τόσο στους νέους, όσο και στους ηλικιωμένους», δήλωσε ο καθηγητής.
Οι ερευνητές παρακολούθησαν τον εγκέφαλο 30 εθελοντών που σε πρώτη φάση διάβασαν το πρωτότυπο κείμενο διαφόρων έργων του Σαίξπηρ («Βασιλιάς Ληρ», «Οθέλλος», «Μάκβεθ»), ενώ σε δεύτερο στάδιο διάβασαν τα ίδια έργα, αλλά σε απλούστερη γλωσσική μορφή. Το πείραμα έδειξε μία σαφή διαφορά στην εγκεφαλική δραστηριότητα ανάμεσα στις δύο φάσεις, καθώς η ανάγνωση του πρωτότυπου Σαίξπηρ τόνωσε σημαντικά την ηλεκτρική δραστηριοποίηση συγκεκριμένων εγκεφαλικών κέντρων, προκειμένου να αντεπεξέλθουν στην κατανόηση του κειμένου, με το οποίο -αντίθετα με το κείμενο στην καθομιλουμένη γλώσσα- δεν ήσαν εξοικειωμένοι οι αναγνώστες-εθελοντές.
Σύμφωνα με τους ερευνητές, αυτή η δυσκολία είναι που εξασκεί την προσοχή και τη συγκέντρωση του νου και, τελικά, την ικανότητα στοχασμού και αυτοπαρατήρησης. Κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα σκοπίμως εύκολα βιβλία αυτοβοήθειας και γενικότερα η εύπεπτη λογοτεχνία. Οι Βρετανοί ερευνητές σχεδιάζουν, μεταξύ άλλων, σε συνεργασία με συναδέλφους τους από το University College του Λονδίνου, μια νέα μελέτη για τις επιπτώσεις της ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων σε ασθενείς με άνοια.

Πηγή
Οπότε γυρίστε το στην λογοτεχνία μπάς και σωθούμε,και ας αφήσουμε τα γιατροσόφια του 21ου αιώνα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους