Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εργασιακά δικαιώματα

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:18, 29-08-08:

Ξαναπάς και ξαναπάς μέχρι να σου δώσουν την απόλυση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 01:29, 29-08-08:

Πω πω εχω σκασει τωρα...Μα ειναι δυνατον να σταματησει η μισθοδοσια ενος εργαζομενου χωρις να υπαρχει χαρτι παραιτησης η απολυσης?Και για του λογου το αληθες δεν ειναι η αποζημιωση το θεμα,η αποζημιωση δινεται χωρις δευτερη κουβεντα.Ειναι το ταμειο ανεργειας το οποιο δεν σε δεχεται χωρις ενα τετοιο χαρτι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 09:28, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Second round!
Τι γινεται οταν υπαρχει απολυση και δεν υπαρχει συμβαση? Μπορει αυτο να γινει?
Και μεχρι ποτε πρεπει να σου δωσουν το χαρτι απολυσης σου αν δεν το υπογραψεις κατευθειαν?
Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κατοχυρωσεις τα δικαιωματα σου?Εφοσον φαινεται οτι δουλευεις εκει,οτι παιρνεις μισθο ενσημα κτλ εισαι δηλωμενος στους προσληφθεντες υπαρχει αναγγελια προσληψης απλως δεν υπαρχει συμβαση.Τιποτα δεν μπορεις να κανεις?
Η σύβμαση δεν έχει να κάνει με την απόλυση ή με άλλα παρόμοια δικαιώματα. Εφόσον έχει κάποιος υπογράψει αναγγελία πρόσληψης η οποία έχει κατατεθεί στον ΟΑΕΔ, δικαιούται τα πάντα. ΠΡΟΣΟΧΗ! Ας μην υπογράψει κανένα χαρτί προτού πληρωθεί όλα τα οφειλόμενα από την ετιαρεία.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 11:05, 29-08-08:

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει...

Λοιπόν, στην τελευταία εταιρία που δούλευα, στη Σύμβαση που είχα υπογράψει, στο χαρτί που δίνουν στον ΟΑΕΔ, στις αποδείξεις μισθοδοσίας, στο χαρτί της απόλυσης (ναι, ναι! χαχα), στη βεβαίωση ότι δούλεψα εκεί για το τάδε διάστημα, με είχαν δηλωμένη ως προγραμματίστρια.

Τελευταία όμως πηγαίνοντας στο ΙΚΑ για να πάρω μια αναλύτική κατάσταση με τα ένσημά μου, ανακάλυψα ότι με είχαν δηλωμένη ως ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ!!!! Με κωδικό 419000!!! Αφού ανακάλυψα τι σήμαινε ο κωδικός 419000 είδα και τις Βεβαιώσεις ενσήμων που μου είχαν δώσει από την εταιρία και είδα πάλι και εκεί ότι είχα ειδικότητα 419000!!!!

Πήγα στην Επιθεώρηση Εργασίας και το μόνο που μου είπαν ότι μπορώ να κάνω, είναι να ζητήσω από την εταιρία την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ στην οποία θα φαίνεται σαν τι με έχουν δηλωμένη. Αν είμαι σαν προγραμματίστρια τότε θα το επικυρώσουν ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!! Δεν είναι κουφό αυτό; Δηλαδή αν συνέχιζα να δουλεύω εκεί πιστεύοντας ότι μαζεύω προϋπηρεσία για το Δημόσιο και με είχαν δηλώσει τελικά και στην επιθεώρηση ως υπάλληλο γραφείου, θα έχανα τόσο χρόνο;

Παρόλο που μου είπαν από την επιθεώρηση ότι το ΙΚΑ δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτό, ρώτησα και στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου είπαν να πάω σε αυτό στο οποίο ανήκει η εταιρία και τα αναφέρω στον Ελεγκτή .

Έχετε καμιά ιδέα, τι μπορώ να κάνω αν ΚΑΙ στην κατάσταση προσωπικού με έχουν ως Υπάλληλο Γραφείου;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:15, 29-08-08:

ξέρω ότι υπάρχει η δυνατότητα να στείλουν εντολή διόρθωσης: να πει η εταιρεία δηλ "συγνώμη λάθος, η τάδε από ηη/μμ/εεεε δουλεύει σε εμάς ως ....". Νέα κατάσταση προσωπικού δηλ. Αλλά δε ξέρω αν θα υποστεί κυρώσεις. Μπορείς να το ψάξεις λίγο αυτό πάντως.

Επίσης, θα παίξουν ρόλο και οι εισφορές σου. Δες ποιος είναι ο κατώτατος βασικός για προγραμματίστρια και υπάλληλο γραφείου, δες πόσο παίρνεις εσύ και σύγκρινε τις κρατήσεις. Το ότι σε έχουν υπάλληλο γραφείου τους βολεύει, γιατί δεν υποχρεώνονται να σου δίνουν αύξηση, ΑΝ ο μισθός σου είναι παραπάνω από τον βασικό του υπάλληλου γραφείου. Αν ο μισθός σου όμως είναι κάτω του βασικού του προγραμματιστή, τότε η "ευκολία" τους έγινε και δικό σου πρόβλημα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 11:29, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Επίσης, θα παίξουν ρόλο και οι εισφορές σου. Δες ποιος είναι ο κατώτατος βασικός για προγραμματίστρια και υπάλληλο γραφείου, δες πόσο παίρνεις εσύ και σύγκρινε τις κρατήσεις. Το ότι σε έχουν υπάλληλο γραφείου τους βολεύει, γιατί δεν υποχρεώνονται να σου δίνουν αύξηση, ΑΝ ο μισθός σου είναι παραπάνω από τον βασικό του υπάλληλου γραφείου. Αν ο μισθός σου όμως είναι κάτω του βασικού του προγραμματιστή, τότε η "ευκολία" τους έγινε και δικό σου πρόβλημα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
Αρχικά αυτά που μου έδιναν ήταν πάνω από το Βασικό του υπαλλήλου γραφείου, αλλά κάτω από το βασικό του προγραμματιστή. Όταν έγινε κάποιο σκηνικό και τους είπα ότι αυτά που μου δίνουν δεν είναι αυτά που λέει η ΣΣΕ, τότε μίλησαν για "λάθος τους" (αλλά και για "λάθος μου, που δεν τους το είπα νωρίτερα, για να το διορθώσουν" - οι γελοίοι). Τέλος πάντων, μετά από αυτό διόρθωσαν το "λάθος τους", μου τα έδωσαν ΟΛΑ + τα επιδόματα ΚΑΙ αναδρομικά.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:35, 29-08-08:

καλά έκαναν και στα έδωσαν, αλλά αν δε διορθώσουν την κατάσταση προσωπικού, έστω και τώρα, χωρίς αναδρομικά, θα έχεις σίγουρα πρόβλημα με προϋπηρεσία στο δημόσιο. Αυτό όμως μη τους το πεις

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:36, 29-08-08:

τώρα που το θυμήθηκα, ξέρεις πού μπορώ να βρω τους μισθούς και τα επιδόματα για τους προγραμματιστές? τον σχετικό πίνακα με τριετίες?

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana έγραψε στις 12:27, 29-08-08:

Εγώ θα πω στην εταιρία ότι θέλω την κατάσταση προσωπικού, γιατί μου τη ζήτησαν από την Επιθεώρηση και ότι έχει γράψει λάθος την ειδικότητά μου (η εταιρία). Και στο παρελθόν, όταν με είχαν ρωτήσεις "πού τα ξέρεις όλα αυτά για το μισθό που πρέπει να πάρεις" κλπ. τους είχα πει ότι έχω πρόσωπο μέσα στην Επιθεώρηση. Επίσης, ανέφερα στην επιθεώρηση ότι η αποζημίωσή μου δεν συμπεριελάμβανε την αύξηση βάσει της ΝΕΑ ΣΣΕ και μου είπαν να τους τη ζητήσω, αλλιώς να τους πω ότι θα κάνω καταγγελία. Οπότε αν μου γέρουν κώλυμα με την κατάσταση προσωπικού θα τους το "πετάξω" και αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από dooo
τώρα που το θυμήθηκα, ξέρεις πού μπορώ να βρω τους μισθούς και τα επιδόματα για τους προγραμματιστές? τον σχετικό πίνακα με τριετίες?
Εμένα μου την είχε δώσει ο φίλος μου τη ΣΣΕ (δεν ξέρω από πού τη βρήκε). Κάτσε να κοιτάξω μήπως βρω τίποτα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:39, 29-08-08:

Το να μην υπάρχει σύμβαση, δεν αναιρεί σε τίποτα τα δικαιώματά σου, Αννούλα με δεδομένο πως και δηλωμένη ήσουν στον ΟΑΕΔ και ενσημα σου κολλούσαν. Προθεσμία για την καταγγελία της σύμβασης δεν υπάρχει, απλά όσο περνάνε οι ημέρες και δεν υπογράφεις, οι μέρες αυτές θεωρούνται μέρες υπερημερίας για τον εργοδότη, αφου εσύ μπορείς να προσφέρεις κανονικά την εργασία σου κι εκείνος δεν την αποδέχεται. Σε απλά ελληνικά μπορείς να του κάνεις αγωγή και να ζητάς μισθό για όσες ημέρες πέρασαν..

ΥΓ: Όταν υπογράψεις την απόλυση γράψε από κατω "με επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματός μου", για να είσαι καλυμμένη μετά αν θες να προσφύγεις δικαστικά για κάποιο λόγο..

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana έγραψε στις 12:51, 29-08-08:

@dooo:

Βρήκα το αντίστοιχο αρχείο 2008 με αυτό που μου είχε δώσει ο φίλος μου για το 2007.
Αν και δεν ξέρω τι σημαίνει το "ΔΑ" που θα δεις εκεί, κοίταξέ το. Αφορά τους "ΔΑ 11/2008 Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων στις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών όλης της χώρας". (http://www.omed.gr/index.php?module=...N_user_op=view)
Είναι από τη σελίδα http://www.omed.gr/index.php?module=...=data&myid=120 ο πίνακας 08 αυτός που σου επισυνάπτω, αλλά μπορείς να δεις και τον 09 εκεί.

Πήγαινε στη σελίδα 20!

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf K37P07_R08.pdf (188,8 KB, 99 αναγνώσεις)
Παράθεση

ioakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioakos
H ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H ioakos ακυρο έγραψε στις 08:11, 03-10-08:

ευχομαι να εχεις ξεμπερδεψει με την ταλαιπωρια αλλα ειναι δυσκολη η δουλεια πια. μαλλον πρεπει να την ονομαζουμε δουλια. πιστευω πως ολοι εχουμε ασχημες εμπειριες απο τις δουλειες μας

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:12, 16-06-09:

Κάνοντας κλικ εδώ θα βρείτε έναν πολύ χρήσιμο οδηγό εργασιακών δικαιωμάτων, αρκετά αναλυτικό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:10, 16-06-09:

Πολύ χρήσιμο το link, θα το αποθηκεύσω, ίσως χρειασθεί κάποτε, thanks.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δικαιώματα στα ΙΕΚ - Από Music_Master
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-01-15 στις 00:06.
    • Για τα δικαιώματα των...οικόσιτων! - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-12 στις 19:53.
    • Μάθε τα δικαιώματά σου! - Από lunatic
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-07-08 στις 19:13.
    • Δικαιώματα των ΑμΕΑ - Από harry24303
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-07-08 στις 11:13.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους