Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:09, 29-07-05:

Το θέμα είναι Βίκυ οτι συγχέεις κάποιες έννοιες. Το να έχεις μια ήρεμη σχέση χωρίς εντάσεις και να κρατήσει τι σχέση έχει με "τον τρελό έρωτα χωρίς λογική, χωρίς τίποτα...Απλά αυτός, εγώ και μία ευτυχισμένη ζωή...."?? Σχέση σε μικρές ηλικίες δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είσαι "τυφλωμένος" απο έρωτα και δεν μπορείς να δεις και να κρίνεις τα πράγματα λογικά ούτε οτι νομίζεις οτι ζεις το όνειρο του παραμυθιού. Απλά μπορεί να πιστευεις οτι ταιριάζεις με αυτόν τον άνθρωπο, οτι έχετε κοινα ενδιαφέροντα κλπ και θα μπορούσες άνετα να περάσεις ακόμα και τη ζωή σου μαζί του. Το να ξέρεις οτι ταιριάζεις με κάποιον είναι έλλειψη ρεαλισμού? Η μήπως μόνο μετά τα 20+ μπορείς να κρίνεις αν ταιριάζεις με κάποιον? Ξέρεις...μπορεί να το ακους πρώτη φορά αλλά ναι έχουν και οι έφηβοι λογική, δεν την αποκτούν μετα τα 20 με κάποιο μαγικό τρόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:09, 29-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Ονειρεύομαι και ονειρεύομαι πολύ αλλά δεν βασίζω την ζωή μου σε μη εφικτά όνειρα...Τα λογαριάζω αλλιώς και μ'αρέσει...
Κάποτε ήμουν σίγουρος ότι πάλευα για τα εφικτά ονείρα να κατακτήσω τώρα πλέον δεν είμαι σίγουρος, και ούτε με ενδιαφερεί το θέμα είναι ότι όλο και πιο κόντα στα ονειρά μου βρίσκομαι . Αυτό έχει σημασία!

Στα υπόλοιπα με κάλυψε η michelle.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:12, 29-07-05:

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και έχει τις απόψεις του...Αυτό πρέπει να το σεβόμαστε....(ξέρει αυτός για ποιον πάει)
Είναι επάνω στο "ροζ συννεφάκι" του και δε μπορεί να σε ακούσει... (Ξέρει εκείνη τι έλεγε... μην απορείτε οι υπόλοιποι)

ΥΓ: Τοπ τοπ τοπ Ξυδι ΤΟΠ ΤΟΠ ΤΟΠ!

Michelle ΔΙΝΕΙΣ ΡΕΣΤΑ ΠΑΛΙ ΛΕΜΕ! 10/10

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 29-07-05 στις 12:14.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:20, 29-07-05:

Ουφ....Λοιπόν:
1.Κάτι είπα στο τέλος...Ο καθένας έχει τις απόψεις του οι οποίες είναι σεβαστές...
2.Ουδέποτε έθιξα την διαφορά ηλικίας και ποτέ δεν εστίασα εκεί.
3.Το ότι έχουμε διαφορετικά βιώματα δεν σημαίνει ότι ο ένας έχει δίκαιο και ο άλλος άδικο.
5. Τα όνειρα τα χειρίζεται ο καθένας όπως θέλει
6. Σε μια ήρεμη σχέση, όλα είναι ήρεμα, δεν υπάρχουν απο πουθενά προβλήματα..Σχέση χωρίς έστω ένα ελάχιστο πρόβλημα δεν υπάρχει...στην πορεία πάντα κάτι εμφανίζεται και αν θες να στο κάνω πιο προσωπικό το θέμα...που προσπαθούσα να το αποφύγω είστε μαζί μόνο 6 μήνες....
7. Ορίζουμε διαφορετικά τις έννοιες "έρωτας" και "ήρεμη σχέση"
8. Μην βλέπεις παντού πολέμιους στην σχέση σας και αρπάζεσαι...Όσο δίκαιο και αν έχεις το χάνεις....Εσύ ξέρεις την σχέση σου καλύτερα απο εμάς...Το επαναλαμβάνω όλα είναι θέματα βιωμάτων και εμπειριών!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:24, 29-07-05:

Μου αρέσει που μου λέγατε να μην το παίρνω προσωπικά, μίλησα κι εγώ πριν γενικά αλλα το πήγε στο προσωπικό μου η Βικύ...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:44, 29-07-05:

Χαχαχα ε οχι αυτό δε μπορεί να συμβαίνει! Για κάτσε ρε Βίκυ! Εμείς δεν έχουμε βιώματα; Δεν έχουμε πληγές; Δεν έχουμε ωριμότητα; Δεν έχουμε κάνει σχέσεις; Και ας μου επιτραπεί η έκφραση... Δεν έσκαβες κι ολας ως το κέντρο της Γης... Αν εσυ κακοπέρασες 22 χρόνια δε σου φταίω εγω ούτε η Μισέλ! Κι εμείς φάγαμε αγγούρι από ανάξια άτομα αλλά δεν γυρίσαμε να ζητήσουμε εξηγήσεις απ το Θεο! Όποιος έχει κότσια βάζει το κεφάλι κάτω και παλεύει!

ΥΓ: Ναι ξέρω θες να μου ανοίξεις το κεφάλι.... αλλά αν δεν ενδιαφερόμουνα για σενα δε θα μίλαγα καθόλου.... Θα έλεγα "οκ, παραλείπουμε ενα πόστ". Και το ξέρεις πολύ καλά οτι για μένα δεν είσαι μόνο ενα πόστ..... Αυτά για να ξηγιόμαστε κι ολας

Παράθεση

Unicorn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 12:49, 29-07-05:

ΡΕ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΡΕ ΛΙΓΟ!!!!!!!!!!
Δηλαδή ήμαρτον!!!!!!!!!
Για να τελειώνουμε μια και καλή μια και ο καθένας έχει πέσει πανω στον άλλο να τον φάει!
Τέρμα!
1) Έχεις σχέση ;;; Κράτα την! Make it work! Fight for it! Tέλος!!!!!!
2) Είχες σχέση που τελειωσε;;;; Ωραια!!! Μαθε από τα λάθη της, μη τα ξανακάνεις!! Συμβούλεψε αν θες παρόμοιες περιπτώσεις μήπως μάθουν από τα λάθη τα δικά σου!!!!
3) Δε θέλουν να μάθουν;;;; Δε πειράζει!!! Ο καθένας για τον εαυτό του!!! Οι 3 σωματοφύλακες δεν υπάρχουν!!!!!!!

Θέλετε να ζήστε στο ροζ και το γαλάζιο συννεφάκι σας;;;; Οι δρόμοι ανοιχτοί και τα σκυλιά δεμένα!!!!!!!! Αλλά όσοι υπόλοιποι θελουνε να ζήσουνε στο έδαφος, προσγειωμένοι (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΚΟ, ΟΥΤΕ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟ!!!!!), ας το κάνουν!!!!!! Α ναι!!! Η έννοια της δημοκρατίας!!!!!!

Και ΠΟΛΥ ΤΟΠ σε οποιον δε συμφωνει με αυτά!
Ωχου πια!!!!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:00, 29-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Unicorn
Η έννοια της δημοκρατίας!!!!!!
Δεν έχω καλές σχέσεις με την συγκεκριμένη κυρία...

Όσο για το ΤΟΠ, να σαι καλά, κι εγω σ αγαπώ!

Α και που σαι.... συζήτηση κάνω... Μη γίνεσαι βασιλικότερη του Βασιλέως...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:00, 29-07-05:

η Unicorn απλά με κάλυψε

Παράθεση

Unicorn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 14:06, 29-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Δεν έχω καλές σχέσεις με την συγκεκριμένη κυρία...

.....................Μη γίνεσαι βασιλικότερη του Βασιλέως...
Έχουμε αλλάξει εποχές, ελπίζω να το πάρεις χαμπάρει κάποια στιγμή ότι δεν υπάρχει πια στην ελλάδα το πολίτευμα της βασιλείας, εκτός αν ζεις αλλού!......

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:42, 29-07-05:

Σας είναι εύκολο να ηρεμίσετε λιγάκι για να μπορεί να συνεχιστεί το topic και να μην κλειδωθεί?

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:52, 29-07-05:

εγώ δεν πιστεύω πως ένα εφηβικός έρωτας μπορεί να κρατήσει διότι μετά απο κάποιο σημείο αρχίζουν τα ατομα αυτα να ζητάνε κι άλλες εμπειρίες
το έχω ζήσει αρκετες φορές με πολλά άτομα και μάλιστα η μια ήταν ακι την προηγούμενη εβδομαδα είναι 22 χρονών και τα είχαν απο τα 16 τους εεε βαρεθήκανε.
και εκτός αυτό,άλλα ζητας στα 16 άλλα στα 19 άλλα στα 22 άλλα στα 25 και παέι λέγοντας,μπορεί ο άνθρωπος που είσαι μαζί του στα 16 στα 22 να μην πληρεί τα θέλω μας.

Παράθεση

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris_Didini
H Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Iris_Didini έγραψε στις 17:48, 29-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
ΥΓ: Μπαι δε γουέι στο πασίγνωστο έργο του Σαιξπηρ ο Ρωμαίος και η Ιουλιέτα ήταν γυρω στα 14-15...
...Σε μια εποχή που οι άνθρωποι ζούσαν το πολύ 40 χρόνια.

Παράθεση

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcelain
Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O Porcelain έγραψε στις 18:51, 29-07-05:

Ο μέσος όρος ζωής ήταν κάπου στα 40+, λόγω της υψηλής παιδικής θνησιμότητας καθώς και τον άθλιων συνθηκών ζωής των φτωχών.. Όμως αυτό που λες, ότι ζούσαν το πολύ 40 χρόνια δεν θα μπορούσε να είναι πολύ πιο μακριά από την αλήθεια, αφού ο ίδιος ο Shakespeare πέθανε 52 και ένα αδερφός του έφτασε τα 77.. Ειδικότερα οι πλούσιοι πρέπει να ζούσαν αρκετά περισσότερo.. Σε κάθε περίπτωση, πιστεύεις ότι σε μια εποχή που δεν προωθούσε τον ρομαντικό έρωτα, θα ερωτεύονταν σε μικρότερη ηλικία γιατί αισθάνονταν ότι θα πεθάνουν μικροί και..βιάζονταν ? Δηλαδή, επέλεξαν να νιώσουν κάτι το οποίο πιθανότατα δεν ήξεραν ότι υπήρχε? Αντίθετα, το ότι έζησαν έναν έρωτα βαθύ και πραγματικό σε τέτοια ηλικία χωρίς να έχουν βομβαρδιστεί από τέτοιες εικόνες, αλλα αντίθετα, χωρίς καν έκθεση στην ιδέα του, αποτελεί ένδειξη πως μπορεί να υπάρχει τέτοιος εφηβικός έρωτας..

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:44, 29-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Unicorn
Έχουμε αλλάξει εποχές, ελπίζω να το πάρεις χαμπάρει κάποια στιγμή ότι δεν υπάρχει πια στην ελλάδα το πολίτευμα της βασιλείας, εκτός αν ζεις αλλού!......
Κι εγω σ' αγαπώ!

Ελα βρε συ πλάκα έκανα...νομίζεις θα ήθελα να γυρίσουν οι γοητευτικοί πρίγκηπες μας πίσω στην Ελλάδα και να μου κλέψουν τη δόξα;

ΥΓ: Μη με κοντράρεις άδικα, απ το να πλακωνώμαστε καλύτερα να πούμε και μια βλακεία παραπάνω μπας και φύγει το φάγωμα.

ΥΓ2: Πάντα φιλικά ε!

Παράθεση

Mahmut

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mahmut
Επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Mahmut έγραψε στις 02:42, 04-08-05:

Εμένα έφτασε σε γάμο.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:14, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Mahmut
Εμένα έφτασε σε γάμο.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:17, 04-08-05:

Είδατε που τπτ δεν είναι κανόνας

Παράθεση

Mahmut

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mahmut
Επαγγέλεται Γλωσσολόγος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Mahmut έγραψε στις 14:16, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Είδατε που τπτ δεν είναι κανόνας
Άλλο Τουρκία και άλλο Ελλάδα. Μην κωλοχαίρεσαι εσύ

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 17:39, 04-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Mahmut
Άλλο Τουρκία και άλλο Ελλάδα. Μην κωλοχαίρεσαι εσύ
Απ'το στόμα μου το πήρες αυτό θα έλεγα

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:51, 04-08-05:

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ....

Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 17:36, 19-08-05:

για μενα οχι παντα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:14, 09-09-06:

Για μένα δεν κρατάνε. και, στο περιβάλλον που ζω εγώ, ευτυχώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 12:32, 10-09-06:

Μιας και είδα το θέμα....

Προσωπικά, είδα να αρπάζεται η Michelle χωρίς να υπάρχει λόγος...να συμφωνώ με το valter για τα όνειρα, αλλά να μη καταλαβαίνω μια δόση επιθετικότητάς του…και την unicorn να με καλύπτει σχεδόν πλήρως…

Η ψυχρή απάντηση στο ερώτημα είναι: ΟΧΙ. Οι εφηβικοί έρωτες κατά 99% των περιπτώσεων δε κρατάνε. Και αυτό είναι εύκολο να το συμπεράνει κανείς κοιτώντας γύρω του. Δε χρειάζεται νομίζω περισσότερη ανάλυση αυτό.

Το ερώτημα όμως από τη φύση του είναι άτοπο. Δε μπορείς να είσαι μέσα σε έναν έρωτα και να ρωτάς αν θα κρατήσει. Εκτός από το ότι κανείς δε ξέρει να σου πει, χάνεις και την ουσία του. Απλά ζήσε τον έρωτα σου. Μπορεί να τον ζήσεις μια ζωή, μπορεί και όχι. Το να τελειώσε μια στιγμή δεν είναι απαραίτητα κακό. Σημαίνει απλά ότι δεν ήταν αρκετά δυνατός για να κρατήσει.

Εγώ απλά εύχομαι να βρει ο καθένας, κάποια στιγμή τον έρωτά του και να ζήσει το υπόλοιπο της ζωής του μ αυτόν. Μπορεί να τον βρει στα 15 , μπορεί στα 35, μπορεί στα 65, μπορεί και ποτέ.

Το ποτέ είναι η κατάρα, όλα τα υπόλοιπα ευχή…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:37, 10-09-06:

Βρε gravediggers, που το ξεθάψατε αυτό; Πάνω απο ένα χρόνο έχει να απαντήσει κάποιος!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 12:38, 10-09-06:

Νομίζω θέτει υποψηφιότητα για το best resurrection ever το Γίδι..

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 12:44, 10-09-06:

Οι απόψεις μπορεί να αλλάζουν μέσα σε 1 χρόνο...

Παράθεση

xaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xaki
H xaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H xaki έγραψε στις 10:01, 06-02-08:

Όταν μια σχέση ξεκινά σε πολύ μικρή ηλικία (18-20) και έχει διαγράψει ήδη πορεία 5 χρόνων είναι δύσκολο να κρατήσει? Έχετε βιώσει κάτι ανάλογο, πως εξελίσσεται μέσα στον χρόνο μια τέτοια σχέση? Για άλλους είναι αυτές οι σχέσεις είναι καταδικασμένες σε χωρισμό για άλλους είναι σχέσεις ζωής...Εσείς πως το βλέπετε?

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 00:57. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:27, 06-02-08:

Είχα σχέση 4 ετών, 16-20... και δεν άντεξε.
Κάποια στιγμή θέλαμε και οι δύο απλά να αποκτήσουμε εμπειρίες, να δοκιμαστούμε σε άλλα πράγματα...
Δεν πιστεύω πολύ σε τέτοιες σχέσεις, δυστυχώς.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο θέμα, και ίσως να μην εφάπτεται ακριβώς στη ροή της συζήτησης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 00:57. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:39, 06-02-08:

Γιατί δυστυχώς και όχι ευτυχώς;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 00:58. Αιτία: Σημείωση
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:46, 06-02-08:

Γιατί καταλαβαίνω ότι κάποιος που έχει ήδη μία τέτοια σχέση, έχει και μεγάλη ανάγκη να πιστέψει σε αυτό το είδος δεσμού.
Για μένα, ευτυχώς. Μου έκανε μεγάλο καλό το να περάσω από το περιβόητο πράγμα, που λέμε Χωρισμό... να αλλάξω σύντροφο, και να μείνω και μόνη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 00:58. Αιτία: Σημείωση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsiloboy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsiloboy
Ο tsiloboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O tsiloboy έγραψε στις 10:53, 06-02-08:

συμφωνώ με την Γίδι, κι εγώ από προσωπική εμπειρία. Κάποια στιγμή χτυπά μέσα σου το "what if", η ανάγκη του
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
να αποκτήσουμε εμπειρίες, να δοκιμαστούμε σε άλλα πράγματα...
Τουλάχιστον σε μένα είδα ότι επέλεξα σωστά (όσο δύσκολο κι αν ήταν).

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:02, 06-02-08:

Είχα 3,5 χρόνια σχέση στα 18,5 μου (μέχρι τα 22). Χωρίσαμε για χαζό λόγο, όμως κατά βάθος θέλαμε και οι δύο να ψαχτούμε σε κάτι άλλο και γι'αυτό το λόγο δεν παλέψαμε να σώσουμε τη σχέση μας. Είμαι και εγώ της άποψης ότι οι σχέσεις σε μικρή ηλικία έχουν ημερομηνία λήξης.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:03, 06-02-08:

Και στις μεγάλες μη σου πω.......
Και σύντομη μάλιστα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:08, 06-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Και στις μεγάλες μη σου πω.......
Και σύντομη μάλιστα
Τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες και έχεις και μια δικαιολογία. Στις μεγάλες, βράστα....Anyway, άλλο θέμα αυτό!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 00:59. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:10, 06-02-08:

Την ίδια δικαιολογία έχεις και στις μεγάλες.
Εκτός αν έχεις όρεξη να παραιτηθείς από το να ζεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 00:59. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:18, 06-02-08:

Α, καλά, μην το πάμε εκεί...!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:23, 06-02-08:

xmmm...δεν ξέρω...
Η δική μου εμπειρία [σχέση 5 ετών από τα 18 μου που χωρίσαμε στα 23 μου κ δεν μετανιώνω για αυτό ] και της κολλητής μου που είχε σχέση από τα 17.5 και χωρίσε....πρίν 1 μήνα (ενώ ετοιμαζόταν για γάμο το καλοκαίρι) μου δείχνουν ότι τέτοιες σχέσεις δεν κρατάνε (για τους λόγους που αναφέρει πολύ καλά το Γίδι]

Από την άλλη όμως έχω παραδείγματα 3 σχέσεων που ξεκίνησαν στα 18 (και των 2) η μία, στα 19 (και των 2) η άλλη και στα 15 (και των 2) η τρίτη και όλες τους κατέληξαν σε ευτυχισμένους (ως τώρα) γάμους (το ένα ζευγάρι έχει και παιδί) πριν 1-2 χρόνια [όταν δλδ ήταν στα 30 τους περίπου]

οπότε...δεν ξέρω, υποθέτω ότι είναι και στο χαρακτήρα του καθένα αυτό και σαφέστατα είναι και λίγο λόττο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:31, 06-02-08:

Κοίτα, μέχρι τα 30 δε τη φοβάμαι τόσο μία τέτοια σχέση. Από κει και μετά, όμως, λυγίζουν πολλές...

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 11:34, 06-02-08:

Για αυτό στα 30 θέλω 20άρα Εσείς οι σιτεμένες αλλάζετε μυαλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 01:00. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:48, 06-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Κοίτα, μέχρι τα 30 δε τη φοβάμαι τόσο μία τέτοια σχέση. Από κει και μετά, όμως, λυγίζουν πολλές...
τι να σε πω... τα συγκεκριμένα ζευγάρια είναι 34 ( 3 χρόνια παντρεμένοι με παιδί--αυτοί τα είχαν από τα 15 τους )
32 [2 χρόνια παντρεμένοι-τα φτιάξαν στο 1ο έτος] και 31 (παντρέυτηκαν το καλοκαίρι που μας πέρασε-τα φτιάξαν στο 2ο έτος)..

ως τωρα μια χαρά είναι τώρα το μέλλον σαφώς και δεν ξέρω τι θα δείξει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 01:00. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:49, 06-02-08:

Πάντως, ο γάμος γενικότερα (σε όποια ηλικία) δεν είναι και λίγο λαχείο????

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:53, 06-02-08:

Λοιπόν για να μην λέμε πράγματα που δεν μπορούμε να προβλέψουμε θα πώ αυτό, υπάρχουν ζευγάρια που παντρέυοντε με εμειρίες και διάφορά τέτοια και χωρίζουν και υπάρχουν άλλοι που παντρέυοντε απο μικρή ηλικεία και είναι υπερ ευτυχισμένοι, όπως λέει η τρελοελένη ο γάμος και γενικά οι σχέσεις είναι λαχείο, άς μην είμαστε απόλυτοι για τίποτα, εξάλου οι εμεπιρίες είναιπότε καλές και πότε κακές, οπώτε κανείς μας δεν ξέρει που θα καταλείξουν.

Παντρέυτηκα έναν άντρα που γνώρησα απο τα 17 μου τον παντρέυτηκα στα 21 μου και είμαι υπερευτυχισμένη, άλλες πάλι κάνουν το ίδιο και αποτυγχάνουν, έτσι είναι η ζωή

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:58, 06-02-08:

μμμμ ναι
είχα σχέση απ τα 19 μου, παντρεύτηκα στα 26, χώρισα στα 30 (χωρίς παιδί ευτυχώς)
Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας....
Μάλλον η πλειοψηφία των ζευγαριών που είναι μαζί από μικρή ηλικία τελικά χωρίζουν γιατι μεγαλώνοντας αποκτούν διαφορετική κατεύθυνση και προσωπικότητες που δεν ταιριάζουν πλέον, αλλά φυσικά υπάρχουν κι αυτοί που μεγαλώνοντας μαζί, κοιτάζουν προς την ίδια κατεύθυνση, έχουν τα ίδια όνειρα και παραμένουν ευτυχισμένοι for ever and ever!

Γενικά εγώ προσωπικά είμαι υπερ του να έχουν οι άνθρωποι κάποιες λίγες εμπειρίες πριν αποφασίσουν να δεσμευτούν με τον έναν και μοναδικό άνθρωπο. Αυτό όμως φυσικά δεν ισχύει για όλους... άλλοι αποφασίζουν αλλιώς για λογαριασμό τους.
ΑΡΑ... για να καταλήξω και κάπου , είναι θέμα ανθρώπων κι όχι θέμα στατιστικών

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:26, 06-02-08:

θα συμφωνησω με την ανωτερω.. περι ανθρωπων κ αοχι στατιστικων..
εγω απο την πλευρα μου, ημουν επι 5.5 χρονια με καποιον απ τα 16 μου!
οσο μεγαλωναμε ,αλλαζε κ η σχεση μας.. γιατι αλλαζαμε κ μεις οι ιδιοι! αλλιως εισαι στα 16, αλλιως στα 21! τελικα κατεληξα να μην τον αναγνωριζω..
θεωρουσε οτι θα παντρευτουμε αργα ή γρηγορα... και μου φεροταν λες κ ημουν κτημα του.. (παιζει ρολο οτι ηταν κ ο πρωτος μου).. εγινε βιαιος.. αλλα ας μη τα θυμαμαι...

Παράθεση

Sacrifice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sacrifice
H Sacrifice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Sacrifice έγραψε στις 14:00, 06-02-08:

Έγραψα σε άλλο post για μια σχέση που είχα απο τα 14 εως τα 18 μου.. Οι σχέσεις σε μικρές ηλικίες δυστυχώς δεν κράτανε, για πολλούς λόγους... Κυρίως λόγω λάθος προταιρεοτήτων μερικές φορές. Εγώ τότε χώρισα για αστείους λόγους. Μάλλον οι λόγοι κατέληξαν να είναι σοβαροί, επειδή η ίδια είχα κάνει φοβερά λάθη και την άφησα να φτάσει εκεί τη σχέση.Αν γνώριζα τώρα αυτόν τον άνθρωπο, πιστεύω οτι θα ήταν ο άνθρωπος με τον οποίο θα πέρναγα τη ζωή μου... Μη λέω και μεγάλες κουβέντες, απλά έτσι το φαντάζομαι πλέον... Ίσως να το εξιδανείκευσα επειδή ήταν η πρώτη αγάπη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-02-08 στις 01:01. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 18:08, 23-02-08:

Δε ξέρω ρε παιδιά. Άμα τον άλλο τον ερωτευτείς και μετά τον αγαπήσεις, εεε τότε η ηλικία δε παίζει ρόλο. Η δέσμευση, όντως, θέλει προσοχή. Πρέπει να είσαι σίγουρος για το συγκεκριμένο άτομο και πρέπει να έχεις περάσει πολλές καταστάσεις μαζί του για να αποφασίσεις. Αλλά να μη λέμε ότι και οι έβηβοι δε μπορούν να αγαπήσουν και ότι αστείοι λόγοι τους οδηγούν σε χωρισμό. Αυτό εξαρτάται από το ίδιο το άτομο και απο το κατά πόσο είναι ώριμος για μία σχέση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

μαριαχ (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαριαχ
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H μαριαχ έγραψε στις 18:22, 23-02-08:

Συμφωνώ με τον brokenHeart. Ο καθένας μας ερωτεύεται με το δικό του τρόπο. Αν βρεί στον άλλο αυτό που τον γεμίζει και νιώθει πολύ καλά στη σχέση του, τότε δε θέλει να γνωρίσει άλλον άνθρωπο. Και εμείς οι γυναίκες δύσκολα αφήνουμε μια σχέση που μας δένει συναισθηματικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:18, 23-02-08:

Αν τα πράγματα ήταν πάντα τόσο ρομαντικά τότε οι περισσότεροι από εμάς θα είχαν μείνει με την πρώτη μας σχέση (κάτι το οποίο τονίζω ότι το θεωρώ πολύυυυυυυυυυυ γλυκό και ρομαντικό και δεν το κατακρίνω σε καμία περίπτωση εννοείται...αντίθετα το θαυμάζω και πάρα πολύ μάλιστα )

Αλλά μεγαλώνοντας βλέπεις πολλά πράγματα διαφορετικά, οι προτεραιότητες σου, τα θέλω σου, οι συμβιβασμοί και τα όριά σου αλλάζουν.... Πράγματα που μπορεί να λάτρευες να μην τα αντέχεις και τούμπαλιν... Εννοώ ότι θέλοντας και μη τα πάντα αλλάζουν...

Και προσωπική μου άποψη -και μόνο- πολλές φορές ο έρωτας και η αγάπη δεν διαρκούν για να σώσουν μια σχέση ή να την κάνουν να κρατήσει για πάντα...Είναι βέβαια μια πολύ σημαντική βάση αλλά όχι η μόνη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 20:05, 23-02-08:

Και προσωπική μου άποψη -και μόνο- πολλές φορές ο έρωτας και η αγάπη δεν διαρκούν για να σώσουν μια σχέση ή να την κάνουν να κρατήσει για πάντα...Είναι βέβαια μια πολύ σημαντική βάση αλλά όχι η μόνη
Και ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί εμείς, σαν άνθρωποι, ποτέ δε φτάνουμε στο ύψος των περιστάσεων. Ποτέ δε φτάνουμε στα όρια των δυνατοτήτων μας. Ποτέ δε δίνουμε την υπερτατη μάχη. Μόλις αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα, τα παρατάμε....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Έρωτες εξ' αποστάσεως - Από drunk
      Το θέμα έχει λάβει 343 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-17 στις 15:35.
    • Νεανικοί Πειρασμοί - Πώς να κρατήσουν οι γονείς τα παιδιά μακρυά; - Από Μπάμπης ο Άλλος
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-11 στις 18:59.
    • Παιδικοί-εφηβικοί έρωτες, τι τρέχει; - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-12-11 στις 17:20.
    • Παλιοί έρωτες - Από troufaki18
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μπερδέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-05-09 στις 08:18.
    • Έρωτες και πάθη - Από hamsteraki
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-07 στις 00:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους