Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,087 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:09, 23-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Και ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί εμείς, σαν άνθρωποι, ποτέ δε φτάνουμε στο ύψος των περιστάσεων. Ποτέ δε φτάνουμε στα όρια των δυνατοτήτων μας. Ποτέ δε δίνουμε την υπερτατη μάχη. Μόλις αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα, τα παρατάμε....
Δεν είναι όλα τα προβλήματα ίδια...ούτε όλοι έχουμε τις ίδιες αντοχές...
Ούτε τα ίδια όρια.... Όπως ούτε η κάθε σχέση είναι ίδια με κάποια άλλη....
Δεν το θεωρώ "πρόβλημα" αυτό...
Δεν το θεωρώ "κακό" και σίγουρα όχι λάθος....

Δεν ξέρω αν είναι ηττοπάθεια αυτό που θα πω... αλλά μερικοί έρωτες απλά "δεν είναι για να επιζήσουν" (δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα σόρρυ ) και αυτό είναι μέρος της ζωής μας... άσχημο βέβαια αλλά και πολλές φορές λυτρωτικό

(έχω ξεπεράσει πολλές φορές τα όρια μου...επίσης τα έχω πολλές φορές μικρύνει... κάθε φορά άξιζε όχι για το αποτέλεσμα γιατί γούσταρα και το έκανα... το θέμα δεν είναι να κερδίσεις ή να χάσεις σε μία σχέση... το θέμα είναι να πεις το κάνω γιατί γουστάρω, γιατί έτσι νιώθω...γιατί αυτό θέλω...ανεξαρτήτου αποτελέσματος )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:59, 23-02-08:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας σε αυτό. Οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί, το ίδιο και οι περιστάσεις. Μπορεί κάποιος να ζήσει όλη του τη ζωή με τον άνθρωπο που ερωτεύτηκε όταν ήταν στα 15, μπορεί και όχι. Αλλιώς είμαστε στα 15 μας, αλλιώς στα 30, αλλιώς στα 65- έχουμε διαφορετικές πεποιθήσεις, διαφορετικό τρόπο σκέψης, διαφορετικά "πιστεύω". Και αυτό όχι επειδή μεγαλώνοντας γινόμαστε πιο έξυπνοι, αλλά επειδή έχουμε αποκτήσει περισσότερες εμπειρίες. Και ίσως κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ότι ο άνθρωπος που είναι δίπλα μας, δεν μας ταιριάζει. Όχι ότι δεν μας ταίριαζε ποτέ, απλά μπορεί να είμαστε σε κάποια φάση της ζωής μας που να μην μπορούμε να επικοινωνήσουμε.
Μπορεί όμως να εκπέμπουμε και πάντα στο ίδιο μήκος κύματος και ο έρωτας να κρατήσει μια ζωή. Ποτέ δε μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει σε 1,2,5 ή 10 χρόνια... Και νομίζω, αυτό είναι το καλύτερο- γιατί έτσι ζούμε την κάθε στιγμή και αυτή αυτομάτως ανάγεται σε μοναδική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 00:43, 24-02-08:

Οι πιθανότητες όμως να μείνεις με αυτόν που ερωτεύτηκες στα 18 σου είναι πολύ λίγες.Γιατί πιστεύω ότι θα έρθει κάποια στιγμή που δεν θα αναγνωρίζεις τον άλλον. Οι ανθρωποι αλλάζουν καθώς και οι ανάγκες τους...
Εγω θεωρώ πως πρίν αποφασίσει κάποιος να μείνει για "πάντα" με καποιον καλό να έχει αποκτησει κάποιες εμπειρίες. γιατί μετά θα αναρωτιέται πώς θα είχε εξελιχθεί η ζωή του αν δεν...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:54, 24-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Οι πιθανότητες όμως να μείνεις με αυτόν που ερωτεύτηκες στα 18 σου είναι πολύ λίγες.Γιατί πιστεύω ότι θα έρθει κάποια στιγμή που δεν θα αναγνωρίζεις τον άλλον. Οι ανθρωποι αλλάζουν καθώς και οι ανάγκες τους...
Εγω θεωρώ πως πρίν αποφασίσει κάποιος να μείνει για "πάντα" με καποιον καλό να έχει αποκτησει κάποιες εμπειρίες. γιατί μετά θα αναρωτιέται πώς θα είχε εξελιχθεί η ζωή του αν δεν...
Παρεμπιπτώντως έχουμε θέμα για το πόσο σημαντικές είναι οι εμπειρίες.

Θα συμφωνήσω, στο θέμα των "πιθανοτήτων". Τίποτα δεν μπορούμε φυσικά να αποκλείσουμε, αλλά είναι δύσκολο να μείνεις "για πάντα" με κάποιον που ερωτεύεσαι στα 18, καθώς όσο μεγαλώνεις μπαίνεις σε άλλη φάση της ζωής σου. Αλλάζουν τα θέλω και οι προτεραιότητές σου, κάτι λογικό μιας και ο άνθρωπος δεν είναι.... στατικός. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι στα 15-20 συμβαίνουν δραματικές αλλαγές στο χαρακτήρα του ανθρώπου.

Φυσικά όλα αυτά είναι πιθανότητες, πάντα υπάρχει κι η άλλη πλευρά που δείχνει το αντίθετο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:56, 24-02-08:

Πριν 10 χρόνια θεωρούσα πως αν το πρώτο μου αγόρι, που τα έφτιαχνα και τα χάλαγα συνέχεια τότε, έκανε σχέση με άλλη θα τρελαινόμουν. Αισθανόμουν αυτά τα αισθήματα που στην εφηβεία φαίνονται σαρωτικά. Να σκέφτεσαι μόνο αυτόν, να περιστρέφεις την καθημερινότητα και τα όνειρά σου γύρω του.

Πριν λίγο καιρό έμαθα ότι αρραβωνιάστηκε. Δεν χάρηκα πολύ, αισθάνθηκα άσχημα, ότι αυτός κατασταλλάζει κι εγώ συνεχίζω να κάνω ανώριμες σχεσούλες χωρίς προοπτικές! Αλλά τώρα πια χαίρομαι γι'αυτόν. Επειδή τα συναισθήματά μου είναι τρυφερά, τον αγάπησα σε 1 αγνή περίοδο της ζωής μου και καθώς τον έχω συνδέσει με τα ''χρόνια της αθωότητας'' τον βλέπω με παρόμοιο τρόπο.

Οπότε θεωρώ πως η πρώτη αγάπη μπορεί να κρατήσει, αλλά όχι καθαρά ερωτικά. Την βλέπουμε με 1 αγνό τρόπο, σε αντίθεση με τις ενήλικες αγάπες. Υπάρχουν κι εξαιρέσεις που η αγάπη συνεχίζεται ερωτικά, αλλά μιλάω με τις συνηθισμένες συνθήκες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 12:33, 24-02-08:

Και εγώ, που είμαι 16, αγαπάω μία κοπέλα. Στην αρχή, όταν την ερωτεύτηκα, την έβλεπα μόνο ερωτικά. Τώρα γνωριζόμαστε χρόνια, και μπορώ να πω ότι την αγαπώ. Δε ξέρω αν θα κάνουμε σχέση (της έχω πει για τα συναισθήματα μου), αλλά εγώ θέλω απλώς να είναι ευτυχισμένη. Αυτό νιώθεις όταν αγαπάς κάποιον πραγματικά

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:40, 24-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πριν λίγο καιρό έμαθα ότι αρραβωνιάστηκε. Δεν χάρηκα πολύ, αισθάνθηκα άσχημα, ότι αυτός κατασταλλάζει κι εγώ συνεχίζω να κάνω ανώριμες σχεσούλες χωρίς προοπτικές! Αλλά τώρα πια χαίρομαι γι'αυτόν. Επειδή τα συναισθήματά μου είναι τρυφερά, τον αγάπησα σε 1 αγνή περίοδο της ζωής μου και καθώς τον έχω συνδέσει με τα ''χρόνια της αθωότητας'' τον βλέπω με παρόμοιο τρόπο.
νι αλλά προφανώς αυτός είναι και μεγαλύτερος ε? άρα δεν είναι οτι εσύ κάνεις σχεσούλες αγάπη μου... αυτός απλά μεγάλωσε!
εχεις ακόμα πολλά περιθώρια
χεχεχε

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:14, 24-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
νι αλλά προφανώς αυτός είναι και μεγαλύτερος ε? άρα δεν είναι οτι εσύ κάνεις σχεσούλες αγάπη μου... αυτός απλά μεγάλωσε!
εχεις ακόμα πολλά περιθώρια
χεχεχε
Ίσα είμαστε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:42, 29-02-08:

Εφηβικοί έρωτες: μπορούν να κρατήσουν;

Αν τελειώσουν νωρίς, μπορεί να τους νοιώθεις και μέχρι τα γεράματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 00:16, 01-03-08:

Αυτό καθορίζετε σε μεγάλο βαθμό από τον πολιτισμό και την χώρα τον έφηβων παράδειγμα στην Ινδία παντρεύονται από 16 κάποτε κάποιοι είχανε παιδία στα 16…σε άλλες χώρες παράδειγμα στης ευρωπαϊκές η και της ΗΠΑ..που τα πράγματα δεν είναι πλέον τόσο συντηρητικά στην εποχη μας..οι εφηβικοί έρωτες είναι δύσκολο να κρατήσουνε σε μια σχέση και σπάνια να κατευθυνθούν σε γάμο.. όμως θα παραμείνει μια ωραία πράξη… Εξιλέωση με σόμα πνεύμα και ήθος ζήτω οι ΙΠΠΟΤΕΣ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Έρωτες εξ' αποστάσεως - Από drunk
      Το θέμα έχει λάβει 343 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-17 στις 15:35.
    • Νεανικοί Πειρασμοί - Πώς να κρατήσουν οι γονείς τα παιδιά μακρυά; - Από Μπάμπης ο Άλλος
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-11 στις 18:59.
    • Παιδικοί-εφηβικοί έρωτες, τι τρέχει; - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-12-11 στις 17:20.
    • Παλιοί έρωτες - Από troufaki18
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μπερδέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-05-09 στις 08:18.
    • Έρωτες και πάθη - Από hamsteraki
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-07 στις 00:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους