Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:06, 23-08-07:

θα το κανατε? κ αν ναι? πιστευετε? οτι θα επιρεαζε κατι στον κοινωνικο περιγυρο σας? στην ευρεση εργασιας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:12, 23-08-07:

Εγώ δεν θα το έκανα, γιατί πιστεύω ότι στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετοί που θα μπορούσαν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα στον εργασιακό τομέα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:14, 23-08-07:

Ένας πολύ κοντινός συγγενής μου το έχει κάνει αυτό. Συνάντησε μεγάλες δυσκολίες για να του επιτραπεί. Πολύ προ Δαφέρμου είχε απαιτήσει να γράφει η ταυτότητα του αυτό που ήθελε και όχι ΧΟ.

Εκτός από τα πρώτα χαζά σχόλια, δεν ξέρω να του έχει κοστίσει σε κάτι. Και να φανταστείς ζει σε χωριό όπου όλοι ξέρουν τι ποιεί και η δεξιά σου και η αριστερά σου.

Πάντως αποφάσισε να βαφτίσει τα παιδιά του χριστιανούς σε λιτή τελετή απλα για να μην τα περιθωριοποιήσει κοινωνικά (αλλιώς παιδί αλλιώς ενήλικός) και τελικά να επιλέξουν τα ίδια στο μέλλον. Oύτως ή άλλως με τέτοιο πατέρα (και μάνα να συμπληρώσω) δεν κόβω τα παιδιά να γίνονται και power χριστιανοι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:26, 23-08-07:

Κάποτε θα το αλλάξω. Ίσως όταν (χτύπα ξύλο) πεθάνει η μητέρα μου, μιας και προτιμώ αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να μην τη στεναχωρήσω. Για κάποιο μυστήριο λόγο θα την στεναχωρούσε πολύ κάτι τέτοιο, ίσως επειδή έχει μεγαλώσει σε επαρχία. Οπότε αφού σε μένα δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο effect προς το παρόν, ας το καθυστερήσω.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το πτώμα ενός δηλωμένου άθεου; Με το ζόρι του κάνουν κηδεία; Δεν είμαι σίγουρη οτι υπάρχει πολιτική ταφή στην Ελλάδα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:29, 23-08-07:

Υπάρχει πολιτική ταφή.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 21:31, 23-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το πτώμα ενός δηλωμένου άθεου; Με το ζόρι του κάνουν κηδεία; Δεν είμαι σίγουρη οτι υπάρχει πολιτική ταφή στην Ελλάδα
Νομίζω απλά τον θάβουν στο νεκροταφείο χωρίς κάποια τελετή.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:31, 23-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Υπάρχει πολιτική ταφή.
Κι εγώ αυτό πίστευα, αλλά μετά απο αυτό το κείμενο του Νίκου Δήμου, δεν είμαι και τόσο σιγουρη

Παράθεση

Virtuosofriend

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Virtuosofriend
Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Virtuosofriend έγραψε στις 23:23, 23-08-07:

Είναι κάτι που δεν με ακουμπά. Ουτέ πιστεύω σε κάτι συγκεκριμένο και ούτε με νοιάζει εαν θα με χαρακτηρίσουν, άθεο, χριστιανό ή μωαμεθανό. Οπότε δεν θα το άλλαζα.
Aς λέει ότι είναι επίσημο για το Ελλάντα :p

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:06, 24-08-07:

Λέει στο πιστοποιητικό γένησσης το θρήσκευμα??
Δεν θυμάμαι να το είχα διαλέξει.Τα έχω πάρει τώρα. Είμαστε εντελώς κολημένοι στο θέμα.

Κάτσε να το μελετήσω λίγο το θέμα.

Πώς αλλάζει πάντως?

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 17:47, 24-08-07:

Μα αφου το θρησκευμα δεν γραφεται πια στις ταυτοτητες... Ετσι νομιζω δηλαδη.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:49, 24-08-07:

Δλδ αλλάζουμε μόνο ότι φαίνεται;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:06, 24-08-07:

Ναι, για τα μάτια του κόσμου.
Που αλλού θα μπορούσες να το αλλάξεις που να μη φαίνεται;

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 19:18, 24-08-07:

Δεν πιστεύω αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τι γράφει. Όπως έλεγε και κάποια ψυχή: "Μην πειράζεις ποτέ τα κακώς κείμενα"

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:56, 24-08-07:

Δεν θα το άλλαζα γιατί πρώτον δεν είμαι άθεος και δεύτερον και να ήμουν ποιός ο λόγος να το διατυμπανίζω ; Αν το άλλαζα θα το έκανα βουδιστής ή spiritual ή εσωτεριστής ή χριστιανός γενικά και αόριστα (χωρίς να περιορίζομαι από το ορθόδοξος ή το καθολικός ή προτεστάντης) ή δωδεκαθειστής ή πανθρησκευτικός (αν υπάρχει τέτοιος όρος όπως λέμε πανσεξουαλικός) Συγκριτικός νομίζω είναι ο σωστός όρος ; Δεν πιστεύω σε μια συγκεκριμένη θρησκεία αλλά ούτε η αθεία με περιγράφει. Πιστεύω μόνο ότι πολλές θρησκείες σου δίνουν την δυνατότητα ψυχικής και πνευματικής ανάτασης.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:53, 25-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δεν θα το άλλαζα γιατί πρώτον δεν είμαι άθεος και δεύτερον και να ήμουν ποιός ο λόγος να το διατυμπανίζω ;
Με την ίδια λογική, οι χριστιανοί το διατυμπανίζουν που κάθε χριστιανού το πιστοποιητικό γεννήσεως γράφει το θρήσκευμα του. Ένας άθεος δηλαδή σημαίνει οτι το διατυμπανίζει αν επιθυμεί απλά τα επίσημα έγγραφα που τον αφορούν να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:47, 25-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Με την ίδια λογική, οι χριστιανοί το διατυμπανίζουν που κάθε χριστιανού το πιστοποιητικό γεννήσεως γράφει το θρήσκευμα του. Ένας άθεος δηλαδή σημαίνει οτι το διατυμπανίζει αν επιθυμεί απλά τα επίσημα έγγραφα που τον αφορούν να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα;
Και αυτό είναι μια λογική. Ως ανοιχτός σε κάθε θρησκεία το δίκαιο θα ήταν να
μην αναγράφεται τίποτα σχετικά με το θρήσκευμα αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι πρακτικό και ρεαλιστικό. Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Επιπλέον γράφοντας όμως άθεος ουσιαστικά ούτε εσύ προστατεύεις τα προσωπικά σου δεδομένα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:26, 25-08-07:

θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικο γέννησης
Θα άλλαζα πιστοποιητικό γέννησης. Κάθε μέρα πείθομαι περισσότερο πως θέλω να μετακομίσω στην ζούγκλα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 17:15, 25-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Δεν πιστεύω αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας τι γράφει. Όπως έλεγε και κάποια ψυχή: "Μην πειράζεις ποτέ τα κακώς κείμενα"
Συγνώμη που θα στο πω αλλά αυτή η ψυχή σου έλεγε βλακείες. Αυτή η αδιαφορία για τα κακώς κείμενα του τόπου μας αλλά και η πλήρη απάθεια σε οποιαδήποτε δράση να διορθωθούν κάποια πράγματα εκός και τσούζεται το ιδιέταιρε μου κολαράκι είναι μια από τις αιτίες αυτής της παρακμής του τόπου αυτού.

Σε προσωπικό τώρα επίπεδο πάλι χαζομάρα είναι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:54, 25-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Και αυτό είναι μια λογική. Ως ανοιχτός σε κάθε θρησκεία το δίκαιο θα ήταν να
μην αναγράφεται τίποτα σχετικά με το θρήσκευμα αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι πρακτικό και ρεαλιστικό. Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Επιπλέον γράφοντας όμως άθεος ουσιαστικά ούτε εσύ προστατεύεις τα προσωπικά σου δεδομένα.
Συμφωνώ οτι το καλύτερο θα ήταν να μην αναγράφεται καθόλου.
Απο τη στιγμή όμως που ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ να αποκακλύψω ένα προσωπικό μου δεδομένο, δεν νομίζω οτι είναι ξιπασμός να μην θέλω να πω ψέματα.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 00:26, 26-08-07:

Δεν μπορω να δεχτω ουτε κατα διανοια να γραφει ενα εγγραφο για μενα οτι ειμαι κατι... που δεν ειμαι! Χριστιανος δηλαδη. Δεν καταλαβαινω πως μπορει κανεις να νιωθει απαθης με την ψευτοταμπελοποιηση του...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:42, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Δεν μπορω να δεχτω ουτε κατα διανοια να γραφει ενα εγγραφο για μενα οτι ειμαι κατι... που δεν ειμαι! Χριστιανος δηλαδη. Δεν καταλαβαινω πως μπορει κανεις να νιωθει απαθης με την ψευτοταμπελοποιηση του...
+10000!

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 02:00, 26-08-07:

Δεν θα το άλλαζα μιας και δεν είμαι άθεος. Αν ήμουν δεν θα είχα πρόβλημα να το αλλάξω αν και πιστεύω ότι δεν πρέπει να γράφεται στο πιστοποιητικό γεννήσεως το θρήσκευμα.

Τα άπειρα προβλήματα είχε αντιμετωπίσει φίλος μου μουσουλμάνος που είχε την ατυχία... να γεννηθεί σε χριστιανικό κράτος (βλέπε Ελλάς). Βέβαια μιλάμε για την ταυτότητα στην οποία σωστά έχει καταργηθεί το θρήσκευμα.

Παράθεση

Nikos thanos (νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikos thanos
Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Nikos thanos έγραψε στις 07:21, 27-08-07:

ενδιαφερον θεμα για πρωι στην δουλεια.
ειναι λιγο ανοητο να αναγραφεται τετοιο πρωσωπικο δεδομενο αφου και εγω ως Χ.Ο. δεν ειμαι και πολυ, ομως και αλλοι.δημοσιο εγγραφο ... ο θεε μου δεν αντεχω αλλο!!!
στο εγγραφο για το θρησκευμα παντως ειναι λογικο ο αθεος να αφηνει το κουτακι αδιανο, δεδομενου οτι υπαρχουν "θρησκευματα" που δεν θρησκευουν θεο αλλα αλλα πραγματα, ετσι γινεται η παρεξηγηση, ετσι πρεπει να αναγραφεται η λεξη αθρεισκος!δεν πηστευω σε καμια θρησκεια και οχι σε κανεναν θεο. ο σατανιστης μπορει να γραφει οτι ειναι αθεος διοτι εχει θρησκευμα που δεν περιλαμβανει θεο αλλα κατι αλλο, απο μενα σεβαστο αν και δεν το αποδεχομαι.
απο την αλλη υπαρχουν πολλοι αθεισμοι, οπως επιστημονικος αθεισμος, υπερανθρωπινος αθεισμος, κοινωνοκοπολιτικος-μαρξιστικος αθεισμος και ψυχοπατερναλιστικος αθεισμος , διαλεκται και παρτε!!! ομως απλα να λες αθεος, δεν λεει!
αν και κατα βαση ειναι μοδα, να παιξουμε με κατι διαφορετικο για να εχει να λεει ο εγωπαθεις μικρος αντιδραστικος εαυτος μας, οτι υπαρχει γυρω αφου δεν το εχω φταιξει εγω, τοτε ποιος, τι?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:13, 27-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Και εγώ μαζί σου για άλλους λόγους βασικά αλλά στρατό πήγες?

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:57, 27-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Συγνώμη που θα στο πω αλλά αυτή η ψυχή σου έλεγε βλακείες. Αυτή η αδιαφορία για τα κακώς κείμενα του τόπου μας αλλά και η πλήρη απάθεια σε οποιαδήποτε δράση να διορθωθούν κάποια πράγματα εκός και τσούζεται το ιδιέταιρε μου κολαράκι είναι μια από τις αιτίες αυτής της παρακμής του τόπου αυτού.

Σε προσωπικό τώρα επίπεδο πάλι χαζομάρα είναι.
μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ, αλλά δε θα κάνω τον κόπο να εξηγήσω..

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:28, 27-08-07:

μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ, αλλά δε θα κάνω τον κόπο να εξηγήσω..
ΟΚ μην κάνεις κόπω να εξηγήσεις

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 02:51, 28-08-07:

Χμμμ κλασικά θα πω ότι θεωρώ το πιο σωστό να μην αναγράφεται το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως. Για να ακριβολογώ δε βρίσκω καμία λογική στο να αναγράφεται σε επίσημα κρατικά έγγραφα. Επειδή το θέμα μας δεν είναι αυτό όμως θα ήθελα να το αλλάξω μιας και είμαι άθεη. Βέβαια αν η διαδικασία είναι περίπλοκη μπορεί και να βαρεθώ δε με νοιάζει και πολύ τι φαίνεται ...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:57, 28-08-07:

Να αλλάξω την ανοησία, με μία άλλη; Όχι! Αυτό συγχωρείται μόνο στη νηπιακή μας φάση...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 04:30, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;
θα το κανατε? κ αν ναι? πιστευετε? οτι θα επιρεαζε κατι στον κοινωνικο περιγυρο σας? στην ευρεση εργασιας?
Θα προτιμούσα να καταργηθεί καλύτερα το εν λόγω πεδίο.

Ποια η σχέση του σε τι πιστεύουμε (ή μη) με ένα κρατικό έγγραφο, όπως ανέφεραν και παραπάνω;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:34, 02-09-07:

Ποια η σχέση του σε τι πιστεύουμε (ή μη) με ένα κρατικό έγγραφο, όπως ανέφεραν και παραπάνω;

Σημερα μας ακούγεται παράλογο. Σε παλιές, καλές εποχές όμως, υπήρχε το "πιστοποιητικό φρονημάτων", που αν δεν έγραφε ΧΟ και "Εθνικόφρων", το λιγότερο που μπορούσες να πάθεις ήταν να μην μπορείς να βρεις δουλειά.

(Το "παλιές εποχές" μην το πάρεις πολύ κυριολεκτικά)

Τι καταλαβαίνουμε από αυτό το γεγονός:

α) Ότι όποιος δεν τα είχε καλά με το Κράτος, είχε προβλήματα και με την Εκκλησία.
β) Ότι όποιος δεν τα είχε καλά με την Εκκλησία, είχε προβλήματα και με το Κράτος.

Πολύ συχνά μάλιστα, τα πιστοποιητικά φρονημάτων εκδίδονταν από ιερείς, είδει "συστατικής επιστολής".

(Πως έκανε ο Χριστόδουλος με τον Βαβύλη; Καμμία σχέση.)

Αυτή η αλληλεπικάλυψη ΔΕΝ έχει ιαθεί, και ΟΥΤΕ πρόκειται να γίνει - τουλάχιστον δεν θα το προλάβουμε εμείς.

Σας αφήνω τώρα. Κυριακή σήμερα, να μην ανάψω ένα κεράκι;

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 09:39, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Και εγώ μαζί σου για άλλους λόγους βασικά αλλά στρατό πήγες?
Πηγα. Τοτε ομως δεν ειχα "ψαχτει" ακομα και ημουν Χ.Ο.

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 09:32, 05-09-07:

Γράφεται θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως???
Δεν το έχω δει πουθενά αυτό, άλλωστε αρκετά μετά τη γέννηση παίρνεις επίσημα θρησκεία όταν σε βαφτίζουν.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 19:12, 01-10-07:

άλλωστε αρκετά μετά τη γέννηση παίρνεις επίσημα θρησκεία όταν σε βαφτίζουν.

Νομίζεις. Είμαστε όλοι ΧΟ by default.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:34, 01-10-07:

Ενας γνωστος μου κανει κατι τετιες διαδικασιες για να παρει απαλαγι απο τα θρησκευτικα. Μολις μου ειπε ολα αυτ απου εχει κανει, και ακομα του ζητανε το ενα και το αλλο χαρτι και να κανει το ενα και το αλλο, και τις "συνεπιες" (δεν τον παντρευει η εκκλησια, δεν μπορει να θαφτει κλπ) σκευτικα οτι, οκ, δεν πιστευω, δεν εω προβλημα να το δηλωσω επισιμα, αλλα ολο αυτο γιατι; Ιδικα αυτος που ειναι 16 ετων και το κανει μονο και μονο για μαγκια και για να μην του πριζει τα @@ ο θρησκευτικος. Νταξει, δεν λεω, ο συγκεκριμενος θρησκευτικος (τον εχω και εγω και τον εχει και ολη μου η παρεα) δεν υποφερετε, αλλα δεν παυουμε να ειμαστε σε μια ηλικια που αλλαζουμε γνωμες καθε milisecond... Αν αργοτερα αυτο το παιδι πιστεψει στον Χριστιανισμο, φανταστιτε τι θα πρεπει να τραβιξει παλι για να παντρευτει, να βαφτισει το παιδι του και τελος να κηδευτει...

Για αυτο καλο ειναι μια τετια κινιση να γινετε μετα απο καπια ηλικια....

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:46, 01-10-07:

Νομίζεις. Είμαστε όλοι ΧΟ by default.
ναι, λες και αν ήμασταν μετά τους 9 μήνες ζωής μας, κάτι θα άλλαζε...

Θα είχε πήξει το μυαλό μας και πλέον θα επιλέγαμε ελεύθερα; LOL

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:17, 02-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ενας γνωστος μου κανει κατι τετιες διαδικασιες για να παρει απαλαγι απο τα θρησκευτικα. Μολις μου ειπε ολα αυτ απου εχει κανει, και ακομα του ζητανε το ενα και το αλλο χαρτι και να κανει το ενα και το αλλο, και τις "συνεπιες" (δεν τον παντρευει η εκκλησια, δεν μπορει να θαφτει κλπ) σκευτικα οτι, οκ, δεν πιστευω, δεν εω προβλημα να το δηλωσω επισιμα, αλλα ολο αυτο γιατι; Ιδικα αυτος που ειναι 16 ετων και το κανει μονο και μονο για μαγκια και για να μην του πριζει τα @@ ο θρησκευτικος. Νταξει, δεν λεω, ο συγκεκριμενος θρησκευτικος (τον εχω και εγω και τον εχει και ολη μου η παρεα) δεν υποφερετε, αλλα δεν παυουμε να ειμαστε σε μια ηλικια που αλλαζουμε γνωμες καθε milisecond... Αν αργοτερα αυτο το παιδι πιστεψει στον Χριστιανισμο, φανταστιτε τι θα πρεπει να τραβιξει παλι για να παντρευτει, να βαφτισει το παιδι του και τελος να κηδευτει...

Για αυτο καλο ειναι μια τετια κινιση να γινετε μετα απο καπια ηλικια....
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις καμία άλλη θρησκεία επίσημα ούτε καμία άλλη διαδικασία για να πάρεις απαλλαγή από τα θρησκευτικά. Απλά, όπως πάντα οι προσηλυτισμός-lovers καθηγητές θρησκευτικών καθώς και διευθυντές δεν σε ενημερώνουν για τις διαδικασίες και θα πρέπει να τα βρίσκεις μόνος σου.

Δελτίο τύπου YΠ.E.Π.Θ 24-02-2005

«Για όσους μαθητές δεν επιθυμούν την παρακολούθηση, ή την συμμετοχή τους στις ανωτέρω δραστηριότητες, το Υπουργείο Παιδείας με την Εγκύκλιο Γ2/61723-13/6/2002, παρέχει το δικαίωμα της πλήρους απαλλαγής τους, αρκεί ο ίδιος ο μαθητής, ή ο γονέας αυτού, να δηλώσει εγγράφως την επιθυμία του χωρίς να υποχρεούται σε καμία περαιτέρω εξήγηση, ή διευκρίνιση. Η Πολιτική Ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, θεωρεί πως το όλο θέμα καλύπτεται επαρκώς και με απόλυτο σεβασμό στην μη παραβίαση θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων των πολιτών»
Εγκύκλιος Γ2/61723/13-06-2002, ΥΠ.Ε.Π.Θ.

«Ύστερα από την υποβολή ερωτημάτων σχετικά με το θέμα της απαλλαγής των μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το μάθημα των θρησκευτικών, την Προσευχή και τον εκκλησιασμό, σας κάνουμε γνωστό ότι η απαλλαγή αυτή πρέπει να στηρίζεται σε δήλωση του ίδιου του μαθητή αν είναι ενήλικος ή των γονέων του αν είναι ανήλικος στην οποία θα αναφέρει ότι δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει. Σε περίπτωση απαλλαγής του μαθητή από την παρακολούθηση του μαθήματος των θρησκευτικών, στη θέση "θρήσκευμα" στον Απολυτήριο Τίτλο δεν υπάρχει λόγος αναγραφής ενδείξεως»

Ένα απλό χαρτί θέλει και καμιά άλλη διαδικασία. Ας τυπώσει τον νόμο και να τους τον δείξει. Αν πάλι αρνούνται, ένα τηλεφωνηματάκι στην διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να σου πουν κι αυτοί τη γνώμη τους.
Ή αναφορά ότι έχει γνωστό στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου (τυγχαίο όνομα) και θα τους κατηγορήσουν για προσηλυτισμό.

Η εγκύκλιος δεν αναφέρει τίποτα για πιστοποιητικό γεννήσεως.-
Ας αναφέρει την λέξη "καταγγελία" και "μέσα μαζικής ενημέρωσης" και θα δεις για πότε θα αλλάξουν γνώμη.

Έχετε ένα μεγάλο εργαλείο στα χέρια σας που ελπίζω να βγάλει τα παιδιά από τον σκοταδισμό και τις αυθαιρεσίες των καθηγητών: internet.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 02-10-07 στις 18:57.
Παράθεση

Soraya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soraya
H Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Soraya έγραψε στις 04:02, 02-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos thanos
ο σατανιστης μπορει να γραφει οτι ειναι αθεος διοτι εχει θρησκευμα που δεν περιλαμβανει θεο αλλα κατι αλλο, απο μενα σεβαστο αν και δεν το αποδεχομαι.

Το ξερω οτι ειναι εκτος θεματος, αλλα θελω να κανω μια παρατηρηση εδω.
Ο σατανιστης δεν ειναι αθεος. Για να πιστεψει και να λατρεψει καποιος τον διαβολο, εκ των πραγματων πρεπει να αναγνωρισει οτι υπαρχει και Θεος, απλως πιστευει οτι η δυναμη του διαβολου ειναι μεγαλυτερη. Πιστευει ομως στην υπαρξη του Θεου, αλλο αν τον μισει.
Υπαρχουν βεβαια και εκεινοι οι οποιοι πιστευουν γενικοτερα στο κακο, στην ιδεα του να ακολουθουμε τα ενστικτα μας, να μην υπαρχει ηθικη κτλ. Αυτοι δεν πιστευουν ουτε σε Θεο ουτε σε διαβολο, αλλα ονομαζουν εαυτους "σατανιστες".

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:16, 02-10-07:

@Γιωργος Δεν το ηξερα οτι ειναι ετσι αλλα και παλι την πειρε πια την απαλαγη το παιδακι... Αλλα και παλι μην νομιζεις.. Με τον συγκεκριμενο θρησκευτικο ικανος ητανε να φωναξει ο ιδιος τον Τριανταφυλοπουλο για να καταγκειλει τους Σατανιστες (γιατη η ΧΟ εισαι η Σατανιστης, δεν εχει αλλες θρησκιες ουτε αθεΐα) που μαλιστα εχουν το θρασος να μεγαλωνουν τα παιδια τους με λαθος τροπο και να τους δεινουν απαλαγη απο το συμαντικοτερο και ιεροτερο μαθημα.....

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:00, 03-10-07:

προφανως και ΔΕΝ θα το αλλαζα.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:13, 03-10-07:

Για ποιους λόγους;

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 14:18, 03-10-07:

Για να απαντήσω και εγώ...

Αν ήμουν πράγματι άθεος τότε σαφώς και θα ήθελα/προσπαθούσα να το αλλάξω Θέλω τα καταγεγραμμένα δεδομένα που αφορούν εμένα να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Είναι σαν να με ρωτάει κάποιος αν το πιστοποιητικό φρονημάτων έγραφε "αριστερός" ενώ δεν είμαι και αν θα ήθελα να το αλλάξω (ή να το διαγράψω γιατί το θεωρώ απαράδεκτο να καταγράφονται τέτοιου είδους δεδομένα, πράγμα που το πιστεύω και για την καταγραφή της θρησκείας σε κρατικές βάσεις δεδομένων).

Φυσικά αν το κράτος δρούσε με τέτοιο τρόπο ώστε να σου κάνει την ζωή πατίνι αν πας να αλλάξεις κάτι στο πιστοποιητικό τότε ίσως να το ξανασκεφτόμουν. Δεν έχω όρεξη να χάνω φαιά ουσία με τα κολλήματα της κυβέρνησης

Παράθεση

Rock-Punk_Girl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rock-Punk_Girl
H Rock-Punk_Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Rock-Punk_Girl έγραψε στις 13:16, 16-06-10:

εννοείται!!!)....έτσι κ αλλιώς δεν το γράφουν πια στις ταυτότητες αλλά και να το γράφανε σιγά τι θα μου κάνανε???
(ίσως όχι τώρα γιατί πάω β γυμνασίου αλλά σε 2-3 χρόνια γιατί όχι??)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:09, 16-06-10:

δεν ηξερα οτι αλλαζει το θρησκευμα απο το πιστοποιητικο γεννησης! Αλλαζει και απο αλλα εγγραφα, πχ απολυτηριο λυκειου; Πως το αλλαζουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:27, 17-06-10:

Θα το αλλάξω όταν ενηλικιωθώ...

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 18:31, 17-06-10:

δεν ξέρω ακόμα..., ζηλεύω αυτούς που έχουν έναν Θεό στο πλάι τους....
όταν λέω ζηλεύω..., για μένα σημαίνει αρχικά σεβασμός για το συνάνθρωπό μου και δεν έχει να κάνει με την πονηρή πλευρά της λέξης....
μακάρι να είχα και εγώ έναν Θεό στο πλευρό μου....
το σκέφτομαι και νιώθω ελειπής....

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:36, 17-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
δεν ξέρω ακόμα..., ζηλεύω αυτούς που έχουν έναν Θεό στο πλάι τους....
όταν λέω ζηλεύω..., για μένα σημαίνει αρχικά σεβασμός για το συνάνθρωπό μου και δεν έχει να κάνει με την πονηρή πλευρά της λέξης....
μακάρι να είχα και εγώ έναν Θεό στο πλευρό μου....
το σκέφτομαι και νιώθω ελειπής....
Δεν είναι ανάγκη να έχεις ένα Θεό στο πλευρό σου για να σέβεσαι κάποιες αξίες και κάποια ιδανικά. Αν ωστόσο νιώθεις ελειπής γιατί δεν προσπαθείς να έρθεις πιο κοντά με τη θρησκεία που θεωρείς εσύ πως σε εκφράζει?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:59, 31-08-12:

Αχαμ.Χωρίς δεύτερη σκέψη.
Απο την στιγμή που δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα όσα αναγράφονται σε αυτήν,πρέπει να αλλάξει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:11, 31-08-12:

Ξέρει κανείς αν οι επιλογές είναι μόνο κάποιο θρήσκευμα ή άθεος? Δεδομένου ότι εάν θέλουν να έχουν μια ακριβή εικόνα, τότε θα έπρεπε να περιλαμβάνεται και η επιλογή "άθρησκος" την οποία θεωρώ εξίσου σημαντική καθώς η αντίληψη του θείου δεν περιορίζεται πλέον στους κανόνες μιας γνωστής ή άγνωστης θρησκείας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:16, 31-08-12:

Στην Μεγάλη Βρετανία πάντως υπάρχει η επιλογή "The Force"(η Δύναμη),απο το Star Wars Universe.
Ευχαρίστως θα το διάλεγα σαν εναλλακτική

Ερώτησις:
Ποιά είναι η διαδικασία για να το αλλάξεις;

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:26, 31-08-12:

δεν νομίζω να αναγράφεται θρήσκευμα στην ληξιαρχική πράξη γεννήσεως.

Απ'όσο θυμάμαι μόνο στην ληξιαρχική πράξη γάμου αναγράφεται και αυτό για να
φαίνεται ο τύπος. πχ μουσουλμανικός, χριστιανικός κοκ.

Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως στα αλλοδαπά πιστοποιητικά γεννήσεως δεν αναγράφεται η θρησκεία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους