Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φλέματα

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:16, 25-09-11:

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο γιατροσόφι για να φύγουν τα φλέματα;
Πήγα σε γιατρό και μου έδωσε ένα σιρόπι αλλά κόντεψα να μείνω στον τόπο δύο φορές, επειδή πνιγόμουν, και έτσι δεν ξανά παίρνω.
Κανένας άλλος ανώδυνος τρόπος;
Έχω να κοιμηθώ 2 μέρες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

free_dom (ταξιδιάρα ζωή..)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη free_dom
H ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H free_dom έγραψε στις 19:37, 25-09-11:

εγω ειχα προχθες το λαιμο μου και πηρα καραμελες Strepfen (1 ανα 4 ωρες) και ειχαν αποτελεσμα! και αν βρεις παρε κανα βιολογικο σιροπι(μονο που ειναι λιγο ακριβα 20-25€) ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 19:39, 25-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο γιατροσόφι για να φύγουν τα φλέματα;
Πήγα σε γιατρό και μου έδωσε ένα σιρόπι αλλά κόντεψα να μείνω στον τόπο δύο φορές, επειδή πνιγόμουν, και έτσι δεν ξανά παίρνω.
Κανένας άλλος ανώδυνος τρόπος;
Έχω να κοιμηθώ 2 μέρες.
Έχεις επειδή είσαι άρρωστη ή απ'το τσιγάρο πχ?

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 19:48, 25-09-11:

Εάν το κρυολόγημά σας συνοδεύεται από παραγωγικό βήχα (με φλέματα), τότε αυτό που πραγματικά θα σας βοηθήσει δεν είναι ένα αντιβηχικό σιρόπι, αλλά η λήψη άφθονων υγρών που συμβάλλουν στην απόχρεμψη. Τα αντιβηχικά σιρόπια μειώνουν την αποβολή των πτυέλων, προκαλώντας συσσώρευση των φλεμάτων στους πνεύμονες. Χορηγούνται μόνο στις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού (ηλικιωμένους, καρδιοπαθείς, υπερτασικούς, ασθματικούς) ή στην περίπτωση που ο βήχας είναι ξηρός (χωρίς φλέματα).

πηγή
Όταν βήχω, πρέπει να παίρνω αντιβηχικό σιρόπι;
Το κατά πόσο χρειάζεται να πάρετε αντιβηχικό σιρόπι, αλλά και το είδος του, είναι κάτι που αποφασίζει ο γιατρός και δεν πρέπει να γίνεται με δική σας πρωτοβουλία. Επειδή τα αντιβηχικά καλύπτουν ουσιαστικά την αιτία του βήχα, δεν συνιστώνται στη χρόνια βρογχίτιδα και το άσθμα. Γι’ αυτό και ο γιατρός είναι ο μόνος αρμόδιος για τη χορήγησή τους, εφόσον αποκλείσει το ενδεχόμενο ο βήχας να σχετίζεται με αυτές τις δύο νόσους. Το αντιβηχικό σιρόπι συμβάλλει στην ανακούφιση από τον ξερόβηχα (μη παραγωγικό βήχα) και το αποχρεμπτικό ή βλεννολυτικό βοηθά όταν ο βήχας είναι παραγωγικός (με φλέματα). Στην πραγματικότητα, τα αποχρεμπτικά-βρογχοδιασταλτικά σιρόπια βοηθούν στη ρευστοποίηση των εκκρίσεων και, επομένως, στην απομάκρυνσή τους από τους πνεύμονες. Το ίδιο αποτέλεσμα, όμως, μπορεί να πετύχει ο ασθενής αν καταναλώνει αρκετή ποσότητα υγρών (νερό, χυμό, καφέ, τσάι κλπ.). Γι’ αυτό και ο γιατρός συστήνει τέτοιου *είδους σιρόπι επικουρικά, όταν ο ασθενής, παρόλο που πίνει υγρά, συνεχίζει να αισθάνεται δυσάρεστα.

πηγή
Χρησιμοποίησε και κάποιο αποσυμφορητικό σπρέι (αν έχεις ρινική συμφόρηση), να φυσάς συχνά τη μύτη σου και καλό κουράγιο!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:48, 25-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από free_dom
εγω ειχα προχθες το λαιμο μου και πηρα καραμελες Strepfen (1 ανα 4 ωρες) και ειχαν αποτελεσμα! και αν βρεις παρε κανα βιολογικο σιροπι(μονο που ειναι λιγο ακριβα 20-25€) ...
Με το βιολογικό σιρόπι δε θα πνίγομαι; :/
Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Έχεις επειδή είσαι άρρωστη ή απ'το τσιγάρο πχ?
Έχω ίωση.
Ξεκίνησε ως πονόλαιμος, συνέχισε με κλείσιμο φωνής και κατέληξε σε φλέματα.

@ Lyssipe,
Το σιρόπι είναι για φλέματα, έχει ένα κίτρινο χρώμα σαν ούρα .
Xmm, μου είπαν να ζεστάνω 1 κουταλιά μέλι με κονιάκ.
Αν δε δώσω σημεία ζωής, να ξέρετε.

Btw, ενδιαφέρον αυτό με το καφέ. :Ρ
Πίνω νερό, καφέ, τσάι. Χυμό φοβάμαι να πιω μη ''γαργαλίσει'' το λαιμό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Boom : 25-09-11 στις 20:07.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 15:40, 27-09-11:

Έχει κάνει κανείς μάσκα;
Πώς είναι;

Παράθεση

Effy18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Effy18
H Effy18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Effy18 έγραψε στις 13:16, 20-07-12:

Πώς σου πέρασε τελικά;
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση & δεν θέλω να παω σε γιατρό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους