Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίζετε τον εαυτό σας;

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:32, 31-08-07:

Εσείς φροντίζετε τον εαυτό σας; Και αν ναι σε τι βαθμό; είστε δηλαδή απλά προσεκτικοί, διατηρείτε μια σχετικά καλή διατροφή, αθλείστε, έχετε κόψει το κάπνισμα;;
Οκ, εγώ είμαι κάπου στη μέση, ναι μεν καπνίζω αλλά θεωρώ οτι αυτό είναι το σημαντικότερο σφάλμα που κάνω και φυσικά το οτι δεν αθλούμαι, παρ'όλα αυτά περπατάω με την πρώτη ευκαιρία που θα μου δωθεί.
Έχω ακούσει όμως και για ακραίες καταστάσεις, για ανθρώπους που πίνουν πολύ, που καπνίζουν πολύ, που οδηγούν μεθυσμένοι (καλα εδώ βέβαια μιλάμε για πλήρη ανευθυνότητα), που δεν τρώνε ή που τρώνε συνεχώς απ'έξω... Και δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι είναι στην ηλικία μου. Δεν είμαι κατά του να πιεί κάποιος, κι εγώ έχει τύχει να μεθύσω αρκετές φορές, αλλά όχι να πιείς τόσο που να βρεθείς στο νοσοκομείο π.χ.
Πιστεύω οτι κάποιοι άνθρωποι δεν εκτιμούν το μεγαλύτερο δώρο που τους δώθηκε: τη ζωή.
Ποιά η γνώμη σας για όλα αυτά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 13:37, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Πιστεύω οτι κάποιοι άνθρωποι δεν εκτιμούν το μεγαλύτερο δώρο που τους δώθηκε: τη ζωή.
αυτο ξαναπες το..
εγω σχετικα μπορω να πω πως φροντιζω τον εαυτο μου.. δλδ δεν καπνιζω, πινω σπανια (αν και προσπαθω και αυτο να το σταματησω τελειως), πού και πού γυμνάζομαι και τρωω γενικα καλα..δεν εχω δλδ ιδιαιτερες διακυμανσεις βαρους.. επισης ξεκινησα να κανω και μανικιουρ..
περα απ'την πλακα, καποια πραγματα τα θεωρώ το λιγοτερο χαζα.. οπως το να πιεις μεχρι να σε μαζευουνε με το κουταλακι, να εισαι σε τετοια κατασταση και να οδηγας (ηλιθιοτητα το λεω εγω, οχι ανευθυνοτητα), να παιρνεις ναρκωτικα κτλ.. αλλα πιστευω οτι σε καποια πραγματα παιζει ρολο και ο τροπος που εχει μεγαλωσει ο καθενας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 13:43, 31-08-07:

Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια, μία λόγω φοιτητικής ζωής μία λόγω στρατού, τρώω από πολύ εώς πάρα πολύ άσχημα. Φρούτα μηδέν, λαχανικά μηδέν. Το μόνο που κάνω είναι να τρώω τη μία μέρα πίτσα και την άλλη σουβλάκια...
Επίσης, έχω να γυμναστώ χρόνια.
Τώρα που το συνειδητοποιώ με πιάνει ένα ψυχοπλάκωμα. ελπίζω ότι όλα θα φτιάξουν μόλις επανέλθω στην πραγματικότητα μετά τη θητεία.
Δεν κάπνιζα ποτέ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κιλά. Πάλι καλά.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:52, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
ελπίζω ότι όλα θα φτιάξουν μόλις επανέλθω στην πραγματικότητα μετά τη θητεία.
μουχαχά

μα γιατί, τι κακό έχουν τα χορταράκια του καψιμί?

όσον αφορά εμένα, προ εγκυμοσύνης, αθλούμουν, δεν κάπνιζα, δεν έπινα, αλλά δεν είχα πολλούς φραγμούς στη διατροφή. Εν μέσω εγκυμοσύνης, αλλά και μετά τον τοκετό, η διατροφή γίνεται σωστά για καλό δικό μου και του μωρού. Από άθληση, δυστυχώς μόνο περπάτημα (φέρτε μου πίσω το τέννις μουυυυυυυυυυυ )

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 13:52, 31-08-07:

πιστευω οτι φροντιζω αρκετα τον εαυτο μου απο αποψη ισορροπημενης διατροφης. αποφευγω γενικα οσα πρεπει να αποφευγονται στο φαγητο, τρωω μεν εξω αλλα οχι αηδιες, και την επομενη προσεχω τι θα φαω στο σπιτι, δεν καπνιζω, δεν πινω, αθλουμαι ελαχιστα αλλα σκοπευω απο φετος να ξεκινησω πιο συστηματικα και ολα αυτα τα καλα

απο εμφανιση δεν παστωνομαι στο μεικ απ, δεν βαφομαι πολυ και οταν το κανω φροντιζω παντα για σωστο καθαρισμο...
και το ακραιο της προστασιας-αλλα βασικο για εμενα -προσεχω τι θα φορεσω (πχ ειδικα εσωρουχα η υφασματα) ωστε να εκμηδενιζεται πιθανοτητα μολυνσης -ειδικα σε ευαισθητες περιοχες..

γενικα θεωρω οτι με προσεχω

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:56, 31-08-07:

χμμμμ.... Μάλλον δεν με προσέχω πολύ... Αν εξαιρέσουμε ότι προσέχω -στο μέτρο που μπορώ- τι κρέμες και καλυντικά βάζω πάνω μου [και να τα αφαιρώ καλά!] δεν αθλούμαι (καλά καλά δεν περπατάω πλέον!], καπνίζω [αν και το έχω μειώσει σε σχέση με παλαιότερα] και από φαγητό με μικρά διαστήματα φωτεινών εξαιρέσεων τρώω αηδίες και πίνω πολλούς καφέδες. "Παρηγορούμαι" μόνο με το να μην πίνω σχεδόν καθόλου πλέον και να μην έχω πιεί ΠΟΤΕ αναψυκτικά (η coca-cola δεν ξέρω τι γεύση έχει!)

Παράθεση

Χαμόγελο (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χαμόγελο
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Χαμόγελο έγραψε στις 13:58, 31-08-07:

Νομίζω πως όχι όσο θα έπρεπε. :-)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:09, 31-08-07:

Δεν με προσέχω καθόλου. Καπνίζω σαν φουγάρο (ευτυχώς πολύ ελαφριά τσιγάρα), τρώω ακατάστατα και ο,τι να'ναι, κοιμάμαι τελειώς άστατες ώρες και πίνω πολλή καφείνη, είτε σε μορφή καφέ είτε σε μορφή Red Bull. "Φύσικα" δεν αθλούμαι καθόλου
To καλό είναι οτι δεν πίνω παρά εξαιρετικά σπάνια, περπατάω μεγάλες αποστάσεις όταν χρειαστεί (μια φορά είχα πάει Άνω Πατήσια - Λυκόβρυση με τα πόδια!) και πίνω πάρα πολύ νερό.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:10, 31-08-07:

Κι εγώ κάπου στη μέση είμαι.
Δεν καπνίζω, δεν πίνω αλλά παράλληλα δεν αθλούμαι [περπατάω ωστόσο πάρα πολύ] και δε μπορώ να πω πως προσέχω ιδιαίτερα τη διατροφή μου [ότι βρω σαβουρώνω ].
Σκοπεύω ωστόσο από μέσα Σεπτέμβρη να ξεκινήσω γυμναστήριο.

Έχω συναντήσει αρκετούς ανθρώπους που δεν εκτιμούν τη ζωή τους (πχ είναι ένας γέρος που είναι όλη μέρα σαν μπάστακας στο καφενεία και παραμιλάει από το μεθύσι - δράμα εντελώς η κατάστασή του).

Όταν ο καιρός περνάει και το άτομο δεν προσέχει τον εαυτό του, αργότερα, αν συμβεί μια στραβή τότε το μετανοιώνει και καταλαβαίνει το λάθος του όταν βρίσκεται στη χάλια κατάσταση, και αναπολεί τους καιρούς που ήταν καλά.

Υγεία πάνω απ' όλα.

-petros

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 14:21, 31-08-07:

Γυμνάζομαι αρκετά, τρώω λαχανικά και φρούτα αλλά παράλληλα καπνίζω αρκετά, πίνω καφέδες και όταν βγαίνω θα πιω. Για μένα το να προσέχω τον εαυτό μου δεν σημαίνω ότι δεν μπορώ να απολαμβάνω όποτε έχω τη διάθεση αυτό που θέλω (πχ φαγητό ότι να ναι, σοκολάτες κτλ), όλα με μέτρο αλλά μερικές απολαύσεις δεν τις κόβω με την καμία.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:24, 31-08-07:

Περίπτωση Αφροντισιάς και παραμέλησης εαυτού μιας συναδέλφου:
ύψος 1.60. βάρος απο 80-90 κιλά (δε ξέρω ακριβώς και δε ρώτησα απο τακτ). Παρόλο που γνωρίζει το πρόβλημά της, τρώει ότι σαβούρα βρίσκει μπροστά της.
μένει έγκυος.
Συνεχίζει να τρώει ότι σαβούρα βρίσκει μπροστά της...πέφτει με τα μούτρα στα γλυκά. Δε μπορώ να φανταστώ πόσα κιλά πήρε με τη γέννα....
Εδώ και 7 μήνες θηλάζει το παιδί της. Η σαβουροφαγία όμως ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ.
(παράδειγμα: στο φούρνο της γειτονιάς, καταβροχθίζει hamburger, τυροκούλουρο, αναφυκτικό και 10 παγωτίνια τύπου Oreo cookies...το βράδυ θα παραγγείλει τυλιχτά!)

όλοι της λέμε δυο τρεις κουβέντες, αλλά υπάρχουν και τα όρια προσβολής. Εγώ λυπάμαι πραγματικά.....

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 14:27, 31-08-07:

Δεν καπνίζω και δεν πίνω σχεδόν ποτέ (δε μου αρέσει τπτ από τα δύο κιόλας ) οπότε από αυτή την άποψη όλα καλά. Η διατροφή μου είναι κάπου στο ενδιάμεσο. Το καλό είναι ότι δεν τρώω σχεδόν ποτέ απ' έξω. Το κακό είναι ότι καταναλώνω και εγώ πολλή καφεϊνη (ε την τραβάει ο προγραμματισμός ε Michelle ; ). Γυμνάζομαι όποτε θυμάμαι και όποτε βρίσκω χρόνο. Το χειρότερο που κάνω είναι κατά περιόδους να ακολουθώ πολύ άστατο ωράριο ύπνου .

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 14:31, 31-08-07:

Όχι.. Μερικές φορές ακριβώς το αντίθετο

Παράθεση

icfan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη icfan
Ο icfan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O icfan έγραψε στις 14:57, 31-08-07:

Απεχθάνομαι τη γυμναστική όσο τίποτα άλλο ! Αποστρέφομαι τα περισσότερα “υγιεινά” φαγητά-λατρεύω κάθε είδους junk food-και όσον αφορά τα γλυκά μπορώ να φάω μέχρι σκασμού (Η λέξη μέτρο για μένα είναι άγνωστη ) . Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι πως όσο και να γουρουνιάσω (σχεδόν) ποτέ δεν παίρνω κιλά

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:27, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από icfan
Απεχθάνομαι τη γυμναστική όσο τίποτα άλλο ! Αποστρέφομαι τα περισσότερα “υγιεινά” φαγητά-λατρεύω κάθε είδους junk food-και όσον αφορά τα γλυκά μπορώ να φάω μέχρι σκασμού (Η λέξη μέτρο για μένα είναι άγνωστη ) . Το μόνο θετικό της υπόθεσης είναι πως όσο και να γουρουνιάσω (σχεδόν) ποτέ δεν παίρνω κιλά
Δυστυχώς το "γουρούνιασμα" δεν έχει επιπτώσεις μόνο στο βάρος κάποιου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:31, 31-08-07:

Αχ να σας πω...

Δεν καπνίζω και δεν κάπνισα ποτε μου.
Δεν πίνω, αν τύχει με το ζόρι θα τελειώσω ένα πω τυρί.
Κάνω γυμναστική 2-3 φορες την εβδομάδα και οποτε μπορώ σπίτι κοιλιακούς για τι μέση μου.
Τρώω μεν απ' έξω, αλλα είναι σπανια κάτι "ανθυγιεινό" (δηλαδή κάποια πίτα), ποτε junk food και κατά προτίμηση σαλάτες η από το σπίτι κάτι μαγειρεμένο υγιεινά.

Τρώω γλυκα αλλα όχι τακτικά...
Δυστυχώς όμως έχω την τάση που και που να του δίνω και να καταλαβαίνει, ειδικά στις σοκολάτες...
Παλιά επιβάρυνα πολύ τον οργανισμό μου με κανονικές υπερφαγίες και ακόμα έχω τα παρατράγουδα των διατροφικών διαταραχών στο σώμα μου. Πάει καλύτερα όμως.

Τέλος, ποτε δεν ήμουν του ύπνου αν και τελευταία τον ζητάει ο οργανισμός μου.

Περπατάω όσο μπορώ, γιατί πολύ κάθομαι στο γραφείο, κι αν έχει καλή μέρα παίρνω το ποδήλατο.

Καφέ... 3 μέσο ορο, στοχεύω τώρα για 2 τι μέρα και τον τρίτο μονο αν δεν αντέχω.
Σπανια 4.

Αναψυκτικά και είδη περιπτερου σχεδόν ποτε...

Αγοράζω φυτικά καλλυντικά η όσα δεν έχουν πολλή χημικά και ορισμένες ουσίες (Parabens) και βάφομαι λίγο, μονο μάσκαρα. Ξεβάφομαι πάντα και γενικά θέλω να προσέχω το σώμα μου χωρίς να το φορτώνω πολύ.

Έμαθα να αγαπάω τον εαυτό μου και δε χαρίζομαι πια... Ούτε στερήσεις ούτε υπερβολές...

Παράθεση

icfan

Νεοφερμένος

Ο icfan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O icfan έγραψε στις 15:48, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Δυστυχώς το "γουρούνιασμα" δεν έχει επιπτώσεις μόνο στο βάρος κάποιου
ΛΟΛ , το γνωρίζω αλλά που να πάω για εξετάσεις αίματος...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:32, 31-08-07:

Μπορώ να πώ με ασφάλεια ότι πρίν τον γάμο είμουν υπερβολικά προσεκτική, μετά τον γάμο αλλα αφού πήρα τα απαρέτητα εφόδια σε όλη την μικρή και εφηβική μου ηλικία τα έχω κάνει πάρα πολλύ θάλασσα.Ετσι

ΠΡΙΝ ....................... ΜΕΤΑ
Περπάτημα ............. Αν τύχει τα καταφέρνω ακόμα
2 καλά γέυματα.......... Ότι βρώ σαβουρώνω
Ποτέ φαί έτοιμο ............φαί έτοιμο
δεν έπινα................. πίνω καθημερινά
Όχι αναψυκτικά .............Πινω καθημερινά
όχι γαριδάκια ...............σπάνια
όχι γλυκα................... σχεδόν ποτέ
κάπνιζα ελάχιστα ..............καπνίζω μισό πακ. Την ημέρα
Κοιμόμουν καλά ...................δεν κοιμάμε
Αδύνατη....................... Παχιά
Εξετάσεις γενικές κάθε 6-9 μήνες........ Εξετάσεις γενικές κάθε 6-9 μήνες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mania : 31-08-07 στις 17:38.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 17:42, 31-08-07:

Πρέπει να σκεφτώ σοβαρά να ελλατώσω κάποια πράγματα. Ειδικά με το αλκοόλ ξεφεύγω εύκολα...
Γενικά, πίνω και καπνίζω οκ. Δε γυμνάζομαι και σίγουρα κάτι πρέπει να κάνω γι' αυτό. Δε θα έλεγα πάντως ότι σκέφτομαι τον εαυτό μου

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 10:46, 01-09-07:

κάπου στη μέση και εγώ... δεν πινω, δεν καπνίζω, αθλουμαι σπάνια, αναλογα με τα κέφια μου προσέχω τη διατροφή μου...
βάφομαι μόνο όταν είναι να βγω βράδυ με λιγο σκιά και λιπ γκλος, αλλά προσέχω σχετικά το πρόσωπο....γενικά το καλοκαίρι βάζω πάντα αντηλιακό

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:51, 01-09-07:

Δεν έχω καπνίσει ποτέ, πίνω βέβαια αρκετά και τρώω ότι μου κάτσει εκείνη τη στιγμή.
Δεν τρώω σχεδόν καθόλου γλυκά και καθόλου αναψυκτικά.
Απο αθλητισμό, μόνο περπάτημα κι αυτό πολύ είναι.

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 10:53, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Πρέπει να σκεφτώ σοβαρά να ελλατώσω κάποια πράγματα. Ειδικά με το αλκοόλ ξεφεύγω εύκολα...
Γενικά, πίνω και καπνίζω οκ. Δε γυμνάζομαι και σίγουρα κάτι πρέπει να κάνω γι' αυτό. Δε θα έλεγα πάντως ότι σκέφτομαι τον εαυτό μου
Μια από τα ίδια...Στα λεγα ρε ούτε μεχρι τα 50 δεν θα φτάσουμε.

Πάμε για αποτοξίνωση.(Στοχεύω σε 1 μήνα απόλυτα υγιεινής ζωής )

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:57, 01-09-07:

Προσωπικά προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ την διατροφή μου (σπάνια τρώω τηγανιτά, δεν τρωω πολλά ψωμιά, λιπαρα, έτοιμα φαγητά), πίνω αναψυκτικά και ποτά σπάνια, αλλά δεν γυμνάζομαι (εκτός αν πιάνεται το σαικς ), πίνω ένα καφέ την ημέρα σχεδόν στάνταρ, καπνίζω αραιά και που και τελευταία προσέχω και πιο πολύ το δέρμα μου με κρέμες, μάσκες κλπ. Σκεφτόμουν επίσης να αρχίσω καράτε, αλλά θα δείξει (φοβάμαι μη μείνω πουθενά και τρέχω μετά! )

Πάντως οι περισσότεροι που ξέρω δεν προσέχουν καθόλου τον εαυτό τους: καπνίζουν πολύ, τρώνε άστατα και ό,τι να 'ναι (έχω φιλοξενήσει φίλη που με ρώτησε καποια στιγμή αν έχω κάτι να τσιμπήσει - της είπα να της φτιάξω ένα τοστάκι με τυρι, γαλοπούλα και ντομάτα. Μου ζήτησε πατατάκια με ρίγανη και καπάκι έφαγε μισό κουτί παγωτό σοκολάτα! Κι όλα αυτά τις 12 το βράδυ! Και είναι αδύνατηηηηηηηηηη.. ), δεν γυμνάζονται..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:31, 01-09-07:

ωχ! αυτο με τους καφεδες και τα αναψυκτικα, γαμωτο...
πινω κανα δυο καφεδακια, και αναψυκτικα.. κριμα μου.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:54, 01-09-07:

όσο τον φρόντιζα δεν έβλεπα άσπρη μέρα, οπότε το παράτησα το σπορ... φέτος θα ξεκινήσω να κάνω ό,τι γουστάρω πάλι και να πάνε στα τσακίδια οι ορθοπεδικοί

μ'αρέσει να με φροντίζουν όμως :p

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 14:01, 01-09-07:

Καπνίζω 1 πακέτο τη μέρα. (Lights-αν και αυτό δε μετράει καθόλου όπως έχουν έρευνες αποδείξει) Δεν αθλούμαι, αλλά τρώω υγιηνό σπιτικό φαί αφού μένω με τους δικούς μου. Τρώω φρούτα κάθε μέρα επίσης. Δεν πίνω καθόλου. Φαντάζομαι αυτό σημαίνει είμαι κάπου στη μέση??

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 14:55, 01-09-07:

Είμαι κάπου στη μέση.

Δηλαδή...

ΤΑ ΚΑΚΑ:
Δε γυμνάζομαι. Σκέφτομαι να αρχίσω χαλαρό γυμναστήριο, όχι για τίποτα άλλο, παρά για τη μέση μου, που όσο πάει χειροτερεύει.
Δεν τρώω συχνά φρούτα. Μόνο όταν με περιποιείται η μαμά.
Τρώω αρκετές φορές έξω. (Η διατροφή μου δεν είναι και η πιο ισορροπημένη.)

ΤΑ ΚΑΛΑ:
Κοιμάμαι καλά και στάνταρ ώρες.
Πίνω πάντα πρωινό αρκετά καλό και πάντα γάλα.
Δεν πίνω καφέδες ΚΑΘΟΛΟΥ.
Δεν πίνω ποτά.
Δεν καπνίζω.
Δεν πίνω τους τελευταίους 4 μήνες Coca-Cola (έχω απεξαρτηθεί).

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:33, 01-09-07:

'Οταν νοιώθω καλά τον φροντίζω, αλλιώς τον αφήνω στην τύχη του. Μετά αρρωσταίνω (σπάνια όπως αυτή την εβδομάδα), μάλλον επειδή δεν νοιώθω καλά, και τότε αρχίζω να τον προσέχω ξανά. Dr.Strangelove, γιατρός για τους άλλους, αλλά καταστροφέας του εαυτού μου ώρες ώρες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:37, 01-09-07:

Μμμ... τρώω όσο πιο υγιεινά μπορώ αν και στην διατροφή μου δεν έχω φρούτα (δεν μπορώ να τα φάω, δεν μου κάνουν αίσθηση...βασικά με κυνηγάν ακόμα και τώρα για να φάω από κανένα και αν )

Περπατάω αρκετά αλλά δεν γυμνάζομαι... βαριέμαι εύκολα το γυμναστήριο οπότε πάντα γράφομαι και μετά το σταματάω

Δυστυχώς καπνίζω πολύ και πίνω πολλούς καφέδες...
Αλκοόλ πίνω μόνο όταν βγω έξω και θα πιω ένα ποτό ( αν και τώρα τελευταία πίνω λίγο παραπάνω ας όψεται η σχέση )

Νομίζω πως είμαι στη μέση και προς τα κάτω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 01-09-07 στις 17:49.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:46, 01-09-07:

Πάντως μερικά πράγματα είναι πολύ απλό να ενταχθούν στην καθημερινότητά μας και να μας γίνουν συνήθεια...!

Κι εγώ δεν έτρωγα παλιά καθόλου φρούτα, αλλά αν κάποιος τα συνδυάσει με κάτι κατάλληλο... γιάμι!
Πχ μέσα στη σαλάτα... με κρέας...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:50, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πχ μέσα στη σαλάτα... με κρέας...
Βρε γιδάκι δεν λες κανένα φρούτο που μπορούμε να βάλουμε σε σαλάτα...και βασικά και τι σαλάτα...μπας κι αρχίσω η έρημη να τα τρώω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:04, 01-09-07:

Οκ, αλλά δοκίμασε μία μπουκιά με ένα απ' όλα!
  1. Σαλάτα μαρούλι, παρμεζάνα, καρύδια, πράσινο μήλο και ντρέσινγκ με μπαλσάμικο και λαδάκι! ρίξε και κρουτόν αν θέλεις, αλλιώς με ένα ψωμάκι δίπλα, τέλεια!!
  2. Κους-κους με μέντα, ψιλοκομμένο αγγουράκι και ντομάτα, σταφίδες... (δες κι εδώ... σταφίδες όμως βάλε!!)
  3. Γιαούρτι με ψιλοκομμένα φρούτα, κανέλλα και λίγα δημητριακά...
  4. Κόκκινο κρέας με βατόμουρα, ψάξε για γερμανικές ή τσέχικες συνταγές...
  5. Κοτόπουλο με ανανά, σαν αυτό, ή αυτό...
Αχ πρέει να διακόψω... Ψάξε όμως, αξίζει!!

Και για σνακ, ψωμάκι, τυράκι και... φράουλα; μούρα; σύκο; Πάει!!

Επανέρχομαι... και: γλυκά με φρούτα!! Τάρτες μα φράουλες, πχ!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 18:47, 01-09-07:

η καλυτερη σαλατα που εχω φαει, βικακι, ηταν με τοματα, ανανα, μαρουλι και ξυδι....
παρε ιδεες!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:08, 01-09-07:

Απλά έχω την αίσθηση πως αν τα μαγειρεύεις τα φρούτα χάνουν μεγάλο μέρος από την θρεπτική τους αξία..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 02:44, 02-09-07:

κι εγω το νομιζω αυτο... γιαυτο και τ α λαχανικα δεν τα βραζουμε πολυ αλλωστε... το ιδιο και με τα φρουτα!

πσ. ακους ιφριτ?????

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:23, 04-09-07:

Νομίζω τρώω υγιεινά. Όχι υστερικά, άλλωστε μου αρέσουν τα γλυκά και τα τυριά. Δεν καπνίζω, δεν πίνω καφέ, δεν πίνω αναψυκτικά. Περπατάω πολύ και το καλοκαίρι κολυμπώ, αλλά δεν πηγαίνω γυμναστήριο ούτε κάνω σπορ. Δεν βάφομαι πολύ, αλλά προσέχω την ατομική υγιεινή και καθαριότητα. Δυστυχώς αποφεύγω τον γυναικολόγο αν κι έχω συγκεκριμένο πρόβλημα, επειδή φοβάμαι ότι θα μου πει ότι πεθαίνω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:41, 04-09-07:

Χάνουν μέρος, αλλα αν δεν το παρακάνεις, διατηρούν βιταμίνες και αλλα θρεπτικά στοιχεια. Aλλωστε ποιος είπε να τα μαγειρέψεις? μπορείς ακόμα κι αν η συνταγή λέει να τα μαγειρέψεις, απλά να τα βάλεις ωμά! Για πιο πολύ γεύση, άσε το φαΐ για λίγο με τα φρούτα, για να "δέσει" η γεύση...

Παράθεση

demon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη demon
Ο demon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O demon έγραψε στις 14:16, 04-09-07:

Δεν αθλούμαι, δεν καπνίζω, πίνω σπάνια (μια φορά το δίμηνο περίπου ή και λιγότερο), πίνω πάααααρα πολύ καφέ, τρώω σπίτι σχετικά υγιεινά, έχω και μερικά κιλά παραπάνω (γύρω στα 7 - 8 ). Επίσης περπατάω πολύ (το χειμώνα κυρίως).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demon : 04-09-07 στις 14:23.
Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 21:00, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Απλά έχω την αίσθηση πως αν τα μαγειρεύεις τα φρούτα χάνουν μεγάλο μέρος από την θρεπτική τους αξία..
Το έχω ακούσει και γω αυτό-τώρα αν αληθεύει 100% δεν ξέρω.

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 21:03, 04-09-07:

έφτασα 100 κιλά περίπου. Λέει κάτι αυτό?

Παράθεση

icfan

Νεοφερμένος

O icfan έγραψε στις 21:05, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Το έχω ακούσει και γω αυτό-τώρα αν αληθεύει 100% δεν ξέρω.
Ισχύει 100% διότι αρκετές βιταμίνες καταστρέφονται σε υψηλές θερμοκρασίες

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 21:06, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
έφτασα 100 κιλά περίπου. Λέει κάτι αυτό?
Άμα πιάνεις τα 100, τότε η ευχή είναι άντε να τα χιλιάσεις... Πλάκα κάνω ηρέμησε. Βασικά εξαρτάται από το ύψος σου. Αν είσαι αρκετά ψηλός δεν θα μοιάζεις χοντρός. Ήξερα παιδί στη σχολή που πάτησε τα 120 σε μια φάση-μετά έπεσε στα 95 περίπου, αλλά ήταν 1,93 και δεν του φαινόταν για χοντρός. Εντάξει μια μικρή κοιλίτσα ρε παιδί μου. Μετά στα 95 ήταν... στέκα.

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 21:08, 04-09-07:

Κι εγώ είμαι σίγουρος ότι θα τα χάσω, είμαι γενικότερα ασανσέρ

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 15:14, 27-09-09:

Πιστεύω ότι είμαι το παράδειγμα του ανθρώπου που δεν φροντίζει τον εαυτό του. Γυμνάζομαι αλλά σε σημείο που να φτάνω να καταπονώ το σώμα μου και την καρδιά μου, τρώω αλλά δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να πάρει πάνω από 600 θερμίδες τη μέρα, κοιμάμαι αλλά όχι πριν τις 3... Πάντως δεν καπνίζω, ούτε πίνω εε εκτός αν πάω σε κανά club οπότε θα πιω 1-2 ποτάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:54, 20-10-10:

Σε μικρή ηλικία είχα πάθει εχινόκκοκο στον πνεύμωνα,απο τότε πρέπει να προσέχω αρκετά,οπως να μην καπνίζω(απαγορευεται το καπνισμα για μένα)και παρόλλο που έχω αδυναμία στο φαγητο απο έξω ,προσπαθώ να τα αποφεύγω,όσο για γυμναστική,δεν τη μπορώ με τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 09:58, 20-10-10:

τα τελευταία 10 χρόνια, τον καταστρέφω, μαζί με τη ζωή μου....
κάπως έχω αρχίσει να αλλάζω το πρόγραμμα, αλλά αφήνω τα υπόλοιπα στον χρόνο και προσπαθώ να σκέφτομαι λιγότερο....
θα τον ζορίσω όσο μπορώ τώρα, για να δω τις διαφορές....
να νιώσω λίγο διαφορετικά και να νιώσω λίγο τη δύναμη, που έχασα στο πέρασμα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 12:02, 20-10-10:

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως δεν ταλαιπωρώ ιδιαίτερα τον οργανισμό μου.

Σπάνια τρώω σαβούρες (πίτσα, γύρο, γαριδάκια, πατατάκια), τρώω φρούτα και λαχανικά (ίσως όχι αρκετά όμως), σπάνια τρώω κρέας ή πίνω καφέ. Από αλκοόλ πίνω 1-2 μπίρες την εβδομάδα. Δεν καπνίζω ούτε κάνω χρήση ναρκωτικών. Κοιμάμαι αρκετά (περίπου 8 ώρες). Αποφεύγω τα συσκευασμένα τρόφιμα (μπισκότα κλπ).

Το κακό είναι πως πλέον δεν έχω καθορισμένες ώρες γευμάτων και επίσης δεν ασκούμαι συστηματικά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 19:59, 23-10-10:

έχω αρχίσει και τον στρώνω τελευταία....

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 16:18, 30-06-11:

Τον τελευταιο καιρο προσεχω πολυ περισσοτερο τον εαυτο μου απο οτι παλιοτερα!!! Εχω κοψει τα πολλα γλυκα και το γρηγορο φαγητο,τρωω περισσοτερα λαχανικα και φρουτα συγκεκριμενες ωρες και προσπαθω οσο γινεται να αθλουμαι.... Και ελπιζω για το καλυτερο!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Evaki_555, miss marple

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους