Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.
5
13,51%
Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.
26
70,27%
Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.
2
5,41%
Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)
0
0%
Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.
4
10,81%

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:19, 01-09-07:

Άλλες φορές σκέφτομαι να μην πάω καν να ψηφίσω.
Και άλλες, οτι κάποτε δεν είχαμε καν αυτό το δικαίωμα και με αγώνα το αποκτήσαμε, οπότε είναι κρίμα εγώ τώρα να το προσπερνάω έτσι...

Απο τη μία σκέφτομαι οτι πρέπει να το κάνω, απο την άλλη οτι δεν είμαι ευχαριστημένη απο κανένα πολιτικό, κατακρίνω γενικά το σύστημα οπότε δεν έχει και νόημα να ψηφίσω.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί θα κάνω. Να πάω και να ρίξω στην τύχη, είναι τουλάχιστον χαζό. Νιώθει κανένας άλλος έτσι ή μόνο εγώ δεν ξέρω τί μου γίνεται;;

Βάζω μία κρυφή ψηφοφορία, ας πεί ο καθένας με τον τρόπο του τί νιώθει.Μόνο παρακαλώ ΜΗΝ τσακωθείτε

Σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι πολιτική δημοσκόπηση που εξυπηρετεί οποιοδήποτε συμφέρον, πέρα απο το δικό μου προσωπικό πρόβλημα και "αναζήτηση".

edit. Μέχρι τώρα προσωπικά συμπεράσματα:

1. λευκο = ακυρο = αποχη = ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
2. ψηφος σε μικρο κομμα ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ = ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

Αρα μαλλον οποιος θελει να προσπαθησει φετος να κανει τη ΔΙΑΦΟΡΑ, πρεπει να ψηφισει τα καταλληλα μικρα κομματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanna : 01-09-07 στις 15:27. Αιτία: παραθετω τα συμπερασματα της συζητησης μεχρι το πρωτο δεκασελιδο, για να μη βγαζετε τα ματια σας με αυτα που εχουν ειπωθει μεχρι τωρα..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:24, 01-09-07:

Σύμφωνα με τον συλλογισμό της Τζιο, θα τολμούσα να διακρίνω τους ανθρώπους σε 3 κατηγορίες.
α) Αυτοί που ειλικρινά είναι ευχαριστημένοι-ικανοποιημένοι με την πολιτική κατάσταση ως έχει.
β) Αυτοί που είναι απογοητευμένοι-δυσαρεστημένοι με την πολιτική κατάσταση
γ) Αυτοί που δεν ασχολούνται καθόλου και αδιαφορούν.

Αν λοιπόν κάποιος τοποθετεί τον εαυτό του στη β) κατηγορία, πιστεύω οτι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απέχει από τις εκλογές. Πρέπει να ψηφίσει και μάλιστα συγκεκριμένο κόμμα και όχι λευκό ή άκυρο, έστω κι αν επιλέξει το λιγότερο χειρότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 12:25, 01-09-07:

θα ριξω ακυρο.κατι θα σκεφτω να βαλω στον φακελο παντως

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:27, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από DiavolakoS
Ετσι ακυρώνεις όμως το όπλο που διαθέτεις για να διαμαρτυρηθείς.
Το άκυρο και το λευκό βρε Τζιο, στην ουσία δεν σημαίνει κι αυτό, "ότι θέλουν οι πολλοί;"

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:28, 01-09-07:

το ακυρο το βλεπω λιγο σαν μια μορφη διαμαρτυριας. επισης νομιζω οτι τα ακυρα δεν προσμετρωνται στις κανονικες ψηφους, και φυσικα δεν πανε εκει που πανε και τα λευκα.
διορθωστε με αν κανω λαθος.

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 12:28, 01-09-07:

Κι εγω εχω σκεφτει πολλες φορες να μην μπω σε αυτην την διαδικασια. Να τους αγνοησω κανονικα. Αν το σκεφτω αλλιως ομως.. σε αυτην την περπτωση, αυτους αγνοω ή εμενα/τους γυρω μου/την χωρα μου?
Ειλικρινα δεν ξερω..

Αρχική Δημοσίευση από DiavolakoS
Αν δεν κανω λαθος, σε αυτην την περιπτωση η ψηφος σου παει σε εκεινους που εχουν το προβαδισμα.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 12:30, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate

Αν λοιπόν κάποιος τοποθετεί τον εαυτό του στη β) κατηγορία, πιστεύω οτι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να απέχει από τις εκλογές. Πρέπει να ψηφίσει και μάλιστα συγκεκριμένο κόμμα και όχι λευκό ή άκυρο, έστω κι αν επιλέξει το λιγότερο χειρότερο.
peirati, αυτο μου καθεται λιγο ασχημα... δε μπορει να ψηφισει κανεναν, αυτος που ανηκει σε αυτη την κατηφορια, επειδη απλα και μονο ειναι δυσαρεστημενος!

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:31, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
το ακυρο το βλεπω λιγο σαν μια μορφη διαμαρτυριας. επισης νομιζω οτι τα ακυρα δεν προσμετρωνται στις κανονικες ψηφους, και φυσικα δεν πανε εκει που πανε και τα λευκα.
διορθωστε με αν κανω λαθος.
Στα στατιστικά τα λευκά/άκυρα τα βάζουν στην ίδια κατηγορία (στην τηλεόραση τουλάχιστον).

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:34, 01-09-07:

Εγώ πάντως έχω αποφασίσει εδώ και κάτι μήνες.
Θα ψηφίσω ένα συγκεκριμένο μικρό καινούριο κόμμα, διότι οι θέσεις του με εκφράζουν περισσότερο.

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:34, 01-09-07:

το λευκό πάει στον πρώτο, το άκυρο δεν προσμετράται ως ψήφος (τι πήγες, τι δεν πήγες, το ίδιο και το αυτό δλδ).

στο ίδιο έργο θεατές μας βλέπω και φέτος, απ τη σκύλα στη χάρυβδη θα συνεχίσουμε να βολοδέρνουμε

δε βάζουν καμμιά φωτιά στα εκλογικά κέντρα καλύτερα...

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:36, 01-09-07:

peirati, αυτο μου καθεται λιγο ασχημα... δε μπορει να ψηφισει κανεναν, αυτος που ανηκει σε αυτη την κατηφορια, επειδη απλα και μονο ειναι δυσαρεστημενος!
Εγώ πιστεύω ακριβώς το αντίθετο.
Αλλωστε κάποιος μπορεί να είναι δυσαρεστημένος απο το πρώτο κόμμα (που κυβερνά άλλωστε), ή έστω το δεύτερο, το τρίτο, ή έστω από όσα είναι στη βουλή.
Από κάποιο άλλο κόμμα πως μπορείς να είσαι δυσαρεστημένος;
Προτιμώ να ψηφίσω ένα μικρό μικρό κόμμα, παρά λευκό ή άκυρο.
Στο λευκό και το άκυρο δεν αποτυπώνεται η δυσαρέσκεια του κόσμου.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:44, 01-09-07:

Δεν υπάρχουν κυρώσεις, το είπαμε και σε άλλο θέμα! 10000000000000000000% σίγουρο!

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:50, 01-09-07:

Εγω αν ειμουν σε ηλικια να ψηφισω αυτην την στιγμη θα ψηφιζα καπιο μικρο κομα... Δεν σκευτομαι καπιο συγκεκριμενο, απλα κατι που δεν εχει καμια ελπιδα να μπει στην βουλη. Ιδικα μετα απο τις φωτιες παντος πολυ πιθανων να ψηφιζα βεργη

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:56, 01-09-07:

Αν και μέχρι πριν ένα εξάμηνο ήμουν σίγουρος ότι θα ψηφίσω ένα από τα μεγάλα κόμματα λόγο θέσεων αλλά και λόγο πράξεων. Ωστόσο ένα μικρό νέο κόμμα μου τράβηξε την προσοχή και παρατήρησα ότι είναι περισσότερο κοντά στην ιδεολογία μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς θα ψηφίσω. Αλλά σε καμία περίπτωση άκυρο ή λευκό.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 12:57, 01-09-07:

δλδ εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα πας να ψηφισεις, ε?

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:00, 01-09-07:

Yeap ή εκτός κάποιος με σκοτώσει

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 13:08, 01-09-07:

Η αληθεια ειναι οτι αν ξεκινουσα ενα δικο μου κομμα αυτη τη στιγμη, δεν θα εμοιαζε με κανενα απο τα υπαρχοντα. Θελω να πω οτι κανενα δεν με εκφραζει 100%. Βεβαια δεν φοβαμαι να πω τι θα ψηφισω. Μεχρι προτινος ημουν σε διλλημα μεταξυ 2 κομματων που ειναι πιο κοντα στις αντιληψεις μου. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Ομως στο πρωτο με χαλαει που ουσιαστικα εκφραζει πολυ πεπαλαιωμενες αντιληψεις, μια αριστερα που δεν ειναι καθολου ανανεωμενη... ενω στο δευτερο με χαλαει η πολυ συχνη συνεργασια του με το ΠΑΣΟΚ και γενικα η συνηθεια του να μην στεκεται μονο του εναντιον ολων οπως κανει το ΚΚΕ, αλλα να ψιλολαμογιαζει. Το πρωτο απο τα δυο λοιπον το θεωρω πολυ περισσοτερο ειλικρινες και αγνο σε αυτο που κανει, οποτε η ψηφος μου παει εκει.

Επισης πιστευω οτι η Αριστερα πρεπει να ενδυναμωθει για να στειλει το μηνυμα στη δυναστεια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ οτι ο κοσμος επιθυμει περισσοτερο φιολαικες πολιτικες.

Παιδια καταλαβετε το οσοι δεν το εχετε καταλαβει οτι ο δικοματισμος αποτελει μαστιγα για τη χωρα! ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουν διαφθαρει επικινδυνα απο την διακυβερνηση τοσων δεκαετιων, και βλεποντας μαλιστα οτι ο,τι και αν κανουν στον ελληνικο λαο, αυτος παει και τους ψηφιζει παντα... τον γ@@@@ε ακομα περισσοτερο. Αποτελει μια ολιγαρχια, μια δυναστεια ο δικοματισμος... Δεν υπαρχει δυνατος ανταγωνισμος που ουσιαστικα ειναι το κινητρο για μια καλυτερη Δημοκρατια. Σου λεει, και να μην βγουμε τωρα, θα ειμαστε αντιπολιτευση και θα βγουμε την αλλη τετραετια... Και δωσ' του να ξεσκιζουνε τον ελληνικο λαο...

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 13:13, 01-09-07:

nosaltres παρολο που γενικα δεν ξερω τι θα κανω, κι εγω ειμαι κατα του δικομματισμου γενικα... οποτε αν παω, δε θα το ριξω εκει... για τους λογους που αναφερεις κι εσυ και με βρισκουν απολυτα συμφωνη..

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Μία μικρή παρένθεση:
Με αγώνα απόκτησες και το δικαίωμα να αποδοκιμάζεις τα υποψήφια κόμματα με την "μη ψήφο" σου σε αυτά.

σωστοτατη!!!!

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:16, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Η αληθεια ειναι οτι αν ξεκινουσα ενα δικο μου κομμα αυτη τη στιγμη, δεν θα εμοιαζε με κανενα απο τα υπαρχοντα. Θελω να πω οτι κανενα δεν με εκφραζει 100%. Βεβαια δεν φοβαμαι να πω τι θα ψηφισω. Μεχρι προτινος ημουν σε διλλημα μεταξυ 2 κομματων που ειναι πιο κοντα στις αντιληψεις μου. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Ομως στο πρωτο με χαλαει που ουσιαστικα εκφραζει πολυ πεπαλαιωμενες αντιληψεις, μια αριστερα που δεν ειναι καθολου ανανεωμενη... ενω στο δευτερο με χαλαει η πολυ συχνη συνεργασια του με το ΠΑΣΟΚ και γενικα η συνηθεια του να μην στεκεται μονο του εναντιον ολων οπως κανει το ΚΚΕ, αλλα να ψιλολαμογιαζει. Το πρωτο απο τα δυο λοιπον το θεωρω πολυ περισσοτερο ειλικρινες και αγνο σε αυτο που κανει, οποτε η ψηφος μου παει εκει.

Επισης πιστευω οτι η Αριστερα πρεπει να ενδυναμωθει για να στειλει το μηνυμα στη δυναστεια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ οτι ο κοσμος επιθυμει περισσοτερο φιολαικες πολιτικες.

Παιδια καταλαβετε το οσοι δεν το εχετε καταλαβει οτι ο δικοματισμος αποτελει μαστιγα για τη χωρα! ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουν διαφθαρει επικινδυνα απο την διακυβερνηση τοσων δεκαετιων, και βλεποντας μαλιστα οτι ο,τι και αν κανουν στον ελληνικο λαο, αυτος παει και τους ψηφιζει παντα... τον γ@@@@ε ακομα περισσοτερο. Αποτελει μια ολιγαρχια, μια δυναστεια ο δικοματισμος... Δεν υπαρχει δυνατος ανταγωνισμος που ουσιαστικα ειναι το κινητρο για μια καλυτερη Δημοκρατια. Σου λεει, και να μην βγουμε τωρα, θα ειμαστε αντιπολιτευση και θα βγουμε την αλλη τετραετια... Και δωσ' του να ξεσκιζουνε τον ελληνικο λαο...
Συμφωνώ 100000000000%.........
Και όλα αυτά που είπς ο φίλος μας παραπάνω, είναι και ο λόγος που δεν θα δούμε ποτέ συμμαχία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.
Γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο, οι δυσαρεστημένοι αυτού του εχγειρήματος (που θα είναι και πολλοί) δεν θα έχουν άλλο δρόμο διαμαρτυρίας παρά τα μικρά κόμματα.
Αντίθετα τώρα, κυβερνούν οι δύο μεγάλοι εναλλάξ, και κάθε φορά οι δυσαρεστημένοι του πρώτου κόμματος, στρέφονται στο άλλο, κ.ο.κ........

Ούτως ή άλλως και οι δύο την ίδια πολιτική ακολουθούν.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς έστω μια διαφορετική πολιτική θέση στα προγράμμτα των δύο μεγάλων μεταξύ τους;

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 13:25, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Συμφωνώ 100000000000%.........
Και όλα αυτά που είπς ο φίλος μας παραπάνω, είναι και ο λόγος που δεν θα δούμε ποτέ συμμαχία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.
Γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο, οι δυσαρεστημένοι αυτού του εχγειρήματος (που θα είναι και πολλοί) δεν θα έχουν άλλο δρόμο διαμαρτυρίας παρά τα μικρά κόμματα.
Αντίθετα τώρα, κυβερνούν οι δύο μεγάλοι εναλλάξ, και κάθε φορά οι δυσαρεστημένοι του πρώτου κόμματος, στρέφονται στο άλλο, κ.ο.κ........

Ούτως ή άλλως και οι δύο την ίδια πολιτική ακολουθούν.
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς έστω μια διαφορετική πολιτική θέση στα προγράμμτα των δύο μεγάλων μεταξύ τους;
Ααααακριβως αυτο κανουν αυτα τα δυο κομματα! Ουσιαστικα μοιραζονται την εξουσια και ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι ουσιαστικα παει σαν ηλιθιος και επιλεγει μεταξυ δυο κοματων που ουσιαστικα ειναι ενα! Το ΠΑΣΟΚ μαλιστα υποκρινεται οτι ειναι σοσιαλιστικο για να ξεγελιεται ο κοσμος ακομα περισσοτερο...

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:27, 01-09-07:

Ααααακριβως αυτο κανουν αυτα τα δυο κομματα! Ουσιαστικα μοιραζονται την εξουσια και ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι ουσιαστικα παει σαν ηλιθιος και επιλεγει μεταξυ δυο κοματων που ουσιαστικα ειναι ενα! Το ΠΑΣΟΚ μαλιστα υποκρινεται οτι ειναι σοσιαλιστικο για να ξεγελιεται ο κοσμος ακομα περισσοτερο...

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 13:48, 01-09-07:

Οι Έλληνες έχουν το σύνδρομο του παραβάν. Μόλις κλείσει η κουρτίνα το χέρι τρέμει και πάει ξανά στον μεγάλο, για έναν αδιευκρίνιστο λόγο.

Επιτέλους αυτό πρέπει να αλλάξει. Επί 30 χρόνια κυβερνούν οι ίδιοι. Στην Αφρική θα είχε γίνει επανάσταση, αλλά εδώ ακόμα κοιμόμαστε.

Πιστεύω στην ψήφο σε ένα μικρό κόμμα και ας είναι και στην τύχη. Η ψήφος έχει μια ελάχιστη αξία, δεν πρέπει να την απαξιώνουμε και να αφήνουμε τα κομματόσκυλα να κάνουν το παιχνίδι μόνοι τους.

Όσοι δεν τους έχουν ανάγκη ας μην τους ψηφίσουν! Δεν υπάρχει άλλος λόγος να ψηφίσεις μεγάλο κόμμα, αν δεν έχεις άμεσο όφελος.

Απαξιώστε τους και ψηφίστε οτιδήποτε άλλο! Τα πράγματα δεν μπορούν να παν χειρότερα.-

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:02, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85

Όσοι δεν τους έχουν ανάγκη ας μην τους ψηφίσουν! Δεν υπάρχει άλλος λόγος να ψηφίσεις μεγάλο κόμμα, αν δεν έχεις άμεσο όφελος.
ε ουτε αυτο ειναι λογικη καλο μου.
δλδ επειδη εγω εχω ενα βυσματακι στο ταδε μεγαλο κομμα να ψηφισω ετσι?
ολοι αυτο κανουν τοσα χρονια γιαυτο εχουμε γινει ουγκαντα.

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 14:08, 01-09-07:

Θα παώ να ψηφίσω. Η ψήφος μετράει περισσότερο από διαδηλώσεις και συλλαλητήρια. (Αυτό πιστεύω εγώ) Και όσοι σκέφτονται για λευκό-πάει στο πρώτο κόμμα σύμφωνα με το νόμο) Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος ψηφίζει λευκό. Ας ψηφίσει ένα μικρό κόμμα αν δεν του κάνουν τα 2 μεγάλα. (Εντός ή ακόμα και εκτός βουλής)-καλύτερο από το να πάει χαμένη η ψήφος ρίχνοντας λευκό. Δε μπορεί τόσα κόμματα έχουμε είναι δυνατόν να μην αντιπρωσωπεύει κανένα, αυτούς που ρίχνουν λευκο??

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:12, 01-09-07:

Αποκαλείται να συμφωνείς με την πράξεις ενός μεγάλου κόμματος;
Δείτε γύρω σας, έχουμε κάποια θετικά ... αυτά τα θετικά δεν ήρθαν ουρανοκατέβατα.

Έχουμε μια Χ πορεία, κάποιος βοήθησε σε αυτή την πορεία.

π.χ. κάτι καθημερινό, εχουμε σχεδόν όλοι από ένα κινητό και μια ADSL και το κυριότερο δεν πληρώνουμε 2500? πάγιο το μήνα (Συγκεκριμένα έχουμε φτηνότερη DSL από την UK)

Δείτε γύρω σας, σίγουρα θα δείτε έργα.

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 14:14, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δείτε γύρω σας, έχουμε κάποια θετικά ... αυτά τα θετικά δεν ήρθαν ουρανοκατέβατα.

Έχουμε σχεδόν όλοι από ένα κινητό και μια ADSL και το κυριότερο δεν πληρώνουμε 2500? πάγιο το μήνα (Συγκεκριμένα έχουμε φτηνότερη DSL από την UK)

Ναι υπάρχουν και θετικά, αλλά τί γίνεται αν τα αντισταθμίσουμε με τα αρνητικά??? Που γέρνει η πλάστιγκα?

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:17, 01-09-07:

μιας και λεμε για adsl και κινητο, που ο λογαριαμος δεν υπερβαινει τα 2500... θες να μου πεις σε ποια χωρα τα υπερβαινει?
και φυσικα, που ο βασικος μισθος της χωρας ειναι... καπου στα 600ευρα...
ελα βρε πανο τωρα!

ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ειναι αυτο το θεμα του ποστ..

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:20, 01-09-07:

Σαφώς και έχουν γίνει έργα και από τη ΝΔ και από το ΠΑΣΟΚ, αλλά οι μεν πρώτοι θεωρώ πως είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν ποιοτικά-σωστά (εδώ δε μπορούν να κρύψουν αυτά που τρώνε) και οι μεν δεύτεροι λόγω εμπειρίας τους στην εξουσία, έχουν μάθει να κυβερνούν με τη λογική "φάε και κρύψε τα κόκκαλα κάτω απ' το χαλί".

Το δε ΚΚΕ, σου λέει καλά παίρνω ένα 5-6%, βολεύομαι, έχω ένα σταθερό κοπάδι, τρέχει το χρήμα από τις κόκκινες επιχειρήσεις μου, πετάω και δέκα είκοσι λαϊκισμούς ανα βδομάδα και τέλος! Ο ΣΥΡΙΖΑ συμπαθητικός αλλά δεν πείθει, ψάχνει μεγάλο πιάτο να τσιμπήσει κανα ψίχουλο, πράγμα που κάνει και το ΛΑΟΣ μαζεύοντας κάθε καρυδιάς καρύδι και κρεμόμενο από Χ υπερήλικες θρησκόληπτους ψηφοφόρους, την ψάχνει για καμια έδρα.

Με κόβω για κανα μικρό εκτός Βουλής αν δε ρίξω Jenna Jameson να γουστάρω κι εγώ και οι υπάλληλοι στο εκλογικό κέντρο. (αλλά θα πάει άκυρο, οπότε, πάμε μάλλον για κανα μικρό)

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:20, 01-09-07:

Σαφώς έχουμε αρνητικά, αλλά ποίο κόμμα δεν έχει κάνει και πατάτες;

Μήπως αντί να τα περιμένουμε όλα από τα κόμματα να κάνουμε και εμείς κάτι; Σαν επιχειρηματίες; σαν ελεύθερη επαγγελματίες; σαν υπάλληλοι; σαν επενδυτές; σαν πολίτες;

Κατηγορούμε όλοι τον Καραμανλή ή τον Σημιτή ότι δεν έκανε τίποτα, αλήθεια ΕΜΕΙΣ οι απλοί πολίτες τι κάναμε για να βοηθήσουμε το έργο τους; Ούτε καν δουλεύαμε σωστά σαν Δημ. Υπάλληλοι

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:21, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Θα παώ να ψηφίσω. Η ψήφος μετράει περισσότερο από διαδηλώσεις και συλλαλητήρια. (Αυτό πιστεύω εγώ) Και όσοι σκέφτονται για λευκό-πάει στο πρώτο κόμμα σύμφωνα με το νόμο) Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος ψηφίζει λευκό. Ας ψηφίσει ένα μικρό κόμμα αν δεν του κάνουν τα 2 μεγάλα. (Εντός ή ακόμα και εκτός βουλής)-καλύτερο από το να πάει χαμένη η ψήφος ρίχνοντας λευκό. Δε μπορεί τόσα κόμματα έχουμε είναι δυνατόν να μην αντιπρωσωπεύει κανένα, αυτούς που ρίχνουν λευκο??
+1000

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 14:23, 01-09-07:

ε ουτε αυτο ειναι λογικη καλο μου.
δλδ επειδη εγω εχω ενα βυσματακι στο ταδε μεγαλο κομμα να ψηφισω ετσι?
ολοι αυτο κανουν τοσα χρονια γιαυτο εχουμε γινει ουγκαντα.
Πόσοι είναι στο εκλογικό σώμα αυτοί που έχουν το άμεσο "βυσματάκι"?

Αν προεκλογικά, πας σε 5 γραφεία και σου πουν 8α σε βολέψω και τους ψηφίσεις, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

Όταν λέω άμεσο όφελος, εννοώ αυτούς που είναι μέσα στο κόμμα, τους λεγόμενους "βαμμένους", που δεν πρόκειται να αλλάξουν ακόμη και αν καεί η Αθήνα όλη. Γραμμένους στις τοπικές, στις νεολαίες του κάθε κόμματος κλπ.

Όλοι οι άλλοι λοιπόν, που δεν έχουν άμεσο όφελος από τα μεγάλα κόμματα ας κάνουν την αρχή. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινωνίας μας.

Παραθέτω ένα mail που μόλις μου ήρθε και εξηγεί τί γίνεται με λευκά/άκυρα. Ουσιαστικά δεν καταμετρώνται στο ποσοστό των έγκυρων ψηφοδελτίων και ισούνται με αποχή:

Πολλοί αγανακτισμένοι ψηφοφόροι, αποφασίζουν να ψηφίσουν άκυρο ή λευκό ή
ακόμα και να μην πάνε στις κάλπες, με σκοπό να τιμωρήσουν έτσι, τα μεγάλα
κυρίως κόμματα, ως υπεύθυνα για την κατάντια της χώρας.

Στην πραγματικότητα αυτό είναι το μεγαλύτερο ΔΩΡΟ που μπορούν να κάνουν
στα δύο μεγάλα κόμματα. Στις παρακάτω γραμμές θα εξηγήσω όσο πιο απλά
γίνεται, ώστε να μην έχει κανείς αμφιβολία, γιατί τα δύο μεγάλα κόμματα
ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να υπάρχει μεγάλο ποσοστό Λευκών/Άκυρων/Αποχής, ώστε να
αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά.

Αν υποθέσουμε ότι το σύνολο των ψηφοφόρων είναι 100 (ποσοστό 100%), τότε
με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, για να σχηματίσει ένα κόμμα αυτοδύναμη
κυβέρνηση, χρειάζεται να συγκεντρώσει ποσοστό μεγαλύτερο του 42% από τα
ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια. Να το ψηφίσουν δηλαδή στο παράδειγμά μας 43 άτομα.
Τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ έχουν μια σταθερή βάση ψηφοφόρων (ψηφοφόρους
που θα τα ψήφιζαν ακόμα και αν γύριζε η γη ανάποδα, «βαμμένους» με άλλα
λόγια), της τάξης του 20% περίπου το κάθε ένα. Με αυτά τα δεδομένα, όποιο
κόμμα κατορθώσει να πείσει άλλους 23 ψηφοφόρους να το ψηφίσουν,
συγκεντρώνει το ποσοστό που απαιτείται και σχηματίζει κυβέρνηση.

Αν υποθέσουμε τώρα ότι από τους 100 ψηφοφόρους του συνόλου, οι 25 δεν
πάνε να ψηφίσουν, έχουμε δηλαδή αποχή 25%.
Από τους 75 που πάνε στις κάλπες, οι 8 ψηφίζουν λευκό και οι 7
ζωγραφίζουν μία μούντζα στο ψηφοδέλτιο πριν το ρίξουν (άκυρο). Έχουμε
λοιπόν ποσοστό 15% λευκά/άκυρα.
Αυτό σημαίνει ότι τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 60 από τα 100 άτομα του
συνόλου. Το 42% του 60 είναι 26. Οι 20 «βαμμένοι» οπαδοί του κάθε
κόμματος θα τα ψηφίσουν ότι και αν γίνει. Επομένως, όποιο κόμμα μαζέψει
άλλες 6 (ολογράφως ΕΞΙ) ΜΟΝΟ ψήφους σχηματίζει κυβέρνηση!.

Στην περίπτωση δηλαδή, που δεν έχουμε αποχη/λευκά/άκυρα, το πρώτο κόμμα
χρειάζεται να πείσει 23 ακόμα ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, ενώ στη δεύτερη
περίπτωση, με ποσοστό 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα, χρειάζεται μόνο 6.

Με απλά λόγια:
ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

Πόσο λιγότερες; Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών, οι
εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι για το 2007 είναι 9.824.223 (πηγή
http://www.ypes.gr/ekloges/content/gr/ekl_kat_fr.htm <http://www.ypes.gr/ekloges/content/gr/ekl_kat_fr.htm> ). Το 42% αυτών είναι
4.126.174. Με τα ποσοστά του προηγούμενου παραδείγματος (25% αποχή και
15% λευκά/άκυρα) το 42% γίνεται 2.475.705. Δηλαδή το πρώτο κόμμα
χρειάζεται να μαζέψει 1.650.469 λιγότερες ψήφους. (Στην πράξη λόγω του
εκλογικού συστήματος - κατανομή εδρών, εκλογικές περιφέρειες κλπ.
- είναι ακόμα λιγότερες).

Σκεφτείτε το λοιπόν ξανά όσοι σκέφτεστε να ρίξετε λευκό, άκυρο ή να μην
ψηφίσετε καθόλου. Εκτός αν δεν σας πειράζει να αποφασίσουν 2 εκατομμύρια
«βαμμένοι» οπαδοί του ενός ή του άλλου κόμματος, ΠΟΙΟΣ και κυρίως ΠΩΣ, θα
κυβερνήσει τα 10 εκατομμύρια των Ελλήνων. Δεν πιστεύω όμως πως συμβαίνει
κάτι τέτοιο, αλλιώς δεν θα διαβάζατε αυτό το blog.

Πώς να εκφράσετε τη διαμαρτυρία σας; Ψηφίστε οποιοδήποτε μικρό κόμμα
νομίζετε πως σας εκφράζει καλύτερα.
Δώστε τη δυνατότητα σε πολλές διαφορετικές φωνές αντιπολίτευσης, να
ελέγχουν και να υποχρεώνουν την κυβέρνηση που θα προκύψει, να ακούσει τη
θέληση του λαού. Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, με μόνο
προσόν το όνομα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκμεταλλευτούν για
άλλη μια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηματοδότες και τους φίλους
τους. Δώστε στη βουλή τη δύναμη που πρέπει να έχει. Τη δύναμη να
εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα συμφέροντά τους.
Εκτός αν είσαστε πολυεκατομμυριούχος εργολάβος δημοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σημασία ποιο, το ίδιο είναι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maik85 : 01-09-07 στις 14:29.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:23, 01-09-07:

νομιζω καποιος ειπε πριν οτι το λευκο ΔΕΝ παει τελικα με το κομμα που υπερισχυει...
τελικα αυτο ειναι σωστο η οχι?

εντιτ.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
με τον νέο εκλογικό νόμο, (τον οποίο η ν.δ. καταψήφισε στην προηγούμενη βουλή επειδή ήταν υπερβολικά αναλογικός, λολ, μη_χε, φέρτε απλή αναλογική στο λαό αλήτες αντιδημοκράτες) τα λευκά δεν προσμετρώνται στα έγκυρα. νομίζω πως στις βουλευτικές του 2004 δεν ίσχυε κάτι τέτοιο... (είχε φτάσει και στο εκλογοδικείο μία σχετική περίπτωση κατά την οποία ένας υποψήφιος της ν.δ. εξελέγη ακριβώς επειδή προσμετρήθηκαν υπέρ αυτού τα λευκά ψηφοδέλτια. το εκλογοδικείο αποφάσισε πως η διαδικασία ήταν νομότυπη - με πάσα επιφύλαξη τα ανωτέρω).

επομένως, ως προς την επίδραση στο εκλογικό αποτέλεσμα, έχουμε πλέον αποχή = άκυρο = λευκό. άρα η ψήφος σε μικρό κόμμα είναι μονόδρομος για όσους επιθυμούν αλλαγή. βέβαια αν μπορούσαμε να αλλάξουμε κάτι μέσω των εκλογών, μάλλον θα είχαν καταργηθεί προ πολλού :p.

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:29, 01-09-07:

μιας και λεμε για adsl και κινητο, που ο λογαριαμος δεν υπερβαινει τα 2500... θες να μου πεις σε ποια χωρα τα υπερβαινει?
και φυσικα, που ο βασικος μισθος της χωρας ειναι... καπου στα 600ευρα...
ελα βρε πανο τωρα!

ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ειναι αυτο το θεμα του ποστ..
http://www.e-steki.com/forum/showthr...611#post304611

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 14:29, 01-09-07:

Σαφώς έχουμε αρνητικά, αλλά ποίο κόμμα δεν έχει κάνει και πατάτες;

Μήπως αντί να τα περιμένουμε όλα από τα κόμματα να κάνουμε και εμείς κάτι; Σαν επιχειρηματίες; σαν ελεύθερη επαγγελματίες; σαν υπάλληλοι; σαν επενδυτές; σαν πολίτες;

Κατηγορούμε όλοι τον Καραμανλή ή τον Σημιτή ότι δεν έκανε τίποτα, αλήθεια ΕΜΕΙΣ οι απλοί πολίτες τι κάναμε για να βοηθήσουμε το έργο τους; Ούτε καν δουλεύαμε σωστά σαν Δημ. Υπάλληλοι
Ναι όλοι κάνουν πατάτες... Φαντάζομαι ο αριθμός κανει τη διαφορά όπως και η ανάληψη ευθυνών όταν κάνεις τη πατάτα. Σε άλλες χώρες θα υπήρχαν παραιτήσεις εδώ και τα δυο μεγάλα κόμματα δεν γνωρίζουν τη λέξη αυτή. (Ειδικά το ΠΑΣΟΚ έχει τα πρωτεία)

Όσο για το άλλο που λες είναι σωστό, αλλά μην ξεχνάς πώς καταντησε έτσι ο Έλληνας. Ξεχνιούνται οι στρατιές διωρισμών για ψηφοθηρικούς λογους τη δεκαετία του '80 από ΠΑΣΟΚ ή το Χρηματιστήριο? Ή τα ομόλογα από τη ΝΔ και η ανάθεση δημοσίων έργων σε μεγαλοεπιχειρηματίες και από τους 2?? Ντάξει το ΠΑΣΟΚ έκανε περισσότερα αφού έμεινε και περισσότερο στην εξουσία. Αν ήταν η ΝΔ στη θέση του τα ίδια θα έκανε.

Τί θέλω να πώ με αυτά: Όταν οι ίδιοι οι Κυβερνώντες δίνουν το σύνθημα κλέψτε όσο μπορείτε αρκεί να μη σας πιάσουν ή βοηθάτε τα φιλαράκια σας κομματόσκυλα, τί περιμένεις να γίνει? Να αλλάξει από τους κάτω η κατάσταση. Η παροιμία το ψάρι βρομάει από το κεφάλι τα λέει όλα.

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 14:30, 01-09-07:

Αν πάω μάλλον θα ψηφίσω ένα πολύ μικρό κόμμα (κάποιο που δεν θα μπει στη βουλή) για ακριβώς τους λόγους που αναφέρουν όλοι παραπάνω. Η αλήθεια πάντως είναι ότι θεωρώ ότι κανένας και ειδικά τα μικρά κόμματα δεν είναι ικανός να κυβερνήσει. Ούτε και πιστεύω ότι το να μπουν στη βουλή περισσότεροι βουλευτές από άλλα κόμματα αυτό θα βοηθήσει σε κάτι. Μιας και ειδικά το ΛΑΟΣ και ο Αλαβάνος (πιο πουλημένος δεν γίνεται..) δεν είναι κατά τη γνώμη μου σωστά άτομα για να μπουν στη βουλή, καλύτερα να 'χουμε πασόκους και νεοδημοκράτες. Αν στ' αλήθεια μπορούσε να βγει κάποιο μικρό κόμμα τότε σίγουρα θα ψήφιζα ένα από τα 2 μεγαλύτερα αφού κατά τη γνώμη μου μόνο αυτά έχουν έστω την ελάχιστη ικανότητα, εμπειρία και τον απαραίτητο ρεαλισμό για να είναι κυβέρνηση. Αφού όμως σίγουρα θα έχουμε ένα από τα δύο στην εξουσία πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να δώσω την ψήφο μου κάπου αλλού ώστε να ενισχύσω τον ανταγωνισμό.

Τελικά ποια είναι όμως η αλήθεια;

Όποιος και να βγει και ακόμη και αν έβγαινε ως εκ θαύματος ένα άλλο κόμμα εκτός του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ πάλι τα ίδια θα είχαμε. Είναι πολύ γλυκό το ποτό της εξουσίας και πολύ μεγάλα τα κέρδη για να μείνει κάποιος αγνός στην πολιτική. (στην Ελλάδα) Μόνο βλέποντας τα κόμματα από τα Πανεπιστήμια μπορεί να δει κανείς ότι στο 98% αποτελούνται από τα πλέον γλοιώδη άτομα μιας και για να ασχοληθείς με την πολιτική στην Ελλάδα και να ανέβεις ψηλά πρέπει να φιλήσεις πολλές κατουρημένες ποδιές. Δηλαδή παιδιά μου αφού για να γίνεις πολιτικός σήμερα χρειάζεται είσαι διεφθαρμένος πως περιμένουμε να σωθούμε από τα κόμματα; Στο κάτω κάτω εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτοί που δίνουν έδαφος σε τέτοιες πολιτικές αφού και το φακελάκι μας δίνουμε και το αυθαίρετο μας έχουμε και με μέσον μπήκαμε στη δουλειά και και και και και.... Σκ*τα να φάμε λοιπόν αφού μας αξίζει με το παραπάνω το κάθε κομματόσκυλο στην εξουσία. Η κυβέρνηση αντικατοπτρίζει τον ίδιο το λαό. Ας το βάλουμε επιτέλους στο μυαλό μας αυτό.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 14:35, 01-09-07:

Συγκρίνεις την Ελλάδα με το Καζακστάν?????? Με τέτοια κριτήρια μια χαρά μας είναι ο Κωστάκης κ ο Γιωργάκης...

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν έχουμε πιο φθηνή dsl από Αγγλία. Αλλά ακόμη και σε απόλυτους αριθμούς να είναι λίγο φθηνότερη σύγκρινε και τους μισθούς και μετά θα έχουμε την πραγματικότητα.

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 14:37, 01-09-07:

Συγκρίνεις την Ελλάδα με το Καζακστάν?????? Με τέτοια κριτήρια μια χαρά μας είναι ο Κωστάκης κ ο Γιωργάκης..

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν έχουμε πιο φθηνή dsl από Αγγλία.
Ενταξει ρε παιδιά, τώρα αποτελεί κριτιριο το Ιντερνετ?? Εντάξει μετράει και αυτό δε λέω αλλά ας μιλήσουμε για μεγαλύτερα πράγματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:39, 01-09-07:

Καλέ ναι.. σοβαρά, συγκρίνουμε προβλήματα όπως η υποδομή σε βασικά ζητήματα και το ίντερνετ;;;;;;;

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 14:42, 01-09-07:

π.χ. κάτι καθημερινό, εχουμε σχεδόν όλοι από ένα κινητό και μια ADSL και το κυριότερο δεν πληρώνουμε 2500 πάγιο το μήνα (Συγκεκριμένα έχουμε φτηνότερη DSL από την UK)

1) Ειναι επιτευγμα το οτι εχουμε ολοι κινητο? Δηλαδη ειναι επιτευγμα το οτι δεν ειμαστε χειροτεροι και απο Βουλγαρια?
2) Κατσε να μην επενεβενε η Ε.Ε. και θα σου λεγα εγω τι συνδεση θα ειχες και ποσα θα πληρωνες... (Εννοειται οτι πρεπει να ειναι φθηνοτερα απο το UK... τι μισθους παιρνουν αυτοι και τι εμεις?)
3) Το κρατος ειναι μπουρδελο εδω και δεκαετιες, σιγα μην πουμε και ευχαριστω στα μεγαλα κοματα
4) Επιχειρηματιες? Επενδυτες? Ολοι το συμφερον τους θα κοιταξουν. Εκει χρειαζεται το κρατος να τους οδηγησει σε πραξεις που θα ειναι καλες για το συνολο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nosaltres : 01-09-07 στις 14:52.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:45, 01-09-07:

πανο θεωρω το επιχειρημα σου λιγο ατοπο...
και επισης, εχω ακουσει οτι το ιντερνετ στην αγγλια ειναι ακριβοτερο, οπως ολα... ειναι αλυσιδα οπως φαινεται... με καλυτερες συνθηκες ζωης, μισθους κλπ...και οπως λεει και το γιδι, το ιντενετ ειναι το τελευταιο που μας νοιαζει στην τελικη!

πσ. αν αποφασισεις να μεταναστευσεις ποτε, μην πας καζακσταν

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:51, 01-09-07:

Συγκρίνεις την Ελλάδα με το Καζακστάν?????? Με τέτοια κριτήρια μια χαρά μας είναι ο Κωστάκης κ ο Γιωργάκης...

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν έχουμε πιο φθηνή dsl από Αγγλία. Αλλά ακόμη και σε απόλυτους αριθμούς να είναι λίγο φθηνότερη σύγκρινε και τους μισθούς και μετά θα έχουμε την πραγματικότητα.
Βρες μου στην Αγγλία 24mpbs με 25? Επίσης αυτό με το μισθό δεν έχει καμία σχέση, το internet δεν θα πει πότε "Κάτσε η Ελλάδα είναι φτωχή χώρα, ας ρίξω το κόστος μου"

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Ενταξει ρε παιδιά, τώρα αποτελεί κριτιριο το Ιντερνετ?? Εντάξει μετράει και αυτό δε λέω αλλά ας μιλήσουμε για μεγαλύτερα πράγματα.
Ένα παράδειγμα έφερα.

1) Ειναι επιτευγμα το οτι εχουμε ολοι κινητο? Δηλαδη ειναι επιτευγμα το οτι δεν ειμαστε χειροτεροι και απο Βουλγαρια?
4) Επιχειρηματιες? Επενδυτες? Ολοι το συμφερον τους θα κοιταξουν. Εκει χρειαζεται το κρατος να τους οδηγησει σε πραξεις που θα ειναι καλες για το συνολο...
3)
1) why not; Τι πειράζει αν η ανθρωπότητα έχει ΚΑΙ κινητό;
4) Είδαμε και εμάς πόσο βοηθήσαμε; Ποίος Δημ. Υπάλληλος έκατσε έστω και 5 λεπτά παραπάνω στην Δουλεία του,χωρίς να πληρωθεί, μόνο και μόνο να τελειώσει;

Ποίος Δημ. Υπάλληλος πιστεύει ότι έκανε πραγματικά σωστά την δουλεία του;

Και ο Επενδύτης μπορεί να έχει "συμφέρον" το "δικό" μας καλό. Σκέψου για παράδειγμα το κράτος να φωνάξει μερικούς μεγάλο-επενδυτές να υποστηρίξουν ένα νέο Νοσοκομείο,Σχολείο,Πανεπιστήμιο κτλ

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:55, 01-09-07:

Πάνο, εδώ που είμαι, είναι όλα τα πεζοδρόμια στρωμένα. Δεν υπάρχουν λακκούβες. Οι άνθρωποι με κινητικά προβλήματα δεν έχουν διπλοπαρκακρισμένα αυτοκίνητα, να κόβουν την ήδη δύσκολη πορεία τους μες στην πόλη. Οι φόροι καταλήγουν σε έργα και το βλέπεις. Τα Μέσα μαζικής συγκοινωνίας είναι ακριβή, πυκνά, καθαρά και φυλασσόμενα.

Και το να καίγονται άνθρωποι, μνημεία και ζώα, να χτίζονται παράνομα και να νομιμοποιούνται, να μη λειτουργούν τα πανεπιστήμια για μήνες, να μην πληρώνονται οι γιατροί, να μένουν οι 80χρονοι σε τρύπες, να κοιμούνται οι ασθενείς σε φορεία στους διαδρόμους, να παίρνουν οι πολιτικοί τα λεφτά των φτωχών, να αναγκάζονται οι αγρότες από την οργή τους να πετούν τη σοδειά τους στους δρόμους που έχουν κλείσει εδώ και 2 εβδομάδες, να κλείνει το κέντρο για διαδηλώσεις χιλιάδων απλήρωτων σκουπιδιάρηδων... ανήκουν στη σφαίρα επιστημονικής φαντασίας...

Πού τοποθετείς το ίντερνετ και το κινητό σε όλα αυτά;

Για να επανέλθουμε λίγο στα ουσιώδη...
Σιγά μη νιώσουμε κι ευγνωμοσύνη για τα αυτονόητα.

Edit: Για τους Δημ. υπαλλήλους...
Γιατί να μείνουν παραπάνω, απλήρωτοι; Κάτσε πρώτα να κάνουν τη δουλειά τους όσο πληρώνονται, και μετά βλέπουμε για τα άλλα...

Επίσης, συγκεντρωθείτε λίγο σε όσα είναι εργό ενός ΚΟΜΜΑΤΟΣ και όχι μίας οποιασδήποτε κυβέρνησης, άσχετα αν είναι κομμουνιστική, δικτατορία, ή κάποιου είδους δημοκρατική...

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:58, 01-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πάνο, εδώ που είμαι, είναι όλα τα πεζοδρόμια στρωμένα. Δεν υπάρχουν λακκούβες. Οι άνθρωποι με κινητικά προβλήματα δεν έχουν διπλοπαρκακρισμένα αυτοκίνητα, να κόβουν την ήδη δύσκολη πορεία τους μες στην πόλη. Οι φόροι καταλήγουν σε έργα και το βλέπεις. Τα Μέσα μαζικής συγκοινωνίας είναι ακριβή, πυκνά, καθαρά και φυλασσόμενα.

Και το να καίγονται άνθρωποι, μνημεία και ζώα, να χτίζονται παράνομα και να νομιμοποιούνται, να μη λειτουργούν τα πανεπιστήμια για μήνες, να μην πληρώνονται οι γιατροί, να μένουν οι 80χρονοι σε τρύπες, να κοιμούνται οι ασθενείς σε φορεία στους διαδρόμους, να παίρνουν οι πολιτικοί τα λεφτά των φτωχών, να αναγκάζονται οι αγρότες από την οργή τους να πετούν τη σοδειά τους στους δρόμους που έχουν κλείσει εδώ και 2 εβδομάδες, να κλείνει το κέντρο για διαδηλώσεις χιλιάδων απλήρωτων σκουπιδιάρηδων... ανήκουν στη σφαίρα επιστημονικής φαντασίας...

Πού τοποθετείς το ίντερνετ και το κινητό σε όλα αυτά;

Για να επανέλθουμε λίγο στα ουσιώδη...
Σιγά μη νιώσουμε κι ευγνωμοσύνη για τα αυτονόητα.

+8.473.498!!!!!!

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 14:59, 01-09-07:

Προς Exposed Bone

1) Ενα παραδειγμα, αλλα ατυχες. Αν σκεφτεις τα ΠΟΛΥ σοβαροτερα προβληματα που εχουμε σαν κρατος...
2) Δεν πειραζει αν η ανθρωποτητα εχει ΚΑΙ κινητο! Πειραζει ομως να μην εχει πολλα σοβαροτερα πραγματα! Σοβαρη περιθαλψη, παιδεια, μισθους κλπ...
3) Ας εκανε ο υπαλληλος ΣΩΣΤΑ τη δουλεια του και δεν θα χρειαζοτανε να κατσει παραπανω. Αυτο ειναι θεμα που σηκωνει ολοκληρο νεο τοπικ... Αναρωτηθηκε ποτε κανεις γιατι ο υπαλληλος σε αλλες χωρες κανει σωστα την δουλεια του και εδω οχι? Θεμα παιδειας...
4) Αμα στηριζομαστε στο ΑΝ τα συμφεροντα του επενδυτη συμπιπτουν με το γενικο καλο... ΑΣ ΤΑ!

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:00, 01-09-07:

@Γίδι, ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΦΕΡΕ !!!! Αυτό μου ήρθε πρώτο αυτό είπα!!! Και ναι όλα έχουν την βάση τους

Και πλς μην συγκινείς Γερμανία με Ελλάδα, δεν νομίζουμε εμείς να γίνουμε τόσο πειθαρχημένοι. Έχω ζήσει 5+ χρόνια Γερμανία, και πράγματι με εντυπωσίασε ο νοιάζονταν για το κράτος.

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:05, 01-09-07:

Προς Exposed Bone

1) Ενα παραδειγμα, αλλα ατυχες. Αν σκεφτεις τα ΠΟΛΥ σοβαροτερα προβληματα που εχουμε σαν κρατος...
2) Δεν πειραζει αν η ανθρωποτητα εχει ΚΑΙ κινητο! Πειραζει ομως να μην εχει πολλα σοβαροτερα πραγματα! Σοβαρη περιθαλψη, παιδεια, μισθους κλπ...
3) Ας εκανε ο υπαλληλος ΣΩΣΤΑ τη δουλεια του και δεν θα χρειαζοτανε να κατσει παραπανω. Αυτο ειναι θεμα που σηκωνει ολοκληρο νεο τοπικ... Αναρωτηθηκε ποτε κανεις γιατι ο υπαλληλος σε αλλες χωρες κανει σωστα την δουλεια του και εδω οχι? Θεμα παιδειας...
4) Αμα στηριζομαστε στο ΑΝ τα συμφεροντα του επενδυτη συμπιπτουν με το γενικο καλο... ΑΣ ΤΑ!
Ένα προσωπικό κρίσιμο ερώτημα. Αν θέλεις απαντάς.

Οι κομμουνιστές δεν έχω δει πότε:
  • Να προτείνουν λύσεις
  • Να μην κατηγορούν το καπιταλισμό
  • Να προβάλουν τις θέσεις τους. Γιατί συμβαίνει αυτό;
Πες μου ΕΝΑ μόνο ΕΝΑ θετικό που πρόσφερε ο κομμουνισμός στον άνθρωπο.

Όσο για τους επενδύτες, έχεις δει κανένα κράτος που τα "πήγε καλά" χωρίς να έχει επενδυτές;

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 15:05, 01-09-07:

Και πλς μην συγκινείς Γερμανία με Ελλάδα, δεν νομίζουμε εμείς να γίνουμε τόσο πειθαρχημένοι. Έχω ζήσει 5+ χρόνια Γερμανία, και πράγματι με εντυπωσίασε ο νοιάζονταν για το κράτος.
Μονο αν συγκρινουμε την Ελλαδα με τους καλυτερους θα παμε μπροστα. Τωρα, αν εσυ θεωρεις σωστο να την συγκρινουμε με τη Μοζαμβικη...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:06, 01-09-07:

@Γίδι, ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΦΕΡΕ !!!! Αυτό μου ήρθε πρώτο αυτό είπα!!! Και ναι όλα έχουν την βάση τους

Μη φωνάζεις, να χαρείς, έχω και τον ιχλίμπεντιχ δίπλα να τραγουδάει και δεν μπορώ.

Λοιπόν, οκ, το αφήνουμε στην άκρη αυτό για τα ίντερνετ και τα κινητά; Παράδειγμα ήταν, οκ, αλλά εσύ επέμεινες να το στηρίζεις. Τέλος με αυτό.

+10000 στον Γουίκι...

Επίσης, δεν είμαι Γερμανία.
Αλλά μακάρι να έχουμε στόχο τη Γερμανία. Γιατί είναι Ε.Ε., άρα πιο κοντά μας. Καλό θα 'ναι να εξισωθούμε σγα σγα σε κάποια πράγματα.

Μονο αν συγκρινουμε την Ελλαδα με τους καλυτερους θα παμε μπροστα. Τωρα, αν εσυ θεωρεις σωστο να την συγκρινουμε με τη Μοζαμβικη...
+1000

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 15:06, 01-09-07:

γουικ...

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:08, 01-09-07:

Δεν είπα να μην συγκρίνουμε την Ελλάδα με καλύτερους, αλλά όχι με την Γερμάνια επειδή έχουν ένα χαρακτηριστικό που δεν θα το έχουμε πότε. Το καλύτερο είναι να συγκρίνουμε την Ελλάδα με όμοιους ΑΛΛΑ καλλίτερος από εμάς

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους