Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φοροκάρτα, Υπέρ ή Κατά;

Φοροκάρτα: Τί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
Ναι, χρήσιμη και θα φέρει αποτέλεσμα
8
40,00%
Α μπα, πυροτέχνημα που θα μείνει στα χαρτιά
3
15,00%
Το σημάδι του Αντίχριστου μπρρρρρρ!
7
35,00%
Αδιάφορο, ούτε κρύο ούτε ζέστη
2
10,00%

sasg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sasg
H sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H sasg έγραψε στις 11:49, 14-10-11:

να κάνω εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά?θέτω ένα υποθετικό σενάριο...είναι ένας άνθρωπος,συνταξιούχος,που κατά τη διάρκεια της ζωής του,μέσω σκληρής δουλειάς και με κάποια οικονομία έχει καταφέρει να αποταμιεύσει στην τράπεζα ένα σεβαστό ποσό(όχι εφοπλιστής,βιομήχανος,πολιτικός ή κλέφτης ΞΑΝΑΛΕΩ μέσω σκληρής δουλειάς και οικονομίας) αυτός πως θα δικαιολογήσει τα έξοδά του αφού με τη σύνταξη των 700 ευρώ που παίρνει φυσικά δεν δικαιολογούνται..τι θα γίνει σε μια τέτοια περίπτωση?θα τον κυνηγήσουν για φοροδιαφύγη?
πιστεύω ότι το σύστημα της φοροκάρτας μπάζει πχ σε μια τέτοια περίπτωση....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 12:31, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από sasg
να κάνω εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά?θέτω ένα υποθετικό σενάριο...είναι ένας άνθρωπος,συνταξιούχος,που κατά τη διάρκεια της ζωής του,μέσω σκληρής δουλειάς και με κάποια οικονομία έχει καταφέρει να αποταμιεύσει στην τράπεζα ένα σεβαστό ποσό(όχι εφοπλιστής,βιομήχανος,πολιτικός ή κλέφτης ΞΑΝΑΛΕΩ μέσω σκληρής δουλειάς και οικονομίας) αυτός πως θα δικαιολογήσει τα έξοδά του αφού με τη σύνταξη των 700 ευρώ που παίρνει φυσικά δεν δικαιολογούνται..τι θα γίνει σε μια τέτοια περίπτωση?θα τον κυνηγήσουν για φοροδιαφύγη?
πιστεύω ότι το σύστημα της φοροκάρτας μπάζει πχ σε μια τέτοια περίπτωση....
Οι καταθέσεις στην τράπεζα αποτελούν τεκμήριο που συνυπολογίζεται σε μια αγορά ακινήτου, αυτοκινήτου, κλπ. Αν όντως θέλουν να μετατρέψουν την φοροκάρτα σε τεκμήριο τότε θα πρέπει να συνυπολογίσουν ότι οι καταθέσεις έχουν ήδη φορολογηθεί. Αν όμως ο παππούς έχει βάλει τα λεφτάκια του σε off-shore ή σε μυστικές θυρίδες και τα μασουλάει λίγα λίγα τότε εκεί υπάρχει θέμα.

Η λογική λέει ότι αφού έχεις να ψωνίσεις, τότε έχεις και λεφτά. Έχεις πληρώσει τους φόρους που αναλογούν σε αυτά τα εισοδήματα; Αν ναι, θα πρέπει να λογιστεί ως κεφάλαιο επιπλέον στα 700 ευρώ ήδη φορολογημένο. Αν όχι, δίκαιο είναι να σου μπει χεράκι.

Το ξαναλέω, όταν ένα μέτρο εφαρμόζεται από σιχαμένους πολιτικούς, γίνεται πάντα εκ του πονηρού. Αυτό όμως δεν αναιρεί την αξία του μέτρου. Μία κυβέρνηση πραγματικής λαϊκής εξουσίας θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά να το συμπεριλάβει στην ατζέντα της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:35, 14-10-11:

Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία. Έστω ότι έχω την κάρτα και πηγαίνω στον γιατρό (χτύπα ξύλο). Εκείνος λοιπόν μου λέει, 50 ευρώ με την κάρτα, 40 χωρίς κάρτα. Ποιος ακριβώς μ' εμποδίζει ώστε να μην ενδώσω στο παζάρι αυτό; Τι ακριβώς θ' αλλάξει από αυτής της απόψεως;

Και κάτι άλλο: Οι πατεράδες και οι μανάδες που με την πενιχρή τους σύνταξη βοηθούν τα άνεργα παιδιά κι εγγόνια τους, πώς θα δικαιολογήσουν αυτά τα έξοδα με την κάρτα; Μήπως θα πληρώσουν και πρόστιμο από πάνω για να μάθουν να βοηθούν τα παιδιά τους; Θα πληρώσει πρόστιμο κι όποιος δίνει λεφτά για φιλανθρωπικούς σκοπούς, όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση συσσιτίων στις γειτονιές για τους αναξιοπαθούντες;

Αρχική Δημοσίευση από Parafernalia
Το ξαναλέω, όταν ένα μέτρο εφαρμόζεται από σιχαμένους πολιτικούς, γίνεται πάντα εκ του πονηρού. Αυτό όμως δεν αναιρεί την αξία του μέτρου. Μία κυβέρνηση πραγματικής λαϊκής εξουσίας θα πρέπει να σκεφτεί σοβαρά να το συμπεριλάβει στην ατζέντα της.
Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς: Όταν έχεις στην κυβέρνηση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιχαμένους, κλέφτες και δοσίλογους πολιτικούς, είναι τουλάχιστον αφελές να τους εφοδιάσεις με άλλο ένα όπλο που σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν εναντίον σου, όσο κι αν στη θεωρία το μέτρο μπορεί να έχει και θετικές πλευρές. Γι' αυτό επιμένω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τη θεσμοθέτηση αυτής της κάρτας είναι πρώτα να φύγουν αυτοί και τ' αφεντικά τους...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sasg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sasg
H sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H sasg έγραψε στις 12:37, 14-10-11:

σου το είπα και πρίν δεν μιλάμε για κάποιον που έχει κάνει λαμογιές έχει κλέψει κτλ νομίζω το τόνισα αυτό...οπότε σε μια τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι?γιατί είναι ένα κομμάτι που δεν το είχα καταλάβει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:41, 14-10-11:

Έννοια σου και υπάρχει το ρητό που λέει ότι "Σ' ένα φασιστικό καθεστώς, όλοι οι πολίτες είναι εν δυνάμει ένοχοι για κάτι, αρκεί να το σκαρφιστεί ο δικτάτορας"...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:22, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία. Έστω ότι έχω την κάρτα και πηγαίνω στον γιατρό (χτύπα ξύλο). Εκείνος λοιπόν μου λέει, 50 ευρώ με την κάρτα, 40 χωρίς κάρτα. Ποιος ακριβώς μ' εμποδίζει ώστε να μην ενδώσω στο παζάρι αυτό; Τι ακριβώς θ' αλλάξει από αυτής της απόψεως;
Το στοίχημα είναι να μην θέλει να στο πει ο ίδιος ο γιατρός. Γιατί τα 40 μαύρα ευρώ που θα πάρει θα πρέπει μετά να τα ξεπλύνει με τη δική του φοροκάρτα, και θα είναι λιγάκι δύσκολο...Σίγουρα οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν από τη μια στην άλλη αλλά κάποτε πρέπει να γίνει μια αρχή.

Και κάτι άλλο: Οι πατεράδες και οι μανάδες που με την πενιχρή τους σύνταξη βοηθούν τα άνεργα παιδιά κι εγγόνια τους, πώς θα δικαιολογήσουν αυτά τα έξοδα με την κάρτα; Μήπως θα πληρώσουν και πρόστιμο από πάνω για να μάθουν να βοηθούν τα παιδιά τους; Θα πληρώσει πρόστιμο κι όποιος δίνει λεφτά για φιλανθρωπικούς σκοπούς, όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση συσσιτίων στις γειτονιές για τους αναξιοπαθούντες;
Τι είναι αυτοί οι φιλανθρωπικοί σκοποί; Της εκκλησίας; Φαντάζομαι ότι όταν αγοράζεις μακαρόνια για να τα δώσεις στο συσσίτιο στις γειτονιές, το ψωνίζεις με την κάρτα σου απ' το σουπερμάρκετ. Αυτό τώρα με την οικογενειακή επιδότηση είναι όντως ένα θέμα που θα πρέπει να λυθεί. Ζημιώνει και μένα αφού μοιράζομαι κοινούς λογαριασμούς με διαφορετικό ΑΦΜ. Το πρόβλημα νομίζω ότι θα λυνόταν αν ο χαρακτήρας του φόρου δεν ήταν τιμωρητικός αλλά απαλλαχτικός.

Εγώ πάλι το βλέπω αλλιώς: Όταν έχεις στην κυβέρνηση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιχαμένους, κλέφτες και δοσίλογους πολιτικούς, είναι τουλάχιστον αφελές να τους εφοδιάσεις με άλλο ένα όπλο που σίγουρα θα χρησιμοποιήσουν εναντίον σου, όσο κι αν στη θεωρία το μέτρο μπορεί να έχει και θετικές πλευρές. Γι' αυτό επιμένω ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τη θεσμοθέτηση αυτής της κάρτας είναι πρώτα να φύγουν αυτοί και τ' αφεντικά τους...
Αυτό πες το καλύτερα στον Άγγελο που ψηφίζει ΝΔ και όπως λέει ο σύμβουλός τους κ. Λαζαρίδης δεν θεωρεί ότι με την Τρόικα βρίσκεται μπροστά σε διαβόλους.

Η ηλεκτρονική κάρτα θα μπορούσε να μας οδηγήσει σταδιακά είτε σε μία αχρήματη κοινωνία (στα credits του Φωτόπουλου, π.χ.) ή σε μια τεράστια φούσκα αν μετατραπεί σε τεκμήριο ενίσχυσης της ρευστότητας. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ να μην αντιδράσουμε στην οποιαδήποτε κακή εφαρμογή της φοροκάρτας. Απλά πρέπει να απαλλαχθούμε από προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες τύπου 666 και αντίχριστου που καλλιεργεί σκοπίμως το Πατριαρχείο για τους δικούς του λόγους.

Τώρα αν στο πλαίσιο μιας συνολικότερης αντίδρασης στο Μνημόνιο δαιμονοποιήσουμε χρήσιμα μέτρα με το σκεπτικό ότι "είναι σατανάς αυτός που τα εφαρμόζει" τότε ελλοχεύει ο κίνδυνος να τα κάψουμε. Άντε να πείσεις π.χ. τον κόσμο ότι η Φοροκάρτα θα μπορούσε να δουλέψει σωστά αν έχεις ήδη κάνει μια εκστρατεία εναντίον της.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 05:37, 15-10-11:

Ααααααϊντε πάλι με το 666.....
Ουφ πια...
Όσο και να το συζητάμε,όσο και να διαφωνούμε,όσο και να το αναλύουμε,η καρτούλα θα περάσει no matter what.
Γιατί;
Γιατί ποτέ δε θα γίνει ένα γαμωδημοψήφισμα για να φανεί η γνώμη του λαού [έχει;]

Αν η πλειοψηφία απαντήσει ναι,τότε λυπάμαι για τη "δημοκρατία" σας....θα κερδίσετε απέναντι στη διαφθορά!
Αν όμως απαντήσει όχι ,τότε θα είναι ακόμα μια αντίδραση απέναντι στον B.B.

Αστείο ακούγεται ε;
Κάποιος,κάποτε έγραψε ένα βιβλίο με μια φανταστική ιστορία και μέρα με τη μέρα επαληθεύεται.
Ήρθε μια ριμαδοεκκλησία,είπε τις μαλακίες της [μα όλα τέλος πάντων;;] και επειδή και μόνο το λεν αυτοί,το βαφτίσαμε δεισιδαιμονία.
Δεκτόν.Και εγώ κατά της εκκλησίας είμαι.Αλλά επιμένω...όλα πια;;
Εντάξει μη μιλάμε για παγκόσμιες συνομωσίες.
Μπορεί και η ψευδαίσθηση που έχουμε,πως όλοι συνομωτούν για την υποδούλωση της ανθρωπότητας,να είναι ένα ακόμα ευφύημα και όλα να γίνονται για το καλό μας.Τι γλυκοί ηγέτες!

Γιατί όμως τόσο συχνά βλέπω πως,κατά την ταπεινή μου άποψη - όπως θα κοκκίνιζε ο Νωεύς - , η τέχνη είναι ο μεγαλύτερος μάρτυρας των όσων έπονται;Ναι,ίσως ανοίγω καινούριο θέμα,και σχωράτε με "συνομιλητές" μου για το οφ,αλλά πώς γίνεται αυτή η ποτάνα η τέχνη να προφητεύει τόσα πολλά;Science fiction θα μου απαντούσατε.Ορθά!
Αλλά...

-Απφφφ τι λες μικρή μου Αληκτώ...Άσε το ποτήρι κάτω και πήγαινε για ύπνο!
-Σωστά,όταν πίνω ρούμι αρχίζω να επικοινωνώ με το λάθος θεό!
-Μα ένα τόσο λογικό κορίτσι,να λέει τέτοιες κουβέντες;
-Χαχαχ...μια δούλη είμαι και εγώ..αλλά όχι Αυτού του θεού.

Ps. Τι θα γίνει με αυτό το πολ...θέλω να ψηφίσω και δεν μπορώ!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 17:21, 15-10-11:

για τους γιατρους εχει μπει η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση οποτε και να θελουν δεν μπορουν να κρυψουν κατι πλεον . αρα το παραδειγμα με τον γιατρο ειναι ακυρο . και πρωτου βγουν και πουν τα ιδια σας λεω επειδη ο κολλητος μου φιλος ειναι γιατρος - ιδιωτης . δεν μπορει να γραψει φαρμακα για να παρεις απο φαρμακειο αν δεν τα δηλωσει πλεον . οποτε δεν μπορει να κρυφτει .

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:35, 16-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Ααααααϊντε πάλι με το 666.....
....πώς γίνεται αυτή η ποτάνα η τέχνη να προφητεύει τόσα πολλά;...
: Αργία τέχνας απεργάζεται...και στη συνέχεια...να 'σου ο άνθρωπος, μεταξύ των υπολοίπων "όντων"!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Υπέρ ή Κατά των Φροντιστηρίων ; - Από gata_eisai
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εκπαιδευτικοί - Καθηγητές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-11 στις 10:09.
    • Υπέρ ή κατά του απουσιολογίου; - Από αδαμαντια52071
      Το θέμα έχει λάβει 164 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-01-11 στις 12:27.
    • Αθήνα: Υπέρ/Κατά - Από thanosmylo
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-06-10 στις 10:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους