Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτεμβρίου 2007

Τι θα ψηφίσετε στις εκλογές που έρχονται; (16/09/2007)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Νέα Δημοκρατία
4
7,55%
ΠΑ.ΣΟ.Κ
3
5,66%
Κ.Κ.Ε.
8
15,09%
ΣΥ.ΡΙΖ.Α
9
16,98%
ΛΑ.Ο.Σ
1
1,89%
Δημοκρατική Αναγέννηση
0
0%
Εξωκοινοβουλευτική Αριστερά
0
0%
Φιλελεύθερη συμμαχία
11
20,75%
Άλλο Εξωκοινοβουλευτικό κόμμα άλλου χώρου
2
3,77%
Άκυρο/Λευκό
2
3,77%
Δεν θα πάω/μπορέσω να ψηφίσω
0
0%
Αναποφάσιστος/η
7
13,21%
Δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω (λόγω ηλικίας, εθνικότητας κλπ)
6
11,32%

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:30, 03-09-07:

Α, συγνωμη, δεν ηξερα οτι ο Αλαβανος δεν ειναι αριστερος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 00:06, 04-09-07:

Από ένα υποκριτικό ΚΚΕ με πρόγραμμα που δοκιμάστηκε και απέτυχε, προτιμώ τον ζάμπλουτο μη αριστερό Αλαβάνο, που τουλάχιστον μιλάει για κάποια πράγματα που είναι πραγματοποιήσιμα στην σημερινή κοινωνία.

Πλέον ο κομουνισμός, μόνο σαν αντίβαρο μπορεί να χρησιμέψει στην σημερινή πολιτική σκηνή και τίποτα παραπάνω. Σε μερικά πράγματα συμφωνώ με το ΚΚ, αλλά είναι και πολλά άλλα που δεν τα πιστεύουν ούτε καν τα ίδια τα στελέχη του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 00:11, 04-09-07:

Σορυ φιλε.
Αλλα το να λες "υποκριτικο" ενα κομμα με ιστορια, αγωνες και σκοτωμενους/εξορισμενους πολλους αγωνιστες ειναι τουλαχιστον ανεντιμο.
Μπορει να πιστευεις οτι πολλοι δεν ειναι αξιοι, αλλα πρεπει να δεις οτι πολλοι ειναι κατι παραπανω απο αξιοι.

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:23, 04-09-07:

Και εγώ θα βγω οφφτόπικ όπως πάντα, λέγοντας σας για έναν φίλο που έχω, ο οποίος είναι κομμουνιστής παλαιάς κοπής, και πιστεύει πως πρέπει να γίνουμε σοσιαλιστικό κράτος! Ατάκα κορυφής: "Ρε συ", του λέω, "πες ότι γινόμαστε σοσια-ληστές, από που θα εισάγουμε την ζάχαρη που βάζεις με τα κιλά στον καφέ σου?" Και μου πετάει ο αθεόφοβος "Από την Κούβα!"

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 01:01, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Σορυ φιλε.
Αλλα το να λες "υποκριτικο" ενα κομμα με ιστορια, αγωνες και σκοτωμενους/εξορισμενους πολλους αγωνιστες ειναι τουλαχιστον ανεντιμο.
Μπορει να πιστευεις οτι πολλοι δεν ειναι αξιοι, αλλα πρεπει να δεις οτι πολλοι ειναι κατι παραπανω απο αξιοι.
Δε μου αρέσει να μηδενίζω και πόσο μάλλον ένα κόμμα σαν το ΚΚΕ που φυσικά έχει μεγάλη ιστορία έχει κάνει αγώνες κλπ.

Η ένστασή μου είναι πως σήμερα, δεν μπορεί να ασκεί πολιτική με την γλώσσα του 1960. Εκεί εντοπίζω την υποκρισία. Αναφέρεται σε πράγματα που είναι ουτοπικά, γιατί καλώς ή κακώς ο κομμουνισμός δοκιμάστηκε και σε αυτή του την μορφή απέτυχε. Σύμφωνοι πως βοηθάει ακόμα με την αντιπολίτευση που κάνει. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να εκσυγχρονιστεί, ώστε πραγματικά να γίνει το λαϊκό κόμμα με τη δύναμη που είχε κάποτε και πιστεύω μπορεί να το πετύχει.

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:34, 04-09-07:

ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
Σεβαστέ συμπολίτη,
Είμαι ένας Έλληνας πολίτης, μη ενεργός μέχρι σήμερα στην πολιτική ζωή. Αυτό σημαίνει ότι δεν ανήκω σε καμία πολιτική παράταξη. Μέχρι σήμερα κανένας από τον κοινωνικό μου περίγυρο δεν ήξερε σε πιο πολιτικό δίνω τον ψήφο μου, η πιο πολιτικό κόμμα θα ψηφίσω.
Αυτό όμως, όπως μετά από ώριμη σκέψη έκρινα, ήταν λάθος. Και ο ορισμός του όρου «Δημοκρατία» απαιτεί ενεργούς πολίτες. Έτσι λοιπόν θα ήθελα να εκφράσω για πρώτη φορά σήμερα δημόσια τις σκέψεις μου, ελπίζοντας ότι και εσείς θα κάνετε κάτι ανάλογο, στους γνωστούς και φίλους σας, ώστε αυτές οι εκλογές να γίνουν η αρχή μιας νέας ελληνικής πραγματικότητας, που θα μας πάει όλους μαζί μπροστά. σε ένα καλύτερο αύριο.
Με την σημερινή κυβέρνηση ζήσαμε, κατά την γνώμη μου πάντα, όλοι μας 3,5 χρόνια απογοήτευσης, αναποφασιστικότητας, Low profile εξωτερικής πολιτικής και γενικότερα ένα κλίμα στην κοινωνία μας που μόνο θετική σκέψη δεν μπορούσε να καλλιεργηθεί.
(Φυσικά δεν κατηγορώ κανένα και σέβομαι και την ειλικρίνεια και τις προσπάθειες που έγιναν απο την σημερινή κυβέρνηση, την οποία εσείς με χαρά θα άκουγα να υποστηρίζετε περισσότερο μετά απο αυτό το mail, εφόσον είναι διαφορετική η γνώμη σας.
Η θετική σκέψη είναι αυτή που μπορεί να μας δώσει την δύναμη για να αντιμετωπίσουμε τις καθημερινές αλλά και τις χρόνιες δυσκολίες της ζωής και είναι αυτή που έδωσε στους προγόνους μας, όλη την δύναμη να μεγαλουργήσει στο πέρασμα των χιλιετηρίδων.
Έχουμε φτάσει ξανά σε μία περίοδο που η ανθρωπότητα χρειάζεται τον Ελληνισμό να μεγαλουργήσει, ώστε να βγει από ένα ακόμη αδιέξοδο που βρίσκετε σήμερα. Οι προγραμματικές δηλώσεις του προέδρου του ΠΑΣΟΚ για την αναδιοργάνωση των πυρόπληκτων περιοχών και της Ελλάδας γενικότερα, μου έδωσαν την ελπίδα ότι κάτι καλό μπορεί να γίνει και ότι κάπου υπάρχει η θετική σκέψη και η προοπτική που όλοι χρειαζόμαστε για να ζήσουμε καλύτερα, προσφέροντας στα παιδιά μας το αύριο που θα ήθελαν.
Δεν θα αναφερθώ στις δεσμεύσεις του προέδρου του ΠΑΣΟΚ που όλοι σας μπορείτε να διαβάσετε αν θέλετε και να κρίνετε, θα πω μόνο την γνώμη μου για αυτές.
http://www.papandreou.gr/papandreou/content/Document.aspx?d=6&rd=7739474&f=1359&rf=1307755822&m=9641&rm=8767262&l=2
Αξίζει να του δώσουμε την δυνατότητα να το προσπαθήσει. Σε κάθε περίπτωση και τα μισά να γίνουν από αυτά τα επόμενα 4 χρόνια θα ήταν ένα πολύ θετικό βήμα για την Ελλάδα.
Αυτό που άκουσα εγώ ήταν ένα όνειρο για την Ελλάδα που θα ήθελα. Ήταν μια προοπτική που όλοι αξίζει να προσπαθήσουμε, ήταν ή χώρα στην οποία θα ήθελα να ζω, ήταν τα λόγια που δεκαετίες περίμενα να ακούσω από έναν πολιτικό.
Ήταν η προσωπική δέσμευση που μου δίνει το δικαίωμα να τον κρίνω προσωπικά.
Σε κάθε περίπτωση όμως τέτοιες δεσμεύσεις καταγεγραμμένες και με την προσωπική δέσμευση ενός πρωθυπουργού μου δίνει το δικαίωμα, όπως και σήμερα το κάνω, στο μέλλον να καταγγείλω δημόσια με τον ίδιο αυτόν τρόπο, την αθέτηση ή την μη τήρηση των δεσμεύσεων αυτών.
Και φυσικά με την ίδια άνεση που σας προτρέπω σήμερα να δώσετε στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ την δύναμη να υλοποιήσει τα όνειρά του για την Ελλάδα, θα σας υπενθυμίσω και ξανά την υποχρέωσή σας, σαν ενεργοί πλέον πολίτες αυτής της χώρας, να δηλώνετε ενεργά πλέον και όχι μόνο στις εκλογές την δυσαρέσκειά σας για την μη τήρηση των δεσμεύσεων.
...και εγώ θα ήθελα:
"...να «κάψουμε» την αναξιοκρατία, το ρουσφέτι, τον ωχαδερφισμό, το «κλείσιμο του ματιού» στα μικρά και μεγάλα συμφέροντα, τους απέραντους μικροσυμβιβασμούς. Να «κάψουμε» τον κομματισμό, την γραφειοκρατία, την αλαζονεία του κράτους προς τον πολίτη. Και να χτίσουμε, επιτέλους, με ευλάβεια, ανθρωπιά και σεβασμό, μια νέα Εθνική Συμφωνία για την αναγέννηση, για την Ελλάδα του αύριο."

Παπαδάκης Νίκος

Υ.Γ: Είμαι και θα παραμείνω ένας απλός πολίτης, όπως και οι περισσότεροι απο εσάς.

μολις μου ηρθε αυτο με εμαιλ μου λετε που βρηκαν το εμαιλ μου?

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 10:38, 04-09-07:

Δεν ξερω, αλλα ποσο ψωνισμενος μπορει να ειναι καποιος που στελνει σε αγνωστους μαιλ με τις πολιτικες αποψεις του? Λες και τον ρωτησε κανεις κανει

(To υστερογραφο τα σπαει..χαχαχα)

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 11:21, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
μπλα μπλα μπλα
Με πηραν τα κλαματα ρε γαμωτο.
Ειμαι σοβαρα γιατρε μου?

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 14:10, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Nτάνκε αλλά δεν νομίζω να βρω κάτι καινούριο, έχω πάψει να έχω αυτή τη συγκίνηση από τα 22.
Καλά μη νομίζεις ότι εγώ σκοτώνομαι στο ψάξιμο κιόλας.

...Να αλλάξει; Δηλαδή είναι αδύνατον να είσαι ευκατάστατος και να ενδιαφέρεσαι για τους λιγότερο προνομιούχους;
Βεβαίως. Όπως ο Λάτσης για παράδειγμα που έδωσε 50 εκατομ. ευρώ στους πυροπαθείς. Λές να είναι Αριστερος?? (Δεν λέω βέβαια ότι έκανε κακά που τα έδωσε-μπράβο του και συγχαρητήρια. Θα μπορούσε να μη δώσει τίποτα-δεν τον υποχρέωσε κανείς. Απλά το ότι έκανε κατι τέτοιο δε σημαίνει ότι είναι και αριστερός.)

Όσο και να έψαξα τον Σύριζα, δεν είδα να λένε πουθενά "απαγορεύονται οι αριστερίζοντες πλούσιοι" ή "μόνο με ακροαριστερές (??) πράξεις αποδεικνύεται η προσήλωση στο κόμμα". Τι πράξη θα μπορούσε να κάνει δηλαδή για να δείξει ότι είναι αριστερός;
Καλά αυτό δεν θα το βρείς ούτε στα κόμματα της άκρας αριστεράς γραμμένο. (Πόσο μάλλον στο Συνασπισμό της Αριστεράς και της προόδου) Μπορεί να άλλαξε το σύνθημα, η ιδεολογία όμως είναι η ίδια. Δε μίλησα για ΝΟΜΙΚΟ πλαίσιο. Και ο Λάτσης μπορεί να πάει στο ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ ή στο... Μ-Λ ΚΚΕ (Λέμε τώρα φανταστικό παράδειγμα) Αν τον δεχτούν και θέλει δεν είναι παράνομο να πάει. Όμως ακόμα και αν πάει και τον δεχτούν, θα πιστεψει κανείς ότι είναι Μαρξιστής-Λενινιστής, αν δεν το αποδείξει στη πράξη με έργα??? Αν δεν το κάνει κανείς δεν θα τον πιστέψει και όλοι θα τον έχουν για ψεύτη και υποκριτή.

-Και σε ρωτώ τί έκανε ο κ. Αλαβάνος πέρα από λόγια? (Στα λόγια πάντως παίρνει άριστα)

Μη σε νοιάζει και αγόρασε κουστουμιά και αυτός, γιατί τον πλησίασαν άνθρωποι με την δική σ' αντίληψη επί του θέματος
Επίσης, στην Γερμανική βουλή υπήρξε βουλευτίς-Πανκιό, μα κανένας δεν της είπε να βγάλει τα σκουλαρίκια ή να αλλαξει κόμμωση. Μήπως οι Δημοκρατικές αντιλήψεις τους είναι για τα μπαζα;
Χαίρομαι που το ακούω για τον οικοδόμο. Μπήκε στο κλίμα και αυτός. Κάθε άνθρωπος χρειάζεται καθοδήγηση σε πράγματα που ίσως δε γνωρίζει καλά. Όσο για τη Γερμανία, από τους 500 βουλευτές ΕΝΑΣ μπήκε Πανκιό. Οι άλλοι 499 (πάνω κάτω δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο Γερμανικού κοινοβουλίου-το 500 είναι παράδειγμα) ΔΕΝ τον ακολούθησαν. Τί να σημαίνει άραγε αυτό? Όσο για το ότι δεν του παν τίποτα, δεν ξέρω αν στη Γερμανία έχουν κανόνες ένδυσης στη βουλή αλλά εδώ εχουμε. Και τα κόμματα τον ψήφισαν. Πρέπει να ακολουθείς ένα κώδικα ντυσίματος στο κοινοβούλιο και σε επίσημες επισκέψεις. Με ποιό δικαίωμα ο κ. Αλαβάνος παραβαίνει κανονισμό του κοινοβουλίου? Και γιατί? Τί προσπαθεί να μας δείξει δηλαδή? Και δε με νοιάζει στις συγκεντρώσεις του κόμματός του ας πάει όπως θέλει ή στην ιδιωτική του ζωή αλλά στη βουλή υπάρχουν και κανόνες. Τί θα γίνει αν ο καθένας τους παραβαίνει?

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 16:43, 04-09-07:

Προεκλογικό spam. Το είδαμε κι αυτό

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:25, 04-09-07:

Βεβαίως. Όπως ο Λάτσης
Δεν χρειαζόταν να απαντήσεις σε αυτό ρε συ, ήταν ρητορική ερώτηση Μου τα προσπερνάς τα ωραία κομμάτια...

θα πιστεψει κανείς ότι είναι Μαρξιστής-Λενινιστής, αν δεν το αποδείξει στη πράξη με έργα??? Αν δεν το κάνει κανείς δεν θα τον πιστέψει και όλοι θα τον έχουν για ψεύτη και υποκριτή.
-Και σε ρωτώ τί έκανε ο κ. Αλαβάνος πέρα από λόγια? (Στα λόγια πάντως παίρνει άριστα)
Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από τους υπόλοιπους.

Εσύ θα μας τρελλάνεις, θα χρειάζεται πιστοποιητικό φρονημάτων όποιος μπλέκει με την αριστερά

Χαίρομαι που το ακούω για τον οικοδόμο. Μπήκε στο κλίμα και αυτός. Κάθε άνθρωπος χρειάζεται καθοδήγηση σε πράγματα που ίσως δε γνωρίζει καλά. Όσο για τη Γερμανία, από τους 500 βουλευτές ΕΝΑΣ μπήκε Πανκιό. Οι άλλοι 499 (πάνω κάτω δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο Γερμανικού κοινοβουλίου-το 500 είναι παράδειγμα) ΔΕΝ τον ακολούθησαν. Τί να σημαίνει άραγε αυτό? Όσο για το ότι δεν του παν τίποτα, δεν ξέρω αν στη Γερμανία έχουν κανόνες ένδυσης στη βουλή αλλά εδώ εχουμε. Και τα κόμματα τον ψήφισαν. Πρέπει να ακολουθείς ένα κώδικα ντυσίματος στο κοινοβούλιο και σε επίσημες επισκέψεις. Με ποιό δικαίωμα ο κ. Αλαβάνος παραβαίνει κανονισμό του κοινοβουλίου? Και γιατί? Τί προσπαθεί να μας δείξει δηλαδή? Και δε με νοιάζει στις συγκεντρώσεις του κόμματός του ας πάει όπως θέλει ή στην ιδιωτική του ζωή αλλά στη βουλή υπάρχουν και κανόνες. Τί θα γίνει αν ο καθένας τους παραβαίνει?

Βρε καρδούλα μου, αυτοί οι κανόνες, είναι πουθενά γραμμένοι; Όχι. Είναι σεβαστοί από όλους εκεί μέσα; Ναι, θα 'λεγα. Αυτό τους καθιστά αυτόματα έγκυρους;

Αν υπαρχει κώδικας ένδυσης (που υποθέτω ναι) - τότε λυπάμαι. Γιατί η βουλή (θα) λειτουργεί με την λογική ενός Gentlemen's Club Kαι λυπάμαι περισσότερο, γιατί όλα αυτά τα κουστούμια σε ρευστό, ισοδυναμούν με ένα εξατάξιο σχολείο. Προσωπικά το θεωρώ ντροπή να εφαρμόζονται κανόνες νεόπλουτων μέσα στην καρδιά του πολιτεύματος.

Και ειλικρινά, δεν το έχω δει πουθενά, και θα μου έκανε φριχτή εντύπωση, αν οι στην αρχαία Αθήνα, οι ροπαλοφόροι κατέβαζαν από την Πνύκα οποιονδήποτε πολίτη δεν ήταν ντυμένος στην τρίχα

Υγ. Αμφιβάλλω αν ο "κώδικας ένδυσης" αποτελεί κανόνα -με την έννοια που θα πρέπει να έχει ένας κανόνας. Αποτελεί κομφορμισμό και αποπνέει -για μένα- τη νοοτροπία ενός λακέ (με την εξαίρεση, οπως είπαμε, όσων γεννήθηκαν με το κουστούμι, και δεν γνωρίζουν να ντυθούν αλλιώς).

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:46, 04-09-07:

Όντως υπάρχει κανόνας ένδυσης στη Βουλή?...
Το αν φοράει κάποιος κουστούμι ή ζακέτα είναι κριτήριο αξιολόγησής του ως πολιτικού?...
Μου θυμίζει ιδέες κάποιων κολλημένων δασκάλων/καθηγητών του στυλ "αυτός φοράει σκουλαρίκι/έχει μακρύ μαλλί, άρα αυτομάτως είναι αλήτης/δε διαβάζει/σίγουρα θα καπνίζει/δεν είναι καλός μαθητής κ.α τέτοια ωραία".

Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιες είναι ακριβώς οι πράξεις που αποδεικνύουν ότι κάποιος είναι αριστερός. Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, πολύ θα το εκτιμούσα.

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 19:21, 04-09-07:

Πραγματικα λυπαμαι γι αυτο το ΝΔ 3, ΠΑΣΟΚ 3 που βλεπω μεχρι στιγμης. Μηδεν ρε! Τοσο ευχαριστημενοι ειστε με τα χαλια της Ελλαδας?

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 19:31, 04-09-07:

Για κατι μηνυματακια που ειδα ποιο πανω: Ειναι πολυ λαθος να νομιζει καποιος οτι οποιος ειναι πλουσιος ειναι δεξιος και οποιος ειναι μικρομεσαιος ή φτωχος ειναι αριστερος. Επισης ειναι λαθος να πιστευει καποιος οτι για να ειναι καποιος αριστερος πρεπει να μισει οποιον ειναι πλουσιος.
Να σας θυμισω οτι ενας απο τους μεγαλυτερους αριστερους της ιστοριας ηταν ο Owen στην Σκωτια στα πρωτα μισα του 19ου αιωνα, ο οποιος εφηρμοσε στα εργοστασια του τις ιδεες του, οι οποιες επιασαν 100%. Δηλαδη και οι εργαζομενοι ειχαν μια καλυτερη ζωη με καλυτερες συνθηκες εργασιας και δικαιωματα, και η παραγωγη ανεβηκε στο κατακορυφο. Μετα απο την επιτυχια του επιχειρηματος του προσπαθησε να προτεινει τις ιδεες του και στο υπολοιπο Ηνωμενο Βασιλειο, ομως αντι για ανταποκριση βρηκε γυρισμενες πλατες και αποδοκιμασια. Κατι που τον εκανε να αφιερωσει ολη την υπολοιπη ζωη του στην υποστηριξη της ιδεολογιας του με αποτελεσμα να δημιουργηθουν κοινοτητες τυπου Owen μεχρι και την απεναντι πλευρα του Ατλαντικου οι οποιες ομως δεν ετυχαν ποτε καλης αντιμετωπισης απο τις κυβερνησεις.

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:43, 04-09-07:

Να ρωτησω και εγω η αφελης, χωρις καμια διαθεση να δικαιολογησω τους πλουσιους της Αριστερας. Απο που και ως που Αριστερα σημαινει φτωχια? Καταλαβαινω οτι ο κομμουνισμος ως ιδεολογια αντιτιθεται στη συσσωρευση χρηματος, αλλα ο μη-κομμουνιστης αριστερος γιατι ειναι κατακριτεο να ειναι πλουσιος? Οπως ξαναειπωθηκε, ειναι αδυνατον ο πλουσιος να ενδιαφερεται για την ευημερια των συνανθρωπων του? Το να μοιρασει ο Αλαβανος τα λεφτα του στον κοσμο θα ηταν ελεημοσυνη και δεν θα αλλαζε τιποτα ριζικα.

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 19:59, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Να ρωτησω και εγω η αφελης, χωρις καμια διαθεση να δικαιολογησω τους πλουσιους της Αριστερας. Απο που και ως που Αριστερα σημαινει φτωχια? Καταλαβαινω οτι ο κομμουνισμος ως ιδεολογια αντιτιθεται στη συσσωρευση χρηματος, αλλα ο μη-κομμουνιστης αριστερος γιατι ειναι κατακριτεο να ειναι πλουσιος? Οπως ξαναειπωθηκε, ειναι αδυνατον ο πλουσιος να ενδιαφερεται για την ευημερια των συνανθρωπων του? Το να μοιρασει ο Αλαβανος τα λεφτα του στον κοσμο θα ηταν ελεημοσυνη και δεν θα αλλαζε τιποτα ριζικα.
+1

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 20:02, 04-09-07:

[οφφτοπικ]

Λολ, και νομιζα οτι δεν μου το ειχε ποσταρει και ειχα νευριασει!

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:05, 04-09-07:

Δεν ξέρω βρε παιδιά, έχω μερικές αμφιβολίες επ' αυτού.
Είναι δυνατόν να υποστηρίζεις και μάλιστα να ηγείσαι μιας ιδεολογίας που προσωπικά δεν σε αφορά;
Να επικαλείσαι άλλες πρακτικές από αυτές που σε προσωπικό επίπεδο σε "έφτιαξαν";

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 20:19, 04-09-07:

Δεν ξέρω βρε παιδιά, έχω μερικές αμφιβολίες επ' αυτού.
Είναι δυνατόν να υποστηρίζεις και μάλιστα να ηγείσαι μιας ιδεολογίας που προσωπικά δεν σε αφορά;
Να επικαλείσαι άλλες πρακτικές από αυτές που σε προσωπικό επίπεδο σε "έφτιαξαν";

Γι' αυτό ο Χριστός έπρεπε να μείνει στον Ιουδαϊσμό, ο Μαρξ στην αποπλάνηση κορασίδων, ο Σαμαράς στη ΝΔ, και ο Νικοπολίδης στον Παο....

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 20:21, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Απο που τα εβγαλε και τα βγαζει τα λεφτα ο Αλαβανος?
(και ο καθε Αλαβανος)
Ο πλουτος προερχεται απο την εκμεταλλευση του εργατικου δυναμικου
(κατα τις αριστερες ιδεολογιες).

Δεν ειναι τυχαιο που το ΚΚΕ βρισκεται σε πληρη αντιθεση με τον Αλαβανο, ισως περισσοτερο κι απο το Πασοκ.
Ο Αλαβανος ελπιζει πολυ σε μαζεμα ψηφων απο το ΚΚΕ κρατωντας ενα "αριστεριστικο" και ταυτοχρονα φιλελευθερο προφιλ (μπλιαχ φτου).

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:26, 04-09-07:

(και ο καθε Αλαβανος)

Δεν ειναι τυχαιο που το ΚΚΕ βρισκεται σε πληρη αντιθεση με τον Αλαβανο, ισως περισσοτερο κι απο το Πασοκ.
Ο Αλαβανος ελπιζει πολυ σε μαζεμα ψηφων απο το ΚΚΕ κρατωντας ενα "αριστεριστικο" και ταυτοχρονα φιλελευθερο προφιλ (μπλιαχ φτου).
Ναι, αλλά όμως άλλα διακυρύττει........
Αυτό εννοώ.

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 20:29, 04-09-07:

Τοτε μαλλον δεν ξερω τις αριστερες ιδεολογιες τοσο καλα, και παω πασο.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 20:32, 04-09-07:

Ναι, αλλά όμως άλλα διακυρύττει........
Αυτό εννοώ.
Το ιδιο λεμε.
Και δυστυχως δεν ειναι απλα πλουσιος.
Ειναι ο πιο πλουσιος βουλευτης (ακομα κι απο τους ΝΔ που ειναι η ιδεολογια τους τετοια).

Μακαρι να μην βγει και να του παρει το ΚΚΕ τους ψηφους...

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:34, 04-09-07:

έχω την εντύπωση πως τα λεφτά τα έβγαλε ο αλαβανος από την εκμετάλλευση σπιτιών που κληρονόμησε από την οικογενειά του... με λίγα λόγια οι δικοί του ήταν ματσό

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 20:38, 04-09-07:

Για τη φιλελευθερη συμμαχια:
Με το ψηφοδελτιο κατεβαινει κι ο Δημητράς.
http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192&cid=3178
Καντε ενα γουγλη για τον κυριο Δημητρα.
Εχει ενδιαφερον.

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:43, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Όντως υπάρχει κανόνας ένδυσης στη Βουλή?...
Το αν φοράει κάποιος κουστούμι ή ζακέτα είναι κριτήριο αξιολόγησής του ως πολιτικού?...
Μου θυμίζει ιδέες κάποιων κολλημένων δασκάλων/καθηγητών του στυλ "αυτός φοράει σκουλαρίκι/έχει μακρύ μαλλί, άρα αυτομάτως είναι αλήτης/δε διαβάζει/σίγουρα θα καπνίζει/δεν είναι καλός μαθητής κ.α τέτοια ωραία".

Ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιες είναι ακριβώς οι πράξεις που αποδεικνύουν ότι κάποιος είναι αριστερός. Αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, πολύ θα το εκτιμούσα.
Υπάρχει κανόνας ένδυσης και έχει ψηφιστεί. Το έχω ακούσει να το λέει βουλευτής που κατέκρινε δημοσίως τον κ.Αλαβάνο για την ένδυσή του.

Εσύ ο μη κολλημένος και προοδευτικός ας πας όταν εκλεγείς με το καλό στη βουλή με σορτσάκι, σκουλαρίκι, τρύπιο τζίν, βάρα και τη δόση σου στα έδρανα του κοινοβουλίου ή κάπνισε μαριχουάνα. Ή ακολούθα το παράδειγμα του Βεργή. (Θα μπώ γυμνός αν εκλεγώ στο κοινοβούλιο) Είναι βέβαιο ότι πολλοί θα εκτιμήσουν το πόσο απελευθερωμένος είσαι...

Αριστερός είναι να κάνεις στη πράξη αυτά για τα οποια αγωνίζεσαι.

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 20:46, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Για κατι μηνυματακια που ειδα ποιο πανω: Ειναι πολυ λαθος να νομιζει καποιος οτι οποιος ειναι πλουσιος ειναι δεξιος και οποιος ειναι μικρομεσαιος ή φτωχος ειναι αριστερος. Επισης ειναι λαθος να πιστευει καποιος οτι για να ειναι καποιος αριστερος πρεπει να μισει οποιον ειναι πλουσιος.
Να σας θυμισω οτι ενας απο τους μεγαλυτερους αριστερους της ιστοριας ηταν ο Owen στην Σκωτια στα πρωτα μισα του 19ου αιωνα, ο οποιος εφηρμοσε στα εργοστασια του τις ιδεες του, οι οποιες επιασαν 100%. Δηλαδη και οι εργαζομενοι ειχαν μια καλυτερη ζωη με καλυτερες συνθηκες εργασιας και δικαιωματα, και η παραγωγη ανεβηκε στο κατακορυφο. Μετα απο την επιτυχια του επιχειρηματος του προσπαθησε να προτεινει τις ιδεες του και στο υπολοιπο Ηνωμενο Βασιλειο, ομως αντι για ανταποκριση βρηκε γυρισμενες πλατες και αποδοκιμασια. Κατι που τον εκανε να αφιερωσει ολη την υπολοιπη ζωη του στην υποστηριξη της ιδεολογιας του με αποτελεσμα να δημιουργηθουν κοινοτητες τυπου Owen μεχρι και την απεναντι πλευρα του Ατλαντικου οι οποιες ομως δεν ετυχαν ποτε καλης αντιμετωπισης απο τις κυβερνησεις.
Αν κατάλαβες ότι πιστεύω αυτά που λές, τότε δεν διάβασες τα μυνήματά μου καλά. Please check them again-γιατί βαριέμαι να γράφω. Θα ήμουν τελείως βλάκας αν πίστευα αυτά που λες.

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:47, 04-09-07:

Πάντως ξέρω πως υπάρχει κάτι σαν επίδομα παραστάσεων για τους βουλευτές, δηλ εξτρά ποσό για τις δημόσιες εμφανίσεις τους!

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 20:48, 04-09-07:

Ρεμπεσκες: Αν θεωρείς λακέ όποιον φορά κοστούμι στη βουλή (με εξαίρεση αυτούς που είπες) τότε... τί να πώ, δε ξέρω ειλικρινά.

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 21:21, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
έχω την εντύπωση πως τα λεφτά τα έβγαλε ο αλαβανος από την εκμετάλλευση σπιτιών που κληρονόμησε από την οικογενειά του... με λίγα λόγια οι δικοί του ήταν ματσό

Ετσι ειναι.

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 21:27, 04-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Αν κατάλαβες ότι πιστεύω αυτά που λές, τότε δεν διάβασες τα μυνήματά μου καλά. Please check them again-γιατί βαριέμαι να γράφω. Θα ήμουν τελείως βλάκας αν πίστευα αυτά που λες.
Δεν ειπα οτι τα πιστευεις...

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 21:31, 04-09-07:

Ρεμπεσκες: Αν θεωρείς λακέ όποιον φορά κοστούμι στη βουλή (με εξαίρεση αυτούς που είπες) τότε... τί να πώ, δε ξέρω ειλικρινά.

Ε δεν είναι σόι ρε μάτια μου να έχεις πέντε γενιές προγόνους αγρότες, και εσύ στα 40 σου να κάνεις τον βουλευταρά με το κουστούμι που αξίζει δύο τρακτέρ.

Και θέτω υπόψιν σου το κύριο ζήτημα. Στην Πνύκα, υπήρχε dress code?

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 21:56, 04-09-07:

Εσύ ο μη κολλημένος και προοδευτικός ας πας όταν εκλεγείς με το καλό στη βουλή με σορτσάκι, σκουλαρίκι, τρύπιο τζίν, βάρα και τη δόση σου στα έδρανα του κοινοβουλίου ή κάπνισε μαριχουάνα. Ή ακολούθα το παράδειγμα του Βεργή. (Θα μπώ γυμνός αν εκλεγώ στο κοινοβούλιο) Είναι βέβαιο ότι πολλοί θα εκτιμήσουν το πόσο απελευθερωμένος είσαι...

Αριστερός είναι να κάνεις στη πράξη αυτά για τα οποια αγωνίζεσαι.
Τι σχέση έχει το πώς ντύνεται κάποιος με το αν κάνει ναρκωτικά...
Αν, εγώ ο μη κολλημένος, έβαζα για βουλευτής, θα ήθελα να με ψήφιζαν για τις ιδέες και όχι για τα κουστούμια μου. Δε μου φαίνεται και πολύ περίεργο σα σκέψη.

Ποιες ακριβώς είναι οι πράξεις αυτές που λες για έναν αριστερό? Γιατί και ο κάθε αριστερός είναι πολίτης σε μια καπιταλιστική κοινωνία. Δε μπορεί να κάνει ότι του κατέβει. Είναι σα να δικαιολογείς έναν αναρχικό για τους βανδαλισμούς. Ε, αναρχικός είναι, αυτό πρέπει να κάνει...

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 00:32, 05-09-07:

(και ο καθε Αλαβανος)

Όταν όμως ο πλούτος έρχεται από βουλευτική αμοιβή, δεν αποτελεί "εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού". Γι αυτό και οι βουλευτές του ΚΚΕ δεν καταψήφισαν ΠΟΤΕ τις αυξήσεις σε αμοιβές βουλευτών, βουλευτικές αποζημιώσεις και ό,τι άλλο κερδίζει κάποιος που ανήκει στην κάστα των 300. Εκεί είναι όλοι συνάφι.

Με αυτό το σκεπτικό δεν πρέπει ΚΑΝΕΝΑ μέλος του ΚΚΕ να έχει περιουσία. Όλα πρέπει να δίνονται στο κόμμα.

Σε ποιά εποχή ζούμε? Ο κομμουνισμός έχει πεθάνει και αυτοί που σήμερα ακόμη κηρύττουν αυτή την ιδεολογία, δεν την ακολουθούν ούτε οι ίδιοι.

Ο Αλαβάνος σας πειράζει, που στο κάτω-κάτω, ΔΕΝ είναι κομμουνιστής!

Ειλικρινά, πέρα από την περιουσία του, δεν πιστεύω πως όσοι τον κατηγορούν εδώ έχουν κάτι άλλο να παραθέσουν εναντίον του.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 03:29, 05-09-07:

Μολις επιβεβαιωσες αυτα που ειπα "κρατωντας ενα "αριστεριστικο" και ταυτοχρονα φιλελευθερο προφιλ (μπλιαχ φτου)."
Ξες μωρε, λιγο πιο αριστερα απο το Πασοκ, λιγο πιο δεξια απο το ΚΚΕ, κόφτο λιγο πιο αριστερα, πάρτο λιγο πιο δεξια, ωπα ρε θα βρεις στον τοιχο...

Το ερωτημα ειναι ο Αλαβανος και δεν καταλαβαινω γιατι επιτιθεσαι στο ΚΚΕ.
Το οτι το ΚΚΕ εχει "αναχρονιστικες" ιδεες, κανει τον Συριζα λιγοτερο καπιταλιστη? (μη γελιομαστε, καπιταλιστης ειναι ο ανθρωπος).

Ο Αλαβανος δεν ειναι κομμουνιστης αλλα εχει πολλους κομμουνιστες στους κολπους του Συριζα...
http://www.syriza.gr/taytotita/en-syntomia/
Γιατι τους πηρε ολους αυτους αφου δεν ασπαζεται τον κομμουνισμο?

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 07:41, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Όταν όμως ο πλούτος έρχεται από βουλευτική αμοιβή, δεν αποτελεί "εκμετάλλευση του εργατικού δυναμικού". Γι αυτό και οι βουλευτές του ΚΚΕ δεν καταψήφισαν ΠΟΤΕ τις αυξήσεις σε αμοιβές βουλευτών, βουλευτικές αποζημιώσεις και ό,τι άλλο κερδίζει κάποιος που ανήκει στην κάστα των 300. Εκεί είναι όλοι συνάφι.
Θέλω να σας ενημερώσω ότι οι βουλευτές του ΚΚΕ τον μισθό του βουλευτή (που είναι μεγάλος) δεν τον παίρνουν. Τον δίνουν στο κόμμα, και το ΚΚΕ τους δίνει ένα μέρος αυτού (δεν ξέρω ακριβώς πόσο, αλλά λιγότερο από τα μισά). Αυτό φυσικά έχει λογική διότι κανένας υποψήφιος του ΚΚΕ δεν κάνει προεκλογική εκστρατεία με λεφτά από την τσέπη του. Τα λεφτά της εκστρατείας προέρχονται από το κόμμα και τους οπαδούς. Οπότε αν κάποιος εκλεγεί, δίνει πίσω στο κόμμα ένα τμήμα του μισθού του.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:03, 05-09-07:

Πολύ λυπάμαι που ακόμα και εδώ στο στέκι, μιλώντας για πολιτική προσπαθούμε μόνο να αποδείξουμε ποιος είναι ο λιγότερο χειρότερος, όπως ακριβώς κάνουν δηλαδή και οι ίδιοι.
Θα προτιμούσα να διαβάσω, έργα που έγιναν ή θα έπρεπε να γίνουν, ή να μη γίνουν, πολιτικές θέσεις και προτάσεις. Στο τέλος τέλος, από τους 45 που έχουν ψηφίσει υπάρχουν και 7που στηρίζουν τα δύο κόμματα που κυβερνούν αυτόν τον τόπο 33 χρόνια τώρα.

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:36, 05-09-07:

Πολύ λυπάμαι που ακόμα και εδώ στο στέκι, μιλώντας για πολιτική προσπαθούμε μόνο να αποδείξουμε ποιος είναι ο λιγότερο χειρότερος, όπως ακριβώς κάνουν δηλαδή και οι ίδιοι.
Θα προτιμούσα να διαβάσω, έργα που έγιναν ή θα έπρεπε να γίνουν, ή να μη γίνουν, πολιτικές θέσεις και προτάσεις. Στο τέλος τέλος, από τους 45 που έχουν ψηφίσει υπάρχουν και 7που στηρίζουν τα δύο κόμματα που κυβερνούν αυτόν τον τόπο 33 χρόνια τώρα.
προσωπικά αυτοί οι 7 μου φαίνονται εντυπωσιακά λίγοι!!!
επιπλέον... για να κυβερνούν 33 χρόνια τώρα αυτά τα κόμματα, σημαίνει ότι κάποιος τους ψηφίζει

όσο για το πρώτο σκέλος των όσων γράφεις, είναι και ο λόγος που δεν έχω πάρει θέση σε όλη αυτή τη κουβέντα ενώ τη διαβάζω....
προσωπικά δεν μπορώ να μπω ούτε κατά διάνοια στο σκεπτικό του να υπερασπιστώ το κόμμα που με αντιπροσωπεύει...
δεν σκοπεύω να κάνω κομματική προπαγάνδα ούτε εδώ μέσα ούτε έξω, ΑΝ ΚΑΙ, πιστεύω ότι θα μπορούσα να το κάνω με μεγάλη επιτυχία.

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:39, 05-09-07:

Να ρωτήσω: Ποιά είναι η "Φιλελεύθερη Συμμαχία"?

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:53, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Να ρωτήσω: Ποιά είναι η "Φιλελεύθερη Συμμαχία"?
www.greekliberals.net/civilaction/

Το έχουμε δώσει τόσες φορές αυτό το λινκ που στο τέλος θα θεωρηθεί προπαγάνδα
Διαβάζετε βρε παιδιά και τα προηγούμενα ποστς

Κουε, γιατί το να υποστηρίξεις το κόμμα που θα ψηφίσεις είναι προπαγάνδα;
Προπαγάνδα θα ήταν να κάνεις διαφήμιση χωρίς επιχειρήματα.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 13:08, 05-09-07:

Μολις επιβεβαιωσες αυτα που ειπα "κρατωντας ενα "αριστεριστικο" και ταυτοχρονα φιλελευθερο προφιλ (μπλιαχ φτου)."
Που ακριβώς το επιβεβαίωσα?
Ο Αλαβάνος είναι επί μια εικοσαετία και πλέον βουλευτής. Ήταν πάντα στην Αριστερά. Είναι καλός ηθοποιός? Ίσως. Αλλά 20 χρόνια, νομίζω δεν είναι ηθοποιία.
Γι' αυτό το φιλελεύθερο προφίλ που αναφέρεις ξανά, δείξε μου κάτι από το πρόγραμμά του, που να στηρίζει αυτό που λες, αλλιώς μιλάς μάλλον αβάσιμα.

Το ερωτημα ειναι ο Αλαβανος και δεν καταλαβαινω γιατι επιτιθεσαι στο ΚΚΕ.
Το οτι το ΚΚΕ εχει "αναχρονιστικες" ιδεες, κανει τον Συριζα λιγοτερο καπιταλιστη? (μη γελιομαστε, καπιταλιστης ειναι ο ανθρωπος).
Αναφερόμενος σε κριτική που δεχόταν ο Αλαβάνος, μοιραία έγινε η σύγκριση. Ξαναλέω πως εκτός από την περιουσία του, δεν υπάρχει τίποτε άλλο για να του γίνει κριτική, γι αυτό έχει κολλήσει εδώ η κουβέντα. Πες μου πού έδειξε με πράξεις αυτό τον καπιταλισμό που κρύβει μέσα του και εσύ λες πως τον βλέπεις.

Ο Αλαβανος δεν ειναι κομμουνιστης αλλα εχει πολλους κομμουνιστες στους κολπους του Συριζα...
http://www.syriza.gr/taytotita/en-syntomia/
Γιατι τους πηρε ολους αυτους αφου δεν ασπαζεται τον κομμουνισμο?
Οι κομμουνιστές γιατί πήγαν με τον "καπιταλιστή"?

Και για να μην μείνω στην ρητορική ερώτηση, από την κεφαλίδα αυτού που παραθέτεις:

"Το Δεκέμβριο του 2003, πολιτικά κόμματα και κινήσεις της Αριστεράς, συνομολογήσαμε το πολιτικό πλαίσιο για τη δημιουργία και τη λειτουργία ενός πρωτότυπου ενωτικού εγχειρήματος στο πλαίσιο της ριζοσπαστικής Αριστεράς."

Νομίζω απαντήθηκε η ερώτησή σου.
Οι πολλοί κομμουνιστές που αναφέρεις, είναι το 1 στα 11 σχήματα που στηρίζουν τον ΣΥΡΙΖΑ. Συνωστισμός.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 15:36, 05-09-07:

Η επιθεση στο ΚΚΕ μονο μοιραια δεν ειναι.
Ειναι ο μονος χωρος απ'οπου μπορει να αντλησει ψηφους ο Συριζας.
Απο ΝΔ εννοειται οτι δε θα παρει ουτε κουκι αλλα κι απο το Πασοκ το ιδιο γιατι εχει συσπειρωθει για να κερδισει τις εκλογες. Τι μενει?

Οι πολλοί κομμουνιστές που αναφέρεις, είναι το 1 στα 11 σχήματα που στηρίζουν τον ΣΥΡΙΖΑ. Συνωστισμός.
Αν κοιταξεις λιγο καλυτερα, θα δεις οτι ειναι 3...

Επισης, νομιζα οτι ειχε αναφερθει οτι οι βουλευτες του ΚΚΕ παιρνουν μονο ενα μερος της αμοιβης...Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο:
Εκεί είναι όλοι συνάφι.
δεν ισχυει για τους ΚΚΕ...

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:47, 05-09-07:

Απο ΝΔ εννοειται οτι δε θα παρει ουτε κουκι αλλα κι απο το Πασοκ το ιδιο γιατι εχει συσπειρωθει για να κερδισει τις εκλογες. Τι μενει?
Δεν συμφωνώ με αυτόν το συλλογισμό.
Αντίθετα πιστεύω οτι το ΣΥΡΙΖΑ συλλέγει ψήφους και από τους δύο μεγάλους.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 15:54, 05-09-07:

Αν κοιταξεις λιγο καλυτερα, θα δεις οτι ειναι 3...

Επισης, νομιζα οτι ειχε αναφερθει οτι οι βουλευτες του ΚΚΕ παιρνουν μονο ενα μερος της αμοιβης...Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι αυτο:

δεν ισχυει για τους ΚΚΕ...
Βλέπω πρόσεξες σε τί απ' όλα θα απαντούσες και ουσιαστικά πάλι δεν απάντησες.

Η ιστορία για το ΚΚ άρχισε από την πρώην δεξιά, σήμερα κομουνίστρια, αύριο τί? Κανέλλη. Δεν ενδιαφέρει και πολλούς τί πιστεύω εγώ για το ΚΚ και ούτε υπάρχει λόγος να το συνεχίσω στην συγκεκριμένη συζήτηση και να πλατιάσω και άλλο.

Αυτό που ρωτάω και δεν παίρνω ουσιαστική απάντηση είναι: Εκτός από την περιουσία του, γιατί δέχεται επίθεση ο Αλαβάνος? Από τις εικασίες για καπιταλιστική ιδεολογία που την βλέπεις μόνο εσύ? Για το πρόγραμμα του? Για ποιό λόγο?

Αν υπάρξει απάντηση σε αυτά θα συνεχίσω, αλλιώς δεν θα κουράσω άλλο με την αντιπαράθεση για τα κόμματα.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 16:00, 05-09-07:

Η ιστορία για το ΚΚ άρχισε από την πρώην δεξιά, σήμερα κομουνίστρια, αύριο τί? Κανέλλη.
Η ολη ιστορια ξεκινησε με τον Αλαβανο κι εσυ ανεφερες την Κανελλη.
Κανω λαθος?
Γιατι τα επιχειρηματα υπερ του Αλαβανου ειναι τα επιχειρηματα κατα του ΚΚΕ?

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 16:06, 05-09-07:

Η ολη ιστορια ξεκινησε με τον Αλαβανο κι εσυ ανεφερες την Κανελλη.
Κανω λαθος?
Γιατι τα επιχειρηματα υπερ του Αλαβανου ειναι τα επιχειρηματα κατα του ΚΚΕ?
Ανέφερα την Κανέλλη επειδή ο Αλαβάνος κατηγορείται πως είναι πλούσιος αριστερός.

Και πάλι δεν απαντάς σ αυτό που ρωτάω οπότε σταματάω εδώ.

edit: Τα επιχειρήματα κατά του ΚΚΕ έχουν να κάνουν με την υποκρισία του κόμματος σήμερα.

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:13, 05-09-07:

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται στην πλειοψηφία των πολιτικών συζητήσεων που παρακολουθώ ή συμμετέχω, οι άνθρωποι να ξεκινάν να παραπονιούνται για τα δύο μεγάλα κόμματα, και στο τέλος να καταλήγουν να βρίζουν το ΚΚΕ.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 16:33, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
καταλήγουν να βρίζουν το ΚΚΕ.
Για τους δεξους ειναι ευκολο να το καταλαβεις.

Οι "αριστεροι" οι υπολοιποι το φοβουνται γιατι το ΚΚΕ τους τα χωνει χοντρα (και τις περισσοτερες φορες) εχει δικιο.
Δεν ειναι τυχαιο που πιο μεγαλη κοντρα εχει το ΚΚΕ με το Συριζα παρα με το Πασοκ.
Οι wannabe αριστεροι αλλα ταυτοχρονα οι "τσεπατοι" (=κοιταμε πρωτα την τσεπη και μετα την ιδεολογια) εχουν τον κακο δαιμονα τους.

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:34, 05-09-07:

Για τους δεξους ειναι ευκολο να το καταλαβεις.

Οι "αριστεροι" οι υπολοιποι το φοβουνται γιατι το ΚΚΕ τους τα χωνει χοντρα (και τις περισσοτερες φορες) εχει δικιο.
Δεν ειναι τυχαιο που πιο μεγαλη κοντρα εχει το ΚΚΕ με το Συριζα παρα με το Πασοκ.
Οι wannabe αριστεροι αλλα ταυτοχρονα οι "τσεπατοι" (=κοιταμε πρωτα την τσεπη και μετα την ιδεολογια) εχουν τον κακο δαιμονα τους.
Wow τί βλέπω, έχει φουντώσει πολιτική συζήτηση στο στέκι ; Αυτά είναι. 'Ολα τα λεφτά. Αριστεροί της εκσυγχρονιστικής Αριστεράς και της Παρόδου καλά πάτε, συνεχίστε έτσι και θα βγάλετε τον Χέρι Χέρι ΘαΤαΚαταφέρη αξιωματική αντιπολίτευση. Τον είδατε στην καινούρια αφίσα του ; Εεεε μην μου πείτε, με τα γάντια του μποξ ; Ο Μοχάμεντ 'Αλι της Ελλάδας, πολιτικός σουρεαλισμός στην νέα χιλιετία. Τείνω να βλέπω με συμπάθεια bisbiriko σ'αυτή τη φάση, αλλά έχω και δισταγμούς. Aυτά τα λέω κι εγώ, αλλά δεν μου πάει καρδιά να τους στηρίξω. Με βλέπω για άκυρο. Αλαβάνος = εμπρός σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους με ρόλεξ στα χέρια με γούνες στους ώμους. Καλά κανέναν άλλον δεν βρήκατε για ηγέτη ρε παιδιά ; Και έκαναν και το κόμμα ΣΥΡΙΖΑ. Ξυστά θα μπουν πάλι στη βουλή, σύριζα όνομα και πράγμα.Τη Φιλελεύθερη Συμμαχία πάλι την υποστηρίζει και ο Στέφανος ο Μάνος. Καλός κι αυτός, μαγειρεύει και νόστιμα κουλουράκια στη γυναίκα του. Συμφέρει. Πόσα κόμματα αλήθεια έχει αλλάξει και σε ποιά λέσχη είναι μέλος ; Καλά πάτε, συνεχίστε έτσι, εξακολουθώ να το πιστεύω ότι έτσι που πάτε όλοι δουλεύετε ΧέριΧέρι για τον ΘαΤαΚαταφέρη και την Ανώνυμη Εταιρία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ''Κάψε μου την καρδιά''.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

O bisbirikos έγραψε στις 16:46, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
έτσι που πάτε όλοι δουλεύετε ΧέριΧέρι για τον ΘαΤαΚαταφέρη και την Ανώνυμη Εταιρία ΠΑΣΟΚ-ΝΔ ''Κάψε μου την καρδιά''.
Βρε ποιος Καρατζαφερης?
Εχει μαζεψει οτιδηποτε μπορει να του φερει ψηφους και νομιζεις οτι θα του δωσει κανενας σημασια?
Εχει εκτεθει ανεπανορθωτα ακομα και απο τα ιδια τα στελεχη του.

Για τους ΝΔ, Πασοκ παντως συμφωνω.
Ο ρολος του ΚΚΕ ειναι απλα "συμμορφωτικος" και να ελεγχει τους 2 μεγαλους αφου εξουσια δεν προκειται να παρει ποτε.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους