Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,087 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Microsoft Windows Vista

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:57, 10-09-07:

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το msn, γενικά το μόνο σοβαρό πρόβλημα στα Vista είναι η μεταφορά αρχείων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 16:16, 10-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το msn, γενικά το μόνο σοβαρό πρόβλημα στα Vista είναι η μεταφορά αρχείων
Επισης, κανενα προβλημα με το msn (τελευταια εκδοση). Και για τη μεταφορα αρχειων, αν καιοντως ειναι προβλημα, εχει βγει update που υποτιθεται οτι βελτιωνει τις ταχυτητες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:23, 10-09-07:

Τελικά το msdn forum έχει καλό υλικό. Έλυσα το πρόβλημα με την taskbar. Το itunes ήταν το πρόβλημα.

http://forums.microsoft.com/MSDN/Sho...20997&SiteID=1

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:48, 21-11-07:

Να ρωτήσω ξέρει κανείς τι διαφορά έχουν τα vista που είναι bootable από αυτά που δεν είναι?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:54, 21-11-07:

Στα bootable βάζεις το dvd ξεκινάς το PC και σε 3-4 κλικ έχεις τα vista ενώ στο άλλο πρέπει να τρέξεις κάποιες εντολές

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 22:21, 29-01-08:

Η Microsoft ανακοίνωσε πώς δεν σκοπεύει να βγάλει στην αγορά τα windows 7 μέσα στο 2009.Χρειάζονται περίπου 3 χρόνια περίπου ακομα ανάπτυξης για να κυκλοφορήσει το νέο λειτουργικό. περισσοτερα εδώ.
Άραγε οι χρήστες που περίμεναν να κάνουν απευθείας τη μετάβαση απο xp σε windows 7 να ξανασκεφτούν πρώτα τη μετάβαση σε windows vista μιας τα windows xp "κατεβάζουν ρολά" το χρόνο που διανύουμε;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:44, 29-01-08:

Δουλεύω πλέον κυρίως τα Windows Vista. Μου αρέσουν. Καταρχάς το Index Search είναι απίστευτα βολικό, πλέον δεν ψάχνω με τις ώρες για το που μπορεί να είναι ένα αρχείο ή σε ποίο φάκελο είναι το Dreamweaver.

Επίσης αν ξεχάσω να κάνω ανασυγκρότηση, δεν έγινε τίποτα ... γίνεται μόνο του.
Το interface ναι μεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο αλλά δεν έχει αλλάξει η λογική του όποτε σε μια εβδομάδα το έχεις συνηθίσει. Εξάλλου σχεδόν τα πάντα μπορούν να αλλάξουν και είναι όπως στα XP.

Στις επιδόσεις δεν μπορώ να κρίνω επειδή το laptop είναι το αγόρασα με Vista και στο Desktop συνεχίζω να τρέχω XP. Αλλά είναι πολύ θετικό που δεν χρειάζεται να φορτώνεις τα Windows κάθε φορά που ανοίγεις το PC. Αφού κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης όποτε σου συνιστούν τα ίδια windows να εκτελέσεις αδρανοποίηση. Καμιά σχέση με τα XP που μετά από 2-3 μέρες ήθελαν Restart.

Ωστόσο αν θέλεις να βάλεις Vista πρέπει να έχεις dual core CPU και 2GB Ram. Αν δεν έχει κάτι από τα δύο μείνε στα XP.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:49, 29-01-08:

Πληρώ τις προδιαγραφές και θα αναγκαστώ κάποια στιγμή να τα βάλω αλλα δεν μου κανουν "κλικ" ακομα.Τα εχω δουλεψει και κάποια χαρακτηριστικα τους μου αρεσουν πολυ απλα το πρωτο κακο ειναι η επιβαρυνση μνήμης κυριως.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:29, 29-01-08:

Δουλεύω πλέον κυρίως τα Windows Vista. Μου αρέσουν. Καταρχάς το Index Search είναι απίστευτα βολικό, πλέον δεν ψάχνω με τις ώρες για το που μπορεί να είναι ένα αρχείο ή σε ποίο φάκελο είναι το Dreamweaver.

Επίσης αν ξεχάσω να κάνω ανασυγκρότηση, δεν έγινε τίποτα ... γίνεται μόνο του.
Το interface ναι μεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο αλλά δεν έχει αλλάξει η λογική του όποτε σε μια εβδομάδα το έχεις συνηθίσει. Εξάλλου σχεδόν τα πάντα μπορούν να αλλάξουν και είναι όπως στα XP.

Στις επιδόσεις δεν μπορώ να κρίνω επειδή το laptop είναι το αγόρασα με Vista και στο Desktop συνεχίζω να τρέχω XP. Αλλά είναι πολύ θετικό που δεν χρειάζεται να φορτώνεις τα Windows κάθε φορά που ανοίγεις το PC. Αφού κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης όποτε σου συνιστούν τα ίδια windows να εκτελέσεις αδρανοποίηση. Καμιά σχέση με τα XP που μετά από 2-3 μέρες ήθελαν Restart.

Ωστόσο αν θέλεις να βάλεις Vista πρέπει να έχεις dual core CPU και 2GB Ram. Αν δεν έχει κάτι από τα δύο μείνε στα XP.
Θα διαφωνήσω και θα μείνω κυρίως στα bold του quote.

Καταρχήν, αν είσαι οργανωτικός ξέρεις που έχεις τι. Επίσης, ακόμα και αν στις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων πατάς συνέχεια next next next, ξέρεις ότι τελικά αυτό που ψάχνεις είναι στα Program Files. Ακόμα και να μην τα έχεις αυτά όμως, υπάρχουν προγράμματα όπως το Google Desktop που κάνουν το index αυτό που λες και στα XP, με μεγαλύτερη (απ' ότι λένε) αποδοτικότητα.

Κατά δεύτερον, όσον αφορά την ανασυγκρότηση, υπάρχουν εξειδικευμένα προγράμματα πάλι, που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά, καθώς επίσης έχουν επιλογές για προγραμματισμό ανασυγκροτήσεων.

Κατά τρίτον, πρώτη φορά ακούω ότι τα Vista κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης (παρόλο που έχουν τεράστια ανάγκη από αυτήν). Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, το να κάνεις αδρανοποίηση στα XP είναι το ίδιο απλό.

Παρόλα αυτά, δέχομαι ότι κάποιος μπορεί να τα θέλει όλα αυτά έτοιμα σε ένα πακέτο, μαζί με τα Windows. Όμως, σε αυτό το πακέτο, παίρνει και ένα σωρό άλλα ελαττώματα όπως, ασυμβατότητες, εκνευριστικές ερωτήσεις επιβεβαίωσης, τεράστιες απαιτήσεις.

Είναι σίγουρα θέμα επιλογών, αλλά προσωπικά μέχρι να βγει έκδοση με ενσωματωμένο το SP1 δεν νομίζω να ασχοληθώ περισσότερο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:55, 29-01-08:

Καταρχήν, αν είσαι οργανωτικός ξέρεις που έχεις τι. Επίσης, ακόμα και αν στις εγκαταστάσεις των προγραμμάτων πατάς συνέχεια next next next, ξέρεις ότι τελικά αυτό που ψάχνεις είναι στα Program Files.
Πάντως έχεις δίκαιο σε αυτό με την οργάνωση. Μετά από ένα μήνα χρήσης του Laptop έτυχε να μπω στο C και τρόμαξα. Είχα συνηθίσει με την αναζήτηση όποτε δεν έδινα σημασία που βάζω κάθε αρχείο. Επί 4 ώρες τακτοποιούσα αρχεία.

Ωστόσο πάλι ένα index βοηθάει πολύ. Προσωπικά ενώ πλέον τα πάντα τα έχω με αυστηρή οργάνωση μου γλυτώνει απίστευτο χρόνο.

Επίσης τα Windows XP αν είχε πολλά προγράμματα έπρεπε να ξανά διαβάσεις ΟΛΟ το menu για να βρεις κάτι. Μου είχε τύχει πολλές φόρες αυτό.

Ακόμα και να μην τα έχεις αυτά όμως, υπάρχουν προγράμματα όπως το Google Desktop που κάνουν το index αυτό που λες και στα XP, με μεγαλύτερη (απ' ότι λένε) αποδοτικότητα.
Όμως το Google Desktop σου βαραίνει πολύ το PC αλλά το καλό είναι ότι μπορεί να διαβάσει ακόμη μέσα σε odt

όσον αφορά την ανασυγκρότηση
Η ανασυγκρότηση των δεν σε ενοχλεί. Θυμάμαι ότι όταν έτρεχα το Diskeeper μου σέρνονταν το PC.

Κατά τρίτον, πρώτη φορά ακούω ότι τα Vista κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης (παρόλο που έχουν τεράστια ανάγκη από αυτήν). Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, το να κάνεις αδρανοποίηση στα XP είναι το ίδιο απλό.
Τα Windows XP έτσι και άφηνες για 3-4 μέρες ανοιχτά τα Windows τότε σέρνονταν το μηχάνημα. Εμένα η Ram γέμιζε πάνω από 1024mb ενώ ξεκίναγε στα 300mb. Σε αντίθεση με τα Vista που και μετά από 12 μέρες "έτρωγαν" την ίδια Ram με την τελευταία φορά που φόρτωσαν windows.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:01, 30-01-08:

Επίσης τα Windows XP αν είχε πολλά προγράμματα έπρεπε να ξανά διαβάσεις ΟΛΟ το menu για να βρεις κάτι. Μου είχε τύχει πολλές φόρες αυτό.
Η λύση για αυτό είναι ένα εύχρηστο, όμορφο και ελαφρύ προγραμματάκι με όνομα Launchy (και Open Source)
Η ανασυγκρότηση των δεν σε ενοχλεί. Θυμάμαι ότι όταν έτρεχα το Diskeeper μου σέρνονταν το PC.
Έχουν διάφορα modes και για να μην καταναλώνουν πολλούς πόρους ή να λειτουργούν στο παρασκήνιο.
Τα Windows XP έτσι και άφηνες για 3-4 μέρες ανοιχτά τα Windows τότε σέρνονταν το μηχάνημα. Εμένα η Ram γέμιζε πάνω από 1024mb ενώ ξεκίναγε στα 300mb. Σε αντίθεση με τα Vista που και μετά από 12 μέρες "έτρωγαν" την ίδια Ram με την τελευταία φορά που φόρτωσαν windows.
Για αυτό ομολογουμένως δεν μπορώ να πω κάτι, αν και έχει τύχει να έχω επί 5-6 μέρες ανοιχτό τον υπολογιστή μου, δεν μου έτυχε. Ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό ή χρησιμοποιούσες κάποιο πρόγραμμα με κακή διαχείριση μνήμης

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:07, 30-01-08:

Έχουν διάφορα modes και για να μην καταναλώνουν πολλούς πόρους ή να λειτουργούν στο παρασκήνιο.
Αυτό που δεν με ενοχλούσε, δεν τελείωνε πότε

Για αυτό ομολογουμένως δεν μπορώ να πω κάτι, αν και έχει τύχει να έχω επί 5-6 μέρες ανοιχτό τον υπολογιστή μου, δεν μου έτυχε. Ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό ή χρησιμοποιούσες κάποιο πρόγραμμα με κακή διαχείριση μνήμης
Δεν πρόσεξες όμως ότι τις πρώτες 1-2 μέρες οι επιδόσεις ήταν πολύ καλύτερες από αυτές των τελευταίων 5-6;

Η λύση για αυτό είναι ένα εύχρηστο, όμορφο και ελαφρύ προγραμματάκι με όνομα Launchy (και Open Source)
Το Open Source για εμένα δεν πρέπει να αποτελεί πλεονέκτημα ενός Προγράμματος όταν η κριτική δεν γίνεται από την σκοπιά του Developer.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι πιο άβολο από το αντίστοιχο το Vista καταρχάς έχει λιγότερες δυνατότητες. Στα vista μπορείς να τρέξεις ακόμη και εντολές του cmd

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 15:49, 12-02-08:

Tα windows xp παραμένουν στην αγορά μέχρι τον Ιανουάριο του 2009.Η προσπάθεια από το Infoworld φαίνεται να έπιασε τόπο και η τακτική της Microsoft για την σταδιακή απόσυρση των windows xp να αλλάζει.
Η διάθεση των Windows XP πρόκειται να σταματήσει επίσημα στις 30 Ιουνίου του 2008 και το λειτουργικό θα πωλείται προεγκατεστημένο έως και τον Ιανουάριο του 2009.
περισσότερα

Η υποστήριξη των xp παραμένει μέχρι το 2014 για Windows XP με Service pack 3.
Αυτή η κίνηση σημαίνει είτε παραδοχή της μη επιτυχημένης πορείας των windows vista ή αυτό που ακολουθεί μετά τα vista πρόκειται να είναι τόσο καλό ώστε δεν φοβούνται να "κάψουν" τα vista.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:31, 02-03-08:

Η Microsoft ανακοίνωσε ότι οι τιμές λιανικής θα μειωθούν από 20% εως 48% των Windows Vista σε μια προσπάθεια να ενθαρρύνει της αναβαθμίσεις από παλιότερες εκδόσεις Windows.

Συγκεκριμένα η μείωση στις τιμές των Vista θα ισχύουν από τέλη Μάιο, δηλαδή όταν θα παρουσιαστεί το Service Pack 1 για τα Vista.

Η πλήρη έκδοση για τα Ultimate από $399 θα αγγίξει τα $319 ενώ η έκδοση αναβαθμίσεις θα πέσει στα $219 από $259. Ενώ η πλήρη έκδοση Home Premium θα κοστίζει $129

Αξίζει να σημειωθεί ότι η μείωση τιμών αφορά μόνο τις εκδόσεις του λειτουργικού που πωλούνται απευθείας στους καταναλωτές και όχι όσες διατίθενται προεγκατεστημένες σε καινούργιους υπολογιστές.

Πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 09:23, 04-03-08:

Ενδιαφέρον θα είναι στο προσεχές μέλλον να δούμε πως θα κινηθούν οι πωλήσεις.
Αν και πιστεύω ότι έπρεπε να έχει γίνει πιο νωρίς αυτή η κίνηση.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 16:42, 13-03-08:

Στο μικροσκόπιο τα επόμενα Windows
Η Microsoft παρέδωσε στις Αμερικανικές αρχές μία πρώιμη έκδοση των Windows 7, κάτι που ίσως δείχνει τις προθέσεις της για διάθεση του νέου λειτουργικού συντομότερα του αναμενόμενου.

Η δοκιμαστική έκδοση των Windows 7 δόθηκε σε μία τεχνική επιτροπή της Αμερικανικής κυβέρνησης ώστε να εξεταστεί η συμμόρφωση της εταιρείας και του λειτουργικού της με την αντιμονοπωλιακή πολιτική που έχει εφαρμόσει η κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών. Κάτι τέτοιο φαίνεται να έχει ζωτική σημασία για την πορεία σχεδιασμού του κώδικα πίσω από τα Windows, ώστε να μην παρουσιαστούν ανεπιθύμητες και δυσάρεστες εκπλήξεις σε ακατάλληλο χρονικό σημείο.

Κάτι τέτοιο θα είχε πέρα από την επιβολή μεγάλων χρηματικών προστίμων, και αρνητικές συνέπειες όσον αφορά στο χρονοδιάγραμμα που οφείλει να ακολουθήσει η Microsoft ώστε να είναι μπορεί να παίξει με τους κανόνες που ορίζει η αγορά.

Η κυκλοφορία των Windows 7 αρχικά είχε προγραμματιστεί για τις αρχές του νέου έτους, ίσως και για μέσα στο 2010. Το γεγονός όμως, ότι ήδη εξετάζεται η συμβατότητα του νέου λειτουργικού με τους αντιμονοπωλιακούς νόμους της Αμερικανικής κυβέρνησης, ίσως αποτελεί σημαντικό δείγμα των προθέσεων της Microsoft για πρώιμη αντικατάσταση των Vista!
από pcw.gr

Αν βιάζεται τόσο πολύ η Microsoft να αντικαταστήσει τα vista , έχω περιέργεια να δω το νέο λειτουργικό.(αν και θα χρειαστούν μερικά χρόνια ακόμα)

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:05, 18-03-08:

Διαθέσιμο για κατέβασμα το SP1 για τα Windows Vista

Οι χρήστες των Windows Vista μπορούν από την Τρίτη να κατεβάσουν το πρώτο μεγάλο πακέτο βελτιώσεων για το λειτουργικό σύστημα μέσω της υπηρεσίας Windows Update. Για τα ελληνικά Windows Vista, το Service Pack 1 θα είναι διαθέσιμο για κατέβασμα από τον Μάιο. Στους υπολογιστές όπου έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία αυτόματης ενημέρωσης, το SP1 θα εγκατασταθεί αυτόματα στα μέσα Απριλίου, εκτός αν ο ίδιος ο χρήστης επιλέξει να το εγκαταστήσει ο ίδιος από το Windows Update.

Σύμφωνα με προηγούμενη ανακοίνωση της Microsoft, το Service Pack 1 βελτιώνει τις επιδόσεις και την ασφάλεια των Windows Vista και προσφέρει αυξημένη συμβατότητα για περισσότερα προγράμματα και συσκευές.

Πολλές από τις βελτιώσεις που περιλαμβάνει το SP1 ήταν ήδη διαθέσιμες μέσω της υπηρεσίας αναβάθμισης.

Η Microsoft παραδέχεται ότι ορισμένοι οδηγοί συσκευών (drivers) για τα Vista δεν είναι συμβατοί με το SP1. Στην περίπτωση αυτή το λειτουργικό θα εμποδίσει την εγκατάσταση του πακέτου μέχρι να υπάρξει λύση για το πρόβλημα.

Σύμφωνα με την εταιρεία υπάρχουν συνολικά οκτώ περιπτώσεις κατά τις οποίες το SP1 δεν θα εμφανίζεται διαθέσιμο για κατέβασμα στο Windows Update. Δείτε την πλήρη λίστα εδώ.
Υπάρχουν επίσης ορισμένα προγράμματα των οποίων η εκτέλεση δεν είναι δυνατή μετά την εγκατάσταση του SP1 για «λόγους αξιοπιστίας». Η λίστα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων το Zone Alarm Security Suit και BitDEfender Antivirus and Internet Security έκδοση 10.

Τα αγγλικά Windows Vista με ενσωματωμένο το SP1 και νέες, μειωμένες τιμές θα φτάσουν στα καταστήματα τις επόμενες ημέρες, ενώ η αντίστοιχη ελληνική έκδοση θα είναι διαθέσιμη στους κατασκευαστές τον Απρίλιο και στα ράφια των καταστημάτων το Μάιο.

Newsroom ΔΟΛ
in.gr

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 22:28, 18-03-08:

Αυτό είναι ενδιαφέρον νέο. Έχω καιρό τώρα τα Ελληνικά Vista και λεω πλεον να τους αφιερώσω ενα partition εν αναμονή του SP1. Σε αυτο βοηθάει και η αγορα περισσότερης μνήμης RAM που μόλις έκανα αφου έκαψα την παλιά ( ακατόρθωτο αλλα όχι αδύνατο για μένα ) . Πάντως ατυχές που δεν θα υποστηρίζει το zone alarm. Κάτι μου λέει θα δούμε και SP2, SP3 ......υγεία να έχουμε!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:53, 18-03-08:

Ρίξε μια ματιά εδώ για το zone alarm.
Και επίσης εδώ έχει λίστα με σχετικά με τα προγράμματα που είχαν πρόβλημα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:55, 18-03-08:

Αν δεν καλυτερεύσουν τα πράγματα με το SP1 τα sVista μου θα φάνε σουτ... Χίλιες φορές καλύτερα με XP!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:33, 19-03-08:

μόνο εγώ είμαι δλδ ευχαριστημένη από τα vista?

ok, μου τη σπάει λίγο αυτό "run as admin", "είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε αυτό" κτλ κτλ αλλά πλέον το...συνήθισα...
και από προβλήματα...0 (όχι ότι με τα xp είχα πάντως...)

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 15:35, 19-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
μόνο εγώ είμαι δλδ ευχαριστημένη από τα vista?

ok, μου τη σπάει λίγο αυτό "run as admin", "είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε αυτό" κτλ κτλ αλλά πλέον το...συνήθισα...
και από προβλήματα...0 (όχι ότι με τα xp είχα πάντως...)
Το UAC μπορείς να το απενεργοποιήσεις αν θες. click

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:31, 19-03-08:

Μιας και βλέπω ότι το κατέχετε το αντικείμενο να ρωτήσω κάτι για τα windows. Έχω XP και τα λατρεύω... Εύκολα στη χρήση κάτι που δε μπορώ να το αλλάξω με τα αισθητικά καλύτερα αλλά από ότι κατάλαβα προβληματικά σε πολλούς τομείς, vista. Έχω ακούσει όμως ότι συνήθως η microsoft αναγκάζει τους πελάτες της να πάρουν το επόμενο λειτουργικό (π.χ. μέσω τεχνητών ιών που κυκλοφορούν στο net). Αυτό είναι τελικά μύθος ή πραγματικότητα; Και για πόσο καιρό θα μπορώ να χρησιμοποιώ XP χωρίς προβλήματα λόγω της δημιουργίας προγραμμάτων με βάση τα vista; Δε προτίθεμαι να αλλάξω τα windows εκτός μόνο αν πρέπει...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 17:42, 19-03-08:

Για τεχνητούς ιούς μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο.
Ήδη η Microsoft έχει ρίξει τις τιμές στα vista , για να αυξήσει τις πωλήσεις.

Σχετικά με την υποστήριξη των XP:
Αρχική Δημοσίευση από Bill
Tα windows xp παραμένουν στην αγορά μέχρι τον Ιανουάριο του 2009.Η προσπάθεια από το Infoworld φαίνεται να έπιασε τόπο και η τακτική της Microsoft για την σταδιακή απόσυρση των windows xp να αλλάζει.
Η διάθεση των Windows XP πρόκειται να σταματήσει επίσημα στις 30 Ιουνίου του 2008 και το λειτουργικό θα πωλείται προεγκατεστημένο έως και τον Ιανουάριο του 2009.
περισσότερα

Η υποστήριξη των xp παραμένει μέχρι το 2014 για Windows XP με Service pack 3.
Αυτή η κίνηση σημαίνει είτε παραδοχή της μη επιτυχημένης πορείας των windows vista ή αυτό που ακολουθεί μετά τα vista πρόκειται να είναι τόσο καλό ώστε δεν φοβούνται να "κάψουν" τα vista.
Οπότε μέχρι τοτε δεν πιστεύω να έχεις κάποιο πρόβλημα , μιας και τα windows 7 έχουν καιρό ακόμα για να ετοιμαστούν.

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 18:13, 21-03-08:

----------------------------------------
Πριν από μερικές μέρες κυλοφόρησε στο microsoft download center το Windows Vista SP1. Το εγκάτεστησα αμέσως στο vista partition, και το pc έχει πολύ καλύτερη απόδωση και λιγότερα incompartibillities, π.χ το mp3 μου (ZEN STONE PLUS) δουλεύει και στα vista πλέον. Α Btw τα δικά μου είναι cr@cked και μπήκανε, so νόμιμοι και μη νόμιμοι install it with no fear.

Download: Windows Vista SP1 (32bit έκδοση) 434mb| (64bit έκδοση) 726mb

-------------------------------------------
Βελτιώσεις :

Hotpaching: Μια αρκετά χρήσιμη λειτουργία για administrators και όχι μόνο, το hotpatching ελαχιστοποιεί την ανάγκη επανεκκίνησης του υπολογιστή σας μετά την εγκατάσταση μελλοντικών ενημερώσεων των Windows Vista. Επιπλέον η όλη διαδικασία θα διαρκεί σημαντικά λιγότερο χρόνο.

Επαναφορά συστήματος ύστερα από αλλαγή motherboard: Ένα αιώνιο πρόβλημα για χρήστες παλιών εκδόσεων των Windows φαίνεται να λύνεται με το πρόγραμμα Complete PC Restore. ʽΈτσι αν το νέο μας hardware απαιτεί ένα διαφορετικό driver από αυτόν που είχαμε μόλις ολοκληρώσαμε το backup, o driver που απαιτείται θα ενεργοποιηθεί στο τελευταίο στάδιο του restore έτσι ώστε το σύστημα σας να μπορέσει να ολοκληρώσει το boot.

Backup EFS αρχείων: Η λειτουργία File Backup αποθηκεύει κωδικοποιημένα αρχεία EFS με την κωδικοποίηση να παραμένει άθικτη κατά τη διάρκεια του backup.

Ταχύτητα: Μεγάλες βελτιώσεις αναμένεται να παρατηρήσουν οι χρήστες στη ταχύτητα αντιγραφής η μεταφοράς αρχείων ειδικά μέσα από δίκτυο. Επιπλέον βελτιώσεις έχουν γίνει στην απόδοση βίντεο και στην επαναφορά του συστήματος ύστερα από κατάσταση hibernate η resume.

Ασφάλεια: Με τη παρουσίαση του Secure Development Lifecycle, η Microsoft κάνει πιο ισχυρή την εύρεση κακόβουλου κώδικα στο σύστημα σας που πιθανό να προκαλέσει πρόβλημα σε άλλες λειτουργίες των Windows και λαμβάνει μέτρα για να μην επαναληφθεί παρόμοιο γεγονός. Ακόμα υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια σε συνδέσεις Remote καθώς και στην επικοινωνία λογισμικού ασφάλειας άλλων κατασκευαστών με το Windows Security Center.

Τεχνολογίες: Το SP1 φέρνει υποστήριξη σε νέα πρότυπα όπως το EFI (Extensible Firmware Interface), exFat (το μελλοντικό πρότυπο των flash αποθηκευτικών μέσων και συσκευών) και το Direct3D 10.1

UAC: Το User Account Control παραμένει σαν επιλογή με σχετικά λιγότερες ενοχλητικές ενημερώσεις σε ορισμένες περιπτώσεις.
-------------------------------------------------------------
Πηγή : insomnia.gr

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 21:05, 21-03-08:

Το sp3 για ΧΡ πότε βγαίνει?

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 21:07, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Το sp3 για ΧΡ πότε βγαίνει?
Από ότι έχω ακούσει, μέσα με τέλη Απριλίου, σε κάνα μήνα δηλαδή ...

Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lagiator
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε στις 21:16, 21-03-08:

Νομίζω σε κάποιο φόρουμ το είχε πάρει το μάτι μου..

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε στις 22:06, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lagiator
Αρχική Δημοσίευση από michael92
Πηγή : insomnia.gr
Εγώ από το insomnia το βρήκα...

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 22:22, 21-03-08:

Και εγώ το έβαλα μόλις σήμερα

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντώνης
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε στις 09:42, 22-03-08:

Σήμερα βγήκε ;
Νομίζω έχει βγει εδώ και καιρό ή κάνω λάθος ;

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 10:40, 22-03-08:

ε εμένα σήμερα μου το έβαλε ο μπαμπάς μου τώρα τι να σου πώ...Κοίτα με το που πήρα τον καινούριο υπολογιστή μού έβγαζε συνέχεια ότι έχει low resources..Κάτι μ είπε ότι με αυτό δεν θα το κάνει πια ..
άιντε να δούμε

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε στις 16:36, 22-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Σήμερα βγήκε ;
Νομίζω έχει βγει εδώ και καιρό ή κάνω λάθος ;
Πρώτα από όλα το άνοιξα το thread χτες, δεύτερον :

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Πριν από μερικές μέρες κυλοφόρησε...
Τρίτον εδώ και καιρό υπάρχει η Beta και όχι το full.

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντώνης
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε στις 23:01, 22-03-08:

Α μάλλον το betα θα 'δα εγώ.

Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lagiator
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε στις 23:28, 22-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lagiator
για το xp sp3 έλεγα..Μάλλον θα ήταν beta..

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 20:33, 23-03-08:

Άμα βάλω τα vista πάνω απ'τα ΧP θα χαθούν τα αρχεία μου;;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 20:49, 23-03-08:

Eννοείς upgrade από XP σε Vista ή καθαρή εγκατάσταση;
Η καθαρή εκγατάσταση θα κάνει φορμάτ στο χώρο που θα πας να τα εγκαταστήσεις.

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 21:54, 23-03-08:

Εννοώ upgrade από xp σε vista.Οκ,thanks Bill.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:04, 23-03-08:

Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω απευθείας εγκατάσταση παρά upgrade.
Για την περίπτωση του upgrade υπήρχε ένα πρόβλημα με τα my Documents και user files ,το οποίο δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί. πχ
Πριν κάνεις οτιδήποτε κράτα ένα backup για να σε καλυμένος.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:34, 24-03-08:

Να αποφεύγεται τα Upgrade ...

Άσχετο ισχύει ότι το SP1 των Vista 32bit υποστηρίζει και 4GB Ram;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 10:52, 24-03-08:

Αν δεις εδώ κι εδώ από ότι φαίνεται απλά διορθώνει την ένδειξη της μνήμης που διαθέτει το σύστημα.Θα δείχνει μεν 4GB αλλά και πάλι αξιοποιούνται λιγότερα όπως και πριν.

Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lotta
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε στις 11:00, 24-03-08:

Ελπίζω ότι θα καταργηθούν όπως τα millenium και καλά θα κάνουν.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:35, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Αν δεις εδώ κι εδώ από ότι φαίνεται απλά διορθώνει την ένδειξη της μνήμης που διαθέτει το σύστημα.Θα δείχνει μεν 4GB αλλά και πάλι αξιοποιούνται λιγότερα όπως και πριν.
Αυτό είναι σίγουρο ή υπόθεση;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 13:38, 24-03-08:

Από όσα διάβασα απλά διορθώνει αυτό που βλέπεις.Δηλαδή ναι μεν βλέπεις ότι εχεις 4GB μνήμη , αλλά δεν αξιοποιείται όλη από το σύστημα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:58, 24-03-08:

jesus

Θα το ψάξω ... μου κάνει εντύπωση

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 01:45, 29-03-08:

Ακολουθεί μια στατιστική με τις αιτίες που κρασάρουν τα Windows Vista.
Βάση αυτού:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vista-crash-chart.jpg
Εμφανίσεις:  91
Μέγεθος:  16,4 KB

Mε παραξενεύει που οι drivers της NVIDIA παρουσιάζουν τόσο μεγάλο ποσοστό πρόκλησης crashαρίμαστος στα Windows Vista , αν και οι περισσότεροι χρήστες πρέπει να ευθύνονται γιατί τα χρησιμοποίησαν με beta drivers.
Επίσης μεγάλο κομμάτι δείχνει ότι οι λόγοι είναι ακόμα άγνωστοι και επίσης αντίστοιχου μεγέθους κομμάτι αντιστοιχεί στην Microsoft.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 18:44, 02-04-08:

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από το in.gr σχετικά με τις εντυπώσεις χρηστών μετά την εγκατάσταση των Windows Vista:

Η πλειοψηφία των χρηστών αναφέρει τουλάχιστον ένα σημαντικό πρόβλημα προσπαθώντας να λειτουργήσουν τα Vista με υπάρχοντα προγράμματα ή το υλικό και τα περιφερειακά που διαθέτουν. Όσον αφορά στην εμφάνιση όμως, όλοι συμφωνούν: Τα Vista δείχνουν υπέροχα!

Ενθουσιασμένοι με το Aero
Οι περισσότεροι χρήστες δηλώνουν ότι η νέα εμφάνιση είναι μεγάλη πρόοδος. Το ημιδιαφανές περιβάλλον Aerο που διατίθεται με τις έκδοσεις Premium και Ultimate είναιαπό τα χαρακτηριστικά των Vista που δικαιολογούν την έκφραση της Μicrosoft "The Wow starts now" (Το καταπληκτικό αρχίζει τώρα).

Κάρτες γραφικών και οδηγοί αναπαραγωγής πολυμέσων
Ένα από τα συχνότερα προβλήματα των χρηστών είναι η απόκτηση των σωστών οδηγών εικόνας και ήχου για να απολαύσουν το περιβάλλον εργασίας Aero και το DirectX 10 (DX10), το οποίο δίνει ρεαλιστική και ταχύτερη απόδοση στα παιγνίδια.
Προβλήματα συνεργασίας των καρτών γραφικών είναι στην κορυφή των αναφορών, ακολουθούμενα από προβλήματα με τις κάρτες ήχου και δυσλειτουργίες των web καμερών.
Συγκεκριμένα, η nVidia, κυκλοφόρησε νέους οδηγούς για τις κάρτες των σειρών GeForce 6 και 7 στο τέλος Ιανουαρίου, αλλά όχι και για την GeForce 8800 για την οποία οδηγοί κυκλοφόρησαν τρεις εβδομάδες αργότερα. Αυτό διότι, σύμφωνα με την εταιρεία nVidia, η δημιουργία οδηγών για τα Vista είναι πολύ πιο περίπλοκη διαδικασία από ό,τι για τα ΧΡ.

Αλλαγές στον τρόπο εγκατάστασης προγραμμάτων
Αρνητικά σχόλια σημειώθηκαν για το User Account Control. Στα XP, ήταν ευκολότερο να εγκαταστήσει κανείς λογισμικό, ενώ με τις ρυθμίσεις των Vista, πρέπει να επιβεβαιώνεται κάθε αλλαγή στο σύστημα. Αυτό βέβαια αποτρέπει την αυτόματη εγκατάσταση επιβλαβούς λογισμικού, αλλά επιβαρύνει την καθημερινότητα του απλού χρήστη.

Προβλήματα με Antivirus και Firewall
Τα μέτρα ασφάλειας των Vista δυσχεραίνουν την ορθή λειτουργία και του νόμιμου λογισμικού και ειδικά του λογισμικού ασφάλειας. Το 50% των χρηστών είχε προβλήματα με την χρήση εφαρμογών στα Vista, με τους ανιχνευτές ιών, τους πύρινους τοίχους και τα προγράμματα αναπαραγωγής πολυμέσων να παρουσιάζουν τα περισσότερα.
Η ZoneAlarm σχεδιάζει να κυκλοφορήσει νέα φιλική προς τα Vista έκδοση, ενώ McAfee και Symantec σκοπεύουν να ανταποκριθούν στο νέο λειτουργικό, καθώς οι εκδόσεις τους είναι ακόμη συμβατές μόνο με την 32-bit έκδοση των Vista, αλλά για την 64-bit το λογισμικό ασφαλείας τους θα κυκλοφορήσει αργότερα εντός του 2007.

Ευκολότερα όταν είναι προεγκατεστημένα
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι όσοι χρήστες έλαβαν το νέο λειτουργικό προεγκατεστημένο σε νέο μηχάνημα αντιμετώπισαν τα λιγότερα προβλήματα.
Καταλήγωντας, αξίζει να αναφερθεί ότι το 50% των χρηστών που έχουν Vista είχαν ένα τουλάχιστον πρόγραμμα που δεν κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν στο νέο λειτουργικό.
πηγή

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 07:03, 07-04-08:

Όταν κάνω login μου ξεκιάνει το εικονικό πληκτρολόγιο, ξέρει κάνεις πως το αλλάζω αυτό;

Όταν ξεκινάει το λειτουργικό στην φόρμα του login έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο σαν προεπιλογή. Πως βάζω Αγγλικά;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:47, 07-04-08:

Αν και δεν χρησιμοποιώ Vista, αν είναι το ίδιο με τα XP, δες τα εξής:

1. στην έναρξη γράψε msconfig και δες αν ξεκινάει το πληκτρολόγιο στην εκκίνηση.
2. Στον πίνακα ελέγχου, πρέπει να έχει κάπου "τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας". Εκεί καρτέλα γλώσσες > λεπτομέρειες > και θα δεις κάπου την προεπιλεγμένη γλώσσα.

Αν δεν σου κάνουν αυτά, πες το να ψάξω στο net

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:27, 18-04-08:

Κάποια βασικά σημεία που χρειάζονται προσοχή για το SP1 των Vista:
  1. Μην βάζετε την Standalone έκδοση, για να μην εμφανίζεται στο WU, σημαίνει ότι κάποια συσκευή δεν είναι συμβατή.
  2. Αν έχετε Ελληνικά Windows, βάζοντας αγγλικό πακέτο γλώσσας δεν αλλάζει κάτι μιας και ο πυρήνας παραμένει Ελληνικός

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Microsoft Windows Live Messenger - Από emufear
      Το θέμα έχει λάβει 488 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-13 στις 23:52.
    • Windows 7 vs. Windows Vista - Από Άγγελος
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-12 στις 20:47.
    • Microsoft Windows 7 - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 561 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-11 στις 14:06.
    • Windows XP ή Windows Vista; - Από Carl
      Το θέμα έχει λάβει 270 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-07-09 στις 18:10.
    • Microsoft Windows Server - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-11-08 στις 23:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους