Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Microsoft Windows Vista

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:34, 02-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από franky
Τα Vista δεν είναι και ότι καλύτερο για την μνήμη του υπολογιστή σου εμένα, όποτε αναγκάζομαι να τα χρησιμοποιώ, μου τρώνε αμέσως με το καλημέρα 1 Giga. Όσο για το ότι έφυγε ο Bill μην ξεχνάς ποτέ τον Steve
Το ότι ξεκινάνε με 1GB δεν λέει κάτι,
ωστόσο έχει αποδειχθεί, λόγω τον νέων τεχνολογιών (τις έχω αναλύσει πιο πάνω) που εφαρμόζει, ότι ένα μηχάνημα με Vista με 2GB+ είναι πιο γρήγορο από το αντίστοιχο σε XP.
Απόδειξη: Κλείσε όλες τις επιπλέον δυνατότητες των Vista (Aero, Defender κτλ) θα δεις ότι η Ram θα πλησιάζει αυτή των XP.

Αρχική Δημοσίευση από Neverland_fairy
By the way, πολλές φορές στα (σ)Vista δεν αρκούν τα 2 GB RAM για να τρέχεις παιχνίδια όπως The Witcher, ακόμα κι αν έχεις VGA 512 (ή και) Quad Core επεξεργαστή. Δυστυχώς χρειάζεσαι παραπάνω RAM,ακόμα κι αν έχεις κατεβάσει τις απαιτήσεις γραφικών των (σ)Vista ώστε να τα επωφελείται όλα η εφαρμογή του παιχνιδιού. Ασχέτως αν έχει Minimum req 1GB Ram+XP Sp2+2,4 Prossecor+Direct X9...

Που σημαίνει ότι για να παίζεις αξιοπρεπώς τα παιχνίδια της εποχής μας, πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4 GB Ram (ειδικά αν έχεις κατεβάσει ήδη το Sp1 των [σ]Vista).
Δεν ασχολούμαι με τα παιχνίδια, η τελευταία κάρτα που αγόρασα με την θέληση μου ήταν η Geforce 4 mx 440 Τις υπόλοιπες τις αγόραζα για ταιριάζουν στην μητρική, π.χ. PCI-E

Παραπάνω δεν ανέφερα κάτι για τα παιχνίδια επειδή απλά δεν ασχολούμε ωστόσο μου έκανε εντύπωση το εξής: Ότι θεωρείς ότι το sp1 θέλει παραπάνω πόρους.

Μια ερώτηση: Για ποία VGA μιλάμε; το 512 δεν μου λέει κάτι. Επίσης παίζει στα Vista; Και ας μην ξεχνάμε το εξής: Τα Vista για Direct10 έχουν φτιαχτεί απλά υποστηρίζουν και 9
Αρχική Δημοσίευση από Neverland_fairy

(ευτυχώς που αποχώρησε ο billης από την κεφαλή της μικρομαλακώδους....και έγινε γλάστρα [όχι ότι ήταν κάτι σημαντικό πριν], αλλά ελπίζω σε καλύτερες after-kill bill-εποχές )
By the way, εμένα ο Balmer δεν με έχει πείσει ακόμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Neverland_fairy
H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε στις 09:24, 02-07-08:

(first of all είναι η πρώτη φορά που απάντησή μου έχει ψήφο -1 ) (όλεεε ???? )

Απλά όταν έχεις κατεβάσει (για την ακρίβεια σε έχει αναγκάσει το σύστημα να κατεβάσεις το SP1) δε μπορείς εύκολα να αποκλείσεις βασικές λειτουργίες του συστήματος ώστε να εξοικονομήσεις μνήμη για να την ξοδέψεις σε παιχνίδια ή εφαρμογές της επιλογής σου.
Στην ερώτηση για τη Vga μου, αναφέρομαι ότι επειδή το pc ήταν δωράκι, μου πήρανε έτοιμο σύστημα, με Geforce 512mb. Τα (σ)Vista είναι πια αναπόσπαστο αξεσουάρ λειτουργικού συστήματος έτοιμων συνθέσεων από τα χριστούγεννα (ίσως και λίιιγο πιο πριν, εμένα τα χριστούγεννα μου το έφερε αυτός με τους ταράνδους ).

Εντάξει, δε μπορεί να μας πείσει με την πρώτη ο chairman, ειδικά αφού έχει να αντιμετωπίσει τόσες τρύπες στην ίδια την εταιρία και τέτοιο καταιγισμό ανταγωνιστικότητας από τις λοιπές εταιρίες. Ας του δώσουμε μια ευκαιρία (έστω second chance) μπας και γλυτώσουμε την μόνιμη μεταπήδηση σε mac ή (και) σε linux .
(αν και δυστυχώς πολλά τα υπέροχα παιχνίδια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή δεν έχουν αξιωθεί οι τεμπέληδες να τα βγάλουν και σε άλλα λειτουργικά εκτός από τα παραθύρια...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:17, 02-07-08:

Πως είσαι σίγουρος ότι το sp1, αύξησε την κατανάλωση πόρων; (btw Φυσικά και μπορείς να μην εγκαταστήσεις το sp1, και γενικά τα updates. Έχει πολλές ρυθμίσεις το Windows Update). Επίσης δεν καταλαβαίνω για πια απογοητεύση στον αποκλεισμό λειτουργιών μιλάς. Ποία λειτουργία ήθελες να αποκλήσεις και σου το απαγόρευσε. Εκτός από αυτό, γιατί ήθελες να την αποκλήσεις;

Το ότι η κάρτα είναι Geforce δεν μου λέει κάτι, υπάρχουν Geforce με 512ram που κοστίζουν 50ευρώ και άλλες με 500 ευρώ. Υπάρχουν κάρτες γραφικών με 256 που είναι πολύ καλύτερες από κάποιες 512. Τέλος παίζει σημαντικό ρόλο αν είναι DDR2 και DDR3. Τέλος, δοκίμασες να παίξεις το ίδιο παιχνίδι στο ίδιο σύστημα αλλά με XP;

Ο Balmer δεν είναι νέο πρόσωπο, έχει ιστορικό τόσο στην Microsoft αλλά γενικά στο επιχειρηματικό χώρο. Συγκεκριμένα από τα πρώτα βήματα της Microsoft ήταν μαζί με το Bill Gates. Οι ιστορία του είναι που δεν με πείθει ότι είναι ικανός για CEO.

Τέλος το ότι δεν υπάρχουν κάποια παιχνίδια σε άλλα λειτουργίκα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι θέμα τεμπελίας; Γιατί αποκλείς το ενδεχόμενο η εταιρία να υπολογίσε ότι δεν συμφέρει να ασχοληθεί με άλλα λειτουργικά; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το SDK και γενικά η δυνατότητες των άλλων λειτουργικών μπορούν να υποστηρίξουν τέτοια παιχνίδια; Αλήθεια έχεις ασχοληθεί με το opengl; Ξέρεις τις δυνατότητες του; Ξέρεις αν το υποστητίζει η VGA σου;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Neverland_fairy
H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε στις 15:16, 02-07-08:

Vga GeForce 8800GT η οποία δε ξέρω πως εκτιμάται σαν μονάδα, υποθέτω όμως ότι εφόσον ήταν έτοιμο το σύστημα θα είχε άλλη τιμή αγοράς σε χονδρική παραγγελία.
DDR2 νομίζω ότι είναι.

Μπορείς να επιλέξεις να μην εγκαταστήσεις κανένα update, αλλά αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις κάποιο θεματάκι, που αναγκαστικά θα σε παραπέμψει στο εκάστοτε update που επέλεξες να μην κάνεις. Νομίζω ότι είναι τζάμπα κόπος το να αποφεύγεις τουλάχιστον τις κρίσιμες αναβαθμίσεις.
Τώρα όσον αφορά τις ρυθμίσεις wup + τη διάθεση πόρων συστήματος αυτό είναι μεγάλη κουβέντα και δε διαθέτω τον απαιτούμενο χρόνο τη δεδομένη περίοδο.
Το παιχνίδι το δοκίμασα σε XP, με 256 και 512 vga, 2gb Ram, amd 64 + intel επεξεργαστή (σε 2 διαφορετικά μηχανήματα), αλλά δυστυχώς οι επιδόσεις ήταν απογοητευτικές (κατ'εμέ). Στάθηκε λίγο καλύτερα το σύστημα με amd, αλλά τα γραφικά στο παιχνίδι έπρεπε να ρυθμιστούν στο χαμηλό επίπεδο και χωρίς πολλές λεπτομέρειες.

Όσον αφορά το νέο CEO, από όσα έχω διαβάσει ουσιαστικά και πριν αυτός διοικούσε γιατί ο kill-bill ήταν απασχολημένος με PR nights/travels και τα ιδρύματά του, οπότε το καράβι είχε καπετάνιο αυτόν και όχι τη μασκώτ bill. Κανείς δε γεννήθηκε τέλειος, αλλά πιστεύω η εμπειρία του στον κόσμο των επιχειρήσεων και η διάθεσή του (ή πες το ματαιοδοξία να ξεπεράσει το kill-bill) να δοκιμάσει τις δυνατότητες της εταιρίας (και τις δικές του ως επίσημος CEO) είναι μερικά θετικά στοιχεία τη δεδομένη περίοδο. Το καλύτερο είναι να περιμένουμε τις κινήσεις του.

Ο καθένας νομίζω εδώ μέσα εκφέρει την προσωπική του άποψη σε κάθε θέμα. Κατ' εμέ, θεωρώ ότι να φτιάχνεις τόσο αξιόλογα,σταθερά,ασφαλή,έξυπνα λειτουργικά όπως το Linux και το mac & να μην το εξοπλίζεις με ανάλογες εφαρμογές & παιχνίδια είναι δώρον άδωρον για τους ανθρώπους που το προορίζεις. Γιατί κακά τα ψέμματα, όταν φτιάχνεις ένα προϊόν θέλεις να έχει απήχηση στον κόσμο. Εγώ προτιμώ να ξέρω ότι κάποιοι συνεχίζουν να εργάζονται/παράγουν/αξιοποιούν τις δυνατότητές τους φτιάχνοντας εφαρμογές/παιχνίδια/αξεσουάρ για τα πιο επιτυχημένα προγράμματά τους, έτσι ώστε να δικαιώσουν την επιλογή μου (μιλάω για μένα, για να μη γίνομαι αόριστη) στα παράγωγά τους.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:04, 02-07-08:

Αφού ούτε και σε XP δεν έπαιζε καλά γιατί κατηγορείς τα Vista;

Όσο αφορά τα Vista και το Windows Update δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα αν δεν κάνεις τα update παράνομο αυτά που θα οφείλονται σε κενά ασφαλείας αλλά και αυτά που οφείλονται σε κενά ασφαλείας και σε bugs. Τα updates του λειτουργικού έχουν ακριβώς το ίδιο ρόλο που έχουν και τα αντίστοιχα στο Linxu.

Μίλησες πιο πάνω ότι το sp1 αυξάνει την κατανάλωση πόρων, απάντηση στο που το βασίζεις αυτό ακόμη να λάβω. Τέλος το ίδιο ισχύει και στην απαγόρευση απενεργοποίησης διάφορων λειτουργιών.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:23, 02-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το ότι ξεκινάνε με 1GB δεν λέει κάτι,
ωστόσο έχει αποδειχθεί, λόγω τον νέων τεχνολογιών (τις έχω αναλύσει πιο πάνω) που εφαρμόζει, ότι ένα μηχάνημα με Vista με 2GB+ είναι πιο γρήγορο από το αντίστοιχο σε XP.
Απόδειξη: Κλείσε όλες τις επιπλέον δυνατότητες των Vista (Aero, Defender κτλ) θα δεις ότι η Ram θα πλησιάζει αυτή των XP.
Καταρχάς τα aero, Defender κτλ ΔΕΝ είναι επιπλέον δυνατότητες των Vista, είναι standar χαρακτηριστικά κάποιων εκδόσεων του λειτουργικού, οπότε το να τα απενεργοποιήσεις για να φτάσεις στην κατανάλωση μνήμης των XP είναι κάπως αστείο. Ή κάνεις αναβάθμιση σε λειτουργικό ή όχι, αν είναι να απενεργοποιούμε features για να έχουμε επιδόσεις είναι αρνητικό αμέσως αμέσως.

Το ότι εσύ βολεύεσαι με τα Vista είναι καθαρά υποκειμενικό. Αρκεί να δεις τις γενικές κριτικές

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:27, 03-07-08:

Σαφώς και είναι γελοίο να απενεργοποιήσεις το Aero και το Defender, αφού ένα full λειτουργικό Vista τρέχει με φοβερές επιδόσεις στα 2GB. Με 100 ευρώ επιπλέον, το πολύ, βάζεις 2GB σε οποιδήποτε υπολογιστή που αγοράστηκε μέτα το 2004.

Τώρα σαφώς και τα Vista δεν είναι Aero κτλ κτλ. Τα Vista είναι o πυρήνας NT6.0.

Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω που συμπέρανες το ότι προτείνω την απενεργοποιήση διάφορων λειτουργιών των Vista έτσι ώστε να φτάσουμε στα "επίπεδα" των XP. Αυτό που είπα απλά είναι ότι αν ένα σύστημα ξεκινάει με κατάναλωση 100mb ram και ένα άλλο με 1024mb ram προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Με την ίδια λογική και τα Windows 98 είναι πιο γρήγορα από τα XP.

Έχω διαβάσει πολλές κριτικές μην ανησυχείς, από ότι βλέπω και εσύ το ίδιο. Μπορείς να μου πεις 2 ουσιαστικά μειονεκτήματα των Vista; (Λέω 2 επειδή είμαι σίγουρος ότι το ένα θα είναι η κατανάλωση RAM)

Υ.γ.: Το ότι χρησιμοποιοώ Vista δεν είναι θέμα βολέματος, είναι θέμα ισορροποίας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:59, 09-07-08:

Όποιος θέλει να μάθει αναλυτικές πληροφορίες για τον kernel των Vista ας διαβάσει τα παρακάτω:
http://technet.microsoft.com/en-us/m.../cc162494.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/m.../cc162480.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/m...chNet.10).aspx

Ενώ για το SP1 Μπορεί να διαβάσει εδώ:
http://technet2.microsoft.com/Window....mspx?mfr=true

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:36, 10-07-08:

Μπορείς να μου πεις 2 ουσιαστικά μειονεκτήματα των Vista; (Λέω 2 επειδή είμαι σίγουρος ότι το ένα θα είναι η κατανάλωση RAM)
  1. Δεν έχουν κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα έναντι των XP, σαν λειτουργικό. Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να το κάνεις και με τα XP (έστω και με την χρήση extra προγραμμάτων), με εξαίρεση την χρήση DirectX 10 το οποίο έγινε καθαρά για να πουλήσουν περισσότερο τα Vista, αντί να το ενσωματώσουν στα XP.
  2. Το σύστημα ασφαλείας που σε ρωτάει συνεχώς αν επιτρέπεις να γίνει μια ενέργεια, καθιστά δύσχρηστη και εκνευριστική την χρήση των Vista και αν απενεργοποιηθεί ουσιαστικά σε αφήνει ξεκρέμαστο.
Αυτά χωρίς να αναφέρω την κατανάλωση RAM

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:42, 10-07-08:

Δεν έχουν κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα έναντι των XP, σαν λειτουργικό. Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να το κάνεις και με τα XP (έστω και με την χρήση extra προγραμμάτων), με εξαίρεση την χρήση DirectX 10 το οποίο έγινε καθαρά για να πουλήσουν περισσότερο τα Vista, αντί να το ενσωματώσουν στα XP.
wow, διάβασες τα link που παρέθεσα και έβαλες αυτό το συμπέρασμα;
Πάρε ένα απόσπασμα:
Watching SuperFetch
After youʼve used a Windows Vista system a while, youʼll see a low number for the Free Physical Memory counter on Task Managerʼs Performance page. Thatʼs because SuperFetch and standard Windows caching make use of all available physical memory to cache disk data. For example, when you first boot, if you immediately run Task Manager you should notice the Free Memory value decreasing as Cached Memory number rises. Or, if you run a memory-hungry program and then exit it (any of the freeware “RAM optimizers” that allocate large amounts of memory and then release the memory will work), or just copy a very large file, the Free number will rise and the Physical Memory Usage graph will drop as the system reclaims the deallocated memory. Over time, however, SuperFetch repopulates the cache with the data that was forced out of memory, so the Cached number will rise and the Free number will decline.
.
Το σύστημα ασφαλείας που σε ρωτάει συνεχώς αν επιτρέπεις να γίνει μια ενέργεια, καθιστά δύσχρηστη και εκνευριστική την χρήση των Vista και αν απενεργοποιηθεί ουσιαστικά σε αφήνει ξεκρέμαστο.
Jesus, αυτό απενεργοποιείτε και μάλιστα υπερβολικά πολύ εύκολα. Και το UAC δεν προσφέρει καμία ουσιαστική ασφάλεια. Η ασφάλεια των Vista βασίζεται στο αρκετά καλό firewall που ενσωματώνουν. Κάνε το κόπο να διαβάσεις το τελευταίο link

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:59, 10-07-08:

Καλά συγνώμη, διαβάζοντας αυτό το κείμενο:
Watching SuperFetch
After youʼve used a Windows Vista system a while, youʼll see a low number for the Free Physical Memory counter on Task Managerʼs Performance page. Thatʼs because SuperFetch and standard Windows caching make use of all available physical memory to cache disk data. For example, when you first boot, if you immediately run Task Manager you should notice the Free Memory value decreasing as Cached Memory number rises. Or, if you run a memory-hungry program and then exit it (any of the freeware “RAM optimizers” that allocate large amounts of memory and then release the memory will work), or just copy a very large file, the Free number will rise and the Physical Memory Usage graph will drop as the system reclaims the deallocated memory. Over time, however, SuperFetch repopulates the cache with the data that was forced out of memory, so the Cached number will rise and the Free number will decline.
εσύ έβγαλες θετικά συμπεράσματα για τα Vista;
Εγώ καταλαβαίνω μείωση με τον χρόνο της ελεύθερης φυσικής μνήμης από το απόσπασμα που μου δίνεις. Βρίσκοντας περισσότερες πληροφορίες κατάλαβα ότι δεσμεύει από πριν μνήμη για να επιταχύνει την φόρτωση κάποιων προγραμμάτων. Άρα όπως και να το κάνεις τα Vista τείνουν να κάνουν τρελή κατανάλωση της μνήμης σου.

Αν ήθελες να μου δείξεις ότι έχουν καλύτερη χρήση μνήμης τα Vista, έπρεπε να προσέξεις αυτό που σου είπα:
Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να το κάνεις και με τα XP (έστω και με την χρήση extra προγραμμάτων)
υπάρχουν προγράμματα για XP που αναλαμβάνουν αυτό το έργο της διαχείρισης της μνήμης, οπότε το ότι ενσωματώθηκε στα Vista δεν μου λέει κάτι.

Επίσης ομολογώ ότι δεν διάβασα τα link που μου έδωσες για δύο λόγους:
  1. Είναι από την ίδια την microsoft, οπότε άσχημα λόγια αποκλείεται να διάβαζα
  2. Δεν έχω τον χρόνο να ρίξω σοβαρή ματιά σε αυτά τα μεγάλα κείμενα
Αν πάλι απλά ήθελες να μου δείξεις ένα νέο χαρακτηριστικό των Vista, τότε να πω ότι απλά δεν θεωρώ ότι αυτό είναι ουσιαστικό πλεονέκτημα έναντι των XP

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:21, 10-07-08:

Όταν πρώτο έβαλα vista, έκλεισα το SuperFetch επειδή έτσι πρότειναν μερικοί "έξυπνοι" όταν διάβασα τι και πως με αποτέλεσμα να το ξανά ανοίξω την λειτουργία αυτή είδα υπερβολικά μεγάλη διαφορά στα συχνά προγράμματα.

Αυτή η λειτουργία ωστόσο έχει ένα πρόβλημα, έχει παρατηρηθεί ότι δεν "παίζει" σωστά σε συστήματα κάτω των 2GB. Για αυτό λέω με 2GB τα Vista είναι πολύ καλή επιλογή.

Υπάρχουν πολλές βελτιώσεις στα Vista, σε πολλά θέματα. Κάποιες μάλιστα είναι η αλήθεια ότι δεν τις καταλαβαίνω. Ωστόσο θεωρώ άδικο να θεωρούμε τα Vista = XP + μερικά προγράμματα παραπάνω. Η δομή του του πυρήνα έχει αλλάξει ριζικά, αν και συνεχίζει να να μην αποτελείτε από μικρά modules. Αλλά πιθανών αυτό να στοίχιζε με την ανυπαρξίας συμβατότητας προς τα πίσω.

Ένα ακόμη ενδιαφέρον απόσπασμα:
In Windows Vista, the scheduler uses the cycle counter register of modern processors to track precisely how many CPU cycles a thread executes. By estimating how many cycles the CPU can execute in a clock interval, it can more accurately dole out turns on the CPU. In addition, the Windows Vista scheduler does not count interrupt execution against a thread's turn. This means that on Windows Vista a thread will always get at least its turn on the CPU and never more than an extra clock interval of execution, resulting in greater fairness and more deterministic app behavior
Τέλος να αναφαίρω ότι το SuperFetch είναι αδύνατον να το βρεις σε software επειδή αν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα πυρήνας.

Παράθεση

Νάσια (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νάσια
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Νάσια έγραψε στις 16:25, 10-07-08:

Πάντως εμένα η κολλητή μου αγόρασε λαπτοπ με βίστα πριν 2 μήνες περίπου... προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου.Μία δύο φορές προσπάθησα να της κάνω κάτι στον υπολογιστή και νευριάσαμε τόσο πολύ,που στο τέλος τον κλείσαμε.. αν έχεις συνηθήσει στα άλλα,δεν είναι και τόσο εύκολα... αυτό που διαπίστωσα είναι ότι έχει κανά δυο χαριτωμενιές παραπάνω... κατά τα λοιπά,θα προτιμούσα το κλασικό.

Παράθεση

myle

Linux Geek

Το avatar του χρήστη myle
Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O myle έγραψε στις 14:31, 12-07-08:

fandago (Ә□⌂щяңš)++

Σαφώς και είναι γελοίο να απενεργοποιήσεις το Aero και το Defender, αφού ένα full λειτουργικό Vista τρέχει με φοβερές επιδόσεις στα 2GB.
Και αν έχεις και έναν Pontium 5 τελευταίας τεχνολογίας τρέχει φοβερά! Το ίδιο φοβερά μάλιστα που τρέχει και ένας υπολογιστής 3 χρόνων βάζοντας του linux. Μόνο που για να βάλεις linux δεν χρειάζεται κάθε 2 χρόνια να κάνεις αναβαθμίσεις.

Με 100 ευρώ επιπλέον, το πολύ, βάζεις 2GB σε οποιδήποτε υπολογιστή που αγοράστηκε μέτα το 2004.
Με 600 ευρώ παίρνεις καινούργιο υπολογιστή. Με 0 ευρώ βάζεις κάποιο Linux από τις τελευταίες σε οποιοδήποτε υπολογιστή μπορεί τώρα να μπει στο ιντερνετ και να διαβάσει αυτό το μήνυμα μέσω Win XP.

Τώρα σαφώς και τα Vista δεν είναι Aero κτλ κτλ. Τα Vista είναι o πυρήνας NT6.0.
Τα βίστα έχουν κληρονομιά. Και πολλές εφαρμογές. Και καλό marketing. Και πολλά άλλα καλά. Αλλά τεχνολογικά υπάρχουν ανώτερα προϊόντα imo.

Επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω που συμπέρανες το ότι προτείνω την απενεργοποιήση διάφορων λειτουργιών των Vista έτσι ώστε να φτάσουμε στα "επίπεδα" των XP. Αυτό που είπα απλά είναι ότι αν ένα σύστημα ξεκινάει με κατάναλωση 100mb ram και ένα άλλο με 1024mb ram προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Με την ίδια λογική και τα Windows 98 είναι πιο γρήγορα από τα XP.
Ίσα ίσα μάλιστα, όσο περισσότερο εκμεταλεύεται την RAM το λειτουργικό σου τόσο το καλύτερο. Αρκεί να μην την σπαταλά.

Υ.γ.: Το ότι χρησιμοποιοώ Vista δεν είναι θέμα βολέματος, είναι θέμα ισορροποίας.
Άρα χρησιμοποιείς και LInux;

Όποιος θέλει να μάθει αναλυτικές πληροφορίες για τον kernel των Vista ας διαβάσει τα παρακάτω:
http://technet.microsoft.com/en-us/m.../cc162494.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/m.../cc162480.aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/m...chNet.10).aspx

Ενώ για το SP1 Μπορεί να διαβάσει εδώ:
http://technet2.microsoft.com/Window....mspx?mfr=true
Όποιος θέλει να μάθει αναλυτικές πληροφορίες για τον kernel του Linux μπορεί να ρωτήσει κάποιον που έχει άμεση πρόσβαση σε αυτό και όχι το τμήμα marketing.

Όταν πρώτο έβαλα vista, έκλεισα το SuperFetch επειδή έτσι πρότειναν μερικοί "έξυπνοι" όταν διάβασα τι και πως με αποτέλεσμα να το ξανά ανοίξω την λειτουργία αυτή είδα υπερβολικά μεγάλη διαφορά στα συχνά προγράμματα.

Αυτή η λειτουργία ωστόσο έχει ένα πρόβλημα, έχει παρατηρηθεί ότι δεν "παίζει" σωστά σε συστήματα κάτω των 2GB. Για αυτό λέω με 2GB τα Vista είναι πολύ καλή επιλογή.

Υπάρχουν πολλές βελτιώσεις στα Vista, σε πολλά θέματα. Κάποιες μάλιστα είναι η αλήθεια ότι δεν τις καταλαβαίνω. Ωστόσο θεωρώ άδικο να θεωρούμε τα Vista = XP + μερικά προγράμματα παραπάνω. Η δομή του του πυρήνα έχει αλλάξει ριζικά, αν και συνεχίζει να να μην αποτελείτε από μικρά modules. Αλλά πιθανών αυτό να στοίχιζε με την ανυπαρξίας συμβατότητας προς τα πίσω.

...

Τέλος να αναφαίρω ότι το SuperFetch είναι αδύνατον να το βρεις σε software επειδή αν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα πυρήνας.
Αυτή η λειτουργία θα μπορούσε - μπορεί να υλοποιηθεί και σε userspace. Υπήρχε μια συζήτηση για το αν θα έπρεπε να γίνει και στο Ubuntu κάτι αντίστοιχο και τελικά ειπώθηκε ότι δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο από προεπιλογή. Όποιος θέλει νομίζω μπορεί να το κάνει ψάχνοντας το κατάλληλο πρόγραμμα που ήδη υπάρχει (αν και το αγνόω καθώ δεν με ενδιέφερε) αλλά όμως ένα εξαιρετικό trade-off είναι ότι μετά από λίγο καιρό με το που ανοίγει το πισί σου φορτώνεται στην ραμ τόση σαβούρα που έχεις ανοίξει παλιά που σχεδόν ότι καινούργιο πρόγραμμα και να ανοίξεις είτε θα πάει στο swap είτε θα πρέπει να διώξει κάτι άλλο από εκεί.

My two cents...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:48, 12-07-08:

Όποιος θέλει να μάθει αναλυτικές πληροφορίες για τον kernel του Linux μπορεί να ρωτήσει κάποιον που έχει άμεση πρόσβαση σε αυτό και όχι το τμήμα marketing.
Που το είδες το τμήμα Marketing;

Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 17:25, 12-07-08:

Όντως, έχει σοβαρή κριτική για τον kernel στο site της η Microsoft. Σου παρουσιάζει αναλυτικά τις σχεδιαστηκές αποφάσεις που πάρθηκαν και επικεντρώνει στην ουσία και όχι μόνο και μόνο για να πουλήσει. Και είμαι σίγουρος πως αυτά τα έχουν γράψει οι kernel devellopers ή έστω άτομα που έχουν επαφή με το kernel developing και όχι απλά πήραν κάποια σχέδια στο τμήμα marketing και γράψανε αυτά.

Παράθεση

rose25 (Φαίη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rose25
H Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H rose25 Smile and everything is going to be ok!! έγραψε στις 01:06, 30-07-08:

Δεν θεωρώ οτι τα vista εχουν πιάσει αυτο που θα ήθελαν στην microsoft. Τα χρεισιμοποιώ εδω και ένα χρόνο και αν μπορούσα πραγματικά θα γυριζα πάλι στα xp.
Δεν είναι καθόλου σταθερα αν σκεφτειται το γεγονός ότι απο την στιγμη που πήρα το laptop εχω ειδη 5 blue screen.
Δεν λεω υπάρχουν κ καλά πραγματα. Οπως το firewall και το rename. Απο κει κ περα δεν βρισκω κατι καλο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:37, 30-07-08:

Το firewall είναι παρά πολύ, και θεωρώ ότι ο Μ.Ο. δεν χρειάζονται κάτι άλλο. Τι πρόβλημα έχεις; Το rename τι έχει;

Όσο για το bluescreen, αυτό μπορεί να οφείλετε κυρίως σε θέματα κακού hardware ή κακού drivers. Γιατί σου έβγαλε εσένα bluescreen;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:38, 01-08-08:

Ένας καλός, ασφαλές, και απλός οδηγός για τις επιδόσεις
http://www.microsoft.com/downloads/d...playlang=en&tm

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:36, 02-08-08:

Προσωπικά, επειδη τα ειχε το νεο laptop, περισσοτερο με εχουν εκνευρισει, παρα ευχαριστησει, μεχρι στιγμης. Σε καθετι που θες να κανεις, ακομα κι αν εισαι ο administrator σε ρωταει αν εισαι σθγουρος και αν επιτρεπεις την πραξη κλπ, λες και αυτο αποτελει συστημα ασφαλειας!

Επισης βλεπω ασυμβατοτητες που πιθανοτατα θα λυθουν,αλλά εφοσον δεν υπηρχαν στα XP θα ηθελα να μην υπαρχουν εξ αρχης στα Vista.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:38, 02-08-08:

Έχει αναφερθεί πολλές φόρες στο θέμα αυτό τι είναι το UAC και πως απενεργοποιείται.

Τι ασυμβατότητες βλέπεις;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:50, 02-08-08:

Ναι απενεργοποιειται ευκολα, ομως γιατι πρεπει ο μεσος χρηστης να το υποστει, τη στιγμη που δε βλεπω να εχει καποιο ουσιαστικό ωφελος. Δλδ αν το σκεφτουμε λιγο...και να μην εισαι ο admin, απλα ενα οκ πατας οταν σε ξαναρωταει. Δε σου ζηταει κωδικο καθε φορα. Δε βλεπω πως προσφερει κατι περα απο εκνευρισμο. Δε το χω ψαξει και αναλυτικα, αλλά ετσι φαινεται.

Ασυμβατοτητες παρατηρησα σε παλια προγραμματα. Και καποια crashes και κολληματα με τον ιδιο firefox που στα XP δεν υπηρχαν πχ.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 03:50, 02-08-08:

Πια παλιά προγράμματα;

Όσο για το UAC καλό είναι να υπάρχει ειδικά από την στιγμή που είναι επιλογή

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 08:44, 02-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Προσωπικά, επειδη τα ειχε το νεο laptop, περισσοτερο με εχουν εκνευρισει, παρα ευχαριστησει, μεχρι στιγμης. Σε καθετι που θες να κανεις, ακομα κι αν εισαι ο administrator σε ρωταει αν εισαι σθγουρος και αν επιτρεπεις την πραξη κλπ, λες και αυτο αποτελει συστημα ασφαλειας!

Επισης βλεπω ασυμβατοτητες που πιθανοτατα θα λυθουν,αλλά εφοσον δεν υπηρχαν στα XP θα ηθελα να μην υπαρχουν εξ αρχης στα Vista.
Ο ορισμός της ασφάλειας! Αντιγραφή από τα UNIXοειδή OS και πίστεψέ με, θα σε σώσει από πολλές δυσάρεστες καταστάσεις. Αν είσαι σίγουρος ότι δε το θέλεις, απλά το απενεργοποιείς.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 09:59, 03-08-08:

Για εξηγησέ μου, πως θα βοηθησει, το να με ρωταει χωρις κωδικο και απλα να παταω "οκ" ;

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 10:57, 03-08-08:

Νόμιζα ότι logάρεις σαν user και όχι σαν admin. Αυτό το απενεργοποιείς αν είσαι administrator. Αν logάρεις σαν user όμως με κάποιο account που έχεις φτιάξει, πρέπει να το αφήσεις. Γιατί αν κάποιος μάθει τον κωδικό του bios (αν έχεις βάλει) και κάποιου από τα user accounts που έχεις φτιάξει θα μπορεί να εγκαθιστά ότι θέλει στο pc σου. Αυτή η λειτουργία είναι αντιγραφή από τα unixοειδή os (solaris, minix, system V, διανομές bsd, διανομές linux) όπου για να αλλάξεις μια ρύθμιση ή να εγκαταστήσεις software πρέπει να logάρεις σαν root.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:05, 03-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Νόμιζα ότι logάρεις σαν user και όχι σαν admin. Αυτό το απενεργοποιείς αν είσαι administrator.
Aρα είναι ή δεν ειναι αχρηστο να το βγαζει ΚΑΙ οταν εισαι administrator ?

Oσο για την 2η περιπτωση : αν καποιος μπορεσει και εχει προσβαση στον υπολογιστη, αλλαξει bios, αλλαξει κωδικους κλπ, τότε γιατι να μην κανει ενα admin account και να ξεμπερδευει (απενεργοποιοντας αυτο το "συστημα ασφαλειας") ; Ή ακομα πιο απλα....απλα (ως admin) να απανταει "allow" ?

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 17:46, 03-08-08:

Aρα είναι ή δεν ειναι αχρηστο να το βγαζει ΚΑΙ οταν εισαι administrator ?
Για σένα (και για μένα) είναι άχρηστο, για κάποιον άλλο ίσως να μην είναι, σημασία έχει ότι απενεργοποιείται.

Oσο για την 2η περιπτωση : αν καποιος μπορεσει και εχει προσβαση στον υπολογιστη, αλλαξει bios, αλλαξει κωδικους κλπ, τότε γιατι να μην κανει ενα admin account και να ξεμπερδευει (απενεργοποιοντας αυτο το "συστημα ασφαλειας") ; Ή ακομα πιο απλα....απλα (ως admin) να απανταει "allow" ?
Αν κάποιος ξέρει μόνο τον κωδικό του bios, αν έχει ορίσει, και τον κωδικό ενός user account (όχι του administration account), δεν μπορεί να κάνει admin account, γι' αυτό και είναι χρήσιμη αυτή η ρύθμιση, για να μη μπορεί ο κάθε user να κάνει ότι θέλει στο pc.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:21, 03-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Για σένα (και για μένα) είναι άχρηστο, για κάποιον άλλο ίσως να μην είναι, σημασία έχει ότι απενεργοποιείται.
Σε ποιον πχ ;

Η μονη σημαντικη προστασια που μπορω να σκεφτω ειναι, οτι το εκαναν ετσι ωστε ακομα κι αν εισαι διαχειριστης, να μην εχεις δικαιωματα διαχειριστη μεχρι τη στιγμη που θα επιλεξεις να κανεις κατι που τα απαιτει. Τοτε σε ρωταει και προχωραει, κι ετσι ολη την υπολοιπη ωρα απο μακρια καποιος ισως να δυσκολευτει παραπανω να αποκτησει προσβαση. Αλλά ειμαι σιγουρος οτι και αυτο θα εχει παρακαμφθει. Ενιγουει.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:01, 03-08-08:

Τα Vista αλλάξαν τον τρόπο που πρέπει να συμπεριφέρονται οι χρήστες. Βασικά προσπαθεί να κάνει default τα δικαιώματα του απλού χρήστη όπως ακριβώς συμβαίνουν σε όλα τα unix σύστημα. Αλήθεια έχεις αναρωτηθεί πόσες απειλές θα είχε αποφύγει ο Μ.Ο. των χρηστών των Windows XP αν αντί για Administrator ήταν απλός χρήστης;

Ο μεγάλος αριθμός των μηνυμάτων του συστήματος UAC οφείλετε στο γεγονός ότι οι προγραμματιστές επιλέγουν να κερδίσουν χρόνο θεωρώντας και αυτοί σαν default λογαριασμό αυτό του Administrator.

Η Microsoft αποφάσισε να μετατρέπει όλους του λογαριασμούς Administrator σε λογαριασμούς "περιορισμένης ευθύνης" administrator. Παρόλο που δεν είναι η απόλυτα ορθή λύση, είναι μια λύση όπου θα φέρει μια ισορροπία στα δικαιώματα. Κάτι που κάτι αξίζει να σημειωθεί είναι πλέον τα Windows δεν ελέγχουν απλά το username αλλά το WIC όπου είναι ένα security tocken και μερικά νούμερα που αντιστοιχούν σε δικαιώματα (Προσωπικά σε εμένα μου θύμισε την αναπαράσταση των δικαιωμάτων των αρχείων σε unix με 8 οκταδικούς αριθμούς (777, 655 κτλ))

Anyway, μπορεί αυτή την στιγμή το UAC να είναι δύσχρηστο επειδή τα προγράμματα έχουν φτιαχτεί με τα πρότυπα των XP αλλά σε κανένα χρόνο θα αποτελεί ένα πανίσχυρο εργαλείο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:57, 03-08-08:

Αλήθεια έχεις αναρωτηθεί πόσες απειλές θα είχε αποφύγει ο Μ.Ο. των χρηστών των Windows XP αν αντί για Administrator ήταν απλός χρήστης;
Oχι. Ομως εννοεις απο ατομα που παραλληλα δεν εχουν και καποιο firewall/antivirus ετσι ; Και ποσα απο αυτα εχουν βαλει κωδικο στο built-in admin account ?

Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 21:01, 03-08-08:

Τα Vista αλλάξαν τον τρόπο που πρέπει να συμπεριφέρονται οι χρήστες. Βασικά προσπαθεί να κάνει default τα δικαιώματα του απλού χρήστη όπως ακριβώς συμβαίνουν σε όλα τα unix σύστημα. Αλήθεια έχεις αναρωτηθεί πόσες απειλές θα είχε αποφύγει ο Μ.Ο. των χρηστών των Windows XP αν αντί για Administrator ήταν απλός χρήστης;
Πολύ σωστό αυτό. Υλοποιείται εδώ και πάνω από 10 χρόνια στα *nix συστήματα.

EDIT: @Lorien: Εκτός και από αυτό, υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να είναι ωφέλιμο. Μπόλικες τρύπες ε; [/EDIT]

@tsipouro: Αν κάποιος έχει local access στο pc σου είναι ζήτημα χρόνου για το πότε θα σου πάρει τα δεδομένα. Ο κωδικός του bios βγαίνει εύκολα με ένα hardware reset, και οι κωδικοί των Windows σπάνε γρήγορα αν είναι μικροί. Επίσης δεν χρειάζεται καν να μπει στο κόπο να μπει με το account σου, ένα live cd οποιασδήποτε διανομής αρκεί. Άρα αυτό το σύστημα που έβαλε η MS δεν είναι για να σε προστατεύσει σε αυτή την περίπτωση, αλλά για να μην μπορεί ένα πρόγραμμα να πειράξει τα αρχεία του υπολογιστή σου αν δεν το αφήνεις.
Δυστυχώς η MS, δεν το αντέγραψε σωστά το σύστημα αυτό και γίνεται εκνευριστικό. Πάντως καλό το βρίσκω ως ένα βήμα αν και τα Vista είναι αποτυχημένα. Για αυτό και η επόμενη έκδοση των Windows θα βγει σχετικά σύντομα και όχι μετά από 5 χρόνια. Τα XP το καλύτερο λειτουργικό της MS so far imo.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 21:23, 03-08-08:

@myle: ...Δεν μου πέρασε απ' το μυαλό αυτή η περίπτωση... Για το hardware reset οκ, είναι κάτι που δε μπορεί να το κάνει ο καθένας, αλλά πιάσαμε τη περίπτωση του user που ξέρει 5 πράγματα... Για τους κωδικούς των windows είναι αυτονόητο ότι ο κάθε administrator είναι αρκετά έξυπνος ώστε να μην ορίσει κωδικούς του στυλ "asdf" (που δεν είναι κωδικός, αλλά η πρώτη προσπάθεια να γράψεις με τυφλό σύστημα...). Τώρα, με βάση τα σημερινά δεδομένα για την ασφάλεια συστημάτων, είναι απλά θέμα χρόνου για κάποιον έμπειρο χρήστη να σπάσει οποινδήποτε κωδικό και να αποκτήσει πρόσβαση σε οποιδήποτε σύστημα...
Exposed, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:35, 03-08-08:

@myle πως εξηγείς πως με 2-3 live cd που δοκίμασα δεν κατάφερα να αποκτήσω πρόσβαση στα έγραφα μου σε account των XP;

Τέλος, κάτι cd που και καλά κυκλοφορούν για να σπάνε κωδικούς σε XP και account με password που περιέχει σύμβολα, νούμερα και χαρακτήρες δεν κατάφεραν να το σπάσουν. Ενώ account μόνο με γράμματα ή μόνο αριθμούς το έσπαγαν.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 22:30, 03-08-08:

@myle πως εξηγείς πως με 2-3 live cd που δοκίμασα δεν κατάφερα να αποκτήσω πρόσβαση στα έγραφα μου σε account των XP;
Μα αυτό δε γίνεται...

Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 22:36, 03-08-08:

Τέλος, κάτι cd που και καλά κυκλοφορούν για να σπάνε κωδικούς σε XP και account με password που περιέχει σύμβολα, νούμερα και χαρακτήρες δεν κατάφεραν να το σπάσουν. Ενώ account μόνο με γράμματα ή μόνο αριθμούς το έσπαγαν.
Μήπως τα data είναι encrypted;
Για το δεύτερο έτσι είναι. Θέλει πολύ χρόνο να σπάσεις κωδικό που δεν είναι λέξη και έχει από όλους τους χαρακτήρες.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:42, 03-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από myle
Μήπως τα data είναι encrypted;
ε και; Σημασία έχει ότι δεν διαβάζονται

Για το δεύτερο έτσι είναι. Θέλει πολύ χρόνο να σπάσεις κωδικό που δεν είναι λέξη και έχει από όλους τους χαρακτήρες.
Άρα ήμαστε οκ.

Βασικά δεν το πάει με δοκιμές αρά ο προσπαθεί να αποκωδικοποιήσει το κωδικό στην μορφή που είναι αποθηκευμένο. Μάλιστα υπάρχει ένα site που στέλνεις αυτό το κωδικό και στο αποκωδικοποιεί μετά από καμία ώρα και στο στέλνει με e-mail

Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 22:51, 03-08-08:

ε και; Σημασία έχει ότι δεν διαβάζονται
Προφανώς δεν είναι το ίδιο. Αν τα κρυπτογραφήσεις με ένα πρόγραμμα, μπορείς να τα αποκρυπτογραφήσεις μόνο με το ίδιο, εκτός και αν κάποιος έχεις στο σπίτι του (που θα πρέπει στην προκειμένη περίπτωση να είναι λίγο μεγάλο) κάποιο supercomputer.
Αν δεν κάνω λάθος όμως by default τα XP δεν τα κρυπτογραφούν, και επίσης αν "χαλάσουν", χάνεις τα δεδομένα σου, εκτός αν έχεις backup.

Βασικά το πάει με δοκιμές και προσπαθεί να αποκωδικοποιήσει το κωδικό στην μορφή που είναι αποθηκευμένο.
Τώρα συμφωνούμε. Αυτό που κάνει με απλά λόγια είναι δοκιμάζει κωδικούς, πχ το 300provata κωδικοποιόντας τους με την ίδια κωδικοποίηση που έχει χρησιμοποιηθεί για τον κωδικό που όντως έχει το σύστημα και συγκρίνοντας το αποτέλεσμα. Αν είναι ίδιο δλδ πχ το 300provata μπορεί να αντιστοιχεί στο 1784be15d456bb58beacc0e95de2c967,και είναι και αυτή η αντιστοιχία του κωδικού, τότε τον έχουμε βρει. Είναι μονοσήμαντη η σχέση (προφανώς).

Μάλιστα υπάρχει ένα site που στέλνεις αυτό το κωδικό και στο αποκωδικοποιεί μετά από καμία ώρα και στο στέλνει με e-mail
Επίσης υπάρχουν sites που στέλνεις το msn address σου και τον κωδικό σου και υποτίθεται σου λέει ποιοι σε έχουν κάνει block. Βέβαια αν λέμε το ίδιο site αυτό που λες δουλεύει, ενώ το άλλο απλά την πάτησες, αλλά και τα δύο τα βρίσκω εξίσου αφελή.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:34, 17-08-08:

παιδια μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ειναι το service pack;να το εγκαταστησω;ειναι καλο;εχω τα γνησια τα vsta......χρειαζεται;

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 18:51, 17-08-08:

Μια συλλογή απο fixes, patches κτλ που (υποτίθεται οτι) βελτιώνουν διάφορες πτυχές του λειτουργικού συστήματος του υπολογιστή σου.
Να το βάλεις.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 18:58, 17-08-08:

οκ.......ευχαριστω πολυ!αλλα γτ υποτιθεται;αν δν κανει δουλεια να μην το βαλω.......

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 19:15, 17-08-08:

Στο σύνολό του κάνει δουλειά, ειδικά σε θέματα ασφάλειας, να το βάλεις.
Τα επι μέρους fixes καμιά φορά δεν δουλεύουν ακριβώς όπως πρέπει απλά. Κλείνει μια τρύπα κι ανοίγει κάποια άλλη

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:31, 17-08-08:

οκ!θα τ βαλω...με επισες!!!!!

:thanks:!!!!!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:51, 25-08-08:

A third of Vista PCs downgraded to XP

Vistaʼs death march picked up some pace yesterday, after a metrics researcher revealed that nearly 35 per cent of PCs built to run the Windows operating system have been downgraded to XP.
In a survey of more than 3,000 computers, performance testing software developer Devil Mountain Software estimated that more than one in three new machines had either been downgraded by vendors such as Dell, or by customers once they bought the PC.
Σε έρευνα που έγινε φαίνεται πως το 1/3 των υπολογιστών που αρχικά αγοράστηκαν με Windows Vista έχουν γίνει downgraded σε XP. Όχι και τόσο καλά νέα αυτά για την Microsoft έτσι;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:59, 25-08-08:

Δεν είναι νέο ότι οι χρήστες δεν προτιμούν τα vista ... εξάλλου εδώ και καιρό η Microsoft κάνει ότι μπορεί να αλλάξει αυτή την (λανθασμένη (;) ) άποψη ακόμη και με την βοήθεια του Marketing

Παράθεση

Nikos 4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikos 4
Ο Nikos 4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Nikos 4 έγραψε στις 22:31, 24-07-10:

καλησπέρα εχω ενα προβλημα με ενα update στα windows vista που αποτυγχανει συνεχως,
εδώ και δυο μηνες μου ερχετε μια αυτόματη ενημέρωση απο το windows update και καθε φορα αποτυγχάνει να την εγκαταστήσει ο κωδικός της είναι ((ΚΒ981793)),δηλ. ενημερωση για τα windows vista (ΚΒ981793) πιο σιγεκριμενα..
οποιος γνωριζει πως μπορω να το διορθωσω ας απαντήσει...!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:02, 25-07-10:

Εμένα μου τα κάνει όλα τα update κανονικά... Ποια έκδοση έχεις???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 26-07-10 στις 09:08. Αιτία: Διαγραφή quote
Παράθεση

Nikos 4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nikos 4
Ο Nikos 4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Nikos 4 έγραψε στις 19:09, 25-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Εμένα μου τα κάνει όλα τα update κανονικά... Ποια έκδοση έχεις???
Εχω windows vista 32-bit

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:11, 31-07-10:

Μπορείς να το κατεβάσεις και manual από εδώ
http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:39, 01-08-10:

Για την ιστορία, το παρακάτω άρθρο είχε τυπογραφικό:
Ο σωστός τίτλος ήταν A third of Vista PCs upgraded to XP.

Γράφω λοιπόν εδώ πέρα για κάτι που μου προκάλεσε εντύπωση. Έχω λοιπόν ένα λαπτοπάκι με:
  • Intel Core Duo T7200 @ 2.00 GHz, 4MB L2 unified cache
  • 2 GB RAM
  • ATI Radeon X1600 256 MB

Κοπής 2007. Τον αγόρασα προεγκατεστημένο με Windows Vista (ακόμα κλαίω τα λεφτά μου) και με περασμένους τους drivers του κατασκευαστή.

Υποτίθεται λοιπόν ότι θα έπαιζε το Civilization IV. Έλα όμως που και κόλλαγε απίστευτα και είχα την παρακάτω οθόνη:

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο το έκανα upgrade σε Windows XP, SP3 με clean install. Τους drivers τους βρήκα μόνος μου, ύστερα από πολύ ψάξιμο και κόπο. Εντέλει, χωρίς να αλλάξω hardware, αλλά απλά λειτουργικό και παίρνοντας τους αντίστοιχους drivers, το σύστημά μου λειτουργεί κανονικά.

Χώρια που πετάει, εν αντιθέσει με τα Vista που σερνόντουσαν, παρά τη 2 GB RAM. Μου θύμισαν τις εποχές των Windows Millenium Edition, όπου υπήρχε ένα απίστευτο lag στο Empire Earth. Τα units ένιωθαν μετά από κάνα λεπτό.

Συμπέρασμα: κρίμα τα λεφτά που έδωσα στα Vista - και τα office 7 που ποτέ δεν χρησιμοποίησα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Microsoft Windows Live Messenger - Από emufear
      Το θέμα έχει λάβει 488 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-13 στις 23:52.
    • Windows 7 vs. Windows Vista - Από Άγγελος
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-12 στις 20:47.
    • Microsoft Windows 7 - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 561 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-11 στις 14:06.
    • Windows XP ή Windows Vista; - Από Carl
      Το θέμα έχει λάβει 270 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-07-09 στις 18:10.
    • Microsoft Windows Server - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Microsoft.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-11-08 στις 23:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους