Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,090 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σε ποια ηλικία θεωρείτε σωστό να σταματούν οι "γονικές παροχές";

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:43, 31-07-05:

Τώρα τελευταία βρέθηκα σε μια συζήτηση πέρι αγγλίδων και ελληνίδων και σε κάποιο σημείο ειπώθηκε οτι στο εξωτερικό οι γονείς σταματάνε να χαρτζιλικώνουν τα παιδιά τους μόλις κλείσουν τα 18 και μάλιστα οτι το θεωρούν αδιανόητο να συνεχίσουν. Στην Ελλάδα, όπως όλοι γνωρίζουμε η χρηματοδότηση συνεχίζεται μέχρι την περάτωση των σπουδών αλλά και πολλές φορές μετά απο αυτή.
Εσείς ποιά απο τις 2 αντιλήψεις ενστερνίζεστε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:47, 31-07-05:

Γενικά πιστεύω ότι όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο. Δυστυχώς πολλές φορές οι γονείς στην ελλάδα προσπαθούν να επειρεάσουν τις αποφάσεις των παιδιών τους χρησιμοποιόντας το οικονιμικό. Αυτό φυσικά τις περισσότερες φορές φέρνει σε σύγκρουση γονείς και παιδία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 21:48, 31-07-05:

εγώ βρήσκομαι κάπου στη μέση θα έλεγα... απλά μετά απο κάποια ηλικία πρέπει να αρχίζουν τα παιδιά να ψάχνουν απο μόνα τους άλλο τρόπο στο να κερδίζουν χρήματα. Βέβαια σε αυτό παίζει συμαντικό ρόλο και ο γονιός με την παιδεία του και με το πώς εχει μεγαλώσει το παιδί του. Το θέμα είναι να αλλάξουν τα πράγματα μετά απο κάποια ηλικία όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί το θέλουν.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:54, 31-07-05:

Κι εγώ κάπου στη μέση είμαι... Θεωρώ οτι είναι καλύτερο όταν υπάρχει καλή σχέση γονέα-παιδιού να χρηματοδοτούνται οι σπουδές αλλά όταν τελειώσουν να χαράξει το παιδί το δικό του δρόμο. Δυστυχώς πολλές φορές όμως, δεν υπάρχει fair play σε αυτό το θέμα οπότε καταλήγει είτε ο γονιός να χρησιμοποιεί τα χρήματα σαν μέσο για να ελεγξει το παιδί, είτε το παιδί να καλοπερνάει με τα λεφτά των γονιών και να τελειώνει τη σχολή στο διπλάσιο και βάλε του προβλεπόμενου χρόνου αδιαφορόντας για το άν οι γονείς του ζορίζονται για να το σπουδάσουν...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:12, 31-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
το παιδί να καλοπερνάει με τα λεφτά των γονιών και να τελειώνει τη σχολή στο διπλάσιο και βάλε του προβλεπόμενου χρόνου αδιαφορόντας για το άν οι γονείς του ζορίζονται για να το σπουδάσουν...
Σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε οι γονείς? (νομίζω οτι αυτή η συμπεριφορά που ίσως να έχει το παιδί τους, είναι δικό τους λάθος)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:14, 31-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Σε αυτή την περίπτωση δεν φταίνε οι γονείς? (νομίζω οτι αυτή η συμπεριφορά που ίσως να έχει το παιδί τους, είναι δικό τους λάθος)
Δεν νομίζω ότι φταίνε μόνο οι γονείς... Κυρίως το καταλογίζω στον αδύναμο χαρακτήρα του ανθρώπου...

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 07:59, 01-08-05:

και μενα μου δινουν ακομη οι γονεις μου χρηματα κατα καποιο τροπο αφου πληρωνουν καποια εξοδα μου, δεν το θεωρω κακο απο την στιγμη που θα μπορουσα να τα πληρωνω και μονη μου, δλδ οι γονεις μου ξερουν καλα πως δεν εξαρτωμαι απο την οικονομικη ενησχιση που μου δινουν.

Για μενα το προβληματα ξεκινουν οταν τα παιδια εξαρτωνται απο την οικονομικη ενυσχιση των γονιων

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:49, 01-08-05:

Καμία φορά αντι για καλό ποιό πολύ κακό γίνεται. Αν τα παιδιά ξέρουν ότι έχουν πάντα πλάτη τους γονείς τους δεν πέρνουν ρίσκα και δεν ζορίζονται αρκετά. Καλο είναι μετά απο μια ηλικία ο καθένας να ορίζει την ζωή του και οι γονείς να είναι απλά μαι λύση ανάγκης (αν χρειαστεί) Εγώ απο τα 23 πληρώνω σπίτι και όλα τα έξοδα του και απο τα 17 μου είμουν οικονομικά ανεξάρτητος.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:02, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Καμία φορά αντι για καλό ποιό πολύ κακό γίνεται. Αν τα παιδιά ξέρουν ότι έχουν πάντα πλάτη τους γονείς τους δεν πέρνουν ρίσκα και δεν ζορίζονται αρκετά. Καλο είναι μετά απο μια ηλικία ο καθένας να ορίζει την ζωή του και οι γονείς να είναι απλά μαι λύση ανάγκης (αν χρειαστεί) Εγώ απο τα 23 πληρώνω σπίτι και όλα τα έξοδα του και απο τα 17 μου είμουν οικονομικά ανεξάρτητος.
Από τα 17, εννοείς ότι δούλευες από τα 17;

Για μενα το προβληματα ξεκινουν οταν τα παιδια εξαρτωνται απο την οικονομικη ενυσχιση των γονιων
Για εμένα το πρόβλημα ξεκινάει όταν οι γονείς εκμεταλλεύονται την εξάρτηση αυτή.
Γενικά για έναν φοιτητή ή γενικά για κάποιον που είναι στο μάζεμα των εφόδιων. δεν το θεωρώ κακό να ειναι εξαρτημένος οικονομικά απο γονείς, το θεωρώ απόλυτα λογικό.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:14, 01-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Από τα 17, εννοείς ότι δούλευες από τα 17;

Για εμένα το πρόβλημα ξεκινάει όταν οι γονείς εκμεταλλεύονται την εξάρτηση αυτή.
Γενικά για έναν φοιτητή ή γενικά για κάποιον που είναι στο μάζεμα των εφόδιων. δεν το θεωρώ κακό να ειναι εξαρτημένος οικονομικά απο γονείς, το θεωρώ απόλυτα λογικό.

Ναι! απο τα 17 δουλέυω. Στην τελική όσο τους αφήνεις τους γονείς να σου παίρνουν, να σε βοηθάνε κτλ τόσο μεγαλύτερη άποψη έχουν για ότι κάνεις. Και φυσικά δεν μιλάμε για φοιτιτές δεν μπορείς να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και φοιτητής δεν γίνονται και τα δυο μαζί κάτι θα κάνεις λάθος. Δυο γνωστά μου άτομα κάθονται και τα ξήνουν όλη την μέρα ο ένας ειδικά τεραστιος κοπρίτης επειδή οι γονείς του είναι ματσό, το μόνο που κάνει είναι να βγαίνει κάθε βράδυ και να παίζει με το playstation. 24 είναι ούτε δουλειά ούτε σχολή, τίποτα απλά βγένει και κάνει ισόβιες διακοπές, απαράδεκτος!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:22, 01-08-05:

Ναι! απο τα 17 δουλέυω. Στην τελική όσο τους αφήνεις τους γονείς να σου παίρνουν, να σε βοηθάνε κτλ τόσο μεγαλύτερη άποψη έχουν για ότι κάνεις. Και φυσικά δεν μιλάμε για φοιτιτές δεν μπορείς να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και φοιτητής δεν γίνονται και τα δυο μαζί κάτι θα κάνεις λάθος. Δυο γνωστά μου άτομα κάθονται και τα ξήνουν όλη την μέρα ο ένας ειδικά τεραστιος κοπρίτης επειδή οι γονείς του είναι ματσό, το μόνο που κάνει είναι να βγαίνει κάθε βράδυ και να παίζει με το playstation. 24 είναι ούτε δουλειά ούτε σχολή, τίποτα απλά βγένει και κάνει ισόβιες διακοπές, απαράδεκτος!
Εντάξει αυτό είναι το ένα άκρο. Όσο για τους φοιτητές που και δουλεύουν και είναι φοιτητές αρκετή είναι αυτή που τα έβγαλαν πέρα αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει ούτε στο έλαχιστο. Μόνο για καμία ημιαπασχόληση ή σε περίπτωση ανάγκης

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 12:31, 01-08-05:

και γω ειμαι αρκετα χρονια οικονομικα ανεξαρτητη και συντηρω σπιτι απο τα 24(οχι μονη μου αλλα με τον αντρα μου) αλλα δεν πιστευω οτι ολοι οι γονεις βοηθουν για να ελεγχουν, εμενα μου πληρνουν οτι εχει να κανει με service και ασφαλεια αυτ/του γιατι ο πατερας μου ασχολειται με το αμαξι αποκλειστηκα (οχι ποτε δε μου τη λεει αν το ψιλοτρακαρω) και οταν παμε για ψωνια με τη μαμα μου πληρωνει παντα εκεινη, αλλα μεχρι εκει.
Γενικα πιστευω οτι ειναι θεμα νοοτροπιας αν οι γονεις ειχαν παντα διαθεση να ελεγχουν πολυ το παιδι θα το κανεουν για οσο καιρο το παιδι τους το επιτρεπει

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:53, 01-08-05:

θα συμφωνήσω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Και ναι σίγουρα υπάρχουν γονείς που με τα χρήματα "δένουν" τα παιδιά τους, αλλά υπάρχουν και παιδιά που εκμεταλεύονται τους γονείς.
Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα φοιτητών που ενώ η σχολή δεν απαιτεί καθημερινή παρουσία, έχουν μείνει 3-4 μαθήματα για πτυχίο και κάθονται σπίτι και τα ξύνουν ενώ κάποιοι άλλοι κοπιάζουν για να "σπουδάσει" το καμάρι του σπιτιού.

Πιστεύω ότι ναι μεν είναι θέμα χαρακτήρα του παιδιού αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης το έχουν οι γονείς και το τι διαπαιδαγώγηση έχουν δώσει στο παιδί τους.

Θυμάμαι όταν ήμουν 16 χρονών και ζήτησα για πρώτη φορά να πάω διακοπές μόνη μου....
Οικονομικό πρόβλημα δεν υπήρχε αλλά μου είπαν ότι αν θέλω να πάω διακοπές μόνη μου θα πρέπει να τις ΚΕΡΔΙΣΩ με τον ιδρότα μου.
Δούλεψα δύο μήνες και πήγα τον τρίτο μήνα διακοπές με τα δικά μου χρήματα, και τα "ρέστα" τα έδωσα στο σπίτι μου για όλα όσα μου προσέφεραν.
Στα 18 άρχισα να σπουδάζω, και από το δεύτερο έτος της σχολής μου, δούλευα και σπούδαζα ταυτόχρονα ενώ και πάλι δεν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα σπίτι.
Γενικώς έμαθα από αρκετά μικρή τη δυσκολία του να βγάζω χρήματα με τη δουλειά μου και γιαυτό έμαθα να σέβομαι και να εκτιμώ τις παροχές των γονιών μου.
Ακόμα και σήμερα, οι γονείς μου πυκνά συχνά με βοηθάνε οικονομικά είτε το χρειάζομαι είτε όχι. Δεν το θεωρώ κακό να με ενισχύουν αν μπορούν και το θέλουν από τη στιγμή που και εγώ με τη στάση μου χρόνια τώρα έχω δείξει ότι δεν το εκμεταλεύομαι και αυτοί με τη σειρά τους έχουν αποδείξει ότι δεν το χρησιμοποιούν σαν μέσον για να με καβαλάνε!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:14, 01-08-05:

Δουλεύω από τα 16 μου...κάνοντας μικρά διαλλείματα ενδιάμεσα..Σαν φοιτήτρια επέλεξα να δουλεύω συγχρόνως....Δεν μου έκανε κακό ενώ οι γονείς με αντιμετώπιζαν πολύ διαφορετικά!Και δεν μπορούσαν να επεμβούν για τα σ/κ που έφευγα ή για τις διακοπές....Υπήρχαν στιγμές που τσοντάριζαν ή στιγμές που έβγαινα με τη μαμά για ψώνια και τις τα έκανα εγώ δώρο...Το συναίσθημα απερίγραπτο...Από Σεπτέβριο σκοπεύω να μείνω και μόνη μου ώστε να ανεξαρτοποιηθώ πλήρως

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:27, 01-08-05:

Δεν διαβασα το θεμα καθολου και απλα απανταω στην αρχηκη ερωτηση

Εγω πιστευω πως το σωστο ειναι οι γονεις να στηριζουν τα παιδια οικονομικα (και οχι μονο) μεχρι αυτα να ορθοποδισουν. Εφοσων αυτο γινει στα 18 εχει καλος, εφοσον ομως υπαρχουν σπουδες και πιθανος καπια χρονια μετα της σπουδες οσπου να διαρτει καπου αυτο το "παιδι" πως να ζησει;

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:36, 06-08-05:

Εγώ θα συμφωνήσω με την κακή επιρροή και την Τζίλι
κι εγώ δουλέυω απο τα 15 μου στις διακοπές του σχολείου μετα φοιτήτρια πάλι σε διακοπές αλλά σε 2 μήνες έβγαζα παρα πολλά και μόνο 2 μήνες ή 3 χρειάζοταν να μου στέλνουν λεφτά οι γονείς μου.
Ταυτόχρονα με σπουδές δεν δούλευα δεν ήθελα γιατί δεν θα μπορούσα ταυτόχρονα και την σχολή να τα πάω τόσο κάλα οσο τα πήγα. και έχω ζωντανά παραδείγματα απο άτομα που δούλευαν και σπούδαζαν ταυτόχρονα.
Πάντως οι γονείς μου δεν μου κάουν κουμάντο λόγω χρημάτων.
Πιστεύω πως οι γονείς πρέπει να βοηθούν οικονομικά μέχρι τα παιδιά να ορθοποδήσουν.
δεν εννοω να είναι 27 χρόνων γαιδούρι να τα ξύνει και να ζει απο τους γονείς.

Παράθεση

billthevampire

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη billthevampire
Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 210 μηνύματα.

O billthevampire έγραψε στις 13:13, 18-08-05:

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Dark_kronos.

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 23:50, 19-08-05:

πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολα να είσαι (συνεπής) φοιτητής και να βγάζεις αρκετά ώστε να μην έχεις ανάγκη για οικονομική βοήθεια από το σπίτι σου. Νομίζω ότι είναι σωστό οι γονείς να στηρίζουν το παιδί μέχρι να βγάλει την σχολή του αλλά χωρίς υπερβολές... δηλαδή άμα θέλει το παίδι να αγοράσει κάτι ακριβό το όποιο δεν έχει και ανάγκη (ότιδηποτε και να είναι αυτό) να στρώσει τον κώλο του να δουλέψει να το αγοράσει...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:59, 06-09-05:

... Και φυσικά δεν μιλάμε για φοιτιτές δεν μπορείς να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και φοιτητής δεν γίνονται και τα δυο μαζί κάτι θα κάνεις λάθος...
Διαφωνώ. Αν είναι στον άνθρωπο (και επομένως και στον φοιτητή), θα μπορεί να δουλέψει παράλληλα με τις σπουδές του. Και καλό θα του κάνει, και θα είναι οικονομικά ανεξάρτητος, όσο μπορεί βέβαια. Τουλάχιστον δεν θα τρέχει στους γονείς του να του δώσουν χρήματα να πάει για καφέ.

Λάθος δεν κάνεις ποτέ αν αποφασίσεις να σπουδάσεις και να δουλέψεις. Για μένα, δείχνει προσγειωμένο άνθρωπο που παίρνει στα σοβαρά ΚΑΙ τη ζωή ΚΑΙ τις σπουδές.

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 19:34, 06-09-05:

Νομίζω οτι το θέμα έχει να κάνει περισσότερο με το τι κρύβεται πίσω απ τη γονική παροχή παρά με το αν είναι σωστό ή λάθος για το πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να ο γονιός να δίνει και το παιδί να παίρνει.Είναι σχέσεις ανάμεσα σε αδύναμες και εξαρτώμενες προσωπικότητες όπου ο γονιός προσπαθεί με το συνεχές σπονσοράρισμα να δέσει το παιδί του ψυχολογικά για καθαρά εγωιστικούς λόγους ( εξασφαλίζει την αφοσίωση και την αγάπη του παιδιού του για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα,έτσι όπως βέβαια την εννοεί ως "αγάπη" ο ίδιος ο γονιός).Το παιδί απ την άλλη (όντας ακόμα και απείθαρχο) συνηθίζει στην εύκολη ηδονή του έτοιμου και δεν μπαίνει στη διαδικασία να κερδίσει το ίδιο απο μόνο του κάτι γιατί αυτή η διαδικασία συνεπάγεται κάποια μορφή πόνου (κούραση,αγώνας) με αποτέλεσμα να γίνεται εξαρτώμενο όν.Έτσι ο ψυχικά εξαρτημένος γονέας σιγουρεύει τη σχέση του με το υλικά εξαρτημένο παιδί του και ο ένας προσφέρει στον άλλον σε υπερβολικό βαθμό (εξάρτηση) αυτό που τους λείπει.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 07:57, 07-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Λάθος δεν κάνεις ποτέ αν αποφασίσεις να σπουδάσεις και να δουλέψεις. Για μένα, δείχνει προσγειωμένο άνθρωπο που παίρνει στα σοβαρά ΚΑΙ τη ζωή ΚΑΙ τις σπουδές.
Γιατί διαχωρίζεις τις σπουδές από τη ζωή;Οι σπουδές δεν είναι ένα κομμάτι της ζωής ;Ή μήπως οι φοιτητές ζούνε σε μια αποστειρωμένη γυάλα;Όχι..

Λάθος είναι για μένα είναι εφόσον αποφάσισες να σπουδάσεις ,να μην έχεις ως προτεραιότητα τις σπουδές σου και ο,τι περιλαμβάνουν αυτές...
Αν θέλεις να παρακολουθείς μαθήματα καθημερινά (καλά είναι τα βιβλία,αλλά ανάλογα τη σχολή και ανάλογα τα μαθήματα,το διάβασμα από τα βιβλία δεν αρκεί...),
Αν πρέπει να παρακολουθείς και εργαστήρια,
Αν θέλεις παράλληλα με τη σχολή σου να κάνεις κι άλλα πράγματα (πχ να μάθεις και καμιά γλώσσα,να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο που σε ενδιαφέρει ή ο,τιδήποτε άλλο),
η προτερεότητα σου είναι αυτά...

Και ναι δεν έχω την απαίτηση από το μελλοντικό μου παιδί να σπουδάζει και να δουλεύει παράλληλα-εφόσον εγώ μπορώ να το βοηθήσω- για να μου αποδείξει ότι είναι προσγειωμένο,γιατί πρώτον αυτό ευτυχώς ή δυστυχώς η ζωή του του δίνει πολλές ευκαιρίες καθημερινά να το αποδείξει(με τις αντιλήψεις του,τη νοοτροπία του,τη στάση του απέναντι στους συνανθρώπους του,τις σχέσεις του με τους ανθρώπους κα)
και δεύτερον γιατί απλά θεωρώ τις σπουδές ήδη εργασία...Ο φοιτητής ήδη δουλεύει.
Μια δεύτερη δουλειά την κρίνω αναγκαία μόνο όταν κρίνεται θέμα επιβίωσης ή όταν δε σου αρκούν τα χρήματα της πρώτης δουλειάς για να κάνεις τη ζωή που εσύ θέλεις.

π.ς.Για την ιστορία έκανα τότε και δεύτερη δουλειά πέρα από την πρώτη ,τις σπουδές,όμως ήταν θέμα επιβίωσης.Και δεν της έδωσα μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτές που είχε:το μέσο για να επιβιώσω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drunk : 07-09-05 στις 08:17.
Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PowerZ
H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 18:09, 16-10-05:

παιδια που λετε εγω ειμαι ενα γαιδουρι 23χρονο που ζω με μητερα και αδερφη και μου τα πληρωνουν ολα!!
το μονο που εκανα ηταν να τελειωσω με το ζορι το λυκειο και μετα ενα ιεκ που τελικα δεν μου αρεσε καθολου τσαμπα και τα 2 χρονια εκει οποτε οποια δουλεια και να πιασω δεν προκειται ποτε να ειναι αρκετα με τα προσοντα που εχω ετσι προτιμω να καθομαι σπιτι αφου μου δεινουν αρκετα καλα λεφτακια!

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 13:10, 17-10-05:

Υποθέτω όμως ότι η μητέρα σου έχουν κάποια επιχείρηση ώστε και το μέλλον σου γενικότερα είναι εξασφαλισμένο;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:21, 17-10-05:

ναι...επιχείρηση "ταίστε το γαϊδούρι"
εξασφαλισμένο μέλλον για το γαϊδούρι

(j/k)

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:37, 17-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από PowerZ
παιδια που λετε εγω ειμαι ενα γαιδουρι 23χρονο που ζω με μητερα και αδερφη και μου τα πληρωνουν ολα!!
το μονο που εκανα ηταν να τελειωσω με το ζορι το λυκειο και μετα ενα ιεκ που τελικα δεν μου αρεσε καθολου τσαμπα και τα 2 χρονια εκει οποτε οποια δουλεια και να πιασω δεν προκειται ποτε να ειναι αρκετα με τα προσοντα που εχω ετσι προτιμω να καθομαι σπιτι αφου μου δεινουν αρκετα καλα λεφτακια!
Ήθελα να ήξερα δεν βαριέσαι να μην κάνεις τίποτα;Δεν έρχονται μέρες που πια ο καφές και η βόλτα δεν σε γεμίζει και νοιώθεις κενή;Δεν ζηλεύεις που όλοι οι γνωστοί σου τρέχουν,έχουν υποχρεώσεις,δουλεύουν,σπουδάζουν κι εσύ απλώς περιμένεις (τι άραγε να κυλήσουν οι μέρες;Φαντάζομαι ότι άκόμη και τις διακοπές δεν μπορείς να ευχαριστηθείς αφού για σένα κάθε μέρα είναι αργία....
Ακόμη κι αν στο ΙΕΚ σπούδασες κατι που δεν σε ενδιέφερε,δεν μπορεί κάπου θα έχεις και εσύ μια κλίση,γιατί δεν το ψάχνεις;Όχι τόσο για τα χρήματα αλλά για να κάνεις και εσύ κάτι στη ζωή σου,να δραστηριοποιηθείς.Έστω μια εθελοντική εργασία(προφανώς έχεις απεριόριστο ελεύθερο χρόνο).Εγώ στη θέση σου θα ένοιωθα το λιγότρο μίζερη...................................

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:42, 17-10-05:

Μην το αντιμετωπίζεις με τόσο χιούμορ, διότι τελικά μόνο στον εαυτό σου κάνεις κακό. Όταν η οικογένεια σου δεν θα μπορεί να σου προσφέρει πια, και όταν θα είσαι αναγκασμένη να βγεις στον χώρο της εργασίας και να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα της επιβίωσης, τότε θα ζοριστείς πολύ περισσότερο απ'ότι αν είχες αρχίσει από πιο πιτσιρίκα να μαθαίνεις να κάνεις το κουμάντο σου στα οικονομικά σου. Εφόσον αυτή τη στιγμή κανείς δεν σε πιέζει, ξεκίνα μια part time δουλειά και προσπάθησε να ανεξαρτητοποιηθείς σιγά σιγά. Θα σου κάνει καλό.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:49, 17-10-05:

Στηριζόμενη στο μήνυμα της PowerZ, θα ήθελα να επισημάνω και το φταίξιμο των γονιών σε αυτό το θέμα. Η υπερβολική αγαπη και η υπερπροστασία για να μην μας λειψει τίποτα ως παιδιά, μας κάνουν μαλθακούς, εγωιστές και παρτάκηδες. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου, να κάνω ανόητα έξοδα στηριζόμενη στο σκεπτικό ότι αν ζητήσω μια μικρή βοήθεια από τους γονείς μου δεν θα μου την αρνηθούν. Εδώ λοιπόν φταίνε εκείνοι, που με έμαθαν έτσι. Διότι αυτά θα έπρεπε να μου τα είχαν κόψει από την ημέρα που έπιασα δουλειά. Τι πάει να πει "το χρειαζόμουν το 25ο ζευγάρι παπούτσια"? Αναρωτιέμαι τι θα κάνω στο μέλλον, όταν θα έχω τη δική μου οικογένεια να φροντίσω. Πάλι απ'τη μαμά μου θα ζητάω? Δεν νομίζω......

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 14:01, 17-10-05:

Θεωρητικα απο την στιγμη που θα πιασει καποιος δουλεια πρεπει να μαθει να τα βγαζει περα μονος του.

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 14:06, 17-10-05:

Ναι αλλα αν καποιος δουλευει και δεν τα βγαζει περα; Οι γονικες ευκολιες σταματουν αναλογα με τις αναγκες των παιδιων τους. Π.χ. καποιος που σπουδαζει θα δεχεται τις παροχες των γωνιων του μεχρι να αποφοιτησουν, δηλαδη γυρω στα 22-23.

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

H PowerZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H PowerZ έγραψε στις 15:46, 17-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ήθελα να ήξερα δεν βαριέσαι να μην κάνεις τίποτα;Δεν έρχονται μέρες που πια ο καφές και η βόλτα δεν σε γεμίζει και νοιώθεις κενή;Δεν ζηλεύεις που όλοι οι γνωστοί σου τρέχουν,έχουν υποχρεώσεις,δουλεύουν,σπουδάζουν κι εσύ απλώς περιμένεις (τι άραγε να κυλήσουν οι μέρες;Φαντάζομαι ότι άκόμη και τις διακοπές δεν μπορείς να ευχαριστηθείς αφού για σένα κάθε μέρα είναι αργία....
Ακόμη κι αν στο ΙΕΚ σπούδασες κατι που δεν σε ενδιέφερε,δεν μπορεί κάπου θα έχεις και εσύ μια κλίση,γιατί δεν το ψάχνεις;Όχι τόσο για τα χρήματα αλλά για να κάνεις και εσύ κάτι στη ζωή σου,να δραστηριοποιηθείς.Έστω μια εθελοντική εργασία(προφανώς έχεις απεριόριστο ελεύθερο χρόνο).Εγώ στη θέση σου θα ένοιωθα το λιγότρο μίζερη...................................
οταν λες δεν κανω τιποτα τι εννοεις? τουλαχιστον δεν καθομαι ολη μερα και αλλαζω καναπεδες οπως νομιζεις.ασχολουμαι με πρωταθλητισμο και μου τρωει παρα πολλες ωρες καθε μερα. και σε πληροφορω δε νοιωθω καθολου μιζερη το αθλημα μου μου γεμιζει οχι μονο την μερα αλλα και την ζωη μου ολοκληρη.
ποτε δεν ημουν της καφετεριας και του καναπε.και απο την αλλη δεστο κ αλλειως.με τα προσοντα που εχω πανω απο βασικο δεν προκειται να παρω.γιατι να παω να δουλεψω καπου που να ξυπναω στις 7 να καθομαι εκει 8 ωρες και να μην μου μενει χρονος για τον πρωταθλητισμο μου και στο τελος του μηνα να περνω 500 ευρω? αφου μπορω και ξυπναω οτι ωρα θελω και να εχω παραπανω χρηματα!
δεν σου λεω οτι χερομαι γι αυτο.δεν ειναι ωραιο να εισαι 23 και να στα πληρωνουν ολα οι γονεις σου.μακαρι να ειχα το μυαλο οταν χρειαζοτανε και να ειχα στρωσει κωλο να περναγα πουθενα.
το μεγαλυτερο ονειρο μου ειναι να μεινω μονη και να ανεξαρτοποιηθω απο τους γονεις μου αλλα το ξερω πως αυτο για μενα ειναι ακατορθωτο..

Παράθεση

PowerZ

Νεοφερμένος

H PowerZ έγραψε στις 15:52, 17-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Στηριζόμενη στο μήνυμα της PowerZ, θα ήθελα να επισημάνω και το φταίξιμο των γονιών σε αυτό το θέμα. Η υπερβολική αγαπη και η υπερπροστασία για να μην μας λειψει τίποτα ως παιδιά, μας κάνουν μαλθακούς, εγωιστές και παρτάκηδες. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου, να κάνω ανόητα έξοδα στηριζόμενη στο σκεπτικό ότι αν ζητήσω μια μικρή βοήθεια από τους γονείς μου δεν θα μου την αρνηθούν. Εδώ λοιπόν φταίνε εκείνοι, που με έμαθαν έτσι. Διότι αυτά θα έπρεπε να μου τα είχαν κόψει από την ημέρα που έπιασα δουλειά. Τι πάει να πει "το χρειαζόμουν το 25ο ζευγάρι παπούτσια"? Αναρωτιέμαι τι θα κάνω στο μέλλον, όταν θα έχω τη δική μου οικογένεια να φροντίσω. Πάλι απ'τη μαμά μου θα ζητάω? Δεν νομίζω......
εχω εναν φιλο που ταυτοχρονα με το πανεπιστημιο σπουδαζει και οπερα.οι γονεις του απο την ωρα που εκλεισε τα 18 του πηραν δικο του σπιτι και του ειπαν τωρα βγαλτα περα μονος σου.ειλικρινα τον θαυμαζω. ταυτοχρονα μελεταει και κανει ιδιαιτερα μαθηματα σε παιδια για να βγαζει καποια χρηματα.το παιδι εινα τωρα 21 χρονων και εχει φτασει μεχρι την Γερμανια ολομοναχος για να καταφερει να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα χωρις καμια βοηθεια, να γινει τενορος!νοιωθω διπλα του το λιγοτερο ασχημα..
αυτος παλεβει για την ζωη του και γω τα εχω ολα ετοιμα.απο την μια βολευομαι και λεω τι καλα περναω ουτε κουραση ουτε τιποτα αλλα απο την αλλη θα μου αρεσε να ημουν ανεξαρτιτη και το λεω δεν το κρυβω εγω αν ημουν η μητερα μου και ειχα μια κορη στα 23 που καθεται δεν θα της εδεινα τιποτα.θα της ελεγα αν θες να κανεις το αθλημα σου να πας να δουλεψεις να το κανεις..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:07, 17-10-05:

γιατι να παω να δουλεψω καπου που να ξυπναω στις 7 να καθομαι εκει 8 ωρες και να μην μου μενει χρονος για τον πρωταθλητισμο μου και στο τελος του μηνα να περνω 500 ευρω? αφου μπορω και ξυπναω οτι ωρα θελω και να εχω παραπανω χρηματα!
δεν σου λεω οτι χερομαι γι αυτο.δεν ειναι ωραιο να εισαι 23 και να στα πληρωνουν ολα οι γονεις σου.μακαρι να ειχα το μυαλο οταν χρειαζοτανε και να ειχα στρωσει κωλο να περναγα πουθενα.
το μεγαλυτερο ονειρο μου ειναι να μεινω μονη και να ανεξαρτοποιηθω απο τους γονεις μου αλλα το ξερω πως αυτο για μενα ειναι ακατορθωτο..
Γιατι του χρονου τα 500 θα γινουν 600, τα 600 700 και παει λεγοντας. Οι γονεις σου θα ζουν για παντα; Θα σου προσφερουν αυτα τα 1000+ μεχρι να πεθανεις; Αν δεν βρεις τωρα καπια δουλια που να σουνει καπια λευτα ποτε θα βρεις; Οταν θα εισαι λιγο πριν την συνταξει και δεν θα σε θελει καμια εταιρια; Τοσοι και τοσοι δεν εχουν πτυχιο και ομως εχουν καταφερει να παιρνουν αρκετα καλους μιστους και να ειναι μικρη ηλικιακα.
Ο ξαδερφος μου πχ, ειναι 25. Δεν εχει καπιο πολοι σοβαρο χαρτι στα χερια του (βασικα τωρα δεν εχει κανενα, στον απριλιο θα το πιασει στα χερια του) αλλα δουλευει στην ρεσεψιων ενος ξενοδοχιου. Τα λευτα δεν ειναι τοσα ωστε να μενει μονος, να εχει ανετη ζωη και ετσι αλλα ασχολειτε με κατι, βγαζει λευτα τα οπια του τα συμπλιρωνουν οι γονεις του, αποκτα εμπειρια, εμπλουτιζει το βιογραφικο του και την προεργασια του. Εσυ αμα πας αυριο σε ενα μαγαζι που ζητα εναν πολιτη νομιζεις οτι θα σε παρουν αμα εχουν να επιλεξουν εσενα η καπια που εχει δουλεψει σε αλλα δυο μαγαζια και ειναι σε ολα τα αλλα ιδια με εσενα; Η νομιζεις οτι θα αντεξεις ευκολα το μαρτιριο ενος τριωρου μεσα σε ενα μαγαζι να εχιες να κανεις με της παραξενιες του καθενα; Αυτα σιγα σιγα ομως τα ξεπερνας, η δουλια σε σκληρενει. Και ο αλλος μου ξαδερφος ετσι ητενε μεχρι τα 28 του, τωρα επιασε δουλια και (οπως λεει ο ιδιο) χερετε πολυ την δουλια του, την ζωη του και μολις εστρωσε τον κολο του με την δουλια τον εστρωσε και στο διαβασμα και περασε τα μαθηματα που χροστουσε και πειρε και το Lower.
Ο πρωταθλιτισμος που λες οτι κανεις, οκ σου αρεσει και σε γεμιζει. Αλλα για δες το λιγο πιο περα, οταν γινεις 40 θα μπορεις να το κανεις ακομα; Δεν νομιζω..
Θα φτασεις ψηλα (πχ παν-ευρωπαεικο πρωταθλημα), αφου εχεις παει 24 και οχι, τοτε δεν το νομιζω. Δλδ ειναι ενα χομπι, τπτ παραπανω. τωτε γιατι δεν πιανεις μια δολια και στον ελευθερω χρονο σου να το κανεις και το αθλιμα σου. Ο πατερας μου πως συνδιαζε, γυμναστιριο (3-4 ωρες την ημερα) δουλεια (οχι και λιγη...) και εξοδο το βραδυ; Αμα γουσταρεις ολα τα κανεις...

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:04, 17-10-05:

Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος ηλικία παρά μόνο να αντιλιφθούμε την σωστή στιγμή ότι πρέπει να απελευθερωθούμε από κάθε είδους εξάρτηση (και ειδικά της οικονομικής που είναι πολύ ισχυρή) που μας κρατά βολεμένους αλλά απαίδευτους στην ζωή....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:53, 18-10-05:

PowerZ μπορείς να αρχίσεις απο τώρα να μαζεύεις προσόντα ώστε να μην χρειαστεί να παίρνεις απλώς το βασικό μισθό. Πχ σίγουρα ξέρεις καλά υπολογιστές, έτσι? Γιατι δεν πάιρνεις ένα χαρτί (πχ ECDL) που να το αποδεικνύει? Επίσης μιας και απ'οτι καταλαβαίνω οι γονείς σου δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα, γιατί δεν διαλέγεις κάποιο ΙΕΚ που πραγματικά σε ενδιαφέρει? "Μάθε τέχνη κι άστηνε, κι αν πεινάσεις πιάστηνε" που λένε. Έτσι θα μπορείς να ασχοληθείς με κάτι όταν δεν θα μπορείς πλέον να κάνεις πρωταθλητισμό.
Πάντως αν πραγματικά έχεις ταλέντο στον πρωταθλητισμό, προσπάθησε να το καλλιεργήσεις και μην ακους κανένα! Πιστευω οτι πρέπει πάντα να καλλιεργούμε τα ταλέντα μας και να ακολουθούμε την κλιση μας.
Ίσως κάποτε να βγάζεις τα προς το ζην και παραπάνω απο τον πρωταθλητισμό και να μην χρειαστει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:57, 18-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος ηλικία παρά μόνο να αντιλιφθούμε την σωστή στιγμή ότι πρέπει να απελευθερωθούμε από κάθε είδους εξάρτηση (και ειδικά της οικονομικής που είναι πολύ ισχυρή) που μας κρατά βολεμένους αλλά απαίδευτους στην ζωή....
Εκτός του απαίδευτους στη ζωή πρόσθεσε και το οτι δίνεις σε κάποιους (τους γονείς) το δικαιωμα να σου κατευθύνουν τη ζωή απειλώντας σε με την επιβίωση σου.

Πάντως βρε παιδιά εγώ που μου κοψε ο πατέρας μου τασ λεφτά επειδή δεν πηγα να δώσω ένα μάθημα τι να πω?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 16:10, 18-10-05:

....
Πάντως βρε παιδιά εγώ που μου κοψε ο πατέρας μου τασ λεφτά επειδή δεν πηγα να δώσω ένα μάθημα τι να πω?
εσυ είσαι καμμένη...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:13, 18-10-05:

Ή μάλλον, εγώ είμαι "απο άααααλλο ανέκδοτο"

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:11, 20-10-05:

PowerZ μπορείς να αρχίσεις απο τώρα να μαζεύεις προσόντα ώστε να μην χρειαστεί να παίρνεις απλώς το βασικό μισθό. Πχ σίγουρα ξέρεις καλά υπολογιστές, έτσι? Γιατι δεν πάιρνεις ένα χαρτί (πχ ECDL) που να το αποδεικνύει? Επίσης μιας και απ'οτι καταλαβαίνω οι γονείς σου δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα, γιατί δεν διαλέγεις κάποιο ΙΕΚ που πραγματικά σε ενδιαφέρει? "Μάθε τέχνη κι άστηνε, κι αν πεινάσεις πιάστηνε" που λένε. Έτσι θα μπορείς να ασχοληθείς με κάτι όταν δεν θα μπορείς πλέον να κάνεις πρωταθλητισμό.
Πάντως αν πραγματικά έχεις ταλέντο στον πρωταθλητισμό, προσπάθησε να το καλλιεργήσεις και μην ακους κανένα! Πιστευω οτι πρέπει πάντα να καλλιεργούμε τα ταλέντα μας και να ακολουθούμε την κλιση μας.
Ίσως κάποτε να βγάζεις τα προς το ζην και παραπάνω απο τον πρωταθλητισμό και να μην χρειαστει να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει
Αυτά ακριβώς....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:11, 05-07-06:

Εγώ πάλι μέχρι τώρα έπαιρνα κανονικότατα χαρτζηλίκι από γονείς. Σπούδασα στην πόλη μου, έμενα σπίτι μας, έκανα ταξίδια, εκδρομές, επενδύσεις, αθλήματα με τη βοήθειά τους ή έστω με όσα μάζευα από το χαρτζηλίκι μου. Βέβαια τελείωσα στην ώρα μου τη σχολή και για Πολυτεχνείο αυτό δεν είναι λίγο, άλλωστε και οι ίδιοι χαίρονταν με τις επιτυχίες μου και ενθάρρυναν τον τρόπου που επενέδυα τον ελεύθερό μου χρόνο σε άθληση κλπ.
Τώρα είμαι εξωτερικό, πάλλι εκείνοι πληρώνουν τα δίδακτρα και το σπίτι μου.

Αλλά από Οκτώβριο θα βρω δουλειά ή διδακτορικό και θα γίνω ανεξάρτητη...!

Ξέρω ότι πάντα θα τους αρέσει να μου προσφέρουν πράγματα, αλλά αυτό δε σήμαινε ποτέ ότι με είχαν κακομαθημένο, μιας και πάντα μου τόνιζαν το μέτρο που θα κρατούσαμε...

Και, ναι, γενικά: Αρχικά θα ενθάρρυνα κι εγώ το παιδί μου να επενδύσει στη χαρά της ηλικίας του και να μάθει πράγματα, προσφέροντάς του λεφτά για μικρές χαρές, αθλητικές και πνευματικές δραστηριότητες... και μαζεύοντάς το όποτε βλέπω ότι επαναπαύεται. Αλλά μέχρι να ορθοποδήσει (και δε μιλάμε στα 30) θα το στηρίξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:48, 05-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

Αλλά από Οκτώβριο θα βρω δουλειά ή διδακτορικό και θα γίνω ανεξάρτητη...!
axaxaxaxaxa...αυτό με το συνδυασμό διδακτορικού και ανεξαρτησίας είναι το ανέκδοτο της ημέρας έτσι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:21, 05-07-06:

axaxaxaxaxa...αυτό με το συνδυασμό διδακτορικού και ανεξαρτησίας είναι το ανέκδοτο της ημέρας έτσι?
Πίστεψέ με, εδώ που μένω, είναι...!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:28, 05-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πίστεψέ με, εδώ που μένω, είναι...!!!
Eίναι?

εννοείς ότι γίνεται να συνδυάσεις διδακτορικό και ανεξαρτησία ή ότι Indeed είναι το ανέκδοτο της ημέρας? Γιατί αν μιλάμε για το Ελλαδιστάν σίγουρα ισχύει το 2ο! (στη μεγάλη πλειοψηφία έστω!)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:40, 05-07-06:

Δε μιλάω για Ελλάδα, σκοπεύω να παραμείνω εδώ στα ξένα...
Και στη συγκεκριμένη πόλη κερδίζει ένας διδακτορικός πολύ καλά, συνήθως...!

Τώρα για άλλα μέρη, Ελλάδα και όχι μόνο (γιατί και Γερμανία ξέρω παραδείγματα διδακτορικοφτώχειας, αλλά πάντα εξαρτάται από τη σύμβαση και τον τομέα).. ναι, δεν παίζει...!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 11:51, 05-07-06:

Όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο....για όλους....χωρίς να σημαίνει αυτό ότι οι γονεις θα πρέπει να αφήνουν τα παιδιά στην μοίρα τους.....να είναι παρατηρητές από μακριά και πολύ πολύ διακριτικά.....
Διαφορετικά θα συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια τείνει να πάρει δραματικές καταστάσεις....το ότι δηλαδή τα παιδιά (χα...κάτι μαντράχαλοι από 22-23 μέχρι 30+)να είναι ακόμα στο σπίτι με την μαμά και τον μπαμπά.....να μην προσφέρουν τίποτα και πουθενά.....και από πάνω να τους χαρτζιλικώνουν κιόλας......και άντε μετά αυτοι οι άνθρωποι να αναλάβουν τις ευθύνες μιας οικογένειας....ή από την άλλη να έχουν μεταλλάχθεί σε απόλυτους ρέμπελους και να τους φταίει και καλά η ανεργία που δέρνει την κοινωνία μας.....γιατί ρε;;;; Εγώ πως βρήκα δουλεια δηλαδή;

Προσωπικά, την πρώτη μου εμπειρία την απέκτησα στα 16 μου, όταν κάποια Χριστούγεννα δούλεψα για πρώτη φορά σε ένα κατάστημα με ρούχα στην Αγ. Σοφίας...και από εκεί και πέρα Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρια (2 μήνες περίπου) δούλευα....Όταν τέλειωσα και το λύκειο έπιασα δούλεια για κάποιους μήνες σε 2 δουλειες....το πρωϊ σε ένα κατάστημα με ρούχα και το βράδυ σε ένα μπαράκι στην παραλία....σέρβις.....αργότερα με την σχολή και τα διαβάσματα κράτησα την βραδινή δουλειά.....στην Ισπανία δούλευα σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών (μάθαινα Ελληνικα σε Ισπάνους) και κάποια βράδια σε ένα μπαράκι όπου στην αρχή σύχναζα, ενώ παράλληλα σπούδαζα (ήταν πολύ ακριβή πόλη για τα Ελληνικά δεδομένα και έπρεπε και εγώ με κάποιο τρόπο να βοηθήσω την κατάσταση....δεν ήθελα να πέρνω τηλ. τους δικούς μου και να τους λέω ....ξέμεινα, ελάτε να σας αρμέξω....)

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:02, 05-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Διαφορετικά θα συνεχιστεί αυτό το φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια τείνει να πάρει δραματικές καταστάσεις....το ότι δηλαδή τα παιδιά (χα...κάτι μαντράχαλοι από 22-23 μέχρι 30+)να είναι ακόμα στο σπίτι με την μαμά και τον μπαμπά.....να μην προσφέρουν τίποτα και πουθενά.....και από πάνω να τους χαρτζιλικώνουν κιόλας......και άντε μετά αυτοι οι άνθρωποι να αναλάβουν τις ευθύνες μιας οικογένειας....ή από την άλλη να έχουν μεταλλάχθεί σε απόλυτους ρέμπελους και να τους φταίει και καλά η ανεργία που δέρνει την κοινωνία μας.....γιατί ρε;;;; Εγώ πως βρήκα δουλεια δηλαδή;
Αυτο το φαινομαινο οπως το περιγραφεις ναι, ειναι χοιριστο. Αλλα αν καπιος ζει με τους γονεις μεχρι να κανει οικογενια (ασχετα απο την ηλικια, ειτε παντρευτει στα 25 ειτε στα 35) δουλευοντας ομως, συντιροντας τον ευατο του κλπ πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι ισως ειναι καλυτερα απο το να δεινει 500+ ? γα νοικι (η να τα χανει μενοντας σε δικο του που θα μπορουσε να το νοικιαζει σε καπιον, οπως και να εχει ειναι χαμενος κατα 500?) και αλλα δεν ξερω ποσα για την συντιριση και για τα εξοδα του σπιτιου. Ετσι θα μπορει οι οικογενια να εχει περισσοτερα λευτα στην τσεπη και να ζει πιο ανετα εχοντας δυνατοτιτα για κατι παραπανω. Πρωσοπικα αυτο το θεωρο καλυτερο απο το να ζει καπιος μονο του μονο και μονον για να πει οτι ειανι ανεξαρτιτιος κλπ. Φυσικα πολοι θελουν να φυγουν απο το σπιτι τους γιατι εχουν προβλημα με τους γονεις κλπ και τοτε φυσικα αλλαζει η κατασταση.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:32, 05-07-06:

Εγώ θεωρώ σωστότερο να σταματήσει να δίνει χαρτζηλίκι μέχρι να πιάσει δουλειά το παιδί έτσι ώστε να μπορεί να συντηρείται μόνος του.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:48, 05-07-06:

εμενα οι γονικες παροχες οταν τισ εχω αναγκη μεχρι κ τωρα μου δινονται παρολο που δουλευω κ ειμαι κ 30 χρονων γαιδαρα κανα χαρτζιλικακη γιατι δεν με φτανουν ποτες τα λεφτα που περνω κ ειδικα στο τελος καθε μηνα ας ειναι καλα οι ανθρωποι δεν μου στερισαν ποτε τιποτα

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:13, 06-07-06:

Νομιζω οτι εχει να κανει και με το παιδι.. Κι αν δεν ισχυει αυτο, σε εμας συμβαινει.
Εμενα το χαρτζιλικι εχει κοπει απο τα 16. Τοτε δηλαδη που ξεκινησα να δουλευω. Παρολο που πηγαινα και σχολη ταυτοχρονα οποτε θεωρητικα ημουν ακομα μαθητρια, ειχα κανονικα τον μισθο μου και πληρωνα τα παντα μονη μου. Εξοδους, ρουχα, καλυντικα, κινητο κλπ. Στα 18 μου πηραν ενα αυτοκινητο -αυτο το εχουν ταξει σε ολες μας, για οταν φτασου(α)με στα 18- το οποιο εννοειται οτι "συντηρω" εγω.
Η αδερφη μου -η μεσαια- ειναι 19 και τα παντα της τα πληρωνουν οι δικοι μου.

Δεν ειναι οτι αν τους ζητησω δεν θα μου δωσουν, καθε αλλο. Προσωπικα, δεν ξερω αν θα μπορουσα να δεχομαι να με χαρτζιλικωνουν ακομα και τωρα στα 23 μου, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως οχι. Εχουμε και εναν εγωισμο, αμ πως?!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 09:30, 06-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Νομιζω οτι εχει να κανει και με το παιδι.. Κι αν δεν ισχυει αυτο, σε εμας συμβαινει.
Εμενα το χαρτζιλικι εχει κοπει απο τα 16. Τοτε δηλαδη που ξεκινησα να δουλευω. Παρολο που πηγαινα και σχολη ταυτοχρονα οποτε θεωρητικα ημουν ακομα μαθητρια, ειχα κανονικα τον μισθο μου και πληρωνα τα παντα μονη μου. Εξοδους, ρουχα, καλυντικα, κινητο κλπ. Στα 18 μου πηραν ενα αυτοκινητο -αυτο το εχουν ταξει σε ολες μας, για οταν φτασου(α)με στα 18- το οποιο εννοειται οτι "συντηρω" εγω.
Η αδερφη μου -η μεσαια- ειναι 19 και τα παντα της τα πληρωνουν οι δικοι μου.

Δεν ειναι οτι αν τους ζητησω δεν θα μου δωσουν, καθε αλλο. Προσωπικα, δεν ξερω αν θα μπορουσα να δεχομαι να με χαρτζιλικωνουν ακομα και τωρα στα 23 μου, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως οχι. Εχουμε και εναν εγωισμο, αμ πως?!

Το σύστημα σε μας ήταν το εξής και εφαρμόστηκε από τη στιγμή που περάσαμε φοιτητές και εγώ και αργότερα ο bro.. σας διαθέτουμε τόσα, αν πιστεύτε ότι χρειάζεστε περισσότερα να δουλέψετε.. ήταν η νοοτροπία της μάνας μου τέτοια να μας βάλει σε αυτή τη διαδικασία για να εκτιμήσουμε τα χρήματα και να μάθουμε έστω και με πιο ομαλό τρόπο τι σημαίνει δουλειά..και όντως δούλευα και εγώ ως φοιτήτρια και ο bro δουλεύει..

Ο father διαφορετικός ακόμα και μέχρι σήμερα θέλει να προσφέρει οικονομικά ακόμη και όταν δεν υπάρχει ανάγκη..μου βάζει κρυφά 50αρικα στην τσάντα και μετά μου λέει να πιεις έναν καφέ από μένα σαν παιδί και εσύ..

Τώρα από ποια ηλικία πρέπει να κόβεται η γονική παροχή, θα έλεγα ότι εξαρτάται από τις ιδιαίτερες συνθήκες της κάθε οικογένειας και το κάθε παιδί

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:59, 06-07-06:

Οι γονικές παροχές, σταμάτησαν την μέρα που εισέπραξα τον πρώτο μου μισθό. Παρόλα αυτά, ξέρω ότι αν κάποια στιγμή τα βρω ζόρικα τα πράγματα και ξεμείνω, δεν θα αρνηθούν να με βοηθήσουν.
Προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί ψιλό-ντρέπομαι.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους