Ενισχύουν οι ψήφοι σε μικρά κόμματα και τα άκυρα/λευκά το δικομματισμό;

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παντως ολα αυτα που ειπωθηκαν εδω τα θεωρω πολυ χρησιμα...
για να ειμαι και στην καρδια του οντοπικ...
Κατι που δεν ξεραμε...

1. ΛΕΥΚΟ=ΑΚΥΡΟ=ΑΠΟΧΗ=ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

2. ΨΗΦΟΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ=ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ και τα δυο να τα ξερει καποιος....

Να 'στε καλά παιδιά... ειδικά όσοι μάς δίνουν πληροφορίες, πχ αυτά που συνοψίζει η Giovanna πιο κάτω...
Ψηφίστε... Με τα σωστά κριτήρια... κι αν θέλετε να περάσετε μηνύματα, στηρίξτε τα σωστά μικρά κόμματα.

μακαρι να τα ηξερε ολος ο κοσμος αυτα:/:

γιαυτο ανοιξα το τοπικ καλο μου... θεωρω ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ να πραξω συνειδητα σε 16 μερες... ειτε αυτο σημαινει να ψηφισω, ειτε να απεχω, ειτε να πινω καφε απο το πρωι μεχρι το βραδυ.
χρησιμα συμπερασματα, γιαυτο και εκανα εντιτ και το αρχικο ποστ μου και τα εβαλα και εκει.

ειναι καλο να ξερουμε ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.

μου κανει μεγαλη εντυπωση που πρωτος ο γουικ παρεθεσε το νεο εκλογικο νομο, αλλα ημουν απασχολημενη να διαβαζω εδω, που ουτε τον διαβασα, μεχρι που τον εξηγησε με νουμερα κλπ και ολοι καταλαβαμε και οδηγηθηκαμε στα παραπανω.

ελεος.:/:
πρεπει να ξυπνησουμε. και πρωτη εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
1. ΛΕΥΚΟ=ΑΚΥΡΟ=ΑΠΟΧΗ=ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

2. ΨΗΦΟΣ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ=ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ και τα δυο να τα ξερει καποιος....

Χρήσιμα δεν λέω πάντως το συμπέρασμα ποιο είναι; Ότι πρέπει να ψηφίσεις κάποιο από τα 5-6 "μεγάλα" κόμματα για να μετρήσει η ψήφος σου. Από τις επιλογές που υπάρχουν δεν είναι απορίας άξιον που ο Ελληνικός λαός ψηφίζει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Αφού στην ουσία άλλο κόμμα στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Προσωπικά πάντως θα ψηφίσω κάποιο πολύ μικρό μάλλον και ας δοθούν οι ψήφοι μου στο πρώτο μεγάλο κόμμα. Αφού θα είναι ήδη πρώτο για να τα τις πάρει δεν θα κάνει και καμία διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.

1. λευκο = ακυρο = αποχη = ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
2. ψηφος σε μικρο κομμα ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ = ΟΙ ΨΗΦΟΙ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ!

Αρα μαλλον οποιος θελει να προσπαθησει φετος να κανει τη ΔΙΑΦΟΡΑ, πρεπει να ψηφισει τα καταλληλα μικρα κομματα.

δεν έχω διαβάσει σχεδόν τίποτε άλλο εκτός από το αρχικό ποστ.

συμφωνώ σε αυτά που παρέθεσα -κυρίως δε σε αυτά που έκανα μπολντ-

από κει και πέρα.

είναι αυτονόητο ότι θα πάω να ψηφίσω.

αν ήθελα να εναποθέσω τη μοίρα μου στη βούληση των άλλων θα μετανάστευα σε μια ξένη χώρα όπου δε θα είχα κανένα δικαίωμα ψήφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως θα ψηφίσω κάποιο πολύ μικρό μάλλον και ας δοθούν οι ψήφοι μου στο πρώτο μεγάλο κόμμα. Αφού θα είναι ήδη πρώτο για να τα τις πάρει δεν θα κάνει και καμία διαφορά.

μπορεί να είναι ήδη πρώτο αλλά αυτό δε σημαίνει πως έχει βγάλει και κυβέρνηση!

ψ. περικαλώ οι τοποθετήσεις μου να μην ληφθούν ως προτροπές για ψήφο στα 3 μικρά κόμματα που έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να συμμετάσχουν στη νέα βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
angie ann, κι εσυ με αυτη τη σκεψη ενισχυεις το δικομματισμο....
οχι οτι αυτο ειναι κατακριτεο, βεβαια, αν η προθεση σου ειναι αυτη.
αλλα αν εν γνωση σου δε ψηφιζεις ενα απο τα δυο μεγαλα,αλλα ξερεις οτι εκει θα καταληξει, ενω δε το θελεις...
ειναι χαζο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
σχετικά με την ψήφο των μικρών κομμάτων, δεν πάει ακριβώς χαμένη γιατί μπορεί το ποσοστό τους να πάει στα πρώτα κόμματα, αλλά αν ένα κόμμα πάρει κάποιο ποσοστό τότε αυτόματα γίνεται υπολογίσιμο στις επόμενες εκλογές και μπορεί σιγά-σιγά να παίξει για να μπει μέσα στην Βουλή. Ας μην ξεχνάμε ότι και το ΛΑΟΣ δεν μπήκε στην Βουλή, αλλά τώρα φαίνεται ότι θα μπει γιατί κατάφερε ακριβώς να προβληθεί και να παίξει ρόλο λόγω του 2%-2,5% που έπιασε στις βουλευτικές εκλογές. Εξαργύρωσε αυτή του την δημοσιότητα με την επιτυχή του ένταξη στο ευρωκοινοβούλιο.

Αν κατάφερε ο Καρατζαφέρης να είναι υπολογίσιμη δύναμη τώρα (έστω και αν το κατάφερε με ακραίο λαϊκισμό, κατά την ταπεινή μου άποψη), γιατί να μην τα καταφέρουν και άλλα μικρά κόμματα να "ροκανίσουν" τον δικομματισμό; :)

Οπότε με αυτό το σκεπτικό σκέφτομαι σοβαρά να ενισχύσω ένα εξωκοινοβουλευτικό κόμμα, με την ελπίδα να ανεβάσει την δύναμή του και να ακουστεί έστω και στις επόμενες ή τις μεθεπόμενες εκλογες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σωστο και αυτο, δε το ειχα σκεφτει.
αλλα προς το παρον ενισχυεις δικομματισμο, στο αμεσο μελλον εννοω, ετσι δεν ειναι?
νομιζω οτι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ, αν γινονται με πληρη συνειδηση.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ναι στο άμεσο μέλλον τον ενισχύεις σίγουρα... Αλλά εξαρτάται ποιο είναι το πλάνο του καθενός, δεν νομίζεις; :hmm:

Εννοώ ότι προσωπικά σκέφτομαι και πέρα από την επόμενη τετραετία, μιας και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι δραματικά αν η ΝΔ (π.χ.) έχει 140 ή 145 έδρες. Αντίθετα, μακροπρόθεσμα μπορεί να αλλάξει κάτι σε σημαντικό βαθμό αν καταφέρουν να μπουν φρέσκες ιδέες και αντιλήψεις στην Βουλή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εννοώ ότι προσωπικά σκέφτομαι και πέρα από την επόμενη τετραετία, μιας και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι δραματικά αν η ΝΔ (π.χ.) έχει 140 ή 145 έδρες. Αντίθετα, μακροπρόθεσμα μπορεί να αλλάξει κάτι σε σημαντικό βαθμό αν καταφέρουν να μπουν φρέσκες ιδέες και αντιλήψεις στην Βουλή. :hmm:

Πολύ σωστός!

Προσωπικά βρίσκω πολύ λίγα τα 4 μόνο(!) κόμματα που έχουμε στη βουλή. Άντε και 5 από φέτος μάλλον. Θα μπει μάλλον και το ΛΑΟΣ το οποίο έχει και την Έφη Σαρρή υποψήφια...:hehe: Κάτι πήρε το αυτί μου ότι κατεβαίνει και η Βάνα Μπάρμπα..:hehe: Α ρε Ελλαδάρα :P ( Γελάμε για να μην κλάψουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά το σχίζω και ο βάζω το λευκό σε φάκελο, όχι γιατί είμαι αναρχικό στοιχείο, ούτε άσχετη περί πολιτικών αλλα επιδή ξέρω ακριβώς τι μου γίνετε. Ντρέπομαι για τα κόμματα ντρέπομαι για τους πολιτικούς μας, όποιος και να βγεί η βενζίνη θα αυξηθεί, η ζωή μας θα παραμήνει με χαμηλό εισόδημα, απλά ταίζουμε στάνταρ 300 άτομα που ήδη τους χρυσοπληρώνουμε όλοι μας απο το ελάχιστο εισόδημα που έχουμε για να τρώνε αυτοί...

Εξάλου όλοι οι Ελληνες βρήζουν την Ελλάδα, τους πολιτικούς της και όλοι πάντα με το που ψηφήσουν ξέρουν τι θα βάλουν στην κάλπη στις επόμενες εκλογές, όλοι λένε και όλοι τα κάνουν χειρότερα, όλοι ζητάνε αλλαγή αλλα πάντα κάνουν αυτό που έμαθαν να ψηφήζουν τον δυκοματισμό που υπάρχει εδώ και χρόνια...

Γνωμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά το σχίζω και ο βάζω το λευκό σε φάκελο, όχι γιατί είμαι αναρχικό στοιχείο, ούτε άσχετη περί πολιτικών αλλα επιδή ξέρω ακριβώς τι μου γίνετε. Ντρέπομαι για τα κόμματα ντρέπομαι για τους πολιτικούς μας, όποιος και να βγεί η βενζίνη θα αυξηθεί, η ζωή μας θα παραμήνει με χαμηλό εισόδημα, απλά ταίζουμε στάνταρ 300 άτομα που ήδη τους χρυσοπληρώνουμε όλοι μας απο το ελάχιστο εισόδημα που έχουμε για να τρώνε αυτοί...

Εξάλου όλοι οι Ελληνες βρήζουν την Ελλάδα, τους πολιτικούς της και όλοι πάντα με το που ψηφήσουν ξέρουν τι θα βάλουν στην κάλπη στις επόμενες εκλογές, όλοι λένε και όλοι τα κάνουν χειρότερα, όλοι ζητάνε αλλαγή αλλα πάντα κάνουν αυτό που έμαθαν να ψηφήζουν τον δυκοματισμό που υπάρχει εδώ και χρόνια...

Γνωμη μου :)
Ναι, αλλά αν κάνεις αυτό που είπες προηγουμένως στις εκλογές, παίζεις κι εσύ το παιχνίδι τους. Μόνο όφελος θα έχουν από αυτή σου την κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν κάνεις αυτό που είπες προηγουμένως στις εκλογές, παίζεις κι εσύ το παιχνίδι τους. Μόνο όφελος θα έχουν από αυτή σου την κίνηση.

Το θέμα είναι ότι αν ψηφήσω πάλι σε εκείνους θα πάνε, ενώ άν το κάναμε όλοι αυτό θα υπήρχε πόβλημα για εκείνους, δεν μου πάει να διαλέξω ψηφοδέλτιο απο την στοιγμή που είναι πάντα οφελος δικό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eλα ρε Μάνια, δεν μπορεί, κάποιον θα βρεις να ψηφίσεις.......
Εστω και στην τύχη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Eλα ρε Μάνια, δεν μπορεί, κάποιον θα βρεις να ψηφίσεις.......
Εστω και στην τύχη....

Νο, κανέναν, πολλοι με λένε ανενημέρωτη, καλά κάνουν, ποιό καλά ανενημέρωτη και χωρίς ψήφο παρά ενημερωμένη και ενήσχηση του δικοματισμού, τους συχαίνομαι, πάρτο όπως θές αλλα αρκετά μαζί τους πιά, βαρέθηκα τους παλιάτσους και κλέυτες της πολιτικής, τελειώσανε για μένα, ψήφησα μια φορά αυτό που μου είπαν την πρώτη φορά και το μετάνιωσα αυξήσανε το όριο ηλικίας της σύνταξης και ενοιωσα ότι έφτεγα εγώ απο τότε που είμουν 18 χρονών μέχρι τώρα που είμαι 25 κανέναν κερατά δεν θέλω, ας πάει όλου θέλει το άκυρο, αφού έτσι και αλιώς πάλι κάποιος πολιτικός θα το πάρει άρα τι με ρωτάνε τι θέλω;

Πώς είναι δυνατόν να ψηφίζω άκυρο και να το δέχοντε σαν ψήφο; αυτό σημαίνει ότι απλά παίζουμε το παιχνίδι τους, ένα παιχνίδι που με εκνευρίζει και με κάνει ακόμα ποιό αιδιασμένη για τους παλιότερους που έκαναν τον κόσμο να γνωρίζει μόνο 2 κόμματα, όταν αλλάξουν τα πράγματα τότε θα ψηφήσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ακόμα κι αν δεν πας να ψηφίσεις, πάλι το δικομματισμό ενισχύεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακόμα κι αν δεν πας να ψηφίσεις, πάλι το δικομματισμό ενισχύεις.....


αρα ποιός ο λόγος να ψηφήσω; γιατί βάλατε την ψηφοφορία πάνω απο την στιγμή που τα άκυρα τα μικροκόματα και άλλες παπ**ριες θα πάρουν τις ψήφους για τα δύο κόμματα; γιατί δεν το παίζουν κορόνα γράμματα μεταξύ τους να μην κάνει και ο κόσμος τον κόπο να χάσει την κυριακή του;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν ψηφίσεις ενισχύεις το κόμμα που θα ψηφίσεις.
Σε κάθε άλλη περίπτωση, ό,τι κι αν κάνεις ενισχύεις το πρώτο κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
αρα ποιός ο λόγος να ψηφήσω; γιατί βάλατε την ψηφοφορία πάνω απο την στιγμή που τα άκυρα τα μικροκόματα και άλλες παπ**ριες θα πάρουν τις ψήφους για τα δύο κόμματα; γιατί δεν το παίζουν κορόνα γράμματα μεταξύ τους να μην κάνει και ο κόσμος τον κόπο να χάσει την κυριακή του;:hmm:
Αν ψηφίσεις μικρό κόμμα ΔΕΝ ενισχύεις το δικομματισμό, ενισχύεις το μικρό κόμμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν ψηφίσεις ενισχύεις το κόμμα που θα ψηφίσεις.
Σε κάθε άλλη περίπτωση, ό,τι κι αν κάνεις ενισχύεις το πρώτο κόμμα.

Αν ψηφίσεις μικρό κόμμα ΔΕΝ ενισχύεις το δικομματισμό, ενισχύεις το μικρό κόμμα:)

Τότε παιδιά γιατί υπάρχει η βλακεία που λέει ότι οι ψήφοι στα κόμματα που δεν μπένουν στην βουλή ενησχίουν τα μεγάλα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό ομολογουμένως, ούτε κι εγώ μπορώ να το καταλάβω και εκφράζω και κάποια επιφύλαξη για την ευστάθειά του........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top