Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,000 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιος "κέρδισε" το debate;

Ποιος κέρδισε τις εντυπώσεις στο ντιμπέιτ? (παρακαλώ όσο μπορείτε πιο αμερόληπτα)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
Κώστας Καραμανλής (Νέα Δημοκρατία)
6
26,09%
Γιώργος Παπανδρέου (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)
2
8,70%
Αλέκα Παπαρήγα (Κ.Κ.Ε.)
0
0%
Αλέκος Αλαβάνος (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)
7
30,43%
Γιώργος Καρατζαφέρης (ΛΑ.Ο.Σ.)
2
8,70%
Στέλιος Παπαθεμελής (Δημοκρατική Αναγέννηση)
0
0%
Κανένας
6
26,09%

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 22:39, 06-09-07:

Κάθισα τις 3 τελευταίες ώρες και παρακολούθησα το ντιμπέιτ των 6. Συνήθως λέμε ότι κάποιος κέρδισε το ντιμπέιτ. Πέρα από κομματικές παρωπίδες, όσο είναι δυνατόν, ποιος νομίζετε ότι κέρδισε το ντιμπέιτ. Θα εκτιμούσα μία κριτική σε κάθε πρόσωπο ξεχωριστά. Θα επαλέλθω αργότερα να γράψω και τη δική μου γνωμη, αλλά έχω να ανασυντάξω τις σκέψεις μου, οπότε δώστε μου κανένα μισάωρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 22:43, 06-09-07:

Προτείνω να μπει και μια ψηφοφορία που ο καθένας να μπορεί να κάνει 1-3 επιλογές.

edit: Δε θα ήταν καλύτερα να είχαμε παραπάνω από μία επιλογή?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 22:46, 06-09-07:

Θεωρώ πως ο Παπανδρέου τα πήγε μετριότατα.Ελάχιστη πειθώ και ακρετά κολλήματα στον λόγο του.

Η Παπαρήγα αναγκάστηκε να υποχωρήσει ορθά σε κάποιες κολλημένες απόψεις.

Ο Αλαβάνος τα πήγε πολύ καλά απαντώντας σωστά με κατάλληλη δόση συναισθηματισμού,δίνωντας έναν νέο τόνο στον ΣΥΝ

Ο Καραμανλής προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα,αλλά παρέμεν ψύχραιμος,συνεπής και ετοιμόλογος και του το αναγνωρίζω

Ο Παπαθεμελής είχε λίγο τρακ σε κάποιες ερωτήσεις και φάνηκε

Ο Καρατζαφέρης ήταν αρκετά ψύχραιμος και ετοιμόλογος με μερικές αξιόλογες απαντήσεις (πχ τι πρέπει να κάνει κάποιος για να είναι πρωθυπουργός)

Θεωρώ πως τις εντυπώσεις κέρδισαν οι Καραμανλής,Αλαβάνος,Καρατζαφέρης

Από τους δημοσιογράφους θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παπαχελά.Σοβαρός,σωστός,αξιόλογος και συνεπής

Προσωπικά ο Αλαβάνος με έπεισε πάρα πολύ και είμαι σίγουρος πλέον πως θα ψηφίσω ΣΥΝ.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:53, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από The Stand

Θεωρώ πως τις εντυπώσεις κέρδισαν οι Καραμανλής,Αλαβάνος,Καρατζαφέρης

Από τους δημοσιογράφους θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παπαχελά.Σοβαρός,σωστός,αξιόλογος και συνεπής
Συμφωνω απολυτως.

Οσο και αν διαφωνω με τον Καρατζαφερη, του αναγνωριζω το χαρισμα του λογου.
Ο Καραμανλης επαιζε τελεια το "επικοινωνιακο παιχνιδι" και ειμαι σιγουρη οτι κερδισε πολυ εδαφος αποψε.
Περιμενα με αγωνια να ακουσω τον Αλαβανο γιατι εχω ακουσει πολυ κοσμο να τον κατηγορει για τον τροπο που μιλα και με ενδιαφερει αμεσα επειδη σκεφτομαι να ψηφισω ΣΥΝ, και πιστευω οτι ηταν καλος. Δεν επεσε και στα γνωστα λαθη του Κ.Κ.Ε. και μου αρεσει που εμενει στην ενωμενη αριστερα.
Η Παπαρηγα χρησιμοποιησε παλι τον ιδιο τροπο που απεχθανομαι (κατηγορω τα παντα και τους παντες) και σιγουρευτηκα ακομα μια φορα για το οτι δεν θα ψηφιζα ποτε Κ.Κ.Ε.
Ο Παπαθεμελης, ψιλοαδιαφορος. Δεν συμφωνω μαζι του και μου τη σπανε και οι χριστιανικες αναφορες.
Τελευταιος και...καταιδρωμενος, ο Παπανδρεου, που θεωρω οτι ειναι απλα αναξιος πολιτικος.-

Η σειρα ειναι σειρα "καλης εντυπωσης" και δεν εχει σχεση με το πιο κομμα υποστηριζω.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:57, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Ο Παπαθεμελης, ψιλοαδιαφορος. Δεν συμφωνω μαζι του και μου τη σπανε και οι χριστιανικες αναφορες.
Μα γι'αυτό και κατέβηκε ο Παπαθεμελής, απ'ότι έμεθα δηλαδή. Για να αποσπάσει το κομμάτι των χριστιανών του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Κάτι τέτοιο..

Παρ'όλα αυτά, δεν το παρακολούθησα σωστά για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 22:58, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Μα γι'αυτό και κατέβηκε ο Παπαθεμελής, απ'ότι έμεθα δηλαδή. Για να αποσπάσει το κομμάτι των χριστιανών του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Κάτι τέτοιο..
Ε, δεν αμφιβαλλω. Αλλα μου την εσπασε. Τετοιες τεχνικες χρησιμοποιουν αυτοι που δεν εχουν ιδεες.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 23:02, 06-09-07:

Ο Παπαθεμελής είναι από τους ελάχιστους πολιτικούς που μπαίνουν στη Βουλή συνεχώς μετά την Μεταπολίτευση, χωρίς να έχει το όνομα του πατέρα του ή να είναι προστατευόμενος κάποιου πολιτικού. Δεν μπορεί να το κάνει τόσα χρόνια μόνο από τους Χριστιανούς που τον ψηφίζουν.

Προσωπικά τον θεωρώ ικανό πολιτικό γι' αυτά που ανέφερα παραπάνω και μου είναι συμπαθής. Κακό είναι που είναι Χριστιανός?

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 23:03, 06-09-07:

Κακο δεν ειναι! Αλλα για εμενα, ενα πολιτικο κομμα δεν πρεπει να εχει σχεση με θρησκειες.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 23:05, 06-09-07:

Καραμανλής: Απέδειξε ότι είναι εξαιρετικός ρήτορας. Απάντησε σε όλα όσα τέθηκαν, είχε θέσεις, αν και για άλλη μια φορά μίλησε για έναν "μεγάλο ασθενή".Απέφυγε να αναλάβει ευθύνη για τα θέματα της παιδείας, όσο και αν ζήτησε συγγνώμη σε περίπτωση που δεν πρόλαβε να εντάξει στο χρονοδιάγραμμα κάποιες από τις παλιές του δεσμεύσεις. Είπε όμως, ότι όσο φταίει η κυβέρνηση, άλλο τόσο φταίνε και τα άλλα κόμματα επειδή αποχώρησαν από το διάλογο. Στο πιο τυπικό είναι υπέρ τυο ότι σεβόταν το χρόνο πάντα

Παπανδρέου: ήταν καλύτερος από ότι συνήθως, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά. Δεν έδειξε πρόγραμμα και αρκέστηκε σε στείρες επιθέσεις στην κυβέρνηση. Αν και δεν ξέφυγε ποτέ από το χρόνο έχασε πόντους μιλώντας πολύ σε πρώτο πρόσωπο.

Παπαρήγα: Αντίθετα με ότι γίνεται συνήθως δεν ήταν ξεκάθαρη στις θέσεις της. Συνέχισε τις επιθέσεις, τόσο σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ αλλά και στον ΣΥΡΙΖΑ. Βέβαια στο θέμα της παιδείας είχε μία πλήρη και σαφή απάντηση. Ωστόσο, για άλλη μια φορά ήταν ξύλινη και άκαμπτη.

Αλαβάνος: Ένας από τους μεγάλους κερδισμένους της βραδιάς. Από πλευράς ίματζ κατάφερε να διαφέρει, καθώς ήταν ο μόνος άνδρας χωρίς γραβάτα. Σεβόταν πάντα μα πάντα το χρόνο και δεν τα έχασε ποτέ. ήταν μαχητικός, αν και κάποια στιγμή παρερμήνευσε κάποια λόγια του Καραμανλή και επιτέθηκε άδικα. Σταθερός στις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, μίλησε για τη νεολαία, την οποία εκθείαζε συνεχώς, λέγοντας ότι δεν είναι γενιά του καναπέ, όπως φάνηξκε με τις κινητοποιήσεις του άρθρου 16. ήξερε όλα τα προβλήματα και ήταν κοντά στον πολίτη. >Τέλος, μίλησε για τους bloggers και για το θετικό έργο που έπαιξαν μετά τις πυρκαγιές

Καρατζαφέρης: Πολύ καλός ομιλητής, πάντα ενημερωμένος για τα θέματα που αφορούν τον τόπο. Ωστόσο είναι πέραγια πέρα λαϊκιστής, μιλώντας για την κυρία Μαρίτσα από τις Σέρρες κλπ. Έπεσε σε μεγάλες αντιφάσεις σχετικά με δηλώσεςι του τα τελευταία χρόνο ακυρώνοντας τρεις φορές παλιότερα λεγόμενά του.

Παπαθεμελής: Έμοιαζε ηττοπαθής και δεν έμεινε ούτε μία φορά στα πλαίσια του χρονομέτρου. Μιλούσε μόνο για τον εαυτό του λες και δεν υπάρχει κόμμα από πίσω του (λες?) Όπως είπε ο Χατζηνικολάου νμπαίνει σε διαγωνισμό πατριωτισμού και χριστιανοφροσύνης με τον Καρατζαφέρη. Στο μήνυμα των 2 λεπτών ήταν ο μόνος που διάβαζε από χαρτί.

Όσον αφορά τους δημοσιογράφους εξαιρετικοί ήταν ο Παπαχελάς και η Στάη, αναμενόμενα καλός ο Χατζηνικολάου, ενώ τραγικός για άλλη μία φορά, κάτι που ανάγκασε τους άλλους να του βάλουν χέρι, ο Αιμίλιος Λιάτσος

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 23:06, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Ε, δεν αμφιβαλλω. Αλλα μου την εσπασε. Τετοιες τεχνικες χρησιμοποιουν αυτοι που δεν εχουν ιδεες.

Απλά το ανέφερα, συμφωνώ μαζί σου..

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 23:07, 06-09-07:

Στην Ελλάδα αυτά είναι αλληλένδετα, τώρα θα το δούμε πρώτη φορά?

Εδώ το κυβερνών κόμμα έχει ένα τραγουδάκι με το ανεπανάληπτο ρεφρέν:
"Ζήτω η Ελλάδα, Ζήτω η θρησκεία, Ζήτω η Νέα Δημοκρατία".

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O truffinho έγραψε στις 23:10, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Στην Ελλάδα αυτά είναι αλληλένδετα, τώρα θα το δούμε πρώτη φορά?

Εδώ το κυβερνών κόμμα έχει ένα τραγουδάκι με το ανεπανάληπτο ρεφρέν:
"Ζήτω η Ελλάδα, Ζήτω η θρησκεία, Ζήτω η Νέα Δημοκρατία".

Μπορεί να είμαι αντίθετος σε όλα με τη ΝΔ, αλλά ποτέ δεν το έχει εγκρίνει αυτό η ηγεσία ης. ¨ηταν ιδέα και τέκνο του κυρίου Καρατζαφέρη που έχει τώρα άλλο εξίσου αστείο τραγουδάκι σε μουσική παλιού εμβατηρίου που είχε χρσιμοποιήσει και ο Βελουχιώτης ως αντάρτικο υμνο.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 23:20, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
Μπορεί να είμαι αντίθετος σε όλα με τη ΝΔ, αλλά ποτέ δεν το έχει εγκρίνει αυτό η ηγεσία ης. ¨ηταν ιδέα και τέκνο του κυρίου Καρατζαφέρη που έχει τώρα άλλο εξίσου αστείο τραγουδάκι σε μουσική παλιού εμβατηρίου που είχε χρσιμοποιήσει και ο Βελουχιώτης ως αντάρτικο υμνο.
Έτυχε πριν τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές να είμαι σε "πάρτυ", υποψήφιου βουλευτή της ΝΔ που τελικά μπήκε στην Βουλή και το τραγούδι έπαιξε και τραγουδήθηκε από τους παρευρισκόμενους, ουκ ολίγες φορές.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O truffinho έγραψε στις 23:33, 06-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Έτυχε πριν τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές να είμαι σε "πάρτυ", υποψήφιου βουλευτή της ΝΔ που τελικά μπήκε στην Βουλή και το τραγούδι έπαιξε και τραγουδήθηκε από τους παρευρισκόμενους, ουκ ολίγες φορές.
Ω, Παναγιά μου. Αυτό είναι πολιτικός πολιτισμός?

Παράθεση

glen1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη glen1992
Ο glen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O glen1992 έγραψε στις 01:09, 07-09-07:

Αν εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε τον Καραμανλη "ρητωρ" , σκευτητε ποσο χαμηλα εχουμε πεσει σε επιπεδο γενικοτερα. Καλα, οσο για πολιτικο πολιτισμο, μηπως να αναρωτηθουμε καλυτερα αν ακουσαμε πολιτικο λογο;
Ισως εμφανιζομαι αφοριστικος, αλλα με εξαιρεση την κ. Παπαρηγα που χρησιμοποιησε τον αναχρονιστικο πολιτικο λογο του ΚΚΕ δεν νομιζω οτι ειδαμε κατι διαφορετικο απο αυτο που περιμεναμε.
Καραμανλης: Καταντα μονοτονη + αστεια συνηθεια πλεον το ποιημα "καναμε λαθη, αλλα τα βρηκαμε ολα χαλια, δεν υλοποιησαμε τις υποσχεσεις μας, αλλα ψηφιστε μας ξανα για να τις κανουμε τωρα".

Παπανδρεου: Αφου δεν το 'χει γιατι ταλαιπωριτε και ταλαιπωρει και μας. Δεσμευεται προσωπικα ελεγε και ξαναλεγε. Του ειπαν να ανεβασει τους τονους μπας και... αλλα δεν.

Παπαρηγα: Παλαια συνθηματα, αναγκη ανανεωσης, ειχε δυνατοτητα να τα παει καλυτερα.

Αλαβανος: Σιγουρα, ο κερδισμενος της βραδιας με απιστευτη ταση λαϊκισμου. Δεν "εχωσε" αρκετα οπως περιμεναν ολοι για τον Πολυδωρα, παρα τις 3 πασες δημοσιογραφων.

Καρατζαφερης: Καλος επικοινωνιακα, αλλα οι παλαιοτερες δηλωσεις του τον κολησαν στον τοιχο, καθως και η εμμονη του για μετεκλογικο ανοιγμα σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας.

Παπαθεμελης: Οπως ειπε καποιος πολυ ευστοχα, μηπως δεν υπαρχει κομμα πισω του, ολο για εαυτον ακουγαμε.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 10:35, 07-09-07:

Μπορουμε να κανουμε το poll πολλαπλης?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:25, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από glen1992
Αν εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε τον Καραμανλη "ρητωρ" , σκευτητε ποσο χαμηλα εχουμε πεσει σε επιπεδο γενικοτερα. Καλα, οσο για πολιτικο πολιτισμο, μηπως να αναρωτηθουμε καλυτερα αν ακουσαμε πολιτικο λογο;
Περί προσωπικοτήτων θα σχολιάσω μόνο γιατί οι πολιτικές επιλογές όλων μπάζουν νερά.
Πολιτικός πολιτισμός δεν υπάρχει σ'αυτή τη χώρα όπως δεν υπάρχει πια καθόλου πολιτισμός και γι'αυτό ευθύνεται ο λαός και όχι οι ηγέτες του. Προσωπικότητες λοιπόν : Ο Καραμανλής είναι χαρισματικός, ανθρώπινος, ηθικός και καλός στο λόγο, αλλά πιστεύω ότι όσο καλός και συμπαθής μου είναι ως άνθρωπος, τόσο κακός αυτοκαταστροφικός πρωθυπουργός δεν έχει υπάρξει από την εποχή 1985-1989.

Παπανδρεου: Αφου δεν το 'χει γιατι ταλαιπωριτε και ταλαιπωρει και μας. Δεσμευεται προσωπικα ελεγε και ξαναλεγε. Του ειπαν να ανεβασει τους τονους μπας και... αλλα δεν.
Το θέμα με τον Παπανδρέου δεν είναι ότι δεν μπορεί να κυβερνήσει, είναι ότι κατά βάθος δεν θέλει να κυβερνήσει. Θα του έκανε καλό λίγη ψυχανάλυση. Είναι η προσωπικότητα του gentleman, δεν κάνει για την πολιτική όσο και να προσπαθήσει και ακόμα κι αν κάποτε κυβερνήσει, θα είναι δυστυχής. 'Εχει φοβερές τάσεις φυγής και έχω την αίσθηση ότι μιμείται και τον πατέρα του και γελιοποιείται. Καλύτερα να'ναι ο εαυτός του. Τον έχω δει σε παλιές εκπομπές - όταν ακόμα είχε μαλλιά - και ήταν μια χαρά άνθρωπος. Τον χάλασε η ηγεσία.

Παπαρηγα: Παλαια συνθηματα, αναγκη ανανεωσης, ειχε δυνατοτητα να τα παει καλυτερα.
Η μόνη συνεπής πολιτικός μαζί με τον Καρατζαφέρη, γιατί όμως όποτε την ακούω νοιώθω ότι μισεί τους πάντες και τα πάντα ; Δεν αγαπάει τη ζωή αυτή η γυναίκα μου φαίνεται, σαν να βαριέται που ζει, και νομίζω ότι έτσι που μιλάει μερικές φορές ξεχνάει τί θέλει να πει. Δεν χαμογελάει πολύ κι όταν χαμογελάει χαμογελά ψεύτικα. Φαντάζεσαι να ήταν η Λιάνα στην ηγεσία του ΚΚΕ ; Τρέμε Αλαβάνο.

Αλαβανος: Σιγουρα, ο κερδισμενος της βραδιας με απιστευτη ταση λαϊκισμου. Δεν "εχωσε" αρκετα οπως περιμεναν ολοι για τον Πολυδωρα, παρα τις 3 πασες δημοσιογραφων.
Δεν τον πάω καθόλου σαν άνθρωπο, με απωθεί το στυλ του, και όσο καλός και να ήταν χθες δεν με έπεισε ότι μπορεί να με γυρίσει πίσω στο κόμμα του. Δεν υπήρξε αρκετά επιθετικός απέναντι στο ΠΑΣΟΚ και μπορεί να λέει ότι δεν θα συνεργαστούν, αλλά υπάρχει ομοφωνία σε όλα τα θέματα με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Θα προτιμήσω το άκυρο ή κάποιο πολύ μικρό κόμμα. Δεν με ενδιαφέρει να διαμαρτυρηθώ για την κυβέρνηση, με απασχολεί η κατάντια της Αριστεράς και ειδικά του λεγόμενου εκσυγχρονιστικού κομματιού.

Καρατζαφερης: Καλος επικοινωνιακα, αλλα οι παλαιοτερες δηλωσεις του τον κολησαν στον τοιχο, καθως και η εμμονη του για μετεκλογικο ανοιγμα σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας.
Η εμμονή του για μετεκλογικό άνοιγμα είναι και η μεγαλύτερη βλακεία του. Είμαι σίγουρος ότι απ'αυτό έχασε ήδη αρκετούς που θα τον ψήφιζαν μόνο για αντίδραση. Χαρισματικός και πολύ δυνατός και χρήσιμος για Ευρωβουλή αλλά επικίνδυνος για το ελληνικό κοινοβούλιο. Δυστυχώς μ'αυτά που λέω έχασα και την 'Εφη τώρα. Ααααχ 'Εφη 'Εφη συγνώμη.

Παπαθεμελης: Οπως ειπε καποιος πολυ ευστοχα, μηπως δεν υπαρχει κομμα πισω του, ολο για εαυτον ακουγαμε.
Δεν θα ψήφιζα ποτέ έναν μπαλαντέρ όσο ηθικός και να'ναι. Ψηφίζω πια μόνο για κυβέρνηση. ''Το κουράζω'' πολύ πριν ψηφίσω και έχω ψηφίσει τελείως διαφορετικά ανάλογα με τις περιστάσεις και με διαφορετικό σκεπτικό αν είναι δημοτικές, ευρωεκλογές ή εθνικές εκλογές, και χωρίς να περιμένω διορισμούς. Αλλά χθες όσο και να το κούρασα δεν με έπεισε κανείς. Είναι οι πρώτες εκλογές που τους αποδοκιμάζω συλλήβδην.
Το μόνο που ελπίζω είναι μήπως υπάρξει έλλειψη αυτοδυναμίας και βγει κάτι καλό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 07-09-07 στις 13:34. Αιτία: Επισκευή των quote tags. Dr, το πρώτο κομμάτι του κώδικα δε θέλει "/" σε κάθε tag το "/" δηλώνει το τέλος της εντολής! ;)
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:34, 07-09-07:

Βρε δόκτωρ, δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου ως προε το τι θα ψηφίσεις, όμως η παρακάτω φράση σου μου χτυπάει άσχημα:
"Δεν με ενδιαφέρει να διαμαρτυρηθώ για την κυβέρνηση, με απασχολεί η κατάντια της Αριστεράς και ειδικά του λεγόμενου εκσυγχρονιστικού κομματιού."

Δεν προσπαθώ να σε παρακινήσω να διαμαρτυρηθείς για την κυβέρνηση, αλλά αυτός ο τόπος πιστεύω, έχει σοβαρότερα προβλήματα από την κατάντια της Αριστεράς.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:40, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Βρε δόκτωρ, δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου ως προε το τι θα ψηφίσεις, όμως η παρακάτω φράση σου μου χτυπάει άσχημα:
"Δεν με ενδιαφέρει να διαμαρτυρηθώ για την κυβέρνηση, με απασχολεί η κατάντια της Αριστεράς και ειδικά του λεγόμενου εκσυγχρονιστικού κομματιού."

Δεν προσπαθώ να σε παρακινήσω να διαμαρτυρηθείς για την κυβέρνηση, αλλά αυτός ο τόπος πιστεύω, έχει σοβαρότερα προβλήματα από την κατάντια της Αριστεράς.
Nαι, αλλά η εσκυγχρονιστική Αριστερά δεν είναι οποιαδήποτε δύναμη, ήταν πάντα η έκφραση της ελεύθερης σκέψης, του ορθολογισμού, της αισθητικής και δεν ήταν ποτέ τόσο ταυτισμένη με το ΠΑΣΟΚ και εγώ το ΠΑΣΟΚ το θεωρώ καταστροφή για την χώρα, και επιπλέον δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως αυτοί της Αριστεράς ενώ τους πρόδωσε και τους εκμεταλλεύθηκε και τους χρησιμοποίησε τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ, εξακολουθούν και ''δουλεύουν'' γι'αυτό. Λυπάμαι αλλά δεν διακρίνω καμμία διαφορά μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ και αν ήταν να συμφωνώ με πασοκ θα το ψήφιζα κατευθείαν, δεν θα χρειαζόταν να πάω να το ψηφίσω μέσω Σύριζα. Η καλύτερη διαμαρτυρία για την κυβέρνηση είναι το να μην την ψηφίσει κανείς ξανά. Το να ψηφίσω όμως κάτι που δεν κινεί τα πράγματα το θεωρώ άσκοπο κι αυτό.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:48, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Nαι, αλλά η εσκυγχρονιστική Αριστερά δεν είναι οποιαδήποτε δύναμη, ήταν πάντα η έκφραση της ελεύθερης σκέψης, του ορθολογισμού, της αισθητικής και δεν ήταν ποτέ τόσο ταυτισμένη με το ΠΑΣΟΚ και εγώ το ΠΑΣΟΚ το θεωρώ καταστροφή για την χώρα, και επιπλέον δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως αυτοί της Αριστεράς ενώ τους πρόδωσε και τους εκμεταλλεύθηκε και τους χρησιμοποίησε τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ, εξακολουθούν και ''δουλεύουν'' γι'αυτό. Λυπάμαι αλλά δεν διακρίνω καμμία διαφορά μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ και αν ήταν να συμφωνώ με πασοκ θα το ψήφιζα κατευθείαν, δεν θα χρειαζόταν να πάω να το ψηφίσω μέσω Σύριζα. Η καλύτερη διαμαρτυρία για την κυβέρνηση είναι το να μην την ψηφίσει κανείς ξανά. Το να ψηφίσω όμως κάτι που δεν κινεί τα πράγματα το θεωρώ άσκοπο κι αυτό.
Σεβαστή η γνώμη σου, όμως διαφωνώ.
Ξέρεις πολύ καλά οτι η μη συμμετοχή είναι η χειρότερη. Στο βρόντο θα πάει, μη σου πω μάλιστα οτι θα τους κάνεις και χάρη.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:52, 07-09-07:

για να μη μακρυγορώ ΚΑΝΕΝΑΣ από τους πολιτικούς αρχηγούς δε μου άρεσε ιδιαιτερα χτες.
ξεχώρισαν Αλαβάνος και Καρατζαφέρης, ο μεν γιατί χρησιμοποίησε ανθρώπινο πρόσωπο ο δε επειδή έδωσε έξυπνες απαντήσεις.

Κανένας όμως δεν μπήκε στην ουσία των πραγμάτων...αοριστολογίες ..

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πάντως ότι δεν ψηφίζουμε πρόσωπα αλλά πολιτικές και κόμματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 07-09-07 στις 12:00.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:02, 07-09-07:

Σεβαστή η γνώμη σου, όμως διαφωνώ.
Ξέρεις πολύ καλά οτι η μη συμμετοχή είναι η χειρότερη. Στο βρόντο θα πάει, μη σου πω μάλιστα οτι θα τους κάνεις και χάρη.
Κάπου έχεις δίκιο, κάπου άδικο γιατί στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα και ακόμα και η αποχή τιμωρεί. Και όπως είπε και ο συνάδελφος - ποιητής Βύρων Πολύδωρας ''Η εθνική συνείδηση θέλει την ματιά του αετού και την υπομονή του βοδιού''. Η ματιά μου όμως δεν βλέπει τίποτα άλλο παρά χάος γι'αυτή την χώρα και κουράστηκα να είμαι και ΒΟΔΙ.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:04, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho

ενώ τραγικός για άλλη μία φορά, κάτι που ανάγκασε τους άλλους να του βάλουν χέρι, ο Αιμίλιος Λιάτσος
εγω δεν ημουν σπιτι για να το δω και δεν μπορω να εκφερω αποψη για τα 10 τελευταια λεπτα που ειδα...

ωστοσο θα ηθελα παρα πολυ να μαθω τι εκανε ο λιάτσος αν ειναι ευκολο..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:37, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
εγω δεν ημουν σπιτι για να το δω και δεν μπορω να εκφερω αποψη για τα 10 τελευταια λεπτα που ειδα...

ωστοσο θα ηθελα παρα πολυ να μαθω τι εκανε ο λιάτσος αν ειναι ευκολο..
Παραβίασε κάποιο κανόνα της Μαρίας Χούκλη σχολιάζοντας παραπάνω απ'όσο έπρεπε και καλά του'κανε και του τα'πε. 'Ηταν και η μόνη που μου άρεσε από τους δημοσιογράφους.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:43, 07-09-07:

Παραβίασε κάποιο κανόνα της Μαρίας Χούκλη σχολιάζοντας παραπάνω απ'όσο έπρεπε και καλά του'κανε και του τα'πε. 'Ηταν και η μόνη που μου άρεσε από τους δημοσιογράφους.
μμμ... κι εγω νομιζα οτι πεταξε καμια κοτσανα..

παντως κι εγω ημουν απ'την αρχη πολυ υπερ της χουκλη ως συντονιστριας, παρα οποιουδηποτε αλλου..

Παράθεση

glen1992

Νεοφερμένος

Ο glen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O glen1992 έγραψε στις 13:28, 07-09-07:

Γιατί να μην ρίξεις άκυρο!

.
Του συγγραφέα Γιώργου Δεμερτζή
.
Πολλοί αγανακτισμένοι ψηφοφόροι, αποφασίζουν να ψηφίσουν άκυρο ή λευκό ή ακόμα και να μην πάνε στις κάλπες, με σκοπό να τιμωρήσουν έτσι, τα μεγάλα κυρίως κόμματα, ως υπεύθυνα για την κατάντια της χώρας.
Στην πραγματικότητα αυτό είναι το μεγαλύτερο ΔΩΡΟ που μπορούν να κάνουν στα δύο μεγάλα κόμματα. Στις παρακάτω γραμμές θα εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να μην έχει κανείς αμφιβολία, γιατί τα δύο μεγάλα κόμματα ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να υπάρχει μεγάλο ποσοστό Λευκών/Ακυρων/Αποχής, ώστε να αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά.
Αν υποθέσουμε ότι το σύνολο των ψηφοφόρων είναι 100 (ποσοστό 100%), τότε με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, για να σχηματίσει ένα κόμμα αυτοδύναμη κυβέρνηση, χρειάζεται να συγκεντρώσει ποσοστό μεγαλύτερο του 42% από τα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια. Να το ψηφίσουν δηλαδή στο παράδειγμά μας 43 άτομα. Τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ έχουν μια σταθερή βάση ψηφοφόρων (ψηφοφόρους που θα τα ψήφιζαν ακόμα και αν γύριζε η γη ανάποδα, «βαμμένους» με άλλα λόγια), της τάξης του 20% περίπου το κάθε ένα. Με αυτά τα δεδομένα, όποιο κόμμα κατορθώσει να πείσει άλλους 23 ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, συγκεντρώνει το ποσοστό που απαιτείται και σχηματίζει κυβέρνηση.
Αν υποθέσουμε τώρα ότι από τους 100 ψηφοφόρους του συνόλου, οι 25 δεν πάνε να ψηφίσουν, έχουμε δηλαδή αποχή 25%. Από τους 75 που πάνε στις κάλπες, οι 8 ψηφίζουν λευκό και οι 7 ζωγραφίζουν μία μούντζα στο ψηφοδέλτιο πριν το ρίξουν (άκυρο). Έχουμε λοιπόν ποσοστό 15% λευκά/άκυρα. Αυτό σημαίνει ότι τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 60 από τα 100 άτομα του συνόλου. Το 42% του 60 είναι 26. Οι 20 «βαμμένοι» οπαδοί του κάθε κόμματος θα τα ψηφίσουν ότι και αν γίνει. Επομένως, όποιο κόμμα μαζέψει άλλες 6 (ολογράφως ΕΞΙ) ΜΟΝΟ ψήφους σχηματίζει κυβέρνηση!.
Στην περίπτωση δηλαδή, που δεν έχουμε αποχη/λευκά/άκυρα, το πρώτο κόμμα χρειάζεται να πείσει 23 ακόμα ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, με ποσοστό 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα, χρειάζεται μόνο 6.
Με απλά λόγια: ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ / ΛΕΥΚΩΝ / ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. Πόσο λιγότερες; Σύμφωνα με στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών, οι εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι για το 2007 είναι 9.824.223 (πηγή http://www.ypes.gr/ekloges/content/gr/ekl_kat_fr.htm ). Το 42% αυτών είναι 4.126.174. Με τα ποσοστά του προηγούμενου παραδείγματος (25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα) το 42% γίνεται 2.475.705. Δηλαδή το πρώτο κόμμα χρειάζεται να μαζέψει 1.650.469 λιγότερες ψήφους. (Στην πράξη λόγω του εκλογικού συστήματος - κατανομή εδρών, εκλογικές περιφέρειες κλπ. - είναι ακόμα λιγότερες).
Σκεφτείτε το λοιπόν ξανά όσοι σκέφτεστε να ρίξετε λευκό, άκυρο ή να μην ψηφίσετε καθόλου. Εκτός αν δεν σας πειράζει να αποφασίσουν 2 εκατομμύρια «βαμμένοι» οπαδοί του ενός ή του άλλου κόμματος, ΠΟΙΟΣ και κυρίως ΠΩΣ, θα κυβερνήσει τα 10 εκατομμύρια των Ελλήνων.
Πώς να εκφράσετε τη διαμαρτυρία σας; Ψηφίστε οποιοδήποτε μικρό κόμμα νομίζετε πως σας εκφράζει καλύτερα. Δώστε τη δυνατότητα σε πολλές διαφορετικές φωνές αντιπολίτευσης, να ελέγχουν και να υποχρεώνουν την κυβέρνηση που θα προκύψει, να ακούσει τη θέληση του λαού. Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, με μόνο προσόν το όνομα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκμεταλλευτούν για άλλη μια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηματοδότες και τους φίλους τους. Δώστε στη Βουλή τη δύναμη που πρέπει να έχει. Τη δύναμη να εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα συμφέροντά τους. Εκτός αν είσαστε πολυεκατομμυρι ούχος εργολάβος δημοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σημασία ποιο, το ίδιο είναι.

-- Τωρα που το σκεύτομαι μήπως του αξίζει νέο thread ? Ας κρινουν οι admins.--

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:03, 07-09-07:

Η απάντηση στον συγγραφέα είναι ''γιατί δεν θεωρώ κανέναν ικανό για αντιπολίτευση''.

Κλείνω με τις τελευταίες μου διαπιστώσεις - παραδείγματα :

Πρόσφατα το Youtube έχει γεμίσει από επιθετικά απειλητικά video από φανατικούς Τούρκους εθνικιστές που με τον χυδαιότερο τρόπο χρησιμοποιώντας φράσεις πεζοδρομίου όπως Fuck you Greece, βάζοντας πάνω στις φωτογραφίες του έλληνα πρωθυπουργού κωλο...λα και άλλα τέτοια σοκαριστικά για μένα (που μπορεί να είμαι και καθυστερημένος τελικά σε σχέση με την εποχή μου και υπερευαίσθητος και να με σοκάρει το παραμικρό), λένε ότι θα μας γα..., θα μας αλλάξουν τα φώτα, και άλλα τέτοια όμορφα. Μιλάμε για καταιγίδα από video. 'Εχουν ακόμα κάποιο που παρουσιάζει τον γέρο Καραμανλή μονταρισμένο σκιτσάκι να γδύνεται, να χορεύει κι από πάνω να γράφει ''είμαι gay''. Το video αυτό ειδικά το έκανα flag μόνο από σεβασμό σε κάποιον που έχει πεθάνει, κι ας τον αντιπαθούσα, κι ας μην τον ψήφισε ποτέ η οικογένειά μου. 'Εχει κι ένα άλλο που δείχνει τις τελευταίες πυρκαγιές με χαιρέκακα σχόλια.

Γράφει γιατί άκυρο ο συγγραφέας μας. Του απαντώ :
Ο χώρος από τον οποίο προέρχομαι σε θέματα εξωτερικής πολιτικής παίρνει μηδέν και ειδικά η στάση του απέναντι στο θέμα της ένταξης της Τουρκίας στην Ευρώπη είναι απαράδεκτη. Από την άλλη δεν θα φλέρταρα ποτέ ένα κόμμα της άκρας δεξιάς (ΛΑΟΣ) που φλερτάρει με τον βασιλιά και όλα αυτά τα αστεία καραγκιοζάκια του παρελθόντος που ευθύνονται για την χούντα και την διάλυση του Κέντρου στην Ελλάδα. Θα πρότεινα ύστερα στον ''αριστερό'' Παπαδημούλη να κάνει μια βόλτα από την youtube για να δει αυτή την καταιγίδα προσβολών και να μας πει μετά απ'αυτό αν εξακολουθεί να πιστεύει ότι η νίκη του Ερντογάν είναι σημάδι εκδημοκρατισμού αυτής των γειτόνων μας (γιατί αυτό έχει δηλώσει). Για μένα και μόνο το πώς χειρίστηκε η πτέρυγα της εκσυγχρονιστικής Αριστεράς το θέμα της Μακεδονίας αλλά και η θέση τους για την ένταξη της Τουρκίας στην Ευρώπη , αρκούν για να μην τους υποστηρίξω όσο προοδευτικοί και να είναι σε άλλα ζητήματα (που φαίνεται ότι πράγματι είναι).
Η εκσυγχρονιστική Αριστερά έχει τελειώσει για μένα γιατί είναι οπισθοδρόμηση και υποστηρίζοντας αυτά υπονομεύει την χώρα μας τη στιγμή που ούτε οι Αυστριακοί, ούτε οι Γερμανοί δεν τα λένε αυτά. Αν υπήρχε ένας έλληνας Μπαιρού θα τον ψήφιζα ευχαρίστως, αλλά δεν υπάρχει.

Παράθεση

glen1992

Νεοφερμένος

O glen1992 έγραψε στις 15:32, 07-09-07:

Δηλαδη θεωρεις απειλη τους Τουρκους και ως αποδειξη του επιχειρηματος προβαλλεις τα βιντεακια στο youtube?
Αν, μαζευτουνε 10, 20, 100 σου λεω εγω μ....ες αντιστοιχα, Ελληνες εθνικιστες και οχι Τουρκοι και προσβαλλουν χυδαια την Τουρκια τι θα πρεπει να γινει?
Δεν θα μπω ΚΑΝ στην διαδικασια να ασχοληθω με ατομα που με βια συμπληρωνουν τον απαραιτητο αριθμο ωστε να ονομαζονται ομαδα.

Αυτο που λεει το κειμενο ειναι οτι ψηφιζοντας ακυρο-λευκο μικραινει την καλπη και η μικρη καλπη ισχυροποιει τα μεγαλα κομματα.
Αν δεν συμφωνεις με την εκσυγχρονιστικη αριστερα και την ακρα-φασιστικη δεξια(βλ. Πλευρη- Γεωργιαδη), τοτε ενισχυσε το ΚΚΕ, διοτι ασχετα με το τι διαφωνει η συμφωνει ο καθενας μας μαζι του ειναι ενας ισχυρος μοχλος πιεσης υπερ των καταπιεσμενων. Δεν υποδεικνυω σε καμια περιπτωση τι να ψηφιζεις, απλως χρησιμοποιησα το παραδειγμα για να ενισχυσω το επιχειρημα μου. Μη μου πεις σε παρακαλω γιατι διαφωνεις με το ΚΚΕ τωρα :-)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:59, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από glen1992
Αυτο που λεει το κειμενο ειναι οτι ψηφιζοντας ακυρο-λευκο μικραινει την καλπη και η μικρη καλπη ισχυροποιει τα μεγαλα κομματα.
Αν δεν συμφωνεις με την εκσυγχρονιστικη αριστερα και την ακρα-φασιστικη δεξια(βλ. Πλευρη- Γεωργιαδη), τοτε ενισχυσε το ΚΚΕ, διοτι ασχετα με το τι διαφωνει η συμφωνει ο καθενας μας μαζι του ειναι ενας ισχυρος μοχλος πιεσης υπερ των καταπιεσμενων. Δεν υποδεικνυω σε καμια περιπτωση τι να ψηφιζεις, απλως χρησιμοποιησα το παραδειγμα για να ενισχυσω το επιχειρημα μου. Μη μου πεις σε παρακαλω γιατι διαφωνεις με το ΚΚΕ τωρα :-)
Το ΚΚ κατά καιρούς μου περνάει από το μυαλό ως επιλογή, άλλωστε είπα ότι τους θεωρώ από τους πιο συνεπείς ιδεολογικά, αλλά δεν θα σου πω τις διαφορές μου με το ΚΚΕ αφού δεν θες. Ακούω και άλλες εναλλακτικές προτάσεις πάντως. Τα μικρά κόμματα, εννοώ τα τελείως άγνωστα, σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο ποιόν εξυπηρετούν αν τα ψηφίσει κανείς ; Εννοώ αυτά που ποτέ δεν μπαίνουν στην Βουλή. Πάω, έχω πάλι email από την 'Εφη, λύσαξε σήμερα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:36, 07-09-07:

Κάπου έχεις δίκιο, κάπου άδικο γιατί στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα και ακόμα και η αποχή τιμωρεί. Και όπως είπε και ο συνάδελφος - ποιητής Βύρων Πολύδωρας ''Η εθνική συνείδηση θέλει την ματιά του αετού και την υπομονή του βοδιού''. Η ματιά μου όμως δεν βλέπει τίποτα άλλο παρά χάος γι'αυτή την χώρα και κουράστηκα να είμαι και ΒΟΔΙ.
Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα γιατί σου δίνεται η ευκαιρία να χρησιμοποιήσεις την ψήφο σου όπως εσύ κρίνεις καλύτερα. Το άκυρο ή το λευκό ή η μη συμμετοχή είναι απαξίωση του μοναδικού όπλου που διαθέτεις να διαμαρτυρηθείς, αφού ενισχύει το πρώτο κόμμα. Τι διαμαρτυρία θα είναι αυτή;

Το ΚΚ κατά καιρούς μου περνάει από το μυαλό ως επιλογή, άλλωστε είπα ότι τους θεωρώ από τους πιο συνεπείς ιδεολογικά, αλλά δεν θα σου πω τις διαφορές μου με το ΚΚΕ αφού δεν θες. Ακούω και άλλες εναλλακτικές προτάσεις πάντως. Τα μικρά κόμματα, εννοώ τα τελείως άγνωστα, σύμφωνα με τον εκλογικό νόμο ποιόν εξυπηρετούν αν τα ψηφίσει κανείς ; Εννοώ αυτά που ποτέ δεν μπαίνουν στην Βουλή. Πάω, έχω πάλι email από την 'Εφη, λύσαξε σήμερα
α) σε θέλει για διευθυντή στο πολιτικό της γραφείο
β) σε θέλει για παρτενέρ στο νέο χειμωνιάτικο σχήμα της παραλιακής
γ) αποφάσισε να γίνει καλόγρια
δ) όλα τα παραπάνω

Διάλεξε....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:54, 07-09-07:

α) σε θέλει για διευθυντή στο πολιτικό της γραφείο
β) σε θέλει για παρτενέρ στο νέο χειμωνιάτικο σχήμα της παραλιακής
γ) αποφάσισε να γίνει καλόγρια
δ) όλα τα παραπάνω

Διάλεξε....
Aυτό είναι σαν να μου λες διάλεξε θάνατο. Τελικά πράγματι στην Δημοκρατία του έρωτα δεν υπάρχουν αδιέξοδα. 'Ερωτας θανατηφόρος που λέμε.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:57, 07-09-07:

εγώ που δεν είδα ούτε μισό δευτερόλεπτο απ το debate, επιτρέπεται να απαντήσω? :p

πραγματικά, πώς αντέχετε να τους βλέπετε να μην απαντούν στα ερωτήματα που τους τίθενται (αναφέρομαι κατά κύριο λόγο σε αυτούς που έχουν λερώσει ήδη τόσο πολύ τη φωλιά τους που βρωμάει και ζέχνει) αλλά να παίζουν κρυφτό? εκτός κι αν διακρίνετε κάποια ομορφιά στην τέχνη του να αποφεύγεις εντέχνως (και ατέχνως για ορισμένους :p) τα ερωτήματα των δημοσιογράφων και δημοσιογραφίσκων και να κοροΐδεύεις τους πολίτες του κράτους που θες να κυβερνήσεις.

εν κατακλείδι, δεν έχει σημασία τι λες, αλλά τι κ(λ)άνεις... πράσινοι και μπλε έχουν δώσει το στίγμα τους καιρό τώρα, clerasil πότε θα χρησιμοποιήσομεν? πάσχει από αέναη ά(γ)ν(ο)ια το ελλαδιστάν. restless oblivion forever!

κόπρανα. βρωμίσαμε ρε.

ψ. ο παπανδρέου πάντως γενικά είναι απαράδεκτος ομιλητής, μέχρι και ο φανατικότερος πασόκος πρέπει να ξενερώνει με την πάρτη του...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:10, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
εγώ που δεν είδα ούτε μισό δευτερόλεπτο απ το debate, επιτρέπεται να απαντήσω? :p

πραγματικά, πώς αντέχετε να τους βλέπετε να μην απαντούν στα ερωτήματα που τους τίθενται (αναφέρομαι κατά κύριο λόγο σε αυτούς που έχουν λερώσει ήδη τόσο πολύ τη φωλιά τους που βρωμάει και ζέχνει) αλλά να παίζουν κρυφτό? εκτός κι αν διακρίνετε κάποια ομορφιά στην τέχνη του να αποφεύγεις εντέχνως (και ατέχνως για ορισμένους :p) τα ερωτήματα των δημοσιογράφων και δημοσιογραφίσκων και να κοροΐδεύεις τους πολίτες του κράτους που θες να κυβερνήσεις.

εν κατακλείδι, δεν έχει σημασία τι λες, αλλά τι κ(λ)άνεις... πράσινοι και μπλε έχουν δώσει το στίγμα τους καιρό τώρα, clerasil πότε θα χρησιμοποιήσομεν? πάσχει από αέναη ά(γ)ν(ο)ια το ελλαδιστάν. restless oblivion forever!

κόπρανα. βρωμίσαμε ρε.

ψ. ο παπανδρέου πάντως γενικά είναι απαράδεκτος ομιλητής, μέχρι και ο φανατικότερος πασόκος πρέπει να ξενερώνει με την πάρτη του...
Είναι καλύτερα να διαφωνείς μαζί τους και να τους χλευάζεις όντας έχεις παρακολουθήσει έστω το κρυφτούλι που παίζουν, παρά χωρίς συγκεκριμένα στοιχεία και ενδείξεις.
Το οτι τους παρακολουθούμε δεν σημαίνει οτι συμφωνούμε μαζί τους.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 19:23, 07-09-07:

Είναι καλύτερα να διαφωνείς μαζί τους και να τους χλευάζεις όντας έχεις παρακολουθήσει έστω το κρυφτούλι που παίζουν, παρά χωρίς συγκεκριμένα στοιχεία και ενδείξεις.
δηλαδή κάποιος που δεν παρακολούθησε την χτεσινή τηλεοπτική εμφάνιση των έξι πολιτικών αρχηγών, δε γνωρίζει? δεν έχει στοιχεία? ούτε καν ενδείξεις? η φωτιά αυτές δεν τις έκαψε ευτυχώς ώστε να τις αναζητούμε από την αρχή! με κάνεις να νιώθω ότι απώλεσα ανεκτίμητο θησαυρό γνώσεων...

Το οτι τους παρακολουθούμε δεν σημαίνει οτι συμφωνούμε μαζί τους.
είπα κάτι τέτοιο?

απλά είδα κι άκουσα (όχι εδώ μέσα, δεν έχω διαβάσει - δυστυχώς - καν τα ποστς των υπολοίπων μελών) πολλά άτομα που χάρη στο χτεσινό ντιμπέιτ αποφάσισαν τελικά ποιόν θα ψηφίσουν. ε, εμένα αυτό μου φαίνεται ψιλοτραγικό.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:27, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
δηλαδή κάποιος που δεν παρακολούθησε την χτεσινή τηλεοπτική εμφάνιση των έξι πολιτικών αρχηγών, δε γνωρίζει? δεν έχει στοιχεία? ούτε καν ενδείξεις? η φωτιά αυτές δεν τις έκαψε ευτυχώς ώστε να τις αναζητούμε από την αρχή! τι θυσαυρό γνώσεων απώλεσα...
Οχι βέβαια, άλλωστε έχουν φροντίσει με πολλαπλούς τρόπους να μας κάνουν γνωστές τις θέσεις και τις ιδέες τους περί του μεγάλου τίποτα.
Απλά μια τέτοια τηλεμαχία σαν τη χθεσινή, προσθέτει ένα επιπλέον στοιχείο αρκετά χρήσιμο για την κρίση, πλην όμως όχι μοναδικό.

Οχι, εγώ το λέω.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:48, 07-09-07:

Ας δούμε και ένα διαφορετικό debate:
http://www.in.gr/debate/

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:55, 07-09-07:

Δεν εχω διαβασει το τοπικ, και ειδα πολυ λιγο απο το debate, αλλα μου φανηκε αστειο το να καθομαστε να στηνουμε τετοιο πραμα, και ειτε να λεγονται τα ιδια και τα ιδια, ειτε να κακομοιριαζουμε (η κυβερνηση εφερε το χαος), ειτε να μην απανταμε σε οτι μας ρωτανε.

Και σημερα που ειδα λιγο τον Παπανδρεου με τον Ευαγγελατο, τα ιδια. Αν ημουν εκει θα τον ειχα πιασει απο το λαιμο και θα τον κοπανουσα με το μονιτορ μεχρι να απαντησει επιτελους σε κατι

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:58, 07-09-07:

H αλήθεια είναι αυτή. Ποια η χρησιμότητα τέλος πάντων ενός τέτοιου debate ?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:10, 12-09-07:

Ποιος κέρδισε στο ντιμπέιτ?
To Mega.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους