Ερώτηση: Μεταφορά forum

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
καλησπερα σας

εχω ενα φορουμ σε ενα domain το οποιο το εχω μισθωση για 1 χρονο σε εναν συγκεκριμενο host provider ωστοσο δεν εχω μεινει ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες του και θελω να το μεταφερω σε εναν αλλο. βρισκομε σε ελληνικη εταιρεια την IP host και τωρα θελω να παω σε ξενη την Host Monster

ξερει κανεις τι ακριβως πρεπει να κανω?

ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω τι software χρησιμοποιείς, λογικά θα πρέπει να πάρεις ενα back - up της βάσης δεδομένων που έχεις και στην συνέχεια να την κάνεις εισαγωγή στον νέο server...

ps. Μιας και έψαχνα κι εγώ για hosting αυτή την περίοδο, ρίξε μια ματιά και εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
οντως παραληψη μου χρησιμοποιω SMF


αν και αναφερομαι κυριως στην διαδικασια

πχ ακομα δεν εχει ληξη το πακετο απο την πρωτη εταιρεια πως θα γινει? πρεπει να ληξει πρωτα για να ενεργοποιησω το αλλο?:worry:

θα πρπεει να αποκτησω νεο domain?
μπορω να κανω κοπι πειστ τα αρχεια της βασης δεδομενων στην νεα με το ftp ή θα πρπει να ξαναπερασω το το smf στην νεα βαση δεδομενων και μετα να ακανω upload το μπακ απ?

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
οντως παραληψη μου χρησιμοποιω SMF


αν και αναφερομαι κυριως στην διαδικασια

πχ ακομα δεν εχει ληξη το πακετο απο την πρωτη εταιρεια πως θα γινει? πρεπει να ληξει πρωτα για να ενεργοποιησω το αλλο?:worry:

θα πρπεει να αποκτησω νεο domain?
μπορω να κανω κοπι πειστ τα αρχεια της βασης δεδομενων στην νεα με το ftp ή θα πρπει να ξαναπερασω το το smf στην νεα βαση δεδομενων και μετα να ακανω upload το μπακ απ?

:hmm:

ακριβώς αυτό...

Δεν έχει να κάνει που δεν έχει λήξει ακόμα το πακέτο... το domain ανήκει σε εσένα ή στην εταιρία που έχεις το hosting ? Αν ανήκει σε εσένα απλά αλλάζεις τους name servers που θα σου δώσει το νεος provider.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
χμμ δεν εχω ιδεα εγω δηλωσα ενα domain και μου ειπαν οτι για πακετο ανω των 6 μηνων ειναι φρι....

αμα δεν ειναι τοτε τι κανω? δεν μπορω να το παρω απο την εταιρια με το αναλογο αντιτιμο?

και αμα το κανω αυτο ( uploading στο νεο) θα ειναι ολα ενταξει? μημυμα λογαριασμοι κωδικοι? ολα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
λογικά ναι... μπορείς ομως να βρεις περισσότερη βοήθεια στο επίσημο forum της simple minds...
ααα... να σε ρωτήσω... έχεις μόνο φόρουμ ή έχεις και κανα cms πανω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Με το backup μεταφέρεται ότι υπάρχει μέσα στην database. Οπότε ναί δεν θα χάσεις τίποτα, αρκεί φυσικά να έχεις κάνει σωστό backup. Εαν θες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ζήτα απο τον hoster να σου κάνει το backup.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μπορείς να:
1. Κλείσεις το Forum
2. Κάνεις backup των αρχείων και της βάσης
3. Να τα εγκαταστήσεις στον ΝΕΟ server (αρχεία και database )
4. Αφού διαπιστώσεις ότι όλα είναι ok, να σβήσεις το Forum από τον παλιό host
5. Να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του domain ώστε να επικοινωνεί με τον νέο host :)

[αυτά φυσικά αν μπορείς να κάνεις το site backup στο PC σου και να το ξανα ανεβάσεις - δε γνωρίζω πως τις διαδικασίες για backup των μεγάλων forum όπου στέλνεται το site από τον έναν σερβερ στον άλλον]


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάνω κάτω ειπώθηκαν σωστά πράγματα.

Σχετικά με το domain, αν το domain στο αγόρασε ο hoster τότε μπορεί να το θεωρεί δικιά του ιδιοκτησία και να μην στο δίνει. Κοίτα τους όρους χρήσεις του Server
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ξαναεγκαταστήσεις το SMF (και ο,τι άλλο)!!
Απλά θα κάνεις upload όλα τα αρχεία του site σου στον νέο host και έπειτα θα μεταφέρεις τη βάση δεδομένων, όπως σου είπαν παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!!!!! ολους :) :)


αν υπαρξει προβλημα θα επανελθω :D / :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top