Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο εύκολο νομίζετε πως είναι να κόψετε οριστικά το κάπνισμα;

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:26, 30-09-11:

Εγώ πιστεύω απο αυτά που έχω δει γύρω μου πως όσοι το έχουν προσπαθήσει και μετά ξαναπέφτουν και μετά ξαναπροσπαθούν, δεν το κόβουν εν τέλει ποτέ. Μπορεί για κάποιο καιρό ναι, αλλά μετά πάλι στα ίδια. Πιστεύω το μαχαίρι και η μία προσπαθεια και αποφασιστική κάνει τη δουλειά. Εγώ ποτέ δεν το χω καν προσπαθήσει, ακόμα κι όταν το σκέφτομαι για καιρό και σοβαρά. Σκέφτομαι καπνίζοντας....
Κι αναρωτιέμαι γιατί τέτοια ψυχολογική ταλαιπωρία έστω και για 15 μέρες, δύο μήνες, αφού θα το ξαναρχίσεις;(γενικό το ''εσύ'') Επίσης, θεωρώ πως όταν ειδικά κάποιος είναι χρόνιος καπνιστής και αποφασίζει ολοκληρωτικά να το κόψει, χρειάζεται κάποιο βοήθημα, είτε φαρμακείου τσίχλες, ηλεκτρονικό τσιγάρο για το κόψιμο της συνήθειας του κρατείν τσιγάρο, είτε βελονισμός, είτε ψυχολογική υποστήριξη σε κέντρα, βιβλία, συνεχείς εικόνες για τις συνέπειες του τσιγάρου, γνώσεις, αποφυγή σίγουρα για κάποιο καιρό(εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός και τα όριά του) μέρη καπνιστών, ακόμα και καπνιστές(να ζητήσει να μην καπνίζουν μπροστά του ή να αποφέυγει την εικόνα και τη μυρωδιά) . Ακόμα και η παρέα με μη καπνιστές ή πρώην καπνιστές κάνει δουλειά και σε αυτό βοηθούν τα κέντρα. Οι φίλοι καπνιστές θα πρέπει να συμβαλλουν σε αυτή την προσπάθεια του ατόμου και να κάνουν υπομονή, να δείχνουν καταννόηση στη σοβαρότητα του θέματος.
Αδυνατώ να πιστέψω πως ένας χρόνιος καπνιστής που καπνιζε και 1,5 πακέτο ανα μέρα, το κοψε χωρίς καμμιά βοήθεια, χωρίς ούτε μια τζούρα, χωρίς ούτε ενα τσιγάρο στο τόσο, μαχαίρι. Η βοήθεια είναι απαραίτητη θεωρώ, με τον α ή β τρόπο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 30-09-11 στις 13:40.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:58, 30-09-11:

Εγω παντως θεωρω προσωπική μου επιτύχια το ότι από το ενάμισι πακέτο τσιγάρα την ημέρα, για δύο χρόνια κάπνιζα πολύ περιστασιακά και το πολύ πέντε τσιγάρα την φορά (συνήθως μια φορά την εβδομάδα ή στις δέκα μέρες, αλλά είχα περάσει και εξάμηνο χωρίς τζούρα) και τώρα καπνιζω μεν καθημερινά, αλλά δεν ξεπερνάω τα δέκα τσιγάρα μαξ (και συνήθως σταματάω στα πέντε). Θέλει τρελή θέληση να μη το ξαναρχίσεις ή να το έχεις υπό έλεγχο, θεωρώ πως το να το κόψεις είναι το εύκολο κομμάτι. Και δυστυχώς θεωρώ πως όσοι καπνίζουν αρκετά έχουν το προφίλ του εθισμένου και είναι γενικά επιρρεπείς στις εξαρτήσεις, οπότε γι' αυτό και τους είναι και τόσο δύσκολο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:48, 30-09-11:

Προσωπικά πάντως, με το που είπα κομμένο, ήταν όντως κομμένο. Δεν το ξανα έβαλα στο στόμα μου... Υγεία πάνω απ'όλα να έχουμε! ^_^

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:05, 02-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
τώρα καπνιζω μεν καθημερινά, αλλά δεν ξεπερνάω τα δέκα τσιγάρα μαξ Και δυστυχώς θεωρώ πως όσοι καπνίζουν αρκετά έχουν το προφίλ του εθισμένου και είναι γενικά επιρρεπείς στις εξαρτήσεις, οπότε γι' αυτό και τους είναι και τόσο δύσκολο..

Οσοι εθισμενοι καπνιστες, ειναι γενικά επιρρεπεις?!! Ε δε θα το λεγα. Ας μη γενικεύουμε...

Αναρωτιεμαι, τι 25 τσιγαρα, τι 10? Επειδη αναφερθηκες σε προσωπικη σου εμπειρια, θεωρω το εχεις ελαττωσει και δεν εχεις αποτελεσμα - το να το κοψεις δηλαδη και να φτιαξεις τα πνευμονια σου- προκειται για ημιμετρα ψυχολογικα ''το ελαττωσα αλλα κανω καλο καλο στη υγεια μου'' . Την πισσα και τη νικοτινη την κυλας στο αιμα σου, οπως κι αυτος που καπνιζει 30...Οι συνεχεις προσπαθειες δειχνουν πως ο καπνιστης ειναι εθισμενος, γι αυτο ειμαι υπερ της ολοκληρωμενης δουλειας. Το να πεταξεις το πακετο και να πεις δεν ξανακαπνιζω, δεν ειναι δουλεια ολοκληρωμενη κι ανελυσα πιο πισω.

Εχω γνωστη (στην ηλικια σου βασικά) που το κοψε μετα απο χρονια μαχαιρι χωρις να χει κανει αλλες προσπαθειες πριν, με ψυχολογικη υποστηριξη, σε κεντρο, διαβαζε κοκ. Εδω και δεκα χρονια δεν το εχει ακουμπησει. Η εθισμενη εγινε δυνατη. Οσοι παλευουν μονιμως και ξαναπεφτουν - ξαναγυρναω στην πισω αποψη μου- δυστυχως, παραμενουν εθισμενοι....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 02-10-11 στις 12:01.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:56, 02-10-11:

Απλά να καταθέσω τη γνώμη μου, (παρότι μη καπνίστρια)...
Είναι αχαρακτήριστο το γεγονός ότι κάποιος κάνει την προσπάθειά του, -να κόψει το κάπνισμα, να κάνει δίαιτα ή δεν ξέρω και γω τί-, και τον προκαταβάλουμε αρνητικά, αμφισβητώντας ότι η προσπάθειά του θα έχει αποτέλεσμα...
Τί χρησιμότητα έχουν τέτοια αποθαρρυντικά σχόλια;;;
Η κολλητή μου κάποια στιγμή μου δήλωσε όλο πεποίθηση ¨από σήμερα τέλος το κάπνισμα.¨
Κάναμε καιρό να βρεθούμε από τότε που μου το είπε, και απέφευγα να την ρωτήσω , για να μην νιώσει και από μένα ψυχολογική πίεση. Επέλεξα να το αποσιωπήσω το γεγονός για να μην του δώσω και εγώ παραπάνω βαρύτητα (ξέρω, ή μάλλον φαντάζομαι, ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση)...
Όταν κανονίσαμε μετά από κανα 2μηνο για καφέ, την είδα που έβγαλε κανονικά να στρίψει τα τσιγαράκια της... Το άφησα εντελώς ασχολίαστο... Τί έπρεπε;; Να της επισημάνω ότι δεν τα κατάφερε;;; Χοντρή μαλάκια το κόβω.. ή να της έλεγα όταν μου είπε ¨δεν το έκοψα, αλλά το ελάττωσα¨, ¨σιγά τα λάχανα...δεν παύεις να είσαι καπνίστρια¨;;... Δεν βοηθάμε έτσι...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:06, 02-10-11:

Ρε συ Μαρινα, για να αποφευχθει να βγαλει καποιος τα τσιγαρακια του μετα απο ενα διμηνο, πρεπει να συνειδητοποιησει την σοβαροτητα της καταστασης. Το ζητουμενο ειναι να το δει καποιος σοβαρα και να κανει ολοκληρωμενη δουλεια (αντε παλι τα ιδια λεω) αλλιως αδικος ο κοπος της σωματικης και ψυχολογικης εξαντλησης, των πονοκεφαλων και των συμπτωματων οταν παυεις να παιρνεις τη δοση νικοτινης. Ρωτησες τι περναγε αυτον τον καιρο? Αν ηξερες τι περνουσε, θα της ελεγες ''αστο'' και ζητα βοηθεια, ουσιαστικη βοηθεια. Και που ειδες τα αποθαρρυντικα σχολια, δεν καταλαβα. Δεν αποθαρρυνα. Προετρεψα να συμβουλευτει οποιος ξεκινα κατι τετοιο εναν ειδικο, να μην το περασει μονος, να χει υποστηριξη κι απο φιλους, να αντλησει δυναμη απο διαφορες πηγες. Εγω ειμαι αυτη που σε παλιο ποστ εχω γραψει πως θαρθει η ωρα που θα κανω την μια και ουσιαστικη μεταβολη και θα το κανω γιατι εχω αυτη τη δυναμη. Προς το παρον, δε με νοιαζει και δεν το χω παρει στα σοβαρα. Κι ακομα κι αν το σκεφτομαι, εγω σε αυτη την αθλια ψυχολογικη διαδικασια, χωρις να ειμαι απολυτα αποφασισμενη, δεν μπαινω. Ημαρτον δηλαδη, ο,τι θελει καταλαβαινει ο καθενας!!

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Όλοι οι καπνιστές θα αναγκαστούν να κόψουν το κάπνισμα μαχαίρι (όταν φυσικά θα είναι αργά) καλύτερα να κοπεί πριν γίνει αυτό.
Λογω τιμων λες η λογω ασθενειων? Οι περισσοτεροι το κοβουν σημερα για οικονομια. Κι εκει στο Θεο που χουν φτασει οι τιμες, ζητω που καηκαμε, σιγουρα πολλοι θα το κοψουν, ηδη δηλαδη το κοβουν
Σιγουρα δεν ειναι ο,τι καλυτερο να το κοψεις οταν αρρωστησεις, αλλα και μερικοι ασθενεις εξακολουθουν να καπνιζουν
Ειναι μεγαλο και σοβαρο προβλημα, κακα τα ψεμματα και απο ενημερωση τιποτα/ Πρεπει καποιος να ψαξει για να μαθει, εντελως ατομικη προσπαθεια, η πολιτεια για ακομα μια φορα κανει τον Κινεζο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 02-10-11 στις 16:50. Αιτία: Συνεχόμενες Δημοσιεύσεις
Παράθεση

ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ
H ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ έγραψε στις 16:45, 02-10-11:

διαβασα τα τελευταια μηνυματα κ θεωρησα φρονιμο κ εγω να πω την αποψη μου.. λοιπον, ολοι γνωριζουμε τη δυσκολια π ενεχει η διακοπη του καπνισματος (μη λεω τα ιδια). αυτο που κανουν πολλοι θεωρωντας το ευκολοτερη και πιο ανωδυνη λυση ειναι να το διακοπτουν σταδιακα μειωνοντας την ποσοτητα των τσιγαρων που καπνιζουν ημερησιως ή την περιεκτικοτητα αυτων σε νικοτινη διατηρωντας σταθερο τον αριθμο των τσιγαρων. η καλυτερη λυση ομως κατα τη γνωμη μ, κ ισως αυτη που εφαρμοζεται απο αποφασισμενα και συνειδητοποιημενα ατομα ειναι η διακοπη "μαχαιρι". τοτε ο καπνιστης συνειδητοποιει τις συνεπειες του καπνισματος και το παιρνει αποφαση να το βγαλει απο τη ζωη του. συμφωνω οτι χρειαζεται ψυχολογικη στηριξη απο τον περιγυρο του. παρολα αυτα ομως δεν παυει να ειναι δικη του υποθεση, και ακομα κ αν αδιαφορουν οι γυρω του ή δε σεβονται την επιλογη του, ο ιδιος θα πρεπει να ψαχτει προσπαθωντας να αντλησει δυναμη απο απλα πραγματα και να συνεχισει την καθημερινοτητα του χωρις να εχει την αισθηση της ελλειψης του τσιγαρου. η αυτοπεποιθηση και η αισθηση ανεξαρτησιας κρινονται αναγκαιες!!

να σημειωσω ακομη οτι δεν ειναι αναγκη να πεταξει κανεις το πακετο ως κατι απαγορευμενο. μπορει να το εχει μεσα στο σπιτι κ απο κει κ περα ειναι θεμα πειθαρχειας κ κατα ποσο μπορει να ελεξει τον εαυτο του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 02-10-11 στις 17:03. Αιτία: merge
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:54, 02-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Απλά να καταθέσω τη γνώμη μου, (παρότι μη καπνίστρια)...
Είναι αχαρακτήριστο το γεγονός ότι κάποιος κάνει την προσπάθειά του, -να κόψει το κάπνισμα, να κάνει δίαιτα ή δεν ξέρω και γω τί-, και τον προκαταβάλουμε αρνητικά, αμφισβητώντας ότι η προσπάθειά του θα έχει αποτέλεσμα...
Τί χρησιμότητα έχουν τέτοια αποθαρρυντικά σχόλια;;;
Η κολλητή μου κάποια στιγμή μου δήλωσε όλο πεποίθηση ¨από σήμερα τέλος το κάπνισμα.¨
Κάναμε καιρό να βρεθούμε από τότε που μου το είπε, και απέφευγα να την ρωτήσω , για να μην νιώσει και από μένα ψυχολογική πίεση. Επέλεξα να το αποσιωπήσω το γεγονός για να μην του δώσω και εγώ παραπάνω βαρύτητα (ξέρω, ή μάλλον φαντάζομαι, ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση)...
Όταν κανονίσαμε μετά από κανα 2μηνο για καφέ, την είδα που έβγαλε κανονικά να στρίψει τα τσιγαράκια της... Το άφησα εντελώς ασχολίαστο... Τί έπρεπε;; Να της επισημάνω ότι δεν τα κατάφερε;;; Χοντρή μαλάκια το κόβω.. ή να της έλεγα όταν μου είπε ¨δεν το έκοψα, αλλά το ελάττωσα¨, ¨σιγά τα λάχανα...δεν παύεις να είσαι καπνίστρια¨;;... Δεν βοηθάμε έτσι...
Ακριβώς!Ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικές δυνάμεις και για αυτό ελέγχει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι η καλή ψυχολογία σε τέτοια εγχειρήματα έχει πολύ μεγάλη σημασία. Για αυτό, θα ήταν δοκιμότερο το συγκεκριμένο θέμα να μην αποτελέσει πεδίο συζήτησης για το πώς και αν προσπαθεί ο καθένας αλλά να επιτελέσει τον αρχικό σκοπό του. Να είναι ένα ημερολόγιο, ένα θέμα όπου μοιράζονται τις εμπειρίες τους όσοι προσπαθούν να κόψουν το τσιγάρο.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 09:43, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αδυνατώ να πιστέψω πως ένας χρόνιος καπνιστής που καπνιζε και 1,5 πακέτο ανα μέρα, το κοψε χωρίς καμμιά βοήθεια, χωρίς ούτε μια τζούρα, χωρίς ούτε ενα τσιγάρο στο τόσο, μαχαίρι.
Ο μπαμπάς μου ήταν καπνιστής για περίπου 30 χρόνια και κάπνιζε μέσο όρο κάθε μέρα 2 πακέτα. Κανονική εξάρτιση. Τύχαινε να ξυπνήσει το βράδυ και κάπνιζε. Τέλως πάντων τον είχαμε γλωσσοφάει να το κόψει γιατί έκανε κακό στην ύγεία του κτλ,κτλ, αποτελέσμα δεν βγάζαμε είχε μαλλιάσει η γλώσσα μας. Τι να του δείχναμε διάφορα βίντεο τα όποια μιλάνε για το κακό που κάνει στην υγεία του ένας καπνιστής, τι να του δείχναμε φωτογραφίες με πνευμόνια καπνιστών αλλα και παθητικών (οι οποίοι παθητικοί ήμασταν εμείς) δεν έβαζε μυαλό.
Έρχεται μήνας Φεβρουάριος και πιάνει κρύωμα με 40 πυρετό. Απο την μέρα που αρρώστησε και μετά δεν το ξανάβαλε στο στόμα του. Απο εκεί που κάπνιζε 2 πακέτα την μέρα (40 τσιγάρα) βρέθηκε να μην καπνίζει κανένα. Ούτε τσίκλες νικοτίνης, ούτε ιατρική βοήθεια, όυτε τίποτα. Μάλλον προτίμησε να στερηθεί το τσιγάρο παρά να έχει την μουρμούρα μας κάθε μέρα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 11:16, 29-05-12:

Όλα είναι μες το μυαλό.
Αν πεις οκ, ζω και χωρίς αυτό, στην τελική μόνο κακό μου κάνει και ΌΝΤΩΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ το κόβεις μαχαίρι. Συγγενικά μου πρόσωπα προσπαθούν ανά τακτά χρονικά διαστήματα χωρίς αποτέλεσμα, γιατί πραγματικά δε θέλουν να το κόψουν.
Παρ' όλα αυτά, πιστεύω ότι γενικά εάν θες κάτι πάαααρα πολύ, ακόμα και να γυρίσει ο κόσμος τούμπα εσύ θα το κάνεις.
Έτσι είναι και το τσιγάρο: αν θες πολύ να το κόψεις, το κόβεις. ΜΑΧΑΙΡΙ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:56, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εγώ πιστεύω απο αυτά που έχω δει γύρω μου πως όσοι το έχουν προσπαθήσει και μετά ξαναπέφτουν και μετά ξαναπροσπαθούν, δεν το κόβουν εν τέλει ποτέ. Μπορεί για κάποιο καιρό ναι, αλλά μετά πάλι στα ίδια.
Λάθος πιστεύεις.
Πιστεύω το μαχαίρι και η μία προσπαθεια και αποφασιστική κάνει τη δουλειά. Εγώ ποτέ δεν το χω καν προσπαθήσει, ακόμα κι όταν το σκέφτομαι για καιρό και σοβαρά. Σκέφτομαι καπνίζοντας....
Θα ξέρεις μάλλον το ανέκδοτο: Ένας μανιώδης καπνιστής σκεφτόταν τόσο πολύ να διακόψει το κάπνισμα, που στο τέλος διέκοψε τις σκέψεις του. (το ανέκδοτο λέει πως έκοψε το διάβασα, διότι διάβαζε αντικαπνιστικά βιβλία )

Κι αναρωτιέμαι γιατί τέτοια ψυχολογική ταλαιπωρία έστω και για 15 μέρες, δύο μήνες, αφού θα το ξαναρχίσεις;(γενικό το ''εσύ'')
Διότι από τη μια η θέληση χρειάζεται μικρές καθημερινές ασκήσεις για να παραμένει ισχυρή κι από την άλλη δεν υπάρχει ψυχολογική ταλαιπωρία όταν έχεις αποφασίσει γιατί κάνεις κάτι. Ούτε ξεκινάς με το σκεπτικό ότι σίγουρα θα ξαναρχίσεις. Κάθε άλλο. Μπορεί και να μην ξαναρχίσεις, όπως έκαναν αρκετοί άνθρωποι που το έκοψαν μόνοι τους,χωρίς καμία βοήθεια.

Επίσης, θεωρώ πως όταν ειδικά κάποιος είναι χρόνιος καπνιστής και αποφασίζει ολοκληρωτικά να το κόψει, χρειάζεται κάποιο βοήθημα, είτε φαρμακείου τσίχλες, ηλεκτρονικό τσιγάρο για το κόψιμο της συνήθειας του κρατείν τσιγάρο, είτε βελονισμός, είτε ψυχολογική υποστήριξη σε κέντρα, βιβλία, συνεχείς εικόνες για τις συνέπειες του τσιγάρου, γνώσεις, αποφυγή σίγουρα για κάποιο καιρό(εξαρτάται τις ανάγκες του καθενός και τα όριά του) μέρη καπνιστών, ακόμα και καπνιστές(να ζητήσει να μην καπνίζουν μπροστά του ή να αποφέυγει την εικόνα και τη μυρωδιά) .
Ο σύζυγός μου καπνίζει και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Μάλλον με ενοχλεί, παρά με φτιάχνει. Βοήθημα δεν χρειάστηκα κανένα. (Μακριά από τις τσίχλες όσοι έχετε πρόβλημα με το στομάχι σας).

Αδυνατώ να πιστέψω πως ένας χρόνιος καπνιστής που καπνιζε και 1,5 πακέτο ανα μέρα, το κοψε χωρίς καμμιά βοήθεια, χωρίς ούτε μια τζούρα, χωρίς ούτε ενα τσιγάρο στο τόσο, μαχαίρι. Η βοήθεια είναι απαραίτητη θεωρώ, με τον α ή β τρόπο
Έχεις σκεφτεί ποτέ πως αυτές οι σκέψεις είναι δικαιολογία για να μην κάνεις την προσπάθεια;
Το πρώτο που χρειάζεσαι είναι ένα καλό κίνητρο, όπως η υγεία τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις, η καθαρή αναπνοή ή και όλα αυτά μαζί. Έπειτα χρειάζεται επιμονή και μικρές-μικρές ασκήσεις θέλησης (...δεν θα καπνίσω για μία ώρα. Τώρα που τα κατάφερα ας προσπαθήσω γι' άλλη μια. Δύο ολόκληρες ώρες χωρίς τσιγάρο, αξίζει να τις κάνω τρεις. κ.ο.κ.) Εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει πως ο σωματικός εθισμός δεν είναι πάνω από 3 ημέρες. Τι είναι 3 ημέρες όταν έχεις πάρει τις αποφάσεις σου; Ε και όταν έχεις μείνει 3 μέρες χωρίς τσιγάρο, είναι στοίχημα με τον εαυτό σου να το κάνεις εβδομάδα.
Όταν θα το έχεις πάρει απόφαση η αντιμετώπισή σου απέναντι στη διακοπή του τσιγάρου, θα είναι εντελώς διαφορετική.
Μην το καθυστερήσεις πάντως πάρα πολύ! Τώρα που είσαι νέα και υγιής είναι η καλύτερη στιγμή. Όσο περισσότερο επιβαρύνεις τον οργανισμό σου, τόσο το χειρότερο. Εξάλλου, αν δεν κάνεις την προσπάθεια να το κόψεις, δεν πρόκειται ποτέ να μάθεις αν μπορείς ή όχι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Signor Positivo
Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

O Signor Positivo talks in maths, buzzes like a fridge έγραψε στις 13:08, 29-05-12:

Κατά τη γνώμη μου, αν κάποιος θέλει να μπει σε μια τέτοια διαδικασία, δεν πρέπει να σκέφτεται με όρους όπως «εύκολο» και «δύσκολο». Το σημαντικό κομμάτι είναι να το πάρεις απόφαση, και ύστερα όχι να το κόψεις μαχαίρι αλλά σιγά σιγά. Κάποιοι λένε: «Ό,τι κόβεις πρέπει να το κόβεις μαχαίρι, αλλιώς δεν κόβεται.» Λάθος. Όταν κάποιος καπνίζει, ο οργανισμός του μαθαίνει να λειτουργεί με τη νικοτίνη, και αν κοπεί μαχαίρι τότε χάνει την ισορροπία του.

Προσωπικά το θεωρώ «πολύ εύκολο», αλλά απ' την άλλη δεν καπνίζω! Αν όμως κάποιος καπνίζει και θέλει να το κόψει, χρειάζεται να αρχίσει να το μειώνει συστηματικά και εν τέλει να το κόψει. Μπορεί να το μειώσει στα πλαίσια μεταξύ ενός μικρού ποσοστού και του μηδενός, και όταν πρόκειται να φτάσει στο μηδέν, να αναρωτηθεί «Δηλαδή εγώ το κόβω τώρα;». Αν θέλεις...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,249 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:17, 30-05-12:

Πάντως με περηφάνεια σας λέω οτι το έχω κόψει εδώ και 3 μήνες ΜΑΧΑΙΡΙ. (Γιώργο και mind, λυποθυμήσατε; ) Τον πρώτο καιρό με λίγη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, τώρα πια τίποτα. Θέλω μόνο να έχω το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην τσάντα μου και να ξέρω οτι υπάρχει, άσχετα αν δεν το χρησιμοποιώ.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:22, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πάντως με περηφάνεια σας λέω οτι το έχω κόψει εδώ και 3 μήνες ΜΑΧΑΙΡΙ. (Γιώργο και mind, λυποθυμήσατε; ) Τον πρώτο καιρό με λίγη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, τώρα πια τίποτα. Θέλω μόνο να έχω το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην τσάντα μου και να ξέρω οτι υπάρχει, άσχετα αν δεν το χρησιμοποιώ.
Να λιποθυμήσω εγώ;; Τι άλλο να περιμένουμε δηλαδή σε αυτό το φόρουμ; Άμα το κόψει και η Νεράιδα, θα είμαστε κομπλέ!

Μπράβο κοπέλα μου!

Κι εγώ επί τουλάχιστον 6 μήνες είχα ένα πακέτο με 2 τσιγάρα στο κομοδίνο μου. Ήθελα να ξέρω πως είναι εκεί κι ας μην το κάπνιζα. Τελικά ένα βράδυ, τα έδωσα στο Χάουλα και «καθάρισα»

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KatM (Μαρκέλλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KatM
H Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H KatM έγραψε στις 18:27, 30-05-12:

Κι εγώ είμαι της άποψης οτι άμα το πάρεις απόφαση όλα γίνονται!!! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο μπαμπάς μου ο οποίος ήταν φανατικός καπνιστής εως ότου έμεινε εγκυος η μητέρα μου σε εμένα και αποφάσισε να το κόψει οριστικά Απ'ότι μου 'χει πεί χαίρεται γι'αυτή του την απόφαση και δε το έχει μετανιώσει ούτε λεπτό!! Όταν υπάρχει θέληση τελικά,όλα είναι δυνατά

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 18:49, 30-05-12:

Καλυτερα μαχαιρι , ειχα μπει μια φορα στα 3 χρονια που καπνιζω , στη διαδικασια να το κοψω, και το κοψα μαχαιρι , βεβαια το εκανα εντελως πειραματικα. Χωρις καποιο ιδιαιτερο πεισμα ή στοχο , ηθελα να κανω και οικονομια , οποτε το εκοψα για ενα μηνα . Δεν ενιωσα να μου λυπει τρελα , το ξαναρχισα ομως γιατι μ αρεσει το ατιμο (τωρα θα αναψω ενα μιας και πιασαμε την κουβεντα του )και δε νομιζω οτι θα ξαναμπω στη διαδικασια να το κοψω ποτε ...
οπως και να το κανουμε ειναι καποιες συζητησεις που σηκωνουν τσιγαρο

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 19:00, 30-05-12:

Θέλω μόνο να έχω το ηλεκτρονικό τσιγάρο στην τσάντα μου και να ξέρω οτι υπάρχει, άσχετα αν δεν το χρησιμοποιώ.

πλάκα πλάκα, μετά το ηλεκτρονικό τσιγάρο..δεν θα ηταν τρομερό να έβγαζαν και ηλεκτρικό πορτοφόλι;
Να το φορτίζεις το βράδυ και το πρωί να ειναι γεμάτο..

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:26, 30-05-12:

Ρε παιδια δεν ξερετε το μοτο των αναβλητικων καπνιστων;

πχ εχεις να κανεις μια δουλεια ή σου ζητανε κατι

Απαντας:
"Τωρα, μισο. Κανω ενα τσιγαρο και το κανω."

Αν κοψουμε το καπνισμα τι θα λεμε δηλαδη;

Ας πουμε εδω και ποση ωρα, θελω να καθαρισω το σπιτι.
Λεω στον εαυτο μου (ναι, μιλαω και με αγνωστους για να απαντησω και σε αλλο θρεντ ταυτοχρονα) :
"Ενα τσιγαρο ακομα και σηκωνομαι"

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:35, 30-05-12:

Χαχαχαχα!!! Μετά πας με το ρολόι ...και πάλι αργείς, όπως και με το τσιγάρο.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:59, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Χαχαχαχα!!! Μετά πας με το ρολόι ...και πάλι αργείς, όπως και με το τσιγάρο.
Υπαρχουν και αλλες πρακτικης φυσης δυσκολιες.
Αντε και το κοβω.
1)Τι θα κανω για να περασει η ωρα οταν περιμενω το λεωφορειο ; Να παιζω sudoku;
2)Πως θα εκτονωνω τα νευρα μου στις δυσκολες στιγμες; Να παω για τρεξιμο, forget it
3)Πως θα καταφερω να μεινω ηρεμη στο τιμονι και να μην αρχισω τα σιχτιρια οταν οδηγω; Ή να παιρνω το λεωφορειο; Μετα ομως ξαναοδηγουμαστε στο ερωτ 1.
4)Με τι θα συνοδευω τον καφε που δεν πινω;
5)Τι θα κραταω στο χερι μου οταν χορευω στα clubs;
6)Πως θα κανω διαλειμμα για τσιγαρο αφου δε θα καπνιζω πια; Ή μηπως να μην κανω διαλειμμα;
7)Πως θα γνωριζω νεο κοσμο οταν δε θα μπορω να λεω πλεον: "Εχεις φωτια;"
Και το κυριοτερο
8 )Τι θα αναβω μετα το σεξ;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 23:04, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Αντε και το κοβω.
2)Πως θα εκτονωνω τα νευρα μου στις δυσκολες στιγμες; Να παω για τρεξιμο, forget it
3)Πως θα καταφερω να μεινω ηρεμη στο τιμονι και να μην αρχισω τα σιχτιρια οταν οδηγω; Ή να παιρνω το λεωφορειο; Μετα ομως ξαναοδηγουμαστε στο ερωτ 1.
6)Πως θα κανω διαλειμμα για τσιγαρο αφου δε θα καπνιζω πια; Ή μηπως να μην κανω διαλειμμα;
Και το κυριοτερο
το εθεσες πολυ σωστα . Αυτο ειναι το θεμα ...το τσιγαρο παντα μα παντα συνδεεται με συνηθειες , καφες και τσιγαρο , τσιγαρο μετα το σεξ και το φαγητο , τσιγαρο πριν το λεωφορειο , τσιγαρο σε μια πολιτικη συζητηση ...

για αυτο το λογο ειναι και πιο δυσκολο να το κοψει κανεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:06, 30-05-12:

Ε μην το κόβεις ρε φιλενάδα άμα είναι να έχεις όλα αυτά τα προβλήματα.

Εγώ πάντως τώρα που τα διάβασα και σκέφτηκα πως τα είχα όσο κάπνιζα, αλλά δεν τα έχω πια, νιώθω 3 φορές καλύτερα!

Εδώ ταιριάζει αυτό που λένε: «Αφού σε χαλάει, μην το κόβεις»

Πω-πω...τόσο εξαρτημένη ήμουν κι εγώ ε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 00:21, 31-05-12:

1)Τι θα κανω για να περασει η ωρα οταν περιμενω το λεωφορειο ;
κάνε κλακέτες στο χώμα προσπαθώντας να τρίψεις δυο πετρες
με τα χέρια πολύ πολύ δυνατά, σαν μαράκες ώσπου να βγάλουν φωτιές.

2)Πως θα εκτονωνω τα νευρα μου στις δυσκολες στιγμες;
αναβόσβηνε ένα παλιό λυχνοστάτη τραγουδώντας μια παλιά επιτυχία των ABBA.

3)Πως θα καταφερω να μεινω ηρεμη στο τιμονι και να μην αρχισω τα σιχτιρια οταν οδηγω;
πάρε το αγέρωχο βλέμμα του φασιανού
και με μάτι πρισματικό που θα αναδύει τη γαλήνη του ονείρου,
θα κυνηγά το μάτι των αστεριών και θα ατενίζει
στον καθρέφτη την προσωπική του περιδίνηση φτερούγισε
σαν τον αρχέγονο σκαραβαίο
που κατεβαίνει τη σκάλα των συνθετικών σιχτιρίων
όπου το αυγό του μέλλοντός τους είναι ένα τιμόνι
από μαλαχίτη.

ή πολύ απλά, αν προτιμάς,
μετεξελίξου σε ατίμονο μεταξοσκώληκα
και περίμενε να μεταμορφωθείς σε
πεταλούδα που στο θυμό φτερουγίζει πιο νευρικά
αλλά στο τέλος πάντα θα κάθεται στην χούφτα
της αγανάκτισης.

με ένα μουχλιασμένο μουστοκούλουρο

μια οξειδωμένη και λιωμένη μπανάνα,
μια γλοιώδης μάζα δηλ. που θα θυμίζει το παμπάλαιο αέτωμα
των παραθύρων με την ταμπέλα "ξενοδοχείον Λεωνίδας "

6)Πως θα κανω διαλειμμα για τσιγαρο αφου δε θα καπνιζω πια;
θα ζουλάς μια ρώγα από σταφύλι και θα καις φτερά ιπτάμενων μυρμηγκιών
ή τζιτζικιών

θα τον ρωτάς: έχεις καμινέτο σπίτι σου να λιώσω τη ζάχαρη πάνω στον..
...****** σου?

ή..έχεις αυτό που βοηθάει πολύ για να λαμβάνουν χώρα τα beach parties?

ή...έχεις αυτό που δημιουργείται μέσα σε τζάκι καθώς χώνουμε ράθυμα
μια αρμαθιά από κούτσουρα?

ή ...έχεις αυτό που μπαίνει συχνά στα δάση το καλοκαίρι και στο 99%
εικάζουμε ότι είναι εμπρησμός

εμένα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:16, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bonsai
πάρε το αγέρωχο βλέμμα του φασιανού
και με μάτι πρισματικό που θα αναδύει τη γαλήνη του ονείρου,
θα κυνηγά το μάτι των αστεριών και θα ατενίζει
στον καθρέφτη την προσωπική του περιδίνηση φτερούγισε
σαν τον αρχέγονο σκαραβαίο
που κατεβαίνει τη σκάλα των συνθετικών σιχτιρίων
όπου το αυγό του μέλλοντός τους είναι ένα τιμόνι
από μαλαχίτη.

ή πολύ απλά, αν προτιμάς,
μετεξελίξου σε ατίμονο μεταξοσκώληκα
και περίμενε να μεταμορφωθείς σε
πεταλούδα που στο θυμό φτερουγίζει πιο νευρικά
αλλά στο τέλος πάντα θα κάθεται στην χούφτα
της αγανάκτισης.

Άι, άι, άι!
Μεγάλε τροβαδούρε Μανουέλ Τόρρες
Συλβέριο Φρανκονέττι, μαέστρο Χουάν Μπρέβα
Νίνια των Πέϊνες
Ντολόρες του ολοφυρμού
Κάρμεν του κοντραμπάντο και των σεγκιντίλλιας
Λόλα της ξενοιασιάς των ταυρομάχων
Αμπαρώ περίκλειστη, του μοναστηριού
Άι, άι, άι!
Τσιγγάνικες μπαλάντες της Ανδαλουσίας
Μάλαγα Κόρντομπα Σεβίλλια
Ο Γουαδαλκιβίρ των άστρων
Αλάμπρα Σακρομόντε Αλμπαϊθίν
Τα δυο ποτάμια της Γρανάδας
Ο Ντάουρο και ο Χενίλ

Για να μην ξεφυγω και απο το θεμα και παω στα off ως συνηθως, νομιζω δεν εχω και πολλες επιλογες απο το να συνεχισω το καπνισμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 31-05-12 στις 12:46.
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 11:34, 31-05-12:

το κόψιμο του καπνίσματος σαφώς δεν είναι εύκολη υπόθεση!!!παρόλα αυτά χρήζει απαραίτητο η διακοπή του, λόγω των ποικίλλων προβλημάτων που προκαλεί στην υγεία μας. Μερικές συμβουλές που σου προτείνω για τη διακοπή του είναι οι ακόλουθες
1.ΜΗΝ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΣΙΓΑΡΑ!!!
2.ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΜΕΡΑ!!!ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ,ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΗ ΜΗΝΑ,ΤΗ ΠΡΟΣΕΧΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ!!!!!
3.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΣΑΙ ΣΤΗ ΣΤΕΡΗΣΗ!!!
4.ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ
5.ΕΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΤΣΙΓΑΡΟΥ,ΘΥΜΗΣΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ!!!
6.ΜΑΖΕΨΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΧΑΛΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΣ

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:04, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Αντε και το κοβω.
Και το κυριοτερο
Χμμ... Με προβληματισες...!

1) Ποτε δεν επερνα λεωφορειο, παντα ειχα δικο μου οχημα. Οταν αρχισα να εξαρτομαι απο λεωφορεια αρχισα το καπνισμα...! Οταν επαψα να εξαρτομαι απο αυτα το εκοψα...! Λες τελικα το ΚΤΕΛ να εφταιγε και εγω τα ριχνω αλλου; Διαπιστωνω λοιπον πως δεν εχω απαντηση στην ερωτηση σου!

2)Μπορω να σου προτινω μερικες λυσεις για αυτο, αλλα εξαρτατε απο τον λογο και τον χορο στον οποιο νευριαζεις. Πολυ καλο νευρο-αποροφιτικο ειναι το ποντικι και το πληκτρολογιο! Θα χρειαστεις ενα ενσυρματο ποντικι (σου προτινω καποιο απο τα φτηνα τις logitech η της microsoft, ειναι πολυ ανθεκτικα, σε αντιθεση με τα καλα ποντικια) το οποιο οταν νευριαζεις μπορεις τα το πεταξεις. Ετσι εκτονωνεις τα νευρα σου και οταν το καλωδειο τεντωσει το ποντικι επιστρεφει σε ενα με την λιγοτερη δυνατη ζημεια. Αντιστοιχα μπορεις να αρχισεις να κοπανας το πληκτρολογιο πανω στην γωνια του γραφειου, θα σου φυγουν μερικα κουμπια, το πιθανοτερο ομως ειναι μολις τα βρεις και τα τοποθετισεις να μην εχει καποια ζημια στην λειτουργεια του.
Επισης υπαρχουν οι γροθιες στον τοιχο, αν και πονανε. Τελος, υπαρχει η καλη μουσικη! (εδω ενα πολυ καλο κοματι για αυτον τον σκοπο)

3)Αυτο ειναι πολυ απλο, δεν θα οδηγεις μεσα στην πολη! Για οδηγηση μεσα στην πολη με ηρεμια δεν υπαρχει ακομα τιποτα.

4) Μπορεις να κοψεις τον καφε που δεν πινεις, ωστε με την αντιστροφη αυτη να δημιουργιθει ενα καπνιστικο παραδοξο. Αν το πετυχεις το καπνισμα θα παψει να ειναι βλαβερο και μαλιστα θα ειναι συνιθια των λιγων.

5) Μπορεις να δοκιμασεις να κρατας το ποτο σου. Αν τωρα δεν κρατας ποτο γιατι ειναι πανακριβα στα club (αλλα και στις καβες και στα super market πλεων) μπορεις να δοκιμασεις να μην χορευεις και να το παιζεις snob!

6) Το αφεντικο δεν χρειαζετε να το ξερει Μπορεις να κανεις διαλημα για φαΐ, για μια ανασα, για ενα τηλεφωνο η και με απλη προφαση τις βιολογικες σου αναγκες.

7) Και φτασαμε σε ενα απο τα πιο βασικα σημεια...! Εχω ανακαληψει εναν ακομα καλητερο και διπλα κερδοφορο τροπο για να γνωριζεις νεο κοσμο, την εξης φραση: "Να σου κανω μια τρακα;". Αν ειναι τσιγκουνης το εχεις αντιληφθει με την μια και τον κανεις περα, ενω εκτος απο την γνωριμια κερδιζεις και ενα τσιγαρο που εχει σαφως μεγαλητερη αξια απο την φωτια που θα σου δινανε σε προηγουμε περιπτωση! (Προσοχη, αυτη η μεθοδος απαιτη εγκρατια και μη-εθισμο στο καπνισμα! Εαν εισται εθισμενος και προσπαθειτε να το κοψετε, η εχετε την οποιαδηποτε υποψια πως αν καπνισετε μερικα τσιγαρα θα εθιστιτε μην το δοκιμασετε ποτε!)

8 ) Γιατι δεν δοκιμαζεις να αναψεις τον συντροφο για δευτερο γυρο;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:09, 18-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από amalia 6
Ο μπαμπάς μου ήταν καπνιστής για περίπου 30 χρόνια και κάπνιζε μέσο όρο κάθε μέρα 2 πακέτα. Κανονική εξάρτιση. Τύχαινε να ξυπνήσει το βράδυ και κάπνιζε. Τέλως πάντων τον είχαμε γλωσσοφάει να το κόψει γιατί έκανε κακό στην ύγεία του κτλ,κτλ, αποτελέσμα δεν βγάζαμε είχε μαλλιάσει η γλώσσα μας. Τι να του δείχναμε διάφορα βίντεο τα όποια μιλάνε για το κακό που κάνει στην υγεία του ένας καπνιστής, τι να του δείχναμε φωτογραφίες με πνευμόνια καπνιστών αλλα και παθητικών (οι οποίοι παθητικοί ήμασταν εμείς) δεν έβαζε μυαλό.
Έρχεται μήνας Φεβρουάριος και πιάνει κρύωμα με 40 πυρετό. Απο την μέρα που αρρώστησε και μετά δεν το ξανάβαλε στο στόμα του. Απο εκεί που κάπνιζε 2 πακέτα την μέρα (40 τσιγάρα) βρέθηκε να μην καπνίζει κανένα. Ούτε τσίκλες νικοτίνης, ούτε ιατρική βοήθεια, όυτε τίποτα. Μάλλον προτίμησε να στερηθεί το τσιγάρο παρά να έχει την μουρμούρα μας κάθε μέρα..
Βοήθησε το γεγονός οτι αρρώστησε... Δεν το ήθελε ο οργανισμός του... Αν δεν είχε αρρωστήσει, μπορεί να μην το έκοβε ποτέ.

Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 19:26, 10-04-16:

Παίζει να είμαι η μόνη που έκοψα το τσιγάρο κυρίως από τσιγκουνιά
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:00, 15-11-16:

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:17, 17-11-16:

Εγω οσα χρονια ειμαι εδω τις ιδιες αηδιες λεω. Δε θα μπορεσω να το κοψω οπως διαφαινεται. Πηρα ηλεκτρονικο, τελειωσαν τα υγρα του κ δρν εχω αξιωθει ΕΝΑ ΜΗΝΑ να τα ανανεωσω. Τι βλακας που ειμαι
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 10:42, 17-11-16:

Εγώ μετά από 7-8 μήνες χωρίς τσιγάρο, στις 6 Νοεμβρίου αγόρασα ένα πακέτο ξαφνικά μου την έδωσε! Ευτυχώς έχω καπνίσει μόνο ένα τσιγάρο και το πακέτο είναι φουλ γεμάτο, ίσως απλά το θέλω για ασφάλεια, γιατί γενικά με ενοχλεί πάρα πολύ ο καπνός. weirdo
Παράθεση

Yolandi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Yolandi
H Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Yolandi έγραψε στις 12:12, 17-11-16:

Το κάπνισμα μειώνει το μέσο όρο ζωής κατά 10 χρόνια. Fun fact.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,351 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 15:43, 17-11-16:

Πολυ συντηρητικη προβλεψη...
http://www.healthview.gr/περιεχόμενο...πνιστές
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους