Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή βαφτιστικού ονόματος και επωνύμου

Indrid Cold

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Indrid Cold
Ο Indrid Cold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Indrid Cold έγραψε στις 22:01, 06-07-09:

Καλησπέρα σε όλους.

Βρήκα αυτό το θέμα (και το site) κάνοντας αναζήτηση για αλλαγή ονόματος. Έχω διαβάσει ολόκληρο το θέμα και κατέληξα ότι το να το κάνω "επισήμως" θα ήταν πολύ μπλεγμένο, οπότε καλύτερα να το αποφύγω.
Βλέπω ότι πολλοί προτείνουν απλώς να χρησιμοποιείται άλλο όνομα, και το "κανονικό" (Γιώργος) να αναφέρεται μόνο σε επίσημες δηλώσεις κλπ. Πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα...

1)Ακόμα κι αν σε οτιδήποτε "επίσημο" αναφέρω το όνομα που υπάρχει στην ταυτότητά μου και χρησιμοποιώ αυτό που θέλω μόνο για να συστήνομαι, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει νομικό πρόβλημα;

2)Το να χρησιμοποιείται άλλο όνομα απ' το επίσημο δεν είναι πρωτάκουστο στο σόι μου, η μητέρα μου και η θεία μου είναι έτσι. Αλλά τις φώναζαν με άλλα ονόματα από μικρά παιδιά.
Η βασική διαφορά στην περίπτωσή μου με άλλες που αναφέρθηκαν εδώ είναι πως μέχρι τώρα όλοι με ξέρουν ως Γιώργο. Εδώ είναι κοινωνικό το ζήτημα: Δεν νομίζετε ότι θα σας φαινόταν περίεργο αν κάποιος που ξέρετε καιρό σας ζητούσε ξαφνικά να τον φωνάζετε με άλλο όνομα;
Λάβετε υπ' όψη πως δεν πρόκειται μόνο για φίλους και συγγενείς, αλλά πχ και ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζομαι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:16, 06-07-09:

Αν θες να πάρεις κάποιο αρχαίο ελληνικό όνομα μπορείς να δεις εδώ.
Γίνονται όπως γράφεται ονοματοδοσίες σε κάθε ηλιοστάσιο και ισημερία.
Δε σημαίνει οτι νομικά θα έχεις άλλο όνομα.. αλλά άν σε ρωτούν μπορείς να λες ότι βαφτίστηκες

Το έκανα πριν κάτι χρόνια και έμαθα μέσω του Πολυτεχνείου για το Ιδεοθέατρο.
Βαφτίστηκα Ηρώ και πλέον όλοι σχεδόν εκτός από κάτι ξεχασμένους συμμαθητές με φωνάζουν έτσι.
Δεν πρόκειται για κάποια αίρεση, ούτε θυσιάζουν παρθένες

Α σημαντικό: Δεν μπορείς να πάρεις το όνομα κάποιου Ολύμπιου Θεού.. ιεροσυλία καταλαβαίνεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:22, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Το επώνυμό μου (που απαγορεύεται να σας αποκαλύψω) είναι επάγγελμα () και συνεπώς έχω σκεφτεί να παραθέσω ως επιχείρημα ότι με περιορίζει στο να ανοίξω πχ κάποια επιχείρηση στο όνομα μου (οι ατομικές επιχειρήσεις είναι υποχρεωτικό να ονομάζονται με το επώνυμο των ομόρρυθμων εταίρων) καθώς το επώνυμο & το αντικείμενο της - και καλά - επιχείρησης θα είναι ασύμφωνα και η επωνυμία μάλλον παραπλανητική.
αυτό είναι ολάκερη μηχανοραφία - ούτε σε κατασκοπικά μυθιστορήματα δεν έχω δει τόση φαντασία

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Μια φίλη πάντως άλλαξε κανονικά το επώνυμό της χωρίς να υπάρχει κάποιος σοβααρός λόγος. Πολύ απλά και χωρίς να συναντήσει εμπόδια.

π.σ. ρε παιδιά , δικαίωμα σας στην τελική αλλά γιατί τέτοιες αγωνίες ; τα ονόματα τα έχουνε ίδια τόσα άτομα - όλα τα άλλα μας κάνουνε ξεχωριστούς

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη domi
H domi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H domi έγραψε στις 01:20, 18-05-12:

Σας βρηκα τυχαια διοτι με απασχολει το ζητημα. Θα ηθελα να παρω το επωνυμο του συζηγου μου και να αλλαξω το μικρο μου ονομα σε αλλη μορφη διοτι
1. Ζω εξωτερικο και κανεις δεν μπορει να προφερει ουτε το ενα ουτε το αλλο απο τα πραγματικα
2. Το κανονικο μου επωνυμο το σιχαινομαι για προσωπικους λογους (ο πατερας μου πεθανε οταν ημουν μικρη και η οικογενεια του μονο προβληματα μου εχει δημιουργησει και δεν θελω να εχω σχεση με αυτους πλεον)
Ποσο δυσκολο ειναι να το αλλαξω σε περιουσιακα στοιχεια οπως ακινητα, στο επαγγελματικο επιμελητηριο του οποιου ειμαι μελος κτλ. Πρεπει να βαφτιστω με αλλο θρησκευμα για να αλλαξω το μικρο ονομα ειναι δυνατον? Μπορω απλως να προσθεσω δυο νεα ονοματα στα κανονικα και να χρησιμοποιω επισημως αυτα? Ειναι πολυ διαφωτιστικα τα οσα γραφετε ως τωρα και ευχαριστω αν ξερετε κατι παραπανω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epistaths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη epistaths
Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O epistaths έγραψε στις 20:31, 25-02-13:

Για να φτάνεις στο σημείο να αλλάξεις το όνομα σου, λογικά πρέπει να είναι πολύ άσχημο αυτό που έχεις, η να μη θές να δείς τον πατέρα σου. Απο εκεί και πέρα είναι δικαίωμα σου να αλλάξεις και ονοματεπώνυμο και θρησκεία. Φυσικά για όλα υπάρχουν κάποιες διαδικασίες. Δεν μπορείς να πας στην αστυνομία και να τους πείς... Δώστε μου μια νέα ταυτότητα με ένα όνομα που θέλω εγώ. Αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το δικό μου ονοματεπώνυμο, πιστεύω ακράδαντα ότι πρέπει στο όνοματεπώνυμο που δίνεται απο όταν γεννιέται κάποιος, όταν ενηλικιώνεται να υπάρχει το δικαίωμα της αλλαγής για μια φορά, εφόσον το επιθυμεί το άτομο που είτε δεν του αρέσει, είτε έχει προσωπικούς λόγους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:46, 25-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από epistaths
η να μη θές να δείς τον πατέρα σου.
Um, το επώνυμο των παιδιών δεν είναι πάντα αυτό του πατέρα. Έχει σταματήσει από το 1983 να είναι υποχρεωτικό αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 14:49, 08-03-13:

Η αλλαγή επωνύμου ή ονόματος μπορεί να γίνει με διάφορες διαδικασίες από το λυξιαρχίο, Νομαρχία κλπ ή με δικαστήριο.. αλλά πρέπει να βρεις λόγους για τους οποίους θέλεις να το αλλάξεις όπως δεν ακούγετε καλά, ή έχεις νομικά προβλήματα κλπ.. εάν δεν θέλεις δικαστήρια ,πας νομαρχία, θα σου δώσουν μία αίτηση και θα τρέχεις να την συμπληρώσεις, και μετά θα βγει στις εφημερίδες και όποιος έχει παράπονο , πρέπει να πάει να υπογράψει μέσα σε 15 ημέρες

οι άντρες πρέπει να καταθέσουν και το έγγραφο της απόλυσής τους από το Στρατό.

Τέλος πάντων, πάρτε έναν δικηγόρο, κάντε ένα δικαστήριο και τελείωσε -_-

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Γκρινιάρης Gkrr

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους