Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,019 εγγεγραμμένα μέλη και 2,852,934 μηνύματα σε 82,272 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 685 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι "ελεύθερος χρόνος";

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 13:12, 14-09-07:

Στην περιοχή αυτή, θα βρείτε διάφορους τρόπους ψυχαγωγίας και διασκέδασης όπως για παράδειγμα, arcade παιχνίδια. Ένας ακόμη τρόπος για την ευχάριστη αξιοποίηση του ελέυθερου χρόνου σας.
Το ερώτημα λοιπόν είναι, για τον προσδιορισμό της έννοιας "ελεύθερος χρόνος" : από χαβαλετζίδικη άποψη και μέχρι τη "φιλοσοφική" του διάσταση.
Για μένα αποτελεί μία πρόσκληση: υπάρχει; Για εσάς;

~~~~Σημείωση από Γιώργος~~~~
Το παρόν θέμα αφορά την φιλοσοφική
διάσταση του ελεύθερου χρόνου. Για μία
πιο ανάλαφρη συζήτηση σχετικά με τον
ελεύθερο χρόνο υπάρχει αυτό το θέμα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 15-09-07 στις 22:43. Αιτία: Σημείωση συντονιστή.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 456 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:18, 14-09-07:

Υπάρχει.
Γενικά είμαι της άποψης πως για όλα βρίσκουμε χρόνο, έστω και λίγο.
Η έννοια όμως του "ελεύθερου χρόνου" εξαρτάται από τις δραστηριότητες.
Ελεύθερος χρόνος είναι να κάνει ο,τιδήποτε θέλει ο καθένας και τον ευχαριστεί.
Κυρίως ο ελεύθερος χρόνος, μας χαρίζει ψυχική ηδονή αλλά και σωματική χαλάρωση.
Πόσο μάλλον όταν στον ελεύθερο χρόνο μας δημιουργούμε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 4,702 μηνύματα.

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 13:22, 14-09-07:

Η έννοια όμως του "ελεύθερου χρόνου" εξαρτάται από τις δραστηριότητες.
Το ρήμα "εξαρτώ", δεν νομίζεις ότι ήδη εισάγει έναν περιορισμό
της ελευθερίας, φίλέ Αρκτούρε;

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 456 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:39, 14-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Το ρήμα "εξαρτώ", δεν νομίζεις ότι ήδη εισάγει έναν περιορισμό
της ελευθερίας, φίλέ Αρκτούρε;
Όχι, καθόλου.
Η "εξάρτηση" αυτή είναι επιλογή μας.
Τώρα με ποιά έννοια ορίζεις εσύ το κατά πόσο είναι Ελεύθερος ο "ελεύθερος χρόνος" μας;
Και μόνο που είναι μέσα στη ζωή μας, θα υπάρχουν από τριγύρω άλλα πράγματα τα οποία θα μας απασχολούν και δεν θα μπορούμε να είμαστε πλήρως ελεύθεροι.

Παράθεση

deadhead_pirate (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,795 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:41, 14-09-07:

Ελεύθερος χρόνος, μαζί με την υγεία. είναι για μένα το υπέρτατο αγαθό.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 13:45, 14-09-07:

Ο ελέυθερος χρονος ειναι μια εννοια με παρα παρα πολλες διαφορετικες εξηγησεις συμφωνα με το πως βλεπει τα πραγματα ο καθε ανθρωπος. Για μενα ο ελευθερος χρονος ειναι κατι παραπανω απο αυτο που οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι, καθως σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη! Κοντα στην οικογενεια σου, στους φιλους σου, και πανω απ' ολα στον εαυτο σου. Στην καπιταλιστικη κοινωνια στην οποια ζουμε, πραγματικη ζωη θεωρειται αυτη κοντα στο αφεντικο σου, στους συναδερφους στους πελατες κλπ, ατομα που μπορει και να μην συμπαθεις καθολου και πιθανοτατα ουδεποτε θα ηθελες να εχεις σχεση μαζι τους και ο ελευθερος χρονος, με ολα αυτα που ανεφερα παραπανω θεωρειται απλα ενας κενος χρονος... Ενα διαλλειμα... Και ακομα χειροτερα... μια παραχωρηση!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 14:00, 14-09-07:

Θα δώσω δύο εκδοχές του "ελεύθερου χρόνου", περισσότερο σαν ερέθισμα:
1η: ...είναι ο χρόνος ανάμεσα σε δύο διαδοχικές επιθυμίες του κάθε ανθρώπου και
2η:... είναι ο χρόνος μίας κατάθεσης χρημάτων στα χέρια ενός θεσμικού ή μη Τοκογλύφου, μέχρι να του τα ζητήσεις πίσω
ΥΓ: Ως "θεσμικό Τοκογλύφο" θεωρώ τις εν Ελλάδι Τράπεζες

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:33, 14-09-07:

O χρόνος που περνάς μπροστά από μια οθόνη ίσως;

Παράθεση

am_xmen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη am_xmen
H am_xmen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H am_xmen έγραψε στις 18:37, 14-09-07:

Ελεύθερος χρόνος
Τι είναι αυτό;;;;

Η αλήθεια τώρα το γνωρίζω μετά απο μερικές αλλάγες που έκανα στην ζωή μου.... Και ευτυχώς.....που τις έκανα τώρα στα 25.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 18:51, 14-09-07:

Ελεύθερος χρόνος: Το χρονικό διάστημα στο οποίο κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν (ή νομίζεις)

Παράθεση

Diavoleas (Αλέξανδρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Diavoleas
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Diavoleas έγραψε στις 19:22, 14-09-07:

Ελεύθερος χρόνος είναι το διάστημα ανάμεσα στη μέρα που γεννήθηκα και στην στιγμή που θα πατήσω "υποβολή"

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 627 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:48, 14-09-07:

Αυτό που ψάχνω και δεν βρίσκω τον τελευταίο καιρό όπως θα έχετε καταλάβει από την απουσία μου από το στέκι...

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 09:20, 17-09-07:

Για μενα ο ελευθερος χρονος ειναι κατι παραπανω απο αυτο που οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι, καθως σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη!
Αξιοσημείωτη διάκριση:"...σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη!"!!! Το ζητούμενο λοιπόν είναι η "πραγματική ζωή", αλλά ταυτόχρονα αυτή είναι μάλλον και το μόνο ασφαλές κριτήριο, για τον "ελεύθερο χρόνο". Κάτι σχετικό συναντάει κανείς στη "Γερμανική Ιδεολογία" του Κ. Μαρξ...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:10, 17-09-07:

Στο προφίλ μου έχω γράψει «ελεύθερο χρόνο δεν έχω». Και αμφιβάλω ότι θα θέλω να έχω γιατί για μένα «ελεύθερο χρόνο» σημαίνει «δεν κάνω τίποτα, το μυαλό κοιμάται». Όταν θα πεθάνω δεν θα κάνω τίποτα, θα έχω όσο θέλω. Οπότε για μένα «ελεύθερο χρόνο» δεν είναι πραγματική ζωή. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να εργάζομαι συνέχεια. Αλλά ότι μου αρέσει πάντα να έχω κάτι να κάνω. Είτε με το σώμα είτε με το μυαλό.(πώς τα λεω...καταλαβατε τιποτα?)

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 13:08, 17-09-07:

Στο προφίλ μου έχω γράψει «ελεύθερο χρόνο δεν έχω». Και αμφιβάλω ότι θα θέλω να έχω γιατί για μένα «ελεύθερο χρόνο» σημαίνει «δεν κάνω τίποτα, το μυαλό κοιμάται». Όταν θα πεθάνω δεν θα κάνω τίποτα, θα έχω όσο θέλω. Οπότε για μένα «ελεύθερο χρόνο» δεν είναι πραγματική ζωή. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να εργάζομαι συνέχεια. Αλλά ότι μου αρέσει πάντα να έχω κάτι να κάνω. Είτε με το σώμα είτε με το μυαλό.(πώς τα λεω...καταλαβατε τιποτα?)
"...Όταν θα πεθάνω δεν θα κάνω τίποτα, θα έχω όσο θέλω."!Πράγματι, ο θάνατος θα μπορούσε να θεωρηθεί ως "ελεύθερος χρόνος", μόνον που είναι μάλλον αμφιλεγόμενο, το κατά πόσο "εκεί", μπορεί να "έχει" κανείς!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:26, 17-09-07:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν περιμένεις* «να έχεις» δεν θα απογοητευτείς. Οπότε «έχω» «δεν έχω» σε μια διάσταση που δεν περιμένεις τίποτα μπορεί να έχει την ίδια αξία.

(*τώρα στα 35 μου είμαι "μάγκας". Στα 70 μου ίσως αναθεωρώ)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 17-09-07 στις 13:51.
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 01:06, 18-09-07:

Αξιοσημείωτη διάκριση:"...σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη!"!!! Το ζητούμενο λοιπόν είναι η "πραγματική ζωή", αλλά ταυτόχρονα αυτή είναι μάλλον και το μόνο ασφαλές κριτήριο, για τον "ελεύθερο χρόνο". Κάτι σχετικό συναντάει κανείς στη "Γερμανική Ιδεολογία" του Κ. Μαρξ...
Μου αρεσει η αναλυση που κανεις στις απαντησεις φιλε Νωευ... Δεν το ηξερα οτι το εχει γραψει ο Μαρξ αυτο, γιατι δεν εχω διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο... Χαιρομαι που ταυτιζονται οι αποψεις μας με τον κυριο Μαρξ για αλλη μια φορα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:44, 18-09-07:

Ελευθερος ..απο τι ;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 09:55, 19-09-07:

Ελευθερος ..απο τι ;
Εξαιρετική ερώτηση! Στην πραγματικότητα, με την κοινότυπη έκφραση "ελεύθερος χρόνος", υποννοείται ο χρόνος κατά τον οποίο μία ανθρώπινη ύπαρξη είναι "ελεύθερη", από κάθε αναγκαιότητα. Αυτός καθεαυτός ο χρόνος, δεν μπορεί ποτέ να είναι ελεύθερος, ακόμη και σε συνθήκες χάους. Υπάρχει σχετικά ένα οντολογικό ερώτημα: υπάρχει χρόνος ανεξάρτητα του χώρου;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 24-10-07 στις 21:04. Αιτία: διόρθωση των quote tags
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:24, 19-09-07:

Στην πραγματικότητα, με την κοινότυπη έκφραση "ελεύθερος χρόνος", υποννοείται ο χρόνος κατά τον οποίο μία ανθρώπινη ύπαρξη είναι "ελεύθερη", από κάθε αναγκαιότητα.
Τοτε μαλλον παμε σε ατοπο, καθως ποτε μια ανθρωπινη υπαρξη δεν ειναι ελευθερη απο καθε αναγκαιοτητα.

Και υπαρχει κι αλλο ερωτημα : υπαρχει ο χρονος γενικοτερα ;

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 22:14, 19-09-07:

Κατ'εμε ελευθερος χρονος ειναι εκεινος κατα τον οποιο αυτο που κανεις -ο,τι κι αν ειναι αυτο- δεν εισαι υποχρεωμενος να το κανεις.
Πολυ συντομη απαντηση και δεν με καλυπτει απολυτα αλλα θα επανελθω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 16:26, 20-09-07:

Τοτε μαλλον παμε σε ατοπο, καθως ποτε μια ανθρωπινη υπαρξη δεν ειναι ελευθερη απο καθε αναγκαιοτητα.

Και υπαρχει κι αλλο ερωτημα : υπαρχει ο χρονος γενικοτερα ;
Νομίζω ότι αγγίζεις τα "δυτικά" όρια της "Μεταφυσικής"! Δεν μπορώ να "διαφωνήσω", αλλά επαφίεμαι να επανέλθω. Ειδικότερα με την "οντολογία" του χρόνου...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:40, 20-09-07:

Ναι ; Νομιζα οτι ανατολητικιζε το σχολιο μου

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 22:28, 16-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ναι ; Νομιζα οτι ανατολητικιζε το σχολιο μου
Πράγματι. Αλλά, κάπου στις δυτικές ακτές της Ασίας...

Ερώτηση προς ενδιαφερόμενους: Η ταχύτητα εμπεριέχει "ελεύθερο χρόνο"?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 22-11-09 στις 20:57. Αιτία: merge
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,261 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:05, 22-11-09:

Ερώτηση προς ενδιαφερόμενους: Η ταχύτητα εμπεριέχει "ελεύθερο χρόνο"?
Ναι θα έλεγα...
Ο ελεύθερος χρόνος δεν είναι απαραίτητα κάτι αργό και νωχελικό, ή αν θέλετε, δραστηριότητες που αναπτύσσονται σε αργή κίνηση, μπορεί να είναι κάτι γρήγορο, η ύπαρξη ελεύθερου χρόνου έστω και λίγου, να σου δίνει τη δυνατότητα και κυρίως το κέφι να κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα, ή πολλά πράγματα που για να χωρέσουν πρέπει να γίνουν πολύ γρήγορα, αλλά τα κάνεις επειδή ακριβώς θέλεις να τα κάνεις.
Στην περίπτωση αυτή, ο ελεύθερος χρόνος αν και λίγος φαίνεται σα να διαρκεί πολύ ακριβώς επειδή προσφέρει την απόλαυση της ελευθερίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,889 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 22:19, 22-11-09:

Ειναι ο χρονος που διαθετει ο ανθρωπος για τον εαυτο του, τον χρονο που δε θεωρει αναγκαστικο, υποχρεωτικο, επιβαρυντικο..
Συνηθως ταυτιζεται με αυτον της ψυχαγωγιας ομως ελευθερος χρονο μπορουμε να εχουμε ακομα κι οταν εργαζομαστε, η διαβαζουμε για τις εξετασεις η ετοιμαζουμε μες στη νυχτα δουλεια για την επομενη μερα..Μπορει να ειναι πνευματικος, ακομα και 5 λεπτα της ημερας μονοι εμεις και ο εαυτος μας μπορουν να μας γεμισουν για ολη τη διαρκεια της!
Δεν εχει σημασια η ταχυτητα η οχι. Εχει σημασια η αξιοποιηση του με τον τροπο που διαφερει απο ατομο σε ατομο!

Ειναι ο χρονος που δε μας πνιγει, δε μας φορτωνει, μας δινει οξυγονο, διαθεση, μας κανει να ξεχνιομαστε απο τα πρεπει, αδρανοποιει το μυαλο και δινει ευχαριστη γευση. Γαιυτο για μενα ειναι σημαντικο ο ανθρωπος να εργαζεται σε περιβαλλον οπου του αρεσει και αγαπα.. δε θα νιωσει ποτε την ελλειψη ελευθερου χρονου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:11, 05-02-10:

πολλες φορες αυτο που θεωρουμε ελευθερο χρονο δεν ειναι. τεινουμε στο λεγομενο ελευθερο χρονο μας να παιρνουμε μαθηματα χορου, μιας ξενης γλωσσας, να διαβαζουμε ενα βιβλιο κτλ. ομως ελευθερος χρονος για μενα ειναι ο χρονος στον οποιο δεν εισαι υποχρεωμενος ειτε απο εξωτερικους παραγοντες ειτε απ τον ιδιο σου τον εαυτο να κανεις κατι, και σ εκεινο το χρονο στην ουσια εσωτερικευεις και αναλυεις ολα τα γεγονοτα που συμβαινουν πνευματικα αλλα και στα υπολοιπα επιπεδα. ειναι ο χρονος στον οποιο το μυαλο σου δημιουργει και παγιωνει νεες ιδεες και αξιοποιει τα στοιχεια που εχει ηδη συλλεξει. κλασικη περιπτωση ελευθερου χρονου ειναι ο υπνος, αλλα και μεσα στη διαρκεια μιας χαλαρης μερας, μιας ηρεμης εκδρομης στη φυση, μια ηρεμη συνομιλια μ ενα φιλο χωρις αγχος, ολα αυτα απελευθερωνουν απο το βαρος τον εγκεφαλο και τον αφηνουν να αφομοιωσει και να αξιοποιησει τα δεδομενα. αυτο που λεμε ''καθαρισε το μυαλο μου''
προσωπικα βλεπω την ανθρωπινη δραστηριοτητα ως ενα διαρκες ''μπρος -πισω''. παμε μπροστα και συλλεγουμε εμπειριες. οταν το μυαλο μας εχει συλλεξει αρκετα εχει την αναγκη να τα επεξεργαστει και ετσι γυρναμε πισω. η μια κατασταση δεν ειναι καλυτερη απ την αλλη. εχουν και οι δυο τα καλα και τα ασχημα τους. παρ ολα αυτα στη σημερινη εποχη πιστευω πως εχει μειωθει κατα πολυ ο χρονος που δινουμε στον εαυτο μας για να εσωτερικευσουμε τις εμπειριες μας, λογω ισως της μεγαλυτερης ταχυτητας με την οποια κινουνται τα πραγματα. γι αυτο λεμε και οτι δεν εχουμε πια αρκετο ελευθερο χρονο, και συχνα ειμαστε μπερδεμενοι με αυτα που νιωθουμε και αυτα που θελουμε, ισως γιατι δεν προλαβαινουμε να τα επεξεργαστουμε οπως πρεπει και να τα δουμε στην πραγματικη τους διασταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:06, 05-02-10:

τι είναι ο ελεύθερος χρόνος
το πιο γαμάτο σιντί του βαγγέλη γερμανού

ενδεικτικά :

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 19:24, 27-04-10:

μια απορία σχετικα με τον ελευθερο χρόνο...αφού είναι καλό να έχουμε ελευθερο χρόνο γτ κάνουμε τα πάντα για να τον γεμίσουμε...?

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 20:03, 27-04-10:

Ελευθερος χρονος ειναι μια αγνωστη λεξη στη συγχρονη εργασιακη πραγματικοτητα..

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,480 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 20:17, 27-04-10:

όχι πάντως η ταβανοθεραπεία........
ελεύθερος χρόνος είναι:
να χαμογελάς,
να παίζεις με ένα παιδί είτε είναι το δικό σου, είτε είναι το βαφτιστήρι σου είτε είναι του φίλου σου,
να γελάς με την καρδιά σου,
να τραγουδάς παρέα με φίλους όταν είσαι στο τσακίρ κέφι,
να κάνεις ενίοτε χαζομάρες και σκανταλίες σαν μικρό παιδί,
να κάνεις όμορφες εκλπήξεις σε όσους αγαπάς και να σου κάνουν κι αυτοί αντίστοιχα,
να χορεύεις,
να γελάς, να γελάς να γελάς μέχρι δακρύων.....
χμμμμμμμμμμμμμμμμμ ίσως τελικά αυτά να είναι τα αποτελέσματα που προκύπτουν από την "παραγωγικότητα" ενός καλού ελεύθερου χρόνου ( ξέρω, ξέρω δεν είναι δόκιμος ο όρος, αλλά αυτό μου ήρθε.....)

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:54, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Goseithor
μια απορία σχετικα με τον ελευθερο χρόνο...αφού είναι καλό να έχουμε ελευθερο χρόνο γτ κάνουμε τα πάντα για να τον γεμίσουμε...?
Ατάκα από την παιδική χαρά!Σκέψου να πηγαίναμε στην δουλειά και μετά να καθόμασταν άπραγοι επικαλούμενοι τον ελεύθερο χρόνο. Θεωρώ πως αυτός ο άπλετος χρόνος θα μας προκαλούσε ανία και βαρεμάρα.

Κατά την γνώμη μου, ελεύθερος χρόνος είναι ο χρόνος τον οποίο έχεις στην διάθεσή σου να αναλώσεις όπως εσύ ο ίδιος επιθυμείς με ό,τι σου προσφέρει ευχαρίστηση.
Όταν κάτι το ξεκινάμε στα πλαίσια του ελεύθερου χρόνου, η καθημερινότητα και η συνήθεια το βγάζει από αυτό το πλαίσιο και αυτομάτως αρχίζει να θεωρείτε υποχρέωση. Συνεπώς η έκφραση ''ελεύθερος χρόνος'' δεν είναι μια παρωδική ''κατάσταση''.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 19:32, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
...

Κατά την γνώμη μου, ελεύθερος χρόνος είναι ο χρόνος τον οποίο έχεις στην διάθεσή σου να αναλώσεις όπως εσύ ο ίδιος επιθυμείς με ό,τι σου προσφέρει ευχαρίστηση.
...
Που σημαίνει, ότι ελεύθερος χρόνος είναι η διάρκεια μίας ευχαρίστησης...Οπότε, μακάρι να μην
...είναι μια παρωδική ''κατάσταση''.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 653 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:22, 04-05-10:

Χρόνος που θα μπορούσες να κάνεις κάτι επικοδομητικό απο το να είναι απλά ελεύθερος..
Σε ελεύθερη μετάφραση ο ελεύθερος χρόνος είναι χάσιμο χρόνου..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 08:13, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy

.....
Σε ελεύθερη μετάφραση ο ελεύθερος χρόνος είναι χάσιμο χρόνου..
Και ο χαμένος χρόνος των ακούσια άνεργων και των φυλακισμένων, θεωρείς πως είναι ελεύθερος;

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 21:09, 25-06-12:

Χρονος που τον σπαταλας για να κανεις πραγματα που θελεις εσυ..και μονο εσυ με ατομα που εσυ επιλεγεις.Ειτε ακους μουσικη,εισαι στο διαδικτυο,πας για ψωνια και αυτα τα κανεις ειτε μονος ειτε με φιλους,οικογενεια.Ειναι ο δικος σου προσωπικος χρονος.Μπορεις να καεις απειρα πραγματα που λεγονται ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ και ειναι το οτιδηποτε!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H stacey_af κσ έγραψε στις 21:35, 28-06-12:

ελευθερος χρονος=χαμενος χρονος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,238 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 19:44, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από stacey_af
ελευθερος χρονος=χαμενος χρονος
Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό;

Παράθεση

john_bes

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john_bes
Ο john_bes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O john_bes έγραψε στις 22:38, 06-07-12:

όταν είσαι ελεύθερος να επιλέξεις ανάμεσα στο να κάνεις κάτι ή να κάνεις τίποτα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:51, 06-07-12:

αυτος που περνάς έξω απο τη φυλακή..

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,366 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 22:54, 06-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αυτος που περνάς έξω απο τη φυλακή..
Μήπως όμως η πραγματική φυλακή είναι εκεί έξω?

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 23:01, 06-07-12:

Είμαστε αιχμάλωτοι του εαυτού μας. Δουλεύουμε όλη μέρα, για να αποκτήσουμε επιπλέον χρήμα, για να το σπαταλήσουμε όπως μας έχει υποδείξει το καταναλωτικό πρότυπο στον ''ελευθερό μας χρόνο''.
Αν και, όπως πάει, εδώ δεν έχουμε το βασικό, θα κυνηγάμε το επιπλέον;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:07, 06-07-12:

Μήπως όμως η πραγματική φυλακή είναι εκεί έξω?
η πραγματικη φυλακη ή ελευθερια ειναι μέσα στο μυαλο μας..

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 11:11, 13-07-12:

Δεν υπαρχει ελευθερος χρονος...δεν υπαρχει καν ελευθερια χρονου,αφου ο χρονος μας κυλαει μεσα σε ενα πλαισιο που οριζει η υπαρξη μας,αρα μεσα σε ενα συγκεκριμενο και οχι απειρο πλαισιο.Απο αυτο το χρονικο πλαισιο,θα μπορουσαμε να παρουμε ορισμενες χρονικες περιοδους,και να τις ονομασουμε ''ελευθερος χρονος''.Προφανως και θα ειναι αυτα τα χρονικα διαστηματα κατα τα οποια δεν θα γλυφουμε την ποδια του αφεντικου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους