Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οικονομικοί τρόποι θέρμανσης

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 19:06, 08-11-11:

Γεια σας παιδια!
Θελω τη γνωμη σας!
Λοιπον, ζω σε ενα σπιτι 50 τετραγωνικων και καθε μηνα το χειμωνα πληρωνω 80-100-120 αναλογα (εχω αυτονομη θερμανση).
Επειδη λοιπον φετος τα πραγματα εσφιξαν θελω να παρω ενα φορητο σωμα για θερμανση που να ειναι οικονομικο και αποδοτικο.
Χρηματα πολλα δεν παιζουν οποτε αποκλειεται το aircondition.
Ακουω προτασεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:16, 08-11-11:

Θα ελεγα οτι μαλλον σε κλεβουν...100 ευρω για 50 τετραγωνικα...
Συν στο φορητο σωμα. Και εαν εχεις και φουρνο μπορεις να τον χρησιμοποιεις σαν πηγη θερμανσης οταν μαγιρευεις. Και πολλες στρωσεις ρουχων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 19:29, 08-11-11:

πιθανον...
τι να παρω σομπα,αεροθερμο η converter?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:41, 08-11-11:

Δεν εχω κανει crash test. Σπιτι μου στο πατρικο μου εχουμε ενα καλοριφερ με γυρω στις 8 φετες που ζεσταινει κοντα στα 40-50 τμ.
Αεροθερμο βολευει μονο σε μικρους κλειστους χωρους( για το μπανιο ειναι τελειο) ,αλλα για μεγαλα δωματια ξεχνα το.
Παλια ειχαμε και σομπα με κηροζινη αλλα δεν ξερω εαν συμφερει απο αποψη κοστους κηροζινης.

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 20:57, 08-11-11:

Η σόμπες υγραερίου κάνουν δουλειά.Τουλάχιστον εκεί που έχει πολύ κρύο.Τα τζάκια θα ταν μια καλή λύση για όσους έχουν ήδη και ζουν στην επαρχία(για πιο φτηνά ξύλα).

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:34, 08-11-11:

Οι υγραεριου ρε παιδια ειναι πολυ επικινδυνες, εγω δεν τις συνιστω.
Τζάκι απ'τι κατάλαβα δεν έχεις, ερ κοντίσιονερ και καλοριφέρ θες να τα αποφύγεις, άρα δεν έχεις πάρα πολλές λύσεις κι εντελώς αποδοτικές. Ολα έχουν τα συν και τα πλην τους. Παίζουν τα εξης-
Μια ξυλόσομπα. Βγαζει πολυ μαυριλα και καταστρέφει το σπίτι αλλά το ζεσταίνει κι αν είναι με μαντέμι μπορεί να ζεστάνει ως 70 τετραγωνικά
Σομπα ηλεκτρική αλλά καίει ρεύμα όπως το air-conditioner και ζεσταίνει ένα κομμάτι μόνο
Το ίδιο 'εχω την εντυπωση ισχύει και για το φορητό σώμα, ζεσταίνει ανά δωμάτιο. Είναι κι ανάλογα τα watt που θα το πάρεις

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 16:49, 09-11-11:

οποτε δεν μου μεννουν και πολλες επιλογες απο το καλοριφερ και τα 100αρικα...
εχετε ακουσει τπτ για θερμπομπους?

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:14, 09-11-11:

Εγώ αυτό το χειμώνα την έκοψα την θέρμανση καθώς δε μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά. Φανέλα + μπλούζα + πουλόβερ = ζέστη με 0 κόστος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:26, 09-11-11:

λολ ξεχασμένε. \
και εγώ στα ίδια είμαι, αλλά μπορώ να διαθέσω για ένα θερμαντικό... ουισκάκι

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:40, 09-11-11:

Θα σου πρότεινα σόμπα με πέλλετς αλλά είναι αρκετά ακριβές Τα πελλετς πάντως είναι πολύ οικονομικά σε σχέση με το πετρέλαιο!
Ο λέβητας ιόντων είναι επίσης οικονομικός.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 19:42, 09-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οι υγραεριου ρε παιδια ειναι πολυ επικινδυνες, εγω δεν τις συνιστω.
Μια ξυλόσομπα. Βγαζει πολυ μαυριλα και καταστρέφει το σπίτι αλλά το ζεσταίνει κι αν είναι με μαντέμι μπορεί να ζεστάνει ως 70 τετραγωνικά
Μου φαίνεται πολύ αστείο να θεωρούνται επικίνδυνες οι σόμπες υγραερίου.
Οι ξυλόσομπες χρειάζονται μπουρί και καμινάδα δηλ. εγκατάσταση και όπως τα τζάκια είναι καλύτερα να τραβάνε αέρα από τον πίσω τοιχο. Οι ξυλόσομπες νέας τεχνολογίας δεν έχουν καθόλου μαυρίλα. Αλλά απ'όσο ξέρω όμως οι σόμπες είναι από 1000 € και πάνω οι καλές ή 400 € και πάνω οι παλαιού τύπου οπότε δεν παίζει η ιδέα.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 21:58, 10-11-11:

παιδια κατι οικονομικο ψαχνω...tops 80-100 ευρω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,788 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:13, 10-11-11:

Βασικα νομιζω οτι ενα σωμα καλοριφερ ειναι το καλυτερο.Θα σου ελεγα σομπες αλογονου..αλλα νομιζω οτι καινε πολυ ρευμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:20, 10-11-11:

Μακρια απο σομπες αλογονου...Ζεσταινουν μονο τοπικα και τρωνε απειρο ρευμα....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:28, 10-11-11:

Οι θερμοπομποί είναι οικονομικοί;; Κάτι σαν και αυτό για παράδειγμα: http://www.electronet.gr/ProductDeta...0-14419c8612ad

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 23:54, 10-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Freya
πιθανον...
τι να παρω σομπα,αεροθερμο η converter?
Αεροθερμο..θα σε σωσει!!

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

H Freya έγραψε στις 18:43, 11-11-11:

το αεροθερμο νομιζω οτι ζεσταινει τοπικα....

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:31, 11-11-11:

Ζεσταινει πολυ μικρους χωρους...10-15 τετραγωνικα.

Παράθεση

cr 7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cr 7
Ο cr 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Μύρινας (Λέσβος). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O cr 7 έγραψε στις 12:00, 27-12-11:

Γεια σας όπως ξέρετε και βλέπετε τώρα πια κάνει πολύ κρύο με αποτέλεσμα να ανάβουμε καλοριφέρ στο φουλ.Εγώ προσωπικά στο σπίτι μου έχω καλοριφέρ που ανάβουν με πετρέλαιο και ένα τζάκι αλλά δεν συμφέρει και οικογενειακώς ψάχνουμε καλύτερους και φτηνότερους τρόπους θέρμανσης.Αν έχετε στο νου σας κάποιον ρίχτε τον!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:05, 27-12-11:

Εχω μείνει σε διάφορα σπίτια και έχω δοκιμάσει αρκετούς τρόπους. Ο καυστήρας πετρελαίου είναι από τους ακριβότερους, αλλά έχει το θετικό ότι ζεσταίνει όλο το σπίτι. Το φυσικό αέριο έχει αυτό το προτέρημα με πολύ χαμηλότερη χρέωση, αλλά έχει ένα κόστος εγκατάστασης που δεν ξέρω πόσο καιρό χρειάζεται για να αποσβεσθεί. Βέβαια αν η θέρμανση δεν είναι αυτόνομη, το κόστος μπορεί να είναι υψηλό αλλά να μην παρέχει κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα (πχ να ανάβουν το καλοριφέρ μόνο τις ώρες που λείπεις από το σπίτι).
Τα ηλεκτρικά καλοριφερ, σομπες, air condition ή αερόθερμα ζεσταίνουν καλά, αλλά μόνο ένα δωμάτιο και δεν έχω υπολογίσει το κόστος ρεύματος. Μου φαίνεται όμως φτηνότερο, γιατι ζεσταίνεις τμηματικά τους χώρους του σπιτιού, μόνο όταν πρόκειται να τους χρησιμοποιήσεις. Το τζακι έχει ελάχιστα έξοδα, αλλά έχει την ταλαιπωρία να αγοράσεις τα ξύλα, να βρεις χώρο φύλαξης, να ανάψεις την φωτιά και στο τέλος ζεσταίνεις μόνο τον χώρο γύρω από το τζάκι, ούτε καν όλο το δωμάτιο. Οι ξυλόσομπες ζεσταίνουν πολύ καλά και έχουν ελάχιστα έξοδα, αλλά είναι πολύ βαριές και πρέπει να ανοίξεις τρύπα για την καπνοδόχο, κάτι που δεν μπορεί να γίνει σε όλα τα σπίτια.
Οι σόμπες καυσίμου ζεσταίνουν καλά μεγάλο χώρο, αλλά μυρίζουν και κοστίζουν πολύ. Ισως είναι ο πιό ακριβός τρόπος θέρμανσης, αλλά δεν χρειάζεται καμία εγκατάσταση και παρέχει φορητότητα.
Ο αγαπημένος μου τρόπος είναι το αερόθερμο πάντως. Είναι ελαφρύ, φτηνό, φορητό, ζεσταίνει άμεσα, έχει θερμοστάτη, σβήνει άμεσα και δεν υπάρχει κίνδυνος να κάνει ζημιά αν ξεχαστεί ανοιχτό.
Αν είχα λεφτά βέβαια και έχτιζα σπίτι, θα έβαζα αγωγούς κεντρικής θέρμανσης/ψύξης (σαν αυτούς των ξενοδοχείων). Οικονομικό, δύο σε ένα και σου αφήνει ελεύθερους τους τοίχους από σώματα καλοριφέρ και air condition.

Παράθεση

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sofaki Loony
H Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Sofaki Loony έγραψε στις 10:40, 28-12-11:

Μαλλινη κουβερτα της γιαγιας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:45, 25-01-12:

Λοιπόν, άλλαξα γνώμη και ψηφίζω υπέρ σόμπας αερίου. Πήραμε μια πριν λίγες μέρες και εκεί που το σπίτι ήταν μες την υγρασία και παγωμένο σαν το Βορειο Πόλο, τώρα είναι χουχουλιστό! Εχει γύρω στα 100 ευρώ, η φιάλη κάνει περίπου 50 και μετά κάθε γέμισμα παίρνει κάτω από 20. Εχει τρεις σκάλες, αλλά η χαμηλή κάνει καταπληκτική δουλειά. Ενα χώρο 60-70τ.μ. τον ζεσταίνει άνετα και έχει και ροδάκια, οπότε την μετακινείς αναλόγως. Στεγνώνεις μέχρι και ρούχα, μιλάμε έχω ενθουσιαστεί. Η φιάλη θέλει αλλαγή περίπου κάθε εβδομάδα, ανάλογα με την χρήση (εμείς την ανάβουμε μόνο τις ώρες που είμαστε σπίτι, δηλαδή 10-12 περίπου). Πριν θέλαμε από ένα air condition/σομπα αλογόνου/αερόθερμο σε κάθε δωμάτιο και πάλι δεν ζεσταινόταν τόσο καλά όσο τώρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 17:35, 25-01-12:

για να μιλησεις για θερμανση ειναι πολλα τα κριτηρια.
Καταρχην σε δικο σου σπιτι η το νοικιαζεις?
Αν ειναι δικο σου, οι λυσεις ειναι πολλες.
Αν οχι, τοτε πρεπει να κανεις κατι ευκολο και οχι να το εγκαταστησεις.

Αρα παιζεις στα εξης:
Ξυλοσομπα (αν μπορεις να την βαλεις, πχ στην αθηνα το ξεχνας) - αεροθερμα - γκαζιου.
Το πιο φτηνο ειναι η ξυλοσομπα ιδιως αν εισαι επαρχια.
Τωρα αεροθερμο και γενικα οτι μπαινει σε πριζα ειναι ακριβο αποφυγε το, εκτος αν μπορεις να βαλεις καποιο
air condition με inverter κατι που σημαινει μια καταναλωση 700W. (και παλι σχετικο ειναι αλλα σε σχεση με τα 2000W του αεροθερμου...)
Γκαζιου αν ειναι μικρος χωρος που θες να ζεστανεις συμφερει με στοχο να καις μια μπουκαλα την εβδομαδα. (17 ευρω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 17:49, 25-01-12:

τον προηγούμενο μήνα πλήρωσα 106 ευρώ για θέρμανση

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:01, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
τον προηγούμενο μήνα πλήρωσα 106 ευρώ για θέρμανση
Μα καλά, που μένεις? Εγώ θυμάμαι όταν έμενα σε γκαρσονιέρα (αυτόνομη με φυσικό αέριο) πλήρωνα βαριά βαριά 25-30 ευρώ. Οροφοδιαμέρισμα έχεις?

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 18:13, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Μα καλά, που μένεις? Εγώ θυμάμαι όταν έμενα σε γκαρσονιέρα (αυτόνομη με φυσικό αέριο) πλήρωνα βαριά βαριά 25-30 ευρώ. Οροφοδιαμέρισμα έχεις?
δεν ξερω γιατι βγηκε τοοοσο πολυ..και να φανταστεις οτι εδω που ειμαι δεν κρυωνω οποτε δεν το ειχα και συνεχεια ανοιχτο τελοσπαντων αυτο το μηνα το εχω πολυ λιγο ανοιχτο..να δω τι θα γινει

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 18:44, 25-01-12:

αν υπαρχει καπνοδοχος σπιτι...ευτυχως στο δικο μου υπαρχει.....ξυλοσομπα...μαντεμι...ζεστη σε σημειο που να λες ας μην την μπουμπουνιξω...εσκασα..κ το τσουβαλι ξυλα (30 κιλα) 6 ευρω.

ασε που την ερωτευονται ολοι οι φιλοι σου

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:34, 08-03-12:

Ψαχνω και δεν το βρισκω τοση ωρα το θεμα με τους οικονομικους τροπους θερμανσης.Τεσπα.Ανοιγω αναγκαστικα νεο. Οσοι απο εσας εχετε κλιματιστικα inverter , μπορειτε να μου πειτε ποσο σας ερχεται περιπου το διμηνο η ΔΕΗ?Θα ηταν χρησιμο αν μου διευκρινιζατε και ποσες ωρες την ημερα το καιτε και γενικα ποσο μεγαλο ειναι? 24αρι πχ?

Παράθεση

hurricane (supergirl)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη hurricane
H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 19:29, 10-11-12:

επειδή αρχίζουμε να κρυώνουμε...

για φοιτητές τι είναι καλό και οικονομικό;
γιατί οι ξυλόσομπες που βλέπω και κάτι παρόμοια είναι... ε, πρακτικά αδύνατο να τις πάρουμε!

αερόθερμο, καλοριφέρ, θερμοπομπός;

(με τους θερμοπομπούς τι παίζει; μου φαίνονται σαν πολύ σούσουρο για κάτι που δεν είναι δα και το φοβερό.)

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 19:38, 10-11-12:

με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα του αερόθερμου, γιατί το σπίτι είναι μεγάλο και κυρίως τα δωμάτια είναι ξεχωριστά και μεγάλα..οπότε για να ζεσταθει το ένα χρειάζεται αρκετή ώρα καίγοντας αέριο! Είναι οικονομικό το αερόθερμο? σίγουρα δεν θα φέρνει τόση ζέστη αλλά για τις ώρες που είμαι στάσιμος μέσα στο σπίτι δεν μου φαίνεται κακή ιδέα

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:39, 10-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από hurricane
επειδή αρχίζουμε να κρυώνουμε...

για φοιτητές τι είναι καλό και οικονομικό;
γιατί οι ξυλόσομπες που βλέπω και κάτι παρόμοια είναι... ε, πρακτικά αδύνατο να τις πάρουμε!

αερόθερμο, καλοριφέρ, θερμοπομπός;

(με τους θερμοπομπούς τι παίζει; μου φαίνονται σαν πολύ σούσουρο για κάτι που δεν είναι δα και το φοβερό.)
Οι ξυλόσομπες είναι λίγο ακριβές μου φαίνεται!! Ίσως μια απλή σόμπα? Αλλά άμα τη ξεχάσεις το βράδυ μπορεί και να πιάσετε καμιά φωτιά..
Τώρα κάτι άλλο που έχω κοιτάξει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει , είναι θερμαντικά σώματα με υπέρυθρες όπου το ετήσιο κόστος για τη θέρμανση ανέρχεται γύρω στα 400 ευρω (δεν θέλει πετρέλαιο, τα έξοδα αναφέρονται στα πόσα ευρώ καίει ρεύμα τη χρονιά) .. απλά βάλε και ένα 200 για να το πάρεις κιόλας... αναμεσα στα θετικα ειναι οτι καθαριζει την ατμοσφαιρα, εξαφανιζει την υγρασια χωρις να ξεραίνει τον αέρα και δεν χρειάζεσαι λεβητες και όλα τα συναφή που χρειάζεσαι με το κοινο καλοριφέρ!
...είναι παρόμοιο με το θερμοπομπο που λες απλα άλλη τεχνολογια
Το καλοριφέρ , αν εννοείς αυτό που μπαίνει στην πρίζα, το έχει μια φίλη και μου έχει πει ότι καίει αρκετό ρεύμα..
Το αερόθερμο από όσους έχω ακούσει σε μικρούς χώρους είναι μια από τις πιο συχνές επιλογές... απλά εγώ επειδή μαρεσει να κουρνιάζω δεν καταλαβαινω και πολλα αμα δεν ειναι δίπλα μου... νομίζω οτι ειναι και απο τα πιο οικονομικα, δεν ξηραίνει τον αέρα...

Παράθεση

hurricane (supergirl)

Διακεκριμένο μέλος

H hurricane έγραψε στις 19:48, 10-11-12:

καλέ για φοιτητικό σπίτι είπα :Ρ
τα υπέρυθρα σώματα δεν θέλουν ειδικές εγκαταστάσεις και τέτοια;

αερόθερμο δηλαδή...

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 20:00, 10-11-12:

όχι δεν θέλει κάτι επιπλέον... είναι σαν ένα σώμα καλοριφερ αλλά μέχρι εκεί!! δεν εχει ουτε σωλήνες ούτε γκρεμίσματα ούτε τίποτα... τουλάχιστον αυτά μου έχουν πει σε όσους αντιπροσωπους εχω ρωτησει...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:42, 10-11-12:

Το αεροθερμο δεν καιει πολυ ρευμα; Και ειναι και πολυ μετριμενο...
Σομπες αλλογονου πως πανε απο καταναλωση ρευματος;
Οι θερμοπομποι ζεστενουν καλα; Και απο καταναλωση;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:55, 10-11-12:

οι convectores αυτα που ειναι σαν καλοριφερ ανεξαρτητα στο πατωμα λειτουργουν με πολυπλοκη αντισταση
και νομιζω oti ειναι καλη λυση,,για σταδιακη θερμανση χωρις μοτερ κλπ

τα πανελ υπερυθρων

εκπεμπουν υπερυθρες,
αλλα εχω ακουσει οτι τα μαρμαρινα τετοια ραγιζουν τελικα -απο κοντα δεν τα ξερω..

υπερυθρες εκπεμπει και η σομπα αλογονου που εχω τωρα πισω μου..για τοπικη θερμανση -ψηνεις τα μπουτια σου βασικα-
αλλα κανει τη δουλεια της χωρις να μπουκωνει τον αερα

αεροθερμο

ειναι μη ασφαλες εχω ακουσει,,κανει θορυβο και μπορει να καει,,ενω μπουκωνει καιει τον αερα

οποτε για φοιτητικο σπιτι,,κατι απο τα 3 πρωτα θα επαιρνα

τα πανελ υπερυθρων πρειε να ρωτησεις απο κοντα ,,εγω δεν ξερω δυστυχως..ποσο αξιζουν..

Παράθεση

hurricane (supergirl)

Διακεκριμένο μέλος

H hurricane έγραψε στις 20:58, 10-11-12:

πολύ προχώ φαίνονται τα πάνελ υπερύθρων!!! :Ρ

σόμπες αλογόνου δεν είναι ανθυγιεινές; :S

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:59, 10-11-12:

σόμπες αλογόνου δεν είναι ανθυγιεινές; :S
οχι,,απλες λαμπες,ειναι
θερμαινουν και εχουν και φως και υπερυθρες φυσικα..
την αναβεις και εισαι οκ..
και αμα γυρουν σβηνουν μονες τους..

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 21:26, 10-11-12:

αυτο ακριβως το καλοριφερ εχουμε στο χωριό,στο υπνοδωματιο.Ειναι καλό,αν μιλαμε για υπνοδωματιο ή για γκαρσονιερα,αλλα θελει ωρα.Και το τελευταιο εχουμε στο χωριο,αλλα ισχυει το ιδιο με το καλοριφερ,μονο που κανει φασαρια και ξηραινει τον αερα(εμεις το βαζαμε στο μπανιο,κι ετσι με την υγρασια ερχονταν τα πραματα στα ισα τους.Οποτε κατα τη γνωμη μου το πρωτο

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:06, 10-11-12:

Ακουσα για κάτι μεταλλικά πάνελ που τα βάζεις λέει πίσω από τα καλοριφέρ των εξωτερικών τοίχων για να μην έχεις απώλεια θερμότητας. Δεν είναι ακριβά, αλλά ξέρει κανείς αμα κάνουν όντως δουλειά? Μην τα πάρω τζάμπα.

Παράθεση

Astraxan (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Astraxan
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 21:23, 02-01-13:

Καλησπέρα σε όλους!Μιας και είδα λοιπόν την κατηγορία διάφορα σκέφτηκα να γράψω για κάτι που με απασχολεί!Εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζω η Εταιρία φυσικού αερίου όταν κάνεις την αίτηση για να πάρεις αέριο κάνει αιώνες και κοιμάται όρθια!
Είμαι λοιπόν με μια σαν σόμπα αλογόνου και δεν μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά!Βρίσκομαι λοιπόν σε αναζήτηση αγοράς ενός αερόθερμου!!!!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε?Κάτι δοκιμασμένο??Θα παρακαλούσα η τιμή να μην υπερβαίνει τα 30ε..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!Χρόνια πολλά σε όλους!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 02-01-13 στις 22:36. Αιτία: H παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Αερόθερμο" που συγχωνεύθηκε με το παρόν.
Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 21:49, 02-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Astraxan
Καλησπέρα σε όλους!Μιας και είδα λοιπόν την κατηγορία διάφορα σκέφτηκα να γράψω για κάτι που με απασχολεί!Εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζω η Εταιρία φυσικού αερίου όταν κάνεις την αίτηση για να πάρεις αέριο κάνει αιώνες και κοιμάται όρθια!
Είμαι λοιπόν με μια σαν σόμπα αλογόνου και δεν μπορώ να πω ότι κάνει δουλειά!Βρίσκομαι λοιπόν σε αναζήτηση αγοράς ενός αερόθερμου!!!!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε?Κάτι δοκιμασμένο??Θα παρακαλούσα η τιμή να μην υπερβαίνει τα 30ε..

Οχι αεροθερμο!!! Καίει τα κέρατα του πραγματικά! Μπορει να ειναι πιο αποτελεσματικό απο τη σόμπα αλογονου αλλα οταν θα δεις το λογαριασμό της ΔΕΗ θα θες να τραβάς τις τσουτσουριασμενες ,απο το κρύο ,τρίχες σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 02-01-13 στις 22:36. Αιτία: H παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Αερόθερμο" που συγχωνεύθηκε με το παρόν.
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:53, 02-01-13:

Το αερόθερμο είναι αποτελεσματικό μόνο σε μικρά δωμάτια(μπάνια,κουζίνες κτλ).
Σε οτίδήποτε άλλο,είναι άχρηστο και καίει τζάμπα ρεύμα.
Άν πρέπει ντε και καλά να πάρεις κάτι που να χρησιμοποιεί ρεύμα,πάρε ένα καλοριφέρ.

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη silverdog
Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 374 μηνύματα.

O silverdog έγραψε στις 22:08, 02-01-13:

και εγω καλοριφερ πηρα και υπολογισα οτι αν τοχω αναμμενο ολη μερα,βγαινει περιπου το μηνα το μεγιστο 50 ευρω το πολυ για 1200kwh καλοριφερ

Παράθεση

Astraxan (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Astraxan
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 22:24, 02-01-13:

Ούτε και αυτό κάνει δουλειά όμως!έχω και αλογόνου και καλοριφέρ αλλά δεν είμαι και τόσο ικανοποιημένος γι αυτό ήθελα να ρωτήσω για αερόθερμο!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:27, 02-01-13:

Έχω ακούσει και για σόμπες χαλαζία. Λένε ότι είναι πιο οικονομικές και έχουν καλύτερη απόδοση σε μικρούς χώρους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 02-01-13 στις 22:37. Αιτία: H παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Αερόθερμο" που συγχωνεύθηκε με το παρόν.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:31, 02-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Astraxan

το αεροθερμο ειναι για μικρους χωρους και καιει παρα πολυ ρευμα! το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις ενα κλιματιστικο το οποιο θα σε σωσει απο τα μεγαλα ποσα προς την δεη. ξερω κι απο ανθρωπους που ασχολουνται με την θερμανση και ολοι λενε οτι ενα κλιματιστικο δεν μπορει να συγκριθει τιποτα αλλο. και ειναι το πιο οικονομικο σε θεμα ρευματος... σκεψου το,πραγματικα ειναι μια πολυ καλη λυση...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 02-01-13 στις 22:37. Αιτία: H παρούσα ανάρτηση προέρχεται από το θέμα "Αερόθερμο" που συγχωνεύθηκε με το παρόν.
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:34, 02-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
το αεροθερμο ειναι για μικρους χωρους και καιει παρα πολυ ρευμα! το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις ενα κλιματιστικο το οποιο θα σε σωσει απο τα μεγαλα ποσα προς την δεη. ξερω κι απο ανθρωπους που ασχολουνται με την θερμανση και ολοι λενε οτι ενα κλιματιστικο δεν μπορει να συγκριθει τιποτα αλλο. και ειναι το πιο οικονομικο σε θεμα ρευματος... σκεψου το,πραγματικα ειναι μια πολυ καλη λυση...
Tα κλιματιστικά μόνο αν είναι inverter είναι οικονομικά . Αλλά και πάλι είναι πανάκριβα στην αγορά τους.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:38, 02-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Tα κλιματιστικά μόνο αν είναι inverter είναι οικονομικά . Αλλά και πάλι είναι πανάκριβα στην αγορά τους.
σιγουρα ειναι ακριβα, πολυ ακριβοτερα απο σομπες αλογονου κ.τ.λ. αλλα κανεις αποσβεση μετα.... ενω αν παρεις μια σομπα ηλεκτρικη θα σου βγει στην πορεια πανακριβο στο ρευμα... και δεν ειναι αποψη μου αυτο που λεω, πραγματικα συμφερει. βεβαια κι εμεις επειδη δεν ειχαμε την οικονομικη δυνατοτητα πηραμε σομπα αλογονου, αλλα αν μπορουσαμε θα περναμε κλιματιστικο...

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 22:58, 02-01-13:

Όποιος ενδιαφέρεται για inverter, έχω να πω ότι αξίζει. Έκαψα όλο τον Οκτώβριο, όλο τον Νοέμβριο και αρχές Δεκέμβρη και όταν ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ γι'αυτούς τους μήνες πλήρωσα +30ευρώ περίπου. Με μοναδική πηγή θέρμανσης το κλιματιστικό (κάψιμο όσες ώρες είμαι σπίτι, εκτός απ'όταν κοιμάμαι) και ούτε 1 ώρα πετρέλαιο. Αντίθετα, φίλη μου που μένει στην ίδια οικοδομή μέσα σε 1 μήνα πλήρωσε για 9 ώρες πετρέλαιο 35ευρώ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:09, 02-01-13:

Εγώ βλέπω τις σόμπες που διαφημίζουν σε κάτι telemarketing και λένε ότι σε 12 ώρες λειτουργίας καίνε 2 ευρώ. Άρα αν το καις μέρα νύχτα θα πληρώνεις 4 ευρώ την ημέρα. Άρα το μήνα βγαίνει 120 ευρώ. Αλλά δε θα το καις συνέχεια. Κάποιες ώρες θα λείπεις, θα κοιμάσαι κτλ.
Κάπου στα 60-70 ευρώ κοστίζουν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους