Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι η εκτίμηση συνάρτηση του περιβάλλοντος;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:56, 15-09-07:

Μια διαφωνία στο msn μου έδωσε την ιδέα για αυτό το θέμα.
Εκτιμάτε κάποιον υπολογίζοντας και το περιβάλλον του ή ανεξάρτητα απο αυτό;
Εγώ υποστηρίζω οτι για να εκτιμήσεις κάποιον όσον αφορά έναν Χ τομέα, πρέπει ο μέσος όρος του περιβάλλοντος του να είναι χειρότερος. Ο συνομιλητής μου υποστήριζε οτι δεν έχει σχέση, και αν αντικειμενικά η απόδοση του στον Χ τομέα ήταν καλή, τότε θα τον εκτιμούσε, ακόμη κι αν το περιβάλλον του είχε ίση απόδοση σε αυτό τον τομέα.

Ένα απλουστευτικό παράδειγμα, για να καταλάβετε τι εννοώ.
Έστω οτι ο βαθμός ενός μαθητή αποτελεί κριτήριο εκτίμησης απο τους γύρω του.
Θα εκτιμούσατε έναν μαθητή του 19, σε μια τάξη όπου όλοι οι μαθητές είναι του 19; Προσωπικά όχι, θα τον εκτιμούσα μόνο αν η τάξη του ήταν πχ του 15. Ο συνομιλητής μου απάντησε οτι αφού αντικειμενικά το 19 είναι καλός βαθμός, θα τον εκτιμούσε, ακόμη κι αν στην τάξη του ήταν του 19 όλοι, και οτι απλά θα τον εκτιμούσε περισσότερο αν η τάξη του ήταν του 15.

Ποιός απο τους 2 μας είναι ο τρελός;
Διότι και στους 2 μας, η κρίση μας αυτή μας φαίνεται εξίσου αυτονόητη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 18:00, 15-09-07:

Πάντα έχει σχέση το περιβάλλον και αυτό καθορίζει και το "καλό" ή "κακό" σε κάθε περίπτωση.

Δηλαδή εκτιμάει το ίδιο κάποιον που έγραψε 19 στα μαθηματικά στις εξετάσεις του ΕΠΑΛ και το ίδιο κάποιον που έγραψε 19 στα μαθηματικά στις εξετάσεις του Γενικού Λύκειου; Και τα δύο 19 είναι, και τα δύο μαθηματικά λέγονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:02, 15-09-07:

μπορεις ομως να τον εξετασεις μονο με ενα κρητιριο?

μπορει να ετυχε να ηταν ολοι καλοι μεσα στην ταξη....

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:03, 15-09-07:

Χμ πιστεύω ότι έχεις δίκιο έχει σχέση και το περιβάλλον.Και για το παράδειγμα που έδωσες σαφώς δεν είναι το ίδιο όλοι να έχουν 19 και ο μαθητής να βγάζει 19.Όπως είπες,αν η τάξη ήταν του 15,εγώ τουλάχιστον θα τον εκτιμούσα περισσότερο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:04, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
μπορεις ομως να τον εξετασεις μονο με ενα κρητιριο?

Βρε παιδιά, είπα οτι αυτό είναι ένα απλουστευτικό παράδειγμα, για να δείξω τι εννοώ.
Στο εν λόγω παράδειγμα, υποθέτουμε οτι ως κριτήριο μετράει μόνο ο βαθμός.
Η αρχική συζήτηση απο την οποία πρέκυψε αυτός ο προβληματισμός δεν είχε καν σχέση με σχολεία

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:06, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Χμ πιστεύω ότι έχεις δίκιο έχει σχέση και το περιβάλλον.Και για το παράδειγμα που έδωσες σαφώς δεν είναι το ίδιο όλοι να έχουν 19 και ο μαθητής να βγάζει 19.Όπως είπες,αν η τάξη ήταν του 15,εγώ τουλάχιστον θα τον εκτιμούσα περισσότερο
Βασικά, και ο συνομιλητής μου είπε οτι δεν θα τους εκτιμούσε το ίδιο, στο υποθετικό αυτό παράδειγμα. Η διαφορά έγκειται στο οτι αυτός θα εκτιμούσε και τον μαθητή του 19 στην τάξη του 19 (απλά λιγότερο απ'οτι αν η τάξη ήταν του 15) ενώ εγώ είπα οτι θα τον εκτιμούσα ΜΟΝΟ αν ο ΜΟ της τάξης ήταν <19.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 18:09, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Aν πάρουμε μόνο αυτή τη τάξη τότε ο συγκεκριμένος μαθητής δεν θεωρείται καλός. Θεωρείται ίσος με τους άλλους.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:28, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Έστω οτι ο βαθμός ενός μαθητή αποτελεί κριτήριο εκτίμησης απο τους γύρω του.
Θα εκτιμούσατε έναν μαθητή του 19, σε μια τάξη όπου όλοι οι μαθητές είναι του 19; Προσωπικά όχι, θα τον εκτιμούσα μόνο αν η τάξη του ήταν πχ του 15. Ο συνομιλητής μου απάντησε οτι αφού αντικειμενικά το 19 είναι καλός βαθμός, θα τον εκτιμούσε, ακόμη κι αν στην τάξη του ήταν του 19 όλοι, και οτι απλά θα τον εκτιμούσε περισσότερο αν η τάξη του ήταν του 15.
ΔΞ/ΔΑ. Εμένα δεν μου λέει τίποτα. Παράδειγμα: μία από τις καλύτερες φίλες μου κόπηκε με 3 σ' ένα (σχετικά εύκολο μάθημα) στη σχολή της, παρ' όλ' αυτά την εκτιμώ απίστευτα για το χαρακτήρα της.
Και το εν λόγω μάθημα θεωρείτο εύκολο!

Αντίθετα έχω δει άτομα τα οποία παίρνουν 18,19 και 20άρια σε τάξεις με ή χωρίς καλούς μαθητές. Με άλλους τα πήγαινα καλύτερα, άλλους πάλι δεν τους εκτιμούσα πολύ, γιατί ο χαρακτήρας τους ή/και η συμπεριφορά τους προς εμένα δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο.

Επίσης, μετράει και η προσπάθεια που κάνει ένα άτομο.

Δυστυχώς όμως στη χώρα τούτη που πατούμε όλοι μέσα θε να μπούμε.

Λάθος ρητό.
Ήθελα να πω ότι σε αυτή τη χώρα όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος - όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά πολλές φορές η προσπάθεια αγνοείται.

Υ.γ. παίζει και να 'ναι εντελώς άκυρο με το θέμα το παρόν post. Αν ναι, αγνοείστε με.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:30, 15-09-07:

Εγώ είμαι αυτός ο συνομιλητής!

Λοιπόν εγώ την εκτίμηση την αποκτώ αντικειμενικά, δηλ για μένα κάτι είναι εκτιμητέο εφόσον πληρεί συγκεκριμένες προϋποθέσεις, ανεξάρτητα από το πόσοι άνθρωποι μπορούν να το κάνουν με τον ίδιο τρόπο ή όχι. Απλά αν τυχαίνει να μιλάμε και για κάτι που λιγότεροι το πετυχαίνουν, τότε απλά το εκτιμώ περισσότερο. Αλλιώς θεωρώ πως γίνομαι άδικη, δεν μπορει πχ να μην εκτιμώ τους ιατρούς, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά! Ε, το ίδιο και με όσους βγάζουν 19 - το ότι ο μ.ο. της τάξης αυτής είναι πολύ καλός, θα με κάνει να εκτιμήσω πολυ τους καθηγητές της, αλλά δεν θα με κάνει να μην εκτιμώ κάθε μαθητή εκεί μέσα επειδή ΟΛΟΙ έχουν 19. Και ναι, οκ, σίγουρα θα εκτιμήσω περισσότερο κάποιον που βγάζει 19, σε μια τάξη που όλοι έχουν 16, επειδή θα αναγνωρίσω πως αυτός έχει αντιμετωπίσει περισσότερες δυσκολίες μέχρι να το πετύχει.

ΥΓ: Γιώργο νι είναι εντελώς άκυρο! Δεν ρωτάει το θέμα τι σε κάνει να εκτιμάς κάποιον!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 18:34, 15-09-07:

Μα και το γιατρό θα τον εκτιμήσεις σχέσει του εργάτη αλλά αν δεν είναι καλός γιατρός δεν θα τον εκτιμήσεις σχέσει των υπόλοιπων ιατρών.

Όσο συζητάμε το θέμα τόσο πιο απόλυτες γίνονται οι σκέψεις μου στο οτι πάντα μετράει το περιβάλλον που θα επιλέξεις για να συγκρίνεις κάτι και να αξιολογήσεις εν τέλει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:42, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Μα και το γιατρό θα τον εκτιμήσεις σχέσει του εργάτη αλλά αν δεν είναι καλός γιατρός δεν θα τον εκτιμήσεις σχέσει των υπόλοιπων ιατρών.

Όσο συζητάμε το θέμα τόσο πιο απόλυτες γίνονται οι σκέψεις μου στο οτι πάντα μετράει το περιβάλλον που θα επιλέξεις για να συγκρίνεις κάτι και να αξιολογήσεις εν τέλει.
+1000!! Αυτό ακριβώς!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:43, 15-09-07:

Δεν κατάλαβες τι είπα..λέω απλά πως αν δε υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσω κάποιο ιατρό λιγότερο, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά. Δεν συγκρίνω δύο διαφορετικά επαγγέλματα!

Και απλά το περιβαλλον με κάνει να εκτιμάω κάτι περισσότερο (αν δηλ το περιβάλλον δεν ευνόησε), αλλά όχι να μην εκτιμώ κάτι που αντικειμενικά για μένα είναι άξιο εκτιμήσης, απλά επειδή το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ή απλά ήρθε στο συγκεκριμένο άτομο εύκολα.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 19:00, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Δεν κατάλαβες τι είπα..λέω απλά πως αν δε υπάρχει περίπτωση να εκτιμήσω κάποιο ιατρό λιγότερο, επειδή είναι πολλοί αριθμητικά. Δεν συγκρίνω δύο διαφορετικά επαγγέλματα!
Δεν θα τον κρίνεις όμως πόσο καλός είναι βάσει των άλλων ιατρών που γνωρίζεις;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:03, 15-09-07:

Εκτίμηση ως προς τι; Συχνά εκτιμώ έναν άνθρωπο σε χ αντικείμενο αλλά σε ένα άλλον τον θεωρώ gtp. Το ίδιο συμβαίνει και με τον εαυτό μου.

Επίσης φυσικά έχει και σημασία ο ανταγωνισμός.Δηλαδή για να θεωρεί κάποιος πετυχημένος σε έναν α τομέα είναι "εύκολο";

Εγώ λαμβάνω υπόψιν και την εξέλιξη. Δηλαδή θα εκτιμήσω πολύ περισσότερο έναν που στον τομέα του είναι σχετικά χαμηλά αλλά σχεδόν καθημερινά "ανεβαίνει" επίπεδα παρά ένας που έφτασε σε ένα ικανοποιητικό έως πολύ καλό επίπεδο και ξέχασε τι σημαίνει εξέλιξη.

Υ.γ.: Πιστεύω ότι σε αυτή την συζήτηση δεν πρέπει να εστιάσουμε την προσοχή μας στο εκπαιδευτικό σύστημα, θα την υποτιμήσουμε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:03, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira

Και απλά το περιβαλλον με κάνει να εκτιμάω κάτι περισσότερο (αν δηλ το περιβάλλον δεν ευνόησε), αλλά όχι να μην εκτιμώ κάτι που αντικειμενικά για μένα είναι άξιο εκτιμήσης, απλά επειδή το έχουν κάνει κι άλλοι πολλοί ή απλά ήρθε στο συγκεκριμένο άτομο εύκολα.
Δηλαδή σε μια κοινωνία που ήταν το 90+% γιατροί, θα εκτιμούσες κάποιον επειδή είναι γιατρός;
Είναι δυνατόν να είναι αξιοθαύμαστο κάτι που πετυχαίνουν όλα ή σχεδόν όλα τα μέλη μιας ομάδας; (αξιοθαύμαστο σε σχέση με την ομάδα)

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 19:08, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Επίσης φυσικά έχει και σημασία ο ανταγωνισμός.Δηλαδή για να θεωρεί κάποιος πετυχημένος σε έναν α τομέα είναι "εύκολο";
Απο εκεί πηγάζει η συζήτηση.

Αν όλοι είναι γιατροί σημαίνει οτι το να είσαι γιατρός είναι εύκολο άρα δεν υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτό. (Λέμε τώρα αν ήταν όλοι γιατροί)

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 19:25, 15-09-07:

Eγώ δε θα εκτιμούσα κανέναν βάσει περιβάλλοντος.

Ίσως μόνο ελαφρυντικά να μπορούσα να έδινα βάσει περιβάλλοντος.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:35, 15-09-07:

Δηλαδή σε μια κοινωνία που ήταν το 90+% γιατροί, θα εκτιμούσες κάποιον επειδή είναι γιατρός;
Ναι, θα τον εκτιμούσα για τις γνώσεις που έχει ως άτομο, αλλά και για το λειτούργημα που κάνει, το οποίο θεωρώ αξιοθαύμαστο. Δεν θα συνέβαινε το ίδιο όμως κ για έναν μαθητή του 19, ανάμεσα σε άλλους μαθητές του 19, ΕΚΤΟΣ και αν έχω ενδείξεις ότι ΟΝΤΩΣ το 19/20 ειναι ο αντικειμενικός βαθμός των γνώσεων/ικανοτήτων του. Διαφορετικα θα μου περνούσε από το μυαλό ότι κάτι βρωμάει με τόσα 19αρια κ 20αρια. Τώρα που το σκέφτομαι, το ίδιο θα έλεγα κ για τους γιατρούς. Αν ήξερα ότι ΑΞΙΑ έχει τον τίτλο του ιατρού κ ότι είναι ΚΑΛΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, τότε ναι, θα τον εκτιμούσα.

Αλλά βέβαια έχει σημασία το τι είναι αντικειμενικό, έτσι; Δηλαδή μπορεί ένα άτομο να λένε ότι είναι "καλός μαθητής", ανάμεσα στα παιδιά της χώρας του, αλλά να είναι "μέτριος προς κακός μαθητής" αν συσχετιστεί με τα παιδιά π.χ. όλης της ΕΕ. Οπότε πρέπει να ξέρουμε κάθε φορά τι θεωρούμε ως "ομάδα σύγκρισης" του ατόμου. Είναι η οικογένεια, το χωριό, ο νομός, η χώρα, η ΕΕ ή ο κόσμος;

Γενικά πάντως ναι, εκτιμώ πολύ περισσότερο ένα άτομο που κατάφερε να ξεπεράσει τον μέσο όρο του άμεσου περιβάλλοντός του (κ εδώ εννοώ οικογένεια και κοινωνία κυρίως...) σε σχέση με ένα άλλο άτομο που έμεινε στάσιμο ή έπεσε. Αλλά πάντα αφήνω περιθώρια γιατί σίγουρα εξαρτάται από την περίπτωση για την οποία μιλάμε...

Υ.Γ. Συμφωνώ πολύ και με αυτό που ειπε ο Γιώργος. Εξαρτάται για ποιον τομέα μιλάμε για "εκτίμηση".... Η εκτίμηση έχει πολλές έννοιες!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:50, 15-09-07:

Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο universal μετρο για το τι ειναι καλο, το ποσο καλος η κακος ειναι καποιος σε κατι δεν μπορει παρα να ειναι σχετικο. Π.χ. Δεν φαινεται σε κανεναν αξιοπροσεκτο το οτι εγω μπορω να αναψω φωτια στο τζακι μου, αλλα σιγουρα οταν καποιος προιστορικος ανθρωπος καταφερε να αναψει φωτια για πρωτη φορα, ολοι θα εμειναν μ@λ@κες!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:34, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Δεν θα τον κρίνεις όμως πόσο καλός είναι βάσει των άλλων ιατρών που γνωρίζεις;
Άλλο το είναι καλός ή κακός ιατρός, άλλο τον εκτιμώ επειδή είναι ιατρός. (Οκ, λιγότερο αν είναι κακός ιατρός, αλλά καταλαβαίνεις νομίζεις τι εννοώ )

Είναι δυνατόν να είναι αξιοθαύμαστο κάτι που πετυχαίνουν όλα ή σχεδόν όλα τα μέλη μιας ομάδας; (αξιοθαύμαστο σε σχέση με την ομάδα)
Ναι βρε Μισέλ μου, για μένα η εκτίμηση δεν έχει σχέση με το ΠΟΣΟΙ κάνουν κάτι. Απλά θα τον εκτιμούσα περισσότερο αν είχε δυσκολευτεί κάπως ή αν ήταν καλύτερος από τους συναδέλφους τους. Για μένα δεν μπορει να είναι κριτήριο εκτίμησης η ποσότητα, μόνο η ποιότητα..

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 21:18, 15-09-07:

Συνεπώς κρίνουμε κάτι βάσει κάποιας ομάδας που επιλέγουμε. Εκεί καταλήγετε όλοι.

Αν θα συγκρίνω τον μαθητή με τους μαθητές της Καρδίτσας, της Ελλάδας, της ΕΕ ή του Θιβέτ;

Περιβάλλον δεν είναι αυτό; Δεν επιλέγετε να τον αξιολογήσετε βάσει του περιβάλλοντος που θέσατε;

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 21:33, 15-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποιο universal μετρο για το τι ειναι καλο, το ποσο καλος η κακος ειναι καποιος σε κατι δεν μπορει παρα να ειναι σχετικο.
Συμφωνώ.
Γενικά, η σύγκριση είναι πάντα κάτι που με τσατίζει, διότι τις περισσότερες φορές γίνεται με ανόμοια κριτήρια.

Ωστόσο, μπορώ να κατανοήσω τον συνειρμό της Μισέλ.
Δεν θέλει μάλλον να συγκρίνει ικανότητες, αλλά συμπεριφορές και χαρακτήρες.
Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος.

Γιατί το πόσο ικανός είναι κάποιος και κατά πόσο είναι καλύτερος από κάποιον άλλο, είναι κάτι σχετιστικό και υποκειμενικό.
Και όσον αφορά το παράδειγμα με τους μαθητές, δεν σημαίνει πως επειδή σε μια τάξη που όλοι έχουν 19, είναι όλοι εξ'ίσου καλοί.
Απλά ο καλύτερος δεν μπορεί να ξεχωρίσει.
(Όταν μιλάμε για καλύτερος εννούμε στο βαθμό, όχι στις δεξιότητές του ως άτομο).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:02, 16-09-07:

Μηπως ενα παραδειγμα που προσεγγιζει (αν οχι το ιδιο) καλυτερα ; Γιατι οσο πιο απλο το παραδειγμα τοσο περισσοτερες παραμετροι μενουν απεξω και δε βγαινει πορισμα.

Εκτιμας καποιον για αυτο που ειναι ; ή για αυτο που ειναι ΕΚΕΙ που ειναι ;

...ή και για τα 2 ; ή δε γινεται ;

Ενας οδηγος Φορμουλα 1 ή WRC, ...παρε εναν που δεν ειναι καν στους 10 καλυτερους.....δεν εχει κερδισει ποτε....Για το χωρο του, δεν λεει και πολλα.

Αλλα σημαινει αυτο οτι δεν ειναι καλος οδηγος γενικα ; Μπορεις να αναγεις την εκτιμηση του ενος περιβαλλοντοσ , στο αλλο , αυτουσια ;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:17, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μηπως ενα παραδειγμα που προσεγγιζει (αν οχι το ιδιο) καλυτερα ; Γιατι οσο πιο απλο το παραδειγμα τοσο περισσοτερες παραμετροι μενουν απεξω και δε βγαινει πορισμα.

Εκτιμας καποιον για αυτο που ειναι ; ή για αυτο που ειναι ΕΚΕΙ που ειναι ;

...ή και για τα 2 ; ή δε γινεται ;

Ενας οδηγος Φορμουλα 1 ή WRC, ...παρε εναν που δεν ειναι καν στους 10 καλυτερους.....δεν εχει κερδισει ποτε....Για το χωρο του, δεν λεει και πολλα.

Αλλα σημαινει αυτο οτι δεν ειναι καλος οδηγος γενικα ; Μπορεις να αναγεις την εκτιμηση του ενος περιβαλλοντοσ , στο αλλο , αυτουσια ;
Όχι βέβαια. Μιλάμε για ένα συγκεκριμένο περιβάλλον.
Έστω όλο τον κόσμο. Αν κάτι το κάνει όλος ο κόσμος, ή τουλάχιστον η πλειοψηφία, υπάρχει περίπτωση να αξίζει εκτίμηση και θαυμασμό;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 00:44, 16-09-07:

Έστω όλο τον κόσμο. Αν κάτι το κάνει όλος ο κόσμος, ή τουλάχιστον η πλειοψηφία, υπάρχει περίπτωση να αξίζει εκτίμηση και θαυμασμό;
Aν και με έχετε καταμπερδέψει θα προσπαθήσω να απαντήσω....
Ναι υπάρχει περίπτωση να αξίζει εκτίμηση και θαυμασμό γιατί κατάφερε να κάνει ότι και η πλειοψηφία και επιπλέον μπορεί να ξεχωρίσει....

Μμμμ... τι θέλω να πω... όλοι μιλάμε ( οκ σχεδόν όλοι ) είναι κάτι που το έχουμε άρα το κάνει όλη η πλειοψηφία..το πως όμως μιλάει κάποιος κάνει την διαφορά... άρα και ανάμεσα σε ένα γεγονός που όλοι το κάνουν, κάποιος μπορεί να το κάνει καλύτερα και να το θαυμάζω γι' αυτό....

Πάντως το περιβάλλον παίζει ρόλο για εμένα σε στυλ background...εννοώ πιο πολύ θα εκτιμήσω ένα παιδί του 19 που δεν βοηθήθηκε από την οικογένεια του είτε γιατί δεν ασχολήθηκαν με την μόρφωσή του είτε γιατί δεν πλήρωσαν φροντιστήρια παρά κάποιον που τα είχε όλα και έβγαλε 19... Το ότι δύο άτομα ή όλη η τάξη βγάζει 19 εμένα αυτό δεν μου λέει και τίποτα (άσε που θα αρχίσω να έχω αμφιβολίες για τους καθηγητές εκεί μέσα )

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:58, 16-09-07:

Γιαυτο λεω οτι πρεπει να μιλησουμε συγκεκριμενα.

Οκ, λες οτι το συνολο ειναι ολος ο κοσμος. Και το κατι ειναι κατι που το κανει η πλειοψηφια ή ολοι.

Παλι εξαρταται απο το τι ειναι. Η πλειοψηφια πχ μαθαινουν να γραφουν. Αυτη η ιδιοτητα, δεν ειναι κατι φοβερο. Μια αλλη ομως , οσο και κοινη, ισως ειναι. Το να γεννας πχ.

Δηλαδη, το καθετι εχει μια αξια απο μονο του, και αποκτα περισσοτερη σχετικα με το περιβαλλον. Κατα αυτη την εννοια, μαλλον και οι 2 εχετε δικιο.

Αλλα για σιγουρη απαντηση, θελουμε το συγκεκριμενο παραδειγμα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:04, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Aν και με έχετε καταμπερδέψει θα προσπαθήσω να απαντήσω....
Ναι υπάρχει περίπτωση να αξίζει εκτίμηση και θαυμασμό γιατί κατάφερε να κάνει ότι και η πλειοψηφία και επιπλέον μπορεί να ξεχωρίσει....

Μμμμ... τι θέλω να πω... όλοι μιλάμε ( οκ σχεδόν όλοι ) είναι κάτι που το έχουμε άρα το κάνει όλη η πλειοψηφία..το πως όμως μιλάει κάποιος κάνει την διαφορά... άρα και ανάμεσα σε ένα γεγονός που όλοι το κάνουν, κάποιος μπορεί να το κάνει καλύτερα και να το θαυμάζω γι' αυτό....

Πάντως το περιβάλλον παίζει ρόλο για εμένα σε στυλ background...εννοώ πιο πολύ θα εκτιμήσω ένα παιδί του 19 που δεν βοηθήθηκε από την οικογένεια του είτε γιατί δεν ασχολήθηκαν με την μόρφωσή του είτε γιατί δεν πλήρωσαν φροντιστήρια παρά κάποιον που τα είχε όλα και έβγαλε 19... Το ότι δύο άτομα ή όλη η τάξη βγάζει 19 εμένα αυτό δεν μου λέει και τίποτα (άσε που θα αρχίσω να έχω αμφιβολίες για τους καθηγητές εκεί μέσα )
Ουσιαστικά κι εσύ λες το ίδιο, "να ξεχωρίσει". Αν δηλαδή ως Χ τομέα θεωρήσουμε την ομιλία, ε δεν θα θαυμάσεις κάποιον επειδή μιλάει όπως ο μέσος όρος! Θα τον εκτιμήσεις μόνο αν μιλάει καλύτερα απο το μέσο όρο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:07, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Γιαυτο λεω οτι πρεπει να μιλησουμε συγκεκριμενα.

Οκ, λες οτι το συνολο ειναι ολος ο κοσμος. Και το κατι ειναι κατι που το κανει η πλειοψηφια ή ολοι.

Παλι εξαρταται απο το τι ειναι. Η πλειοψηφια πχ μαθαινουν να γραφουν. Αυτη η ιδιοτητα, δεν ειναι κατι φοβερο. Μια αλλη ομως , οσο και κοινη, ισως ειναι. Το να γεννας πχ.

Δηλαδη, το καθετι εχει μια αξια απο μονο του, και αποκτα περισσοτερη σχετικα με το περιβαλλον. Κατα αυτη την εννοια, μαλλον και οι 2 εχετε δικιο.

Αλλα για σιγουρη απαντηση, θελουμε το συγκεκριμενο παραδειγμα
Που ξέρεις οτι μιλούσαμε για συγκεκριμένο παράδειγμα και δεν φιλοσοφούσαμε γενικά;
Πάντως η γέννα πχ που ανέφερες δεν θεωρώ οτι είναι κάτι άξιο θαυμασμού και εκτίμησης, ακριβώς διότι είναι κάτι πάρα πολύ κοινό. Σίγουρα είναι χαρμόσυνο, και θα χαρώ μαζί με τη χαρά μιας εγκύου φίλης μου, σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο για τη διαιώνιση του είδους, αλλά δεν θα το θαυμάσω σαν κάτι αξιοθαύμαστο, ακριβώς επειδή το κάνει η πλειοψηφία κάποια στιγμή (η πλειοψηφία των γυναικών τουλάχιστον ). Δεν θεωρώ δηλαδή αρκετό λόγο για να εκτιμήσω έναν άνθρωπο το οτι γέννησε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:40, 16-09-07:

Που ξέρεις οτι μιλούσαμε για συγκεκριμένο παράδειγμα και δεν φιλοσοφούσαμε γενικά;
Εχω ενα προαισθημα Αλλα ενταξει αμα ειναι προσωπικο, μη το λετε.

Πάντως η γέννα πχ που ανέφερες δεν θεωρώ οτι είναι κάτι άξιο θαυμασμού και εκτίμησης, ακριβώς διότι είναι κάτι πάρα πολύ κοινό. Σίγουρα είναι χαρμόσυνο, και θα χαρώ μαζί με τη χαρά μιας εγκύου φίλης μου, σίγουρα είναι πολύ χρήσιμο για τη διαιώνιση του είδους, αλλά δεν θα το θαυμάσω σαν κάτι αξιοθαύμαστο, ακριβώς επειδή το κάνει η πλειοψηφία κάποια στιγμή (η πλειοψηφία των γυναικών τουλάχιστον ). Δεν θεωρώ δηλαδή αρκετό λόγο για να εκτιμήσω έναν άνθρωπο το οτι γέννησε.
Nταξει και η γεννα παραδειγμα προχειρο ειναι. (παντως δεν ειναι μονο χαρμοσυνο κλπ, ειναι και κατι επιπονο, δυσκολο, ριψοκινδυνο, υπευθυνο,θαραλεο κλπ).

Παντως αν το "ολοι" ειναι ολος ο πλανητης ή η πλειοψηφια αυτου, τοτε μαλλον μειωνεται η αξια αυτου του "κατι".

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 08:34, 16-09-07:

Εκτιμάς κάποιον όταν κάνει αυτό που κάνει καλά. Τόσο απλά.
Αν και το υπόλοιπο περιβάλλον του έχει τόσο ψηλά στάνταρ, τότε εκτιμάς πάλι το ίδιο άτομο (το οποίο εννοείται ότι εξακολουθεί να κάνει καλά ότι κάνει), επειδή καταφέρνει και ακολουθεί το ρυθμό ενός περιβάλλοντος που του βάζει ψηλά τον πήχη.
Σε κάθε περίπτωση όμως, είτε ξεχωρίζει σε έναν χαμηλού επιπέδου περίγυρο, είτε είναι ίσος σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον, εξαρτάται από τον ίδιο πώς θα ανταποκριθεί. Και στις δύο περιπτώσεις, για μένα, είναι άξιο εκτίμησης ένα τέτοιο άτομο.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 10:24, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Εκτιμάς κάποιον όταν κάνει αυτό που κάνει καλά. Τόσο απλά.
Αν και το υπόλοιπο περιβάλλον του έχει τόσο ψηλά στάνταρ, τότε εκτιμάς πάλι το ίδιο άτομο (το οποίο εννοείται ότι εξακολουθεί να κάνει καλά ότι κάνει), επειδή καταφέρνει και ακολουθεί το ρυθμό ενός περιβάλλοντος που του βάζει ψηλά τον πήχη.
Σε κάθε περίπτωση όμως, είτε ξεχωρίζει σε έναν χαμηλού επιπέδου περίγυρο, είτε είναι ίσος σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον, εξαρτάται από τον ίδιο πώς θα ανταποκριθεί. Και στις δύο περιπτώσεις, για μένα, είναι άξιο εκτίμησης ένα τέτοιο άτομο.
Μα σε αυτη την περιπτωση τον ξεχωριζεις επειδη καταφερνει να επιβιωσει σε ενα ανταγωνιστικο περιβαλλον, στο οποιο οχι ολοι μας τα καταφερνουμε. Θα τον εκτιμουσες το ιδιο εαν ησουν και εσυ και ολοι στον πλανητη στο ιδιο ανταγωνιστικο περιβαλλον?

Εγω το θεωρω αυτονοητο οτι παντα χρειαζομαστε ενα frame of reference, και βαση αυτου συγκρινουμε. Λογικα αυτο θα ειναι ενας μεσος ορος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:10, 16-09-07:

Να, εδώ έχουμε βασική διαφωνία. Εγώ προσωπικά επειδή γεννάνε όλες (όσες έχουνε μείνει έγκυες πρώτα ), κι επειδή όλες επίσης μπορούν εν δυνάμει να γεννήσουν, δεν παύω να θαυμάζω και να εκτιμώ όλες όσες το έκαναν, απλά και μόνο γιατί είναι ..πολλές! Ε για μένα η εκτίμηση δεν έχει σχέση με την ποσότητα ξαναλέω.. (τελικά το θέμα είναι λίγο διαφορετικό απ' αυτό που συζητάγαμε Μισέλ)

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 14:48, 16-09-07:

Προφανώς έχεις δίκιο
Αλλιώς οι έννοιες του μέσου όρου, της τυπικής απόκλισης και της διασποράς θα ήταν άχρηστες.
Ο συνομιλητής σου γνωρίζει γενικώς από στατιστική?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:15, 16-09-07:

Μηπως μπερδευουμε το αξιολογο με το special ?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:58, 16-09-07:

Για μένα ναι, το περιβάλλον παίζει ρόλο. Και όχι μόνο για 2 όμοια αποτελέσματα. Στο παράδειγμα των βαθμών, πιο θετικά θα κρίνω κάποιον από 1 ορεινό χωριό που χωρίς καθόλου φροντιστήριο και με πολύ φτωχά ερεθίσματα πέρασε ΤΕΙ Μηχανολογίας, από κάποιον που μένει στην Αθήνα, σε εύπορη οικογένεια, με ιδιαίτερα και πέρασε ΕΜΠ.

Αλλά υπάρχουν εξαιρέσεις, ας πούμε η Ιατρική επιστήμη έχει όρια. Πιθανώς 1 γιατρός να είναι τέλειος στην δουλειά του στο επαρχιακό νοσοκομείο με 1 που είναι το ίδιο καλός στην καλύτερη κλινική. Αλλά όταν μιλάμε για γιατρό κλινικό και όχι ερευνητή, τι περισσότερο να περιμένω από τον γιατρό που δουλεύει στην καλύτερη κλινική για να υπερτερήσει του άλλου όταν η επιστήμη έχει φτάσει μόνο σε 1 σημείο α;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους