Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας….

Περί θητείας

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.
6
25,00%
Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους,με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.
2
8,33%
Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.
16
66,67%

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 15:30, 12-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
Οχι. Στην στρατονομια που πηγα για να κοψω την αναβολη μου μιλουσε ενας στο τηλεφωνω και του ελεγε οτι μεχρι και μαρτιο να παει δεν θα εχει προβλημα, θα κανει 12 μηνο. Μετα μπορει να ερθει αυξηση σε 14μηνο...
Δυστυχώς εγώ άκουσα ότι είναι βέβαιο για 14 μήνες. Δυο μήνες στο στρατό είναι σημαντικό διάστημα δεν είναι απλό. Αλλιώς περνάει ο χρόνος σε ένα στρατόπεδο και αλλιώς όταν είσαι έξω από αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:30, 12-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Καταραμένοι γαλονάδες. Η κυβέρνηση ωφείλει να τους βάλει στη θέση τους και να τηρήσει τις εξαγγελίες της. Δεν είναι εδώ τουρκία για να κάνουν ότι θέλουν. Η μείωση της θητείας είναι πολιτικό θέμα και όχι στρατιωτικό.
Eιναι και στρατιοτικο θεμα, και οπως και να το κανουμε οι πολικοι του ςφοβουνται, μην ξεχναμε οτι ολοι οσοι εχουν τετιες θεσεις ειναι ακρεος πατριοτες και μην ξεχναμε τι δυναμη εχουν στα χερια τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 15:35, 12-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Eιναι και στρατιοτικο θεμα, και οπως και να το κανουμε οι πολικοι του ςφοβουνται, μην ξεχναμε οτι ολοι οσοι εχουν τετιες θεσεις ειναι ακρεος πατριοτες και μην ξεχναμε τι δυναμη εχουν στα χερια τους
Δεν έχουν καμία δύναμη. Απλόι πολίτες είναι που πρέπει να υπακούουν απόλυτα τους πολιτικούς. Είναι ανακρίβεια να πιστεύει κανείς ότι στην Ελλάδα του 2006, κινδυνεύουμε από ...στρατιωτικό πραξικόπημα. Σήμερα οι γαλονάδες σε όλες τις χώρες της ΕΕ, είναι απλοί υπάλληλοι ,ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Όπως είπα δεν είναι Τουρκία εδώ να κάνουν ότι θέλουν. Και αν διαμαρτύρονται για τη θητεία και αν τη θεωρούν μικρή, Καρφάκι δε μου καίγεται. Η Ελλάδα έχει υποφέρει τα πάνδεινα στο παρελθόν από τυους γαλονάδες. Καιρός το κράτος να τους ρίξει και κανα χαστούκι να τους συνεφ΄ςερει.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 15:50, 12-08-06:

Ο υπουργός άμυνας ξηλώνει ΟΠΟΙΟΝ θέλει.

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 15:53, 12-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r
Ο υπουργός άμυνας ξηλώνει ΟΠΟΙΟΝ θέλει.
Νταξει δεν είπαμε να τους ξηλώσουν κι όλας επειδή θέλουν αύξηση της θητείας, αλλά τουλάχιστον ας τους κάνουν σαφές ποιός αποφασίζει για το αν πρέπει να μειωθεί ή όχι η θητεία.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:59, 12-08-06:

Αυτα ειναι στα χαρτια παιδια, στην πραξη εχουν πολυ εξουσια και δυναμη πανω τους...
Οπως σε μια επειχιρισει ο ιδιοκτητης εχει ολη την δυναμη αλλα και ο διευθυντης δεν παει πισω...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 15:35, 14-08-06:

Μα αν γίνει πόλεμος με 2-4-6-8 μήνες οποιουδήποτε επιπέδου εκπαίδευσης, θα μπορέσει κανείς να πολεμήσει; Φαντάσου κάποιον που πήγε φαντάρος πριν 15 χρόνια να πάει αύριο σε μία μάχη...Ποιό το νόημα σε έναν σημερινού επιπέδου πόλεμο να σταλθούν άνθρωποι που απλώς ξέρουν πως να κρατάνε το όπλο και πως ρίχνουν μια χειροβομβίδα, ούτε για ασπίδα δεν θα κάνουν, πριν 30-50 το χρόνια το καταλαβαίνω το να ξέρεις τα παραπάνω ήταν αρκετό για να πείς ότι έχεις μια ελάχιστη πιθανότητα να κάνεις κάτι,τώρα αν περάσεις απο ένα στρατόπεδο για 10 μήνες(2 εκπαίδευση) και μετά χωθείς σε κανα γραφείο ή whatever για 5/10 χρόνια όταν γίνει ενα περιστατικό και σε στείλουν στον πόλεμο μια τουφεκιά να ακούσεις θα ξαπλωθείς στο χώμα,οπότε με ή χωρίς θητεία την ίδια τύχη/ικανότητες θα έχεις.
Να πώ απλά οτι ,το όπλο και τη μάχη τη μαθαίνεις μια φορα ,σαν το ποδήλατο...αν το έχεις και λίγο στο "πετσί" σου, δεν χανεται ποτέ η γνώση αυτή.Μόνο ίσως οι φυσικές δυνάμεις λιγοστεύουν,αλλά πάντα υπάρχει δουλεία για όλους σε τέτοια περίπτωση (ου μη γένοιτο).Παραδείγματα,Δόξα τω Μέγα,για την Ελλάδα,πάμπολλα.Δεν είναι εδω το θέμα μας ομως...

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tanos56
Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O tanos56 έγραψε στις 07:40, 16-08-06:

"Kαταραμένοι γαλονάδες...", "η Ελλάδα υπέφερε τα πάνδεινα απ' αυτούς...", "καρφάκι δεν μου καίγεται....".

Νομίζω φίλε ότι οι απόψεις σου είναι ιδιαίτερα ακραίες,μηδενιστικές και αφοριστικές. (Γνώμη μου).
Δεν ειναι σίγουρα όλοι οι Στρατιωτικοί, αυτής της κάστας που υπονοείς. Παντού σε όλα τα επαγγέλματα και τις κοινωνικές ομάδες βρίσκεις απ΄όλα τα είδη των ανθρώπων. Εκτός αν είσαι "φανατικός", οπότε βάζεις σε ένα τσουβάλι ένα σύνολο ανθρώπων και τους αφορίζεις. Δεν γνωρίζω, σε τι είναι λιγώτερο κατακριτέοι, οι Μεγαλογιατροί που εκμεταλεύονται κατά ένα μεγάλο κλάσμα την Ανθρώπινη δυστυχία ή οι Μεγαλοδικηγόροι, ή οι επίορκοι Δικαστικοί.
Δεν γνωρίζω επίσης αν η Ελλάδα έχει υποφέρει -ιστορικά- λιγώτερο από τους αρκετούς πολιτικούς.
Το να κατακρίνεις κάποιους που στο παρελθόν κατέλυσαν τους Δημοκρατικούς θεσμούς και να καλείς παράλληλα σήμερα την πολιτεία να δώσεις χαστούκια, είναι αντίθεση και αυτοαναίρεση.

Το σε ποιούς πρέπει -αν πρέπει - να δώσει χαστούκια η Πολιτεία είναι ένα θέμα προς πολύ μεγάλη συζήτηση...
Ας μη το ανοίξουμε...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:43, 16-08-06:

Λοιπόν μου κάνει τρομερή εντύπωση πως φαίνεται ηι διαφορά απόψεων μεταξύ αυτών που έχουν πάει και όχι!
Ειλικιρνά για μένα όποιος δεν έχει πάει απλά δεν μπορεί να έχει άποψη επί του θέματος. Δεν λέω ότι θα τον βασανίσω στην πατούσα με πούπουλα αλλά ελάχιστη βαρύτητα έχει η άποψη τους γιατί απλά δεν μπορούν να συνηδητοποιήσουν τι σημαίνει θητεία! Σας μιλάω εκ πείρας γιατί πριν έλεγα καταλαβαίνω και χρειάστηκε μόλις ένα 24ώρο για αν συνηδητοποιήσω την ουσία του εκεί που ξεκινά ο στρατός σταματά η λογική
Και ειδικότερα οι γυναίκες που απλά μιλάνε εκ του ασφαλούς!
Αρχική Δημοσίευση από bunny
είμαι υπερ της στρατιωτικής στράτευσης αλλά να πηγαίνουν εκεί που θέλουν δηλ αν θέλουν ναυτικό να π'ανε ναυτικό αν θέλουν πεζικό να πάνε πεζικο κτλ
η εκπαίδευση να είναι εκπαιδευση και όχι πως να περπατάνε καλά στην εκπαίδευση, να τους εκπαιδεύουν σε περίπτωση πολέμου τί να κάνουν και όχι να τους βάζουν να τρέχουν γυρω γύρω σαν μ@λακες.
Είμαι υπέρ γιατί κακα τα ψέμματα αν καταργηθεί είναι ελάχιστοι αυτοι που θα πάνε και οκ κανένα πρόβλημα αλλα επειδή δνε ξέρουμε τί γίνεται στο μέλλον αν γίνει πόλεμο πως θα πάνε οι άλλοι οι ανεκπαίδευτοι?
Αυτό με το σώμα έχει ελάχιστη σημασία όταν νιώθεις ότι προσφέρεις κάτι από τον χρόνο σου!

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Καταραμένοι γαλονάδες. Η κυβέρνηση ωφείλει να τους βάλει στη θέση τους και να τηρήσει τις εξαγγελίες της. Δεν είναι εδώ τουρκία για να κάνουν ότι θέλουν. Η μείωση της θητείας είναι πολιτικό θέμα και όχι στρατιωτικό.
Ξεκολάτε δεν φταίνε οι γαλλονάδες! Υπάρχει τρομέρη έλλειψη προσωπικού και όσο βασιζόμαστε στην θητεία για να επανδρώνουμε φυλάκια και άλλα η κατάσταση όπως έχει θέλει τουλ 18 μήνες! Και να ξέρεται ότι το 16 μηνό είναι αυτό που ακούγεται ιδιαιτέρως! Μην ξεχνάται ότι η υπογενιτικότητα είναι τρομέρη και παίζει το ρόλο της! Αν θέλουν να μειώσουν την θητεία όλοι μα όλοι (γυναίκες,και σώματα ασφαλείας ) πριν οτιδήποτε θητεία! Για να μιλάμε και από ίσες θέσεις!

Αρχική Δημοσίευση από tanos56
"Kαταραμένοι γαλονάδες...", "η Ελλάδα υπέφερε τα πάνδεινα απ' αυτούς...", "καρφάκι δεν μου καίγεται....".

Νομίζω φίλε ότι οι απόψεις σου είναι ιδιαίτερα ακραίες,μηδενιστικές και αφοριστικές. (Γνώμη μου).
Δεν ειναι σίγουρα όλοι οι Στρατιωτικοί, αυτής της κάστας που υπονοείς. Παντού σε όλα τα επαγγέλματα και τις κοινωνικές ομάδες βρίσκεις απ΄όλα τα είδη των ανθρώπων. Εκτός αν είσαι "φανατικός", οπότε βάζεις σε ένα τσουβάλι ένα σύνολο ανθρώπων και τους αφορίζεις. Δεν γνωρίζω, σε τι είναι λιγώτερο κατακριτέοι, οι Μεγαλογιατροί που εκμεταλεύονται κατά ένα μεγάλο κλάσμα την Ανθρώπινη δυστυχία ή οι Μεγαλοδικηγόροι, ή οι επίορκοι Δικαστικοί.
Δεν γνωρίζω επίσης αν η Ελλάδα έχει υποφέρει -ιστορικά- λιγώτερο από τους αρκετούς πολιτικούς.
Το να κατακρίνεις κάποιους που στο παρελθόν κατέλυσαν τους Δημοκρατικούς θεσμούς και να καλείς παράλληλα σήμερα την πολιτεία να δώσεις χαστούκια, είναι αντίθεση και αυτοαναίρεση.

Το σε ποιούς πρέπει -αν πρέπει - να δώσει χαστούκια η Πολιτεία είναι ένα θέμα προς πολύ μεγάλη συζήτηση...
Ας μη το ανοίξουμε...
Πές τα μεγάλε! Και οι γαλλονάδες είναι και σπουδασμένοι άνθρωποι. Τα πιλάφια τι είναι? Πραγματικά

Και να σας πω τι εννοώ σπουδές έξω και ζωή μέχρι τα 35!
Ότι θα πω το λέω με βάση το γεγονός ότι έχω χάσει και εγώ δουειά λόγω σκλαβιάς(εεεε θητεία) και με βάση το γεγονός ότι δουλέυω 4 χρόνια σαν προγραμματιστής!
ΣΠουδές έξω και όποιος είναι αρκετά καλός και θα χαντακωνόταν στην Ελλάδα, θα ποοδεύσει έξω ΄λόγω αξιοκρατίας! Επσης η επαγγελματική του σταδιοδρομία δεν θα επηρεαστεί από έναμιση χρόνο γνωριμίας με το core τμήμα της Ελληνικής βλακείας που δεν μπορείς να αντιμιλήσεις κιόλας! Στα 35 γυρνάς και πληρώεις ένα πρόστιμο αστείο μπροστά στα λεφτά που έχεις βγάλει έξω και επιπλέον κάθε χρόνο δικαιούσε είσοδο στην χώρα για 40 μέρες πριν σε μπουζουριάσουν για θητεία! Άλλωστε και οι μηχανισμοί ελέγχου του πράγματος είναι αστείοι!
Μπορεί η Ελλάδα να είναι μια όμορφη χώρα και καλό κλίμα μπλα μπλα αλλά όταν δουλεύει 12ώρα για να βγάλεις τα μισά από τον ξένο(που θεωρεί αδιανόητο την 2η δουλειά) στον ίδιο χώρο ενώ η ζωή δεν είναι και τόσο πιο ακριβή έξω απλά πιστεύω ότι είναι ΒΛΑΚΕΙΑ! Και δυστυχώς την έκανα και εγώ! Τράβα έξω βγάλε τα λεφτά της αρκούδας και έλα εδώ να κάνεις διακοπές που θα ζήλευαν και οι Έλληνες! Ανέβα ιεραρχικά στην δουλειά σου και τελικά αν σου λείψει η Ελλάδα κάνε υπομονή και έλα στα 35 και λόγω ιεραρχικής θέσης στην δουλειά κάνε και κάτι σοβαρό! Για όσους οι λούφα είναι όνειρο τότε τους αξίζει το μπουρδέλο που λέγεται Έλλαδα και δυστυχώς οι λοιποί θύματα της παραπάνω βλακείας πρέπει να τους ανεχόμαστε και να τους λέμε και Μάλιστα κύριε στην θητεία!
Προσωπικά θεωρώ ποια το κράτος σαν μια επιχείρηση! ΣΟυ προσφέρω και θέλω. Ε δεν μου έχει δώσει τίποτα έξω από απίστευτες γνώσεις στην δέσμη και αυτές που το έδωσαν ιδιώτες!
Κατά τα άλλα πληρώνω από την μεριά μου 800€ στο ΙΚΑ για βάζει χέρι τα λεφτά στο κράτος, να τα δίνει στα ρεμάλια και να το βαπτίζει όπως είχε γίνει "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ"

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:18, 16-08-06:

Και η άποψη μου για την θητεία!

ναι στην θητεία για όλους (όλους όμως) αρκεί ο καθένας να προσφέρει αυτό που διαθέτει! Αν το κράτος που δεν έχει λεφτά(όχι επειδή τα σπαταλάει) και θέλει τσάμπα εργασία στο στρατιωτικό τμήμα του, να προσφέρω στην χώρα μου αυτή την τεχνογνωσία που έχω! Στην τελική με σπούδασε και με μεγάλωσε! Ας επιστρέψω και εγώ κάτι!Και ο καθένας σε αυτό που μπορεί να προσφέρει! Αλλά αυτά είναι πράγματα ανήκουστα εδώ! Που ακούστηκε να θέλει να προοδεύσει κάτι στην Ελλάδα!

Αλλά να πάω για να κάνω την δουλειά του υπαλλήλου μου (μιας και είναι δημόσιος και εγώ τον πληρώνω) και να έχει και θράσος? Και να μου λέει και με καμάρι τι ωραία που κολοβαράει και τα λεφτά που παίρνει και ότι στα 50 θα βγεί με σύνταξη με εφάπαξ 100.000€ Ρε αν δεν ήμουν στην υπηρεσία μέσα θα σε είχα σπάσει στο ξύλο. Και αυτό είναι μόνο μια εκδοχή της απίστευτης αλητείας που υπάρχει μέσα! Από τους μικρούς μέχρι τους γαλονάδες (ευχυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις )
Μεγάλε ΑΣ/ΔΚΓ και ΑΣ/ΔΚΑ 2005! Σας εύχομαι τα καλύτερα!

Ο στρατός για όσους δεν ξέρουν είναι το τελαυταίο εργαστάσιο παραγωγής ΕΛΛΗΝΑΡΩΝ! Όσοι τύχει και γλιτώσουν από το σχολείο,πανεπιστήμιο (είναι φρίνουσα η σύνάρτηση) τους στέλνουμε σαν μεγάλο έθνος που είμαστε στην θητεία για να μάθουν
α)να λένε ψέματα
β)να αποφεύγουν ευθύνες
γ)να πετάνε μπαλάκια
δ)να σφυράνε ανέμελα όταν κάποιος πραγματικά χρειάζεται κάτι
ε)να βλέπουν κακόπιστα όλο τον κόσμο
Τα υπόλοιπα είναι για όσους το όνειρό τους δεν είναι το δημόσιο
ζ)να δούνε γιατί πληρώνουν λεφτά στο κράτος από πρώτο χέρι!
στ) Να θέλουν να τσακιστούν να φύγουν από την χώρα!

Δεν τους μαθαίνουμε όμως τίποτα σχετικό με το στρατό! (ένα είναι και αυτό τα λέει όλα)

Και όλα αυτά φυσικά δεν είναι τσάμπα!! Κοστίζουν σε λεφτά χρόνο αλλά και επαγγέλματα! Δλδ οι γονείς μας πληρώνουν κιόλας την μεταμόρφωση μας σε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ. Μας αξίζουν συγχαρητήρια σαν επιχειρηματική λογική σε ένα κράτος!

Οι γυναίκες είναι πολύ τυχερές που δεν πάνε γιατί πραγματικά έχετε πλήρη άγνοια επί του θέματος και ίσως στην συγκεκριμένη περίπτωση το Ignorance is bliss να μετράει πολύ! Κατα τα άλλα απλά είστε μέσα στην τρελή χαρά όταν ο γιός σας πάει θητεία,έχετε άποψη συνήθως εκτός τό που και χρόνου και φυσικότατα μόλις σας στριμώξουν με το ζήτημα ισότητα αρχίουν τα
Α και να μην ξεχάσω σας αρέσουν τα ένστολα λαμόγια!

Όσοι δεν έχουν πάει απλά το βλέπουν σαν ένα εμπόδιο στην ζωή τους καθαρά με προσωπικά κριτήρια! Και εγώ αυτό έκανα. Η θητεία είναι σχολείο.Μόνο που σου μαθαίνει μόνο βλακείες!

Και επειδή υπάρχουν εδώ άτομα που έχουν υψηλό το πατριωτικό φρόνημα (νομίζω ένας είναι ο Γιάννης) για διαφόρους λόγους να πω ένα πράγμα μην παρεξηγηθώ! Και εγώ πατριώτης αλλά όχι και να με γαμάνε στο πρόσχημα μιας ιδεολογίας!

Τέλος να πω τι αποκόμισα εγω από την θητεία!
1)Μόλυνα τον χαρακτήρα μου! Η ακεραιότητα του έχει διαβρωθεί!
2)Έμαθα να λέω κάποια ψέματα! Που γενικά δεν λέω ποτέ και δεν μπορώ
3)Κάθε φορά που πάω στην εφορία απλά σκέφτομαι τι μαλάκας είμαι και αγχώνομαι/τσαντίζομαι
4)Όξυνση δύο προβλημάτων υγείας!
5)Το μυαλό μου πέρασε ένα χρόνο το στάδιο του ζελέ!
6)Έμεινα πίσω επαγγελματικά και οικονομικά!
7)Κόστισα σίγουρα 4500€ στους γονείς μου που δεν τους περισσεύαν
8.5)(γίνεται smiley αλλιώς) Κάθε μήνα με ρώταγε οπατέρας μου πόσα θέλω και ντρεπόμουν ύστερα από 2-3 χρόνια ανεξαρτησίας!
9)Θέλω απλά να φύγω από εδώ
10)Όποτε ακούω γυναίκα να έχει άποψη δυστυχώς θέλω να της πω ΣΚΑΣΕ. Μόνο για μια δεν το σκέθηκα που τα έλεγε καλά!
11)Γενικά όλοι οι άνθρωποι είναι άξιοι και είμαι θετικά προκατειλημένος απέναντι τους εκτός από τους μόνιμους που απλά αυτομάτως θεωρώ γύφτους!

Τα 10,11 με στεναχωρούν ιδιαίτερα αλλά δεν μπορώ να τα ελέξω! Κορίτσια συγνώμη!

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 09:44, 16-08-06:

Ας μη το ανοίξουμε...
Έχεις δίκιο φίλε μου απόλυτο σε αυτά που λές. Όντως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Απλά ξέσπασα έτσι διότι από το πουθενά καλούμαι να κάνω 14 μήνες ή 18 μήνες, ενώ οι προεκλογικές εξαγγελίες έκαναν λόγω για 6 μηνη θητεία και λόγω της πίεσης των στρατιωτικών δε θα γίνει αυτό. ¨Εχω στραβώσει άσχημα με αυτά που γίνονται... είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις την οργή μου.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:01, 16-08-06:

Troll πακέτο αλλά δεν φταίνε αυτή!
Φταίνε βασικά στον βαθμό που αφήνουν ανοργάνωτο το στράτευμα αλλά πίστεψε με ότι η σαπίλα είναι τέτοια που μόνο την πληγή θα χαιδέψουν!
ΤΟ άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει νεολαία να πάει! Και καλώς ή κακώς πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη δύναμη ανδρών!

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:13, 16-08-06:

Εντάξει ρε φίλε, αλλά δεν τα ήξερε αυτά προεκλογικά η ΝΔ? Ή μήπως φταίει και για αυτό το κακό ΠΑΣΟΚ? Χίλιες φορές να μη πείς κάτι από την αρχή παρά να πείς και μετά να το πάρεις πίσω. Είναι πολύ μεγάλη ξενέρα αυτό.

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι τελικά κάτι θα γίνει και δε θα εδραιωθεί το 14 μηνο. Βασίζομαι στο πολιτικό κόστος που θα προκαλούσε κάτι τέτοιο στη κυβέρνηση και θέλω να πιστεύω ότι θα φοβηθούν και δε θα το κάνουν πράξη. Έτσι θέλω να πιστεύω αν και το βλέπω χλωμό... Αν γίνει πράξη, τότε εύχομαι το πολιτικό κόστος να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο για αυτούς. Τους αξίζει γιατί είπαν ψέμματα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:27, 16-08-06:

Πόσο χρονών είσαι ρε Troll και λες
Εντάξει ρε φίλε, αλλά δεν τα ήξερε αυτά προεκλογικά η ΝΔ?
Φυσικά και το ήξερε όπως και πολλά άλλα, όπως ήξερε και το Πασόκ τι άφηνε και τώρα τους κράζει!
Και του ΚΚΕ ξέρει καλά απλά κράζει μόνο γιατί απλά ξέρει ότι δεν πρόκειται να δει εξουσία! Συνεπώς όμορφα τα λένε όλοι και εμείς οι Μ@@@@ες στην Ελλάδα συνεχίζουμε και τρώμε τα σκατά τους!

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 182 μηνύματα.

O tanos56 έγραψε στις 12:04, 16-08-06:

Τώρα μιλάς πιο όμορφα Troll και θα σου απαντήσω. Τα έχω πει και πιο πριν -αν ανατρέξεις πίσω θα τα βρεις-.
Δυστυχώς ,είτε θέλουν να το συνηδειτοποιήσουν κάποιοι, είτε όχι, υπάρχει για την Ελλάδα εν δυνάμει απειλή. Πολλά ειπώθηκαν περί Ευρώπης, περί των Αμερικανών για να πουλάνε όπλα και πολλά άλλα.
Ο τελικός ωστόσο παρονομαστής παραμένει ίδιος. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΛΗ.
Όχι ολοκληρωτικού πολέμου, αλλά "θερμού". επεισοδίου.
Έτσι λοιπόν όταν θα πας με το καλό στο Στρατό και συνηδειτοποιήσεις, τι σημαίνει ελλιπής επάνδρωση μονάδος, όταν χτυπάς 6ωρα στη σκοπιά, γιατί κάποιοι ξύπνιοι κολτουριάρηδες , είτε από ιδεολογικό άλλοθι, είτε γιατί είναι παιδιά βουλευτών, είτε μεγαλογιατρών και αράζουν κάπου στο Λονδίνο και στη Γενεύη, την "κάνανε", τότε η οργή σου θα έχει άλλους αποδέκτες.
Σε ότι αφορά τους Αξιωματικούς θέλω να σου πω ότι εγώ ήμουν 27 χρονών με μεταπτυχιακά και Διδακτορικά στα Αξεξίπτωτα 24 μήνες και οι δικοί μου Αξιωματικοί ήταν παλληκάρια σε όλα.
Είχαν πολεμήσει στη Κύπρο, ήταν τίμιοι, τρέχαν αυτοί πρώτοι στις ασκήσεις, δεν ήταν "ήρωες του Γραφείου" και αγαπούσαν τον Στρατιώτη. Για τον υπόλοιπο στρατό δεν ξέρω.....Ίσως στις Καταδρομές τα πράγματα να είναι αλλιώς.
Όταν πάντως γυρίσεις από το Στρατό -και εύχομαι να γυρίσεις υγιής- πολλά πράγματα θα τα "βλέπεις" αλλοιώς.

Φιλικά tanos56

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:22, 16-08-06:

tanos56 η δική σου εκδοχή και η καλή του στρατού!Αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτή η πραγματικότητα και οι βαθμοφόροι είναι πιο λαμόγια και από τους θητεία.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 12:33, 16-08-06:

Λοιπόν θα συμφωνήσω με τον tanos56 στα περισσότερα σημεία. Υπάρχει όντως μια απειλή - είτε πολέμου είτε θερμού επεισοδίου - από την Τουρκία. Αυτή είναι η αλήθεια και δεν πρόκειται να αλλάξει. Επίσης θα συμφωνήσω ότι υπάρχει έλλιψη στρατού. Η σωστή αντιμετώπιση όμως δεν είναι η υποχρεωτική στράτευση των αντρών μετα τις σπουδές τους. Θεωρώ ότι "άπειροι" νεαροί δεν μπορούν να μας υπερασπιστούν ενάντι σε μιά οργανωμένη στρατιωτική δύναμη. Σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ένα επικείμενο πόλεμο ή θερμό επεισόδιο, αλλά οι περισσότεροι -κατά την γνώμη μου- περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνουν. Εάν είναι να κάνουμε μια δουλειά (να επανδρώσουμε τον στρατό) τότε να την κάνουμε σωστά και όχι να κάνουμε μισοδουλειές. Η υποχρεωτική στράτευση νομίζω πως πρέπει να καταργηθεί αλλά να υπάρχει ακόμα η επιλογή για όσους θέλουν να πάνε.

Επίσης, κάποια στιγμή στο μέλλον, η Τουρκία έχει μεγάλη πιθανότητα να ενταχθεί στην Ευρωπαική Ένωση. Από τότε, θεωρώ ότι ο κίνδυνος - σε ένα μεγάλο ποσοστό - εξαλείφεται. Ήδη έχουν αρχίσει οι διαπραγματεύσεις για την ένταξη της Τουρκίας και προχωρούν -σχεδόν- ομαλά.

Φυσικά όλα αυτά είναι άποψη μου αλλά ελπίζω -και νομίζω- πως είναι σωστά.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:22, 16-08-06:

Σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ένα επικείμενο πόλεμο ή θερμό επεισόδιο, αλλά οι περισσότεροι -κατά την γνώμη μου- περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνουν. Εάν είναι να κάνουμε μια δουλειά (να επανδρώσουμε τον στρατό) τότε να την κάνουμε σωστά και όχι να κάνουμε μισοδουλειές.
Εδώ σε θέλω όμως!Όνειρα θερινής νυκτός!
Όταν από μεγάλο κεφάλι έμαθα ότι η μηχανοργάνωση στο ναυτικό δεν προχωράει γιατί οι παπούδες δεν θέλουν να μάθουν υπολογιστές i rest my case,again

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 14:13, 16-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Λοιπόν θα συμφωνήσω με τον tanos56 στα περισσότερα σημεία. Υπάρχει όντως μια απειλή - είτε πολέμου είτε θερμού επεισοδίου - από την Τουρκία. Αυτή είναι η αλήθεια και δεν πρόκειται να αλλάξει. Επίσης θα συμφωνήσω ότι υπάρχει έλλιψη στρατού. Η σωστή αντιμετώπιση όμως δεν είναι η υποχρεωτική στράτευση των αντρών μετα τις σπουδές τους. Θεωρώ ότι "άπειροι" νεαροί δεν μπορούν να μας υπερασπιστούν ενάντι σε μιά οργανωμένη στρατιωτική δύναμη. Σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν σε ένα επικείμενο πόλεμο ή θερμό επεισόδιο, αλλά οι περισσότεροι -κατά την γνώμη μου- περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνουν. Εάν είναι να κάνουμε μια δουλειά (να επανδρώσουμε τον στρατό) τότε να την κάνουμε σωστά και όχι να κάνουμε μισοδουλειές. Η υποχρεωτική στράτευση νομίζω πως πρέπει να καταργηθεί αλλά να υπάρχει ακόμα η επιλογή για όσους θέλουν να πάνε.

Επίσης, κάποια στιγμή στο μέλλον, η Τουρκία έχει μεγάλη πιθανότητα να ενταχθεί στην Ευρωπαική Ένωση. Από τότε, θεωρώ ότι ο κίνδυνος - σε ένα μεγάλο ποσοστό - εξαλείφεται. Ήδη έχουν αρχίσει οι διαπραγματεύσεις για την ένταξη της Τουρκίας και προχωρούν -σχεδόν- ομαλά.

Φυσικά όλα αυτά είναι άποψη μου αλλά ελπίζω -και νομίζω- πως είναι σωστά.
Με την άποψη που διατυπώνεις, δεν κατάλαβα πού συμφωνείς με τον tanos56. Εφόσον υπάρχει ορατή απειλή, καλώς ή κακώς, δεν μπορούμε να συζητούμε για προαιρετική θητεία. Εδώ δεν είναι Ηνωμένο Βασίλειο ούτε ΗΠΑ, η απειλή (υποτιθέμενη ή μη) βρίσκεται ante portas.

Και είναι λίγο ουτοπικό να συζητάμε για προαιρετική θητεία στο μοντέλο των αγγλοσαξωνικών χωρών όταν εκεί ο επαγγελματίας οπλίτης ή ο επαγγελματίας αξιωματικός παίρνει σοβαρά λεφτά και έχει διάφορα άλλα ωφελήματα [δάνεια με χαμηλό επιτόκιο, σπουδές επιχορηγούμενες από το στρατό κλπ]. Στη χώρα μας απλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να έχουμε full-time επαγγελματικό στρατό που θα καλύψει τις ανάγκες σε αμυντική δυνατότητα.

Αυτή η ξέφρενη κούρσα μείωσης της στρατιωτικής θητείας για καθαρά προεκλογικούς σκοπούς, έκανε κακό στη χώρα και κάνει κακό στο στρατό και στους ήδη υπηρετούντες σε αυτόν. Υπάρχουν πάρα πολλές μονάδες που υπολειτουργούν και στις οποίες οι στρατιώτες βγαίνουν μία μέρα κάθε δεκαήμερο λόγω έλλειψης προσωπικού. Υπ'αυτή την έννοια είμαι σαφώς υπέρ της υποχρεωτικής θητείας και σαφώς κατά της περαιτέρω μείωσης της θητείας.

Άλλο να συζητάμε για την ουσία της στρατιωτικής θητείας. Δέχομαι ότι στη μορφή που βρίσκεται σήμερα, ο στρατός δεν προσφέρει καν τη στοιχειώδη εκπαίδευση και φαίνεται ως χάσιμο χρόνου. Η στρατιωτική εκπαίδευση πρέπει να αλλάξει εκ βάθρων. Και πρέπει να σκεφτούμε και... άλλα κόλπα, τα οποία όμως επιφέρουν τεράστιο και δυσβάσταχτο πολιτικό κόστος [βλ. υποχρεωτική στράτευση γυναικών σε μη "μάχιμες" θέσεις].

Και είναι, κατά τη γνώμη μου, καλύτερη η κατάταξη στα 18, δηλαδή αμέσως μετά το σχολείο και πριν τις όποιες περαιτέρω σπουδές τους γιατί μόνο τότε η κατάταξη δεν συνεπάγεται και αποκοπή από την επαγγελματική σταδιοδρομία που ενδεχομένως να προσφέρει μία σχολή.

ΥΓ: Για να προλάβω τυχόν σχόλια, υπηρέτησα τους 15 μήνες [αφαιρουμένου του ΚΕΝ] που προβλεπόταν για την ΕΣΣΟ μου σε ακριτικό νησί του Βορείου Αιγαίου.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 17:10, 16-08-06:

Για ποιόν θα πας να πολεμήσεις την σήμερον ημέρα?Για την πατρίδα σου που σε χαστουκίζει καθημερινά;Για τους συμπατριώτες σου που σε καιρό ειρήνης θα έβγαζε ο ένας τα μάτια του άλλου;Για τα υψηλά ιδανικά που τα λαμόγια θυμίζουν στον κόσμο όποτε τους συμφέρει;Πάνε οι εποχές αυτές, της τιμής και των ηρωισμών, τα αμερικανάκια πολεμάνε για την homeland στην άλλη άκρη του κόσμου και όλοι λένε ποσο ufo είναι αλλά αυτοί τον χαβά τους,αν και πολλοί πάνε για τους παχυλούς μισθούς και τα έχουν όλα γραμμένα,ζήτω λοιπόν η προπαγάνδα, πάμε όλοι να γίνει το μυαλό μας γιαούρτι και να δικαιώσουμε άλλη μια φορά το ότι σαν είδος δεν θα αλλάξουμε ποτέ επειδή μας κυβερνούν ένα κάρο παπάρες που ενώ εμείς θα τρέχουμε ανάμεσα στις βόμβες αυτοί θα "αυτοεξοριστούν" σε κάποια μαγευτική πρωτεούσα και θα λένε "ά τους μ*λάκες" πίνωντας τσάι.Ωραία πράγματα, ζήτω το έθνος.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:21, 16-08-06:

m3nt0r καταρχην πατριδα δεν ειναι ο καθε μ@λ@κ@ς που ψηφιζουμε εγω και εσυ, πατριδα ειναι η γη, το σπιτι σου, οι συγκενης σου, η τιμη σου και οτι αλλο σε αυτον τον τοπο ειναι συμαντικο για τον καθεναν μας. Το οτι εγω, εσυ, οι γονεις μας, οι γειτονες μας κλπ ψηφιζουν τον καθε λ@κ@κ@ δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει πατριδα. Στο κατω-κατω αν καπιος φταιει για αυτην την καταστση ειμαστε πρωτοι απο ολους εμεις, που τους ψηφιζουμε ακομα, και οχι αυτοι που βρηκανε ευκολο εδδαφος και το εκμεταλευτικαν (οπως θα ειχες κανει και εσυ στην θεση τους)

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

O m3nt0r έγραψε στις 17:29, 16-08-06:

m3nt0r καταρχην πατριδα δεν ειναι ο καθε μ@λ@κ@ς που ψηφιζουμε εγω και εσυ, πατριδα ειναι η γη, το σπιτι σου, οι συγκενης σου, η τιμη σου και οτι αλλο σε αυτον τον τοπο ειναι συμαντικο για τον καθεναν μας. Το οτι εγω, εσυ, οι γονεις μας, οι γειτονες μας κλπ ψηφιζουν τον καθε λ@κ@κ@ δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει πατριδα. Στο κατω-κατω αν καπιος φταιει για αυτην την καταστση ειμαστε πρωτοι απο ολους εμεις, που τους ψηφιζουμε ακομα, και οχι αυτοι που βρηκανε ευκολο εδδαφος και το εκμεταλευτικαν (οπως θα ειχες κανει και εσυ στην θεση τους)
Προφανώς η πατρίδα μου δεν είναι αυτά, αλλά γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ο τούρκος οικογενειάρχης θέλει να έρθει να μου πάρει τα χωράφια; οτι o τούρκος έφηβος με όνειρα για σπουδές και καλλιέργεια θέλει να έρθει να μου σκοτώσει την οικογένεια; ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΙΔΙΑ που κυβερνάνε, οι στρατηγοί της παπαριάς και οι αρχηγοί της βλακείας θέλουν να μας κάνουν εχθρούς,τι φταίω εγώ αν πριν 2000 χρόνια ο μέγας αλέξανδρος θέλησε να κατακτήσει την γη, τι φταίει ο γερμανός που ο παππούς του ήταν στα SS και σκότωνε αθώους, δεν φταίμε εμείς για τους πολέμους του παρελθόντος ούτε πρέπει να κάνουμε νέους έτσι ο λαός της Τουρκίας και ο λαός της Ελλάδας μπορούν και πρέπει να ξεχάσουν τα παλιά γιατί δεν φταίνε αυτοί για το τι ξεκίνησε πριν 1500 και δεν ξέρω πόσα χρόνια, τεχνολογικά πάμε μπροστά αλλά απο σοφία πάμε πίσω,ο κάθε εθνικιστής ηγέτης που βλέπει εχθρούς παντού, το οποίο και φυσικά απο λάθος εξέλεξε ο λαός, όταν έχει τέτοιος βλέψεις πρέπει να απομακρύνεται απο την εξουσία και για να μην πω και απο πουθενά αλλού...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m3nt0r : 16-08-06 στις 17:35.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:57, 16-08-06:

Προφανώς η πατρίδα μου δεν είναι αυτά, αλλά γιατί κάποιοι νομίζουν ότι ο τούρκος οικογενειάρχης θέλει να έρθει να μου πάρει τα χωράφια; οτι o τούρκος έφηβος με όνειρα για σπουδές και καλλιέργεια θέλει να έρθει να μου σκοτώσει την οικογένεια; ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΙΔΙΑ που κυβερνάνε, οι στρατηγοί της παπαριάς και οι αρχηγοί της βλακείας θέλουν να μας κάνουν εχθρούς,τι φταίω εγώ αν πριν 2000 χρόνια ο μέγας αλέξανδρος θέλησε να κατακτήσει την γη, τι φταίει ο γερμανός που ο παππούς του ήταν στα SS και σκότωνε αθώους, δεν φταίμε εμείς για τους πολέμους του παρελθόντος ούτε πρέπει να κάνουμε νέους έτσι ο λαός της Τουρκίας και ο λαός της Ελλάδας μπορούν και πρέπει να ξεχάσουν τα παλιά γιατί δεν φταίνε αυτοί για το τι ξεκίνησε πριν 1500 και δεν ξέρω πόσα χρόνια, τεχνολογικά πάμε μπροστά αλλά απο σοφία πάμε πίσω,ο κάθε εθνικιστής ηγέτης που βλέπει εχθρούς παντού, το οποίο και φυσικά απο λάθος εξέλεξε ο λαός, όταν έχει τέτοιος βλέψεις πρέπει να απομακρύνεται απο την εξουσία και για να μην πω και απο πουθενά αλλού...
Τωρα παλι εσυ το πας αλλου, εγω σου λεω για τους αρχηγους που για την πατριδα και εσυ μου λες για τους πολεμους του παρελνθοντος και τις διαφορες μας με την Τουρκια....Αμα θες τοσο πολυ να ξεχασεις το τι εγινε πριν απο 600 χρονια ξεχνα το, μεινε χωρις στρατο και παιξτο ελβετος και οταν ξαφνικα θα σου ερθει η βομβα στο κεφαλι και θα εχεις τους Τουρκους αν σε κυβερανε πες τους οτι εσυ ξεχασες τις διαφορες μας....

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 18:14, 16-08-06:

το προβλημα με το μισθοφορικο στρατο ειναι οτι δεν μπορει να συντηρηθει απο το κρατος και το γεγονος οτι πιθανον οι μισθοφοροι να μην ειναι αρκετοι για να απαρτησουν ενα αξιολογο δυναμικο.Και μιλαω για τη μεταβαση σε εξ ολοκληρου μισθοφορικο γιατι εν μερη ειναι ηδη.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:38, 16-08-06:

επειδή μας κυβερνούν ένα κάρο παπάρες που ενώ εμείς θα τρέχουμε ανάμεσα στις βόμβες αυτοί θα "αυτοεξοριστούν" σε κάποια μαγευτική πρωτεούσα και θα λένε "ά τους μ*λάκες" πίνωντας τσάι.Ωραία πράγματα, ζήτω το έθνος.
Ρε μαν, δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Θα πίνουν κοκτέηλ αντί για τσάι.

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

O tanos56 έγραψε στις 19:44, 16-08-06:

mn3tOr είναι η πρώτη φορά που επικοινωνούμε εκτός πεδίου Μαθηματικών και θα ήθελα να πω τη γνώμη μου.

Η εικόνα είναι ακριβώς αντίθετη. Ο κάθε οικονομιστής ηγέτης και ο κάθε ρομαντικός δεν βλέπει την διαμορφούμενη απειλή.

Στην ερώτησή σου η απάντηση είναι:
"Γιατί στην αντιπέρα όχθη του Αρχιπελάγους, κυβερνά επί δεκαετίες μία κάστα ψυχωτικών που οραματίζονται ανασύσταση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Γιατί δαπανούν ποσά ασύλληπτα , έχοντας απένατί τους έναν λαό που πεινάει-για εξοπλισμούς , γιατί απειλούν τα πάντα και τους πάντες.
Γιατί οι ειρηνικές φωνές σαν την δική σου, "πνίγονται" στις φυλακές των Αδάνων και στα λευκά κελιά.
Γιατί απέναντί μας υπάρχει η Στρατιά Αιγαίου από 150.000 άνδρες που δεν συνετέθη προφανώς για τουριστικούς λόγους. Καλό λοιπόν είναι-το έχω ξαναπεί-να γίνουν Νοσοκομεία και σχολεία στη Μυτιλήνη. Αλλά ΠΡΏΤΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΜΥΤΙΛΉΝΗ...

Γιατί τη νύχτα των Ιμίων φθάσαμε στην "ώρα μηδέν" και η Ευρώπη πήγε για ύπνο χωρίς καληνύχτα.
Γιατί είμαστε μόνοι...
Γιατί δεν θέλουμε άλλες χαμένες πατρίδες.

Άλλο εθνικισμός και άλλο λοιπόν πατριωτισμός.

Πρόσεξε:

Έθεσα ένα θέμα στο στέκι: Τουρκικές διεκδικήσεις και Διεθνές Δίκαιο. ΄Ένα μήνα τώρα δεν απάντησε κανείς... Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?

Έγινε προ μηνών μία επιστημονική καταγραφή σχετικά με το ποιον θεσμό εμπιστεύεται ο Νεοέλληνας. (ΕΚΚΕ)
Ξέρεις τα αποτελέσματα της έρευνας?
60% επέλεξαν τον Στρατό(Δεύτερος μετά την εκκλησία).
Αν λοιπόν 32 χρόνια μετά τη Χούντα, το 60% του Ελληνικού λαού, είναι -κατά τον Αλαβάνο την Παπαρήγα ή τον Κουνελάκη- εθνικιστές, τότε το μεταπολιτευτικό μας σύστημα πρέπει να πάει σπίτι του.
Η Αριστερά έχει υποπέσει σε ένα μείζον λάθος ,που κάποτε το είχε πληρώσει η ίδια.
Αρκεί να προβάλλεις την άποψη ότι δεν πιστεύεις στην Ελληνοτουρκική φιλία.
Την ίδια ώρα κινδυνεύεις με τον κοινωνικό στιγματισμό του Εθνικιστή. Δεν έχει σημασία αν τεκμηριώσεις την άποψή σου ιστορικά. Δεν έχει σημασία αν υπενθυμίσεις, ότι όσες φορές τείναμε χείραν φιλίας το μετανοιώσαμε πικρά...
Είσαι εθνικιστής και κινδυνολόγος.

Τα πράγματα όμως φίλε μου δεν είναι ακριβώς έτσι.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

O m3nt0r έγραψε στις 20:12, 16-08-06:

Τα πράγματα όμως φίλε μου δεν είναι ακριβώς έτσι.
Αγαπητέ φίλε tanos56

θα ξεφύγω απο το θέμα λίγο·πολύ
Το ξέρω φυσικά ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στο να υπάρξει ειρινική συμβίωση, η αλλαγή πρέπει να είναι ριζική, οι πολεμοχαρείς δεν μπορούν να κάνουν τίποτα χωρίς τα υπερσύγχρονα ‘παιχνιδάκια‘ που τους προσφέρει η τεχνολογία, ας μην ξεχνάμε ότι όλη η νέα τεχνολογία περνάει πρώτα απο τον στρατό, τι θα γίνει όμως αν γίνει μπουκοτάζ εκεί; οι επιστήμονες που κυρίως είναι άνω του μετρίου νοήμονες και κυρίως σαν επιστήμονες λογικοί,ανεξαρτήτως καταγωγής,σίγουρα δεν θα πρέπει είναι πολεμοχαρείς, φυσικά έχουμε και λαμπρές εξαιρέσεις, βλέπε manhatan project, αν λοιπόν οι ‘κύριοι’ πολεμοχαρείς είχαν στην διαθεσή τους λιανοτούφεκα και χειροβομβίδες ούτε για μπεκάτσες δεν θα πηγαίναν, αν δεν αφοπλιστούν τα επικύνδυνα μυαλά πρέπει να ξεχάσουμε την ειρήνη, έχουμε όμως φυσικά τις χώρες που θέλουν να πλουτίσουν εις βάρος και μας προμηθέυουν με αυτά τα ’παιχνιδάκια’ και ανάβουν το φυτίλι ώστε να το πετύχουν...Τι θα κάνουν αυτοί αν τα μυαλά πίσω απο την τεχνολογία πουν όχι στον πόλεμο; θα τους σκοτώσουν; πάλι το ίδιο θα πάθουν, φυσικά αυτά που γράφω φαίνονται μπουρδολογίες καθώς τα $$$ που παίζουν είναι τόσα πολλά που οι ζωές των ανθρώπων είναι σκουπίδια, για τα σκουπίδια του είδους μας, οπότε με τα πασαλλείματα της διπλωματίας μια ζωή τα ίδια θα έχουμε...

Παράθεση

Michael

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Michael
Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Michael έγραψε στις 20:36, 16-08-06:

Ο στρατός πρέπει να γίνει απόλυτα επαγγελματικός 100%. οποιος θέλει να πηγαίνει και οποιος δε θέλει οχι. Εγω δε γουστάρω να υπηρετησω καμία πατρίδα, ας τη πάρουν ολη οι Τουρκοι δε με νοιάζει δεκάρα, που να τρέχουμε τωρα στα στρατά.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 21:09, 16-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από paikths
το προβλημα με το μισθοφορικο στρατο ειναι οτι δεν μπορει να συντηρηθει απο το κρατος και το γεγονος οτι πιθανον οι μισθοφοροι να μην ειναι αρκετοι για να απαρτησουν ενα αξιολογο δυναμικο.Και μιλαω για τη μεταβαση σε εξ ολοκληρου μισθοφορικο γιατι εν μερη ειναι ηδη.
Έχεις πάει?
Αν δεις τι σπατάλη,ανοργανωσιά και το λαμόγια που έχουμε για μισθοφόρους θα πάθεις πλάκα!
Μια χαρά η χώρα μας μπορεί να συντηρήσει μισθοφορικό στρατό! Θέμα επιχειρηματικής σχεδίασης είναι!
Στην σημερινή εποχή τα πάντα δουλεύουν σαν μια επιχείρηση με έσοδα,έξοδα,στόχους και κριτήρια λειτουργίας! Απλά ο στρατός στην Ελλάδα είναι η χειρότερη ΔΕΚΟ! Και είναι η μόνη που την δουλειά τους τι κάνουν οι έλληνες φορολογούμενοι χωρίς να έχουν και λόγο!
Λίγοι και καλοί που υπάρχουν στο στράτευμα απλά τους πνίγει σαπίλα

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 07:51, 17-08-06:

"Γιατί στην αντιπέρα όχθη του Αρχιπελάγους, κυβερνά επί δεκαετίες μία κάστα ψυχωτικών που οραματίζονται ανασύσταση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Γιατί δαπανούν ποσά ασύλληπτα , έχοντας απένατί τους έναν λαό που πεινάει-για εξοπλισμούς , γιατί απειλούν τα πάντα και τους πάντες.
Γιατί οι ειρηνικές φωνές σαν την δική σου, "πνίγονται" στις φυλακές των Αδάνων και στα λευκά κελιά.
Πάντως η ιστορία δείχνει ότι, συνήθως, όταν καταπιέζονται ολόκληροι λαοί από μικρές ομάδες ανθρώπων, τελικά επέρχονται αλλαγές και οι μικρές ομάδες ανθρώπων καθαιρούνται.
Έγινε προ μηνών μία επιστημονική καταγραφή σχετικά με το ποιον θεσμό εμπιστεύεται ο Νεοέλληνας. (ΕΚΚΕ)
Ξέρεις τα αποτελέσματα της έρευνας?
60% επέλεξαν τον Στρατό(Δεύτερος μετά την εκκλησία).
Αν λοιπόν 32 χρόνια μετά τη Χούντα, το 60% του Ελληνικού λαού, είναι -κατά τον Αλαβάνο την Παπαρήγα ή τον Κουνελάκη- εθνικιστές, τότε το μεταπολιτευτικό μας σύστημα πρέπει να πάει σπίτι του.
Το ότι η πλειοψηφία της κοινής γνώμης πιστεύει κάτι, δεν το κάνει αυτομάτως σωστό.Εγώ πχ, διαφωνώ και με την πρώτη επιλογή των Νεοελλήνων και με τη δεύτερη.Όταν θεωρώ προβληματικό τον Νεοέλληνα, δε μπορώ να δεχτώ τις απόψεις του ως σωστές.Τώρα το ότι ο προβληματικός Νεοέλληνας είναι πλειοψηφία στη σημερινή κοινωνία, είναι άλλο θέμα.

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

O tanos56 έγραψε στις 08:35, 17-08-06:

"Το ότι η πλειοψηφία της κοινής γνώμης πιστεύει κάτι, δεν το κάνει αυτομάτως σωστό".

Aυτός ο ισχυρισμός είναι απόλυτα ορθός. Ωστόσο αυτή η μεταστροφή της κοινής γνώμης-32 χρόνια μετά την Δικτατορία, αντανακλά δύο στοιχεία .

1. Την βαθειά απογοήτευση των ανθρώπων αυτού του τόπου από την πολιτική (καλύτερα από τους πολιτικούς -ποσοστό αξιοπιστίας 2,32!!!).

2. Τα μέγιστα λάθη της αριστεράς στον τομέα της επικοινωνίας.
Η απέχθεια αρκετών επιφανών στελεχών της ως προς οτιδήποτε το εθνικό (όχι εθνικιστικό), δεν σημαίνει κατ΄ανάγκη και προοδευτικότητα. "Πατριωτισμός" σημαίνει υπερασπίζομαι την πατρίδα μου, το χώμα μου, τιμώ κάποιους νεκρούς.

3. Η Τουρκία -σαν σύμπλεγμα πολυεθνοτικό-υπάρχει σήμερα σαν Στρατοκρατορικό κράτος και μόνον έτσι θα συνεχίσει να υπάρχει σε αυτήν την έκταση.
Αν προσφερθούν ελευθερίες την ίδια μέρα θα διαλυθεί σε κομμάτια. (Κούρδοι, Αρμένιοι, Τουρκμάνοι, κ.λ.π). Αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι Στρατηγοί της Άγκυρας.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 08:45, 17-08-06:

Συμφωνώ και με τα 3 σημεία.
Η απογοήτευση των πολιτών από την πολιτική σίγουρα δεν είναι αναίτια.Αυτό σημαίνει ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στην πολιτική και όχι να ενισχυθεί ο στρατός ή η εκκλησία, απλά επειδή ο κόσμος εμπιστεύεται αυτούς τους θεσμούς πιο πολύ.
Για τα λάθη της αριστεράς δεν έχω να πω κάτι.Είναι να απορείς...
Για το 3ο σημείο, η εύθραυστες ισορροπίες που κρατάνε την Τουρκια είναι που δίνουν χρόνο ζωής στην εξουσία των στρατιωτικών.Και πάλι όμως, αν η εξαθλίωση του λαού φτάσει σε σημείο που δεν πάει άλλο, ενώ παράλληλα σχεδόν όλα τα λεφτά κατευθύνονται στους εξοπλισμούς, ίσως να αλλάξουν οι προτεραιότητες των πολιτών του τουρκικού κράτους.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 00:31, 18-08-06:

Εδω φίλε μου ...μέντορα,θα ήθελα να δώσω μια άλλη άποψη...Ποιός μπορεί να πείσει τον Ελληνα,να πράξει τα εγκλήματα που έπραξαν εδώ σε τούτη τη φλούδα γης (που λέει και το τραγούδι...),Αγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι?....Συγκεκριμένα,τα εγκλήματα που έπραξαν οι τούρκοι(ο απλός στρατιώτης τούρκος),τα εγκλήματα που έπραξαν οι Γερμανοι,η Αγγλοκρατία στα επτάνησα και...και...και δεν συμμαζεύεται !
Φαντάζεσαι κάποιο πολιτικό,η οποιονδήποτε τελος πάντων,να μπορεί να πείσει τον Ελληνα να γίνει τέτοιο κτήνος ?Ο τούρκος πείθεται όμως ακόμη, εν έτι 2000+ !!! Ο Αγγλος,μεθάει και δέρνεται δημόσια,επι καθημερινής βάσεως,στο Φαλληράκι,στα Μάλλια και βάλε...Οι Γερμανοι...πασίγνωστη η ευαισθησία τους...Δεν λέω οτι όλοι έτσι είναι,αλλά βασικά χαρακτηριστικά.Πείσε τον Ελληνα στρατιώτη οτι πρέπει να σκοτώσει (οχι μωρά της κούνιας που σκότωναν αυτοί) αλλά οποιονδήποτε που δεν λαμβάνει μέρος σε μάχη...! Αρα,τίθεται και θέμα καλλιέργειας και ήθους των λαών !Ο ηγέτης,πρέπει πρώτα να πείσει το λαό του για να γίνει το ...έγκλημα κι ο λαός του,θ'απαντήσει ανάλογα με το ...ύψος του !

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:31, 18-08-06:

Ποιός μπορεί να πείσει τον Ελληνα,να πράξει τα εγκλήματα που έπραξαν εδώ σε τούτη τη φλούδα γης (που λέει και το τραγούδι...),Αγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι?....
Μη σε μέλει, και στη μικρασιατική εκστρατεία δεν έλαβαν μέρος Ουρσουλίνες καλόγριες...

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 07:23, 18-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος
Εδω φίλε μου ...μέντορα,θα ήθελα να δώσω μια άλλη άποψη...Ποιός μπορεί να πείσει τον Ελληνα,να πράξει τα εγκλήματα που έπραξαν εδώ σε τούτη τη φλούδα γης (που λέει και το τραγούδι...),Αγγλοι,γάλλοι,πορτογάλοι?....Συγκεκριμένα,τα εγκλήματα που έπραξαν οι τούρκοι(ο απλός στρατιώτης τούρκος),τα εγκλήματα που έπραξαν οι Γερμανοι,η Αγγλοκρατία στα επτάνησα και...και...και δεν συμμαζεύεται !
Φαντάζεσαι κάποιο πολιτικό,η οποιονδήποτε τελος πάντων,να μπορεί να πείσει τον Ελληνα να γίνει τέτοιο κτήνος ?Ο τούρκος πείθεται όμως ακόμη, εν έτι 2000+ !!! Ο Αγγλος,μεθάει και δέρνεται δημόσια,επι καθημερινής βάσεως,στο Φαλληράκι,στα Μάλλια και βάλε...Οι Γερμανοι...πασίγνωστη η ευαισθησία τους...Δεν λέω οτι όλοι έτσι είναι,αλλά βασικά χαρακτηριστικά.Πείσε τον Ελληνα στρατιώτη οτι πρέπει να σκοτώσει (οχι μωρά της κούνιας που σκότωναν αυτοί) αλλά οποιονδήποτε που δεν λαμβάνει μέρος σε μάχη...! Αρα,τίθεται και θέμα καλλιέργειας και ήθους των λαών !Ο ηγέτης,πρέπει πρώτα να πείσει το λαό του για να γίνει το ...έγκλημα κι ο λαός του,θ'απαντήσει ανάλογα με το ...ύψος του !
Διάβασε λιγάκι για την περίφημη Άλωση της Τρίπολης στις 11 Σεπτεμβρίου 1821, να δεις τι έκαναν εκεί οι Έλληνες στρατιώτες.
Διάβασε το ημερολόγιο του Κολοκοτρώνη να δεις τι έγραψε για την Άλωση: «Το ασκέρι όπου ήταν μέσα, το ελληνικό, έκοβε και εσκότωνε από Παρασκευή έως Κυριακή, γυναίκες, παιδιά και άντρες, τριανταδύο χιλιάδες. Έλληνες σκοτώθηκαν εκατό. Το άλογό μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη. Πατούσε απάνω σε παράξενο, αλλόκοτο χαλί από πτώματα.»

Λίγη ιστορική μνήμη δεν βλάπτει. Έστω κι αν δεν μας συμφέρει.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:34, 18-08-06:

Θεοδωρός τι λές!!!! Ξέρεις τι εγκλήματα κάναμε στην Μικρασιατική εξτρατεία!
Ο πόλεμος είναι πόλεμος και πάντα θα γίνονται εκτρόμωτα! Δεν υπάρχει ήθος στον πόλεμο!
Και στην αρχαία ελλάδα που μεγαλουργήσαμε και έχει κολήσει ο εγκέφαλος μας ξέρεις τι αιμοβόροι ήταν?Για να μην πω ότι όλο πόλεμο κάναν!

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

O tanos56 έγραψε στις 14:37, 18-08-06:

Στο πόλεμο σίγουρα δεν υπάρχει ήθος. Ωστόσο ήθελα να απαντήσω σε όλους εσάς (οι οποίοι είστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα όσα διεπράχθησαν και από μέρους μας-και καλά κάνετε-,ωστόσο η εξίσωσή μας ,ως θυτών, με τους Τούρκους αποτελεί τουλάχιστον ιστορική αυθαιρεσία) .
Συμφωνώ και εγώ ότι ο κάθε εν συνειδήσει Άνθρωπος, οφείλει να κακίσει με αποτροπιασμό οποιαδήποτε εκληματική ενέργεια είχε ως αποδεκτη άμαχο πληθυσμό. Ωστόσο υπάρχει -νόμω και έργω- σημαντική διαφορά, ανάμεσα στα εγκλήματα που διαπράττει ένας στρατιώτης ή ομάδα στρατιωτών,(εγκλήματα πολέμου), από τα εγκλήματα που διαπράττει -ως οντότητα- ένα συγκροτημένο Κράτος.
Και υπό την έννοια αυτή το νεοτουρκικό κράτος ενοχοποιήθηκε -με τελεσίσικες αποφάσεις Οργανισμών Διεθνούς Δικαίου-(άρα εδώ σταματάνε τα λόγια και οι εικασίες), για συγκεκριμένες γενοκτονίες τις οποίες διέπραξε κατά συρροή και κατ΄εξακολούθηση. (Πόντιοι-Αρμένιοι-Κωνσταντινουπολίτες), χωρίς ποτέ να μπει στο κόπο της ιστορικής αυτοκριτικής.

Τις ταπεινές απόψεις μου -τεκμηριωμένες- σε σχέση με το αρχικό θέμα που πρώτος έθεσα, θα τις αναφέρω σύντομα.
Ωστόσο μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ότι σε σχέση με το αρχικό αυτό ερώτημα-μέχρι τώρα τουλάχιστον-έχω λάβει ασαφείς απαντήσεις .

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:02, 18-08-06:

Στο πόλεμο σίγουρα δεν υπάρχει ήθος. Ωστόσο ήθελα να απαντήσω σε όλους εσάς (οι οποίοι είστε ιδιαίτερα ευαίσθητοι στα όσα διεπράχθησαν και από μέρους μας-και καλά κάνετε-,ωστόσο η εξίσωσή μας ,ως θυτών, με τους Τούρκους αποτελεί τουλάχιστον ιστορική αυθαιρεσία) .
Συμφωνώ και εγώ ότι ο κάθε εν συνειδήσει Άνθρωπος, οφείλει να κακίσει με αποτροπιασμό οποιαδήποτε εκληματική ενέργεια είχε ως αποδεκτη άμαχο πληθυσμό. Ωστόσο υπάρχει -νόμω και έργω- σημαντική διαφορά, ανάμεσα στα εγκλήματα που διαπράττει ένας στρατιώτης ή ομάδα στρατιωτών,(εγκλήματα πολέμου), από τα εγκλήματα που διαπράττει -ως οντότητα- ένα συγκροτημένο Κράτος.
Και υπό την έννοια αυτή το νεοτουρκικό κράτος ενοχοποιήθηκε -με τελεσίσικες αποφάσεις Οργανισμών Διεθνούς Δικαίου-(άρα εδώ σταματάνε τα λόγια και οι εικασίες), για συγκεκριμένες γενοκτονίες τις οποίες διέπραξε κατά συρροή και κατ΄εξακολούθηση. (Πόντιοι-Αρμένιοι-Κωνσταντινουπολίτες), χωρίς ποτέ να μπει στο κόπο της ιστορικής αυτοκριτικής.
Η δική μου αντίρρηση τουλάχιστον αφορά την περικοπή "Φαντάζεσαι κάποιο πολιτικό,η οποιονδήποτε τελος πάντων,να μπορεί να πείσει τον Ελληνα να γίνει τέτοιο κτήνος ?
Πείσε τον Ελληνα στρατιώτη οτι πρέπει να σκοτώσει (οχι μωρά της κούνιας που σκότωναν αυτοί) αλλά οποιονδήποτε που δεν λαμβάνει μέρος σε μάχη...! "

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι δεν χρειάζεται να πειστεί ιδιαίτερα ο Έλληνας στρατιώτης. Δυστυχώς στον πόλεμο γίνονται και θηριωδίες. Από ΟΛΕΣ τις μεριές. Είναι ιστορικά λανθασμένο να κοιτάμε μονόπλευρα [μόνο οι εχθροί κάνουν θηριωδίες] ή να προσπαθούμε να "κάνουμε κόντρες" [αυτοί έσφαξαν 10.000 άτομα, εμείς σφάξαμε μόλις 1.000]. Η σφαγή άμαχου πληθυσμού είναι απαράδεκτη και καταδικαστέα απ'όπου κι αν προέρχεται. Όλοι μιλάνε για τις σφαγές του Γερμανικού στρατού αλλά οι περισσότεροι είτε δεν γνωρίζουν είτε αποσιωπούν τον απάνθρωπο βομβαρδισμό της Δρέσδης το 1945 από τη συμμαχική αεροπορία: η συντριπτική πλειοψηφία των θυμάτων εκεί ήταν άμαχος πληθυσμός.

Τις ταπεινές απόψεις μου -τεκμηριωμένες- σε σχέση με το αρχικό θέμα που πρώτος έθεσα, θα τις αναφέρω σύντομα.
Ωστόσο μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ότι σε σχέση με το αρχικό αυτό ερώτημα-μέχρι τώρα τουλάχιστον-έχω λάβει ασαφείς απαντήσεις .
Μπορείς να επαναδιατυπώσεις το αρχικό ερώτημα που έθεσες και στο οποίο ζητάς σαφείς απαντήσεις γιατί δεν αντιλαμβάνομαι περί ποίου πρόκειται;

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

O tanos56 έγραψε στις 15:32, 18-08-06:

Υπάρχει το θέμα"Τουρκικές διεκδικήσεις και Διεθνές Δίκαιο. Σε αυτό αναφερόμουν..."

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 21:09, 18-08-06:

tanos56 σωστό. Απλά δεν είναι θέμα ευαισθησίας όσο ότι και εμείς δεν είμαστε και πολύ καλόπαιδα στις αντίστοιχες εποχές μας!

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 02:07, 21-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Διάβασε λιγάκι για την περίφημη Άλωση της Τρίπολης στις 11 Σεπτεμβρίου 1821, να δεις τι έκαναν εκεί οι Έλληνες στρατιώτες.
Διάβασε το ημερολόγιο του Κολοκοτρώνη να δεις τι έγραψε για την Άλωση: «Το ασκέρι όπου ήταν μέσα, το ελληνικό, έκοβε και εσκότωνε από Παρασκευή έως Κυριακή, γυναίκες, παιδιά και άντρες, τριανταδύο χιλιάδες. Έλληνες σκοτώθηκαν εκατό. Το άλογό μου από τα τείχη έως τα σαράγια δεν επάτησε γη. Πατούσε απάνω σε παράξενο, αλλόκοτο χαλί από πτώματα.»

Λίγη ιστορική μνήμη δεν βλάπτει. Έστω κι αν δεν μας συμφέρει.
Και το Μακρυγιάννη να δεί κανείς,θα διαβάσει τα ίδια...! αμυνόμενοι μπορεί...ομως,για σκέψου την κατάσταση...είχαν όλοι αυτοί εγκατασταθεί στα σπίτια των ανθρώπων, που είχαν εκκαθαρίσει όχι ακριβώς οι ίδιοι,αλλά οι δικοί τους ! Αν μάλιστα το δείς πιο καλά,ο σκοπός ήταν να "αλλάξει"η ράτσα...! (δεν το λέω εγώ,ο Ιμπραήμ το'πε !!!) Σε κάτι τέτοιο δεν υπήρχε επιλογή...αντι-εκκαθάριση...! μην το κρίνουμε ξερά...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 02:25, 21-08-06:

Εν τω μεταξύ,δεν βλέπει κανείς την αμυντική θέση της χώρας μας σε όλους αυτούς του αιώνες ? δεν θα αναφέρω ημερομηνία...μην τα εξομοιώνουμε ολα..Δεν θέλω να ανοίξω διάλογο με τα ...βιβλία ! Ο αμυνόμενος εγκληματίας πολέμου ,είναι ίδιος με τον κατακτητή? Αν αρχίσουμε στο θέμα να αναφέρουμε απομνημονεύματα Μακρυγιάννη,Κολοκοτρώνη,Πην.Δέλτα και βάλε...θα χαθούμε,να πρισπαθώ να πείσω για τα αυτονόητα και...εκτός θέματος !! Για τη στράτευση,απάντησα πιο πρίν,υποχρεωτική,αλλά...

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 19:01, 26-08-06:

Διάβασα το θέμα από την αρχή,

Οχι δεν είσαι λιποτάκτης αν φύγεις στο εξωτερικό και δεν πας στρατό, ούτε έχεις συνέπειες. Μπορείς να επισκέπτεσαι την Ελλάδα κιόλας για διακοπές
Με βάση αυτή την πραγματικότητα η θητεία είναι ένα αντικίνητρο για να παραμείνει κάποιος (που έχει δυνατότητες και έχει κάνει σπουδές) στην Ελλάδα. Δεν θα χάσει 1 χρόνο από τη ζωή του, το οποίο συνεπάγεται 1,5 χρόνο εκτός εργασίας.

tanos56 έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα από το 1974 που ήσουν στρατό.
Η θητεία υπάρχει όχι γιατί δεν μπορούν να πληρώσουν επαγγελματίες, αλλά γιατί θέλουν σκλάβους.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:04, 28-08-06:

Και τότε θέλαν σκλάβους αλλά η κοινωνία ήταν αλλιώς!
Το όριο επίσκεψης στην Ελλάδα πριν σε μπουζουριάσουν είνα 40 μέρες! υπέραρκετό!
Και εγώ συμφωνώ! Όποιος δεν πάει φαντάρος είναι ο πιο έξυπνος άνθρωπος του κόσμου! Θέλω να πάνε οι άλλοι από κακία και για εκδίκηση αφού πήγα εγώ! Αλλά όποιος με ρωτήσει θα του πω τράβα εξωτερικό και μην πας! Αν πας καλά να πάθεις!

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 17:33, 01-09-06:

Διάβασα σήμερα σε πολιτική εφημερίδα ότι τελικά ο στρατός δε πρόκειται να αυξηθεί από τους 12 μήνες που είναι τώρα. (Πάλι καλά) Οι αρμόδιοι δηλώνουν ότι λόγω της έλειψης ανδρών, κανόνικά έπρεπε να αυξηθεί κανα 1-2 μήνες αλλά λόγω του πολιτικού κόστους δε πρόκειται ψαυτό να γίνει. (ουφ, ξελάφρωσα κάπως. Είχα ακούσει ότι θα γίνει 14μηνο) Παρόλα αυτά δηλώνουν ότι δε πρόκειται να εφαρμοστούν οι προεκλογικές εξαγγελείες της ΝΔ για 6μηνο έως το 2008... Προσωπικά αισθάνομαι ανάμεικτα συναισθήματα. Χαρά και ανακούφιση που δεν θα αυξηθεί τελικά, αλλά και οργή και στενοχώρια που δε θα γίνει 6μηνη τελικά λόγω της υποογεννητικότητας κ.τ.λ.

Παράθεση

nina221

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nina221
H nina221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H nina221 έγραψε στις 16:37, 02-09-06:

Πιστεύω οτι η υποχρεωτικη στρατευση θα πρεπει να καταργηθει, αν και δεν προκειται να γινει ποτε διοτι εκτος του οικονομικου κοστους δεν θα υπαρξουν και τοσα ατομα για να καλυψουν τα στρατόπεδα.
Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον demelene. Ο στρατος πλεον εχει γινει διαγωνισμος βυσματος και το μονο που μαθαινεις ειναι πως να ρουφιανευεις, να λουφαρεις και να κανεις καθε ειδους εργασια (να καθριζεις τουλετες, καλαμαρακια,πατατες,βαψιμο κλπ) πραγματα χρησιμα σε περιπτωση πολεμου...
Εχεις τον καθε κομπλεξικο βαθμοφορο να ποδοπατα την προσωπικοτητα σου μονο και μονο επειδη ξυπνησε στραβα η δεν γουσταρει την φατσα σου. Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μεγαλες κοτες (βλ. Ιμια οταν ημασταν στο τσακ για πολεμο και ειχαν φορτωσει τους φανταρους στα ρεο για τα συνορα, αντι να δωσουν κουραγιο στους ερημους φανταρους, ετρεμαν σαν τα ψαρια.)
Αν θελουν σωστο στρατο να υπερασπισει την πατριδα καλο θα ηταν να τους εκπαιδευουν για μαχη και οχι να τους φορανε φακιολι.

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 16:54, 02-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από nina221
Πιστεύω οτι η υποχρεωτικη στρατευση θα πρεπει να καταργηθει, αν και δεν προκειται να γινει ποτε διοτι εκτος του οικονομικου κοστους δεν θα υπαρξουν και τοσα ατομα για να καλυψουν τα στρατόπεδα.
Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον demelene. Ο στρατος πλεον εχει γινει διαγωνισμος βυσματος και το μονο που μαθαινεις ειναι πως να ρουφιανευεις, να λουφαρεις και να κανεις καθε ειδους εργασια (να καθριζεις τουλετες, καλαμαρακια,πατατες,βαψιμο κλπ) πραγματα χρησιμα σε περιπτωση πολεμου...
Εχεις τον καθε κομπλεξικο βαθμοφορο να ποδοπατα την προσωπικοτητα σου μονο και μονο επειδη ξυπνησε στραβα η δεν γουσταρει την φατσα σου. Ασε που οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι μεγαλες κοτες (βλ. Ιμια οταν ημασταν στο τσακ για πολεμο και ειχαν φορτωσει τους φανταρους στα ρεο για τα συνορα, αντι να δωσουν κουραγιο στους ερημους φανταρους, ετρεμαν σαν τα ψαρια.)
Αν θελουν σωστο στρατο να υπερασπισει την πατριδα καλο θα ηταν να τους εκπαιδευουν για μαχη και οχι να τους φορανε φακιολι.
Εγω λεω να καταργησουμε τον στρατο και να γλυτωσουμε για την παιδεια/ασφαλιστικο/υγεια/συνταξιοδοτικο περι τα 5% του ΑΕΠ του δαπανουνται για οπλα/μιζες και συντηρηση του. Μιλαμε για μερικα τρις ευρω

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 13:12, 14-09-06:

Μεταφέρθηκαν τα άσχετα ποστς στο ήδη υπάρχον θέμα.
Demelene κάνε τον κόπο να διαβάσεις μια φορά τι λέω, στο παραπάνω θέμα έχουμε κάνει εξαντλητική κουβέντα όπως και στο αντίστοιχο για την αντιεκπαιδευτική επικείμενη μεταρρύθμιση εδώ.

Παράθεση

tanos56

Δραστήριο Μέλος

O tanos56 έγραψε στις 16:42, 14-09-06:

thanos 56 προς emufear

Mα τι είσαι τελικά...?

Τέτοιες βαθυστόχαστες επιστημονικές αναλύσεις με πλαστελίνες ,μόνον οι Κνίτες κάνουν.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:35, 14-09-06:

ε άρα είναι κνίτης (ουυυ), τι καθόμαστε και συζητάμε;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους