Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υποχρεωτική Στράτευση: Η γνώμη σας….

Περί θητείας

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου.
6
25,00%
Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους,με "τιμωρητική" θητεία για τους μη στρατεύσιμους.
2
8,33%
Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους.
16
66,67%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:21, 03-12-08:

Απομακρυνόμαστε και άλλο από την κατάργηση της θητείας ...
http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=1906899

Αναβολές για δεύτερο πτυχίο ή μεταπτυχιακά δεν θα χορηγούνται καθώς σύμφωνα με το υπουργείο φέρνουν τον φοιτητή πιο κοντά στην αγορά εργασίας, κάνοντας δυσκολότερη την προσαρμογή του στο περιβάλλον του στρατού.

Υ.γ.: Οι ποιητές εννοούν ότι ακόμη και αν ένας 25άρης που δεν έχει τελειώσει το πτυχίο θα πρέπει να πάει Στρατό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:56, 04-12-08:

Στρατιωτική θητεία 9 μηνών και αναβολή στράτευσης μέχρι το 24ο ή 25ο έτος της ηλικίας των στρατεύσιμων προβλέπει, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα, απόρρητη μελέτη του Υπουργείου Άμυνας.
Απόρρητη;

Δεν είναι κακό μέτρο αυτό πάντως. 9μηνη θητεία είναι μια χαρά, αν είναι για όλους (βάλε και αυτούς που έχουν λόγους για μικρότερη, οι οποίοι θα κάνουν 6μηνα λογικά). Οπότε το βρίσκω γενικά θετικό μέτρο συν του ότι:
Να σημειωθεί βέβαια ότι το παραπάνω σχέδιο και οι τροποποιήσεις που επιφέρει αφορά μόνο το Στρατό. Για τους δύο άλλους κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων το Πολεμικό Ναυτικό και την Πολεμική Αεροπορία θα παραμείνει η θητεία ως έχει.
αυτό θα αυξήσει τον αριθμό αυτών που θα προτιμήσουν πεζικό, κάτι επίσης θετικό.

Γενικά λοιπόν το βρίσκω πολύ καλό μέτρο και σίγουρα δεν απομακρυνόμαστε από την κατάργηση της θητείας. Μάλλον πάμε πιο κοντά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:58, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Γενικά λοιπόν το βρίσκω πολύ καλό μέτρο και σίγουρα δεν απομακρυνόμαστε από την κατάργηση της θητείας. Μάλλον πάμε πιο κοντά
Για πιστεύεις κάτι τέτοιο; Από την στιγμή που δεν δίνουν πλέον αναβολές σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από 24-25 δεν σημαίνει ότι απομακρυνόμαστε από την κατάργηση; Εμένα αυτό μου μοιάζει σαν μια κίνηση που προετοιμάζει το έδαφος για στράτευση αμέσως μετά την Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:16, 05-12-08:

Το όριο ηλικίας για το στρατό αν δεν κάνω λάθος, προς το παρόν είναι τα 35 χρόνια. Αυτοί που έπαιρναν ως τώρα αναβολές για σπουδές, άντε και το δοκτορά να το είχαν τελειώσει στα 28 τους. Θα πήγαιναν τότε έτσι κι αλλιώς στρατό, αφού άλλωστε είναι υποχρεωτικό. Για αυτούς όμως είναι πιο δύσκολο αφού όντως όσο μεγαλώνεις τόσο πλησιάζεις την αγορά εργασίας και ο στρατός απέχει πολύ από αυτό. Άρα αυτό το μέτρο δεν μας απομακρύνει ούτε μας φέρνει πιο κοντά στην κατάργηση.

Αυτό όμως που επηρεάζει, είναι η μείωση της θητείας στους 9 μήνες. Αυτό σημαίνει ότι οι ΕΠΟΠ έχουν αυξηθεί ή τα άτομα που απαιτούνται για πληρότητα στο στρατό μειώθηκαν. Οτιδήποτε και να συμβαίνει θετικό είναι. Κατάργηση της θητείας θα έχουμε μόνο όταν όλες οι θέσεις καλυφθούν από μισθοφόρους.

Αυτά ξέρω αυτά λέω, μπορεί να κάνω λάθος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimoskon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimoskon
Ο dimoskon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O dimoskon Καλύτερη Χρονιά! έγραψε στις 13:50, 27-03-13:

Υπό κανονικές συνθήκες,η θητεία...

1. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου,με την κατοχύρωση του δικαιώματως στην παροχή κοινωνικών υπηρεσιών αντί στρατεύσεως για ορισμένες κατηγορίες εξ'αυτών.
  2. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους,με διατήρηση της "τιμωρητικής" θητείας για τους μη στρατεύσιμους.
  3. Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους,είτε για υπηρεσία στο στρατό είτε στην πυροσβεστική,στα νοσοκομεία και αλλού.
Σημείωση:
Τα μήνυματα 155 εως 157 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Περί θητείας"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-04-13 στις 21:46. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:28, 27-03-13:

Η θητεία θα έπρεπε να είναι εκπαίδευση και όχι αγγαρεία. Υποτίθεται πως χάνεις 1 χρόνο από τη ζωή σου για να μάθεις να χειρίζεσαι όπλα και γενικώς να είσαι έτοιμος σε περίπτωση επιστράτευσης να πολεμήσεις. Εγώ το μόνο που έμαθα στο στρατό είναι να σκουπίζω να πλένω πιάτα και να κάνω τη δουλειά που έπρεπε να κάνουν οι μόνιμοι.

Ο στρατός για εμένα θα τους έφεδρους θα έπρεπε να είναι το πολύ 3 μήνες αλλά σε αυτούς τους μήνες να γίνεται πραγματική εκπαίδευση. Τις υπηρεσίες και λοιπά μπορούν να τις αναλάβουν οι μόνιμοι. Στο στρατόπεδο που υπηρέτησα στον Έβρο ήμασταν 10 στρατιώτες και είχαμε 10 υπηρεσίες που σήμενε πως κάθε μέρα είχες υπηρεσία και δεν δικαιούσουν έξοδο ή άδεια, ενώ την ίδια στιγμή και δεν κάνω πλάκα η δύναμη του στρατοπέδου ήταν 80 άτομα, είχαμε δηλαδή 70 μόνιμους στρατιωτικούς σε ένα στρατόπεδο με 10 στρατιώτες.

Τότε μου γεννήθηκε η απορία γιατί εγώ είμαι σε ένα στρατόπεδο στον Έβρο παρά τη θέληση μου, πληρώνομαι 8 ευρώ/μήνα και το μόνο που κάνω είναι να φυλάω σκοπιά μέρα νύχτα επί 4 μήνες? Πριν μπω μου λέγανε πας στρατό για να μάθεις να πολεμάς, για να γίνεις άντρας.... Τελικά το μόνο που μαθαίνεις στο στρατό είναι τη σαπίλα του Ελληνικού συστήματος, το πως να σε γαμάνε και να μη μιλάς και το πως να συντηρείς ένα διεφθαρμένο κράτος εν κράτει που ονομάζεται Ελληνικός Στρατός.

Για εμένα όλες οι υπηρεσίες και οι συντηρήσεις των στρατοπέδων θα έπρεπε να γίνονται από τους μόνιμους, καθώς υπάρχουν υπεραρκετοί και δεν κάνουν και τίποτα όλη μέρα. Οι έφεδροι θα έπρεπε να κατατάσσονται για 1 με 3 μήνες όπου να γίνεται σωστή και συστηματική εκπαίδευση επί όπλων ασκήσεων κτλ. Και μην πείτε ότι ο στρατός δεν έχει τα χρήματα για κάτι τέτοιο, γιατί ένας έφεδρος κοστίζει περί τα 800 ευρώ το μήνα στο Ελληνικό κράτος, εγώ δηλαδή κόστισα 7200 ευρώ στη θητεία μου, για να μη μάθω τίποτα και για να κάνω τη δουλειά των μονίμων as well (εκτέλεσα χρέη μέχρι και αξιωματικού υπηρεσίας, όντας απλός φαντάρος) οι οποίοι πληρώνονται πολύ καλύτερα από τον έφεδρο για να τα ξύνουν νυχθημερόν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:01, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από dimoskon
Υπό κανονικές συνθήκες,η θητεία...

1. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους τους έλληνες πολίτες,ανεξαρτήτως φυλής και φύλου,με την κατοχύρωση του δικαιώματως στην παροχή κοινωνικών υπηρεσιών αντί στρατεύσεως για ορισμένες κατηγορίες πολιτών.
  2. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική για όλους,με διατήρηση της "τιμωρητικής" θητείας για τους μη στρατεύσιμους.
  3. Θα έπρεπε να είναι εθελοντική για όλους,είτε για υπηρεσία στο στρατό είτε στην πυροσβεστική,στα νοσοκομεία και αλλού.

Το 3,
δηλώνω και εθελοντής για ναυαγοσώστης στη Μύκονο

Παράθεση

Poetofmadness (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Poetofmadness
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Poetofmadness έγραψε στις 01:05, 13-01-14:

σε λιγο καιρο θα υπηρετήσω την πατρίδα (και καλα) αφού έχω πάρει αρκετές αναβολές
δεν πιστεύω στο στρατό και ειμαι υπέρ της κατάργησης του οπως γινεται σχεδον σε ολες τις χώρες της Ε.Ε
Ο Στρατός τι εξυπηρετεί άραγε;
Tόσες μίζες που έχουν πάρει οι στρατηγοι και οι αρχηγοι στρατού η Ελλάδα έφτιαχνε το καλύτερο στρατό του κόσμου...οπότε εγώ γιατι να υπηρετήσω τους διεφθαρμένους που έφεραν την Ελλάδα σε αυτά τα χάλια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Poetofmadness : 13-01-14 στις 01:10.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους