Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,030 μέλη και 2,416,284 μηνύματα σε 75,348 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 616 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Του κόσμου τα παράξενα

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:44, 25-06-08:

Ε δεν είναι και τόσο high tech, ντάξει!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O giver έγραψε: στις 14:51, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ε δεν είναι και τόσο high tech, ντάξει!!!
Στην αλλαγή, σιγά σιγά, της νοοτροπίας αναφέρομαι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:55, 25-06-08:

Και πάλι διαφωνώ, δεν είναι "ευρωπαϊκή" νοοτροπία το να μη θέλεις να σου κατουρούν τις τουαλέτες οι περαστικοί.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O giver έγραψε: στις 15:44, 25-06-08:

Και πάλι διαφωνώ, δεν είναι "ευρωπαϊκή" νοοτροπία το να μη θέλεις να σου κατουρούν τις τουαλέτες οι περαστικοί.

... είναι και αυτό μια άποψη... και βέβαια απο την οπτική που το προσεγγίζει καθείς...
τα πάντα πρέπει να πληρώνονται στις μέρες μας...
σε λίγο θα ρωτάμε, τι ώρα έχετε παρακαλώ?...
και ο άλλος θα απαντάει : δώσε μου πρώτα 50 λεπτά να σου πω...
τέτοιος "παγκοσμιοποίησης" ευρωπαίος... να μη γίνω ποτέ!!!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:46, 25-06-08:

Πλάκα κάνεις έτσι;
Δε λέμε να έρχεται πού και πού ένας περαστικός και να ζητάει ευγενικά να χρησιμοποιήσει το μπάνιο, αλλά να έχουν σα δημόσιο ουρητήριο όλοι οι μαθητές της γειτονιάς την τουαλέτα σου.
Μακάρι να το έκαναν πιο πολλοί, έχω βαρεθεί να πηγαίνω τουαλέτα και τα βρωμάει, επειδή δεν προλαβαίνουν να την καθαρίζουν, με τους τόσους περαστικούς...

Δε λέω να το πάμε στο άλλο άκρο, όπου ζητάς να πας και σου λένε "λυπόμαστε, είναι μόνο για τους πελάτες", βέβαια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 25-06-08 στις 15:52.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giver έγραψε: στις 15:58, 25-06-08:

Βρήκαμε το σημείο τομής μας... νομίζω..
και πιστεύω να συμφωνείς και εσυ οτι...
το θέμα υγιεινής έχει να κάνει καθαρά με τον άνθρωπο... είτε παίζει τον ρόλο του πελάτη είτε του περαστικού!
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:59, 25-06-08:

Ε, όχι;

Πώς το συνδέεις τώρα αυτό;
Για μένα είναι θέμα ποσότητας.
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giver έγραψε: στις 16:22, 25-06-08:

Ε, όχι;

Πώς το συνδέεις τώρα αυτό;
Για μένα είναι θέμα ποσότητας.
Θα με στείλεις... μιλάω για την καθαριότητα...
να κάνει δηλαδή και έξω οτι θα έκανε και στο σπιτάκι του........
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 16:25, 25-06-08:

Νομίζεις για αυτό έβαλαν τον κωδικό οι εστιάτορες;
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giver έγραψε: στις 17:01, 25-06-08:

οι εστιάτορες το έβαλαν απλά γιατι πάνε με την λογική
no money no honey
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 18:07, 25-06-08:

Αλήθεια, εσύ giver θα άφηνες όποιον να ναι να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα σου;
Και ακόμα και να άφηνες, δεδομένου ότι είναι επιχείρηση και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα, μου φαίνεται λογικότατο να μην επιτρέπει σε περαστικούς να χρησιμοποιούν τις τουαλέτες τους. Προσωπικά όταν χρειαστώ τουαλέτα ως περαστικός, πάντα ρωτάω και αν μου πουν εντάξει (σχεδόν πάντα εντάξει λένε) νιώθω ευγνώμων, δεν είναι υποχρεωμένοι οι άνθρωποι. Ο σκοπός μιας επιχείρησης είναι να παράγει κέρδος. Αυτό συνήθως οδηγεί στο γενικότερο κοινό καλό (=καθαρότερες τουαλέτες) αλλά μπορεί να ενοχλήσει μεμονωμένους ανθρώπους (=περαστικούς που ξεκατουριούνται ).
Το να πας να χρησιμοποιήσεις εσύ την τουαλέτα τους, τους κοστίζει. Λίγο, αλλά κοστίζει. Αν τώρα αυτό το κάνουν πολλοί, το λίγο αρχίζει και γίνεται υπολογίσιμο κόστος. Οπότε είτε θα πρέπει να πληρώνουν περισσότερους υπαλλήλους να καθαρίζουν, είτε να μειωθεί η καθαριότητα της τουαλέτας, είτε να πιέζουν τους υπάρχοντες υπαλλήλους να καθαρίζουν το ίδιο καλά με πριν και να πέσει η γενικότερη τους απόδοση και να αρχίζουν να μισούν τη δουλειά τους. Either way, η εταιρεία ζημιώνεται.
Όσο για το αν θα καταστραφεί η απόδειξη, δεν νομίζω να σου απαγορεύσουν να πας, φαίνεται ότι είσαι πελάτης, ίσως θα σε θυμάται και ο σερβιτόρος.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 18:19, 25-06-08:

thanx, Michelle, είπες τέλεια ό,τι ήθελα να πω.
(αλλά βαριόμουν να εξηγώ)
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 19:12, 25-06-08:

[η άκυρη της υπόθεσης] δλδ είμαι εξαίρεση που ντρέπομαι μέχρι αηδίας να πάω χύμα σε κάποιο μαγαζί να χρησιμοποιήσω την τουαλέττα αν δεν είμαι ήδη εκεί καθισμένη??? [/η άκυρη της υπόθεσης]
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 21:23, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
[η άκυρη της υπόθεσης] δλδ είμαι εξαίρεση που ντρέπομαι μέχρι αηδίας να πάω χύμα σε κάποιο μαγαζί να χρησιμοποιήσω την τουαλέττα αν δεν είμαι ήδη εκεί καθισμένη??? [/η άκυρη της υπόθεσης]
Oχι.
Και αν ποτε στην εσχατη των περιπτωσεων χρειαστει, δεν παω ποτε χυμα παρα ρωταω οπως ειπε και η Λια πιο πανω.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:02, 25-06-08:

Ε, κι εγώ αν είναι μεγάλη ανάγκη θα το κάνω, μπορώ να κρατηθώ αλλιώς!
Αλλά άλλοι το έχουν σύστημα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 22:09, 25-06-08:

Να μην ξχναμε οτι σε περιοδουν αυξημενης κινησης (εχω πολλα μερη στα υποψην μου) οπου γινεται πανικος σε τετοια καταστηματα και οι πελατες εχουν που εχουν να αντιμετωπισουν μια "α" ουρα για την αναγκη τους, ειναι ακομα δυσχερεστερο το να μπαινουν αλλοι τοσοι "περαστικοι" για αυτον τον λογο.
Μπορει να μου πεις και σιγα "ποοοοοσοι" πια θα μπουν.
Αυτοι οι 3-4 πεντε καθε λιγο και λιγακι, κρατανε τους αλλους οι οποιοι με το ποσο που εχουν πληρωσει για το ποτο/καφε/φαγητο τους, ουσιαστικα χρεωνονται ολες τις υπηρεσιες του καταστηματος.Ναι και το μπανιο σε αυτο.
Τεσπα, προσωπικα το παραπανω περιστατικο παντως εγω δεν το βρισκω περιεργο.
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giver έγραψε: στις 23:37, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλήθεια, εσύ giver θα άφηνες όποιον να ναι να χρησιμοποιήσει την τουαλέτα σου;
Και ακόμα και να άφηνες, δεδομένου ότι είναι επιχείρηση και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα, μου φαίνεται λογικότατο να μην επιτρέπει σε περαστικούς να χρησιμοποιούν τις τουαλέτες τους. Προσωπικά όταν χρειαστώ τουαλέτα ως περαστικός, πάντα ρωτάω και αν μου πουν εντάξει (σχεδόν πάντα εντάξει λένε) νιώθω ευγνώμων, δεν είναι υποχρεωμένοι οι άνθρωποι. Ο σκοπός μιας επιχείρησης είναι να παράγει κέρδος. Αυτό συνήθως οδηγεί στο γενικότερο κοινό καλό (=καθαρότερες τουαλέτες) αλλά μπορεί να ενοχλήσει μεμονωμένους ανθρώπους (=περαστικούς που ξεκατουριούνται ).
Το να πας να χρησιμοποιήσεις εσύ την τουαλέτα τους, τους κοστίζει. Λίγο, αλλά κοστίζει. Αν τώρα αυτό το κάνουν πολλοί, το λίγο αρχίζει και γίνεται υπολογίσιμο κόστος. Οπότε είτε θα πρέπει να πληρώνουν περισσότερους υπαλλήλους να καθαρίζουν, είτε να μειωθεί η καθαριότητα της τουαλέτας, είτε να πιέζουν τους υπάρχοντες υπαλλήλους να καθαρίζουν το ίδιο καλά με πριν και να πέσει η γενικότερη τους απόδοση και να αρχίζουν να μισούν τη δουλειά τους. Either way, η εταιρεία ζημιώνεται.
Όσο για το αν θα καταστραφεί η απόδειξη, δεν νομίζω να σου απαγορεύσουν να πας, φαίνεται ότι είσαι πελάτης, ίσως θα σε θυμάται και ο σερβιτόρος.
Κοντοχωριανή μου Μισέλ (βλέπε γλυφάδα) πως βγάλατε το γενικό συμπέρασμα οτι διαφωνώ καθέτος... ? και μπράβο και στον παμέγιστο/η με το -1 αλλά Ιάσωνας "Γαρυφαλίδης"... ANYWAY...
η Διαφωνία μου έγγυται στο οτι δε γουστάρω να ισοπεδώνονται όλα στο βωμό του κέρδους χάνοντας τον ανθρωπισμό μας!
επίσης μίλησα για το ποιο σημαντικό πράγμα, κατα την ταπεινή μου άποψη, και εσείς δώσατε βάσει σε δεύτερα...
την υγιεινή που πρέπει να διέπει τον καθένα μας είτε είναι πελάτης είτε περαστικός...οταν χρησιμοποιεί μια τουαλέτα που θα την χρησιμοποιήσει και άλλος μετά...
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 23:59, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από giver
...
η Διαφωνία μου έγγυται στο οτι δε γουστάρω να ισοπεδώνονται όλα στο βωμό του κέρδους χάνοντας τον ανθρωπισμό μας!
επίσης μίλησα για το ποιο σημαντικό πράγμα, κατα την ταπεινή μου άποψη, και εσείς δώσατε βάσει σε δεύτερα...
την υγιεινή που πρέπει να διέπει τον καθένα μας είτε είναι πελάτης είτε περαστικός...οταν χρησιμοποιεί μια τουαλέτα που θα την χρησιμοποιήσει και άλλος μετά...
1. Από το "ισοπεδώνονται όλα στο βωμό του κέρδους", το τόσο ποιητικό, μέχρι το να μην είναι οι τουαλέτες του καφέ δημόσιο ουρητήριο μεσολαβούν πολλάααα... Άρα κι εσύ μη γίνεσαι τόσο ισοπεδωτικός.
2. Τι σχέση έχει η υγιεινή; Δεν έπαιξε τον παραμικρό ρόλο στο να πάρει ο όποιος μαγαζάτορας την απόφαση με το μέτρο για την τουαλέτα, τελεία και παύλα.
Έχω μπει σε σπιτικά πολύ πιο βρώμικα από χημικές τουαλέτες. Και για να μην παρερμηνεύσεις: ΑΝ είναι να 'ναι βρωμιάρης ο άλλος, απλά θα 'ναι, και το πώς είναι οι τουαλέτες ενός καφενέ δε δείχνει τίποτα.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 00:00, 26-06-08:

Περιστρεφόμενοι ουρανοξύστες θα κατασκευαστούν στην Μόσχα και το Ντουμπάι.

http://www.in.gr/video/default.aspx?videoID=69387
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 26-06-08 στις 01:23.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε: στις 00:27, 26-06-08:

Οσο δεν υπαρχουν δημοσιες τουαλετες θεωρω απαραδεκτο οι μαγαζοτερες να μην σε αφηνουν να χρησιμοποιησεις τις τουαλετες του μαγαζιου..Δλδ τωρα που ειναι καλοκαιρι αν εγω αποφασισω να αραξω εξω εχω δυο επιλογες..Η να παω σε ενα κοντινο μαγαζι ή να κατουρισω σε ενα στενο..

Αλλωστε και τα goodies στα οποια εχω παει απειρες φορες εχουν απο τις πιο καθαρες τουαλετες..Αρα αν θελεις μια χαρα μπορεις σαν μαγαζατορας να εχεις καθαρες τουαλετες...

Το βασικοτερο παντως ειναι αυτο το κολοκρατος να φτιαξει επιτελους δημοσιες,καλα φωτισμενες και καθαρες τουαλετες..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια