Είναι μορφωμένοι οι Έλληνες;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι συγκρινετε ρε παιδια;.... Ο "τσοπανος" ειτε την παει την κατσικα στου φιλοπαπου, ειτε στο stonehenge "τσοπανος" θα παραμεινει...! Ποσοστα με πτυχεια κλπ δεν λενε κατι... και εδω αντιγραφεις, και εκει αντιγραφεις... Δεν υπαρχουν "αντικειμενα" κριτιρια μορφοσης...! Και επιτρεψτε μου να θεωρω ολους τους λαους της γης αμορφωτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο "τσοπανος" ειτε την παει την κατσικα στου φιλοπαπου, ειτε στο stonehenge "τσοπανος" θα παραμεινει...! Ποσοστα με πτυχεια κλπ δεν λενε κατι... και εδω αντιγραφεις, και εκει αντιγραφεις... Δεν υπαρχουν "αντικειμενα" κριτιρια μορφοσης...!

α,μπραβο...

η πραγματικη παιδεια δεν εξαρταται πια απο τα χαρτια και τα πτυχια.

παλια ισως να μορφωνε πραγματικα καπως,,πια,,ειναι απλα προιον η εκπαιδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η Αγγλια δεν θα επρεπε να το κανει αυτο! Ειναι σε μεγαλο ποσοστο λαθος! Αν αρχισουμε τετοια μεταξυ χωρων, θα τρωγομαστε ολοι μαζι! Εγω ενα εχω να πω: Η Αγγλια δεχεται καθε χρονο χιλιαδες φοιτητες μας, που πληρωνουν διδακτρα κτλ
Η οικονομια της Αγγλιας ευτυχως ή δυστυχως στηριζεται στους δικους μας φοιτητες...

Και αυτοι μας φερνουν καθε χρονο τουρισμο... Τι παει να πει αυτο;... Δεν τους κανουν χαρη οσοι πανε να σπουδασουν, οπως επισης δεν μας κανουν χαρη οσοι ερχονται να κανουν τουρισμο....
Προσφερουν ενα πακετο σπουδων που προτιματε απο ενα αγοραστικο κοινο, και αν δεν παει ο Ελληνας με τον ΜΟ στο 16 πχ, θα παρουν τον ακριβος επομενο με ΜΟ στο 15,9... με θεσεις δουλευουν τα πανεπιστημια, και αδεια δεν θα μεινουν...!
Οπως και εμεις προσφερουμε ενα πακετο δυνατοτιτων και για αυτο μας προτιμαει ενα αγοραστικο κοινο, που δεν θελει αυτα που μπορει να κανει στην Τουρκια πχ, αλλα στα Μαλλια και στο Φαλιρακι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι συγκρινετε ρε παιδια;.... Ο "τσοπανος" ειτε την παει την κατσικα στου φιλοπαπου, ειτε στο stonehenge "τσοπανος" θα παραμεινει...! Ποσοστα με πτυχεια κλπ δεν λενε κατι... και εδω αντιγραφεις, και εκει αντιγραφεις... Δεν υπαρχουν "αντικειμενα" κριτιρια μορφοσης...! Και επιτρεψτε μου να θεωρω ολους τους λαους της γης αμορφωτους!
Η έπαρση, σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα;
Αχ τυχάρπαστε Μάξιμε....οι "μορφωμένοι" έλληνές σου εξέλεξαν αυτούς τους κρατούντες που -βολικά- καθιστάς μοναδικούς υπεύθυνους.
Αχ Αμέλεια, Αμέλεια... κατα του λαού την ρήση <<οι ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι>> τοποθετήθηκα ποιο πάνω.
Ούτε με βόλεψε, ούτε με ξεβόλεψε.
Οσο για το <<τυχάρπαστος>>, εσύ είπες.
Θα πρέπει όμως να μας πείσεις για την αυθεντία σου και ίσως τότε να ζητήσουμε τα φώτα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η έπαρση, σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα;


Δεν ειπα οτι εγω δεν ειμαι μερος των αμορφωτων λαων...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μην μπερδευουμε τον καλλιεργημενο με τον μορφωμενο. Ειναι δυο εντελως διαφορετικες εννοιες. Επειδη εχεις 2 BSc 3 MA και 2PhD δεν σε κανει αυτοματα καλλιεργημενο ανθρωπο.

Ανθρωποι ειμαστε εμεις, ανθρωποι ειναι και οι Αγγλοι. Επειδη καποιοι απο αυτους ειναι χοντροκεφαλοι δεν σημαινει οτι ειναι ολοι. Το ιδιο ισχυει και για εμας.
Πρεπει να αφησουμε τις διαφορες μας και να βρουμε αυτα που μας ενωνουν. Ειναι πιο πολλα απο οσα μας χωριζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα οι αγγλοι εχουν πολυ σνομπισμο

αυτο βγαινει,,απο εκει και ο ρατσισμος που βλεπουμε συχνα στην τηλεοραση τους και η αποικιοκρατια τους κλπ..

αυτη ειναι η ουσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και τι σημαινει αυτο...Οτι απανταμε με τον ιδιο τροπο...Σαν φυλη πρεπει αργα η γρηγορα να τα βρουμε...Αλλιως δεν βλεπω να εχουμε μελλον.
Και δεν ειναι ολοι οι Αγγλοι το ιδιο.

Οπως λεει και ενα γνωστο ασμα "Κανε ενα βημα,να κανω εγω το επομενο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα συμφωνω

ανθρωποι ειμαστε συνεργαζομαστε τα βρισκουμε..

απλα καθε λαος εχει συν και πλην..

και πρεπει να τα παραδεχτουμε πρωτα για να βελτιωσουμε μετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι εγω δεν ειμαι μερος των αμορφωτων λαων...!
Δηλαδή και κατα τα λεγόμενα σου, δηλώνεις αμόρφωτος.:redface:
Ομως παρ' όλα αυτά, κρατάς το δικαίωμα του <<κρίνειν ασυστόλως>> υπο την επήρεια της έπαρσης.:redface::redface::redface:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δηλαδή και κατα τα λεγόμενα σου, δηλώνεις αμόρφωτος.:redface:
Ομως παρ' όλα αυτά, κρατάς το δικαίωμα του <<κρίνειν ασυστόλως>> υπο την επήρεια της έπαρσης.:redface::redface::redface:



Απο τα λιγα που ξερω ειναι μια παροιμια, η οπια λεει:"Μη κρινεις ινα μην κριθεις"
Επειδη λοιπον θελω να κριθω, κρινω για να ακουω και οσους κρινουν εμενα...!
Αλλωστε, αν δεν κρινουμε, πως θα βελτιωθουμε γενικοτερα;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
ίσως τότε να ζητήσουμε τα φώτα σου
Εκτός από Αληκτώ[όχι Αμέλεια,αλλά με συγκίνησες γιατί έτσι έλεγαν το γατάκι μου],με φωνάζουν και Φωτούλα από την εύλογη ιδιότητά μου.



Τέλος πάντων.Δεν ξέρω ποιος ξεκίνησε τη σύγκριση μεταξύ αγγλίας και ελλάδας,
εγώ στέκομαι καθαρα σε εμάς γιατί με εμάς έχω να κάνω στην καθημερινότητά μου και όχι με τους άλλους.Όταν [λολ] βελτιωθούμε,τότε θα έχουμε τα μπολς να συγκριθούμε με κάποιον άλλο.Και αυτό όχι γιατί οι άλλοι είναι πιο ψηλά από εμάς απαραίτητα,απλά θα βγει ένα πιο ποιοτικό αποτέλεσμα.
Στην τελική εφόσον ζούμε στην κοινωνία του σήμερα και όχι της αρχαίας ελλάδας -φορ φάκινγκ σεικ έλεος με αυτό το επιχείρημα- ας λειτουργήσουμε σαν καλή εταιριούλα που είμαστε,και ας χρησιμοποιήσουμε την "κακή" κρίση ως εργαλείο εγκεφαλικής ανάπτυξης.


[μόλις είδα ότι και ο κρόνος είπε κάτι ανάλογο.σόρρυ για την επανάληψη ε]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το άρθρο είναι περσινό. Θέλετε να μάθετε τα νέα φέτος;

Την βοήθεια του ΔΝΤ ζητά η Ουγγαρία :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Είναι λυπηρό να βλέπεις ανθρώπους, <<όταν όρνεα αλαφιασμένα>> τεμαχίζουν τις σάρκες των λαών, αυτοί μη δυνάμενοι να αρθρώσουν λόγο, απλώς να αρκούνται στον χλευασμό. :redface::redface::redface:
Είναι λυπηρό... :/:
Αναρωτιέμαι δε, αν θα πρέπει να το εκλάβω και ως δείγμα της μόρφωσης σου, ΡΕΜΠΕΣΚΕ!
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατί να μην έχουμε και εμείς έναν Βίκτορ Όρμπαν στην Ελλάδα?:confused:
(από πού το βρήκες αυτό?)

Το άρθρο είναι περσινό. Θέλετε να μάθετε τα νέα φέτος;

Την βοήθεια του ΔΝΤ ζητά η Ουγγαρία :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Εχουμε εναν... Γιωργος το μικρο του θαρρω... Παει και καιρος.. περασμενα ξεχασμενα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι δε, αν θα πρέπει να το εκλάβω και ως δείγμα της μόρφωσης σου, ΡΕΜΠΕΣΚΕ!


ξες, η επιτυχία της μόρφωσης
αντανακλάται στην αντιμετώπιση της εισερχόμενης ειρωνίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εαν ειναι μορφωμενοι οι Ελληνες?? Οχι...Οπως δεν ειναι και οι υπολοιποι λαοι μορφωμενοι.
Μορφωση δεν ειναι τα πτυχια και τα πιστοποιητικα, ειναι η παιδεια, η καλιεργεια του νου. Και σε αυτα ολος ο πλανητης υστερει...Κατα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Νομίζω πως πρέπει να γίνει μία διάκριση.
Πτυχία, αποκτούν πλέον οι περισσότεροι νέοι. Δεν είναι τυχαίο που αυτή τη στιγμή γίνεται λόγος για μία γενιά με πολλές τεχνικές γνώσεις, αλλά καμία θέση στην αγορά εργασίας. Δεν θα έλεγα πως είμαστε σαν λαός αμόρφωτοι. Έχουμε πολλά καλά μυαλά, με πολλές δυνατότητες και προοπτικές.
Ωστόσο, η μόρφωση και η καλλιέργεια είναι αλληλένδετες. Και σε αυτό πολλοί έλληνες υστερούν. Αυτό, κατά την γνώμη μου, οφείλεται στην τεχνοκρατική αντίληψη της κοινωνίας που καλλιεργεί τη στείρα γνώση, απογυμνωμένη από περιφερειακές προεκτάσεις οπως ο προβληματισμός και η πνευματική ανύψωση. Θα συναντήσεις άνθρωπο με πτυχία και διακρίσεις μονοδιάστατο, αγενή, άμουσο, εν γένει ακαλλιέργητο.
Και πάλι, δεν νομίζω όμως πως μπορούμε να είμαστε απόλυτοι στις απαντήσεις μας. Κανείς μας δεν γνωρίζει ένα τόσο επαρκές κομμάτι του πληθυσμού, για να κρίνει στατιστικώς. Γενικεύσεις κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και πάλι, δεν νομίζω όμως πως μπορούμε να είμαστε απόλυτοι στις απαντήσεις μας. Κανείς μας δεν γνωρίζει ένα τόσο επαρκές κομμάτι του πληθυσμού, για να κρίνει στατιστικώς. Γενικεύσεις κάνουμε.


δραττομαι τσι ευκαιρίας για να (ξανα)πω κάτι πολυ σημαντικό για όλους μας (νοτ)
ο "κοινωνικός μας κύκλος" αποτελείται από άτομα που, λίγο πολύ, ανήκουν στην κοινωνική μας τάξη
(συγγνώμη για όσους σοκάρω με αυτή την διαπίστωση)
και, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να δούμε μια κάθετη τομή της κοινωνίας μας, εκτός εάν μας συμβεί
κάτι τραγικά γελοίο. Όπως το να πάμε φυλακή :P ή να πάμε στρατό :P
ή να γίνουμε ανώτατοι δικαστικοί. :P ειδικά το τελευταίο, μας θυμίζει πόσο εύκολο είναι
να ενωθεί ο κοινωνικός υπόκοσμος με την, καθως πρέπει, ανωτέρα τάξη.



υγ. γιατί το είπα αυτό τώρα; δεν ξέρω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Υπάρχει ο κλειστός κοινωνικός κύκλος και ο ευρύτερος.
[Ψιλο-αηδιούλα η αναφορά στις κοινωνικές τάξεις]
Εγώ δηλαδή κάνω παρέα με 8 άτομα της ίδιας "κάστας" αλλά στην εργασία μου,σχολή μου κλπ έρχομαι σε επαφή με άλλα 23984723 άτομα που -ευτυχώς- για τον χ,ψ λόγο αναγκάζομαι να κουβεντιάζω μαζί τους για ποικίλα θέματα.
Ξες που με βοηθά αυτό..Στο να έχω δείγμα.Και βάσει αυτού,κάνω τη στατιστική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ναι, είμαστε μορφωμένοι.
Είμαστε η χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό πτυχιούχων.
Αρκετά μεγάλος αριθμός Ελλήνων καθηγητών διδάσκουν σε μεγάλα πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top